Hlavní Zdraví

Je možné, aby kojící matka snědla sýr: přehled různých druhů kojení

Strava kojící matky by měla být nejen užitečná a bezpečná pro dítě, ale měla by se také lišit. Protože při kojení je z několika důvodů docela omezená, každá žena se někdy chce zacházet s něčím lahodným. Sýr je pro tuto roli ideální. Zdravé, chutné, stane se nedílnou součástí každodenního menu.

Lahodný zdravý sýr je skvělý pro každodenní kojení matky.

U takového produktu však musíte znát opatření, představit je ve stádiích a zaměřit se na stav dítěte. Je důležité si uvědomit, že každý jednotlivý sýr by měl být považován za nový produkt a podle toho by měl být zaveden..

Jaké jsou příznivé vlastnosti sýrů??

Během těhotenství žena utrácí mnoho svých zdrojů, ale i po porodu během kojení i nadále tráví spoustu užitečných látek z vlastního těla. Aby se jim vyrovnal, sýr musí být přítomen v mateřské stravě, protože tento fermentovaný mléčný produkt je vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahuje:

 1. Zinek, který podporuje regeneraci kožních buněk a normální růst vlasů a nehtů. Kromě toho je zinek vynikajícím pomocníkem v boji proti všem druhům virů a bakterií..
 2. Vápník, díky kterému dochází k normální koagulaci krve. Je nezbytný pro úplný vývoj zubů, nehtů a kostní tkáně a je také zodpovědný za přirozenou excitabilitu neuromuskulárních tkání.
 3. Fosfor. Pro normální stav svalů a kostí v těle musí být dostatečné množství fosforu.
 4. Železo, které je důležitým prvkem pro hematopoetický systém.
 5. Jód - neocenitelným způsobem přispívá ke stabilnímu fungování štítné žlázy a je potřebný k produkci hormonu, jako je tyroxin.
 6. Draslík. Tento prvek je zodpovědný za zajištění toho, že buňky jsou schopné absorbovat soli potřebné pro tělo. Také draslík jako antialergen podporuje čištění od toxinů a jasné myšlení..
 7. Selen. Selen díky svému antioxidačnímu účinku zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém..
 8. Vitaminy skupin A, B1, B2, B12, C, D, E a PP.

Důležitou výhodou sýrů je dobrá stravitelnost většiny složek obsažených v nich a absence negativního účinku na matku a dítě. Kromě toho jsou proteiny, na které je tento produkt bohatý, pro tělo přijatelnější než proteiny, které se vyskytují v běžném mléce.

Sýr obsahuje mnoho užitečných látek, které nahradí nedostatek vitamínů v těle kojící matky

Odrůdy sýrů, které může jíst kojící matka a které nemohou být

Samozřejmě ani sýr pro kojící matku nelze vždy jíst. Vše záleží na jeho rozmanitosti, z čehož existuje obrovská rozmanitost. Mezi nejoblíbenější patří: ruština, adyghe, poshekhonsky, sýry z Holandska a Švýcarska, bulharský sýr a suluguni z Gruzie, řecká feta, americká Philadelphia, koza, italští zástupci - parmazán, čedar, mozzarella a mascarpone a konečně hosté z Francie - Roquefort, Dor Blue a Camembert.

Každá země vyrábějící sýr má svůj vlastní, osvědčený recept. K tomu používají určité enzymy a speciální bakterie a jako základ může sloužit každé mléko: kráva, koza a dokonce i ovčí.

Například pro přípravu plísňových sýrů se používají speciální houby, které mohou nepříznivě ovlivnit mikroflóru dítěte, vyvolat alergickou reakci nebo nežádoucí tvorbu plynu. Tavený sýr se získává smícháním různých odrůd, které nejsou sdělovány spotřebiteli. Výsledkem je, že ve složení zpracovaných sýrů může být taková odrůda, která je kontraindikována pro kojící matku.

Sýry, které jsou při kojení tvrdé a zrnité odrůdy, jako je sýr feta, suluguni a mozzarella, jednoduše vyrábějí z nabídky ženy. Avšak ty mumie, které trpí gastritidou, pyelonefritidou nebo se setkaly s urolitiázou, je lepší vyloučit tento mléčný produkt ze stravy. Důvodem je vysoký obsah sodíku v těchto sýrech..

Přes výhody sýra ho ne každý může jíst. Pro bezpečnost je lepší, když žena konzultuje lékaře

Kdy zavést sýr do stravy a v jakém množství může být konzumováno?

První otázka, která se obává matek, když se doporučuje kojit sýr během kojení, aniž by došlo k poškození dítěte. Mnoho lékařů souhlasí s tím, že může být použit již v prvním měsíci po porodu. Samozřejmě byste měli pochopit, co se rozumí čerstvým a vysoce kvalitním produktem. Je také lepší nezvolit tučné odrůdy, které se začnou zadávat. Vyzkoušejte je o něco později a v malém množství. Tím se ušetří číslo a nebude to mít vliv na kvalitu mateřského mléka.

Používání sýra je pro kojící ženu prostě nezbytné, avšak s tímto výrobkem stojí za to dodržovat určitá pravidla, takže je užitečné pro matku i dítě:

 • vyjmout zpracované sýry a odrůdy s plísní;
 • začít odrůdami s nízkým obsahem tuku;
 • vstříkněte sýr z malých kousků a postupně zvyšte objem na 30–50 gramů denně;
 • pečlivě sledujte reakci arašídů na produkt.
Při používání nových potravin musí kojící matka sledovat reakci dítěte

Domácí sýrové recepty

Venkovský sýr

 • 0,5 litru mléka;
 • 0,5 šálku jogurtu nebo jogurtu.

Vařte mléko, přidejte jogurt (viz také: mohou matky jíst jogurt s kojením?). Přiveďte k varu, ale ne vařte! Vytvořené sraženiny napněte gázovým sáčkem a utlačte.

Lehký přírodní sýr

Vařte mléko, přidejte do něj citronovou šťávu (aby se mléko zakřivilo). Musí se ochladit a znovu zapálit. Když je tvaroh oddělený od syrovátky, musí být směs ochlazena a přefiltrována přes pytel s dvojitou gázou (viz také: je možné jíst tvaroh nebo zakysanou smetanu kojící matce?). Aby se zbavily zbytky séra, musí být vak zavěšen.

Tvaroh

Zahřejte mléko a nechte jej na teplém místě, dokud nebude úplně kyselé. Vypusťte sérum pomocí dvojitého gázového sáčku. Pokud se ukázalo, že tvaroh je příliš kyselý, lze jej omýt vodou a znovu filtrovat zavěšením vaku. Pod tlakem.

Jaký sýr mohu během kojení jíst??

Sýr pro ženu s kojením je schváleným výrobkem. Některé typy tohoto produktu jsou však během kojení nežádoucí a poškozují zdraví dítěte..

Výhody a poškození konzumace sýra při kojení

Sýr - produkt, při jehož výrobě se používají fermentované mléčné mikroorganismy a enzymy. Základem je mléko koz, ovcí nebo krav. Sýr je cenný pro zdraví, protože obsahuje užitečné mikro a makro prvky:

 1. Vápník. 100 g prvku produktu je 10krát více než 1 litr mléka. Vápník je nezbytný pro to, aby dítě tvořilo kosti a zuby, udržovalo imunitu, optimální hustotu krve.
 2. Draslík. Podporuje rovnováhu voda-sůl v těle, je nezbytná pro práci srdce a svalů.
 3. Zinek. Odpovědný za regeneraci.
 4. Hořčík. Podporuje metabolismus, normalizuje fungování srdce, krevních cév, nervového systému.
 5. Fosfor. Zlepšuje funkce mozku, podporuje regeneraci.
 6. Žehlička. Zvyšuje hemoglobin, podílí se na krvetvorbě, zajišťuje výživu buněk.
 7. Mangan. Odstraňuje únavu, stimuluje produkci enzymů.

Produkt také obsahuje vitaminy skupiny:

 • Jsou nezbytné pro zlepšení vidění, udržování růstu kostní tkáně, vlasů;
 • B, podporuje imunitu, nervový systém, stimuluje fungování jater, normalizuje hormony, uvolňuje únavu;
 • C, posílení imunity, zpomalení stárnutí a růstu nádorů;
 • E, jsou nezbytné pro růst dítěte, normalizaci hormonálního pozadí;
 • PP, posílení nervů, svalů, střev, snížení tlaku.

Pozornost! Protein v sýru je tráven snadněji a rychleji než v čerstvém mléku.

Ale i přes obrovské výhody, které tento produkt přináší matce a dítěti, byste s ním měli být opatrní. Existuje řada podmínek, kdy je odpověď na otázku, zda žena může kojit sýr, negativní.

Kontraindikace zahrnují patologii močového měchýře a sklon k alergiím. Sýry zahrnují sůl uloženou v ledvinách ve formě kamenů. Do obchodu ukládají škodlivé přísady, které způsobují alergii novorozence.

Nebezpečí laktačního procesu je mastný sýr. Dělají mateřské mléko tlustší a novorozenec rychle jedí. Dítě konzumuje přední, méně zdravé mléko, které způsobuje koliku a zažívací potíže. Pokud se dítě moc dobře nelíbí, v hrudi matky dochází ke stagnaci a stává se mastitidou.

Druhy sýrů a kojení

Existuje mnoho druhů sýrů. Pečlivě vyberte typ produktu: ne všechny z nich jsou užitečné pro kojení. Odrůdy jsou rozděleny do skupin:

 1. Pevný. Patří mezi ně parmazán, mozzarella, Kostroma a další. Tyto sýry zrají až 8 měsíců. Vaří se a jsou pod tlakem. Obsah tvrdého tuku 50%.
 2. Měkký. Tyto sýry jsou nejzdravější. Připravují se pomocí kváskového těsta. Výrobky s jemnou pastovou strukturou, mléčná příchuť. Tučné měkké odrůdy 40%. Tyto sýry zahrnují Dorogobuzhsky, Philadelphia. Zvyšují chuť k jídlu, jsou nežádoucí pro obezitu..
 3. Brine. Sýry se vaří ponořením tvarohu do vroucí vody. Hotový produkt se uchovává ve fyziologickém roztoku. Tyto odrůdy obsahují až 8% soli, takže na ledviny působí zátěž. Mezi tyto sýry patří čedar, sýr feta, suluguni, feta a další.
 4. Tavený, sendvič. Tyto průmyslově vyráběné sýry jsou kontraindikovány při laktaci, protože obsahují velké množství chemických přísad. Domácí výrobky však budou mít prospěch. Jsou vyráběny z tvarohu, mléka. Krémový sýr používaný kojení je skvělý pro sendviče.
 5. Uzený. Tento typ zahrnuje klobásu, čedar, goudu, "pigtail" suluguni. Lékaři je nedoporučují kojícím matkám. V průmyslové výrobě jsou sýry ošetřovány tekutým kouřem, což je pro dítě škodlivé. Uzené maso navíc nepříznivě ovlivňuje funkci jater..
 6. S plísní. Vážení gurmánské sýry obsahují penicilin, přírodní antibiotikum. Použití těchto odrůd během kojení je nežádoucí, protože je návykové. Když si dítě bude muset zvolit léčbu antibakteriálními léky, bude obtížnější to udělat. Plísňové sýry zahrnují Camembert, Brie, Munster a další..
 7. Tvaroh. Je považován za jeden z užitečných. Sýr se připravuje doma přidáním syrovátky, octa nebo citronové šťávy do vařeného mléka. Výrobek je podobný tvarohu, ale hustý a bez kyselé vůně. Nezneužívejte však rozmanitost tvarohových sýrů: lahodí chuť k jídlu.
 8. Kozí sýr. Výrobek obsahuje málo kalorií, téměř žádný karoten. Je užitečný při nedostatku laktázy. Kozí sýr obsahuje cenné probiotika, která normalizují trávicí trakt.
 9. Zasklené. Patří sem sladké sýry s přídavkem sušeného ovoce, kondenzované mléko s čokoládovou polevou. Přes rafinovanou chuť je pochoutka nerentabilní. Glazovaná sraženina používaná při kojení způsobuje u dětí alergie a zažívací potíže kvůli množství chemických přísad.

Pamatovat! Tvrdé, měkké a tvarohové sýry jsou považovány za nejužitečnější pro laktaci. Ideálně, pokud jsou vyrobeny bez chemických přísad z přírodního mléka.

Sýr v prvním měsíci života dítěte

Pečlivě vyberte sýr nabízený kojící matce. Je lepší, když se jedná o produkt připravený doma, bez přidání chemikálií. Vhodný kozí sýr, považovaný za optimální pro kojení.

Jíst produkt v malých kouscích, dávat pozor na reakci novorozence. Pokud má dítě alergii nebo uvolněnou stolici, zrušte to. Vyzkoušejte sýr znovu za měsíc, když dítě vyroste a jeho gastrointestinální trakt se stává dokonalejším..

Vliv sýra na tělo dítěte

Přírodní produkt má dobrý vliv na zdraví dítěte:

 • posiluje nervový a imunitní systém;
 • přispívá k normálnímu růstu zubů, kostí;
 • zlepšuje zrak;
 • normalizuje krevní oběh;
 • stimuluje mozek;
 • uklidňující;
 • zlepšuje funkci srdce.

Některé odrůdy přípravku však u dětí vyvolávají alergie nebo koliku. Sýr Brie se nedoporučuje kojit, stejně jako jiné odrůdy plísní. Jsou návykové na penicilin, což v budoucnu komplikuje výběr antibakteriálních léků pro dítě. Přírodní antibiotikum může narušit zažívací trakt dítěte a způsobit zažívací potíže.

Jak vybrat sýr pro kojící matku?

Pokud máte rádi sníst sýr, vezměte jeho volbu zodpovědně. Zastavte na tvrdých a měkkých stupních nebo vařte doma. Zaměření na další faktory:

 1. Vzhled. Čerstvý kvalitní produkt má rovnoměrnou kůru, bez poškození. Snadno odlupuje ze sýra. Vyvarujte se sekaného produktu: rychle se opotřebuje, stává se lepkavým.
 2. Odstín. U měkkých sýrů je bílá bez pruhů a skvrn. V těžkých je to nažloutlé, jednotné. Nasycené žluté nebo oranžové barvy se přidávají do potravinářských přídatných látek.
 3. Umístění děr. U kvalitního produktu jsou rovnoměrně rozmístěny. Výjimkou je čedar a parmazán bez děr.
 4. Vůně. Ze sýra pochází lehká kyselá mléčná vůně. Ve výrobku by neměla být cítit chemie, droždí, hnilobné procesy.
 5. Chuť. Jemné, mléčné. Hořkost, hniloba, kyselina - příznaky zastaralého produktu.
 6. Struktura. Výrobci jen zřídka píšou na obal seznam těchto složek. Složení levných odrůd zahrnuje rostlinné tuky, příchutě. V přírodním sýru pouze mléko.
 7. Umístění na přepážce. Vezměte produkt prodaný v mlékárenském oddělení. Sýr absorbuje vůně: v blízkosti by nemělo být maso ani uzeniny.

Je možné, aby maminka měla během kojení tvrdý sýr, je určována kvalitou vybraného produktu. Čím přirozenější a svěží je, tím větší přínos pro dítě bude mít jeho používání.

Denní míra spotřeby sýra pro kojící matku

Lékaři sýrů doporučují trochu jíst, zejména pokud si máma není jistá, že je jejich složení přirozené. Předehřívání způsobuje zvýšené zatížení ledvin, ztěžuje trávení.

Pozornost! Denní norma sýra je 50 g.

Nadměrné používání je nebezpečné pro ženy s nadváhou: většina sýrů je vysoce kalorická a obsahuje vysoké procento tuku.

Jak vařit sýr pro kojící matku doma?

Nezávislá výroba sýrů není obtížná. Existuje mnoho receptů s minimálními náklady na peníze, čas a úsilí..

Ze zakysané smetany a mléka

Produkt je podobný Adyghe s jemnou mléčnou chutí. Budete potřebovat:

 1. Vařte mléko.
 2. Kyselá smetana a vejce samostatně. Je lepší smíchat s mixérem, aby byla hmota homogenní.
 3. Do vroucího mléka pomalu zakysejte smetanu a vejce, za stálého míchání.
 4. Po 3-5 minutách se sérum oddělí. Vyrovnejte cedník se sýrovkou složenou ve 4 vrstvách a do něj nalijte hrudky sýra..
 5. Zabalte konce gázy a navlékněte horní tlak.
 6. Nechte tekutinu odtékat po dobu jedné hodiny.
 7. Vložte produkt do chladničky.
 8. Po 5 hodinách je sýr připraven.

Pohodlné vařit v noci, ráno sloužit léčit k snídani.

Krémová

Produkt je něžný, podobný Philadelphii. Má nasládlou chuť a jemnou, jednotnou konzistenci. Budete potřebovat:

 • 0,5 l zakysané smetany;
 • 1 litr jogurtu bez aroma;
 • 1 lžička sůl.
 1. Smíchejte jogurt a zakysanou smetanu. Sůl.
 2. Vyrovnejte cedník s gázou ve 4-5 vrstvách.
 3. Dejte jogurt a zakysanou smetanu.
 4. Hrany zakryjte gázou, položte desku a náklad na vrchol.
 5. Chladit v noci..
 6. Ráno vyjměte hotový produkt a přeneste jej do jiné mísy.

Tento sýr bez soli se používá k přípravě smetany pro pečení, je skvělý pro pečení tvarohového koláče.

Tvaroh

Snadno vyrobit smetanový sýr z tvarohu. Jako aroma jsou vhodné houby, rajčata, koření, bylinky, slanina atd. Používá se na saláty, pečivo, pizzu. K vaření potřebujete následující ingredience:

 • 0,4 kg tvarohu;
 • 0,1 kg másla;
 • 2 vejce;
 • 1 lžička soda.
 1. Tvarohem třete sítem, abyste získali homogenní hmotu.
 2. Vejce smíchejte se sodou.
 3. Do vaječné směsi přidejte změkčené máslo.
 4. Smíchejte všechny ingredience a vložte do nepřilnavé misky.
 5. Zapálte jídlo.
 6. Zamíchejte, aby nespálily.
 7. Když hmota zjemní a stane se homogenní, vyjměte sýr z tepla a přeneste jej do misky pro chlazení.
 8. Když je produkt při pokojové teplotě, vložte jej do chladničky.

Hotový sýr má nažloutlý nádech a čerstvou chuť zpracovaného mléčného výrobku.

Koza

Pokud máte kozí mléko, připravte kozí sýr. Budete potřebovat:

 • 2 litry kozího mléka;
 • 1 citron
 • špetka soli.
 1. Omyjte citron, vložte do horké vody na čtvrt hodiny. Roll ovoce na stole.
 2. Slané mléko.
 3. Kapalinu zahřejte, ale nevařte. Když se v mléce vytvoří bubliny, přidejte do něj citronovou šťávu.
 4. Zabraňte tvorbě séra.
 5. Do cedníku vložte sýr ve 4 vrstvách.
 6. Umístěte jej na nádobu a vypusťte mléko.
 7. Nechte sýr po dobu 1 hodiny na sklenici syrovátky.
 8. Přeneste hotový produkt do nádoby a vložte do chladničky.

U tvrdého sýra položte na něj útlak.

Máma by měla denně doplňovat zásoby vápníku v těle. To lze udělat rychle se sýrem: obsahuje 10krát více stopových prvků než mléko. Při výběru odrůd produktů však buďte opatrní. Vyberte si vysoce kvalitní tvrdý nebo měkký sýr bez mořských a ochucených sýrů. Nebo si produkt připravte sami: budete si tedy jisti jeho složením a bezpečností pro zdraví.

Kojící sýr: Který může

Sýr je zdravý produkt, který mohou konzumovat kojící matky v omezeném množství a určitých odrůdách. Měkký smetanový sýr je vhodný pro sendvič a sýr lze také přidat do salátu a kastrolu. Ale ve formě nezávislého pokrmu se doporučuje používat produkt opatrně. Pamatujte, že nadměrné jídlo a přejídání, příliš slaná nebo kořenitá jídla způsobují alergie a kolické dítě.

Je zajímavé, že sýr z hlediska vitamínů a minerálů převyšuje obsah čerstvého mléka. Současně je bílkovina v sýru absorbována tělem dítěte mnohem snadněji než mléčná bílkovina. Každá složka je absorbována úplně a nezpůsobuje trávení u matek a dětí.

Příznivé vlastnosti

 • Zlepšuje trávení a pozitivní účinek na funkci střeva;
 • Normalizuje tvorbu krve a je odpovědný za pohyb lymfy;
 • Zvyšuje imunitu a produkuje energii;
 • Snižuje riziko cukrovky a tuberkulózy;
 • Posiluje kostní kostru;
 • Obnovuje a zachovává kostní kost;
 • Poskytuje růst nehtů a vlasů;
 • Posiluje strukturu vlasů;
 • Stabilizuje vodní rovnováhu v těle.

Složení: vitamíny a prospěšné prvky

KomponentyAktObsah ve 100 g produktu
A (retinol)Poskytuje normální vývoj a růst kostí, zlepšuje zrak, pružnost pokožky a strukturu vlasů0,4 mg
B1 (thiamin)Normalizuje fungování svalů, nervových buněk, srdce a střev0,03 mg
B2 (riboflavin)Chrání oči, udržuje pokožku, vlasy a nehty zdravé, zajišťuje mozkovou činnost0,3 mg
B6 (pyridoxin)Poskytuje materiál v těle, vytváří imunitu, pomáhá při křečích. svalové křeče a necitlivost0,1 mg
B9 (kyselina listová)Poskytuje růst a vývoj celého těla, vytváří imunitní systém, pomáhá při stresu, zlepšuje chuť k jídlu a dává sílu19 mcg
B12 (kobalamin)Normalizuje fungování nervových buněk, imunitního systému jater, zabraňuje anémii a snižuje hladinu cholesterolu1,4 mcg
C (kyselina askorbová)Vytváří a posiluje imunitní systém, pomáhá při virových onemocněních, normalizuje koagulaci krve, čistí tělo2,8 mg
E (tokoferol)Chrání buňky těla a reguluje krevní oběh, normalizuje hormony a snižuje únavu0,3 mg
PP (niacin)Reguluje nervový systém, udržuje zdravou kůži a střeva, zlepšuje krevní oběh a snižuje krevní tlak0,2 mg
ŽehličkaPřenáší kyslík, zpomaluje stárnutí, zajišťuje látkovou výměnu v těle, posiluje nehty0,9 mg
VápníkPodporuje imunitu a normální koagulaci krve, tvoří kostní kost a zubní sklovinu1,1 mg
DraslíkReguluje vodní rovnováhu v těle, práci srdce, svalů a nervů100 mg
ManganStimuluje činnost enzymů v těle, posiluje a zmírňuje únavu, pomáhá při nespavosti, artritidě a křečích100 mcg
ZinekChrání buňky, zajišťuje normální růst a včasný vývoj těla4 mg
SodíkUdržuje vodní rovnováhu v těle, zajišťuje fungování svalů860 mg
HořčíkPoskytuje energetický metabolismus, stabilizuje fungování nervových buněk, krevních cév a srdce, pomáhá při migrénách50 mg
MěďPodílí se na tvorbě kostního skeletu, krve, imunity a pojivové tkáně, zabraňuje loupání kůže, zlepšuje spánek70 mcg
FosforObnovuje buňky, zlepšuje paměť a výkon mozku,540 mg

Populární odrůdy sýra

Tvrdé odrůdy procházejí dlouhým procesem zrání 4-8 měsíců. Nejprve se sýr vaří při určité teplotě v kovové nádobě a poté se odešle pod lis. Tyto typy produktů se vyznačují vysokým obsahem tuku nad 50%. Klíčoví představitelé: Švýcar, Parmezán, Holanďan, Kostroma a Rus, Čedar.

Uzený sýr je tvrdá odrůda s hnědou krustou a výraznou uzenou chutí. Vyrobeno z odrůd Cheddar a Gouda.

Smetanový sýr se vyrábí také z tvrdých odrůd, které přidávají máslo, smetanu a sušené mléko. Tavené sýry vhodné pro zákusky a sendviče.

Měkké odrůdy jsou vyráběny z čerstvého pasterizovaného kravského mléka za použití bakteriální startovací kultury. Sýr se vyznačuje krémovou nebo mléčnou chutí, pastovitou jemnou konzistencí a průměrným obsahem tuku 40–40%. Tento typ zahrnuje Roquefort, Dorogobuzh a Smolensky.

Sýrové sýry obsahují až 8% chloridu sodného a zrají za 1-3 měsíce na solenou solanku. Takový sýr se lehce drobí a láme se. Zároveň má produkt příjemnou slanou chuť. Odrůdy slaniny jsou vyráběny z kozího, kravského a ovčího mléka. Jsou to Suluguni, Feta, Brunost, Ricotta a Brynza.

Kojící sýr

Při kojení se postupně zavádí nový produkt. Nejprve zkuste malý kousek sýra a sledujte, jak dítě reaguje dva dny. Pokud má dítě alergie nebo zažívací potíže, je lepší odložit zavedení přípravku do stravy kojící matky. Můžete to zkusit znovu za měsíc.

Pokud nedochází k negativní reakci a zdraví dítěte je normální, můžete v nabídce bezpečně vstoupit do sýra. Pro kojící matku je lepší zvolit odrůdy slaného nálevu z kozího a ovčího mléka, protože plné kravské mléko způsobuje u kojenců při kojení někdy alergie. Ricotta je vhodná s nízkým obsahem tuku, který je až 10%. Můžete jíst malé množství sýra.

Feta je vhodný sýr pro kojení, protože kozí mléko je součástí produktu. Chuť, obsah a konzistence připomíná tvaroh. A tvaroh při kojení je jedním z nejužitečnějších potravin.

Pro kojící matku můžete použít i jiné druhy sýrů, ale v omezeném množství! Vyberte si mladé sýry s nízkým obsahem tuku (obsah tuku až 20%), které prošly ne příliš dlouhým procesem zrání. Proto se při kojení nedoporučuje konzumovat tvrdé odrůdy sýra, nejméně první dva až tři měsíce po porodu..

Kromě toho má sýr řadu kontraindikací k použití:

 • Vzhledem k obsahu sodíku se sýry nedoporučují pro gastritidu a urolitiázu, vředy a hypertenzi;
 • Příliš slané odrůdy při nadměrné konzumaci způsobí zadržování tekutin v těle, což povede ke zhoršení produkce mateřského mléka!;
 • Při kojení nelze jíst sýry s přísadami (šunka, houby, koření atd.) A plísně. To způsobí průjem a dokonce otravu u dítěte;
 • Měkké odrůdy způsobují a zvyšují chuť k jídlu, proto se takový sýr nedoporučuje pro zvýšení hmotnosti;
 • Nadměrné používání odrůd solného roztoku způsobuje sucho v ústech.

Doporučená dávka sýra je 50 gramů denně.

Při kojení můžete jíst pouze čerstvý, čistý sýr bez přísad. Pokud je to domácí produkt. To dá důvěru ve ingredience a výrobní čas..

Jak vyrobit sýr doma

Snadné a rychlé vaření doma - Brynza. Navíc tento typ není kontraindikován při kojení. Nabízíme tradiční recept Brynza bez přídavku koření a bylin, které jsou škodlivé pro stále nezralé tělo novorozence. Vzít:

 • Kravské nebo kozí mléko s nejnižším obsahem tuku - 3 litry;
 • Přírodní ocet, jablko nebo víno - 3 lžíce. lžíce;
 • Sůl - 1 lžíce. lžíce.

Přiveďte mléko k varu, přidejte ocet a sůl. Směs se míchá lžičkou, dokud se sůl nerozpustí a mléko se neusadí. Výsledkem je tvaroh a syrovátka. Vypusťte syrovátku a přesuňte tvaroh do cedníku s gázou a napětím, aby zbylá syrovátka vypustila. Umístěte tvaroh pod tlak (tisk) a nechte 1-2 hodiny. Poté můžete okamžitě jíst Brynzu.

Výsledkem je, že nebudete příliš slaný a příliš kyselý sýr, který je vhodný pro kojící matky a děti. Ukládejte Brynzu ve vroucí slané vodě. Tento druh sýra lze použít k přípravě řeckého salátu s dresinkem z olivového oleje.

Správný sýr při kojení

Dnes se prodává obrovský sortiment sýrů: tvrdé a měkké, zpracované a uzené. Každá z odrůd má své fanoušky. Po narození dítěte však kojící matka přísně reviduje své obvyklé menu. Každý ví, že v něm musí být zakysané mléčné výrobky, používání sýra při kojení má své vlastní nuance.

Chemie

Dnes existuje více než 500 druhů sýrů. Liší se od sebe navzájem, ale obsahují podobné komponenty. V první řadě je to snadno stravitelná mléčná bílkovina. Je obsažen ve velkém množství produktu (až 25%) a je stavebním materiálem pro lidské tělo.

Za 70 gr. Některé druhy sýrů (např. Emmenthal) obsahují tolik bílkovin jako 100 gramů. maso, 100 g. ryby a 2 vejce.

Gastroenterolog nejvyšší kategorie, lékař lékařských věd Vasiljev Vladimir Alexandrovich

Sýrový protein se skládá z 20 aminokyselin, mezi nimiž je nedostatek tryptofanu, lysinu, methioninu.

Fermentovaný mléčný produkt je bohatý na vitamíny A, skupiny B, C, D, E, P. Velké množství obsahuje stopové prvky - vápník, zinek a fosfor (vápník, například ve 100 g až v 900 ml mléka), je také přítomen železo, draslík, hořčík, měď, mangan a sodík.

Složení sýru také zahrnuje extrakty, které působí na lidské trávicí žlázy a způsobují chuť k jídlu.

Sýr je produkt s vysokou kalorickou hodnotou: 100 g obsahuje až 300–400 kalorií.

Ve srovnání s jinými mléčnými výrobky má sýr velmi vysoký obsah kalorií.

Užitečné a škodlivé účinky na tělo kojící matky a dítěte

Bohaté složení sýrů vysvětluje výhody, které přináší lidskému tělu..

Zaprvé, bílkovina získaná z produktu je tělem absorbována mnohem snadněji než mléko. Důvodem je změna procesu vaření. Sýr způsobuje alergie u malých dětí mnohem méně. Prakticky neobsahuje laktózu, přičemž si zachovává všechny prospěšné složky mléka.

Protein obsažený v sýru je tráven mnohem snadněji než mléko

Sýr má také následující prospěšné vlastnosti:

 1. Posiluje kosti, zlepšuje pokožku a nehty, posiluje vlasy.
 2. Příznivý účinek na gastrointestinální trakt, stimuluje trávicí žlázy.
 3. Posiluje imunitní systém, je zdrojem energie.
 4. Stimuluje proces krvetvorby, zlepšuje pohyb lymfy.
 5. Udržuje vodní rovnováhu v těle.
 6. Snižuje riziko cukrovky, tuberkulózy.

Vitaminy a minerály obsažené v sýru jsou pro kojící matku jednoduše nezbytné, oslabené nedávným porodem. Dítě je také potřebuje pro plný rozvoj. Všechny cenné látky získané z produktu okamžitě přecházejí do mateřského mléka..

Sýr má však kromě všech svých výhod i negativní vlastnosti..

 1. Vzhledem k poměrně vysokému obsahu sodíku může být produkt škodlivý v případě gastritidy, žaludečních vředů, urolitiázy, zhoršení stavu s hypertenzí.
 2. Pokud je sýr příliš slaný (existují takové odrůdy), může vyvolat zadržování tekutin v těle matky, což zase negativně ovlivní produkci mléka..
 3. Vzhledem k tomu, že produkt má schopnost stimulovat chuť k jídlu, i přes svůj obsah kalorií, může přispět ke vzniku nadváhy u ženy, k čemuž často dochází po porodu.
 4. Aditivní sýry (koření, příchutě, plátky hub, šunka) pravděpodobně způsobí zažívací potíže dítěte, od průjmu až po těžkou otravu..

Video: vše o výhodách a nebezpečích sýra (názor resuscitátora, odborníka na výživu Tatyana Ukhova)

Povolené a zakázané odrůdy pro kojení

Četné druhy sýrů se od sebe liší v chuti, struktuře, technologii výroby. Kromě toho má každá země původu své vlastní jedinečné recepty, ověřené v průběhu staletí..

Pro výrobu sýrů se používají enzymy a speciální bakterie. Základem produktu může být nejen kravské mléko, ale také kozí a ovčí.

Ukazuje se, že ne všechny druhy sýrů jsou stejně užitečné pro kojící matku.

Během laktace nelze do stravy zahrnout všechny druhy sýrů

 1. Pevné (syřidlo). Připravuje se pomocí syřidla - organické látky, která se vyrábí v žaludku mladého skotu. Takový produkt po vaření a lisování podléhá dlouhému období zrání (od šesti měsíců do několika let). Vyznačuje se vysokým obsahem tuku (nad 50%) a obsahem kalorií, zatímco obsah vlhkosti je nízký (méně než 55%). Z tohoto důvodu by měl být sýr během kojení konzumován v omezeném množství (maximálně 30 g za den). Zástupci: "ruština", "Kostroma", "parmazán", "švýcarský", "Čedar".
 2. Měkký. Týká se také syřidla, má však krátkou dobu zrání. Má jemnou krémovou chuť, pastovitou konzistenci. Takový sýr není příliš mastný (30–40%), má vysokou vlhkost (více než 65%). Tato odrůda je nejvhodnější pro kojící matku, která ji může používat beze strachu. Takový sýr je však velmi chutný. Zástupci: Roquefort, Camembert, Smolensky, Dorogobuzhsky.
 3. Lák. Během výrobního procesu tento sýr zraje ve slaném nálevu, díky kterému získává drobivou konzistenci a jemnou slanou krémovou chuť. Produkt se připravuje z kravského, kozího a ovčího mléka. Ačkoli je to bezpečné pro kojící matku, může ve velkých porcích způsobit sucho v ústech. Zástupci: „Suluguni“, „Feta“, „Brynza“, „Ricotta“, „Adygea“, „Mozzarella“.
 4. Fúzovaný. Vyrábí se z tvrdé odrůdy v důsledku tepelného zpracování a přidání másla, smetany, sušeného mléka (tvaroh se přidává do tvarohu). Produkt je ideální pro výrobu sendvičů a toaletních polévek. Takový sýr je však těžší pro žaludek, vstřebává se horší, proto se nedoporučuje používat první měsíc po porodu. Kromě toho výrobci často přidávají do produktu aromatické látky, látky zvyšující chuť (včetně glutamátu sodného), což je pro stravu kojící matky nepřijatelné. Zástupci: „Přátelství“, „Amber“, „Omichka“, „Prezident“, „Hohland“. Klobásový sýr je speciální druh zpracovaného sýra, tavicí soli mu dodávají charakteristickou konzistenci.
 5. Modrý sýr. Vyrábí se pomocí plísní. Ačkoli je tento doplněk schválen odborníky, často způsobuje alergii u kojenců a může zhoršovat chuť mateřského mléka.
 6. Uzený. Během výroby je produkt zpracován kouřem (přírodním nebo kapalným). Bezohlední výrobci k tomu přidávají aroma, barviva, látky zlepšující chuť. Kromě toho sýr obsahuje hodně soli. Při kojení je taková léčba kontraindikována.

Fotogalerie: Hlavní typy produktů

Kdy a jak zavést do stravy povolené odrůdy

Vzhledem k tomu, že bílkovina obsažená v sýru se velmi dobře vstřebává gastrointestinálním traktem, můžete jej používat již v prvním měsíci po narození dítěte. Za tímto účelem by matka měla zvolit měkkou nebo nemastnou odrůdu okurek (až do 20% obsahu tuku), přirozeně, bez přísad.

První část by měla být malá - ne více než 20-30 gramů. Je lepší jíst sýr během snídaně, a pak po dobu dvou dnů sledovat blahobyt dítěte: je to stále mléčný produkt, takže nelze vyloučit pravděpodobnost alergií. Pokud se dítě cítí dobře, pak příště maminka může porci mírně zvýšit.

Poprvé by měla být porce sýra malá

Tvrdý sýr by měl být zahrnut do stravy pouze od druhého měsíce života dítěte.

Protože sýr je vysoce kalorický produkt, neměl by být zneužíván. Maximální dávka je 60 gramů denně. Je lepší jíst to samostatně, ale jako chutná a výživná doplňková látka k jídlům: jako součást salátů, sendvičů, s těstovinami.

Je lepší jíst sýr odděleně, ale jako součást pokrmů, například sendviče

Kojící žena by měla pečlivě vybrat produkt v obchodě, přičemž by měla věnovat pozornost složení a době výroby. Ideální volbou je domácí produkt: není třeba pochybovat o jeho kvalitě. Neskladujte sýr v lednici příliš dlouho (po dobu pěti dnů).

Pokud tělo dítěte nevnímá sýr velmi dobře, může být zcela nahrazeno tvarohem. Je to také výživný a zdravý produkt. Při používání mléčných výrobků navíc nemusíte být příliš horliví. Pokud například dnes žena snědla sýrový salát, je lepší nechat zítra kefír nebo fermentované pečené mléko na zítřek.

Video: jak vybrat správný sýr (rady dietologa), jak a kolik produktu uložit

Domácí recepty

Pokud má kojící matka čas a touhu, může si vyrobit zdravý domácí sýr. Často se vyrábí pomocí octa, ale můžete si vybrat neutrálnější možnost, kdy mléčná bílkovina koaguluje díky kyselině mléčné..

 • 1 litr normalizovaného obsahu mléčného tuku 3,2% (lepší je koupit v obchodě, protože domácí je obvykle příliš tuk);
 • 1 litr kefíru (můžete jej nahradit kyselým mlékem);
 • špetka soli.
 1. Přiveďte mléko k varu (ale nevařte).
 2. Za stálého míchání nalijte tenký jogurt. Sýrová jádra budou oddělena od syrovátky.
 3. Odstraňte pánev z horka a lehce soli (to nemusí být nutné, protože sýr obsahuje vlastní chlorid sodný).
 4. S použitím cedníku pokrytého vícevrstvou gázou oddělte sýrovou hmotu od kapaliny.
 5. Připevněte sýrovou kouli s gázou a vložte do talíře pod tlakem asi čtyři hodiny.

Postupem času si můžete do svého domácího produktu přidat zeleninu: to se děje těsně před položením pod lis.

Jako domácí produkt je máma vždycky jistá

Video: domácí sýr kefíru

Video: tvrdý tvaroh vyrobený z tvarohu

Nepochybně, kojící matka může a měla by jíst sýr. Hlavní věcí je vybrat správné odrůdy, které během laktace nepoškodí zdraví dítěte, a používat je v rozumných mezích. Správná volba pomůže obecné představě o výrobní technologii produktu a znalosti jeho složení.

Jaký druh sýra mohu jíst při kojení?

Sýr je nepostradatelný produkt, který je v našich chladničkách vždy přítomen. Není to jen hlavní složka zdravých a uspokojivých sendvičů, ale také přidává zvrat do většiny jídel - saláty, kastroly atd. Kdy můžete začít jíst sýr během kojení?

Složení a výhody sýra

Mnoho matek pochybuje, zda je možné kojit sýr, protože tento produkt je vyroben z kravského mléka, které, jak víte, je alergické na drobky. Není se čeho bát: zvláštnosti technologie tvorby vedou k tomu, že těžký protein se vstřebává mnohem snadněji a nezpůsobuje žádné reakce u dětí na hepatitidu B při mírném používání.

Vzhledem ke svému složení je sýr několikrát lepší než jeho „předchůdce“ - plnotučné mléko. Obsahuje mnoho sodíku a draslíku, které jsou nezbytné pro implementaci metabolických procesů a podílejí se na práci nervového a kardiovaskulárního systému. Produkt má mnoho dalších důležitých a vzácných mikro a makro prvků: hořčík a zinek, selen a železo, vápník a fosfor. Sýr je bohatý na vitamíny: jeho pravidelné používání poskytne tělu kojící matky vitamín C, jakož i vitaminy B, které jsou velmi důležité pro hematopoézu, a proto pro celý laktační proces..

Mírné používání sýra během kojení bude mít příznivý účinek na doslova všechny tělesné systémy nově razené matky:

 • zlepšit trávení;
 • normalizuje rovnováhu vody v tkáních a buňkách;
 • zvýšit imunitu;
 • bude poskytovat energii;
 • normalizuje procesy tvorby krve.

Začlenění sýra do výživy kojící matky jí v obtížném období laktace pomůže doplnit zásoby důležitých prvků spotřebovaných tělem při produkci mateřského mléka. Je však možné tento produkt uvést v první měsíc?

Kdo by neměl jíst sýr?

Sýr obsahuje velké množství sodíku, ale jeho zvýšené množství může zhoršit průběh následujících patologií:

 • gastrointestinální vřed;
 • pyelonefritida;
 • gastritida;
 • urolitiáza;
 • hypertenze.

Další nebezpečí spojené s používáním sýra se týká měkkých odrůd. Zvyšují chuť k jídlu, takže matky, které chtějí snížit svou váhu nebo mají s tím výrazné problémy, je lepší se do těchto produktů nezapojit.

Je možné kojit sýr?

Na otázku, zda může být sýr podáván kojící matce, odpovídají odborníci na GV kladně - je to nejen možné, ale také je třeba jíst každý den. Hlavními podmínkami pro jeho úspěšné zavedení do stravy jsou výběr kvalitního produktu vhodné odrůdy a dodržování zdravé umírněnosti při konzumaci..

Jaký druh sýra může jíst nově vyrobená matka? Odborníci doporučují výběr potravin, jejichž obsah tuku nepřesahuje 20% pro výživu. Chcete-li začít s uváděním sýrů do stravy, je lepší koupit ty, které jsou vyrobeny z nealergenního kozího mléka, například Fetu. Svým obsahem a důsledností je velmi blízko tvarohu a bude užitečným doplňkem k hlavní nabídce matky.

V prvním měsíci se doporučuje jíst mladé měkké sýry - sýr feta a mozzarellu. Jemné odrůdy s plísní v nabídce kojící matky by však neměly být přítomny, stopy toxických hub v mateřském mléce mohou vést k nadýmání, vyrážkám a otravě v drobcích.

Zjistíme, jaké druhy sýrů a kdy můžete vstoupit do stravy nově vyrobené matky.

Tvrdé známky

Tvrdý sýr je produktem dlouhého zrání, hlavy leží od 4 do 8 měsíců. Swiss, Parmesan, Russian, Kostroma, Cheddar, Dutch - to vše jsou tvrdé odrůdy s obsahem tuku od 50%.

Doporučuje se, aby tyto produkty byly zavedeny po 4 měsících, kdy se trávicí systém dítěte stabilizuje. Sýr s vysokým obsahem tuku je obtížně stravitelný a stopy enzymů v mateřském mléce mohou způsobit bolestivé útoky na drobky trpící kolikou..

„Tvrdost“ tvrdých odrůd rovněž určuje doporučené omezení při konzumaci takových sýrů. Odborníci radí kojícím matkám, aby se nezapojily a nejedly více než 30 gramů denně.

Měkké odrůdy

Měkké odrůdy sýrů (Roquefort, Smolensky, Dorogobuzh) zrají rychleji přidáním speciální bakteriální startovací kultury do čerstvého mléka. Kyselina mléčná, mikroorganismy, složená bílkovina, která během jejího života vytváří pastovitou hmotu s příjemnou krémovou chutí.

Měkké sýry mají obsah tuku 30-40%, to je produkt, který ženy mohou jíst s HS od prvního měsíce. Při nákupu zboží v obchodě byste měli věnovat pozornost datům expirace a složení - mezi přísady by neměly být ostré přísady, ořechy, houby nebo kousky šunky.

Tavený sýr

Technologie výroby tavených sýrů je založena na tepelném zpracování tvrdých odrůd, během nichž se do hmoty přidává máslo, sušené mléko a smetana. Kromě těchto přísad se do produktů podle TU zavádějí konzervační látky, příchutě a další přísady, u nichž je nepravděpodobné, že by prospěly matce a dítěti na GV.

I když najdete vysoce kvalitní tavený sýr bez velkého množství chemických přísad, odborníci nedoporučují jíst tento typ produktu během prvních 3 měsíců. Tyto produkty, vytvořené z tvrdých odrůd se zavedením smetany, mají vysoký obsah tuku, což negativně ovlivňuje trávicí systém novorozenců.

Uzený

Uzené sýry (uzené suluguni, klobása, „pigtail“ a další) se zpracovávají přírodním nebo tekutým kouřem. Tento způsob výroby je spojen s depozicí velkého počtu chemických nebo karcinogenních sloučenin na povrchu produktu, a proto je přísně zakázáno používat tyto kojící ženy..

Uzené výrobky kromě nebezpečných chemických složek obsahují velké množství soli. Takové jídlo povede k hromadění vody v tkáních a narušení vodní rovnováhy může zase způsobit problémy s produkcí mléka, což je důvod, proč tyto produkty nemůžete během kojení jíst..

Slané odrůdy

Takové sýry zrají během 1-3 měsíců ve slaném nálevu, zatímco v mase se hromadí pouze 8% soli. Mírně brakické hlavy se snadno lámou a drobí a jsou připraveny z jiného mléka - krávy, ovcí a koz.

Během laktace není zakázáno jíst slané odrůdy, ale pro novou matku je lepší volit produkty obsahující méně soli. Sýr Feta nebo Adygea je ideální k jídlu s HB již v prvním měsíci a slanější Suluguni, Ricotta a Brynza lze ochutnat po úplné normalizaci produkce mateřského mléka.

Jak správně zadat stravu pomocí HS

Stejně jako každý nový produkt by měl být sýr do vaší nabídky zařazen postupně. Nejprve se doporučuje vyzkoušet méně alergenních výrobků vyrobených z kozího mléka a poté hladce přejít na běžné výrobky vyrobené z kravského mléka..

 1. Poprvé je dovoleno vyzkoušet velmi malý kousek (ne více než 10 gramů) a poté po dobu tří dnů pozorovat reakce drobků z kůže a gastrointestinálního traktu. Pokud budete jíst sýr ráno před krmením dítěte, může mít večer koliku a další den se objeví vyrážka nebo průjem. Pokud dítě projevilo takové reakce na potravu v reakci na novinky ve vaší stravě, je lepší experimenty zastavit. S HB můžete vyzkoušet znovu za 3-4 týdny.
 2. Při absenci negativních reakcí můžete postupně zvyšovat množství sýra ve vaší stravě. Denní norma doporučená odborníky je 50 gramů pro nemastné odrůdy a 30 gramů pro tvrdé odrůdy.
 3. Při zavádění nové odrůdy do svého jídelníčku byste měli začít ochutnávat sýr s malými kousky..
 4. Při přípravě všech jídel dodržujte při jídle umírněnost a zvažte její objem. Pokud jste snědli 50 gramů sýra na snídani, nemůžete si s ním večer vařit saláty nebo hrnec.

Kojící matka by měla pečlivě přistupovat k výběru sýra, který jí. Musí být vysoce kvalitní a svěží - teprve potom produkt nepoškodí zdraví drobků. Mnoho žen raději vaří sýr samostatně, takže si mohou být jisti, že je vyroben z přírodních produktů..

Domácí sýrové recepty

Obchodní police jsou nyní plné levných „sýrových výrobků“, jejichž chuť vás přiměje přemýšlet o přirozenosti složení. Mezitím jsou kvalitní sýry poměrně drahé, takže mnoho matek je raději vaří doma samo. Technologie tvorby je poměrně jednoduchá a správné produkty jsou téměř vždy po ruce.

Domácí sýr feta

Lehce solený sýr se vaří rychle a má příjemnou krémovou chuť bez nadměrné kyseliny. Lze ji rozložit na krutony nebo použít k přípravě salátů..

Mléko se vaří, poté se do něj zavede sůl a ocet. Aby směs dobře koagulovala, měla by být neustále míchána lžičkou, dokud není sýr z syrovátky viditelný. Hmota se propláchne tenkou vrstvou, dobře se vytlačí z kapaliny a poté se převede do nádoby pod tlakem. Po 2 hodinách bude domácí sýr připraven.

Udržujte „hlavu“ ve slabém solném roztoku připraveném z převařené vody.

Tradiční sýr

Takový produkt se ve vesnicích neustále připravuje ze zbytků mléka. Kapalina se zahřeje a poté se na několik dní umístí na teplé místo. Když je mléko viditelně kyselé, filtruje se přes sýr. Výsledná hmota je chutná, je-li příliš kyselá, lze ji dodatečně omýt vodou a pak ji znovu roztřídit.

Z tvarohových vloček se vytvoří hustá hrudka, která se umístí do nádoby pod tlakem. Jakmile sýr zraje, vytrhněte z něj kousky a zkuste, dokud hlava nedosáhne požadované chuti.

Jogurtový sýr

Pokud máte přírodní jogurt, můžete jej použít k vytvoření domácího sýra. Půl litru mléka bude vyžadovat 100 ml kyselého mléka.

Mléko se vaří, pak se do něj zavede jogurt. Tekutina se postupně zahřívá, ale nepřivádí se do varu - během procesu vytváří zvláštní sraženiny plovoucí v séru. Obrobek se filtruje přes několik vrstev gázy, vytlačí se a přenese se do nádoby pod tlakem.

Sýr během kojení bude užitečným prvkem ve stravě nově razené matky. Její zařazení do potravy novorozence neublíží, pokud žena při výběru produktu použije zdrženlivost a vybere si pouze vysoce kvalitní přírodní odrůdy.

Je možné pro kojící mateřský sýr, máslo

Je známo, že strava mladé matky by měla obsahovat pouze zdravé jídlo. Nedbalost při výběru produktů vede ke zhoršení pohody dítěte, vzniku alergií a gastrointestinálním nepokojům. Mnoho žen jedí máslo a sýr. Tyto potraviny můžete jíst po porodu, ale je třeba postupovat opatrně. Například ne všechno máslo v kojení je dobré a sýr musí být určité jakosti..

Kojící sýr

Během kojení by měl být sýr konzumován v malém množství. Je lepší ho přidat do pekáčů, sendvičů, salátů a nejíst samostatně. Měkké krémové odrůdy jsou vhodnější pro mladé matky. Je zakázáno jíst slané a hořké druhy, jakož i zneužívat sýrová jídla.

Zároveň je produkt užitečný pro mámu a dítě: obsahuje vitamíny a minerály. Mléčná bílkovina v sýru je jednoduše trávena, nezpůsobuje těžkost v žaludku, neovlivňuje trávení. Léčivé vlastnosti sýra:

 • posiluje imunitní systém, dodává energii a sílu;
 • zlepšuje stav nehtů, vlasů, zubů;
 • normalizuje metabolické procesy;
 • posiluje kosti;
 • snižuje riziko cukrovky a tuberkulózy.

Sýr navíc obsahuje:

Všechny tyto složky mají po porodu pozitivní vliv na ženské tělo. Sýr pomáhá vyrovnat nedostatek vápníku „ztraceného“ kvůli kojení.

Jaký sýr preferovat

Široká škála sýrů na regálech svádí. Přestože neexistují žádná vážná omezení, měli byste si vybrat pouze určité odrůdy. Neměli byste kupovat výrobek s plísní, protože se vyrábí s přidáním plísní a negativně ovlivňují stav dítěte..

První měsíc po narození dítěte lékaři nedoporučují jíst tavený sýr. Je obtížné trávit, může způsobit zažívací potíže nebo střeva. Ale pevné a zrnité druhy jsou velmi užitečné, a proto se doporučují mladé matce.

Pojďme zjistit, jaký druh sýra může být dána kojící matce. Mezi nejbezpečnější a nejzdravější patří „Adygea“, „Mozzarella“ a Brynza. Jsou bohaté na vitamíny a minerály, užitečné pro matku i její dítě..

Sýr se do stravy zavádí postupně, počínaje dvěma malými kousky denně. Je důležité neustále sledovat stav dítěte, abyste si všimli, že je něco špatně. Malé děti obvykle rychle reagují na nová jídla v mateřské stravě. Pokud dítě onemocnělo, objevila se alergie, matka by takové jídlo měla odmítnout. Za měsíc se bude možné vrátit k sýru.

Pokud dítě nevykazuje reakci, může maminka bezpečně pokračovat v zavádění sýra do své stravy. Bude to cesta "Ricotta", "Feta", různé kozí a ovčí mléko. Vhodné jsou i jiné nízkotučné sýry, stejně jako ty domácí..

Důležité. Doporučená dávka je 50 g. Je nežádoucí překračovat normu, jinak to ovlivní stav a zdraví dítěte.

Kontraindikace

Ne každá žena může jíst sýr. Hlavní kontraindikace jsou následující:

 • gastritida, urolitiáza, onemocnění žaludku a střev;
 • s nadváhou: měkké odrůdy mají velmi vysoký obsah kalorií, takže přidejte další libry;
 • individuální nesnášenlivost a alergie.

Také nejíst potraviny s náplní (šunka, houby, paprika, koření). U kojenců způsobují průjem a dokonce otravu. U slaných odrůd je důležité být opatrný: vedou k zadržování tekutin v těle, což negativně ovlivňuje produkci mléka.

Jak je uvedeno výše, je lepší nejíst sýr v samostatných kusech, ale přidat jej do salátů, polévek, jiných pokrmů nebo alespoň jíst s chlebem.

GW máslo

Chléb a máslo jsou standardní snídaní ve většině rodin. Mladé matky nejsou výjimkou, protože v prvních měsících života bere dítě hodně času. Mít čajový sendvič je rychlý a snadný. Přestože máslo v procesu kojení není zakázáno, je nutné ho jíst v malých dávkách, aby nedošlo k poškození dítěte a přibrání na váze..

Výhoda

Zvažte, zda je možné, aby kojící matka měla máslo. Výrobek obsahuje nenasycené tuky a fosfatidy, takže bude užitečný v povolených dávkách v období hepatitidy B. Další užitečné vlastnosti:

 • tvoří stěny krevních cév;
 • zabraňuje vzniku rakoviny;
 • zlepšuje stav vlasů, nehtů a pokožky;
 • zlepšuje imunitní systém;
 • posiluje tělo jako celek;
 • příznivý účinek na složení mateřského mléka.

V malých dávkách se olej rychle vstřebává a nezpůsobuje střevní koliku u kojenců..

Pokud zneužíváte olej, mohou se objevit následující negativní důsledky:

 • zvýšení hmotnosti;
 • kardiovaskulární systém se zhoršuje;
 • hladina cukru v krvi vede k diabetu.

Jak jíst máslo

Přestože produkt obsahuje mangan, hořčík, sodík a fosfor, doporučuje se konzumovat nejvýše 30 g oleje denně. Nezapomeňte, že přípravek také obsahuje cholesterol a negativně ovlivňuje stěny krevních cév.

Nejjednodušší možností je jíst chléb a máslo. Je lepší si vybrat chléb s otrubami nebo cereáliemi, potom budou zdravotní přínosy matky a dítěte vyšší. Do vařených těstovin, brambor, mléčné kaše můžete přidat olej. Mnoho žen používá olej na smažení. Během kojení je lepší tuto možnost odmítnout: výrobky smažené v másle jsou mastné a méně zdravé. A mladé matce také hrozí přibývání na váze.

Kojenec může být také alergický na máslo, takže je také postupně zaváděn do stravy. Nesnášenlivost přípravku může ovlivnit stav gastrointestinálního traktu.

Domácí sýrový recept

Jídla vařená doma jsou vždy zdravější než jídla v obchodě..

Domácí sýr bude mít prospěch jak pro matku, tak pro její dítě, a jeho zvláštní chuť nelze srovnávat s chutěmi hotových výrobků „obchodu“. Doma je snazší vařit sýr feta. Nebude to tak slané, můžete také kontrolovat množství koření.

Je nutné vzít 3 litry netučného mléka (koza nebo kráva), 3 lžíce. lžíce octa, 1 lžíce. lžíci soli. Přiveďte mléko k varu, přidejte sůl, ocet. Ukáže se syrovátková a měkká hmota. Sérum musí být vypuštěno a hmota vložena do cedníku, vypusťte zbývající kapalinu a utlačena. Odejděte na dvě hodiny a pak můžete jíst s radostí.

Články O Neplodnosti