Hlavní Neplodnost

Kdy mohu vykoupat novorozence?

Koupání dítěte je povinný denní postup. Je důležitý nejen pro hygienu jemné dětské pokožky, ale také pro posílení imunity. Teplá voda velmi dobře uvolňuje a uklidňuje dítě, zlepšuje jeho duševní a emoční stav.

Co je užitečné koupání

Nejdůležitějším účelem koupání dítěte je samozřejmě hygiena. Navíc koupání v teplé vodě uklidňuje a uvolňuje dítě, pomáhá ztuhnout. Svalová hypertonicita je odstraněna ve vodě, vyvíjí se velká pohyblivost a zlepšují se motorické funkce, snižuje se bolest střevní koliky. Nové zkušenosti zlepšují mentální a emoční vývoj dítěte. Koupání spojuje dítě a rodiče.

Kdy začít koupat novorozence

První nebo druhý den doma je nejlepší čas začít koupat své dítě. Zatímco on a jeho matka jsou v nemocnici, stačí omýt drobky pod proudem čisté teplé vody a otřít záhyby bavlněným tamponem.

Několik tipů pro první koupání novorozeného dítěte ve vaně:

 1. Správně nalaďte. Pokud jste unavení, přeplánujte své první plavání další den. Pro takovou událost vyžaduje sílu, klid a dobrou náladu. Pak bude procedura příjemná pro dítě a neúnavná pro rodiče.
 2. Vyberte si vhodný čas na koupání.
 3. Připravte si vše, co potřebujete k plavání.
 4. Připravte si místo, kam dáte dítě po koupání. Všechny hygienické výrobky, které potřebujete, musí být po ruce..

Jak si vybrat vhodný čas na plavání

Většina dětí odpočívá a uklidňuje koupel: v tomto případě plánují plavat večer. Koupel se stává před spaním každodenním rituálem. Pomáhá dítěti vyrovnat se s kolikou a připravuje se, aby šla spát. Pokud se dítě večer koupe, zkuste to v uvolněné atmosféře. Některé děti jsou osvěženy, stávají se více aktivními, hravými. V této situaci je koupání přeneseno do první poloviny dne. Pokuste se dodržovat denní rutinu a vykoupat své dítě současně. Známá posloupnost akcí dává pocit stability a klidu.

Příprava na plavání

Pokud rodiče dodržují všechna pravidla pro přípravu na koupání, je to příjemné pro dítě i pro rodiče. Výkřiky a nespokojenost dítěte jsou často spojeny s tím, že maminka a táta chybí důležitým bodům. Jak se vykoupat novorozence poprvé, abyste tomu zabránili:

 • nejlepší je koupat dítě ve speciální dětské vaničce, dítě je klidnější, když vidí úzké hranice, takže se cítí bezpečněji;
 • zatímco dítě ještě nezhojilo pupeční ránu, pro koupání se používá vařená a chlazená voda;
 • voda v lázni se měří speciálním vodním teploměrem. Teplota vody, příjemná ke koupání, je 37 ° C (tato teplota je blízká teplotě mateřské plodové vody);
 • můžete zkontrolovat teplotu ve vaně metodou „lokte“ - položte loket do vody, jemná pokožka na ohybu lokte by měla být pohodlná, ne horká a ne chladná;
 • v místnosti, kde se dítě koupe, by mělo být teplo, nedovolit průvan;
 • můžete si připravit odvar bylin pro péči o pokožku dítěte, bylinky s uklidňujícím účinkem pomohou dítěti relaxovat a byliny s antiseptickými vlastnostmi pomohou v boji proti pocení a dalším kožním problémům;
 • doporučuje se mýt dítě mýdlem nejvýše jednou týdně, pěnit kůži dítěte rukou a začít používat dětské žínky později, když je kůže silnější, ne něžná a citlivá;
 • omývejte drobky dostatečným množstvím vody, dětský šampon lze také používat ne více než jednou týdně;
 • před každým použitím omyjte každou koupel a nalijte vroucí vodu.

Swim right: sekvence procedur

V závislosti na tom, co je pro rodiče výhodnější, stejně jako na věku dítěte, ho můžete vykoupat ve vaně bez zařízení, ve vaně se skluzavkou, v anatomické lázni nebo v lázni pro dospělé.

Jak umýt novorozence ve vaně

Vana je umístěna na stole nebo na speciálním držáku na velké vaně v koupelně. Potom bude mytí dítěte pohodlné, matka se unaví záda a paže. Co dělat dál:

 1. Koupel se naplní vodou a přivede se vroucí vodou na 37 stupňů. Děti s nezhojenou pupeční ranou jsou předvařeny.
 2. Pokud pediatr předepsal koupání s bylinkami, přelijte je a přidejte do vody.
 3. Horkou vodu dejte do blízkosti, lze ji přidat z druhé strany vany, pokud má voda v ní čas vychladnout.
 4. Svlékněte dítě, na krátkou dobu ho držte ve vzduchu, pro kalení jsou užitečné vzduchové koupele.
 5. Zabalte dítě do tenké plenky a opatrně, počínaje nohama, ponořte do vody.
 6. Držte hlavu dítěte jednou rukou nad vodou, jeho zadek by měl ležet na dně vany, tělo a ramena by měla být pokryta vodou.
 7. Alternativně uvolněte paže a nohy z plenky, ve které je dítě zabaleno. Opláchněte je mezi prsty, v podpaží a opatrně projeďte rukou všemi záhyby.
 8. Pokud bylo dítě umyté mýdlem (jednou týdně), bude třeba ho opláchnout čistou vodou.
 9. Promyté dítě je zabaleno do teplé plenky (rychle absorbuje vlhkost) a do teplé ručníky.

Jak se vykoupat novorozeně v diapozitivu

Pro koupání dítěte je vhodné použít speciální zařízení - sklíčko do koupele. Vyrábí se anatomicky a instaluje se do vany pod úhlem. Díky tomu je mytí vašeho dítěte pohodlnější a bezpečnější. Můžete si koupit samostatnou dětskou koupel a samostatně - skluzavka do vany. Může být vyroben z tkaného materiálu (síťoviny) nebo plastu. K dispozici je také kombinovaná verze van pro koupání se zabudovaným skluzavkou - jedná se o anatomickou koupel.

 • instalujte skluzavku do malé koupele, taková vana je pro dítě psychologicky pohodlnější, navíc je snadnější vařit vodu na malý objem koupele (pro děti, jejichž pupek se nezhojil);
 • zkontrolujte, zda je sklíčko bezpečně upevněno;
 • stočte hustou plenku a položte ji jako polštář na vrchol kopce, kde bude hlava dítěte, takže koupání bude ještě pohodlnější;
 • po každé koupeli je třeba sklíčko, stejně jako koupel, opláchnout vodou a dobře usušit.

Při koupání v anatomické lázni nezapomeňte:

 • před použitím a po koupeli důkladně omyjte koupel, po postupech vody důkladně osušte;
 • vložte do oblasti hlavy skládaný malý ručník nebo silnou plenku, aby byla hlava dítěte pohodlná (to platí zejména v případě, že pod koupelnou není poskytována měkká pogumovaná oblast pod hlavou dítěte).

Jak se vykoupat novorozence ve vaně

Před výběrem této možnosti je třeba zvážit několik bodů:

 • optimální věk pro koupání dítěte ve vaně - od 3 měsíců;
 • koupel se musí před každým použitím důkladně omýt;
 • můžete plavat se svou matkou - pak táta dá dítěti matku a vezme ji po vodních procedurách;
 • od šesti měsíců, když se dítě učí sedět, můžete použít speciální koupací židli, je vhodné ji nainstalovat do velké vany;
 • poté, co jste opatrně spustili dítě do vody, podepřete mu hlavu rukou.

Jak vydělat trávu na plavání

Pediatrové radí pravidelně koupat dítě v infuzích a odvarech bylin - to pomáhá dezinfikovat vodu a získat ještě větší prospěch z koupání.

Jaké byliny se nejlépe používají:

 • motherwort - slouží k relaxaci a uklidnění dítěte;
 • posloupnost, měsíček - používají se k pocení, zarudnutí, vyrážkám na jemné dětské kůži;
 • heřmánek je dobrý antiseptikum, lázně s heřmánkem se doporučují pro koliku.

Kdy nakrmit dítě - před nebo po koupání

Hladové dítě bude při plavání jednat a plakat. Kojící dítě může být krmeno před koupáním a po něm. Mateřské mléko se rychle vstřebává, takže vodní procedury nezpůsobí potíže.

Pokud je dítě na umělém krmení, můžete se koupat hodinu po krmení.

Jak se vykoupat dítě v závislosti na věku

Nejintenzivnější koupání je úplně první. S věkem se tento postup stává snadnějším a zábavnějším. Jak se vykoupat dítě v různém věku:

 1. Až 1,5 měsíce se dítě koupe každý den. Prvních týdnů se vykoupali v plence, takže pro dítě by bylo snazší snášet teplotní rozdíl.
 2. Od 1,5 do 3 měsíců se dítě koupe v dětské poloze na zádech.
 3. Od 3 do 6 měsíců je dítě vykoupáno v kojenecké vaně, můžete se vykoupat ve velké vaně s matkou (v tomto případě je dítě určitě doručeno matce a odebráno z koupele asistentem, otcem)..
 4. Po šesti měsících začnou děti sedět, nemají rádi jen plavání, ale i hraní s vodou a hračkami. Je vhodné koupat vaše dítě pomocí speciální koupací židle (díky tomu je proces bezpečnější).

Délka plavání

Koupání dětí je nejlepší ve stejnou dobu. Pokud je dítě nezbedné, zkuste změnit začátek koupání dříve nebo později než obvykle. Mytí novorozence netrvá déle než 10 minut (obvykle 5-7 minut). Pokud má dítě rád koupání, jeho doba se postupně prodlužuje a teplota vody se monitoruje, horká voda se nalévá úhledně, aby nedošlo k spálení dítěte. Od 1,5-2 měsíců se koupání zvyšuje na 15 minut. Od šesti měsíců může dítě strávit ve vaně na hry až 30-40 minut.

Co dělat po plavání

Když bylo dítě vyjmuto z vany, bylo zabaleno do silné pleny a teplého velkého ručníku. Co dělat dál:

 1. Dítě je položeno na zádech, ručník je nerozbalený, všechny záhyby jsou opláchnuty plenkou.
 2. Zpracování pupku, záhyby; suší a zpracovává prostor za ušima.
 3. Oblékli si plenu, klobouk, aby po ucpání vodou byly uši a hlava dítěte zakryty, oblékly si dítě.
 4. Nakrmit dítě a usnout.

Pokud rodiče dodržují pravidla a doporučení, pečlivě sledujte, jak dítě reaguje na své činy, koupání se stává příjemným postupem pro celou rodinu. Přináší výhody a radost nejen novorozencům, ale také mamince a otci.

Jak se vykoupat novorozeně poprvé doma

Mohl bych zde napsat standardní list textu o malých lázních, koupání při 37 stupních, manganistanu draselném, bylinách a mýdlové pěně, třít omítky s žínkou každý večer, o tom, jak ohřívat kuchyň a dát koupel do kuchyňského stolu, dát do ní vodu, oh Mami, sklonil se ve třech úmrtích a ubohé matce zpět (vytrvalá trpělivost), jako v devadesáti procentech článků na internetu. Ale já nebudu.

Protože každá normální mladá matka, která to čte, jistě se plazí na čele, protože si uvědomí, že vykoupení dítěte je obtížnější než létat do vesmíru! Je to jako denní postup? Nebo ne?

Obecně, holky, drahá, vždycky jsem PRO MÉDNÉ mateřství bez excesů, nerad komplikuji jednoduché věci. Proto v mém článku vám řeknu, jak se koupat novorozeně poprvé doma a dělat to jako potěšení pro sebe, a ne jako čin zahrnující manžela, tchán, tchán a kočku. Sdílíte takovou filozofii? Pojďme dál. Máte rádi jednoduché věci z jednoduchých věcí? Nejsi tady!

Kdy se mohu vykoupat poprvé??

První koupání novorozence se doporučuje po úplném zahojení pupeční rány. Zpravidla se to stane 8. až 14. den po narození dítěte.

Před vyléčením břicha se doporučuje vyhnout se namočení v této oblasti, zajistit maximální suchost a otevřenost vzduchu (ohněte plenu, zvolte trička, která otevírají bříško).

Současně jsou lázně nežádoucí, protože přispívají ke zvlhčení rány a prodlužují dobu hojení. Kromě toho může být pupeční rána infikována, pokud má surová voda, ve které je dítě koupáno, pochybnou kvalitu.

Pro ty, kteří nemohou čekat, dovolují Komarovsky a další lékaři dítěti vykoupat se až nezměněnou pupeční ránu ve vroucí vodě až měsíc.

První koupel však může být odložena o týden nebo dva, dokud nejsou drobky připraveny. Do této doby stačí umýt znečištěná místa pod tekoucí vodou nebo otřít mokrými ubrousky a vatovými tampony namočenými ve vodě.

Co se koupat poprvé

 • Ve velké lázni

Toto je nejoblíbenější možnost v naší době a mnoho pediatrů a neonatologů ji doporučuje z několika důvodů:

 1. Pouze velká koupel poskytuje dítěti fyzickou aktivitu, když má schopnost pohybovat se, plavat, rozvíjet tělo a utrácet energii (po zbytek času může jen ležet, protože stále neví, jak se obrátit).
 2. Koupání ve velké vaně pomocí speciálních improvizovaných prostředků (gumový kroužek na krku, speciální pěnová čepice atd.) Umožňuje dítěti pobavit se. Zároveň můžete snadno sledovat jedno oko dítěte i druhého - ve vašem oblíbeném smartphonu a všichni jsou šťastní.
 3. Koupání ve velké lázni je také temperační procedura. Vzhledem k tomu, že dítě má schopnost pohybovat se, teplota vody může a měla by být nižší, než by byla, kdyby dítě bylo jen nehybné v malé lázni.
 4. Takové plavání se snadno organizuje bez cizinců, i když jsou doma jen máma a dítě..
 5. Maminka s tímto druhem koupání netrpí vůbec.
 6. Není třeba brát na koupání samostatnou místnost nebo kuchyň (kde je stůl, na který chtěli dát malou vanu), a také roztříštit a nainstalovat některé podpěry do velké koupelny tak, aby byla dětská vana vyšší a matka ji neohýbala zády..

Z mé osobní zkušenosti řeknu, že obě moje děti se takto vykoupaly - ve velké vaně s kruhem kolem krku. S touto konkrétní metodou jsem byl zcela spokojen a čistým srdcem jej doporučuji všem svým přátelům a příbuzným. Můžete snadno najít příklady, jak to vypadá na YouTube, abyste porozuměli tomuto videu:

Koupili jsme také malou koupel pro první dítě, předem a jen pro případ. Pro prvorozené, nakonec, získáte všechno, ano víc, ale dražší. Stála na balkóně a ani jednou nebyla užitečná. Ačkoli, tak na sekundu, 800 rublů. náklady - peníze na odtoku, jak se ukázalo později. Následně jsme to někomu dali, přesně si nepamatuji.

Samostatně si všímám, že jsme od první koupele cvičili velkou koupel a kruh kolem krku a postupně zvyšovali čas strávený dítětem ve vodě..

Pro ty, kteří ještě nemají zvláštní krk na krku, ale chtějí vyzkoušet velkou koupel, existuje možnost „jezdit“ novorozence do vody právě v jejich rukou, držet ho na zádech hlavy nebo pod bradou. Podívejte se, jak by to ve videu mohlo vypadat:

Ihned musím říci, že to není snadné, záda rodičů, kteří se koupali, bude stejně jako jeho ruce unavená, takže doporučuji, abych se postaral o získání speciálního kruhu na krku pro koupání novorozence, a ne hrdinství.

Vždy budou rodiče, kteří na základě rady svých babiček, podle tradic nebo z nějakého jiného důvodu, vyberou malou koupel. Všichni mají pravdu a tato možnost se také uskuteční, pokud to rodiče chtějí.

Podívejme se na to, co pro nás připravili výrobci dětských věcí:

Klasická malá vana je malá plastová vana. Je téměř nemožné koupat v něm dítě pro jednu osobu bez zvláštních zařízení (budeme o nich mluvit níže) nebo pomocníků, protože jedna ruka je vždy zaneprázdněna podporou dítěte, aby nešel pod vodou, a na druhé straně musíte vzít různé doplňky ke koupání dělat něco. Pak musíte zvládnout dostat dítě a zabalit se do ručníku. Pro nezkušenou matku je to nesmírně obtížný úkol..

Malá koupel se skluzavkou (na obrázku níže) je plastová koupel s vyvýšením připomínajícím skluzavku na jedné straně (odtud název).

Předpokládá se, že strouhanka leží na zádech a hlavě v této výšce, a díky tomu udržuje na povrchu a neklouzává pod vodu..

V praxi se nejčastěji ukáže, že návrh není vhodný. Dítě nelže ploché, sklouzne do strany nebo dolů. V důsledku toho ji musíte stále držet za ruku a zbytečná skluzavka se pouze dostane do cesty a zabírá tak další prostor ve vaně. Polovina těla je ve vodě, napůl nad vodou, někde v teple, někde v pohodě. Dítě může začít být nervózní.

Malá vana s houpací sítí - prodává se společně i samostatně.

Sečteno a podtrženo, je to, že na stranách vany je připevněn speciální design podporující dítě (houpací síť) a dítě leží nejen ve vaně, ale v houpací síti. Podle toho (jak se domnívalo) neklouzne do vody.

Recenze na fórech o tomto designu jsou velmi kontroverzní. Někomu to vyhovuje a je pohodlný, někdo ne. Ať už je to jakkoli, dnes je to menší zlo v tématu koupání v malých vanách.

Alespoň máminy ruce jsou volné a je opravdu možné koupat dítě ve vaně v houpací síti bez jakékoli pomoci.

Samostatně budu mluvit o plavání v plenkách. Vypadá to takto: do malé koupele ponoří dítě přímo do plenky. V souladu s tím zvlhne a strouhanka leží v lázni v mokré látce. Na co? Dobrá otázka, která přirozeně vyvstává u každého zdravého člověka.

Ukázalo se, že se to stalo za starých časů, kdy se děti koupaly v dřevěných vanách, jejichž dno nebylo hladké, a hrozilo, že se rozštípne tříska. Z toho a plenka zachránil. Proč je teď v plastové lázni? Toto pravidlo je patrně příliš pevně zakořeněno ve vědomí našich babiček..

Jak se vykoupat poprvé

Pokud se koupání provádí ve velké vaně s kruhem kolem krku, je vhodné poprvé to udělat společně. Níže napíšu postup pro mladé rodiče:

 1. Koupel důkladně omyjte hypoalergenním čisticím prostředkem nebo jednoduchou jedlou sodou.
 2. Naplňujeme vanu vodou o teplotě 33-34 stupňů tak, aby se stehenní stehna mohla narovnat pod vodou a neměla by sedět. Ujistěte se, že voda není horká! I 36 stupňů pro dítě ve vodě je velmi horké! O vyšších teplotách obvykle mlčím - budou zajištěny výkřiky a zarudlá kůže!
 3. Nafoukněte kruh kolem krku (pokud s ním plavání). Svlékněte dítě na přebalovací stůl nebo na jiný vhodný povrch.
 4. Máma mírně zvedne dítě, v tuto chvíli táta položí na krk kruh a bezpečně fixuje suchý zip. To je docela možné udělat sám, ale s podporou je to vždy příjemnější, protože?
 5. Vezeme drobky do koupelny a pomalu je ponoříme do naplněné lázně. V době postupného ponoření s ním jemně mluvíme, úsměv.
 6. Necháme dveře do koupelny otevřené, aby nebyly příliš dusné.
 7. Poprvé stačí do vody asi 5 minut. V budoucnu můžete tento čas zvýšit. Když dítě dostane chuť, bude plavat tam a zpět po dobu 15-20 minut.
 8. Příště můžete postupně přidat některé hračky, umístit je na boky vany nebo je zavěsit shora (pokud máte prádelní šňůru na sušení oblečení přes vanu). Baví děti.

Při prvním koupání je vhodné omezit se pouze na nalezení dítěte ve vodě, bez mytí a mytí, zvláště byste neměli umývat vlasy - děti to v zásadě nemají rádi. A teď, a tak nový postup - koupání samo o sobě.

Po pár dnech, kdy si vy i dítě zvyknete a zvyknete si můžete přidat postupně mytí těla, pak hlavu.

Pokud dítě koupete v malé vaně, postup je přibližně stejný. Jediným rozdílem je, že s největší pravděpodobností musíte připravit záda a paže na břemena a pečlivě sledovat, jak se dítě nachází ve vaně, neklouzává někde, je bezpečné v něm ležet.

Kolik času se koupat poprvé

Nejvhodnější doba pro první koupel novorozence je večer, před krmením a spaním v noci..

Za prvé je logické osvěžit se po dni a dospělí se rádi před spaním osprchují a děti se neliší.

Zadruhé, pokud se koupe ve velké vaně, potom dítě utratí energii, unaví se, pak se dobře najíst a dobře spát v noci.

Zatřetí, v této době se zpravidla dělají všechny domácí práce, starší děti přišly domů ze školy a sekcí, táta přišel z práce, to znamená, že existuje mnoho potenciálních asistentů při organizaci vodních procedur pro dítě.

Existuje však určitá kategorie dětí, které jsou po koupání příliš vzrušené a naopak spí neklidně. Je v tomto případě možné plavání odložit ráno nebo odpoledne? Ano, samozřejmě. V koupelně je vaše vlastní, a můžete experimentovat s časem koupání na vaše pohodlí. V této záležitosti neexistují žádná přísná pravidla..

Pokud jde o čas před a po krmení, zde je vše velmi individuální. Obecné doporučení je toto: koupáte si hladové dítě pozdě večer, po kterém ho vyndáte, unavený a hladový, sní a usne celou noc.

Ale bohužel často to zní krásně pouze teoreticky. V praxi je hladové dítě příšerné monstrum, které obtěžuje naprosto všechno! A místo plavání získáte jen nervy a nekonečný hor.

Proto by některé děti měly být koupány přibližně uprostřed mezi krmením (když už jedly, ale ještě neměly hlad). Během této doby jsou obvykle v nejvýhodnější náladě a jsou konfigurováni pro jakoukoli činnost.

První teplota vody ke koupání

Odpověď na otázku, při které teplotě vody se koupat novorozence poprvé, závisí na tom, ve které lázni to budete dělat.

Pokud jsou vodní procedury prováděny v malé dětské lázni a drobky leží jen na jednom místě, pak je optimální teplota vody 35-36 stupňů, tj. Stejná nebo mírně nižší než tělesná teplota..

Pokud se první koupel uskuteční ve velké vaně a dítě se bude moci pohybovat, měla by být teplota vody, i během první koupele, nižší, asi 33-34 stupňů.

V budoucnu se doporučuje postupně snižovat teplotu vody ve velké lázni až na 26-28 stupňů. V tomto případě je účinek ztvrdnutí také přidán k fyzické aktivitě, což je nesmírně důležité pro zdraví drobků a posílení imunity..

Teplota vody ke koupání nezávisí na tom, kdo se koupe - chlapec nebo dívka. V obou případech platí stejná rada o tom, v jaké vodě se mají děti koupat.

Skutečnost, že se voda během koupání na pár stupňů chladí, je zcela normální a poskytuje vytvrzovací účinek.

Rady některých „znalců“ o nalití vroucí vody do koupele a - zejména do malé koupele, hned v době, kdy je v ní dítě, nejsou otevřeně kritizovány a jsou otevřeně škodlivé. Je nutné vysvětlit, že děti jsou velmi jemné, ale mobilní bytosti, a tak je opaří nohama a jinými částmi těla - snadněji než snadno?! Především bezpečnostní požadavky a takové kroky jsou samozřejmě nepřijatelné!

Co přidat do vody při prvním plavání

U první koupele se do vody nedoporučuje nic přidávat. Tady, stejně jako u doplňkových potravin, začneme trochu, nové přidávejte opatrně a postupně. A je logické začít čistou vodou, že??

Jen proto, že abychom to uhodli později - je to podráždění na naší kůži tekoucí vodou nebo přidáním bylin? Toto dítě křičí, protože nemá rád teplotu vody ani zápach přísad?

Je tedy jasné - pro první koupání nemusíte do vody nic přidávat!

Jak jsme řekli na začátku článku, pokud se pupeční rána úplně zahojila, můžete plavat v tekoucí vodě. Pokud není uzdraven, pak ve varu.

Pro budoucnost je něco při koupání zcela volitelné. Od mladých rodičů však často slyšíte otázku, ve kterých bylinách můžete své dítě vykoupat. Pokud to opravdu chcete, můžete se pokusit (opatrně a postupně) přidat do vody odvar z provázku nebo infuze heřmánku. Tyto byliny jsou považovány za nejbezpečnější a hypoalergenní pro koupání dětí..

Přidání manganistanu draselného (tak milovaného pediatry z období dinosaurů) do vody nedává žádný smysl. Jen proto, že jeho nízká koncentrace je naprosto zbytečná. A ten, který je na něco schopen působit, je zaručeno, že způsobí chemické popálení kůže a sliznice novorozence.!

Jak často se musíte vykoupat novorozence

Novorozené dítě se neznečišťuje jako dospělý a absolutně nepotřebuje každodenní koupání, pokud tím myslíte položení drobků v malé lázni a pak pěnění od hlavy k patě.

Pokud dítě obarví určité místo, lze toto velmi oddělené místo dokonale omýt tekoucí vodou.

Pro dítě, které se ještě neprolezlo, neposadilo se a nevstalo, je koupání především fyzickou aktivitou a způsobem, jak protáhnout celé své tělo. To je to, k čemu je velká vana určena..

Před vodními procedurami je užitečné učinit z dítěte jednoduchou domácí masáž pro novorozence. Navíc je to nejužitečnější a nejpříjemnější, pokud to máma udělá, není to vůbec těžké.

Jak často a kolikrát týdně se vykoupat dítě, je na vás. Například každý večer jsme se starali o naše prvorozené plavky s kruhem kolem krku. S narozením druhého dítěte se však nadšení snížilo a vzrostla lenost. Proto Eva plavala s kruhem nejlépe několikrát týdně, někdy i jednou.

Současně všichni moderní pediatrové a pediatričtí dermatologové poznamenávají, že mytí dítěte mýdlem je dostačující jednou týdně. Častější mytí narušuje vodní lipidový film, přispívá k poškození a podráždění jemné kůže a může vést k dermatitidě.

Co dělat po prvním plavání

Po první koupeli byste měli dítě zabalit do ručníku, vzít na přebalovací stůl, jemně poklepat jeho tělo ručníkem.

Poté proveďte všechny standardní postupy: záhyby mastnoty s dětským olejem, místa podráždění tukem s krémem s dexpanthenolem (pokud existuje, například pod plenkou).

Pokud existuje podezření, že se voda dostala do uší, otočte měkkou bičíkem z vatové vlny a jemně je vložte (v žádném případě do hloubky) do ušních boltců - vatová vlna vytáhne přebytečnou vlhkost.

Po celou tu dobu může dítě ležet nahé, mávat rukama a nohama, to je další způsob kalení. Pokud je pokojová teplota nad 14 stupňů, není absolutně nutné nosit klobouky na hlavě dítěte.

Po koupání si vyzvedněte obvyklé, to samé, co nosíte na dítěti každý den, ani teplejší ani chladnější.

Hlavní věc je mít na paměti, že koupání novorozence by mělo být příjemným procesem jak pro dítě, tak pro toho, kdo se koupe. Pokud se něco pokazí, pauza, experimentujte s teplotou vody, denní dobou, časem po krmení atd. Určitě najdete režim, který je nejlepší pro vaši rodinu.!

Koupání novorozence: odpovědi na hlavní otázky

Co je nutné pro koupání dítěte?

 • Dětská koupel: Pro koupání dítěte (zejména v prvních dnech života, dokud se nezahojí pupeční rána) by měla být v domě speciální dětská koupel. Nyní najdete různé typy vany: se skluzavkou, anatomickou, klasickou, se širokými stranami, s pěnovou podšívkou.
 • Dětský teploměr pro vodu. Zpočátku, dokud se sami nenaučíte, jak určit teplotu vody pocity, pro koupání novorozence byste měli používat dětský teploměr pro vodu, protože pro pohodlné koupání potřebuje dítě teplou vodu 36,8 - 37 ° C. Později můžete snadno regulovat teplotu vody tak, že do ní zahodíte loket do lázně. Pokud necítíte teplo ani chlad, pak je voda na správné teplotě.
 • Posuňte (houpací síť) k plavání. S takovým pohodlným zařízením budete mít jistotu, že dítě neklouzne do koupele. Při výběru sklíčka je lepší upřednostnit měkké tkáňové lůžko bez suchého zipu, aby jemná pokožka vašich drobků neměla během vodních procedur.
 • Kosmetika pro děti ke koupání Složení kosmetických prostředků pro novorozence by nemělo zahrnovat alergeny, umělá barviva, parfémy a látky obsahující alkohol. Místo toho výhradně přírodní ingredience. Nemá smysl kupovat gel, pěnu a mýdlo - všechny jsou zaměnitelné. Nejlepší cesta ven je koupací produkt, který lze použít k mytí nejen těla, ale i hlavy dítěte. Složení takového produktu je co nejjemnější a nejnebezpečnější pro kůži a vlasy. Je vhodné používat kosmetiku ne častěji než několikrát týdně.
 • Měkký froté ručník a rukavice (palčáky).

Nyní najdete hotové koupací soupravy v podobě velkého froté rohového ručníku s kapucí pro dětskou hlavu. Koupací rukavice má ručník, který jemně a pečlivě čistí pokožku dítěte. Ideální po koupeli. Ručník dokonale absorbuje vlhkost a zabraňuje mrznutí dítěte.

 • Džbán na čistou oplachovací vodu (po koupání)
 • Kruh pro plavání na krku S kroužkem na krku může dítě zůstat déle ve vodě, takže plavání se stane nejen každodenním hygienickým postupem, ale také možností plavat. V tomto případě bude dítě pracovat se svaly, stříkající energii a šílenství. Použití kruhu na krku může být kontraindikováno u některých nemocí pohybového aparátu, a proto před uspořádáním veselého plavání s límcem pro novorozence byste to měli určitě prodiskutovat s pediatrem.

Jak uspořádat první koupání novorozence?

 • Před každou koupelí je tedy nutné po koupeli odstranit všechny průvan, připravit oblečení pro dítě a také připravit v okolí všechny potřebné předměty ke koupání.
 • Dále je třeba koupel důkladně omýt horkou mýdlovou vodou a opařit vroucí vodou.
 • Protože pupeční rána se u novorozence ještě nezhojila, je třeba nejprve vařit vodu ke koupání (lékaři doporučují vařit vodu po dobu prvních dvou týdnů života dítěte).
 • Počkejte, až se převařená voda ochladí na 36,6 - 37 ° C. Teplota vzduchu v místnosti by neměla překročit 25-26 ° C. Když je dítě ve vodě, nemělo by se cítit nepříjemně.
 • Někteří pediatrové doporučují přidávat manganistan draselný do vody pro dezinfekci, ale manganistan draselný ničí bakterie pouze v koncentrovaném roztoku a vysoce zředěný manganistan draselný pro koupání novorozence nemá nezbytný dezinfekční účinek.

Místo manganistanu draselného můžete přidat a měli byste přidat infuzi řady, která nevysušuje pokožku a léčí vyrážky. Je snadné připravit ošklivý: ráno nalijte 1 litr vroucí vody 30 gramů suchého sběru, pevně přikryjte a trvejte na tom až do večera. Večer používejte půl litru odvarů v malé lázni. Ukazuje se, infuze pro jednu koupel. Můžete také vařit infuze heřmánku, lasturníku a měsíčku.

 • Dokud se rána nezhojí na pupku, dítě by nemělo být zcela ponořeno do vody, první koupele by neměly trvat déle než 5-7 minut. Pokud však dítě při koupání plače, nemělo by se v koupání pokračovat. Uklidněte dítě a přeneste postup.
 • Dítě by mělo být ponořeno jemně, můžete ho zabalit tenkou plenkou, abyste zabránili strachu dítěte z kontaktu s vodou.
 • Nejdříve byste měli své dítě vykoupat rukama, aniž byste museli používat žínky a houby. Produkt ke koupání by měl být vybrán s ohledem na stav kůže dítěte.
 • Dále pokračujte v samotném procesu: držte dítě oběma rukama, jednu drží hlavu a druhou hýždě. Od nohou postupně ponořte dítě do vody. Hrudník, krk a hlava by měly zůstat nahoře. Prsa pečlivě opláchněte a ostatní části těla. Nezapomeňte si umýt oblasti kůže za ušima, podpaží, pery, roztaženými pěstmi, slabinami. Nezapomeňte na genitálie. Dívky jsou umývány shora dolů. U chlapců, pod varlaty. Je lepší si umýt hlavu dítěte naposledy, takže nemá čas na zmrazení. Mýdlo si hlavu a jemně opláchněte od čela dolů (nedovolte, aby se do očí dítěte dostalo mýdlo nebo voda).
 • Vyjmeme dítě a opláchneme čistou předem připravenou vodou ze džbánu. Pro kalení může být voda mírně chladnější o 1-1,5 ° C než voda v lázni.
 • na obsah ↑

  Co dělat po plavání?

  Není nutné zabalit dítě do měkkého ručníku, měli byste dítě dítěte pouze osušit ručníkem, aniž byste jej třeli. Poté musíte dítě nechat ležet 5-10 minut. V tomto případě není nutné příliš předehřívat vzduch v místnosti, jinak nebude mít smysl kalení.

  Pediatrové se domnívají, že pro tyto postupy je optimální teplota 22–25 ° C. Poté, co je dítě zcela suché, ošetřete zmačkané krémy, olejem nebo práškem, aby nedošlo k vyrážce. Aplikujte mastek pouze na zcela suchou pokožku, jinak se pod vlivem vlhkosti valí a zanáší do záhybů, což způsobí ještě větší podráždění.

  Po proceduře koupání je nutné pupek zpracovat, teprve předtím ho musíte nechat uschnout. Vezměte peroxid vodíku (3%), ale chlorhexidin nebo miramistin je lepší. Pomocí pipety spusťte do pupeční rány. Pokud to není po ruce, použijte vatový tampon namočený v přípravku a otřete pupek. Odstraňte namočené krusty. To lze provést pouze tehdy, pokud se dobře oddělí. V současné době dětští lékaři striktně nedoporučují ošetřovat pupek zeleným listem. Nezakrývejte pupek náplastí ani jej nezakrývejte bandáží, což může způsobit růst patogenních bakterií, které následně povedou k infekci. Je důležité zajistit této oblasti stálý přístup vzduchu. Po zákroku dítě oblékněte a nakrmte.

  První koupání novorozence doma: pravidla a funkce

  První koupání novorozence doma je pro mladé rodiče jedním z důležitých témat. A nesoustředíme vaši pozornost pouze na koupel ve vašem dítěti - to jsou standardní požadavky na hygienu dítěte.

  První osobní koupání má kromě osobního „vodního prostoru“ řadu funkcí: je to teplota vody a vzduchu a nuance pozorování režimu a kosmetiky a přidání odvarů bylin do dětské koupele..

  Je to nutné nebo ne? Jak bude dítě reagovat na postup? Jaké náznaky o tom existují a stojí za to jim věřit? Dokonale chápeme všechny rodičovské zážitky před prvním koupáním novorozence po nemocnici, zejména pokud máte prvorozeného, ​​proto zodpovíme všechny otázky podrobně v článku.

  Okamžitě se vykoupejte, nebo počkejte denně?

  Jakmile dítě poprvé vstoupí do rodičovského domu, obklopí nový muž pozornost celá rodina. Dalo by se dokonce říci přílišná pozornost.

  A především všichni prarodiče a tety dychtí po koupání svých novorozenců. Nebo dát své matce co největší radu ohledně první koupele.

  Koupání novorozence poprvé po nemocnici lze provést první den po propuštění. Ale ne okamžitě - obvykle se jedná o večerní proceduru a dítě a matka se musí uvolnit, dostat se pohodlně do svého pokoje. Ve vaší rodné zemi je dokonce možné spát a jíst.

  A pokud bylo dítě krátce před propuštěním očkováno proti tuberkulóze, koupání by mělo být odloženo o jeden den.

  Čas na koupání

  Tradičně se dítě koupe ve večerních hodinách, aby ho uvolnilo a připravilo ho na noční spánek. Ale ne všechny děti po koupeli mají tendenci usnout - některé jsou velmi aktivní a cítí se vesele.

  Koupací doba těchto dětí je lepší odložit ráno nebo během večerní procedury přidat odvarky bylin s uklidňujícím účinkem do vody.

  Bylinná koupel: ano nebo ne?

  Pro děti v prvním měsíci života jsou vývar heřmánku, levandule, třezalka tečkovaná, Valerián, máta, meduňka, oregano, chmel.

  Použití bylin do koupele je povoleno pouze od druhého týdne. Musíte počkat, až se pupeční šňůra uzdraví u dítěte, jinak existuje riziko podráždění rány.

  Pokud jde o sérii, která si s radami mladých matek moudře prochází zkušenostmi svých babiček, nemohou být nikdy použity v tak raném věku. Ano a u ostatních rostlin je třeba postupovat opatrně: dodržujte správnou přípravu dekorací a jejich proporcí v písmu pro děti.

  Pokud má dítě příliš tenkou pokožku, je lepší nepoužívat bylinky, aby odvar nezpůsobil podráždění. V extrémních případech - připravte velmi slabé řešení vývaru ve vodě.

  Koupání a krmení

  Neexistují žádná jasná pravidla pro rozdělování času koupání a krmení pro novorozence. Drahé matky, proto se nechte vést náladou dítěte. Lepší je vzít si vodu před jídlem..

  Pokud hladové dítě pláče a začne být nervózní, nakrmte ho. Čtyřicetiminutové přestávky mezi krmením a plaváním není nutné.

  První koupel - ve vařené vodě

  První a několik následných koupelí (přibližně 7-14) tráví ve vroucí vodě. Důvodem je eliminace rizika zavlečení infekce do nezhojeného pupku drobků.

  • předem vařit a studenou vodu (část pro ředění horkou);
  • udržujte druhou část horkou;
  • smíchejte horkou vařenou a studenou vařenou vodu a vykoupejte dítě.

  Nejprve nalijte studenou vodu do lázně a zřeďte ji horkou vodou, a ne naopak.

  Teplota vody pro koupání novorozence by neměla překročit 37 0 a neměla by být nižší než 34 0. Příliš horké písmo může otevřít póry na kůži dítěte, což je nežádoucí, protože otevřené póry jsou ideálním „bránami“ pro to, aby dítě proniklo do těla dítěte patogenů - imunita dítěte ještě není dostatečně silná a termoregulace ještě nebyla vyvinuta.

  Aby byla zajištěna „správná“ teplota, pediatrové vám doporučují, abyste si zakoupili speciální teploměr a nekontrolovali vodu „na lokti“..

  Nezkušené matky mohou být upozorněny tak nízkou teplotou pro koupání novorozence. Ale nebojte se - dítě je na to zvyklé v lůně, teplota plodové vody nepřesáhne 37 stupňů.

  Perfektní plavání - připravte si vše, co potřebujete předem

  Pokud je s dětskou lázní vše v pořádku - musíte si ji koupit před propuštěním dítěte z nemocnice a důkladně se umyjte čisticími prostředky, které nejsou agresivní vůči pokožce dítěte.

  Koupání novorozence ve velké vaně je nežádoucí z několika důvodů:

  • sdílená koupel není pro dítě nejlepší volbou, protože neumožňuje pečlivě dodržovat osobní hygienu dítěte;
  • K naplnění velké lázně je třeba vařit příliš mnoho vody, což je nepohodlné a dlouhé;
  • takové obrovské množství vody může dítě vyděsit.

  Ve vlastní koupelně se bude dítě cítit bezpečně, útulně a pohodlně..

  Připravte si předem jiné koupací doplňky:

  • dětské mýdlo nebo šampon;
  • plenka nebo pěnový základ;
  • dětská houba (vatové tampony);
  • mazací tuk;
  • talek prášek nebo dětský prášek;
  • brilantní zelená pro mazání pupeční rány;
  • suchá plenka;
  • ručník;
  • oblečení.

  Trvání vodních procedur

  Novorozenec do šesti měsíců věku se koupe každý den, pak můžete snížit počet vodních procedur a koupat se každý druhý den..

  Trvání první lázně není delší než 3-5 minut. V budoucnu můžete dítě koupat déle - až 10-15 minut. Vše záleží na tom, jak dítě postup vnímá..

  Pro většinu dětí není koupání jen hygiena, ale také zábava, fyzické cvičení, zatvrdnutí a neocenitelný kontakt s dospělými..

  Mezi dětmi jsou odpůrci vodních procedur, při kterých kontakt s vodou způsobuje stres. Zvykněte si takové děti, aby postupně zalévaly, a při ponořování do koupele používejte různé věty a vtipy, které rozptylují pozornost dítěte.

  Pravidla pro koupání dítěte

  Teplota vzduchu v koupelně dítěte by měla být alespoň 26 0 - dítě by se mělo cítit pohodlně v minutách se vzduchovými koupeli a nemrznout před koupáním.

  1. Svlékněte dítě a položte jej na přebalovací stůl tak, aby kůže dýchala. Trávit čas věnovaný na vzduchovou lázeň - udělat masáž nebo gymnastiku pro malé.
  2. Před potápěním zkontrolujte teplotu vody a přítomnost hlavové role z plenky ve vaně.
  3. Ponořte dítě do vody postupně a držte hlavu rukou.
  4. Umyjte dítě mýdlovou vodou a umyjte si obličej.
  5. Potom napěňte vatový tampón nebo dlaň a velmi pečlivě je protáhněte vlasy za ušima, pod bradou dítěte.
  6. Poté důkladně omyjte všechny záhyby, podpaží, třísla, pod koleny a ujistěte se, že se uvolní pěsti dítěte, umyjte si ruce a mezi prsty.
  7. Mýdlovou pěnu omyjte jemným a pečlivým vyléváním dítěte ze džbánu. Pro tento postup budete potřebovat pomoc druhého dospělého.
  8. Pokud své dítě koupete v bylinném vývaru, nepotřebujete mýdlo.

  Při koupání nalijte horkou vodu velmi opatrně, aby se dítě nedotýkalo. Vyfoukejte ji v tenkém proudu podél vzdálené stěny vany a dobře promíchejte.

  Po koupání dítě rychle vyjměte z vody, zabalte jej do měkkého ručníku a zbylou vodu odstraňte jemným a jemným pohybem.

  Nedotýkejte se dítěte ostře ani tvrdě, pamatujte, že kůže novorozenců je velmi tenká a citlivá.

  Při koupání novorozené dívky existují určité rysy: dítě musí být řádně umyté, aby se infekce nedostala do nechráněného urogenitálního systému.

  Jak udržet novorozence při plavání

  Dospělý sníží novorozence do vody, jednou rukou drží hlavu a ramena tak, aby obličej a uši dítěte byly nad vodou.

  Pro mnoho mladých rodičů není zcela jasné, jak držet novorozence při koupání a proč podporovat hlavu dítěte, pokud je v zádech.

  Pro velmi malé děti je dostat vodu do uší, očí, nosu tak děsivé a nepříjemné, že koupání se v tomto případě může stát skutečným testem pro dítě i pro rodiče..

  Je lepší chránit dítě a držet hlavu, aby nedošlo k náhlému kontaktu s vodou.

  Co dává plenkovou koupel

  Mnoho moderních rodičů nadále sleduje tradice a koupe své novorozené děti do plenky. Ale pro některé není příliš jasné, jaký je to způsob a jak vykoupit dítě, pokud je zabalené.

  Abychom mohli kvalitně umýt všechny oblasti těla novorozence, měli bychom je postupně uvolňovat a po koupeli je znovu zabalit do pleny. Je tedy zaručeno, že dítě nezmrzne, pokud se voda poněkud ochladí (i když koupání netrvá dlouho a chlazení vodou o stupeň nebo dva není kritické).

  Kromě toho je koupání v plence skvělým způsobem, jak přizpůsobit dítě prostředí. Zabalený, cítí se více chráněn, plenka převezme roli bariéry, nahradí placentu nebo něco.

  Pervupokalsky podepisuje, stojí za to věřit?

  To k nám přišlo od nepaměti:

  • pokud při prvním koupání v dětské vaničce dáte několik mincí, dítě zbohatne v dospělosti;
  • pokud je dívka pro první koupání oblečená v celé bílé barvě, její kůže zůstane sněhově bílá;
  • je-li do vody přidána tráva, každý bude dítě milovat (cizinci, v tom smyslu, milují své vlastní lidi);
  • pokud spadnete do kojeneckého písma mateřského mléka, matka bude moci kojit své dítě po dlouhou dobu.

  Pediatrové radí mladým matkám, aby nebyly vedeny k takovým „starým tipům“, protože nemají nic společného s dodržováním hygienických bezpečnostních pravidel. Obzvláště v případě mincí.

  Dítě v budoucnu zbohatne, bude-li vychováno s úmyslným a soběstačným, bude milováno, bude-li učeno jako zajímavý konverzacionista a osoba, která respektuje ostatní, dobře, aby matka mohla krmit dítě co nejdéle, musí být chráněna před stresem, přepracováním a vzrušením..

  Jak si užít koupání?

  Při koupání novorozence by dítě i matka v ideálním případě měly tento postup vnímat jako potěšení.

  Vezměte si několik tipů od svých dětí, aby koupání vašeho dítěte bylo radost, ne zátěž:

  • zaměřit se na náladu dítěte a na jeho vlastní pohodu;
  • předem připravte vše potřebné pro koupání dítěte;
  • Neodmítávejte pomoc od ostatních dospělých členů rodiny;
  • nezaměřte se na příznaky.

  Závěr

  Věřte v dobro, ale nenechte se unášet pověrami, zviditelněte své děti a radujte se a sdílejte svůj názor na článek na sociálních sítích a fórech..

  Články O Neplodnosti