Hlavní Analýzy

V jaké vodě potřebujete koupat novorozence: optimální teplota, teplota varu a přidání manganistanu draselného

Koupání novorozence je jedním z postupů, které se mladé matky bojí, protože se strašně bojí, že mu ublíží. Mnoho otázek se týká teploty koupání novorozence. Kolik stupňů by měla mít voda a vzduch, aby se dítě cítilo pohodlně? Musím na plavání předvařit vodu? Všechny tyto obavy jsou způsobeny obavami o dítě, abychom odstranili alarm, obracíme se na doporučení pediatrů ohledně teploty vody ke koupání a vzduchu v koupelně.

Aby koupání nepřestávalo být pro matku stresem, je velmi důležité připravit se na první zákrok předem, přečtěte si doporučení dětských lékařů

Jak zvolit optimální teplotu vody?

Je zřejmé, že optimální teplota vody bude taková, která novorozence nepoškodí. Obecně přijímaná hodnota se pohybuje mezi 26 a 37 stupni. V tomto teplotním rozmezí se dítě cítí pohodlně. Neleťte dítě ve vodě s vyšší teplotou. Během koupání se pro tělo dítěte provádějí dva důležité postupy: voda udržuje novorozence čistou a má příznivý účinek na krevní oběh. Pediatrové se domnívají, že vystavení chladu během koupání je pro dítě mnohem výhodnější než přehřátí.

Při 26-37 ° C se aktivuje srdce dítěte, krev dítěte se aktivně nasycuje užitečnými stopovými prvky. Metabolické procesy se zlepšují, což vede ke zvýšené imunitě a v důsledku toho se zvyšuje úroveň odolnosti dítěte vůči různým infekcím. Jednoduše řečeno, pokud během koupání dodržujete správnou teplotu, vaše dítě je méně nemocné a užívá si samotného postupu..

Kde začít?

První koupel je vzrušující okamžik pro matku i dítě. Nedobrovolně vyvstává otázka, jakou teplotu vody má vést. Neprovádějte experimenty na začátku cesty a dumbfire okamžitě ohněte. Začněte při 33-34 ° C. Když se novorozenec trochu zvykne, můžete poslouchat pediatry a postupně snižovat teplotu o 1-2 stupně. Uprostřed postupu můžete vodu zředit a trochu ji ochladit.

Když si na to dítě zvykne, bude se cítit skvěle i ve 28 letech. Je to nežádoucí a do určité míry je pro dítě nebezpečné přehřátí, takže se ujistěte, že teplota vody nedosahuje 38 ° nebo více.

Pro tento postup se ujistěte, že máte zásoby na teploměru alkoholu. Je ideální pro měření teploty vody a je bezpečné pro dítě. Zařízení může zůstat v koupelně až do konce koupání, takže můžete sledovat teplotu a udržovat ji v požadovaných hodnotách. Umístěte jej na krajní okraj vany, aby se při hraní s dítětem náhodně neposunul dolů. Vyberte si model ve spolehlivém ochranném pouzdře.

Teplota v koupelně

Při přípravě vany na koupání je nutné vzít v úvahu teplotu vzduchu v místnosti. Při správné organizaci postupu by měl být v rozmezí 24-26 stupňů. Ve věku 2–3 měsíců, kdy rodiče začnou své děti temperovat, můžete toto číslo snížit na 21–23 °. Pod 21 by nemělo být vynecháno, protože chladná atmosféra způsobí dítě nepohodlí. Malý organismus není připraven na extrémní výkyvy, dítě může rychle chytit nachlazení.

Mezi nesprávná rozhodnutí patří touha zahřát vzduch v koupelně výše než v jiných pokojích vašeho domova. Když se během koupání duší, může dítě zmrznout, když ji vyjmete z „horké“ koupelny. Věnujte zvýšenou pozornost změnám v prvním nebo druhém životě vašeho dítěte: váš poklad si zvykne jen na svět kolem sebe, takže ať je závislost vřelá a radostná. Zkuste dodržovat doporučený režim a po koupeli zabalte dítě do teplého ručníku.

Jaká voda je potřebná k plavání?

Už dlouho jsme tekli vodou, ale když na svět přijde malý zázrak, matky se začínají bát. Je možné koupat novorozence ve vodovodní vodě? Normální voda z kohoutku je pro koupání novorozence docela přijatelná. Odborníci však doporučují kontrolu její tvrdosti: čím měkčí voda, tím pohodlnější se dítě cítí. Je skvělé, pokud již v koupelně existují filtry na přívodu vody: pomohou změkčit vodu a odstranit škodlivé nečistoty. Pokud jste se o své zdraví dříve nestarali, podnikněte kroky nyní, když ve vašem domě roste drobný poklad.

Existuje však názor, že voda z vodovodu pomáhá novorozence přizpůsobit se životnímu prostředí od prvního měsíce života. Bakterie, které v něm žijí, nás provázejí po celý život, což znamená, že si na ně dítě musí zvyknout. Existuje pouze jedno „ale“ - vodu z vodovodu můžete použít až po úplném zahojení pupeční rány dítěte.

Musím vařit vodu?

Skutečnost, že voda, ve které se chystají vykoupat kojence ve věku několika dnů až jednoho měsíce, by měla být vařena, mnozí říkají. Jak důležité je to a je nutné to udělat bez selhání? Opravdu, v prvních týdnech plavání se můžete uchýlit k tomuto postupu, ale pak je voda z vodovodu docela vhodná. Vaření je nutné pouze v případě, že pupek ještě nebyl uzdraven: v normálním stavu a vývoji dítěte je zpoždění o 18–22 dní. Dávejte pozor na pupeční ránu a vy sami pochopíte, kdy je čas vzdát se vroucí vody.

Jak vařit vodu? Ve vroucí vodě pro děti není nic složitého. Počkejte, až se voda prudce vaří a vypněte plyn. Nalijte ji do koupelny, počkejte, až vychladne na teplotu, kterou potřebujete. Chcete-li zkrátit čekací dobu, vezměte vychlazenou vařenou vodu a zřeďte koupel. Takový postup koupání je obtížný, časově náročný, takže mnoho pediatrů doporučuje vařit a doporučit použití horké vody z přívodu vody. To je také užitečné pro imunitu dítěte a šetří mámu před zbytečnými manipulacemi.

Co lze přidat do vody ke koupání?

Pokud jste přesvědčeni o čistotě vody z vodovodu, nemůžete k ní nic přidat. Máte však na výběr:

 • odvar z bylin (pouze po konzultaci s lékařem);
 • manganistan draselný;
 • uklidňující poplatky.

Pokud nevíte přesně, co voda vytéká z kohoutku, použijte dekorace bylin, pro tyto účely je řada vynikající. Používá se od starověku pro koupání novorozenců. Tráva má antibakteriální vlastnosti, hojí dobře rány, dokonale dezinfikuje a je naprosto bezpečná pro zdraví dítěte.

Rodiče také kladou otázky týkající se používání manganistanu draselného a poplatků za zklidnění. Babička vám určitě poradí manganistan draselný, protože v ní koupala vaši matku. Při používání této silné chemické látky však existuje mnoho rozporů - ano, patří k dezinfekčním prostředkům, ale pokud je zředěna a získá se světle růžový roztok, ztratí své vlastnosti. Pokud jej nezředíte silně, ale necháte roztok manganistanu draselného nasycený, může mít dítě pálení očí.

Pokud jde o uklidňující poplatky, které často neurologové předepisují dětem, Dr. Komarovsky výstižně promlouvá. Odborně říká, že žádná uklidňující kolekce neřeší problémy s nervovým systémem dítěte. Navíc je nemusíte používat, pokud dítě takové problémy prostě nemá. Neexistují žádné oficiální, vědecky prokázané důkazy o velkých výhodách uklidňovacích poplatků. Když je matka přidá do vody, uklidní se a dítě si toho nevšimne. Pokud opravdu chcete něco přidat, je lepší zvolit sérii, jejíž použití bylo testováno a prokázáno..

Ve které vodě vykoupat novorozence - je nutné vařit vodu a přidat manganistan draselný?

Úplně první den, kdy se novorozené dítě objevilo v domě po nemocnici, čelí mladí rodiče obtížnému úkolu - poprvé ho vykoupat. A zde vyvstává mnoho otázek:

 • Co by měla být voda?
 • Musím to vařit?
 • Je povinné přidat manganistan draselný?

Ve které vodě koupat dítě

První věc, kterou musíte věnovat pozornost, je koupelna pro dítě. Ve speciální dětské vaně je snazší umýt dítě a ve velké vaně je vhodné s ním dělat vodní gymnastiku. K dispozici jsou také speciálně vytvořené plavecké kruhy, které podepírají dítě pod krkem. Spolu s ním se dítě bude moci pohybovat ve vodě sám.

Vana bude muset být naplněna vodou. Dětští lékaři doporučují koupání dítěte v čisté vodovodní vodě. Je dostatečně čistý a vhodný pro novorozence. A k dezinfekci pupeční rány můžete vytvořit slané řešení mořské soli.

Každý by to měl vědět! Batole se koupají ve vodě s teplotou 37 stupňů.

Mnozí věří, že koupání v bylinných odvarech je pro novorozence velkým přínosem. To je samozřejmě pravda, ale není třeba ji přehánět. U takové drobky je dokonce i odvar silným lékem, proto se před použitím poraďte s lékařem.

Každá bylina má na kůži dítěte jiný účinek:

 • Heřmánek uvolňuje sucho
 • Série pomáhá s vyrážkou plenky
 • Bobkový list - s diatézou

Vařit vodu ke koupání nebo ne?

Běžná voda z vodovodu je velmi vhodná pro koupání dítěte, nemusíte ji vařit. Vaří vodu vůbec nezměkčuje. Pro zlepšení kvality vody je nejvhodnější použít speciální dětské koupací produkty od 0+ nebo přidat malé množství mořské soli. Před koupáním se musí vařit pouze opravdu špinavá voda, která může být pro drobky škodlivá.

Pokud by se do vody přidal manganistan draselný?

Naše matky a babičky považovaly za nutné přidat do kojenecké vody pár krystalů manganistanu draselného. To bylo provedeno pro dezinfekci. Moderní pediatrové nedoporučují dezinfekci vody tímto způsobem, protože manganistan draselný je spíše agresivní látkou a dokonce i slabé řešení zasychá jemné drobky kůže.

Dnes trh nabízí širokou škálu produktů pro koupání novorozenců. Pro rodiče je lepší důvěřovat důvěryhodným značkám výrobců, kteří mají mnohaleté zkušenosti, a je lepší je koupit v lékárně.

Musím vařit vodu pro koupání novorozenců?

Existuje potřeba vařící vody?

V otázce vroucí vody pro koupání novorozence neexistuje shoda.

Tradičně se věřilo, že zatímco pupeční rána vyžaduje pravidelné ošetření a není pokryta epitelem, je nutné používat převařenou vodu. Po několika dnech, kdy se vyřeší problémy s pupkem, zmizí potřeba varu.

Dnes dětští lékaři doporučují používat běžnou vodu z vodovodu, protože ve většině oblastí je při výdeji vyčištěno. Můžete přidat malou mořskou sůl do vody a zajistit tak dezinfekci pro nezhojené břišní tlačítko. V tvrdé vodě se předpokládá, že pěna do koupele je rozumnou alternativou. Nestojí za to přidat do vody roztok manganistanu draselného, ​​protože nedává příliš dezinfekci a taková voda by se neměla dostat do úst. Kromě toho bylo prokázáno, že roztok manganistanu draselného, ​​dokonce i v malé koncentraci, může vysušit jemnou dětskou pokožku..

Co se týče bylin, lékaři nedoporučují, aby se do nich zapojili, protože pro malé dítě jsou takové přísady účinným lékem.

Po úplném uzdravení pupku se doporučuje plavání ve společné lázni. Pokud má dítě zdravou pokožku, vařená voda není nutná, ale existují výjimky z tohoto pravidla.

 • Pokud existuje možnost infekce, musí se voda vařit.
 • U kožních alergií existuje potřeba zvláštní hygieny. To znamená, že musíte neustále vařit vodu.
 • Voda se vaří, má-li pochybný vzhled kvůli špatné kvalitě, včetně rezavých trubek. Je lepší to udělat dvakrát nebo si koupit čistou vodu na plavání.
 • Při pochybném zápachu (důvodem je přítomnost podzemních minerálních hornin) je třeba vařit a usazovat vodu. Bylinné infuze můžete použít k neutralizaci nepohodlí.
 • Pokud uslyšíte silnou vůni bělidla, je jako prevence alergie nutný var.
 • Příliš tvrdá voda může způsobit skvrny na těle dospělého. Díky varu je vhodný pro koupání dítěte.
 • Když vrou, bakterie a bakterie umírají, riziko infekce pro dítě je prakticky vyloučeno.
 • Při hnisavém procesu se odvar bylin nalije do vařené vody;

Závěr. Vařte vodu pro koupání dítěte, dokud nezmizí vyrážka a alergie a kvalita vody nebude uspokojivá. Před odmítnutím varu získejte autoritativní názor místního pediatra, který zná nejen dítě, ale také kvalitu vody z vodovodu v oblasti..

Má vroucí vodu pro koupání novorozence

Teplota vody pro koupání novorozence.

Optimální teplota pro zahájení plavání je 33-34 °. Voda by však neměla dítěti umožnit relaxaci. Expozice pokožce chladem dramaticky zvyšuje průtok krve ve svalech, zvyšuje jejich tón. Srdce působí aktivněji, do krve jsou vhozeny biologicky aktivní látky, které stimulují metabolismus a zvyšují odolnost proti infekcím. Proto je nutné postupně snižovat teplotu vody na 30-32 °.

Dítě ve vodě s teplotou nad 35 ° nemá motivaci pohybovat se a rozvíjet se. To, že ho odrazí pažemi a nohama, je docela těžké. Taková koupel však zpravidla u dítěte nezpůsobuje nepříjemné pocity. Tato teplota je málo užitečná, ale příjemná. To vám dává příležitost milovat procedury koupání. Důležité je pouze jedno: nezůstaňte dlouho při této teplotě.

Nejlepší je změřit teplotu vody alkoholovým teploměrem, který je umístěn v ochranném plastovém pouzdře. Takový teploměr může být ve vaně po celou dobu koupání, což vám umožňuje neustále sledovat teplotu.

Voda na koupání novorozence.

Dítě se koupe ve vroucí vodě pouze do uzdravení pupeční rány (k tomu obvykle dochází ve věku 18–22 dnů), proto je nutné vodu předem vařit, aby se postupně ochladila. V budoucnu, kdy se tlačítko břicha uzdraví, vykoupejte své dítě čistou vodou z kohoutku. Přidání manganistanu draselného, ​​jako tomu bylo u našich babiček, není nutné - pokožku velmi vysušuje.

Pokud má dítě kožní problémy, bylinné bylinky jsou nejlepší. Když koupeme dítě se suchou pokožkou, přidáme heřmánku, mikinu - sérii. Pokud má dítě diatézu, koupeme ho do vody bobkovým listem. A nezapomeňte si udělat přestávku. Pokud je pokožka dítěte čistá a zdravá, je lepší nepřidávat byliny. Když dítě koupeme, „pije“ kůží a byliny pro něj jsou dostatečně silné léky.

Hlavní důvody, proč se novorozenci potřebují vykoupat ve vroucí vodě: jak dlouho dítě takové koupele potřebuje?

Narození dítěte je velkou radostí a štěstím pro rodinu, ale také spoustou problémů souvisejících s péčí a výchovou dlouho očekávaného dítěte. Rodiče v prvních měsících života dítěte ho obklopují zvýšenou pozorností, větší obavou, zejména pokud se jedná o prvorozeného. Taková pozornost je pro dítě nezbytná a příjemná, musí cítit, že je milovaný od prvních dnů svého života.

Jedním z prvních a nejzajímavějších postupů pro rodiče je koupání drobky. Existuje mnoho otázek: Co se koupat? Jak se drží Jakou vodu kreslit? Co znamená prát? a tak dále. Dnes se budeme zabývat otázkou, ve které vodě se koupat a zda ji vařit.

Povinné a nezbytné?

Imunita dítěte je určitě slabší než imunita dospělého, ale dostatečná k tomu, aby se vypořádala s přírodními bakteriemi prostředí. Při centralizovaném příjmu by měla být vyčištěná a filtrovaná voda podle GOST vhodná nejen pro koupání dětí, ale měla by být také použita jako pitná voda.

Léčebná zařízení však nefungují vždy dobře a určitě ne každá matka je připravena riskovat zdraví svého dítěte. Proto je lepší vizuálně posoudit kvalitu vody, měla by být průhledná bez nečistot a neutrální vůně.

Pokud je v ní stín nebo vůně, musíte se vařit, abyste se vyhnuli infekci. Vaření je nejlepší dezinfekční prostředek. Není nutné vařit vodu pro koupání novorozence, je-li čistá a bez zápachu.

Mnoho matek doporučuje vařit vodu ke koupání při hojení pupeční rány, takže je menší riziko infekce rány, i když se dostane do rány.

Příprava a teplota

Pro první koupel se novorozenec vaří, aby se zabránilo alergickým reakcím nebo infekci v pupeční ráně. Není třeba ji dlouho vařit, protože mikroby umírají okamžitě a není možné zahřát nad 100 stupňů (bod varu), pak se vypařuje. Stačí tedy přivést k varu a vypnout.

Voda po varu pro koupání děti musí ochladit. Pohodlná teplota pro dítě bude 36–37 ºС. Stupeň, jako je tělesná teplota, vám nedovolí přehřátí nebo podchlazení, pokožka dítěte nemá nezávislou termoregulaci, takže rodiče budou muset chvíli to sledovat.

Jak dlouho?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, vše záleží na důvodu, proč dítě koupají ve vroucí vodě. Pokud se bojíte zavedení infekce do pupeční rány, stačí se vykoupat, než se rána uzdraví. Doporučuje se koupat ve vroucí vodě pro zánět kůže a alergie s vyrážkami na kůži, dokud nenastane zarudnutí.

Dezinfekce vrením s nízkou kvalitou dodávané vody je také jedním z důvodů, proč se dítě v takové vodě koupe, a zastavení varu, když se normalizuje a zápach a barva jsou odstraněny.

Výhody a nevýhody

Při koupání novorozenců ve vroucí vodě existují výhody i nevýhody, zůstává na matkách, aby si vybraly a rozhodly maminky, pro které je nejdůležitější faktor.

Klady:

 • Škodlivé mikroby umírají.
 • Měkčí pro dětskou pokožku.

Minusy:

 • Delší proces přípravy (uvařit, ochladit na požadovanou teplotu).
 • Je těžké získat velkou koupel.

Výhody a nevýhody jsou zhruba stejné.

Kdy můžu své dítě umýt tekoucí vodou??

Od prvního dne života pediatři radí matkám, aby své děti vykoupaly v neupravené vodě, aby se dítě rychle přizpůsobilo životnímu prostředí. Tato rada je samozřejmě vhodná pro absolutně zdravá batolata a s kvalitní tekoucí vodou..

Novorozenci jsou tak malí a citliví, že chtějí udělat vše pro to, aby jim vyhovovalo, i když je to náročné na práci. Mladé matky již mají málo času, takže některé problémy, které vyžadují hodně času na implementaci, jsou nejlépe studovány. Například taková otázka, jako je koupání ve vroucí vodě. Není třeba vykoupat všechny novorozence ve vroucí vodě, což znamená, že můžete strávit čas ušetřený s dítětem.

Užitečné video

Užitečné video o tom, zda vařit vodu pro koupání dítěte:

První plavání

Koupání novorozence. Jak se vykoupat dítě

Irina Byková, pediatr a matka dvou dětí

Vrátili jste se z porodnice. Jste ohromeni pocity radosti a štěstí od narození dítěte, na které jste čekali mnoho měsíců, a zároveň - vzrušení a možná strach z nových povinností, pochybnosti, zejména pokud jde o první dítě. To je normální, protože každá matka se zpočátku cítí stydlivě, ale každý den k vám bude mít sebevědomí a zkušenosti spolu s nimi - radost a štěstí z rozhovoru s dítětem.

Kdy se vykoupat?

Od prvních dnů vašeho pobytu doma se budete muset neustále učit dělat něco poprvé, včetně koupání vašeho dítěte. Vyvstává první otázka - kdy se mohu vykoupat? Můžete se vykoupat první den, jakmile se objeví doma (pokud byla vakcína proti tuberkulóze provedena den dříve), nebo následující den, pokud byla provedena v den propuštění.

Jakou denní dobu je lepší se koupat? To, co je pro vás vhodné, ale nezapomeňte na dvě pravidla: je vhodné se koupat ve stejnou denní dobu a vždy před krmením.

Příprava na plavání

Aby byla procedura koupání úspěšná, připravte si vše, co potřebujete, dopředu (níže o ní řeknu více). Bylo by hezké zavolat o pomoc od jednoho ze starších (například babička, nebo dokonce zkušeného souseda). Bylo by skvělé, kdyby se otec z prvního dne zúčastnil všech záležitostí, včetně pomoci koupat dítě - protože od prvních dnů musí dítě cítit lásku a péči o oba rodiče a otec držet v náručí malé zvíře pomoci cítit se odvážnější a odpovědnější. Kromě toho bylo zjištěno, že čím dříve se otec začne podílet na všech činnostech souvisejících s péčí o děti a jejich výchovou, tím budou v budoucnu pevnější vztahy mezi nimi.

Než začnete plavat, připravte si vše, co potřebujete, předem.

Za prvé, voda. Faktem je, že dítě se koupe pouze ve vroucí vodě, dokud se pupeční rány nezhojí (k tomu obvykle dochází ve věku 18–22 dnů), proto je nutné vodu předem vařit, aby se postupně ochladila na 38 ° C..

Za druhé, místnost, ve které se budete koupat, musí splňovat několik požadavků: musí být teplá (teplota vzduchu 22-24 ° C), bez průvanu, mělo by být vhodné, abyste se k koupelně dostali ze všech stran. Mnozí se koupali v koupelně a dali si dětskou vaničku na stojan, ale podle mého názoru je mnohem pohodlnější to udělat v kuchyni, kde můžete dobře ohřát vzduch, dát si koupel na jídelní stůl (a pak se nemusíte ohýbat, abyste dítě drželi), a Kromě toho je kuchyně obvykle mnohem lehčí.

Za třetí, stojí za to připravit si oblečení předem, které si dáte na své dítě po koupání, obvykle se jedná o: 2 plenky (tenké a silné), 2 vesty (tenké a silné), plenky a kapoty. To vše musí být předem stanoveno na přebalovacím stole v pořadí, v jakém je potřebujete.

Kromě toho potřebujete také džbán s kapacitou 1,5 až 2 litry na nalití, měkký ručník, dětské mýdlo, vatovou vatu, vařený rostlinný nebo vazelinový olej, prášek; zielonka a 3% roztok peroxidu vodíku k ošetření pupeční rány a nakonec připravte roztok manganistanu draselného vysoce koncentrovaný v malé lahvičce (kapejte několik kapek do vody ke koupání, dokud se pupeční rána nezhojí), 2 pipety.

Dětské koupání

Začneme tedy s procedurou koupání. Nejlepší je to udělat společně, pak jeden člověk bude moci umýt dítě přímo, a druhý - sloužit potřebným věcem.

Připravte si koupelnu, nainstalujte koupel, nalijte do ní vodu (teplota vody 38-39 ° C), přidejte několik kapek roztoku manganistanu draselného, ​​aby voda získala mírně růžový odstín. Nalijte vodu do vany do úrovně asi 15 cm tak, aby hlava, ramena a hrudník zůstaly suché v dítěti ležícím v ní (není děsivé, pokud je pupeční rána ve vodě - protože jsme přijali veškerá opatření). Poté připravte k mytí džbán čisté vody (teplota vody přibližně 36 ° C).

Nyní můžete svlékat dítě tím, že ho držíte v náručí (levou rukou podepřete hlavu a záda a pravou rukou - hýždě a nohy). Opatrně ji spusťte do vody a udržujte ji tak, aby hlava a ramena byly nad vodou a všechny ostatní části těla byly ve vodě. Potom, zatímco budete nadále podporovat hlavu a záda levou rukou (můžete použít speciální podpory dostupné na trhu, ale bylo pro mě osobně pohodlnější a příjemnější držet dítě v mé vlastní ruce), pečlivě si umyjte hlavu, ramena, pak paže, nohy, genitálie pravou rukou, otočte dítě na břiše, pěňte si záda. Poté dítě opláchněte vodou ze džbánu zezadu a na konci vany vpředu.

Po plavání

Nyní vyjměte dítě z koupele a rychle jej položte na froté ručník, zabalte ho a odneste na místo, kde jste již připravili plenky a hygienické potřeby. Otřete dítě důkladně osušovacími pohyby, počínaje hlavou, nezapomeňte zaschnout všechny záhyby. Poté, po navlhčení bavlněné vlny olejem, pečlivě ošetřete záhyby na krku, v podpaží a tříslech. Existují děti, pro které není olej vhodný, v takových případech vám doporučuji používat prášek nebo běžný bramborový škrob, ale nezapomeňte, že prášek se aplikuje pouze na suchou pokožku.

Poté ošetřte pupeční ránu. Pomocí pipety kapejte (2-3 kapky) peroxid vodíku do pupeční rány. Přebytečnou tekutinu odstraňte vatovým tamponem. Pomocí stejné pipety nakapejte jednu kapku zeleného materiálu. A počkejte, až zelený list vyschne.

Nyní můžete oblékat dítě. Nejprve - dětské tílko: odložte tenkou vzadu a tlustou s předním uzávěrem. Pak položte plenu mezi vaše nohy (nebo plenky, pokud je chcete používat) a zabalte je do plenek. Po koupeli musíte na hlavu nasadit čepici, dokud vlasy nevyschnou.

Po celou dobu koupání nezapomeňte mluvit s dítětem jemným, klidným hlasem..

To je vše. Nyní můžete krmit dítě.

Několik otázek týkajících se plavání.

 1. Jak dlouho trvá tento postup??
  První koupel je 2-3 minuty, pak můžete přidat až 10-15 minut, ale ne déle, protože množství vody, kterou vyléváte do dětské koupele, rychle ochlazuje a při dlouhé koupeli může dítě zamrznout nebo se unavit..
 2. Je nutné se denně koupat?
  Ano, a to nejen z hygienických důvodů, ale také z důvodu kalení; voda se také uvolňuje, což je velmi prospěšné pro nervový systém dítěte.
 3. Jak často mýt mýdlem?
  V zimě 1krát týdně, v létě 2-3krát.
 4. Je možné do vody přidat bylinné odvar nebo pěny do koupele?
  Ano, samozřejmě, ale dokud se pupeční rána úplně nezhojí, je lepší přebývat na mírně růžovém roztoku manganistanu draselného, ​​a pak můžete do vody ke koupání přidat odvar z provázku, bobkového listu, lastovičky a heřmánku. Lze také použít hotové produkty ke koupání..
 5. Kdy mohu vykoupat své dítě ve velké vaně?
  Ne dříve, než se naučí dobře sedět. Doporučuji vám položit neklouzavou podložku na dno vany a nalít vodu do pasu sedícího dítěte. Nikdy nenechávejte dítě samotné: může se utopit i v hloubce 15 cm nebo otevřít kohoutek s horkou vodou.
 6. Jak dlouho koupat dítě ve vroucí vodě?
  Dokud se uzdraví pupeční rána.
 7. Z jakého věku mohu používat dětský šampon?
  Je obtížné odpovědět jednoznačně. V naší zemi se tradičně věří, že do jednoho roku by měla být hlava umytá dětským mýdlem. Zahraniční autoři nevidí nic špatného s tím, že od 3-4 měsíců věku můžete používat dětský šampon. Má podle mého názoru několik výhod: nevytváří oči, nevysušuje pokožku hlavy, má mírný účinek a je vhodný pro časté použití.

Ještě jednou chci říct: nebojte se začít dělat něco poprvé, milovat své dítě a pak se koupání změní v nejpříjemnější proceduru pro vás a vaše dítě.

Na základě osobních zkušeností a literatury:

 1. L.Pernu "Vychovávám dítě", M., "Medicine", 1991
 2. B. Spok "Dítě a jeho péče", Vladikavkaz, "Alania", 1991

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Toto video není k dispozici..

Sledujte frontu

Otočit se

 • smazat vše
 • Zakázat

YouTube Premium

Musím vařit vodu pro koupání dítěte? - Dr. Komarovsky

Chcete toto video uložit?

 • Stěžujte si

Nahlásit toto video?

Chcete-li nahlásit nevhodný obsah, přihlaste se.

Líbilo se videu?

Neměl rád?

Video text

Dr. Komarovsky vysvětlí, v jaké situaci má smysl dezinfikovat vodu ke koupání, a také vyjmenovat problémy, které může vést k touze po sterilitě.

Buďte první, kdo sleduje nové problémy a získá cenné doporučení od Dr. Komarovského! Přihlaste se k odběru kliknutím na → http://goo.gl/WGruQw

↓ Další zajímavé odkazy níže! ↓

Podělte se o své dojmy v komentářích níže! Pokud se vám to líbí, líbí se mi (palec nahoru!) A sdílejte to na sociálních sítích!

Doktor Komarovskiy - Musím vařit vodu pro koupání dítěte?
Přihlaste se k odběru kanálu Doctor Komarovskiy! → http://goo.gl/WGruQw

Nejoblíbenější videa Dr. Komarovského → http://goo.gl/LQH5sT

Zajímavá témata:
Očkování dětí - http://goo.gl/4nQgyg
Léky - http://goo.gl/vjtDHs
Zdraví, nemoc, léčba dítěte - http://goo.gl/nS3WJP
Životní styl vašeho dítěte - http://goo.gl/d4aSM3
Začátek života vašeho dítěte - http://goo.gl/EYrWN0
Před porodem - http://goo.gl/EPWswq

Dr. Komarovsky - dětský lékař, televizní moderátor, autor knih o zdraví dětí a rodičovském zdraví.

Vodní procedury: 10 otázek o koupání dítěte

První koupání novorozence je jednou z nejzajímavějších událostí v životě mladých rodičů. Zpravidla je s tím spojeno mnoho otázek. Doporučujeme zvážit jejich nejčastější.

Kdy se poprvé vykoupat novorozence?

Dříve se mladým rodičům nedovolilo vykoupat dítě ve vaně, dokud nebyla pupeční rána zcela zahojena. Ale vzhledem k tomu, že hojení někdy trvá až 2 týdny a nedostatek dobrého čištění kůže může vést k podráždění a zánětu, bylo načasováno zahájení procedur vody. Dnes, podle doporučení pediatrů, můžete začít koupat novorozence hned druhý den po propuštění z nemocnice. Předčasné koupání je pro dítě bezpečné a prospěšné.

Je dovoleno koupat děti, u nichž se pupeční rána ještě úplně nezhojila, a dokonce i ti, kteří ještě pupeční šňůru neoddělili. Pokud je koupání zpožděno, je nutné pokožku dítěte otřít každý den měkkou houbou nebo mokrými ubrousky. Dítě nemůžete vykoupat, pouze pokud má horečku nebo má jiné příznaky nemoci.

Co a kde se koupat?

Kojenci až do úplného uzdravení pupeční rány (až 3–4 týdny) se koupají ve speciální dětské vaničce. Vzhledem k tomu, že koupel je vyžadována na krátkou dobu, není racionální kupovat velmi drahou koupel. Při přípravě na koupání byste měli připravit dětskou koupel umytou mýdlem, měkkým froté ručníkem nebo teplou plenkou, dětským mýdlem, koupacím prostředkem, naběračkou s čistou oplachovou vodou a vodním teploměrem.

Můžete se vykoupat v koupelně nebo v místnosti, kdekoli chcete. Hlavním požadavkem pro místnost je absence průvanu a teplota vzduchu asi 24-25 ° C. Umístěte koupel tak, abyste nemuseli stát v nepohodlné poloze, zatímco držíte dítě. Výrobci dětského příslušenství vyložili záda rodičů s různými zařízeními pro podporu dítěte ve vodě: pěnové vložky, rám a plastové skluzavky. Jejich použití je velmi pohodlné..

Může vám být doporučeno, abyste dítě zavinuli do plenky do vody: aby se nebál, byl teplý atd. Jak však ukazuje praxe, použití plenek není odůvodněné. Zmatují se a zasahují do dobrého mytí dítěte.

Jaká by měla být teplota vody?

Aby bylo dítě pohodlné, měla by teplota vody činit asi 36-37 ° C. Teplota vody by měla být měřena pomocí teploměru vody. Spoléhání se na vlastní pocity, určování teploty loktem, nestojí za to - vnímání teploty individuálně.

Někdy rodiče, vedeni subjektivními pocity, považují vodu za 36-37 ° C za studenou a ohřejí ji. Stále se však musíte soustředit na teploměr, protože právě tato teplota je optimální pro koupání dítěte. Při vyšší teplotě se může dítě přehřát, což se v důsledku toho projeví ve formě úzkosti, narušení spánku nebo naopak letargie.

Po 1 měsíci lze vodní procedury kombinovat s kalením. Pak začnou postupně snižovat teplotu vody o 1 stupeň každé jeden až dva týdny, čímž se zvýší na 28 až 300 ° C.

Vařte vodu, přidejte manganistan draselný?

Koupání dítěte pouze ve vroucí vodě, přidání manganistanu draselného bylo doporučeno dříve, aby se zabránilo infekci pupeční rány a kůže dítěte. Podle moderních doporučení však vroucí voda a přidávání antiseptik neovlivňují riziko infekce. A pravděpodobnost negativního účinku manganistanu draselného na tělo dítěte je několikrát vyšší. Proto jsou děti koupány v běžné vodovodní vodě.

Pokud má dítě citlivou pokožku a na chlorované vodovodní vodě se objevují vyrážky, měla by být v tomto případě voda připravena ke koupání. Chcete-li odstranit přebytek chloru, je třeba jej po dobu 2 hodin bránit a před koupáním zředit vroucí vodou.

Pediatr může předepsat koupání dítěte ve slabém roztoku manganistanu draselného pro různé pustulární kožní choroby. Protože krystaly manganistanu draselného mohou způsobovat těžké popáleniny na kůži dítěte, je třeba pečlivě dodržovat bezpečnostní opatření. V žádném případě byste neměli přidávat manganistan draselný přímo do vody ke koupání. Nejprve zřeďte malé množství krystalů v oddělené misce a potom nalijte část roztoku do lázně.

Jak se vykoupat?

Když začnete plavat, snažte se být nervózní a nebojte se, protože vaše úzkost a strach mohou být přeneseny na dítě. Spusťte dítě do vody by mělo být tiché: nejprve nohy, pak tělo.

V dětské koupeli je třeba držet tak, aby voda dosáhla pouze horní třetiny hrudníku (do úrovně bradavek). Jednou rukou podporujete dítě pod rameny a druhou manipulujete. Nejprve jemně omyjte všechny kožní záhyby a tělo dítěte a teprve na konci koupele omyjte hlavu. První koupel může trvat asi 5-10 minut. Později, pokud dítě ráda plavá, lze vodní procedury prodloužit až na 15-20 minut.

Nevyjímejte dítě ostře z lázně. Opatrně ji zvedněte zády nahoru a opláchněte zbylé mýdlo čistou vodou z kbelíku. Potom dítě zabalte do ručníku a pokožku lehce osušte. Kůže dítěte by měla být utírána ručníkem, nemůžete jej otřít, takže může být poškozena.

A pokud se vám voda dostane do uší?

Mnozí se bojí namočit uši dítěte, protože se domnívají, že pronikání vody do vnějšího zvukovodu může vyvolat zánět středního ucha - zánět středního ucha. Dítě existovalo ve vodě devět měsíců života plodu, protože toto prostředí je mu známé a je připraven na to, že se voda může dostat do uší. Vniknutí vody do uší dítěte nemůže být na škodu. Podchlazení po plavání je nebezpečné. Aby se tomu zabránilo, stačí ihned po koupeli okamžitě odstranit vodu z ušního kanálu bavlněnými kuličkami: vložte kousek dětské vaty do ucha dítěte a počkejte, až absorbuje vodu..

Jaké kosmetiky použít?

Ke koupání dítěte můžete potřebovat dětské mýdlo a šampon a po opuštění koupelny, dětského oleje a krému. Během prvních měsíců by se člověk neměl nechat unášet čisticími prostředky: koupání dítěte mýdlem je dostatečné jednou týdně. Je lepší, když dětské mýdlo bude rostlinné, jako je například mýdlo „Baby“. Obsahuje přírodní tropické oleje a rostlinné složky, které jemně pečují a čistí citlivou pokožku dítěte, chrání ji před vysycháním a podrážděním..
Šampon na koupání by neměl obsahovat parabeny, SLS, DEA, syntetické polymery a barviva. Mohou pronikat kůží a hromadit se v těle dítěte, což způsobuje podráždění, svědění a alergické reakce. Bezpečnější jsou bylinné přípravky, jako je například dětský šampon na drobky. Tento šampon je doporučen Výzkumným ústavem pediatrie Ministerstva zdravotnictví Ruské federace pro použití u kojenců od prvních dnů života a je vhodný pro každodenní použití. I při kontaktu s očima nezpůsobuje podráždění sliznic. Základem tohoto šamponu je složení kokosového oleje a cukrové třtiny, které jemně čistí a pečuje o pokožku dítěte. Výtažek z heřmánku v šamponu zmírňuje zánět, podráždění, peeling a zklidňuje citlivou pokožku dítěte. Extrakt pšenice obnovuje normální rovnováhu vody a lipidů v pokožce, zvlhčuje a zjemňuje ji.
Chcete-li zabránit koupání a loupání po koupeli, můžete na kůži dítěte nanášet krém nebo máslo „Baby“. Jsou vytvářeny na základě přírodních a rostlinných složek, nezpůsobují alergické reakce a dokonale pečují o jemnou pokožku dítěte. Neobsahují žádné nebezpečné parabeny, PEG, syntetické oleje a minerální oleje a barviva.
Krém Baby Cream obsahuje olivový olej, vitamín E, panthenol a olej z piniových oříšků. Cedar olej je zdrojem vitamínů A, F, B2, B1, E, PP, omega 3-6-9 mastných kyselin, aminokyselin a stopových prvků. Předpokládá se, že cedrový olej je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak eliminovat peeling a suchou pokožku. Hydratuje a dobře chrání pokožku. Olej z piniových oříšků se používá k vyrážce, diatéze, k prevenci dětské dermatitidy, hojení ran, erozi, popáleninám a zánětlivým procesům. Při alergických projevech zmírňuje svědění, zarudnutí, otoky a zklidňuje pokožku..

Složení dětského oleje „Baby“ zahrnuje olivový, slunečnicový olej, přírodní vitamín E a piniový olej. Lipidy rostlinného oleje jsou podobné lipidům kůže, takže se olej dobře vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Aktivní rostlinné složky a oleje zmírňují zarudnutí a podporují hojení pokožky v oblasti vyrážky z plenek. Slunečnicový olej zvlhčuje suchou pokožku, zjemňuje a urychluje její regeneraci. Olivový olej pomáhá hojit poškození. Vitamin E zmírňuje podráždění a loupání, pomáhá suché pokožce obnovit rovnováhu vody a lipidů. Přírodní dětský olej "Baby" neobsahuje minerální, parafinový olej a parafin.
Důležitou roli při udržování zdraví dětské pokožky hraje výběr kosmetiky, protože mnoho produktů dětské kosmetiky dnes obsahuje nebezpečné vysoce alergenní složky - parabeny, minerální a syntetické oleje, SLS / SLES, PEG / PPG, barviva, živočišné produkty,
ropné produkty (parafín, vazelína atd.). Způsobují suchost kůže, podráždění a svědění. Pronikají do kůže a hromadí se uvnitř těla, vyvolávají alergické reakce. Nejlepší je důvěřovat péči o pokožku vašeho dítěte přírodní kosmetice, jako je dětská kosmetika pro děti. Vysoká kvalita produktů této značky je potvrzena dermatologickými studiemi a doporučuje se Výzkumný ústav dětského lékařství Ministerstva zdravotnictví Ruské federace pro použití u kojenců od prvních dnů života.

Kdy můžu jít do velké koupelny?

Když je vaše dítě měsíc, můžete se vykoupat ve velké vaně. Před koupáním dítěte je třeba koupel důkladně omýt. Ujistěte se, že na něm nezůstaly žádné stopy čisticího prostředku. Pokud se chystáte zahájit výuku plavání, získejte téměř plnou koupel.

Jak jednat s dítětem ve velké koupelně?

Koupání ve velké vaně vám dává možnost naučit své dítě plavat od prvních měsíců. Cvičení ve vodě má příznivý vliv na vývoj dítěte, zklidňuje nervový systém a zmírňuje hypertonicitu. Podepřete podpaží dítěte, svisle ji spusťte do vody, položte ji na záda a podepřete ji pod ramena, posuňte vodu dozadu a dopředu, nakreslete osmičky. Dítě se bude pohybovat nohama a tělem a pokoušet se zůstat na vodě. Přineste dítě nohama ke straně vany a nechte dítě od něj odstrčit. Potom můžete udělat reflexní chůzi: postavte dítě ve svislé poloze tak, aby dosáhlo dna vany, a mírně jej nakloňte dopředu - dítě začne chodit. Během lekce sledujte reakci dítěte. Pokud začne být nervózní, unavte se - zastavte se.

Kruhy a plavecké čepice jsou bezpečné?

Pro výuku ve velké koupelně můžete pro plavání použít speciální kruhy a čepice. Pomáhají dítěti zůstat ve vodě bez pomoci. Takové plavání je pro dítě užitečné a bezpečné, ale během vyučování je třeba přijmout bezpečnostní opatření. Ujistěte se, že kruh kolem krku je správně oblečený, ne příliš těsný a volný, aby dítě neklouzlo ven. V žádném případě nenechávejte dítě ve vaně bez dozoru, takže stačí několik sekund, aby se mohl dusit. Trvání lekcí může být až 20-30 minut. Děti tráví zpravidla spoustu energie při plavání a po jídle jedí s chutí k jídlu a rychle usínají.

Aby se vaše dítě rády plavalo, měli byste sami léčit vodu bez předsudků. Pak se vaše láska k vodě jistě přenese na dítě. A čím dříve začnete, tím lépe.

Nebojte se, pokud něco selže při prvním pokusu. Postupem času se naučíte dělat vše správně a stanete se skutečným specialistou na koupání dítěte.

Koupání novorozence: odpovědi na hlavní otázky

Co je nutné pro koupání dítěte?

 • Dětská koupel: Pro koupání dítěte (zejména v prvních dnech života, dokud se nezahojí pupeční rána) by měla být v domě speciální dětská koupel. Nyní najdete různé typy vany: se skluzavkou, anatomickou, klasickou, se širokými stranami, s pěnovou podšívkou.
 • Dětský teploměr pro vodu. Zpočátku, dokud se sami nenaučíte, jak určit teplotu vody pocity, pro koupání novorozence byste měli používat dětský teploměr pro vodu, protože pro pohodlné koupání potřebuje dítě teplou vodu 36,8 - 37 ° C. Později můžete snadno regulovat teplotu vody tak, že do ní zahodíte loket do lázně. Pokud necítíte teplo ani chlad, pak je voda na správné teplotě.
 • Posuňte (houpací síť) k plavání. S takovým pohodlným zařízením budete mít jistotu, že dítě neklouzne do koupele. Při výběru sklíčka je lepší upřednostnit měkké tkáňové lůžko bez suchého zipu, aby jemná pokožka vašich drobků neměla během vodních procedur.
 • Kosmetika pro děti ke koupání Složení kosmetických prostředků pro novorozence by nemělo zahrnovat alergeny, umělá barviva, parfémy a látky obsahující alkohol. Místo toho výhradně přírodní ingredience. Nemá smysl kupovat gel, pěnu a mýdlo - všechny jsou zaměnitelné. Nejlepší cesta ven je koupací produkt, který lze použít k mytí nejen těla, ale i hlavy dítěte. Složení takového produktu je co nejjemnější a nejnebezpečnější pro kůži a vlasy. Je vhodné používat kosmetiku ne častěji než několikrát týdně.
 • Měkký froté ručník a rukavice (palčáky).

Nyní najdete hotové koupací soupravy v podobě velkého froté rohového ručníku s kapucí pro dětskou hlavu. Koupací rukavice má ručník, který jemně a pečlivě čistí pokožku dítěte. Ideální po koupeli. Ručník dokonale absorbuje vlhkost a zabraňuje mrznutí dítěte.

 • Džbán na čistou oplachovací vodu (po koupání)
 • Kruh pro plavání na krku S kroužkem na krku může dítě zůstat déle ve vodě, takže plavání se stane nejen každodenním hygienickým postupem, ale také možností plavat. V tomto případě bude dítě pracovat se svaly, stříkající energii a šílenství. Použití kruhu na krku může být kontraindikováno u některých nemocí pohybového aparátu, a proto před uspořádáním veselého plavání s límcem pro novorozence byste to měli určitě prodiskutovat s pediatrem.

Jak uspořádat první koupání novorozence?

 • Před každou koupelí je tedy nutné po koupeli odstranit všechny průvan, připravit oblečení pro dítě a také připravit v okolí všechny potřebné předměty ke koupání.
 • Dále je třeba koupel důkladně omýt horkou mýdlovou vodou a opařit vroucí vodou.
 • Protože pupeční rána se u novorozence ještě nezhojila, je třeba nejprve vařit vodu ke koupání (lékaři doporučují vařit vodu po dobu prvních dvou týdnů života dítěte).
 • Počkejte, až se převařená voda ochladí na 36,6 - 37 ° C. Teplota vzduchu v místnosti by neměla překročit 25-26 ° C. Když je dítě ve vodě, nemělo by se cítit nepříjemně.
 • Někteří pediatrové doporučují přidávat manganistan draselný do vody pro dezinfekci, ale manganistan draselný ničí bakterie pouze v koncentrovaném roztoku a vysoce zředěný manganistan draselný pro koupání novorozence nemá nezbytný dezinfekční účinek.

Místo manganistanu draselného můžete přidat a měli byste přidat infuzi řady, která nevysušuje pokožku a léčí vyrážky. Je snadné připravit ošklivý: ráno nalijte 1 litr vroucí vody 30 gramů suchého sběru, pevně přikryjte a trvejte na tom až do večera. Večer používejte půl litru odvarů v malé lázni. Ukazuje se, infuze pro jednu koupel. Můžete také vařit infuze heřmánku, lasturníku a měsíčku.

 • Dokud se rána nezhojí na pupku, dítě by nemělo být zcela ponořeno do vody, první koupele by neměly trvat déle než 5-7 minut. Pokud však dítě při koupání plače, nemělo by se v koupání pokračovat. Uklidněte dítě a přeneste postup.
 • Dítě by mělo být ponořeno jemně, můžete ho zabalit tenkou plenkou, abyste zabránili strachu dítěte z kontaktu s vodou.
 • Nejdříve byste měli své dítě vykoupat rukama, aniž byste museli používat žínky a houby. Produkt ke koupání by měl být vybrán s ohledem na stav kůže dítěte.
 • Dále pokračujte v samotném procesu: držte dítě oběma rukama, jednu drží hlavu a druhou hýždě. Od nohou postupně ponořte dítě do vody. Hrudník, krk a hlava by měly zůstat nahoře. Prsa pečlivě opláchněte a ostatní části těla. Nezapomeňte si umýt oblasti kůže za ušima, podpaží, pery, roztaženými pěstmi, slabinami. Nezapomeňte na genitálie. Dívky jsou umývány shora dolů. U chlapců, pod varlaty. Je lepší si umýt hlavu dítěte naposledy, takže nemá čas na zmrazení. Mýdlo si hlavu a jemně opláchněte od čela dolů (nedovolte, aby se do očí dítěte dostalo mýdlo nebo voda).
 • Vyjmeme dítě a opláchneme čistou předem připravenou vodou ze džbánu. Pro kalení může být voda mírně chladnější o 1-1,5 ° C než voda v lázni.
 • na obsah ↑

  Co dělat po plavání?

  Není nutné zabalit dítě do měkkého ručníku, měli byste dítě dítěte pouze osušit ručníkem, aniž byste jej třeli. Poté musíte dítě nechat ležet 5-10 minut. V tomto případě není nutné příliš předehřívat vzduch v místnosti, jinak nebude mít smysl kalení.

  Pediatrové se domnívají, že pro tyto postupy je optimální teplota 22–25 ° C. Poté, co je dítě zcela suché, ošetřete zmačkané krémy, olejem nebo práškem, aby nedošlo k vyrážce. Aplikujte mastek pouze na zcela suchou pokožku, jinak se pod vlivem vlhkosti valí a zanáší do záhybů, což způsobí ještě větší podráždění.

  Po proceduře koupání je nutné pupek zpracovat, teprve předtím ho musíte nechat uschnout. Vezměte peroxid vodíku (3%), ale chlorhexidin nebo miramistin je lepší. Pomocí pipety spusťte do pupeční rány. Pokud to není po ruce, použijte vatový tampon namočený v přípravku a otřete pupek. Odstraňte namočené krusty. To lze provést pouze tehdy, pokud se dobře oddělí. V současné době dětští lékaři striktně nedoporučují ošetřovat pupek zeleným listem. Nezakrývejte pupek náplastí ani jej nezakrývejte bandáží, což může způsobit růst patogenních bakterií, které následně povedou k infekci. Je důležité zajistit této oblasti stálý přístup vzduchu. Po zákroku dítě oblékněte a nakrmte.

  Koupání novorozence: teplota vody, jak se koupat, koupelové výrobky a byliny

  Jak se vykoupat novorozence. Foto: massmedianews.ru

  Poté, co matka a dítě byli propuštěni z nemocnice a vrátili se domů, vyvstává otázka prvního koupání novorozence. Jak postupovat, v jaké době a co znamená použít, mají rodiče spoustu otázek. Hlavní věcí je bezpečnost, takže v pokoji nemůžete nechat dítě samo. Kromě toho je vhodné nezapomenout na příjemnou teplotu, plavání by mělo probíhat ve vodě ne vyšší než 37 stupňů. Jemné doteky a laskavá slova inspirují mír a pocit štěstí, posilují emocionální pouto matky a dítěte.

  Teplota vody pro koupání novorozence

  Kůže novorozence je velmi jemná, takže je třeba pečlivě zkontrolovat teplotu vody ke koupání. Pro tyto účely je vhodný teploměr, pomocí kterého bude možné určit, zda je vhodná teplota.

  • Příliš studená voda vede k podchlazení a nachlazení.
  • Teplé rozšiřuje póry, kterými infekce vstupují do těla.
  • Příliš horké vede k popáleninám a problémům s fungováním vnitřních orgánů.

  Pokud novorozenec při koupání pláče, je to signál, že něco není v pořádku, a akce způsobují úzkost a nepohodlí dítěte.

  Chcete-li si dítě zvyknout na plán, stačí si vybrat stejný čas pro koupání dítěte, například před spaním. Příjemné teplo uvolní a pomůže vám se zdravým spánkem. Je důležité mýt každý den a nedělat to po krmení - to může vést k regurgitaci.

  V některých případech dítě pláče po koupání, proč k tomu dochází:

  • Nesprávná teplota nebo příliš studený vzduch v místnosti mohou způsobit nepohodlí..
  • Touha pít nebo jíst je také příčinou pláče.
  • Strach z nových a neznámých.
  • Kolika.
  • Únava a napětí.
  • Podráždění kůže.

  Pokud pro novorozence neexistuje koupací zařízení, lze tento proces provést v lázni pro dospělé. Lze ji zcela vyplnit, aby se malíček mohl volně pohybovat pažemi a nohama, navíc se ochlazuje mnohem pomaleji.

  Důležité! Musíte vědět, jak umýt koupel před koupáním dítěte. Za tímto účelem udělá běžná jedlá soda, která ničí bakterie, nečistoty a nezanechává plak a zápach.

  Neustále se vařící voda pro novorozence není nutná, děje se to pouze v prvních týdnech, dokud se nezhojí pupeční rána a dítě nemá dost otření houbou.

  Jak se vykoupat novorozence

  • Denní stříkající voda je nezbytnou součástí každodenní rutiny dítěte, ale co když ho usne večer, je možné ho probudit. Pokud se jedná o ojedinělý případ, nemělo by se dítě probouzet, ale pokud k tomu dochází neustále, je vhodnější upravit jeho režim tak, aby zahrnoval návštěvu sprchy.
  • Sbírejte vodní lázeň (teplota +37 ° C). Je nutné vzít v úvahu roční dobu a teplotu vzduchu. Při plnění vody vodou je nutné ji pravidelně promíchávat, aby byla rovnoměrně zahřívána. Pro stanovení teploty je vhodné použít teploměr pro vodu. Objem vody je takový, že mírně pokrývá tělo a hlava byla otevřená.
  • Pokud používáte bylinky nebo roztok manganistanu draselného, ​​přidejte je po naplnění lázně.
  • Umyjte si ruce mýdlem, odstraňte prsteny, náramky, aby nedošlo k poškrábání dítěte. Nastavte dobu trvání koupání dítěte.
  • Opatrně svlékněte dítě a pomalu ho ponořte do vody. Pro pohodlnější pobyt ve vodě můžete použít plenu. Postupně zvlhne, zabalí dítě, bude klidnější, jako matka v bříšku (adaptivní koupání novorozence).
  • Při koupání novorozence by měly být dveře mírně otevřené pro pohodlnější pobyt dítěte ve vodě.
  • Koupání dítěte se nejlépe provádí společně. Je to bezpečnější, protože dítě se aktivně škubá a je to také mýdlo. pokud to není možné, můžete pro koupání novorozence použít různá zařízení, například k záchraně může dojít houpací síť. Kromě toho společné koupání, když matka a otec jsou v koupelně s dítětem, posiluje spojení mezi nimi, uklidňuje a činí tento proces zajímavějším..
  • Nově připravení rodiče se bojí, že dítě z koupelny neusrkne vodu, ale není čeho se obávat.
  • Mladí rodiče přemýšlejí, jak udržet novorozence při plavání, aby bylo bezpečné a pohodlné. Ve velkých plavkách může být dítě podepřeno pouze pod hlavou, což umožňuje tělu zůstat samo o sobě nebo držet prsty pod krkem a podpažemi.
  • Aby dítě nevyklouzlo ven, je nutné uchopit rameno nejdále od vás a držet ruku v podpaží. Šíje zápěstí. Druhou ruku pod zadkem. V této poloze spusťte dítě a vyjměte dítě z vody. Po ponoření do vody mohou být nohy ponechány volné..

  Jak se vykoupat novorozence. Fotografie: rodivnizze.ru

  • K mytí můžete použít trysku z kohoutku, jak držet novorozence - položte na levé zápěstí, lícem nahoru, držte nohy prsty a druhé mytí.

  Jak udržet novorozence pod tekoucí vodou. Fotografie: my-sunshine.ru

  • Nejprve několikrát můžete strávit adaptivní koupání dítěte, které vám pomůže zvyknout si na nové podmínky. Za tímto účelem ho zabalí do pleny a koupají se přímo v ní, takže se vrhne do stavu blízkého pobytu se svou matkou v žaludku.
  • Umyjte dítě volnou rukou: krk, hrudník, žaludek, paže, podpaží, nohy, tříselné záhyby, záda a na samém konci hlava. Důkladně opláchněte všechny vrásky, otevřené vačky.
  • Opatrně opláchněte rozkrok. U dívek: záhyby mezi stydkými pysky. U chlapců jemně umyjte penis, aniž byste pohybovali předkožkou, šourkem a potom oblastí kolem konečníku.
  • Jemně si umyjte hlavu, držte ji rukou a mírně ji naklopte. Nalijte vodu z obličeje do zadní části hlavy. Opláchněte záhyby za ušima. Chcete-li naučit své dítě zadržovat dech a plavat, můžete si při koupání svého novorozence nalít trochu vody ze zadní části hlavy na čelo, přičemž pomocí slovních značek „pozornost“ nebo „jedna, dvě, tři“ (můžete na to myslet sami).
  • Po koupeli nalijte arašidovou vanu (teplota v ní je o 1 stupeň nižší než voda ve vaně).
  • Frekvence koupání dítěte nezávisí na stupni kontaminace, je vhodné umýt novorozence denně. Za 2-3 měsíce není třeba používat žádný krémový gel, mýdlo nebo šampon, pokud není dítě znečištěno výkaly, stačí teplý proud z kohoutku.
  • Po propuštění má dítě na špendlíku kolíček na prádlo a mnoho rodičů pochybuje, zda je možné s ní vykoupat novorozence. Tento problém by měl být vyřešen společně s pediatrem, pokud se rozhodli uspořádat akci, pak stačí dodržovat pravidla: ohřát vodu na 37 stupňů; vařit vodu, aby nedošlo k hnisání.
   Je možné navlhčit pupek a co dělat, když zvlhne, je vhodné počkat, až vyschne, jemně ho poklepat vatovým tamponem a rozprostřít peroxidem nebo brilantní zelenou.
  • K očištění pokožky novorozence si můžete vzít koupací houbu, která jemně čistí, produkuje lehkou masáž a bude mít rád drobky. Může být použit samostatně i v dětské vaničce..
  • Pokud dítě během koupání dostalo vodu do ucha, nebojte se, na začátek se umístí na jednu stranu tak, aby tekutina vytékala, a pak na druhou. Můžete použít vatové tampony, díky kterým můžete zkontrolovat vlhkost ušních kanálků. Aby se předešlo nachlazení, je vhodné si nasadit dětskou čepici nebo klobouk.
  • Čas koupání poprvé od několika minut do 15, jak si zvyknou. Po měsíci ji můžete zvýšit na 20-30 minut.

  Důležité! Pokud má dítě modrý nasolabiální trojúhelník, je vhodné jej pozorovat. Děti mají velmi jemnou a tenkou dermis, skrz kterou prochází krevní cévy, takže v některých případech je změna barvy modrá přirozenou reakcí na napětí, například při dlouhém pláči. Pokud se objeví souběžné příznaky, například sípání při dýchání nebo rýma, je vhodné se poradit s dětským lékařem a zjistit,.

  Co potřebujete pro koupání novorozence

  Kromě toho musíte pro proceduru připravit místnost, ve které bude novorozenec. Místnost by měla být teplá, eliminovat průvan, ale pokud se vše vejde do koupelny, pak by dveře měly zůstat otevřené. Hlavní věcí pro matku nebo otce je udržet klid, který se předá dítěti a poté se událost bude konat bez komplikací.

  Pokud stručně pochopíte, co potřebujete pro koupání novorozence, dostanete krátký seznam.

  • Do vany můžete vložit houbu, což pro dítě činí tento proces pohodlnějším.
  • Pro větší pohodlí lze kontejner umístit na stojan, který vám umožní nastavit výšku, uvolnit spodní část zad a uvolnit dlaně. Kromě toho lze takový stojan použít jako sušičku věcí.
  • Umyvadlo by se mělo před a po mytí důkladně omýt..
  • Pro komunikaci s novorozenci se doporučuje mluvit s dítětem, říkat různým dětským rýmům, říkankám a zpívat písně při plavání.
  • Vodní teploměr.
  • Ručník a dětské oblečení.
  • Koupelnové výrobky.
  • Výrobky pro koupání dětí.
  • Odvar bylin nebo roztok manganistanu draselného.

  Koupací zařízení pro novorozence

  Koupel pro novorozence

  V některých případech není koupání dítěte tou nejlepší volbou, protože dítě začne plakat a bát se. V tomto případě je vhodná speciální malá koupel pro novorozence - to je nejlepší volba, protože dítě je v omezeném prostoru, jako například v žaludku mé matky a cítí se v bezpečí.

  • Vana se stojanem usnadňuje život. bude ve správné výšce, stačí jen nahradit židli a sedět vedle umyvadla.
  • Skládací design je pohodlný a snadno použitelný, bezpečný, zabírá málo místa, můžete si ho vzít s sebou do chaty nebo na výlet.

  Pro běžné vany budou vyžadovány speciální vložky, které usnadní praní novorozence.

  Koupel pro koupání novorozence. Fotografie: profilaktika.tomsk.ru

  Skluzavka pro koupání novorozence

  Plastové sklíčko je vhodné použít, jako anatomický tvar opakuje ohyby těla, dítě v něm sedí pevně a to mu nezpůsobuje žádné nepříjemnosti a dlaně osoby budou volné. Od jakého věku můžete použít skluzavku pro koupání novorozence - od narození, protože je to bezpečné, zabraňuje vypadnutí dítěte a umožňuje kontrolu nad situací. K dispozici jsou také tkaninové skluzavky pro plavání - jsou kovovým rámem, na kterém je tkanina natažena. Mnoho rodičů však dává přednost plastovým nebo anatomickým, protože jsou bezpečnější, drobky z nich nespadají, neklouzají.

  Kruh pro koupání novorozence

  Není to tak dávno, kdy se stalo populární nosit dětský kruh. Kolik měsíců může novorozenec plavat v kruhu - lékaři doporučují začít používat zařízení od 1,5 měsíce.

  Před zakládáním kruhu na koupání na krku novorozence je vhodné si ho představit, proto jej můžete nechat dotýkat se a potom si ho obléknout. Jak nosit kruh:

  • opatrně na zadní straně rozdělte západky;
  • položit na krk;
  • spojte díly dohromady a upravte uložení tak, aby zbylo málo místa;
  • brada by měla ležet ve zvláštním vybrání.

  Přestože je koupání dítěte s kruhem kolem krku bezpečné, nedoporučuje se ho nechat na pokoji ani na krátkou dobu. Mladí rodiče se také obávají otázky, zda takový kruh nepoškodí novorozence. Pokud se rozhodnete pro vysoce kvalitní produkt, bude jeho použití přínosem pouze proto, že zlepšuje a zlepšuje jeho vývoj.

  Kruh pro koupání novorozence. Foto: kpoxa.info

  Houpací síť pro koupání novorozence

  Aby byly ruce při koupání dítěte volné, je zde houpací síť. Skládá se z odolného pletiva, které je připevněno ke konstrukci pomocí silných háčků a podpírá dítě během celého procesu, aniž by omezovalo pohyby.

  Matrace pro koupání novorozence

  Pro koupání ve velkých objemech můžete použít matraci, která má anatomický tvar, udržuje se nad vodou a vydrží dítě s hmotností od 3 do 8 kg. Při koupání dítěte nemůžete používat kosmetiku na bázi oleje a po této události je matrace důkladně vysušena.

  Koupací čepice novorozence

  Čepice pro kojence je bavlněná čepice, na které jsou našity pěnové vložky. Podstatou těchto šatů je podpora hlavy dítěte - to bude mít vliv na jeho schopnost zůstat ve vlnách, rozvíjet svaly zad a končetin. To však neznamená, že pean nebude muset být podporován, protože se může převrátit a spolknout tekutiny.

  Klobouk s polystyrenem si můžete koupit v jakémkoli obchodě, nebo si ho můžete vyrobit sami, to nevyžaduje mnoho času a úsilí.

  Čepice s pěnou pro koupání novorozence. Foto: ladysarafan.ru

  Límec pro koupání novorozence

  Pro koupání dítěte je vhodný také límec, který se nosí kolem krku a udržuje ho na vodě ve velkém písmu, bazénu nebo moři. Takové zařízení vydrží až šest měsíců a pomůže dítěti držet hlavu a potom tělo. Člověk by však měl být opatrný, protože nafukovací obojek může být škodlivý, například pokud se dítě učí dostat nohy na dno, povede to k narušení koordinace..

  Lehátko pro koupání novorozence

  Používá se k uvolnění rukou a k tomu, aby se dítě cítilo pohodlně a bezpečně. Doporučuje se však drobeček podepřít tak, aby neklouzl a neklesl. I přes podobnost se skluzavkou je lehátko měkké a příjemné na dotek..

  Polštář a síť na koupání dítěte

  Pro koupání ve velké vaně bude mít novorozenec koupací polštář, díky němuž zůstane, ale není vhodné nechat dítě samo, protože je snadné sklouznout a spolknout vodu. Pro malý objem je vhodná mřížka, ve které se dítě cítí pohodlně, neklouže a sebejistě drží.

  Byliny pro koupání novorozence

  Pediatrové doporučují přidat bylinky pro koupání dítěte.

  • Heřmánek je nejoblíbenější antiseptická rostlina, která léčí problémy s gastrointestinálním traktem, posiluje imunitu, bojuje proti choroboplodným zárodkům a patogenům a je také skvělá pro koupání novorozence. Snižuje zánět, zklidňuje epidermu. Chcete-li připravit odvar, stačí nalít polévkovou lžíci květin s litrem vroucí vody, nechat vařit a napnout.
  • Od pradávna používali rodiče řadu pro koupání novorozenců. Tráva se vyrovná s svěděním, zánětem a kopřivkou, doporučuje se takové manipulace zařídit nejvýše dvakrát týdně. Chcete-li připravit vývar, vezměte 150 g rozdrcené trávy, vylijte, vařte, trvejte na tom.
  • Šalvěj pro koupání dítěte má blahodárný účinek na zánět, podráždění, účinky diatézy a pichlavého tepla. Chcete-li připravit lžíci bylin, nalijte sklenici vroucí vody a nechte vyluhovat, poté se filtruje šalvějová infuze.
  • Díky svým antiseptickým a protizánětlivým účinkům je měsíček vhodný k mytí, protože snižuje aktivitu patogenních bakterií, hojí rány, uvolňuje svalové křeče a nezpůsobuje alergie.
  • Odvar sklípků bojuje s různými kožními chorobami, zmírňuje svědění a pálení. Před použitím bude vhodné navštívit lékaře a získat od něj povolení a doporučení. K vaření si vezměte 2 lžíce květin na 0,5 l vroucí vody poté, co trvají na tom.
  • Koupání novorozence v bobkovém listu zmírňuje alergické projevy a zklidňuje dermis. Pro vaření vezměte 10 listů vavřínu, přidejte vroucí vodu do litru a vařte 10 minut, po infuzi naneste.

  Uklidňující byliny pro koupání novorozence lze použít k normalizaci spánku..

  • Levandule uklidňuje nervový systém dítěte, dezinfikuje, zlepšuje pohodu a zlepšuje spánek.
  • Máta pro koupání je také užitečná jako infúze, jako uklidňuje vzrušení a normalizuje spánek.

  Musím vědět! K koupání dítěte používají mořskou sůl, která obsahuje jód, což znamená, že zlepšuje fungování endokrinního systému, snižuje pocení, uvolňuje stres a připravuje vás na příjemný spánek. Teplota by neměla překročit 35 stupňů, vzít 5 polévkových lžic soli, po 10-15 minutách je dítě vytaženo a opláchnuto pod tekoucí vodou.

  Prostředky pro koupání novorozence

  Po prvním koupání dítěte po propuštění z nemocnice si matky a otcové myslí, zda je nutné používat mýdlo nebo šampon. Lékaři doporučují použití pouze k čištění kontaminantů, například pěny pro novorozence.

  • Francouzská značka Mustela vyvinula koupelový gel, který je vhodný pro použití od prvních dnů života a je hypoalergenní. Čistí pokožku, zjemňuje ji, zabraňuje jejímu vysychání a nezpůsobuje podráždění..
  • Weleda je výrobcem ekologické kosmetiky a vydala řadu produktů vhodných pro děti, které zjemňují, zmírňují zánět a vytvářejí zdravý spánek..
  • Emolium je vhodné pro použití s ​​velmi suchou dermou, ukázanou od počátku života. Tento produkt je vhodný pro kojence s atopickou dermatitidou, psoriázou nebo jinými kožními onemocněními..
  • Německá společnost Bubchen dlouhodobě spolupracuje s pediatry, shromažďuje důležité informace a vynalézá kosmetiku speciálně pro novorozence. Nezpůsobuje podráždění, zklidňuje zánět a zvyšuje imunitu..
  • Kromě toho některé praktikují manganistan draselný pro koupání dětí, takže musíte vědět, kolik přidat. Jak naředit manganistan draselný pro koupání novorozence: NIKDY nevhazujte krystaly látky do koupele; 5-7 krystalů umístěných ve sklenici, zalijeme horkou vodou (nerozpouští se za studena); míchejte, aby se krystaly úplně rozpustily; přetvoření přes sýr; zkontrolujte, zda krystaly zůstaly dole. Roztok je růžovo-fialový. Opatrně přidejte do koupele bez dítěte, ujistěte se, že voda je rovnoměrně mírně růžová. Existují jak odpůrci této metody, tak obhájci, někteří tvrdí, že řešení dezinfikuje epidermis, podporuje hojení pupeční rány, bojuje s vyrážkou a jiné, že je jed pro tělo dítěte.

  Zajímavý fakt! Dr. Komarovsky jasně uvedl, že koupání novorozence v roztoku manganistanu draselného nepřináší mnoho výhod, ale může vést ke spálení sliznice a otravě, pokud není tento produkt řádně naředěn.

  Co dělat po koupání novorozence

  • Po ukončení koupání jemně poklepejte pokožku a zabalte ji do ručníku kapucí nebo rohem, který dítě ochrání před nachlazením.
  • Všechny záhyby by měly být dobře vysušeny.
  • Ošetřete pupeční ránu.
  • Po koupeli musí být pokožka dítěte potřena něčím, například krémem nebo olejem. Kromě toho je důležité pečlivě ošetřit záhyby dítěte a namazat je prachem, olejem nebo krémem, aby se zabránilo vyrážce z plenek. Pro tyto účely je velmi vhodný dětský krém, masti Bepanten.
  • Pokud se pokožka novorozence po koupeli loupe, je vhodné opustit roztok manganistanu draselného a kosmetiky a po zákroku použít olej a krém, který zjemní a zvlhčí vrstvy dermis.
  • Po otření si oblékněte novorozenou čepici, plenu a zabalte ji do teplých plenek. Je třeba si uvědomit, že dítě udržuje teplotu asi 15 minut. Neodstraňujte víčko, dokud nejsou chloupky suché.
  • Dále můžete krmit dítě a položit do postele.

  Zajímavý! Nejlepší radu ohledně péče o malé děti před, během a po koupeli poskytla Svaz pediatrů Ruska v doporučeních pro péči o pleť.

  Závěr

  Navzdory tomu, jaký druh koupelové soupravy si rodiče vyberou, je hlavní věcí udržet čistotu epidermis novorozence. Pravidelné koupání novorozence nejen čistí pokožku, ale také se podílí na fyzickém vývoji dítěte a zlepšuje jeho psychoemocionální stav. Vodní sezení uvolňuje tělo, uvolňuje koliku, svalové křeče a rozvíjí se.

  Články O Neplodnosti