Hlavní Neplodnost

První pohyby plodu během těhotenství

Fetální pohyby jsou nejvíce dotýkající se a nejvíce emocionální okamžikem celého těhotenství. To platí zejména pro první pohyby. Každá matka s úžasem čeká hodinu, kdy se dítě poprvé cítí. Zpravidla se to stává v době, kdy je časná toxikóza pozadu, žena si zvykla na své nové postavení a očekává, že se s dítětem seznámí. Tajemství a vážnost tohoto okamžiku také spočívá v tom, že nikdo jiný na světě nemá takovou čest, s výjimkou matky: cítit své dítě poprvé.

Je neuvěřitelné, že se plod začíná pohybovat od 8. do 9. týdne. Je však stále příliš malý, když se „plavání“ zřídka dotkne stěn dělohy a matka tyto pohyby necítí. Názor, že některé výrobky jsou schopné „probudit“ dítě, je s největší pravděpodobností špatný - aktivita dítěte nezávisí na jídle, které matka konzumuje. Předpokládá se, že zřetelné pohyby dítěte lze poprvé slyšet v průměru ve 20. týdnu - vytáhne kliky za nohy a dotýká se stěn dělohy. Všechno je však velmi individuální a načasování se může výrazně lišit. Štíhlé ženy obvykle cítí první pohyby před těmi buclatými. Závisí to také na tom, jaký druh těhotenství máte: většina mnohotvárných žen cítí první pohyby drobků již po 18 týdnech a dokonce i dříve. Obecně ženy pociťují pohyb plodu během opakovaných těhotenství asi o 2–4 týdny dříve než během prvního těhotenství. Děje se to hlavně proto, že žena je s tímto pocitem již obeznámena a svaly dělohy jsou na to již připraveny. A primiparous nemůže cítit dítě a po 24 týdnech. Pokud vás lékař ujistí, že těhotenství probíhá normálně, vy a dítě jste v perfektním stavu, neměli byste si dělat starosti s nedostatkem pohybu. Velmi brzy se stanou pravidelnými a zřetelnými a určitě je poznáte. Mezitím můžete vyzkoušet tuto metodu. Pijte sklenici mléka večer, lehněte si na záda a trochu si lehněte. Předpokládá se, že taková póza je pro dítě velmi nepříjemná, a je možné, že vás o tom s jeho třesem informuje..

Obvykle do 24. týdne mohou vaši milovaní zažít radost z míchání. Šoky se staly dostatečně silné, aby je cítili ostatní lidé. Ale bude si dítě chtít popovídat s „cizími lidmi“? Kdyby byl zvyklý na jejich hlas a časté dotyky rukou.

Při prodloužení doby pohybu by drobky měly zvyšovat intenzitu a sílu. Ve 20. týdnu plod uskuteční v průměru 200 pohybů denně a mezi 28 a 32 týdny jejich počet dosáhne svého maximálního výkonu: 600 pohybů. Před porodem již dítě dostatečně vyrostlo, v bříšku je již velmi málo místa, takže počet pohybů se postupně snižuje, i když jejich síla zůstává stejná nebo dokonce roste.

Studie ukazují, že na konci období aktivita dítěte stoupá z 8 hodin večer na 8 hodin ráno - během dne, kdy dítě spí, utěšené pohybem jeho matky.

Pohyby plodu během těhotenství: normální, jak dlouho, často, silně

Všechny nastávající matky se těší na pohyby plodu během těhotenství, jedná se o první kontakt s dítětem, který nutí mateřský instinkt k zapnutí, pokud se tak nestalo dříve. Pohyby nenarozeného dítěte přinášejí nejen budoucí radost rodičům, ale také jim pomáhají podezřívat z patologie a okamžitě se obrátit na porodníka. Když začnou, kolik pohybů by mělo být obvykle v zájmu všech těhotných žen.

Proč se plod pohybuje?

Pohyby malého chlapce v lůně jsou nezbytné, hovoří o jeho růstu a vývoji. Dítě se začne pohybovat v prvním trimestru, asi 7 - 8 týdnů. Do 10. týdne spolkne pohyby, může změnit trajektorii svých pohybů a dotknout se stěn amniotické bubliny. Velikost embrya je však stále nedostatečná, volně vznáší pouze v plodové vodě, velmi zřídka se „srazí“ s děložními stěnami, takže žena stále nic necítí.

Od 16 týdnů je plod již citlivý na zvuky, které se projevují aktivní motorickou reakcí. Od 18 týdnů, budoucí dítě začne třídit pupeční šňůru rukama, ví, jak mačkat, uvolnit prsty, dotkne se tváře.

Proto se plod bojí v žaludku matky, což zase obává ženu, když je vystavena vnějším faktorům, které jsou pro dítě nepříjemné:

 • silné, nepříjemné, hlasité zvuky;
 • nepohodlí v lůně, například mateřský hlad;
 • stres zažívaný matkou (v důsledku uvolňování adrenalinu jsou krevní cévy, včetně placenty, sníženy, krevní zásobování se zhoršuje);
 • hladovění kyslíkem (díky aktivním pohybům je stimulována placenta, zvyšuje se její přísun krve, což dítěti dodává další kyslík).

Kromě toho, pokud žena zaujala nepříjemné postavení, když jsou stlačeny velké cévy, má dítě nedostatek kyslíku a také se stává aktivním.

První pohyby

Každá žena cítí první míchání plodu odlišně v různých časech. Pokud k tomu dojde, závisí na několika faktorech:

 • gestační věk;
 • první nebo druhý atd. těhotenství;
 • denní doba (obvykle večer nebo v noci);
 • mateřská pleť (tenká nebo plná);
 • Denní doby;
 • možnost připojení placenty;
 • Životní styl;
 • individuální citlivost (některé smysly od 15 do 16 týdnů);
 • Chování mámy (fyzicky aktivní ženy si nevšimnou pohybu).

Podle statistik je první pohyb plodu během prvního těhotenství po 20 týdnech těhotenství. A při opakovaném těhotenství je časování pohybu sníženo na 18 týdnů.

Všechno je však individuální, dokonce iu individuální ženy nastává druhé, třetí a následné těhotenství pokaždé novým způsobem. Pokud žena během druhého těhotenství začala po 19 týdnech pociťovat otřes plodu, pak se ve třetím případě mohou tyto výrazy změnit (cítil se dříve nebo později).

Rychlost pohybu

Míra fetálních pohybů závisí na tom, jaké období těhotenství je nastávající matka. Dítě se neustále pohybuje, ale žena samozřejmě nemůže cítit všechny jeho pohyby.

 • V období 20 až 22 týdnů činí plod až 200 pohybů denně,
 • ale v týdnu 27–32 už dělal asi 600 pohybů. Je charakteristické, že se začátkem třetího trimestru (32 týdnů) množství klesá v důsledku své hmotnosti (plod je již poměrně velký) a stává se přeplněným v děloze. Neexistují žádné „velké“ pohyby (kroucení a otáčení dělohy) a dítě může produkovat pouze „malé“ paže a nohy.
 • Po 28. týdnu je průměrná částka 8 - 10 za hodinu. Výjimkou jsou periody spánku dítěte, které jsou 3 až 4 hodiny - v této době dítě neprovádí aktivní pohyby. Nastávající matka by si měla pamatovat určité cykly činnosti dítěte. Nejvyšší aktivita je pozorována od 7 hodin večer do 4 hodin ráno a pokles aktivity nebo tzv. Klidový stav padá na interval od 4 hodin ráno do 9,00 hodin..
 • Do 32 týdnů zárodek zaujme své konečné postavení, zpravidla jde o hlavu k malé pánvi (podélná poloha, prezentace hlavy). Příčná poloha nebo pánevní prezentace však není vyloučena. Maminka by neměla zoufat, aby byla tato opatření napravena, lékař vždy předepíše výkon speciální gymnastiky, která přispívá k otřesům plodu a přijetí „správné“ polohy - podélné, s hlavou k malé pánvi.

Pokud dítě zaujalo „správnou“ pozici, tj. Hlavou dolů, bude těhotná žena cítit pohyby v horním břiše (dítě „zasáhne“ nohama). V případě pánevního projevu budou pohyby pociťovány pod ňadrem.

Změna intenzity pohybů

Pokud je dítě v lůně dobré a pohodlné a matka nezažívá žádné vnější ani vnitřní podněty, jsou pohyby rytmické a hladké. Jinak se podstatně změní povaha pohybů, což by mělo ženu upozornit a vyžaduje konzultaci s porodníkem.

Žena zpravidla zaznamenává „zvýšenou“ aktivitu dítěte, když je v klidu a odpočinku. A naopak, mnoho matek se bojí, že se dítě během své aktivní práce vůbec nepohybuje. Podobný jev lze snadno vysvětlit. Když je žena v klidu, pečlivě naslouchá jejím pocitům a pečlivě zaznamenává pohyby dítěte. Když je zaneprázdněna, nemá čas rozptylovat se od věcí a jednoduše si nevšimne, že se dítě pohybuje. Aby se rozptýlily její pochybnosti (dítě je nemocné, umírá), těhotná žena by se měla posadit a uvolnit se a sledovat, jak se pohybuje.

Lékaři často doporučují těhotným ženám, aby zaujaly klidnou polohu postele na levé straně. Právě v této poloze se zvyšuje prokrvení dělohy, které se používá při léčbě chronické hypoxie plodu a pro její prevenci.

Možná změna v činnosti z nepohodlného nebo nesprávného postavení ženy, například ležící na zádech nebo s přímým zády. Když nastávající matka leží na zádech, těhotná děloha silně komprimuje spodní venu cava (jednu z hlavních krevních cév).

Když je tato cévka stlačena, průtok krve do dělohy je výrazně snížen a dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku.

Aby maminka pochopila, že je nemocný, má rychlé a časté pohyby. Vytvořit krevní oběh a eliminovat hypoxii je docela jednoduché - máma by se měla otočit na bok.

Také motorická aktivita dítěte se mění, pokud je matka v dusném nebo zakouřeném pokoji. V důsledku nedostatku kyslíku reaguje dítě na situaci bolestivými a násilnými třesy. Žena by měla opustit místnost a vydat se na procházku, aby vrátila pohodlný stav pro sebe a své dítě.

Kromě toho se otřesy plodů mění, pokud matka pociťuje pocit hladu. Trpí nedostatkem živin a „uklidňuje se“, pohybuje se pomalu a neochotně. Jakmile se však těhotná žena kousla, radost dítěte se projeví ve zvýšené aktivitě.

Míchání v patologických podmínkách

Pokud se motorická aktivita dítěte náhle stala násilnou, prodlouženou a bolestnou pro ženu, znamená to patologický stav a vyžaduje okamžitou lékařskou péči:

 • Ohrožení předčasného porodu

Míchání se stává častým a násilným kvůli zvýšenému tonusu dělohy.

V tomto případě je povaha šoků radikálně odlišná. Zřídka je cítí žena a jejich síla je zanedbatelná, což vysvětluje velký objem dělohy, kde se dítě málokdy dotýká jeho stěn a matka jeho pohyby často necítí..

Díky malému množství plodové vody se dítě v lůně stísní, neustále „bije“ v matčině žaludku, který je charakterizován ženou jako časté a bolestivé chvění.

Při patologiích, jako je předčasné abrazi placenty, preeklampsie a další, u plodu dochází k akutnímu nedostatku kyslíku a podle toho reaguje.

Vyvíjí se v přítomnosti placentární nedostatečnosti, anémie, gestózy. Pohyb je letargický a vzácný.

 • Diafragmatická kýla u těhotné ženy

V tomto případě matka zažívá bolest pod hrudní kostí při pohybu plodu.

 • Selhání jizev dělohy

Pokud měla žena v historii císařský řez, pak se jizvou, která může vést k prasknutí dělohy, cítí bolest v oblasti jizvy, když se dítě pohybuje.

Při zánětu močového měchýře si těhotná žena stěžuje na časté, bolestivé močení, bolest při pohybu v podbřišku.

Jaké jsou šoky

Každá těhotná žena popisuje své pocity svým vlastním způsobem, kromě toho, že se mění se zvyšováním gestačního věku.

 • Na krátkou dobu (20 - 25 týdnů) je ženy charakterizují jako motýlí motýl nebo plavání ryb. Jiné těhotné ženy hovoří o „vlajení“ nebo „vibraci telefonu“ nebo „lechtání“. Někteří popisují své pocity, které nejsou tak romantické: „burtání v žaludku, jako by střeva byla haraburdí“..
 • Po 27 - 28 týdnech, kdy už plod dostatečně rostl, se jeho pohyby stanou jasnějšími a konkrétnějšími. Budoucí matka, a dokonce i budoucí otec, mohou cítit kop v oblasti břicha, kde je ruka položena. Nespokojenost dítěte je často vyjádřena takovými „kopy“ - v případě přijetí nepříjemného držení těla matkou nebo hlasitými a nepříjemnými zvuky. Pokud je však k matce žaludku připevněna neznámá ruka, dítě se strachem zmenšuje a nechce „kopat“.

Počet

K určení, jak se plod cítí, je důležité spočítat jeho pohyby. Jak spočítat pohyby plodu? K tomuto účelu se používá několik technik:

Pearsonova metoda

Tato metoda je založena na počítání pohybů za 12 hodin. Vyrábí se od 9:00 do 21:00. Během tohoto testu je žena vyžadována pouze jedna podmínka - ke snížení fyzické aktivity. Všechny pohyby jsou brány v úvahu, i ty minimální nebo slabé. Na prenatální klinice vydá lékař zvláštní formulář nebo vás požádá o nezávislé sestavení tabulky pohybů plodu, kde bude zaznamenán čas desátého pohybu. Normálně by mezi prvním a desátým pohybem měla uplynout asi hodina. A samozřejmě by si maminka měla pamatovat, že je možná i doba odpočinku, která by neměla trvat déle než 4 hodiny. Pokud je tato doba překročena, je nutné se okamžitě obrátit na porodníka.

Chcete-li sestavit tabulku, měli byste vzít list poznámkového bloku do krabice a lemovat jej následujícím způsobem. Výše je gestační věk. Hodiny jsou označeny svisle od 9,00 do 21,00 a vodorovné dny v týdnu nebo datumu. Od devíti ráno byste měli začít počítat pohyby. Jakmile jejich počet dosáhne 10, je v tabulce v hodinu, kdy k tomu došlo, zapsána značka. Další informace jsou uvedeny v tabulce: bylo provedeno méně než 10 pohybů a celkový počet. V následujících dnech pokračujeme v počítání a nezapomeňte zadat data do tabulky, se kterou musíme přijít do ordinace lékaře..

28 týdnů9 hodin ráno.12:003 hodiny odpoledne.18:00Poznámky
15. července
16. července
17. července
...

Cardiffova metoda

Základ této metody spočívá také v spočítání pohybů dítěte po dobu 12 hodin, jediným rozdílem je, že si žena sama vybere hodinu pro zahájení počítání. Znovu se sestaví tabulka, kde se zaznamená desáté vytvořené míchání. Norma se považuje za desáté promíchání, které proběhlo před 12. hodinou studie. Jinak okamžitě vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Počet pohybů plodu začíná po večeři od 19:00 do 23:00. Tato metoda je založena na skutečnosti, že večer a po jídle zvyšuje plod motorickou aktivitu. Nezapomeňte zaznamenat čas zahájení účtu a těhotná žena by v tuto chvíli měla ležet na levé straně.

Když plod uskuteční 10 pohybů za hodinu nebo méně, počítání se zastaví. Ale pokud jich bylo méně, pokračujte v počítání pohybů. Nepříznivým znakem je pokles pohybu (méně než 10) za 2 hodiny.

Je tedy zřejmé, že každá těhotná žena zvládne uvedené metody počítání pohybů dítěte. Použití těchto technik nevyžaduje žádné vybavení ani lékařský dohled..

Patologická diagnostika

Změny v povaze a intenzitě pohybů budoucího dítěte svědčí o jeho dysfunkci. Hrozné znamení je nedostatek pohybu po dobu 6 hodin nebo více, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Metody studia stavu plodu zahrnují:

Vyšetření srdečních kontrakcí plodu

Poslech srdeční frekvence provádí přímo porodník pomocí porodního stetoskopu (dřevěná trubice). Normálně je srdeční frekvence plodu 120 - 160 tepů za minutu. S odchylkou v jednom nebo druhém směru mluví o kyslíkovém hladovění dítěte, což vyžaduje instrumentální výzkumné metody.

Kardiotocografie (CTG)

CTG je považována za dostupnou, spolehlivou a nejpřesnější metodu pro hodnocení stavu plodu. CTG se provádí od 32 týdnů těhotenství a s podezřením na intrauterinní patologii dříve (od 28 týdnů). Pomocí kardiotocografie jsou zaznamenány nejen pohyby plodu, ale také rytmus srdečních kontrakcí a děložních kontrakcí. Studie se provádí takto: těhotná žena se položí na gauč a na její žaludek se připevní 2 senzory. Jeden na dobře slyšeném místě srdečního rytmu plodu (zaznamenává srdeční frekvenci) a druhý v blízkosti (řeší kontrakce dělohy). Kardiotocogramový záznam se provádí po dobu alespoň 30 minut, ale je také možné prodloužit dobu studia na 1,5 hodiny. Během odstraňování kardiotogramu si musí žena zaznamenat každý pohyb dítěte a stisknout speciální tlačítko. Analýza kardiotocogramu zahrnuje:

 • bazální srdeční frekvence (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • amplituda variability (tolerance odchylek nahoru nebo dolů) bazálního rytmu (norma 5 - 25 úderů za minutu);
 • zpomalení (náhlý skok křivky dolů) - obvykle nepřítomný nebo sporadický, zkrácený a mělký;
 • zrychlení (náhlý skok křivky nahoru) - normální by mělo být nejméně 2 během 10 minut od studie.

Pro přesnější diagnostiku stavu plodu se CTG provádí pomocí funkčních testů (bez zatížení a se zavedením intravenózního oxytocinu)..

Dopplerovský ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření vám umožní vyhodnotit velikost plodu, jeho soulad s gestačním věkem (u chronické hypoxie existuje zpoždění). Lékař také studuje strukturu placenty, stupeň zralosti (příznaky stárnutí), objem plodové vody a její typ (s kyslíkovým hladověním dítěte se tyto ukazatele mění). S pomocí dopplerometrie, placentárních a pupečních cév se studuje rychlost průtoku krve v nich. Pokud je krevní tok snížen, říkají o fetální hypoxii plodu.

Během ultrazvukového vyšetření po dobu 20 až 30 minut se vyhodnocují pohyby dítěte, srdeční frekvence a svalový tonus. Pokud plod nepocítí nepříjemné pocity, jsou jeho končetiny ohnuté - znamení normálního svalového tónu. V případě prodloužených paží a nohou mluví o sníženém tónu, což ukazuje na hladovění kyslíkem.

Otázka odpověď

Mám své první dítě, ale uplynuly 4 hodiny a necítím pohyby plodu. Co dělat?

Nejprve se musíte uklidnit. Plod se ne vždy aktivně pohybuje, po dobu 3-4 hodin není povolen žádný pohyb, v tuto chvíli dítě spí. Pokuste se zadržet dech na chvíli, krev přestane proudit do placenty, k dítěti, zažije mírnou hypoxii a v reakci „bude pobouřen“ - začne „bít“ rukama a nohama. Pokud tato metoda nepomůže, sledujte dítě dalších 30 až 40 minut. Při nepatrných pohybech neprodleně kontaktujte porodníka.

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem?

V předvečer porodu se dítě prakticky přestane pohybovat, což je považováno za normální. Dítě se připravuje na narození, což je pro něj velmi obtížný proces, který vyžaduje hodně síly a snížení motorické aktivity plodu může před porodem ušetřit energii. Nemělo by však dojít k absolutní absenci pohybů, ale dítě občas vykonává pohyby.

Jak kardiotocografie a ultrazvuk s dopplerem ovlivňují stav dítěte? Je to škodlivé?

Ne, tyto metody jsou naprosto bezpečné pro dítě i matku.

Budu porodit třetí dítě, období je stále malé, 10 týdnů. Jaké a kdy by měly být pohyby během třetího těhotenství?

Nemůžete s jistotou říci, kolik týdnů se budete cítit v pohybu. Všechno je zde individuální. Normálně se po opakovaném těhotenství matka začíná cítit pohyby plodu od 18 týdnů. Ale jejich dřívější start je možný, po 16 týdnech, ale povaha pohybů se může na rozdíl od prvních dvou těhotenství úplně lišit a nemělo by se to bát. Všechny děti jsou jiné, i když jsou stále v žaludku mé matky.

Mám „špatný“ CTG, který byl proveden dvakrát. Nezapomeňte jít do nemocnice?

Ano, „špatné“ výsledky kardiotocografie ukazují na nitroděložní utrpení plodu a vyžadují lékařské ošetření v nemocnici. Kromě léčby v nemocnici budou opakovat CTG a v případě potřeby rozhodnou o problému předčasného porodu.

Jak pochopit, že se dítě pohybuje v žaludku

Jak zjistit, kdy se dítě začne pohybovat

Jak pochopit, že se dítě pohybuje v žaludku, jak to vypadá? Motýli, ryby, bubliny - s nimiž budoucí matky mohou porovnat své pocity z prvního dotyku dítěte v břiše. Těší se na tento otřesný okamžik a velmi často si přejí, co chtějí po realitě. Opravdu chci fyzicky cítit přítomnost života v mém těle co nejdříve. A samozřejmě, se schopností cítit pohyby plodu, začíná nová fáze vztahu mezi matkou a dítětem. Koneckonců je nyní možná úplná zpětná vazba.

Embryo se začne pohybovat po 8 týdnech vývoje plodu. Jeho rozměry jsou stále velmi malé. A přirozeně, těhotná žena nemá příležitost cítit manipulaci s plodem. To je možné pouze tehdy, když je gestační věk 18-20 týdnů. To je průměr. U primiparů a velkých žen můžete přidat pár týdnů. Naproti tomu pro tenké a zkušené matky zkrátí o 10-15 dní.

Ženy, které jsou těhotné s prvním dítětem, se velmi často ptají, která je vzrušuje - jak pochopit, zda se dítě pohybuje v žaludku nebo je to něco jiného. Na které nejčastěji dostávají odpověď, že to nelze zaměňovat s ničím. Ale bohužel, často nastávající matka bere procesy probíhající v břišní dutině pro pohyby plodu. Koneckonců, co se skrývá a není těhotné, a dokonce i muži někdy zaznamenávají v žaludcích a bublinách a motýlech.

Co tedy dělat? Jak si všimnout prvních pohybů plodu během těhotenství a neudělat chybu? Koneckonců zde není důležitý pouze osobní zájem. X-den byste si měli zapamatovat a nahlásit svému lékaři. Gynekolog o tom obvykle varuje již od 15-16 týdnů. To je jeden z ukazatelů normálně se vyvíjejícího těhotenství. Říká se, že s tímto datem můžete vypočítat den narození. Chcete-li to provést, přidejte 20 týdnů. Podle dalších pozorování se počet měsíců s vyznačeným prvním pohybem dítěte kryje s datem narození, po stanovených měsících, přirozeně.

Za prvé, nemusíte pevně čekat, počínaje 14-15 týdny, poslouchat každou změnu v žaludku. Vše má svůj čas. Je to jen to, že v této fázi vývoje je plod velmi malý a jeho pohyby těla jsou stále slabé, takže je můžete opravdu cítit. Lékaři neberou vážně prohlášení o zaznamenaných pohybech předčasně.

Za druhé, signály od dítěte musí být očekávány v břiše od ochlupení kosti po pupek. Všechno nad nebo na boku jsou vaše střeva nebo nějaký jiný orgán. Je to tady, v prsou, zatímco plod je v tuto chvíli. A právě zde se můžete cítit, když se dítě začne hýbat - jedná se o lehké doteky, lechtání, praskání bublin a někdy i otřesy.

Za třetí, můžete vyprovokovat dítě k opakování pohybů, abyste se ujistili, že to není peristaltika. K tomu můžete ležet na zádech a relaxovat. „Buldozery“ nemají takovou maminku představu a nereagují na ni. Stále míchejte aktivované sladkosti. Glukóza dává dítěti extra energii a obvykle začíná trénovat. Pocit dítěte z dělohy a po narození je zvláštní pocit a jeden z hlavních úkolů matky. Koneckonců, je to nezbytné jak pro děti, tak pro jejich rodiče. Na tom je postaveno porozumění.

První pohyby plodu: když se dítě začne pohybovat, porodnické normy a povaha pocitů

Pohyby dítěte v břiše způsobují u matek nepopsatelné pocity - v tuto chvíli si žena uvědomí, že se ve skutečnosti brzy stane matkou. A pro dítě jsou „kopy“ a „trhané“ jeho pokusy kontaktovat matku jediným způsobem, který má k dispozici.

O tom, kdy se dítě začne hýbat, jak vypadají jeho otřesy, jak často se potřebuje pohybovat v bříšku, v jakých případech potřebuje navštívit lékaře - tento článek podrobně popisuje.

Kdy se dítě začne pohybovat? Porodnické standardy

Dítě se začne pohybovat v matčině bříšku dlouho předtím, než to cítí. První pohyby dítěte se objevují 8-9 týdnů po početí.

Během tohoto období vývoje začíná tělo dítěte růst ve svazcích svalů a neuronů, ale nervový systém je stále v „dětství“, takže první pohyby dítěte se podobají křečovým kontrakcím.

Máma samozřejmě nemůže cítit takové nevýznamné „šoky“, protože v této chvíli je dítě stále velmi malé - váží pouhých 3,5 gramu a svým tvarem připomíná spíše bobule než dítě.

Do 12. týdne těhotenství se zformují paže a nohy dítěte, jeho motorická aktivita se zvyšuje, začíná se otáčet a tlačit, ale matka to stále nemůže cítit kvůli malé velikosti plodu.

Do 16. týdne má plod rysy obličeje, dokáže rozlišit zvuky a reagovat na ně. Kromě toho dítě zesiluje, jeho pohyby jsou sebevědomější a prostor v močovém měchýři se zmenšuje. Žena však bude moci během svého prvního těhotenství cítit sebevědomý „třes“ pouze po 5 měsících - asi 18–20 týdnů.

Druhé / třetí dítě

Faktem je, že ženy, které jsou těhotné s prvním dítětem, často zaměňují plaché fetální body s problémy se střevní motilitou a nechápou, že dítě již začalo vydávat signály.

Přestože vývoj plodu nezávisí na počtu těhotenství, zkušené matky již vědí, kdy se dítě může začít pohybovat, a těšíme se na tento okamžik.

Pocity: jak vypadají nárazy?

Jak vypadají otřesy dítěte? Těhotná žena poprvé bude určitě přemýšlet o tom, jaké jsou pohyby a otřesy dítěte a jak je rozpoznat, protože nikdy nic takového nezažila..
První pohyby dítěte jsou popisovány nastávajícími matkami různými způsoby:

 • Někdo cítí lehké hladění z břicha;
 • Někteří srovnávají tento pocit s plovoucí rybou;
 • Někdo si myslí, že motýli se v břiše třepotají;
 • Nejčastěji může být aktivita dítěte zaměňována s řinčením v žaludku.

Obzvláště jasně „tlačí“ dítě lze cítit, když leží na zádech. V této poloze si dokonce můžete všimnout, jak se zdá, že žaludek „chodí se třepáním“ v důsledku působení dítěte.

Pokud si první plachý třes dítěte může být stále zaměňován s činností střeva, pak se v pozdějších fázích pohybu stanou výraznějšími: dítě se začne převrátit, aby zaujalo pohodlnou polohu, zatímco „kopá“ matku nohama a pažemi. Také dítě může otočit hlavu, hrát si s pupeční šňůrou a dokonce i cucat prsty, včetně nohou.

Nastávající matka se může namísto sólových otřesů cítit pravidelně rytmickým pohybem celého břicha, které ji může vyděsit. Gynekologové tvrdí, že to není velký problém - dítě jen spolkne plodovou vodu.

V 6 měsících těhotenství může budoucí otec také cítit pohyby dítěte: za tímto účelem bude muset dát ucho ke svému žaludku. Následně bude pro „kontakt“ s dítětem stačit dotknout se žaludku rukou.

Kolikrát a jak často dítě „kopne“?

Počínaje 24. týdnem těhotenství začíná dítě aktivně komunikovat se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. A nastávající matka se musí naučit rozumět mu, protože podle chování dítěte můžete hodně posoudit.

S pomocí svých pohybů může dítě: zprostředkovat svou náladu - hlásit radost nebo úzkost, mluvit o své pohodě a dokonce ukázat svou „postavu“.

Pohyby dítěte v břiše jsou také osvědčenou metodou autodiagnostiky - pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla určit jeho pohodu a v případě potřeby informovat lékaře.

Jak a proč sledovat aktivitu dítěte?

Gynekologové doporučují všem budoucím matkám, počínaje 27. týdnem těhotenství, sledovat frekvenci pohybů dítěte a zapisovat tyto ukazatele do zvláštního časopisu.

Tato data umožní lékaři posoudit stav plodu a při nejmenším podezření z patologie jmenovat další vyšetření.

Nejčastěji používají ke sledování pohybů dítěte metodu D. Pearson, která je založena na tom, že matka udržuje zvláštní kalendář od 28. týdne těhotenství.

Metoda spočívá v pozorování pohybů dítěte od 9:00 do 21:00 a do protokolu se zaznamenává čas každého 1. a 10. pohybu dítěte.

Co říkají výsledky:

 1. Pokud je interval mezi prvním a desátým pohybem dítěte 20 minut - dítě se vyvíjí normálně a není čeho se obávat;
 2. Přijatelný je také interval 30-40 minut - v této době může dítě odpočívat nebo má jednoduše klidný charakter;
 3. Pokud od prvního do 10 tahu uplynulo více než hodinu, matka by se měla poradit s lékařem.

Co dělat, když je dítě tiché nebo neobvyklé?

Hypoxie - nízký obsah kyslíku v těle, v tomto případě nedostatek kyslíku u plodu - může vést k vážným patologiím a dokonce k smrti plodu. Nejčastěji nervový systém a mozek trpí hypoxií..

Pokud tedy po delší dobu necítíte pohyby dítěte, okamžitě vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností se nemusíte obávat, ale budete klidnější, pokud lékař po vyšetření nepotvrdí přítomnost hypoxie..

Užitečné video

Přečtěte si více o tom, kdy se dítě v bříšku začne pohybovat, což je norma a jaká je patologie, popsaná ve videu:

Míchání, šoky, kopy - to jsou první skutečně hmatatelné projevy života plodu. Dítě se tedy snaží s vámi „mluvit“ jediným způsobem, který má k dispozici. Během tohoto období těhotenství si mnoho žen plně uvědomuje, že se brzy stanou matkou.

Od 28. týdne těhotenství byste měli pečlivě sledovat pohyby dítěte a vést zvláštní deník, který sleduje jeho aktivitu, abyste se ujistili, že se dítě vyvíjí správně a vše je v pořádku s ním.

Těhotenství: kdy čekat na první rozruch dítěte?

Přišel pátý měsíc šťastného těhotenství. Den co den, týden po týdnu vaše dítě roste a vy si to všimnete. A velmi brzy, poprvé, budete cítit jeho pohyb!

Zpravidla je to v pátém měsíci těhotenství, kdy budoucí matky cítí první pohyby dítěte.

Ženy, které se poprvé nestanou matkou, možná na konci minulého měsíce pocítily slabé šoky. Pro zbytek bude tento příjemný okamžik přicházet doslova ze dne na den, být na něj připraven.

Dítě v pátém měsíci těhotenství

Na začátku pátého měsíce těhotenství je vaše nenarozené dítě stále velmi tenké, téměř průhledné. V následujících 4 týdnech se bude zabývat aktivní akumulací podkožního tuku - hlavním zdrojem tepla.

A zatímco dítě nic nevidí (oči jsou po staletí stále pevně zakryté), začne reagovat na světlo. Pokud nasměrujete jasný žaludek na žaludek své matky, plod se k němu jistě rozvine.

Nyní je čas začít mluvit s vaším dítětem. Zvukové zvuky, díky kterým zvuk proniká středním uchem, jsou již vytvořeny. Oddělení mozku odpovědné za příjem zvukových signálů je plně funkční.

Dítě je nepřetržitě ve velmi „hlučném“ prostředí. Neustále slyší zvuky střevní motility, tlukotu srdce nebo „řinčení“ žaludku své matky. A to ho vůbec neděsí..

Dítě rozpoznává hlasy rodičů, reaguje na hlasité a neočekávané zvuky. Promluvte si s dítětem, řekněte mu, co se děje kolem, poslouchejte hudbu. Bude to pro něj užitečné. V polovině pátého měsíce se pod primordií primárních zubů začnou tvořit stoličky.

Dítě pokračuje ve vývoji vnitřních orgánů. Do konce měsíce bude růst dítěte z kostrče do koruny 20-25 cm, hmotnost - asi 250 gramů.

Co se stane tělu nastávající matky

Nyní vaše srdce začalo pracovat několikrát aktivněji. To způsobuje silné zatížení celého oběhového systému těla. U některých těhotných žen může dojít ke krvácení z nosu v důsledku zvýšeného krevního oběhu. Neznepokojujte se, jedná se o dočasný jev..

V této fázi těhotenství se může zvýšit pot a vaginální výtok. To je normální. Dodržujte osobní hygienu, v tomto případě není nutné žádné ošetření. Vaše děloha roste a roste den co den.

Možná už v těle cítíte nějaké těžkosti. Buď trpělivý. Polovina cesty prochází, ale nejobtížnější je ještě přijít. Najděte si pohodlné držení těla pro odpočinek a spánek (možná budete potřebovat speciální podlouhlé polštáře pro těhotné a kojící ženy).

Měníte se. Hmotnost se začíná zvyšovat, bříško výrazně vzrostlo. Staré oblečení je malé a není vhodné pro váš nový stav! Změny vzhledu budou skvělou příležitostí k nakupování.

Jděte nakupovat a vylepšujte svůj šatník. Budete potřebovat speciální kalhoty nebo džíny s měkkým pásem pro rostoucí bříško, volné pletené šaty nebo tuniku, spodní prádlo a punčocháče pro těhotné ženy.

Udělejte si čas, abyste se sami potěšili. Takové události vás vždycky rozveselí..

Zkuste se více pohnout, přihlaste se k jógě pro těhotné ženy nebo v bazénu. Cvičení jako je toto může pomoci uvolnit některé svaly vašeho těla.

První pohyby dítěte v prvním těhotenství

První narozená žena může cítit první míchání dítěte během těhotenství v intervalu od 18 do 22 týdnů. Ve většině případů se to však děje ve 20. týdnu. Všimněte si, že štíhlé nastávající matky začnou pociťovat pohyby plodu dříve, obvykle po 19–20 týdnech. Naopak ženy s větší pletí si všimnou prvního pohybu plodu v období 21–22 týdnů.

Každá maminka si pamatuje první pohyby dítěte. Zpočátku slabé, pak sebevědomější a silné šoky vašeho dítěte nelze srovnávat s ničím. Tyto kopy lze vidět na vlastní oči - na některých místech se zdá, že se bříško odrazí. Nyní nejen víte, že ve vás roste nový život, cítíte se a vidíte to.

Dítě bude s největší pravděpodobností reagovat na jemné hladké břicho lehkým tlačením. Zvykněte si na to, taková komunikace mezi matkou a dítětem zůstane až do samého narození.

Jak rozpoznat pohyby dítěte?

Každá nastávající matka se asi zajímá, jak rozpoznat pohyby plodu během prvního těhotenství, protože předtím nic takového nezažila. Není snadné popsat otřesy dítěte slovy.

Všechny těhotné ženy popisují tento pocit různými způsoby. Někdo porovnává pohyby jejich drobků s klepáním v žaludku, někdo si plete s procesy, které se vyskytují ve střevě. Některé matky spojují pohyby s stříkáním ryb a dokonce i třepotáním motýlů. Někteří zažívají lechtání v jejich žaludku v tomto bodě. Jiní jsou aktivní šoky, které zpočátku nezpůsobují bolest ani nepohodlí..

Obzvláště můžete cítit pohyby dítěte, když leží na zádech. V této poloze, zatímco sledují břicho, někteří dokonce vidí břicho, jako by chodili.

První pohyby ve druhém těhotenství

Existuje názor, že během prvního těhotenství jsou pohyby plodu pociťovány později než během druhého. Vícečetné děti si obvykle začnou všimnout pohybů dítěte o něco dříve. Vzhledem k tomu, maminka už je s vlasy známa a dokáže je odlišit od střevní motility.

Medicína však nerozlišuje těhotenství v řadě. V porodnictví jsou průměrná data platná pro první těhotenství a pro druhé. Předpokládá se, že žena by měla začít cítit pohyby v rozmezí od 18 do 22 týdnů.

Během druhého těhotenství a každé následující dítě obvykle začíná matce znatelně pohybovat v lůně o několik týdnů dříve, než v nulliparous. Takže, cítit světlo, téměř beztížné dotyky dítěte je možné již za 17-18 týdnů.

Někteří argumentují, že začali cítit drobky chvění a otřesů v 15-16 týdnech, a to i dříve. Těhotné ženy, které nosí dvojčata, si obvykle všimnou, že po 14–15 týdnech pocítily první pohyby.

Gynekologové to však obvykle neberou vážně. Mnoho lékařů je přesvědčeno, že ve druhém těhotenství jsou pocity rozrušení dítěte patrné po 18 až 20 týdnech.

Nenechte se odradit, pokud jste po dobu 16 týdnů ještě necítili rozruch maličkého. I když se pohyby necítí po 20–21 týdnech, není třeba se obávat. Těhotenství je velmi individuální proces. Závisí to nejen na počtu předchozích těhotenství. To je ovlivněno fyzickým a duševním stavem ženy během tohoto období..

Kolik pohybů by mělo být normální po 5 měsících?

Podle povahy motorické aktivity plodu může lékař posoudit, jak těhotenství postupuje, to znamená, že jeho aktivita je určitým měřítkem jeho průběhu..

Od začátku první zaznamenané aktivity dítěte do 26. týdne těhotenství mohou časové intervaly mezi epizodami pohybu dosáhnout 24 hodin. To je normální a neznamená to žádné patologie. Jen maminka si nemusí všimnout některých pohybů nebo je zaměnit za zvýšené plynování.

Počínaje 26-28 týdny těhotenství by se dítě mělo cítit asi 10krát každé 2-3 hodiny.

Pokud matka necítí míchání svého dítěte po dobu dvou hodin, není to důvod k obavám. Můžete to zkusit „promíchat“: chodit, dělat nějakou lehkou práci nebo jíst něco chutného.

Poté se doporučuje lehnout si a poslouchat sebe: pokud se plod otřese, pak je vše v pořádku. Pokud reakce dítěte nenastala, měli byste se poradit s lékařem.

Ultrazvuk po 5 měsících: určování pohlaví dítěte

Pátý měsíc je čas druhého ultrazvuku. Dítě vyrostlo, nyní ho bude lékař moci podrobněji prozkoumat. Zkušený ultrazvukový specialista změří všechna externí data a vnitřní orgány, vypočítá přibližnou hmotnost a výšku dítěte.

V této době je pravděpodobné, že lékař bude schopen určit pohlaví dítěte.

V některých případech mohou děti zkřížit nohy. V tomto případě vám může uzista poradit, abyste si lehli na bok, poklepali si na břicho, chodili po chodbě, jedli sladkosti (nebude-li to zbytečné, pokud si vezmete malou čokoládovou tyčinku s sebou). Uzist vás požádá, abyste udělali totéž, pokud dítě skrylo tvář rukama.

Pokud je vše v pořádku, měli byste navštívit specialistu jednou za měsíc. Před každou návštěvou proveďte standardní testy krve a moči. Pečlivě sledujte svou pohodu a již zcela odlišné chování dítěte.

První pohyby plodu během těhotenství

Těhotné ženy čekají na první pohyby dítěte se zvláštním vzrušením a strachem. Tyto pocity přinášejí radost, protože posilují pouto mezi nastávající matkou a jejím dítětem, umožňují jí „komunikovat“ s drobečkem a hádat o jeho pohody. Otázka načasování výskytu prvních pohybů je nejčastější u těhotných žen. Kdy očekávat tyto magické pocity během prvního těhotenství nebo během druhého těhotenství, na čem závisí a na čem mluví, řekneme v tomto materiálu.

Plodové pohyby

Dítě v lůně se začne pohybovat brzy. Pokud během 5-6 týdnů těhotenství během průchodu ultrazvukovou diagnostikou je možné poprvé opravit srdeční rytmus dítěte, pak se dítě po 7-8 týdnech začne pohybovat, ale zatím si tyto pohyby může všimnout pouze pozorný odborník na ultrazvuk. Budoucí matka je nemůže cítit, protože její dítě je stále velmi malé, jeho výška je pouze 15-16 mm a hmotnost je asi 1 gram.

Samotné pohyby jsou stále ve formě nedobrovolných nervových impulzů. I když je lze označit za nervózní jen s velmi velkým úsekem. Jde o rytmickou kontraktilitu nervových vláken, která je přítomna ještě předtím, než se vytvoří nervový systém.

Do 10 - 11 týdnů těhotenství se plod může pohybovat aktivněji, plovoucí v plodové vodě, která je naplněna močovým měchýřem. Čas od času se dítě dotýká stěn dělohy, ale nízký růst a hmotnost určují lehkost a určitou beztíže těchto doteků, žena je nemusí cítit.

Do 16 týdnů těhotenství se pohyby paží, nohou, stejně jako flexe a prodloužení stanou mnohem více vědomými. Dítě vnímá zvuky jako vibrace. Zvýšené vibrace zvukových vln způsobují změnu motorické aktivity, zvyšuje se srdeční frekvence dítěte.

Do 18. týdne těhotenství se dítě začne bavit, pokud mu to prostředí dovolí - spolkne plodovou vodu, plivá, močí, hraje si s pupeční šňůrou, otočí se ve vodě, odstrčí nohy a paže ze stěny dělohy, pokud se s nimi náhodou dostane do kontaktu.

Nemyslete si, že se dítě pohybuje, protože nemá co dělat. Míchání plní důležitou misi ve vývoji mozku. Přispívají k vývoji reflexů, vytváření motorických reakcí na podněty. Díky tomu se vytvoří svalově-nervové spojení.

Dítě neustále roste na výšku a přibírá na váze, ale protože v určitém okamžiku se jeho intrauterinní „zábava“ stává pro těhotnou ženu zřejmou a dokonale rozpoznatelnou. Toto jsou první rozlišitelné pohyby. Jsou zaznamenávány v průměru mezi 16 a 24 týdny těhotenství. Takové velké časové rozmezí je vysvětleno jednotlivými podmínkami..

První pohyby plodu

Na konci první poloviny funkčního období začínající matky konečně začnou cítit lehké pohyby dítěte. To je jeden z nejkrásnějších okamžiků těhotenství..

Každá matka sní o inteligentním dítěti. Jak a kdy jsou položeny základy vývoje mozku?

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení prvních 6 měsíců a pokračuje tak dlouho, jak je to možné. Nestlé toto doporučení podporuje..

© Nestlé 2020. Všechna práva vyhrazena..

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

Většina těhotných žen je šťastná na konci prvního trimestru, protože riziko potratu je sníženo na nulu, toxikóza je snížena. Druhý trimestr obvykle přináší radost nastávajícím matkám, protože v této době se obvykle nepříjemné příznaky obvykle neobjevují, cítí se první třes plodu. V jakém období se dítě začne pohybovat v matčině žaludku. V každém případě k tomuto procesu dochází různými způsoby..

Funkce procesu

Schopnost pohybovat se v drobky se objevuje mnohem dříve, než se cítí žena. Opravdu, v prvním trimestru je dítě stále příliš malé na to, aby její matka mohla cítit jeho pohyby a chvění. Pokud těhotná žena podstoupila první screening ve 12 týdnech, s největší pravděpodobností viděla plod „ospalý“ v žaludku.

Když se dítě začne pohybovat během 1 těhotenství, kdy bude maminka schopna určit zřejmé šoky.

Poprvé se děti v břiše začnou pohybovat za 8-9 týdnů po početí. Pokud to porovnáme s porodním obdobím, připadá to na 11. týden vývoje.

V tomto okamžiku je strouhanka zarostlá malými svazky svalů a neuronů, takže pohyb je spíš jako chvění z křečí.

Samozřejmě, když se dítě takto tlačí, žena to stále nemůže cítit. Kromě toho je v děloze tekutina, ve které dítě plave, může snížit sílu jeho pohybů. A skutečnost, že dítě je uvnitř dělohy a nedotýká se jeho stěn, také vede k absenci časných šoků.

Zajímavý! Jak se plod vyvíjí v týdnech těhotenství: popis fází

K jasnějším a úmyslnějším pohybům dochází v 11-15 týdnech vývoje, kdy začíná aktivní činnost mozečku. Díky němu je dítě schopné pohybovat nohama a pažemi. V této době již mají první otřesy dítěte během těhotenství příležitost identifikovat citlivé ženy.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Některé ženy tvrdí, že první míchání dítěte při jeho otáčení uvnitř břicha je zaznamenáno ve 14 týdnech. Jakýkoli gynekolog však potvrdí, že to není možné. V tomto případě těhotná žena pravděpodobně pociťovala aktivitu střeva, která je při porodu dítěte aktivnější.

V jakém období se dítě začne pohybovat, aby to žena začala cítit. Poprvé se maminka bude cítit třes 16-23 týdnů po početí. Současně je důležité si pamatovat den míchání, protože se tím gynekolog bude řídit a nastavovat datum narození. Pokud počítáte, ve kterém měsíci došlo k prvnímu míchání - bude to 5 měsíců po porodu dítěte.

Pokud se žena jednou stane matkou, mělo by se počítat 20 týdnů ode dne, kdy se objeví chvění. U vícečetných se tyto indikátory mění.

Harbinger šoků

Funkce procesu

Schopnost pohybovat se v drobky se objevuje mnohem dříve, než se cítí žena. Opravdu, v prvním trimestru je dítě stále příliš malé na to, aby její matka mohla cítit jeho pohyby a chvění. Pokud těhotná žena podstoupila první screening ve 12 týdnech, pak s největší pravděpodobností viděla plod „ospalý“ v žaludku. Když se dítě začne pohybovat během 1 těhotenství, kdy bude matka schopna určit zřejmé otřesy. Poprvé se děti v břiše začnou pohybovat za 8-9 týdnů po početí. Pokud to porovnáme s porodním obdobím, připadá to na 11. týden vývoje. V tomto okamžiku je strouhanka zarostlá malými svazky svalů a neuronů, takže pohyb je spíš jako chvění se křečemi. Samozřejmě, když se dítě takto tlačí, žena to stále nemůže cítit. Kromě toho je v děloze tekutina, ve které dítě plave, může snížit sílu jeho pohybů. A skutečnost, že dítě je uvnitř dělohy a nedotýká se jeho stěn, také vede k absenci časných třesů. K jasnějším a úmyslnějším pohybům dochází v 11-15 týdnech vývoje, kdy začíná aktivní činnost mozečku. Díky němu je dítě schopné pohybovat nohama a pažemi. V této době již mají první otřesy dítěte během těhotenství příležitost identifikovat citlivé ženy. Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Některé ženy tvrdí, že první míchání dítěte při jeho otáčení uvnitř břicha je zaznamenáno ve 14 týdnech. Jakýkoli gynekolog však potvrdí, že to není možné. V tomto případě těhotná žena pravděpodobně pociťovala aktivitu střeva, která je při porodu dítěte aktivnější. V jakém období se dítě začne pohybovat, aby to žena začala cítit. Poprvé se maminka bude cítit třes 16-23 týdnů po početí. Současně je důležité si pamatovat den míchání, protože se tím gynekolog bude řídit a nastavovat datum narození. Pokud počítáte, ve kterém měsíci došlo k prvnímu míchání - bude to 5 měsíců po porodu dítěte.

Harbinger šoků

Pro správné pochopení vašeho vlastního stavu během těhotenství se doporučuje seznámit se s vývojem pohybů v embryu a plodu. Od 10 týdnů mají drobky nervové svazky, které jsou zodpovědné za pohyb. V tuto chvíli však není možné detekovat pohyby dítěte, protože je stále příliš malý a slabý. Již na začátku druhého trimestru si téměř všechny nastávající matky všimnou doteku. Tento rámec však nelze nazvat přesným, protože načasování je v každém případě odlišné. Doba výskytu otřesů závisí na následujících faktorech:

 • temperament dítěte - bude-li v klidu, budou třesy patrné později;
 • stupeň citlivosti ženy (příliš citlivé ženy mohou odhalit příjemné pohyby dříve než ostatní);
 • budoucí máma činnost.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Jak jsme zjistili, od 16 do 24 let. Jaké předchůdce varují ženu před nástupem otřesů dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení objemu břicha, které již vyčnívá v oblasti pod pupkem (to znamená růst dítěte a zvýšení jeho síly);
 • někdy si můžete všimnout pohybu a dokonce i „chůze“ břicha (k tomu obvykle dochází, když se dítě snaží převrátit);
 • možný výskyt zácpy, ke které dochází v důsledku častého působení drobků.

Stimulace plodu během těhotenství, jak poznat. Ženy obvykle říkají, že mají pocit, že v žaludcích létají motýli nebo že kolem stříkají ryby. Naopak, někdy je první tlak naopak silný a nelze jej srovnávat s ničím jiným než s pohybem plodu. V tomto případě je odpověď na otázku, jak je dítě tlačeno, zřejmá.

Co plodu pohybuje

Hlavní faktory, na kterých závisí pohyb plodu v lůně, jsou:

 1. Životní styl. Pokud je žena aktivní, může si později všimnout třesů, protože je v neustálém pohybu, který zakrývá příjemné chvíle. Proto musíte po 5 měsících věnovat zvláštní pozornost svému tělu a pocitům..
 2. Tělo matky, nebo spíše šířka vrstvy tuku, která je v přední části břicha. Je známo, že tuk zhoršuje citlivost, což znamená, že žena si všimne pohyb plodu, když je o něco silnější.
 3. Placenta previa. Pokud je umístěna před genitálním orgánem, bude se těhotná žena o něco později otřeset. Nejčastěji je však pozorována na zadní straně dělohy, což nebrání dítěti v tlačení.
 4. Místo fixace embrya v děložní dutině. Může být připevněn ke spodní části dělohy (nahoře), na zadní stěně nebo na boku. Na tom záleží také doba rozeznání trhnutí (záleží také na tom, s čím dítětem provádí pohyby - rukojeť nebo noha). Pokud je embryo umístěno na zadní stěně, jeho pohyby budou nejdéle chybět (to platí zejména pro druhé těhotenství, kdy plod není příliš velký)..
 5. Jak víte, ženy, které rodí plod dvakrát, cítí chvění a pohyby. Koneckonců, takové matky jsou zkušenější, vědí přesně, co očekávají pocity.

V jakém měsíci je dítě aktivní - odpověděli jsme. Nyní stojí za to vědět, kdy se dítě začne pohybovat během následujících těhotenství, kdy je děloha již mírně natažená, což ovlivňuje její citlivost.

Důvody pro zvýšenou aktivitu

Když se dítě začne pohybovat ve 2 případech těhotenství. Žena zpravidla dokáže detekovat první pohyby po 15-18 týdnech, i když mohou existovat výjimky. Tento jev je vysvětlen poměrně jednoduše - zážitek. Když se dítě začne pohybovat během 3 těhotenství. V této věci už není žádný rozdíl - dítě začne tlačit o něco dříve než poprvé. Obvykle se tyto pohyby zpočátku podobají střevní motilitě, ale postupem času začnou zvyšovat svou vlastní intenzitu, a pak se pohyb již nemůže zaměňovat s ničím. Zvláště stojí za zmínku vícenásobné těhotenství. V tomto případě je možné pozorovat chvění v týdnech 15-17, protože děti se začnou tlačit spolu, jak rostou, protože se stárnou, jak rostou..

24 týdnů

Po 21 týdnech je zrak dítěte zaostřen, což znamená, že již cítí jasné světlo. To samozřejmě ovlivňuje aktivitu plodu. Také v této době, zvěsti se formuje, dítě rozpoznává hlasy lidí v jeho blízkosti. Proto, jakmile je uslyší, bude se snažit, aby se cítil. Pokud do 24 týdnů nedochází k šokům, je to signál vážného porušení vývoje dítěte. Vzácné otřesy nebo časté a bolestivé je také mohou naznačovat. V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře a hovořit o „chování“ drobků, jinak nebude fungovat na obnovení zdravého a plného vývoje..

Od 10 týdnů mají drobky nervové svazky, které jsou zodpovědné za pohyb. V tuto chvíli však není možné detekovat pohyby dítěte, protože je stále příliš malý a slabý.

Již na začátku druhého trimestru si téměř všechny nastávající matky všimnou doteku. Tento rámec však nelze nazvat přesným, protože načasování je v každém případě odlišné.

Doba výskytu otřesů závisí na následujících faktorech:

 • temperament dítěte - bude-li v klidu, budou třesy patrné později;
 • stupeň citlivosti ženy (příliš citlivé ženy mohou odhalit příjemné pohyby dříve než ostatní);
 • budoucí máma činnost.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Jak jsme zjistili, od 16 do 24 let. Jaké předchůdce varují ženu před nástupem otřesů dítěte.

Tyto zahrnují:

 • zvýšení objemu břicha, které již vyčnívá v oblasti pod pupkem (to znamená růst dítěte a zvýšení jeho síly);
 • někdy si můžete všimnout pohybu a dokonce i „chůze“ břicha (k tomu obvykle dochází, když se dítě snaží převrátit);
 • možný výskyt zácpy, ke které dochází v důsledku častého působení drobků.

Stimulace plodu během těhotenství, jak poznat. Ženy obvykle říkají, že mají pocit, že v žaludcích létají motýli nebo že kolem stříkají ryby. Naopak, někdy je první tlak naopak silný a nelze jej srovnávat s ničím jiným než s pohybem plodu. V tomto případě je odpověď na otázku, jak je dítě tlačeno, zřejmá.

Co plodu pohybuje

Hlavní faktory, na kterých závisí pohyb plodu v lůně, jsou:

Funkce procesu

Schopnost pohybovat se v drobky se objevuje mnohem dříve, než se cítí žena. Opravdu, v prvním trimestru je dítě stále příliš malé na to, aby její matka mohla cítit jeho pohyby a chvění. Pokud těhotná žena podstoupila první screening ve 12 týdnech, pak s největší pravděpodobností viděla plod „ospalý“ v žaludku. Když se dítě začne pohybovat během 1 těhotenství, kdy bude matka schopna určit zřejmé otřesy. Poprvé se děti v břiše začnou pohybovat za 8-9 týdnů po početí. Pokud to porovnáme s porodním obdobím, připadá to na 11. týden vývoje. V tomto okamžiku je strouhanka zarostlá malými svazky svalů a neuronů, takže pohyb je spíš jako chvění se křečemi. Samozřejmě, když se dítě takto tlačí, žena to stále nemůže cítit. Kromě toho je v děloze tekutina, ve které dítě plave, může snížit sílu jeho pohybů. A skutečnost, že dítě je uvnitř dělohy a nedotýká se jeho stěn, také vede k absenci časných třesů. K jasnějším a úmyslnějším pohybům dochází v 11-15 týdnech vývoje, kdy začíná aktivní činnost mozečku. Díky němu je dítě schopné pohybovat nohama a pažemi. V této době již mají první otřesy dítěte během těhotenství příležitost identifikovat citlivé ženy. Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Některé ženy tvrdí, že první míchání dítěte při jeho otáčení uvnitř břicha je zaznamenáno ve 14 týdnech. Jakýkoli gynekolog však potvrdí, že to není možné. V tomto případě těhotná žena pravděpodobně pociťovala aktivitu střeva, která je při porodu dítěte aktivnější. V jakém období se dítě začne pohybovat, aby to žena začala cítit. Poprvé se maminka bude cítit třes 16-23 týdnů po početí. Současně je důležité si pamatovat den míchání, protože se tím gynekolog bude řídit a nastavovat datum narození. Pokud počítáte, ve kterém měsíci došlo k prvnímu míchání - bude to 5 měsíců po porodu dítěte.

Harbinger šoků

Pro správné pochopení vašeho vlastního stavu během těhotenství se doporučuje seznámit se s vývojem pohybů v embryu a plodu. Od 10 týdnů mají drobky nervové svazky, které jsou zodpovědné za pohyb. V tuto chvíli však není možné detekovat pohyby dítěte, protože je stále příliš malý a slabý. Již na začátku druhého trimestru si téměř všechny nastávající matky všimnou doteku. Tento rámec však nelze nazvat přesným, protože načasování je v každém případě odlišné. Doba výskytu otřesů závisí na následujících faktorech:

 • temperament dítěte - bude-li v klidu, budou třesy patrné později;
 • stupeň citlivosti ženy (příliš citlivé ženy mohou odhalit příjemné pohyby dříve než ostatní);
 • budoucí máma činnost.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Jak jsme zjistili, od 16 do 24 let. Jaké předchůdce varují ženu před nástupem otřesů dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení objemu břicha, které již vyčnívá v oblasti pod pupkem (to znamená růst dítěte a zvýšení jeho síly);
 • někdy si můžete všimnout pohybu a dokonce i „chůze“ břicha (k tomu obvykle dochází, když se dítě snaží převrátit);
 • možný výskyt zácpy, ke které dochází v důsledku častého působení drobků.

Stimulace plodu během těhotenství, jak poznat. Ženy obvykle říkají, že mají pocit, že v žaludcích létají motýli nebo že kolem stříkají ryby. Naopak, někdy je první tlak naopak silný a nelze jej srovnávat s ničím jiným než s pohybem plodu. V tomto případě je odpověď na otázku, jak je dítě tlačeno, zřejmá.

Co plodu pohybuje

Hlavní faktory, na kterých závisí pohyb plodu v lůně, jsou:

 1. Životní styl. Pokud je žena aktivní, může si později všimnout třesů, protože je v neustálém pohybu, který zakrývá příjemné chvíle. Proto musíte po 5 měsících věnovat zvláštní pozornost svému tělu a pocitům..
 2. Tělo matky, nebo spíše šířka vrstvy tuku, která je v přední části břicha. Je známo, že tuk zhoršuje citlivost, což znamená, že žena si všimne pohyb plodu, když je o něco silnější.
 3. Placenta previa. Pokud je umístěna před genitálním orgánem, bude se těhotná žena o něco později otřeset. Nejčastěji je však pozorována na zadní straně dělohy, což nebrání dítěti v tlačení.
 4. Místo fixace embrya v děložní dutině. Může být připevněn ke spodní části dělohy (nahoře), na zadní stěně nebo na boku. Na tom záleží také doba rozeznání trhnutí (záleží také na tom, s čím dítětem provádí pohyby - rukojeť nebo noha). Pokud je embryo umístěno na zadní stěně, jeho pohyby budou nejdéle chybět (to platí zejména pro druhé těhotenství, kdy plod není příliš velký)..
 5. Jak víte, ženy, které rodí plod dvakrát, cítí chvění a pohyby. Koneckonců, takové matky jsou zkušenější, vědí přesně, co očekávají pocity.

V jakém měsíci je dítě aktivní - odpověděli jsme. Nyní stojí za to vědět, kdy se dítě začne pohybovat během následujících těhotenství, kdy je děloha již mírně natažená, což ovlivňuje její citlivost.

Důvody pro zvýšenou aktivitu

Když se dítě začne pohybovat ve 2 případech těhotenství. Žena zpravidla dokáže detekovat první pohyby po 15-18 týdnech, i když mohou existovat výjimky. Tento jev je vysvětlen poměrně jednoduše - zážitek. Když se dítě začne pohybovat během 3 těhotenství. V této věci už není žádný rozdíl - dítě začne tlačit o něco dříve než poprvé. Obvykle se tyto pohyby zpočátku podobají střevní motilitě, ale postupem času začnou zvyšovat svou vlastní intenzitu, a pak se pohyb již nemůže zaměňovat s ničím. Zvláště stojí za zmínku vícenásobné těhotenství. V tomto případě je možné pozorovat chvění v týdnech 15-17, protože děti se začnou tlačit spolu, jak rostou, protože se stárnou, jak rostou..

24 týdnů

Po 21 týdnech je zrak dítěte zaostřen, což znamená, že již cítí jasné světlo. To samozřejmě ovlivňuje aktivitu plodu. Také v této době, zvěsti se formuje, dítě rozpoznává hlasy lidí v jeho blízkosti. Proto, jakmile je uslyší, bude se snažit, aby se cítil. Pokud do 24 týdnů nedochází k šokům, je to signál vážného porušení vývoje dítěte. Vzácné otřesy nebo časté a bolestivé je také mohou naznačovat. V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře a hovořit o „chování“ drobků, jinak nebude fungovat na obnovení zdravého a plného vývoje..

V jakém měsíci je dítě aktivní - odpověděli jsme. Nyní stojí za to vědět, kdy se dítě začne pohybovat během následujících těhotenství, kdy je děloha již mírně natažená, což ovlivňuje její citlivost.

Důvody pro zvýšenou aktivitu

Když se dítě začne pohybovat ve 2 případech těhotenství. Žena zpravidla dokáže detekovat první pohyby po 15-18 týdnech, i když mohou existovat výjimky. Tento jev je vysvětlen poměrně jednoduše - zážitek.

Když se dítě začne pohybovat během 3 těhotenství. V této věci už není žádný rozdíl - dítě začne tlačit o něco dříve než poprvé.

Obvykle se tyto pohyby zpočátku podobají střevní motilitě, ale postupem času začnou zvyšovat svou vlastní intenzitu, a pak se pohyb již nemůže zaměňovat s ničím.

Zvláště stojí za zmínku vícenásobné těhotenství. V tomto případě je možné pozorovat chvění v týdnech 15-17, protože děti se začnou tlačit spolu, jak rostou, protože se stárnou, jak rostou..

24 týdnů

Funkce procesu

Schopnost pohybovat se v drobky se objevuje mnohem dříve, než se cítí žena. Opravdu, v prvním trimestru je dítě stále příliš malé na to, aby její matka mohla cítit jeho pohyby a chvění. Pokud těhotná žena podstoupila první screening ve 12 týdnech, pak s největší pravděpodobností viděla plod „ospalý“ v žaludku. Když se dítě začne pohybovat během 1 těhotenství, kdy bude matka schopna určit zřejmé otřesy. Poprvé se děti v břiše začnou pohybovat za 8-9 týdnů po početí. Pokud to porovnáme s porodním obdobím, připadá to na 11. týden vývoje. V tomto okamžiku je strouhanka zarostlá malými svazky svalů a neuronů, takže pohyb je spíš jako chvění se křečemi. Samozřejmě, když se dítě takto tlačí, žena to stále nemůže cítit. Kromě toho je v děloze tekutina, ve které dítě plave, může snížit sílu jeho pohybů. A skutečnost, že dítě je uvnitř dělohy a nedotýká se jeho stěn, také vede k absenci časných třesů. K jasnějším a úmyslnějším pohybům dochází v 11-15 týdnech vývoje, kdy začíná aktivní činnost mozečku. Díky němu je dítě schopné pohybovat nohama a pažemi. V této době již mají první otřesy dítěte během těhotenství příležitost identifikovat citlivé ženy. Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Některé ženy tvrdí, že první míchání dítěte při jeho otáčení uvnitř břicha je zaznamenáno ve 14 týdnech. Jakýkoli gynekolog však potvrdí, že to není možné. V tomto případě těhotná žena pravděpodobně pociťovala aktivitu střeva, která je při porodu dítěte aktivnější. V jakém období se dítě začne pohybovat, aby to žena začala cítit. Poprvé se maminka bude cítit třes 16-23 týdnů po početí. Současně je důležité si pamatovat den míchání, protože se tím gynekolog bude řídit a nastavovat datum narození. Pokud počítáte, ve kterém měsíci došlo k prvnímu míchání - bude to 5 měsíců po porodu dítěte.

Harbinger šoků

Pro správné pochopení vašeho vlastního stavu během těhotenství se doporučuje seznámit se s vývojem pohybů v embryu a plodu. Od 10 týdnů mají drobky nervové svazky, které jsou zodpovědné za pohyb. V tuto chvíli však není možné detekovat pohyby dítěte, protože je stále příliš malý a slabý. Již na začátku druhého trimestru si téměř všechny nastávající matky všimnou doteku. Tento rámec však nelze nazvat přesným, protože načasování je v každém případě odlišné. Doba výskytu otřesů závisí na následujících faktorech:

 • temperament dítěte - bude-li v klidu, budou třesy patrné později;
 • stupeň citlivosti ženy (příliš citlivé ženy mohou odhalit příjemné pohyby dříve než ostatní);
 • budoucí máma činnost.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat. Jak jsme zjistili, od 16 do 24 let. Jaké předchůdce varují ženu před nástupem otřesů dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení objemu břicha, které již vyčnívá v oblasti pod pupkem (to znamená růst dítěte a zvýšení jeho síly);
 • někdy si můžete všimnout pohybu a dokonce i „chůze“ břicha (k tomu obvykle dochází, když se dítě snaží převrátit);
 • možný výskyt zácpy, ke které dochází v důsledku častého působení drobků.

Stimulace plodu během těhotenství, jak poznat. Ženy obvykle říkají, že mají pocit, že v žaludcích létají motýli nebo že kolem stříkají ryby. Naopak, někdy je první tlak naopak silný a nelze jej srovnávat s ničím jiným než s pohybem plodu. V tomto případě je odpověď na otázku, jak je dítě tlačeno, zřejmá.

Co plodu pohybuje

Hlavní faktory, na kterých závisí pohyb plodu v lůně, jsou:

 1. Životní styl. Pokud je žena aktivní, může si později všimnout třesů, protože je v neustálém pohybu, který zakrývá příjemné chvíle. Proto musíte po 5 měsících věnovat zvláštní pozornost svému tělu a pocitům..
 2. Tělo matky, nebo spíše šířka vrstvy tuku, která je v přední části břicha. Je známo, že tuk zhoršuje citlivost, což znamená, že žena si všimne pohyb plodu, když je o něco silnější.
 3. Placenta previa. Pokud je umístěna před genitálním orgánem, bude se těhotná žena o něco později otřeset. Nejčastěji je však pozorována na zadní straně dělohy, což nebrání dítěti v tlačení.
 4. Místo fixace embrya v děložní dutině. Může být připevněn ke spodní části dělohy (nahoře), na zadní stěně nebo na boku. Na tom záleží také doba rozeznání trhnutí (záleží také na tom, s čím dítětem provádí pohyby - rukojeť nebo noha). Pokud je embryo umístěno na zadní stěně, jeho pohyby budou nejdéle chybět (to platí zejména pro druhé těhotenství, kdy plod není příliš velký)..
 5. Jak víte, ženy, které rodí plod dvakrát, cítí chvění a pohyby. Koneckonců, takové matky jsou zkušenější, vědí přesně, co očekávají pocity.

V jakém měsíci je dítě aktivní - odpověděli jsme. Nyní stojí za to vědět, kdy se dítě začne pohybovat během následujících těhotenství, kdy je děloha již mírně natažená, což ovlivňuje její citlivost.

Důvody pro zvýšenou aktivitu

Když se dítě začne pohybovat ve 2 případech těhotenství. Žena zpravidla dokáže detekovat první pohyby po 15-18 týdnech, i když mohou existovat výjimky. Tento jev je vysvětlen poměrně jednoduše - zážitek. Když se dítě začne pohybovat během 3 těhotenství. V této věci už není žádný rozdíl - dítě začne tlačit o něco dříve než poprvé. Obvykle se tyto pohyby zpočátku podobají střevní motilitě, ale postupem času začnou zvyšovat svou vlastní intenzitu, a pak se pohyb již nemůže zaměňovat s ničím. Zvláště stojí za zmínku vícenásobné těhotenství. V tomto případě je možné pozorovat chvění v týdnech 15-17, protože děti se začnou tlačit spolu, jak rostou, protože se stárnou, jak rostou..

24 týdnů

Po 21 týdnech je zrak dítěte zaostřen, což znamená, že již cítí jasné světlo. To samozřejmě ovlivňuje aktivitu plodu. Také v této době, zvěsti se formuje, dítě rozpoznává hlasy lidí v jeho blízkosti. Proto, jakmile je uslyší, bude se snažit, aby se cítil. Pokud do 24 týdnů nedochází k šokům, je to signál vážného porušení vývoje dítěte. Vzácné otřesy nebo časté a bolestivé je také mohou naznačovat. V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře a hovořit o „chování“ drobků, jinak nebude fungovat na obnovení zdravého a plného vývoje..

Také v této době, zvěsti se formuje, dítě rozpoznává hlasy lidí v jeho blízkosti. Proto, jakmile je uslyší, bude se snažit, aby se cítil.

Pokud do 24 týdnů nedochází k šokům, je to signál vážného porušení vývoje dítěte. Vzácné otřesy nebo časté a bolestivé je také mohou naznačovat..

V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře a hovořit o „chování“ drobků, jinak nebude fungovat na obnovení zdravého a plného vývoje..

Plod postupně poroste, takže pohyby nebudou tak aktivní, ale výraznější. Poslechnutím jejího těla si žena brzy všimne prvních třesů krátce po jejich vzhledu. Pokud jsou pohyby drobků „pozdě“, neměli byste se bát, v tomto případě musíte znát názor lékaře. Gynekolog předepíše ultrazvuk, který pomůže posoudit stav plodu, jeho výšku a hmotnost, jakož i motorickou aktivitu v děloze. Bolí to vakuové potraty?.
Užitečné video: v jakém období těhotenství začnou pohyby plodu

Články O Neplodnosti