Hlavní Analýzy

Existuje vždy toxikóza během těhotenství? Jak dlouho se obvykle vyskytuje a kdy prochází??

U přibližně 70–85% žen je těhotenství doprovázeno subjektivními příznaky, jako je nauzea a zvracení, slinění, úbytek na váze. Tento symptomatický komplex je mnoha lékaři stále nazýván „toxikóza během těhotenství“, ale ve světě porodnictví se tento termín nepoužívá 30 let..

V mezinárodní klasifikaci nemocí (ICD) chybí pojem „toxikóza“. Existuje „nadměrné zvracení těhotných žen“ (kód O21), které obsahuje 5 bloků diagnózy, ale „toxikóza“, jakož i jeho synonymum „gestóza“ - ne. Přesto je tento termín pro naše čtenáře rozpoznatelnější, proto v následujícím článku bude tento stav během těhotenství nazýván toxikóza..

Co je to toxikóza a kdy začíná??

V doslovném překladu z řeckého jazyka znamená toxikóza „jedovatý“ (toxický). Možná proto právě tento pojem zakořenil v našem každodenním životě, protože odráží stav podobný intoxikaci (otrava). Je však třeba uznat, že plod neotráví ženské tělo, takže je stále špatné nazývat komplikovaný průběh těhotenské toxikózy.

Příčiny

Etiologie toxikózy zůstává nevyřešena, proto preventivní opatření k jejímu zabránění neexistují. Byly zaznamenány některé faktory zmírňující stav, určitě se k nim vrátíme, ale prozatím dáme hypotetické příčiny toxikózy.

Někteří odborníci se domnívají, že příčinou zvracení je vytvoření „těhotenského centra“ v mozku, které reguluje fyziologické funkce těhotné ženy a současně aktivuje vazomotorická, slinná a zvracovací centra.

Skryté patologie gastrointestinálního traktu u žen mohou také způsobit toxikózu, která se během těhotenství zhoršuje.

Za zhoršení těhotenství je často zodpovědný zvláštní proteinový hormon, placentární laktogen (PL). Jako antagonista inzulínu ovlivňuje metabolismus a způsobuje výrazné zhoršení stavu těhotných žen, zejména žen s diabetem.

Dědičný faktor je také důležitý, protože bylo pozorováno, že ženy, jejichž matky nebo blízké příbuzné podstoupily během těhotenství toxikózu, se také setkaly s tímto syndromem. Někteří lékaři popírají genetickou predispozici k gestóze.

Toxikóza se může objevit v různých stádiích těhotenství

Je užitečné zjistit, že toxikóza se často objevuje, když:

Některé patologické stavy také zvyšují výskyt toxikózy:

 • nedostatek živin, podvýživa těhotné ženy;
 • trofoblastická nemoc;
 • nemoc štítné žlázy;
 • nízká těhotná hmotnost;
 • duševní nemoc;
 • kolitida, gastritida, peptický vřed;
 • diabetes;
 • migréna;
 • vysoký krevní tlak.

U mnoha žen začíná toxikóza 5–6 týdnů, kdy je žena pevně přesvědčena o přítomnosti těhotenství. Stává se, že první známky toxikózy se objevují za 10 až 11 týdnů. Ve většině případů postupuje ve střední závažnosti a pouze v 0,5–2% případů je schopna přejít do vážné komplikace zvané nezkrotné těhotenství zvracení (hyperemesis gravidarum)..

Nejbližší možné datum

Předpokládá se, že více než 90% těhotných žen trpí nauzeou a zvracením alespoň několikrát po celou dobu těhotenství. O toxikóze během těhotenství se říká, že se objevuje, když se v časných stádiích (od 5 do 6 týdnů) objevují zvracující reflexy od 1 do 5 až desítekkrát denně, srdeční frekvence ženy stoupá na 100 tepů za minutu, může se zvýšit její teplota a může být pozorováno salivace. Výskyt takových příznaků před zpožděním menstruace je velmi vzácným případem..

Porodníci staré školy rozlišují tři stupně toxikózy.

 1. 1 (mírný) - uspokojivý stav těhotné ženy, zvracení ne více než 5krát denně, nejčastěji vyvolané jídlem nebo nepříjemným zápachem.
 2. 2 (střední) - zvracení reflexy až 10krát denně, puls až 100 tepů za minutu, v moči lze detekovat aceton, stav ženy je znepokojivý, za 1,5 týdnů může zhubnout až 3 kilogramy.
 3. 3 (nezvratné zvracení) - rychlé zhoršení stavu budoucí matky při porodu, počet zvracujících reflexů - až 25krát denně, jsou často vyvolány jakýmkoli pohybem, puls až 120 úderů / min, tělesná teplota se zvyšuje (37,5 a vyšší), lze detekovat hyperbilirubinémii a dysproteinémie, v moči - aceton, kreatin.

Bez ohledu na to, jak dlouho začíná toxikóza u těhotné ženy, by měl být lékař informován o jejím vzhledu.

Jak dlouho to trvá, když?

Doba trvání toxikózy a její projevy jsou individuální. Některé těhotné ženy „zvládnou“ pouze nutkání zvracet, jiné „je odvrátí dále, než vidí“, jiné dokonce ani nečelí nevolnosti. Nikdo nemůže přesně říci, jak dlouho trvá toxikóza u těhotných žen a kdy uběhne.

Pokud uvedete statistiku o četnosti stížností těhotných žen, ukáže se, že „optimální“ trvání toxikózy je 3–6 týdnů, do 20. týdne u 90% žen se příznaky zcela zastaví. Až do konce gestačního období je toxikóza pozorována pouze u 10% žen, které jí trpí..

Žena by se neměla soustředit na stav dalších budoucích žen v porodu a zeptat se, kdy toxikóza u těhotných žen skončí, všechno bude tak, jak její vlastní tělo bude reagovat na těhotenství..

Pozdní toxikóza

Když lékaři hovoří o stavu, jako je pozdní toxikóza, do tohoto konceptu se investují nejen emetické příznaky a ptialismus (salivace). Pozdější komplikace těhotenství ohrožuje vývoj nebezpečných podmínek:

 • kapka těhotných žen - silný otok na pozadí normálního krevního tlaku a nedostatek bílkovin v moči;
 • nefropatie - dystrofické změny v glomerulárních kapilárách ledvin na pozadí generalizovaného křečí malých orgánových tepen;
 • preeklampsie - stav doprovázený vysokým krevním tlakem, proteinurií (uvolňování bílkoviny v moči), otokem;
 • eklampsie - rychle se rozvíjející kritická forma pozdní toxikózy (po těžké nebo neléčené preeklampsii), projevující se záchvaty, mdloby a rozvojem posteklampsické kómy.

Musím s ním bojovat?

Vzhledem k negativnímu dopadu toxikózy na stav budoucí matky a plodu (v důsledku nauzey a slinění - dehydratace z důvodu vysokého krevního tlaku - hrozba hypoxie plodu a mdloby matky atd.) Je otázka, jak se s ní vypořádat, zvláště důležitá těhotenství. Není pochyb o tom, že je třeba bojovat, protože závažné komplikace mohou mít za následek smrt plodu nebo matky. Toto je samozřejmě nejhorší scénář, který se vyskytuje pouze u 1% případů gestózy, ale neměl by být snížen..

Jak to usnadnit?

Ani jedné ženě se nepodařilo zcela zbavit toxikózy, pokud již vznikla, takže lékaři varují těhotné ženy, že budou muset být trpělivé a přežít toto nepříznivé období těhotenství co nejklidněji. V arzenálu medicíny existuje několik doporučení, jak zmírnit toxikózu v raných stádiích a jak se léčit v případě pozdního projevu gestózy. Budou to samozřejmě úplně jiná opatření..

Konzumace kyselých potravin pomáhá s toxikózou

Jaké prášky mohu vzít?

Porodníci, kteří se řídí mezinárodními standardy, si uvědomují, že nebezpečí diagnózy „toxikózy“ spočívá v tom, že se jí připisuje celá řada těhotenských komplikací, bez ohledu na jejich příčiny. A pokud není nalezen žádný důvod, těhotná žena s největší pravděpodobností nedostane odpovídající léčbu..

Moderní přístupy k problému snižování projevů toxikózy v raných stádiích jsou založeny na 2 neměnných pravidlech:

 • užívat prášky „z toxikózy“ je povoleno pouze jako poslední možnost, pokud existuje skutečné ohrožení života matky a plodu;
 • hlavní pozornost při výběru léku na toxikózu by měla být věnována jeho bezpečnosti, protože velmi malý počet léků skutečně prošel klinickými testy u těhotných žen.

Antihistaminika prokázala bezpečnost. Snižují nejen četnost reflexů roubíků, ale také pomáhají eliminovat pálení žáhy u nastávajících matek. Pokud jsou vybrány jiné antiemetické tablety (např. Metoclopramid), musí jejich pokyny nutně uvádět možnost použití během těhotenství..

Se závažným rizikem dehydratace (kvůli velkému zvracení) mohou ženy potřebovat intravenózní podávání vitamínů, glukózy a aminokyselin. Jakékoli léky ke zmírnění příznaků toxikózy by měl vybrat lékař, který pozoruje těhotenství. Komplikace spojené s pozdní toxikózou jsou léčeny podle individuálně zvoleného terapeutického režimu..

Jiné prostředky ke snížení projevu gestačních komplikací

Kromě léků, k nimž by se mělo, jak již bylo uvedeno, uchýlit pouze v nezbytně nutných případech, existují i ​​jiné způsoby, jak zmírnit průběh časné toxikózy. Za prvé, pozitivní přístup s pochopením, že nevolnost, zvracení a averze k jídlu nejsou jedinečné, ale zcela přirozený stav, který je dočasný. Veškerá závažnost ve vztahu k sobě samému může být odložena do doby, kdy končí toxikóza, a na období, kdy je žena nemocná a zvrací, může být dovoleno být slabá a žít pro své vlastní potěšení:

 • existuje jen to, co chcete, abyste se nemuseli oprat o tvaroh nebo jiná super zdravá jídla, často vyvolávají zvracení;
 • berte jídlo ne horké, v malých porcích, ale často je to pravděpodobně jediné období, kdy můžete něco žvýkat celý den a v jakékoli poloze, dokonce i když ležíte;
 • zabránit hladovění: Nejezte večeři po 18:00 - jedná se o násilí zažívací soustavu a metabolismus, můžete jíst 2 hodiny před spaním, pokud jídlo není těžké;
 • odpočívejte častěji, nedělejte náhlé pohyby po spánku, můžete si dokonce dát snídani v posteli.

Všechna tato doporučení neznamenají, že by žena měla ležet celé dny. Naopak, musí chodit na čerstvý vzduch častěji, chodit na procházky, cvičit co nejvíce, pít dostatek vody.

Chlapec nebo dívky - je možné určit pohlaví?

Často slyšíte, že přítomnost toxikózy během těhotenství hovoří ve prospěch skutečnosti, že žena bude mít dívku a jeho nepřítomnost - že bude chlapec. Pokud se vrátíme k předchozím odstavcům, můžeme si připomenout, že toxikóza se vyskytuje u 70–85% těhotných žen. Podle této logiky končí pouze 15-30% těhotenství narozením chlapců, což neodpovídá skutečné situaci. Toxikóza během těhotenství tedy nemůže určit, kdo se narodí - chlapec nebo dívka.

Je normální, že těhotná žena nemá toxikózu?

Věnujme pozornost skupině žen, které s dítětem nemají toxikózu (je jich jen 15-30%). Zvláštní, jak se může zdát, jsou některé mladé nastávající matky zmatené. Velmi se obávají, že „to má každý“ a během těhotenství nemají toxikózu, je to normální nebo ne. Lze odpovědět na jednu odpověď - pokud těhotenství normálně postupuje a těhotná žena se neobtěžuje ničím jiným než absencí toxikózy, jedná se o zcela normální stav a nějakým způsobem „dar osudu“. Žena, která během těhotenství nemá toxikózu, se může radovat.

Časování toxikózy

Kdy toxikóza začíná a končí v těhotenství

Načasování toxikózy je velmi individuální a závisí na zdravotním stavu každé ženy. První trimestr těhotenství může být komplikován časnou toxikózou a související nevolností a zvracením. Poslední trimestr je nebezpečný pro vývoj pozdní toxikózy..
Toxikóza je komplex reakcí těla na porušení normálního procesu těhotenství. Spravedlivě stojí za zmínku, že většina těhotných žen čelí svým příznakům do stejné míry. A takové projevy, jako je nevolnost a zvracení, získaly status klasických známek těhotenství.

Povaha toxikózy je mnohostranná. Reakce těla na vývoj nového života v něm pochází z nervového systému, z imunitního systému. Hormonální pozadí se mění a práce vnitřních orgánů je radikálně přestavěna.

Včasná toxikóza

Většina nastávajících matek a ženy, které právě plánují těhotenství, se diví, jak dlouho začíná toxikóza a kdy končí. První známky patologie se obvykle objevují v době opožděné menstruace. Během tohoto období aktivně probíhají hormonální změny v těle. Hladina progesteronu, která je odpovědná za bezpečnost těhotenství během celých 9 měsíců, stoupá. Progesteron má relaxační účinek na dělohu a snižuje svalový tonus. Vedlejším účinkem tohoto procesu je snížení tónu a zpomalení fungování gastrointestinálních orgánů.

V tomto okamžiku může žena poprvé zažít ranní nevolnost a dokonce i zvracení. Zvýšená slinění je navíc poměrně častým jevem. Toxikóza, načasování nástupu a konce závisí na těle každé konkrétní ženy. Trvání a závažnost patologie přímo souvisí s životním stylem a zdravotním stavem ženy.

Na otázku, jak dlouho trvá toxikóza během těhotenství, neexistuje jediná odpověď. Můžeme jen říci, že ve většině případů začíná vše za 4-5 týdnů. To znamená, ve chvíli, kdy je známo, že těhotenství přišlo. Časná toxikóza končí, jakmile je hormonální pozadí stabilizováno. K tomu obvykle dochází 12-14 týdnů těhotenství.

Pokud toxikóza trvá déle než 10 týdnů, to znamená, že i nadále trápí ženy po 15 týdnech těhotenství, je to jasný důvod navštívit lékaře.

Jak se vypořádat s příznaky toxikózy a jak se chovat

Mnoho lidí si myslí, že příroda nedělá nic za nic. Jakýkoli projev toxikózy může sloužit jako signál, že je třeba něco změnit. Pokud těhotná žena trpí střední toxikózou, bude možné její projevy zmírnit opravou životního stylu a stravy.

Nepopiratelný přínos pro nenarozené dítě a znatelné snížení nepohodlí zajistí obnovení normálního průtoku krve. K tomu je třeba denně věnovat čas na fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu. Zde jsou důležité oba faktory - čerstvý vzduch i pohyb. Krev bude cirkulovat aktivněji, bude nasycena kyslíkem a bude řádně zajišťovat výživu nejen pro nenarozené dítě, ale také pro všechny orgány nastávající matky.

Střevní pohyblivost se přirozeně zvýší a objeví se chuť k jídlu. Toxikóza v raných stádiích signalizuje, které produkty jsou nyní tělem zapotřebí a které budou škodlivé. Útoky nevolnosti obvykle způsobují okamžité jídlo z obchodů, smažené, kořeněné. Toxikóza u těhotných žen také přirozeně pomůže určit stravu. Pravděpodobně je lepší jíst malá jídla. Někdo ranní nevolnost způsobí, že budete jíst jablko, aniž byste vstali z postele, ale pro někoho nejlepším řešením by byla gymnastika (pokud nehrozí ukončení těhotenství) nebo procházka na čerstvém vzduchu před snídaní.

Je důležité, aby si žena vždy pamatovala, že blaho jejího nenarozeného dítěte zcela závisí na jejím blahu. To je zvláště důležité v prvních týdnech těhotenství, kdy se tvoří všechny orgány a systémy nenarozeného dítěte. V tomto okamžiku jsou jakékoli poruchy příliš drahé. Proto je nutné věnovat pozornost symptomům toxikózy tolik, aby bylo možné sledovat celkový stav těla. Pokud na pozadí časné toxikózy dojde ke kompletní ztrátě chuti k jídlu, hubnutí, žena se cítí neustále unavená a touží po spánku - jedná se o příležitost nejen změnit návyky, ale také okamžitě konzultovat s lékařem.

Včasná toxikóza v těhotenství

Co je toxikóza a časná toxikóza?

Toxikózy (gestóza) jsou stavy těhotných žen, které vznikají při otravě škodlivými látkami, které se vytvářejí v matčině těle během vývoje embrya, charakterizované množstvím příznaků, z nichž nejstálejší a nejvýraznější jsou dysfunkce centrálního nervového systému, poruchy cév a metabolické poruchy. S ukončením těhotenství zmizí také příznaky nemoci..

Tyto stavy těhotných žen jsou klasifikovány podle doby výskytu. Existuje časná toxikóza a pozdní gestóza (toxikóza). Liší se svým klinickým průběhem..

Včasná toxikóza je obvykle pozorována v prvním trimestru a vyskytuje se na začátku druhého trimestru těhotenství, tj. Vyskytuje se v prvních 12 týdnech těhotenství.

Gestóza se vyskytuje ve druhém nebo třetím trimestru.

Prevalence časné toxikózy je tak velká, že se její příznaky často považují za klasické příznaky těhotenství, zatímco vývoj toxikózy naznačuje porušení metabolických regulačních mechanismů a behaviorálních reakcí v těle těhotné ženy, což znamená, že základy časné toxikózy jsou patologické. Normální těhotenství je na rozdíl od toxikózy považováno za zvláštní fyziologický (normální) stav ženského těla a ne za patologii (tj. Nemoc)..

Příčiny a rizikové faktory pro časnou toxikózu těhotných žen

Přesná příčina a mechanismy vývoje časné toxikózy těhotných žen nebyly dosud zcela stanoveny. Skutečnost, že toxikóza je projevem patologické reakce ženského těla na těhotenství, které se v ní vyvíjí, je nepochybná.

Rizikovými faktory rozvoje včasné toxikózy u těhotných žen jsou nedostatek spánku, přepracování, špatná výživa, kouření, zneužívání alkoholu.

Příznaky časné toxikózy těhotných žen

Žena si stěžuje na slabost, ospalost, podrážděnost, depresi, špatné zdraví, nadměrnou slinění, ztrátu chuti k jídlu, změnu chuti, nevolnost, zvracení, hubnutí.

Mnohem méně často má časná toxikóza formu dermatóz (kožních lézí), těhotných astmatů (změny bronchiální reaktivity), osteomalacie (změkčení kostní hmoty), tetanií (kostní svalové křeče)..

Zvracení těhotné

Zvracení těhotných žen je jedním z nejčastějších projevů časné toxikózy těhotných žen. Prevalence zvracení u těhotných žen dosahuje 60%, z nichž až 10% vyžaduje léčbu. K zvracení obvykle dochází během prvních 20 týdnů těhotenství. Obvykle dochází k dřívějšímu zvracení, tím těžší je. Závažnost zvracení se může lišit; v tomto ohledu rozlišujeme tři stupně závažnosti zvracení těhotenství:

První stupeň je mírné zvracení. Zvracení se objevuje ne více než 5krát denně, častěji po jídle. Celkový stav těhotné ženy zůstává normální a úbytek hmotnosti není větší než 3 kg.

Druhý stupeň je mírné zvracení. K zvracení dochází až 10krát denně (na lačný žaludek nebo po jídle) a úbytek hmotnosti za 2 týdny může být 3 kg. Obecný stav těhotné ženy se zhoršuje. Naopak se zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak.

Třetí stupeň je nezkrotný, nadměrné zvracení. K zvracení dochází až 25krát denně. Takové zvracení způsobuje dehydrataci a prudký úbytek hmotnosti těhotné ženy (úbytek hmotnosti může dosáhnout 10 kg). Kůže se stává suchou a ochablou, z úst se objevuje nepříjemný zápach, její tělesná teplota stoupá, její puls se zrychluje, krevní tlak klesá a je zaznamenána její celková inhibice. Analýzy ukazují zhoršenou funkci ledvin. V některých případech, při nadměrném zvracení, vyvstává otázka potratu.

V časných stádiích toxikózy předchází zvracení obvykle nevolnost, která může být také považována za jeden z příznaků časné toxikózy. V budoucnu může dojít ke zvracení bez nevolnosti. V některých případech je nevolnost nezávislým příznakem časné toxikózy a nevede k zvracení..

Slinění

Salivace (ptyalismus) je druhým nejčastějším příznakem toxikózy raného těhotenství a často doprovází těhotné zvracení. V některých případech je slinování tak intenzivní, že těhotná žena ztratí denně více než 1,5 litru slin. Společně se slinami se z těla vylučují bílkoviny a minerální soli. Proto intenzivní slinění rychle vede ke zhoršení celkového stavu těhotné ženy a vyžaduje léčbu.

Dermatóza těhotných žen

To je méně častý, ale velmi nepříjemný projev časné toxikózy těhotných žen. Nejčastěji se těhotná dermatóza projevuje ve formě difúzního svědění kůže, které se může rozšířit i do oblasti genitálií. Svědění způsobuje poruchy spánku, podráždění, deprese. Ve všech případech svědění během těhotenství musí být vyloučena přítomnost drozdů (kandidóza), alergie, diabetes mellitus, které mohou také způsobit svědění..

Těhotná astma

Vyskytuje se zřídka, ale je obtížné. Hlavními příznaky těhotné astmy jsou astmatické záchvaty a chronický suchý kašel. Těhotné bronchiální astma je třeba odlišit od obvyklé formy bronchiálního astmatu, které se obvykle vyskytuje ještě před těhotenstvím.

Osteomalacie a tetany

Jsou projevy metabolických poruch vápníku a fosforu v těle těhotné ženy. Osteomalacie se projevuje uvolněním kostní tkáně a hrozí jí zlomeniny kosti. Tetanie se projevuje křečemi svalů horních končetin („porodnická paže“), méně často dolních končetin („balerínská noha“) a obličeje („rybí ústa“)..

Prevence toxikózy předčasného těhotenství

Prevence časné toxikózy spočívá v včasné léčbě chronických onemocnění, odstranění duševního stresu, nepříznivých vlivů na životní prostředí.

Co můžeš udělat?

Pamatujte, že jakákoli toxikóza je známkou potíží. Jakmile se objeví první příznaky, okamžitě kontaktujte porodníka-gynekologa (léčba časné toxikózy se provádí na prenatální klinice). Včasné ošetření začalo ve většině případů odstranit potíže. Během tohoto období jsou velmi užitečné procházky..

Při časné toxikóze je velmi důležité jíst často a v malých porcích. Jídlo by nemělo být horké a užívat si. Pokud se vaše váha dramaticky snižuje nebo zvyšuje, pravidelně se vážte - jedná se o tísňový signál. Může dojít k nezvratnému zvracení. K tomu to nemůžete přivést, a proto okamžitě vyhledejte lékaře. I přes špatný zdravotní stav je žádoucí udržovat těhotenství, protože příště se toxikóza znovu objeví, a to ve vážnější formě.

Dítě, které nepřestane růst a rozvíjet se ani na minutu, jehož pohyby se brzy ucítíte, je nesrovnatelnou radostí.

Co může lékař udělat?

Diagnóza časné toxikózy těhotných žen je obvykle stanovena na základě symptomů nemoci (nevolnost, zvracení, slinění atd.). I když však existují „klasické“ příznaky, vyžaduje konečná diagnóza další studie k vyloučení jiných nemocí s podobnými příznaky (infekce, onemocnění centrální nervové soustavy, onemocnění zažívacího traktu).

Proč se toxikóza vyskytuje u těhotných žen a jak ji zmírnit

Během těhotenství existuje nejen mnoho pozitivních, ale i negativních emocí. Důvodem je skutečnost, že když se tělo rodí v těle matky, dochází k některým změnám, které ovlivňují téměř všechny funkční systémy. Výsledkem je, že se druh jídla mění (na správnější, obohacený o potřebné vitamíny), a to v různých denních dobách. Nejčastější příčinou těchto změn je časná toxikóza..

Co je toxikóza?

Toto lékařské jméno má jiné jméno - gestóza. Podstatou takového onemocnění je, že existuje pouze tehdy, když je plod nesen, to znamená, že začíná v početí a končí při narození.

V závislosti na individuálních charakteristikách se projevy toxikózy u žen projevují různými způsoby..

V některých případech můžete bojovat doma a někdy se vyskytnou komplikace, které lze napravit pouze v nemocnici.

Specialisté ji rozdělují do tří kategorií:

Navíc není vůbec nutné, aby se choroba, která se vyskytla dříve, významně lišila od nemoci, která se objevila později. Je však třeba si uvědomit, že je obtížnější tolerovat vážné choroby, když se dítě již prakticky vytvořilo, protože embryo potřebuje více živin.

Toxikóza je řada negativních změn, ke kterým dochází v důsledku těhotenství. V tuto chvíli je tělo trochu přestavěno. Jeho hormonální systém se mění.

Odhadovaný čas pro projev

Jedním z nejznámějších znaků úspěšného početí je zvracení. Tento projev těla není normální, ale je vidět ve většině případů.

Jak dlouho začíná toxikóza

Porodník-gynekologové tvrdí, že existují dva typy nemocí, které se liší v době projevu:

 1. Brzy - projevuje se v prvních 20 dnech těhotenství.
 2. Pozdní, který se vyvíjí ve třetím trimestru.

Ve většině případů jsou obě období doprovázena stejnými příznaky, ale často se objevují pozdní komplikace. Žena v této době je emočně nestabilní a vyčerpaná..

Škodlivým účinkem přenosu nemoci bez dohledu lékaře je rychlé hubnutí. Může dosáhnout ztráty 10-15 kilogramů týdně. Vede k rozvoji problémů s centrálním nervovým systémem u dítěte.

Příčiny výskytu

Příčiny toxikózy jsou četné, ale lékaři mají sklon k několika vědecky založeným teoriím:

 1. Toxický. Negativní reakce z těla matky jsou způsobeny skutečností, že během oplodnění vajíčka se uvolňují zvláštní látky, které jsou vnímány tělními systémy jako běžný toxin. Z tohoto důvodu dochází ke zvracení, aby se ho zbavilo, příznaky se zastaví, když je embryo dostatečně vyvinuté a výtok se zastaví, nebo když produkty vajíčka nejsou vnímány jako škodlivé.
 2. Neuroreflex. Receptory v děloze jsou v endometrii vysoce podrážděné. Neustálé podráždění vede ke zvýšené vzrušivosti těch subkortikálních vrstev, které jsou zodpovědné za čich a zvracení. Z těla tedy vychází podobná reakce. Tato hypotéza také způsobuje zvýšení krevního tlaku a obecnou ranní nemoc na této půdě..
 3. Hormonální Produkce speciálního hormonu gonadotropinu se významně zvyšuje a tělo nastávající matky nemá čas si na takové rychlé změny zvyknout. Nebezpečí je, že po druhém trimestru začne obsah tohoto prvku rychle klesat.
 4. Psychogenní. Ovlivňuje pouze ty lidi, kteří byli pozorováni, že mají silnou emoční závislost a časté výkyvy nálad. V tomto případě se toxikóza vyvíjí v důsledku stresu a neustálých starostí o budoucí osobu. Vyvrácení je, že ne všechny ženy, které tolerují příznaky, jsou citlivými lidmi.

Existuje také možnost, že k toxikóze u těhotných žen dojde častěji s:

 1. Nefrit.
 2. Hypertenze.
 3. Gastritida.
 4. Vředy.
 5. Bodnout.
 6. Obezita.
 7. Potrat.
 8. Chronický genitální zánět.
 9. Zvýšená aktivita zvracovacího centra.

Moderní medicína má všechny prostředky k určení téměř všech negativních bodů, které budou zaznamenány při předpovídání průběhu porodu dítěte. Včetně stupně vývoje příznaků toxikózy.

Co je nebezpečné

Hlavním problémem je, že maminka nemůže jíst ve správném množství, protože se neustále obává zvracení.

Klíčovou vlastností je, že se objeví pouze na prázdném žaludku. To znamená, že pokud normalizujete stravu a dodržujete správnou stravu, počet nežádoucích důsledků se výrazně sníží.

Lékaři neodhalili vážné následky.

V důsledku některých účinků může dojít k závažné podrážděnosti a depresi:

 1. Dermatóza To vede k svědění v pochvě, je narušen spánek, v některých situacích může tato položka způsobit zvýšení zvracení.
 2. Nadměrná ospalost a neustálá únava vedou k tomu, že některé funkce těla pracují v pomalém režimu, to znamená, že když některé nebezpečí není aktivováno tak rychle.
 3. Změna pocitů chuti u některých dám se stává důvodem pro odmítnutí zdravých potravin a přechod na škodlivé. V takových případech si těhotnou ženu nedělejte. Během zvláštního období musí jíst správně a ve správném množství..

Pokud v minulosti byly objeveny problémy s gastrointestinálním traktem, během tohoto období se výrazně zhorší. Totéž platí pro virové / bakteriální infekce..

Příznaky stupňů toxikózy

Stupeň a fáze onemocnění určí přímo lékař. Úkolem matky rychle reagovat, pokud se u těhotných žen začne objevovat alespoň jeden z následujících příznaků toxikózy:

 1. Zvracení častěji než 3-4krát denně. Méně je normou v prvních dvou týdnech těhotenství.
 2. Adynamie a astenie.
 3. Problémy s mentální a fyzickou aktivitou. Světový pohled se mění, že si dívka sama nemusí všimnout, ale pomůže pohled ze strany a rozhovor s psychologem. Netrvá dlouho.
 4. V tomto období by mělo být zaznamenáno prudké snížení hmotnosti, i když zvýšení (nevýznamné).
 5. Při dýchání voní acetonem.
 6. Snížení účinnosti močového systému, což se projevuje snížením množství moči.
 7. Hluboká žloutnutí kůže.
 8. Pokud se náhle stížnosti na zdraví náhle zastaví, je to příčinou nepokojů. V takovém případě musíte jít do nemocnice a problém identifikovat nebo se ujistit, že chybí.

Kdy se toxikóza vyskytuje u těhotných žen?

V okamžiku, kdy všechny výše uvedené ukazatele přestanou rušit nastávající matku.

Diagnostika

Příznaky mohou způsobit nejen toxikózu, ale i další komplikace..

V některých případech jsou během těhotenství normální, proto, abyste snížili stres a úzkost, měli byste kontaktovat kliniku.

Choroba je detekována pomocí následujících vyšetření:

Ve vzácných případech může rutinní vyšetření u gynekologa způsobit diagnózu onemocnění.

Jak dlouho trvá toxikóza u těhotných žen

Na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Léčba je zaměřena na symptomatický boj. Při jeho implementaci je třeba se řídit pokyny lékařů doma.

V rané fázi se toxikóza prakticky nevyskytuje. Léčba je preventivní, bez použití léků a zvláštních postupů na klinice.

Jak zmírnit toxikózu

Chcete-li to provést, musíte dodržovat několik pravidel:

 • vést zdravý životní styl;
 • jíst správně;
 • je nutné snížit fyzický a duševní stres;
 • více času by mělo být věnováno odpočinku;
 • stojí za to se na chvíli chránit před problémy v práci a papírování. Vedou ke zvýšenému stresu a tlaku..

V některých případech je prevence doprovázena příjmem speciálních vitamínových doplňků v potravě. Ve vážných případech jsou předepisovány léky, jejichž použití je bez vědomí lékaře zakázáno.

Proč je v těhotenství toxikóza a jak ji léčit

Máte toxikózu nebo ne, záleží na mnoha různých faktorech, a dokonce i na sociálních.

Co je toxikóza?

Ranní nevolnost, zvracení, slabost, známá mnoha nastávajícím matkám, nazýváme toxikózou prvního nebo druhého trimestru těhotenství. Západní lékaři dávají přednost jinému pojmu - NVP nauzea a zvracení těhotenství (Nauzea a zvracení těhotenství; TRB - „nevolnost a zvracení těhotných žen“). A to má svůj vlastní důvod.

Slovo „toxicosis“ pochází z řeckého „jedovatého“. To ukazuje na reakci těla na jakýkoli jed, který ohrožuje život. Během těhotenství však není nauzea nic jedovatého. Američtí lékaři navíc věří, že nauzea během těhotenství je jedním ze znaků normálního vývoje plodu..

Nevolnost a zvracení jsou časté, což podle statistik postihuje až 70-80% všech těhotných žen.

Ale toxikóza se někdy stává nebezpečnou.

Když je toxikóza během těhotenství normální

Zde jsou hlavní znaky:

 • Nepříjemné pocity se objevují 2-6 týdnů po početí.
 • Pokračujte asi 12-14 týdnů, postupně oslabujte.
 • Nejčastěji se nevolnost vyskytuje nalačno, ráno.
 • V jiných dobách dne žena nepoškozuje, to znamená, že toxikóza prakticky neovlivňuje kvalitu jejího života.

Když může být toxikóza nebezpečná

Ve vzácných případech je nauzea a zvracení prvního nebo druhého trimestru akutní, silné, téměř konstantní. Tento stav se nazývá těhotná hypereméza (hyperemesis gravidarum). Vyskytuje se u 0,3–2% těhotných žen..

V důsledku neustálé nevolnosti nemůže žena jíst, ztrácí váhu, její tělo ztrácí nejdůležitější živiny, které ohrožují zdraví, a dokonce i život budoucí matky i jejího dítěte. Často se vyskytují případy, kdy se mučená oběť toxikózy dokonce rozhodne podstoupit potrat - jen zastavit mučení.

Hypereméza vyžaduje povinnou konzultaci s lékařem. Možná budete potřebovat léčbu v nemocnici, práci s psychoterapeutem a zapojení sociálních služeb, které ženě pomohou přežít těžké období (to je důležité, pokud těhotná žena žije sama a zejména samostatně vychovává starší děti).

Existuje další typ toxikózy - pozdě. Pozdní toxikóza (aka gestóza) se vyskytuje ve druhé polovině těhotenství, obvykle po 28 týdnech, a je považována za patologii. Její příznaky: těžký edém, včetně vnitřních orgánů, prudké zvýšení krevního tlaku, křeče. Tento stav je léčen výhradně v nemocnici nebo dokonce na jednotce intenzivní péče, a to je jiný příběh..

Odkud pochází toxikóza během těhotenství?

Vědci stále nejsou aktuální. Nikdy se jim nepodařilo přesně zjistit, jaký faktor vyvolává toxikózu. Je nauzea během těhotenství dobrým znamením? že příčina TRB je složitá:

 • Hormonální změny v těle v souvislosti s těhotenstvím.
 • Evoluční přizpůsobení. Ve starověku zůstala žena, která byla naivní, doma u ohně v její rodné jeskyni, což znamená, že jí hrozilo nižší riziko požívání před tím, než se stane matkou..
 • Psychologické momenty. Těhotenství, i dlouho očekávané a radostné, je stále stresem. A nausea je její vedlejší účinek..

Kdo má větší pravděpodobnost toxikózy

 • toto je vaše první těhotenství;
 • při předchozích těhotenstvích jste zažili těžkou toxikózu;
 • jste náchylní k nemoci z pohybu;
 • máte migrény;
 • necítíte se dobře s perorálními antikoncepcemi obsahujícími estrogen;
 • mezi vašimi staršími dětmi jsou dvojčata;
 • jste obézní (index tělesné hmotnosti přesahuje 30).

Existují také důkazy nevolnosti a zvracení těhotenství, že ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku toxikózy:

 • bez vysokoškolského vzdělání;
 • zabývat se prací v domácnosti nebo prací na částečný úvazek nebo na dálku;
 • s nízkým příjmem.

Jak zacházet s toxikózou během těhotenství

Bohužel, protože příčiny toxikózy ještě nejsou jasné, nedochází ani ke specifické léčbě. Můžete se pokusit překonat nepříjemné příznaky pouze změnou životního stylu..

Zde lékaři doporučují zvracení a ranní nevolnost v těhotenství, aby se zabývali toxikózou prvního nebo druhého trimestru těhotenství:

 • Užijte si více odpočinku. Únava může vyvolat nebo zhoršit nevolnost..
 • Vyhněte se jídlu nebo pachům, které vám způsobují nemoc.
 • Ráno, ihned po vstání z postele, snězte kousek toastu nebo obyčejné sušenky bez přísad. Nezačínejte aktivní půst.
 • Jezte trochu, ale častěji. Ideální potraviny pro TRB jsou potraviny s vysokým obsahem uhlohydrátů a nízkým obsahem tuku. Například chléb, rýže, sušenky, těstoviny.
 • Pít více vody. Vezměte si s sebou láhev a trochu usrkejte po celý den. Voda může být nahrazena sušeným ovocným kompotem, šípkovým vývarem, čerstvým citrusovým ovocem.
 • Zahrňte do své stravy jídla a nápoje obsahující zázvor: existují důkazy, že zázvor pomáhá snižovat nevolnost a zvracení..
 • Zkuste akupunkturu. Existují důkazy o účinku acustimulace na nevolnost a zvracení a na hyperemezi v těhotenství: systematický přehled západní a čínské literatury, že tlak na zápěstí v bodě 2-3 cm nad karpálním záhybem, mezi dvěma snadno identifikovatelnými šlachy, může zmírnit příznaky TBT. Stiskněte tyto body na obou zápěstích alespoň jednou denně po dobu 5-10 minut. Na prodej jsou akupunkturní náramky pro nevolnost, které používají stejný princip, ale před nákupem se poraďte se svým lékařem.

Pokud se příznaky toxikózy navzdory změnám životního stylu nesníží, informujte gynekologa. Lékař doporučuje Antiemetika pro těhotné.

Toxikóza: příznaky, příčiny, léčba toxikózy

Toxikóza je skupina patologických stavů, které se vyskytují pouze během těhotenství. Toxikóza vede ke zhoršení pohody nastávající matky, protože se projevuje mimogenitálními příznaky (syndromy a stavy těhotné ženy, které nejsou gynekologické povahy a nejsou porodnickými komplikacemi). Příznaky se mohou objevit ještě před zpožděním menstruace a pozitivním těhotenským testem. Mnoho žen proto považuje toxikózu za první a spolehlivý znak úspěšného početí. Zvažte hlavní a nejčastější příznaky toxikózy, která se projevuje nejen zvracením a nevolností, jak mnozí zvažují.

Příznaky časné toxikózy u těhotných žen

Včasná toxikóza kombinuje několik podmínek:

 1. Zvracení těhotných žen. To je pozorováno u 50-60% všech těhotných žen. Zvracení se liší od mírné až těžké.
 • Mírné zvracení je považováno za zvracení - ne více než 2-5krát denně. Objevuje se nejčastěji při hladu nebo po jídle. Tento typ toxikózy nevyžaduje léčbu, přechází samostatně po 12 týdnech těhotenství. S mírnou formou toxikózy se doporučuje frakční a častá jídla v malých porcích. Po probuzení se také doporučuje lehká snídaně..
 • K mírnému zvracení dochází 5-9krát denně. K zvracení dochází bez ohledu na denní dobu: ráno, odpoledne, noc. Stav těhotné ženy s mírným zvracením je často slabý, podrážděný, palpitace rychlý. Doporučuje se vyloučit z potravy mastná, kořenitá a smažená jídla. Je také žádoucí jíst frakčně, asi 5-6krát denně, nikoli ve velkých porcích.
 • Těžké zvracení se vyskytuje více než 10krát denně. Zvracení v budoucí matce se neobjevuje bez důvodu, neustále nemocné, kvůli tomuto stavu je žena často vyčerpaná a vyčerpaná. Ztráta tekutin a v důsledku toho dehydratace těla je nebezpečnou podmínkou pro ženu a dítě. Proto je těhotná žena umístěna do nemocnice pro léčbu.

Příčiny toxikózy u těhotných žen

Nástup toxikózy během těhotenství závisí na individuálních charakteristikách ženského těla - v jednom začíná, téměř od prvního dne zpoždění nebo krátce před očekávaným datem menstruace, a druhý ne dříve než 6-7 týdnů. Podle porodnických a gynekologických statistik se toxikóza nejprve cítí během 6-8 týdnů těhotenství.

Hlavní příčinou toxikózy je hormonální restrukturalizace, ke které dochází okamžitě po úspěšném početí a implantaci embrya. Taková změna hormonálního pozadí těhotné ženy vede k narušení práce různých orgánů a systémů. Například hormony podporující těhotenství pomáhají uvolňovat hladké svaly jícnu, v důsledku čehož jídlo prochází pomaleji, zůstává v jícnu a způsobuje nepohodlí.

Další příčinou toxikózy je dědičnost, pokud se u příštích příbuzných matek vyskytly podobné příznaky, je pravděpodobné, že se mohou vyskytnout také u těhotné ženy. Jiné příčiny toxikózy:

 • špatné návyky (alkohol, kouření), které mohou vyvolat projevy toxikózy. K ochraně plodu před nahromaděnými toxiny se tělo zvracením snaží nahromaděné škodlivé látky odstranit..
 • přítomnost chronických chorob;
 • psychoemocionální stav není připraven na mateřství;
 • věk budoucí matky;
 • slabá imunita;
 • nemoci trávicího traktu.
na obsah ↑

Doporučení v boji proti toxikóze během těhotenství

Mnoho matek, které se potýkají s toxikózou, poskytuje cenné rady, jak výrazně zmírnit tento obtížný stav. Lékaři zase nabízejí doporučení k odstranění toxikózy.

 1. Po probuzení se doporučuje vypít sklenici vody s několika kapkami citronové šťávy na lačný žaludek, čímž se sníží nevolnost a odstraní nevolnost. Můžete také přidat do vody lžičku medu nebo kousek zázvoru, což je dobrý lék na zvracení..
 2. Následující potraviny snižují ataky zvracení: mbir, citrusové plody (vápno, citron, pomeranče), med, jablka, sušenky, sušenky, sušené meruňky, cereálie, máta, okurky, brusinky, rajčatová šťáva, dýně atd..
 3. Mnoho těhotných žen pomáhá snižovat příznaky toxikózy speciálními vitamíny pro těhotné ženy, které pijí před spaním v noci..
 4. Nevstávejte ihned ráno z postele, probuď se, jíst ořechy nebo jogurt, banán nebo jiné ovoce, sušenky, chléb, podle svého uvážení. Večer připravte „suchou“ snídani v posteli, po svačině si můžete lehnout. Můžete tak výrazně zlepšit stav a vyhnout se malátnosti a slabosti..
 5. Omezte příjem smažených, slaných, mastných, sladkých a těžko stravitelných potravin. Jezte trochu, nepatrně a často, nejlépe každé 2-3 hodiny. Občerstvení se sušeným ovocem, mátovými cukrovinkami, mandarinkami, kefírovými ořechy atd., Aby se snížilo nevolnost.
 6. Vitamin B6 snižuje projevy toxikózy, takže jedte více potravin, ve kterých jsou přítomny ve velkém množství (kuře bez kůže, ryby, ořechy, vejce, luštěniny a avokádo, mléčné výrobky).
 7. Během prvních měsíců těhotenství je dobré jíst více tekutých a polotekutých potravin v teplé, nikoli horké formě. Jíst by nemělo být kombinováno s nápoji.
 8. Ne příliš často, pokud je to žádoucí, by měla být v těhotné stravě přítomna alkalická minerální voda.
 9. Při slinění se doporučuje vypláchnout ústa infuzí heřmánku, šalvěje, máty.
 10. Při toxikóze je důležité pít hodně tekutin, ale v malých porcích. Může to být heřmánkový čaj, brusinková šťáva, čerstvě vymačkaná jablečná šťáva, zelený čaj s citronem, šípková infuze.

V případě, že těhotné ženy nepomohly uvedeným tipům, čelila závažné formě toxikózy, která, jak bylo uvedeno výše, s častým zvracením, které někdy dosahuje 20krát denně.

Těžká toxikóza

Závažná toxikóza je stav, kdy těhotná žena má slabost a malátnost. Vyskytuje se tím, že jídlo a tekutina nezůstávají v žaludku, naruší se spánek. Žena si stěžuje na bolesti hlavy a bolesti svalů, závratě. Ztráta hmotnosti je zaznamenána, někdy až 3 kg týdně. Podkožní tuková vrstva ztenčuje, kůže a jazyk jsou suché, zápach acetonu je cítit z úst. Zvýší se teplota až o 38 stupňů. Významná tachykardie a hypotenze (pod 90/60 a nad 110 úderů za minutu).

Takový závažný a nebezpečný stav nelze vždy napravit samostatně, takže byste neměli snášet závažnou formu toxikózy a měli byste se poradit s lékařem, který s největší pravděpodobností pošle těhotnou ženu do nemocnice. Pozorování v nemocnici je nutné, protože v prvních týdnech těhotenství se dítě vyvíjí všechny životně důležité systémy v těle. A pokud nastávající matka nemůže poskytnout všechny živiny, pak dítě riskuje, že nedostane všechny náležitosti.

V nemocnici těhotné s těžkou toxikózou vloží kapátko tak, aby do těla vstoupily živiny. Možná, že těhotné ženě budou nabídnuty léky, které blokují zvracení, slinění a pomáhají zlepšit stav.

Těhotenství bude propuštěno, jakmile se výsledky testu zlepší, hmotnost a celkový stav se ustálí, a co je nejdůležitější, časté zvracení přestane mučit

Je třeba poznamenat, že toxikóza se nevyvíjí u všech těhotných žen. Dokonce iu stejné ženy se může lišit první a následující děti. V případě, že již měla první toxikózu, během druhého těhotenství se její příznaky nemusí obtěžovat. A to nezávisí na pohlaví očekávaného dítěte, jak si mnozí myslí. V prvních týdnech těhotenství se všechna embrya vyvíjejí stejným způsobem, v té době embryo dosud nemá rozvinutý reprodukční systém, k tomu dojde pouze od 8 týdnů. Proto lze také pozorovat nepřítomnost toxikózy během těhotenství, protože tělo těhotné ženy může reagovat odlišně.

Proč toxikóza v těhotenství chybí??

 • Těhotná žena má správnou stravu;
 • Má silnou imunitu;
 • Nejsou žádné chronické patologie a nemoci;
 • Dítě a tělo mají dostatek vitamínů;
 • V genetickém plánu nejsou žádné abnormality;
 • Plně respektovaný odpočinek a spánek.

Existuje jiný názor, že hodně záleží na psychologické složce. Pokud žena naplánovala těhotenství a připravila se na to s pozitivním přístupem, pak toxikóza, i když se projeví, bude pokračovat téměř nepostřehnutelně, bez zastínění..

V každém případě, i když vás toxikóza obtěžuje, nezapomeňte, že se jedná o dočasný jev. Počkejte, až se tělo přizpůsobí novému stavu. Nalaďte se na to, že těhotenství probíhá bezpečně, a velmi brzy budete cítit radost ze setkání s dítětem, zapomínáte na nepříjemné okamžiky jeho očekávání!

Toxikóza během těhotenství

Toxikóza je docela běžný stav těhotných žen, doprovázený nevolností a zvracením. Vyskytuje se v důsledku otravy toxiny a jinými škodlivými látkami, které se vytvářejí u těhotné ženy během vývoje plodu..

To může také vést k projevu mnoha příznaků, nejtrvalejší je považován za porušení centrálního nervového systému, kardiovaskulárního systému a metabolismu. Jak dlouho toxikóza přetrvává během těhotenství, jak dlouho přetrvávají projevy příznaků.

Stupeň toxikózy

Existuje několik stupňů toxikózy:

 • První - nutkání zvracet je pozorováno občas, až 5krát. Mírný úbytek hmotnosti až 3 kg.
 • Druhým je zvracení až 10krát a ztráta hmotnosti může být 3-4 kg za dva týdny, což může vést ke snížení krevního tlaku.
 • Třetí - dlouhodobé a časté zvracení, dosahující až 25krát denně, dochází k významnému úbytku hmotnosti - nad 10 kg, stoupá teplota a stoupá puls.

Když těhotné ženy začnou toxémii?

Mnoho žen se snaží zjistit nepřítomnost nebo naopak přítomnost těhotenství a začít poslouchat jejich tělo, každou jeho změnu. Ne každá žena přesně ví, kdy se během těhotenství může objevit toxikóza. Lékaři nastavují následující časové rámce:

 • Včasná toxikóza může začít v prvních dnech zpoždění nebo v 5-6 týdnech těhotenství. A toxikóza končí v časném období o 13-14 týdnů, ale vše může skončit dříve, každý případ je individuální.
 • Projevy pozdní toxikózy začínají v posledním trimestru těhotenství a někdy uprostřed druhého trimestru, což je pro plod a matku mnohem nebezpečnější..

Příznaky toxikózy u těhotných žen

Jakmile nastane početí dítěte, tělo budoucí matky začne přizpůsobovat rytmus práce pro dva: matka sama a dítě. Od toho, co poprvé, žena začíná zažívat nepohodlí zvané toxikóza. Jak se s tím vypořádat, se dozvíte na fóru, kde každá maminka sdílí své tajemství.

Za prvé, žena projevuje podrážděnost, zvýšené slinění, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, slabost, ospalost, změnu chuťových pohárků, zvracení a hubnutí. Velmi vzácně lze s časnou toxikózou pozorovat vývoj dermatóz, astmatu, osteomalacie - změkčení kostní hmoty, tetany - spastické projevy kosterních svalů. Známky těžké toxikózy se objevují bez ohledu na to, na koho matka čeká: chlapce nebo dívku. Symptomy toxikózy lze pozorovat také při zmrazeném těhotenství, které lze odlišit absencí pohybu plodu a palpitací.

Nejnebezpečnější a nejnepříjemnější známky toxikózy, a to jak v prvním trimestru, tak ve třetím.

Zvracení reflex u těhotných žen

Zvracení je jedním z nejvýraznějších projevů toxikózy v pozdním a časném těhotenství. Nejčastěji je zvracení aktivní po dobu 20 týdnů a čím dříve to začalo, tím těžší je. U těhotné ženy existuje několik stupňů závažnosti zvracení:

 1. Mírná nevolnost a mírné zvracení, ke kterému nedochází více než 5krát denně, obvykle po jídle. Stav ženy bez jakýchkoli změn, hubnutí je asi 3 kg, ale ne více.
 2. Zvracení se zvyšuje až 10krát denně, bez ohledu na příjem potravy, a úbytek hmotnosti za 2 týdny již může dosáhnout 3 kg a více. Pohoda těhotné ženy se výrazně zhoršuje: dochází k slabosti, zvyšuje se tepová frekvence a snižuje se krevní tlak.
 3. Je pozorováno nadměrné zvracení, které může dosáhnout až 25krát denně. Tento prchavý proces vede k dehydrataci a dramatickému úbytku hmotnosti (více než 10 kg). Teplota stoupá, objevuje se špatný dech, zrychluje se puls, klesá krevní tlak a žena je potlačena. V některých případech může dojít k poškození funkce ledvin a při dlouhodobém zvracení, které již pro matku ohrožuje život, lékaři doporučují umělé ukončení těhotenství..

Dermatologické vyrážky

Toto je nejnepříjemnější projev toxikózy ve 13 týdnech těhotenství, v podobě vícenásobného svědění kůže, může dosáhnout genitálií. To vede k podrážděnosti, narušení spánku a depresi.

Nebezpečný vývoj tetanie a osteomalacie

Progresivní vývoj nastává v důsledku poruch metabolismu fosforu a vápníku v těle budoucí matky. Osteomalacie způsobuje změkčení kostní tkáně, což ohrožuje zlomeniny kosti. Tetania je nebezpečná pro křeče ve svalech horních končetin, velmi zřídka je pozorována na dolních končetinách a na obličeji.

Proč neexistuje toxikóza

Ženy jsou tak zvyklé na myšlenku, že toxikóza je normální průběh těhotenství, že její absence začala inspirovat strach a obavy. Nebojte se, taková podezření jsou zcela neopodstatněná a nebezpečná. Právě naopak - to znamená, že budoucí matka je naprosto zdravá. Pokud neexistuje toxikóza - je to normální. Tělo bylo snadno přestavěno na nový rytmus práce, zvládlo se s břemeny dokonale, přizpůsobilo se novému stavu bez projevení nevolnosti, zvracení a narušení v jeho obecných systémech.

Výhody těhotenství „bez toxických látek“ jsou zřejmé:

 • nehrozí potrat, následně těžká toxikóza;
 • včasné doplňování vitamínů vyvíjejícím se plodem, což zlepšuje jeho vývoj, bez patologií;
 • vynikající nálada a pohodu, umožňuje vám vychutnat si jedinečný stav těla.

Druhy toxikózy

Během těhotenství se rozlišuje několik typů toxikózy:

 • Stafylokoková toxikóza - je aktivována enterotoxigenními kmeny, které mohou být při rozmnožování vylučovány do potravinářských výrobků - tepelně odolného exotoxinu. Je nutná okamžitá lékařská konzultace, vyšetření a další ošetření.
 • Večerní toxikóza - po vyčerpávajícím a náročném dni a bez konzumace dostatečného množství jídla se tělo vyčerpá a podřídí se toxikóze. Toxikóza ve večerních hodinách zabraňuje spánku a odpočinku v klidu. Večerní procházky, čerstvě vyrobené šťávy nebo ovocné šťávy z čerstvých kyselých bobulí mají příznivý účinek na tělo.
 • Toxikóza v první polovině těhotenství je přibližně období od 1 do 14 týdnů těhotenství. Lékaři doporučují klidně pociťovat příznaky toxikózy v prvním trimestru. V případě, že se příznaky zesilují, pak mohou specialisté předepsat bezpečné mírné bylinné prostředky, které výrazně usnadní stav těhotné ženy a sníží intoxikaci. Ale stojí za zmínku, že zatímco maminka konzumuje předepsané léky, cítí se dobře, ale když přestanete tyto léky užívat, okamžitě se znovu objeví známky toxikózy. Chcete-li snížit toxikózu během těhotenství, můžete se uchýlit k lidovým lékům, které budou pro dítě bezpečnější.
 • Pozdní toxikóza - s normálním vývojem těhotenství je vyloučen druhý projev toxikózy ve druhém trimestru. Existují však případy, kdy pozdní toxikóza způsobuje záchvaty zvracení a nevolnost, pokud se příznaky zhorší, pak se objeví komplikace zvaná gestóza. Projevuje se otokem, přítomností bílkovin v moči, vysokým krevním tlakem a přírůstkem hmotnosti až 400 gramů týdně. Čím více toxikózy postupuje v pozdním těhotenství, tím těžší a nebezpečnější pro zdraví těhotné ženy. Ale máma, která pravidelně navštěvuje lékaře, bude včas informována o gestóze a včas hospitalizována. Léčba je předepisována individuálně, vše záleží na konkrétní situaci a stupni příznaků.
 • Toxikóza před zpožděním - dostali jste nevolnost hned po početí? To není známkou toho, že jste již těhotná. Toxikóza může začít 7-10 dní po vývoji vajíčka. Ale nevolnost a zvracení se nemusí vždy vyskytnout, naopak mnoho žen začíná zažívat brutální chuť k jídlu.

Příčiny toxikózy během těhotenství

Proč se toxikóza vyskytuje během těhotenství, je stále záhadou a není studovaným jevem. V absolutní přesnosti nelze říci, co způsobuje příznaky toxikózy v rané a pozdní fázi..

Doktoři přesto identifikují několik příčin toxikózy u těhotných žen:

 1. Změny v hormonálním systému. Od prvních hodin oplodnění vajíčka v děložní dutině žena podstoupí kardinální hormonální změny. Složení hormonů se dramaticky mění, což se odráží v chování a zdraví a pohodě těhotné ženy. Na pozadí těchto změn se stane podrážděnou, dotykovou a slznou, vyvolává nevolnost a zhoršuje se čich. V prvních měsících je embryo pro matčino tělo považováno za cizí těleso, kterého by se rád zbavil, což také ovlivňuje pohodu budoucí matky. Ale kdy končí toxikóza u těhotných žen? Po nějaké době se hladina hormonů stabilizuje a mateřské tělo klidně přijímá embryo a boj proti toxikóze se ve druhém trimestru zastaví..
 2. Vývoj placenty. Pravděpodobnost této teorie je zcela logická. Bylo zjištěno, že toxikóza oslabuje ženské tělo v prvním trimestru, asi 13 až 14 týdnů. Prudké zmizení toxikózy je způsobeno tím, že placenta již dokončuje svoji tvorbu. A nyní plnění jejích funkcí přechází do jejích povinností, včetně zpoždění toxických látek. A zatímco proces placenty není dokončen, tělo těhotné ženy se samo chrání před možnou intoxikací zvracením.
 3. Obranná reakce. Selhání budoucí matky z mnoha produktů a pozdní toxikóza během těhotenství není ničím jiným než přirozeným aktem ochrany. Maminka dostává nevolnost především na cigaretový kouř, kávové nápoje, na ryby, maso a vejce. Mohou být zdraví zdraví způsobeni patogeny, které obsahují. Zvracení reflex a nevolnost chrání plod a matčino tělo před požitím škodlivých a nebezpečných látek, v tomto případě je toxikóza u těhotných žen biologicky nezbytná. Inzulín produkovaný po každém jídle má kromě toxinů a jedů obsažených v konzumované potravě také negativní vliv na vývoj a růst embrya..
 4. Chronické infekce a nemoci. Neuzdraví až do konce infekce a nemoci, vede k oslabení imunity těhotné matky. To může vyvolat toxikózu v prvním trimestru a co potom dělat? Ve fázi plánování je nutné připojit celý komplex vitamínů, kontaktovat odborníka a podrobit se kompletní prohlídce. Poté se podrobí léčbě, zejména u infekcí..
 5. Psychologické změny. Těžká toxikóza ve 3. trimestru může začít kvůli psychickému a emocionálnímu stavu matky. Nervózní zážitky, stres, nedostatek spánku, emoční otřesy a podrážděnost jsou příčinou těžké toxikózy, která vede k nevolnosti a zvracení. Podle lékařů se pozdní toxikóza vyvíjí u žen, které neočekávaně otěhotní a neplánují. Mnoho žen se navíc předkonfiguruje na skutečnost, že všechny těhotné ženy mají v prvním trimestru nebo v pozdějších obdobích závažnou toxikózu. A princip práce na auto-doporučení je známý všem. Podle vědců, s počátkem těhotenství, nervový systém prochází významnými změnami a centra mozku, která jsou zodpovědná za fungování čichu a zažívacího traktu, jsou v současné době aktivována.
 6. Věková kritéria. Těhotenství po 30 - 35 letech je považováno za nebezpečné, zejména pokud se jedná o první početí nebo dříve, kdy došlo k více potratům. Vývoj toxikózy se může projevit mnohem silnější a rizikovější. Odborníci říkají, že čím mladší bude budoucí matka, tím snáze snáší možné příznaky toxikózy. Ale to není ve všech případech, existují výjimky.
 7. Genetické pozadí. Výskyt toxikózy ve druhém trimestru z důvodu dědičnosti má větší šanci na její vývoj. V případě, že někdo z předchozí generace trpěl toxikózou v 16. týdnu nebo v jakémkoli jiném termínu, existuje 70% šance, že se vám tento problém neobejde. Riziko zvýšených příznaků se zvyšuje, pokud žena v předchozím těhotenství měla toxikózu.
 8. Vícečetné těhotenství. Z těchto zpráv je určitě více radosti, ale bude i více problémů s nasazením. Například toxikóza ve druhé polovině těhotenství u matky s dvojčaty se projevuje mnohem častěji a progresivněji než u ženy s jedním těhotenstvím. Ale těhotné ženy, které podstoupily časnou toxikózu, hrozba potratu prakticky neohrožuje, což je důležité.

Můžete také s jistotou říci, že zdravá žena je během těhotenství méně citlivá na toxikózu než máma s chronickými chorobami, infekcemi a nezdravým životním stylem..

Jaký týden probíhá toxikóza??

Všechny případy spojené s toxikózou v první polovině těhotenství a následnými trimestry jsou individuální, proto nikdo nemůže přesně odpovědět na otázku: „Kdy skončí toxikóza?“ Některé matky pociťují mírné známky nevolnosti, zatímco jiné jsou nuceny strávit týdny v nemocnici, aby překonaly toxikózu. Stejný faktor platí pro dobu trvání, protože u těhotných žen je toxikóza pozorována v různých trimestrech, ale ve většině případů toxikóza po 14 týdnech zmizí.

Příznaky toxikózy mohou pokračovat, dokud se nevytvoří placenta, a tento proces končí přibližně za 12 nebo 14 týdnů. Poté začíná klidný průběh těhotenství druhého trimestru. Toxikóza ve třetím trimestru se může znovu obnovit, pak už má úplně jiný termín - gestózu.

Existují případy, kdy budoucí matka má toxikózu v posledním trimestru, což je mnohem nebezpečnější než toxikóza v časných stadiích těhotenství. Pro známky pozdní toxikózy kontaktujte ihned odborníka..

Jak snížit toxikózu během těhotenství?

Co přesně pomáhá toxikóze a jak zmírnit její příznaky, může určit pouze těhotná žena sama, každá má svou vlastní metodu boje proti toxikóze. Hlavní příznaky toxikózy během těhotenství se projevují ráno, protože hladina glukózy v krvi během tohoto časového období je snížena. Pokud dodržíte následující tipy, může se aktivita toxikózy snížit.

Jak se vyhnout toxikóze během těhotenství:

 • Než vstanete z postele, měli byste jíst malý kousek chleba, sušenek nebo nejlépe sušeného ovoce. Připravte si mátový čaj, přidejte na něj plátek citronu a malé množství cukru, což normalizuje hladinu glukózy v krvi. Všechny tyto metody pomohou zmírnit příznaky toxikózy v raných stádiích nebo v posledním trimestru..
 • Můžete rozpustit plátek citronu nebo pomeranče, kyselého ovoce obvykle vyhladit projevy nevolnosti. Naopak, pro mnohé se naopak toxikóza zesiluje, takže musíte poslouchat své tělo a postupně kontrolovat všechny metody.
 • Musíte pít pouze ty nápoje a šťávy, které jsou pro vás to pravé: bylinkový čaj, chlazené nápoje, čistá voda, zeleninový vývar.
 • Místo nápojů obsahujících velké množství barviv můžete jíst ovoce s vysokým obsahem tekutin - meloun, meloun, hrozny a zázvor, nejlepší volbou bude toxikóza. Někdy si můžete dopřát porci zmrzliny.
 • Nahraďte těžká, kořenitá a smažená jídla parními pokrmy. Také lehká jídla ve formě mléčných výrobků, ovoce a syrové zeleniny mají menší pravděpodobnost přetížení žaludku a jsou mnohem zdravější..
 • Jídlo je nutné rozdělit na několik porcí a jíst méně jídla, ale častěji. Během dne můžete spojit sušenky, banány nebo jablko, takže žaludek nebude prázdný. Boj proti toxikóze nebude zbytečný, pokud se zvracení a nevolnost nesmějí stát obvyklým projevem vašeho těla..
 • Po jídle se nedoporučuje chodit do postele. Počkejte několik hodin, než usnete, nebo si lehněte.
 • Osvědčená recept babičky na toxikózu během těhotenství - lžíce medu na začátku prvních příznaků toxikózy.

Výživa pro toxikózu těhotných žen

Jak tedy připravit stravu budoucí matky s toxikózou v raných fázích těhotenství? Chybný názor mnoha lidí je omezit se na jídlo, čím méně jíme, tím méně nevolnosti a zvracení. Za prvé, v počátečních měsících potřebuje embryo různé stopové prvky a vitamíny. Za druhé, i nejkratší dieta, která je zaměřena na konzumaci pouze jednoho produktu, může brzy vyvolat alergickou reakci u matky i plodu..

Proto je důležité během tohoto období sestavit vyváženou stravu:

 • Od samého začátku toxikózy je nutné vyloučit přesně ty produkty, které způsobují nevolnost. Mezi nejčastěji patří mléčné výrobky..
 • A jaká jídla jsou potřebná, navzdory progresi nevolnosti a zvracení? K doplnění minerálních látek - sodíku a chloru se doporučuje - sůl, ale s mírou. Proto budou solené ryby a okurky v tomto období dokonce užitečné, ale nezapomeňte na opatření, zejména u žen s chronickým onemocněním ledvin.
 • Nabídka toxikózy v pozdním těhotenství je výrazně odlišná. Především je důležité si pamatovat na nepřítele posledního trimestru těhotenství - sůl. Proto se zdrží sledě a okurek, což může vyvolat zadržování tekutin v těle. A méně soli všech jídel.

Nejlepší profylaxe pozdní toxikózy je mírné stravování. Nejoblíbenější potravou pro tělo v tomto období jsou uzená masa, okurky a marinády. Proto je velmi důležité sledovat zdravou a zdravou stravu před začátkem pozdní toxikózy..

Protein hraje důležitou roli při pozdní toxikóze a nedostatek bílkovin vede k jeho poklesu v krvi. V této souvislosti se do zdravé výživy doporučuje přidat vařené ryby, tvaroh a vařené libové maso.

Léčba toxikózy

Existuje mnoho léků na toxikózu, z nichž některé pouze zmírňují příznaky, zatímco jiné bojují proti němu. Ale stojí za zvážení, že ne všechny léky proti toxikóze jsou bezpečné a účinné..

 • Léčba toxikózy pomocí lékové metody. V boji proti toxikóze mezi širokou škálou používaných drog patří mezi řadu neškodných drog pouze valeriánské, nos-pa a stopové prvky. Ale v některých situacích je použití vážnějších léků jednoduše nezbytné pro zdraví matky a dítěte, pokud nic neuděláte, může dojít k potratu. Léková léčba časné a pozdní toxikózy by měla být komplexní a měla by zahrnovat různá léčiva: enterosgel, esentiale, cerucal a mnoho dalších.
 • Imunocytoterapie je moderní invazivní léčba. Princip jeho působení je následující: těhotná žena vstřikuje lymfocyty manžela do kůže předloktí. K úlevě od příznaků toxikózy dochází po 24 hodinách. Tento způsob léčby vyžaduje důkladné vyšetření otce na výskyt infekcí. Je důležité vědět, že imunocytoterapie může být nebezpečná, protože se zvyšuje riziko nákazy hepatitidou a jinými infekcemi.
 • Homeopatická léčba. Tento druh boje proti toxikóze je považován za nejbezpečnější a nejúčinnější. Homeopatie vám umožňuje vybrat jednotlivé léky, které mohou léčit nejen ženské tělo, ale i dětské. Vedlejší účinky a předávkování jsou vyloučeny a neexistuje žádná závislost na použitých drogách.
 • Aromaterapie se používá od pradávna a má příznivý vliv na pohodu těhotné ženy. Tak například během ranní exacerbace toxikózy můžete kapátkem kapat pár kapek éterického oleje na kapesník a umístit vedle něj. Pokud provedete tento postup několik nocí v řadě, nebude výsledek dlouho trvat.

Můžete nosit zázvorový olej s sebou a ve chvíli, kdy se zhorší záchvat nevolnosti, musíte do dlaně kapat zázvorový olej, dobře ho otřete a dlaněmi si dejte do nosu a zhluboka se nadechněte. Můžete také provádět inhalaci páry, snižují nutkání zvracet.

Pro preventivní účely je nutné každé ráno votřít do pupeční oblasti olejový roztok: do zákusku lžičky rostlinného oleje se přidá jedna kapka zázvoru.

Kromě výše uvedených metod léčby toxikózy se používá také fytoterapie, zatímco někdo dává přednost neobvyklým metodám: akupunktura, hypnóza, elektroson a další.

Nestavte se na to, že projevy toxikózy během těhotenství vám nebudou chybět. Řekněte si častěji: „Všechno bude v pořádku, jak se mnou, tak s dítětem“!

Zkontrolujte článek: Lada Sergeeva,
gynekolog

Články O Neplodnosti