Hlavní Výživa

Kojení Antibiotika

Éra antibiotik začala, když byl náhodně objeven penicilin Alexander Fleming. Od té doby drogy těchto skupin zachránily obrovské množství životů a nadále zachraňovaly.

Antibiotika jsou velmi užitečné látky, které bojují s bakteriálními infekcemi inhibicí růstu nebo ničení samotné bakterie. Mohou být syntetického nebo přírodního původu (živočišného nebo rostlinného). Doslovně je ze starověkého řeckého termínu přeloženo jako „proti životu“, které jasně popisuje poslání drog a zároveň varuje: takové látky, pokud jsou použity nesprávně, mohou poškodit lidské tělo..

Těhotné ženy a kojící matky jsou zvláště zranitelnou kategorií pacientů, protože užívání antibiotik téměř vždy ovlivňuje dva životy. Proto vyvstávají přiměřené otázky:

 • Jsou antibiotika přijatelná pro kojení?
 • Jaká opatření by měla být dodržována, pokud je třeba tyto léky užívat?
 • Jak pochopit, zda by léčba měla skutečně zahrnovat antibakteriální látku nebo zda lze upustit od alternativních metod léčby?
 • Které léky jsou klasifikovány jako povolená antibiotika pro kojení a která jsou přísně zakázána?

Samozřejmě, kojící žena - budeme mluvit o této kategorii konkrétně - kvalifikovaný lékař pomůže pochopit tyto problémy. Je odpovědností za správnou diagnózu a předepisování léčby. V jakých situacích se neobejde bez antibiotik?

Indikace pro užívání antibiotik kojící ženě

Pokud bakteriální infekce vstoupila a množí se, jedná se o přímý signál ke jmenování antibiotik. Důsledky otálení mohou být mnohem závažnější než důsledky samotné drogy. Živým příkladem je angina, která je původcem streptokokové infekce (méně často stafylokok). Pokud není léčba zahájena včas, je nemoc plná komplikací ledvin a srdečního systému, rozvoje revmatismu..

Antibiotika pro kojení jsou předepisována bez selhání v následujících situacích:

 • pacient měl těžký porod, v důsledku čehož došlo k prasknutí porodního kanálu nebo k provedení epiziotomie (antibiotická léčba je často preventivní, ale je to nutné);
 • infekční a zánětlivá onemocnění ORL orgánů nebo dolních cest dýchacích (pneumonie);
 • zánět prsu (mastitida);
 • onemocnění genitourinárního systému v přítomnosti patogenní mikroflóry (například pyelonefritidy);
 • některé střevní infekce.

Pokud byla stanovena správná diagnóza a lék byl správně vybrán, bude pro kojící ženu snazší začít ji užívat, což urychlí její zotavení. A dítě, zejména malé, potřebuje především zdravou matku.

První pravidlo pro ženu během kojení: vždy na začátku rozhovoru s lékařem mu řekněte, že kojíte. Nebylo by na místě to zmínit, když stál u pultu v lékárně. V anotaci léčivých přípravků může existovat přímá indikace, že tento lék může být užíván během kojení, a mohou existovat informace jako: může být užito, pokud přínos převáží riziko.

Vliv drog na dítě

Jak víte, drtivá většina drog se vstřebává do krevního řečiště, což znamená, že přecházejí do mateřského mléka. Proto se antibiotika opitá matkou částečně dostanou k dítěti. Existují však takzvaná antibiotika kompatibilní s kojením..

O tom, jak je lék bezpečný pro dítě, se posuzuje především na základě výzkumu. Není však humánní provádět experimenty s těhotnými a kojícími ženami, proto není tolik léčivých přípravků s bohatými důkazy o bezpečnosti pro plod a dítě potvrzených klinickými studiemi. Přesto medicína zná několik skupin antibakteriálních látek, které jsou relativně neškodné dětem při hepatitidě B.

Při výběru antibiotika, které můžete během kojení pít, musíte vzít v úvahu také tyto faktory:

 • Stupeň průniku do mléka. Podíl léku opitého matkou v předvečer krmení a zachyceného v mléčném koktejlu může být od 0,01 do 10%. Někteří pediatrové tvrdí, že z takového množství se nemůže stát nic hrozného. Jiní věnují pozornost tomu, která látka je v mléce. Koneckonců, jak víte, kapka nikotinu zabíjí koně.
 • Věk dítěte. Čím je dítě mladší, tím zranitelnější je. U dětí mladších 6 měsíců, které jsou výhradně kojeny, hrozí, že spolu s matkou „vezmou“ antibiotikum v minimálních dávkách. Pro děti, které dostávají doplňková jídla, je to jednodušší, protože je možné je znovu krmit ne mateřským mlékem, ale kefírem nebo bramborovou kaší.
 • Mnohonásobnost příjmu a období vylučování látky z těla. Některé léky se užívají každých 8 hodin, jiné 2 nebo dokonce 1krát denně. Důvodem je poločas účinné látky. Pokud je maximální koncentrace v krvi, je lepší kojit. To znamená, že je důležité objasnit otázku, do jaké míry je aktivní složka vylučována z těla..
 • Celkový stav dítěte. Má dítě zdravotní problémy, je náchylný na alergie, narodil se včas nebo předčasně - všechny tyto body by měly být brány v úvahu.

Antibiotika pro laktaci

Co můžete pít z antimikrobiálních látek během kojení? Zvažte, jaká antibiotika lze v tomto období užívat..

Peniciliny

Tato antimikrobiální skupina je lékem volby během kojení. Peniciliny jsou naprosto kompatibilní s hepatitidou B, přestože některé referenční knihy zmiňují kontraindikace během laktace. Série penicilinů zahrnuje ampicilin, amoxicilin, oxacillin atd..

Zvažte výhody skupiny na jejich nejslavnějšího zástupce, Amoxicilinu:

 • jeho poločas je méně než 2 hodiny, což znamená, že po 2-3 hodinách po podání bude v mateřském mléce minimální množství a dítě může být bezpečně krmeno;
 • pouze 0,1% dávky podané matkou přechází do mléka;
 • nízko toxický, existuje velký výběr dávek léčiv;
 • má široké spektrum účinku, proto je účinný pro záněty středního ucha, angíny, pneumonie, infekce genitourinární sféry atd..

Největší nevýhodou penicilinů jsou časté alergické reakce ve formě vyrážky a otoků, stejně jako malý průjem.

Dalším negativním bodem je to, že se bakterie naučily přizpůsobit se látkám této skupiny a dokonce je zničit. Proto je otázka použití tzv. Chráněných penicilinů v kombinaci s kyselinou klavulanovou relevantní. Taková kombinace je v přípravcích Amoxiclav, Augmentin.

Cefalosporiny

Existují 4 generace cefalosporinů:

 • Generace I (Cefazolin, Cefalexin);
 • Generace II (cefuroxim);
 • Generace III (cefotaxim, ceftriaxon, cefixim);
 • 4. generace (cefepim).

Obecně jsou cefalosporiny všech generací povoleny antibiotika pro kojení. Podívejme se na některé z nich podrobněji..

Cefazolin je plně kompatibilní s kojením, je předepisován pro dospělé i děti od 1 měsíce života. Lék má krátký poločas - o něco více než 2 hodiny a v mateřském mléce se nachází pouze 0,8% dávky, kterou užila matka..

Ceftriaxon je úspěšně používán v ORL praxi při léčbě sinusitidy, zánětu středního ucha, pneumonie díky svému širokému spektru účinku. To může být předepsáno podle indikace i novorozence. Ceftriaxon se vylučuje dostatečně dlouho - od 12 do 17 hodin a maximální koncentrace v mléce je více než 4% dávky, kterou užívá matka. Přesto je povoleno laktace podle mezinárodních adresářů, nebyl zjištěn žádný zvlášť negativní vliv na dítě.

Cefotaxim, přestože návod obsahuje upozornění a dokonce zákaz používání během kojení, je podle HB v souladu s mezinárodními seznamy kompatibilní s HB. Má krátký poločas (1 hodinu), penetrace do mléka je pouze 0,3% počáteční dávky.

Celá skupina cefalosporinů má nepříjemné vedlejší účinky ve formě poruchy zažívacího traktu, proto je během léčby nutné monitorovat stolici dítěte. Protože jsou léky špatně vstřebávány z trávicího traktu, většina z nich je k dispozici v injekčních ampulích.

Makrolidy

Třída těchto antibiotik není zahrnuta do skupiny léků první volby (podle stupnice FDA jsou zařazena do skupiny C), ale často jsou předepisována kojení, pokud je alergie na peniciliny a cefalosporiny. Makrolidy jsou bakteriostatika (léky, které inhibují růst bakterií, díky nimž je jejich účinek oslaben a anulován), ale ve vysokých koncentracích působí baktericidně.

Zástupci: Erythromycin, Josamycin, Clarithromycin, Spiramycin, Azithromycin, Roxithromycin.

Azithromycin (analogy Sumamed, Azitrox, Azo, Azimed) je lék s kumulativním účinkem, užívaný od 3 do 6 dnů, poločas je velký: od 48 do 68 hodin. Přesto do mléka proniká malá dávka, proto Hale Handbook doporučuje jako léčivo kompatibilní s kojením. Po užití antibiotika se doporučuje zdržet kojení po dobu 3-4 hodin, protože v této době je jeho koncentrace v mléce maximální.

Nedoporučuje se používat makrolidy v prvním měsíci po porodu, protože existují důkazy, že léky mohou mít vliv na výskyt pylorické hypertrofické stenózy u kojenců. Obecně je tato skupina antimikrobiálních látek považována za jeden z nejbezpečnějších z hlediska toxických účinků..

Zakázané léčivé přípravky

V některých situacích mohou být ženě předepisovány léky, které jsou během kojení zakázány. Pokud tedy hovoříme o závažných onemocněních, jako je septická infekce krve nebo meningitida, přemýšlejí především o životě matky a ne o tom, jak udržovat laktaci. Zpravidla je dítě v takových případech odstaveno.

V mírných situacích, pokud je to nutné, vezměte antibiotikum, které není kompatibilní s kojením, je možné dočasné odstavení. Patří sem léky následujících skupin:

 • Tetracykliny (doxycyklin, Unidox solutab, tetracyklin) jsou bakteriostatická činidla se širokým spektrem účinku. Existuje teorie, že dlouhodobé užívání těchto léků může inhibovat růst kostní tkáně u kojenců, jakož i změnit barvu zubní skloviny (v medicíně je dokonce výraz „tetracyklinové zuby“). Vysoce toxický.
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Norfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin). Nejasná skupina drog. Například Ofloxacin v USA je považován za docela slučitelný s hepatitidou B, ale v jiných zemích se nepoužívá k léčbě těhotných a kojících žen. Ve studiích s levofloxacinem u mladých zvířat byl zjištěn negativní účinek na vývoj kloubů, objevila se osteochondrosa. Ciprofloxacin je v souladu s příručkou Thomase Hale povolen, ale vyskytly se případy, kdy se děti zbarvily zeleně tváří v tvář jeho příjmu a vyvinula se pseudomembranózní kolitida.
 • Aminoglykosidy (gentamicin, streptomycin, amikacin, kanamycin). Toxický účinek na ledviny kojenců, zrakových nervů a sluchových pomůcek. Proto jsou přísně zakázány.
 • Sulfanilamidy (biseptol, ftalazol, streptocid). Mají toxický účinek na játra dítěte až do vývoje jaderné žloutenky.
 • Linkosamidy (Clindamycin, Lincomycin). Negativně ovlivňuje činnost gastrointestinálního traktu, zejména střeva dítěte.

Během takové léčby může být matka dekantována pro udržení laktace, a na konci kurzu musíte počkat trochu déle, až se antibiotikum konečně z těla odstraní. Může to být 2 až 7 dní po užití poslední pilulky.

Pravidla pro užívání antibiotika

 • Konzistence. Pokud vám bylo předepsáno užívat antibakteriální činidlo po dobu 5 dnů, musíte podstoupit léčebný postup až do konce, i když to bude snazší o 2-3 dny. Kromě toho je důležité dodržovat četnost podávání: pokud se antibiotikum užívá třikrát denně, měli byste ho zkusit vypít v intervalu 8 hodin.
 • Dávkování Neměli byste podceňovat dávku předepsanou lékařem léku, protože se domníváte, že tímto způsobem se do mléka dostane méně látky. Takové ošetření nepřinese pozitivní výsledek. Kromě toho existuje riziko závislosti na léku a příště to nemusí pomoci.
 • Ochrana. Pokud užíváte antibiotikum, musíte se starat o užívání laktobacilů a bifidobakterií, aby střevní mikroflóra příliš netrpěla. Na radu lékaře mohou být také zavedeni do dětské stravy.

Jak vidíme, pokud jsou antibiotika používána rozumně, mohou poskytnout neocenitelnou pomoc při léčbě některých nemocí. Naštěstí dnes existují léky kompatibilní s kojením, ale i jejich jmenování kojícím matkám by mělo být plně odůvodněno a mělo by pocházet od lékaře.

Jaká antibiotika lze brát během kojení: vyberte léky, které jsou schváleny pro kojící matky

Když kojíte, je nejlepší neužívat žádný lék, protože všichni přecházejí do mateřského mléka a spolu s ním do těla dítěte, ale žádná z matek není chráněna před nemocemi. V mnoha případech byste měli ošetřující matku ošetřovat některými druhy antibiotik a potom pokračovat v krmení dítěte. Úplné odmítnutí léčby může vést k rozvoji závažných komplikací, ohrožení zdraví matky a ukončení laktace nebo k nucenému odmítnutí kojení..

Jsou antibiotika kompatibilní s HB?

Pokud vyhledáte pomoc lékaře, řekněte mu, že kojíte. Antibiotika pro kojení mohou být použita podle pravidel. Při laktaci je možné použít antibiotika, která mají určité vlastnosti:

 • proniknout do mateřského mléka v nízkých koncentracích;
 • relativně rychle zobrazené;
 • netoxické pro dítě.

Díky těmto vlastnostem jsou antibiotika kompatibilní s kojením. Je také důležité, aby léčivo bylo v konkrétním případě proti patogenu aktivní - to se kontroluje analýzou, aby se identifikoval typ bakterie a jejich citlivost na antibakteriální léčiva. Antibiotika jsou aktivní pouze proti bakteriím, takže byste je neměli pít pro nemoci způsobené jinými typy mikroorganismů. Například s ARVI budou k ničemu.

Povolená antibiotika

 • peniciliny: Ospamox, Amoxicilin, Ampicilin;
 • cefalosporiny: cefradin, cefuroxim;
 • Makrolidy: erytromycin, klarithromycin, azithromycin.

Léky z prvních dvou skupin špatně pronikají do mateřského mléka a nemají toxicitu. Peniciliny a cefalosporiny mohou vyvolat alergické reakce jak u matky, tak u novorozence - to je třeba vzít v úvahu při předepisování léku. Další negativní vlastností penicilinů je pravděpodobnost uvolnění stolice u dítěte. Makrolidy pronikají do mléka kojící matky ve vyšších koncentracích, jsou však pro dítě netoxické a nezpůsobují alergické reakce. Prostředky této skupiny se nejčastěji předepisují, pokud existuje alergie na přípravky obsahující penicilin a cefalosporin.

Při předepisování léků se bere v úvahu, že i přijatelná antibiotika pro kojení mohou mít nežádoucí účinky z jejich použití. Lékař musí být informován o tom, jaká onemocnění jste trpěli, stejně jako o chronických onemocněních, aby byl výběr léku co nejpřesnější a lék pomáhá.

Jak brát antibiotika kojení?

Nejdůležitější věcí není samoléčba a užívání drog bez konzultace s lékařem. Pokud potřebujete brát antibiotika, můžete používat pouze schválené léky. Přijímání se provádí v souladu s pokyny a doporučeními ošetřujícího lékaře. Nepokoušejte se snižovat dávkování léku, protože antibiotika jsou léky, které mají požadovaný účinek, pouze pokud jsou přijímány v určitých dávkách. Snížení dávky vede nejen k nedostatečnému terapeutickému účinku, ale také k nežádoucím důsledkům. Mezi nimi může být dokonce aktivace patogenu a zhoršení celkového stavu.

Zakázaná antibiotika během laktace

Mohou nastat situace, kdy povolená antibiotika nejsou účinná. Pokud to není možné bez užívání antibakteriálních léků, musíte během léčby přerušit přirozené krmení. Následující léky nejsou kompatibilní s kojením:

 • aminoglykosidy: Kanamycin, Amikacin, Streptomycin;
 • tetracykliny: tetracyklin, doxycyklin;
 • Ciprofloxacin;
 • Lincomycin;
 • Clindamycin.

Přípravky ze skupiny aminoglykosidů pronikají do mléka v malém množství, ale pro kojence jsou toxické. Narušují normální vývoj sluchových a ledvinových orgánů. Ostatní léky pronikají do mléka v dostatečně velkém množství a mají také negativní vliv na rostoucí tělo. Tetracykliny v kombinaci s vápníkem narušují tvorbu kostní tkáně a zubní skloviny. Ciprofloxacin způsobuje abnormality ve vývoji chrupavky. Lincomycin a klindamycin způsobují problémy ve střevech dítěte.

Jak dlouho vydrží přestávka? Moderní antibakteriální léky vám umožňují podstoupit kompletní léčbu v krátkém čase (7-10 dní). Během tohoto období bude muset být krmení ukončeno, ale po ošetření může být obnoveno.

Antibiotika skupiny tetracyklinů nejsou kompatibilní s kojením, protože pronikají téměř úplně do mateřského mléka (doporučujeme si přečíst: jaká antibiotika lze během kojení brát na bolest v krku?)

Kojení zotavení

Pokud máte přebytečné mléko, nevyhazujte jej, je nejlepší vytvořit zásobu mateřského mléka v mrazničce vaší chladničky, která se v případě potřeby použije. Pak se můžete vrátit k normálnímu krmení. K udržení laktace během přestávky je třeba ji pravidelně vyjadřovat. Takové mléko nemůžete použít, protože obsahuje škodlivé látky z užívaných drog. Je třeba dekantovat ve stejném režimu, ve kterém dítě cucalo jeho hruď, tj. Asi po 3-4 hodinách.

Bude nutné krmit dítě směsí a udělat to z láhve. Je mnohem obtížnější sát z mateřského ňadra než z láhve, takže dítě po přestávce v kojení může být líné a neužívat ho po léčbě (více v článku: co Komarovsky říká o kojení a jaké rady má kojící matka?). Pokud plánujete obnovit krmení, použijte během nuceného krmení bradavku s malou dírkou, aby se dítě mělo snažit vypustit mléko.

Dr. Komarovsky dává matkám mnoho užitečných rad. Ve svých programech jasně a pohotově mluví o problémech a jejich řešení..

Antibiotika pro kojení. Mohu si vzít?

Ošetřovatelská matka bohužel není chráněna před všemi druhy virů a bakterií. Zvýšená zátěž orgánů a systémů během těhotenství a stres při porodu oslabují ochranné vlastnosti těla. Nově vyrobená maminka se tak stává snadnou kořistí pro patogenní mikroorganismy.

Vliv antibiotik na tělo dítěte

A všechno by bylo v pořádku, kdybychom mluvili o běžném nachlazení, když se můžete dostat s bylinnými odvary, infuzemi nebo vyřešenými během kojení, což znamená léky, které jsou pro dítě neškodné. Ale co když je nemoc způsobena bakteriemi a hrozí vážné komplikace, pokud se antibakteriální léky nepoužívají? Nejprve byste se měli obrátit na specialistu, který vybere bezpečné antibiotikum, podle následujících kritérií:

 • Toxicita pro léčiva;
 • Objem léčiva vstupujícího do těla dítěte: vše se počítá v závislosti na dávce, koncentraci chemikálií v mateřském mléce, chuti dítěte;
 • Dopad na neformované orgány a systémy dítěte;
 • Míra vylučování z mateřského, dětinského těla: závisí na zralosti vylučovacích funkcí jater, ledvin;
 • Trvání léčby;
 • Citlivost dítěte na tento lék;
 • Pravděpodobnost alergických reakcí.

Pokud je léčba kombinována s kojením, je důležité zvolit nejvhodnější a nejbezpečnější schéma střídavého krmení a léků. Nejprve musíte zjistit, jak dlouho koncentrace léku v krvi, a tedy v mateřském mléce, dosáhne svého maxima (to lze nalézt v pokynech). Proto by měl být plán krmení stanoven tak, aby nepřekračoval období maximálního obsahu léčiva v mléce.

Co je škodlivé zakázané antibiotikum škodlivé pro dítě?

Již dlouho je známo, že antibiotika během kojení mohou ovlivnit kvalitu mateřského mléka, poškodit dítě. Léky pronikají do krevního řečiště a poté do mléka a vstupují do těla drobků a vyvolávají následující reakce:

 1. Otrava. Vyvíjí se díky hromadění toxických látek. Výsledkem je, že dítě vykazuje příznaky obecné intoxikace: gastrointestinální nevolnost, zvracení, horečka až subfebrilní známky.
 2. Rychle nebo postupně se rozvíjející alergické reakce, zejména u dětí prvního roku života. Je to kvůli nezralosti střeva a jeho neschopnosti absorbovat škodlivé látky. Tím, že obchází střeva, alergeny vstupují přímo do krevního řečiště.
 3. Zpomalení tvorby kostí, změkčení a ničení kostí, barvení zubní skloviny.
 4. Poškození kloubů doprovázené silnou bolestí a příznaky reaktivní artritidy.
 5. Poruchy spánku. Dítě se stává neklidným, slzným, často se probouzí v noci.
 6. Změna střevní mikroflóry, vedoucí k dysbióze, rozvoji drozdu. V tomto případě se vitamíny a minerály, které vstupují do těla dítěte s mateřským mlékem, přestávají plně vstřebávat. To vede k zakrývání, intelektuálnímu a duševnímu rozvoji..
 7. Změna složení krve. Ve většině případů je koagulace krve narušena a zvyšuje se riziko krvácení.
 8. Zcela netvořený vylučovací systém pro děti nemá čas se zbavit škodlivých látek a postupně se hromadí v těle dítěte. To je velmi nebezpečné, protože to může vyvolat zpoždění ve fyzickém nebo duševním vývoji..
 9. Těžké poškození ledvin, sluchových orgánů a zraku. Dokonce i ty nejmenší dávky aminoglykosidových antibiotik užívané kojící matkou mohou způsobit vážné komplikace. Porušení se ne vždy projevuje v raném věku. Zvláštní zákeřnost toxického léku spočívá v tom, že člověk ztrácí schopnost slyšet již v dospělosti, aniž by si uvědomil příčiny náhlé patologie..
 10. Játra dítěte podléhají ohromné ​​zátěži a snaží se z těla odstranit chemikálie. Nadměrná exprese vede k funkčním poruchám orgánu a rozvoji jaterních patologií.
 11. Vývoj jaderné žloutenky nebo narušené mozkové aktivity u kojenců může vést k léčbě kojící matky sulfanilamidy.

Skutečnost, že antibiotická terapie může poškodit ještě silné tělo dítěte, je tedy bezpochyby. Tetracykliny, linkosamidy, fluorochinolony, sulfanilamidy, aminoglykosidy jsou zvláště nebezpečné pro kojence.

Současně však bez včasné antibiotické terapie dochází k závažným infekcím, které vedou k postižení nebo dokonce k smrti. Mezi nejnebezpečnější patří: meningitida, pneumonie, tuberkulóza, syfilis.

A pak vyvstává otázka: stojí za to kojit, abyste připravili dítě o nejdražší osobu - matku? Samozřejmě že ne. Jedinou věcí, kterou lze chránit dítě před nebezpečnými účinky nelegálních drog, je přerušit laktaci po dobu léčby. Ve většině případů je antibiotická terapie navržena na 7-10 dní. Během této doby by mělo být dítě převedeno na umělé krmení a mléko dekantováno nejméně 6krát denně. Obzvláště důležitá je noční dekantace, protože právě v této denní době je produkován hormon prolaktin, který je zodpovědný za plné laktace. Pro urychlení procesu odstraňování „špatného“ mléka používají některé matky odsávačky, elektrické modely se obzvláště snadno ovládají.

Každý ví, že pro dítě není nic užitečnějšího než mateřské mléko, které obsahuje vše, co je nezbytné pro plný rozvoj těla dítěte. Pokud tedy máte příležitost, než začnete brát antibiotika, můžete si vyrobit zásoby mléka dekantací a zmrazením.

Důležité! Převedením drobků do směsí ho nemůžete nakrmit novorozeneckou bradavkou, ze které samo proudí mléko. Děti si velmi rychle zvyknou na snadnější způsob stravování a poté odmítají „dostat“ mateřské mléko. Pokud se krmíte lžičkou nebo struky s mikroskopickou dírou, bude dítě šťastné, že matku znovu vezmou prsa..

Ihned po terapii není možné vrátit se kojení. Je to proto, že se v matčině těle hromadí chemikálie a jejich koncentrace v mateřském mléce je pro dítě škodlivá. Před opětovným nanesením dítěte na prsa je nutné vydržet 2 až 7 dní po užití poslední dávky léku zakázané během kojení (vše záleží na rychlosti vylučování účinné látky).

Stává se, že po přerušení kojení se objem mléka snižuje. K normalizaci laktace potřebuje kojící matka obohatit svoji stravu bílkovinným jídlem, vypít nejméně 2 litry tekutiny denně. Proces obnovení laktace může trvat 2 týdny až 3 měsíce, takže buďte trpěliví. Nejdůležitější věcí je nevzdávat se a nezbavovat své dítě nezměnitelného mateřského mléka.

Video kojící antibiotika

Antibiotika pro laktaci

Ve skutečnosti není všechno tak beznadějné, protože existují antibiotika, která jsou povolena během laktace a mají minimální vedlejší účinky. Proto byste mu při kontaktu s lékařem měli povědět o své funkci kojící matky. Toto preventivní opatření je velmi důležité, protože pro období laktace existují bezpečné léky a léčebné režimy. Neměli byste proto důvěřovat radám přítele nebo pochybným internetovým doporučením a samoléčit. Pouze kvalifikovaný odborník si bude moci vybrat účinné antibiotikum, které je pro dítě co nejnebezpečnější a doporučit jemné dávkování.

Mezi zvolené léky patří:

Polosyntetické makrolidy - jsou bezpečné, často předepsané léky, ale stále mohou vyvolat změnu střevní mikroflóry, rozrušení stolice u dítěte. Jejich použití se nedoporučuje v prvním měsíci života dítěte.

Polosyntetické peniciliny - je předepsáno, pokud přínosy jeho použití překročí možná rizika. U kojenců může způsobit dysbiózu, drozd, rozrušení stolice, zvýšenou náchylnost k vnějším podnětům.

Cefalosporiny: Cefilim, Ceftriaxin - přecházejí do mateřského mléka v minimálních dávkách, a proto jsou léky klasifikovány jako povolené během kojení. Ve svém účinku na tělo dítěte jsou podobné předchozí skupině drog.

Monobactams - kojící matky mohou být užívány v mírných dávkách. Antibiotika této skupiny prakticky nepřecházejí do mateřského mléka, což znamená, že tělo dítěte je chráněno před negativními účinky chemických složek.

Pozornost! Je nepřijatelné brát antibiotika pro preventivní účely nebo při nejmenším onemocnění. Je důležité pochopit, že i ten nejnebezpečnější chemický přípravek má negativní vliv na stále křehké tělo dítěte.

Jak správně užívat antibiotika?

 1. Nepoužívejte samoléčiva, berte pouze ty léky, které jsou předepsány lékařem a jsou schopné neutralizovat mikroorganismy, které způsobily nemoc. Nesprávně zvolený lék nejen ublíží dítěti, ale nebude mít ani terapeutický účinek.
 2. Během užívání antibiotik sledujte stav dítěte. Pokud má nějaké nežádoucí účinky, jako je průjem, zvracení nebo vyrážka, je třeba navštívit lékaře, aby léčbu upravil.
 3. Nepřekračujte ani nesnižujte dávku předepsanou odborníkem. Zvýšení dávky může dítěti ublížit, jeho snížení sníží účinnost léčby a nakonec prodlouží dobu léčby.
 4. Antibakteriální lék užívejte během nebo bezprostředně po jídle. Do příštího krmení tedy bude koncentrace škodlivých látek v mléce klesat. Pokud je antibiotikum předepsáno 1krát denně, je lepší ho pít po večerním krmení. Pokud dvakrát denně: vezměte první před denním spánkem a druhou - po 12 hodinách, před nočním spánkem.
 5. Pijte tablety a tobolky velkým množstvím vody. To urychlí rozpuštění léku a jeho vstup do krevního řečiště..
 6. Před zahájením léčby byste se měli obrátit na svého pediatra, aby předepsal léky na podporu drobečky.

Pokud se dítě narodilo předčasně nebo jeho věk je kratší než týden, jsou i s antibiotiky přijímána s velkou opatrností.

Všechny informace o drogě jsou obsaženy v pokynech k ní připojených. Měl by být studován, i když lékař již předepsal léčbu. Máte-li pochybnosti o kontraindikacích, můžete se poradit s odborníkem na kojení. Užíváním povolených antibiotik podle schématu předepsaného odborníkem se můžete vyvarovat nežádoucích účinků u matky i dítěte.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Antibiotika pro kojení

Obsah:

Mnoho žen odmítá brát potřebné léky včas, protože se obává, že to dítě poškodí, a tím ohrožuje jejich zdraví a schopnost dále krmit dítě. Koneckonců, pokud není nemoc léčena včas, může jít do závažnější formy a způsobit komplikace.

Pokud trpíte určitým onemocněním, informujte svého lékaře, že kojíte, aby pro vás vybral nejvhodnější, nejjemnější a schválenou léčbu..

Schválená antibiotika během kojení

Ukazatelem toho, že antibiotikum lze použít pro kojení, je jeho nízká penetrace do mateřského mléka, relativně rychlé vylučování, nedostatek toxicity u dítěte, jeho bezpečnost pro rostoucí tělo.

Hlavní skupiny antibakteriálních látek, jejichž použití je možné při kojení, jsou:

 • Peniciliny (ampicilin, amoxicilin, augmentin, ospamox a další). Léky této skupiny jsou léky volby, pokud jsou nezbytná antibiotika (za předpokladu, že jsou aktivní proti patogenu, který způsobil nemoc). Tyto léky jsou v relativně nízkých koncentracích převáděny do mateřského mléka. Negativní vlastnosti této skupiny jsou jejich vysoká schopnost vyvolat alergické reakce u matky i dítěte. Z tohoto důvodu je nutné přísně sledovat kožní reakci na tato antibiotika. Mohou také způsobit uvolnění stolice..
 • Cefalosporiny (Cefuroxim, Cefradin, Ceftriaxon a další). Léky v této skupině také špatně pronikají do mateřského mléka. Nemají toxicitu, neovlivňují růst a vývoj dítěte.
 • Makrolidy (azithromycin, erythromycin, klarithromycin). Přestože antibiotika této skupiny dobře pronikají do mateřského mléka, není pozorováno žádné negativní působení na dítě. Nejčastěji jsou léky volby pro alergickou reakci na antibiotika řady penicilinů a cefalosporinů.

Pravidla pro užívání antibiotik kojení

Chcete-li minimalizovat možné nežádoucí účinky při užívání antibiotik (povoleno), dodržujte několik pravidel:

 • Neléčte sami. Jděte k lékaři a nechte mu předepsat nejvhodnější lék pro vás ve správné dávce..
 • Nepokoušejte se snižovat dávku léku. To může vést k selhání léčby a prodloužit dobu léčby..
 • Užívejte antibiotikum během krmení nebo ihned po něm. Zkuste distribuovat léky (podle pokynů a předpisů lékaře) tak, aby k nim došlo v době před maximálním intervalem krmení. Například, pokud potřebujete pít toto antibiotikum jednou denně, udělejte to během večerního krmení. Pokud 2krát denně, pak poprvé, co pijete před spaním (nebo spíte na čerstvém vzduchu), a druhý - po 12 hodinách večer nebo v noci.

Zakázaná antibiotika pro laktaci

V některých případech jsou povolená antibiotika neúčinná proti určitému patogenu a lékař je musí předepsat, když vezme, která laktace by měla být přerušena. Nezoufejte, protože po ukončení léčby můžete snadno obnovit kojení.

Mezi zakázaná antibakteriální léčiva pro kojení patří:

 • Aminoglykosidy (amikacin, kanomycin, streptomycin a další). Přestože léky této skupiny v nízkých koncentracích pronikají do mateřského mléka, možná toxicita pro sluchový a ledvinový orgán dítěte neumožňuje jejich použití při kojení.
 • Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin) dobře pronikají do mateřského mléka. Negativně ovlivňují také rostoucí tělo dítěte: díky tvorbě komplexních sloučenin s vápníkem mohou tyto léky narušit vývoj kostní tkáně a skloviny..
 • Fluorochinolony (Ciprofloxocin) ve velkém množství pronikají do mateřského mléka a mohou způsobit narušení vývoje chrupavky dítěte.
 • Lincomycin dobře proniká do mléka. Způsobuje významné poruchy střev dítěte.
 • Clindomycin způsobuje rozvoj pseudomembranózní kolitidy u dětí, jejichž matky jej používaly kojení.
 • Sulfanilamidy ovlivňují metabolismus bilirubinu u novorozenců, což může vést k vývoji jaderné žloutenky.

Kojení po užití antibiotik

Důležité Pokud mámě byla předepsána antibiotika z poslední skupiny, krmení by mělo být zastaveno. To však neznamená, že pokračování laktace po léčbě je nemožné..

Pro udržení produkce dostatečného množství mléka je nutné mléko pravidelně exprimovat:

 • To se nejlépe provádí s frekvencí, s níž vaše dítě cucal před léčbou nebo po 3-4 hodinách.
 • Nezapomeňte na noční pumpování, protože to je to, co podporuje uvolňování hormonu prolaktinu, který podporuje laktaci.
 • Pro samotný proces můžete použít odsávačky. Nejpohodlnější a nejpohodlnější jsou jejich elektrické modely.

Je dobré, pokud máte v mrazničce zásobu mateřského mléka, což vám umožňuje krmit dítě svým dříve vyjádřeným mlékem. Pokud tam není, musíte dočasně přejít na směs (výběr směsi si vyžádejte od svého pediatra). Pro krmení použijte láhev s bradavkou s malým otvorem co nejblíže velikosti bradavky.

Zobrazit skrýt komentáře (jeden komentář)

Komentáře (Jeden komentář)

Když byl oblek velmi silný, vzala Azithromycin (sumamed). Četl jsem spoustu informací o kompatibilitě antibiotik a kojení, ve skutečnosti, pokud užíváte léky přijatelného počtu, nejnepříjemnějším účinkem na dítě je dysbióza jeho střev, která je způsobena těmi 10% drogy, která přichází s mlékem. V zásadě ne všechno je tak děsivé - hlavní věcí je vzít matce hodně probiotik, prospěšných bakterií, také se částečně dostat k dítěti a chránit mikroflóru jeho střev.

Užívání antibiotik kojení, povolených a zakázaných léků

Nic nezpůsobuje poruchu u kojící matky, jako je nemoc a potřeba antibiotik. Bez ohledu na to, jak tvrdě se maminka snaží chránit sebe, každý může onemocnět. Někdy zima zmizí bez následků. Ale existují situace, kdy se infekce stává bakteriální, a dokonce i při kojení se matka neobejde bez antibiotik. Během kojení je žena zodpovědná za své zdraví a zdraví dítěte. Specialisté identifikují seznam léků, které jsou při kojení zakázány a povoleny.

Jsou antibiotika kompatibilní s HB

Při žádosti o konzultaci s odborníkem je třeba uvést, že jste matka s dítětem. Je možné použít kojení antibiotika a v jakých dávkách je na rozhodnutí lékaře, protože kojení a některé skupiny antibiotik nejsou kompatibilní.

Ukazatele pro zařazení antibiotika do seznamu povolených a kompatibilních s kojením:

 • schopnost aktivně působit na bakterie;
 • minimální průnik do mléka;
 • rychlé stažení;
 • minimální toxicita pro dítě a bezpečnost.

Pokud jsou požadována antibiotika?

V případě bakteriální infekce je kojící matka nucena přejít na antibiotika. Nezapomeňte předepisovat antibiotika i během laktace:

 • infekce po porodu;
 • mastitida;
 • onemocnění dýchacích orgánů (pneumonie) nebo ORL (tonsillitis);
 • střevní infekce;
 • zánět močového systému, zánět ledvin (pyelonefritida).

Žena, která musí začít užívat antibiotika ze seznamu zakázaných, musí přestat kojit a přejít na umělé směsi. Během léčby antibiotiky se však přijímají opatření k udržení laktace.

Vliv na tělo dítěte

Ve velké většině případů mají antibiotika na dítě negativní vliv. Pronikají do krve a mléka a vstupují do těla dítěte. Důsledky mohou být následující:

 • otrava;
 • alergické projevy;
 • poruchy spánku;
 • trávicí problémy;
 • dysbióza;
 • slabá imunita;
 • hromadění antibiotik v těle kvůli slabému vylučovacímu systému;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • špatná absorpce vápníku;
 • vliv na funkci jater a vývoj patologií.

Proto typ léčiva, kompatibilita s krmením, dávkování volí lékař na základě následujících ukazatelů:

 • toxicitu účinných látek;
 • dopad na vývoj dítěte a na fungování jeho vnitřních orgánů;
 • vedlejší účinky účinné látky nebo složek léčiva na tělo dítěte;
 • riziko alergických reakcí;
 • individuální citlivost dítěte na složky léku;
 • čas stažení aktivní složky z těla;
 • kompatibilita krmení.

HB antibiotika

V ideálním smyslu jsou antibiotika a kojení obtížnými pojmy. V situacích, kdy antibiotika z povoleného seznamu nevyhovují této nemoci, rozhodne lékař o jmenování antibiotik, která jsou během kojení zakázána.

Důležité! Se správným přístupem k problému, implementací všech doporučení, po absolvování léčebného cyklu žena pokračuje v kojení.

Seznam zakázaných drog zahrnuje:

 1. Aminoglykosidy. Aktivní složky této skupiny léků vstupují do mléka v některých množstvích, ale i malé objemy mohou nepříznivě ovlivnit orgány sluchu a fungování ledvin. Léky jako Amikacin, Streptomycin, Canomycin apod. Proto nejsou kompatibilní s kojením.
 2. Tetracykliny. Mezi ně patří tetracyklin, doxycyklin. Účinné látky těchto léčiv mají schopnost proniknout hluboko do mléka. Negativním účinkem na tělo dítěte je výskyt sloučenin s vápníkem, což vede k poruchám ve vývoji kostí, zubní sklovině.
 3. Fluorochinolony, drogy ve velkém množství, vstupují do mléka, poté do těla dítěte, což narušuje vývoj tkáně chrupavky dítěte.
 4. Lincomycin má schopnost rychle proniknout do mléka, ovlivňuje činnost střeva.
 5. Clindomycin, jeho průnik do těla způsobuje pseudomembranózní kolitidu.
 6. Sulfanilamidy ovlivňují metabolismus bilirubinu v těle dítěte, tyto procesy vedou ke vzniku žloutenky.

Povolená antibiotika

Pokud je zapotřebí kurz, kojící matka se primárně zajímá o otázku: jaká antibiotika lze ještě užívat při kojení.

V důsledku požití malého objemu v mléce kojící ženy nepředstavují pro dítě významné poškození. Seznam schválených léčivých přípravků zahrnuje penicilin, cefalosporiny, makrolidy. V těchto přípravcích je třeba poznamenat, že lékař rozhoduje o míře rizika a potřebě průběhu léčby.

Odborníci přesto nemají jednomyslný souhlas s užíváním schválených drog, takže při absolvování kurzu je věnována velká pozornost stavu dítěte. Dojde-li k nepříznivým účinkům, je průběh podávání ukončen, další chod se provádí podle doporučení specialisty.

Penicilin a jeho deriváty

Penicilinová antibiotika jsou kompatibilní s kojením. Patří mezi ně ampicilin, augmentin, amoxiclav, Ospamox atd. Tyto léky jsou předepisovány pro svou aktivitu na původce nemoci. Mají minimální pronikání do mléka, nejméně toxické. Mohou však vyvolat alergické projevy, jak u samotné matky, tak u dítěte. Kromě alergií může způsobit průjem.

Cefalosporinová skupina

Mezi cefalosporiny patří cefradin, cefuroxim, ceftriaxon. Podobně jako penicilin, neškodný pro matku i dítě. Nemají vysoký průnik do mléka a nemají toxicitu. V průběhu léčby se někdy objevují alergické projevy, průjem.

Makrolidové přípravky

Makrolidy zahrnují: Erythromycin, Macropen, Azithromycin, Vilprafen, Sumamed, Clarithromycin. I při hlubokém průniku nezpůsobují na dítě negativní účinky. Tato léčiva jsou dobrou náhradou alergických reakcí na léky skupiny penicilinů..

Vlastnosti užívání antibiotik pro kojící matky

Aby antibiotika během kojení měla minimální účinek na tělo dítěte a současně byl během léčby získán pozitivní výsledek, byla vyvinuta určitá pravidla:

 1. Potřeba přijetí, druh léku, dávkování předepisuje pouze odborník.
 2. Neměňte dávku, snižujte ji. Účinnost léčby je snížena, zatímco situace se může zhoršovat a zhoršovat.
 3. Příjem se provádí během krmení nebo po něm. Doporučuje se užívat před velkým intervalem v krmení, takže vrchol akumulace aktivních složek klesá na delší přestávku. Pokud se užívá jednou denně, pak po večerním krmení.
 4. Probiotika jsou předepisována k udržení normální střevní flóry a zajištění její plné funkce..

Stojí za to vzdát se laktace kvůli antibiotikům

Každá matka ví, že mléko je pro dítě nejcennějším jídlem. Proto v žádném případě nemusíte kojení zastavit, udělejte vše potřebné pro to, aby se po absolvování kurzu antibiotik vrátil do krmení. Průběh léčby zpravidla trvá až sedm, ve výjimečných případech až deset dní.

Chcete-li uchovat mléko při užívání zakázaných antibiotik, musíte:

 1. Po třech (čtyřech) hodinách se mléko pravidelně vylučuje na frekvenci, s jakou bylo krmeno.
 2. Nezapomeňte provést noční dekantaci. V noci, od tří nocí do osmi ráno, dochází k maximální produkci prolaktinu, hormonu zodpovědného za kojení..
 3. Prsní čerpadla jsou povolena.
 4. Pokud je to možné, zmrazte přívod mléka, zajistěte maximální dodávku. Existují určitá doporučení pro správné zmrazení..
 5. Při přechodu na dočasné umělé krmení se směs vybere po konzultaci s odborníkem. Během krmení použijte bradavku s malým otvorem, aby si dítě nezvyklo na lehké sání. Následně může odmítnout brát prsa..

Zotavení kojení po užití antibiotik

K obnovení výživy dochází až po úplném stažení aktivních složek z těla ženy. Doba koncentrace v krvi závisí na schopnosti vázat se na plazmatický protein. Čím je menší, tím pomaleji se vylučují složky léčiva. Pokyny k danému léku označují dobu léku v těle.

Čím menší je dítě, tím snazší je vrátit se ke krmení. Pro rychlý návrat musíte být vždy se svým dítětem co nejvíce. Neustálé spojení přispívá k produkci prolaktinu a oxytocinu, laktačních hormonů. Je to dítě s aktivním sáním, je schopné obnovit produkci mléka. Protože obnovení laktace je velmi důležitý proces, je nutné odložit všechny věci a zaměřit se na něj výhradně. Odpočinek, minimální vzrušení a stresové podmínky. Přísné odmítnutí dudlíků a malých lahví. Při pravidelném sání dítě uspokojí svůj hlad, a to i v malém rozsahu, a vyvine sání.

Chcete-li se vrátit kojení, musíte vyrovnat stravu a každodenní rutinu. Zavádějte do dietních produktů, které podporují zvýšenou produkci mléka, zvyšují množství bílkovinného jídla, spotřebovávají nejméně dva litry tekutin.

Mezi produkty, které podporují laktaci, patří:

 • mrkvová šťáva, pít čerstvě připravený, nejlépe po jídle, pro lepší vstřebávání vitamínů;
 • infuze sušeného ovoce, s přidáním dat;
 • data v jejich čisté formě;
 • bylinné čaje s fenyklem, anýzem, oreganem, meduňkovým balzámem, kmínem, koprem;
 • čaj se zázvorem a medem (použití včelích produktů je pod pečlivou pozorností, protože med je silný alergen);
 • nápoje z bobulí, zejména z brusinek;
 • ořechy (vlašské ořechy a mandle);
 • kaše, brokolice.

Během období krmení se vyplatí pečlivě užívat jakékoli léky, protože to ovlivňuje kvalitu mléka, stav dítěte a jeho zdraví. O potřebě antibiotik rozhoduje výhradně lékař, který bere v úvahu všechna rizika. Avšak za předpokladu dodržení všech pravidel a doporučení bude léčebný proces efektivní a bude možné zahájit kojení.

Jaká antibiotika můžete kojit?

Bohužel, bez ohledu na to, jak se chráníme před nachlazením, každý to dokáže chytit. Navíc, někdy i při vhodné léčbě, se virová infekce stává bakteriální a k jejímu poražení jsou zapotřebí antibiotika. Léčebný proces je někdy komplikován skutečností, že těhotné ženy nebo kojící matky musí být léčeny, které jsou odpovědné nejen za své zdraví, ale také za zdraví svého dítěte. Nicméně během laktace jsou povoleny antibakteriální látky, což znamená zdraví mladých matek v bezpečných rukou farmaceutů.

Proč jsou antibiotika předepisována během kojení

Během kojení je důležité věnovat velkou pozornost vašemu zdraví. Důvodem je skutečnost, že kojení je úzkým kontaktem dítěte s matkou, a proto může být matkou infikováno různými chorobami. V případě nemoci bude muset matka užívat léky, které mohou nepříznivě ovlivnit mateřské mléko. Během laktace jsou zvláště nebezpečná antibiotika. Jsou předepisovány pro léčbu chorob způsobených bakteriemi nebo mikroby. Jedná se o nemoci, jako je cystitida, pneumonie, pyelonefritida, mastitida a další.

Mnoho matek, které potřebují brát antibiotika, přestává kojit a přenést své dítě do krmení.

Vlastnosti účinků drog na tělo dítěte

Ve většině případů mohou mít antibiotika na dítě škodlivé účinky. Během kojení pronikají do krevního řečiště a mateřským mlékem vstupují do těla dítěte. To může způsobit otravu, alergickou reakci, poruchy spánku, poruchy trávení a stolici a další vedlejší účinky u dítěte..

Kromě toho se mohou hromadit léky, které vstupují do těla dítěte, což je spojeno s jeho nezralým vylučovacím systémem. To vše poškozuje dítě a může zpomalit jeho vývoj. Nezralá játra budou mít problémy se zvládáním s odstraněním léku z těla drobků a nakonec to může selhat, což je plné s vývojem jaterních patologií.

Jaká antibiotika můžete kojit?

Existuje však řada antibiotik, která lze brát během kojení. Taková antibiotika se rychle vylučují z těla, v nízkých koncentracích se vyskytují v mateřském mléce, jsou netoxická a bezpečná pro dítě. Mezi antibiotika, která jsou povolena během kojení, patří následující skupiny:

 1. Peniciliny (augmentin, amoxicilin, ampicilin atd.). Peniciliny se vyznačují nízkou toxicitou. Užívání antibiotika ze skupiny penicilinů však může způsobit průjem a vyrážku u matky i dítěte. Naštěstí je to téměř jediný vedlejší účinek, který způsobují antibiotika penicilinu..
 2. Cefalosporiny (cefadexin, cefradin, cefuroxim atd.). Cefalosporiny jsou netoxické. Antibiotika této skupiny neovlivňují vývoj dítěte a podle oficiální verze nemají žádné důsledky pro děti. Taková léčiva však snižují tvorbu vitaminu K ve střevech, a proto se snižuje srážení krve, což zvyšuje riziko krvácení. Absorpce vitamínu D a vápníku je však snížena..
 3. Makrolidy (Sumamed, Vilprofen, Azithromycin, Clarithromycin atd.). Makrolidy se také běžně označují jako antibiotika povolená během laktace. Jsou přenášeny velmi dobře mateřským mlékem na dítě, aniž by na něj měly žádné negativní účinky. Obvykle jsou předepisovány v případě alergických reakcí na antibiotika dalších dvou skupin (peniciliny a cefalosporiny)..

Výše uvedené skupiny antibiotik jsou oficiálně schváleny pro použití během kojení. Mohou však u dítěte způsobit některé poruchy:

 • vyrážka;
 • snížená imunita;
 • výskyt průjmu;
 • dysbióza a snížená mikroflóra;
 • porušení ledvin a jater;
 • zvýšené riziko krvácení;
 • drozd vývoj;
 • nízká absorpce vápníku a vitamínu D.

Při předepisování antibiotik by měl lékař pacienta upozornit na možné negativní důsledky. V tomto případě se doporučuje buď kojení dočasně zastavit, nebo přestat užívat léky.

Pravidla pro přijímání antibiotik kojení

Existují určitá pravidla pro užívání antibiotik během kojení..

Za prvé, nemůžete sami léčit. Toto pravidlo je pravděpodobně hlavní, protože nesprávně vybraný lék může nejen ublížit dítěti, ale nemusí matce vůbec pomoci, což znamená, že takové riziko nebude odůvodněno. Je nutné se poradit s lékařem (obvykle terapeutem), který mu předepíše požadované zařízení a dávkování.

Za druhé, nemůžete snížit předepsanou dávku antibiotika. Protože v tomto případě může být léčba neúčinná a bude nutné pokračovat v kurzu.

Za třetí, antibiotikum se nejlépe užívá buď během procesu krmení, nebo po něm, takže dávka léčiva, kterou se dítě může dostat do těla, je minimální. Doporučuje se zvolit maximální dobu krmení pro přijetí léku. Pokud potřebujete pít antibiotikum jednou denně, je lepší to udělat večer před spaním, pokud potřebujete pít antibiotikum dvakrát, pak poprvé odpoledne před spaním a podruhé večer před nočním spánkem.

Než začnete užívat antibiotikum, měli byste se poradit s pediatrem, který může dítěti předepsat udržovací léky. V případě negativní reakce dítěte na drogu je nutné ji přestat užívat a konzultovat s lékařem.

Pokud je dítě mladší než týden nebo předčasné, antibiotika by měla být užívána velmi opatrně, dokonce i těch, která jsou povolena. Máte-li jakékoli pochybnosti o kontraindikacích pro matku, můžete kontaktovat svého kojícího poradce..

Při dodržení všech pokynů a bez samoléčení, povolená antibiotika během laktace nepoškodí matku ani dítě.

Jaká antibiotika jsou zakázána

Během kojení jsou zakázány léky. Tato antibiotika jsou přenášena ve vysoké koncentraci a způsobují velmi negativní reakce u dítěte..

Zvláštní skupinou antibiotik, která jsou během kojení zakázána, jsou aminoglykosidy. Tato skupina léků zahrnuje gentamicin, amikacin, streptomycin, neomycin a další. Ve srovnání s jinými antibiotiky jsou léky skupiny aminoglykosidů nejvíce toxické. Jsou předepisovány pouze v nejzávažnějších případech: sepse, meningitida, peritonitida a abscesy vnitřních orgánů. Použití těchto léků je charakterizováno výskytem takových vedlejších účinků, jako je poškození zrakového nervu, ztráta sluchu (až hluchota) a vestibulární poruchy. Proto musí lékař při předepisování těchto antibiotik varovat před všemi možnými důsledky a doporučit kojení.

Mezi antibiotika, která jsou během laktace zakázána, patří tetracykliny. Jejich použití má za následek zhoršení stavu zubů a kostí, narušení normálního fungování jater a zakrnělý růst..

Antibiotika fluorochinolonové skupiny mohou narušit vývoj chrupavky dítěte. Lincomycin, přecházející do mateřského mléka, významně narušuje fungování střev dítěte. Clindomycin může způsobit krvácení v gastrointestinálním traktu.

Sulfanilamidy mohou způsobit krvácení, ovlivnit kostní dřeň a narušit fungování krevních cév a srdce. U novorozenců takové antibiotikum ovlivňuje metabolismus bilirubinu, což může vést k jaderné žloutence.

Tinidazol a metronidazol zpomalují růst a přispívají ke vzniku žlutého odstínu na zubech. Novorozenec může trpět zvracením a poruchami stolice. U dítěte dochází k narušení metabolismu bílkovin. Levomecitin způsobuje poškození kostní dřeně dítěte.

Jak obnovit laktaci po léčbě

Nejdůležitější jsou otázky týkající se krmení kojících matek. Obzvláště, když nemoc není léčitelná skupinou schválených léků a musíte se obrátit na ty zakázané. V případě předepisování léku ze seznamu zakázaných antibiotik kojící matce je nezbytné zastavit přirozené krmení. To však neznamená, že laktace nemůže po takovém přerušení pokračovat..

Aby se mléko dále rozvíjelo, je nutné ho vyjádřit každé tři až čtyři hodiny. Současně, aniž bychom zapomněli na noční pumpování, protože díky tomu se uvolňuje hormon prolaktin, který podporuje laktaci. Proces dekantace může být prováděn jak ručně, tak pomocí odsávacích pump. Velmi vhodné jsou elektrické odsávačky.

Je velmi dobré, když kojící matka má v mrazničce zásobu exprimovaného mateřského mléka. To umožní během období antibiotické léčby krmit dítě vlastním mateřským mlékem. Pokud takové zásoby neexistují, bude nutné dočasně přejít na směs, jejíž výběr lze konzultovat s pediatrem. Nejlepší je použít krmnou láhev s bradavkou, která má malý otvor, který je nejvhodnější pro velikost bradavky.

Po ukončení léčby je naprosto nemožné okamžitě pokračovat v kojení. Je nutné počkat, až bude lék úplně odstraněn z těla. Každé antibiotikum má svůj vlastní časový interval. Závisí to na spojení antibiotika s plazmatickými proteiny. Čím je spojení menší, tím déle bude lék vylučován z těla. Některá antibiotika jsou eliminována po 40-60 hodinách a některá jsou zpožděna o týden po poslední dávce.

Čím nižší je věk dítěte, tím snazší je návrat kojení. Pro dítě do tří měsíců bude stačit 1–2 týdny na návrat kojení.

Nejprve je třeba, aby se kojení vrátilo, je třeba s dítětem trávit co nejvíce času. Neustálý kontakt s dítětem pomáhá vytvářet laktační hormony (prolaktin a oxytocin). Zároveň se dítě začne vyvíjet lépe a aktivněji sát. Pro obnovení laktace je důležité úplně přejít na dítě, přesunout všechny domácí práce k manželovi nebo jiným příbuzným a také se vyhnout stresu a přepracování.

Nejdůležitější roli při obnově laktace hraje přímo samotné dítě, protože čím aktivnější kojí, tím rychleji se produkuje prolaktin. Je důležité často připevňovat dítě k hrudi, takže se rychle přizpůsobí jeho sání. Současně dítě uspokojí nejen svůj hlad, ale i sací reflex.

Chcete-li vrátit kojení, musíte lahvičku opustit dudlíkem a figurínou. Pro krmení dítěte se doporučuje použít měkkou lžičku. Pokud se produkuje málo mléka a po kojení je ještě mléko, je nutné ho pravidelně vyjadřovat. Pokud se na bradavkách objeví praskliny, musíte přerušit proces obnovy laktace.

Nemůžete náhle odmítnout krmení, je odstraňováno postupně, zatímco každé krmení by mělo končit prsou. Aby matka mohla vrátit mléko, musí jíst správně a vyváženě, konzumovat bílkovinová jídla a pít co nejvíce tekutiny denně (nejméně dva litry). Po přestávce se nevzdávejte, protože návrat kojení je skutečný.

Články O Neplodnosti