Hlavní Analýzy

Jak se vykoupat novorozeně poprvé doma, video

Když se v rodině objeví malý zázrak, je to prostě úžasné. Mladá matka má okamžitě mnoho otázek souvisejících s péčí o své dítě. Jednou takovou otázkou je, jak koupat novorozence poprvé doma.?

Samozřejmě i v nemocnici vám to řeknou a ukážou vám, jak se dítě vykoupat. Ale to se, bohužel, ne vždy. Babičky navíc začínají radit, jak dělat to, co je potřeba, co přidat, atd. Kromě babiček jsou zde také zkušení přátelé, kteří se určitě podělí o své zkušenosti s koupáním dítěte.

Příprava na dětskou koupel.

Samozřejmě stojí za to poslouchat všechny, zejména babičky, budou potěšeny. Samozřejmě, budete něco používat, ale stále to udělejte sami. To je z osobní zkušenosti.

A tak tady přicházíte z nemocnice a první den musíte dítě vykoupat, co dělat nejdřív:

 1. Nepropadejte panice, nebojte se! To je velmi důležité, protože to dítě bude cítit a může se bát vody. Nezapomeňte - dítě cítí všechno, všechny vaše emoce a pocity.
 2. Je nutné se vykoupat buď 1 hodinu po krmení, nebo 1 hodinu před krmením.
 3. Místnost, ve které budete dítě koupat, by měla být dobře větraná a teplá. Pokud se koupete v koupelně, zavřete dveře tak, aby nedošlo k průvanu.
 4. Koupelová vana musí být dobře umytá, k mytí nádobí, sody a nalití vroucí vody můžete použít čisticí prostředky.
 5. Teplota vody by měla být asi 37 ° C. Přesto, když přenášíte dítě, připravte se, voda vychladne a bude pro dítě příjemná.
 6. Nemusíte čerpat hodně vody, asi 2/3 koupele, o něco méně.
 7. Je lepší připravit naběračku s teplou čistou vodou a umístit ji vedle ní. Teplota vody by současně měla činit asi 36 stupňů. Může být teplejší, ale stále bude chladit. To je pro dousing dítě.
 8. Také si předem připravte ručník (ne tvrdý) nebo plenku. Je žádoucí, aby bylo zahříváno.
 9. Vaše ruce by měly být čisté, je lepší je před koupáním jen umýt.
 10. Odstraňte také všechny šperky z rukou. Doporučujeme zkrátit nehty tak, aby nedošlo k poškození dítěte.

Plavat můžete pouze se souhlasem porodníka nebo pediatra, a to i v nemocnici. Protože pupek se musí léčit před koupáním. To je důležité. Pokud se pupek ještě nezhojil, stačí navlhčit marlku nebo měkký hadřík a otřít dítě.

Některé matky před koupáním doporučují vroucí vodu. Nepovažuji to za povinné ani za nutné. Proč to udělat? To vůbec nerozumím, tak obyčejná voda, že se sami umýváte, je skvělá.

Jak se vykoupat dítě poprvé

Nyní jdeme přímo na koupání dítěte. Je vhodné to udělat se svým manželem, a to nejen pro pomoc, ale také pro dítě, bude rád, že se cítí jak maminka a táta, tak slyší oba, pak se dítě nebude bát a bude si vždy užívat plavání.

Ano, a samozřejmě musíte mluvit častěji s dítětem při plavání, hlasovat všechny akce, je to velmi užitečné, a taky máma. Doba koupání novorozeného dítěte je přibližně 2–3 minuty. Jak stárnete, čas se zvyšuje.

To je správný způsob, jak udržet dítě na bříšku To je správný způsob, jak udržet dítě na bříšku To je správný způsob, jak udržet dítě na zádech

 1. Nejprve ze všeho svlékneme dítě úplně a necháme ho chvíli ležet. Takže také vyrábíme vzduchové koupele, temperamentu dítěte.
 2. Nyní držíme dítě v poloze na břiše, nutně držíme hlavu, nejprve namočíme malou nohu do vody. Nevkládejte okamžitě vodu. Pohybujte nohama ve vodě trochu.
 3. Teď můžeme dítě ponořit do vody, ale aby hlava nebyla ve vodě, myslím, že vy sami rozumíte proč. Je to v pořádku, pokud se voda dostane do vašich uší, děti se toho nebojí. Není nutné, aby voda vnikla do očí, nosu a úst.
 4. Trochu, jen trochu, poté, co si lehnete, začnete nejprve umývat obličej: volnou rukou navlhčete čelo a poté úplně obličej. Voda by se neměla dostat do nosu, úst a očí. Netřete ani netlačte tvrdě.
 5. Nyní si umyjte krk a mírně zvedněte bradu. Tam musíte velmi dobře opláchnout.
 6. Teď si umývám ruce, nohy, tělo a dobře se opláchnu v tříslech.
 7. Potom dítě jemně otočte na bříško, také na ruku. A stejným způsobem myjeme ještě krk, tělo, nohy a paže. Opláchněte dobře za ušima.
 8. Znovu se otočte. Nyní si umyjte hlavu. Můžete použít mýdlo nebo pěnu (bez rozdílu). Podívejte se, že se mýdlo nedostane do vašich očí. Trochu pěníme hlavu a jemně ji umýváme od čela po zadní část hlavy.
 9. Nyní otočíme dítě na bříško a držíme ho nad vodou, vezmeme vařenou kbelík s vodou a myjeme dítě poprvé od krku k noze. Podruhé můžete od hlavy a nohou.
 10. Opláchnutý a pokrytý ručníkem nebo plenkou přes naše hlavy, dát na záda.
 11. Nyní dítě nepoužívá tři ručníky, ale jednoduše utírá dítě skvrnami. Kůže dítěte je velmi křehká a nelze ji otřít.

To je vše. Nyní zůstávají jen malé postupy. Například zpracování pupku zeleným a v případě potřeby práškem a mastí.

Dítě musí být oblečeno co nejrychleji, aby nezamrzlo a je nutné nosit klobouk. Protože chloupky jsou stále mokré a čepice pohlcuje veškerou vlhkost. Později lze čepici sejmout a dát dítě do spánku.

Několik dalších tipů na koupání

Stojí za to koupat dítě každý den, ale současně s mýdlem ne více než 1-2krát týdně. Například hned po propuštění z nemocnice můžete poprvé umýt hlavu mýdlem a to je vše. Příště za týden.

Ten kluk vždy rád plave

Faktem je, že děti se neznečistí, a pokud se některá část těla zašpiní, můžete ji prostě umýt. Čím méně používáte mýdlo, tím méně je pravděpodobné, že dítě má dermatitidu a různé alergické reakce. Stačí ji umýt vodou a to je vše.

Také o žínkách pro dítě. V prvních týdnech života je nejlepší žínkou pro dítě ruka mé matky. Kůže dítěte je velmi jemná a tenká, není třeba porušovat ochrannou bariéru dítěte. Pokud používáte žínky, froté rukavice a měkké žínky jsou vhodné pro kojence.

Nepoužívejte různé bylinky. Zejména v prvních měsících se u dítěte mohou vyskytnout alergické reakce. Nejškodlivější bude jen sedmikráska. Má léčivé vlastnosti. Lze jej také používat 1-2krát týdně, vařit 4 sáčky a nalít do lázně.

Po koupeli můžete také uši dítěte otřít speciálními bavlněnými pupeny se zádržnými prvky, ale v žádném případě nelezete dovnitř, pouze ušním boltcem a všemi.

Můžete použít různé koupací nádoby nebo sítě, které drží zařízení pro plavání, protože existuje mnoho různých typů, hlavní věcí je být pohodlný a také držet hlavu.

Chci vám také dát několik videonávodů, protože chápu, že někteří lidé jsou lépe vidět jednou než několikrát číst:

To je vše, pokud máte otázky, zeptejte se jich v komentářích, sbohem všem.

Kdy mohu vykoupat novorozence?

Jak se vykoupat novorozence

Když se můžete vykoupat novorozence, chodit s ním, hrát si, tyto a další otázky jsou velmi důležité. Opravdu, když mladí rodiče přivezou dítě z nemocnice do svého domova, nejprve se zpravidla bojí dotknout se drobků ještě jednou. Dítě se zdá tak křehké a zranitelné, že se zdá, že by měl zatajovat dech. Matka se samozřejmě za pár dní naučí krmit, podvádět a držet dítě v náručí. Nesmíme však zapomenout na další důležitý postup pro dítě - o koupání. Když můžete začít koupat novorozeně a jak to udělat správně, poučíte se z tohoto článku.

V prvních měsících života dítěte se musíte koupat častěji. Pokud se narodil v horké sezóně, je lepší se koupat každý den, nebo dokonce dvakrát denně. A to je ihned po propuštění z nemocnice, a to i přesto, že pupeční rána ještě nebyla uzdravena. To znamená, že otázka, zda je možné vykoupat novorozence, by ve vás neměla vzniknout.

Pro vodní procedury budete potřebovat dětskou koupel (je lepší, když je větší, aby dítě mohlo sedět a lehnout si), teploměr pro stanovení teploty vody, malou podložku z pěnové gumy, měkkou houbu, dětské mýdlo, je to možné s výtažkem strunné nebo heřmánkové lékárny, velký měkký ručník, vatové tampony nebo jen kousky bavlněné vlny, stejně jako dětský krém nebo olej k namazání pokožky po provedení vody.

Někteří pediatrové a zkušené matky doporučují koupat novorozence v bylinách jako dobrý přírodní sedativ. Nejoblíbenější plevel pro tento účel je série. Bez manganu se neobejdete, pokud koupáte dítě, které není ve vroucí vodě. Voda by neměla obsahovat žádné škodlivé bakterie, dokud se pupek dítěte nezdraví. První koupel novorozence je téměř sterilní procedura.

Teplota vody ke koupání - 37 stupňů. Po pěnění a vykoupení dítěte můžete použít vodu o jeden až dva stupně níže. Pokud se stále bojíte udělat chybu a zkontrolovat teplotu vody sami, spusťte dlaně, nikoli dlaně, do vody, protože dlaně jsou na změny teploty zvyklejší a nemusí „zachytit“ rozdíl. Pokud s loktem ponořeným do vody necítíte ani teplo ani zima, pak je vše hotové správně. Nebojte se, že je voda chladná, malé děti milují jen tak malou vodu při pokojové teplotě.

Dáte dítě do koupele. Polštář musí být vložen do hlavy vany, aby se dítě sklopilo: takže bude pro vás pohodlnější ho vykoupat. Samozřejmě je třeba předem nařezat nehty na rukou kratší, aby nedošlo k poškrábání drobků. Začněte nalitím hrsti vody dítěte, plácněte rukama a nohama do vody, jemně s ním mluvte a nechte ho trochu postříkat. To je nezbytné, aby si malý muž vzpomněl, že plavání je zábavné a příjemné. Poté mýdlovou houbou umyjte hlavu, krk a jemně očistěte uši vatovým tamponem a poté umyjte celé dítě. Musíte dítě koupat jemně, ale opatrně, zejména v záhybech kůže, kde se často hromadí nečistoty a pot..

Jak často se může novorozenec koupat v horkém období? Doporučeno 1-2krát denně. Pokud své dítě koupete dvakrát denně, jednou se koupejte mýdlem a jindy jen vodou, do které můžete přidat infuze bylin (strunná nebo heřmánek, předem naplněná vroucí vodou a chlazená). A naše babičky, mimochodem, koupaly své děti v prvních měsících života takto: jeden den s dětským mýdlem, druhý se slabým, světle růžovým roztokem manganistanu draselného, ​​třetí přidáním malé soli do vody, asi půl hrsti. Po dětském mýdle bude dítě čisté, vonné, dezinfikuje manganistan draselný a sůl pomáhá hojit rány. To je, samozřejmě, v ideálním případě by na těle dítěte neměly být žádné rány, s výjimkou pupečníku. Ale v budoucnu se u „soleného“ dítěte uzdraví řezy nebo škrábance rychleji a snadněji, takže ho nemusíte pokaždé pronásledovat jódem nebo zelenkou, abyste rány namazali. To je takový slavný lidový lék..

Po koupání rychle nalijte studenou vodu na dítě, zabalte jej do ručníku a osušte celé tělo bez tření. Po zaschnutí namažte pokožku dětským krémem nebo olejem (rostlinný olej můžete vařit také v pánvi s vodou) a trochu si to na bavlněné vlně. Naneste tenkou vrstvu krému nebo oleje, kde je pokožka hladká, a trochu silnější, pokud má dítě záhyby: na pažích a nohou, na krku, v slabinách. Všimněte si, že někde v záhybech plenky vyrážka nebo zarudnutí - naneste hodně krému nebo prášku s mastek prášek. Po namazání bude užitečné dítě několikrát masírovat, ohýbat a uvolňovat nohy a nohy, provádět „nabíjení“. A potom si můžete obléknout dítě.

Po koupání je pravděpodobné, že dítě bude jíst s potěšením a sladce usne. A časté koupání, včasné krmení a neustálá komunikace s dítětem vám pomohou vychovat silné, zdravé a veselé dítě..

Jak vykoupat novorozence poprvé ve vaně se skluzavkou

První koupel novorozence je odpovědný proces, zejména pokud se to dělá poprvé. Od narození je důležité, aby byl tento postup nejpohodlnější, aby se dítě nebál vody a aby s potěšením vydržel vodní procedury. Pro rodiče, kteří mají toto první dítě, je koupání dítěte velmi vzrušujícím procesem a vyvstává otázka: jak to udělat správně. Je snadné, pokud znáte základní pravidla a vlastnosti mytí novorozence.

První příprava lázně

První otázka, kterou mladí rodiče mají, je, kdy se poprvé vykoupat novorozence. Obvykle se koupí dítě v den, kdy se vrátí z nemocnice, ale existují výjimky:

 • je-li novorozenec očkován v den propuštění;
 • pupeční rána špatně zahojená.

V těchto případech se doporučuje, aby byly vodní postupy odloženy na další den..

Vyberte si čas koupání by měl být individuálně, na základě rytmu spánku a bdělosti dítěte. Je lepší zvolit dobu, kdy po jídle nespí. Nejčastěji se to děje pozdě odpoledne.

Před krmením se doporučuje plavat. Ale pokud je dítě velmi nervózní, nejprve ho nakrmte a poté pokračujte ve vodních procedurách. U novorozence nemusíte čekat 40 minut mezi jídlem a odchodem do koupelny.

Výhody úpravy vody

Pokud je koupání novorozence pohodlné a podle pravidel to bude mít pozitivní vliv na jeho zdraví a plný vývoj. Pediatrové poznamenali, že vzhledem k postupům s vodou:

 1. Zlepšuje se kvalita spánku.
 2. Chuť dítěte se zlepšuje.
 3. Projev koliky je eliminován.
 4. Imunita posiluje.
 5. Prevence vyrážky a jiných kožních onemocnění.
 6. Svalové napětí je uvolněno.
 7. Funkčnost pokožky je stimulována, její normální stav je zachován..
 8. Krevní oběh se normalizuje.
 9. Zvyšuje pohybovou aktivitu dítěte.

Koupání novorozence je důležité nejen fyzicky, ale také emocionálně. Být ve vodě pomáhá dítěti objevit nové aspekty našeho světa. Je nutné, aby byl tento proces příjemný, aby dítě dostalo obvinění z pozitivních emocí. Proto se musíte připravit na první koupel se vší odpovědností.

Nezbytné věci pro koupání novorozence

Aby se vaše dítě bez problémů a zbytečných nervů vykoupalo, musíte si předem připravit vše, co potřebujete. Nejprve musíte:

 1. Malá plastová vana.
 2. Skluzavka pro dítě.
 3. Měkká houba nebo rukavice na mytí dítěte 0+.
 4. Vodní teploměr.
 5. Kbelík.
 6. Šampon nebo koupací prostředek.
 7. Teplá plenka nebo dětský ručník.
 8. Vyčistěte oblečení, aby se dítě po koupeli okamžitě obléklo.

Vezměte si s sebou hodinky a sledujte trvání procedur.

Pro novorozence je důležité zvolit tu správnou dětskou kosmetiku - mýdlo a šampony. Měly by být hypoalergenní a vhodné pro použití u dětí od narození. Na obalech dětských výrobků jsou obvykle uvedena věková omezení a pro novorozence jsou vhodné šampony se značkou „0+“. Před nákupem si nezapomeňte prostudovat složení produktu, abyste nepoškodili jemnou pokožku zbytečnými parabeny, vonnými látkami a barvivy..

Vlastnosti vody pro dětské koupele

Aby nedošlo k poškození zdraví dítěte po nemocnici, je nutné správně připravit vodu ke koupání. K tomu potřebujete:

 1. Vařit vodu a ochladit na příjemnou teplotu. Správné stanovení tepla vody pomůže speciální teploměr. Pro zdravé dítě by to mělo být od 36,5 do 37 stupňů a pro ohrožené děti - 38 stupňů.
 2. Dezinfikujte manganem. Musíte se však ujistit, že se všechny krystaly dobře rozpouštějí, jinak mohou na kůži dítěte zapálit. Pro potřebu jeho použití se nejprve poraďte s pediatrem v nemocnici.
 3. Připravte bylinné infuze. Jsou nutné, pokud má dítě sklon k pocení a jiným kožním vyrážkám. Pokud je však dítě zdravé, může porušit ochranné vlastnosti pokožky..

Koupel je naplněna 15 centimetry, takže hrudník a ramena zůstávají suchá. Moderní lékaři tvrdí, že první koupání může být provedeno v běžné vodě odebírané z kohoutku, ale musíte být opatrní pro děti s ne zcela zahojenou pupeční ranou. Může se stát bránou k bakteriím, které se hemží tekoucí vodou..

Jak správně vykoupat novorozence

Je důležité připravit vše pro první vodní procedury předem, protože dítě nemůže být ponecháno bez dozoru ve vaně na vteřinu! Doporučuje se koupat dítě před posledním denním krmením. Dítě je koupáno až šest měsíců denně a poté můžete snížit počet návštěv v koupelně až 3krát týdně.

Pravidla první cesty do koupelny

Ujistěte se, že teplota vzduchu v koupelně je nejméně 23 stupňů. V opačném případě dítě zamrzne a může onemocnět. Pokud má dítě na hlavě krusty - je třeba je před koupáním potřít olejem 10-15 minut.

Než odnesete dítě do koupelny, věnujte 5-7 minutám vzduchovým procedurám. Nechte dítě tentokrát ležet bez dalších plen, plen a oblečení. V tuto chvíli s ním můžete mluvit laskavě a uklidnit ho, aby se neznepokojoval.

Je důležité, aby rodiče věděli, jak koupat novorozence ve vaně. Poprvé se vykoupejte své dítě v vestě nebo si položte plenku, aby se cítila pohodlněji. Novorozence ponořte pomalu do vody, dokud nezakryje břicho, hrudník a ramena. Levou rukou podepřete hlavu tak, aby pevně spočívala na předloktí a prsty udržovala dítě po ruce. Pokud jeden dospělý koupe novorozence, pak ho druhou rukou opláchne. Ale pokud je přítomen asistent, pak s druhou rukou, matka může podporovat dítě pod zadkem. V tuto chvíli může otec opláchnout dítě z kbelíku.

Správný postup pro koupání dětí:

 1. Moje tvář bez mýdla, obzvláště věnuji pozornost očím.
 2. Dobře myjeme všechny záhyby těla mýdlem - na krku, v podpaží a ve třísle.
 3. Umyjte si vlasy šamponem nebo mýdlem.
 4. Ass prát poslední.

Mytí dítěte není vůbec obtížné. Způsoby, jak omýt rozkrok vašeho dítěte, se mohou lišit podle pohlaví:

 • Dívky jsou umývány ve směru od uretry k papeži.
 • Chlapci se jednoduše umývají a pečlivě umývají záhyby genitálií, aby se zabránilo infekci.

Je nežádoucí zůstat ve vaně déle než 10 minut. Po dokončení všech procedur musí novorozenec opláchnout čistou vodou, držet ji na ruce a nalévat ji zezadu.

Pak zabalíme dítě do ručníku a jemně otíráme vlhkost. Po koupeli je novorozenec ošetřen pupečníkovou ranou brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku, a pokud je to nutné, může být použit žlutý prášek Xeroform. Pro dokončení postupu zbývá zpracovat všechny záhyby dětským olejem nebo dětským krémem na přebalovacím stole. A také uši očistěte bavlněnými pupeny.

Nevkládejte dítě ihned na plenky a nezabalujte je do plen - pokožka novorozence by měla trochu dýchat. Pod plenu můžete použít pudr nebo jiný prášek, aby kněz nedokončil a nedocházelo k podráždění..

Jak se vykoupat novorozeně poprvé v plence řekne naše pokyny:

 • Dítě je zabaleno do tenké plenky a jemně spuštěno do vody.
 • Nejprve rozložte jednu nohu - umyjte ji a znovu ji zabalte do látky. Stejné akce se opakují s druhou nohou..
 • Alternativně rozbalte, umyjte a zabalte zbytek těla.

Tento postup pomáhá dítěti snáze přežít poporodní stres, zvyknout si na život mimo matčino břicho a při prvním koupání zůstat v klidu. Koupání v plenkách zabraňuje zmrznutí dítěte ve vodě.

Ne každý ví, jak koupat novorozence ve vaně se skluzavkou. Skluzavka nebo houpací síť je velmi pohodlné zařízení, které je připojeno ke dnu nebo okrajům vany. S tím můžete při mytí dítěte obejít bez dalších pár rukou. Nezapomeňte na to položit plenku před tím, než dáte dítě - takže se bude cítit pohodlněji.

Když dítě vyroste a bude stísněné v dětské vaničce, skluzavka může být vložena do velké koupele a dítě s ní může vykoupat, dokud nevyroste a naučí se dobře sedět na vlastní pěst.

Možné problémy

Stává se, že novorozenec při prvním koupání aktivně ukazuje svou nespokojenost a pláče. Pokud k tomu dojde, doporučujeme příště odložit vodní procedury, aby bylo dítě méně nervózní. Tento proces by měl přinést pouze pozitivní emoce! Důvody pro pláč při plavání:

 1. Chce jíst.
 2. Něco bolí.
 3. Bojí se prvního kontaktu s vodou.
 4. Chtěl jsem jít na záchod.

Rodiče se musí snažit předvídat problémy, kvůli nimž dítě pláče, a varovat je. Dítě může také plakat kvůli teplotnímu rozdílu, který cítí, když je ponořen do vody nebo naopak.

Pokud novorozenec pláče, když je vytáhnut z teplé vody, příště uzdravte ručník předem.

Může se stát, že dítě při plavání usne ve vaně. S tím není nic špatného. To znamená, že dítě je pohodlné a teplá voda pomáhá uklidnit a uvolnit svaly. Ale koupání je lepší přerušit a přesunout do postele. V opačném případě může neopatrná akce dítě velmi vyděsit.

Pokud novorozenec po prvním a následujícím koupání okamžitě neusnul, ale vykazuje plnou aktivitu - přesuňte čas procedur vody ráno.

Existují možnosti, kdy můžete pozvat sestru na první koupel. To je možné, pokud mladí rodiče nemají žádné zkušenosti a bojí se to udělat poprvé sami. Ale teď, dokonce i v nemocnici, jsou matkám ukázány, jak se zavrtat a umýt novorozence. Když tedy vyvstane otázka koupání doma, máma má počáteční znalosti.

Užitečné recepty

Mnoho bylin má léčivý účinek. Místo běžné vody ke koupání můžete použít odvar:

 1. Sedmikrásky.
 2. Měsíček.
 3. Série.
 4. Hypericum.
 5. Mateřská.
 6. Chmel.
 7. Kopřivy a další.

Dokonale zmírňují podráždění a zánět na jemné kůži dítěte a také pomáhají zbavit se vyrážky z plenek. Roztoky mohou být připraveny na základě jediné byliny nebo ze směsi. Koupání s vývary se provádí jednou nebo dvakrát týdně, jejich častější používání může způsobit alergickou reakci.

Uklidňující odvar

Byliny a poplatky se prodávají v jakékoli lékárně. Pokud dítě nespí dobře nebo je nadměrně nadměrné, doporučuje se ho koupat v odvarech připravených ze směsi bylin, jako například:

Protizánětlivé odvarování

Používá se, pokud má dítě sklon k pocení a diatéze. K jeho přípravě potřebujete:

 1. Strouhejte šňůru a nalijte 1 litr vroucí vody.
 2. Nechte pod víkem po dobu 4 hodin, aby se vývar naplnil.

Infuze se doporučuje připravit 12 hodin před koupáním. Před použitím se filtruje přes sýr a přidává se do vody. Heřmánek nebo měsíček má podobné vlastnosti, takže bez ztráty vlastností odvarů mohou nahradit řadu z nich. Směsi pro infuze si můžete koupit v lékárně.

Dezinfekční roztok

Dezinfekce vody se provádí manganistanem draselným. Toto řešení však musí být řádně připraveno tak, aby nepoškodilo citlivou pokožku dítěte.

Vezměte 2-3 gramy krystalů manganistanu draselného a rozpusťte ve sklenici s vroucí vodou. Vše dobře promíchejte. Všechny krystaly by se měly rozpustit a voda by měla získat průhledný - fialový odstín.

Do lázně se přidá dezinfekční roztok, čímž voda zčervenává.

Před použitím odvarů nebo řešení je lepší konzultovat pediatra. V případě podezření na novorozené křivice mu mohou být předepsány solné nebo jehličnaté koupele. Nesmí se však používat samostatně na první lázni.!

Jak vykoupat novorozence: první koupele

Obvykle se rodiče obávají, když přemýšlejí o koupání novorozence poprvé? Jak udělat vodu příjemnou? Jak dítě vnímá svůj první kontakt s vodou? Mám krmit své dítě před koupáním??

Pokusíme se odpovědět na tyto a mnohé další otázky..

Kdy strávit první koupel novorozence?

První nebo třetí den po narození (v této době jsou matka a dítě obvykle v nemocnici) se novorozenec koupání nevykonává. Postačí, když se dítě umyje a jemně otře tělo v oblasti všech záhybů mokrým tamponem nebo ubrouskem. První koupání novorozence lze provést, když přijedete domů se svým dítětem.

Proč jsou vodní postupy důležité

Na otázku mladých rodičů, zda je možné vykoupat novorozence, odpoví každý pediatr kladně. Koneckonců, s koupáním je spojena nejen hygiena, ale také další nezbytné aspekty života - podpora imunitního systému a emočního stavu. Novorozené dítě by se mělo denně koupat a umýt - po každém pohybu střev.

Při správné organizaci koupelny se stane následující:

 • dětská pokožka prochází nezbytným očistným procesem;
 • dítě přijde do stavu klidu a harmonie;
 • tělo dítěte dostává první hodiny tvrdnutí;
 • novorozenec se učí důležitou část světa kolem něj spojenou s pocitem vody;
 • dítě a jeho rodiče přijímají pozitivní emoce.

Kdy se vykoupat: ráno nebo večer?

Obvykle se koupání doporučuje spojovat s večerním krmením, relaxací a spaním, protože teplá voda má nejen celkový uklidňující účinek, ale také zmírňuje bolesti spojené s kolikou v žaludku..

Pokud si všimnete, že koupání u vašeho dítěte není uklidňující, ale osvěžující - stačí přesunout čas na koupání ráno nebo odpoledne. Vypusťte vzory a sledujte: jak vaše dítě reaguje na koupací proces, jak příjemné je podle ní, jaké výhody má lázeň pro dítě. Na tyto otázky můžete odpovědět v prvním týdnu „pokusů s vodou“ a v důsledku toho můžete vytvořit režim koupele, který je pro dítě nejpohodlnější..

Zároveň však nezapomeňte zvážit dobu vodních procedur: pokud se dítě ráno koupe a oživí ho, můžete v tomto procesu zapnout zábavnou hudbu, představit své dítě vodním hračkám a komunikovat s ním. Pokud večer - je nutné vytvořit atmosféru maximálního klidu a ticha, nepoužívejte příliš světlé lampy v místnosti.

Důležitá trivia ke koupání

Jak se vykoupat novorozence tak, aby postup přinesl maximální užitek a pohodlí? Zkuste vzít v úvahu důležité věci:

 • K koupání nepoužívejte běžnou koupel pro dospělé, ale speciální dětskou koupel - od 65 cm dlouhé; existují speciální anatomické koupele, které se pohodlněji používají, protože jejich rovina je umístěna v úhlu, takže hlava dítěte je držena nad hladinou vody.
 • Před použitím důkladně opláchněte koupel speciálním dětským výrobkem a nalijte převařenou vodu.
 • Jak umýt novorozence před uzdravením pupeční rány? Pro urychlení procesu hojení používejte pouze vařenou vodu do lázně (vařte ji předem a ochlaďte na požadovanou teplotu).
 • Abyste nepochybovali o správně zvolené teplotě vody, zakupte si vodní teploměr nebo „vyzkoušejte“ vodu loktem; vykoupejte své dítě při teplotě 37–38 stupňů: odpovídá teplotě amniotické tekutiny, ve které je dítě zvyklé „plavat“ v matčině žaludku.
 • Pokud chcete ke koupání použít bylinné odvarky, předem se zajímejte - jaké vlastnosti má každá z nich (regenerační, uklidňující, antiseptické, antialergenní atd.); připravte vývar předem (asi hodinu před koupáním) a přidejte do lázně napjaté těsně před koupáním.
 • V prvním měsíci života dítěte pediatrové nedoporučují používat hygienické přípravky (šampon, mýdlo, pěnu atd.), Protože voda pro citlivou pokožku dítěte je stále dost; v případě potřeby můžete použít dětské mýdlo, ale ne více než jednou týdně.
 • V prvních dnech života neberte houby a žínky pro koupání dítěte, je lepší používat velmi měkký hadřík, vatový tampon nebo jen lehce umýt kůži dítěte rukou.
 • Poté, co jste koupali dítě ve vaně, zvedněte dítě nad jeho povrch a vypláchněte jeho tělo z kbelíku čistou vodou (připravte naběračku naběračku předem a vložte ji vedle koupele).
 • Pro maximální pohodlí a pokud to prostor v koupelně dovoluje, přeneste přebalovací stůl a položte na něj suchý dětský ručník (nejlépe speciální ručník s kapucí), aby ihned po oplachování namočil tělo dítěte, zabalil ho a odnesl do místnosti.
 • V místnosti si předem připravte oděv a výrobky pro péči: tampony, bavlněné pupeny, výrobky pro péči o rány, plenky, prášek. Nepoužívejte mastné krémy po koupeli (zejména v kožních záhybech), aby nedošlo k vyrážce.

Koupejte se před nebo po krmení?

Vše záleží na tom, na jakém druhu krmení je vaše dítě. Pokud je na hrudi - lze ji krmit před koupáním i po něm. Pokud dítě jí umělou směs, je vhodné pozorovat přestávku mezi koupáním a krmením.

Jak se vykoupat novorozence

Jak umýt dítě:

 • Umístěte vanu tak, abyste si mohli udržet záda rovně po dobu 7-10 minut; pro pohodlné umístění dětské koupele ve velké vaně jsou speciální rámy, které vám pomohou cítit se pohodlně; v anatomické lázni je konec hlavy mírně zvednutý: je to velmi pohodlné a umožňuje vám podepřít hlavu dítěte tak, aby se neponořila do vody.
 • Pokud dětská koupel není anatomická, umístěte plenu několikrát pod hlavu.
 • Připravte si vodu v lázni a její teplota se zvýší na 37–38 stupňů; v případě potřeby přidejte do vody napjatý bylinný odvar.
 • V prvních dnech života dítěte se můžete koupat ne nahý, ale zabalený do tenké plenky - takže pro něj bude pohodlnější.
 • Ponořte tělo dítěte zcela do vany spolu s rameny a opatrně položte hlavu nad vodu na „polštář“ z válcované pleny..
 • Můžete dítě nechat na chvíli v klidné vodě, nebo ho můžete okamžitě začít nalévat vodou z malého kbelíku: dělat, jak má dítě ráda, a neustále sledovat pohodlnou teplotu vody.
 • Pokud se dítě koupe v plence, postupně uvolněte nohy a kliky a lehce je umyjte rukama nebo hadříkem.
 • Nezapomeňte své novorozence opláchnout čistou vodou, zvláště pokud jste použili mýdlo do koupele.
 • Teplota vody 37-38 stupňů je považována za standardní pro koupání dítěte, ale postupem času si všimnete, ve které vodě vaše dítě dává přednost mytí - v teplejším nebo chladnějším stavu.

Změna pravidel: jak vykoupat rostoucí dítě

 • až dva měsíce, koupat dítě každý den (nejlépe v tenké plence a ne nahé); doba koupání v prvních měsících života je asi 5-8 minut;
 • od 2 do 3 měsíců pokračujte ve koupání dítěte v dětské vaničce, ale postupně snižujte objem vody; pokud se dítě ráda koupe, lze dobu koupání prodloužit až na 15 minut, ale nezapomeňte udržovat optimální teplotu vody a postupně do vody přidávat teplou vodu;
 • od 3 do 6 měsíců se zvyšuje mobilita a pozornost dítěte, takže si ho můžete postupně zvykat na koupání ve velké vaně, prodloužte dobu na 20 minut;
 • Šestiměsíční dítě už může sedět a hrát; proto se během koupání můžete nabídnout svému dítěti speciální vodní hračky a knihy; pokud je dítě připraveno - můžete použít velkou koupel; hry a plavání v tomto věku mohou trvat až půl hodiny.

Co dělat po koupání novorozence

 • Po koupání zabalte novorozence do ručníku, který dobře absorbuje vlhkost: je lepší si koupit dětský ručník s kapucí, aby bylo dítě teplé a vlasy na hlavě rychle schly;
 • navlhčete všechny záhyby na těle dítěte dobře, osušte pokožku jemnými namáčecími pohyby, snažte se ji neotřít hadříkem;
 • provádět hygienické postupy: v případě potřeby očistit uši, ošetřit pokožku pomocí prášku nebo zvlhčovačů;
 • oblékněte si dětskou plenku a oblečení (nebo pohodlně zaveste);
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Vyplatí se koupat dítě špendlíkem na pupku: tipy pro pediatry

O tom, zda je možné koupat novorozence pomocí špendlíku na pupku, existují dva diametrálně protichůdné názory. Někteří dětští lékaři doporučují koupat dítě od prvních dnů života, jiní nedoporučují úplné ponoření do vody, dokud se pupeční rána nezhojí. O kom postavení se rozhodnout - rozhodnou rodiče. Hlavní podmínkou je, že vodní procedury nepoškozují dítě.

Z tohoto článku se dozvíte

Důležitá pravidla

Pokud máma a táta na základě doporučení Dr. Komarovského vyloučili úplné koupání dítěte, dokud není pupeční rána zcela zahojena, pak denně provádějí tření těla vlhkým hadříkem nebo ubrousky.

Při aktivní pozici v otázce koupání novorozence by rodiče měli dodržovat hlavní pravidlo: ponoření do vody je povoleno pouze tehdy, pokud se pupek normálně hojí, bez komplikací.

To je zajímavé. Clothespiny (svorky) se v mateřských nemocnicích používají poměrně nedávno, předtím byl provaz ovázán látkou nebo hedvábnou nití. Kolíček na prádlo je plastový produkt o délce 3–6 cm, který upevňuje zbývající konec pupeční šňůry.

Zbytek pupeční šňůry může velmi často krvácet. Jedná se o zcela přirozené stádium tvorby krve. V této situaci je možné dítě koupat, ale se zvláštní péčí, aniž byste se dotkli špendlíku na prádlo.

Pokud pupek krvácí neustále, i když je léčen antiseptiky a dva týdny od narození drobků uplynulo, měli byste se poradit s pediatrem. Pupečníková rána může být uzavřena z několika důvodů (nesprávné ošetření, onemocnění krve u dítěte, křehké cévy) a lékař by jim měl rozumět.

Důležité! V žádném případě byste neměli sami odšroubovat nebo vyjmout špendlík, a to ani v případě, že by prakticky spadl (nebo naopak neklesl na dlouhou dobu). Takové akce mohou vést k těžkému krvácení..

V některých případech může kolíček na prádlo při plavání samovolně spadnout. V tomto případě není panika nutná. Jako obvykle je nutné provést ošetření a v následujících dnech sledovat, jak se hojení pupeční rány.

Aby se zabránilo poškození křehké pokožky dítěte, většina lékařů nedoporučuje používat manganistan draselný k přidání vody do koupele novorozence. Při překročení požadované koncentrace může být roztok manganistanu draselného škodlivý.

Kontakt s nerozpustnými krystaly látky vede k popáleninám. Při použití bylinných odvarů je také třeba být ostražití a sledovat kožní reakce. Pokud alergické reakce začínají, byliny již nepřidávají.

Jak se vykoupat

Poprvé je dítě kompletně opláchnuto v nemocnici ihned po narození. Tento postup je samozřejmě pro drobky nepříjemný. Abyste se mohli pohodlně vykoupat novorozence s pupečníkem na kolíčky na prádlo, abyste dali radosti dítěti a rodičům, měli byste se na něj připravit. Pro vodní procedury doma budete potřebovat:

 1. Dětská koupel. Koupání dítěte pomocí nezahojeného tlačítka břicha ve sdílené lázni se nedoporučuje kvůli vysokému riziku infekce.
 2. Opláchněte kbelík. Je nemožné zalévat dítě ze sprchy, protože vařená voda se používá vařená.

Koupání dítěte se přednostně provádí v koupelně s otevřenými dveřmi, takže mezi místnostmi není žádný výrazný teplotní rozdíl. Postupy s vodou můžete správně provádět podle pokynů krok za krokem:

 1. Vanu, speciální spotřebiče a hračky, pokud jsou použity, důkladně očistěte. Po koupeli se také dobře omyjí mýdlem na prádlo..
 2. Vařte dostatečné množství vody k naplnění lázně a nádoby, kde bude oplachovací voda. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru.
 3. Pokud používáte skluzavku (lehátko), umístí se do vany.
 4. Zabalte dítě do čisté plenky a opatrně ji spusťte do vody. Současně by měl člověk s dítětem mluvit laskavě, aby nezažil vzrušení. Nerobte náhle pohyby, vydávejte hlasité zvuky.
 5. Pokud se dítě koupe bez zvláštních zařízení, musí být záda hlavy neustále jednou rukou držena.

Během koupání musíte dítě neustále držet za krk a hlavu, aby se voda nedostala do obličeje a uší. Ošetření vodou by mělo být pro dítě příjemné. Pokud dítě poprvé zažije nepohodlí nebo strach, může se později bát plavat a plakat, když je ponoří do vody.

Pokud je dítě naprosto zdravé, je možné začít tvrdnout již od prvních dnů života. Za tímto účelem snižujte teplotu tekoucí vody o jeden stupeň každé tři dny, dokud nedosáhne 30–28 ° C.

Každý den můžete plavat s kolíčkem na prádlo na zbytku pupeční šňůry. Používejte šampon a mýdlo se doporučuje maximálně 1-2krát týdně. Měly by být navrženy pro kojence a měly by mít neutrální pH..

Je možné navlhčit pupek při koupání

V reakci na hlavní otázku - je možné při koupání navlhčit pupek novorozence - pediatři jsou jednomyslní.

Doporučují, aby se voda nedostala do pupeční rány. Je přísně zakázáno třít a mýdlo pupku špendlíkem nebo hůlkou s omítkou.

Uzavření pupeční oblasti nebude chránit před infekcí a nebude omezovat přístup vody při koupání. Takové „preventivní opatření“ oddálí pouze okamžik, kdy by měl špendlík spadnout.

Vlhkost se hromadí pod náplastí, což je v rozporu se základním principem řádné péče o pupeční ránu - musí být suchá. Neustálé lepení náplasti může navíc způsobit podráždění jemné pokožky dítěte a vyvolat infekci pupeční šňůry..

Když se pupek konečně uzdraví a je pokryt epitelem, může být se svolením pediatra bez omezení promočen. K plavání můžete použít tekoucí vodu. Proces koupání bude pro dítě aktivnější a delší.

Když nemůžete koupat dítě s špendlíkem

Jak dlouho bude klip s pupeční šňůrou spadnout, závisí na individuálních vlastnostech dítěte. Pokud k tomu však nedojde po 10–14 dnech, je třeba se zdržet vodních procedur. Lékař je naléhavě povolán k dítěti.

Fyzické vyšetření je také nutné, pokud se objeví následující příznaky:

 1. příznaky zánětu pupeční rány: otoky, zarudnutí, bolestivost, výtok;
 2. pupek je neustále pokryt lepivým povlakem;
 3. časté krvácení z pupeční šňůry;
 4. nepříjemný zápach z pupku;
 5. celkové nebo místní zvýšení tělesné teploty;
 6. příznaky intoxikace (špatný spánek, opuštění hrudníku nebo láhve, letargie, nevolnost atd.).

Tyto příznaky jsou charakteristické pro zánět. Infekční proces bez řádného ošetření způsobuje vážné komplikace. Proto, když jsou detekovány výše uvedené příznaky, koupání dítěte je rozhodně zrušeno.

DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/uhod/kupat_s_prishhepkoj.html

Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

Koupání novorozence

Koupání dítěte je povinný denní postup. Je důležitý nejen pro hygienu jemné dětské pokožky, ale také pro posílení imunity. Teplá voda velmi dobře uvolňuje a uklidňuje dítě, zlepšuje jeho duševní a emoční stav.

Co je užitečné koupání

Nejdůležitějším účelem koupání dítěte je samozřejmě hygiena. Navíc koupání v teplé vodě uklidňuje a uvolňuje dítě, pomáhá ztuhnout. Svalová hypertonicita je odstraněna ve vodě, vyvíjí se velká pohyblivost a zlepšují se motorické funkce, snižuje se bolest střevní koliky. Nové zkušenosti zlepšují mentální a emoční vývoj dítěte. Koupání spojuje dítě a rodiče.

Kdy začít koupat novorozence

První nebo druhý den doma je nejlepší čas začít koupat své dítě. Zatímco on a jeho matka jsou v nemocnici, stačí omýt drobky pod proudem čisté teplé vody a otřít záhyby bavlněným tamponem.

Několik tipů pro první koupání novorozeného dítěte ve vaně:

 1. Správně nalaďte. Pokud jste unavení, přeplánujte své první plavání další den. Pro takovou událost vyžaduje sílu, klid a dobrou náladu. Pak bude procedura příjemná pro dítě a neúnavná pro rodiče.
 2. Vyberte si vhodný čas na koupání.
 3. Připravte si vše, co potřebujete k plavání.
 4. Připravte si místo, kam dáte dítě po koupání. Všechny hygienické výrobky, které potřebujete, musí být po ruce..

Jak si vybrat vhodný čas na plavání

Většina dětí odpočívá a uklidňuje koupel: v tomto případě plánují plavat večer. Koupel se stává před spaním každodenním rituálem. Pomáhá dítěti vyrovnat se s kolikou a připravuje se, aby šla spát. Pokud se dítě večer koupe, zkuste to v uvolněné atmosféře. Některé děti jsou osvěženy, stávají se více aktivními, hravými. V této situaci je koupání přeneseno do první poloviny dne. Pokuste se dodržovat denní rutinu a vykoupat své dítě současně. Známá posloupnost akcí dává pocit stability a klidu.

Příprava na plavání

Pokud rodiče dodržují všechna pravidla pro přípravu na koupání, je to příjemné pro dítě i pro rodiče. Výkřiky a nespokojenost dítěte jsou často spojeny s tím, že maminka a táta chybí důležitým bodům. Jak se vykoupat novorozence poprvé, abyste tomu zabránili:

 • nejlepší je koupat dítě ve speciální dětské vaničce, dítě je klidnější, když vidí úzké hranice, takže se cítí bezpečněji;
 • zatímco dítě ještě nezhojilo pupeční ránu, pro koupání se používá vařená a chlazená voda;
 • voda v lázni se měří speciálním vodním teploměrem. Teplota vody, příjemná ke koupání, je 37 ° C (tato teplota je blízká teplotě mateřské plodové vody);
 • můžete zkontrolovat teplotu ve vaně metodou „lokte“ - položte loket do vody, jemná pokožka na ohybu lokte by měla být pohodlná, ne horká a ne chladná;
 • v místnosti, kde se dítě koupe, by mělo být teplo, nedovolit průvan;
 • můžete si připravit odvar bylin pro péči o pokožku dítěte, bylinky s uklidňujícím účinkem pomohou dítěti relaxovat a byliny s antiseptickými vlastnostmi pomohou v boji proti pocení a dalším kožním problémům;
 • doporučuje se mýt dítě mýdlem nejvýše jednou týdně, pěnit kůži dítěte rukou a začít používat dětské žínky později, když je kůže silnější, ne něžná a citlivá;
 • omývejte drobky dostatečným množstvím vody, dětský šampon lze také používat ne více než jednou týdně;
 • před každým použitím omyjte každou koupel a nalijte vroucí vodu.

Swim right: sekvence procedur

V závislosti na tom, co je pro rodiče výhodnější, stejně jako na věku dítěte, ho můžete vykoupat ve vaně bez zařízení, ve vaně se skluzavkou, v anatomické lázni nebo v lázni pro dospělé.

Jak umýt novorozence ve vaně

Vana je umístěna na stole nebo na speciálním držáku na velké vaně v koupelně. Potom bude mytí dítěte pohodlné, matka se unaví záda a paže. Co dělat dál:

 1. Koupel se naplní vodou a přivede se vroucí vodou na 37 stupňů. Děti s nezhojenou pupeční ranou jsou předvařeny.
 2. Pokud pediatr předepsal koupání s bylinkami, přelijte je a přidejte do vody.
 3. Horkou vodu dejte do blízkosti, lze ji přidat z druhé strany vany, pokud má voda v ní čas vychladnout.
 4. Svlékněte dítě, na krátkou dobu ho držte ve vzduchu, pro kalení jsou užitečné vzduchové koupele.
 5. Zabalte dítě do tenké plenky a opatrně, počínaje nohama, ponořte do vody.
 6. Držte hlavu dítěte jednou rukou nad vodou, jeho zadek by měl ležet na dně vany, tělo a ramena by měla být pokryta vodou.
 7. Alternativně uvolněte paže a nohy z plenky, ve které je dítě zabaleno. Opláchněte je mezi prsty, v podpaží a opatrně projeďte rukou všemi záhyby.
 8. Pokud bylo dítě umyté mýdlem (jednou týdně), bude třeba ho opláchnout čistou vodou.
 9. Promyté dítě je zabaleno do teplé plenky (rychle absorbuje vlhkost) a do teplé ručníky.

Jak se vykoupat novorozeně v diapozitivu

Pro koupání dítěte je vhodné použít speciální zařízení - sklíčko do koupele. Vyrábí se anatomicky a instaluje se do vany pod úhlem. Díky tomu je mytí vašeho dítěte pohodlnější a bezpečnější. Můžete si koupit samostatnou dětskou koupel a samostatně - skluzavka do vany. Může být vyroben z tkaného materiálu (síťoviny) nebo plastu. K dispozici je také kombinovaná verze van pro koupání se zabudovaným skluzavkou - jedná se o anatomickou koupel.

 • instalujte skluzavku do malé koupele, taková vana je pro dítě psychologicky pohodlnější, navíc je snadnější vařit vodu na malý objem koupele (pro děti, jejichž pupek se nezhojil);
 • zkontrolujte, zda je sklíčko bezpečně upevněno;
 • stočte hustou plenku a položte ji jako polštář na vrchol kopce, kde bude hlava dítěte, takže koupání bude ještě pohodlnější;
 • po každé koupeli je třeba sklíčko, stejně jako koupel, opláchnout vodou a dobře usušit.

Při koupání v anatomické lázni nezapomeňte:

 • před použitím a po koupeli důkladně omyjte koupel, po postupech vody důkladně osušte;
 • vložte do oblasti hlavy skládaný malý ručník nebo silnou plenku, aby byla hlava dítěte pohodlná (to platí zejména v případě, že pod koupelnou není poskytována měkká pogumovaná oblast pod hlavou dítěte).

Jak se vykoupat novorozence ve vaně

Před výběrem této možnosti je třeba zvážit několik bodů:

 • optimální věk pro koupání dítěte ve vaně - od 3 měsíců;
 • koupel se musí před každým použitím důkladně omýt;
 • můžete plavat se svou matkou - pak táta dá dítěti matku a vezme ji po vodních procedurách;
 • od šesti měsíců, když se dítě učí sedět, můžete použít speciální koupací židli, je vhodné ji nainstalovat do velké vany;
 • poté, co jste opatrně spustili dítě do vody, podepřete mu hlavu rukou.

Jak vydělat trávu na plavání

Pediatrové radí pravidelně koupat dítě v infuzích a odvarech bylin - to pomáhá dezinfikovat vodu a získat ještě větší prospěch z koupání.

Jaké byliny se nejlépe používají:

 • motherwort - slouží k relaxaci a uklidnění dítěte;
 • posloupnost, měsíček - používají se k pocení, zarudnutí, vyrážkám na jemné dětské kůži;
 • heřmánek je dobrý antiseptikum, lázně s heřmánkem se doporučují pro koliku.

Kdy nakrmit dítě - před nebo po koupání

Hladové dítě bude při plavání jednat a plakat. Kojící dítě může být krmeno před koupáním a po něm. Mateřské mléko se rychle vstřebává, takže vodní procedury nezpůsobí potíže.

Pokud je dítě na umělém krmení, můžete se koupat hodinu po krmení.

Jak se vykoupat dítě v závislosti na věku

Nejintenzivnější koupání je úplně první. S věkem se tento postup stává snadnějším a zábavnějším. Jak se vykoupat dítě v různém věku:

 1. Až 1,5 měsíce se dítě koupe každý den. Prvních týdnů se vykoupali v plence, takže pro dítě by bylo snazší snášet teplotní rozdíl.
 2. Od 1,5 do 3 měsíců se dítě koupe v dětské poloze na zádech.
 3. Od 3 do 6 měsíců je dítě vykoupáno v kojenecké vaně, můžete se vykoupat ve velké vaně s matkou (v tomto případě je dítě určitě doručeno matce a odebráno z koupele asistentem, otcem)..
 4. Po šesti měsících začnou děti sedět, nemají rádi jen plavání, ale i hraní s vodou a hračkami. Je vhodné koupat vaše dítě pomocí speciální koupací židle (díky tomu je proces bezpečnější).

Délka plavání

Koupání dětí je nejlepší ve stejnou dobu. Pokud je dítě nezbedné, zkuste změnit začátek koupání dříve nebo později než obvykle. Mytí novorozence netrvá déle než 10 minut (obvykle 5-7 minut). Pokud má dítě rád koupání, jeho doba se postupně prodlužuje a teplota vody se monitoruje, horká voda se nalévá úhledně, aby nedošlo k spálení dítěte. Od 1,5-2 měsíců se koupání zvyšuje na 15 minut. Od šesti měsíců může dítě strávit ve vaně na hry až 30-40 minut.

Co dělat po plavání

Když bylo dítě vyjmuto z vany, bylo zabaleno do silné pleny a teplého velkého ručníku. Co dělat dál:

 1. Dítě je položeno na zádech, ručník je nerozbalený, všechny záhyby jsou opláchnuty plenkou.
 2. Zpracování pupku, záhyby; suší a zpracovává prostor za ušima.
 3. Oblékli si plenu, klobouk, aby po ucpání vodou byly uši a hlava dítěte zakryty, oblékly si dítě.
 4. Nakrmit dítě a usnout.

Pokud rodiče dodržují pravidla a doporučení, pečlivě sledujte, jak dítě reaguje na své činy, koupání se stává příjemným postupem pro celou rodinu. Přináší výhody a radost nejen novorozencům, ale také mamince a otci.

Články O Neplodnosti