Hlavní Bolest

Kapky v nose během kojení

Kojící matky často trpí rýmou, která je doprovázena mukózním výtokem, otokem nosní dutiny, obtížemi s dýcháním, kýcháním. Pokud se rinitida objeví na pozadí infekce respiračních orgánů virového původu, objeví se také další příznaky..

Takže ženská tělesná teplota stoupá, zimnice, bolest v krku. K odstranění těchto příznaků se doporučuje používat léky. Během kojení je však mnoho kapek do nosu zakázáno. Proto musíte před užitím jakéhokoli léku získat souhlas lékaře.

S mírným nádýmem se slizem a mírným přetížením můžete provést domácí ošetření. Pokud příznaky přetrvávají 2 až 3 dny, je nejlepší navštívit lékaře, který vybere nejúčinnější léky..

Specifické funkce

Původci akutních infekcí dýchacích cest jsou různé patogenní mikroorganismy, které jsou lokalizovány v různých částech těla. Rhinoviry vyvolávají rýmu, která zaplňuje vnitřní skořápku maxilárních dutin. V důsledku toho se projevují sliznice, otoky vnitřní membrány, potíže s nosním dýcháním.

S pomocí rýmy se tělo snaží zbavit virů. Hlen, který se uvolňuje během rýmy, má dezinfekční vlastnosti, váže škodlivé mikroorganismy, alergeny, znečištění a vyluhuje je. Nasální léky nemají za cíl eliminovat rýmu, omezují otok vnitřní výstelky nosu a objem sekretů. Odstranění nemoci však bude možné až po úplném uzdravení.

Etapy rýmy infekčního původu:

 • Velký objem tekutého hlenu, který se neustále vylučuje z nosu. Tento příznak naznačuje poškození vnitřní výstelky viru. V první fázi pacient často kýchá, proteinová membrána očí zčervená, uvolňuje se slzná tekutina.
 • Silný hlen. Třetí den je výboj hustší s bělavým nebo nažloutlým nádechem.

Podle lékařů rýma trvá 7 dní, během kterých imunitní systém bojuje proti virům. Obvykle po uplynutí této doby infekce ustoupí a pacient se zotaví, ale pokud k tomu nedojde, doporučuje se navštívit otolaryngologa.

Užitečná doporučení pro kojící matku

Rýma na pozadí akutních respiračních virových infekcí vyžaduje komplexní terapii:

 • Klid na lůžku. Pro usnadnění přenosu choroby a rychlejšího zotavení by měl být pacient v posteli 2-3 dny. Bude se tak moci vyhnout komplikacím..
 • Množství tekutin. Pacientovi se doporučuje pít hodně teplé tekutiny (čaj, filtrovaná voda, ovocné nápoje atd.). Čistí tělo toxických látek (složek virů).
 • Větrání. Doporučuje se denně ventilovat ložnici a sledovat hladinu vlhkosti. Pokud je tento ukazatel pod 60%, potom se nosní dutina vyschne, objem sekrecí se sníží, pravděpodobnost infekčních onemocnění se zvýší. Ke zvýšení vlhkosti použijte speciální klimatická zařízení (zvlhčovače vzduchu).
 • Antipyretika. Kojícím ženám se nedoporučuje užívat léky při teplotách do 38,5 °. Pro hepatitidu B jsou povoleny paracetamol a ibuprofen. Snižují horečku, odstraňují bolest svalů a další příznaky akutních infekcí dýchacích cest. Ibuprofen oslabuje zánětlivý proces.

Během léčby rýmy se vyplatí zastavit přirozené krmení, protože dítě dostává protilátky spolu s mlékem, které je chrání před viry. Při vysokých teplotách je třeba kojence častěji krmit, aby se zabránilo laktostáze (stagnace mléka)..

Vasokonstrikční kapky

K eliminaci nosní kongesce mohou kojící matky předepsat léky s vazokonstrikčním účinkem. Ničí škodlivé mikroorganismy, zvlhčuje sliznici, zužuje krevní cévy a obnovuje dýchání nosem, v důsledku toho se normalizuje spánek, zlepšuje se zdraví.

Během laktace je povoleno používat následující kapky do nosu:

 • Naftazolin na bázi naftalinu.
 • Galazolin, Tizin s xylometazolinem.
 • Nasivin na bázi oxymethazolinu.

Podle lékařů se naftový a další léky, jejichž účinnou látkou je nafazolin, nedoporučují kojícím ženám používat. Důvodem je skutečnost, že při nízké produkci mléka vyvolává u novorozence negativní reakci: narušuje tón cév nosní dutiny, vyvolává podrážděnost, srdeční selhání. Při delším používání klesá produkce mateřského mléka.

Lékaři doporučují použití bezpečnějších vasokonstrikčních kapek do nosu:

 • Nazivin, Nazol, Noxspray na bázi oximatezolinu. Koncentrace účinné látky v mléce je nízká, ale při delším používání se zvyšuje pravděpodobnost zvýšení tlaku, narušení srdeční frekvence u matky a dítěte. Aby se předešlo nežádoucím účinkům, měla by kojící žena sledovat dávkování a aplikovat lék déle než 3 dny.
 • Nasol obsahující fenylefrin eliminuje otok sliznice, usnadňuje nosní dýchání. Tento lék smí užívat i děti mladší 12 měsíců. Pravděpodobnost vedlejších účinků je nízká, pokud žena dodržuje terapeutickou dávku.
 • Azelastin, alergodil na bázi azelastinu, jsou antialergenní léčiva, která se používají k léčbě rinitidy virové a alergické povahy. Koncentrace léčiva v mléce je nízká, a proto je riziko negativních jevů také minimální. Léky eliminují otoky, snižují množství hlenu. Pokud je kojení dovoleno užívat antialergická léčiva obsahující loratadin, cetirizin.
 • Flutikason, Flixonáza, Nazarel na bázi flutikasonu, Nazonex s mometasonem jsou glukokortikoidy, které jsou kompatibilní s kojením. Tyto léky nejen zbavují slin, ale také eliminují zánět a otoky. Aby se snížilo riziko vedlejších účinků u dítěte, používá se sprej ihned po krmení.

Populární kapky z nachlazení, jako je Nafthyzin, Farmazolin, jsou nebezpečnější než moderní steroidní drogy. Před použitím kapek se však poraďte s odborníkem ORL.

Antimikrobiální látky

Odstranění patogenů a snížení zánětu nosní sliznice pomůže lékům s bylinnými složkami. Z rýmy během kojení je povoleno používat Pinosol.

Bylinné léky jsou kompatibilní s kojením, pokud žena není alergická na jejich složky. Pokud byl pacient před početí alergický na eukalyptus, máta peprná nebo borový olej, nepoužívejte léky, které tyto látky obsahují.

Při kojení dítěte je zakázáno používat přípravky s éterickými oleji (anýz, kmín, čajovník) s přecitlivělostí na ně. Pokud žena není náchylná na alergie, mohou být při přípravě inhalačních roztoků použity estery. Chcete-li to provést, přidejte 2 - 3 kapky oleje do nádoby s teplou vodou a dýchejte v párech po dobu 10 minut.

Pro HB se nedoporučuje používat cibuli nebo česnek. To je způsobeno tím, že vysychají sliznici a mohou způsobit popálení. Výsledkem je, že v nosní dutině je produkováno méně hlenu a tělo je méně odolné vůči virům..

Hydratační přípravky

Pomocí přípravků obsahujících mořskou vodu nebo slané roztoky je možné zvýšit vlhkost sliznice, díky čemuž se tělo stává odolnější vůči mikrobům. K očištění nosních dutin kojící matky je povoleno používat Salin, Aquamaris, Nosol. Tyto produkty pomáhají ředit hustý hlen a urychlují jeho výtok..

Chcete-li léčit rýmu, připravte si fyziologický roztok vlastními rukama. Za tímto účelem se 25 g mořské soli rozpustí ve 220 ml teplé vařené vody. Během postupu však musíte být opatrní. Pro mytí dutin je zakázáno používat stříkačku pod tlakem. To je plné pronikání roztoku do sluchové trubice a středního ucha, v důsledku toho se vyvíjí otitis media. Do každé nosní dírky se napipetuje kapalina nebo se použije sprejová láhev..

Lidové léky

Nejoblíbenější a nejúčinnější léčbou rýmy je inhalace. Používá se roztok s eukalyptovým olejem, pupeny borovice, oreganem. Do nosních kanálků lze také vštípit mentolový olej (každá po 3 kapkách) nebo horkou řepnou šťávu.

K odstranění otoku sliznice se používá sůl. Zrna se proto zahřívají v suché pánvi, zabalí se do vícevrstvého sáčku a nanesou se na nos.

Některé matky používají domácí cibule kapky k odstranění hlavních příznaků. K tomu se jemně naseká střední cibule a smísí se s 30 ml slunečnicového oleje. Po dni je tento nástroj připraven k použití. Roztok po čištění promazává nosní dutinu.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo nástupu příznaků rýmy, musí kojící žena dodržovat následující pravidla:

 • Snažte se neochladit. Banální hypotermie nejčastěji vyvolává rýmu. Důvodem je skutečnost, že pod vlivem nachlazení se imunita snižuje a tělo se stává náchylnější k infekcím.
 • Vyvarujte se kontaktu s nachlazením. Viry jsou přenášeny vzdušnými kapičkami. A proto stojí za to se vyhýbat člověku, který kýchá nebo kašel, protože se virus šíří několik metrů.
 • Během vypuknutí ARI a chřipky se vyhněte přeplněným oblastem. Ze stejného důvodu je zakázáno jezdit ve veřejné dopravě.
 • Posilujte obranyschopnost těla. Poraďte se se svým lékařem o posílení imunity. Za tímto účelem musíte jíst správně, opustit špatné návyky a užívat multivitaminové komplexy (pouze ze zdravotních důvodů). Silná imunita skutečně rychle eliminuje patogenní mikroorganismy.
 • Pamatujte na bezpečnost při péči o studenou osobu. Pokud se o pacienta stará ošetřující matka, musí nosit masku na gázu, denně ventilovat místnost a používat zvlhčovač. Pro větší ochranu se dutiny ošetřují oxolinovou mastí ve 4 hodinových intervalech..

Rinitida při laktaci, která je doprovázena dalšími příznaky akutních infekcí dýchacích cest, tedy vyžaduje komplexní léčbu: odpočinek v posteli, silné pití, dýchání, léky, lidová léčiva. Před použitím jakýchkoli léků a lidových receptů musíte získat souhlas otorinolaryngologa. Pouze lékař vám řekne, které léky jsou bezpečné pro kojení.

Kojení Léčba

Existuje několik kategorií lidí, pro které se i neškodný výtok z nosu stává vážným problémem. Aby obyčejná rýma nezkomplikovala život a navíc nebyla chronická, musí být zcela vyléčena. Jak si vybrat léky pro kojence (zejména v prvních měsících života), těhotné ženy a kojící matky? Koneckonců, léky, které jsou bezpečné pro dospělé v terapeutických dávkách, mohou poškodit tělo dítěte. Omezená škála léků nachlazení dostupných kojícím ženám zahrnuje řadu sprejů Aqualor. Toto je řada produktů z mořské vody..

Vlastnosti léčby nachlazení u kojící matky

Před léčbou rýmy během kojení je nutné posoudit přínosy léku a poškození, které může způsobit dítěti, pokud vstoupí do těla mateřským mlékem. Z tohoto hlediska zvažte stávající metody léčby..

 • Alergická rýma. Antihistaminika, která se běžně používají k léčbě sezónních nebo přetrvávajících alergií, jsou při kojení vysoce nežádoucí. Pro snížení negativních důsledků takové léčby používejte pouze ty léky, které Vám lékař předepíše: vybere nejméně škodlivé. V ideálním případě byste se měli zdržet užívání antihistaminik a omezovat se na lokální drogy.
 • Infekční rýma. Rýma jako jeden ze symptomů nachlazení nebo SARS se vyléčí současně se základní chorobou. Nejlepší výsledky jsou dány komplexní terapií. Léčebný režim pro nachlazení během kojení zahrnuje inhalaci, opláchnutí nosohltanu fyziologickým roztokem. V obtížných případech může lékař předepsat antibiotika, ale neměla by být zneužívána, zejména proto, že je nemůžete brát sami. Spolu s mateřským mlékem vstupují do těla dítěte..
 • Vasomotorická rýma. Konstantní rýma způsobená slabostí cév nosní dutiny nelze vyléčit. Je třeba usilovat o zlepšení stavu a zamezení spouštěcích faktorů. Dobrým preventivním výsledkem je pravidelné mytí nosu fyziologickým roztokem..

Aqualore léčba

Léčivá síla mořské vody je známa velmi dlouhou dobu: mytí nosu mořskou vodou bylo prováděno ve starověku. Dnes se doporučuje jako preventivní a terapeutické činidlo při onemocnění horních cest dýchacích. Výrobci drog se starali o ty, kteří nejsou schopni cestovat do moře, aby léčili rýmu nebo její komplikace. Voda extrahovaná z hlubin Atlantského oceánu je součástí Aqualor sprayu, což je způsobeno terapeutickým účinkem. Kromě chloridu sodného obsahuje celou nejužitečnější sadu stopových prvků, díky níž má mořská voda antiseptický účinek, stimuluje lokální imunitu, normalizuje práci řasinek lokalizovanou na povrchu nosní sliznice (Abdulkerimov Kh.T. et al. Principy etiopatogenetické terapie akutní sinusitidy: Metodika doporučení / editoval S. V. Ryazantsev. St. Petersburg: Polyforum Group. - 2014. - 39 s.).

Vzhledem k absenci kontraindikací je sprej Aqualor nepostradatelným nástrojem k léčbě rýmy během kojení. Saline nosní zavlažování:

 • podporuje zkapalnění hlenu, který se hromadí během prodlouženého výtoku z nosu a usnadňuje jeho vylučování;
 • pomáhá změkčit suché kůrky a bezbolestně je odstranit;
 • vyluhuje alergeny a rinitidy patogeny z nosní dutiny;
 • zmírňuje otoky tkáně a hyperémii.

V léčbě léky (antibiotika, svíravé nebo vazokonstrikční nosní kapky) se může použít navíc ke zvýšení jejich účinnosti a usnadnění hygienických postupů..

Formy uvolňování léků

Spray Aqualor je k dostání v lékárnách v několika verzích. Izotonické složení s koncentrací soli 9-11 g / l je obsaženo v přípravcích „Baby“, „Soft“, „Soft Mini“ a „Norms“. Jsou určeny pro mytí nosu, prevenci suchých sliznic a usnadňování nosního dýchání. Ve variantě „norm“ se stříkání provádí pod mírně vyšším tlakem než „měkké“.

Hypertonická kompozice obsahuje koncentrovanější solný roztok (od 19 do 23 g / l). Jsou to přípravky „forte“, „forte mini“, jakož i modifikace krku. Ale Aqualor extra forte je posílen rostlinnými komponenty. Díky výtažkům z heřmánku a aloe vera má protizánětlivý účinek.

Jednou z výhod Aqualor je jeho forma uvolnění. Na rozdíl od nosních kapek proniká sprejový proud hluboko do nosní dutiny. Spray Aqualor se používá při komplexní léčbě sinusitidy během kojení, protože pomáhá oplachovat paranasální dutiny.

Formát „mini“ má menší objem válce, je ideální pro přenášení s sebou v kabelce nebo kapse. Ostatní objemy (125, 150 ml) jsou určeny pro domácí (stacionární) použití..

Při výtoku z rýmy můžete použít kterýkoli z následujících léků. Pro děti od 6 měsíců je vhodná volba „software“. Pro velmi mladé pacienty (od narození) byl vyvinut speciální „dětský“ vzorec. Jedná se o izotonický roztok v kapkách nebo se speciální tryskou pro stříkání „měkké sprchy“. Aqualor Baby Drops jsou určeny pro děti, které jsou podrážděné nebo se bojí postřiku.

Metoda a frekvence užívání drog

Je často nutné zavlažovat nosní dutinu roztokem Aqualor? Pro profylaktické účely stačí jeden postup (ráno nebo večer). K léčbě běžného nachlazení se doporučuje 3-4 praní během dne, avšak při silném přetížení a hojném výboji je to možné častěji. Jak to udělat správně? Nakloňte hlavu a vložte špičku trysky do nosní dírky, která je vyšší. Stiskněte hlavu a vstříkněte roztok po dobu asi 2 sekund. Narovnejte a vyčistěte dutinu obsahu: stačí si jen vyfouknout nos nebo použít odsávač. Při čištění nosu malého dítěte je aspirátor nezbytný. Použijte aspirační nosní Aqualor dítě. Tuto manipulaci opakujte i na druhé straně..

Jak vidíte, používání Aqualor je velmi jednoduché.

Jak zacházet s rýmou během kojení u mámy?

To, co kojící žena bere, ovlivňuje nejen její zdraví, ale také zdraví dítěte. To se týká potravin i léčiv. Z tohoto důvodu se doporučuje být velmi opatrný, i když je nosní rýma. Tento článek popisuje, jak a jak zacházet s rýmou během kojení. Zjistíte také, které kapky nebo jiné prostředky mohou být použity..

Rýma s GV

Rýma je jedním z nejčastějších onemocnění. Také neignoruje kojící matky. Rýma zhoršuje už tak těžký život ženy a způsobuje mnoho stížností, mezi nimiž patří:

 • velké množství častých a tekutých výtoků z nosu;
 • sucho a nepohodlí v nose;
 • nosní kongesce způsobená otokem sliznice;
 • silný hnisavý výtok doprovázený bolestí hlavy.

Navzdory touze rychle se zbavit takových nepříjemností, nespěchejte. Okamžitá instilace nosu samozřejmě přinese úlevu. A v obtížných případech můžete začít s tím. Bude však mnohem účinnější zahájit boj hledáním příčiny, protože výtok z nosu není nezávislou chorobou, ale příznakem. Pouze poražením příčiny se toho zcela zbavíte.

Maminky s HB by měly být obzvláště opatrné a správně ošetřené. Při kojení je důležité zkrátit dobu působení léčivých přípravků na tělo. A pokud začnete odstraňováním příčiny, zotavení přijde rychleji a riziko poškození bude minimální.

Pozornost! Správný způsob, jak se zbavit kojící matky z rýmy, je především navštívit lékaře a vyloučit samoléčení.

Terapeutická opatření závisí na příčině běžného nachlazení. Je založen na zánětu nosní sliznice - rýmě. Stává se to jiného původu:

 • alergický - vyvolaný vystavením těla látkám, na které má osoba zvýšenou citlivost (například pyl květin nebo prachu);
 • rinitida virového původu - způsobená viry ARVI, rinovirovou infekcí atd.;
 • bakteriální - zánět je způsoben vlivem mikrobů, může se proměnit v sinusitidu;
 • vazomotorická rinitida - výsledek zvýšené citlivosti nosních cév na změny teploty, tlaku nebo vlhkosti.

Přes důležitost odstranění příčiny je léčba nachlazení vždy složitá. Doporučení lékaře zahrnují:

 • pokyny k nápravě obecného režimu;
 • výživové tipy;
 • použití místních agentů ke zmírnění stavu;
 • fyzioterapie;
 • léky.

Pozornost! Není nutné přestat kojit s nachlazením. Naopak protilátky proti nemoci jsou přenášeny na dítě s mateřským mlékem. Proto je riziko dětské choroby sníženo. To je důležité pro infekční původ rýmy..

Aby se snížila pravděpodobnost nakažení dítěte, musí matka během krmení nosit masku.

Pokud vám přátelé nebo příbuzní doporučí vařit mléko během nemoci, neposlouchejte. Vaření zabíjí užitečnost mateřského mléka.

Kapky z nachlazení

Nejoblíbenějším místním způsobem, jak bojovat proti rýmě, jsou kapky nebo nosní spreje. U kojících matek s rýmou se předepisují kapky:

 1. Vasokonstriktory. Takové kapky zmírňují otok sliznice a jsou suché, čímž se eliminuje přetížení a usnadňuje dýchání. Jedná se o naftatin, Nazivin, Glazolin, Tizin a další.

Pozornost! Předpokládá se, že dlouhodobé používání vazokonstriktorů snižuje laktaci. Kromě toho nesmí být používány déle než dva po sobě jdoucí týdny..

 • Hydratační. Odstraněním sucha se tyto produkty starají a léčí nosní sliznici. Tato akce zmírňuje stav a čistí nos alergenů a patogenů. To je důležité, protože suchá a křupavá sliznice nosu nemůže správně fungovat. Tyto prostředky se nejčastěji získávají na základě mořské vody nebo jednoduše slaného roztoku s přídavkem bylinných výtažků. Nejoblíbenější Aqua Maris, Salin.
 • Protizánětlivé. Léky s tímto účinkem zmírňují zánět, který eliminuje otoky a snižuje množství sekrecí. Nejčastěji se jedná o rostlinné oleje nebo jejich směsi. Patří sem pinosol.
 • Antialergický. Pokud se jedná o antihistaminika, neměly by je kojící matky používat..
 • Kapky rostlinného původu: šťáva z aloe (zvlhčuje a zmírňuje zánět), Kalanchoe (zabíjí infekci, zvlhčuje), cibuli (baktericidní a protizánětlivý účinek) a další.

Pozornost! Bylinné léky také zdaleka nejsou vždy schváleny pro hepatitidu B. Pokud nejsou zdraví dítěte a matky škodlivé, mohou ovlivnit laktaci. Proto je před použitím nutné poradit se s lékařem.

Co jiného k léčbě rýmy během kojení

Rýma je léčena také jinými formami léků, včetně tablet a prášků, lektvarů a tinktur a injekcí. Při výběru možností léčby nezáleží na formuláři. Hlavní věc je, že v návodu k použití je uveden údaj o kompatibilitě s kojením.

Je důležité si uvědomit, že s HB je zakázáno brát:

 • většina antibiotik;
 • antihistaminika.

Tyto léky přecházejí do mateřského mléka a negativně ovlivňují dítě. Pokud se nemůžete obejít bez „škodlivého“ antibiotika (které je rovněž povoleno pro HB), doporučuje se omezit příjem těchto léků mlékem na vaše dítě: po užití přípravku se nekrmte a mléko vyjměte po 4 hodinách. Interval dekantace závisí na farmakologických vlastnostech konkrétního léčiva. Důležité je období vylučování účinné látky z těla a doba její nejvyšší koncentrace v krvi.

Důležité! Pokud pokyny k danému léčivu neobsahují informace o testech na hepatitidu B, je lepší jej nepoužívat.

V případě alergické rýmy bude jedinou záchranou ukončení expozice matce látky způsobující reakci:

 • s jarní alergií na pyl - nejdou dočasně ven, doma doma nezavírejte okna;
 • s alergiemi na květiny - nedávají tyto květiny;
 • pokud jsou citlivé na určité potraviny - vyloučte je z vaší stravy.

Pokud se již alergická rýma vyskytla, je třeba výplach z nosu odstranit alergen a zastavit podráždění. K mytí se používá fyziologický roztok z lékárny nebo samostatně vyrobený lehký solný roztok (chuť slzy). Poté, v závislosti na stavu:

 • vasokonstriktor - s přetížením;
 • hydratační - když je suchý.

Pokud je příčinou běžného nachlazení SARS, pak bude léčba symptomatická a bude sestávat hlavně z režimu a prostředků zvyšujících imunitu:

 • se zvýšením teploty mohou kojící ženy užívat Paracetamol nebo Ibuprofen (a přípravky, které jej obsahují). Totéž platí pro bolesti hlavy..

Pozornost! Všichni milovaní Analgin s GV nelze vzít: je to škodlivé pro dítě.

 • posílit obranyschopnost těla, vzít vitamín C a multivitaminy;
 • ke zmírnění stavu sliznice a nosu je třeba umýt a vypláchnout hrdlo bylinnými odvarmi a solným roztokem (na doporučení lékaře);
 • v závislosti na stavu předepisují režim před spaním nebo jen domácí léčbu: nepřepracovávejte více a odpočívejte;
 • strava by měla zahrnovat vysoce kalorické, ale snadno stravitelné jídlo, hodně ovoce a hodně teplého nápoje (čaj, kompoty, bylinky).

Pokud nelze běžnou rýmu vyléčit včas, existuje riziko bakteriální infekce a výskytu sinusitidy. V takových případech se kromě léků (protizánětlivá antibiotika povolená pro HB) používá i fyzioterapie. Doma můžete paranazální dutiny zahřát pomocí „modré“ lampy, soli nebo písku (aplikujte sáčky s vyhřívaným například na pánvi, výplně).

Pozornost! Tepelné postupy jsou kontraindikovány při zvýšených teplotách..

Hlavní věcí při léčbě nachlazení matky s GV je tedy brát v úvahu zájmy dítěte. Důležitý je také vliv léčby na kojení a kojení. Proto ani rýma u kojící matky není důvodem k samoléčení. Chcete-li se vyhnout nepříjemným následkům, včas vyhledejte lékaře a postupujte podle jeho doporučení. Než začnete užívat léky, zeptejte se, jak ovlivní dítě..

Kojení Léčba

Rýma (rýma) je jedním z nejčastějších příznaků různých druhů nemocí. Není přehnané říkat, že na světě není jediná osoba, která nemá slizniční výtok z nosní dutiny. Na první pohled je rýma docela bezpečná, akutní fáze obvykle zmizí za týden. Komplikace nachlazení a některých nemocí, které jej způsobily, jsou mnohem nebezpečnější. Podle některých lékařů je období kojení spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění v důsledku snížení imunity. Je důležité vědět, jak zacházet s rýmou, aby nosní kapky byly účinné a bezpečné pro matku i dítě.

Rýma u kojící matky: typy, příznaky, příčiny

Rýma je běžný výraz, který popisuje bolestivé příznaky v nosní dutině v následujících formách:

 • Vypouštění hlenu z nosu.
 • Nosní přetížení.
 • Svědění, kýchání.
 • Snížení zápachu.

Rýma může být nezávislá nemoc, ale ve většině případů je to jeden z příznaků onemocnění. V každém případě se v důsledku zánětlivého procesu sliznice vytvoří nadměrný výtok z nosní dutiny. V medicíně se tento proces nazývá rýma. Rýma je imunitní odpověď těla na infekce, prach, podchlazení, znečištěný vzduch. Faktem je, že sekretovaný hlen má antiseptické vlastnosti, slouží k navlhčení vdechovaného vzduchu a zachycuje prachové částice..

Příčiny a klinický obraz běžného nachlazení u kojící ženy jsou docela rozdílné, ale neliší se v žádné specifičnosti. Jediná věc, kterou může dlouhodobé onemocnění ovlivnit množství a kvalitu mateřského mléka. Navíc s virovou složkou nachlazení je nutné vyloučit možnost infekce dítěte nosením obvazového gázy. V závislosti na příčinách a povaze kurzu je rýma rozdělena do následujících typů:

 • Akutní. Příčiny této rýmy jsou způsobeny expozicí virům a patogenním bakteriím. Navíc je obvykle v počáteční fázi infekce způsobena viry, které následně vytvářejí prostředí pro růst a množení bakterií. Ve většině případů je nosní sliznice ovlivněna nosorožci. Klinické projevy akutní infekční rýmy začínají pocitem pálení, suchostí a mírným otokem. Tato symptomatologie trvá den nebo dva. Poté začíná hojný výtok z nosu, který může být doprovázen dušností, změnami hlasu, horečkou, celkovou slabostí, bolestí uší. Po dalších dvou dnech začne hlen stále více zhoustnout. Navlhčení je obtížné. Doba trvání onemocnění trvá od jednoho týdne do dvou. K léčbě dochází v důsledku tvorby protilátek v těle, které potlačují zdroje infekce..
 • Chronický. Tato forma rýmy se vyvíjí v důsledku nedostatečné imunitní odpovědi těla na infekci. V tomto případě onemocnění trvá déle než dva týdny. Příznaky rostou ve vlnách. Klinické projevy se stávají rezistentními. Paranasální dutiny jsou zapojeny do procesu. Pacient přepne na orální dýchání. Tato fáze rýmy je plná závažných komplikací: faryngitida, bronchitida, sinusitida, sinusitida. Kojící matka by se proto měla postarat o včasnou léčbu počáteční fáze rýmy.
 • Vasomotor. Tato forma běžného nachlazení se vyvíjí v důsledku narušení tónu krevních cév v nosní dutině. Způsobuje reflexní dráždivé látky: studený vzduch, prach, štiplavý zápach. Nejčastěji se projevuje ve formě ranních útoků: hojné propouštění, nepřetržité kýchání, někdy i slzení.
 • Alergický. Hay sen je imunitní selhání ve formě reakce nosní sliznice. Příčiny sezónních alergií jsou: pyl bylin, stromy. Ve většině případů se rýma vyskytuje na pylu několika rostlin. Rozšířené jsou také alergie na zvířata, domácí prach, léky a detergenty. Podle statistik je výskyt příznaků senné rýmy v Rusku asi třicet procent.

Ve všech případech je hlavním faktorem predispozice k rýmě snížená imunita. Také, nádcha může být spuštěna dlouhodobou podchlazení, stresem, být v suchém dusném pokoji.

Dokončení akutní rinitidy je usnadněno intenzitou specifické imunitní odpovědi, vývojem ochranných protilátek, neutralizací patogenního agens, jeho eliminací, včetně tvorby imunokomplexů a buněčné aktivity - fagocytů..

NA. Aref'eva, G.Z. Piskunov

"Rýma"

Jak zacházet s rýmou při kojení

Protože příčiny rýmy jsou rozmanité, zahrnuje navrhovaná léčba také různé přístupy. Výběr léků by měl provádět pouze lékař. Je-li rýma příznakem infekčního onemocnění, provede se nejprve antivirová nebo antibakteriální léčba. V současné době existuje dostatečný výběr vhodných léků, které mohou lékaři během kojení používat: Oseltamivir, Viferon, Amoxiclav, Amoxicilin. Také u alergické rýmy by měl být v terapii hlavní důraz na odstranění faktorů, které vyvolávají sennou rýmu. Mohou být použity schválené antihistaminy: loratadin, cetirizin, suprastin.

Obecná terapeutická opatření pro rýmu

Pokud je rýma nezávislým onemocněním, lékaři doporučují léčebný přístup, při kterém by měly být vytvořeny podmínky stimulující imunitní odpověď organismu:

 • Pravidelné vypláchnutí nosu roztoky s antimikrobiálními vlastnostmi, které pomáhají odstranit infekci spolu se hlenem.
 • Udržování zvlhčené nosní dutiny pomocí sprejů a roztoků. V tomto stavu vzniká ochranný hlen. Pokud je dovoleno zahuštění v nose, vytvoří se podmínky pro šíření patogenních bakterií, infekce může pronikat do dýchacích orgánů.
 • Bohatý pitný režim pomáhá eliminovat infekci z těla.
 • Zajištění racionálního denního režimu s dostatkem času na spánek a odpočinek.
 • Pravidelně větrajte a zvlhčujte domácí prostory.
 • Užívání multivitaminových přípravků s vitamínem C.

Kojící matka při provádění těchto opatření pomáhá tělu v přirozeném procesu tvorby protilátek proti infekci. Opláchnutí nosu chladem je hlavní metodou eliminace infekce.

Léky proti infekci rýmou během kojení

Pokud lékař podle klinických indikací usoudí, že obecná opatření nebudou dostatečná, lze místní léčbu předepsat pomocí následujících typů drog:

 • Lokální antivirová léčiva ve formě masti: Oxolin, Viferon, Infagel.
 • Antibiotika pro lokální terapii ve formě spreje: Isofra, Polydex.

Fotogalerie: antivirová a antibakteriální činidla pro nachlazení během kojení

Tabulka: Nosní antiinfekční léky

OxolinViferoneInfagelIsofraPolydex
Indikace
 • prevence chřipkového viru;
 • virová rýma.
Virové infekce sliznic.Prevence a léčba akutních respiračních virových infekcí.Rýma, zánět vedlejších nosních dutin v důsledku působení bakterií.Akutní rýma a bakteriální sinusitida.
KontraindikaceIndividuální nesnášenlivost.Přecitlivělost.Přecitlivělost.Přecitlivělost.
 • virová onemocnění;
 • individuální nesnášenlivost;
 • nemoc ledvin
 • glaukom s uzavřeným úhlem.
Vedlejší efektyKrátké pálení v nosní dutině.Mírné pálení a kýchání.Alergické reakce místní povahy.Kožní vyrážky, svědění.Alergie ve formě kožních projevů.
Cena, rubOd 50 na 10 g.Od 140 na 12 g.Od 150 na 5 g.Od 300 na 15 ml.Od 320 na 15 ml.

Vasokonstrikční léky pro kojení

Pro dočasné odstranění bolestivých symptomů v nosní dutině byly v poslední době často předepisovány lokální vazokonstriktory. Tato léčiva se používají ve formě kapek a inhalací. Užívání vasokonstrikčních léků omezuje krevní cévy, v důsledku čehož se zmírňuje otok, snižuje se sekrece hlenu a obnovuje se dýchání nosu. Účinek těchto léků je patrný po pěti až deseti minutách a trvá několik hodin. Většina z nich však lékaři nedoporučují pro kojení. Obecně tyto léky pouze zmírňují bolestivé příznaky a nepřispívají k léčebnému procesu, mají nežádoucí účinky a způsobují návykový účinek. Mohou být předepsány s krátkým průběhem (ne více než tři dny) v případech, kdy účinek léčby převyšuje možné riziko vystavení dítěte.

Fotogalerie: vazokonstrikční kapky z nachlazení

Tabulka: Vasokonstriktory ve tvaru spreje

NazolTizinSanorinNaftyzinRinofluimucil
Účinná látkaOxymetazolin.Xylometazolin.Naphazolin.Naphazolin.Acetylcystein, tuaminoheptan sulfát.
KojeníPouze pro nouzové indikace se souhlasem lékaře v malých dávkách.Ve výjimečných případech se souhlasem lékaře.Ve výjimečných případech, jak je předepsáno lékařem.Pouze podle pokynů lékaře v malých dávkách.Podle indikací se souhlasem lékaře.
IndikaceInfekční a alergická rýma.Rýma, sinusitida, pollinóza.Rýma, zánět vedlejších nosních dutin.Sinusitida, rýma.Rýma, sinusitida se silným výtokem (lék ředí sputum).
Kontraindikace
 • individuální nesnášenlivost;
 • srdeční arytmie;
 • ateroskleróza;
 • hypertenze;
 • cukrovka.
 • glaukom;
 • tachykardie;
 • hypertenze;
 • ateroskleróza;
 • přecitlivělost.
 • zvětšená štítná žláza;
 • hypertenze;
 • ateroskleróza;
 • arytmie;
 • přecitlivělost.
 • ateroskleróza;
 • arteriální hypertenze;
 • bušení srdce
 • individuální nesnášenlivost.
 • přecitlivělost;
 • glaukom s uzavřeným úhlem;
 • ateroskleróza;
 • hypertenze.
Vedlejší efektyPálení v nosní dutině, při dlouhodobém používání nevolnosti, bolesti hlavy, únava.
 • pálení, kýchání;
 • bušení srdce
 • bolest hlavy;
 • Deprese.
 • podráždění nosní sliznice;
 • nevolnost;
 • vysoký krevní tlak;
 • bolest hlavy.
 • alergické reakce ze sliznice nosní dutiny;
 • vysoký krevní tlak;
 • tachykardie;
 • nevolnost.
 • bušení srdce
 • zvýšení krevního tlaku;
 • lokální alergické reakce.
Cena, rubOd 150 na 10 ml.110 až 10 ml.Od 190 na 10 ml.Od 24 do 15 ml.Od 270 na 10 ml.

Prostředky pro mytí a zvlhčení nosní dutiny

Prostředky na mytí, zvlhčení nosu z přírodních ingrediencí jsou k dispozici ve formě kapek, roztoků a sprejů. Všechny z nich jsou bezpečné pro kojení při absenci individuální nesnášenlivosti složek, účinně čistí nosní dutinu, zmírňují otoky a zánět. Doporučuje se vypláchnout nos šestkrát až osmkrát denně. Tyto prostředky lze také použít jako profylaxi po návštěvě prostor s velkou koncentrací lidí v období podzim-zima, po rozhovoru s nemocnou osobou, po podchlazení.

Pinosol pro kojení

Jedním z nejbezpečnějších přírodních prostředků pro léčbu rýmy je Pinosol. Tento léčivý přípravek je vyroben z máty peprné, eukalyptu, borových olejů, zmírňuje zánět, otoky v nosní dutině a zabraňuje zesílení sekrecí. Lék má mírný baktericidní a antimikrobiální účinek, je k dispozici ve formě kapek, mastí, sprejů a je bezpečný pro kojení. Pinosol je kontraindikován z důvodu přecitlivělosti na složky a alergické rýmy. Jeho použití může způsobit místní alergické reakce: pálení, otok. Trvání léčby je od pěti do čtrnácti dnů. Lék se používá třikrát až čtyřikrát denně. Kapky je třeba kapat jednou nebo dvěma do každé nosní dírky, stříkáním se stříká jedna dávka v jednom nosním kanálu, masti se aplikují na křídla nosu.

Tabulka: roztoky pro mytí a zvlhčení nosu během kojení

AquamarisSalinHumerDelfín
Hlavní složka řešeníSterilizovaná středomořská mořská voda.
 • sodná sůl kyseliny chlorovodíkové;
 • čištěná voda.
Čištěná mořská voda.
 • hydrogenuhličitan sodný;
 • mořská sůl;
 • šípky;
 • travní lékořice.
KontraindikaceIndividuální nesnášenlivost.Těžké selhání ledvin a srdce.Přecitlivělost.
 • úplné ucpání nosních cest;
 • predispozice k nosu.
Cena, rubZ 230 na postřik 30 ml.Od 160 na postřik 30 ml.Od 430 na postřik 50 ml.Od 500 na 240 ml zařízení plus třicet sáčků prášku.

Fotogalerie: prostředky pro zvlhčení a mytí nosu během kojení

Lidové léky

Lidové léčitelé také nabízejí více než tucet způsobů, jak se zbavit nachlazení. Většina z nich je bezpečná a docela účinná pro mírné formy rýmy. Jejich použití je obecně zaměřeno na vytvoření zvlhčeného prostředí v nosní dutině, ve které je infekce zničena, což pomáhá obraně těla.

Jedním z nejčastějších léků je použití cibule a česneku. Předpokládá se, že tyto rostliny obsahují fytoncidy - biologicky aktivní látky, které úspěšně inhibují vývoj patogenních mikroorganismů. Česnek můžete jemně nasekat, vložit do nosních průchodů a držet se tam, dokud necítíte mírný pocit pálení. Postup se opakuje, jakmile se objeví výtok z nosu. Čerstvě připravená šťáva z cibule a česneku se smíchá s medem v poměru jedna ke třem, instiluje se do několika kapek třikrát až čtyřikrát denně.

Téměř každý zná takovou domácí květinu jako aloe. Chcete-li léčit rýmu, stačí vymačkat šťávu z jejích listů a vštípit několik kapek třikrát denně. Šťáva může být také naředěna vodou v poměru jedna ku dvěma.

Řepná šťáva má baktericidní vlastnosti, což také umožňuje její použití při léčbě rýmy. Šťávu lze zředit vodou a přidat tam med. Je nutné pochovat několikrát denně po několik dní.

Nosní dutinu lze čistit a navlhčit teplou vodou. Doporučuje se také zředit lžičku soli ve sklenici teplé vody a opláchnout až osmkrát denně.

Lidová léčiva jsou bezpečná, ale fungují pouze při dlouhodobém používání. V každém případě vývoj imunitní odpovědi na příchozí infekci určuje průměrnou dobu boje proti rýmě asi týden. Místní léky pouze zmírňují bolestivé příznaky a slouží jako prevence komplikací.

Prevence chladu

Prevence nachlazení se neliší od prevence akutních respiračních virových infekcí, chřipky a jiných infekčních chorob. Je třeba se vyhnout komunikaci s pacienty, být méně v dusných místnostech s velkým počtem lidí, častěji chodit na čerstvý vzduch. Posílení imunity přispěje k:

 • dobrá výživa;
 • multivitaminové přípravky;
 • vyhýbání se stresu, podchlazení, únava.

U senné rýmy je také třeba zabránit kontaktu s alergeny. Můžete se připravit na sezónní alergie předem a společně se svým lékařem zvolit bezpečné a účinné léky. Dobrým preventivním opatřením je mytí nosu denně zvlhčovačem..

Video: jak si vybrat, použít a uložit řešení pro mytí nosu

Recenze metod léčby

Když byla nemocná, oblékla si masku, vypila si čaj s citronem, medem, aspirinem, pinosolem v nose....... ale pokračovala v kojení! Doktorka řekla, že na dítě nemá vliv!

marcello.sh.

https://forum.materinstvo.ru/index.php?showtopic=164067&st=20&pid=7291874&#entry7291874

alisko2010, místní fondy jsou téměř všechny povoleny, zkuste to přehánět. Nebo si koupte dítě nazivin nebo isofru, které je měsíc staré, a odkapávejte na své zdraví, pokud není vasokonstriktor, existuje závislost. A uvedení medu do nosu pomáhá mnoha.

Lumix

https://forum.materinstvo.ru/index.php?showtopic=164067&st=200&pid=24851662&#entry24851662

Dnes přišel lékař (jiný). Podívala se na mě a řekla, že jde o virovou infekci. Nejprve Anaferon řekla, že pije (přečetla, že na fóru nebyly vítáni „-ferony“), pak řekla, že nevěděla, zda je možné, aby ji ošetřovatelka vypila a zrušila. Nos byl nařízen opláchnout Aquamarisem (nebo jiným podobným „řešením“) a nechal se použít Pinosol. Plíce mi říkaly, že byly čisté, a můj kašel byl léčen jitrocelem (nepamatuji si název lektvaru, řekl jsem něco jiného o eukalyptu, přesně si to nepamatuji - právě jsem přišel z ulice a následoval svého syna do zahrady). Kloktadlo s měsíčkem nebo sodou. Chci se zeptat, zda je opravdu možné léčit kašel s HB lektvary na bázi jitrocelového sirupu? A co mám dělat, abych neinfikoval děti (1,5 měsíce a 4,5 roku)? Krmím masku, ale nemohu do ní chodit po celou dobu - je obtížné dýchat kvůli rýmě, ale málem se v ní dusím.

Katyuwa

https://forums.rusmedserv.com/showpost.php?p=1398020&postcount=8

Rinitida, která se vyskytuje během laktace, bude zpravidla pro ženu po dlouhou dobu známým onemocněním. Zná všechny vlastnosti svého těla a arzenál potřebných zdravotnických potřeb. Postačuje pouze úprava lékaře, pokud jde o bezpečnost používaných drog. Znalost a dodržování hlavních ustanovení při léčbě nachlazení během kojení zajistí zdraví matky a dítěte.

Kapky v nose během kojení

Během kojení (HS) by ženy měly být obzvláště opatrné při výběru vazokonstrikčních kapek. Aktivní složky některých léků přecházejí krevním řečištěm do mateřského mléka, což u dětí způsobuje nežádoucí účinky.

Jsou vasokonstriktory bezpečné pro matku a její dítě? Jaké léky nelze použít? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví tento článek..

Je možné použít podobné léky pro HB?

Použití vazokonstriktorů u rýmy nebo rýmy není důvodem k odmítnutí kojení.

Které jsou povoleny a které se nedoporučují?

V Rusku jsou pro období hepatitidy typu B povoleny tyto vazokonstrikční kapky:

 1. Naphazolin (Naphthyzinum, Sanorin).
 2. Galazolin.
 3. Nazivin.
 4. Tizin.

I přes připuštění těchto kapek k použití během kojení existuje důkaz, že nejsou zcela bezpečné. Naphthyzin může například snížit produkci mateřského mléka..

Proto je-li to možné, je lepší použít jiné kapky, které jsou plně kompatibilní s HB:

 • Nazol (na bázi fenylefrinu).
 • Azelastin.
 • Alergodil.
 • Nazonex.
 • Flutikason.
 • Mometason.

Nedoporučuje se, ani při jednorázovém použití, vazokonstrikční kapky obsahující takové látky:

Indikace pro použití

U HB je mateřská imunita snížena. Důvodem je produkce mateřského mléka, které bere hodně vitamínů, stopových prvků a dalších prospěšných látek. Proto není neobvyklé, že během kojení matka onemocní.

Indikace pro použití vazokonstriktorů:

 • rýma;
 • alergická rýma nebo rýma u těhotných žen;
 • alergická konjunktivitida;
 • zánět dutin;
 • zánět hrtanu.

Rýma, jako nejčastější onemocnění, se objevuje v důsledku akutních respiračních infekcí, akutních virových infekcí dýchacích cest a je jejich prvním příznakem. S rýmou se vyskytuje otok nosní sliznice a dýchání nosu je obtížné.

Slizový výtok z nosu začíná zpočátku tekutý a po chvíli - hustší. Pro zmírnění otoku sliznice a obnovení nosního dýchání, které je pro kojící matku nezbytné, se používají vazokonstrikční kapky. Tyto léky jsou symptomatické, to znamená, že neleží základní onemocnění, ale zmírňují příznaky.

Vazokonstrikční kapky tedy přispívají k:

 1. obnovení nosního dýchání;
 2. zmírnit otok sliznice.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Vasokonstrikční kapky, zejména stará generace, pro kojící matku mají následující kontraindikace:

 • přecitlivělost na jednotlivé složky léčiva;
 • hypertonické onemocnění;
 • diabetes;
 • ateroskleróza;
 • tachykardie;
 • oční patologie;
 • chronický nádch.

Při dlouhodobém používání nebo předávkování matkou lze pozorovat následující:

 1. nevolnost;
 2. zvracení
 3. skoky v krevním tlaku;
 4. poruchy trávicího traktu.

Možné nežádoucí účinky u dítěte:

 • Srdeční arytmie;
 • apatie a letargie;
 • snížení krevního tlaku;
 • bledost kůže;
 • nálada a slza;
 • snížení tělesné teploty;
 • nechutenství.

Jak ovlivňují kojení a dítě?

Navzdory skutečnosti, že vazokonstrikční kapky staré generace - naftatin, Galazolin, Nazivin a Tizin - jsou povoleny k použití u hepatitidy A v Rusku a dalších zemích SNS, byl přístup k těmto drogám v zahraničí revidován. WHO a zahraniční drogové seznamy označily tuto skupinu drog za druhou úroveň nebezpečí při laktaci a kojení.

Nedávné lékařské studie ukázaly, že naftyzin a podobné kapky snižují laktaci a zvyšují vlastní koncentraci v krvi dítěte. To vede ke zvýšené vzrušivosti dítěte, může způsobit křeče a poruchy srdečního rytmu..

Kapky nové generace související s glukokortikoidy, jako je flutikason a nasonex, jsou bezpečnější: účinné látky těchto léků (flutikason a mometason) pronikají do mléka v minimálním množství a jsou považovány za škodlivé pro dítě. Navíc tyto kapky nejen zmírňují otok sliznice, ale mají také výrazný protizánětlivý účinek.

Nazole založený na účinné látce fenylefrin je považován za bezpečný pro matky a děti..

Současně, podle příručky E-laktancie, jsou kapky jako Nazivin a Knoxpray s účinnou látkou oxymetazolinem léky první úrovně rizika pro HS. Povoleno použití těchto prostředků v minimálních dávkách a ne déle než 3 dny. Možné nežádoucí účinky pro matku a dítě - zvýšený krevní tlak, srdeční arytmie.

Doporučení pro použití

Lékaři nedoporučují používat vazokonstrikční kapky při prvních příznakech nachlazení. Faktem je, že tekutý hlen, který se uvolňuje ve velkém množství v prvních dnech nemoci, vykonává ochrannou funkci pro tělo matky. Společně s vylučováním tekutin se odstraňují bakteriální nebo virové infekční látky a možné alergeny.

Negativním účinkem rýmy v případě těžkého ucpání nosu je úplná absence nosního dýchání. Kojící matka je nucena dýchat ústy a infekce se v tomto případě může dostat do průdušek, což způsobuje bronchitidu. Také se zvyšuje riziko otitis media a sinusitis. Chcete-li obnovit nosní dýchání a aplikovat vazokonstrikční kapky.

Lékaři doporučují následující:

 1. Kapat kapky ihned po krmení, takže při dalším krmení se lék částečně rozpadne a má minimální koncentraci v mateřském mléce.
 2. Interval mezi použitím kapek by měl být nejméně 4 hodiny.
 3. Pohřbejte ne více než 4krát denně.
 4. Kapky naneste maximálně 7 dní.
 5. Přísně dodržujte dávkování podle pokynů.

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný dětský lékař Komarovsky o použití vasokonstrikčních kapek hovoří takto:

 • Při užívání vasokonstrikčních léků se závislost vyvíjí velmi rychle, což vyžaduje stále častější užívání a zvýšení dávky. Vedlejší účinky jsou, že nejsou ovlivněny pouze cévy nosní sliznice, ale celé tělo.
 • Vedlejší účinky jsou místní i obecné. Lokální - otok nosní sliznice, kýchání, sucho v ústech. Časté - závratě, arytmie, problémy se spánkem, zvýšený krevní tlak, nevolnost, zvracení, deprese.
 • Nežádoucí účinky se nevyvíjejí, pokud nepřekračujete doporučené dávky a celkovou dobu podávání vazokonstrikčních léků, která se rovná 7 dnům.

Kojení a užívání vazokonstrikčních kapek jsou zcela kompatibilní. Je však lepší nedovolit situace, v nichž mohou být potřebné. A přestože potřeba těchto kapek přesto vznikla, implementace našich doporučení pomůže udržet zdraví vás i vašeho dítěte.

Rýma je předzvěstí rýmy nebo akutního respiračního onemocnění. Vývoj nemoci vede ke vzniku nových příznaků: kašel, horečka, bolest v krku. Mírnou formu rýmy lze snadno vyléčit doma. Složité onemocnění vyžaduje lékařský dohled. Zvláště důležité je navštívit kojícího lékaře během kojení, pokud teplota a výtok z nosu přetrvávají několik dní.

Projevy nachlazení

ARI je obecný název pro nachlazení způsobené různými viry. Útok každého typu viru je lokalizován a ovlivňuje určité oblasti. Rýma se objevuje v důsledku aktivace nosorožců, které útočí na sliznici maxilárních dutin. Negativní dopad nosorožců vyvolává výskyt sekrecí a otok sliznice. Průběh běžného nachlazení je vyjádřen ve dvou fázích:

 1. První fáze. Výtok je hojný a tekutý, což naznačuje počáteční slizniční lézi. Nepřetržité nebo přerušované kýchání, trhání a zarudnutí očí.
 2. Druhá fáze. Výtok je silný, hlenovitá konzistence. Projevil se 3. den nemoci. Hlen vytékající z nosu se zbarví žlutě nebo béžově. Tato povaha výboje je vysvětlena působením imunitních sil v nosní sliznici.

Jak chránit dítě před chladem mámy?

Infekční rýma u kojící matky může jít k dítěti, pokud nebudou přijata opatření na ochranu drobků před matkou nemocí. Kojící žena musí při nakažení dítěte dodržovat následující pravidla:

 • začít s krmením pouze v ochranné masce;
 • udržovat vnitřní vlhkost v rozmezí 65-75%;
 • pravidelně větrejte a sledujte teplotu místnosti tak, aby byla 21-23 stupňů;
 • často mění oblečení, ve kterém matka krmí dítě.

Normální lékařská maska ​​pomůže chránit vaše dítě před bakteriemi při krmení.

Jak zacházet s rýmou?

Po zjištění, že rýma nepatří k jedinému onemocnění, ale slouží jako jeden ze symptomů akutních infekcí dýchacích cest, je přirozené předpokládat, že její léčba je prováděna komplexním způsobem. Zvažte hlavní složky terapie:

 • Klid na lůžku. Jeho cílem je usnadnit průběh nemoci a zkrátit její trvání. Je nutné ji udržovat 2-3 dny, aby se zabránilo zhoršení nemoci.
 • Pijte hodně. Zvyšte množství spotřebované tekutiny: čaj, kompot, voda bez plynu. Nápoje pomohou odstranit toxiny generované aktivní aktivitou virů, zlepšit celkový stav kojící matky.
 • Vlhký a čerstvý vzduch. Zůstaňte doma dlouho, snažte se v něm udržovat normální vlhkost a pravidelně provzdušňujte místnosti. Index vlhkosti nemůže být snížen pod 60%, jinak se nosní sliznice bude cítit nepohodlně z vysychání, hlen se bude zhoršovat a bude narušovat imunitní obranu. Pro topnou sezónu použijte zvlhčovač.
 • Udržujte teplotu v domě v oblasti +22 stupňů.
 • Snížení tělesné teploty. Nachlazení během kojení často způsobuje zvýšení teploty (doporučujeme přečíst: nachlazení u kojící matky: jak a co zacházet?). Pokud teploměr ukazuje méně než 38,5, neměli byste spěchat na užívání antipyretik. Zmáčknutí malého zvýšení je iracionální, protože je to indikátor boje vašeho těla proti infekci. Imunitní systém produkuje protilátky, které ničí viry. Teplota nad 38,5 ° C bude odstraněna paracetamolem nebo ibuprofenem. Obě léky mají analgetický účinek, zmírňují bolesti hlavy a katarální horečku. Kromě toho má ibuprofen také protizánětlivý účinek..

Jaká léčiva jsou schválena k použití?

Používání proti nachlazení, když dáte dítěti prsa, je symptomatické - uchýlí se k lékům se zaměřením na vaši pohodu. Budeme přijít na to, jak zacházet s rýmou pro kojící matku. Nosní kongesce pomůže eliminovat vazokonstrikční drogy. Pokud můžete volně dýchat, neskočte si do nosu. Obracíme se k názoru gynekologa Světlany z Babylonu. Přední odborník Moskevské státní lékařské univerzity říká, že pro akutní respirační infekce je typický krátký průběh. Proti rýmě můžete použít kapky s antimikrobiálními, vazokonstrikčními a zvlhčujícími účinky. Podívejme se, co nám lékárny nabízejí.

Vasokonstrikční drogy

Vasokonstrikční léky se vyrábějí na základě různých účinných látek. Ruské zdravotnictví pro kojící ženy povolilo užívání těchto drog: „Tizin“, „Nafthyzin“, „Nazivin“ a „Galazolin“. Účinkem léků je zmírnit otok sliznice a usnadnit dýchání. Praktické užívání drog některé z nich označilo za nežádoucí pro použití během kojení. Takže „Naftizin“ přiřadil druhou úroveň nebezpečí. Přes skutečnost, že účinná látka nafazolin nebyla studována na míře vlivu na laktaci, lékaři jim nedoporučují zneužívání.

Je třeba poznamenat, že lékaři získali údaje o vedlejších účincích léku, které se projevují u kojenců. Navzdory nízké úrovni vylučování léku v mateřském mléce může naftazin u dítěte způsobit cévní tonus, srdeční arytmii a podrážděnost. Dlouhodobé užívání léku matkou způsobuje snížení laktace.

Účinné látky a jejich vlastnosti

 • „Nazivin“, „Noxray“, „Nazol“ (doporučujeme přečíst: návod k použití kapek „Nazivin“ pro novorozence). Pracovní látkou je oxymetazolin. Příručka E-LACTANCIA uvádí kapky jako první stupeň rizika, což ukazuje na nízké riziko vedlejších účinků pro matku a dítě. Mají nevyjádřenou sekreci do mateřského mléka, ale mohou způsobit srdeční arytmie a hypertenzi. Doporučuje se přísné dávkování a podávání nejvýše 3 dny..
 • "Nazol" je kombinovaný lék s fenylefrinem. Působí proti otoky. Používá se v pediatrické terapii do 1 roku. Má minimální biologickou dostupnost, což eliminuje vedlejší účinky při lokální aplikaci. Studie pracovní látky provedené v roce 2014 potvrdily bezpečnost fenylefrinu v malých dávkách.
 • „Azelastin“, „Allergodil“ - obě léčiva obsahují účinnou látku azelastin. Pokud jde o antihistaminika, úroveň sekrece v mateřském mléce je minimální. E-LACTANCIA je klasifikuje jako aktuální a nízkoriziková léčiva. Doporučuje se při léčbě alergické a infekční rýmy. Odstraňte těžké nosní ucpání a hojný výtok z nosu. Zobrazeno během krmení a formulace vyrobené na základě cetirizinu a loratadinu.
 • Flutikason, Nazarel, Flixonáza, Nazonex, Mometason - nová generace glukokortikosteroidů. Kompatibilita s krmením mlékem byla prokázána mezinárodními studiemi a potvrzena v příručce E-LACTANCIA. Mají výrazný účinek proti otokům a zánětům. Úroveň absorpce je minimální. Přijato ihned po krmení, aby se snížila koncentrace aktivních prvků v mléce na mikroindikátory.

Antimikrobiální látky

Antimikrobiální přípravky na bázi rostlin jsou vhodné pro kojící matku. Můžete si například vzít kapky Pinosolu. Lék je povolen během kojení s výhradou možných individuálních reakcí spojených s alergií na složení produktu. Přečtěte si pozorně, co je součástí léku. Pokud jste si všimli alergických příznaků na jakoukoli zeleninovou složku (borovice, máta peprná, eukalyptový olej), odmítněte ji koupit.

Nemůžete ošetřovat kojící ženu rýmou a akutními respiračními infekcemi lidovými prostředky, které zahrnují použití éterických olejů z kmín, anýzu, čajovníku. Vdechování takových složek také zhoršuje alergie. Jsme si jisti, že na tyto látky nejste alergičtí - pro domácí inhalaci používejte oleje. Připravte složení v poměru 2–3 kapky prostředků v hrnci horké vody. Procedura inhalace páry trvá asi 10 minut..

Mají silný účinek na nosní sliznici, velmi ji vysušují a můžete dokonce popálit. Průchodnost nosohltanu se zhoršuje, zhoršuje se produktivita sliznice, tělo je špatně odolné vůči infekci.

Hydratační přípravky

Potřeba zvlhčovacích látek pro rýmu je spojena s podrážděním nosní sliznice, která musí být odstraněna, aby se snížila závažnost onemocnění. Hydratační přípravky se vyrábějí z běžných slaných roztoků nebo z mořské vody. Jakmile jsou na sliznici, zvlhčují ji a zvyšují ochranu před viry. Kojící matky mohou brát Salin, Nosol a Aquamaris k mytí (další informace viz: Kapky Aquamaris: návod k použití pro novorozence). Léky jsou schopné ředit viskózní hlen, zajišťují rychlé uvolnění nosního průchodu a usnadňují dýchání.

Příznivcům domácích metod lze doporučit, aby si sami připravovali solné roztoky. Nalijte do sklenice teplé vody, rozpusťte v ní lžičku soli, nakapejte ji pipetou nebo nalijte připravený produkt do lahvičky se sprejem. Nemůžete zašpinit nos. Proud, který vstupuje do nosohltanu pod vysokým tlakem, může vytéct do zvukovodu a vstoupit do prostředního ucha. Podráždění středního ucha povede k zánětu středního ucha, k ARI se přidá závažnější onemocnění.

Pokud nelze rýmu vyléčit, hrudník stále teče, stav se nezlepší, jděte k lékaři. Prodloužená rýma po léčbě indikuje bakteriální infekci v dutinách. Pokud výtok z nosu změní barvu na zelenou nebo se k nim přidá bolest hlavy (doporučujeme, abyste si přečetli: co by měla kojící matka pít z bolesti hlavy?) Okamžitě kontaktujte svého otolaryngologa. Nelze oddálit léčbu nemoci, zejména při laktaci.

Nikdo není v bezpečí před nachlazením. Zejména žena, která právě porodila a porodila dítě. Koneckonců tělo zaměřilo všechny síly na plod, zotavilo se z porodu a udržovalo laktaci. Není divu, že právě teď existuje tolik šancí na nachlazení, i když na to není absolutně čas a energie. Jak pomoci kojící matce? Jaké nosní kapky kojení mohu použít? Jaké složení kapek je pro dítě považováno za nejbezpečnější?

Rýma a laktace

Kojící matky nejčastěji pronásledují obvyklá sezónní virová onemocnění. Jejich hlavní příznaky jsou:

 • Horečka.
 • Kašel.
 • Bolest krku.
 • Rýma.

Ale stále nebude v pořádku jít k lékaři vyloučit jinou povahu nemoci (například bakteriální). Ve skutečnosti nyní nově narozené dítě přímo závisí na zdraví matky. Každý ví, že během prvních šesti měsíců nebo dokonce po celou dobu kojení je většina dětí imunní vůči mnoha chorobám, ale nikdo nemůže být plně pojištěn..

Stává se, že i přes přísnou stravu a závažné omezení potravin způsobuje rýma u kojící matky alergickou reakci. V tomto případě lékař po odpovídajícím vyšetření jistě vyzvedne léky, které dítě nemohou ublížit.

Co radí společnosti Komarovsky E..

Jako lékař, který mluví s lidmi jménem civilizovaného lékařství, Komarovsky okamžitě nedoporučuje kategoricky doporučit pokles nosu během kojení. Při prvních známkách infekce radí, aby si lehl, oblékal se a vytvořil nejpohodlnější podmínky pro zotavení: chladný vzduch a téměř stoprocentní vlhkost. V souladu s těmito doporučeními lékař slibuje, že kapky v nose během kojení, pokud není rýma komplikovaná, nebudou potřeba a nachlazení samo propadne za 3 až 7 dní.

Jako další léčbu předepisuje Evgeny Olegovich svým pacientům:

 • Spousta teplého nápoje.
 • Strava.
 • Kapky ze solného roztoku do nosu (slaná voda).
 • Pravidelné větrání bytu.

Lékař připomíná, že pro ochranu rodiny a dítěte před infekcí bude užitečné používat gázové masky (které se musí měnit každé dvě až tři hodiny). A také připomíná, že lidová léčiva, jako je med, citron, maliny a česnek, nepřináší pouze vědecky prokázané výhody v boji proti infekci, ale mohou být také nebezpečná pro dítě..

Při kojení klesá do nosu: což může?

Stojí za zmínku, že užívání jakéhokoli léku během kojení, a to i po konzultaci s lékařem, by mělo začít postupně as malými dávkami. To určí přítomnost možných alergických reakcí u dítěte.

Nejbezpečnější a dokonce nejvýhodnější jsou kapky a spreje na bázi vody a mořské soli. Dokonale zvlhčují sliznici a mohou být použity během těhotenství, krmení a dokonce i u dětí od prvních týdnů života.

Relativně bezpečné jsou olejové kapky z chladu. Během kojení obvykle nezpůsobují alergické reakce způsobené rostlinnými složkami (Vitaon, Pinosol a další). Mají dobrý antimikrobiální a protizánětlivý účinek..

Pro zmírnění otoků z nosní sliznice a rychlé zmírnění příznaků se obvykle v nosu (při kojení) předepisují vazokonstrikční kapky s xylometazolinem v kompozici. Při kojení lékaři nedoporučují používat je déle než tři až pět dnů. Je také vhodné pro mámu používat dětské kapky, protože dávkování léku v nich je mnohem menší. Můžete se pokusit obejít bez vasokonstrikčních drog nebo je užít těsně před spaním.

Existuje droga jako Derinat (nosní kapky). Při kojení jsou naprosto neškodní. Doporučuje se kapat i pro prevenci. Podle recenzí lze usoudit, že tyto kapky se často předepisují i ​​pro kojence, pokud někdo v rodině onemocní.

Seznam schválených léků

Úředně schválené nosní kapky pro kojení:

 • "Aquamaris", "Physiomer" (složený z vody a soli).
 • Derinát (účinná látka - deoxyribonukleát sodný).
 • Pinosol, Vitaon, Delufen (na bázi oleje).
 • Euphorbium Compositum (homeopatické kapky).
 • "Nazivin", "Tizin", "Nazolin", "Nafthyzin" (jako součást xylometazolinu).

Je možné kapat mateřské mléko do nosu?

Lékaři kategoricky zakazují pochovávat, opláchnout nos a dokonce jej pouze promazat mateřským mlékem. Je vědecky dokázáno, že sladké teplé mléko vytváří příznivé prostředí pro reprodukci bakterií a virů. Takový lék tedy nejen neléčí, ale také situaci výrazně zhorší..

Homeopatické léky nachlazení v kojící matce

Homeopatické léky se velmi často doporučují jako účinná zbraň proti všem nepříznivým stavům v každém věku a postavení. Zastánci takové léčby v každém kroku křičí na nebezpečí „chemických“ drog a propagují své metody.

Skutečnost, že homeopatie nemůže ublížit, není překvapující. Ve slavném „hrášku“ a „kapičkách“ je tak malé množství účinné látky, že si ho tělo jednoduše nevšimne. Takže tyto léky můžete opravdu použít i bez lékaře, protože jejich celý přínos spočívá v účinku placeba. Proto velmi často uslyšíte recenze, že homeopatie zachází se vším, protože pokud člověk skutečně věří, že se jedná o lék, pak s velkou pravděpodobností uzdraví.

Kojící matka má nádchu a antibiotika

Nejprve se antibiotika nikdy neberou pro nic kvůli nachlazení. Vždy existuje závažný důvod a jmenování lékaře pro užívání takového léku. Pokud se již stalo, že obvyklý výtok z nosu již začal, objevil se silný kašel, teplota neklesla, ale stoupá výš, dochází ke zhoršování pohody a různým lokalizacím bolesti, nemůžete to udělat bez návštěvy lékaře.

Lékař může předepsat antibiotika kojící matce, pokud přínos převáží rizika. Ale měli byste si pamatovat: krmení bude muset být dočasně (až do zotavení) zastaveno a mléko by mělo být dekantováno a nalito (aby nedošlo k spálení a později můžete pokračovat v krmení dítěte). Je v pořádku, že dítě bude muset strávit pár týdnů přípravou, hlavní věc je, že se matka brzy zotaví.

Pokračujte v krmení, pokud začne rýma, nebo přejdete na směs? Recenze

Zkušené matky tvrdí, že pokud neexistují žádné další příznaky, kojení je nejen možné, ale také musí pokračovat. Když je matka nemocná, dítě dostává protilátky s mlékem, které dospělé tělo začne produkovat v prvních hodinách nemoci. Podle přírodního zákona tedy dítě nemůže být nakaženo. Lékaři však přesto doporučují, aby po dobu nemoci polibky odmítali a samozřejmě nelíbili na dítě a nevyfukovali nos, pokud je poblíž..

Jak chránit dítě před nachlazením

 1. Je vhodné, aby dítě mohlo spát alespoň v neinfikovaném prostředí - zkuste pro dítě přidělit samostatnou místnost na období maminčiny nemoci.
 2. Zeptejte se tátu nebo babičky na další procházky s dítětem.
 3. Navlhčete byt alespoň jednou denně.
 4. Větrejte byt každé dvě hodiny..
 5. Zkuste krmit své dítě v gázovém obvazu.
 6. Pokračujte v kojení - to je nejlepší podpora imunitního systému vašeho dítěte..

Lidové léky

Existují zcela přirozené kapky v nose (při kojení)? Co zacházet v tomto případě, rýma, tradiční medicína doporučí:

 • Výplach nosní soli. Stejná metoda je mimochodem doporučena v tradiční medicíně (sůl se ředí v teplé vařené vodě v poměru asi 1 až 30).
 • Kapky v nose z aloe šťávy / Kalanchoe (aloe list je nakrájený a vymačkaný, zředěný vodou a nakapán do nosu).
 • Kapky z řepné šťávy (ze syrové řepy vymačkané šťávy a kapání 2-3 kapky do nosu).
 • Kloktat se odvarem heřmánku a vštípit ho do nosu.

Lžíce sušených květů heřmánku se nalije sklenicí vroucí vody a trvá několik hodin. Výsledný roztok se filtruje a vlije se do nosu. Infuze může být navíc zředěna vodou a použita k vypláchnutí nosních cest a krku.

 • Vdechování bylin. Lze jej použít pouze v případě, že není teplota..

Recenze zkušených matek naznačují, že nestojí za to používat kapky do nosu (při kojení) z česneku, jakož i prostředky na bázi malin, citronů, cibule a medu, které jsou často doporučovány tradičními léčiteli. U dítěte často způsobují těžké alergie..

Prevence

Aby se drogy v boji proti rýmě nepoužívaly, je třeba o prevenci předem uvažovat. To pomůže:

 • Chůze (nejméně dvakrát denně). Bude to užitečné pro matku i dítě.
 • Větrání bytu.
 • Udržování teploty vzduchu v bytě kolem 20 stupňů Celsia.
 • Použití zvlhčovače.
 • Sezónní a počasí opotřebení.
 • Zdravé stravování.
 • Sportování.
 • Kalení.
 • Používání ochranných mastí a masek (na veřejných místech, zejména během epidemií).

Kojící matky často trpí rýmou, která je doprovázena mukózním výtokem, otokem nosní dutiny, obtížemi s dýcháním, kýcháním. Pokud se rinitida objeví na pozadí infekce respiračních orgánů virového původu, objeví se také další příznaky..

Takže ženská tělesná teplota stoupá, zimnice, bolest v krku. K odstranění těchto příznaků se doporučuje používat léky. Během kojení je však mnoho kapek do nosu zakázáno. Proto musíte před užitím jakéhokoli léku získat souhlas lékaře.

S mírným nádýmem se slizem a mírným přetížením můžete provést domácí ošetření. Pokud příznaky přetrvávají 2 až 3 dny, je nejlepší navštívit lékaře, který vybere nejúčinnější léky..

Specifické funkce

Původci akutních infekcí dýchacích cest jsou různé patogenní mikroorganismy, které jsou lokalizovány v různých částech těla. Rhinoviry vyvolávají rýmu, která zaplňuje vnitřní skořápku maxilárních dutin. V důsledku toho se projevují sliznice, otoky vnitřní membrány, potíže s nosním dýcháním.

S pomocí rýmy se tělo snaží zbavit virů. Hlen, který se uvolňuje během rýmy, má dezinfekční vlastnosti, váže škodlivé mikroorganismy, alergeny, znečištění a vyluhuje je. Nasální léky nemají za cíl eliminovat rýmu, omezují otok vnitřní výstelky nosu a objem sekretů. Odstranění nemoci však bude možné až po úplném uzdravení.

Etapy rýmy infekčního původu:

 • Velký objem tekutého hlenu, který se neustále vylučuje z nosu. Tento příznak naznačuje poškození vnitřní výstelky viru. V první fázi pacient často kýchá, proteinová membrána očí zčervená, uvolňuje se slzná tekutina.
 • Silný hlen. Třetí den je výboj hustší s bělavým nebo nažloutlým nádechem.

Podle lékařů rýma trvá 7 dní, během kterých imunitní systém bojuje proti virům. Obvykle po uplynutí této doby infekce ustoupí a pacient se zotaví, ale pokud k tomu nedojde, doporučuje se navštívit otolaryngologa.

Užitečná doporučení pro kojící matku

Rýma na pozadí akutních respiračních virových infekcí vyžaduje komplexní terapii:

 • Klid na lůžku. Pro usnadnění přenosu choroby a rychlejšího zotavení by měl být pacient v posteli 2-3 dny. Bude se tak moci vyhnout komplikacím..
 • Množství tekutin. Pacientovi se doporučuje pít hodně teplé tekutiny (čaj, filtrovaná voda, ovocné nápoje atd.). Čistí tělo toxických látek (složek virů).
 • Větrání. Doporučuje se denně ventilovat ložnici a sledovat hladinu vlhkosti. Pokud je tento ukazatel pod 60%, potom se nosní dutina vyschne, objem sekrecí se sníží, pravděpodobnost infekčních onemocnění se zvýší. Ke zvýšení vlhkosti použijte speciální klimatická zařízení (zvlhčovače vzduchu).
 • Antipyretika. Kojícím ženám se nedoporučuje užívat léky při teplotách do 38,5 °. Pro hepatitidu B jsou povoleny paracetamol a ibuprofen. Snižují horečku, odstraňují bolest svalů a další příznaky akutních infekcí dýchacích cest. Ibuprofen oslabuje zánětlivý proces.

Během léčby rýmy se vyplatí zastavit přirozené krmení, protože dítě dostává protilátky spolu s mlékem, které je chrání před viry. Při vysokých teplotách je třeba kojence častěji krmit, aby se zabránilo laktostáze (stagnace mléka)..

Vasokonstrikční kapky

K eliminaci nosní kongesce mohou kojící matky předepsat léky s vazokonstrikčním účinkem. Ničí škodlivé mikroorganismy, zvlhčuje sliznici, zužuje krevní cévy a obnovuje dýchání nosem, v důsledku toho se normalizuje spánek, zlepšuje se zdraví.

Během laktace je povoleno používat následující kapky do nosu:

 • Naftazolin na bázi naftalinu.
 • Galazolin, Tizin s xylometazolinem.
 • Nasivin na bázi oxymethazolinu.

Podle lékařů se naftový a další léky, jejichž účinnou látkou je nafazolin, nedoporučují kojícím ženám používat. Důvodem je skutečnost, že při nízké produkci mléka vyvolává u novorozence negativní reakci: narušuje tón cév nosní dutiny, vyvolává podrážděnost, srdeční selhání. Při delším používání klesá produkce mateřského mléka.

Lékaři doporučují použití bezpečnějších vasokonstrikčních kapek do nosu:

 • Nazivin, Nazol, Noxspray na bázi oximatezolinu. Koncentrace účinné látky v mléce je nízká, ale při delším používání se zvyšuje pravděpodobnost zvýšení tlaku, narušení srdeční frekvence u matky a dítěte. Aby se předešlo nežádoucím účinkům, měla by kojící žena sledovat dávkování a aplikovat lék déle než 3 dny.
 • Nasol obsahující fenylefrin eliminuje otok sliznice, usnadňuje nosní dýchání. Tento lék smí užívat i děti mladší 12 měsíců. Pravděpodobnost vedlejších účinků je nízká, pokud žena dodržuje terapeutickou dávku.
 • Azelastin, alergodil na bázi azelastinu, jsou antialergenní léčiva, která se používají k léčbě rinitidy virové a alergické povahy. Koncentrace léčiva v mléce je nízká, a proto je riziko negativních jevů také minimální. Léky eliminují otoky, snižují množství hlenu. Pokud je kojení dovoleno užívat antialergická léčiva obsahující loratadin, cetirizin.
 • Flutikason, Flixonáza, Nazarel na bázi flutikasonu, Nazonex s mometasonem jsou glukokortikoidy, které jsou kompatibilní s kojením. Tyto léky nejen zbavují slin, ale také eliminují zánět a otoky. Aby se snížilo riziko vedlejších účinků u dítěte, používá se sprej ihned po krmení.

Populární kapky z nachlazení, jako je Nafthyzin, Farmazolin, jsou nebezpečnější než moderní steroidní drogy. Před použitím kapek se však poraďte s odborníkem ORL.

Antimikrobiální látky

Odstranění patogenů a snížení zánětu nosní sliznice pomůže lékům s bylinnými složkami. Z rýmy během kojení je povoleno používat Pinosol.

Bylinné léky jsou kompatibilní s kojením, pokud žena není alergická na jejich složky. Pokud byl pacient před početí alergický na eukalyptus, máta peprná nebo borový olej, nepoužívejte léky, které tyto látky obsahují.

Při kojení dítěte je zakázáno používat přípravky s éterickými oleji (anýz, kmín, čajovník) s přecitlivělostí na ně. Pokud žena není náchylná na alergie, mohou být při přípravě inhalačních roztoků použity estery. Chcete-li to provést, přidejte 2 - 3 kapky oleje do nádoby s teplou vodou a dýchejte v párech po dobu 10 minut.

Pro HB se nedoporučuje používat cibuli nebo česnek. To je způsobeno tím, že vysychají sliznici a mohou způsobit popálení. Výsledkem je, že v nosní dutině je produkováno méně hlenu a tělo je méně odolné vůči virům..

Hydratační přípravky

Pomocí přípravků obsahujících mořskou vodu nebo slané roztoky je možné zvýšit vlhkost sliznice, díky čemuž se tělo stává odolnější vůči mikrobům. K očištění nosních dutin kojící matky je povoleno používat Salin, Aquamaris, Nosol. Tyto produkty pomáhají ředit hustý hlen a urychlují jeho výtok..

Chcete-li léčit rýmu, připravte si fyziologický roztok vlastními rukama. Za tímto účelem se 25 g mořské soli rozpustí ve 220 ml teplé vařené vody. Během postupu však musíte být opatrní. Pro mytí dutin je zakázáno používat stříkačku pod tlakem. To je plné pronikání roztoku do sluchové trubice a středního ucha, v důsledku toho se vyvíjí otitis media. Do každé nosní dírky se napipetuje kapalina nebo se použije sprejová láhev..

Lidové léky

Nejoblíbenější a nejúčinnější léčbou rýmy je inhalace. Používá se roztok s eukalyptovým olejem, pupeny borovice, oreganem. Do nosních kanálků lze také vštípit mentolový olej (každá po 3 kapkách) nebo horkou řepnou šťávu.

K odstranění otoku sliznice se používá sůl. Zrna se proto zahřívají v suché pánvi, zabalí se do vícevrstvého sáčku a nanesou se na nos.

Některé matky používají domácí cibule kapky k odstranění hlavních příznaků. K tomu se jemně naseká střední cibule a smísí se s 30 ml slunečnicového oleje. Po dni je tento nástroj připraven k použití. Roztok po čištění promazává nosní dutinu.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo nástupu příznaků rýmy, musí kojící žena dodržovat následující pravidla:

 • Snažte se neochladit. Banální hypotermie nejčastěji vyvolává rýmu. Důvodem je skutečnost, že pod vlivem nachlazení se imunita snižuje a tělo se stává náchylnější k infekcím.
 • Vyvarujte se kontaktu s nachlazením. Viry jsou přenášeny vzdušnými kapičkami. A proto stojí za to se vyhýbat člověku, který kýchá nebo kašel, protože se virus šíří několik metrů.
 • Během vypuknutí ARI a chřipky se vyhněte přeplněným oblastem. Ze stejného důvodu je zakázáno jezdit ve veřejné dopravě.
 • Posilujte obranyschopnost těla. Poraďte se se svým lékařem o posílení imunity. Za tímto účelem musíte jíst správně, opustit špatné návyky a užívat multivitaminové komplexy (pouze ze zdravotních důvodů). Silná imunita skutečně rychle eliminuje patogenní mikroorganismy.
 • Pamatujte na bezpečnost při péči o studenou osobu. Pokud se o pacienta stará ošetřující matka, musí nosit masku na gázu, denně ventilovat místnost a používat zvlhčovač. Pro větší ochranu se dutiny ošetřují oxolinovou mastí ve 4 hodinových intervalech..

Rinitida při laktaci, která je doprovázena dalšími příznaky akutních infekcí dýchacích cest, tedy vyžaduje komplexní léčbu: odpočinek v posteli, silné pití, dýchání, léky, lidová léčiva. Před použitím jakýchkoli léků a lidových receptů musíte získat souhlas otorinolaryngologa. Pouze lékař vám řekne, které léky jsou bezpečné pro kojení.

Články O Neplodnosti