Hlavní Analýzy

Teplota vody pro koupání novorozence

Koupání dítěte v prvních měsících jeho života je pro rodiče vždy vzrušující událostí. Bojí se přehřátí nebo chytání nachlazení novorozence, bojí se, že padne, zasáhne nebo se bojí vody. Ve skutečnosti se nic špatného nestane. Měli byste vědět, že pokud je vše hotové správně, pak vodní procedury dávají dětem radost. V internetovém obchodě „Dcery a synové“ si můžete koupit moderní teploměry pro měření teploty vody.

Jaká by měla být teplota vody při koupání dítěte

Děti mají velmi tenkou a jemnou pokožku, takže mrznou a přehřívají se mnohem rychleji než dospělí. Novorozenec nemůže říci, že je příliš horký nebo chladný. U malých dětí se imunita a termoregulace dosud nevytvořily. Horká i studená voda je pro ně nebezpečná. První může vést k přehřátí a bušení srdce a druhý k problémům s močovou trubicí.

Požadovaná teplota vody je individuální pro každé dítě, ale při prvním koupání obvykle používejte převařenou vodu 34-37 ° C. Existuje další možnost: Dr. E. Komarovsky doporučuje začít při 33-34 ° C. Teplota vody se bude muset postupně snižovat (na 27-28 ° C), ale ne více než o stupeň za týden nebo dva.

Jak udělat první plavání co nejpohodlnější pro dítě:

 • pokud si nejste jisti kvalitou vody, musíte po několik měsíců i nadále umývat dítě ve vroucí vodě;
 • první koupele by neměly být příliš dlouhé - 10-15 minut, už ne;
 • nezapomeňte si koupit vodní teploměr;
 • získejte malou koupel (je v ní snazší provádět „nabíjení vody“);
 • je lepší nepoužívat obyčejné pevné mýdlo, rozhodnout se pro měkké pěny a gely;
 • Do vody můžete přidat bylinky (strunné, heřmánkové, různé bylinky) a mořskou sůl. Diskutujte o jejich koncentraci se svým pediatrem.

Důležité!

Během koupání musíte neustále sledovat teplotu vzduchu - příliš nezohřívejte místnost, ve které dítě umýváte..

zjištění

Hlavní věc je správně pochopit, jak se dítě cítí ve vodě. Pokud je dítě zmrzlé, zmenší se na kus a začne se chvět. Dalším jasným znakem toho, že dítě je zima, jsou modré rty. Při příliš horké vodě zčervená kůže dítěte a stane se letargickým a lhostejným. V každém případě byste se měli zaměřit na reakci samotného dítěte: pokud je nepříjemné, začne hlasitě plakat.

Teplota vody pro koupání novorozence

Z tohoto článku se dozvíte, jaká by měla být teplota vody pro koupání novorozence a další důležité funkce.

Výhody tohoto rituálu pro právě narozeného muže jsou nepopiratelné:

 • udržování čisté kůže;
 • uklidňující, relaxační účinek;
 • Příprava na spánek;
 • přizpůsobení vnějšímu světu a životnímu prostředí;
 • kalení těla;
 • proces hojení pupeční šňůry je mnohem rychlejší;
 • příjemná procedura: děti i rodiče ji obvykle velmi milují.

O teplotních kritériích

Koupání dítěte je postup, který by měl přinést radost a potěšení. Při kontaktu s vodou dochází k hmatové stimulaci, zlepšují se fyzické ukazatele.


Předpokladem jsou samozřejmě hygienické manipulace a teplotní podmínky: voda i okolní vzduch.

Během nitroděložního života bylo dítě po dobu 9 měsíců obklopeno plodovou vodou. Po narození opouští toto prostředí, prochází procesem adaptace na nové podmínky. Plavání ve vodě je proto pro něj připomínkou „minulého“ života v bříšku matky.

Pokud mluvíme o teplotním režimu, pak je to asi 37 stupňů. Se zvýšením této teploty může dojít k přehřátí nebo popálení dítěte. A naopak, koupání ve studené vodě může dokonce způsobit děsení dítěte a odrazovat od koupání po dlouhou dobu.

První koupel dítěte trvá asi 10 minut, takže se nemusíte bát, že voda bude mít čas vychladnout.

Metody měření teploty vody:

 • teploměr;
 • "Elbow metoda".

V lékárnách se mnoho teploměrů na vodu prodává ve formě ryb, které se ponoří do lázně. Můžete také použít své vlastní ruce. Ponořte loket do vody a zhruba odhadněte, zda je horká voda nebo chladná.

Je třeba si uvědomit, že pupeční rána ve velmi malých drobcích se ještě nezhojila a pro koupání novorozenců v prvních dnech života je nutné vařit vodu. To musí být provedeno během prvních dvou týdnů. Abychom toho dosáhli, nejprve shromáždíme studenou vodu v lázni a poté přidáme vroucí vodu na teplotu, kterou potřebujeme - 36-37 stupňů. Nezapomeňte vodu promíchat..

Když se dítě přehřeje, všimnete si zarudnutí kůže, letargie. A naopak, pokud je dítě zmrzlé, zaťaté pěsti, pláče a jeho rty a končetiny se změní na modré.

Pokud dítě během koupání pláče, postup by měl být zastaven. Znovu zkontrolujte, co děláte špatně.

Teplota vzduchu v koupelně by měla být asi 23 stupňů.

Při prvním koupání novorozenců?


Existují různé názory na to, kdy začít s koupáním novorozence. Někteří dětští lékaři říkají, že vodní postupy by měly být prováděny až po uzdravení pupeční rány..

To je přibližně 10-14 dní po narození dítěte. Do této doby odborníci doporučují udržovat čisté tělo otíráním mokrými ubrousky nebo měkkým ručníkem namočeným ve vroucí vodě..

Jiní pediatrové se domnívají, že se můžete dítě vykoupat okamžitě nebo druhý den po propuštění z porodnice. To je přibližně čtvrtý až pátý den po narození. Někteří lékaři doporučují dělat koupele s převařenou vodou s přídavkem bylinných infuzí.

Odborníci říkají, že léčivé rostliny přispívají k hojení pupeční rány. Mnoho matek se nemůže rozhodnout, kdy je lepší začít s koupáním dítěte. Doporučuje se konzultovat s místním pediatrem, který dítě navštěvuje v prvních dnech po návratu domů.


Lékař vyšetří dítě, vyhodnotí stav jeho pupeční rány a řekne vám, kdy je lepší zahájit vodní procedury, dát tipy na koupání.

Každý týden navštíví domov sestra, která bude patronát zkoumat.

Pokud si všimne nějaké abnormality ve stavu pupeční rány (zánět, hnisání), poradí vám, abyste přestali s koupáním a zahájili léčbu roztokem manganu, brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku. Zlepšení přichází zpravidla po několika dnech od začátku léčby. Proto se nebojte, pokud je pupeční rána mírně zanícená. Nemůžete však začít patologický stav: je plný komplikací.

Důležité vlastnosti dětských gelů

 1. Hypoalergenicita - nepřítomnost škodlivých barviv a vonných látek, které mohou způsobit alergickou reakci.
 2. Bezpečnost. Koneckonců, každé dítě může vyzkoušet pěnu „zubem“.

Samozřejmě, pokud to nebyla kapka gelu, ale celé doušky nebo dvě, musíte zavolat sanitku.

Daria, Moskva, 25 let: „Koupací pěna Johnsons Baby nám vyhovovala, nebo spíše mé šestiměsíční štěstí, dokonale. Můžete si koupit velkou růžovou láhev o objemu 500 ml. Cena je velmi přijatelná a vydrží po dlouhou dobu - asi 4 měsíce. Ale v závislosti na tom, kolik toho nalijete do vany. Pro vzrušující děti je zde také levandule. “.


Mýdlo Baby Eared Nannies, Hipp je také oblíbené u mladých matek. Pohodlné a forma jeho použití je tekutá.

Takové mýdlo by nemělo obsahovat vůně. Povinná složka je glycerin pro změkčení jemné pokožky. Velkým plusem pro mýdlo je vždy přítomnost látek rostlinného původu a speciální dávkovač pro pohodlné použití..

Stále můžete koupat děti v bylinných přípravcích tymiánem, heřmánkem, balzamem citronu. Mají dobrý protizánětlivý a uklidňující účinek. Poskytnou veškerou možnou pomoc s vyrážkou a hyper-vzrušivostí dítěte.

Natalya, 28 let: „Koupila jsem si produkt na mytí vlasů Eared Nanny, myslela jsem si, že se vejde jako pěna do koupele, nebyla tam. Průměrná pěna. Skvělé pro kojence, dobře zjemňuje pokožku. Nebyly nalezeny žádné alergické reakce. Je pravda, že existuje hroznová vůně, takže pro novorozence bych ji nedoporučoval “.

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Pro svého syna používám tekuté mýdlo Eared Nannies. Velmi dobře pění, takže lze říci „2 v 1“ - jak pěna, tak mýdlo. Vůně je příjemná, rychle mytá. Nikdy jsem si nevšiml alergií, zjemňuje a zklidňuje pokožku velmi dobře vyrážkou, pokud existuje.

Také na trhu je velká poptávka po německé výrobky ke koupání. Ale jsou trochu drahé.

V dnešní době najdete mnoho šamponů, koupelové pěny, koupelové gely pro děti. Ale i při takové rozmanitosti je nutný individuální přístup a povinné posouzení možných alergických reakcí. Co koupat dítě, pouze rodiče.

Příprava vody

Pro aktivní trénink ve vodě je tedy požadována teplota vody mezi 30 a 33 ° C, při které:

 • kůže dítěte má stejnou barvu jako na vzduchu;
 • klidně a se zájmem se pohybuje a studuje své tělo;
 • tělo je uvolněné a v přirozeném pracovním tónu: dítě může klidně ležet na vodě, jeho paže a nohy nejsou stlačeny, a bude podle libosti jednat. Dítě je potěšeno; se zájmem jiskří oči; dítě dýchá přirozeně.

Pro relaxační aktivity ve vodě je nutná teplota vody mezi 33 a 36 ° C, při které:

 • tělo dítěte má hladkou růžovou barvu; dítě leží klidně nebo pasivně ve vodě;
 • dýchání je klidné, dokonce; oči se lesknou, úsměvy, paže a nohy jsou volně rozprostřeny, ale v každém okamžiku je dítě může pohybovat, jak chce.

Během hodiny upravte teplotu vody v závislosti na stavu dítěte, přidejte horké nebo studené, protože nyní přesně víte, jak se cítí.

První koupel novorozence

Zde je dlouho očekávaný okamžik propuštění z nemocnice. Přišli jste domů a po určité době vyvstává otázka, jak vykoupat tento malý a velmi křehký kus štěstí..

Dítě by mělo být koupeno po nemocnici další den, aby se novorozenec mohl přizpůsobit své nové místnosti a postýlce..

Dítě by mělo být vykoupáno ve své vlastní lázni. Koupel by měl být vybrán v dětských obchodech, protože zboží je tam certifikováno a plastové a další látky, z nichž je vana vyrobena, nepoškodí zdraví dítěte při koupání.

Tímto postupem můžete sklíčko použít pro větší pohodlí. V látce jsou plastové skluzavky, houpací síťky z textilu, skluzavky s kovovým rámem. Prodávají se také speciální zásobníky s již integrovanými skluzavkami..

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Můj manžel a já jsme rádi koupali naše dítě na látkovém sklíčku s kovovým rámečkem. Manžel to dokonce postavil sám. Dítě je pohodlnější a měkčí ležet na tkanině než na plastovém podkladu.

Morální trénink

První nápis, který se objeví od chvíle, kdy se dítě narodí ve vašem srdci a mozku: „Neubližujte!“. Pokud prostřednictvím této cenzury projdou další akce, mělo by se vše vyřešit..

Aby třídy skutečně prospěly rodičům i dítěti, musí být v klidu a zábavě, v příjemném a zdravém prostředí pro každého. Zkoušku nevyhovíte, nestavíte devátý zázrak světa, nechodíte na nejvyšší horu světa. Nemusíte zranit záda, stát se obětí kvůli dítěti... Prostě hrajte: dělejte jen to, co dnes můžete bez obav a pohodlně udělat pro sebe. To, co vám přinese radost a skutečné potěšení z vaší role maminky a táty.

Pravidla pro koupání dítěte

 1. Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
 2. Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
 3. Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
 4. Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
 5. Nastavte snímek.
 6. Zavřete koupelnu.
 7. Příprava dítěte.
 8. Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
 9. Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
 10. Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. Koupání novorozence by mělo začít s pěti minutami, postupně zvyšovat množství času na 15 minut.

Další informace o tom, jak novorozence obklíčit a do jakého věku by mělo být dítě zabaleno do plenky, naleznete v článku dětského lékaře.

Jaká by měla být teplota v koupelně při koupání novorozence


Koupejte novorozence při teplotě 27 stupňů Celsia
V místnosti, kde se dítě koupe, zavřete okna, aby nedošlo k průvanu. Dveře je také žádoucí zavřít. Udržujeme teplotu vzduchu nejméně 27 ° C.

Koupíme dítě 1 hodinu před krmením nebo 1 hodinu po krmení.

Jak umýt novorozence?

Můžete si umýt dítě jednoduše rukou nebo speciální žínkou, kterou si můžete zakoupit v dětském obchodě. Při výběru rukavice zhodnoťte materiál, ze kterého je vyroben, a vůni, aby nedošlo k alergii na dítě.

Poté, co se dítě vykoupalo, by mělo být zabaleno do suchého froté ručníku a vysušeno namáčecími pohyby. Oblečte se do dětského tílka, sliderů nebo podvazků.

Koupání dítěte po dobu prvních 4-5 měsíců by mělo být denně, ale vlasy si umyjte maximálně dvakrát týdně. Ve druhé polovině života se můžete vykoupat za den.

Koupání dítěte je velmi obtížný úkol. Je-li ještě v těhotenství, bude užitečné studovat potřebné materiály o tom, jak správně vykoupat novorozence. Zkuste do tohoto procesu zapojit svého manžela..

Pomocníci nikdy nebudou nadbyteční. Dítě bude cítit péči obou rodičů.

Teplota vody pro koupání novorozence: Komarovsky


Dr. Komarovsky o koupání dítěte
Podle Dr. Komarovského můžete dítě vykoupat ve vodě 26-37 ° C. Ve které vodě, v teple nebo v pohodě se vaše dítě nerozhodne koupat, ale musíte pozorovat pocity a reakce malého ve vodě.

Dr. Komarovsky věří, že čím je voda chladnější, tím lépe. Pozitivní vlastnosti lázně studené vody:

 • V takové vaně dítě nebude relaxovat
 • Zvýší se svalový tonus a zvýší se průtok krve.
 • Srdce pracuje aktivněji
 • Zvyšuje se malá odolnost těla vůči infekcím
 • Dítě je aktivní a pohybuje se

Dr. Komarovsky považuje optimální teplotu vody pro koupání malého dítěte, 33-34 ° C. V průběhu času však musí být voda chladnější a doba koupání by měla být prodloužena na 40 minut.

Takže nyní víme, v jaké vodě musíte koupat své dítě.

Je nutné zmírnit novorozence?

Nejprve určíme, co je kalení. Toto je trénink těla vystavením různým přírodním jevům, jako je vzduch, voda, slunce, vysoké a nízké teploty (vzhledem k tělesné teplotě). Časem by takové školení pro děti mělo být krátkodobé a nemělo by vyčnívat z obvyklého pořadí věcí, tj. všechno by mělo být co nejpřirozenější. V dnešní době je mezi moderními matkami spousta kontroverzí o tom, zda mají děti zmírňovat pomocí vodních procedur. Podle slavných dětských lékařů je kalení užitečné. Ale stojí za zvážení, že pokud je dítě velmi malé, pak je lepší chvíli trvat.

Imunita a dotování studenou vodou

Nalévání studené vody je stres a nepřirozený proces pro kojence. Dítě bude rozmarné a bude bránit touze rodičů nalít na něj vodu, jejíž teplota pro něj není příjemná.

Ze zkušeností a pozorování mnoha rodičů v rodinách, kde jsou děti temperované, onemocní neméně než děti, které nejsou temperovány.

Při každodenním koupání by se dítě mělo bavit, ne stresovat. Pokud na dítě začnete nalít studenou vodu, bude se bát vykoupat. Aby se předešlo psychickému poškození, mělo by ztuhnutí začínat přírodními postupy, nikoli studenou vodou.

Vlastní temperování

Kalení by se mělo vyvinout v samoztvrdnutí, tj. stát se dětským životním stylem. Všechny procesy kalení by se měly stát přirozenou událostí v jeho životě:

 1. Procházka naboso;
 2. Místnost, kde se dítě nachází, by měla být dobře větraná, kam bude chodit nahá;
 3. Dítě příliš nezabalujte ani neoblékejte do velmi teplého oblečení;
 4. Hrajte a stříkejte do vody s kontrastní teplotou;
 5. Letní koupání v přírodě.

Procesy ztuhnutí dítěte by se měly objevit v jeho životě z jeho iniciativy. Chtěl jsem hrát ve vodě, ve spreji atd. to není nutné zakázat, ale spíše jej podporovat, ale samozřejmě v rozumných mezích a dodržovat základní bezpečnost. Takové hry vedou k přirozeným procesům tvrdnutí dítěte. Taková zábava dětí s vodou poskytne užitečný účinek k posílení imunity dětí. Naopak nalití studené vody na nepřipravené dítě nepřinese výhody, ale poněkud poškodí psychické a fyzické zdraví dítěte.

Pokud rodiče provádějí ranní cvičení a provádějí kalicí procedury, dítě dříve nebo později následuje jejich příklad a připojí se ke zdravému životnímu stylu.

Jak se vykoupat dítě

Koupání novorozence je nejdůležitějším postupem, který přispívá k jeho správnému fyziologickému vývoji. Jemně čistí jeho pokožku, zklidňuje, je jedním z prvních potěšení, které má dítě k dispozici, poskytuje malou fyzickou námahu, zvrací a posiluje jeho imunitu. Koupání však prospěje dítěti, pouze pokud je při koupání optimální teplota vody a vzduchu.

Podrobně zodpovíme otázku, jaká bude teplota vody pro koupání novorozence optimální a pohodlná. Ihned řekneme, že nesprávně zvolená teplota vody při koupání dítěte ho nejen podráždí, ale také může vést k přehřátí nebo podchlazení, což již má vážné zdravotní následky. Proč je tak důležité pečlivě kontrolovat teplotu vody pro koupání dětí? Všechno je velmi jednoduché. U novorozence fyziologický mechanismus termoregulace dosud nebyl vyvinut. Pokud je voda během koupání příliš horká, dítě se přehřeje, bude se cítit špatně, zatímco jeho póry se otevřou a patogenní bakterie do nich snadno proniknou. V příliš studené vodě bude dítě chladné, což povede k různým zánětům. Kromě toho, z pohodlného postupu, koupání po dlouhou dobu změní v něco špatného a děsivé dítě, aby ho strach z vody.

Jaká je optimální teplota pro koupání novorozence? Pediatrové doporučují koupání dítěte ve vodě s teplotou 37 ° C. Amniotická tekutina matky má teplotu asi 37 ° C, takže dítě je na tuto teplotu zvyklé a bude pro něj příjemné, i když dospělému bude vypadat poněkud v pohodě.

Optimální teplota pro koupání dětí je tedy 37 ° C. Současně by tato teplota měla být udržována po celou dobu koupání, což je 15-35 minut. Chcete-li zjistit teplotu vody, můžete do ní jednoduše položit loket. Tato rada je nejčastěji poskytována matkám. Ale co můžeme tímto způsobem určit. Zde je odstupňování subjektivních pocitů člověka:

 • 5 ° С - voda se cítí jako led;
 • 15-20 ° С - člověk definuje takovou vodu jako studenou;
 • 36 ° C - osoba ve styku s vodou nemá žádné pocity;
 • 40-45 ° С - lidská kůže cítí příjemné pocity;
 • 60-65 ° С - je možné vydržet, ale již dost obtížné.

Jak vidíme, gradace má velmi velký krok, ve kterém je téměř nemožné zachytit vodu při teplotě 37 stupňů. Dalším běžným tipem je zahřát vodu na požadovanou teplotu pomocí teploměru, poté do ní položte ruku a zapamatujte si své pocity. V budoucnosti se pravděpodobně můžete spolehnout na tyto pocity, které si pamatujete. Ale proč ne? Za prvé, tímto způsobem budete vždy připravovat vodu v rozmezí ± 5. 7 ° C od optima, tj. od asi 30 do 44 stupňů. Tato teplota vody pro koupání novorozence není vhodná. Za druhé, tímto způsobem nemůžete ovládat změnu teploty vody a přidávat teplou vodu včas, když se ochladí.

Pro regulaci teploty vody ve vaně při koupání dítěte byste vždy měli používat teploměr. Zde můžete použít starý skleněný teploměr pro vodu, který, jak je třeba poznamenat, má více minusů než plusy.

Za prvé, může to prasknout kvůli hrubé manipulaci a fragmenty skla se mohou dostat do lázně.

Za druhé, je prakticky nemožné jej upevnit na vanu v doporučené hloubce pro měření - 10... 30 cm. Teploměry jednoduše vznášejí nad povrchem a ukazují teplotu vody, zatímco teplota vzduchu také ovlivňuje přesnost, nebo spíše nepřesnost měření, protože teploměr je v tomto případě umístěn na hranici dvou médií. Teplota v hloubce 10... 30 cm je obvykle o 2... 5 ° C vyšší než na povrchu, proto nemá smysl měřit teplotu vody na povrchu.

Zatřetí bude pro ně velmi obtížné regulovat teplotu vody během koupání, když je dítě ve vaně. Pokud je dítě novorozenec, pak není čas na teploměr, musíte ho nechat. Pokud je dítě větší a sedí ve vaně sám, může ho rozbít.

Začtvrté, je velmi důležité udržovat teplotu vody s přesností ± 0,5 ° C a postupně ji snižovat o 0,1 ° C s každou lázní tak, aby se dítě necítilo nepohodlně a postupně ztvrdlo..

Jinými slovy, dávno předtím vznikla potřeba zásadně odlišného, ​​pohodlnějšího teploměru pro měření teploty vody při koupání dítěte. Takový teploměr by měl být malý, velmi přesný, vzduchotěsný, bezpečně připevněný k vaně, přenášet údaje o teplotě vody na dálku do mobilního telefonu, mít zvukový alarm, když teplota přesáhne optimální teplotní rozsah. Byl to takový Bluetooth teploměr RELSIB WT52, který vyvinula společnost Ralsib, splňující přání všech moderních matek.

Díky vakuové přísavce lze teploměr RELSIB WT52 Bluetooth snadno namontovat na stěnu vany pod hladinou vody v hloubce, do které je nutná přesnost měření. Při koupání dítěte můžete teplotu regulovat barvou LED diody na těle zařízení a na obrazovce smartphonu, kterou můžete fixovat pomocí suchého zipu na stěně koupelny. K temperování dítěte každou lázní je nutné snížit teplotu o 0,1 ° C, což lze snadno provést pomocí teploměru RELSIB WT52. A když dítě vyroste tak, že se nebudete bát nechat ho v koupelně, teploměr RELSIB WT52 vám umožní vzdáleně sledovat teplotu vody, ať jste kdekoli v bytě. Když klesne pod nastavený limit, ozve se zvukový alarm a vždy se můžete včas podívat do koupelny a přidat trochu horké vody.

Výše jsme také poznamenali, že při koupání dítěte by neměla být příjemná pouze teplota vody ve vaně, ale také teplota vzduchu. Protože při nízkých teplotách vzduchu budou ty části těla dítěte, které nejsou ve vodě, podchlazeny. Kromě toho bude po ukončení koupání velký kontrast, dítě bude nepříjemné kontaktovat mokrou pokožku se studeným vzduchem a v extrémních případech se může snadno ochladit a onemocnět. Doporučujeme udržovat teplotu vzduchu v místnosti, kde dítě koupáte, na úrovni 22-24 stupňů. Chtěl bych upozornit zejména na skutečnost, že teploměr RELSIB WT52 dokáže měřit teplotu vody i vzduchu. Proto pomocí jednoho zařízení můžete dítě koupat v nejpohodlnějších podmínkách!

Zobrazit všechny výrobky pro péči o dítě:

(Sledování teploty vody, vzduchu a pod dětským oblečením při chůzi)

(Regulace teploty a relativní vlhkosti v místnosti a pod dětským oblečením při chůzi)

Poznámka: základní pravidla pro koupání novorozence

Koupání novorozence je nejdůležitější hygienický postup, který nejen udržuje pokožku čistou a zabraňuje vyrážkám z plen, ale také aktivuje a stimuluje krevní oběh a dýchání dítěte. Koupání novorozenců je však velmi opatrné a dodržuje některá důležitá pravidla..

Koupání novorozence - pravidla

Novorozené dítě, které není nachlazeno a nemá kontraindikace od lékaře, musí být denně koupáno.

Nejlepší je koupat dítě současně, nejlépe večer před posledním krmením.

Teplota vody pro koupání novorozenců by měla být 36,5-37 stupňů.

Teplota vzduchu při koupání novorozenců by měla být 22-24 stupňů, zatímco v žádném případě by neměly být povoleny průvany.

Koupání novorozenců je nejlepší 5-10 minut, protože voda v lázni se rychle ochladí a po 10 minutách bude nižší než předepsaná teplota. Současně se doporučuje snížit první koupání novorozence na 3–4 minuty, aby se zabránilo ochlazení vody a podchlazení dítěte. Doba koupání novorozence by se měla postupně zvyšovat.

Koupání novorozenců, dokud není pupeční rána zcela zahojena, je nutné pouze ve vroucí vodě se slabým roztokem manganistanu draselného, ​​s výhodou s přidáním infuze struny nebo heřmánku. Byliny pro koupání novorozenců lze v budoucnu použít - to je užitečné.

Speciální hygienické výrobky (šampony, mýdla, pěny a oleje) by se neměly používat s každou koupelí novorozence. Používání hygienických přípravků se doporučuje maximálně dvakrát týdně..

Jak se koupat novorozence

Za prvé, stojí za zmínku, že nemůžete koupat dítě v běžné dospělé lázni. Koupání novorozenců ve velké vaně může způsobit poranění dítěte, navíc je koupací lázeň pro dospělé často nesterilní, což může také způsobit infekce v slabém těle dítěte.

Doporučuje se koupat děti ve speciálních plastových vanách pro děti, nejlépe se speciálním pogumovaným dnem, které zabraňuje vyklouznutí dítěte..

Při koupání byste za žádných okolností neměli opustit své dítě, jít do jiné místnosti nebo se nechat rozptylovat jinými věcmi!

Napište do vodní lázně o teplotě 36,6 až 37 stupňů. Zkontrolujte teplotu pomocí speciálního teploměru a teprve poté postupujte s vodou. Novorozence jemně spusťte do vody, levou rukou držte hlavu a ramena. Pravou rukou jemně a jemně umyjte hlavu, krk, hruď, nohy. Zvláštní pozornost věnujte oblastem záhybů, tříselné a axilární oblasti. Používáte-li speciální hygienické výrobky, důkladně je opláchněte z pokožky dítěte, aby nedošlo k vysušení a následné vysušení pokožky novorozence..

Po koupeli osušte pokožku dítěte měkkým ručníkem. Není třeba třít dítě - jeho kůže je příliš křehká, absorbuje vlhkost ručníkem s píchavými pohyby. Nezapomeňte si položit klobouk na hlavu dítěte a nezapomeňte na teplotu vzduchu v místnosti - od 22 do 24 stupňů.

Prsa plavání: jak zvolit teplotu vody pro třídy v domácí koupelně

Koupání s dítětem: co se děje s velmi teplou vodou

Specialista na kojenecké plavání Tatyana,
zakladatel Happyaquastudio

Takže jste se rozhodli začít rozvíjet své dítě a zvolili jste si kojenecké plavání. Nejprve si musíte odpovědět na hlavní otázky:

 • proč to dítě potřebuje?
 • co chcete pro dítě prostřednictvím těchto aktivit?

Sledujte, zda je cílem vychloubat se o úspěších dítěte. Pokud ano, pozor: uděláte to pro svou marnost a můžete dítěti ublížit. Také se poraďte se svým pediatrem o kontraindikacích a doporučeních pro plavání pro vaše dítě..

Morální trénink

První nápis, který se objeví od okamžiku narození dítěte ve vašem srdci a mozku: „Neubližujte!“. Pokud prostřednictvím této cenzury projdou další akce, mělo by se vše vyřešit..

Aby třídy skutečně prospěly rodičům i dítěti, musí být v klidu a zábavě, v příjemném a zdravém prostředí pro každého. Zkoušku nevyhovíte, nestavíte devátý zázrak světa, nechodíte na nejvyšší horu světa. Nemusíte zranit záda, stát se obětí kvůli dítěti... Prostě hrajte: dělejte jen to, co dnes můžete bez obav a pohodlně udělat pro sebe. To, co vám přinese radost a skutečné potěšení z vaší role maminky a táty.

Příprava pokoje

Pro koupání v domácí koupelně by měl být vzduch v koupelně na stejné teplotě jako ve zbytku bytu. Chcete-li to provést, udržujte dveře koupelny otevřené po celou dobu sezení, pokud v bytě nejsou žádné průvary.

Aby se zabránilo odpařování v lázni, nalije se do lázně nejprve studená voda - 28-29 ° C, pak se pomocí horké vody teplota zvýší na 30-33 ° C..

Ve které vodě nemůžete děti plavat

Jak zjistit, jaká teplota vody vyhovuje vašemu dítěti? Knihy o plavání dětí doporučují teplotu vody 32-35 ° C. Vaše srdce křičí: 36-37 stupňů. Babička říká: 38 stupňů, aby nedošlo k zamrznutí!

Jak být Navrhuji provést experiment, ve kterém zjistíte, jaká teplota vaše dítě preferuje pro aktivní a pasivní cvičení ve vodě. Připravíme vodu při 33 ° C, dáme do ní dítě a studujeme jeho reakci

Příliš studená voda. Pokud novorozené dítě začne mrznout, zmenší se. Pěsti jsou stlačené, tělo zaujímá postoj embrya, paže a nohy jsou napjaté a dítě je nepohybuje.

V takové situaci vstupuje do kapilár méně krve a na kůži se objevují velké bledé skvrny. Je obtížné je zaměnit s přirozeným oběhovým okem, protože se dítě rychle ochladzuje.

Dítě se může chvět. Pokud takový obrázek vidíte, musíte přidat teplou vodu.

Nyní zvažte všechny změny teploty vody od teplé po horkou.

Teplá voda je vhodná pro relaxační cvičení ne déle než 7-15 minut: Tělo dítěte je uvolněné, klidně leží s rukama a nohama, usměje se, klidně a rovnoměrně dýchá.

Kůže v teplé vodě nabírá světle růžový odstín. Pokud držíte dítě ve vodě svisle, můžete si všimnout jasné hranice normální barvy pleti nad vodou a růžového zadku pod vodou.

Příliš teplá voda je vhodná k napařování dítěte před spaním po dobu nejvýše 5 minut. V takové vodě se nemůžete aktivně pohybovat, jinak můžete poškodit kardiovaskulární systém; zvýšení krevního tlaku, v důsledku čehož bude mít dítě bolesti hlavy. Protože systém sebezáchovy u kojenců je velmi rozvinutý, děti nás okamžitě upozorňují na problémy, které se objevily s nespokojeností a křikem.

Pokud je voda pro dítě příliš horká, uvidíte, že kůže dítěte začala zčervenat a po krátké době se tělo a obličej zčervenaly, někdy vínově. Oči ztrácejí svůj lesk a otupělé. Dítě nemá zájem prozkoumat se ve vodě, dítě je pasivní.

Horká voda je pro dítě nebezpečná! Přerušované nebo namáhavé dýchání, dušnost, ztmavnutí nasolabiálního trojúhelníku, kůže se nad horním rtem zčervená (označení přehřátí nebo únavy).

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, musíte dítě okamžitě zvednout z vody a nechat ho vychladnout ve vzduchu v pohodlném prostoru v místnosti. V žádném případě byste neměli otevírat okno, nasměrovat ventilátor na dítě, foukat na něj. Dušená kůže nemůže chránit před proudem studeného vzduchu a dítě může onemocnět.

Příprava vody

Pro aktivní trénink ve vodě je tedy požadována teplota vody mezi 30 a 33 ° C, při které:

 • kůže dítěte má stejnou barvu jako na vzduchu;
 • klidně a se zájmem se pohybuje a studuje své tělo;
 • tělo je uvolněné a v přirozeném pracovním tónu: dítě může klidně ležet na vodě, jeho paže a nohy nejsou stlačeny, a bude podle libosti jednat. Dítě je potěšeno; se zájmem jiskří oči; dítě dýchá přirozeně.

Pro relaxační aktivity ve vodě je nutná teplota vody mezi 33 a 36 ° C, při které:

 • tělo dítěte má hladkou růžovou barvu; dítě leží klidně nebo pasivně ve vodě;
 • dýchání je klidné, dokonce; oči se lesknou, úsměvy, paže a nohy jsou volně rozprostřeny, ale v každém okamžiku je dítě může pohybovat, jak chce.

Během hodiny upravte teplotu vody v závislosti na stavu dítěte, přidejte horké nebo studené, protože nyní přesně víte, jak se cítí.

Při jaké teplotě by se měl novorozenec vykoupat: jak nepoškodit dítě během prvních vodních procedur

První dětská koupel

První koupání dítěte ve vodě se provádí po úplném zaschnutí pupeční rány. K uzdravení obvykle dochází 1-3 týdny po narození.

Během procedury musí rodiče:

 • neustále mluvit s dítětem, vzdávat chválu;
 • nepřetržitě podepírejte hlavu a záda;
 • udržujte oční kontakt;
 • sledovat náladu dítěte.

Před zahájením sezení se musíte ujistit, že jsou v koupelně vytvořeny všechny podmínky pro pohodlí a bezpečnost dítěte. Kromě toho, že víte, při jaké teplotě by se novorozenec měl koupat, je třeba věnovat pozornost níže uvedeným faktorům.

 1. Čistota vany / dětské koupele (čistí se sody na pečení). Nepoužívejte chemické čisticí prostředky..
 2. Přítomnost neklouzavého koberce na podlaze, takže se maminka nebo táta pohodlně nakloní k dítěti.
 3. Umístěte mýdlo, ručník, teploměr tak, aby se snadno získalo.
 4. V mateřské školce zajistěte místo, kde budete dítě oblékat: připravte si plenku, oblečení a plenku. Do oddělené přihrádky vložte výrobky pro péči o pokožku a pupek: mastek, krém, manganistan draselný, vatové tampony a tyčinky.
 5. Optimální prostředí v koupelně je 25-27 ° C. Pokud plánujete dítě temperovat - stupeň klesne na 20-22 ° C.
Čím chladnější je voda, tím vyšší je aktivita dítěte ve vodě a od narození můžete použít takovou anatomickou koupel pro vodní procedury

Koupání dítěte je výhodné jak v dětské koupeli, tak i v samotné koupeli. Co dáváte přednost, je vaše rozhodnutí. Výhody použití jsou uvedeny v následující tabulce..

Velká koupelDětská koupel
 1. Velké množství vody. Dítě má trénované dýchací svaly a krevní oběh.
 2. Úprava vody může trvat déle.
 3. Není třeba kontrolovat teploměr každou minutu.
 4. Spousta prostoru pro pohyby s kliky, nohama a hlavou. Dítě spotřebovává více energie, čímž se unavuje rychleji.
 1. Dítě se bude cítit bezpečněji.
 2. Menší koupaliště - méně pravděpodobné, že udělá něco špatně. Rodiče se cítí sebejistěji.

V současné době, kdy mnoho zemí uzavřelo své hranice na dobu neurčitou kvůli pandemii koronavirů SARS-CoV-2, je cestování v tomto roce hodně neúspěšné. Například Španělsko nepřijme zahraniční turisty až do roku 2021. Itálie oznámila stejná opatření..

Existuje však dobrá cesta ze situace - online prohlídky měst po celém světě. Nejedná se o videa, ale o živé exkurze vedené profesionálními místními průvodci. Pokud v zemi neexistují žádná omezení pohybu, vysílají přímo z města, například z centra Prahy. Nebo z domova ve formátu webináře, pokud je chůze legálně omezena. Vy a vaše rodina můžete sedět na gauči a dívat se, pít čaj nebo víno a dokonce dělat domácí práce.

Zde můžete navštívit slavnou Sagrada Familia v Barceloně online - slavný a velmi neobvyklý chrám, Bibli v kameni a smysl života slavného španělského architekta Antonia Gaudího. "Konec světa přijde, až bude postaven," říkají.

A toto je zajímavé a poučné turné o 10 mýtech o Anglii a Britech. Navštivte starou galerii Uffizi ve Florencii. Historik umění v jednoduchém jazyce vypráví o tvorbě, významu a symbolech velkých obrazů Botticelliho, Leonarda Da Vinciho, Raphaela, Titiana a Caravaggia..

Navštivte krásnou Prahu, projděte se průvodcem po nábřeží Vltavy, prohlédněte si slavný Karlův most a naučte se mnoho tajemství Prahy. Vydejte se nyní do ulic Evropy!

Prohlídky jsou k dispozici v Rusku. Velmi zajímavé v Petrohradě, Moskvě, Bajkalu, Tule. Celý seznam živých online prohlídek s průvodcem naleznete zde..

Vhodné podmínky: studená nebo teplá

Některé matky nevědí, při jaké teplotě by se mělo dítě vykoupat. Dětští pediatrové se domnívají, že teploměr by neměl být nižší než 26 ° C a neměl by překročit 37 ° C. Chlazená voda podporuje rozvoj pohybového aparátu, respiračního systému, stimuluje srdce.

V tomto stavu není touha činit aktivní pohyby. Tento proces bude radostný, ale nebude mít příznivý účinek na tělo dítěte.

Příprava vody

Předpokládá se, že pro nově narozenou osobu by se měla používat pouze vařená voda, zejména pokud dítě ještě nezhojilo pupek. Ve skutečnosti to vůbec není nutné. Doporučení pediatrů tvrdí, že tekoucí voda z vodovodu je zdravější než destilovaná voda.

Tato voda obsahuje nezbytné stopové prvky a bakterie, které přispívají k včasné adaptaci dítěte na životní prostředí..

Při použití tekoucí vody je důležité pochopit, jak hodně zasychá pokožku. Nainstalujte filtry a čisticí prostředky, abyste zabránili odlupování pokožky u vašeho dítěte. Pokud se rozhodnete použít vodu z konvice, není třeba ji vařit příliš dlouho - takže nebude dostatek pěny.

Jak měřit teplotu vody

Teplotu vody ke koupání dítěte lze měřit dvěma způsoby. První je zastaralý a nespolehlivý, ačkoli byl testován našimi matkami a babičkami.

Jako měřící zařízení byl pořízen loket. Má se za to, že kůže v této oblasti těla je velmi citlivá a nejlépe rozpoznává teplo nebo chlad..

Tato metoda ztratila svůj význam, protože kožní receptory u novorozenců se liší od dospělých. Vhodná teplota pro koupání novorozenců se zdá zralému člověku chladná.

Dalším způsobem je speciální teploměr pro vodu. Je schopen určit přesnou teplotu vody během několika sekund a lze ji použít během celého procesu. Vše, co potřebujete, je vložit do vody a vyčkat, až se ukáže potřebná teplota pro koupání dítěte.

Vyberte teploměr

Základním požadavkem na teploměr je jeho bezpečnost. Dětský teploměr pro vodu by měl být vyroben z odolného, ​​netoxického plastu. Běžně používané typy teploměrů:

 • rtuť;
 • elektronický.

První typ je nebezpečnější, protože během provozu může dojít k náhodnému poškození teploměru než k vytvoření skutečné hrozby pro celou rodinu.

Při používání elektronického teploměru se teplota vody pro koupání novorozence nastaví co nejrychleji. Takový nástroj se stane nezbytným nástrojem pro maminky.

Většina teploměrů je vyráběna ve tvaru vašich oblíbených postav a je zdobena jasnými barvami. Dítě pod pečlivým dohledem své matky může předmět používat jako hračku při koupeli.

Četnost a trvání vodních procedur

Po narození je pokožka dítěte po dlouhou dobu chráněna jedinečnou přírodní maskou - směsí kožního mazu a kvasinek. Pomáhá snadněji se přizpůsobit novému prostředí, dokud pokožka nebude méně citlivá..

Pro děti je obtížné zašpinit se do té míry, že je kontaminováno tělo dospělého. Pediatrové ve své praxi doporučují provádět 2-3 zasedání procedur koupání týdně.

Trvání první lázně je 10-15 minut. Další ošetření lze prodloužit až na 40 minut.

Kurzy začínají, jakmile se pupek dítěte uzdraví. První 2-3krát se doporučuje pozvat instruktora a rodiče by měli pečlivě sledovat, jak se cvičení provádí.

Kalení

Zmírnit dítě nebo ne - otázka je čistě individuální. Rodiče se musí sami rozhodnout, zda stojí za použití takových léčebných metod od tak mladého věku. Pokud se rozhodnete provést tento krok, nezapomeňte:

 • temperování je nejúčinnějším způsobem, jak zvýšit odolnost těla dítěte vůči různým nemocem;
 • provádí se systematicky, bez přerušení;
 • je nutné mírnit postupně, s postupným snižováním stupně;
 • dítě by mělo mít veselou náladu.

Byliny a léky

Můžeš použít:

 • tradiční manganistan draselný pro dezinfekci;
 • odvar heřmánku a posloupnosti;
 • odvar z dubové kůry;
 • kopřiva;
 • mořská sůl;
 • dětské mýdlo;
 • dětský šampon (používá se od 2 do 4 týdnů po narození).

Nedoporučuje se přidávat byliny bez konzultace s lékařem, protože mohou způsobit alergickou reakci..

Cvičení

Hry pro děti jako takové neexistují, protože v tomto věku si samy stále neudržují vodu, nevědí, jak si udržet záda a hlavu. K upoutání pozornosti dítěte můžete použít několik gumových hraček.

zjištění

Nyní víte, při jaké teplotě se novorozenci vykoupají, jaké prostředky a zařízení se používají, jaké jsou časové rámce pro provádění postupů. Možná, když si budete v první dny svého života vštípit lásku k vodě, vaše děti vyrostou jako mistři plavání!

Voda na koupání novorozence: optimální teplota a další pravidla

Pro dítě jsou nutné vodní procedury. Jsou určeny nejen k udržování čistého těla, ale také k urychlení přizpůsobení dítěte vnějšímu světu.

Je nutné, aby teplota vody ke koupání byla pro něj pohodlná.

Při prvním koupání novorozenců?

Existují různé názory na to, kdy začít s koupáním novorozence. Někteří dětští lékaři říkají, že vodní postupy by měly být prováděny až po uzdravení pupeční rány..

To je přibližně 10-14 dní po narození dítěte. Do této doby odborníci doporučují udržovat čisté tělo otíráním mokrými ubrousky nebo měkkým ručníkem namočeným ve vroucí vodě..

Jiní pediatrové se domnívají, že se můžete dítě vykoupat okamžitě nebo druhý den po propuštění z porodnice. To je přibližně čtvrtý až pátý den po narození. Někteří lékaři doporučují dělat koupele s převařenou vodou s přídavkem bylinných infuzí.

Odborníci říkají, že léčivé rostliny přispívají k hojení pupeční rány. Mnoho matek se nemůže rozhodnout, kdy je lepší začít s koupáním dítěte. Doporučuje se konzultovat s místním pediatrem, který dítě navštěvuje v prvních dnech po návratu domů.

Lékař vyšetří dítě, vyhodnotí stav jeho pupeční rány a řekne vám, kdy je lepší zahájit vodní procedury, dát tipy na koupání.

Každý týden navštíví domov sestra, která bude patronát zkoumat.

Pokud si všimne nějaké abnormality ve stavu pupeční rány (zánět, hnisání), poradí vám, abyste přestali s koupáním a zahájili léčbu roztokem manganu, brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku. Zlepšení přichází zpravidla po několika dnech od začátku léčby. Proto se nebojte, pokud je pupeční rána mírně zanícená. Nemůžete však začít patologický stav: je plný komplikací.

Proč je tak důležité, aby voda byla pro dítě pohodlná?

Novorozenec je zranitelný vůči vnějším faktorům. V lůně byl pohodlný a hřejivý. Po narození se dítě musí naučit žít samostatně, přizpůsobit se podmínkám prostředí.

Vodní procedury pro dítě se stávají každodenní činností. Je důležité, aby nezpůsobovaly nepohodlí..

Voda by neměla být příliš horká nebo studená. Jinak se dítě nebude moci uvolnit, znát svět. Nesprávně zvolená teplota také zvyšuje pravděpodobnost podchlazení nebo přehřátí dítěte.

Horká voda propašuje epidermální integument, pokožka dítěte je velmi jemná a citlivá, nemá ochranu před infekcemi, proto je náchylná k bakteriálnímu poškození.

Studená voda může poškodit močový systém, což vede k nepříjemným pocitům při močení. Obzvláště důležité je pohodlí teploty vody při večerním plavání. V teplé vodě se dítě uvolní a následně spí tvrději.

Bylinné koupele jsou zvláště užitečné, mohou zabránit takovým patologickým stavům, které jsou běžné pro malé děti:

Pro koupání se obvykle používá heřmánkový vývar.

Koncentrace by neměla být silná: pouze lžíce trávy na litr vody.

Jaká by měla být teplota vody pro koupání dítěte?

Mnoho mladých matek neví, jaká teplota by měla být pro dítě voda. Je důležité začít se koupat v pohodlné vaně, pak vodní procedury v budoucnu způsobí u dítěte jen příjemné emoce.

Když bylo dítě v lůně, bylo obklopeno plodovou vodou, která měla teplotu + 37-38 stupňů. Proto by měla být lázeň poprvé vhodná. Tato teplota je dobrá pro kůži, přispívá k rychlému hojení pupeční rány..

Dále může být postupně snížena na + 30-32 stupňů. Děje se to tak, že dítě je zvyklé se měnit. Doporučuje se střídat teplotní podmínky. To přispěje k posílení a udržitelnému rozvoji dítěte..

Důležitá je také teplota v místnosti, ve které dítě spí a hraje. Mělo by to být na úrovni +22 stupňů. Teplotní režim se volí na základě cílů vodních postupů. Například během dne můžete dítě vykoupat ve vaně při teplotě +30 ° C. Toto je nízký, ale docela pohodlný ukazatel..

Taková voda nedovolí dítěti relaxovat. Bude aktivně pohybovat rukama a nohama. Chladná voda stimuluje krevní oběh, tóny. Srdce se začíná stahovat aktivněji..

To přispívá k příjmu více živin v orgánech, k aktivaci metabolismu a ke zvýšené odolnosti vůči infekcím..

Večer se dítěti doporučuje koupat se ve vodě při teplotě + 35 až 37 stupňů. Taková koupel poskytne relaxační účinek. Proto bude dítě klidně a zdravě spát. Pro dospělé bude teplota +37 stupňů vypadat v pohodě.

Kůže novorozenců je však citlivější a citlivější. Proto bude taková voda pohodlná. Je nutné dítě koupat denně. Optimální doba trvání první procedury není delší než 3-4 minuty. Proto byste se neměli starat o ochlazování vody a zmrazení dítěte..

Během několika minut může teplota klesnout o 1-2 stupně. To dítě nepoškodí. Oplachovací voda by měla být o 1-2 stupně nižší než voda, při které byla lázeň prováděna.

Postupně se doba trvání procedur s vodou zvyšuje na 15 minut. Ve věku jednoho měsíce může být dítě koupáno při teplotě +30-32 stupňů po dobu asi 20-25 minut.

Během 30 dnů se teplota zvýší na + 28-30 stupňů a doba trvání procedury je až půl hodiny. V koupelně by měla být vytvořena optimální mikroklima tak, aby nebyla příliš horká nebo ucpaná. Ideální teplota je +25 stupňů.

Jak zkontrolovat teplotu vody?

Během procesu je důležité udržovat optimální teplotu vody. Existuje několik metod pro jeho stanovení. Nejjednodušší způsob použití speciálního teploměru pro tyto účely.

Takové zařízení obvykle vypadá jako hračka. Plave ve vaně a ukazuje teplotu. Výhodou použití této metody je její jednoduchost a přesnost..

Rovněž díky teploměru bude možné trvale udržovat teplotu vody na správné úrovni a přidávat teplou tekutinu. Teploměry pro dětské koupele neobsahují rtuť, digitální nebo alkohol.

Pokud neexistuje teploměr, můžete určit přibližnou teplotu vody loktem. Jedná se o poměrně starou, ale osvědčenou metodu..

Kůže v lokti je jemná, takže rychle reaguje na horkou vodu. Pokud je ruka pohodlná, znamená to, že dítě může být ponořeno do koupele. Ale pro mladé matky bude tento způsob kontroly teploty vody obtížný.

Doporučení doktora Komarovského ohledně koupání dětí

Pediatr Komarovsky věří, že od 2-3 měsíců je lepší koupat děti ne v dětském pokoji, ale v obvyklé lázni. Dnes je v prodeji mnoho nádob na provádění vodních procedur pro kojence. Mnoho rodičů dává přednost použití speciálních pánví.

Komarovsky doporučuje koupání dětí ve věku 2-3 měsíce ve vaně

Komarovsky poznamenává, že koupání novorozence v běžné koupeli má tyto výhody:

 • existuje místo pro aktivitu. Ve vodě je pro dítě snazší provádět všechny pohyby, dýchat. Fyzická aktivita cvičí svaly srdce a těla, uvolňuje psychoemocionální vzrušení;
 • hračky lze umístit do velké vany. Díky tomu bude přijetí vodních postupů zajímavější..

Komarovsky dává rodičům následující rady:

 • vykoupejte dítě ihned po propuštění z nemocnice. Při prvním použití používejte pouze převařenou vodu. Po uzdravení rány v pupku je dovoleno začít se koupat v centralizované vodě;
 • Před odběrem je třeba koupel očistit jedlou sodu;
 • před plaváním dělejte na gymnastice nebo masírujte dítě;
 • provádět vodní postupy v období 23: 00-24: 00. Po koupání se novorozenec hladoví, sní a usne po dobu asi 5 hodin. Spolu s dítětem mohou rodiče relaxovat;
 • přidat bylinné odvar do vody pouze za účelem ošetření;
 • Před použitím nového teploměru se vyplatí zkontrolovat jeho přesnost;
 • dveře do místnosti je lepší nezavřít. Tím se zabrání prudkému poklesu teploty, když matka vezme dítě z koupelny. V tomto případě je nutné zavřít všechna okna v domě, aby se vyloučil vzhled průvanu;
 • Během koupání by z vody měla vypadat pouze obličej dítěte. Udržujte dítě oběma rukama, pod hlavou a zadkem;
 • pokud se dítě snaží vypít vodu z koupelny, znamená to, že má žízeň. Proto je lepší pít dítě před koupáním;
 • Nepřidávejte do vody manganistan draselný;
 • pokud je nemocný, nekoupejte si dítě;
 • od dvou měsíců věku můžete kroužek vykoupat;
 • po procedurách s vodou by měla být pokožka dítěte navlhčena ručníkem a poté ošetřena speciálním zvlhčovačem;
 • plavat pravidelně.

Související videa

Dr. Komarovsky o tom, jakou teplotu koupat novorozence:

Díky vodním procedurám můžete udržovat tělo dítěte čisté, rozvíjet se, posilovat zdraví. Je důležité dítě koupat při teplotě, která mu vyhovuje. To je přibližně + 34-37 stupňů.

Musíte také zajistit, aby byl byt teplý. Teplota vzduchu v místnosti by měla být na úrovni +22 stupňů. Doporučeno pediatrické poradenství.

Články O Neplodnosti