Hlavní Bolest

Klotrimazol během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Nástrojem, který se v gynekologické praxi široce používá, je klotrimazol během těhotenství. O použití tohoto léku během těhotenství a jeho účinku na plod však není jednoznačný názor. Je proto nezbytné pochopit problém hlavních farmakologických charakteristik léčiva a možnosti jeho použití během těhotenství, vzhledem k farmakologickým vlastnostem.

Hlavní farmakologické vlastnosti klotrimazolu

Forma uvolňování léčiva jsou vaginální tablety o obsahu 100 miligramů v množství šesti tablet na balení v průběhu léčby, jakož i krém a mast 1% ve zkumavce v množství 20 gramů. Pro místní působení se používají různé formy, v závislosti na místě léze..

Klotrimazol je širokospektrální antimykotikum. Hlavním mechanismem účinku léčiva je narušení struktury buněčné membrány hub a jejich funkce. Důvodem je skutečnost, že účinná látka klotrimazolu narušuje normální syntézu hlavní buněčné složky houbové stěny - ergosterolu. V důsledku toho je přerušena činnost čerpadel sodíku a draslíku a sodík může volně vstoupit do buňky, což s sebou přitahuje vodu - to naruší práci všech prvků buňky a její obsah je lyžován. Klotrimazol také přispívá k narušení mitochondriálního komplexu a peroxid se uvolňuje s předčasnou peroxidací vodíku. Toto je další mechanismus pro narušení funkce buněk hub a některých mikroorganismů. V mírných terapeutických dávkách je účinkem léčiva dočasně blokována reprodukce hub, to znamená, že má fungistatický účinek. Se zvyšujícími se dávkami na velké může mít léčivo fungicidní účinek, to znamená, že ničí houby. To platí také pro některé streptokoky a stafylokoky, trichomonády a améby, protože jejich buňka obsahuje stejnou látku - ergosterol.

Farmakokinetické vlastnosti léčiva

Klotrimazol má pouze výrazný lokální účinek, není absorbován do systémové cirkulace v případě použití lokálních forem. Projevuje svůj účinek díky schopnosti akumulace ve stratum corneum, což zase přispívá k jeho dlouhodobému účinku, ale zároveň není absorbováno do krevních cév. Při stanovení léčiva v krvi je jeho množství tak malé, že jej nelze měřit. Lék je metabolizován v játrech a vylučován ledvinami a částečně stolicí. Tak nízká absorpce léčiva a téměř nulová biologická dostupnost naznačují možné použití klotrimazolu během těhotenství.

Kontraindikace k použití a vlastnosti vedlejších účinků

Léčivo je kontraindikováno pro použití, zejména během těhotenství v prvním trimestru, v přítomnosti anamnézy alergických reakcí nebo s alergií na další složky léčiva. Vedlejší účinky se objevují velmi zřídka právě kvůli vlastnostem farmakodynamiky, protože léčivo není absorbováno a neovlivňuje systémové orgány. Předávkování klotrimazolem může způsobit dyspeptické poruchy ve formě bolesti břicha, nevolnosti, nevolnosti, zvracení a závratě. Při použití čípků klotrimazolu ve formě svědění, nepohodlí v pochvě, pálení a některých sekrecí se mohou projevit lokální projevy. Nežádoucí účinky klotrimazolu během těhotenství, pokud se použijí v prvním trimestru, jsou porušení diferenciace fetálních tkání a porušení placentace..

Vlastnosti použití klotrimazolu během těhotenství

Čípky klotrimazolu se používají vaginálně. Před přijetím je nutné provést záchod genitálií. Aplikujte jeden čípek jednou denně - večer, zatímco se nedoporučuje používat čípky, aby nedošlo k poškození sliznice děložního hrdla a děložního hrdla. V tomto případě musí být svíčka navlhčena ve vodě a zavedena ručně. Léčba trvá šest dní. Pro nejlepší účinek můžete použít klotrimazolovou mast současně. Taková lokální léčba kandidózy nepřispívá k ovlivnění plodu díky minimální absorpci.

Klotrimazolový krém se používá pro kožní léze a tablety klotrimazolu se používají pro systémové podávání, ale během těhotenství jsou kontraindikovány.

Předávkování při použití klotrimazolu je vzácné, protože léčivo není absorbováno. Může to být menší lokální projev.

Interakce s jinými léky má za následek snížení jejich účinnosti při současném použití s ​​jinými antimykotiky nebo hormonálními přípravky..

Podmínky skladování svíček jsou následující: doba použitelnosti je dva roky. Skladujte při relativní teplotě nepřesahující 28 stupňů, vyhněte se přímým účinkům vysokých a nízkých teplot a vyloučte také vysokou vlhkost.

Po prostudování hlavních farmakologických charakteristik klotrimazolu lze s jistotou říci, že lék nemá systémový účinek na organismus ani během těhotenství, protože má minimální absorpci. Současně je užívání léčiva kontraindikováno v prvním trimestru, protože v procesu pokládání fetálních orgánů může být jakýkoli vliv, i při místní léčbě, teratogenní. Proto může být klotrimazol používán během těhotenství, protože je velmi účinný při mnoha mykotických onemocněních, ale měl by být používán pouze ve druhém a třetím trimestru. Každý případ léčby by měl být studován individuálně a užíván pouze podle pokynů lékaře, protože musíte být opatrní nejen o svém zdraví, ale také o zdraví nenarozeného dítěte..

Základní principy použití klotrimazolu během těhotenství

Těhotenství je období, ve kterém se v ženském těle vyvíjí jiný život, a v této době musíte být velmi opatrní ohledně výživy a příjmu farmakologických látek. Proces organogeneze začíná v prvním trimestru a poté pokračuje růst a diferenciace tkání, což také vyžaduje zvýšenou pozornost při užívání jakéhokoli léku. Plod je agentem cizím tělu ženy, protože obsahuje 50% informací od papeže. Imunitní systém ženy ji vnímá do určité míry jako protilátku, dokud se nevytvoří její placenta s individuální bariérou a průtokem krve, dokud nedojde k rozvoji relativní imunosuprese. Tento stav těhotné ženy přispívá ke změně všech reakcí ženského těla, což dříve mohlo být normální. To znamená, že se reakce farmakologické přeměny léků objevují i ​​jiným způsobem, což může výrazně ovlivnit dítě. To platí zejména o prvním trimestru těhotenství, kdy stále neexistuje placenta, jako individuální ochranný mechanismus.

Stav relativní imunosuprese těla těhotné ženy přispívá k rozvoji a reprodukci oportunní flóry, která s sebou nese mnoho nepříjemných okamžiků. Vagina je místo, které má svou vlastní biocenózu a funguje normálně díky podmíněně patogenní mikroflóře, která normálně inhibuje reprodukci patogenních mikroorganismů. Když se obecná imunita ženy snižuje, snižují se místní ochranné síly, což pomáhá snižovat aktivitu prospěšných bakterií. Vyvíjí se tak jedno z nejčastějších nemocí, které se obávají těhotných žen - plísňová vaginitida nebo také nazývaná drozd. Toto je patologie, která se vyznačuje množením plísní flóry vagíny s vývojem odpovídajících klinických projevů. K tomu dochází na pozadí poklesu počtu laktobacilů vaginálních a doderleinových tyčinek, které se normálně ve vagíně vyskytují během rozkladu glukózy z kyseliny mléčné, a přispívají tak k udržení slabě kyselého prostředí vagíny. Toto je jeden z hlavních místních mechanismů pro ochranu vagíny, která je u těhotných žen s kandidózou nebo plísní vaginitidou narušena..

V tomto článku si také přečtěte o léčbě drozdu klotrimazolem..

Otázka poškození nebo přínosu jakýchkoli léků během těhotenství je široce diskutována, včetně otázky použití klotrimazolu. K určení účinnosti a možného poškození léku během těhotenství potřebujete znát některé jeho farmakologické vlastnosti.

Klotrimazol je antimykotikum, které má lokální účinek a je derivátem imidazolové látky. Tento lék je jedním z nejstarších léků a je účinný proti všem možným hubám. Je účinný proti kvasinkám, plísním, dermatofytům, aktinomycetám, blastomykosám, což přispívá k jeho rozsáhlému využití nejen k léčbě drozdů, ale také pro plísňové infekce jiné lokalizace - plísňové infekce kůže, sliznic a pokožky hlavy. Lék je také účinný proti určitým gram-negativním stafylokokům a streptokokům, trichomonádám a amébám..

Indikace pro použití klotrimazolu jsou proto velmi široké - jedná se o plísňové kožní léze způsobené těmito patogeny, sekundární infekční mykózy, kandidózu dutiny ústní a urogenitální plísňové infekce. Díky lokálnímu působení a různým formám uvolňování může být klotrimazol použit lokálně pro léze různé lokalizace. Existují různé obchodní názvy drogy - „Fungal“, „Candibene“, „Canesten“, „Antifungol“, „Imidil“, „Ovis“, „Lotrimin“, „Dignotrimanol“..

Klotrimazol během těhotenství

Zatímco dítě čeká, vyvíjí se fyziologická imunodeficience. To umožňuje ženskému tělu odmítnout plod jako cizí tělo. Ale se sníženou imunitní obranou začínají napadat nastávající matku různé patogenní mikroorganismy.

Drozd je běžné onemocnění během těhotenství. Houba rodu Candida je prvkem normální mikroflóry ve vagíně. Se snížením imunity se však začne aktivně násobit a dochází k zánětlivému procesu.

První trimestr plísňové invaze se nepokouší léčit, aby se zabránilo možnému patogennímu účinku na plod. Ale od 13. týdne těhotenství může lékař nabídnout různé čípky nebo masti pro místní použití. Jedním z léků používaných na drozd je clotrimazol..

Obecná informace

Klotrimazol je antimykotikum se širokým spektrem působení skupiny derivátů imidazolu. Má fungicstatický a fungicidní účinek na houbovou buňku. Aktivní proti dermatofytům, plísním a kvasinkám, včetně Candida, aktinomycet.

Kromě toho aktivní složka léku působí na stafylokoky, streptokoky, Trichomonas a některé jednoduché organismy. Zlepšení je pozorováno již na začátku léčby.

Droga je k dispozici v různých formách:

 • mast - 1% pro vnější a vaginální použití;
 • vaginální tablety - v dávkách 100, 200 a 500 mg.

Krém bílé barvy a husté textury. Čípky jsou vyráběny ve formě bílé tablety. Jeden konec je zaoblený, druhý obdélníkový. V balení s čípky je aplikátor pro zavedení léku do vagíny.

Indikace pro použití:

 • Plísňová infekce Candida
 • Trichomoniáza
 • Jiné infekce způsobené mikroflórou citlivou na klotrimazol.

Existuje jen málo kontraindikací k užívání léku. Jedná se o 1 trimestr těhotenství a individuální nesnášenlivosti složek. Během menstruace je zakázáno používat čípky. Nepoužívejte s nystatinem, protože aktivita obou léčiv je snížena.

Při použití léku, svědění, suchost v pochvě, může dojít k podráždění.

Těhotenství a klotrimazol

Čípky klotrimazolu během těhotenství jsou zakázány od 1 do 12 týdnů těhotenství. Přestože studie prokázaly úplnou bezpečnost léku pro ženy a děti. Lék nemá teratogenní ani mutagenní účinky na plod..

Ve 2. a 3. trimestru je klotrimazol pro těhotné ženy indikován pouze výsledky nátěru na flóře s potvrzenou fungální invazí. Výběr lékové formy - masti nebo čípků - dávkování, trvání léčby určuje gynekolog.

Čípky Clotrimazol. Návod k použití během těhotenství

Účinné dávky závisí na lékové formě léčiva. Čípky se zavádějí do vagíny přes noc v náchylné poloze. Douche před použitím antimykotik je zakázáno.

 • Klotrimazol 100 mg - 1 čípek po dobu 6 dnů.
 • Klotrimazol 200 mg - 1 čípek po dobu 3 dnů.
 • Clotrimazol 500 mg - 1 vaginální tableta na jedno použití.

Druhý kurz se provádí pouze podle výsledků vyšetření po ošetření a podle gynekologa.

Masť klotrimazolu během těhotenství. Dávkování

Clotrimazolový krém během těhotenství se doporučuje k léčbě vnějších pohlavních orgánů během léčby kandidózy. Namažte vulvu 2krát denně - ráno a večer po dobu 12 dní.

Jsou-li na kůži ložiska mykózy, pak je trvání léčby nejméně 4 týdny. Lék se aplikuje 2-3krát denně na postiženou oblast.

Vaginální gel obsahující klotrimazol je uvolňován pod obchodním názvem Candide. Je to čirý gel. Zavádí se pomocí aplikátoru do 6 dnů. Účinné dávkování je 5 g léčiva.

Klotrimazol během těhotenství

Šťastná událost v rodině - očekávání dítěte - je někdy zastíněna špatným zdravím budoucí matky. Po početí dítěte je imunita ženy oslabena a ne vždy se vypořádá s bakteriemi a infekcemi, které často vyvolávají výskyt drozdů, s nimiž se může Clotrimazol během těhotenství vyrovnat. Aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte, měli byste o tomto přípravku vědět co nejvíce.

Klotrimazol během těhotenství

Pokud si při přenášení dítěte všimnete příznaků infekcí pohlavních orgánů (pálení, svědění, velké množství syrového výtoku nebo podráždění, otok genitální sliznice), měli byste se poradit s lékařem a předepsat správnou léčbu. Nezdržujte návštěvu odborníka - toto onemocnění způsobené houbou Candida a vyvolané změnou hormonálních hladin může ohrozit těhotenství a poškodit zdraví nenarozeného dítěte. Lékaři doporučují oběma partnerům, aby podstoupili léčbu klotrimazolem, aby se zabránilo opětovné infekci..

Složení a forma uvolňování

Jedná se o antimykotikum ze skupiny derivátů imidazolu, které působí lokálně a má široké spektrum účinku na téměř všechny patogenní houby, které způsobují příznaky infekcí u lidí. Koncentrace klotrimazolu (účinné látky) ve fondech je 1%. Složení léčiva a jeho forma uvolňování jsou následující:

Krém 1% v zkumavkách po 20 g

Účinná látka v 1 g:

10 mg clotrimazolu; pomocné látky - cetylalkohol, vazelína, glycerol, tween-80, nipagin, destilovaná voda.

Roztok v 15 ml lahvičkách

1 ml roztoku obsahuje:

účinná látka clotrimazol - 10 mg;
pomocné látky: isopropyl myristinát, bezvodý ethanol.

Vaginální tablety (čípky) po 0,1 g s aplikátorem (balení po 6 kusech)

Účinná látka: klotrimazol 100 mg;

pomocné látky - laktóza, kukuřičný škrob, aerosol, soda, kyselina vinná, kyselina stearová hořečnatá.

Vaginální krém 1% ve zkumavkách po 20 g s aplikátorem

Účinná látka v 1 g: klotrimazol - 10 mg;

pomocné látky - benzylalkohol, cetostearylalkohol, eutanol G, polysorbát 60, rozpětí 60, syntetický albrot, čištěná voda.

Jak droga funguje?

Široká škála účinků klotrimazolu je zaměřena na téměř všechny známé bakterie a patogenní houby. Tyto zahrnují:

 • dermatofyty;
 • blastomykosy;
 • dimorfní houby;
 • kvasinkové houby;
 • plísňové houby;
 • protozoa;
 • určité typy grampozitivních koků;
 • korynebakterie.

Lék zpomaluje růst těchto mikroorganismů (má fungistatický účinek). Ve vysoké koncentraci poškozuje buňky hub a bakterií, poškozuje jejich membrány a vyvolává jejich smrt, což je spojeno s narušením syntézy ergosterolu (fungicidní účinek). V interakci s enzymy patogenních fungálních buněk zvyšuje léčivo koncentraci peroxidu vodíku na toxickou úroveň, což vede k jejich destrukci. Nebyl detekován žádný plísňový odpor vůči léku.

Indikace pro použití

Po absolvování nezbytných testů, konzultaci s odborníkem a stanovení diagnózy je předepsána léčba klotrimazolem. Droga může být účinná v následujících případech:

 • kandidóza vulvovaginitida (drozd);
 • trichomoniáza;
 • plísňová onemocnění kůže, nohou a kožních záhybů;
 • různé druhy lišejníků;
 • povrchní kandidóza;
 • kandidální stomatitida;
 • dezinfekce genitálního traktu před porodem.

Dávkování a podávání

Při léčbě drozdu lékař předepíše vaginální krém (mast) spolu s tabletami. Čípky Klotrimazol během těhotenství se používá bez použití aplikátoru před spaním (svíčka by měla být vložena co nejhlouběji dovnitř vagíny). Předepište lék třemi způsoby:

 1. Použití čípků po dobu 6-7 dnů v dávce 100 mg.
 2. Použití čípků v dávce 200 mg po dobu 3 dnů.
 3. U mírné formy onemocnění se použije dávka 500 mg jednou.

Navíc se klotrimazolová mast používá během těhotenství nebo krému, používá se 2-3krát denně po dobu jednoho týdne a aplikuje se na postižené oblasti vnějších pohlavních orgánů a sliznic. Partner je ošetřen 1% krémem (lubrikovaná genitálie 2krát denně po dobu 7 dnů). K dezinfekci porodního kanálu bezprostředně před nadcházejícím porodem se použije jednorázová dávka 200 mg. Rozhodující slovo spočívá na lékaři.

Klotrimazol během těhotenství 1 trimestr

Tento lék není během tohoto období předepisován ženám - jedná se o kontraindikaci. To je zvláště důležité v prvních měsících těhotenství. Odborníci doporučují jemnější léky, například Pimafucin, podívejte se na dynamiku. Používání takového silného léku během tohoto období bez lékařského předpisu je přísně zakázáno, protože může poškodit plod nebo tělo těhotné ženy..

2 trimestru těhotenství

3 měsíce po početí je přípustné léčit drozd klotrimazolem. Toto je nejlepší čas k odstranění nepříjemných problémů, jako je kandidóza a jiné plísňové infekce vulvy. V závislosti na stádiu exacerbace onemocnění lékař předepíše formu léku a jeho dávkování - vaginální čípky, tablety, masti nebo krém. Průběh léčby je asi 2-3 týdny.

Klotrimazol během těhotenství 3 trimestru

Během tohoto období bude boj proti plísňovým infekcím stejný jako ve druhém trimestru, neexistují žádné zásadní rozdíly. Může být předepsán druhý léčebný cyklus. Na konci 3. trimestru těhotenství používají porodníci lék k dezinfekci genitálního traktu - což pomáhá eliminovat infekci při narození dítěte. Za tímto účelem je lepší použít tablety, jejichž dávkování je předepsáno individuálně.

Léková interakce

Účinná látka klotrimazol inhibuje účinnost jiných polyenových antibiotik - nystatinu, natamycinu, amfotericinu B, aplikovaných topicky. Při použití ve velkých dávkách Dexamethason inhibuje jeho antimykotický účinek. Vysoká lokální koncentrace propylesteru kyseliny p-hydroxybenzoové zvyšuje antimykotický účinek léčiva.

Vedlejší účinky a předávkování

Při lokálním užívání léku a při přísném dodržování pokynů jsou nežádoucí účinky extrémně vzácné. Četnost výskytu nežádoucích účinků není známa, ale na straně imunitního systému, kůže a podkožní tkáně se mohou vyskytnout následující stavy:

 • kopřivka;
 • mdloby
 • arteriální hypotenze;
 • dušnost;
 • vyrážka;
 • svědění
 • bublinkové vyrážky;
 • bolest nebo nepohodlí;
 • odlupování;
 • hořící;
 • otok;
 • podráždění.

Při předávkování lékem nebyly navenek odhaleny žádné komplikace a život ohrožující stavy. Při použití uvnitř krému se mohou objevit bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zvracení. Tyto účinky jsou léčeny podle symptomů..

Kontraindikace

Použití klotrimazolu v 1. trimestru těhotenství je zakázáno. Kontraindikací k použití léčiva je alergie nebo citlivost na jeho složky. Při správném používání je produkt zcela neškodný pro matku a dítě a po léčbě zcela vyléčí genitální infekce.

Podmínky prodeje a skladování

Lék Clotrimazol v různých formách uvolňování je vydáván lékárnami bez lékařského předpisu. Výrobek skladujte při teplotě 8 až 25 ° C na místě chráněném před světlem, pro děti nepřístupném. Doba použitelnosti léku - 3 roky od data vydání.

Analogy

V lékárnách si můžete koupit domácí i zahraniční analogy drogy. Před jejich použitím byste se měli poradit se svým lékařem, protože jejich účinek se může lišit. Jedná se o léky jako:

 • Clotrimazol Acry;
 • Canizon;
 • Candide;
 • Mikotrin;
 • Candide-B6;
 • Candiben;
 • Amiklon;
 • Gine-lotrimin;
 • Antifungol;
 • Amidil;
 • Yenamazol;
 • Candizol;
 • Canesten;
 • Lotrimin;
 • Factodine.

Cena clotrimazolu

V lékárnách v Moskvě a Petrohradě jsou prezentovány léky různých forem uvolňování, domácí i zahraniční výrobci léčiv. Jejich cena je následující:

Karta Clotrimazole. vag. 100 mg N6

Zkumavka na masti klotrimazolu 1% 20 g

Zkumavka na krém Clotrimazol 1% 20 g

Clotrimazolph. 1% 15 ml

Clotrimazol 1% gel 20 g

Recenze

Ve druhém trimestru těhotenství jsem objevil příznaky drozdu. Okamžitě spěchal k mému lékaři. Předepsal mi vaginální tablety klotrimazolu. Prošel jsem léčbou, nebyly žádné nepříjemné pocity nebo vedlejší účinky. Po první aplikaci jsem cítil úlevu. Tento nástroj je levný, doporučuji ho všem.

Během těhotenství mi doktor našel vaginální kandidózu - drozd. Předepsané svíčky pro vaginální podání a klotrimazolový krém. Můj manžel se mnou zacházel. V krátké době zmizely všechny příznaky, což nás velmi potěšilo. Léky jsou cenově dostupné a levné, nezpůsobily žádné vedlejší účinky. Nyní jsme zcela zdraví a vychováváme krásné dítě.

Měl jsem zoufalství - pálení vaginální sliznice, výtok, neustálé podráždění. Thrush prostě nedovolil normální život. Šel jsem k lékaři, který předepsal levné vaginální tablety Clotrimazol. První žádost přinesla úlevu a brzy jsem se rozloučila s tímto nepříjemným onemocněním. Doporučuji všem, aby tento lék používali.

Kolem poloviny těhotenství byla gynekologka na vyšetření diagnostikována drozd. Se svým manželem podstoupila ošetření vaginálními tabletami a mastí klotrimazolu. Před porodem mi byl předepsán stejný lék k dezinfekci porodního kanálu. Všechno šlo perfektně, já a dítě jsme zdraví. Drozdové léky jsou levné a efektivní.

Čípky a mast Clotrimazol během těhotenství

Těhotenství nese stres pro tělo, které je během tohoto období oslabeno, což docela často způsobuje zánět sliznic pochvy. Snad nejběžnějším onemocněním v tomto období je kandidóza nebo drozd. Každá mladá matka se obává, že tato patologie může poškodit dítě během jeho průchodu porodním kanálem. Ale ve skutečnosti není všechno tak děsivé. Nejdůležitější je zvolit správný léčebný postup, který vyléčí nemoc. Ve většině případů, když diagnostikuje drozd u těhotných žen, lékař jim předepíše lék zvaný klotrimazol..

Klotrimazol během těhotenství: užitečné vlastnosti a složení

Klotrimazol je antimykotikum se širokým spektrem účinků, které působí proti houbovým organismům, grampozitivním a gramnegativním bakteriím. Nástroj je mimořádně účinný, protože vykazuje vysoké antibakteriální vlastnosti, ničí ložiska zánětu na buněčné úrovni a inhibuje rozvoj patogenních procesů.

Aktivní složkou v léčivu je imidazol, složka, která blokuje produkci ergosterolu. Vizuálně se jedná o bílý prášek a četné malé krystaly, které se nerozpouštějí v kapalině.

Je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že klotrimazol je spíše špatně absorbován sliznicemi a kůži. Vylučuje se z těla pár dní po podání stolicí. Metabolizovaný v játrech.

Klotrimazol během těhotenství: forma uvolňování

Dohodnuté léčivo se prodává v několika lékových formách:

 • gel;
 • řešení;
 • mast;
 • krém;
 • vaginální tablety;
 • vaginální čípky.

Vzhledem k formě uvolňování je koncentrace imidazolu v látce 100, 200 a 500 mg.

Je třeba poznamenat, že dávka 500 mg je indikována pro použití těhotnými ženami pouze v extrémních případech.

Indikace a kontraindikace pro použití, vedlejší účinky

Jak jsme již řekli dříve, klotrimazol je antimykotikum. Imidazol je organická sloučenina, která nepříznivě ovlivňuje houby všech typů a také zabraňuje rozvoji patogenní mikroflóry v těle..

Výsledek použití léku závisí na použité koncentraci. V malých dávkách může klotrimazol pouze zpomalit nebo zastavit růst patogenních bakterií v důsledku zpomalení syntézy proteinů, což příznivě ovlivňuje jejich vývoj. Co se týče velké dávky, přispívá k úplné destrukci škodlivých bakterií v lidském těle.

Indikace pro použití

Klotrimazol během těhotenství se používá hlavně v boji proti drozdu, není to však jediný náznak pro jmenování této drogy v tak delikátním období..

Lékař může předepsat tento lék během následujících onemocnění a stavů během těhotenství:

 • trichomoniáza;
 • rovnováha;
 • kandidóza vulvitida a vulvovaginitida;
 • kandidální stomatitida;
 • lišejník;
 • pyodermie;
 • eroze plísňového původu;
 • microsporia;
 • dermatitida houbového původu;
 • houba kožních záhybů nebo nohou;
 • dezinfekce porodního kanálu před porodem;
 • povrchní kandidóza.

Vaginální tablety klotrimazolu jsou určeny k použití ve třetím trimestru těhotenství k rehabilitaci porodního kanálu. To je nesmírně důležité, protože při průchodu porodním kanálem může být matka infikována matkou z různých skrytých chorob.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Stojí za zmínku, že sjednaný lék nemá prakticky žádné kontraindikace pro použití, s výjimkou:

 1. během kojení (laktace);
 2. v prvním trimestru těhotenství;
 3. přecitlivělost na složky léku, alergické reakce.

Pokud jde o vedlejší účinky, může být žena během těhotenství narušena následujícími vedlejšími účinky:

 • bolest v penisu partnera během pohlavního styku;
 • cystitida;
 • časté močení;
 • puchýře;
 • vytvoření vyrážky na kůži;
 • bobtnání měkkých tkání v oblasti aplikace léčiva;
 • svědění a pálení;
 • zarudnutí a zánět sliznic;
 • těsnost a suchost kůže.

Je třeba věnovat zvláštní pozornost skutečnosti, že těhotenství je nesprávným časem pro různé experimenty, takže sebemenší projev nežádoucích účinků při užívání léku by měl být dobrým důvodem k návštěvě lékaře.

Použití masti, tablet a čípků Clotrimazol během těhotenství

Ve většině případů, když diagnostikují plísňová onemocnění u těhotných žen, jim je předepsán lék Pimafucil, který je šetrnějším lékem. Často však s jeho pomocí není možné zbavit se nešťastné nemoci v plném rozsahu.

Proto gynekolog předepisuje pacientovi Clotrimazol v případě opakovaných stížností. Je třeba poznamenat, že terapie tímto lékem začíná po podrobení všech testů, aby se stanovila přesná diagnóza..

Nezapomeňte, že během těhotenství je přísně zakázáno samoléčení: dávku a délku kurzu by měl lékař předepsat pacientovi individuálně..

Kromě toho, před použitím čípků, tablet nebo mastí musí být klotrimazol pečlivě přečten přiložený návod k použití. Je třeba mít na paměti, že když se u ženy objeví první příznaky drozdu, je také nutné zacházet se sexuálním partnerem pomocí gelu nebo krému 1%.

Ženy během těhotenství jsou zpravidla předepisovány tablety nebo čípky spolu s mastí, přičemž se bere v úvahu průběh určitého trimestru. Dávkování čípků a tablet je 100, 200 a 500 mg. Pokud příznaky nemoci po léčebném cyklu nezmizely, je nutné znovu navštívit gynekologa.

Použití klotrimazolu ve formě tablet se provádí v kurzech. K dnešnímu dni existují tři léčebné cykly:

 1. Použití vaginálních tablet s dávkou nepřesahující 100 mg, doba trvání je 6 - 7 dní.
 2. Použití vaginálních tablet s dávkou 200 mg po dobu tří dnů.
 3. Používá se výhradně pro mírná onemocnění a zahrnuje jednu dávku tablety s dávkou 500 mg.

Pokud se tablety užívají k dezinfekci pohlavního ústrojí před porodem ve třetím trimestru těhotenství, musí být droga užita jednou s dávkou 200 mg. Ale s přihlédnutím k individuálním charakteristikám každého pacienta musí ošetřující lékař vypočítat přesnou dávku.

Během těhotenství je nutné zavést tabletovou formu klotrimazolu bez použití aplikátoru. Manipulace se doporučuje před spaním. Doporučuje se podávat lék co ​​nejhlouběji do vagíny..

Podle přiložených pokynů se svíčky používají stejně jako tablety. Pokud jde o krém a mast klotrimazol, musí se používat dvakrát denně po dobu jednoho týdne.

Analogy klotrimazolu, které lze použít během těhotenství

Hlavním analogem klotrimazolu na antimykotické vlastnosti kombinovaného účinku je Pimafucil. Jak jsme již řekli, tento lék je jemnější, takže gynekologové a porodníci se často uchylují k použití při léčbě drozdů během těhotenství. Není o nic méně efektivní, ale zároveň má mírný účinek..

Rovněž jsou zaznamenány následující analogy:

Nezapojujte se do amatérských vystoupení a doma si zvolte analoga. Doporučuje se navštívit vašeho ošetřujícího lékaře, který podle výsledků vyšetření bude schopen správně vybrat lék, který bude mít podobnou účinnost, složení a stávající kontraindikace, které se má použít.

Když to shrnuji výše, chci poznamenat, že lék Clotrimazol je docela účinný a zároveň bezpečný lék, který těhotné ženy často používají v boji proti drozdu. Pokud nemoc nezískala pokročilé stádium, lék se vyrovnává s probíhající infekcí a riziko recidivy nebo komplikací je minimalizováno.

Během těhotenství jsem byl neustále překonáván drozdem, v boji proti kterému mi absolutně nic nepomohlo: douching, vaginální tablety, čípky a masti měly jen krátkodobý účinek a po několika dnech se toto nesnesitelné svědění vrátilo. Můj gynekolog řekl, že během těhotenství je přísně zakázáno používat klotrimazol, i když jsem si byl jistý jeho účinností, protože jsem ho vždy používal před těhotenstvím.

Je dobré, že každá moderní matka může potvrdit vše, co v nemocnici přijala na internetu. Po odstrčení velkého počtu článků jsem byl prostě přesvědčen, že klotrimazol může být použit ve třetím trimestru těhotenství. Chci poznamenat, že je to jediný antimykotikum, které mě zachránilo před drozdem, a nedělal jsem si starosti, že jeho aktivní složky by mohly poškodit mé dítě..

Klotrimazol (Clotrimazolum) čípky během těhotenství 1–2 trimestr. Návod k použití, analogy

Čípky se často předepisují během těhotenství, ve 2. a 3. trimestru je lék jednoduše nenahraditelný, protože má méně agresivní účinek na tkáně a tělo pacienta. Musíte se však řídit pravidly, abyste se vyhnuli komplikacím, a předem se poraďte s odborníkem.

Indikace pro použití

Lék patří do skupiny antimykotik, protože je účinný v boji proti různým druhům hub v těle, na sliznici pochvy a kůže. Lék se používá jako jediný a další způsob léčby..

Hlavní indikace k použití:

 • Léčba drozdu různé závažnosti u těhotných a neměhotných pacientů.
 • Prevence opětovné infekce houbovými chorobami.
 • Při infekci jinými druhy plísňové infekce opakujte ošetření.
 • Příprava porodního kanálu k vyloučení fetální infekce.
 • Terapie akutních a chronických infekcí kvasinkami.

Kromě toho se při léčení systémových plísňových onemocnění a nehtů, kůže, ulcerací sliznice a kůže vyvolaných mikroorganismy citlivými na aktivní složku používají další lékové formy..

Lék je také předepisován pro ženy v poporodním období, pacienty pro léčbu genitálních infekcí, které lze tímto lékem léčit..

Struktura

Klotrimazol, čípky během těhotenství (2. trimestr je často doprovázen drozdem, takže lékaři používají různé drogy) lze použít díky jednoduché a relativně bezpečné složení pro tělo.

Jako aktivní složka v kompozici léčiva existuje složka klotrimazolu v množství 100 mg na 1 svíčku. Je to on, kdo má antimykotickou aktivitu a pomáhá vyrovnat se s akutními příznaky nemoci..

Kompozice dále obsahuje polosyntetické glyceridy, které dávají produktu požadovanou konzistenci a pomáhají udržovat konstantní chemické složení. Glyceridy nemají terapeutické vlastnosti a neovlivňují výsledek léčby.

V jaké formě se vyrábí

Farmakologická látka je k dispozici ke koupi ve formě vaginálních čípků v bílé nebo téměř bílé. Jejich velikost je malá, lék je bez zápachu, díky zaoblené špičce je vhodný k použití. Produkt je vysoce rozpustný ve vagíně a nezbarví tkáně..

Svíčky jsou baleny do obrysových buněk po 6 kusech. Každá deska je v samostatné kartonové krabici, která také obsahuje návod k použití. Náklady na léky jsou přibližně 70 rublů. za balení.

Čípky klotrimazolu během těhotenství nelze použít v jednom trimestru

Kromě čípků vyrábějí ruské, polské a ukrajinské farmaceutické společnosti vaginální tablety, gely, masti a klotrimazol. Tyto formy uvolňování jsou také populární v léčbě patologií houbového původu..

Během těhotenství se však nejčastěji předepisují svíčky, protože neobsahují složky škodlivé pro ženské tělo. Náklady na léčivo v jiných formách uvolňování se pohybují od 30 do 120 rublů. v závislosti na dávkování.

Farmakodynamika

Klotrimazol je poměrně účinný lék s několika farmakologickými vlastnostmi. Čípky se používají během těhotenství (2. trimestr obvykle probíhá bez komplikací), protože pomáhají potlačovat aktivitu dimorfních hub, kvasinek podobných hub a dermatofytů.

Když pronikne do pochvy, účinná látka léčiva se rychle šíří na sliznice a začíná ničit patogenní bakterie a houby. V důsledku kontaktu patogenů s klotrimazolem dochází k narušení životních procesů u původců, což vede k rychlé smrti celých kolonií hub.

Základem tohoto mechanismu je schopnost účinné látky narušit produkci proteinů, jakož i nukleových kyselin. Složky jsou nezbytné pro vytvoření buněčné membrány patogenu, a proto v jejich nepřítomnosti mikroorganismy odumírají poměrně rychle.

Za zmínku také stojí, že při použití velkých dávek léku dochází ke zvýšení koncentrace toxických složek v patogenních buňkách, což také vede k jejich smrti. V důsledku tohoto účinku se stav pacienta po několika dnech výrazně zlepšuje.

Při aplikaci minimální dávky léčiva je terapeutického účinku dosaženo o něco později, protože mnoho hub není citlivé na nízké koncentrace clotrimazolu. Přesto je možné dosáhnout zlepšení i při minimální dávce během těhotenství.

Farmakokinetika

Farmakokinetika léčiva začíná poté, co svíčka vstoupí do pochvy. Produkt se rozpustí velmi rychle a aktivní složka se uvolní a začne bojovat s houbami. Převážná část léčiva je absorbována do sliznic. Odborníci poznamenávají, že při dlouhodobém používání se hlavní množství klotrimazolu hromadí v retikulodermu.

Lék proniká do systémového oběhu v minimálním množství, které mu nedovoluje hromadit se ve pojivové tkáni, chrupavce a krvi. Studie odhalila, že asi 10% aktivní složky vstupuje do krevního řečiště. Klotrimazol v játrech je zpracován a rozkládá se na metabolity. Což se následně vylučovalo močí a žlučou pacienta.

I při dlouhodobém užívání léku je jeho množství v systémovém oběhu zanedbatelné a po skončení kurzu se produkty rozpadu vylučují 1-2 dny. Přes neschopnost hromadit se v krvi, aktivní složka léku proniká do struktury nehtové destičky.

U pacientů se závažnými patologiemi ledvin a jater je doba metabolismu a vylučování produktů rozpadu prodloužena o několik hodin.

aplikace

Lék je předepisován pacientům různého věku za účelem léčby nebo prevence komplikací. Pro každou věkovou skupinu však platí omezení a pravidla pro použití.

Pro děti do 18 let

Lék ve formě vaginálních čípků se obvykle nepoužívá k léčbě pacientů mladších 18 let. V některých případech je však povoleno jmenování léku, pokud odborník nemůže najít vhodné léky.

V tomto případě je přípravek předepsán pacientům starším 12 let, pokud již měli první menstruaci. Čípky jsou zavedeny do pochvy před spaním. Předem si umyjte ruce mýdlem a hygienou vnějších genitálií.

Opakujte postup nesmí být delší než 6 dní v řadě. Druhý kurz je možný, pokud existují náznaky. Je třeba si uvědomit, že se léčivo rychle rozpustí, je postupně vylučováno z pochvy. Specialista to obvykle vysvětluje pacientovi. Po absolvování kurzu je provedeno druhé vyšetření za účelem posouzení kvality terapie.

Přes možnost použití čípků u dívek starších 12 let lékaři obvykle preferují použití vaginálních tablet, které jsou vysoce účinné. V každém případě je rozhodnutí učiněno individuálně..

Pro dospělé

Léky ve formě čípků mohou být předepsány ženám v reprodukčním věku i pacientům s nástupem menopauzy. Léčebný režim zahrnuje zavedení 1 čípku hluboko do pochvy před spaním. Délka léčby je 6-10 dní, v závislosti na závažnosti příznaků.

Před vložením svíčky a ráno po probuzení je důležité upozornit ženu na důležitost hygienických postupů. Tím se sníží pravděpodobnost komplikací. Pacienti v reprodukčním věku jsou léčivem předepisováni častěji, protože u zralých žen může vyvolat suchou sliznici a další reakce..

Přesto je drozd během menopauzy dobře léčen klotrimazolem. Po absolvování terapeutického kurzu žena prochází nátěrem, aby určila stupeň čistoty vagíny. V případě potřeby se opětovné ošetření provádí jinými prostředky..

Pro těhotné

Klotrimazol, čípky během těhotenství (2 trimestry nejsou překážkou léčby), se předepisují k odstranění svědění, podráždění a normalizaci množství sekrecí. Tyto příznaky se obvykle vyskytují u drozdů nebo kvasinek..

Léčebný režim se neliší od režimu používaného u těhotných pacientů. Žena musí do vagíny injikovat 1 svíčku denně před spaním. Opakujte manipulaci po dobu 6 po sobě následujících dnů, poté přestaňte používat a znovu navštivte lékaře.

Během této doby je obzvláště důležité dodržovat všechna bezpečnostní opatření, tj. Před podáním si důkladně umýt ruce, nedotýkat se svíček a před procedurou, ani ráno po probuzení, důkladně hygienu genitálií.

Pokud je léčivý přípravek neúčinný, jeho opakované použití obvykle není předepsáno. Lékař vybere další léky, které pomáhají v boji proti patologii.

Pro seniory

Svíčky nejsou pacientům po menopauze tak často předepisovány. Pokud se však použije, režim se neliší od režimu používaného při léčbě těhotných žen a pacientů v reprodukčním věku..

Délka kurzu není delší než 10 dnů. V tomto případě se obvykle používají další léky, které zvyšují účinek čípků. Denní sazba by neměla přesáhnout 1 svíčku. Opakované kurzy se provádějí po 2 týdnech přestávky, pokud léčivo nepřineslo očekávaný výsledek.

Kontraindikace

Tento lék je považován za relativně bezpečný, ale nelze jej vždy použít k léčbě žen.

Hlavní kontraindikace pro použití:

 • Individuální nesnášenlivost složek léčiva.
 • Sklon k alergickým projevům.
 • Těžké selhání ledvin.
 • 1 trimestr těhotenství.
 • Méně než 12 let.
 • Poškození jater virového původu.
 • Velká eroze na stěnách pochvy.
 • Užívání systémových léků obsahujících velké množství klotrimazolu.
 • Období zotavení po infarktu myokardu, ischemická mrtvice.

Kromě toho je lék předepisován obezřetně pacientům ve věku 12 až 18 let a také starším ženám.

Předávkovat

Klotrimazol, čípky během těhotenství (3 trimestry jsou nejvhodnější pro vývoj plísní ve vagíně) zřídka vyvolávají předávkování. Takové případy nebyly zaznamenány odborníky, což je spojeno s minimální absorpcí aktivní složky v krvi.

V některých případech však pacienti trpí bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Nejvýraznější projevy jsou pozorovány z kůže. Objeví se vyrážka, nesnesitelná svědění, které způsobí ženě poškození vnější vrstvy kůže.

Při česání zůstávají na kůži červené skvrny, někdy je vnější vrstva poškozena, což vede k tvorbě smáčecích oblastí. Předávkování se někdy projevuje ve formě akutní rinitidy a alergické konjunktivitidy, doprovázené slzením a svěděním víček. Pouze ve vzácných případech se otok sliznice krku vyvíjí, což může vést k udušení.

Pokud se objeví známky předávkování, přestaňte produkt používat a vyhledejte lékařskou pomoc.

Vedlejší efekty

Nežádoucí reakce s použitím čípků se vyvíjejí nejen v rozporu s pokyny, ale také v souladu s nimi.

Nejčastější projevy:

 • Svědění v pochvě.
 • Atypický výboj se nažloutlým nebo nazelenalým nádechem.
 • Suchá vaginální sliznice.
 • Bolest v dolním břiše.
 • Bolest hlavy a závratě.
 • Nepohodlí při močení.
 • Bolest žaludku, rozrušení stolice.

Obvykle se nežádoucí účinky vyskytují pouze v oblasti aplikace čípků a zřídka se rozšiřují na kůži. Obecné příznaky poruchy jsou také poměrně vzácné. Pokud jsou takové příznaky nalezeny, je vhodné přestat používat čípky, provádět genitální hygienu a vyhledat lékařskou pomoc.

Léková interakce

Klotrimazol, čípky během těhotenství (2 trimestry ve většině případů nevyžaduje použití léků, protože patologie jsou vzácné) se nikdy nekombinují s jinými místními léky. Nelze předepsat lék spolu s antimykotiky a antibakteriálními přípravky pro intravaginální použití.

Čípky se však mohou kombinovat se systémovými léky ze skupiny antibiotik, protizánětlivých a jiných léků. Taková potřeba vyvstává velmi zřídka, protože v období porodu se odborníci snaží minimalizovat množství použitých drog a předepisovat je pouze v případě nouze.

Podmínky skladování

Lék se může po výrobě skladovat 3 roky. Datum je vidět na obalu.

Je přísně zakázáno zmrazovat svíčky nebo je držet na otevřeném slunci, v blízkosti jiných zdrojů tepla.

Maximální teplota skladování by neměla přesáhnout + 250 ° C. Je důležité chránit léky před dětmi.

Podmínky lékárny

Lék lze zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu, ale nedoporučuje se používat bez konzultace.

Analogy

V některých případech není možné použít původní lék. Poté odborník předepíše vhodný analog s podobným složením a terapeutickými vlastnostmi.

názevSložení a forma uvolňováníFunkce aplikace
PimafucinČípky založené na natamycinu mají výrazný účinek, ničí různé druhy hub a pomáhají odstraňovat příznaky drozdu, další patologie fungálního původuLék se používá k léčbě žen různého věku, těhotenství není kontraindikací pro terapii. Čípky se vkládají do vagíny 1 kus před spaním a průběh je 3-6 dní, v závislosti na závažnosti příznaků
LivarolKetokonazol vaginální čípky, vysoce účinné při léčbě patologií houbového původuČípky jsou injikovány denně do pochvy před spaním, každý po 1, kurz trvá nejméně 5 dní. Lék je účinný, používá se při léčbě žen různého věku, je předepisován těhotným ženám, ale pouze ve 2. a 3. trimestru
NystatinVaginální čípky na bázi nystatinu. Mají antimykotický účinek, pomáhají eliminovat příznaky drozdu a dalších vaginálních patologií.Přiřazeno ženám v reprodukčním a starším věku, ale nejsou používány k léčbě těhotných a kojících pacientů. Denní dávka je 1 svíčka, která musí být podána před spaním po dobu 10 dnů

Analogy léčiva by se měly používat pouze po konzultaci s lékařem, protože mohou vyvolat komplikace.

Klotrimazol je populární a velmi účinný čípek, který je povolen během těhotenství, ale pouze ve 2. a 3. trimestru. Lék má mírný účinek a málokdy vyvolává komplikace ve formě alergií a dalších příznaků. Přesto by to měl předepisovat pouze lékař.

Design článku: Vladimír Veliký

Video Clotrimazole

Lékař klotrimazolu pro menstruaci a těhotenství:

Články O Neplodnosti