Hlavní Testy

Jaký týden se provádí druhý screening během těhotenství?

Pokud žena podstoupí první rozsáhlou studii již za 10–13 týdnů, provede se screening na 2 trimestry o něco později. Zahrnuje také biochemický krevní test a ultrazvuk, ale provádí se v různých časech..

Krevní testy

V zásadě jsou během 2 screeningů provedeny všechny studie, které byly provedeny na samém začátku těhotenství. Zkontrolujte hladinu PAPP-A, hormonu hCG. Pouze ve druhém trimestru se přidají testy na inhibin A a volný estrol. Také v polovině těhotenství žena podstoupí druhý ultrazvuk.

Pokud je během těhotenství proveden druhý screening, není možné zkontrolovat všechny tyto krevní hodnoty. Pokud je do zkoušky zahrnuto vše, nazývá se čtyřnásobný test..

Abychom pochopili, proč je krev podrobena tak podrobnému vyšetření, měli byste porozumět hodnotám ukazatelů úspěšného těhotenství. V závislosti na výsledcích může být žena vystavena riziku.

HCG je lidský chorionický gonadotropin. Tato látka se nazývá hlavní hormon těhotenství. Pokud je jeho hladina příliš vysoká, pak má lékař právo podezření na vývoj různých syndromů typu trizomie u plodu. Patří mezi ně například Downův syndrom. Pokud krevní test vykázal podceňované hodnoty, může být Edwardsův syndrom dodán plodu ve druhém trimestru.

Protein PAPP-A nebo AFP je stejně důležitým markerem různých onemocnění. I když dává nejpřesnější výsledky během prvního trimestru. Právě v období 10–13 týdnů těhotenství může lékař co nejpřesněji určit vývoj syndromů podceňovaným obsahem tohoto proteinu v matčině těle. Jako marker trizomie 21, nebo spíše Downova syndromu, po dobu 14 týdnů se to málokdy zvažuje. Jinými slovy, její množství v krvi ženy se zdravým plodem a plodem s trizomií bude totožné.

A přesto může lékař mluvit o jiných malformacích se zvýšenou hladinou AFP ve druhém trimestru. Například výsledky testů mohou naznačovat abnormální vývoj nervové trubice nebo patologie mozku. Také zvýšená hladina AFP často objasňuje vývoj mnohočetného těhotenství.

Ukazatel jako volný estriol se kontroluje pouze ve druhém trimestru. To je jeden z hlavních hormonů, které ovlivňují růst dělohy a přípravu kojení. Díky hladině estriolu můžete také zjistit, jak nadledvinky působí na plod..

Hodnoty estriolu obvykle závisí na mnoha faktorech, z nichž jeden bere antibiotika ve druhém trimestru. Proto, když během těhotenství provádějí druhý screening, musí to vzít v úvahu. Snížená hladina tohoto hormonu může ukazovat na přítomnost chromozomálních abnormalit u plodu, problémy s nadledvinami nebo na indikaci fetoplacentální nedostatečnosti. Pokud je úroveň vysoká, staví odborník na fetální jaterní onemocnění, nesoulad jeho váhy s gestačním věkem nebo vývoj mnohočetného těhotenství.

Během čtvrtého testu se také kontroluje hladina inhibinu A. Tento proteinový hormon produkuje placentu. Podle jeho ukazatelů je poměrně obtížné přesně posoudit, zda plod skutečně má komplikace vývoje. Výsledky se zvýšeným obsahem krve obvykle ukazují na Downův a Edwardsův syndrom, ale v lékařské praxi se vyskytly případy, kdy se zdravé děti narodily s takovými indikátory. Inhibin A je závislý na jiných indikátorech, které poskytují krevní test.

Všechny výsledky jsou analyzovány pomocí speciálního počítačového programu a lékař je znovu zkontroluje. To zohledňuje nejen ukazatele, ale také další faktory, jako je národnost a špatné návyky, předepsané léky a genetická onemocnění.

Nelze samozřejmě tvrdit, že čtyřnásobný test je schopen přesně říci, zda plod má určité onemocnění. Všechny indikátory a jejich výsledky jsou považovány za kombinované s daty prvního screeningu a ultrazvuku..

Kdy provést druhé ultrazvukové vyšetření během těhotenství?

Druhý ultrazvuk se provádí od 20 týdnů těhotenství do 24 týdnů. Tato studie je velmi důležitá, protože pomáhá identifikovat stav nejen plodu, ale také placenty. V těchto datech se obrázek plodu již nemůže zcela přizpůsobit na obrazovku monitoru, takže specialista zkoumá jeho jednotlivé části, měří velikost hlavy, parametry stehenní kosti a obvod břicha matky.

Je vhodné provádět ultrazvuk na dobré klinice se zkušenými odborníky. Velikost plodu se může lišit od normy, ale není nutné uvádět patologii. Lékař musí být schopen porovnat mnoho faktorů. Kolik týdnů těhotenství uběhlo, se obvykle udává podle velikosti stehenní kosti a hlavy plodu. Tyto výsledky však závisí na genetice..

Pokud jde o obvod břicha matky, tato velikost může také hodně říci. Pokud je na určitou dobu nižší, než je norma stanovená, má lékař podezření na zpoždění ve vývoji. Pokud více, pak plod může mít jednoduše nadváhu.

 • Screening 2 trimestrů, jmenovitě ultrazvukové vyšetření, umožňuje velmi podrobné studium vnitřních orgánů plodu, což bylo při prvním screeningu velmi obtížné.

Při vyšetření ultrazvukem lékař vyhodnocuje nejen stav dítěte, ale i okolní prostředí. Její vývoj do značné míry závisí na tom a ukazatele placenty, dělohy a plodové vody, které se odchylují od normy, hovoří o projevech různých patologií plodu..

Například, pokud lékař při zkoumání placenty zjistil zahuštění placenty, možná je příčinou nitroděložní infekce. Velmi důležitým faktorem je stupeň zralosti, který by měl záviset na věku plodu. Do 27 týdnů by měla mít placenta nulový stupeň. Pokud začne předčasně stárnout, pak existuje fetoplacentální nedostatečnost, která negativně ovlivňuje vývoj plodu. Může přijímat méně živin, což znamená, že jeho růst je inhibován.

Ve druhém trimestru, lékař během ultrazvukového vyšetření, lékař studuje placentární umístění. Když je placenta snížena tak nízko, že doslova blokuje otevření výstupu z dělohy, je prezentována prezentace. Toto je poněkud nebezpečná situace, kdy se těhotná žena musí neustále omezovat v pohybu, aby nevyvolávala potrat..

Amniotická tekutina je také důležitá pro ultrazvukovou analýzu. Doktor odhaduje jejich počet. Nízká voda indikuje fetální onemocnění ledvin a polyhydramnie indikuje infekci, která ohrožuje dítě. Naznačuje to také přítomnost různých suspenzí a vloček ve vodě..

Druhé těhotenské vyšetření vám umožní podrobně prozkoumat pupeční šňůru pomocí ultrazvuku. To je důležité pro vyloučení rizika zapletení. Pokud je však hlavička plodu jednou propletena, má před porodem hodně času na to, aby se samostatně rozpadla.

Je velmi důležité studovat děložní čípek, protože je také zodpovědný za udržování těhotenství. Pokud existuje isthmicko-cervikální nedostatečnost, může dojít ke spontánnímu potratu. Jinými slovy, děložní hrdlo se může úplně otevřít v nesprávný čas. Odborník může posoudit stav krku pouze pomocí ultrazvuku.

Také druhý screening během těhotenství je příležitostí nejen vidět pohyby budoucího dítěte, určit jeho srdeční rytmus, ale také ho poslouchat, a také vidět obličejové rysy dítěte. V této době může lékař téměř nepochybně pojmenovat pohlaví dítěte.

Výsledky ultrazvukové studie druhého trimestru jsou nutně porovnány s údaji z předchozí studie, což lékaři umožňuje získat úplný obraz o vývoji plodu..

Samozřejmě, že argumentovat tím, že odchylky od normy budou nutně vést k nejzávažnějším onemocněním dítěte, se stoprocentní zárukou je nemožné. Ale ve většině případů je to lékařská praxe. Krevní testy však lze dešifrovat různými způsoby, nejen podle toho, kolik týdnů je plod, ale také podle jiných faktorů..

Například v případě umělé inseminace bude snížená hladina AFP a estriolu zcela normální a chorionický gonadotropin bude naopak vyšší.

Hladiny všech hormonů se budou zvyšovat s obezitou budoucí matky při porodu. Zvýší se také s vícenásobným těhotenstvím.

Kromě biochemických krevních testů a ultrazvukových studií může být žena odkázána na jiná vyšetření..

Chorionobiopsie spočívá ve sběru chorionové tkáně. Tato analýza umožňuje identifikovat chromozomální patologie a další genová onemocnění. Chorionická biopsie se provádí vaginální nebo břišní dutinou. Analýzu lze provést od devátého týdne. Obvykle se předepisuje všem ženám starším 35 let a také těm, které již mají dítě s vývojovými vadami. Analýza není vždy bezpečná pro matku a plod, protože může způsobit krvácení. Ale je to on, kdo umožňuje určit patologie s velkou přesností.

Další doplňkovou studií je kordocentéza. Spočívá v získávání krve z pupeční šňůry. Lze jej však vyrobit až od 18. týdne. Kordocentéza se provádí vpíchnutím břišní stěny a pumpuje potřebné množství krve z pupeční šňůry..

Amniocentéza je analýza plodové vody, která se užívá speciální stříkačkou. Analýza může potvrdit nebo vyvrátit asi dvě stě patologií plodu. Ale jeho výroba je také nebezpečná. Jako komplikace jsou zaznamenány oddělení membrán, infekce a někdy potrat.

Hlavní patologie, které lze nalézt při druhém screeningu

Když je proveden první screening, mohou lékaři podle výsledků testů již mít podezření na různé patologie. Ukazatele, které obdrží ve druhém trimestru, však obavy buď potvrdí, nebo je vyvrátí. Rodiče si často nejsou vědomi různých odchylek, ke kterým může dojít během početí a vývoje dítěte. Většina z nich byla studována dobře, ale přesná odpověď na otázku, proč vznikají komplikace, nebyla dosud nalezena..

Nejběžnější je Downův syndrom. Absolutně o něm všichni slyšeli. Jeho důvod je v extra chromozomu v 21 chromozomové řadě. Děti s touto patologií mají specifický vzhled, trpí duševními poruchami a nemocemi vnitřních orgánů. Často po narození žijí docela dost.

Kromě Downova syndromu existují i ​​další trizomie - de Langeův syndrom, Edwardsův syndrom, Patauův syndrom. Všechny jsou charakterizovány vícenásobnými malformacemi vnitřních orgánů, zpožděním ve vývoji fyzického a duševního a zvláštního vzhledu plodu a dítěte po narození.

U kompetentních lékařů stačí jednoduše zjistit defekty pomocí ultrazvukových dat. Například Patauův syndrom může vést k abnormální tvorbě mozku, tachykardii a zvětšení močového měchýře. Pokud má plod zkrácenou nosní kost, jedná se o Downův syndrom.

Kromě trizomie se často vyskytují i ​​malformace centrálního nervového systému. Patří mezi ně anencefalie nebo nepřítomnost hemisfér v mozku. Cephalocele se vyznačuje uvolňováním meningů prostřednictvím vadných kostí lebky. Hydrocephalus je abnormalita, při které se zvětší mozkové komory.

Často se vyskytují anomálie struktur obličeje, jako je rozštěp patra a horní ret, malformace srdce, genitourinární systém, kosti a gastrointestinální trakt..

Kolik týdnů by měl být plod k identifikaci patologie? To se zpravidla nejlépe provádí při prvním screeningu po dobu 10–13 týdnů. V současné době můžete těhotenství ukončit, pokud výsledky studií ukazují, že plod není v budoucnu životaschopný. Chcete-li však provést takovou diagnózu, musíte provést maximální počet studií.

Ukončení těhotenství nebo jeho pokračování je však etickým problémem. Každá matka má právo rozhodnout se, zda důvěřovat radě lékařů nebo ne. Chcete-li se však rozhodnout, měli byste se poradit s maximálním počtem různých lékařů.

Kdy provést druhé ultrazvukové vyšetření během těhotenství

5 minut Autor: Irina Bredikhina 210

Když dělají druhý ultrazvuk během těhotenství, lékař rozlišuje pohlaví nenarozeného dítěte. Tento perinatální screening, jinak komplexní vyšetření, je plánován a provádí se za účelem identifikace možných patologií u dítěte. Oficiální data jsou definována v porodnictví, ale mohou být změněna rozhodnutím porodnice-gynekologa provádějícího těhotenství, pokud má lékař pochybnosti o pozitivní dynamice vývoje embrya..

Časový rozsah pro druhé promítání

Během těhotenství by mělo být sledování stavu ženy a plodu provedeno screeningem třikrát. V prvním, ve druhém trimestru, respektive ve třetím trimestru. Pro ženy a děti jsou důležité všechny vyšetření. Potřeba druhého screeningu během těhotenství je způsobena schopností v budoucnu zabránit různým patologickým stavům nebo určit stávající. Během tohoto období může lékař již podrobně prozkoumat budoucí dítě a posoudit stupeň vývoje jeho vnitřních orgánů.

Pokud jde o načasování 2 plánovaných ultrazvuků, je obvykle časový rozsah vybrán od 20. do 23. týdne. Toto jsou obecné ukazatele. Konkrétně, v jakém období provést druhý ultrazvuk během těhotenství, se lékař musí rozhodnout podle jednotlivých ukazatelů pacienta. Pokud má lékař pochybnosti, může být vyšetření provedeno dříve..

Kromě ultrazvukového zákroku prochází žena bez selhání chemií hormonální krve. Lékařští odborníci vám to doporučují před ultrazvukem. Výsledky biochemické analýzy jsou nesmírně důležité pro hlubší posouzení stavu matky a plodu. Seznam požadovaných hormonů, jejichž úroveň řekne lékaři o možných problémech, zahrnuje:

 • Alffetoprotein (AFP protein). Poskytuje dítěti živiny.
 • Lidský choriový gonadotropin (hCG). Tzv. Těhotenský hormon je zodpovědný za zachování plodu. Vyrábí se od druhého trimestru a jeho množství se postupně zvyšuje..
 • Zdarma Estriol (EZ). Pohlavní hormon ženy. Ovlivňuje stav a vývoj dělohy a děložního krevního oběhu. Zvýšení tohoto hormonu ukazuje na nezdravý stav matky (zánět a infekce jater a ledvin).

Zvláštní indikace

Existuje tzv. Riziková skupina - těhotné ženy s abnormalitami. U těchto žen je screening podle indikací povinný. Tyto zahrnují:

 • pozdní těhotenství (ženy nad 35 let);
 • genetické abnormality nastávajících matek a otců nebo jejich starších dětí;
 • opakované spontánní ukončení předchozích těhotenství (potraty);
 • pobyt ženy v radiační zóně;
 • abnormální vývoj plodu detekovaný předchozími ultrazvukovými vyšetřeními.

Vyhodnocení orgánů a systémů opakovaným ultrazvukem

Během druhého screeningu během těhotenství gynekolog vyhodnocuje zdravotní stav ženy a dítěte. Budoucí matka studuje:

 • hlavní orgán, který váže embryo a matku (placenta). Analýza podléhá umístění, tloušťce a struktuře „dětského místa“;
 • životní prostředí, ve kterém se plod vyvíjí (plodová voda). Jejich množství se odhaduje;
 • plavidla pupeční šňůry. Důraz je také kladen na množství;
 • ženské pohlavní orgány (děloha s přívěskem a krkem).

Životní aktivita embrya závisí na zdravotním stavu těla matky v jakékoli fázi těhotenství. Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství pomáhá shromažďovat maximální údaje o zdravotním stavu dítěte, identifikovat a posoudit míru odchylky od normy pro dané období vývoje..

Analyzovány jsou následující parametry:

 • umístění plodu v lůně;
 • kostní kostra hlavových a obličejových kostí;
 • hlavní jádro celé kostry (páteř);
 • zralost bronchopulmonálního systému;
 • stupeň vývoje srdce;
 • stav mozkových struktur;
 • genitourinární a zažívací systémy;
 • obecný soulad s vývojovými standardy (fetometrie).

Ultrazvukové vyšetření druhého trimestru je navíc schopné ukázat možné vnější genetické abnormality (nesprávný vývoj nohou, per, prstů). Během druhého ultrazvuku během těhotenství stanoví lékař u dítěte následující rozměrové ukazatele: obvod hlavy a břicha, délka kostí stehna a dolní končetiny, délka kostí humeru a předloktí, fronto-týlní velikost plodu.

Správné velikosti dobrého nitroděložního vývoje, které jsou ukázány druhým screeningovým ultrazvukovým skenem provedeným ve dvacátém týdnu těhotenství, jsou:

 • obvod hlavy a břicha: 154–186 mm a 124–164 mm;
 • fronto-týlní velikost: 56–68 mm;
 • délka kostí stehna a dolní končetiny: 29–37 mm a 26–34 mm;
 • délka humeru a předloktí: 26–34 mm a 22–29 mm.

Podle hormonálních analýz je stanoven abnormální vývoj nervového systému, srdce, jícnu, pupeční kýly a riziko potratu u matky. Testy nastávající matky a ultrazvukové vyšetření ve druhém trimestru navíc odhalí závažnější anomálie. V tomto procesu, když je provedeno druhé vyšetření, může zdravotnický pracovník detekovat nejzávažnější defekt anencefalického nervového systému dítěte, závažnou formu genomické patologie - Downův syndrom a chromozomální patologie Trisomický syndrom 18, známý jako Edwardsův syndrom. A také vzácná genetická onemocnění Turnerův syndrom a Patauův syndrom.

Výsledky screeningu jsou vyhodnoceny pouze v komplexu. Pokud je během ultrazvukového skenování detekován abnormální vývoj dítěte, je lepší, aby žena šla do nemocnice, kde se provádí mnoho dalších testů. Zejména amniocentéza. Toto je komplikovaný postup odběru vzorků pro analýzu plodové vody. Operace je riskantní, ale přesnost výsledků je více než 95%.

Lékař musí poskytnout nezbytná doporučení. Možná jde o potrat. Po dobu delší než 22 týdnů již není možné umělé přerušení těhotenství a způsob umělého porodu způsobuje ženě fyzickou bolest i psychické utrpení. Rozhodnutí v každém případě závisí na ženě.

Faktory ovlivňující výsledky

Po provedení skríningu mohou být výsledky nepřesné. To může záviset na stavu vybavení a kvalifikaci zdravotnického pracovníka. Také zde existuje vliv dalších faktorů:

 • změny v těle ženy související s věkem (nad 35 let);
 • nezdravý asociální životní styl (drogy, alkohol, nikotin). Tyto příčiny dělají těhotenství zpočátku obtížné;
 • hormonální závislost. Přítomnost nemocí budoucí matky, jejichž léčba vyžaduje neustálý příjem hormonálních látek;
 • chronické patologie během exacerbace;
 • tělesná hmotnost. Při obezitě je krevní obraz vždy vysoký. Naproti tomu nízká hmotnost snižuje výkon;
 • nepřirozené hnojení (IVF);
 • dítě je příliš velké;
 • multi-embryonální těhotenství (dvojčata, trojčata atd.).

V případě zjištění abnormalit plodu by člověk neměl panikařit, je nutné znovu provést ultrazvuk. Vyměňte kliniku nebo specialistu, počkejte na remisi nemoci, proveďte amniocentezi.

Ultrazvukové trimestry 2 - mimořádně důležitý postup v období porodu dítěte. Výsledky dávají předpovědi dalšího průběhu těhotenství a stadia zdraví budoucího novorozence. Neustálé sledování lékaře včas předejde možným komplikacím a správným průběhem těhotenství zajistí ženě mír.

Druhý screening během těhotenství

Možnosti moderní medicíny umožňují nastávající matce co nejvíce se informovat o průběhu těhotenství, vyloučit možné odchylky od jejího průběhu, určit riziko, že se něco ve vývoji dítěte zhorší. Dnes mají těhotné ženy příležitost, pokud si to přejí, a někdy, je-li to nutné, podstoupit širokou škálu vyšetření a podstoupit všechny druhy testů, které umožňují s různou mírou pravděpodobnosti prokázat, že neexistuje nebezpečí pro normální a přirozenou tvorbu plodu. Jednou z komplexních metod vyšetřování těhotné ženy je tzv. Prenatální screening..

Druhý screening během těhotenství: načasování

Screeningová studie v CIS je relativně nová, ale vzhledem ke svému bohatému informačnímu obsahu se aktivně používá v těhotné praxi. Screening umožňuje určit rizikové skupiny pro komplikace během těhotenství a také umožňuje identifikovat rizikové skupiny pro vývoj vrozených patologií u plodu. První screeningová studie se provádí v prvním trimestru a druhá screening během těhotenství, respektive ve druhém trimestru.

Odborníci považují za „nejúspěšnější“ čas prvního screeningu 12–13 týdnů, i když tuto studii lze provést od 11 do 14 týdnů těhotenství. Časový rámec pro druhý screening během těhotenství je od 16 do 20 týdnů, i když lékaři nazývají 16-17 týdnů těhotenství nejoptimálnější a nejinformativnější.

Druhý screening během těhotenství: indikátory

Účelem druhého screeningu je identifikovat rizikové skupiny u těhotných žen, pokud je pravděpodobnost vzniku fetálních chromozomálních abnormalit poměrně vysoká.

Screening může být ultrazvuk (odhalí možné fetální abnormality pomocí ultrazvuku); biochemické (studium krevních markerů); a kombinované - sestává z ultrazvukového a biochemického vyšetření. Ultrazvukové vyšetření se zpravidla provádí jako součást screeningové studie na konci druhého trimestru těhotenství a ve skutečnosti je druhý screening během těhotenství krevním testem pro různé indikátory. Zohledněny jsou také výsledky ultrazvuku provedené v předvečer screeningu druhého trimestru těhotenství..

Algoritmus pro screening je následující: těhotná žena po dárcovství krve a ultrazvuk vyplní dotazník, který uvádí osobní údaje, které vypočítají gestační věk a rizika rozvoje defektů. Analýzy se provádějí s ohledem na gestační věk, po kterém počítačový program zpracovává přijaté informace pro výpočet rizik. Přesto ani získané výsledky nelze považovat za konečnou diagnózu, po které lze zcela hovořit o přítomnosti rizik, pokud byla identifikována. Pro podrobnější a přesnější informace by měl lékař odvést těhotnou ženu na další testy a konzultovat genetiku.

Pokud jde konkrétně o druhý screening během těhotenství, jedná se o biochemickou studii mateřské krve podle zvláštních testů. Tzv. „Trojitý test“ je analýza krevních hladin látek, jako je lidský chorionický gonadotropin (hCG), alfa-fetoprotein (AFP), volný estriol. Pokud druhý screening během těhotenství zahrnuje i krevní test na inhibitor A, pak se tento test již nazývá „čtyřnásobný“. Studie koncentrace těchto specifických hormonů a bílkovin v krvi těhotné ženy umožňuje hovořit o riziku vývoje malformací plodu, jako je Downův syndrom (Trisomy 21), Edwardsův syndrom (Trisomy 18), defekty neurální trubice (selhání páteřního kanálu a anencefalie)..

Výsledky screeningu druhého trimestru mohou být nepřímo příznakem některých abnormálních podmínek pro vývoj plodu a komplikace těhotenství. Například zvýšená hladina hCG může naznačovat chromozomální patologie, riziko vzniku gestózy nebo přítomnost diabetu u matky a mnohočetné těhotenství. Snížená hladina hCG může být zase známkou zhoršení placentárního vývoje. Zvýšení nebo snížení AFP as ním inhibujícího A v krevním séru matky naznačuje porušení normálního vývoje plodu a možné vrozené patologie - defekty v otevřené nervové trubici, pravděpodobnost trizomie 21 nebo trizomie 18. Prudké zvýšení alfa-fetoproteinu může také vést k úmrtí plodu. Změny hladiny volného estriolu - ženského steroidního hormonu - mohou být signálem narušení funkcí fetoplacentálního systému, jeho nedostatečný počet naznačuje možná narušení vývoje plodu..

I když jsou výsledky druhého vyšetření během těhotenství charakterizovány jako nepříznivé, neměli byste zoufalství a okamžitě zazní alarm. Naznačují pouze možné riziko anomálií, ale v žádném případě nejsou konečnou diagnózou. V případě, že alespoň jeden screeningový indikátor není normální, je důležité podstoupit další komplexní studii. Kromě toho mohou některé faktory, které mění výsledky vyšetření, ovlivnit parametry screeningového vyšetření. To: oplodnění in vitro, těhotná váha, cukrovka a jakákoli jiná onemocnění matky, špatné návyky, například kouření během těhotenství. V případě vícenásobného těhotenství není provádění biochemického krevního testu v rámci screeningu vůbec žádoucí: ukazatele jsou v tomto případě nadhodnoceny a je extrémně obtížné vypočítat přesnost rizika.

Když 2 Trimester Screening

V průběhu těhotenství žena podstoupí tři screeningy v různých stádiích zrání plodu, pokud neexistují podezření na patologii nebo doprovodné stížnosti nastávající matky. Podívejme se, jak důležitý je druhý screening během těhotenství, kdy a jak to ukazuje?

Co je screening a co je v něm obsaženo?

Pokud přeložíte slovo „screening“ z angličtiny, znamená to podrobnou studii. To znamená, že žena, která nosí dítě, je vyšetřena na správný vývoj plodu, průběh těhotenství a přítomnost možných rizik. „Screening“ zahrnuje následující typy studií:

 • Ultrazvuk. Ultrazvuk známý všem je zaměřen na identifikaci fetálních malformací a hodnocení stavu placenty;
 • Krevní test. Krev je často vyšetřována na hCG hormon, jehož hladina by měla být v každém jednotlivém období těhotenství normální. Odchylka od normy označuje abnormální procesy.

Na základě výsledků screeningu může být těhotná žena poslána na další typy studií s cílem potvrdit nebo vyvrátit hrozbu a předepsat terapeutická opatření. Ve většině případů je screening spolehlivý a vysoce informativní..

Kdy se provádí druhý screening??

Druhý trimestr není o nic důležitější pro správný vývoj plodu, takže nemůžete odmítnout provést screening. Jedná se o povinný postup pro všechny těhotné ženy, bez ohledu na to, zda existuje riziko patologie nebo ne. Není tedy třeba se obávat, není to jen bolestivé, ale také naprosto bezpečné. Načasování průzkumu se shoduje s druhým trimestrem. To znamená, že období pro druhý screening je od 16 do 20 týdnů těhotenství.

Rozhodujícím okamžikem v životě každé ženy je těhotenství. Aby to probíhalo bez komplikací a aby se dítě narodilo zdravé, je nutné pravidelně navštěvovat lékaře a provádět řadu studií. Screening je považován za nejvíce informativní. Zahrnuje nejen počítačový ultrazvuk, ale také řadu dalších vyšetření.

Optimální doba, podle lékařů, pro druhý screening a získání přesnějších výsledků je období 17 týdnů.

Kromě ultrazvukového vyšetření lékař odebírá vzorek krve k analýze hladiny hCG hormonu, AFP a volného estriolu. Na základě získaných výsledků je možné nejen posoudit stav hormonálního pozadí, ale také zjistit abnormální těhotenství. Pokud máte podezření, že těhotná žena je odeslána na screeningový test.

Potřeba

Mnoho těhotných žen, které již v prvním trimestru podstoupily screeningový postup a bezpečně jej prošly, aniž by odhalily jakékoli porušení, se domnívá, že není nutné ho opakovat, cítí se dobře a jejich dítě nic neohrožuje. To však není. S pomocí takového důkladného vyšetření je skutečně možné identifikovat malformace plodu, které nelze rozpoznat jinak než ultrazvukem. Sami budete také v klidu, pokud od lékaře uslyšíte, že se vaše dítě vyvíjí správně a těhotenství pokračuje bez jakýchkoli komplikací. Pokud jde o ženy, které během prvního trimestru podstoupily riziko potratů a jiných patologických procesů, prostě potřebují druhý screening.

Co ukazuje ultrazvuk ve druhém trimestru?

Oproti prvnímu trimestru je ve druhém již plod vytvořen a je možné vyhodnotit vývoj nejen interních, ale i externích procesů. Nejčastěji se rodiče těší na ultrazvuk ve druhém trimestru, aby rychle viděli plod, který je již spíš novorozenec. Na obrazovce během ultrazvuku můžete vidět obličej, velikost, paže, nohy a dokonce i pohlaví dítěte. Lékař vám řekne hmotnost plodu a bude dokonce schopen spočítat prsty. Ultrazvuk je docela poučný ve druhém trimestru. Na základě diagnózy lékař vyhodnotí:

 • Zralost plic;
 • Plodová voda
 • Stav placenty;
 • Struktura vnitřních orgánů a mozku.

Důležitost skríningu spočívá také v tom, že již v takovém období těhotenství - od 16 týdnů bude odborník schopen v průběhu těhotenství stanovit řadu závažných patologií a abnormalit, a to:

 • Srdeční choroba;
 • Nezralost mozku nebo míchy;
 • Poruchy vývoje gastrointestinálního traktu;
 • Abnormality jater;
 • Nedostatečný vývoj tubulární kosti;
 • Rozštěp obličeje;
 • Cysty různé povahy;
 • Poruchy těla nebo jeho jednotlivých částí;
 • Opožděný celkový vývoj.

Pomocí druhého screeningového vyšetření lze genetické abnormality nebo řadu dalších patologických procesů určit nebo vyvrátit s přesností 90%, zejména pokud byly detekovány během prvního trimestru..

Získané výsledky jsou podloženy těhotnou kartou a stávají se základem pro udržení její historie, jakož i pro další pozorování. Výsledky screeningu jsou také studovány před těhotnou ženou, která vstoupí do porodnice. Podle doporučení lékaře se často objevené vady dítěte ve druhém trimestru, které nelze léčit, stávají často důvodem k potratu..

Kdo je vyžadován pro screening?

Lékaři důrazně doporučují, abyste nezanedbali tuto fázi sledování těhotenství, jako je například druhý screening. To je zvláště důležité pro těhotné ženy, které jsou v ohrožení. Tyto zahrnují:

 • Pokud k prvnímu těhotenství došlo po 30 letech;
 • Ženy, které mají obtížné těhotenství;
 • Těhotné ženy s chronickým onemocněním;
 • Pokud bylo oplodnění provedeno uměle (IVF);
 • Ti, kteří mají genetické onemocnění nebo dědičnou predispozici k vrozeným patologiím;
 • Ženy s nadváhou;
 • Kdo již dříve hrozil potratem nebo potratem, jakož i zmrazením plodu, ukončením těhotenství v pozdějších fázích nebo mimoděložním těhotenstvím;
 • Těhotné ženy, které užívají drogy nebo alkohol;
 • Ženy, které v naléhavé potřebě užívaly léky, které jsou během porodu dítěte zakázány;
 • Kdo byl nemocný s virovými nemocemi v časných stádiích;
 • Pokud jste měli sex s příbuznými.

Toto není úplný seznam situací, ve kterých musí těhotná žena během těhotenství podstoupit přísnou kontrolu. A to vůbec neznamená, že se u ní nebo u dítěte odhalí patologie. Absolvování druhého screeningu je pouze diagnostickou metodou, která zajistí, že těhotenství probíhá správně. Navíc je postup naprosto bezpečný jak pro nastávající matku, tak pro dítě.

Jak se připravit na screening?

Screening během těhotenství nevyžaduje zvláštní přípravu. Jedná se o řadu standardních doporučení, která mohou zlepšit spolehlivost údajů během vyšetření. Postupujte podle níže uvedených pravidel:

 • Krev je obvykle darována ráno na lačný žaludek, takže před provedením testu vyloučte příjem potravy a tekutin;
 • Den před testem je vhodné vyloučit sladkosti, mořské plody, citrusové plody, mastná jídla a vše, co může způsobit alergickou reakci;
 • Na ultrazvuk není nutná žádná příprava.

Neméně důležitá je morální příprava. Všichni víme, že přepětí může zkreslit výsledky testů. Zkuste se tedy uklidnit. Nechte své blízké, aby vás pozitivně nastavily. Screening je navíc bezbolestný a neškodný postup, který trvá jen několik minut, ne více než půl hodiny, ale na oplátku získáte spoustu příjemných emocí a budete moci vidět své dítě, které již ve druhém trimestru vypadá jako malý muž.

Kdy lze těhotnou ženu poslat na další vyšetření

Po provedení vyšetření a zjištění možných abnormalit, jak ve vývoji dítěte, tak v průběhu těhotenství, může být žena poslána na řadu dalších studií, aby zjistila příčinu nebo vyvrátila hrozbu. Nejčastěji se to stane, pokud:

 • Těhotná žena má chronická onemocnění, která nepříznivě ovlivňují plod plodu;
 • Při prvním screeningu byly zaznamenány patologie, ale žena nepostupovala s předepsanou léčbou;
 • Těhotná žena má nadváhu nebo naopak nevýhodu;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Žena měla špatné návyky a neopustila, ale nadále je zneužívá;
 • Těhotenství přišlo uměle.

Přijměte tedy odpovědný přístup k tak důležitému stádiu vašeho života, jako je těhotenství, a v žádném případě neodmítněte povinná vyšetření, která pomohou vydržet a porodit zdravé dítě. Ve 2. trimestru se u plodu vytvářejí všechny životně důležité funkce a v této fázi těhotenství se prostě nemohou bez kontroly zvládnout.

Video: ultrazvukové vyšetření těhotenství 2 trimestry

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Druhý screening během těhotenství: načasování, co vypadají a normy

Screening je komplex opatření, jejichž cílem je identifikovat možné patologie u budoucího dítěte. Jaké vyšetření by měla žena absolvovat? Když je proveden screening druhého trimestru?

Druhý screening a vyšetření, které zahrnuje

Co se naučí při druhém screeningu

Při ultrazvukovém vyšetření se lékař naučí následující parametry, které pomohou určit přítomnost nebo nepřítomnost možných patologií pro vývoj dítěte:

 • tloušťka, umístění, stupeň zralosti a struktura placenty;
 • stav dělohy, její krk a přívěsky;
 • Objem plodové vody
 • parametry dítěte (objem hrudníku, břicha a hlavy, délka spárovaných kostí na každé straně);
 • vývoj mozku a páteře;
 • vývoj obličeje (oči, ústa, nos);
 • vývoj srdce a velkých krevních cév;
 • stav životně důležitých orgánů: ledviny, močový měchýř, střeva, žaludek.

Jak dlouho se provádí druhý screening?

Kdy se během těhotenství provádí druhý screening? Tato událost se koná ve druhém trimestru těhotenství. Nejvhodnější doba pro darování krve pro analýzu je 16-18 týdnů, kdy budou výsledky screeningu nejspolehlivější. Termíny ultrazvukového screeningu 2 trimestrů - za 19-20 týdnů.

Kdo je uveden druhý screening a je možné jej odmítnout

Druhé vyšetření je povinné pro všechny ženy, které jsou registrovány na prenatální klinice, ale je zvláště indikováno u žen, které mají alespoň jednu z následujících indikací:

 • rodiče nenarozeného dítěte jsou blízcí příbuzní;
 • matka během těhotenství trpěla infekcí;
 • jeden z rodičů trpí genetickou chorobou;
 • těhotná žena už měla potraty;
 • rodina má děti s patologiemi nervového systému a vývojovým zpožděním;
 • první screening ukázal, že plod má závažné vývojové poruchy.

Některé budoucí matky odmítnou podstoupit druhý screening, protože se domnívají, že jeho výsledky mohou být falešně pozitivní nebo falešně negativní. Chcete-li to provést, musíte napsat prohlášení o odmítnutí provést tuto studii, které na žádost ženy musí ošetřující lékař poskytnout.

Příprava průzkumu

Rozdělení výsledků analýz a ultrazvuku a norem druhého screeningu

Normy krevních indikátorů (E3, AFP a hCG) pro každý týden těhotenství jsou odlišné:

Těhotenský týdenHladina AFP (U / ml)Hladina HCG (ppm / ml)Úroveň E3 (nmol / L)
šestnáct15-9510000-580005,5-20
1715-958000-570006,5-25
osmnáct15-958000-570006,5-25
devatenáct15-957000-4900076-27
dvacet27-1251600-4900076-27

Lékař vyhodnocuje nejen výsledky krevních testů, ale i údaje získané při ultrazvukové diagnostice. Specialista věnuje pozornost následujícím bodům:

 • velikost plodu odpovídá obecně přijímaným standardům (dítě se vyvíjí podle věku);
 • obličej nemá patologie (oční bulvy se vyvíjejí podle věku, nosní kost je normální velikosti, na obličeji nejsou žádné trhliny);
 • vnitřní orgány (ledviny, játra, srdce, plíce, gastrointestinální trakt atd.) se vyvíjejí podle věku, nemají patologie a možné vývojové poruchy;
 • obsah plodové vody splňuje standardy;
 • placenta má normální tloušťku, její struktura bez známek patologie.

Normy několika příkladů plodu, které lékař vyhodnocuje ultrazvukovým vyšetřením 2 trimestrů (16-20 týdnů):

TýdenBiparietální velikost (BPR) (mm)Obvod hlavy (mm)Obvod břicha (mm)Fronto-týlní velikost (mm)Délka stehenní kosti (mm)Délka ramenní kosti (mm)
šestnáct31-37112-13688-11641-4917-2315-21
1734-42121-14993-13146-5420-2817-25
osmnáct37-47131-161104-14449-5923-3120-28
devatenáct41-43142-174114-15453-6326-3423-31
dvacet43-53154-186124-16456-6829-3726-34

Příznaky abnormalit při druhém screeningu

Výsledky krevních testů jsou dešifrovány ošetřujícím lékařem. Snížená hladina AFP může indikovat Edwardsův nebo Downův syndrom, smrt plodu nebo nesprávné týdny těhotenství. Zvýšená hladina AFP indikuje malformace nervového systému, Meckelův syndrom, smrt jaterních buněk, atresii jícnu, pupeční kýlu.

Vysoké hladiny hCG v krvi mohou naznačovat Downův syndrom nebo Klinefelter. Nízké hladiny hCG naznačují riziko vývoje Edwardsova syndromu u dítěte.

Snížený estriol naznačuje následující malformace plodu: nitroděložní infekce, nadledvinová hypoplasie, Downův syndrom, anencefalie, fetoplacentální nedostatečnost a riziko předčasného porodu. Zvýšený estriol hovoří o onemocněních jater a ledvin u matky, o vícenásobném těhotenství nebo o velkém plodu.

Faktory ovlivňující výsledky druhého screeningu

Někdy mohou být výsledky druhého screeningu nesprávné. Jsou ovlivněny následujícími faktory:

 • hmotnost (s nadváhou, krevní obraz může být přeceňován, s nedostatečným - podceňován) a věk (od 35 let) těhotné ženy;
 • užívání určitých hormonálních drog;
 • zneužívání omamných látek, alkoholických nápojů a cigaret;
 • chronická onemocnění nastávající matky (diabetes atd.);
 • těhotenství v důsledku IVF;
 • vícenásobné těhotenství.

Druhé promítání videa během těhotenství

Nabízíme vám možnost sledovat video o druhém screeningu těhotenství.

A za kolik týdnů jste musel nebo musel projít skríningem 2 trimestrů.

Screening 2 trimestrů: podmínky ultrazvuku, normy, dekódování výsledků, cena

S nástupem těhotenství každá žena pravidelně navštěvuje lékaře, podrobuje se laboratorním testům, podrobuje se ultrazvukovému vyšetření (2 trimestrální screening), které umožňují posoudit stav plodu, identifikovat nejmenší změny nebo vývojové patologie. V průběhu těhotenství by měla žena podstoupit tři rutinní vyšetření. Pokud existuje podezření na patologii, přítomnost chronických nemocí v anamnéze ženy, lze zvýšit počet ultrazvukových výkonů. Je prokázáno, že ultrazvuk je bezpečná a informativní metoda výzkumu, která nepoškodí plod, neovlivňuje průběh těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství lékař předepisuje screening, který poskytuje soubor studií, včetně ultrazvukové diagnostiky a laboratorních testů krve a moči. Diagnostické výsledky pomáhají lékaři určit normy a možné komplikace, rozpoznat abnormality nebo vrozené patologie.

Druhý screening těhotných žen se provádí ve druhém trimestru těhotenství. Je povinná, koná se 16–19 týdnů. Hlavními indikátory, na něž upozorňuje lékař, jsou hCG (lidský chorionický gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a volný estriol (E3), jakož i výsledky ultrazvuku. Pokud je podezření na patologii, může být předepsán screeningový test pro posouzení hormonálního pozadí. Screening ve 2. trimestru by neměl vyděsit těhotnou ženu, protože se jedná o povinnou metodu výzkumu. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není nutná úplná diagnóza, je možné provést ultrazvukovou diagnostiku. Abychom se podrobněji seznámili s screeningem, je důležité vědět, kdy je předepsáno, jaké jsou jeho normy a odchylky, a jak se řádně připravit na postup, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Potřebují těhotné ženy druhý screening?

Hlavním účelem screeningu ve druhém trimestru je identifikovat defekty ve vývoji plodu a identifikovat možná rizika pro nastávající matku. Tato výzkumná metoda je předepsána k potvrzení nebo vyvrácení různých rizik, která byla získána během počáteční diagnózy v prvním trimestru. Úplný screening není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi, trpí chronickými patologiemi nebo mají těžko poroditelné dítě. Hlavní podmínky diagnostiky jsou následující stavy a nemoci:

 • věk ženy po 35 letech;
 • špatná dědičnost;
 • genetická onemocnění;
 • virová onemocnění v prvním trimestru;
 • potraty, blednutí plodu, mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • Početí dítěte blízkými příbuznými;
 • rodičovská závislost na drogách, alkoholu;
 • užívání léků, které jsou během těhotenství zakázány;
 • autoimunitní onemocnění;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů a systémů, které mohou poškodit plod, ovlivnit jeho růst a vývoj.

Indikací pro screening mohou být také další choroby nebo stavy, které mohou vést k rozvoji patologií plodu. Pro diagnózu není nutné mít žádné zdravotní problémy. Pokud žena chce podstoupit screening, aby ověřil zdravý vývoj plodu, lékař rozhodne pokyny. Tento postup je zcela bezpečný jak pro samotnou ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru těhotenství je plod zcela formován, takže lékaři, kteří mají na ruce výsledky vyšetření, mohou snadno určit, zda jsou v jeho vývoji přítomny abnormality nebo patologie. Druhé screeningové vyšetření umožňuje lékaři identifikovat mnoho abnormalit plodu, včetně:

 1. malformace mozku nebo míchy;
 2. patologie jater;
 3. gastrointestinální anomálie.
 4. rozštěp obličeje;
 5. srdeční vady;
 6. vady končetin.

Abnormality a defekty, které mohou být detekovány při 2. screeningu, nejsou často korigovány, často slouží jako indikace ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Kromě patologií určuje tato výzkumná metoda přítomnost markerů chromozomálních abnormalit plodu, mezi nimiž:

 1. zpomalení embryí;
 2. hodně nebo málo vody;
 3. pyeloectasia;
 4. ventriculomegaly;
 5. nedostatečně vyvinutá délka tubulární kosti;
 6. cystické plexy mozku nebo míchy.

Díky výsledkům je možné identifikovat další patologie vývoje plodu. Ultrazvuková diagnostika také umožňuje získat informativní výsledky o vývoji a růstu plodu, posoudit normy a odchylky:

 1. struktura obličeje (velikost nosní kosti, nosu, uší, očí);
 2. velikost, hmotnost plodu;
 3. plicní zralost;
 4. struktura mozku, srdce, krevních cév, střev a jiných vnitřních orgánů;
 5. počet prstů na horních a dolních končetinách;
 6. tloušťka a stupeň zralosti placenty;
 7. stav dělohy a jejích příloh;
 8. Amniotické vody.

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru umožňuje určit pohlaví dítěte s přesností 90%, odhalit sebemenší poruchy jeho vývoje. Po absolvování screeningu jsou všechny výsledky a přepisy připojeny k těhotné kartě a předány lékaři, která těhotnou ženu vede.

Screening ve druhém trimestru zahrnuje odběr krve z žíly, což je považováno za povinné, pokud existuje podezření na patologii. Pokud jsou výsledky ultrazvuku uspokojivé, nedochází k podezření na abnormalitu, krevní test nemusí být předepsán. Na rozdíl od prvního trimestru vyhodnocuje krevní test ve druhém trimestru mírně odlišné parametry, včetně:

 1. množství lidského chorionického gonadotropinu (hCG);
 2. volný estriol;
 3. indikátory alfa-fetoproteinu (AFP);
 4. inhibovat obsah A.

Ultrazvuk a analýza krve během druhého screeningu s přesností 85% určují dynamiku genetických abnormalit, které byly identifikovány v prvním trimestru.

Po absolvování všech testů budou výsledky připraveny do týdne. Rozluštit jejich výsledky může pouze lékař. S dobrými výsledky screeningu by hladiny ACE v séru měly být přibližně 15 - 95 U / ml. Při špatných výsledcích bude zvýšena hladina bílkovin, což může být příznakem takových patologických stavů, jako je atresie jícnu, nekróza jater, pupeční kýla a další. Se sníženým obsahem bílkovin se zvyšuje riziko vzniku Downova syndromu nebo úmrtí plodu.

Screeningové indikátory 2. trimestru jsou velmi důležité pro těhotnou ženu a plod, takže je velmi důležité nejen řádně se připravit na vyšetření, ale také konzultovat kvalifikovaný lékař o přepisu. Je důležité pochopit, že život nenarozeného dítěte závisí na správném dešifrování.

Jak se připravit na druhou perinatální diagnostiku

Pro screening ve druhém trimestru není nutná zvláštní příprava, ale přesto, aby se dosáhlo spolehlivých výsledků, musí žena dodržovat některá pravidla.

 1. Krev by měla být odebrána na lačný žaludek. Jíst jakékoli jídlo, stejně jako tekutiny, může zkreslit výsledky analýzy. Krevní test je nejlepší ráno.
 2. 1 den před darováním se musíte vzdát sladkých jídel a potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 3. Ultrazvuk nevyžaduje žádnou přípravu. Naplnění močového měchýře není nutné. Diagnostiku lze provádět kdykoli během dne..

Mnoho lékařů v oboru porodnictví a gynekologie zajišťuje, že žena potřebuje morální přípravu, podporu rodin. Je důležité, aby se žena naladila na pozitivní výsledky, doufala a věřila v dobré výsledky.

Kdy tato studie probíhá

Screening ve 2. trimestru těhotenství se doporučuje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden těhotenství. Mnoho lékařů doporučuje diagnózu v 17-18 týdnech. Během tohoto období je možné přesně posoudit stav plodu, odhalit sebemenší změny a patologie vývoje plodu..

Pokud se u plodu vyskytnou abnormality nebo u nich existuje podezření, mohou být ve druhém trimestru předepsány další diagnostické metody. Těhotné ženě může být předepsána konzultace s genetičkou a dalšími odborníky.

Jaká je studie

Ultrazvuk a krevní testy by měly být prováděny na stejné klinice ve stejný den. Tyto diagnostické metody nezpůsobují ženám žádné potíže, s výjimkou těch, kdo se bojí darovat krev ze žíly.

Ultrazvuk se provádí transabdominální metodou, to znamená, že lékař aplikuje gel na žaludek ženy, pomocí senzoru, který přichází do styku s kůží, lékař obdrží obrázek na monitoru počítače, ze kterého čte a opravuje informace o stavu plodu. Postup trvá 15 až 30 minut.

Po výsledku ultrazvuku, identifikaci jakýchkoli patologií, lékař pošle ženu na biochemický krevní test. V případě výskytu patologií daruje žena v laboratoři krev ze žíly. Objem plotu je od 3 do 5 ml.

Výsledky laboratorní diagnostiky musí počkat několik dní, zatímco dešifrování ultrazvuku je možné získat ihned po zákroku. Po výsledcích studie je lékař porovná s ukazateli normální a odchylky. Na základě výsledků vyšetření má odborník příležitost získat úplný obrázek, identifikovat nebo vyloučit patologie, poskytnout užitečná doporučení. V případě potřeby lze těhotné ženě předepsat další výzkumné metody..

Rozdělení výsledků

Screening 2. trimestru se skládá z indikátorů, z nichž každý má svou vlastní normu. V některých případech se výsledky mohou lišit od normy, protože vše závisí na gestačním věku, průběhu těhotenství a charakteristice ženského těla..

V závislosti na klinice, laboratoři se výsledky mohou mírně lišit, takže lékaři doporučují, abyste byli vyšetřeni pouze na klinikách s dobrou pověstí, kde je k dispozici nejnovější vybavení pro laboratorní a instrumentální diagnostiku..

Ultrazvuk je dešifrován uzistským lékařem, po kterém je předán ošetřujícímu lékaři. Analýzy, ultrazvukové výsledky zvládne pouze lékař.

Se zvýšenými nebo sníženými ukazateli existuje riziko patologie u plodu a ženy.

 • Snížená AFP - známka Downova syndromu, fetální smrti nebo nesprávného těhotenství.
 • Zvýšená AFP - malformace centrálního nervového systému, Meckelův syndrom, patologie jater (nekróza).
 • Vysoký hCG - Downův nebo Klinefelterův syndrom.
 • Nízké hCG - vysoké riziko Edwardsova syndromu.
 • Snížený estriol - intrauterinní infekce, Down, fetoplacentární nedostatečnost, riziko předčasného porodu.
 • Zvýšený estriol - vnitřní onemocnění jater matky, vícenásobné těhotenství nebo velký plod.

Krevní test není konečným výsledkem pro stanovení konečné diagnózy. Pokud je podezření na patologii, je předepsána amniocentéza, která spočívá v propíchnutí břišní stěny s následným odběrem amniotické tekutiny. Výsledky tohoto testu poskytují přesné výsledky o stavu plodu s pravděpodobností 99%.

Přes údajné informace o ukazatelích, které mohou být přítomny v dekódování analýzy a naznačují patologii těhotenství, konečné rozhodnutí učiní lékař a až po opakovaných a doplňujících testech.

Normy ukazatelů

Aby bylo možné výsledky vyšetření dešifrovat, porovnává je lékař s normální tabulkou. V případě odchylek odborník uzavírá, jmenuje další nebo opakované testy.

K rozluštění screeningu 2. trimestru může lékař navázat na normální stůl.

Upravit
Těhotenský týdenHladina AFP (U / ml)Hladina HCG (ppm / ml)Úroveň E3 (nmol / L)
šestnáct10-5815-955,4-21
178-5715-956–25
osmnáct8-5715-956–25
devatenáct7-4915-957,5-28
dvacet1,6-4927-957,5-28

Tabulka obsahuje pouze údajné dešifrovací parametry, které naznačují normální průběh těhotenství a nepřítomnost patologií u plodu.

Důležité není jen dekódování krevního testu, ale také ultrazvukové vyšetření. Při normálním výkonu bude dešifrování obsahovat následující parametry:

Těhotenství 16 - 17 týdnů.

 1. Hmotnost ovoce - 100 - 140 g.
 2. Délka plodu je 11,6 - 13 cm.
 3. Obvod břicha - od 88 do 131 mm.
 4. Obvod hlavy - od 112 do 145 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm.
 6. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 15 do 25 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 17 do 28 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 12 do 21 mm.
 10. Délka humeru je od 15 do 25 mm.
 11. Index plodové vody - 73–211.

Těhotenství 18 - 19 týdnů

 1. Hmotnost ovoce - 190 - 240 g.
 2. Délka ovoce - 14,2 - 15,3 cm.
 3. Obvod břicha - od 104 do 154 mm.
 4. Obvod hlavy - od 141 do 174 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 63 mm.
 6. Biparietální velikost - od 37 do 49 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 20 do 31 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 23 do 34 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 17 do 26 mm.
 10. Délka humeru je od 20 do 31 mm.
 11. Index plodové vody - 80–225.

Výsledky výzkumu umožňují lékaři určit důležité ukazatele ve vývoji plodové charakteristiky 2. trimestru těhotenství. Konečné rozhodnutí však učiní lékař individuálně pro každého pacienta.

Odpovědi na nejčastější výzkumné otázky

Ženy, které mají být podrobeny screeningu ve 2. trimestru těhotenství, vždy zažívají úzkost, zejména pokud jde o možné patologie. Při konzultaci s lékařem ženy často kladou lékařům otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Otázka: Ve kterém týdnu těhotenství je nejlepší provést 2. screening??

Odpověď: Vyšetření druhého screeningu lze provést v období 16-20 týdnů těhotenství. Nejpřesnější výsledky lze získat za 17-18 týdnů.

Otázka: Je nutné darovat krev ze žíly při druhém screeningu?

Odpověď: Pokud máte podezření na patologii, je to povinné. Pokud výsledky ultrazvuku ukazují normální hodnoty, nedochází k odchylkám od normy, těhotenství postupuje dobře, analýza nemusí být provedena..

Otázka: Co je součástí 2. screeningového vyšetření??

Odpověď: Screening druhého trimestru se skládá z ultrazvukové diagnostiky a analýzy žilní krve.

Otázka: Je druhý screening povinný??

Odpověď: Pokud byly během prvního screeningu v 1. trimestru nalezeny patologie, těhotenství je obtížné, žena je starší 35 let nebo má v anamnéze chronická onemocnění, pak se ujistěte, že.

Screening price 2 terms

Náklady na 2. screening přímo závisí na klinice, možných dalších metodách výzkumu. Cena za úplné vyšetření se může pohybovat od 2 000 do 4 000 tis. rublů. Na některých státních klinikách můžete postup absolvovat zdarma, ale vzhledem k tomu, že zdravotnická centra, soukromé kliniky a laboratoře mají modernější a přesnější vybavení, pokud máte podezření na patologii, je lepší se na ně obrátit.

Screening 2. trimestru je jednou z důležitých výzkumných metod, která umožňuje včasnou identifikaci abnormalit ve vývoji plodu. Pro špatné výsledky, defekty nebo defekty ve vývoji plodu se doporučuje ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Články O Neplodnosti