Hlavní Analýzy

Povolená a zakázaná antibiotika během těhotenství

Užívání většiny léků, zejména antibiotik, je během těhotenství vysoce nežádoucí. Protože mnoho z nich je schopno vstoupit do plodu přes placentu, což negativně ovlivňuje jeho vývoj a růst. Někdy však existují situace, kdy užívání léků, zejména antibiotik, je prostě zásadní.

Užívání některých antibiotik během těhotenství je přísně kontraindikováno, protože může způsobit poruchy vývoje plodu. Je obzvláště nebezpečné brát je v raných stadiích těhotenství (první trimestr), když jsou položeny všechny systémy a orgány budoucího dítěte..

Těhotenství významně oslabuje imunitu ženy, což způsobuje zhoršení stávajících chronických chorob a vede k nejzávažnějšímu průběhu mnoha nemocí, což nutí lékaře předepisovat antimikrobiální látky. V některých případech je musí žena brát téměř všech 9 měsíců (chronická pyelonefritida).

Antibiotika během těhotenství jsou předepisována pouze lékařem a podle přísných indikací.

Zakázaná antibiotika

 • Tetracyklin, doxycyklin. Mohou proniknout plotem přes placentu, kde se hromadí v pupenech a kostech zubů a narušují mineralizaci. Také negativně ovlivňují játra..
 • Phloxal, Nolitsin, Abactal, Ciprolet, Ciprofloxacin. V průběhu studií bylo zjištěno, že tato antibiotika poškozují klouby plodu. Studie na zvířatech.
 • Clarithromycin (Klabaks, Klacid, Fromilide). Toxický.
 • Midecamycin, roxithromycin (Rulid, Macropen). Toxický pro plod. U těhotných žen nebyly provedeny žádné testy.
 • Aminoglykosidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin). Mohou projít placentou, mají negativní vliv na vnitřní ucho a ledviny a mohou u dítěte způsobit hluchotu.
 • Furazidin (Furagin, Furamag), Nifuroxazid (Enterofuril, Ersefuril). Antibiotika mají škodlivé účinky na nenarozené dítě.
 • Chloramfenikol (syntetomycin, chloramfenikol). Proniká fetálním tělem placentou ve vysoké koncentraci, což způsobuje narušení vývoje kostní dřeně a buněčného dělení. Obzvláště nebezpečné je užívání těchto léků v pozdním těhotenství.
 • Dioxidin (Dichinoxid). Toto antibiotikum je během těhotenství zakázáno kvůli toxickým a mutagenním účinkům na plod u zvířete.
 • Co-trimoxazol (Biseptol, Groseptol, Bactrim). Proniká plodem ve vysokých koncentracích placentou, což má negativní vliv na jeho vývoj.
 • Trimethoprim. Zpomaluje růst plodu, zvyšuje riziko srdečních vad a vrozených malformací.

Platí v extrémních případech

 • Azithromycin (Sumamed, Hemomycin, Zi-faktor, Zitrolid). Tato antibiotika se používají pouze jako poslední možnost, například s chlamydiální infekcí během těhotenství.
 • Nitrofurantoin (furadonin). Může být použit pouze ve druhém trimestru těhotenství.
 • Metronidazol (Flagil, Klion, Metrogil, Trichopolum). Je zakázáno užívat v prvním trimestru, protože to může vyvolat vývoj vad končetin, mozku a genitálií plodu. Použití těchto antibiotik ve druhém a třetím trimestru je přijatelné, ale pouze ve zvláště extrémních případech.
 • Gentamicin. Je povoleno použít pouze ze zdravotních důvodů a v přesně vypočtené dávce. Při předávkování antibiotikem je rýže narozením dítěte hluchá.

Bezpečný

Zvažte, jaká antibiotika lze během těhotenství užívat:

 • Penicilin a jeho analogy (Amoxiclav, Amoxicillin, Ampicillin). Mohou projít placentární bariérou, ale nemají škodlivý účinek na plod. Vylučuje se zrychlenou rychlostí ledvinami.
 • Cefalexin, Cefazolin, Cefepim, Cefixime (Suprax), Ceftriaxon, Cefotaxime, Cefuroxim, Cefoperazon, Ceftazidime. Projděte placentární bariérou v malé koncentraci. Žádné nepříznivé účinky na plod.
 • Erythromycin, Spiramycin (Rovamycin), Josamycin (Vilprafen). Pronikněte placentou v nízkých koncentracích, aniž byste způsobili vrozené vady nebo abnormality ve vývoji plodu..

Absolutně jakékoli antimikrobiální lék je účinná látka, takže ji nelze užívat bez konzultace s lékařem. Pokud během užívání antibiotika dojde k nepříjemným pocitům nebo viditelným vedlejším účinkům, měli byste je okamžitě zastavit a navštívit lékaře.

Antibiotika během těhotenství. Mohu brát antibiotika?

Pouze několik žen se silnou imunitou nemá během těhotenství zdravotní problémy. Devět měsíců je poměrně dlouhé období a drtivé většině nastávajících matek se onemocní více než jednou. To není překvapivé, protože organismus pracující „pro dva“ ne vždy vydrží zátěž, ochranné vlastnosti těla padají a nastávající matka se stane náchylnou k infekci.

Během těhotenství by většina léků neměla být užívána, aby nedošlo k poškození dítěte. Proto se k ošetření používají jemné přípravky připravené na bázi bylin. Co když ale patologický proces ovlivní životně důležité orgány a hrozí nebezpečnými následky? Je možné brát antibiotika během těhotenství a nepoškodit plod??

Proč jsou potřebná antibiotika?

Antibiotika jsou léky, které bojují proti patogenům a choroboplodným zárodkům. S nepříznivým účinkem na patogenní mikroorganismy nejsou antibiotika bezmocná proti patologiím virového nebo houbového původu. Kromě toho může dlouhodobé používání antibiotik způsobit plísňová onemocnění (kandidóza atd.). Bakterie, které způsobily patologii, někdy neodpovídají na antibiotikum předepsané lékařem. V tomto případě je léčebný režim upraven, je vybráno jiné léčivo.

Mělo by se také pamatovat na to, že nejen složení léku je nebezpečné, ale také nesprávně vybrané dávky a porušení doby užívání..

Jaká jsou rizika antibiotik během těhotenství??

Před několika desítkami let lidé umírali na nemoci, které jsou nyní úspěšně léčeny antibiotiky. Léky jsou nepostradatelné pro léčbu pneumonie, cholery, nemocí genitourinárního systému atd. I takové zázračné léky však mají řadu vedlejších účinků, mezi něž patří skutečnost, že spolu s patogenními bakteriemi trpí také prospěšná mikroflóra těla. Bez „ochrany“ prospěšných bakterií člověk pociťuje takové nemoci, jako je průjem, kožní vyrážky a mnoho dalších. Stává se, že prospěšná mikroflóra umírá, zatímco patogeny přežívají, což se vysvětluje rezistencí bakterií na lék známý po mnoho let.

Pravidla pro užívání antibiotik

 1. Antibiotika předepisuje pouze lékař! Neměli byste užívat antibiotika, která vaši přátelé nebo příbuzní užívají, nebo antibiotika, která vám lékař naposledy předepsal.
 2. Nemůžete zastavit léčbu dříve, než je uvedeno. Pokud nepijete dávky označené lékařem, rozhodněte se, že jste byli vyléčeni dříve, pak bude veškerá vaše předchozí snaha zrušena a možná dokonce poškodí vaše zdraví..

Antibiotika během těhotenství

Antibiotika během těhotenství se odebírají, pokud testy prokázaly, že nemoc není virové povahy, ale bakteriální povahy. V tomto případě je nastávající matka vybrána léky v závislosti na typu onemocnění, stavu pacienta a délce těhotenství..

V prvním trimestru jsou antibiotika nežádoucí. Ženy někdy užívají antibiotika, aniž by věděly, že jsou těhotné, a pak se obávají, stojí za to udržet těhotenství? Sdělte svému gynekologovi své obavy, vyhodnotí rizika a poskytne nejlepší radu..

Ve druhém a třetím trimestru došlo k položení vnitřních orgánů plodu, proto je možné rozšířit seznam léčiv, včetně antibiotik. Během tohoto období se zpravidla léčí infekce, které mohou dítě poškodit.

Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná, pokud má žena následující patologie:

 • Pyelonefritida;
 • Pneumonie, akutní bronchitida;
 • Chlamydia
 • Nebezpečná střevní infekce;
 • Vážné zranění, zranění (otřesy), popálení;
 • Závažné komplikace infekční povahy: otrava krve, sepse;
 • Specifická onemocnění vyvolaná vzácnými mikroby: brucelóza atd..

Před vstupem do jakéhokoli antibakteriálního léku je nastávající matka testována na citlivost. Tato manipulace umožňuje určit patogen a vybrat nejúčinnější antibiotikum. Pokud není možné provést test, nastávající matka předepíše širokospektrální lék, který ovlivňuje všechny typy bakterií.

Antibiotika, která jsou během těhotenství zakázána:

 • Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin, morfcyklin atd.);
 • Sulfanilamidy (Biseptol, Bactri, Trixazol, Oribact atd.);
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Ciprofloxacin, Ciprolet atd.);
 • Nitrofurany (furadonin, nitroxolin atd.);
 • Chloramphenicol.

Antibiotika, která jsou povolena během těhotenství:

 • Penicilin a aminipeniciliny (ampicilin, amoxicilin, oxacilin, amoxiclav, femoklav a další);
 • Cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon, cefalexin, cefuroxim, cefotaxim, cefepim, ceftazidim);
 • Makrolidy (erytromycin, jamyamycin, spiramycin).

Užívání antibiotik během těhotenství neznamená výskyt zdravotních problémů u dítěte. Avšak neošetřené bakteriální infekce matky představují vážnou hrozbu. Pokud lékař předepíše léčbu, správně zvolená antibiotika uzdraví matku a nepoškodí dítě.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Povolená antibiotika během těhotenství

Během těhotenství by měla žena omezit užívání drog, kdykoli je to možné. Nastávající léky, nastávající matka riskuje nejen své zdraví, ale především zdraví svého dítěte. Existují však situace, kdy je nutné léky. Nejčastěji je nutné užívat antibakteriální látky. Je možné používat antibiotika během těhotenství? Tato otázka vyžaduje velmi pečlivý a kompetentní přístup. Zkusme na to přijít..

Je možné používat antibiotika během těhotenství?

Antibakteriální léčiva se používají k léčbě bakteriálních infekcí. Je třeba si uvědomit, že tyto prostředky neovlivňují viry, nejsou léky proti bolesti a antipyretika. Kromě toho antibiotika nejsou vůbec neškodnými léky, které mají mnoho kontraindikací a mohou mít mnoho vedlejších účinků. Můžete je tedy užívat pouze podle pokynů lékaře.

Je zvláště důležité si to pamatovat pro ženu během těhotenství. Tělo nastávající matky během tohoto období je více oslabené a bezbranné proti různým infekcím. Kromě skutečnosti, že žena v této době často zhoršuje chronická onemocnění, stává se bezbrannou proti mnoha nachlazením, infekčním onemocněním. A často existují situace, kdy je nemožné to udělat bez lékařského ošetření. Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná pro léčbu akutní pyelonefritidy, těžkého bolestí v krku, bronchitidy, pneumonie, těžkých střevních infekcí, hnisavých ran, popálenin. Kromě toho jsou antibiotika během těhotenství předepisována pro závažné infekční komplikace, jako je otrava krve, sepse. Ženy někdy trpí specifickými chorobami, při nichž jsou antibiotika jednoduše potřebná. Jedná se zejména o brucelózu (infekční onemocnění přenášené ze zvířat na člověka), boreliózu přenášenou klíšťaty (infekční onemocnění přenášené klíšťaty) a další choroby.

Účinek antibakteriálních léků

Antibiotika během těhotenství mají kromě terapeutického účinku mnoho negativních vedlejších účinků. Zaprvé negativně ovlivňují lidské játra, normální mikroflóru těla, významně snižují imunitu. Pro budoucí matku to může mít velmi závažné důsledky..

Účinek na plod do značné míry závisí na gestačním věku ženy.

 • Antibiotika v časném těhotenství jsou zvláště nebezpečná pro zdraví budoucího muže. Během tohoto období dochází k snášení a tvorbě tkání a orgánů plodu. Současně mateřská placenta ještě není připravena chránit dítě před pronikáním drog a jejich škodlivými účinky. Proto je většina antibiotik v časném těhotenství kontraindikována.
 • Ve druhém trimestru jsou již vytvořeny hlavní tkáně a orgány plodu. Ve fázi formace jsou mozek dítěte a genitálie. Budou se vyvíjet až do narození dítěte. Některá antibiotika jsou povolena během těhotenství druhého trimestru..
 • Ve třetím trimestru jsou povolena antibiotika mnohem širšího spektra.

V každém případě by však předpokladem užívání antibiotik během těhotenství mělo být jmenování léku lékařem. Pouze zkušený odborník si může správně zvolit antibakteriální látku, její dávkování, délku trvání léčby.

Při vývoji nejmenších vedlejších účinků by nastávající matka měla naléhavě konzultovat lékaře.

Druhy antibiotik

Všechna antibakteriální léčiva lze rozdělit do tří skupin:

 1. antibiotika, která jsou během těhotenství absolutně kontraindikována;
 2. antibiotika, která mohou těhotné ženy užívat opatrně;
 3. antibiotika, která mohou být použita během těhotenství pod dohledem lékaře.

Antibiotická léčba během těhotenství

Jaká onemocnění a stavy potřebují antibiotika během těhotenství

Antibiotická terapie je nutná, pokud existuje skutečné ohrožení zdraví nastávající matky nebo plodu. V některých případech je však léčba prováděna za účelem prevence infekčních chorob..

Antibiotika během těhotenství se používají, pokud existuje nebezpečí infekce plodu

 • patologie genitálií: chlamydie, vaginóza, trichomoniáza, syfilitická léze, kapavka;
 • poruchy dýchacího systému: různé formy sinusitidy, bronchitida, pneumonie;
 • cholecystitida;
 • krevní infekce;
 • poruchy genitourinárního systému: pyelonefritida, cystitida;
 • infekční onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • nebezpečný stav s hrozbou potratu, který je vyvolán infekčními chorobami;
 • polyhydramnios;
 • tvorba hnisavých ran, vředů s rozsáhlými lézemi kůže.

Po porodu jsou antibiotika předepisována k léčbě infekcí, které se vyskytly během porodu. Léky se často používají po císařském řezu.

Při výběru léků se bere v úvahu stav matky a dítěte, jakož i doba kojení.

Klasifikace antibiotických skupin

Antibakteriální léčiva se dělí podle nebezpečí a rizik, které účinné látky představují. Ošetřující lékař vybere na základě stupně ohrožení dítěte a matky určitý druh antibiotika.

 • Drogy skupiny A. Prostředky nepředstavují hrozbu pro matku a nenarozené dítě.
 • Skupina B. Je rozdělena do 2 typů: léky testované na zvířatech a léky, které prošly klinickým hodnocením na březích samicích a ženách. V prvním případě se vyskytly malé nežádoucí účinky, ve druhém nebyly zjištěny žádné odchylky..
 • Skupina C. Přípravky této kategorie byly testovány pouze na zvířatech. Byly zjištěny negativní reakce, které ovlivňují tvorbu plodu a mají toxický účinek..
 • Skupina D. Zjištěné negativní účinky na vývoj plodu.
 • Skupina X. Léky mají silný negativní vliv na tvorbu plodu..

Prostředky patřící do skupiny A a skupiny B jsou povoleny k použití v jakémkoli, včetně časném období porodu dítěte. Zbývající skupiny jsou zakázány, protože drogy mohou způsobovat vážné poruchy a poruchy u nenarozeného dítěte.

Nebezpečí a důsledky užívání drog

Nekontrolované užívání drog patřících do skupiny antibiotik může způsobit závažné poruchy a patologické procesy u dítěte až do smrti.

Přijímání antibiotik představuje největší riziko pro plod v prvním trimestru - v době začátku tvorby všech orgánů plodu. Riziko komplikací se proto několikrát zvyšuje.

Možné malformace plodu v prvním trimestru:

 • úplná absence jednoho z orgánů;
 • hypoplasie - ne zcela vyvinutá končetina nebo část orgánu;
 • změněné umístění těla.

Většina závažných důsledků je spojena se stádiem tvorby placenty, která plní ochranné funkce plodu a brání pronikání patogenní flóry a toxických látek. Z tohoto důvodu je užívání antibiotik ve druhém trimestru méně nebezpečné a nezpůsobuje tak závažné komplikace..

Doporučujeme však opatrně používat antibiotika v polovině těhotenství, protože v této fázi plod tvoří nervový systém, smyslové orgány a kosti.

Infekce dítěte v trimestru II a III může vést k poruchám, které lze eliminovat pouze antibiotiky.

Možné komplikace infekce:

 • nedostatečný rozvoj dítěte;
 • smrt plodu;
 • vznik vrozených infekčních lézí;
 • předčasné doručení.

Z těchto důvodů se doporučuje infekce plodu léčit antibiotiky. Lékař určuje možná rizika mezi vývojem vrozených vad u dítěte a antibiotickou terapií.

Seznam léčiv schválených k použití

Peněžní prostředky, které jsou povoleny při porodu dítěte, jsou rozděleny do tří velkých tříd: peniciliny, cefalosporiny, makrolidy.

Je třeba si uvědomit, že léčbu antibiotiky by měl předepisovat lékař, protože některá léčiva mohou způsobovat různé nežádoucí účinky, které nejsou spojeny s těhotenstvím..

Vedlejší účinky léků.

 • Potlačení prospěšné mikroflóry ve střevě, což vede k tvorbě dyspeptických poruch: nevolnost, průjem, zvracení. V některých případech se rozvíjí dysbióza..
 • Použití antibiotik může vést k narušení flóry v pochvě. To může způsobit rozvoj vaginální kandidózy nebo jiných plísňových infekcí..
 • Alergické reakce způsobené hormonálními změnami během těhotenství.

Je možné brát antibiotika během těhotenství, záleží na termínu a možných rizicích

Pouze lékař může předepsat léky skupiny A i skupiny B v závislosti na stavu nastávající matky a oprávněných rizicích.

Peniciliny během těhotenství

Přípravky obsažené ve skupině penicilinů se používají při antibiotické terapii. Prostředky se dělí na syntetické a polosyntetické a používají se k potlačení následujících typů bakterií:

 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • clostridia;
 • listeria;
 • enterokoky;
 • neysseries;
 • korynebakterie.

Mnoho bakterií si vyvinulo rezistenci na tuto skupinu antibiotik, což komplikuje proces hojení. Některé typy léčiv dobře zvládají stafylokokové léze, ale jsou neúčinné proti jiným infekčním patogenům..

Existuje však skupina činidel, která obsahují další složky, které neumožňují bakteriím vyvinout rezistenci. Tyto léky mohou být použity jak v raných stádiích porodu dítěte, tak později.

Léky se používají k léčbě následujících poruch:

 • poruchy ženského urogenitálního systému: cystitida, pyelonefritida;
 • infekční poškození dýchacího systému: různé formy sinusitidy, sinusitidy, pneumonie, bronchitida;
 • meningokokové infekce;
 • Salmonella náklonnost
 • infekce kůže;
 • předoperační profylaxe.

Nežádoucí účinky po použití penicilinů se mohou projevit alergickými reakcemi, bolestmi hlavy, snížením hemoglobinu nebo formou dyspeptických poruch. Podobné reakce se objevují jak při dlouhodobém používání, tak při zvýšené denní dávce.

Pokud byla těhotné ženě předepsána jiná léčiva, je třeba o tom informovat lékaře, protože peniciliny nejsou kombinovány se všemi léky.

Cefalosporinová skupina

Tato skupina zahrnuje drogy se širokým spektrem účinku. Celkem existují 4 generace fondů..

Složení léčiv je podobné penicilinům, takže v případě alergické reakce je pravděpodobnost výskytu alergie v obou skupinách velmi vysoká.

Cefalosporiny jsou dostupné ve formě injekčních roztoků a tobolek. IV generace je injekční.

Generování antibiotik.

 • I generace. Používá se k léčbě infekcí způsobených streptokoky, Escherichia coli a některými formami stafylokoků. Uvolňují se jako injekční roztok. Neovlivňují enterobakterie a pneumokoky.
 • Generace II. Vyrábí se ve formě tobolek a injekčních roztoků. Mají úzké spektrum směrovosti. Používají se v prvním trimestru pouze podle pokynů lékaře..
 • Generace III. Používá se proti většině infekčních patogenů.
 • IV generace. Působení a složení léčiv jsou podobné prostředkům třetí generace.

Ve většině případů se cefalosporiny III. Generace používají během těhotenství. Léčivé přípravky jsou účinné při léčbě infekčních lézí dýchacích cest a genitourinárního systému, jakož i meningokokových lézí, sepse, infekce pánevních orgánů a pobřišnice..

Vedlejší účinky se projevují při dyspeptických poruchách, anémii, leukopenii a alergických reakcích.

Makrolidy během těhotenství

Makrolidy se používají v různých obdobích porodu dítěte. Léky se používají při léčbě infekčních chorob spojených s poškozením ústní dutiny a zubů, dýchacích cest. Tato skupina léků je často předepisována k odstranění kožních problémů, nemocí močového ústrojí, s helikobakterií. Léky odvádějí dobrou práci s chlamydií, mykoplazmami, kapavkou, syfilisem.

Mezi vedlejší účinky patří alergické reakce, nevolnost a zvracení. Příjem makrolidu může občas vést k poškození funkce jater..

Antibiotika během těhotenství se používají v závislosti na gestačním věku a pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Není povoleno brát všechny druhy drog, je možné pít a které přesně - to určuje pouze lékař. Někdy rizika vedlejších účinků převyšují hrozby pro vznik plodu. V takových případech je konečné rozhodnutí o použití antibiotik ponecháno pouze na nastávající matce. To se však nevztahuje na nemoci nebezpečné pro život ženy.

Antibiotika během těhotenství

V seznamu antibiotik je mnoho léků, které lze užívat během těhotenství, je prokázána jejich bezpečnost pro dítě. Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, neúčinkují na viry a jiné patogeny, takže nemá smysl brát je s nachlazením nebo chřipkou.

• V seznamu antibiotik je mnoho léků, které lze užívat během těhotenství, je prokázána jejich bezpečnost pro dítě.

• Antibiotika bojují pouze s bakteriemi, neúčinkují na viry a jiné patogeny, takže nemá smysl brát je s nachlazením nebo chřipkou.

• Použití antibiotik je nutné ve všech případech akutních bakteriálních infekcí. Je však zakázáno používat je bez lékařského předpisu. Pouze specialista vám může předepsat přesně lék v dávce, která vám vyhovuje.

• Zde je několik příkladů, kdy nelze vyloučit antibiotika: těhotná pyelonefritida (nejčastější situace), pneumonie (pneumonie), hnisavá bronchitida, angína, hnisavé rány a popáleniny, tuberkulóza, chlamydie a jiná infekční onemocnění.

• Většina antibiotik schválených pro použití u těhotných žen pro nejčastější onemocnění je pro dítě bezpečná. Riziko spojené s touto chorobou je však mnohem vyšší, pokud nebude léčeno. Proto nepřijímejte tyto léky.

• Protože antibiotika nepůsobí na viry, nemá smysl je léčit chřipkou, ARVI a ARI. Tyto léky nejsou vhodné pro „snížení“ tepla. U střevní poruchy není ve většině případů nutná ani antibiotická pomoc.

• Více než půl století existence antibiotik bylo vynalezeno mnoho z jejich odrůd. Všichni jednají na různých typech bakterií a nejsou lhostejní k tělu v různé míře. Existují antibiotika ve formě tablet, ale vstřikují se nejúčinnější a nejbezpečnější, protože taková léčiva se v žaludku neabsorbují..

Vliv antibiotik na nenarozené dítě

Pokud je antibiotikum (stejně jako jakýkoli jiný lék) předepsáno nesprávně, může narušit bezpečný vývoj embrya. Jejich použití v prvním trimestru je zvláště nežádoucí, protože dětské orgány se právě formují a jakýkoli toxin (včetně antibiotika) může tento proces zastavit nebo narušit..

Všechny vedlejší účinky těchto léků jsou dobře známy vašemu poskytovateli zdravotní péče. Pokud je lék předepsán správně, pak je riziko komplikací minimální a v každém případě to bude mnohem menší než riziko zhoršení nemoci, kterou chceme léčit..

Antibiotika schválená v těhotenství

Skupina penicilinů: amoxicilin, ampicilin, oxamp, amoxiclav atd. (Injekce a tablety). Nemají škodlivé účinky na dítě a nezpomalují jeho vývoj. Používají se ve všech případech, kdy k infekci došlo bakteriemi citlivými na tyto léky..

Cefalosporiny: cefazolin, ceftriaxon, cefepime (vše v injekcích), suprax (tablety) atd. Neovlivňují stav a vývoj dítěte, přestože procházejí placentou. Určeno, pokud je infekce způsobena bakterií rezistentní na penicilin.

Erytromycin, vilprafen, rovamycin (tablety) - patří do stejné skupiny. Jsou přijatelné pro použití během těhotenství. Nerušit vývoj dítěte.

Sumamed, zitrolid, zi faktor (tablety) - různá jména pro jednu látku. Používají se pouze v případě nouze, kdy jiná antibiotika nefungují..

Furadonin (tablety) - často používaný u žen k léčbě cystitidy. Je zakázáno během těhotenství v prvním a třetím trimestru, příjem je možný pouze ve druhém trimestru.

Metronidazol, Trichopolum, flagyl (tablety) - často se používají k léčbě genitourinárních infekcí a pohlavně přenosných nemocí. Je přísně zakázáno přijetí v prvním trimestru, protože je prokázáno, že tento lék může vyvolat vývojové poruchy plodu. Ve druhém a třetím trimestru, kdy se již vytvořily orgány dítěte, je jeho použití přípustné.

Gentamicin (injekce) - používá se pouze v případě ohrožení života, například při otravě krví. Vyžaduje přísný výpočet dávky, protože to může u dítěte způsobit hluchotu.

Antibiotika zakázaná v těhotenství

Tetracyklin, doxycyklin: jedovatý pro játra dítěte, se hromadí v kostech.

Ciprofloxacin, nolicin, ciprolet: poškození kloubů dítěte kdykoli.

Furagin, furamag, ercefuril - mají potenciálně škodlivý účinek na dítě.

Chloramfenikol (také obsažený v syntomycinové masti, levomecolu a olazolovém spalování): ovlivňuje kostní dřeň plodu, narušuje tvorbu krve.

Dioxidin: jak ukázaly experimenty na zvířatech, způsobuje u dítěte různé mutace a vývojové abnormality.

Biseptolum: velmi nebezpečné, zakrývá růst a vývoj dítěte, zvyšuje riziko vrozených anomálií.

Pokud antibiotika nejsou potřeba

Protože antibiotika nepůsobí na viry, nemá smysl je léčit chřipkou, ARVI a ARI. Neměli byste je brát „pro prevenci“: další zátěž na játra, která bude muset odfiltrovat přebytek léků, pouze zpomalí zotavení.

Antibiotika nejsou navržena tak, aby snižovala teplotu sama o sobě, jeho výkonnost se snižuje, protože lék ničí bakterie, které způsobují zánět.

Antipyretika, jako je paracetamol (v současné době nejbezpečnější pro děti a těhotné ženy), pomohou snížit teplotu. Aspirin a analgin, i když nejsou antibiotiky, by se neměly používat během těhotenství, protože mají své vedlejší účinky.

U střevních rozrušení není zapotřebí antibiotika, s výjimkou nejzávažnějších případů. Je lepší vzít "Smecta", aktivní uhlí nebo polyfepan a zkusit pít více.

Během těhotenství byste se měli snažit neužívat léky: jakákoli „chemie“ je škodlivá.

Během těhotenství existuje mnoho situací, kdy je užívání léků nezbytné (závažné bolesti v krku, pyelonefritida, pneumonie, různá zranění). Nedostatek léčby může nepříznivě ovlivnit nejen blaho budoucí matky, ale i jejího dítěte. Například pyelonefritida bez řádného ošetření může vést ke zhoršení renálních funkcí, rozvoji pozdní toxikózy, která je plná hrozby potratu. Proto se při čekání na dítě pokuste najít dobrého lékaře a jasně splnit jeho jmenování.

Antibiotika během těhotenství

Lékařské odborné články

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika kontraindikována během těhotenství

V období porodu dítěte je lepší opustit jakékoli léky, zejména antibiotika, a užívat je pouze v nezbytných případech. Existují léky, které díky svým vlastnostem mohou mít kromě léčby nastávající matky také negativní dopad na vyvíjející se dítě. Názvy těchto léků by měly být známy a neměly by se používat.

 • tetracyklinová řada (má toxický účinek na embryo, může se akumulovat v kostním systému dítěte). Taková léčiva zahrnují doxycyklin, morfcyklin a ve skutečnosti tetracyklin.
 • fluoroquinolone series (léky této skupiny nebyly klinicky testovány na jejich účinek na vyvíjející se plod, proto je jejich použití riskantní). Ofloxacin, ciprofloxacin, nadifloxacin, pefloxacin lze mezi těmito látkami nazvat nejoblíbenější..
 • chloramfenikolová řada (může vyvolat vývoj určitých typů anémie a zhoršené tvorby krve).
 • nitrofuranová řada (furadonin, furazolidon). U dítěte může způsobit hemolytickou anémii a methemoglobinemii.
 • quinoxalinová řada (experimentálně prokázané embryotoxické účinky, které nepříznivě ovlivňují embryo a mohou poškodit plod). Taková léčiva zahrnují dioxidin..
 • sulfonamidová řada (kontraindikovaná v těhotenství). Jsou to drogy Biseptolum, Bactrim, Oriprim, Trixazol, Novotrimed, Oribact, Bactrizolum..

Jaká antibiotika lze brát během těhotenství

Co jsou antibiotika

Antibiotika jsou léčiva přírodního nebo polosyntetického původu, která ničí nebo inhibují růst mikroorganismů. Jejich vlastnosti byly objeveny britským bakteriologem Alexandrem Flemingem v roce 1928, který upozornil na vlastnosti obyčejné formy Penicillium ničit patogenní bakterie. Později bylo možné izolovat penicilin v jeho čisté formě a během druhé světové války antibiotika zachránila obrovské množství lidských životů. Objev antibiotických vlastností nepochybně významně přispěl ke zvýšení lidské životnosti.

Jak antibiotika ovlivňují těhotenství

Mohu pít antibiotika během těhotenství? Těhotenství je obtížné období v ženském životě, během kterého se výrazně zvyšuje zatížení celého těla. Antibiotika zvyšují toto zatížení orgánů, jako jsou játra a ledviny, protože mnoho z nich je toxických.

Nastávající matky by také měly pamatovat na to, že když antibiotika vstoupí do lidského těla, nerozdělí bakterie na „špatné“ a „dobré“, takže rána je nejen škodlivá, ale také prospěšná. Výsledkem je, že v důsledku porušení střevní mikroflóry často dochází k bolesti břicha, nevolnosti a průjmu. Ženy často kvůli narušení mikroflóry vagíny čelí tak nepříjemnému jevu, jako je drozd. To vše neovlivňuje imunitu tím nejlepším způsobem a pro koho, bez ohledu na to, jak je těhotná žena, je důležité být v období porodu zdravý.

Nejnebezpečnější je použití antibiotik v prvním trimestru těhotenství, protože se vytvářejí základní systémy plodu a ochrana placenty dosud nevstoupila v platnost. Negativní účinek antibiotik v tomto období je nejsilnější. Nelze-li se antibiotické léčbě vyhnout, lékař se snaží odložit příjem až do poloviny těhotenství, ledaže by samozřejmě hrozilo ohrožení života a zdraví nastávající matky.

V jakých případech můžete bez antibiotik

Je důležité si uvědomit, že antibiotika jsou při boji s viry zbytečná. Nepomáhají při léčbě akutních respiračních virových infekcí, chřipky, střevních virových infekcí ani anestetizujících a antipyretických léků.

Antibiotika schválená v těhotenství

Navzdory všem vedlejším účinkům a kontraindikacím existují situace, kdy není možné, aby nastávající matka zabránila užívání antibiotik. Například je stanovena diagnóza pyelonefritidy a antibiotická léčba je pro ženu životně důležitá. V takových případech si lékař zvolí menší zlo.

Přijatelné skupiny antibiotik během těhotenství:

 • peniciliny (amoxicilin, amoxiclav + kyselina klavulanová) - placenta prochází tímto antibiotikem, ale nezpůsobuje znatelné poškození plodu. Obchodní název přípravků: Amoxicilin, Amosin, Flemoxin Solutab, Hiconcil, Amoxiclav;
 • cefalosporiny (v současné době se široce používá pouze cefixim) - placenta prochází těmito léky v extrémně nízkých koncentracích a nebyl zaznamenán žádný negativní účinek na plod. Obchodní název přípravků: Pantsef, Suprax, Ceforal Solutab;
 • makrolidy: (erytromycin) - povoleno během těhotenství. Obchodní název léčiva: erytromycin; (azithromycin) - používá se velmi pečlivě během těhotenství. Obchodní název léčiv: Azithromycin, Azitral, Azitrox, Azicide, Zetamax, Zi-factor retard, Zitrolid, Zitrolid forte, Sumamed, Sumamed forte, Hemomycin, Ekomed.

Antibiotika během těhotenství

S objevem antibiotik se svět změnil. Když má téměř každá nebezpečná bakterie vlastní magickou pilulku, mnoho vážných onemocnění již není děsivých. Jsme zvyklí na antibiotika a bez nich si nedokážeme představit život. Ale na začátku 1. trimestru těhotenství se všechno mění. Pokyny většiny známých drog předepisují omezení vstupu a některé jsou dokonce výslovně zakázány během porodu a krmení dítěte. Je tedy možné během těhotenství pít antibiotika? Existují nějaké bezpečné, které nepoškodí dítě? Budeme diskutovat o tomto důležitém tématu..

Pokud se během těhotenství doporučuje antibiotická léčba?

Jednoduchá odpověď zní: když je předepisuje lékař. Účelem antibiotik je léčba zánětlivých procesů v těle způsobených škodlivými bakteriemi. Pokud nemoc představuje významné ohrožení zdraví a života ženy nebo může vážně oslabit její tělo, ohrožuje také komplikace pro nenarozené dítě. V takových případech je rozhodnuto o antibiotické terapii. Jinými slovy, ani jeden lékař nebude léčit silné střevní onemocnění silnými drogami, ale s pneumonií se tělo neobejde bez lékařské podpory.

Zde je krátký seznam nemocí, u kterých se doporučuje používat antibiotika během těhotenství:

Akutní onemocnění dýchacích cest: pneumonie, těžké formy bronchitidy a angíny.

Akutní střevní infekce.

Těžké poškození kůže: rozsáhlé popáleniny, zranění, hnisavé rány.

Systémové zánětlivé reakce, sepse.

Pyelonefritida, cholecystitida a některá další nebezpečná onemocnění močového a trávicího systému.

Závažné infekce přenášené na zvířata ze zvířat: Lymeho choroba (borelióza přenášená klíšťaty), brucelóza.

Vážným rizikem pro nastávající matku nejsou pouze akutní bakteriální choroby, které významně narušují normální fungování orgánů nebo mají vážné následky. Nebezpečné jsou i nepatrné genitální infekce - ovlivňují genitální trakt (což se brzy stane porodným) a mohou vést k předčasnému porodu 1, předčasnému prasknutí amniotických membrán a dalším nepříjemným následkům. Pokud je žena diagnostikována s takovým onemocněním v časném těhotenství, obvykle se neléčí v 1. trimestru, ale antibiotická terapie se převádí do 2. nebo 3. trimestru, když se potenciální riziko expozice léku plodu sníží 2.

Jaká antibiotika lze brát během těhotenství?

Nejprve si musíte zapamatovat jedno jednoduché pravidlo: antibiotika a těhotenství jsou nežádoucí kombinací. I ty, které jsou považovány za bezpečné pro plod, se doporučuje užívat opatrně. Jinými slovy, nastávající matka může pít pouze léky, které pro ni předepsal lékař, přičemž vezme v úvahu všechny dostupné informace o drogě, zdraví ženy a těhotenství.

V následující tabulce jsme shromáždili údaje o nejběžnějších skupinách antibiotik a jejich možných účincích na plod..

Jak vidíte, některé skupiny antibiotik během těhotenství jsou kvůli teratogenním účinkům zcela zakázány: je dokázáno, že důsledky jejich příjmu mohou být různé malformace plodu. Ostatní skupiny nejsou dobře známy: byly testovány na laboratorních zvířatech, ale neexistují žádné spolehlivé údaje o lidech. Povolená antibiotika během těhotenství lze spočítat na prstech. Proto opakujeme znovu: žádné amatérské představení, pouze podle pokynů lékaře!

Co dělat, když jsem bere antibiotika během početí?

Během přípravy na těhotenství je vhodné přestat užívat jiné léky než ty, které potřebujete k léčbě chronických onemocnění. Bylo by hezké, kdyby budoucí táta udělal totéž. Nebezpečí nejsou jen antibiotika, ale také další léky, a někdy vykazují nej neočekávanější důsledky. Například známý biseptol 14 úspěšně bojuje nejen s bakteriemi, ale také s kyselinou listovou - vitaminem, který je rozhodující v raných fázích vývoje plodu..

Pokud vás zpráva, že z vás bude maminka, překvapila, musíte okamžitě přestat brát antibiotika a vyhledat lékaře. V časných stádiích těhotenství, kdy vajíčko stále cestuje do dělohy nebo se právě připojilo ke zdi, antibiotika na plod obvykle neovlivňují. V takových případech se doporučuje udržovat těhotenství a sledovat pomocí standardních metod - testů a ultrazvuku. Pravděpodobně nedojde k žádným odchylkám při plánovaných projekcích a porodíte zdravé dítě.

Když jsou antibiotika během těhotenství zvláště nebezpečná?

Užívání léků je nejrizikovější v 1. trimestru 2, kdy se placenta dosud nevytvořila. Dokud plod nemá ochrannou bariéru, je otevřen všem škodlivým látkám cirkulujícím v těle matky. Proto se musíte pokusit neochotit v 1. trimestru.

Snažte se vyhnout přeplněným místům, zejména během chřipkové sezóny a jiných infekčních chorob. Pokud se neobejdete bez metra nebo autobusu, požádejte své nadřízené, aby posunuli svůj pracovní plán tak, aby necestovali v dopravní špičce. Ryby a maso pečlivě zahřejte, i když obvykle milujete „krví“. Pokud máte pochybnosti o jejich čerstvosti, neváhejte vyhodit jídlo z ledničky. Pokud jsou klíště, nejezděte do lesa. Obecně platí přiměřená opatření..

Ve druhém a třetím trimestru již nejsou antibiotika pro plod tak nebezpečná. Přinejmenším ty, které nepronikají placentární bariérou nebo ji překonávají v malém množství. Proto, pokud lékař v raných stádiích těhotenství zjistí infekci, která zde a nyní není hrozbou, zkusí odložit terapii později, aby se minimalizovaly možné důsledky.

Jak brát antibiotika během těhotenství?

Postupujte podle doporučení lékaře a nezapomeňte na následující důležitá pravidla:

  Sledujte dávkování a nevynechávejte antibiotika.

Některé ženy jsou v pokušení snížit dávkování léku, aniž by cokoli řekly lékaři. Zdá se jim, že tímto způsobem snižují poškození plodu v prvním a dalším trimestru těhotenství. To je asi stejné jako nalití méně vody do ohně, aby nedošlo k zkazení věcí: když vypukne oheň, bude potřeba více vody. Pokud je koncentrace antibiotika v těle nedostatečná, nemůže infekci jednoduše porazit..

Ukončete kurz.

Dalším nesprávným rozhodnutím při antibiotické terapii je zastavit je, pokud dojde ke zlepšení. Tento pokus snížit škodu způsobenou drogou má vážné následky. Bitva s infekcí není vyhrána, dokud není poražena až do konce: stáhněte si své jednotky a nepřítel znovu získá sílu.

Hledejte negativní účinky.

Užívání určitých antibiotik během těhotenství může vést k alergickým reakcím. Obvykle se vyskytují velmi rychle - hned první den. Pokud k tomu dojde, informujte ihned svého lékaře..

Sledujte dynamiku.

Antibiotická léčba by měla přinést výsledky během prvních 72 hodin. To neznamená, že za tři dny se plně zotavíte, ale musí být přítomna pozitivní dynamika. Pokud k tomu nedojde, je možné, že lék je nesprávně vybrán a měl by být nahrazen jiným. Řekněte o tom svému lékaři..

Musíte pít více vody, jíst méně mastných a kořenitých potravin. Doufáme však, že na začátku 1. trimestru jste již revidovali své gastronomické preference vůči zdravé stravě.

Články O Neplodnosti