Hlavní Zdraví

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

Jak dlouho se dítě začne pohybovat, závisí na vlastnostech těhotenství

Období výskytu prvního míchání

K prvnímu pohybu embrya dochází v týdnech 8–9, ale žena tuto aktivitu ještě necítí, protože ona je zanedbatelná. Během tohoto období začne srdce bít. Dítě je tvorba nervových zakončení nezbytných pro motorickou aktivitu a svalové svazky po dobu 10 až 11 týdnů. Fetální pohyby jsou stále chaotické a křečovité, protože nedostatek koordinace.

Nastávající matka ještě tyto šoky necítí, protože děložní dutina je naplněna plodovou vodou, ve které dítě plave. A protože velikost plodu je malá, nedosahuje ke stěnám orgánu a jeho aktivita uvnitř zůstává neviditelná.

V období od 11 do 15 týdnů se ve strouhankách vytvoří mozeček a obě hemisféry mozku, což rozvíjí koordinaci. Proto už dítě dělá pohyby s končetinami, ale máma to stále necítí.

Jak dlouho se dítě začne hýbat, aby tyto zvěsti byly hmatatelné? Podle obecně uznávaných standardů se první patrné otřesy vyskytují v týdnech 16-24.

Podle dne první činnosti stanoví lékař odhadované datum narození. Z tohoto důvodu se vyplatí přidat 20 týdnů v případě prvního těhotenství a v dalších 22 letech. Získané údaje jsou relativní. Přesnější předpoklad může být učiněn na základě data poslední menstruace, periody prvního rozrušení a vyšetření ultrazvuku. Kombinace těchto údajů umožňuje gynekologovi stanovit délku těhotenství

Další aktivita dítěte

Povaha pocitů u žen se může lišit

Jak plod roste, jeho pohyby budou energičtější a častější. Postupně se s matkou seznámí. Za období maximální aktivity se považuje doba od 24 do 32 týdnů. Do této doby život drobky prochází v určitém režimu. Většinu dne - 16-20 hodin, dítě spí a zbytek času vzhůru. Navíc činnost matky přispívá k pohybové nemoci dítěte, proto se chová klidně. Jakmile se však žena posadí nebo lehne, pohyby uvnitř budou výraznější. To se projevuje zejména během nočního spánku..

Emoce matky jsou silně ovlivněny emocemi matky, negativně se dítě uklidňuje a s radostí dítě aktivně kope.

V budoucnosti může dítě se svými otřesy vyjádřit požadavky. Aktivní pohyby naznačují, že chce, aby se jeho matka pohybovala, protože její pohyby ho houpaly. Nebo póza blokuje tok kyslíku, omezuje pohyb, v tomto případě dítě signalizuje, že matka změnila polohu. V budoucnu se rytmy ženy a dítěte shodují, nepohodlí bude méně patrné.

Po 32 týdnech se plod výrazně zvětší a uvnitř se přeplní, takže se již neobrátí. Během tohoto období jsou cítit pouze třes. Povaha pohybů se v tuto chvíli mění. Vzácné otřesy jsou pro mámu bolestivější. Při dlouhých procházkách na čerstvém vzduchu můžete omezit nepohodlí..

Během této doby by budoucí matka neměla spát na zádech, protože v této poloze je stlačena žíla, která dítěti dodává kyslík.

Z podstaty třesu začínajícího 32–33 týdnů lze určit přítomnost plodu: když ucítíte údery v podbřišku - pánevní, pod hrudníkem - hlavou.

Co ovlivňuje načasování?

První míchání je cítit v různých časech. Výrazně ovlivňuje životní styl nastávající matky. Pokud je aktivní a během těhotenství pokračuje v práci, první lehké chvění dítěte může jednoduše bez povšimnutí.

Další faktory ovlivňující načasování.

 • Maminka váha. Pokud má žena na břiše vrstvu tuku, může tlumit počáteční třes. Silnější pohyby se projeví o něco později..
 • Fixace placenty. Jeho umístění na přední stěně dělohy vede ke zpoždění vzhledu prvních hmatatelných pohybů plodu, protože snižuje citlivost.
 • Následné těhotenství. Při prvním těhotenství matka denně poslouchá své pocity. jsou pro ni nové. Při opakovaném těhotenství se stávají obvyklými, takže žena nemusí okamžitě reagovat na pohyby uvnitř. Rovněž se děloha s každým dalším časem stále více protahuje, takže vlastnosti motorického procesu dítěte se stávají méně výraznými.

Blíže k očekávanému datu je aktivita dítěte již znatelná, takže byste se neměli předem obávat. Období prvního míchání je individuální.

Povaha pocitů

Důvody zvýšené aktivity jsou nepříjemné postavení matky nebo emoční stav matky

Každá žena popisuje různým způsobem první pohyby drobků, které cítí. Všichni se však shodují v tom, že se jedná o pocit nesmírného štěstí a radosti.

Společné odpovědi matek, které popisují první rozruch:

 • motýl vlající uvnitř;
 • jemné hladení;
 • lehké lechtání nebo třes;
 • peří dotek.

Povaha pocitů závisí také na postavě ženy. Štíhlé maminky budou cítit první mírně hmatatelné otřesy rychleji.

Někdy si žena zamění první rozruch se střevní motilitou, protože cítí zvláštní klouzavý pohyb. Ale po pečlivém prozkoumání je zřejmé, že k tomu dochází mnohem výše než údajný orgán.

Funkce šokového procesu

Jak roste plod, mění se frekvence kmitání, doba bdění a doba odpočinku, jakož i povaha senzace. Zpočátku je v děloze dostatek prostoru, takže pohyby nejsou tak jasně pociťovány, dítě se málokdy dotýká stěn orgánu. Proto žena v období od 24 do 26 týdnů opravuje velké přestávky mezi aktivními pohyby uvnitř. Někdy může být jejich délka den. To však neznamená, že se plod přestal pohybovat, jen se volně pohybuje v plodové vodě.

Počínaje 28. týdnem se dítě pohybuje mnohem častěji, jeho třes se cítí až 10krát za 3 hodiny, což je přirozený a pravidelný proces..

Standardy pohybu

Aby bylo možné sledovat pravidelnost pohybů plodu, měla by nastávající matka spočítat pohyby během dne a zaznamenat délku přestávek mezi nimi. V tomto případě musíte zaznamenat čas každého desátého tahu.

Pokud žena věří, že období klidu se táhlo dál, měla by změnit svou polohu těla, jíst, protože výživa aktivuje dítě. Pak je třeba stanovit frekvenci pohybů po dobu 2 hodin. Pokud je celkový počet šoků 5 až 10krát, je taková pohyblivost považována za normální limity.

Pokud během této doby nedochází k žádnému pohybu, měla by žena trochu chodit a pak si lehnout. Tyto manipulace pomohou vyvolat drobivou aktivitu.

Při nepřítomnosti míchání po dobu 3 hodin nebo déle je nutné konzultovat odborníka a konzultace je nutná i v případě, že je aktivita dítěte snížena.

Nebezpeční Harbingers

Anxious Harbingers - Bouřlivé chaotické pohyby

Jedním z důvodů k obavám je nadměrná aktivita dítěte, která je doprovázena násilnými chaotickými pohyby, které dříve nebyly vidět. Zároveň by však neměly být zaměňovány s periodickými šoky, pomocí kterých dítě podepisuje známky, aby maminka změnila své postavení. Důvody zvýšené aktivity se mohou lišit. Jejich identifikace pomáhá speciální diagnostice. V případě zjištěných abnormalit lékař předepíše terapii.

Nebezpečným příznakem je také nedostatek aktivity po dobu 10 hodin. Tento příznak naznačuje hypoxii, to znamená, že dítě zažívá hladovění kyslíkem..

Patologie má dvě formy:

 • akutní - situace je komplikovaná a vyžaduje okamžitou lékařskou péči;
 • chronická - léčba je nutná, ale stav není kritický.

Při hypoxii se dítě zpočátku spěchá a také se prudce pohybuje, ale po určité době pohybu úplně zmizí. Pro odstranění nedostatku kyslíku se provádí speciální terapie, ale v některých případech je problém okamžitého porodu vyřešen, aby se dítě zachránilo. Pokud je to nutné, rozhodne lékař na základě stavu matky a dítěte.

Když víte, jak dlouho se dítě začne pohybovat a jak tyto pohyby vypadají, můžete je snadno poznat. Proto se nemusíte předem panikařit a podvádět. Všechno se děje včas. A v případě pochybností se můžete obrátit na lékaře.

První pohyby plodu během prvního těhotenství

Jeden z nejvíce dojemných a vzrušujících okamžiků, na které se všechny budoucí matky těší, jsou první pohyby plodu. Během prvního těhotenství je jim tento pocit stále úplně neznámý, takže někdy nedokážou okamžitě rozpoznat pohyby - jsou často vnímány jednoduše jako problémy v zažívacím traktu. První hmatatelné pohyby dítěte jsou nejčastěji plynulé, lechtavé, ženy je popisují, jako by v žaludku vznášela ryba nebo létal motýl.

Kdy začíná pohyb plodu během prvního těhotenství??

První pohyby začínají během 7 až 8 týdnů po početí, ale jeho velikost je tak malá, že v tuto chvíli je žena stále necítí.

Během prvního těhotenství si fetální pohyby nastávající matky zpravidla všimnou blíže k 20. týdnu. Pokud se začnou cítit po dobu 18–24 týdnů, považuje se za normální. Brzy nebo naopak jejich pozdější vzhled závisí na následujících faktorech:

 • místo připojení placenty - první pohyby plodu během prvního těhotenství lze rozpoznat dříve, pokud je placenta připevněna k přední stěně dělohy a později, pokud je umístěna na zadní stěně;
 • postava a pleť nastávající matky.

Ženy, které jsou zvyklé vést aktivní život, tvrdě pracují, dokážou cítit první pohyby plodu o něco později, protože vysoká zaměstnanost jim zpravidla brání soustředit se na vlastní pocity.

První pohyby drobků jsou slabé a nepravidelné, ale do 24. týdne jsou již intenzivnější a silnější, patrné dokonce i pro budoucího otce. Tyto pohyby dítěte jsou způsobem jeho komunikace s mámou a tátou: takto reaguje na jejich hlasy, známé doteky.

Motorická aktivita plodu se postupně zvyšuje a dosahuje vrcholu během 24 až 32 týdnů. Do této doby se mu již podařilo výrazně rozšířit a posílit, aby v břiše své matky provedl řadu piruet, kde na to bylo ještě dost místa. Až 20 týdnů může dítě provádět až 200 pohybů denně a do 28 týdnů jejich počet dosáhne 600.

Co dělat, když pociťujete pohyb plodu během prvního těhotenství?

Pohyby dítěte v bříšku jsou ukazatelem toho, že těhotenství probíhá normálně, dítě dále roste, vyvíjí se a cítí se skvěle.

 • nadměrné míchání dítěte, bolest během jeho pohybů - pohyby se nezklidní ani poté, co nastávající matka spočívá nebo změní polohu těla;
 • nadměrná pasivita dítěte - žena pociťuje nepravidelně slabé pohyby plodu;
 • absence pohybů po dobu 12 hodin - příležitost k okamžitému kontaktu s gynekologem.

Aktivita plodu se může dramaticky změnit, pokud dojde k nepohodlí, například hypoxii (hladovění kyslíkem). V tomto případě je provedeno ultrazvukové vyšetření, lékař zvolí metodu korekce patologie.

Dva speciální testy založené na počítání pohybů plodu pomáhají zajistit, že se dítě vyvíjí normálně, že je v břiše matky dobře a pohodlně. Tyto jednoduché akce vám umožní vyhodnotit nitroděložní motorickou aktivitu dítěte:

 • „Počítejte do deseti“ - počet pohybů, které dítě provede během 12 hodin, musí žena denně zaznamenat zvláštní kartu od gynekologa. Pokud je v tomto období jejich počet menší než 10, musíte se poradit s lékařem o neplánované konzultaci;
 • Sadowsky metoda - po večerním jídle musí nastávající matka ležet na levé straně a poslouchat pohyby dítěte, počítat i ty nejvýznamnější. 10 nebo více počítaných pohybů ukazuje na blaho dítěte. Pokud je jejich počet menší než 10, je třeba během následující hodiny zkusit znovu spočítat pohyby plodu. Čas po večeři nebyl vybrán náhodou. Večer, zejména po jídle, které je doprovázeno zvýšením hladiny glukózy v těle, se dítě stává nejaktivnějším. Pokud se za dvě hodiny přestane pohybovat méně než 10krát, musíte zaznit alarm, okamžitě informujte ošetřujícího lékaře, který vám předepíše další studie.

Intenzita nitroděložních pohybů dítěte do značné míry závisí na jeho temperamentu a návycích. Klidný plod jemně poklepává na mámu, riskantní člověk komunikuje pomocí silných otřesů. Některá miminka mají tendenci se aktivovat večer, když maminka šla odpočívat, zatímco jiní reagují například na sladkosti.

Prvky prvních fetálních pohybů během třetího těhotenství z pohledu odborníků

Datum výskytu fetálních pohybů u žen, které se připravují stát se matkami poprvé, podruhé nebo potřetí, se může výrazně lišit.

Profesor Viktor Radzinsky ve své učebnici o porodnictví, přední rusko-gynekologovi, popisuje, že primiparous ženy mohou cítit první pohyby dítěte po 18-20 týdnech a během třetího těhotenství mohou být pohyby dítěte rozpoznány již po 15-17 týdnech. Zdůrazňuje však, že tento pocit je subjektivní a jeho hodnota je omezená.

Ženy, které nesou dítě potřetí, mohou pociťovat i jeho nejvýznamnější otřesy. Vysvětluje to také skutečnost, že jsou již zkušenější a dokážou rozlišit skutečné pohyby plodu od například zabručení v žaludku..

Avšak ani během třetího těhotenství nemůže žádný zkušený gynekolog určit přesné datum výskytu prvních pohybů dítěte, protože každý případ je individuální a vše záleží na faktorech, jako je tělo nastávající matky, její práh citlivosti, fyzická aktivita a životní styl..

Těhotenství je nádherné a zároveň velmi odpovědné období v životě každé ženy. Nastávající matka by měla pečlivě sledovat její zdraví, výživu a dodržování každodenního života. Je nutné mít pod kontrolou a pohyby dítěte, které je používá jako nástroj pro komunikaci s matkou, a tak ji informovat o svém vývoji a pohody.

Autor-expert: Natalya Rostislavovna Mikhalchuk,
Doktor klinické laboratorní diagnostiky

Líbil se vám článek? Stačí kliknout na tlačítka sociálních médií a sdílet je se svými přáteli!

První pohyby plodu: když se dítě začne pohybovat, porodnické normy a povaha pocitů

Pohyby dítěte v břiše způsobují u matek nepopsatelné pocity - v tuto chvíli si žena uvědomí, že se ve skutečnosti brzy stane matkou. A pro dítě jsou „kopy“ a „trhané“ jeho pokusy kontaktovat matku jediným způsobem, který má k dispozici.

O tom, kdy se dítě začne hýbat, jak vypadají jeho otřesy, jak často se potřebuje pohybovat v bříšku, v jakých případech potřebuje navštívit lékaře - tento článek podrobně popisuje.

Kdy se dítě začne pohybovat? Porodnické standardy

Dítě se začne pohybovat v matčině bříšku dlouho předtím, než to cítí. První pohyby dítěte se objevují 8-9 týdnů po početí.

Během tohoto období vývoje začíná tělo dítěte růst ve svazcích svalů a neuronů, ale nervový systém je stále v „dětství“, takže první pohyby dítěte se podobají křečovým kontrakcím.

Máma samozřejmě nemůže cítit takové nevýznamné „šoky“, protože v této chvíli je dítě stále velmi malé - váží pouhých 3,5 gramu a svým tvarem připomíná spíše bobule než dítě.

Do 12. týdne těhotenství se zformují paže a nohy dítěte, jeho motorická aktivita se zvyšuje, začíná se otáčet a tlačit, ale matka to stále nemůže cítit kvůli malé velikosti plodu.

Do 16. týdne má plod rysy obličeje, dokáže rozlišit zvuky a reagovat na ně. Kromě toho dítě zesiluje, jeho pohyby jsou sebevědomější a prostor v močovém měchýři se zmenšuje. Žena však bude moci během svého prvního těhotenství cítit sebevědomý „třes“ pouze po 5 měsících - asi 18–20 týdnů.

Druhé / třetí dítě

Faktem je, že ženy, které jsou těhotné s prvním dítětem, často zaměňují plaché fetální body s problémy se střevní motilitou a nechápou, že dítě již začalo vydávat signály.

Přestože vývoj plodu nezávisí na počtu těhotenství, zkušené matky již vědí, kdy se dítě může začít pohybovat, a těšíme se na tento okamžik.

Pocity: jak vypadají nárazy?

Jak vypadají otřesy dítěte? Těhotná žena poprvé bude určitě přemýšlet o tom, jaké jsou pohyby a otřesy dítěte a jak je rozpoznat, protože nikdy nic takového nezažila..
První pohyby dítěte jsou popisovány nastávajícími matkami různými způsoby:

 • Někdo cítí lehké hladění z břicha;
 • Někteří srovnávají tento pocit s plovoucí rybou;
 • Někdo si myslí, že motýli se v břiše třepotají;
 • Nejčastěji může být aktivita dítěte zaměňována s řinčením v žaludku.

Obzvláště jasně „tlačí“ dítě lze cítit, když leží na zádech. V této poloze si dokonce můžete všimnout, jak se zdá, že žaludek „chodí se třepáním“ v důsledku působení dítěte.

Pokud si první plachý třes dítěte může být stále zaměňován s činností střeva, pak se v pozdějších fázích pohybu stanou výraznějšími: dítě se začne převrátit, aby zaujalo pohodlnou polohu, zatímco „kopá“ matku nohama a pažemi. Také dítě může otočit hlavu, hrát si s pupeční šňůrou a dokonce i cucat prsty, včetně nohou.

Nastávající matka se může namísto sólových otřesů cítit pravidelně rytmickým pohybem celého břicha, které ji může vyděsit. Gynekologové tvrdí, že to není velký problém - dítě jen spolkne plodovou vodu.

V 6 měsících těhotenství může budoucí otec také cítit pohyby dítěte: za tímto účelem bude muset dát ucho ke svému žaludku. Následně bude pro „kontakt“ s dítětem stačit dotknout se žaludku rukou.

Kolikrát a jak často dítě „kopne“?

Počínaje 24. týdnem těhotenství začíná dítě aktivně komunikovat se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. A nastávající matka se musí naučit rozumět mu, protože podle chování dítěte můžete hodně posoudit.

S pomocí svých pohybů může dítě: zprostředkovat svou náladu - hlásit radost nebo úzkost, mluvit o své pohodě a dokonce ukázat svou „postavu“.

Pohyby dítěte v břiše jsou také osvědčenou metodou autodiagnostiky - pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla určit jeho pohodu a v případě potřeby informovat lékaře.

Jak a proč sledovat aktivitu dítěte?

Gynekologové doporučují všem budoucím matkám, počínaje 27. týdnem těhotenství, sledovat frekvenci pohybů dítěte a zapisovat tyto ukazatele do zvláštního časopisu.

Tato data umožní lékaři posoudit stav plodu a při nejmenším podezření z patologie jmenovat další vyšetření.

Nejčastěji používají ke sledování pohybů dítěte metodu D. Pearson, která je založena na tom, že matka udržuje zvláštní kalendář od 28. týdne těhotenství.

Metoda spočívá v pozorování pohybů dítěte od 9:00 do 21:00 a do protokolu se zaznamenává čas každého 1. a 10. pohybu dítěte.

Co říkají výsledky:

 1. Pokud je interval mezi prvním a desátým pohybem dítěte 20 minut - dítě se vyvíjí normálně a není čeho se obávat;
 2. Přijatelný je také interval 30-40 minut - v této době může dítě odpočívat nebo má jednoduše klidný charakter;
 3. Pokud od prvního do 10 tahu uplynulo více než hodinu, matka by se měla poradit s lékařem.

Co dělat, když je dítě tiché nebo neobvyklé?

Hypoxie - nízký obsah kyslíku v těle, v tomto případě nedostatek kyslíku u plodu - může vést k vážným patologiím a dokonce k smrti plodu. Nejčastěji nervový systém a mozek trpí hypoxií..

Pokud tedy po delší dobu necítíte pohyby dítěte, okamžitě vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností se nemusíte obávat, ale budete klidnější, pokud lékař po vyšetření nepotvrdí přítomnost hypoxie..

Užitečné video

Přečtěte si více o tom, kdy se dítě v bříšku začne pohybovat, což je norma a jaká je patologie, popsaná ve videu:

Míchání, šoky, kopy - to jsou první skutečně hmatatelné projevy života plodu. Dítě se tedy snaží s vámi „mluvit“ jediným způsobem, který má k dispozici. Během tohoto období těhotenství si mnoho žen plně uvědomuje, že se brzy stanou matkou.

Od 28. týdne těhotenství byste měli pečlivě sledovat pohyby dítěte a vést zvláštní deník, který sleduje jeho aktivitu, abyste se ujistili, že se dítě vyvíjí správně a vše je v pořádku s ním.

První pohyby plodu

Na konci první poloviny funkčního období začínající matky konečně začnou cítit lehké pohyby dítěte. To je jeden z nejkrásnějších okamžiků těhotenství..

Každá matka sní o inteligentním dítěti. Jak a kdy jsou položeny základy vývoje mozku?

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení prvních 6 měsíců a pokračuje tak dlouho, jak je to možné. Nestlé toto doporučení podporuje..

© Nestlé 2020. Všechna práva vyhrazena..

Plodové pohyby

Téměř celé období těhotenství přináší ženě radost, ale nejpohyblivějšími okamžiky jsou první rozruch a narození dítěte. Zřetelnější pohyby jsou cítit blíže k druhému semestru..

Je třeba poznamenat, že první pohyby plodu během druhého těhotenství se vyskytují dříve než u primiparous žen. Důvodem je skutečnost, že ženy, které znají mateřství, nebudou smíchat známé otřesy s ničím. A ti, kteří poprvé otěhotní, si mohou pletené slabé kopy zaměnit se střevní motilitou, svalovou kontrakcí a tvorbou plynu. Také u žen, které rodí, je břišní stěna velmi citlivá a napnutá. Ženy s nadváhou pociťují pozdní pohyb.

Kdy začíná fetální pohyb??

Pokud se tedy první pohyby plodu během prvního těhotenství projeví po 20 týdnech (plus nebo mínus dva týdny), pak vícekrát - po 16 týdnech. V tuto chvíli se těhotná žena cítí lehké chvění, je obklopena nepochopitelnými emocemi. Mohou se objevit slzy v očích, úsměv radosti, pocit radosti. První pohyby jsou někdy děsivé, protože žena nerozumí a neví, jaké pohyby by měly být: intenzivní nebo periodické. Budoucí matka by měla pochopit, že všechny děti jsou různé a vyvíjejí se různými způsoby. V souladu s tím neexistují žádné určité normy pohybu plodu.

Některé ženy spojují první pohyby s lehkou vlnou bijící na pobřeží, jiné s „flutterem motýlů“ a ještě jiné s „plaváním ryb“ v žaludku.

V prvním trimestru se těhotná žena cítí snadno, tvar břicha zůstává téměř nezměněn. Její hmotnost se zvyšuje maximálně o 2 kg, což je způsobeno hormonálními změnami v těle. Kromě toho dítě nevyžaduje záložní napájení. Pokud žena zhubne, má toxikózu.

Pocity ženy v různých fázích těhotenství

V prvním semestru ženský žaludek nemění svůj tvar. Venku si její těhotenství nemusí všimnout. Současně se u budoucí matky odehrávají složité fyziologické procesy: orgány jsou přemístěny a vazy zjemňují, což vytváří prostor pro nové rostoucí osoby.

Dítě provádí své první pohyby v lůně, když mezi nimi existuje duchovní a fyzické spojení. Nejprve lehké chvění způsobuje potěšení, nejistotu, radost a překvapení, pak si na ně žena zvykne, takže jejich nepřítomnost způsobuje strach. V tomto případě je důležité sledovat, jak často dochází k pohybu..

Všechny ženy jsou různé, respektive cítí první pohyby jiným způsobem. Plod se neustále pohybuje, což může opravit ultrazvuk. Ale protože je dítě velmi malé, nedosahuje děložní zdi.

Nejnásilnější pohyby dítěte po 23 týdnech. Má dostatek prostoru pro aktivní pohyby. Neposkytuje matce žádné nepříjemnosti. To platí také pro 24 týdnů těhotenství. Dítě, stejně jako ostatní lidé, má svou vlastní „každodenní rutinu“. Spí, nyní vzhůru.

Ve třetím trimestru těhotná žena již rozumí „jazyku“ jejího dítěte a ví, kdy spí a kdy je vzhůru. Žena rozumí tomu, jak si sednout nebo lehnout, aby bylo dítě pohodlné. Pokud je dítě nepříjemné, dá signál ve formě aktivních pohybů.

Měsíc před porodem jsou pociťovány pohyby v té části břicha, kde jsou umístěny ruce a nohy dítěte. Můžete pozorovat vydutí na břiše. Někdy intenzivní kopání bolí ženu. Pokud se nakloníte dopředu, bolest ustoupí, dítě se uklidní. Důvodem je zlepšení průtoku krve..

Ve 36-37 týdnech se hlava plodu snižuje. Dítě je již méně aktivní, protože nemá dostatek prostoru pro pohyby. Ticho. Existují však matky, které si uvědomují, že jejich dítě je velmi aktivní. Pokud se dítě narodilo 38 týdnů těhotenství, je to také považováno za normální..

Rychlost pohybu v různých stádiích těhotenství

První pohyb plodu během těhotenství je vyjádřen ve formě lehkých chvění a lze jej zaznamenat již v sedmém týdnu. A to vše začíná dělením a růstem buněk, které se mění v embryo. Je připevněna ke stěně dělohy, kde se vyvíjí dalších 9 měsíců. Během tohoto období je chráněna placentou..

Na konci druhého měsíce je ultrazvukový přístroj schopen zaznamenat pohyb končetin embrya. Ve věku dvou měsíců je nervový systém malého člověka dostatečně zralý, aby svaly dal silné impulsy - pohybuje se náhodně. Protože je plod malý, jeho pohyby jsou slabé, takže je žena prakticky necítí.

Ve 14. až 15. týdnu již končetiny plodu jasně stoupají. Stává se aktivnějším a snadno se odpuzuje z povrchu dělohy. Embryo je stále malé, aby žena mohla cítit jeho pohyby. Ale do 20. týdne výrazně vyroste a těhotná žena začne pociťovat mírný pohyb a po dvou týdnech se stane výraznějším.

Ve druhém trimestru se otřesy cítí na různých místech břicha. Dítě se stává silnějším a volně se pohybuje různými směry, protože nemá určitou pozici.

Uplynou dny a jak dítě vyroste, jeho třes se nahradí „kopy“. V tuto chvíli můžete vidět, jak se žaludek mění tvar. A když dítě škytá, cítí se časté chvění se stejnou periodicitou. Škytavka je pro dítě bezpečná a je považována za normu..

Na začátku třetího semestru se dítě volně otočí, ale do 31. týdne (plus nebo mínus jeden týden) se usadí hlavu a je tak až do narození. Někdy to může být vzhůru nohama - hlavou nahoru. Tomu se říká pánevní prezentace. Pohyby plodu v 31. týdnu těhotenství jsou patrné v dolním břiše.

Probuzení dítěte je způsobeno následujícími faktory:

 • denní doba - ráno nebo noc;
 • fyzická aktivita ženy - přepracování, únava;
 • psychický stav - špatná nálada, emoce, deprese, radost;
 • Výživa mámy - nedostatek živin nebo přejídání;
 • okolní zvuky - výkřiky, hudba.

Ovlivňuje pohyb a typ charakteru dítěte. Existuje několik druhů temperamentů: sanguin, choleric, melancholický a flegmatický. Již v matčině břiše se projevuje charakter dítěte.

Metody pro stanovení fetální aktivity

Pokud se máma obává o své dítě, můžete použít Pearsonův test. Její podstata je následující: od 28. týdne je nutné zaznamenat počet pohybů plodu ve speciální tabulce. Počínaje 9:00 se počítá třes, ale do tabulky se zadá pouze 10 míchání. Pokud se dítě pohybovalo méně než 10krát denně, může mu chybět kyslík. Posouzení se provádí takto:

 • Čas odpočítávání je označen první.
 • Všechny tahy, pohyby, otřesy jakékoli intenzity jsou brány v úvahu.
 • V tabulce je zaznamenáno pouze desáté míchání.

Normou je, když dítě provede 10 pohybů za 20 minut. Pokud uběhlo více času, znamená to, že během tohoto období odpočívá nebo je typu pasivních lidí. Po hodině můžete počet kontrol opakovat. V případě podobné situace je lepší poradit se s odborníkem. Ale žádná panika.

K dispozici je také Cardiffova technika. Míra míchání dítěte za 12 hodin je desetkrát. Výpočet se provádí takto:

 • Začátek počítání je označen.
 • Šoky a pohyby jsou brány v úvahu.
 • Desáté míchání je zaznamenáno v tabulce.
 • Pokud je dítě během 12 hodin aktivní a provedlo 10 pohybů, není třeba se obávat.
 • Pokud dítě neustále spí, měli byste navštívit lékaře.

Můžete použít techniku ​​Sadowski. Od předchozích metod se liší tím, že pohyby se počítají po jídle. Norma je 4 nebo více pohybů za hodinu.

Slabé a silné pohyby

Aktivitu lze samozřejmě počítat bez udržování tabulky záznamů. Některé tabulky však pomohou přesně určit vývoj dítěte. Vedení deníku navíc včas pomůže pochopit, jak se dítě cítí, a v případě potřeby podnikne nezbytná opatření..

Žena nesoucí dítě nakonec začne rozumět jeho „jazyku“. Například aktivní pohyby indikují nedostatek kyslíku. V tomto případě byste měli změnit polohu těla, poté se zvýší průtok krve do placenty. Při nízkém hemoglobinu je třeba konzultovat gynekologa, který předepíše přípravky obsahující železo. Pomohou vašemu dítěti získat správné množství kyslíku..

Pasivita nebo naprostý nedostatek pohybu dítěte by měly upozornit budoucí mámu. Ale nebojte se. Je třeba se pokusit dítě vyprovokovat k činnosti:

 • relaxovat;
 • provádět úpravy vody;
 • provádět fyzická cvičení;
 • zadržte dech;
 • jíst.

Pokud to nefunguje a do 10 hodin se dítě neukáže, musíte naléhavě navštívit gynekologa. Poslouchá srdeční rytmus dítěte a nasměruje ho na CT nebo ultrazvukové vyšetření. Je lepší být okamžitě v bezpečí, než se pokusit opravit neopravitelné později. Pamatujte, že dítě spí, takže pokud matka necítí svou aktivitu po několik hodin, je to v pořádku - je ve stavu spánku. Mnoho užitečných informací o tom najdete na fórech maminek..

Je třeba si uvědomit, že povaha pohybů plodu je jakýmsi „senzorem“ toho, jak těhotenství pokračuje. Intenzita pohybů vám umožňuje nepřímo posoudit pohodu dítěte.

Až 26 týdnů je plod malý. Plavá v lůně jako „ryba ve vodě“. Žena pociťuje lehké pohyby po dlouhou dobu, ale po 26 týdnech je rychlost pohybu 10 pohybů po dobu 2-3 hodin. Obvykle do třetího semestru žena začíná chápat „jazyk“ svého dítěte a je schopna si všimnout povahy změn. Většina matek si všimla své násilné činnosti. Vysvětlení je jednoduché: dítě je stísněné a nepohodlné, takže se začne pohybovat. Zvýšená aktivita je také spojena s nízkým krevním oběhem. Pokud je žena v poloze na zádech nebo se silně vychýlí zpět, děloha stlačuje krevní cévy, které přenášejí krev do placenty, v důsledku čehož vstoupí v menším množství.

Kardiotocografie (CGT)

Pokud má žena podezření na stav dítěte, potřebuje odbornou konzultaci. Nízká aktivita nebo nedostatek pohybu může znamenat hypoxii. Lékař předepisuje CTG. K přesnému posouzení stavu a srdeční frekvence plodu je předepsána kardiotocografická studie. KGT dokáže rozpoznat, zda nemá kyslík.

Studie se provádí takto:

 • pomocí popruhů na zadní straně dítěte v oblasti srdce je připojen speciální senzor;
 • žena drží zařízení s tlačítkem v ruce;
 • při nejmenším rozrušení to stiskne.

Senzor zachycuje křivku tepu dítěte. S každým pohybem se rytmus zrychluje. Taková studie se nazývá FIBC. Motoricko-kardinální reflex se začíná projevovat po 32 týdnech. Taková studie se dříve nedoporučuje..

CTG se provádí půl hodiny. Pokud není pohyb, lékař požádá ženu, aby provedla lehká tělesná cvičení, a poté provede druhé vyšetření. Pokud je pokus neúspěšný, potom dítě trpí nedostatkem kyslíku. V tomto případě se předepisuje Dopplerova studie, ve které se měří rychlost proudění krve v cévách pupeční šňůry. Po obdržení údajů lékař určí, zda má plod hypoxii. Pokud je taková diagnóza provedena, odborníci zjistí závažnost onemocnění. S drobnými příznaky jsou předepisovány speciální léky, které zlepšují krevní oběh a pozorování specialistou. Při výrazné hypoxii se rozhoduje o okamžité práci, jinak nedostatek kyslíku může vést k úmrtí dítěte. Lékárníci dnes dosud neuvolnili účinné léky, které mohou eliminovat hypoxii plodu..

Pohyby plodu během těhotenství: když začnou, jaké jsou pocity v břiše, proč by měly být kontrolovány

Délka těhotenství je 40 týdnů. Od prvních týdnů početí se nastávající matka obává, jak se dítě cítí a zda jeho srdce bije. První fyzický kontakt s plotem můžete cítit nejdříve po 18 týdnech těhotenství. První chvění dítěte je pro těhotnou ženu neviditelné. Jsou příliš něžné a nemožné je cítit. Některé ženy tvrdí, že „slyší“ dítě od 12-13 týdnů, ale s největší pravděpodobností jsou tyto pocity spojeny se zvýšeným střevním opětovným pohybem.

První pohyby jsou označeny uprostřed gestačního období (pokud první těhotenství).

Potenciální matka cítí přítomnost dítěte a mluví s ním. Plod zase reaguje na dotek a hlas zvenčí.

Vzhledem k tomu, že růst a hmotnost plodu roste, je v dutině dělohy menší prostor. Objeví se svalový tonus, těhotná žena cítí motorickou aktivitu dítěte.

Šoky z dělohy jsou zárukou, že dítě žije.

Podle povahy lopat lze určit blaho dítěte a včas identifikovat možnou patologii vývoje.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

První pohyby jsou prováděny v procesu embryogeneze. To je v průměru 5 až 6 týdnů od okamžiku početí. Na konci prvního trimestru je růst embrya stále malý, aby cítil jeho pohyb.

Na ultrazvukovém monitoru lékař zaznamenává aktivitu, ukazuje ji nastávající matce, ale nelze je cítit.

Znatelné pohyby se objevují v 19-20 týdnu těhotenství. Snad dříve, zejména u žen, které měly zkušenosti s porodem a porodem dítěte.

Zkušené matky mají třes 16-17 týdnů, někdy i dříve.

Právo na narození je silné od 17. týdne, ale je nesmírně obtížné si povšimnout a určit, že se jedná o „zprávy“ dítěte.

Když plod zesílí a jeho pohyby se stanou více vědomými, pak prvotní matky ocení krásu pohybů dítěte.

Nepřítomnost trhavých pocitů po 21 týdnech těhotenství je nepříznivým příznakem, takže lékaři od druhého trimestru se zajímají o možnou aktivitu plodu.

První dojmy

Pocity o vývoji nového života v lůně jsou jiné povahy. První otřesy jsou srovnávány s máváním křídla motýla nebo ryby plavající se, která se jemně dotýká břicha a znovu se schovává..

Někdo si všimne buchotání a někdy je spojí s poruchami trávení.

Budoucí matka může „slyšet“ nejen to, jak ji dítě srazí, ale také to, jak škytavka, v tomto případě je gurgling, je jedním z těchto příznaků.

Zkušené těhotné ženy znají pocity, ale podle jejich recenzí „jsou vždy jiné a začínají v nejneočekávanějším okamžiku“.

Jedna matka řekla, že když čekala na první doplnění v rodině, někde kolem 18 týdnů měla svalové křeče v žaludku, což bylo možné pozorovat v poloze na zádech, ale nikdy jí nenapadlo, že s ní toto dítě začíná komunikovat. Až když se „spazmy“ staly zvykem, maminka hádala o činnosti dítěte.

První pohyby jsou hmatatelné, ale zatím je nelze vidět. Jakmile dítě trochu vyroste, jeho „pozdravy“ budou patrné ostatním.

Rychlost pohybu v různých časech

V různých gestačních obdobích se dítě pohybuje různými způsoby. Od prvního zatlačení do dalšího může uplynout 1 až 2 dny.

Když to prostor v děloze dovolí, plod dělá asi 250 pohybů, ale matka je nebude cítit všechny.

Od 20. týdne těhotenství denně nelze zaznamenat více než 10 úderů. Do 28. týdne jejich počet přesáhne 500 a je zde více povrchových šoků: 6 až 8 šoků každou hodinu.

V polovině druhého trimestru se u plodu rozvine režim spánku a bdění.

Většinou je ve snu a pohyby jsou vzácné, ale opakují se v intervalech.

Jak se mění intenzita mobility v různých časech

Od 20 do 32 týdnů se fetální aktivita postupně zvyšuje. Vrchol nastává ve 32-33 týdnech těhotenství. Potom se dítě začne pohybovat méně často, ale intenzivněji.

Důvody tohoto jevu jsou následující:

 • za prvé, dítě se zvětšuje;
 • za druhé se objeví síla a svalový tón;
 • zatřetí je v děloze stále prostor, takže se můžete otočit nebo protáhnout.

Intenzita pohybů může být vyjádřena ve schématu:

 • 20-22 týdnů: 3-5 za hodinu;
 • 22-24: 5 až 7 za hodinu;
 • 24-26: až 10, ale ne méně než 6 za hodinu;
 • od 26 do 30: od 10 do 14 za hodinu;
 • od 30 do 36: 8-14 za hodinu;
 • od 36 do konce těhotenství: od 6 do 12 za hodinu.

V průměru by se dítě mělo pohybovat 10krát za hodinu.

Data jsou hypotetická, protože v jednu hodinu bude aktivně strčit a v druhé bude spát, takže pohyby budou jednoduché nebo zcela chybí.

Intenzita pohybů do jisté míry závisí na tempu života matky.

Jak se projevují a cítí pohyby plodu

Pocity a povaha chvění závisí na mnoha faktorech:

 1. Prezentace plodu. Je-li hlava dítěte snížená, dochází k intenzitě a trhavým pohybům v horní části břicha. Někdy se lokalizoval ve správné hypochondrii. Při nesprávné prezentaci je aktivita vyjádřena vnitřními tahy dolního segmentu zaobleného břicha.
 2. Práh těhotné ženy. Jeho překročení je doprovázeno bolestivými pocity při pohybu.
 3. Povaha budoucího dítěte. Nadměrná aktivita nebo naopak letargie může být příznakem patologie a může být znakem charakteru.
 4. Doba březosti. Se zvýšením gestačního věku dochází ke zlepšení mozkové aktivity a fyziologické síly. Plod může reagovat na hlasité zvuky zvenčí, na hlas matky nebo příbuzných kolem ní.

Tahy se vyskytují na různých místech: přední strana břicha, záda, žebra, ingvinální zóna.

Čím aktivnější je dítě, tím silnější jsou jeho „pozdravy“. Je však třeba umět rozlišit fyziologickou charakteristiku znaku od možného patologického procesu.

Povaha pohybů

Slabé otřesy jsou zaznamenány v raných stádiích těhotenství. Jejich přítomnost později, a zejména v posledních týdnech, může znamenat slabost plodu, vývojové abnormality nebo syndrom intrauterinní retardace růstu.

Bolest je doprovázena dalšími klinickými příznaky a je spojena se základním onemocněním těhotné ženy, jako je selhání ledvin nebo křečové žíly..

Bolestivé chvění v mírném množství je známkou normálního stavu, ale pouze v případě, že gestační věk je od 35 týdnů.

Důvodem je velká váha nebo nesení několika plodů současně..

Nepříjemné bolestivé dary mohou vyplývat z nepohodlného postavení dítěte nebo matky nebo mohou mít závažnější příčiny. Bolestivé tahy mohou být zaměněny s kontrakcemi.

Příliš aktivní pohyby nesou známku nedostatku kyslíku (hypoxie). Nedostatek kyslíku vzrušuje nervovou soustavu plodu a on zase začne „zuřit“ a dávat nastávající matce bolest.

Potvrdit nebo vyvrátit hypoxii pomocí CTG nebo ultrazvuku.

Nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje dítě a může vést k závažným vývojovým poruchám dítěte.

Proč počítat pohyby

Pro stanovení normální hodnoty pohybů byl vyvinut speciální test, během kterého se počítají otřesy..

Technika je následující:

 • počítání pohybů začíná 28. týdnem těhotenství;
 • nastávající matka pro toto období by měla odmítnout podnikat;
 • Počítání začíná v 9 hodin a končí v 9 hodin.
 • jsou brány v úvahu všechny pohyby (malé, lehké, těžké atd.);
 • normální hodnota je 10 nebo více pohybů;
 • aby nedošlo ke ztrátě při výpočtech, je nutné vést kartu nebo pravidelné účetnictví.

Zkouška na množství pohybu nezbytné k posouzení stavu plodu.

Pokud se plod pohybuje méně než 10krát, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Nepřítomnost šoků po dobu 12 hodin přináší nepříznivou prognózu.

Co dělat, když se dítě dlouho nepohybuje

Dítě by nemělo být vždy v aktivním stavu. Obvykle doba pobytu v lůně nepřesahuje 3–4 hodiny denně. To znamená, že dítě spí častěji, občas přerušuje chatování s mámou.

Existuje několik způsobů, jak přimět dítě k probuzení:

 • jíst čokoládu, bonbóny nebo sladké nápoje;
 • pít horký čaj;
 • hladil a poklepával na žaludek;
 • zapněte hlasitou hudbu nebo přímé jasné světlo na břiše.

Pochybné metody, ale někdy účinné.

Pokud dítě nebude kontaktovat déle než 12 hodin a výše uvedené metody nepomohou, můžete udělat šílený čin - poslouchejte srdeční rytmus sami pomocí stetoskopu.

Během 30 týdnů je možné slyšet srdeční kontrakce, ale jejich kvalitu nelze odhadnout.

Nejvhodnější akcí bude vyhledat lékařskou pomoc.

Můžete také zavolat porodníkovi-gynekologovi a říct mu o problému..

Pokud se plod nepohybuje dlouhou dobu, pravděpodobně má vážné zdravotní problémy.

Míchání plodu. Jak a na jak dlouho to je? Proč a jak počítat? Normální počet pohybů. Mává stůl týdně. Co dělat, když se dítě příliš nebo příliš aktivně nepohybuje?

Když se plod začne pohybovat v děloze?

Fetální pohyb začíná v 7 - 8 týdnech těhotenství, tj. Na konci druhého měsíce.

Po 8 týdnech může plod již reflexně reagovat na podráždění záškuby nebo váháním. Dítě má v tomto okamžiku délku těla pouhých 2,5 cm, ale jeho pohyby jsou možné díky již vytvořeným svalům podél páteře.

Vzhledem k malé velikosti plodu se jeho budoucí matka ještě nemůže cítit (často žena neví, že je v tuto chvíli těhotná). Pokud se žena obrátí na prenatální kliniku a provádí se ultrazvukové vyšetření dělohy, lékař vidí pohyby plodu. Přítomnost pohybů plodu na ultrazvuku bude znamenat, že se plod cítí dobře a roste.

Asi do 12. týdne může dítě už něco chybět, můžete vidět výrazy obličeje. Kromě toho je začátkem druhého trimestru, že se pohyby plodu, které se nazývají spontánní činnost svalů plodu, spojují s reflexními trhnutím. Spontánní aktivita je pohyb, který plod vytváří sám, a nikoli jako reflexní reakce..

V lůně vytváří plod následující formy spontánních pohybů:

 • První forma. Neustálé podráždění kožních receptorů (citlivých nervových zakončení) amniotickou tekutinou vede k tomu, že ohýbací svaly fetálního kmene jsou neustále v určitém tónu. Právě tato konstantní tonická kontrakce vede k charakteristické ohnuté poloze plodu (zárodek), díky čemuž je umístěna v děložní dutině..
 • Druhý formulář. Tato forma je periodicky se vyskytující krátká kontrakce extenzorových svalů, tj. Svalů, jejichž kontrakce narušuje charakteristiku ohýbaného držení těla dítěte. Je důležité, aby se všechny trup extensorů, hlava a končetiny svalu stahovaly. Toto snížení se nazývá zobecněné (obecně). Právě tyto kontrakce se nastávající matka cítí jako první rozruch ve 4 - 5 měsících těhotenství. Plod obvykle činí 4 až 8 takových kontrakcí za hodinu.
 • Třetí forma. Tyto kontrakce jsou respirační pohyby. Přestože plod nedýchá plícemi, pohyby dýchacích svalů začínají již za 14 týdnů. Plod „dýchá“ mnohem častěji než novorozenec nebo dospělý, což dělá asi 40 - 70 respiračních pohybů za minutu (dospělý dělá asi 20 pohybů). Dýchací pohyby plodu může být cítit matkou, ale v pozdějších stádiích.

Po 12 týdnech je plod již schopen plemene. Později dítě provádí stále více různých pohybů, je schopno škytnout, zívnout a sát prst. Do konce druhého měsíce plod svými pohyby reaguje na bolest.

Bolest pro něj je pro matku nepříjemným incidentem, který způsobuje uvolnění adrenalinu do krve. Pokud je v krvi mnoho stresových hormonů, potom se plod chová neklidně, aktivně se pohybuje. Důvodem je skutečnost, že malé tělo pod stresem těla matky začíná mít nedostatek kyslíku. Díky tomu se pohybuje aktivněji. Aktivní pohyb plodu však může vést nejen k negativním zkušenostem těhotné ženy, ale také k pozitivním impulzům, které jsou mu osobně určeny. Pokud tedy nastávající matka hladí bříško, mluví s dítětem, poslouchá hudbu, může dítě také reagovat. V tomto případě nemluvíme o kyslíkovém hladovění, ale o příjemném vzrušení nervového systému dítěte. Lékaři říkají, že takto se utváří budoucí způsob reakce dítěte na vnější podněty.

Jak se hnutí cítí?

Na začátku pohybu plodu těhotná žena popisuje takové fráze jako „ryby plavaly“, „vlna se valila“, „motýly v žaludku“. Tyto pocity nepohodlí nezpůsobují. Aktivnější šoky a kopy se objevují již ve třetím trimestru, přesněji v 7 měsících těhotenství. V této době bude aktivita dítěte různorodá, může svou matku překvapit svými schopnostmi zatáhnout za rukojeť, nohu, hlavu a pokaždé, když matka tyto pohyby pocítí,.

Na rozdíl od činnosti, jako je „vidět, jak můžu, mami“, může dítě koktat. Tento jev se také nazývá „fetální dýchání“. Lékaři to vysvětlují relativně velkými játry plodu, který tlačí na dýchací desku bránice. Komprese frenického nervu způsobuje podráždění, které se projevuje trhavými rytmickými kontrakcemi bránice, tj. Škytavka. Máma cítí škytavka plodu jako rytmické třes nebo „tikání hodin“. Tento škytavka se nepovažuje za pohyb plodu, proto se při výpočtu počtu svých pohybů nebere v úvahu.

Když žena cítí první pohyby dítěte během prvního a druhého těhotenství?

Míchání plodu je jedním z příznaků těhotenství, které, pokud je určeno lékařem během hmatu, je považováno za spolehlivé znamení zajímavé situace. Před příchodem a rozšířeným použitím ultrazvuku byly pohyby plodu a poslech jeho srdečního rytmu některé ze spolehlivých známek těhotenství. V současné době je těhotenství diagnostikováno dříve, než žena cítí, že někdo „tlačí“ do žaludku.

Během prvního těhotenství žena pociťuje pohyby dítěte po 20–21 týdnech, zatímco během následujících těhotenství dříve, po 18–19 týdnech. To je způsobeno zvýšením citlivosti stěn dělohy během opakovaného těhotenství. Pokud má žena nadváhu, pak pohyby plodu nebudou pociťovány až do 25 týdnů.

Lze pociťovat pohyby plodu v týdnech 14-15?

V této době je dítě příliš malé na to, aby cítilo jeho pohyby. Citlivost dělohy a instinkt matky nemohou ovlivnit načasování vnímání pohybů plodu, protože existuje objektivní důvod, proč těhotná žena cítí chvění a kopy - to je velikost plodu. Když plod doroste do určité velikosti, a to se stane po 19 až 20 týdnech těhotenství, zmenší se vzdálenost mezi tělem plodu a stěnou dělohy. To zvyšuje šance na kontakt mezi těmito dvěma strukturami. Proto je nemožné cítit pohyby plodu před 18 týdny.

Pokud nastávající matka tvrdí, že její dítě už 4 měsíce míchá, znamená to, že buď byl gestační věk původně stanoven nesprávně, nebo že žena provedla střevní kontrakce pro pohyb plodu.

Jaká je doba míchání nejaktivnější?

Období nejvyšší aktivity plodu je pozorováno ve 26. - 32. týdnu těhotenství. V tomto okamžiku je délka těla rostoucího muže 36 - 45 cm a hmotnost během těchto 6 týdnů se postupně zvyšuje o kilogram (od 700 do 1700 gramů). Během této doby je poměr velikosti dělohy a velikosti plodu nejvhodnější, aby se dítě mohlo hojně smát. Kromě toho je děloha již natažena plodovou vodou, nachází se nad úrovní malé pánve, což znamená, že je zde dostatek prostoru pro manévry. Těchto 1,5 měsíce bude pro nastávající matku nejzajímavější a hektičtější, i když ne všechny matky mají aktivní miminka. Činnost plodu v tuto chvíli nelze srovnávat s aktivitou ostatních dětí současně. Rychlost pohybu za den je individuální koncept. Maximální počet fetálních pohybů závisí na vlastnostech fetálního nervového systému. Jsou klidná miminka a jsou i ti, kteří nemilosrdně kopají do břicha matky. Předpokládá se, že pokud se dítě během těhotenství pohybuje velmi aktivně, pak po narození bude v klidu, a naopak, ne moc mobilní děti po narození se stanou fidgety. Proto je nezbytné porovnat aktivitu plodu s jeho osobními normami, avšak vzhledem k tomu, že minimální počet pohybů za den by neměl být menší než 10.

32 týdnů. Jak se dítě pohybuje?

32. týden je 8. měsíc těhotenství, kdy nejnásilnější období života plodu je pozadu. Vzhledem k tomu, že se dítě stále více zaplňuje v lůně, již nevykonává ostré háčky s rukojetí ani bojující údery nohou. Plod je již poměrně velký, jeho režim spánku a bdělosti již byl upraven, to znamená, že nastávající matka už zná hodiny, kdy dítě ráda spí, a když chce natáhnout ruce. Toto víceméně stabilní období někdy děsí některé mumie, protože plod se zklidnil. Jiné matky nehlásí snížení fetální aktivity. Takové různé pocity u těhotných žen vedou k úzkostným myšlenkám jak v případě stabilizace, tak v případě pokračování stejné činnosti dítěte. Aby matka mohla být pro dítě klidná, je pravidelně vyšetřována ultrazvukem, na kterém jsou vidět i ty pohyby plodu, které žena necítí..

Plodná aktivita před porodem ve 38 - 40 týdnech

Pohyb dítěte se obvykle dynamicky pozoruje od 28 do 36 týdnů těhotenství, někdy je třeba pozorovat v posledním měsíci až do narození. Je důležité, aby nastávající matka věděla, že v posledním měsíci těhotenství je plod již poměrně velký (už váží 3 nebo více kilogramů) a děloha se nemůže dále protahovat. V této době jsou hlavními pohyby převraty a salto. To je věřil, že to je to, jak dítě začne "hledat" místo pro opuštění dělohy. Po nalezení „východu“ (děložního čípku) má dítě v této části hlavu a nohy směřují bránici na stranu. V této poloze budou kopy cítit matka pod prsou a budou docela bolestivé. Hlava v oblasti krku také způsobí hmatatelné nepohodlí, někdy se cítí jako silná a ostrá („elektrická“) bolest v dolním břiše. To není problém, protože děložní hrdlo se také postupně připravuje na porod, což usnadňuje hlava plodu.

Některé těhotné ženy tvrdí, že se dítě začalo pohybovat slabší, ale stále se pohybuje. Je to také v pořádku.

Bude mnohem nebezpečnější, když se dítě najednou začne pohybovat příliš aktivně - to může znamenat, že mu chybí kyslík.

Kolik pohybů lze považovat za normální?

Normálně by se plod měl pohybovat nejméně 10krát za 2 hodiny. V průměru může provádět 30 pohybů za hodinu (rozsah pohybu v normálním rozsahu 16 - 45). Mezi pohyby může uplynout 50 až 75 minut (to je považováno za maximální povolené období mezi dvěma kopy). Doby spánku, kdy dítě není v průměru aktivní, jsou v průměru 20 až 40 minut, méně často 90 minut. Mnoho lékařů také poznamenává, že dítě může spát po dobu 3 hodin, a není to děsivé, pokud může být „probuzeno“ pomocí metod provokace.

Počet pohybů plodu závisí na následujících faktorech:

 • Denní časy. Nastávající matka poznamenává, že dítě často tlačí večer a v noci.
 • Emoce mámy. Obvykle se na pozadí stresující situace dítě pohybuje aktivněji, ale někdy může naopak na chvíli zmrazit..
 • Maminina fyzická aktivita. Dítě se začne hýbat, když je matka v klidu. I malá fyzická aktivita o čtvrtinu snižuje počet pohybů plodu.
 • Jíst Pokud je těhotná žena hladová, dítě na to reaguje zvýšením počtu pohybů. Po jídle se může dítě také aktivněji pohybovat. Plod také reaguje na příjem sladkostí, což je vysvětleno uvolňováním adrenalinu (jednoho ze stresových hormonů), který je potřebný pro nízkou hladinu glukózy v krvi (pokud nastávající matka chce sladkosti, adrenalin ovlivní svaly a způsobí destrukci glykogenu, ze kterého se vytvoří glukóza).
 • Zvuky. Ostré a hlasité zvuky mohou způsobit aktivaci pohybů plodu a naopak klidnou melodickou hudbu, zklidňuje dítě.
 • Dlouhý pobyt v nepříjemné poloze. Jakékoli nepohodlí těhotné ženy také způsobuje nepohodlí plodu, na které reaguje pohybem. Dalším důvodem pro změnu počtu pohybů spojených s nepohodlnou polohou je narušení dodávky krve do dělohy nebo stlačení velkých cév těhotnou děloží. Proto se těhotným ženám, zejména v pozdějších stádiích, doporučuje ležet na levé straně. V této poloze je děloha lépe zásobena krví a nehrozí riziko komprese velkých cév umístěných za dělohu..
 • Objem plodové vody. Pokud je kolem dítěte málo plodové vody, pak se bude častěji dotýkat stěny dělohy (děloha je napnutá a zvyšuje se nejen díky růstu plodu, ale také ke zvýšení množství plodové vody). Pokud je více vody, než je nutné (více než 2 litry v pozdějších stádiích), pak matka nemusí cítit všechny pohyby plodu (bude jich tolik jako u obvyklého množství vody, ale ne všechno bude cítit)..

Některé faktory (nadváha, placenta připevněná k přední stěně dělohy) mohou, jak to bylo, absorbovat fetální šok, takže žena je buď nebude cítit, nebo bude cítit slabé tahy.

Proč spočítat počet pohybů dítěte v děloze?

Výpočet pohybů plodu neztratil svůj význam ani na pozadí výskytu instrumentálních metod pro pozorování dítěte. Na základě počtu pohybů krbu se v současné době vyhodnocuje jeho stav. Stejně jako novorozené dítě nemůže dát své matce vědět, co chce jíst, pít nebo potřebovat vyměnit plenky, s výjimkou pláče, a plod, zatímco je stále v lůně, pohyby dává matce „znamení“.

Proto je pohyb plodu jedním z příznaků, které se používají k hodnocení stupně pohodlí dítěte v děloze. Tento ukazatel velmi úzce souvisí s srdeční frekvencí dítěte a společně tvoří biofyzikální profil plodu (BPP). BPP odráží příjem potřebného nebo nedostatečného množství kyslíku přes pupeční šňůru k plodu. Pokud kyslík vstoupí v dostatečném množství, pak se tento stav nazývá normoxický stav plodu. Pokud jsou pohyby příliš aktivní nebo naopak příliš vzácné, hypoxický stav plodu (hladovění kyslíkem).

Hlavní myšlenkou BPP je zajistit, aby se při nezávislých pohybech plodu také zvýšila jeho srdeční frekvence. Tomu se říká fetální myokardiální reflex (plod - plod, myokard - srdeční sval). Tento reflex je velmi důležitý, protože stupněm jeho uchování je možné posoudit úroveň vývoje center regulace tělesných funkcí, které se nacházejí v mozku (respirační centrum, kardiovaskulární centrum, centrum svalového tónu), nebo spíše jejich citlivost na hladinu kyslíku v krvi.

Frekvence pohybů plodu závisí na následujících ukazatelích:

 • vaskulární tón - zvýšení nebo snížení vaskulárního tonusu (tlak v tepnách a žilách);
 • hladina chemických látek v krvi - například hladiny hormonů, glukózy, kyslíku a oxidu uhličitého;
 • průtok krve v děloze a placentě - záleží na stavu placenty, systému koagulace krve a dalších faktorech;
 • acidobazická rovnováha krve u plodu - záleží na stavu jeho metabolismu a normálním vývoji orgánů.

Při změně výše uvedených indikátorů je narušen fetální myokardiální reflex - pohyby dítěte se mohou zvýšit, ale nedochází k žádnému srdečnímu rytmu. Lékaři také považují za nebezpečné, když se dítě pohybuje méně, než se očekávalo (to je mnohem nebezpečnější, než když se pohybuje aktivněji). To znamená, že mozek přestal reagovat a jsou narušeny adaptivní mechanismy plodu. K narušení adaptačních mechanismů dochází v řadě poměrně závažných stavů, které vyžadují pečlivější sledování stavu budoucí matky a plodu.

Snížená motorická aktivita plodu se považuje za rizikový faktor následujících nežádoucích účinků:

 • vrozené malformace plodu;
 • předčasný porod;
 • poranění plodu;
 • narušení vývoje nervového systému plodu;
 • nízká porodní váha;
 • potrat a mrtvý porod;
 • slabost práce, která nutí lékaře aplikovat stimulaci práce nebo mít císařský řez.

Díky počítání pohybů plodu, sledování zvýšení nebo snížení počtu jeho pohybů je tedy možné včas identifikovat nebezpečné podmínky..

Jak počítat?

Metody výpočtu pohybů plodu byly navrženy za jedním účelem - identifikovat stavy, které způsobují snížení fetální aktivity a představují nebezpečí pro její nitroděložní vývoj. Maximální počet pohybů plodu, počínaje 28 - 30 týdny těhotenství. V tuto denní dobu se plod může pohybovat asi 600krát. Těmito pohyby se těhotná žena cítí jen málo, a to ty, které způsobují rány na stěnu dělohy. Takové tahy tvoří 75% všech pohybů dítěte. Pohyby uvnitř dělohy, které plod dělá, jako by se vznášel v plodové vodě, obvykle matka necítí.

Pro počítání pohybů plodu jsou k dispozici následující možnosti:

 • sebeovládání - žena počítá své vlastní pohyby;
 • aktivní počítání - pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a kardiotocografie (CTG).

Při vlastním počítání je důležité, aby si žena byla vědoma všech pravidel pro výpočet motorické aktivity plodu. Škytavka dítěte se tedy nepovažuje za pohyb. Všechny výpočty fetálního pohybu by měly být prováděny v poloze ležení nebo sezení, žena by měla být emocionálně klidná. Jeden pohyb plodu se nepovažuje pouze za jeden úder nohou, ale celá skupina „kopů“ a „šoků“ produkovala jeden po druhém. Pokud se po „penaltovém přestřelce“ dítě zastavilo a po několika minutách se začalo znovu tlačit, je to druhé rozruch.

Metody pro počítání pohybů plodu navrhli britští porodníci Pearson, Cardiff a Sadowski. Jejich rozdíly jsou v době počítání, ale jinak jsou podobné. Všechny tyto metody jsou založeny na minimální hodnotě pohybu plodu za 12 hodin nebo za hodinu.

Pearsonova metoda

Tato metoda se jednoduše nazývá „počítat do 10“, protože těhotná žena potřebuje pouze určit čas, kdy se dítě bude pohybovat po desáté. Pohyb plodu je nutné sledovat od 9:00 do 21:00. To znamená, že matka by měla do sloupce tabulky zapisovat pouze čas, kdy plod dosáhl 10 "pa". Pokud dítě provedlo své minimální cvičení do 12 hodin, má se za to, že je v pořádku.

Cardiffova metoda

Tato metoda také počítá desáté míchání, ale s tím rozdílem, že může být počítáno libovolně, to znamená, že si matka v tabulce poznamenává čas začátku počítání (může si vybrat sama) a čas, kdy dítě dokončilo 10. cvičení. Není nutné zahájit počítání v 9 hodin ráno, samotná skutečnost je důležitá, že během 12hodinového období plod provedl tělesnou frekvenci 10.

Sadowski metoda

Protože všechny děti v lůně milují večer a v noci bláznovství, Sadowski navrhuje počítat pohyby po 19:00. Počítání pohybu plodu podle Sadowského začíná po večerním jídle, od 19 do 23 hodin. Je důležité, aby těhotná žena seděla nebo ležela na boku, je nutný úplný klid, protože jakékoli fyzické aktivity, i malé, mohou dítě vyděsit, a rozhodne se svou matkou zastrašovat. Před počítáním vyprázdněte močový měchýř..

Pozorování se provádí po dobu jedné hodiny. Pokud se dítě pohybuje 10krát za hodinu, pak je s ním všechno v pořádku. Nemůžete počítat dále. Pokud je méně než 4krát, musíte během druhé hodiny počítat pohyby plodu. Pokud za 2 hodiny počet pohybů dosáhne 4, pak je vše v pořádku. Za ideální se považuje, pokud dítě provedlo 10 pohybů za 20 minut nebo dokončilo dříve než tentokrát. Počítáním počtu pohybů plodu podle Sadowského metody zaznamenává matka počet pohybů dítěte za hodinu a přesný čas testu. Někdy se dítě může hýbat a pak se zastavit. Možná usnul. Pak byste měli počkat ještě nějakou dobu, konkrétně hodinu, kdy je v ní obsažena maximální aktivita.

Pokud dítě potřebuje asi 30 minut na dokončení všech 10 pohybů, pak se to také nepovažuje za špatný indikátor - ne všechny děti vykazují stejnou aktivitu, jsou zde méně aktivní miminka. Pokud však dítě neprovádí 10 pohybů za hodinu, mělo by to být varováno.

Mnoho lékařů navrhuje počítat pohyby plodu nejen po večeři, ale po každém jídle, tedy třikrát denně.

Kardiotocografie

Kardiotocografie (kardio - srdce, toko - děložní kontrakce, grafo - píšu) je záznam srdeční frekvence plodu, kontrakce dělohy a pohyby plodu. Všechny tři tyto parametry spolu souvisí, zejména blíže k porodu. Před narozením, abyste zachytili tyto změny, musíte nainstalovat tři senzory na břicho těhotné ženy - jeden pro každý parametr kardiotocografie (CTG). Přístroj zaznamenává období spánku a aktivní pohyb dítěte ve formě grafu. Registrační čas je 20 - 40 minut. Po dokončení registrace vydá přístroj leták s plánem vytištěným na něm, který si může přečíst lékař. Lékař bude analyzovat změny parametrů po dobu nejméně 2 epizod pohybu plodu, které obvykle trvají asi 15 sekund. Každý parametr je vyhodnocen v bodech - od 0 do 2. Po jeho dekódování je vydán závěr, který indikuje normální kardiotogram nebo patologický stav..

Je důležité, aby budoucí matka věděla, že epizody aktivních pohybů dítěte by měly být doprovázeny zvýšením frekvence jeho srdečního rytmu (žena to může také nezávisle vyhodnotit posloucháním srdečního rytmu plodu v době jeho aktivních pohybů stetoskopem).

Kardiotocografie se provádí ve 32 týdnech těhotenství, méně často ji lékař předepisuje dříve než v tomto období.

Ultrazvuk

Ultrazvuk plodu umožňuje stejnou kardiotocografii, ale přesněji, podrobně a jasně. Pokud tedy zbytek metod pro výpočet pohybu plodu dokáže určit pouze jeho aktivní pohyby, tj. Ty, které dělá sám, pak vám ultrazvuk umožní vidět svalový tonus ohýbačů a extenzorů, jakož i respirační pohyby plodu. Ultrazvuk tedy umožňuje lékaři vyhodnotit všechny tři typy fetální aktivity.

Respirační pohyby lze pozorovat na ultrazvuku již od 15 - 19 týdnů těhotenství, ale jsou rytmičtější ve 22 - 28 týdnech. Dýchání plodu je považováno za proces, kdy řada kontrakcí a relaxací fetální bránice způsobuje, že plodová voda vstupuje do dýchacích cest a mění jejich pohyb. To lze vidět ve speciálním ultrazvukovém režimu zvaném Doppler. Doppler vám umožňuje vidět průtok tekutiny, který je v závislosti na směru namalován červeně nebo modře. Matka nemůže vždy cítit tyto pohyby plodu, zejména v raných stádiích. Ve skutečnosti se jedná o stejný „škytavka“ plodu. Takové rytmické vdechování a výdechy trvají od 30 sekund do 2 minut, zatímco plod během tohoto období provádí 30 až 90 respiračních pohybů.

Pozorování pohybů plodu, včetně těch, které provádí z vlastního podnětu, a těch, které jsou nezbytné k udržení jeho svalového tónu, se provádí po dobu 30 minut. Během této doby by se dítě mělo sklopit po dobu alespoň 30 sekund, provést 3 nebo více velkých pohybů (noha, klika, hlava) a také se ohnout a ohnout alespoň jednou (to znamená, že je zachován svalový tonus). Všechny parametry jsou také hodnoceny bodovým systémem, po kterém je provedeno hodnocení biofyzikálního profilu plodu.

Týdenní tabulka a test

Ve 28 týdnech se těhotné ženě dostává leták, na kterém je nakreslena tabulka. Tabulky mají několik podob. První verze tabulky svisle obsahuje sloupce po týdnech, od 28 do 40 a horizontálně den v týdnu a denní dobu - ráno a večer. Těhotná žena by měla být schopna samostatně vyplnit takovou tabulku a zaznamenat v ní přesný čas, kdy k desátému pohybu plodu došlo za 12 hodin, tj. Podle metody Pearsona nebo Cardiffa.

Někdy vypadá tabulka jinak. Svislé sloupce označují denní čas a horizontální týden a den v týdnu (v tomto provedení je tabulka buněk více). Kromě toho je v dolní části sekce, kde je třeba poznamenat počet řezů (nikoli čas, ale počet), pokud za 12 hodin bylo méně než 10 (v této sekci je počet pohybů zaznamenán vertikálně od 0 do 9). Žena musí do správného pole vložit klíště nebo kříž (hodinu a počet pohybů).

K dispozici je také tabulka pro vytvoření rozvrhu pohybů plodu každou hodinu během dne. Tento graf se nazývá fetální aktogram. Evidenci pohybů provádí sama žena. Graf umožňuje určit typ pohybu plodu. Existují normální pohyby plodu a patologické. K vyhodnocení fetální odpovědi na různé změny v ženském těle během dne je zapotřebí hodinový aktogram.

Actogram plodu je následující:

 • ráno začne žena každou hodinu pozorovat každý pohyb plodu a nezáleží na tom, jak moc dítě strčí;
 • na konci každé hodiny musíte do grafu zaznamenat počet pohybů jako bod v odstavci, který odpovídá počtu pohybů na stupnici;
 • pokud se dítě rozhodlo uspořádat dlouhý „běh“, tj. kopy a rány za sebou, pak matka buď zaznamená nejsilnější rány, nebo naznačuje, že dítě provedlo více než 30 pohybů za hodinu;
 • na konci dne jsou všechny body na listu spojeny čarou, což vede k grafu pohybů plodu.

Actogram plodu odráží biorytmy dítěte, tj. Období jeho spánku a bdělosti. Existuje mnoho možností pro normu, protože plod může být aktivní a neaktivní, ale je důležité, aby neexistovaly žádné patologické plány.

Patologické grafy pohybu plodu jsou:

 • vrcholový graf - velmi násilná fyzická aktivita po dobu jedné hodiny a poté dlouhé období spánku;
 • klesající graf - postupné snižování počtu pohybů plodu z hodiny na hodinu.

Oba grafy znamenají, že dítě zažívá hladovění kyslíkem, to je příliš časté, a postupně oslabující pohyby plodu rovnoměrně signalizují, že dítě nemá kyslík.

Následující rušivé příznaky také naznačují nepříjemný stav plodu:

 • méně než 4 pohyby za 2 hodiny;
 • během posledních dvou dnů se počet pohybů snížil o polovinu;
 • za poslední den se počet pohybů plodu po jejich zmizení zdvojnásobil;
 • nedostatek pohybu plodu po dobu delší než 3 hodiny (3 hodiny je maximální doba, kterou může dítě spát v lůně).

V případě alespoň jednoho z těchto porušení musíte naléhavě konzultovat lékaře.

Co dělat, když se plod nepohybuje déle než 3 hodiny (jak se probudit)?

Nastávající matky se velmi obávají, pokud necítí pohyby plodu po dlouhou dobu, i když je doba těhotenství taková, že lze cítit jen malou část všech pohybů plodu. V případech, kdy dříve aktivní dítě náhle přestalo být fidgetem, můžete ho vyprovokovat k pohybu.

Plod se může pohybovat následujícími způsoby:

 • Mají sousto. Jak je uvedeno výše, dítě je velmi citlivé na změny hladiny cukru v krvi, takže stravování způsobí, že se chce pohybovat. Nejvhodnějšími produkty pro vyvolání pohybu plodu jsou sýr, sušenky, toasty z arašídového másla, jogurt, ovoce nebo ořechy. Můžete jim přidat přírodní šťávu..
 • Proveďte cvičení. Pokud pohybujete pažemi a nohama nebo chodíte rychlým tempem a pak si znovu sednete, můžete vyvolat pohyb plodu. Tato technika je zvláště doporučována gynekology během ultrazvuku, pokud dítě během vyšetření náhle usnula a je třeba ho dodržovat. Fyzická aktivita matky mění hladinu glukózy v krvi a „náhlý“ mír může dítě probudit - začne házet a otáčet se.
 • Dotkněte se břicha. Můžete zkusit strkat, lechtat, hladit žaludek, to znamená provést jakýkoli mechanický účinek na žaludek, který bude přenesen na plod a způsobí jeho reakci. Například ultrazvukové čidlo, které je během studie umístěno na břiše, také vyvolává pohyby dítěte. Při mechanické provokaci je důležité to přehánět, všechny pohyby by měly být jemné a měkké.
 • Věnujte baterku do žaludku. Již od 22 týdnů mohou děti rozlišovat mezi světlem a temnotou - to je vše, co jejich orgán pro vidění nyní umožňuje. Tato schopnost však může stačit k tomu, aby dítě vyrazilo světelný zdroj, pokud spí. Aby toho dosáhl, bude se muset obrátit opačně a jeho matka bude určitě takový pohyb cítit.
 • Lehnout. Jakákoli, dokonce každodenní fyzická aktivita těhotné ženy, má vliv na pohybovou nemoc na dítě. Když se žena pohybuje, začíná „válcování“, pohyb plodové vody. Dítě se to líbí, uklidňuje se a usíná, proto, pokud si jen lehnete na pohovku a uvolníte, může se dítě probudit, protože ho „přestaly pumpovat“. Pokud dítě vodorovnou polohu nezobudí, můžete se otočit na stranu.
 • Promluvte si s dítětem nebo s ním zpívejte. Slyšení u plodu se začíná vyvíjet od 16. týdne těhotenství a dítě slyší zvuky a dokonce odlišuje hlas matky od 22. týdne. Dítě bude také reagovat na hlasitý zvuk v domě. Pokud se mu zvuk líbí, raději otočí hlavu ke zdroji, a pokud ne, naopak, odvrátí se.
 • Zapněte hudbu. Hudba, kterou matka poslouchá sama nebo se „zapíná“ pro dítě, nasazuje sluchátka na břicho, často nutí dítě, aby vyjádřilo svůj názor ve formě tlaků a kopů. Je však důležité, aby hudba nebyla příliš hlasitá, v opačném případě se ta malá vystraší a zamrzne..
 • Být nervózní. Každá emoční událost způsobí uvolnění stresových hormonů, které také ovlivní plod a způsobí, že odrazí nohy a paže. Budoucí maminka může sledovat film, přemýšlet o porodu, to znamená, že emoce by měly být stále s pozitivní konotací. Není třeba si představovat konec světa nebo jiné děsivé obrázky, aby se dítě pohybovalo uvnitř dělohy.
 • Zadržte dech. Plod citlivě reaguje na změny hladiny nejen hladiny cukru v krvi, ale také kyslíku, takže pokud budete zadržovat dech na krátkou dobu, bude dítě cítit, že je málo kyslíku a začne kopat maminku, aby nezapomněla včas dýchat.

Pokud všechny výše uvedené metody nefungují, dítě ztuhlo po dobu 4 hodin nebo déle, pak musíte naléhavě vyhledat lékaře.

Snížení počtu fetálních pohybů může být známkou následujících patologických stavů:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • nízký hmotnost plodu pro daný gestační věk;
 • nízká voda nebo polyhydramnios;
 • placentární nedostatečnost;
 • porušení uteroplacentálního oběhu;
 • děložní infekce.

Všechny tyto patologie mohou vést k tzv. Zmrazenému těhotenství - jedná se o zastavení plodu a jeho intrauterinní smrt.

Pokud těhotenství zamrzne, pak po dobu několika dnů nedochází k pohybům plodu vůbec.

Co dělat, když je pohyb příliš aktivní a bolestivý?

Opačná situace nastává, když se dříve klidný plod začne škubat častěji a intenzivněji. To může znamenat, že dítě nemá kyslík. Pokud dítě začne aktivně kopat, když matka vstoupí do dusné, horké místnosti, zůstane v nepříjemné poloze po dlouhou dobu, kašle nebo má potíže s dýcháním (s patologií dýchacího systému), pak stačí zkusit dýchat čerstvý vzduch a změnit svou polohu. Ve většině případů stačí, aby plod „dýchal“ a přestal se tak aktivně pohybovat. Pokud to nepomůže, musíte co nejdříve navštívit ordinaci porodníka-gynekologa a provést kardiotocografii nebo ultrazvuk..

Mnoho matek si uvědomuje, že se dítě po pohlavním styku začne pohybovat aktivněji, což je děsí. Lékaři tvrdí, že sexuální styk, nebo spíše rytmické pohyby a kontrakce dělohy, mají uklidňující účinek na dítě a po orgasmu se dítě stává aktivnějším. To se považuje za normální, protože, jak bylo uvedeno výše, dítě se pohybuje častěji, když je matka v uvolněném stavu. Při absenci dalších kontraindikací pohlavní styk nezhorší stav plodu.

Bolestivý pohyb plodu je známkou předčasného porodu v minulém měsíci. Pokud nastávající matka cítí příliš mnoho fetálního šoku, pak možná má málo vody.

Datum narození pro pohyb plodu

Tato metoda je nepřesná, ale je široce používána. Je založeno na skutečnosti, že během prvního těhotenství matka pociťuje pohyby plodu ve 20 až 21 týdnech a při opakovaném porodu ve věku 18 až 19 let. Mnoho faktorů však může zpoždění způsobit. Primogenní i mnohonásobné ženy mohou cítit pohyby pouze po 25 týdnech.

Pokud tedy s jistotou víte, že 18. týden těhotenství, druhé nebo třetí těhotenství, musíte přidat zbývajících 22 týdnů těhotenství (těhotenství) a získat přibližné datum narození. Stejně tak během prvního těhotenství musíte do data fetálního pohybu přidat 20 týdnů, abyste zjistili, kdy očekávat dítě.

Články O Neplodnosti