Hlavní Analýzy

Kolik stupňů pro koupání novorozence by měla být voda

Optimální teplota pro koupání novorozence je od 37 do 38 ° C. Při takové koupeli se dítě cítí pohodlně, nepříjemné pocity, bolesti břicha s kolika, dítě se uklidňuje a uvolňuje.

Proč udržovat správnou teplotu

U novorozenců je kůže tenká, jemná, rychle se přehřívá a mrazí. Mechanismy termoregulace dosud nebyly odladěny, takže teplota vody pro koupání novorozence by měla být pohodlná, přiměřená jeho věku, nevystavovat drobky zbytečnému stresu.

Nebezpečí plavání ve vodě při špatné teplotě:

 • při přehřátí dítě onemocní, příliš horká koupel způsobuje zbytečné zatížení srdce a krevních cév dítěte;
 • dlouhá koupel ve studené vodě je nejen nepříjemná, povede také k podchlazení, snížení ochranných funkcí a možnému rozvoji zánětu v močovém traktu.

Jak je první plavat

Nejvhodnější čas pro první koupání dítěte je první nebo druhý den doma. V nemocnici má dítě dostatek hygieny ve formě mytí pod proudem teplé čisté vody a otírání kožních záhybů vatovým tamponem.

Co vařit na plavání

Pro pohodlné plavání je důležité předem připravit vše, co potřebujete. Koupají dítě ve vaně s nainstalovaným skluzavkou nebo v anatomické vaně. Před naplněním vany zkontrolujte, zda je stabilní a sklíčko je pevně upevněno.

Co bude potřeba pro první koupel:

 • tenká plenka, která by měla být hozena přes dítě před ponořením do vody;
 • naběračka s čistou vodou, která opláchne dítě po koupeli;
 • čistá suchá plenka;
 • velký měkký ručník, který dítě zabalí a dobře usuší;
 • vatové tampony, peroxid vodíku, brilantní zelená, bavlněné pupeny - vše pro ošetření pupeční rány novorozence;
 • čistá plenka;
 • čisté oblečení, které si obléknete po koupeli;
 • teploměr pro regulaci teploty vody.

Optimální teplota vody

Pediatrové doporučují poprvé vykoupat novorozence při teplotě vody 37 až 38 ° C. Pokud vám tato voda připadala chladná, spusťte dlaň, nikoliv loket, do koupele (tam je kůže jemnější a citlivější u dospělých). Pochopíte, že toto je optimální teplota: teplá, uvolňující.

Koupání v pohodlné vodě pro dítě pomáhá:

 • uklidněte dítě;
 • zmírnění bolesti kolikou (uvolnění břišních svalů);
 • vytvořit proces přirozené termoregulace dítěte,
 • spojuje dítě a rodiče;
 • zlepšuje motorické funkce drobků;
 • vodní procedury při optimální teplotě těla dítěte.

Jak zkontrolovat teplotu vody

Je vhodné zkontrolovat teplotu vody pro mytí drobků pomocí speciálního vodního teploměru. Položte ji na dno vany a poté nalijte vodu. Počkejte, až voda vychladne na optimální teplotu, nebo ji nařeďte chlazenou vařenou vodou (před tím, než se pupeční rána uzdraví ve strouhankách, budete muset vařit vodu ke koupání). Vodu dobře promíchejte ve vaně.

Pokud nemáte vodní teploměr (nemáte čas na nákup nebo zlomení), použijte metodu „lokte“. Tímto způsobem jsme zkontrolovali, jakou teplotu můžete vykoupat novorozeně, naše babičky:

 • ponořte ruku do vody v lokti tak, aby voda pokrývala nejcitlivější část ruky - vnitřní povrch ohybu lokte;
 • poslouchejte pocity na kůži, pokud jste v pohodě (studený a ne horký), pak je teplota ke koupání drobků správná.

Teplota koupání

Pro rodiče je důležité sledovat nejen teplotu vody, ale také teplotu vzduchu v místnosti, kde se dítě koupe.

Optimální teplota v místnosti se považuje za ukazatele 20-22 ° C. Teplota v koupelně je o něco vyšší - 22-24 ° C. Při koupání dítěte nezavírejte dveře koupelny. To pomůže vyhnout se prudkému poklesu teploty, když je dítě vyjmuto z vody a přeneseno do místnosti..

Ujistěte se, že v domě nejsou žádné koncepty. Po koupeli v nově větrané místnosti nepřineste své dítě. Počkejte, až se vzduch v něm zahřeje na teplotu známou pro dítě.

Musím dítě temperovat

Co je kalení - trénuje tělo na termoregulaci. Užitečné je kalení dospělých a dospělých silnějších dětí. Ale u novorozeného dítěte se termoregulace ještě nevytvořila, takže není co trénovat. Místo tréninku obdržíte další test, zbytečné zatížení křehkého těla. Proto s experimentem neprovádíme experimenty a pamatujeme si, jaká by měla být teplota vody pro novorozence - 37 ° C. Když dítě vyroste, pokračujte v kalení tak, aby mu přinesl pouze užitek, ne poškození.

Prsa plavání: jak zvolit teplotu vody pro třídy v domácí koupelně

Koupání s dítětem: co se děje s velmi teplou vodou

Specialista na kojenecké plavání Tatyana,
zakladatel Happyaquastudio

Takže jste se rozhodli začít rozvíjet své dítě a zvolili jste si kojenecké plavání. Nejprve si musíte odpovědět na hlavní otázky:

 • proč to dítě potřebuje?
 • co chcete pro dítě prostřednictvím těchto aktivit?

Sledujte, zda je cílem vychloubat se o úspěších dítěte. Pokud ano, pozor: uděláte to pro svou marnost a můžete dítěti ublížit. Také se poraďte se svým pediatrem o kontraindikacích a doporučeních pro plavání pro vaše dítě..

Morální trénink

První nápis, který se objeví od okamžiku narození dítěte ve vašem srdci a mozku: „Neubližujte!“. Pokud prostřednictvím této cenzury projdou další akce, mělo by se vše vyřešit..

Aby třídy skutečně prospěly rodičům i dítěti, musí být v klidu a zábavě, v příjemném a zdravém prostředí pro každého. Zkoušku nevyhovíte, nestavíte devátý zázrak světa, nechodíte na nejvyšší horu světa. Nemusíte zranit záda, stát se obětí kvůli dítěti... Prostě hrajte: dělejte jen to, co dnes můžete bez obav a pohodlně udělat pro sebe. To, co vám přinese radost a skutečné potěšení z vaší role maminky a táty.

Příprava pokoje

Pro koupání v domácí koupelně by měl být vzduch v koupelně na stejné teplotě jako ve zbytku bytu. Chcete-li to provést, udržujte dveře koupelny otevřené po celou dobu sezení, pokud v bytě nejsou žádné průvary.

Aby se zabránilo odpařování v lázni, nalije se do lázně nejprve studená voda - 28-29 ° C, pak se pomocí horké vody teplota zvýší na 30-33 ° C..

Ve které vodě nemůžete děti plavat

Jak zjistit, jaká teplota vody vyhovuje vašemu dítěti? Knihy o plavání dětí doporučují teplotu vody 32-35 ° C. Vaše srdce křičí: 36-37 stupňů. Babička říká: 38 stupňů, aby nedošlo k zamrznutí!

Jak být Navrhuji provést experiment, ve kterém zjistíte, jaká teplota vaše dítě preferuje pro aktivní a pasivní cvičení ve vodě. Připravíme vodu při 33 ° C, dáme do ní dítě a studujeme jeho reakci

Příliš studená voda. Pokud novorozené dítě začne mrznout, zmenší se. Pěsti jsou stlačené, tělo zaujímá postoj embrya, paže a nohy jsou napjaté a dítě je nepohybuje.

V takové situaci vstupuje do kapilár méně krve a na kůži se objevují velké bledé skvrny. Je obtížné je zaměnit s přirozeným oběhovým okem, protože se dítě rychle ochladzuje.

Dítě se může chvět. Pokud takový obrázek vidíte, musíte přidat teplou vodu.

Nyní zvažte všechny změny teploty vody od teplé po horkou.

Teplá voda je vhodná pro relaxační cvičení ne déle než 7-15 minut: Tělo dítěte je uvolněné, klidně leží s rukama a nohama, usměje se, klidně a rovnoměrně dýchá.

Kůže v teplé vodě nabírá světle růžový odstín. Pokud držíte dítě ve vodě svisle, můžete si všimnout jasné hranice normální barvy pleti nad vodou a růžového zadku pod vodou.

Příliš teplá voda je vhodná k napařování dítěte před spaním po dobu nejvýše 5 minut. V takové vodě se nemůžete aktivně pohybovat, jinak můžete poškodit kardiovaskulární systém; zvýšení krevního tlaku, v důsledku čehož bude mít dítě bolesti hlavy. Protože systém sebezáchovy u kojenců je velmi rozvinutý, děti nás okamžitě upozorňují na problémy, které se objevily s nespokojeností a křikem.

Pokud je voda pro dítě příliš horká, uvidíte, že kůže dítěte začala zčervenat a po krátké době se tělo a obličej zčervenaly, někdy vínově. Oči ztrácejí svůj lesk a otupělé. Dítě nemá zájem prozkoumat se ve vodě, dítě je pasivní.

Horká voda je pro dítě nebezpečná! Přerušované nebo namáhavé dýchání, dušnost, ztmavnutí nasolabiálního trojúhelníku, kůže se nad horním rtem zčervená (označení přehřátí nebo únavy).

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, musíte dítě okamžitě zvednout z vody a nechat ho vychladnout ve vzduchu v pohodlném prostoru v místnosti. V žádném případě byste neměli otevírat okno, nasměrovat ventilátor na dítě, foukat na něj. Dušená kůže nemůže chránit před proudem studeného vzduchu a dítě může onemocnět.

Příprava vody

Pro aktivní trénink ve vodě je tedy požadována teplota vody mezi 30 a 33 ° C, při které:

 • kůže dítěte má stejnou barvu jako na vzduchu;
 • klidně a se zájmem se pohybuje a studuje své tělo;
 • tělo je uvolněné a v přirozeném pracovním tónu: dítě může klidně ležet na vodě, jeho paže a nohy nejsou stlačeny, a bude podle libosti jednat. Dítě je potěšeno; se zájmem jiskří oči; dítě dýchá přirozeně.

Pro relaxační aktivity ve vodě je nutná teplota vody mezi 33 a 36 ° C, při které:

 • tělo dítěte má hladkou růžovou barvu; dítě leží klidně nebo pasivně ve vodě;
 • dýchání je klidné, dokonce; oči se lesknou, úsměvy, paže a nohy jsou volně rozprostřeny, ale v každém okamžiku je dítě může pohybovat, jak chce.

Během hodiny upravte teplotu vody v závislosti na stavu dítěte, přidejte horké nebo studené, protože nyní přesně víte, jak se cítí.

Jaká by měla být teplota při koupání novorozence

v Rodina a děti před 10 hodinami 0 35 Zobrazení

Voda v lázni by měla být asi 36 ° C. Může být měřena teploměrem nebo tradiční metodou namočením lokte - pokud se necítíte chladně nebo nadměrně teplo, má voda správnou teplotu. Pokud však dítě pláče ve vaně nebo máte pocit, že je zima, přidejte trochu teplé vody (do podnosu bez dítěte!) A vodu promíchejte rukou. Potřebuje vaše dítě vodu při 37 ° C? Pozornost! Záleží také na teplotě místnosti, ve které se dítě koupe. Čím je dítě mladší, tím rychleji zchladne a čím více mytí je pro něj nepříjemné.

Jak umýt dětské vlasy?

Až donedávna se zdálo, že je nezbytný dětský šampon. Dnes se předpokládá, že šampon v prvním roce života dítěte je nadměrný. Dítě má málo vlasů a navíc, jejich nárůst a ztráta, jsou spolu spojeny. Proto většina dětí ztratí hodně vlasů. Někteří nazývají toto dočasné vypadávání vlasů nebo třít vlasy. Postačí umýt hlavu dítěte 1-2krát týdně nebo častěji, pokud se dítě potí nebo sprchuje vodou nebo vodou do koupele, typ 2 v 1.

Baby koupání krok za krokem

Jaká by měla být teplota při koupání novorozence

Příprava na plavání je šíleně důležitá, nemůžete ji nechat na pokoji ani minutu. Než začnete, ujistěte se, že máte po ruce veškeré potřebné příslušenství. Můžete začít umýváním úst dítěte, očí a uší. Těsně před koupáním navlhčete vatový tampón v teplé vodě v misce. V prvních dnech po porodu může být voda uvařena, později bude nahrazena kohoutkem. Umyjte dětskou tvář vatovým tamponem. Nepoužívejte k tomu mýdlo, protože může dráždit pokožku nebo způsobit v očích slzy..

Měl bych koupit drahou kosmetiku pro koupání novorozenců?

Nejlepší je vyzkoušet značky, které ostatní maminky doporučují. Ty, které se běžně používají, zpravidla způsobují minimum alergií a podráždění jemné pokožky dítěte. Je však třeba si uvědomit, že každé dítě je malý absolutní jedinec a navzdory své ceně může na jakýkoli lék špatně reagovat. Pro dítě s atopickou dermatitidou však nakupujte produkty pro alergickou pokožku. Bohužel jsou trochu drahé.

Co koupat dítě

Je třeba koupel. Na rozdíl od dřívějších myšlenek není nutné jej před prvním použitím vypařit. Stačí omýt mýdlem a vodou a důkladně opláchnout. Kbelík na mytí dětí nemá příliš mnoho následovníků. Snad proto, že podle názoru rodičů je obtížnější v nich dítě umýt.

Koupání novorozence - jaká by měla být teplota vody, aby nedošlo k poškození dítěte?


S příchodem nového člena rodiny v domě se hlavním úkolem rodičů stává péče o něj a adaptace na život mimo ochranu břicha matky.

Každá rodina má svůj vlastní klíč k úspěchu: někdo se zcela přizpůsobuje biorytmům dítěte, někdo se snaží vytvořit režim dětského dne. V každém případě se koupání dítěte v prvních měsících života stane povinným každodenním postupem.

Aby se všichni účastníci tohoto procesu - dítě i jeho příbuzní - cítili pohodlně, stojí za to následovat několik jednoduchých doporučení specialistů.

Obsah

Bolesti parní kosti ^

Naše děti jsou velmi choulostivá stvoření, křehká a snadno zranitelná. Všechno je pro ně připraveno dosud nedokonale. Termoregulace není dosud vytvořena tolik jako u dospělého.

V prvních měsících života je nastaven, takže je velmi důležité tento proces nenarušit: novorozence nepřehřívejte, a to ani během koupání..

Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od dospělých, zvyklých na horké koupele nebo sauny, relaxaci v horkých lázních, až do okamžiku narození je dítě v pohodlných podmínkách břicha své matky s teplotou asi 37 stupňů.

Proto dramaticky změníte tyto indikátory, můžete tak ublížit dítěti. Na druhou stranu příliš chladná voda může také způsobit, že dítě protestuje: svaly těla se napnou, nasolabiální trojúhelník se změní na modrý a dítě se začne chvět.

Optimální teplota vody přispívá k vytvoření nejlepších podmínek pro hojení pupeční rány a je obecně velmi prospěšná pro kůži novorozence. Měli byste být také opatrní ohledně různých přísad ve vodě ke koupání a konzultovat se svým lékařem o jejich přidání..

Velmi podrobný článek o vanách pro koupání novorozenců: jak si vybrat, které z nich jsou, kolik stojí?

Pro zdraví vašeho dítěte (a také pro vaše) může být použití vyhřívané vodní matrace velmi užitečné. Najdete zde recenze, ceny a všechny informace, které vás zajímají, starejte se o své zdraví, a co je nejdůležitější - zdraví vašeho dítěte!

Při jaké teplotě by se měla konat první koupel novorozence? ^

Na základě výše uvedeného se doporučuje první koupání novorozence provádět při teplotě 36–37 stupňů. Je to tato teplota, která bude pro dítě příjemná, dítě se bude moci uvolnit, vrátit se do svého známého prostředí a nakonec si zvyknout na každodenní koupání.

Nebojte se, že se voda rychle ochladí: první lázně jsou velmi krátké - netrvají déle než 5-7 minut. Během této doby může voda měnit ukazatele o 1-2 stupně, taková změna není kritická.

"... ve vaně, ve žlabu, ve vaně..." ^

Je velmi důležité věnovat pozornost teplotě v místnosti, kde se dítě koupe (zkušené matky doporučují okamžité koupání v koupelně).

Pohodlná teplota je 23-25 ​​stupňů.

Není nutné zavírat dveře, pokud se dítě koupe v koupelně - při dobré cirkulaci vzduchu bude teplota v místnostech přibližně stejná a navíc bude provedeno další kalení dítěte.

Nepřehánějte to však tvrdnutím! Pokud je ve dvoře zima a ve vašem domě je zima, koupte své dítě v koupelně a uměle ho zahřívejte na teplotu příjemnou pro dítě.

Nejlepší možností by však bylo přenést ji ihned po koupání do místnosti mírně zahřáté předem, takže rozdíl teplot nebude příliš ostrý.

Poslední přípravy ^

Bez ohledu na to, zda se dítě bude koupat ve společné nebo malé vaně, by měla být nádrž na koupání čistá, bez poškození a ostrých rohů, věnujte tomu pozornost při nákupu!

Musíte také zakoupit teploměr předem k měření teploty vody. Nejlépe se měří alkoholovým teploměrem v plastovém pouzdře..

Nevěřte teplotním senzorům v dětských vanách, protože mají tendenci se rychle zlomit a vykazují pouze přibližnou teplotu. Nejsou vhodné pro rodiny, kde se rozhodnou dítě temperovat a postupně snižovat teplotu koupání.

Je důležité si uvědomit: musíte přidat studenou vodu, a ne naopak. V tuto chvíli by měl být teploměr ve vodě. Aby se teplota vody zvýšila na požadovanou (37 stupňů), musí být voda smíchána tak, aby informace o teploměru byla spolehlivá.

Jak užitečný je takový postup jako radonové koupele pro zdraví, existují nějaké kontraindikace, kde může být taková léčba?

Pokud vás zajímá vaše zdraví a zdraví vašich dětí, v tomto článku se dozvíte více o roztopené vodě, o tom, jak užitečné to je, jak to můžete udělat sami, je to velmi zajímavé!

V tomto článku můžete zjistit, jak se alkalická minerální voda používá pro onemocnění, jako je dna: http://pro8odu.ru/vidy-vody/mineralnaya-voda/shhelochnaya-mineralnaya-voda.html, nejdůležitější a nezbytné informace pro zdraví!

Během koupání nemusíte do koupelny přidávat horkou vodu, pokud rodiče neprodlouží proceduru na dobu neurčitou (pediatrové nedoporučují oddálení koupele déle než 40 minut).

Je vhodné, aby jeden z příbuzných připravil koupel, zatímco matka je v kontaktu s dítětem a připravuje ho na koupání. Jakmile teplota vody dosáhne požadované úrovně, musíme zahájit vodní procedury.

Chcete být zdraví - temperamentní ^

V dnešní době se stalo módou temperování dítěte. Nepochybně, kalení pozitivně ovlivňuje obranyschopnost těla. Kromě toho, pokud dítě koupete po celou dobu v teplé vodě, můžete dokonce snížit odolnost těla vůči neobvyklým podmínkám.

Matky se často chlubí, že své dítě koupají ve studené vodě, a to i přes neustále nachlazení. Odborníci naléhavě doporučují začít tvrdnout, pouze pokud je dítě zdravé, nemá žádné onemocnění srdce a cév a dítě není zima.

Kromě toho musí být teplota vody ke koupání postupně snižována, jinak, jakmile jednou pocítíte nepohodlí, může dítě rovně odmítnout vstoupit dokonce do koupelny. V takovém případě může při pohledu na vodu vyvinout negativní reflex, což způsobí, že se koupání stane bolestivým procesem pro všechny jeho účastníky..

Poté, co je dítě zvyklé na samotný proces koupání a na okolní prostředí, můžete začít postupně snižovat teplotu vody (jeden stupeň každé tři dny).

Chladná voda aktivuje svalový tonus dítěte, zvyšuje průtok krve, působí srdce aktivněji, chování dítěte se může změnit. V teplé vodě může lhát a relaxovat, zatímco ve studené vodě dokáže aktivně krútit nohy a pohybovat rukama.

To samozřejmě odnese dítěti více energie a on se unaví rychleji. Při prvních známkách únavy dítěte (tření očí za kliky, neklidně se rozhlíží) musíte dokončit vodní procedury, zabalit dítě do teplého ručníku a dát hrudi nebo směsi.

Můžete oblékat dítě i poté, co se uklidní a sní.

Je třeba si uvědomit, že koupání by mělo být pro dítě zdrojem pozitivního. Máma by měla reagovat na minimální změny v náladě a činnosti svého dítěte. Důvodem může být špatná teplota vody, studená nádrž na koupání, nová hračka atd..

Po čase upraví proces koupání a upraví všechny okamžiky individuálně, rodiče změní koupání v oblíbenou zábavu pro dítě a jeho rodiče. Nechte své dítě pracovat s vodou co nejlépe!

Podrobné video o prvním koupání novorozence:

Chcete vědět, co je to masáž nohou s hydromasáží, jaké parametry zvolit nejvhodnější variantu pro vás?

Veškeré informace o tom, jak zvolit filtr pro úpravu studně, najdete zde v tomto článku. Nejdůležitější a užitečné informace.!

Teplota vody pro koupání novorozence

Z tohoto článku se dozvíte, jaká by měla být teplota vody pro koupání novorozence a další důležité funkce.

Výhody tohoto rituálu pro právě narozeného muže jsou nepopiratelné:

 • udržování čisté kůže;
 • uklidňující, relaxační účinek;
 • Příprava na spánek;
 • přizpůsobení vnějšímu světu a životnímu prostředí;
 • kalení těla;
 • proces hojení pupeční šňůry je mnohem rychlejší;
 • příjemná procedura: děti i rodiče ji obvykle velmi milují.

O teplotních kritériích

Koupání dítěte je postup, který by měl přinést radost a potěšení. Při kontaktu s vodou dochází k hmatové stimulaci, zlepšují se fyzické ukazatele.


Předpokladem jsou samozřejmě hygienické manipulace a teplotní podmínky: voda i okolní vzduch.

Během nitroděložního života bylo dítě po dobu 9 měsíců obklopeno plodovou vodou. Po narození opouští toto prostředí, prochází procesem adaptace na nové podmínky. Plavání ve vodě je proto pro něj připomínkou „minulého“ života v bříšku matky.

Pokud mluvíme o teplotním režimu, pak je to asi 37 stupňů. Se zvýšením této teploty může dojít k přehřátí nebo popálení dítěte. A naopak, koupání ve studené vodě může dokonce způsobit děsení dítěte a odrazovat od koupání po dlouhou dobu.

První koupel dítěte trvá asi 10 minut, takže se nemusíte bát, že voda bude mít čas vychladnout.

Metody měření teploty vody:

 • teploměr;
 • "Elbow metoda".

V lékárnách se mnoho teploměrů na vodu prodává ve formě ryb, které se ponoří do lázně. Můžete také použít své vlastní ruce. Ponořte loket do vody a zhruba odhadněte, zda je horká voda nebo chladná.

Je třeba si uvědomit, že pupeční rána ve velmi malých drobcích se ještě nezhojila a pro koupání novorozenců v prvních dnech života je nutné vařit vodu. To musí být provedeno během prvních dvou týdnů. Abychom toho dosáhli, nejprve shromáždíme studenou vodu v lázni a poté přidáme vroucí vodu na teplotu, kterou potřebujeme - 36-37 stupňů. Nezapomeňte vodu promíchat..

Když se dítě přehřeje, všimnete si zarudnutí kůže, letargie. A naopak, pokud je dítě zmrzlé, zaťaté pěsti, pláče a jeho rty a končetiny se změní na modré.

Pokud dítě během koupání pláče, postup by měl být zastaven. Znovu zkontrolujte, co děláte špatně.

Teplota vzduchu v koupelně by měla být asi 23 stupňů.

Při prvním koupání novorozenců?


Existují různé názory na to, kdy začít s koupáním novorozence. Někteří dětští lékaři říkají, že vodní postupy by měly být prováděny až po uzdravení pupeční rány..

To je přibližně 10-14 dní po narození dítěte. Do této doby odborníci doporučují udržovat čisté tělo otíráním mokrými ubrousky nebo měkkým ručníkem namočeným ve vroucí vodě..

Jiní pediatrové se domnívají, že se můžete dítě vykoupat okamžitě nebo druhý den po propuštění z porodnice. To je přibližně čtvrtý až pátý den po narození. Někteří lékaři doporučují dělat koupele s převařenou vodou s přídavkem bylinných infuzí.

Odborníci říkají, že léčivé rostliny přispívají k hojení pupeční rány. Mnoho matek se nemůže rozhodnout, kdy je lepší začít s koupáním dítěte. Doporučuje se konzultovat s místním pediatrem, který dítě navštěvuje v prvních dnech po návratu domů.


Lékař vyšetří dítě, vyhodnotí stav jeho pupeční rány a řekne vám, kdy je lepší zahájit vodní procedury, dát tipy na koupání.

Každý týden navštíví domov sestra, která bude patronát zkoumat.

Pokud si všimne nějaké abnormality ve stavu pupeční rány (zánět, hnisání), poradí vám, abyste přestali s koupáním a zahájili léčbu roztokem manganu, brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku. Zlepšení přichází zpravidla po několika dnech od začátku léčby. Proto se nebojte, pokud je pupeční rána mírně zanícená. Nemůžete však začít patologický stav: je plný komplikací.

Důležité vlastnosti dětských gelů

 1. Hypoalergenicita - nepřítomnost škodlivých barviv a vonných látek, které mohou způsobit alergickou reakci.
 2. Bezpečnost. Koneckonců, každé dítě může vyzkoušet pěnu „zubem“.

Samozřejmě, pokud to nebyla kapka gelu, ale celé doušky nebo dvě, musíte zavolat sanitku.

Daria, Moskva, 25 let: „Koupací pěna Johnsons Baby nám vyhovovala, nebo spíše mé šestiměsíční štěstí, dokonale. Můžete si koupit velkou růžovou láhev o objemu 500 ml. Cena je velmi přijatelná a vydrží po dlouhou dobu - asi 4 měsíce. Ale v závislosti na tom, kolik toho nalijete do vany. Pro vzrušující děti je zde také levandule. “.


Mýdlo Baby Eared Nannies, Hipp je také oblíbené u mladých matek. Pohodlné a forma jeho použití je tekutá.

Takové mýdlo by nemělo obsahovat vůně. Povinná složka je glycerin pro změkčení jemné pokožky. Velkým plusem pro mýdlo je vždy přítomnost látek rostlinného původu a speciální dávkovač pro pohodlné použití..

Stále můžete koupat děti v bylinných přípravcích tymiánem, heřmánkem, balzamem citronu. Mají dobrý protizánětlivý a uklidňující účinek. Poskytnou veškerou možnou pomoc s vyrážkou a hyper-vzrušivostí dítěte.

Natalya, 28 let: „Koupila jsem si produkt na mytí vlasů Eared Nanny, myslela jsem si, že se vejde jako pěna do koupele, nebyla tam. Průměrná pěna. Skvělé pro kojence, dobře zjemňuje pokožku. Nebyly nalezeny žádné alergické reakce. Je pravda, že existuje hroznová vůně, takže pro novorozence bych ji nedoporučoval “.

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Pro svého syna používám tekuté mýdlo Eared Nannies. Velmi dobře pění, takže lze říci „2 v 1“ - jak pěna, tak mýdlo. Vůně je příjemná, rychle mytá. Nikdy jsem si nevšiml alergií, zjemňuje a zklidňuje pokožku velmi dobře vyrážkou, pokud existuje.

Také na trhu je velká poptávka po německé výrobky ke koupání. Ale jsou trochu drahé.

V dnešní době najdete mnoho šamponů, koupelové pěny, koupelové gely pro děti. Ale i při takové rozmanitosti je nutný individuální přístup a povinné posouzení možných alergických reakcí. Co koupat dítě, pouze rodiče.

Příprava vody

Pro aktivní trénink ve vodě je tedy požadována teplota vody mezi 30 a 33 ° C, při které:

 • kůže dítěte má stejnou barvu jako na vzduchu;
 • klidně a se zájmem se pohybuje a studuje své tělo;
 • tělo je uvolněné a v přirozeném pracovním tónu: dítě může klidně ležet na vodě, jeho paže a nohy nejsou stlačeny, a bude podle libosti jednat. Dítě je potěšeno; se zájmem jiskří oči; dítě dýchá přirozeně.

Pro relaxační aktivity ve vodě je nutná teplota vody mezi 33 a 36 ° C, při které:

 • tělo dítěte má hladkou růžovou barvu; dítě leží klidně nebo pasivně ve vodě;
 • dýchání je klidné, dokonce; oči se lesknou, úsměvy, paže a nohy jsou volně rozprostřeny, ale v každém okamžiku je dítě může pohybovat, jak chce.

Během hodiny upravte teplotu vody v závislosti na stavu dítěte, přidejte horké nebo studené, protože nyní přesně víte, jak se cítí.

První koupel novorozence

Zde je dlouho očekávaný okamžik propuštění z nemocnice. Přišli jste domů a po určité době vyvstává otázka, jak vykoupat tento malý a velmi křehký kus štěstí..

Dítě by mělo být koupeno po nemocnici další den, aby se novorozenec mohl přizpůsobit své nové místnosti a postýlce..

Dítě by mělo být vykoupáno ve své vlastní lázni. Koupel by měl být vybrán v dětských obchodech, protože zboží je tam certifikováno a plastové a další látky, z nichž je vana vyrobena, nepoškodí zdraví dítěte při koupání.

Tímto postupem můžete sklíčko použít pro větší pohodlí. V látce jsou plastové skluzavky, houpací síťky z textilu, skluzavky s kovovým rámem. Prodávají se také speciální zásobníky s již integrovanými skluzavkami..

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Můj manžel a já jsme rádi koupali naše dítě na látkovém sklíčku s kovovým rámečkem. Manžel to dokonce postavil sám. Dítě je pohodlnější a měkčí ležet na tkanině než na plastovém podkladu.

Morální trénink

První nápis, který se objeví od chvíle, kdy se dítě narodí ve vašem srdci a mozku: „Neubližujte!“. Pokud prostřednictvím této cenzury projdou další akce, mělo by se vše vyřešit..

Aby třídy skutečně prospěly rodičům i dítěti, musí být v klidu a zábavě, v příjemném a zdravém prostředí pro každého. Zkoušku nevyhovíte, nestavíte devátý zázrak světa, nechodíte na nejvyšší horu světa. Nemusíte zranit záda, stát se obětí kvůli dítěti... Prostě hrajte: dělejte jen to, co dnes můžete bez obav a pohodlně udělat pro sebe. To, co vám přinese radost a skutečné potěšení z vaší role maminky a táty.

Pravidla pro koupání dítěte

 1. Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
 2. Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
 3. Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
 4. Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
 5. Nastavte snímek.
 6. Zavřete koupelnu.
 7. Příprava dítěte.
 8. Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
 9. Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
 10. Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. Koupání novorozence by mělo začít s pěti minutami, postupně zvyšovat množství času na 15 minut.

Další informace o tom, jak novorozence obklíčit a do jakého věku by mělo být dítě zabaleno do plenky, naleznete v článku dětského lékaře.

Jaká by měla být teplota v koupelně při koupání novorozence


Koupejte novorozence při teplotě 27 stupňů Celsia
V místnosti, kde se dítě koupe, zavřete okna, aby nedošlo k průvanu. Dveře je také žádoucí zavřít. Udržujeme teplotu vzduchu nejméně 27 ° C.

Koupíme dítě 1 hodinu před krmením nebo 1 hodinu po krmení.

Jak umýt novorozence?

Můžete si umýt dítě jednoduše rukou nebo speciální žínkou, kterou si můžete zakoupit v dětském obchodě. Při výběru rukavice zhodnoťte materiál, ze kterého je vyroben, a vůni, aby nedošlo k alergii na dítě.

Poté, co se dítě vykoupalo, by mělo být zabaleno do suchého froté ručníku a vysušeno namáčecími pohyby. Oblečte se do dětského tílka, sliderů nebo podvazků.

Koupání dítěte po dobu prvních 4-5 měsíců by mělo být denně, ale vlasy si umyjte maximálně dvakrát týdně. Ve druhé polovině života se můžete vykoupat za den.

Koupání dítěte je velmi obtížný úkol. Je-li ještě v těhotenství, bude užitečné studovat potřebné materiály o tom, jak správně vykoupat novorozence. Zkuste do tohoto procesu zapojit svého manžela..

Pomocníci nikdy nebudou nadbyteční. Dítě bude cítit péči obou rodičů.

Teplota vody pro koupání novorozence: Komarovsky


Dr. Komarovsky o koupání dítěte
Podle Dr. Komarovského můžete dítě vykoupat ve vodě 26-37 ° C. Ve které vodě, v teple nebo v pohodě se vaše dítě nerozhodne koupat, ale musíte pozorovat pocity a reakce malého ve vodě.

Dr. Komarovsky věří, že čím je voda chladnější, tím lépe. Pozitivní vlastnosti lázně studené vody:

 • V takové vaně dítě nebude relaxovat
 • Zvýší se svalový tonus a zvýší se průtok krve.
 • Srdce pracuje aktivněji
 • Zvyšuje se malá odolnost těla vůči infekcím
 • Dítě je aktivní a pohybuje se

Dr. Komarovsky považuje optimální teplotu vody pro koupání malého dítěte, 33-34 ° C. V průběhu času však musí být voda chladnější a doba koupání by měla být prodloužena na 40 minut.

Takže nyní víme, v jaké vodě musíte koupat své dítě.

Je nutné zmírnit novorozence?

Nejprve určíme, co je kalení. Toto je trénink těla vystavením různým přírodním jevům, jako je vzduch, voda, slunce, vysoké a nízké teploty (vzhledem k tělesné teplotě). Časem by takové školení pro děti mělo být krátkodobé a nemělo by vyčnívat z obvyklého pořadí věcí, tj. všechno by mělo být co nejpřirozenější. V dnešní době je mezi moderními matkami spousta kontroverzí o tom, zda mají děti zmírňovat pomocí vodních procedur. Podle slavných dětských lékařů je kalení užitečné. Ale stojí za zvážení, že pokud je dítě velmi malé, pak je lepší chvíli trvat.

Imunita a dotování studenou vodou

Nalévání studené vody je stres a nepřirozený proces pro kojence. Dítě bude rozmarné a bude bránit touze rodičů nalít na něj vodu, jejíž teplota pro něj není příjemná.

Ze zkušeností a pozorování mnoha rodičů v rodinách, kde jsou děti temperované, onemocní neméně než děti, které nejsou temperovány.

Při každodenním koupání by se dítě mělo bavit, ne stresovat. Pokud na dítě začnete nalít studenou vodu, bude se bát vykoupat. Aby se předešlo psychickému poškození, mělo by ztuhnutí začínat přírodními postupy, nikoli studenou vodou.

Vlastní temperování

Kalení by se mělo vyvinout v samoztvrdnutí, tj. stát se dětským životním stylem. Všechny procesy kalení by se měly stát přirozenou událostí v jeho životě:

 1. Procházka naboso;
 2. Místnost, kde se dítě nachází, by měla být dobře větraná, kam bude chodit nahá;
 3. Dítě příliš nezabalujte ani neoblékejte do velmi teplého oblečení;
 4. Hrajte a stříkejte do vody s kontrastní teplotou;
 5. Letní koupání v přírodě.

Procesy ztuhnutí dítěte by se měly objevit v jeho životě z jeho iniciativy. Chtěl jsem hrát ve vodě, ve spreji atd. to není nutné zakázat, ale spíše jej podporovat, ale samozřejmě v rozumných mezích a dodržovat základní bezpečnost. Takové hry vedou k přirozeným procesům tvrdnutí dítěte. Taková zábava dětí s vodou poskytne užitečný účinek k posílení imunity dětí. Naopak nalití studené vody na nepřipravené dítě nepřinese výhody, ale poněkud poškodí psychické a fyzické zdraví dítěte.

Pokud rodiče provádějí ranní cvičení a provádějí kalicí procedury, dítě dříve nebo později následuje jejich příklad a připojí se ke zdravému životnímu stylu.

Poznámka: základní pravidla pro koupání novorozence

Koupání novorozence je nejdůležitější hygienický postup, který nejen udržuje pokožku čistou a zabraňuje vyrážkám z plen, ale také aktivuje a stimuluje krevní oběh a dýchání dítěte. Koupání novorozenců je však velmi opatrné a dodržuje některá důležitá pravidla..

Koupání novorozence - pravidla

Novorozené dítě, které není nachlazeno a nemá kontraindikace od lékaře, musí být denně koupáno.

Nejlepší je koupat dítě současně, nejlépe večer před posledním krmením.

Teplota vody pro koupání novorozenců by měla být 36,5-37 stupňů.

Teplota vzduchu při koupání novorozenců by měla být 22-24 stupňů, zatímco v žádném případě by neměly být povoleny průvany.

Koupání novorozenců je nejlepší 5-10 minut, protože voda v lázni se rychle ochladí a po 10 minutách bude nižší než předepsaná teplota. Současně se doporučuje snížit první koupání novorozence na 3–4 minuty, aby se zabránilo ochlazení vody a podchlazení dítěte. Doba koupání novorozence by se měla postupně zvyšovat.

Koupání novorozenců, dokud není pupeční rána zcela zahojena, je nutné pouze ve vroucí vodě se slabým roztokem manganistanu draselného, ​​s výhodou s přidáním infuze struny nebo heřmánku. Byliny pro koupání novorozenců lze v budoucnu použít - to je užitečné.

Speciální hygienické výrobky (šampony, mýdla, pěny a oleje) by se neměly používat s každou koupelí novorozence. Používání hygienických přípravků se doporučuje maximálně dvakrát týdně..

Jak se koupat novorozence

Za prvé, stojí za zmínku, že nemůžete koupat dítě v běžné dospělé lázni. Koupání novorozenců ve velké vaně může způsobit poranění dítěte, navíc je koupací lázeň pro dospělé často nesterilní, což může také způsobit infekce v slabém těle dítěte.

Doporučuje se koupat děti ve speciálních plastových vanách pro děti, nejlépe se speciálním pogumovaným dnem, které zabraňuje vyklouznutí dítěte..

Při koupání byste za žádných okolností neměli opustit své dítě, jít do jiné místnosti nebo se nechat rozptylovat jinými věcmi!

Napište do vodní lázně o teplotě 36,6 až 37 stupňů. Zkontrolujte teplotu pomocí speciálního teploměru a teprve poté postupujte s vodou. Novorozence jemně spusťte do vody, levou rukou držte hlavu a ramena. Pravou rukou jemně a jemně umyjte hlavu, krk, hruď, nohy. Zvláštní pozornost věnujte oblastem záhybů, tříselné a axilární oblasti. Používáte-li speciální hygienické výrobky, důkladně je opláchněte z pokožky dítěte, aby nedošlo k vysušení a následné vysušení pokožky novorozence..

Po koupeli osušte pokožku dítěte měkkým ručníkem. Není třeba třít dítě - jeho kůže je příliš křehká, absorbuje vlhkost ručníkem s píchavými pohyby. Nezapomeňte si položit klobouk na hlavu dítěte a nezapomeňte na teplotu vzduchu v místnosti - od 22 do 24 stupňů.

Teplota vody pro koupání novorozence: tipy pro rodiče

Koupání dítěte je jedním z nejpříjemnějších a nejzajímavějších okamžiků pro rodiče i pro samotné dítě. Umožňuje dítěti navázat kontakt s mámou a tátou, posiluje zdraví, chrání imunitu, přináší spoustu potěšení. Aby však byly vodní postupy prospěšné, musí být řádně organizovány. Jaká by měla být teplota vody pro koupání novorozence a jak dlouho by měla trvat?

Proč je důležité udržovat teplotní rozsah

Kůže novorozence je velmi tenká a jemná. Jsou citlivé na změny teploty, protože jejich termoregulace probíhá ve formaci. To vede ke skutečnosti, že děti se snadno přehřívají nebo mrazí. Proto je nutné během koupání zajistit, aby teplota vody byla pohodlná a nezpůsobovala dítěti nepříjemnosti.

Ne každý dospělý může s radostí ležet v horké lázni. Mnoho lidí onemocní horečkou. V této situaci je dítě mnohem horší. Koneckonců nemůže opustit vanu ani přidat studenou vodu, ani nahlásit nepříjemný pocit. Kromě toho horká voda negativně ovlivňuje jemnou pokožku dítěte. Rozšiřuje póry a skrz ně pronikají patogenní bakterie..

Koupání v chladu není o nic lepší. Během močení může způsobit nachlazení, problémy s močovým ústrojím a bolestí. Navíc příliš chladná nebo horká voda může dítě vyděsit a trvale ho odrazovat od vodních procedur.

Pravidla koupání

Při koupání vyvolalo pouze pozitivní emoce, zkuste dodržovat následující pravidla.

 • Získejte speciální dětskou koupel pro vodní procedury. Lze ji nastavit do vhodné výšky, aby se dospělé dítě ke koupání nemuselo uklonit. A samotné dítě se bude cítit bezpečně v omezeném prostoru. Pokud si nemůžete koupit tento dětský hygienický doplněk, použijte běžnou koupel. Před plněním ji důkladně očistěte tvrdou houbou a jedlou sodou..
 • V prvních týdnech je pupeční rána velmi zranitelná a náchylná k pronikání škodlivých mikroorganismů, takže své dítě vykoupejte ve vroucí vodě. Tekoucí vodu lze použít pouze 12-15 dní po narození.
 • Zkušení pediatrové doporučují používat léčiva a bylinné dekorace pro hygienické postupy, které pomáhají zmírňovat zánět a urychlují hojení ran. Nejběžnější jsou koupele s manganistanem draselným, heřmánkem nebo lasturou. Nezneužívejte však doplňky. Používejte je maximálně 2krát týdně. V opačném případě hrozí, že jemná pokožka dítěte bude vysušena.
 • Ujistěte se, že teplota vzduchu v místnosti, kde se provádí voda, není nižší než +24 ° С.
 • Pokud dítě koupání uvolní, strávte ho večer 1-2 hodiny před spaním po dobu 5-10 minut. Pokud je koupání vzrušující, změňte si ho ráno. V každém případě dítě jemně spusťte do vody a uklidněte ho sladkými slovy.
 • Během zákroku podepřete hlavu a ramena novorozence, důkladně opláchněte všechny záhyby: pod krkem, v tříslech, v podpaží a mezi prsty. K těmto účelům použijte měkkou rukavici. Omyjte lehkou chmýří na hlavě dětským mýdlem. Nepoužívejte šampony ani jiné kosmetické přípravky, které nejsou určeny pro kojence..

Optimální teplota vody

Jako dítě v lůně je dítě obklopeno plodovou vodou, jejíž teplota nepřesahuje +38 ° C. Proto je při vodních procedurách nutné vytvořit pro dítě známé prostředí. Odborníci doporučují koupání dětí ve vodě, jejichž teplota se pohybuje od +36 do +38 ° С.

Některé matky se obávají, že při koupeli se voda ochladí a dítě může zchladnout. Nedělejte si s tím příliš starosti. Lékaři doporučují, aby v prvních měsících novorozenci užívali vodu každý den, ale doba koupání by neměla přesáhnout 8-10 minut. Voda bude mít čas vychladnout jen pár stupňů, což není kritické.

Odborníci doporučují koupání dětí ve vodě, jejichž teplota se pohybuje od +36 do +38 ° С

Nyní pojďme na to, jak správně připravit vodu pro dítě. Vařte v konvici nebo velkém hrnci a ochlaďte na pokojovou teplotu. Nalijte do koupací nádoby. Do vany vložte teploměr alkoholu (je méně toxický než rtuť) a pomalu přidávejte vroucí vodu, dokud nedosáhnete požadované značky. Nezapomeňte smíchat vodu. Místo teploměru používají některé matky lidovou metodu: snižují loket do koupele s vodou. Kůže na této části ruky je velmi jemná a rychle reaguje na změny teploty. Pokud je tedy voda pro loket pohodlná, bude se v ní dítě cítit dobře.

Nezapomeňte, že jsme všichni různí, včetně dětí. Někteří lidé mají rádi teplejší vodu, jiní - chladnější. Jak zjistit, zda je dítě pohodlné plavání? Během procedury pečlivě sledujte své dítě. Pokud se zkrátil na kus, začal se chvět a jeho nasolabiální trojúhelník zmodral, což znamená, že pro něj je voda příliš studená. Zčervenaná kůže, odpařování na čele a letargie bude signalizovat, že dítě je horké.

Je nutné dítě temperovat

Nikdo nebude tvrdit, že kalení je dobré pro zdraví. Pomáhá posilovat imunitní systém a nervový systém, pomáhá tělu vyrovnat se s nemocemi. Je však důležité přistupovat ke každé firmě správně. Nezačínejte tvrdnutí od prvních dnů života dítěte. Příliš studená voda mu může ublížit a trvale odrazovat od zájmu o vodní procedury. Všechno je třeba udělat postupně..

Začněte plavat s +37... + 38 ° С a každé 4–5 dny snižujte teplotu o 1 ° С. Takové snížení bude pro dítě šetrné a stresující. S extrémní opatrností je třeba přistupovat k tvrdnutí dětí s vrozenými chorobami. Před pokračováním v postupu se ujistěte, že jste se poradili s lékařem.

Během prvního roku života nesnižujte teplotu vody pod + 26... +28 ° С. Ujistěte se, že místnost, ve které se dítě koupe, je teplá a teplota vzduchu neklesne pod +24 ° С. Ale nejdůležitější věcí je naslouchat samotnému dítěti: měl by být pohodlný.

Výše uvedené jsou hlavní body týkající se teploty vody ke koupání novorozence. Vezměte však v úvahu skutečnost, jako je nálada dítěte. Nikdy nevynucujte své dítě ve vaně. Pokud je zlobivý a úzkostný, dokončete postup co nejdříve..

Voda na koupání novorozence: optimální teplota a další pravidla

Pro dítě jsou nutné vodní procedury. Jsou určeny nejen k udržování čistého těla, ale také k urychlení přizpůsobení dítěte vnějšímu světu.

Je nutné, aby teplota vody ke koupání byla pro něj pohodlná.

Při prvním koupání novorozenců?

Existují různé názory na to, kdy začít s koupáním novorozence. Někteří dětští lékaři říkají, že vodní postupy by měly být prováděny až po uzdravení pupeční rány..

To je přibližně 10-14 dní po narození dítěte. Do této doby odborníci doporučují udržovat čisté tělo otíráním mokrými ubrousky nebo měkkým ručníkem namočeným ve vroucí vodě..

Jiní pediatrové se domnívají, že se můžete dítě vykoupat okamžitě nebo druhý den po propuštění z porodnice. To je přibližně čtvrtý až pátý den po narození. Někteří lékaři doporučují dělat koupele s převařenou vodou s přídavkem bylinných infuzí.

Odborníci říkají, že léčivé rostliny přispívají k hojení pupeční rány. Mnoho matek se nemůže rozhodnout, kdy je lepší začít s koupáním dítěte. Doporučuje se konzultovat s místním pediatrem, který dítě navštěvuje v prvních dnech po návratu domů.

Lékař vyšetří dítě, vyhodnotí stav jeho pupeční rány a řekne vám, kdy je lepší zahájit vodní procedury, dát tipy na koupání.

Každý týden navštíví domov sestra, která bude patronát zkoumat.

Pokud si všimne nějaké abnormality ve stavu pupeční rány (zánět, hnisání), poradí vám, abyste přestali s koupáním a zahájili léčbu roztokem manganu, brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku. Zlepšení přichází zpravidla po několika dnech od začátku léčby. Proto se nebojte, pokud je pupeční rána mírně zanícená. Nemůžete však začít patologický stav: je plný komplikací.

Proč je tak důležité, aby voda byla pro dítě pohodlná?

Novorozenec je zranitelný vůči vnějším faktorům. V lůně byl pohodlný a hřejivý. Po narození se dítě musí naučit žít samostatně, přizpůsobit se podmínkám prostředí.

Vodní procedury pro dítě se stávají každodenní činností. Je důležité, aby nezpůsobovaly nepohodlí..

Voda by neměla být příliš horká nebo studená. Jinak se dítě nebude moci uvolnit, znát svět. Nesprávně zvolená teplota také zvyšuje pravděpodobnost podchlazení nebo přehřátí dítěte.

Horká voda propašuje epidermální integument, pokožka dítěte je velmi jemná a citlivá, nemá ochranu před infekcemi, proto je náchylná k bakteriálnímu poškození.

Studená voda může poškodit močový systém, což vede k nepříjemným pocitům při močení. Obzvláště důležité je pohodlí teploty vody při večerním plavání. V teplé vodě se dítě uvolní a následně spí tvrději.

Bylinné koupele jsou zvláště užitečné, mohou zabránit takovým patologickým stavům, které jsou běžné pro malé děti:

Pro koupání se obvykle používá heřmánkový vývar.

Koncentrace by neměla být silná: pouze lžíce trávy na litr vody.

Jaká by měla být teplota vody pro koupání dítěte?

Mnoho mladých matek neví, jaká teplota by měla být pro dítě voda. Je důležité začít se koupat v pohodlné vaně, pak vodní procedury v budoucnu způsobí u dítěte jen příjemné emoce.

Když bylo dítě v lůně, bylo obklopeno plodovou vodou, která měla teplotu + 37-38 stupňů. Proto by měla být lázeň poprvé vhodná. Tato teplota je dobrá pro kůži, přispívá k rychlému hojení pupeční rány..

Dále může být postupně snížena na + 30-32 stupňů. Děje se to tak, že dítě je zvyklé se měnit. Doporučuje se střídat teplotní podmínky. To přispěje k posílení a udržitelnému rozvoji dítěte..

Důležitá je také teplota v místnosti, ve které dítě spí a hraje. Mělo by to být na úrovni +22 stupňů. Teplotní režim se volí na základě cílů vodních postupů. Například během dne můžete dítě vykoupat ve vaně při teplotě +30 ° C. Toto je nízký, ale docela pohodlný ukazatel..

Taková voda nedovolí dítěti relaxovat. Bude aktivně pohybovat rukama a nohama. Chladná voda stimuluje krevní oběh, tóny. Srdce se začíná stahovat aktivněji..

To přispívá k příjmu více živin v orgánech, k aktivaci metabolismu a ke zvýšené odolnosti vůči infekcím..

Večer se dítěti doporučuje koupat se ve vodě při teplotě + 35 až 37 stupňů. Taková koupel poskytne relaxační účinek. Proto bude dítě klidně a zdravě spát. Pro dospělé bude teplota +37 stupňů vypadat v pohodě.

Kůže novorozenců je však citlivější a citlivější. Proto bude taková voda pohodlná. Je nutné dítě koupat denně. Optimální doba trvání první procedury není delší než 3-4 minuty. Proto byste se neměli starat o ochlazování vody a zmrazení dítěte..

Během několika minut může teplota klesnout o 1-2 stupně. To dítě nepoškodí. Oplachovací voda by měla být o 1-2 stupně nižší než voda, při které byla lázeň prováděna.

Postupně se doba trvání procedur s vodou zvyšuje na 15 minut. Ve věku jednoho měsíce může být dítě koupáno při teplotě +30-32 stupňů po dobu asi 20-25 minut.

Během 30 dnů se teplota zvýší na + 28-30 stupňů a doba trvání procedury je až půl hodiny. V koupelně by měla být vytvořena optimální mikroklima tak, aby nebyla příliš horká nebo ucpaná. Ideální teplota je +25 stupňů.

Jak zkontrolovat teplotu vody?

Během procesu je důležité udržovat optimální teplotu vody. Existuje několik metod pro jeho stanovení. Nejjednodušší způsob použití speciálního teploměru pro tyto účely.

Takové zařízení obvykle vypadá jako hračka. Plave ve vaně a ukazuje teplotu. Výhodou použití této metody je její jednoduchost a přesnost..

Rovněž díky teploměru bude možné trvale udržovat teplotu vody na správné úrovni a přidávat teplou tekutinu. Teploměry pro dětské koupele neobsahují rtuť, digitální nebo alkohol.

Pokud neexistuje teploměr, můžete určit přibližnou teplotu vody loktem. Jedná se o poměrně starou, ale osvědčenou metodu..

Kůže v lokti je jemná, takže rychle reaguje na horkou vodu. Pokud je ruka pohodlná, znamená to, že dítě může být ponořeno do koupele. Ale pro mladé matky bude tento způsob kontroly teploty vody obtížný.

Doporučení doktora Komarovského ohledně koupání dětí

Pediatr Komarovsky věří, že od 2-3 měsíců je lepší koupat děti ne v dětském pokoji, ale v obvyklé lázni. Dnes je v prodeji mnoho nádob na provádění vodních procedur pro kojence. Mnoho rodičů dává přednost použití speciálních pánví.

Komarovsky doporučuje koupání dětí ve věku 2-3 měsíce ve vaně

Komarovsky poznamenává, že koupání novorozence v běžné koupeli má tyto výhody:

 • existuje místo pro aktivitu. Ve vodě je pro dítě snazší provádět všechny pohyby, dýchat. Fyzická aktivita cvičí svaly srdce a těla, uvolňuje psychoemocionální vzrušení;
 • hračky lze umístit do velké vany. Díky tomu bude přijetí vodních postupů zajímavější..

Komarovsky dává rodičům následující rady:

 • vykoupejte dítě ihned po propuštění z nemocnice. Při prvním použití používejte pouze převařenou vodu. Po uzdravení rány v pupku je dovoleno začít se koupat v centralizované vodě;
 • Před odběrem je třeba koupel očistit jedlou sodu;
 • před plaváním dělejte na gymnastice nebo masírujte dítě;
 • provádět vodní postupy v období 23: 00-24: 00. Po koupání se novorozenec hladoví, sní a usne po dobu asi 5 hodin. Spolu s dítětem mohou rodiče relaxovat;
 • přidat bylinné odvar do vody pouze za účelem ošetření;
 • Před použitím nového teploměru se vyplatí zkontrolovat jeho přesnost;
 • dveře do místnosti je lepší nezavřít. Tím se zabrání prudkému poklesu teploty, když matka vezme dítě z koupelny. V tomto případě je nutné zavřít všechna okna v domě, aby se vyloučil vzhled průvanu;
 • Během koupání by z vody měla vypadat pouze obličej dítěte. Udržujte dítě oběma rukama, pod hlavou a zadkem;
 • pokud se dítě snaží vypít vodu z koupelny, znamená to, že má žízeň. Proto je lepší pít dítě před koupáním;
 • Nepřidávejte do vody manganistan draselný;
 • pokud je nemocný, nekoupejte si dítě;
 • od dvou měsíců věku můžete kroužek vykoupat;
 • po procedurách s vodou by měla být pokožka dítěte navlhčena ručníkem a poté ošetřena speciálním zvlhčovačem;
 • plavat pravidelně.

Související videa

Dr. Komarovsky o tom, jakou teplotu koupat novorozence:

Díky vodním procedurám můžete udržovat tělo dítěte čisté, rozvíjet se, posilovat zdraví. Je důležité dítě koupat při teplotě, která mu vyhovuje. To je přibližně + 34-37 stupňů.

Musíte také zajistit, aby byl byt teplý. Teplota vzduchu v místnosti by měla být na úrovni +22 stupňů. Doporučeno pediatrické poradenství.

Články O Neplodnosti