Hlavní Bolest

Jak zjistit, že porod začíná u primiparous a multiparous žen

Poslední týdny těhotenství jsou nejzajímavější. Žena touží zjistit, kdy porod začne, jak to bude, jak bude vypadat její dítě. To se týká zejména žen, které rodí poprvé. Současně se také zajímají o otázku, jak začíná porod, aby nedošlo k záměně malátnosti a tréninkových bojů se známkami vzhledu dítěte. Je důležité sledovat všechny změny v těle, a pak můžete snadno pochopit, že je čas jít do nemocnice. Tento článek vám to pomůže pochopit..

Jak se dozvědět o přístupu porodu, aby bylo možné se připravit a dostat se do nemocnice?

Tato otázka je zajímavá pro každou nastávající matku, zejména prvorozenou. Skutečnost, že porod brzy začne, řekne samému tělu. Všechny jeho změny řeknou samy za sebe, že je čas porodit brzy. Hlavní věc je naslouchat mu a věnovat pozornost každé maličkosti.

Prenatální období je považováno za období od 38 týdnů těhotenství. Od této chvíle si můžete všimnout příznaků před porodem, předzvěstí skutečnosti, že brzy bude čas porodit. V tuto chvíli se objeví tréninkové zápasy. Jsou nepravidelné, vyskytují se hlavně se změnou polohy těla. V první řadě se objevují 5 nebo více dní před narozením. Připravují dělohu na budoucí událost, takže se nemusíte bát a okamžitě jděte do nemocnice. Jak tedy zjistit, že rodíte? Tyto boje jsou periodické a rytmické. Pokud je jejich interval 10-15 minut a trvají alespoň minutu, můžete bezpečně jít do nemocnice.

Jaké jsou předchůdci porodu u primiparousů? Ve skutečnosti jsou stejné, bez ohledu na to, jaký druh narození. Při přípravě těla mohou být uvolněné stoličky, častěji nutkané na toaletu. Dítě se díky nedostatku místa stává méně pohyblivým. Hlavním rysem je však to, že vzhled práce v primiparech je méně intenzivní a rychlý. Harbinger předčasného porodu se stává únikem plodové vody nebo jejím odtokem.

Hlavní známky začínající práce

Nástup porodu má pro primiparous a multiparous ženy své vlastní charakteristiky. První známky porodu jsou výskyt pravidelných kontrakcí, vypouštění vody. Jděte do nemocnice, pokud jsou kontrakce periodické, objevte se velmi zřídka a většinou s náhlými pohyby, nestojí to za to. Nejedná se o známky nástupu práce, ale o výcvikové boje..

Při prvním těhotenství začínají známky porodu předem a neshodují se s datem této události. Jak se tedy rodí prvorozenci? První známky porodu v primiparech mohou začít ještě o 1-2 týdny dříve. Je pozorována bolest v dolní části zad, nevolnost, zvracení, břišní prolaps. Obecná znamení ve formě práce a vypouštění vody jsou poměrně dlouhá. Důvodem je nepružnost dříve nulliparních porodních kanálů, jakož i potřeba otevřít děložní čípek, jehož proces trvá déle.

Známky porodu u primiparousů často spočívají ve výskytu pálení v dolním břiše. To mohou být emoční změny spojené s nervovým napětím z neznámých příznaků nástupu porodu a přístupu procesu. Jaký týden začíná narození primiparousů? Odpověď je přísně individuální. Plod může být připraven ke vzniku po 38 týdnech i 42 týdnech.

Harchingers druhého narození obvykle začínají po 37 týdnech. Příznaky nástupu práce se vyvíjejí mnohem rychleji než v prvorozenství. První známky předčasného porodu lze pozorovat jen 1-2 dny před porodem. Mnohočetné břicho obvykle padá již před krby samotné. Porodní kanál je lépe připraven, takže proces je mnohem rychlejší. Hlavními příznaky porodu ve druhém těhotenství je výskyt kontrakcí, jejichž interval se snižuje.

10 známek blížícího se porodu

Průběh těhotenství a porodu je u každé ženy individuální. Zahrnutí příznaků přístupu k porodu nemusí být nutně souhrnně pozorováno a každá nastávající matka má své vlastní speciální kombinace. Jak tedy zjistit, že brzy po narození? Jejich přístup tedy naznačuje následující znaky:

1. Odjezd sliznice

Hlenová zástrčka je nezbytná k ochraně dítěte před infekcemi. Když je děložní hrdlo otevřeno, sliznice korku je vypuštěna, což může být celé nebo po částech. Tento příznak lze pozorovat dva týdny před narozením a před samotným začátkem porodního procesu dítěte. Vypadá to jako výtok vaginálního výboje. V některých případech přijměte krvavý výboj.

2. Vypouštění vody

Odtok vody naznačuje nástup práce. K tomuto procesu může dojít různými způsoby. Voda může vytéct ještě před počátkem kontrakcí, může trochu prosakovat a v některých situacích je nutné propíchnout močový měchýř tak, aby se pohybovaly pryč.

3. Bojuje

Projevy kontrakcí jsou bolesti vln, které se objevují nejprve v dolní části zad a pohybují se po břiše. Mají pravidelnou periodickou povahu. Postupně dochází ke zvýšení bolesti. Plodnost obvykle trvá déle v nulliparous než v nulliparous.

4. Bolesti zad

V pozdějších stadiích těhotenství se začíná projevovat bolest dolních zad v důsledku změny těžiště, výskytu falešných kontrakcí, produkce hormonálního relaxinu a přípravy děložního čípku. Bolest je pravidelná. Delší bolesti, které se proměňují ve nesnesitelné mučení, které mají nepravidelnou povahu, mohou naznačovat patologie, které vyžadují vyšetření odborníkem.

5. Prolaps břicha

U primiparous žen se břicho zmenší ještě dva týdny před porodem. Pokud těhotenství není první, může k tomu dojít jen den nebo dva před porodem. Jedná se o tzv. Přípravu dítěte na narození. Sestupuje do pánevní oblasti, je tlačen k východu. Současně vyvíjí ještě větší tlak na močový měchýř, a proto častěji dochází k močení.

6. Časté močení a pohyby střev

Zvýšené močení je spojeno se změnou polohy dítěte a jeho snížením v pánevní oblasti. Ženy se však často ptají, proč je propouštění během pohybu střev hojnější a tekutější. To je způsobeno účinkem hormonů, které uvolňují děložní čípek na střeva, což má za následek průjem. Příznaky jsou relevantní 27 dní před narozením.

7. Změna fetální aktivity

Aktivita plodu před porodem se stává mnohem méně znatelnou, protože roste a nemá dostatek místa v mateřské děloze..

8. Změna chuti k jídlu a hubnutí

Krátce před narozením může žena, která se během těhotenství dobře nají, ztratit chuť k jídlu. Pokud během celého těhotenství nejedla dobře, může se její chuť k jídlu naopak zvýšit před narozením. Během tohoto období také dochází k absorpci fetální vody, díky níž je mezník mírně snížen.

9. Hnízdní syndrom a neočekávané výkyvy nálad

Jedním ze známek raného porodu je touha zapojit se do aktivní přípravy na narození dítěte. Žena jde sama do sebe, začíná se zabývat úklidem, mytím a dalšími domácími pracemi. Současně se nálada stává velmi proměnlivou. Může se smát a brečet za minutu.

10. Měkký krk

Tento příznak může při vyšetření brát v úvahu pouze porodník-gynekolog. Děložní hrdlo vyhlazuje a stává se pružnější díky působení hormonů.

Stanovení nástupu práce tedy není tak obtížné. Jak vědět, že porod začne brzy? Hlavní věc je poslouchat vaše tělo, jeho změny a ne paniku. Po zjištění příznaků raného narození musíte jít do nemocnice. Nezapomeňte, že narození u primiparousů je obvykle méně rychlé ve srovnání s druhým a následným těhotenstvím.

Jak začíná porod?

Devět měsíců nosíte pod srdcem dítěte a těšíme se na dlouho očekávaný okamžik, kdy se vaše oči konečně setkají. Než se však stane tento zázrak, budete mít spolu s dítětem tvrdou práci, konkrétně proces porodu. K procesu porodu byste měli přistupovat velmi zodpovědně, což znamená, že musíte vědět, jak k němu dochází. V tomto článku budeme hovořit konkrétně o příznacích nástupu porodu a o tom, jak se chovat během porodu, aby se dlouho očekávané setkání s dítětem konalo co nejdříve a bez komplikací.

Příznaky začínajícího narození

Nejjistějšími příznaky začátku porodu, které naznačují, že proces dodávání již začal, jsou výtok sliznice, výtok plodové vody a pravidelné kontrakce. Ale i několik dní (1–2 týdny) před tím, než dítě začne „pronikat“ do tohoto světa, žena obvykle pociťuje předchozí známky bezprostředního přístupu k porodu, tzv. Předchůdci porodu. Ano, porod obvykle nezačne náhle a nečekaně: žena se často cítí bezprostředně nevyhnutelná ještě předtím, než naléhavě potřebuje do porodnice kvůli rostoucím stahům a vypouštění vody.

Příznaky začínajícího porodu, před kterým je jen několik dní, odborníci určují následující:

 • výhřez břicha. K určitému posunu břicha dolů dochází v souvislosti se sklouznutím dítěte do vchodu do malé pánve - připravuje se na další cestu podél porodního kanálu. U žen, které rodí poprvé, dochází k prolapsu břicha přibližně 2–4 týdny před počátkem samotného porodního procesu, v několika případech - v předvečer porodu. Stává se však také, že žaludek vůbec nespadá;
 • bolest dolní části zad. Bolest v dolní části zad je způsobena stejným přemístěním dítěte. Současně může žena zaznamenat zvýšenou nutkání k močení a určité ztenčení stolice, což je účinek hormonů;
 • změny chuti k jídlu a hubnutí. Nejčastěji, několik týdnů před porodem, chuť k jídlu klesá, i když jste chtěli jíst po celou dobu těhotenství. Současně se tělesná hmotnost těhotné ženy velmi často snižuje o asi 1–2 kg - takže se tělo připravuje na nadcházející porod;
 • změna chování dítěte. Dítě se může chovat aktivněji nebo naopak uklidnit. Navíc je tato druhá možnost pravděpodobnější - se získanou hmotou se bude pohybovat těsně v děloze;
 • falešné kontrakce. Nepravidelné a téměř bezbolestné kontrakce se mohou cítit několik dní před porodem. Proto se děloha „ohne“ před nadcházejícím narozením a připravuje se na ně;
 • výtok sliznice. Sliznice nemusí nutně jít bezprostředně před porodem - může se to stát za týden i dva před zahájením procesu doručení..

První příznaky a příznaky porodu u primiparous

Čekání na prvorozence je vždy doprovázeno zvýšeným vzrušením a zkušenostmi. Během prvního těhotenství se rodiče často vrhnou do nemocnice předčasně, což vede pouze ke zbytečnému stresu. Abychom pochopili, kdy se musíte spěchat do nemocnice, musí nastávající matky vědět o příznacích - „předchůdcích porodu“, které se objevují v posledních týdnech. Nastávající matka by měla každý den, zejména ke konci období, pozorněji naslouchat svému tělu, aby pochopila, kdy k tomu „dojde“..

Důvody pro nástup porodu

V ženském těle během těhotenství se vyskytuje řada komplexních vzájemně propojených procesů, které vedou k reflexnímu porodu.

Hlavním důvodem nástupu porodu je zralost plodu a ochota dělohy ji produkovat.

Známky hotové dělohy:

 • soubor potřebné hmotnosti a velikosti;
 • připravenost nervů a děložních svalů k intenzivní kontrakci;
 • plně vyzrálá placenta.

Děloha se začíná uvolňovat z části nervových vláken 2-3 týdny před narozením. Tento proces je určen ke snížení bolesti a ke zvýšení schopnosti děložních stěn stahovat..

Na začátku porodu je zapojeno několik faktorů:

 • neuro-reflex - mozková excitabilita klesá a spinální excitabilita se zvyšuje a zvyšuje se také citlivost svalů dělohy na hormon oxytocin, což znamená zvýšení kontraktilní děložní aktivity;
 • hormonální - v pozdějších stádiích těhotenství klesá produkce hormonu progesteronu a zvyšuje se produkce estrogenových hormonů, které stimulují nástup porodu;
 • neurohumorální - v pozdějších fázích těhotenství se zvyšuje produkce různých biologicky aktivních látek v těle ženy. Dělá dělohu citlivější na sloučeniny, které způsobují intenzivní práci jejích svalů;
 • bioenergetika - v těle nastávající matky je dostatečný přísun látek jako je glykogen, kyselina adenosintrifosforečná, sloučeniny fosforu a další látky, které umožňují zvýšenou kontraktilní práci dělohy;
 • mechanický - děloha, která dozrála na porod, již není napnutá a její reakce na aktivní pohyb plodu a zvýšení koncentrace hormonů řady oxytocinů se stává aktivní redukcí;
 • trofický a metabolický - u zralého plodu se akumulují určité životně důležité produkty, což je důvodem pro jeho aktivaci, a procesy rozkladu v rozvinuté placentě a připravenost děložních svalů vedou k nástupu porodu.

Příznaky blížícího se narození

Po 38 týdnech je těhotenství považováno za dlouhodobé. Ženské tělo se začíná připravovat na porod. Hormonální rovnováha se mění: hladina „nosných“ hormonů klesá a hormony, které stimulují porodu, se začnou aktivně uvolňovat.

Tyto změny zpravidla podléhají určité pravidelnosti a vyskytují se ve stanoveném pořadí.

3-4 týdny před dodáním

Jedním z prvních příznaků blížícího se porodu u těch, kdo mají prvorozený, je výskyt bolestí soustředěných v podbřišku. Někdy taková bolest vrací zpět na dolní část zad nebo nohy, žena se cítí, jako by v oblasti ochlupení něco prasklo. Břicho (spodní část dělohy) se začne klesat, vizuálně se mírně zmenšuje. Pro ženu je snazší se pohybovat a sedět, tlak na žaludek zmizí. Snížení děložního fundusu u primiparousů je často pozorováno dříve než u těch, kteří již porodili - 3–4 týdny před porodem. Tyto příznaky jsou však velmi individuální a liší se případ od případu..

Dalším příznakem jsou falešné (tréninkové) kontrakce. Od skutečných bojů se liší neperiodičností a nesystematickým. Zároveň může být bolest bezvýznamná a velmi intenzivní, často po relaxačních cvičeních zmizí. Takové kontrakce jsou důležitou fází přípravy ženského těla na porod, připravují děložní hrdlo pro otevření ve správný čas.
Některé nastávající matky mají napětí, kalení a kalení dělohy. To obvykle zmizí po několika hodinách..

1-2 týdny před dodáním

U nastávajících matek v této době dochází ke zhoršení chuti k jídlu a mírnému snížení hmotnosti. To je způsobeno tím, že tekutina je vylučována z těla, otok zmizí. Hmotnost se nemusí snižovat, ale nebude stoupat. To je způsobeno změnami hormonů v prenatálním období..

1-7 dny před dodáním

Obvykle pár dní nebo týden před porodem vyjde nosní hlen - želé podobná látka s pruhy krve. Vychází nejčastěji rychle s charakteristickým zvukem, méně často vychází týdně po týdnu. K odběru korku obvykle dochází 1-3 dny před dodáním, ale může se lišit od několika hodin do 7-11 dnů. Pokud zjistíte zástrčku, informujte svého lékaře.

Vypouštění z genitálního traktu se stává tekutějším a intenzivnějším. Aby nedošlo k záměně tohoto procesu s odpadem z plodové vody, měli byste se poradit s lékařem.

Také během tohoto období dochází ke změnám v zažívacím a vylučovacím systému těla. Některé budoucí matky v této době zažívají nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpu. Povaha močení také podléhá změnám: nutkání na záchod se stává častějším, protože děloha vyvíjí větší tlak na močový měchýř. Kromě toho dítě nyní zabírá hodně místa, je pro něj těžší se pohybovat, takže snížení aktivity dítěte by nemělo vyděsit nastávající matku.

Poslední hodiny před porodem

Cervix před narozením je zkrácen a získává další elasticitu. Vnitřní a poté vnější hltánek se otevřou před narozením porodu.

V předvečer porodu začnou kontrakce během několika hodin - hlavní ukazatel začátku procesu porodu. U těch, kteří rodí poprvé, by měli být obzvláště opatrní ohledně své frekvence, protože u takových matek dochází ke kontrakcím jeden až dva dny před porodem. Skutečné se liší od falešných kontrakcí v systematické povaze a také od postupného zesílení bolesti, která je doprovází. Relaxační procedury neovlivňují průběh opravdových bojů. Během bojů jsou někdy pozorovány také zimnice - to je normální a neměli byste se o to starat.

Než odjedete do nemocnice, musíte se ujistit, že kontrakce jsou systematické a vyskytují se nejméně 1krát za 5 minut. Jejich délka by navíc neměla být kratší než 45 sekund. Pokud má nulliparous panický strach z porodu, může lékař rozhodnout o předčasné hospitalizaci.

Pro mnoho těhotných žen, které jsou v domácím prostředí, má příznivý psychologický účinek, je práce méně bolestivá. Proto mohou ti, kdo porodí své první dítě, odložit hospitalizaci, dokud jim nezůstane voda. U následujících těhotenství tato rada nefunguje, protože porod může projít mnohem rychleji..
Důležitým předzvěstí raného porodu je stažení plodové vody - čiré tekutiny ve velkém množství. Vypouštění plodové vody je hlavním signálem do nemocnice. Jsou chvíle, kdy kontrakce ještě nezačaly nebo jsou nepravidelné a vody již odešly. Není třeba táhnout, protože dítě nemůže být dlouho bez vody. V tomto případě lékař předepíše léky, které způsobují kontrakce ke stimulaci východu dítěte.

Příznaky předčasného narození

Pokud k porodu dojde od 28 do 37 týdnů, jsou považovány za předčasné.

Signální příznaky předčasného porodu jsou:

 • bolest v dolním břiše;
 • výtok krví;
 • bolest jako při kontrakcích trvajících déle než 30 sekund;
 • uvolňování plodové vody;
 • zastavení pohybů plodu.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem. V závislosti na stavu těhotné ženy provádí lékař opatření k zachování těhotenství nebo předepisuje předčasné narození.

Nástup práce - příčiny, prekurzory, známky. Způsoby, jak urychlit nástup práce

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Úvod Jak rozpoznat nástup porodu?

Mnoho těhotných žen se často zajímá o nadcházejícím datu porodu a ženy, které musí poprvé porodit, se obzvláště obávají. Zpravidla se velmi bojí včas, aby nerozpoznali narození, které začalo, a zaměňovali je s dočasnou nevolností. V mnoha případech pomůže pečlivé pozorování změn, které se vyskytují v jejím těle, vyřešit tyto poruchy..

Již v 38 týdnech začíná prenatální období, kdy vznikají první předchůdci porodu a první, ale nepravidelné (tréninkové) kontrakce. Takové kontrakce se objevují nepravidelně a prochází po změně polohy těla nebo krátkém odpočinku. U primogenních žen mohou takové tréninkové kontrakce dělohy trvat pět, v některých případech i více dní před porodem. Když se objeví, nemusíte se bát a naléhavě chodit do nemocnice, ale nastávající matka by měla informovat svého lékaře, příbuzné a přátele o takových změnách v jejím těle.

Pokud se objeví první známky úniku nebo propuštění plodové vody, které mohou naznačovat nástup porodu nebo předčasnou porodu, měla by žena neprodleně informovat lékaře nebo jít do vlastního zdravotnického zařízení, aby rozhodla o další hospitalizaci..

Pokud se žena naučila rozeznat kontrakční kontrakce, bude je schopna odlišit od počátku porodu nebo od skutečných kontrakcí. Tyto pocity je obtížné zaměnit s jakýmkoli jiným příznakem, protože se vyznačují periodicitou a rytmem. Například boj trvá 20-30 sekund a pak nastane 20minutová pauza - opakuje se to mnohokrát za sebou a časové intervaly se téměř nezmění.

Na začátku porodních bolestí by žena v práci nebo její příbuzní měli informovat lékaře o zahájení porodu, zavolat sanitku nebo jít do porodnice na vlastní pěst.

Důvody pro nástup porodu

Na začátku porodu se v těle těhotné ženy odehrává mnoho složitých procesů, které jsou v úzkém propojení a poskytují začátek takového reflexního jednání jako práce.

Hlavním důvodem nástupu porodu je připravenost dělohy na narození nenarozeného dítěte a zralost plodu..

Připraven k narození dělohy:

 • získání dostatečné hmotnosti a velikosti;
 • její neuromuskulární systém je připraven na kontraktilní aktivitu;
 • placenta zcela zraje.

2 nebo 3 týdny před nástupem porodu se děloha uvolní z přebytku části nervových vláken. Toto poskytuje snížení bolesti během porodu a zvyšuje kontraktilitu stěn dělohy.

Proces nástupu práce je ovlivněn několika faktory:

 • neuro-reflex - v důsledku snížení excitability mozku, zvýšení excitability míchy a zvýšení citlivosti svalových vláken dělohy na oxytocin se vytvoří zvýšená kontraktilní aktivita dělohy;
 • hormonální - na konci těhotenství klesá produkce progesteronu a zvyšuje se produkce komplexu estrogenů, které stimulují nástup porodu;
 • neurohumorální - na konci těhotenství ženské tělo zesiluje syntézu oxytocinu, prostaglandinů, serotoninu a dalších bioaktivních látek, které zvyšují citlivost dělohy na látky, které způsobují aktivní kontrakci svalů;
 • bioenergetika - v matčině těle se hromadí dostatečné množství látek (glykogen, ATP, sloučeniny fosforu, elektrolyty a stopové prvky), díky kterým je děloha schopna zvýšit kontraktilní aktivitu;
 • mechanický - zrající děloha ztrácí schopnost natahovat se a v reakci na motorickou aktivitu plodu a na zvýšení hladiny hormonů působení oxytocinu se začne aktivně stahovat;
 • trofický a metabolický - hromadění některých životně důležitých produktů v těle vede k jeho aktivnímu pohybu a degenerativní procesy ve zrající placentě a úplné zrání děložních svalových vláken přispívají k nástupu porodu.

Hlavní význam při formování všech mechanismů nástupu porodu je stav nervového systému ženy při porodu, protože právě ona zajišťuje, že děloha je připravena na přirozený porod..

Všechny výše uvedené faktory, které jsou v úzkém vztahu, přispívají k výskytu kontrakcí, které jsou nahrazeny pokusy a kulminují v vyloučení plodu z dělohy a narození placenty..

Harbingers of the Birth

Únosci při porodu jsou souborem znaků, které naznačují bezprostřední nástup aktivní práce. Existuje mnoho únosců nástupu porodu, ale pro každou ženu je jejich kombinace individuální a závisí na vlastnostech organismu budoucí matky.

 • Prolaps břicha.
  Taková změna, která je určována externě malým posunem břicha shora dolů, je individuální pro každou těhotnou ženu a nemusí být vždy pozorována samostatně. U primiparous žen se tento prekurzor může objevit 2-4 týdny před dnem narození, a u vícečetných žen několik dní před nebo bezprostředně před narozením.
 • Chody se mění.
  Povaha chůze se mění po snížení břicha. Žena se začne klouzat kvůli tlaku hlavy dítěte na kosti pánve a dna dělohy.
 • Změny ve struktuře močení a stolice.
  Snížení břicha může způsobit zvýšené močení nebo močovou inkontinenci, protože děloha začne vyvíjet větší tlak na močový měchýř. Mechanický účinek těhotné dělohy na střevní stěnu může způsobit zácpu av některých případech průjem několik týdnů nebo dnů před porodem..
 • Změna povahy výboje z genitálního traktu.
  Vaginální výtok pod vlivem hormonálních změn se stává hojnějším a tekutějším. V některých případech, aby se vyloučilo vypouštění plodové vody, provádí porodník speciální test.
 • Cork hlen výtok.
  Tento předzvěst porodu se může objevit 2 týdny před narozením a několik hodin před začátkem. V některých případech sliznice neodchází úplně, ale v malých porcích. V praxi tento příznak vypadá jako výtok vaginálního výboje (někdy s příměsí malého množství krve). Těhotná žena by měla informovat svého porodníka-gynekologa o průchodu sliznicí.
 • Hubnutí nastávající matky.
  Několik dní před porodem si těhotná žena může všimnout, že váží o 1-2 kg méně. Tento úbytek hmotnosti může být vysvětlen odstraněním přebytečné tekutiny z těla pod vlivem změn v hormonálním pozadí.
 • Snižte počet pohybů plodu.
  Plod, několik týdnů před narozením, se pohybuje méně často. Je to kvůli jeho rychlému růstu. Budoucí dítě se stane přeplněným v děložní dutině a jeho pohyby jsou obtížné.
 • Tréninkové zápasy.
  Blíže k datu narození se děloha začíná ve zvýšeném tónu zvyšovat, což se projevuje v pocitu tréninkových bojů. Liší se od bolestí při práci v řadě funkcí: krátké trvání, nepravidelnost, slabá bolest (připomínající bolest při menstruaci), spontánní zmizení po změně polohy těla nebo odpočinku.
 • Projev instinktu „vnoření“.
  V posledních dnech a dokonce i několik hodin před porodem začíná mnoho žen připravovat domy na blížící se narození dítěte. Tyto akce lze vyjádřit tím, že žena začíná pečlivě čistit, umývat a dokonce může zahájit opravy.
 • Cervikální změny.
  Pouze porodník-gynekolog může pozorovat takového předzvěstí blížícího se porodu, když zkoumá ženu na gynekologickém křesle. Pod vlivem estrogenních hormonů je děložní čípek zkrácen o 38 týdnů a stává se pružnějším. Vnější hrtan děložního čípku se začíná otevírat před nástupem porodu.

Předchůdci práce u primiparous a multiparous žen mají své vlastní charakteristiky.

Harchingers nástupu porodu - video

Příznaky nástupu práce

Spolehlivé znaky nástupu práce jsou:
1. Kontrakce;
2. Odtok plodové vody.

Tyto dvě známky vždy naznačují nástup porodu a každá těhotná žena by měla vědět, jak postupují..

Kontrakce

Pravda nebo pracovní bolesti se nazývají kontrakce svalových vláken dělohy, které se vyskytují s pravidelnou periodicitou a které žena nemůže kontrolovat. Je to znamení, které označuje okamžik nástupu práce.

První skutečné kontrakce jsou doprovázeny malými bolestivými pocity, které většina žen porovnává s bolestí během menstruace. Bolest je tolerantní a může být dána spodní části zad nebo lokalizována v dolní části břicha. Většina pracujících žen začíná v noci cítit kontrakce. Některé ženy říkají, že děloha je „kamenitá“ během porodní bolesti, to znamená, že pokud žena při porodu položí ruku na žaludek během porodu, může cítit tvrdou, napjatou dělohu..

Pravdu kontrakcí můžete určit pomocí stopek. Jejich periodicita a neustálý výskyt, který není eliminován změnou polohy těla, při teplé koupeli nebo odpočinku, naznačuje nástup porodu.

Zpočátku dochází ke kontrakcím v intervalech půl hodiny (v některých případech častěji). Při každém boji začíná žena v porodu cítit nejen bolestivost, ale také rytmické kontrakce děložních svalů. Postupně se kontrakce stávají znatelnějšími a jejich frekvence, doba trvání a intenzita se zvyšují. Při každém boji amniotická tekutina a plodová hlava tlačí na dno dělohy, což způsobuje postupné otevírání děložního čípku.

Plodová voda

Při klasickém průběhu porodu dochází k výtoku plodové vody poté, co je děložní hrdlo otevřeno na 3 až 7 cm. Pod tlakem plodu praskne plodová voda a část plodové vody vytéká ven.

Žena při porodu, s klasickým výtokem vody, se může zdát, že nedobrovolně močila. V některých případech se voda vylévá postupně, po malých částech. V tomto případě si žena může všimnout výskytu mokrých skvrn na spodním prádle nebo ložním prádle a zažít takové pocity, jako když oddělí vaginální nebo menstruační výtok.

Amniotická tekutina někdy může vytékat před pravidelnými kontrakcemi a dilatací děložního hrdla, nebo mnohem později než po úplném otevření děložního hltanu. Tyto podmínky ne vždy znamenají, že bude dodržována patologie narození nebo plodu, ale gynekologové obvykle používají různé speciální taktiky pro další řízení takové práce, aby se předešlo možným komplikacím..

Příznaky nástupu porodu - video

Kontrakce na začátku porodu

Porodník-gynekologové rozlišují tři fáze bolestí:

Počáteční (skrytá) fáze:

 • doba trvání zápasu - 20 sekund;
 • frekvence kontrakcí je 15-30 minut;
 • otevření dělohy - 0 nebo až 3 cm.

Počáteční fáze trvá od 7 do 8 hodin.

Aktivní fáze:

 • doba trvání zápasu - 20-60 sekund;
 • frekvence kontrakcí je 2-4 minuty;
 • otevření dělohy - 3-7 cm.

Trvání aktivní fáze je od 3 do 5 hodin. Amniotická tekutina je obvykle v této fázi prolita.

Přechodná (přechodná) fáze:

 • doba trvání zápasu - 60 sekund;
 • frekvence kontrakcí je 2-3 minuty;
 • otevření dělohy - 7-10 cm.

Přechodná fáze trvá od půl hodiny do hodiny a půl..

Pracovní bolesti se objevují v první fázi porodu (období odhalení).

Zrození primiparous

Pravděpodobně se budou rodit porodníci 1-2 měsíce před porodem a několik dní před začátkem porodu. Většina porodníků a gynekologů věří, že vzhled i dvou nebo tří předchůdců porodu je příležitostí navštívit lékaře.

Příznaky pracovní aktivity, jako jsou kontrakce a proud plodové vody, spolehlivěji signalizují nástup porodu. Pokud k porodu obvykle dochází podle klasického scénáře a žena v porodu nemá predispozici k rychlému a předčasnému porodu, doba práce a odtok vody trvá u primiparů déle než u multiparousů (asi 8-11 hodin). Důvodem je skutečnost, že porodní kanál dosud nezažil proces porodu, jsou méně flexibilní a tělo matky bude potřebovat více času na úplné otevření děložního čípku..

U primiparous ženy nejprve otevře vnitřní hltanu dělohy, a pak dále - externí, tj. nejprve dojde k vyhlazení a zkrácení děložního hrdla a teprve poté se děložní hrdlo úplně otevře.

Začátek práce v multiparousu

Pravděpodobné příznaky porodu u multiparousů se ve většině případů začnou objevovat po 38 týdnech těhotenství. Objevují se rychleji a naznačují bezprostřední nástup porodu. Porodní kanál žen, které rodí poprvé, je již fyziologicky a anatomicky připraven na pracovní činnost. Mnoho žen již ví o pocitech, které svědčí o bezprostředním nástupu porodu a zpravidla si jich snadno všimne.

Na rozdíl od nulliparous není při porodu poprvé, kdy se prekurzory objeví jeden nebo dva dny před porodem. Jedním z charakteristických rysů je skutečnost, že u těchto nastávajících matek břicho klesá téměř bezprostředně před porodem.

U vícečetných porodů je nástup pracovní činnosti rychlejší než u primiparousů. Období porodu a vypouštění plodové vody trvá 6-7 hodin, děložní hrdlo se otevírá poměrně rychle. Vnitřní a vnější hrdlo dělohy se otevírají téměř současně s obdobím vyhlazení děložního hrdla a poté následuje druhá fáze porodu (období úsilí)..

Počátek předčasného porodu

Předčasně narození jsou považována za začátek 28-37 týdnů.

Počátek předčasného porodu může být způsoben různými faktory a zpravidla je těhotná žena o této možnosti informována a doporučuje se, aby chodila do nemocnice předem za neustálého lékařského dohledu..

V některých případech se však může náhle objevit předčasný porod, a proto musí každá nastávající matka znát příznaky počátku porodu..

Příznaky a příznaky předčasného porodu:

 • neustálý pocit tíže v podbřišku;
 • prolaps břicha před 35 týdny;
 • častý nález dělohy v tónu;
 • přítomnost krvavého výboje z porodního kanálu;
 • silný tlak na perineum a pánevní kost;
 • křečovitá bolest.

Předčasné narození může často začít mnohem rychleji, než je obvyklé. Tato situace vyžaduje okamžitou hospitalizaci těhotné ženy, protože včasné odhalení děložního čípku může způsobit nástup rychlé porodu a rozvoj různých komplikací, které jsou nebezpečné pro budoucí matku a dítě.

Jak urychlit nástup práce?

V některých případech, kdy je těhotenství odloženo na 41–42 týdnů, je nutné uchýlit se k metodám, které urychlují proces porodu. Navzdory jejich rozšířené reklamě v médiích je lze použít pouze na doporučení lékaře, protože jejich negramotné používání může mít vážné a nebezpečné následky pro zdraví dítěte nebo matky.

Existuje několik metod pro stimulaci práce.

Lidové cesty

Sex
Mnoho lékařů a žen si uvědomuje, že sex bez ochrany může způsobit nástup porodu. To se vysvětluje skutečností, že sperma obsahuje prostaglandiny (biologicky aktivní látky), které mohou způsobit kontrakce dělohy. Aktivní pohyby, hladké bradavky a orgasmus mohou také způsobit nástup porodu.

Zvýšená motorická aktivita
Dlouhá procházka, domácí úklid, soubor cvičení se sklony, dřepy a rotačními pohyby pánve - všechna tato motorová zatížení mohou způsobit stahy dělohy a nástup práce.

Stimulace bradavky
Masáž bradavek a oblasti hrudníku může způsobit uvolnění hormonu oxytocinu do krevního řečiště, což je stimulant práce. Je třeba si uvědomit, že pohyby během masáže by měly být přesné a nikoli traumatické..

Intenzifikace střev pomocí čistících klystýrů nebo diet
Aktivní střevní motilita (motorická aktivita), která je způsobena očistným klystýrem nebo konzumací čerstvé zeleniny nebo ovoce, může způsobit kontrakce dělohy a počátky kontrakcí. Speciální dieta stimulující nástup porodu může zahrnovat řepu, petržel, syrové zeleninové saláty s přídavkem rostlinných olejů. Někteří odborníci doporučují používat ricinový olej jako projímadlo..

Aromaterapie
Vdechování určitých aromatických olejů může způsobit kontrakce. Při nepřítomnosti alergické reakce lze do aroma lampy nalít růžový nebo jasmínový olej, aby se urychlil nástup porodu..

Teplé lázně
Teplá koupel (při teplotě vody 40 - 42 o) může způsobit snížení dělohy a nástup porodu..

Lékařské způsoby

Ke stimulaci porodu při slabých kontrakcích a pokud existují náznaky pro jejich stimulaci, provádějí porodníci-gynekologové:

 • Amniotomie - vpich močového měchýře (prováděný za použití speciálních chirurgických nástrojů; je vylita amniotická tekutina a pokles jejich objemu způsobuje nástup kontrakcí).
 • Zavádění léků na bázi prostaglandinů nebo oxytocinu, které způsobují nástup kontrakcí nebo je zvyšují (drogy lze podávat ve formě tablet nebo injekcí).

Tyto metody lze použít v nemocnici až po vyloučení všech kontraindikací pro jejich použití..

Lékařské metody pro zrychlení nástupu práce mohou s určitým úsekem zahrnovat akupunkturu (akupunkturu). Stimulace počátku kontrakcí je dosaženo zavedením speciální jehly do specifického bioaktivního bodu, který aktivuje kontrakce dělohy. V naléhavých případech se tato technika prakticky nepoužívá..

Jak začínají narození v primiparech?

Narození v primiparech

Narození a kontrakce u primiparousů, čím jsou charakterizována? Jak okamžitě pochopit, že jste při porodu a je možné si nevšimnout okamžiku, kdy se kontrakce začnou? Všechny tyto problémy jsou velmi znepokojující poprvé, kdy se rodí ženy. Jsou měsíc před očekávaným datem narození, které vypočítává jejich porodník-gynekolog, a které pravidelně začínají podezřívat z porodu. Pojďme mluvit o tom, jak začíná zrod primiparů, ale nejprve o tom, kdy tam nemusíte chodit. Jedná se o těhotenství na plný nebo téměř plný život, tj. Více než 36 týdnů po dobu.

Takže, předchůdci, což pro lékaře znamená jen málo, a jak začíná zrod primiparů, jaké pocity vznikají.

1. Průjem, zvracení. Říká se, že před porodem se tělo začne čistit, abych tak řekl. Některé ženy mluví o volných stolicích 2 nebo více týdnů před porodem. Jiní, kteří byli v předvečer narození dítěte na nich pozorováni průjem. Můžeme však s jistotou říci, že tito předchůdci porodu v primiparech nejsou důvodem, proč chodit do nemocnice vůbec. Mnoho žen v posledních dnech před porodem, které věděly, že při kojení budou mít přísnou stravu, se snaží jíst hodně chutné, ale ne příliš zdravé. Smetanové koláče, různá jídla vedoucí k nadýmání, mohou vyvolat průjem. Například zelí, kupodivu.
Jděte do nemocnice, ale raději na oddělení infekčních chorob, když teplota stoupá při průjmech a / nebo zvracení. To již znamená otravu nebo střevní infekci a vyžaduje léčbu a lékařský dohled..

2. Snížené břicho, snazší dýchání, zmizení pálení žáhy. Nejedná se o známky rodícího se narození. Břicho často znatelně klesne o další 2-3 týdny před nástupem porodu. V tomto případě může žena cítit tlak hlavy dítěte na močový měchýř. To je normální. Lékaři se v tomto případě doporučuje, aby při chůzi a fyzické aktivitě používali obvaz pro pohodlí. A stane se, že u primogenních žen začíná porod úplně, aniž by se měnila úroveň dělohy. Hodně záleží na poloze dítěte v ní, na množství plodové vody. Úroveň dělohy se tedy nemůže snižovat s pánevní nebo příčnou prezentací plodu.

3. Odešlá sliznice. K tomu může dojít i několik dní před narozením dítěte. A stane se, že trochu odejde na několik týdnů. Tato skutečnost se nevztahuje na to, jak a v jakém týdnu začíná zrození nulliparous. Koneckonců, i při malém otevření děložního hrdla může mnoho žen chodit téměř celý třetí trimestr těhotenství. A určitě byste neměli chodit do nemocnice, pokud jste si právě všimli sliznice. Mimochodem, v nich mohou být krvavé inkluze - to je také norma.
Ale musíte vzít v úvahu skutečnost, že po průchodu sliznice se nemůžete vykoupat, mít sex. Je nutné pečlivě dodržovat osobní hygienu, protože tento hlen dříve vykonával ochrannou roli - nedovolil patogenům z pochvy vstoupit do dělohy. A nyní se ukazuje, že dítě bylo ponecháno bez této ochrany. V některých případech si ženy nevšimnou výtoku z děložního hrdla, protože k tomu dochází současně s průchodem plodové vody nebo již při porodu..

4. Periodické napětí břicha. Mnoho lidí si myslí, že v jakém týdnu rodí primiparous, pak se objeví boje. Ve skutečnosti tomu tak není. U některých žen jsou takové pocity, ve skutečnosti tzv. Děložní hypertonicita, přítomny během třetího trimestru těhotenství. No, blíž k úplnému těhotenství, tyto pocity prostě vznikají častěji. Ale zdaleka ne vždy takové „školení“ plyne hladce do skutečné pracovní činnosti.

A skutečné narození začíná kontrakcemi dělohy. Jak pochopit, že prvorozenství začalo stahy, které povedou k odhalení děložního hrdla a narození dítěte? Existují známé příznaky. To je pravidelnost kontrakcí myometria, povinná přítomnost bolesti v této době, stejně jako zvýšení intenzity bolesti. Když se objeví každých 10 minut nebo i méně - je čas jít do nemocnice. Někdy se stává, že kontrakce jsou jedním kontinuálním křečím. To je jedna z poruch porodu. Je nezbytné lékařské přizpůsobení procesu porodu, aby vše bezpečně skončilo.

Ale vědět, jak začíná práce primiparů, nestačí. Koneckonců, nejen děložní kontrakce - to je příležitost okamžitě jít do nemocnice. Existuje další důvod, proč je třeba naléhavě jít do nemocnice - jedná se o vypouštění nebo únik plodové vody. U vícečetných porodů to často začíná. Ale po unášení vody se kontrakce nemusí začít samostatně. Mezitím je pro dítě velmi nebezpečné zůstat v děloze bez vody. Proto si musíte pospíšit do nemocnice.

Obecná aktivita není zcela patrná. Žena obvykle intuitivně cítí, že to začalo. A být pozdě do nemocnice je téměř nemožné. Pouze pokud nejde o rychlou dodávku, jaká vzácnost.

Začínáme: důležité tipy pro první narození

Každá nastávající matka chce, aby tento proces probíhal „dokonale“ - bez problémů, rozruchu a paniky. Většina matek, které již proběhly, však připomíná, že v nejkritičtějším okamžiku všechny nashromážděné znalosti zmizely najednou a navzdory rozsáhlému teoretickému školení je nástup práce přesto překvapil. Opravdu mají pravdu ti, kdo tvrdí, že příprava na porod je zbytečná, přesto na všechno zapomenete?

Elizaveta Novoselova
Porodník-gynekolog, Moskva

Tvrzení, že příprava na porod je zbytečná, je samozřejmě nesprávné. Takže ti, kdo jsou líní nebo se prostě bojí dozvědět se něco o porodu předem, se ospravedlní. A přesto v tomto prohlášení existuje určitá pravda: bez ohledu na to, jak se připravujete na porod, začátek tohoto procesu bude stále spojen s přirozeným vzrušením, ve kterém mohou být všechny získané znalosti zaměněny v hlavě..

Aby byl tento proces plně vybaven, mnoho žen dlouho před koncem těhotenství se začíná vážně připravovat na porod: chodit na kurzy, číst časopisy a hledat informace o obrovském rozměru internetu. Abychom se od samého začátku cítili sebejistě, musíme si jasně uvědomit, jak si nechat ujít počátek porodu, když musíte jít do nemocnice, jaké dokumenty a věci budou potřebné pro hospitalizaci, co je třeba udělat před odjezdem do nemocnice.

Předpokládejme, že budoucí matka má své první „podezřelé“ pocity: záda zad, její žaludek se napíná a objevuje se neobvyklé propuštění z genitálního traktu. Zároveň se v hlavě objevuje mnoho myšlenek na základě informací o porodu. Tyto myšlenky jsou však někdy velmi kontroverzní, protože v kurzech a odborné literatuře byly pochopeny různé možnosti pro počátek porodu. Takže, kde začít: zavolat lékaře, manžela nebo sanitku? Co když je to falešný poplach? Jaký je nejlepší způsob, jak se chovat nyní během „pocitů“: zkuste uvolnit nebo okamžitě použít anesteziologické techniky? Co je teď lepší: lehnout si, posadit se nebo chodit? Je velmi nepohodlné hledat odpověď na tyto otázky během bojů, prohlížení hromádkou časopisů nebo silného shrnutí z kurzů. Abychom tento úkol usnadnili, sestavili jsme průvodce, jak postupovat v nejdůležitějších bodech na začátku porodu.

Taška v nemocnici: co nosit

Vzhledem k tomu, že porod často začíná náhle, je lepší mít v posledních týdnech těhotenství neustále lékařské doklady - cestovní pas, výměnu, politiku, po 30 týdnech - rodný list nebo rodnou smlouvu - po 36 týdnech. Musíte znát nebo nosit nouzová telefonní čísla, lékaře, adresu porodních oddělení nebo jiných zdravotnických zařízení nejblíže k domu a do práce.

Budoucí matka by se neměla spoléhat pouze na sebe - v případě nouze je nutné vyhledat pomoc od ostatních, varování před jejím stavem. Je třeba si uvědomit, že policie, metro, letušky a ošetřovatelé absolvují kurzy lékařské péče a mohou naléhavě kontaktovat lékaře.

Jak věci zabalit?

Omyvatelné pantofle, čisté ponožky, toaletní papír, jednorázová toaletní křesla, mokré ubrousky nebo jednorázové kapesníky (na obličej a ruce), láhev vody bez plynu), termální postřiková voda (na zavlažování obličeje a těla) by měla být odváděna na mateřské oddělení nemocnice. hygienická rtěnka nebo balzám na rty, zvlhčující kapky nebo sprej na nos, ušní zátky (může být hlučné na porodnici), telefon s nabíječkou a sluchátka. Pokud máte dovoleno vzít si oblečení do bloku, můžete si vzít trička nebo krátkou noční košili a župan..

V balíčku pro poporodní oddělení musíte dát oblečení pro sebe a dítě, denní hygienické výrobky, poporodní polštářky, jednorázové kalhotky, podprsenku a podšívku na bradavku, krém na bradavky, prsní pumpu, balíček plenek a mokré ubrousky pro novorozence.

Spropitné

Při sběru věcí v porodnici je vhodnější rozdělit je do dvou sáčků: vše, co potřebujete, do mateřské jednotky, vložte do jednoho, a to nejpotřebnější pro poporodní oddělení, do druhého. Mnoho porodnic není povoleno přepravovat věci v textilních taškách, takže je lepší používat plastové sáčky. Pokud se chystáte na partnerské narození, nezapomeňte na oblečení, náhradní obuv a jídlo pro svého manžela.!

Jak pochopit, zda je možné kousnout?

Jídlo je zdrojem energie, která je pro nastávající matku nezbytná během dlouhého a namáhavého procesu porodu. Dnes dokonce i na porodnici nabízí unavená žena v práci sladký čaj, bonbóny, kousek čokolády. Je pravda, že je lepší, že to byla jen svačina, něco lehkého a rychle stravitelného - ovocný salát, jogurt, tvaroh, ořechy, sušené ovoce, šťáva nebo sladký čaj. V této chvíli je lepší zdržet se hojného, ​​těžkého jídla, protože to může vyvolat zvracení během následného zvýšení kontrakcí.

Spropitné

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, můžete a měli byste mít i sousto k jídlu na začátku porodu - samozřejmě, pokud máte chuť k jídlu. Úplné zdržení se stravování od samého začátku porodu je nutné pouze v případě plánovaného chirurgického porodu (tj. Před císařským řezem) nebo u jakýchkoli příznaků zhoršení pohody ženy při porodu (krvácení, vysoký krevní tlak, silná bolest).

Hygienické tipy

Osprchujte se. Kromě hygienické funkce se sprcha při kontrakcích používá také jako relaxační a analgetický účinek. Proudy teplé vody směřující do žaludku a dolní části zad, snižují pocit napětí během porodu, přispívají ke zlepšení krevního oběhu v pánevní oblasti, což určuje dynamický vývoj porodu a drobení. Na začátku porodu je lepší se osprchovat úplně, po hlavě - vodní masáž vám pomůže relaxovat a uklidnit se, ovládat emoce a pozitivně se naladit pro nadcházející porod.

Dělejte manikúru a pedikúru. Nejprve odstraňte lak na ruce a nohy. Barvou nehtových destiček určuje lékař úroveň mikrocirkulace (průtok krve v malých cévách) v procesu porodu, což znamená dítě! Za druhé, krátce si uřízněte nehty. Ihned po narození si dítě položí bříško a nechá ho držet rukama. Kůže novorozence je velmi jemná a zranitelná, téměř jako sliznice dospělého. Vyčnívající nehty mohou snadno poškodit pokožku dítěte a výsledný škrábanec se může stát vstupní bránou k infekci.

Do intimní odstranění chloupků. Odstranění vlasů v perineu je standardní „přípravný“ postup pro přijetí na porodnici. Mnoho žen nerozumí účelu této manipulace: je zřejmé, že přítomnost nebo nepřítomnost vlasů neovlivňuje průběh práce. Proč je nutné před porodem oholit ochlupení a mezi nohama? Vlasy kolem vagíny zpožďují intimní výtok. Během porodu a zejména v období po porodu se tyto sekrece stávají mnohem hojnější než obvykle, hromadí se u vchodu do pochvy na perineálních vlasech a slouží jako ideální živná půda pro množení různých bakterií, které mohou způsobit závažné infekční komplikace pro matku a dítě. Pomocí holicího strojku úplně odstraňte vlasy z perineum. Pokud je pro vás depilace příliš komplikovaná nebo nemáte na ni čas - bude to provedeno na oddělení nemocnice.

Kdy jít do nemocnice?

Pokud se kontrakce začnou střídat v pravidelných a postupně se zkracovávajících intervalech, nastávající matka se cítí dobře, voda nevylévá - odjíždíme do nemocnice nejpozději do 10minutového intervalu mezi kontrakcemi.

Pokud kontrakce, které začaly, jsou nepravidelné, máma se cítí dobře, voda nevylévala - odpočíváme a čekáme na další vývoj.

Pokud se vylije nebo vytéká nějaké množství vody, nebo pokud existuje alespoň podezření na vypouštění vody, jdeme okamžitě do nemocnice.

V pochybných případech bude v pohotovosti nemocnice provedena speciální analýza - nátěr na vodě. Výsledek bude připraven za 15-30 minut a potvrdí nebo popře fakt prasknutí močového měchýře bez ohledu na jeho velikost a umístění.

Dokumenty v nemocnici: co si vzít s sebou?

Do nemocnice musíte vzít cestovní pas, výměnu karty, rodný list, pojistku a / nebo rodnou smlouvu. Máte-li kopii cestovního pasu a politiky, vezměte si je také s sebou - výrazně se tím zrychlí proces vydávání karty v pohotovostní místnosti nemocnice.

Horší, tím bolestivější!

Je důležité pochopit, že úroveň bolesti při kontrakcích přímo závisí na strachu a napětí. Pokud žena v porodu není mentálně připravená na porod a má velmi strach, dokonce i v případech, kdy se porod vyskytne bez komplikací, jsou bolesti při práci mnohem bolestivější než obvykle. To lze snadno vysvětlit: pocit bolesti přímo závisí na poměru různých hormonů v krvi ženy při porodu. Nejdůležitější z nich jsou endorfiny a adrenalin. Endorfiny mají analgetický účinek, zvýšení hladiny adrenalinu v krvi naopak vede ke snížení prahu bolesti a ke zvýšení bolesti. Strach, jak víte, stimuluje uvolňování adrenalinu v obrovských dávkách. Proto se v panice množství adrenalinu v krvi převaluje, vytlačuje endorfiny proti bolesti a v důsledku toho se bolest během záchvatu cítí mnohem silnější.

Porod začíná: jak zastavit panikaření?

Na začátku porodu zažívá každá nastávající matka vzrušení - zcela přirozený pocit před takovým zodpovědným a obtížným procesem. V tuto chvíli je však velmi důležité nevyvolávat emoce a pokusit se uklidnit co nejdříve, aby se zabránilo panice.

Panický strach z porodu může pro nastávající matku odvést velmi špatnou práci: konec konců je to stav paniky, který vede k rozvoji většiny porušení práce. Při výrazném emocionálním vzrušení, které je spojeno se pocitem strachu, je nervový systém narušen. V důsledku „nervových selhání“ jsou signály koordinující práci nerovnoměrné, mohou oslabit nebo naopak prudce zvýšit. Kvůli zhoršené nervové regulaci porodu jsou kontrakce bolestivé, slabé a neproduktivní.

Spropitné

Aby nedošlo k panice, je důležité ovládat emoce od prvních pocitů. Není třeba rozrušit a pokusit se vyřešit několik problémů najednou. Není třeba okamžitě zavolat příbuzným, chytit poplatky nebo zavolat sanitku: nejprve se posaďte nebo si lehněte, najděte si nejpohodlnější a nejpohodlnější polohu, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte nosem a vydechněte ústy. To pomůže uklidnit emoce a zabere jen pár minut. Pak otevřete oči a zkuste vyhodnotit své zdraví co nejobjektivněji: co se v něm přesně změnilo?

Jak voda odchází na začátku porodu??

Toto je pravděpodobně nejčastější důvod k obavám: většina budoucích rodičů se bojí nevšímat si výtoku vody, zaměňovat je s močením, výtokem ze sliznice nebo běžnými ženskými sekrety. Ve skutečnosti se fetální vody zásadně liší od všech ostatních typů sekretů z genitálního traktu a je nesmírně obtížné je zaměnit s čímkoli. Normálně by se to mělo stát během porodu, ale často voda odchází před porodem.

Existují dva „scénáře“ pro vypouštění vody. V prvním provedení vylévají nečekaně, najednou a ve velkém množství. Výsledkem bude, že vám tekutina stéká po nohou, veškerý oděv pod pásem se okamžitě zvlhne - je prostě nemožné zmeškat tento jev! Roztržení samotného fetálního močového měchýře, díky kterému voda začne vytékat, není doprovázeno žádnými subjektivními pocity - nastává bez bolesti, křeče nebo nutkání k močení.

Voda teče zcela jinak, pokud je otvor vytvořený v močovém měchýři vysoký a zakrytý děložní stěnou: v tomto případě může být tekutina periodicky uvolňována v kapkách nebo drobných pramnech, v malém množství, navlhčující hygienickou vložku a spodní prádlo. Avšak i při mírném úniku vody je lze snadno odlišit od běžného vaginálního výtoku: voda je absorbována do tkáně spodního prádla a zvlhčuje je, takže na povrchu nezůstává žádný hlen. Plodové vody jsou také zcela na rozdíl od moči: nemají specifickou barvu a vůni, jako je moč, a spontánní vylučování moči bez nutkání k močení u zdravé ženy se nestane.

Spropitné

V pochybných případech je nutné navštívit lékaře: speciální vodní test provedený v přijímacím oddělení jakékoli nemocnice rozptýlí všechny pochybnosti!

Nástup práce: je možné zaměnit výtok sliznice s odtokem vody?

Vůbec ne jako únik vody a uniká sliznice nebo hlen děložního čípku - zvláštní tajemství, které během těhotenství uzavírá cervikální kanál. Obvykle se korek uvolňuje postupně, po částech, a zanechává nahnědlé skvrny na spodním prádle po dobu 1-3 dnů. Mnohem méně se objevuje zcela současně. V tomto případě je možné jej porovnat s kusem gelu až do průměru 1,5 cm nažloutlé, růžovohnědé barvy. Odlet korku může být doprovázen mírnými bolestivými pocity v dolním břiše, podobně jako malátnost před začátkem další menstruace.

Jak je vidět z této tabulky, na rozdíl od korkové sliznice je voda čistá, teplá a neustále vytéká. Odtok vody před začátkem porodu, tj. Před kontrakcemi, je považován za prenatální nebo předčasný, a pokud vytéká s pravidelnými kontrakcemi, ale s nedostatečným otevíráním děložního hrdla, mluví o časném odtoku vody. Před nástupem práce se voda častěji odchylovala od vícečetných žen. V případě předčasného odtoku vody může fetální močový měchýř prasknout vysoko nad děložním čípkem, pak voda pomalu vytéká nebo možná přímo nad otvorem děložního čípku, pak voda okamžitě odejde ve velkém množství. Aktivita klanu po odtoku vody se vyvíjí během několika příštích hodin.

Placenta a fetální membrány jsou bariérou, která je obvykle zcela nepropustná pro bakteriální (hnisavou) infekci. Během těhotenství se plod vyvíjí ve sterilním prostředí. Klíčem k této sterilitě, a tedy i intrauterinní pohodě plodu, je integrita amniotických membrán. Ihned po vypuštění amniotické tekutiny začnou bakterie vytékat z pochvy a děložního čípku do děložní dutiny, dítě již není chráněno před možnými infekcemi, takže k porodu by mělo dojít nejpozději do 12 hodin po prasknutí močového měchýře. Z tohoto důvodu je nutné v případě odtoku vody neprodleně do nemocnice, i když nedochází ke kontrakcím. Měli byste si pamatovat přesný čas odchodu vod a jejich barvu: to pomůže lékaři určit taktiku řízení práce. S předčasným vypuštěním plodové vody v nemocnici je zabráněno infekci plodu.

Je nutné věnovat pozornost barvě odpadní vody. Normálně jsou čiré nebo světle růžové, bez zápachu. Zelenkastá, hnědá nebo černá barva plodové vody naznačuje, že meconium, původní stolička, bylo propuštěno z dětských střev, což se děje při kyslíkovém hladovění plodu. Pokud je voda obarvena jasnou krví, je pravděpodobnost placentárního narušení vysoká. V tomto případě je nutná okamžitá hospitalizace..

Před příjezdem sanitky nebo před opuštěním domu na jiném vozidle musí nastávající matka zaujmout vodorovnou polohu a vložit pod ni plenu, protože od chvíle, kdy voda opouští, budou i nadále teče. Po odtoku vody je fetální hlava vložena do děložní dutiny a v některých případech může komprimovat pupeční šňůru. Pozice ženy v práci při postavení a sezení urychluje proces vkládání hlavy.

Pokud není jistota, že voda prošla, je nutný test na kašel: při kašli a napětí břišní stěny bude voda proudit více a množství sliznic se nezmění. Pokud pochybnosti přetrvávají, je třeba se poradit s lékařem v nemocnici.

Spropitné

Když se objeví voda, bez ohledu na její množství a přítomnost dalších příznaků nástupu porodu (kontrakce, bolest v dolním břiše), měli byste okamžitě jít do porodnice: od okamžiku prasknutí membrán se zvyšuje riziko infekce dělohy a plodu a pro budoucí matku je lepší být ve sterilních porodnických odděleních.

Pamatujte, že je nemožné zaměnit sliznici s fetálními vodami: je to velmi hustý, želé podobný, viskózní a elastický hlen, nikoliv jako kapalina. Cervikální hlen může být propuštěn asi dva týdny před nadcházejícím narozením. Jedná se o variantu normy a na rozdíl od úniku vody nevyžaduje lékaře.

Jak se bojuje?

Klasickým začátkem porodu je výskyt porodu. Kontrakce se nazývají pravidelné kontrakce svalů dělohy. První kontrakce obvykle nejsou spojeny s bolestí nebo výrazným nepohodlím. Nastávající matky, které v této chvíli popisují své pocity, říkají, že žaludek sám je velmi napjatý, jako by „ztuhl“ po dobu 5 až 10 sekund, a pak se úplně uvolní až do dalšího boje. Je to podobné zvýšení tónu během těhotenství, ale silnější a kratší. Ke kontrakcím dochází pravidelně, v určitých intervalech. V intervalech mezi boji se blaho budoucí matky neliší od obvyklých - absolutně žádné nové pocity! Vzhled prvních kontrakcí kontrakcí však nutně neznamená začátek porodu: mohou se ukázat jako pouhý test, falešný poplach a skončit stejně neočekávaně, jak začaly. Takové kontrakce se nazývají tréninkové nebo nepravdivé a mohou se zdát normální od 36. týdne těhotenství.

Falešné kontrakce jsou druh tréninku svalu dělohy před porodem. U nich nastávající matka v reakci na pohyb plodu nebo fyzickou aktivitu periodicky pociťuje napětí břicha, zdá se, že ho „snižuje“, na dotek je těžší než obvykle a mohou se vyskytnout tahové pocity v dolní části břicha nebo v dolní části zad. Nezpůsobují příliš nepohodlí, častěji jsou tyto pocity bezbolestné, nepravidelné, rychle procházejí v klidu a při užívání antispasmodik - NO-SHPA, PAPAVERINA, MAGNE B6.

Účelem prekurzorových kontrakcí je příprava svalu dělohy a porodního kanálu na porod: přispívají k dozrávání děložního čípku.

Skutečné kontrakce jsou kontrakce děložního svalu, která způsobuje zkracování a otevření děložního čípku v důsledku protažení jeho kruhových svalů. S každou kontrakcí je děložní hrdlo zkráceno a poté vyhlazeno. Kanál nebo díra děložního čípku se natáhne - otevře se. Zavádí se do ní fetální močový měchýř, který rozšiřuje hltan jako hydraulický klín. Skutečné kontrakce v průběhu času zvyšují frekvenci, sílu a trvání. Vyskytují se bez ohledu na polohu těla, užívají antispasmodika, bez souvislosti s fyzickou aktivitou, kdykoli během dne nebo v noci.

Vyskytuje se bolest během kontrakcí?

V důsledku kontrakce svalů dělohy během kontrakcí a tlaku na děložní hrdlo dělohy, močového měchýře nebo části plodu po vylití plodové vody je děložní hrdlo zkráceno na hladké. To trvá 4–6 hodin a nazývá se latentní fáze práce..

Nejprve jsou skutečné kontrakce slabé a ne bolestivé, intervaly mezi nimi jsou asi půl hodiny, i když jsou možné delší nebo kratší intervaly. Samovolné kontrakce dělohy trvají 5–10 sekund. Postupně se zvyšuje intenzita a trvání kontrakcí a intervaly mezi nimi se zmenšují. Mezi kontrakcemi je žaludek uvolněný.

Bolest při kontrakcích je způsobena otevřením děložního čípku, stlačením nervových zakončení, napětím vazů dělohy. Někdy se první otřesy cítí v bederní oblasti, poté se šíří do žaludku a stávají se opasky. Pocity kreslení mohou nastat v samotné děloze, nikoli v bederní oblasti. Bolest při kontrakcích v případech, kdy se žena nemůže uvolnit nebo najít pohodlné místo, připomíná bolest při menstruaci. Její síla závisí na individuálních charakteristikách prahu citlivosti na bolest, emoční nálady ženy a jejího přístupu k vzhledu dítěte. Je důležité nebát se porodu, protože celý proces trvá jen několik hodin a bolest práce se rychle zapomíná..

Od žen, které rodí, často slyšíte, že kontrakce byly buď zcela bezbolestné nebo že bolest byla docela snesitelná. Skutečností je, že během porodu tělo vylučuje své vlastní léky proti bolesti. Metody relaxace a správného dýchání zvládané během těhotenství navíc pomáhají zbavit se bolestivých pocitů..

Pokud kontrakce začaly.

Žena má trochu času se osprchovat, obléknout si čisté spodní prádlo, uříznout si nehty a omýt je. Pro mnoho nastávajících matek je holení perineum po přijetí do nemocnice velmi nepříjemným okamžikem. Tento postup je však nezbytný, protože vám umožňuje kontrolovat stupeň protažení perineu během porodu, zabránit jeho prasknutí a v případě zranění je lepší při tkáni porovnat tkáně. Pocity rozpaků lze vyhnout holením doma. K tomu je třeba vzít zcela nový holicí strojek a ošetřit kůži antiseptickým roztokem - CHLORGEXIDINE, CITEAL, MIRAMISTINE - nebo antibakteriálním mýdlem. Pokud je pro ženu těžké to udělat sama, můžete požádat svého manžela o pomoc.

Měli byste jít do nemocnice, když se pracovní bolesti stanou pravidelnými a půjdete každých 10-15 minut. Pokud ještě nebyl stanoven jasný interval mezi kontrakcemi, ale jsou doprovázeny silnou bolestí, je také nutné jít do porodnice. Pokud se porod opakuje, je při pravidelných kontrakcích lepší jít do nemocnice okamžitě: často opakovaná porod je rychlá, takže je lepší neváhat.

Je možné se během kontrakcí pohybovat?

Při kontrakcích si můžete vybrat pohodlnou polohu těla: můžete ležet na boku, chodit, stát na všech čtyřech nebo kolenou, houpat se na velkém míči - fitball. Je třeba sledovat trvání kontrakcí a intervaly mezi nimi. Doporučuje se zapamatovat si, zaznamenat nebo označit čas začátku kontrakcí v telefonu.

Během kontrakcí musíte pomalu, hluboce a rytmicky vdechovat vzduch nosem a vydechovat ho ústy. Pokud se kontrakce stanou velmi silnými, pomůže pomalé dýchání, při kterém se také provádí inhalace nosem a výdech ústy..

Od samého začátku kontrakcí by mělo být provedeno hladení spodní poloviny břicha. Můžete masírovat spodní část zad pěstí nebo otevřenou dlaň na obou stranách páteře, nahoru a dolů, až k základu ocasní kosti. Po boji je vždy období, kdy není bolest, můžete si odpočinout a odpočinout si. Je nutné pravidelně vyprázdňovat močový měchýř - to stimuluje kontrakce.

Co nelze udělat během kontrakcí?

Během kontrakcí nemůžete sedět a ležet na zádech. V poloze na zádech těhotná děloha stlačuje velké cévy, zejména aortu a dolní dutou žílu, což vede ke zhoršení návratu krve do srdce a ke snížení krevního tlaku. To je doprovázeno narušením přísunu krve do všech orgánů těhotné ženy, včetně placenty a v důsledku toho k hladovění plodu kyslíkem. To je to, z čeho se skládá tzv. Syndrom dolní duté žíly. V poloze sedu se mění poměr pánevních kostí, což ztěžuje postupování hlavy plodu podél porodního kanálu a na konci prvního období porodu může vést ke zranění plodu.

Během porodu nemůžete jíst: je to kvůli dvěma bodům. Zaprvé, v první fázi porodu - během kontrakcí - mnoho žen dostane roubík a plný žaludek vyvolává opakované zvracení. Za druhé, při porodu může nastat situace, kdy nastávající matka bude potřebovat chirurgický zákrok za použití celkové anestézie. Pokud je žaludek pacienta během anestezie plný, může být obsah žaludku vržen do dýchacích cest, což vede k velmi závažným, někdy fatálním komplikacím..

Je zakázáno brát léky proti bolesti samostatně: nezbaví se normální bolesti při narození, ale mohou maskovat důležité příznaky.

Spropitné

Prvním úkolem budoucí matky s výskytem periodického pocitu napětí v žaludku je odhalit mezery mezi kontrakcemi, aby bylo možné pochopit, zda jsou skutečné nebo tréninkové. Pravidelné boje se objevují pravidelně - mezi nimi stejné intervaly nepřesahující 20 minut a sousední boje jsou stejné, pokud jde o trvání a sílu pocitů. Dalším znakem skutečných bojů je nárůst: během doby pozorování by se měly postupně prodlužovat, silnější a častěji. Při této možnosti by měl být nástup práce v nemocnici odeslán, jakmile bude interval mezi kontrakcemi snížen na 10 minut. Do této chvíle, pokud se budete cítit dobře, můžete zůstat doma, pod dohledem blízkých, klidně se sbalit a sledovat vývoj kontrakcí.

Výcvikové boje jsou naopak nepravidelné: intervaly mezi několika sousedními souboji nejsou stejné, častěji, méně často - a boje samotné jsou různé, opravdovější a silnější, pak kratší a slabší. Nedojde ani ke zvýšení falešných kontrakcí - i když jsou intervaly mezi nimi víceméně stejné, nemění se několik hodin. Je třeba poznamenat, že intervaly mezi falešnými kontrakcemi mohou být buď velmi velké (více než 20 minut) nebo velmi malé (3-5 minut), proto je nutné nejprve vyhodnotit nejen frekvenci kontrakcí, ale spíše pravidelnost a zvýšení.

Jak se chovat lépe během porodu na začátku porodu?

Na začátku porodu, kdy první kontrakce teprve začínají, jsou téměř bezbolestné. V této fázi se můžete chovat volně: neexistují žádná omezení v akcích, pohybech a není třeba používat speciální léky proti bolesti - držení těla, masáže, dýchací techniky - budou potřeba později, až budou kontrakce silnější a bolestivější.

Spropitné

Jediným zvláštním doporučením během prvních bojů je „břišní dýchání“, cvičené v psychologii a józe. Na začátku zápasu se nastávající matka uvolněně, pomalu nadechne nosem a poté vydechuje vzduch ústy nejdéle (jako by foukala do vody). S touto technikou se kromě dýchacích svalů podílí na dýchacích účincích bránice a svaly abs - odtud název tohoto dechu. V důsledku dýchání žaludkem během každé inhalace a výdechu se mění břišní tlak. To zajišťuje dobrý průtok krve, pomáhá předcházet fetální hypoxii (nedostatek kyslíku) a slabosti porodní síly a také pomáhá vyrovnat se s vzrušením.

Proč existují pokusy?

Na začátku druhé fáze porodu, když je děložní čípek plně otevřen, se fetální hlava v důsledku děložních kontrakcí začne pohybovat směrem dolů a mačkat stěny konečníku. V reakci na podráždění receptorů konečníku se svaly přední břišní stěny a bránice reflexně stahují: takto začínají pokusy. Fetální hlava tlačí na pánevní dno a na konečník ženy, což způsobuje, že si přeje vyprázdnit střeva - nutkání k defekaci. To je pokus.

Kdy můžete tlačit?

Než začnete tlačit, musíte zavolat lékaře, aby zjistil, kde je hlava dítěte. Musíte tlačit, pouze pokud prošlo téměř celým porodním kanálem a již leží na pánevním dně. Předčasné pokusy vést k rychlému vyčerpání ženské síly, slabosti pokusů, narušení děložního oběhu a nedostatku kyslíku pro dítě.

Všechny ženy mají touhu prosadit se v různých časech. Pokud by se objevilo, když je hlava již dostatečně nízká, ale děložní hrdlo se dosud neotevřelo až do konce, pak, pohybem hlavy silou úsilí, může žena v práci vyvolat prasknutí děložního čípku. Aby nedocházelo k předčasným pokusům, doporučuje se ženě při porodu používat zvláštní dýchací režim.

Jak dýchat během porodu

 1. Zhluboka se nadechněte.
 2. Zadržte dech, jako by polykal vzduch, napněte břišní svaly (svaly boků, hýždí a obličeje jsou zcela uvolněné). Dno jemně natlakujte. Stále více utahujte břišní svaly a pomáhejte dítěti pohybovat se podél porodního kanálu.
 3. Vydechněte hladce.
 4. Dále, když máte pocit, že není dostatečné dýchání, jemně vydechněte - ale v žádném případě „blbec“. Během ostrého výdechu se intraabdominální tlak rychle snižuje a hlava dítěte se také rychle vrací, což může vést k traumatickému poškození mozku. Poté se okamžitě, bez relaxace a odpočinku, nadechněte - a tlačte.

Při plném úsilí opakujte všechny tyto kroky třikrát.

Po tomto úsilí se plně nadechněte a obnovte klid, dokonce i dýchejte s úplnou relaxací. Můžete tak rychle obnovit energii pro další pokus.

Pozornost! V době stažení hlavy vás porodní asistentka požádá, abyste psa netlačili.

Jak tvrdě tlačit při porodu?

Během pokusu pevně přitiskněte bradu k hrudníku, uchopte kolena rukama, roztáhněte je od sebe a vytáhněte je do podpaží. Síla úsilí by měla směřovat k bodu maximální bolesti. Zesílení bolesti po pokusu naznačuje, že děláte vše správně a dítě se pohybuje podél porodního kanálu.

Jak dlouho tyto pokusy vydrží?

U primiparousů tato doba trvá v průměru 2 hodiny, v multiparous - 1 hodina. Trvání může ovlivnit různé faktory. Použití jedné z metod analgezie - epidurální analgezie - tedy vede k prodloužení druhé periody porodu na průměrně 3 hodiny u primiparous žen a až na 2 hodiny u multiparous women. Tento plod může také zvýšit velký plod, zúžená pánev, slabá práce, přetížení přední břišní stěny. Naopak u žen s dobře vyvinutými břišními svaly se zkracuje doba exilu.

Jak se vyhnout mezerám při porodu?

Ochrana perineum začíná od okamžiku, kdy hlava propukne, tj. Od okamžiku, kdy se hlava dítěte nevrátí mezi pokusy. Porodní asistentka se třemi prsty pravé ruky zabraňuje rychlému posunu hlavy během pokusu, který vede k postupnému roztahování kůže perineum a zabraňuje slzám. Hlava plodu normálně prochází všemi porodními kanály s nejmenším průměrem - v ohnutém stavu (brada je přitlačena k prsu). Aby se zabránilo slzám, porodní asistentka popadne hlavu dítěte dvěma prsty levé ruky a monitoruje její správný pohyb.

Nejprve vybuchne týlní oblast hlavy, potom koruna, potom dojde k prodloužení hlavy a zrodí se obličej. Od chvíle, kdy se hlava plodu začne narovnat, je zakázáno tlačit ženě v porodu. Je třeba si uvědomit, že integrita perineu nezávisí pouze na jednání lékařů, ale také na chování samotné ženy při porodu. Dýchání ústy „psem“ může výrazně oslabit pokusy. Narozená hlava v 96% případů je obrácena tváří zpět; potom se obličej dítěte otočí k matce na pravé nebo levé stehno. Současně s vnější rotací hlavy dochází k vnitřní rotaci ramen, potom se rodí přední rameno (umístěné u stydké kosti) a zadní rameno (umístěné u křížové kosti). Další porod trupu a nohou dítěte nastává bez problémů.

Vyhoštění placenty

10-15 minut po narození ženy se u ní vyvinula lehká kontrakce, během níž je placenta oddělena od stěny dělohy, a poté jsou placenta, fetální membrány a pupeční šňůra (všechny nazývané placenta) vyloučeny z děložní dutiny s malým úsilím. V tomto případě se z genitálního traktu uvolní až 300 ml krve - jedná se o fyziologickou (neškodnou) ztrátu krve při porodu. Lékař pečlivě zkoumá poslední, protože pokud jeho části zůstanou v děložní dutině, je to plné rozvoje infekčního zánětu dělohy (endometritida) nebo krvácení v poporodní periodě. Po narození po porodu se vnější genitálie, perineum a vnitřní stehna omyjí dezinfekčním roztokem. Porodní kanál je vyšetřen, aby se vyloučilo poškození měkkých tkání (prasknutí krku, prasknutí pochvy).

Po oddělení placenty je dítě vyšetřeno pediatrem. Dítě se otře sterilní gázou nebo se umyje mýdlem, do očí se vlije 30% roztok sulfacyl sodný, aby se zabránilo blennorrhea 3, potom se na pupeční šňůru umístí svorky ve vzdálenosti 2 a 10 cm od pupečního prstence a po otření 5% alkoholovým roztokem jodu nebo 96% ethyl alkohol řez mezi svorkami.

Poté je dítě aplikováno na matčinu hruď. Je velmi důležité, aby novorozenec dostal kolostrum z prsu své matky v první hodinu po narození. Faktem je, že kolostrum - nezralé mléko - obsahuje vitamíny, enzymy, protilátky, které pomohou dítěti zabránit mnoha infekcím a rychle se přizpůsobit novým podmínkám.

Po dobu dvou hodin zůstává žena na porodnici pod dohledem, protože během tohoto období je možné vyvinout časné poporodní krvácení.

Články O Neplodnosti