Hlavní Testy

Havarijní císařská sekce

Stále s vámi mluvíme o náznakech nouzového císařského řezu. V předchozí části jsme uvedli, že jednou z indikací bude utrpení plodu, pokud během porodu zažije nadměrnou práci, což může ovlivnit jeho zdraví a dokonce i život. Mluvili jsme o přítomnosti hypoxie při porodu, zaznamenané podle kardiomonitorů nebo srdeční frekvence.

Patologie plodu, život ohrožující.
Jedním z nejdůležitějších ukazatelů nitroděložního dětského utrpení je změna povahy drobků plodové vody. Za normálních podmínek by plodová voda měla být při porodu průhledná. Pokud se plodová voda změní v barvě, stane se nazelenalá až tmavě hnědá, což může znamenat vznik akutního nedostatku kyslíku u plodu. Barva plodové vody se mění v důsledku vypouštění meconia, původních výkalů drobků do plodové vody, k tomu dochází v důsledku akutní hypoxie, díky které se uvolňuje anální svěrač plodu. Plod může tyto vody polykat, což vede k dalším komplikacím i po porodu. Pokud ve stavu akutní hypoxie plodu, pokud se v průběhu porodu jeho stav prudce zhorší, je nutné porod okamžitě ukončit. Pokud to není naléhavě provedeno, může plod v podmínkách akutního nedostatku kyslíku zemřít nebo způsobit významné poškození nervového systému, zejména mozku. V tomto stavu je nutná okamžitá dodávka urgentní chirurgie, je proveden císařský řez.

Problémy s placentou.
Dalším závažným problémem, který bude vyžadovat okamžité ukončení práce chirurgickým zákrokem, je stav předčasného odlupování placenty z děložní stěny. V případě narušení kontaktu placenty se stěnami dělohy během porodu se vytvoří těžké krvácení z cév dělohy, což bude mít nepříznivý dopad na stav samotné ženy i na zdraví plodu v lůně. Během krvácení a odlupování placenty dochází u plodu k hypoxii, ze zbývajícího připojovacího pásma placenty se do něj dostává méně krve a kyslíku. U matky se také rozvíjí anémie a hypoxie, což vede k slabosti, závratě a zhoršenému vědomí..

Skutečné příčiny předčasného vypouštění placenty ze stěn dělohy i během porodu, není možné určit ve všech případech. Tento stav může být způsoben jak mechanickými jevy během pádů na břicho, nebo údery v břiše, a může vyvolat oddělení různých druhů onemocnění vnitřních orgánů nebo systémů. Onemocnění ledvin nebo přítomnost hypertenze, polyhydramnií nebo mnohočetného těhotenství, abnormality ve struktuře dělohy, zkrácení pupeční šňůry plodu mohou vést ke zpožděnému porodu. Je docela možné ovlivnit i jiné důvody, které lze objasnit po narození dítěte.

S rozvojem placentárního narušení může dojít ke krvácení. V závislosti na faktoru, kde a do jaké míry se odlupuje, z okrajů nebo ve středu může krev vytékat ven a akumulace hematomu mezi placentou a stěnou dělohy. Při jakýchkoli možnostech placentárního narušení v důsledku těžké ztráty krve se stav matky i dítěte progresivně a rychle změní k horšímu. Aby se předešlo vážným a smrtelným následkům, je nutné okamžité ukončení porodu provedením ženské operace, císařským řezem ze zdravotních důvodů.

Problémy s děloha.
Jednou z nejzávažnějších komplikací při porodu je riziko ruptury nebo začátku ruptury dělohy. Ačkoli takový stav při porodu jako prasklina dělohy je extrémně vzácný, ale to ohrožuje ženu smrtí kvůli těžkému krvácení. Takový stav může vést k problémům, jako jsou například nevhodné velikosti plodu a pánve matky, které vytvářejí stav klinicky úzké pánve. Kromě toho mohou dříve provedené operace na děloze ve formě operací císařského řezu a odstranění fibroidních uzlin dělohy vést k riziku prasknutí dělohy. V tomto stavu se kontrakce stanou velmi častými a extrémně bolestivými, bolesti v dolním břiše tvoří trvalý charakter a děloha sama se po kontrakcích nedostane do relaxačního stavu. Pokud lékaři zmeškali stav ruptury dělohy a došlo k tomu, žena a plod okamžitě vykazují známky akutní ztráty krve a hypoxie, a pouze pohotovostní operace může zachránit život plodu a matky v takové situaci..

Problémy s pupeční šňůrou.
Jednou z indikací pro nouzový zásah při chirurgickém porodu je prezentace pupečních smyček nebo jejich ztráta z děložní dutiny. Mohou se vyskytnout takové případy při porodu, kdy jsou smyčky pupeční šňůry příliš dlouhé a zaujímají místo před současnou částí plodu - hlavou nebo pánevním koncem. Měli by se tedy rodit jako první, nebo smyčky pupečníkové šňůry mohou vypadnout z otevíracího děložního hrdla ještě před narozením fetální hlavy. K podobnému stavu může dojít v přítomnosti polyhydramnií nebo s příliš dlouhou pupeční šňůrou. Tato podmínka je nebezpečná, protože vede ke skutečnosti, že klesající smyčky pupeční šňůry se mohou zakořenit v oblasti stěn malé pánve s hlavou plodu. Tím se přeruší krevní oběh mezi dělohu s placentou a plodem, což způsobí, že bude mít stav akutní hypoxie a zadušení. Tato situace vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok a záchranu života plodu..

Přítomnost těžké gestózy těhotenství.
Jednou z indikací nouzového císařského řezu při porodu může být těžká gestóza druhé poloviny těhotenství. Závažné patologie se nazývají gestóza ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství. S gestózou dochází k prudkému a přetrvávajícímu zvýšení krevního tlaku, je narušena plná funkce ledvin, což se projeví tvorbou bílkovin v moči a také výrazným otokem. Indikace císařského řezu a přítomnost gestózy těhotenství bude trvalým zvýšením krevního tlaku během porodu na extrémně vysoké hodnoty, které není nijak lékařsky regulováno. Indikací k chirurgickému zákroku bude navíc progrese patologie, která se projeví výskytem záchvatů a stavem eklampsie. V tomto stavu dochází k výraznému křeči cév nastávající matky a trpí také cévy, které živí placentu a plod..

Jak se to provádí?
Provedení nouzové operace bude znamenat nejmenší přípravu na tuto operaci. Zpočátku provádějí hygienické zpracování tkání. Pokud nastávající matka vzala jídlo před operací několik hodin nebo vypila tekutinu, její žaludek se umyl a v něm zůstala žaludeční trubice. To pomůže vyhnout se křečím průdušek v důsledku pronikání zvracení do dýchacích cest. Sedativum je podáváno intravenózně nastávající matce, což pozitivně ovlivní její psychický stav. Tato stejná léčiva urychlí a zvýší účinek léků proti bolesti a anestetik, které budou použity během anestezie. Pomocí katétru se vyprázdní močový měchýř a při provádění císařského řezu se odebere souhlas ženy s chirurgickým zákrokem, který se zaznamená na kartě i v případě nouze.

Protože současná situace vyžaduje nejrychlejší možnou dodávku, používají se anesteziologické metody, které lze provést co nejdříve. Právě pro tyto účely se při obecných císařských operacích používá častěji celková anestézie. S ním je žena uvedena do bezvědomí a používá se umělé plicní ventilační zařízení. Je-li nutný nouzový zásah a před narozením ženy byl umístěn katétr s epidurální anestézií, lze použít také tento typ anestézie, který ženě umožní zůstat při vědomí. Metody spinální anestezie mohou být také použity při zavedení anestetika do míšního prostoru a projevení účinku po pěti minutách. Při této anestezii zůstává žena také při vědomí, ale necítí celou dolní polovinu těla.

Havarijní císařská sekce.

Císařský řez je jednou z nejčastějších operací v porodnické praxi. V moderní porodnictví má císařský řez velký význam v případech, kdy vaginální porod ohrožuje život a zdraví matky a dítěte..

Potřeba nouzového císařského řezu nastává, když je při porodu ohroženo zdraví nebo dokonce život ženy a jejího dítěte. O tom rozhoduje porodník-gynekolog. Někdy se to stane kolektivně.

Nouzový císařský řez je mnohem nebezpečnější, než se plánovalo. Vyskytuje se s komplikovaným průběhem práce. Pokud s plánovaným císařským řezem podstoupí těhotná pacientka vyšetření a konzultace s lékaři, aby se minimalizovala všechna rizika, pak u nouzového císařského řezu to není možné. Proto se míra komplikací po operaci zvyšuje.

Příčiny nouzového císařského řezu.

Možné příčiny nouzového císařského řezu mohou být:

 • Fetální nebo mateřské potíže;
 • Prolaps pupeční šňůry (pupeční šňůra sestupuje děložním čípkem do vagíny před dítětem);
 • Krvácení matky;
 • Placentální abrupce;
 • Roztržení dělohy nebo hrozící ruptura dělohy.

Kromě nouzového císařského řezu je zde také neplánovaný císařský řez.

Neplánovaná císařská sekce je také naléhavá, ale obvykle matka a dítě nejsou v život ohrožujících situacích.

Běžné příčiny naléhavých neplánovaných císařských řezů mohou zahrnovat:

 • Slabá práce.
 • Hypoxie plodu.
 • Na začátku porodu je dítě v nesprávné poloze.

Postup císařského řezu.

Během nouzového císařského řezu je čas zásadní. Cílem operace je, aby se vaše dítě narodilo co nejdříve, protože váš život nebo život dítěte může být v nebezpečí. Čas od začátku operace do porodu může být jen 1 minuta.

Pokud jste při pokusu o vaginální porod zažívali epidurální anestézii, je pravděpodobné, že budete prodlužováni, abyste během císařského řezu zůstali vzhůru. Pokud jste neměli epidurální anestezii, může být nutné, aby vám lékař provedl celkovou anestezii..

Například nouzový císařský řez provedený kvůli skutečnosti, že porod nepostupoval normálně, obvykle začíná do 30-60 minut poté, co se váš lékař rozhodne.

Komplikace po nouzovém císařském řezu.

Frekvence komplikací po nouzovém císařském řezu je výrazně vyšší než po plánovaném císařském řezu.

Jaké jsou možné komplikace císařského řezu??

 • Infekční septické komplikace.
 • Hypotonické krvácení.
 • Pooperační šití infiltrovat.
 • Endometritida.
 • Děložní vývoj.
 • Zánět pobřišnice.

Jaký je rozdíl mezi poporodním obdobím u žen po císařském řezu??

Pooperační období po císařském řezu je v zásadě spojeno s pocity v oblasti pooperační rány. V prvních dnech bude bolestivé vstávat, obrátit se, bude strach z toho, že půjdu na toaletu velkým způsobem. Ale když se k vám přivede dítě, přemůže vás euforie a bolest zmizí. Proto v současné době po císařském řezu přinášejí dítě k vám další den. Je velmi důležité vstát po operaci co nejdříve, jakmile to lékař povolí.

Vypouštěním by neměla být žádná zvláštní bolestivost v oblasti pooperačního švu. Během několika týdnů po operaci může být oblast stehu citlivá, ale postupně zmizí. Během procesu hojení se může objevit pocit mravenčení, zpřísnění kůže nebo svědění. To jsou normální pocity, které jsou projevy léčebných procesů a postupně mizí. Několik měsíců po operaci může v oblasti jizvy přetrvávat pocit znecitlivění kůže. Pokud pociťujete silnou bolest, zarudnutí jizvy nebo dojde-li k nahnědlé, žluté nebo krevnímu výtoku ze stehu, měli byste se poradit s lékařem.

Na platformě Vikids můžete:

Císařský řez: plánovaný nebo nouzový - jaké jsou rozdíly

Nejčastěji používanou operací v porodnictví dnes je císařský řez. V uplynulých desetiletích lékaři zlepšili svoji techniku, ale mezi plánovanou a neodkladnou operací jsou dodnes rozdíly..

Porod císařským řezem - vznik metody v porodnické praxi

Existuje jedna verze, že název operace se v praxi objevil kvůli Juliovi Caesarovi: narodil se pomocí pitvy břicha, protože tato manipulace dostala své jméno. Předpokládá se, že se jedná o první dítě, které se narodilo při porodnické operaci.

Tato chirurgická operace však našla uplatnění v medicíně až po dvou tisíciletích, s nástupem anestezie a zlepšením chirurgické techniky. Před tím, při narození, byly po dlouhou dobu používány porodnické kleště.

Provoz císařského řezu začal být používán až ve druhé polovině minulého století, kdy byla vynalezena antibiotika a technika transfúze krve se začala v medicíně vyvíjet aktivně. S příchodem nových příležitostí byly vážné komplikace po chirurgickém porodu v medicíně sníženy. S pomocí krevní transfúze byl vyřešen problém vzniklý v důsledku velké ztráty krve a s příchodem antibiotik byly bojovány bakterie způsobující zánětlivé procesy v děloze a v peritoneální dutině (porodnická peritonitida).

V současné době se používají univerzální typy anestézie - například epidurální anestézie: je to prakticky bezpečné a stále častěji se používá pro císařské řezy - plánované i nouzové.

Komentář gynekologa-endokrinologa, savce, ultrazvukového specialisty Sikiriny Olgy Iosifovny:

Pokud se nejedná o odloučení placenty a nejedná se o zhoršení stavu plodu - to znamená, že se nejedná o urgentní porod, pak je pro ženu lepší zůstat trochu v práci. Léčení jizev je lepší a dítě nemá tak naléhavý únik z dělohy na vnější stranu, lépe se přizpůsobí vnějšímu prostředí.

Indikace pro císařský řez plánovaným nebo nouzovým způsobem

Operace císařského řezu se používá v případech, kdy žena nemůže bezpečně porodit dítě přirozeně.

Anatomická struktura pánve ženy se stává indikací pro takovou operaci - je úzká nebo se očekává velké dítě.

Někdy při porodu existuje nebezpečí pro zdraví těhotné ženy a dítěte a možná i pro jejich život.

Obvykle se předepisuje plánovaný císařský řez, pokud se předpokládají nepříznivé situace a existují kontraindikace na přirozený porod. Pokud je průběh těhotenství normální, předpokládá se přirozené narození.

Stává se však, že situace již při narození se mění k horšímu - pak je třeba naléhavě použít císařský řez.

Před provedením operace pro nastávající matku - plánované i pohotovostní plány, zákon stanoví, že musí obdržet svůj písemný souhlas k chirurgickému zákroku.

Pokud je těhotná žena v bezvědomí, může lékař samostatně rozhodnout.

Chirurgické taktiky pro císařské řezy

Při nouzové chirurgii a při plánovaných přístupech je to stejné: děloha je proříznuta, čímž je dítě odstraněno, a pak poslední.

Ale taktika chirurgického zákroku je jiná.

V současné době lékaři provádějí příčnou incizi kůže a dělohy u typu „úsměvu“ mezi lůnem a pupkem. Takový střih má estetický účinek, pod prádlem bude málo patrný. Spodní část dělohy je také rozdělena příčným řezem, ovlivňuje pojivovou tkáň, aniž by poškodila svaly dělohy. Léčení dobře, šev v tomto místě vyřeší téměř úplně.

Typy řezů pro císařský řez

Podél prsou kolmo k pupku je také proveden podélný řez. Provedení takového švu je mnohem jednodušší, a proto by lékař měl s urgentní intervencí tuto metodu použít. Ale dnes je mnoho ruských chirurgů vysoce kvalifikovaných, a proto mohou v případě nouze snadno a rychle provést příčný řez..

Vzhledem k tomu, že podélný řez rozpíná svaly dělohy, sešívačka se uzdravuje po dlouhou dobu a jizva zůstává až do konce života. Při opakovaném porodu může dojít k prasknutí dělohy, proto bude přirozené porod následně zakázáno.

Při použití průřezu je zachována šance na následný přirozený porod.

Císařský řez se blíží

Děloha je pitvána různými řezy. Chirurgové často otevírají tenký film pobřišnice, který zevnitř zakrývá břišní dutinu, chránící před infekcí dělohy. Tento císařský řez se nazývá intraperitoneální.

Tato metoda má minus, riziko infekce nárůstu pobřišnice, ale s příchodem nových generací antibiotik se operace začaly úspěšně provádět.

Jsou vzácné případy, kdy bezvodé období trvá dlouhou dobu, pak se provádí extraperitoneální císařský řez. Tam je malá oblast, to není pokryto pobřišnicí, a je lokalizován blízko fallopian trubice - přes to dostat se do dělohy. V tomto případě není břišní dutina řezána, takže se zavádí méně infekcí. Ale taková extraperitoneální operace je z technického hlediska příliš komplikovaná, takže se málokdy provádí.

Rostoucí popularita císařských řezů - je vždy opodstatněné používat chirurgickou práci

V posledních desetiletích bylo třikrát tolik císařských řezů: dnes se takto narodí třináct ze sta dětí..

V budoucnosti bude tento trend pokračovat, protože mnoho žen porodí své prvorozené po 30 letech. V tomto věku je porod často komplikovaný, proto je nutný císařský řez..

Pokud není dostatek ženských hormonů, vytvoří se slabá pracovní aktivita..

Indikace pro plánovanou císařskou sekci - vše jde podle plánu

Plánovaná císařská řez je zobrazena, když plod leží laterálně, s anatomicky úzkou pánví stupně 2-4 u ženy, s nekonzistencí pooperační jizvy na děloze po předchozím císařském řezu, s placentou previa, která byla odhalena ultrazvukem, s placentární nedostatečností, se závažnou myopií, která doprovázené změnami v pozadí, řídnutím sítnice.

Pokud se očekává, že se chlapec narodí, ale má pánevní prezentaci, je to příležitost pro císařský řez, protože během přirozeného porodu může dojít ke zranění šourku..

Dalším závažným argumentem je těhotenství s komplikacemi po období neplodnosti nebo v případech oplodnění in vitro. Císařský řez se používá k minimalizaci rizika při narození.

Pokud žena trpí diabetes mellitus, srdečními vadami, onemocněním ledvin, těžkou hypertenzí, porodník-gynekolog souhlasí s terapeutem ohledně postupu porodu.

Plánovaná operace se provádí za 38 týdnů těhotenství. Dítě se do této doby již plně formovalo a je připraveno k narození. Pokud existují dobré důkazy - například Rhesus je v rozporu s těžkou formou, vývojem těžké hypoxie, které nelze léčit, je operace provedena dříve.

Nastávající matka je hospitalizována v observatoři pro těhotné ženy v nemocnici. Datum chirurgického zákroku se stanoví po vyšetření, jako jsou krevní testy, ultrazvuk, kardiotocografie.

Hlavní výhodou je plánovaná císařská sekce - můžete se na ni komplexně připravit. Den před operací je těhotné ženě předepsána lehká strava, která sestává z lehké snídaně, oběda a při večeři je povolen pouze čaj s cukrem. Po sprchování dostane žena očistný klystýr, ráno je znovu nasazena. Tato opatření se provádějí tak, aby se nerozvinula střevní paréza, která se objevuje po operaci se stagnací fekálních mas. Mikroby, které jsou ve střevě, jsou schopné vstoupit do břišní dutiny střevní stěnou, což vede k porodnické peritonitidě. Tato cesta infekce pobřišnice je velmi běžná, i když existují i ​​jiné.

Aby nastávající matka před operací spala dobře, byla jí na noc předepsána bezpečná tabletka na spaní..

Nouzový císařský řez - rychlým tempem

Pokud existuje ohrožení života budoucí matky nebo jejího dítěte, použije se nouzová císařská sekce. Podobná operace se používá během těhotenství a v období přirozeného porodu.

Když těhotná žena předčasně začne abrazi placenty, vede to k náhlému krvácení, takže se uchýlí k nouzové CS.

Při porodu se provádí, když se náhle objeví komplikace, které se projeví slabou prací, krvácením, rizikem ruptury dělohy a akutní hypoxií plodu. Pokud by se však při narození dítěte měla brzy objevit hlava dítěte, pak již při incizi na těle dělohy bude obtížné ji odstranit. V takových případech lékaři používají porodnické kleště nebo používají vakuový extraktor.

Nouzový císařský řez se používá v různých denních dobách. Příprava na chirurgii se neprovádí z důvodu nedostatku času, proto se riziko chirurgických komplikací po chirurgickém zákroku zvyšuje, pro prevenci kterých se provádí antibiotická terapie.

V naléhavých případech jsou hygienická opatření minimalizována: otírají tělo těhotné ženy mokrým ručníkem, umyjí ji a oholí její ochlupení. V takové situaci se neuchylují k očistnému klystýru, aby nezhoršovali krvácení, což vede k naléhavému chirurgickému zákroku..

Použití císařského řezu při porodu vede k lepší kontrakci dělohy po operaci, k rychlému uzdravení místa řezu.

Důvodem je skutečnost, že pracovní aktivita se vyvíjela přirozeně a byla sama regulována ženskými hormony. Přítomnost oxytocinu způsobuje kontrakce děložních svalů při porodu - a po nich.

Články O Neplodnosti