Hlavní Neplodnost

Jak plánovat těhotenství - počítáme načasování početí

Těhotenství je nejkrásnějším okamžikem života v každé rodině. Tato událost by měla být přijata se vší vážností a odpovědností..

Plánování těhotenství obsahuje mnoho jemností, se kterými byste se měli předem seznámit. Aby byla koncepce úspěšná a aby se nenarozené dítě narodilo zdravě, musíte vědět, jak se správně připravit na těhotenství.

Kde začít?

V moderním světě lidé raději plánují každé období svého života. Správná příprava na těhotenství je chytré rozhodnutí. Zdravotní stav jejich nenarozeného dítěte přímo závisí na životním stylu jejich rodičů. Než se pustíte do početí, musíte zvážit mnoho nuancí týkajících se přípravy na těhotenství. Stojí za to začít se připravovat na nadcházející těhotenství nejméně 3 měsíce před početí, nejlépe šest měsíců až rok.

Plánování těhotenství zahrnuje následující kroky:

    Lékařské vyšetření, absolvování nezbytných testů;

Vyhledejte kvalifikované odborníky

Příprava na těhotenství pro ženu začíná návštěvou gynekologa. Bude hezké, pokud těhotenství ženy od začátku do konce bude provádět jeden specialista. Musí být vybrán ve fázi přípravy na těhotenství.

Při absenci významných problémů s reprodukční funkcí můžete kontaktovat kteréhokoli gynekologa na prenatální klinice. Pokud existují onemocnění v oblasti genitálií, je lepší kontaktovat gynekologa - endokrinologa nebo reprodukčního lékaře.

Od obou partnerů je vyžadováno komplexní vyšetření. Budoucí rodiče se musí podívat do terapeutické ordinace. Dá pokyny k nezbytným testům a řekne vám, kteří další lékaři by měli být navštíveni. Před počátkem dítěte je nutné předem vyléčit stávající nemoci, které mohou nenarozené dítě poškodit. Pro ženu je velmi důležité navštívit zubaře: zbavit se zubního kazu a v případě potřeby odstranit zuby moudrosti.

Průzkum

Ve fázi plánování těhotenství musí budoucí rodiče podstoupit několik diagnostických postupů a studií. Nejprve se provede obecný krevní test. Pokud se ve výsledcích vyskytnou sporné otázky, stanoví lékař biochemickou analýzu. Spolu s tím jsou prováděny následující studie:

Je také nutné provést testy na přítomnost infekčních chorob. Za tímto účelem se podává nátěr a krev na přítomnost sexuálně přenosných nemocí. U infekcí TORCH se provádí samostatná analýza. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, musí se žena a muž nejprve zbavit, a teprve poté přistoupit k početí.

Pro produktivnější přípravu na těhotenský proces by měl být mužovi dán spermogram, který ukáže procento aktivity a počet spermií.

Pokud má muž nebo žena v rodině dědičné choroby, měl by být určen stupeň pravděpodobnosti přenosu choroby na dítě. V tomto případě byste měli navštívit genetika.

Existuje analýza určující úroveň kompatibility partnerů. Musí být provedeno, pokud těhotenství nenastane dlouhou dobu.

V některých situacích může být početí možné pouze v případě umělého oplodnění.

Očkování

Nikdo není v bezpečí před výskytem vážných onemocnění během těhotenství. Proto je vhodné předběžně očkovat proti nejčastějším chorobám. Tyto zahrnují:

Většina očkování se podává podle potřeby. Názory na potřebu jejich provádění se liší. Odborníci však doporučují maximální ochranu vašeho těla před možnými chorobami. Většina očkování by měla být provedena šest měsíců před počátkem.

Příprava těla na těhotenství

Úspěch početí je do značné míry ovlivněn životním stylem manželského páru. Proces porodu dítěte je neslučitelný s alkoholem a kouřením. Špatné návyky by měly být odstraněny nejméně tři měsíce před těhotenstvím. To platí nejen pro ženy, ale také pro její životní partnery. Alkohol a nikotin ovlivňují kvalitu spermií, což snižuje šance na možné těhotenství.

Ve fázi plánování těhotenství jsou sporty vítány. Výrazně posilují tělo a připravují ho na nové postavení. Doporučuje se také řídit denní stravu. Upřednostňuje se zdravé jídlo. Je lepší odmítnout rychlé občerstvení, sladkosti, uzené, slané a kořeněné potraviny.

Musíte jíst více bílkovin a rostlinných potravin. Jako svačinu můžete použít ořechy, sušené ovoce, zeleninu, ovoce, tvarohové dezerty atd. Správná výživa přispívá k pohodě a celkovému zdraví těla..

Během plánování těhotenství je třeba se vyvarovat stresových situací. Na tomto pozadí se mohou vyskytnout menstruační nepravidelnosti, což znemožňuje početí. Žena by měla dodržovat plán nástupu menstruace a zapsat všechna data do samostatného poznámkového bloku. Tato informace umožní gynekologovi zjistit příčiny možných problémů..

Pokud je nadváha, musí se toho zbavit. Může zabránit těhotenství. Zvláštní pozornost by měla být věnována zdravému spánku, procházkám na čerstvém vzduchu a psychologické náladě..

Výhody vitamínů

Před plánováním těhotenství je vhodné se zabývat doplňováním vitamínů. Některé vitamíny mají vliv na specifické systémy podpory těla. Nedostatek vitamínů proto může velmi negativně ovlivnit početí a zdraví nenarozeného dítěte. Nejčastěji jsou ženy předepsány vitamínové komplexy. Pro muže jsou také k dispozici speciální přípravky. Mezi nejdůležitější vitaminy patří:

Je velmi obtížné přeceňovat výhody vitamínů v přípravě na těhotenství. Při plánování dítěte vyžaduje ženské tělo spoustu síly a živin, aby mohl plod nést. Díky jejich přítomnosti bude dítě schopno se plně rozvinout.

Přestože jsou vitaminy pro tělo nezbytné, jejich příjem by neměl být zahájen bez konzultace s lékařem. Hypervitaminóza některých vitamínů může také negativně ovlivnit vývoj dítěte i jeho nedostatek.

Ovulace

Klíčovým okamžikem při přípravě na mateřství je stanovení příznivých dnů pro početí - období ovulace. Bez ní je proces početí nemožný. Každý cyklus v ženském těle vajíčka rostou a zrají.

Ale plodnost zpravidla získá pouze jednu z nich. Při splynutí spermie a vajíčka se vytvoří vajíčko plodu, které se brzy implantuje do dělohy.

Ovulaci lze stanovit pomocí následujících metod:

    speciální ovulační test;

Koncepční proces

Existuje mnoho faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí. Patří sem určité polohy během pohlavního styku, výpočet ovulace, užívání některých léků atd..

U některých žen je pozorována patologie, jako je ohýbání dělohy. Do procesu početí příliš nezasahuje. Ale v závislosti na straně ohybu jsou vybírány pózy. Žena se nedoporučuje ostře vstávat a po pohlavním styku jít do sprchy. Je lepší si lehnout na pár hodin, umyvadlo umístit na vysoký polštář.

Některé páry mají touhu otěhotnět dítě určitého pohlaví. Ve skutečnosti je příroda obtížné klamat. Existují však způsoby, jak zvýšit pravděpodobnost, že budete mít dívku nebo chlapce.

Sperma s mužským chromozomem jsou rychlejší, ale mají kratší životnost. Spermie s ženským chromozomem jsou pomalé, ale přesto žijí dlouho.

Pokud k pohlavnímu styku došlo před ovulací, je pravděpodobné, že spermie s ženským chromozomem se setkají s vejcem. Chcete-li otěhotnět jako chlapec, musíte praktikovat sexuální intimitu v den ovulace.

Výzvy v plánování

Ne všechny páry otěhotní poprvé. Může existovat mnoho důvodů jak z mužské, tak ze ženské:

Nejčastějším problémem, se kterým se můžete při plánování těhotenství setkat, je nedostatek ovulace. Aby se stimulovalo uvolňování vajíčka, žena předepisuje hormonální léky.

Někdy se těhotenství v časných stádiích rozpadá kvůli nedostatečnému objemu endometria nebo nízkým hladinám progesteronu. Tyto problémy jsou řešeny užíváním hormonálních léků v určitých dnech menstruačního cyklu..

V situacích, kdy hormonální léky jsou bezmocné, se jedná o chirurgický zákrok. Může to být laparoskopická nebo břišní operace. Laparoskopie je považována za diagnostický postup, ale v jejím rámci je možné provést odstranění různých formací na genitáliích. Abdominální chirurgie se provádí v přítomnosti závažnějších problémů.

Léky

Většina problémů spojených s početí se vyskytuje na pozadí hormonálních poruch. Pomocí léků můžete hormony vrátit k normálu. Nedostatek progesteronu ve fázi plánování těhotenství nahrazuje Utrozhestan nebo Duphaston. K stimulaci ovulace se nejčastěji předepisuje Klostilbegit. Pro zvýšení endometria lékaři předepisují Femoston, Divigel nebo Proginova.

Každá žena musí brát drogy s vysokým obsahem vitamínů před těhotenstvím, pokud z potravy nepochází dostatečné množství. Mezi nejoblíbenější patří Femibion, Elevit Pronatal, Vitrum a Complivit.

Pro zvýšení mužské plodnosti se předepisují léčiva obsahující zinek, selen a kyselinu listovou. Takové léky jako Speman, Tribestan, Spermaktin, Himkolin a Verona jsou rozšířené. Nedoporučuje se užívat uvedené léky bez lékařského předpisu..

Dodržování pravidel plánování těhotenství zajišťuje její příznivý průběh v budoucnosti. Čím lepší je příprava na novou pozici, tím více problémů se můžete vyhnout.

Všem plánovačům. "Jemnosti" početí.

Takže žena a muž opravdu chtějí mít dítě, ale jak zvýšit pravděpodobnost, že početí by přijelo co nejdříve? Někdy stačí mít sex správně a znát všechny „jemnosti“ početí!

Hlavní věc je chytit ovulaci! Určete den ovulace (když vajíčko opustí folikul v břišní dutině). K tomu obvykle dochází ve dnech 14-16 od prvního dne poslední menstruace (s cyklem 28-30 dnů). Ale to je obvykle, ale ve skutečnosti se to stává jinak, k ovulaci může dojít i během menstruace (ale je to spíše výjimka, ale stále se vyskytuje). Zralé vajíčko žije od 12 do 24 hodin a teprve v této době může dojít k oplodnění.

A pouze žena, která pečlivě sleduje její tělo, může hádat, že nastal čas na ovulaci. V den před ovulací a v den ovulace může žena cítit lehké tažné bolesti v podbřišku, bolest na hrudi, zvýšenou sexuální touhu, mírnou bolest v jednom z vaječníků a také si všimnout, že denní výtok se stal texturou podobnou syrovým vaječným bílkům.

Mít sex třikrát týdně. Uděláte to špatně, pokud celou svou energii nasměrujete do sexu po dobu předpokládané ovulace a zapomenete na intimitu během „bezpečných dnů“, bylo by správnější začít se sexem hned po skončení menstruačního období.

Protože jsme si již uvědomili, že k ovulaci může dojít v kterýkoli den, zejména pokud dívka nemá pravidelný menstruační cyklus, sex 3krát týdně tedy pomůže nevynechat ten samý okamžik, kdy je možné početí! Ale nejděte do extrémů! Důrazně se nedoporučuje mít sexuální život každý den, protože denní ejakulace negativně ovlivní kvalitu a množství spermií. Denní pohlavní styk způsobuje, že mužské tělo je sterilní. Člověk potřebuje až 48 hodin, aby nashromáždil dostatek spermií k oplodnění. A z tohoto hlediska je podle sexuologů nejoptimálnější režim třikrát týdně, jinými slovy asi jednou za dva dny. Různá studia vědců ukázala, že abstinence od sexu po dobu delší než sedm dní může způsobit pokles mužské plodnosti (plodnosti): s abstinencí se zvyšuje množství spermií, ale nikoli morfologické charakteristiky.

Pokud jde o spermie, je pravda, že kvalita je důležitější než kvantita! Převládající názor, že abstinence je nutná před početím, tedy není zcela správný.

Lepší sex před ovulací, ne po. Během cyklu existuje krátká doba, kdy můžete otěhotnět. Po ovulaci může být vajíčko oplodněno během asi 24 hodin. Spermie zase žijí od tří do pěti dnů. To je důvod, proč sex 2-3 dny před ovulací zvyšuje šance na úspěšné početí.

Ale opakuji, nemusíte čekat na den ovulace, abyste se milovali, protože partnerské sperma bude žít v ženském těle několik dní a žena si nenechá ujít šanci otěhotnět.

Sex by měl být zábava! Díky zoufalým pokusům o otěhotnění se sex v páru může stát mechanickým a přestat mít radost. Mezitím také hraje důležitou roli. Ukazuje se, jak moc jste nadšeni, může ovlivnit možnost početí. Mnoho vědců tvrdí, že orgasmus zvyšuje šance na otěhotnění!

Nenechte se zavěsit na touhu otěhotnět! Netěžte, nechodte v cyklech, nespadejte do zoufalství, „odpojte“ to, co se nazývá hlava, a uvolněte se. Zdravá a rozumná touha po těhotenství pomáhá mnohem více v početí, než napjatá ponurá kalkulace cenných dnů, záchvatů hněvu v důsledku menstruace a vzájemné obviňování z neschopnosti otěhotnět.

Je pozice důležitá? Nejlepší postavení pro ty, kteří se chtějí stát rodiči, je misionář. V tomto případě má smysl při sexu dát polštář pod hýždě. Pravděpodobnost těhotenství je snížena, pokud po ejakulaci spermie okamžitě vytéká z pochvy nebo prostě nepřijde do kontaktu s děložním hrdlem. Řekněme tedy, že „žena shora“ nebo ve stoje nelze považovat za optimální pro otěhotnění dítěte, protože sperma může v takových pozicích snadno vytékat (i když v těchto pozicích není početí v žádném případě vyloučeno). Také mějte na paměti, že první část ejakulátu obsahuje největší počet spermií.

Mnozí věří, že žena po pohlavním styku by měla ležet s nohama zvednutými na půl hodiny. Je pravda, že účinnost této metody nebyla vědecky prokázána, ale je stále možné ji zkusit pro větší pravděpodobnost. Ale pokud se podíváte na tuto otázku z lékařského hlediska, ukázalo se, že spermie mají zvláštní dopravní prostředek - bičík, takže páry se nemusí starat o své držení těla. Když semenná tekutina vstoupí do vagíny, miliony spermií spěchají až k děloze a končí tam za pouhých pět minut. Tomu mohou zabránit pouze cervikální choroby. A skutečnost, že malá část spermatu teče po pohlavním styku, je zcela přirozená a neměli byste se tím obávat.

Dejte si pozor na orální sex! Ukázalo se, že sliny negativně ovlivňují spermie, jak ukázala většina studií.

Při sportu buďte opatrní! Zvýšená fyzická aktivita způsobuje ochrannou reakci těla: není před těhotenstvím, věnuje veškerou svou sílu rozvoji svalů. Šance na početí jsou tedy poněkud sníženy. Kromě toho může nadměrné svalové napětí vést k reflexní změně kontraktilní aktivity vejcovodů a samotné dělohy, což je překážkou pro splnění spermatu i vajíčka a snížením šancí vajíčka plodu připojeného k děloze..

Proto má smysl pár měsíců před navrženou koncepcí snížit zátěž tak, aby zůstala na úrovni, která není pro tělo příliš stresující, a je také důležité nepřetěžovat tisk..

Zastavte stravu! Jíst potraviny s nízkým obsahem kalorií nebo nedostatečný příjem potravy a v důsledku toho hubnutí negativně ovlivňuje hormony odpovědné za plodnost.

Při plánování těhotenství s dietou je lepší se rozloučit alespoň pár měsíců před pokusem o otěhotnění.

A jaká je pravděpodobnost? U většiny párů, které plánují mít dítě, je pravděpodobnost těhotenství v určitém měsíci přibližně 15% - 25%. Podle statistik, zdravý manželský pár, který má sex 2-3krát týdně bez antikoncepčních prostředků, obvykle potřebuje počat šest měsíců až rok. Takže se nebojte, pokud jste poprvé uspěli.

Průměrná šance otěhotnění při nechráněném sexu je:
V prvním cyklu se podaří vymyslet 25% párů
40% během prvních tří měsíců vzorků
65% za 6 měsíců odběru vzorků
75% po dobu 9 měsíců
85% v prvním roce
90% po dobu 18 měsíců

Problémy v početí. Koncepce vyžaduje kombinaci určitých okolností. Zde jsou jen některé z faktorů, které někdy způsobují takové zpoždění..

- Ženy s podváhou (zejména pokud je hmotnost menší než 50 kg) mohou zabránit ovulaci.

- Ženy s nadváhou jsou často příčinou zvýšení hladiny estrogenu, což vede k nepravidelnému cyklu a narušení ovulace..

- Jedním z faktorů zpoždění nebo nedostatku ovulace může být psychický stres u ženy. Studie také ukázaly, že čím méně je člověk ve stresu a problémech, tím více zárodečných buněk produkují jeho varlata.

- Vaginální mikroflóra musí být vyvážená. Umělá vaginální maziva (lubrikanty atd.) Často obsahují spermicidy - látky, které ničí sperma. Vaginální aerosoly a douching ovlivňují kyselost vagíny, což může ztížit přežití spermií. Kromě toho, douching (mimo jiné může vést k infekcím a zánětům), použití vaginálních aerosolů, vonných polštářků a tamponů atd. může narušit rovnováhu PH vaginy a může vyvolat alergické reakce, které zabíjejí spermie, jakož i výluhovou cervikální tekutinu, čímž zbavují spermie schopnosti přesunout se do vajíčka.

- Účinek kofeinu a nikotinu na schopnost otěhotnění nebyl dosud podrobně zkoumán, existují však pozoruhodné údaje, které naznačují, že tyto látky mohou snižovat spermatogenezi, jinými slovy, zpožďovat tvorbu spermatozo, snižovat jejich pohyblivost a také komplikovat proces oplodnění a implantace vajíčka..

Proto musí oba partneři konzumaci kávy a kouření alespoň omezit, a to je lepší a obecně odmítnout. Zkuste snížit množství a sílu vaší kávy a čaje. A nezapomeňte také, že existují další kofeinové nápoje (například Coca-Cola atd.).

- Příjem antibiotik v nedávné minulosti mohl vyvolat porušení bakteriální flóry v pochvě, což může narušit početí.

Po ukončení léčby antibiotiky musí být žena chráněna po dobu 1–2 cyklů a teprve potom přemýšlet o početí. Ale pokud byl člověk léčen antibiotiky, měl by se zdržet 3 měsíců, protože spermie zrají přibližně za 70 až 90 dní.

- Pro některé se to může zdát velmi vtipné, ale správně vybrané pánské kalhoty a spodní prádlo mohou do určité míry zvýšit šanci na úspěch, pokud plánujete početí dítěte. Vysvětlení je poměrně jednoduché: optimální teplota pro zrání spermií je asi 2 stupně pod celkovou tělesnou teplotou. K zajištění takové teploty ve varlatech je nutné, aby volně visely v šourku. Ale nošení těsného spodního prádla nebo kalhot, elastických spodních kalhotek a spodního prádla vyrobeného ze syntetických materiálů zvyšuje teplotu varlat a toto zvýšení teploty je někdy tak významné, že může snížit tvorbu spermií a zhoršit plodnost (zralé spermie prostě nemohou přežít, nebo dokonce nelze z takové vysoké teploty vytvořit). Studie o vztahu mezi typem spodního prádla a schopností k impregnaci ukázaly, že muži, kteří nosí trenýrky, mají vyšší počet spermií než ti, kteří dávají přednost těsnému spodnímu prádlu. Ze stejných důvodů se mužům, kteří se zabývají reprodukcí, nedoporučuje ležet v horké lázni, páře v sauně, používat vyhřívané sedadlo v autě a mít nadváhu.

Proto se vyvarujte všeho, co přímo nebo nepřímo vede ke zvýšení teploty v tříslech a perineu. Zkuste nosit volné bavlněné spodky. Volný oděv noste doma a kdekoli je to možné. Také, pokud člověk sedí po dlouhé hodiny, teplota v oblasti třísla samozřejmě stoupá. Proto se muži, vzhledem k jejich profesním činnostem, kteří vedou převážně sedavý životní styl, musí občas vstávat a chodit, aby se varlata pohybovala od horkého těla. Je-li horké, doporučuje se používat speciální prodyšný podestýlku na autosedačce, aby nedošlo k přehřátí a pocení v tříslech a perineu..

- Pozor na genitálie! Kromě toho by oba partneři měli být chráněni před podchlazením a v každém případě se vyvarovat situací, kdy může dojít k přehřátí nebo podchlazení genitální oblasti..

Je také důležité nedovolit znecitlivění genitálií (kvůli dlouhému nebo nepohodlnému sezení nebo velmi těsnému oblečení), protože poruchy oběhu v této oblasti nepříznivě ovlivňují reprodukci.

Pokud nedošlo k těhotenství. Nejprve je třeba si uvědomit, že po ukončení perorální antikoncepce by měl uplynout alespoň měsíc (bez ohledu na délku podávání OK), dokud znovu ovulujete. Obecně je ve většině případů plodnost obnovena 2-3 měsíce po zrušení perorální antikoncepce.

Ženy mladší 30 let, odborníci doporučují, abyste se neznepokojovali nepřítomností těhotenství během roku pravidelné sexuální aktivity bez antikoncepce.

Ženy ve věku 30 až 35 let by měly navštívit lékaře 6–9 měsíců po neúspěšných pokusech o otěhotnění, ale ženy ve věku 35–40 let by měly konzultovat konzultaci po 6 měsících neúspěšného úsilí a pro ženy po 40 letech po třech měsících sexu bez ochrany.

Pokud během této doby těhotenství nenastane, mělo by pro vás a vašeho manžela smysl navštívit specializované odborníky. A již na základě vašich obecných vyšetření může lékař doporučit konkrétní způsob, jak tento problém vyřešit. Úspěch!

Koncepce - svátost a výpočet

Jak si vybrat den pro početí

Ekaterina Svirskaya porodnice-gynekologka, autorka knih o těhotenství

Samozřejmě si nevybereme den početí našeho dítěte - záleží to více na vůli náhody. Je však v naší moci ovlivnit, že tento den přijde dříve nebo později. K tomu není třeba tolik - jen implementace jednoduchých pravidel a základních znalostí z fyziologie.

Mnoho žen začne panikařit, pokud k těhotenství nedojde do dvou až tří měsíců poté, co se vzdaly antikoncepce.

U zdravých párů s běžným sexuálním životem však vypadá typický obrázek takto:

  • 60 ze každých 100 párů může dítě otěhotnět do šesti měsíců;
  • 80 z každých 100 párů může otěhotnět dítě během jednoho roku;
  • 90 ze 100 manželských párů si může dítě představit za dva roky.

Navzdory skutečnosti, že kterákoli z těchto tří situací je normou, můžeme pojetí poněkud urychlit dodržováním určitých pravidel.

Jak je početí: trochu fyziologie

Aby se narodil malý muž, chlapec nebo dívka, musí se setkat dvě buňky: samec - sperma a samice - vejce. Když se sloučí, vytvoří se fetální vajíčko - zygota.

Každý měsíc pod vlivem hypofyzárních hormonů (endokrinních žláz umístěných v mozku) zraje ve vaječníku malá folikulární bublina, která obsahuje vajíčko. Stěny folikulů produkují ženské hormony - estrogeny, díky nimž folikul roste do velikosti malé třešně a praskne uprostřed menstruačního cyklu, čímž uvolňuje vajíčko. Tento proces se nazývá ovulace. Z vaječníku se vajíčko „zachytí“ vlákny vejcovodu a díky kontrakcím se pohybuje směrem k děloze. Vejce si udržuje schopnost oplodnit v průměru 24 hodin.

V párových mužských pohlavních žlázách se tvoří spermie - varlata. Cyklus jejich formování je 70-75 dní. Během pohlavního styku vstoupí do vagíny ženy 3-5 milimetrů spermií, které obsahují 300 - 500 miliónů spermií. Pouze část z nich se dostane do děložního hlenu uvnitř kapky děložního čípku. Než se dostanete k vajíčku, sperma! překročit děložní dutinu a spadnout do vejcovodu. Jdou touto cestou za 2-2,5 hodiny a zachovávají si svou schopnost hnojení ve vejcovodech podle různých zdrojů, od 2 do 7 dnů. Aby mohlo dojít k oplodnění, musí spermie překonat bariéru zářivých buněk obklopujících vajíčko a vaječnou membránu. Pro tuto „sílu“ nestačí jedno spermie - je třeba „útok“

100 až 400 tisíc spermií, i když pouze jedno z nich pronikne vejcem!

Během prvních 12 hodin po oplodnění se samčí a samičí jádra spojí a genetický materiál se spojí a vytvoří zygota, jednobuněčné embryo. Během oplodnění se embryo začne pohybovat podél vejcovodu do dutiny dělohy. Jak se embryo pohybuje podél vejcovodu, jeho buňky se dělí, pak embryo padá do děložní dutiny, kde 11. - 12. den po početí dochází k jeho implantaci - implantaci do děložní sliznice.

Pro začátek těhotenství jsou tedy nezbytné následující podmínky:

1. Ochota těla obecně zajišťuji normální vývoj plodu, který zajišťuje „obecnou úroveň zdraví“.

I když se považujete za absolutně zdravého, stojí za to se o tom přesvědčit znovu, poté, co jste složili zkoušku terapeutem, gynekologem, zubařem a možná i genetikou. Je čas začít zdravý život: odpočinout si (optimální - strávit dovolenou v přírodě); „uvázat“ špatné návyky; co nejvíce omezit kontakt s domácími chemikáliemi a použitím farmakologických látek, protože to může negativně ovlivnit nejen zdraví nastávající matky, ale také vznik a vývoj dítěte.

2. Zrání ve vaječníku plodného vajíčka, ovulace, vniknutí vajíčka do vejcovodu.

Aby tento složitý mechanismus fungoval, je nezbytné jasné fungování hormonálního systému ženského těla. Tento systém funguje nejlépe pro ženy, jejichž tělesná hmotnost se blíží lékařské normě..

V poslední době tisk důrazně doporučuje ženám, které chtějí porodit dítě určitého pohlaví, aby dodržovaly určitou stravu. Jak účinná je tato metoda, když plánování sexu není známo, protože neexistují žádné vědecké práce na toto téma, ale jedna věc je jistá; výživa ženy, která se rozhodne stát matkou, by měla být vyvážená. Hlavními správci zrání vajec jsou produkty obsahující vitamín C: rostlinné oleje, vejce, obilný chléb, pohanka a ovesné vločky, luštěniny, ořechy. Nejbohatší na vitamín E jsou klíčící pšeničná zrna, včetně obilovin a mouky z nich. Dalším důležitým vitaminem je kyselina listová. 400 mikrogramů kyseliny listové denně významně snižuje pravděpodobnost, že budou mít děti s poruchami, jako jsou poruchy centrálního nervového systému a páteře. Kyselina listová se prodává ve všech lékárnách, vyskytuje se také ve výrobcích: čerstvé bylinky (kromě petrželky), zelí, řepa, mrkev, loupané brambory, otruby, ořechy a semena. Užívání kyseliny listové před těhotenstvím významně snižuje pravděpodobnost malformací. Pokud žijete v oblasti s nedostatkem jódu, přepněte se na jodizovanou sůl nebo si vezměte 100 mikrogramů jodidu draselného denně. To vše platí pouze v případě, že netrpíte chorobami štítné žlázy: v tomto případě vám lékař dá individuální doporučení. Bez jódu nemůže štítná žláza fungovat normálně, u žen se sníženou funkcí této žlázy dochází k ovulaci velmi zřídka. Kromě toho může nedostatek jódu následně ovlivnit duševní vývoj dítěte..

Chcete-li se pojistit sebe i budoucího dítěte, začněte brát multivitamínové přípravky 2-3 měsíce před početí. Užívání perorálních kontraceptiv se doporučuje zastavit 2–3 měsíce před plánovaným početím. Někdy po dlouhodobém používání perorálních kontraceptiv dochází ke komplikacím - absence menstruace a možnost početí do 6 měsíců po ukončení jejich užívání.

U žen jsou jiné příčiny poruch ovulace. Neustálé stresy u obchodní ženy mohou vést k úplné absenci ovulace při zachování menstruace.

Porušení ovulace může být také způsobeno intenzivní fyzickou námahou. Existují dva důvody. Prvním je rychlá ztráta tukové tkáně a druhým je zvýšená sekrece endorfinů - mozkových chemikálií (mimochodem tyto chemikálie se také nazývají rekreační hormony). Mohou ovlivnit hladinu prolaktinu u žen a prolaktin je hormon, který podporuje úspěšné kojení, ale zabraňuje zrání vajíčka. Je to proto, že naše babičky radily ženám, které chtějí mít dítě, vést klidný životní styl, častěji hrát s dětmi, šít krásné věci pro děti, číst dětské knihy? To vše „staví“ tělo do početí.

3. Dostatečný počet pohyblivých spermií v spermatu a jejich schopnost oplodnit vajíčko.

Jedním z hlavních mýtů je vztah potence s neplodností. Ve skutečnosti může mít člověk s velmi slabou energií dobré sperma pro početí a „sexuální gigant“ - trpět neplodností. Příliš častý pohlavní styk navíc nezvyšuje schopnost párů otěhotnět. Pravděpodobnost početí během opakovaného pohlavního styku je snížena v důsledku skutečnosti, že druhá část spermatu obsahuje méně než plné spermie a nadměrný objem vede k jeho úniku z vagíny ženy. Pokud k ejakulaci dochází ve velkých intervalech, je to také špatné. Není to tolik spermií, kolik klesá jako jejich pohyblivost - nejsou tak rychle spěchající k cíli. Optimální pro úplné zrání spermií je rytmus sexuální aktivity každý druhý den (3krát týdně) během období pravděpodobné ovulace s žádoucí abstinencí 4 až 5 dní v předvečer.

Pravděpodobnost těhotenství závisí samozřejmě na kvalitě spermií. A hlavním rizikovým faktorem je životní styl člověka. Nízká fyzická aktivita, sedavá práce a nadváha, stejně jako kouření tedy mohou vést ke stagnaci krve v pánvových orgánech mužů a zánětu. Spermatogeneze (maturace spermií), stejně jako ženský menstruační cyklus, je regulována hormonálním systémem těla. Pokud tedy člověk bere anabolické steroidy (tyto hormony lze použít k léčbě některých nemocí, ale častěji k budování svalů u mužů zapojených do sportu), je narušena přirozená rovnováha hormonů v těle a vede k mužské neplodnosti..

Existuje další faktor, který je charakteristický pouze pro muže a ovlivňuje reprodukci. To se přehřívá. Množství spermatu produkovaného ve varlatech se zvyšuje při teplotě, která je o něco nižší než celková tělesná teplota. Je známo, že ti, kteří navštíví saunu dvakrát týdně, mají statisticky vyšší riziko vzniku mužské neplodnosti ve srovnání s těmi, kteří jednou týdně parují. Ze stejného důvodu by muž, který se chce stát otcem, neměl nosit těsné spodní prádlo vyrobené ze syntetických materiálů a těsné kalhoty, protože by to mohlo zvýšit teplotu varlat. Jakýkoli febrilní stav (zvýšená teplota) vede ke zhoršení kvality spermií a takové snížení kvality spermií může trvat až tři měsíce - zrání každého spermatu ve varlatech pokračuje tak dlouho,.

Hmotnost a těhotenství

Prudké snížení tělesné hmotnosti o 10% za měsíc a také hmotnost nižší než 45 kg s průměrným růstem vede k zastavení menstruace. Vědci zjistili, že tělesný tuk může skutečně produkovat a ukládat estrogen, hormon, který připravuje tělo na těhotenství. Ale nejen nízký obsah tohoto hormonu je špatný, ale také vysoký. Proto, pokud máte nadváhu, zkuste zhubnout, ale pouze postupně, bez hladovění!

Dalším běžným a dosti nebezpečným rizikovým faktorem neplodnosti u mužů je chronický stres. Z biologického hlediska by se potomci měli narodit v nejvýhodnějších podmínkách prostředí. Taková regulace je zajištěna úzkým propojením pohlavního systému a všech ostatních tělesných systémů, zejména nervového systému..

4. Normální prostředí ve vagíně, děložní dutině a vejcovodech, zajišťující aktivní pohyb spermií.

Pokud chcete otěhotnět, nepoužívejte vaginální lubrikanty (lubrikanty). Někdy obsahují látky, které mění kyselé prostředí vagíny a ničí sperma. Pokud se bez nich neobejdete, zkuste použít vajíčko bílé po několik dní v měsíci, kdy je možné početí, pokud ovšem nejste alergičtí na slepičí vejce. Vejce bílé má nejméně vliv na pohyblivost spermií a přežití.

Jakákoli infekce v genitálním traktu ženy, stejně jako používání různých vaginálních léků, antibakteriálních a aromatických hygienických přípravků, douching, také narušuje acidobazické prostředí v vagíně, což také snižuje šance na těhotenství..

5. „Setkání“ vajíčka se spermatem a optimální podmínky pro sloučení zárodečných buněk.

Pro oplodnění pohlavního styku je nejvýhodnější okamžik, kdy se chystá ovulace, protože sliznice sliznice děložního čípku se stává velmi citlivou a spermie mají dostatek času na to, aby se dostaly do vejcovodů, kde čekají na okamžik ovulace. Při pravidelném sexuálním životě a správném menstruačním cyklu není třeba tento okamžik přesně počítat. Jsou však časy, kdy by bylo hezké znát přesné datum ovulace. Nejjednodušší a nejpřesnější metoda je použití speciálních testovacích proužků ke stanovení hladiny luteipizačního hormonu. Moderní testy vypadají a používají se stejným způsobem jako těhotenské testy. Testovací proužek musí být nahrazen proudem moči; vzhled dvou pruhů naznačuje ovulaci. Kromě toho může být den ovulace monitorován ultrazvukem, změnami bazální tělesné teploty (teplota měřená v konečníku), pomocí speciálního zařízení pro nakreslení krystalizace slin, pomocí kalendářní metody.

Dalším důležitým bodem pro „setkání“ spermatu a vajíčka je držení těla během pohlavního styku. Neexistuje žádná souvislost mezi pohlavím nenarozeného dítěte a postojem při početí, bez ohledu na to, jak moc bychom si přáli, ale pomocí pózy můžeme zvýšit pravděpodobnost početí. Z mechaniky pohlavního styku závisí na tom, do které části vaginálního spermatu vstupuje. V některých pozicích (například u ženy nahoře nebo ve stoje) může být obtížné dosáhnout hluboké penetrace penisu, takže část spermie bude jednoduše ztracena. Poloha „muž nahoře“ nebo „muž na zádech“ bude optimální. Je lepší, když žena leží na zádech se zvednutými nohami 20-30 minut po pohlavním styku. Lenost v tomto případě může být užitečnější než jakékoli držení těla během pohlavního styku.

Nejdůležitější věcí je samozřejmě to, že sex dává radost a potěšení. Pokud žena dosáhne orgasmu, pravděpodobnost početí je vyšší: v důsledku kontrakce děložního čípku během spermie jsou sperma doslova vtažena do dělohy..

6. Neomezený průchod embryí vejcovodem a jeho vstup do děložní dutiny, připravenost děložní sliznice „přijmout“ embryo.

Kromě anatomických rysů v ženském těle může použití intrauterinních zařízení v předvečer početí nepříznivě ovlivnit tuto fázi. Po odstranění spirály se doporučuje zdržet se početí po dobu 2-3 cyklů, aby se obnovila práce dělohy a vejcovodů, a tím se snížilo riziko spontánního potratu a mimoděložního těhotenství..

Plánujeme čas početí

Pokud jde o denní dobu, věří se, že nejlepší šance na těhotenství pro páry milující odpoledne (asi 17 hodin). V tuto denní dobu je počet aktivních spermií v mužském těle maximální.

Pokud jde o sezónu, většina lékařů souhlasí s tím, že optimální čas pro otěhotnění je začátek podzimu. Faktem je, že u každé ženy s normálním menstruačním cyklem a celkem zdravým v 10% cyklů vejce nezraje a oplodnění je nemožné, tj. ovulace nemusí být 1-2krát ročně. Častěji jsou takové cykly drsné zimy s krátkými denními hodinami a během neobvykle horkých letních měsíců..

Český doktor O. Jonas šel ještě dále. Tvrdí, že spolu s menstruačním cyklem je druhý, individuální, cyklus největší náchylnosti k početí, od narození as neuvěřitelnou přesností doprovázející celé reprodukční období života ženy..

Tento druhý cyklus je zaměřen na fázi měsíce, která předcházela narození této ženy. Největší pravděpodobnost početí nastává ve dnech průniku těchto dvou cyklů. Bez ohledu na to, jak kontroverzní je takové tvrzení, v tom je jisté množství pravdy. Fáze měsíce jsou s největší pravděpodobností spojeny s biorytmy, podle kterých se mění hormonální a psychologický stav těla.

Doufáme, že naše tipy pomohou všem, kteří se chtějí stát šťastnými maminkami a tatínky!

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

20 tipů na přípravu na těhotenství

Výpočet ovulace

Ovulace je proces výstupu ženské reprodukční buňky z vaječníku do volné břišní dutiny. Tento jev je pozorován přibližně uprostřed menstruačního cyklu - 12-14 dní od posledního krvácení. Ovulace a 1 - 2 dny po ní je čas, kdy je možné početí.

Pro rychlé těhotenství by budoucí matka měla znát datum ovulace. Žena může použít kalendářní metodu, ale nemusí být přesná..

Pro výpočet ovulace se žena plánující těhotenství může zaměřit na subjektivní pocity - zvýšení objemu a změnu konzistence vaginálního výtoku, bolesti v podbřišku a zvýšení libida. Spolehlivější výsledky však lze získat měřením bazální teploty a provedením domácích testů..

Domácí ovulační testy jsou proužky, které měří koncentraci hormonů v moči. Existují také speciální zařízení, která diagnostikují uvolňování vajíčka do břišní dutiny pomocí složení slin. Nejpřesnější metodou pro výpočet ovulace je sledování dynamiky zrání folikulů na ultrazvukovém zařízení.

Vzdát se kouření

Předgravidní přípravek pro těhotenství musí nutně zahrnovat odvykání kouření. Cigarety obsahují mnoho škodlivých látek, které mají negativní vliv na tělo nastávající matky a dítěte. Oxid uhelnatý snižuje množství kyslíku v krvi, nikotin inhibuje centrální nervový systém, pryskyřice jsou silné toxiny..

Kouření samo o sobě výrazně snižuje pravděpodobnost početí, protože nikotin a další škodlivé látky mají tlumící účinek na vnitřní ženské orgány. Zneužívání tabáku může způsobit nedostatek ovulace a způsobit neplodnost.

Kouření během těhotenství zvyšuje pravděpodobnost intoxikace dítěte, jeho hladovění kyslíkem. Tyto faktory jsou příčinou nitroděložní zpomalení růstu a vývoje a patologií nervového systému nenarozeného dítěte. Užívání tabáku při přenášení dítěte může vést k předčasnému porodu.

Zneužívání kouření je příčinou předčasného odtržení placenty, intrauterinní smrti dítěte. Nikotin a dehet zvyšují pravděpodobnost, že se u dítěte vyvine astma a patologie kardiovaskulárního systému. Proto se doporučuje ženě plánující těhotenství, aby se cigarety vzdala předem. Odvykání kouření ani v nejranějších stádiích těhotenství nevylučuje výskyt patologií u plodu.

Výjimka z alkoholu

Stejně jako kouření, pití alkoholu ovlivňuje plodnost ženského těla. Dlouhodobé užívání ethylalkoholu ve velkých dávkách může způsobit ovariální atrofii, hlavní orgán zodpovědný za ovulaci.

Užívání alkoholu je jedním z typů závislostí, takže žena, která plánuje početí, by ho měla předem opustit. Příjem etanolu má nepříznivý vliv na tělo nenarozeného dítěte.

I malé množství piva nebo suchého vína může mít nevratné účinky. Ethylalkohol zvyšuje pravděpodobnost narušení placenty a potratu. Také chronická konzumace alkoholu může u dítěte způsobit vývojové abnormality. Fetální nervový systém trpí nejvíce - děti, jejichž matky braly alkoholické nápoje, jsou za mentálním vývojem za svými vrstevníky.

Chronický alkoholismus je příčinou fetální hypoxie. To vede ke zpoždění růstu plodu a vývoje nenarozeného dítěte. Také pití alkoholu zvyšuje pravděpodobnost mrtvého porodu..

Nejdůležitější věc o přípravě na těhotenství:

Normalizace tělesné hmotnosti

Zvýšená nebo snížená tělesná hmotnost může způsobit problémy s početím a ložiskem. Pro stanovení normální hmotnosti nastávající matky byste měli vypočítat BMI (index tělesné hmotnosti). Jeho optimální hodnoty leží mezi 18 a 25. Pro výpočet BMI vydělte hmotnost v kilogramech druhou mocninou růstu v metrech.

Přílišná tenkost způsobuje neplodnost žen. Tukové buňky se podílejí na metabolismu pohlavních hormonů, s jejich závažným nedostatkem jsou pozorovány menstruační nepravidelnosti a absence ovulace..

Obezita, stejně jako nízká váha, negativně ovlivňují plodnost ženského těla. Zvýšená tělesná hmotnost narušuje syntézu progesteronu, je produkujícím faktorem syndromu polycystických vaječníků. Také další libry zvyšují zátěž na muskuloskeletální, močový a kardiovaskulární systém matky během těhotenství.

Pro normalizaci tělesné hmotnosti se doporučuje ženě plánující těhotenství sledovat příjem kalorií. V období přípravy na budoucí matku je také užitečné sportovat. Vyvinutá svalová tkáň má příznivý vliv na těhotenství.

Příjem kyseliny listové

Kyselina listová nebo vitamin B9 je látka nezbytná pro normální dělení buněk. Jeho nedostatek během těhotenství vyvolává defekty nervové trubice embrya a další patologie spojené s abnormálními procesy růstu tkáně..

Žena plánující počátek dítěte by měla začít užívat kyselinu listovou 3-6 měsíců před údajným těhotenstvím. Nedostatek vitaminu B9 také způsobuje patologie ze strany matky - anémie a poruchy kostní dřeně. Nedostatek této látky může také vyvolat ženskou neplodnost..

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření ve fázi plánování je prevence různých těhotenských komplikací. Zahrnuje vizuální a instrumentální vyšetření na křesle, dodání nátěru z vagíny pro analýzu a hormonální profil.

Příprava po zmrazeném těhotenství nebo potratu by měla zahrnovat hledání příčin ukončení. Mezi běžné příčiny spontánního potratu patří genitální infekce a nedostatek progesteronu. Obě podmínky lze odstranit pomocí kompetentní lékařské péče..

Příprava na druhé těhotenství po císařském řezu bez selhání zahrnuje ultrazvukové vyšetření jizvy dělohy. Jeho selhání může způsobit prasknutí orgánů v posledních týdnech těhotenství nebo během porodu.

Pokud žena plánuje otěhotnět po 40 letech, měla by zkontrolovat stav vaječníků. Poměrně často se v tomto věku vyskytuje funkční atrofie orgánu. Selhání vaječníků je indikací pro použití dárcovského vajíčka a IVF.

Konzultace genetiky

Příprava na těhotenství po 30 letech by měla zahrnovat konzultaci s genetikou. Tento postup se doporučuje pro ženy v jakémkoli věku. Po 30–35 letech se však pravděpodobnost vrozených anomálií u nenarozeného dítěte výrazně zvyšuje. Tato vlastnost je spojena se skutečností, že s věkem se v vajíčkových buňkách matky hromadí genetické mutace..

Specialista určuje genotyp muže a ženy a odhaluje transport patogenních mutací. Lékař může určit pravděpodobnost, že se u dítěte vyvinou nemoci, jako je trombofilie, barevná slepota, achondroplasie, fenylketonurie, cystická fibróza.

Genetická konzultace je povinná pro páry s více než 2 až 3 potraty v řadě. Poměrně často je spontánní potrat důsledkem vrozených vad neslučitelných se životem..

Kompenzace chronické choroby

Těhotenství je druh zkoušky ženského těla. Během těhotenství se zvyšuje zatížení všech mateřských systémů. Z tohoto důvodu by budoucí matka měla plně kompenzovat chronické patologie, aby se mohla plně připravit na těhotenství.

Největší vliv na průběh těhotenství mají nemoci kardiovaskulárního a močového systému. Patologie jako arteriální hypertenze, chronické selhání ledvin, ischemická choroba jsou zvláště nebezpečné..

Také nastávající matka by měla maximálně kompenzovat existující cukrovku. Během těhotenství má zvýšená nebo snížená koncentrace glukózy v krvi negativní vliv na vývoj plodu..

Odmítnutí hormonální antikoncepce

V této fázi medicíny není přesný účinek perorálních kontraceptiv na vývoj nenarozeného dítěte znám. Žena plánující těhotenství by se měla vzdát hormonálních tablet předem - alespoň na jeden menstruační cyklus.

Po stažení drog se ženské tělo vrací k nezávislé hormonální regulaci. Tento proces může trvat několik měsíců. Na pozadí zrušení orálních antikoncepcí je možné současné zrání několika vajec v prvním cyklu. To může znamenat početí dvou nebo více dětí..

Finanční otázky

Vychovávání dítěte je velmi nákladný proces. Proto se rodičům před domnělým početím doporučuje, aby vyřešili všechny finanční potíže a splatili své dluhy. Manželé by měli mít „bezpečnostní polštář“ v případě nepředvídaných výdajů.

Psychologické školení

Před početí by měla být nastávající matka mentálně vyladěna pro nadcházející těhotenství. Proces těhotenství může být komplikován různými patologiemi, žena by o nich měla vědět a být připravena na svůj vzhled.

Psychologická příprava spočívá v pozitivním přístupu a eliminaci stresu. Negativní myšlenky nastávající matky zvyšují šanci na neúspěšné pokusy o otěhotnění. Emoční stres a úzkost mohou způsobit poruchy v menstruačním cyklu a nedostatek ovulace.

Kolekce rodinné historie

Může být zděděna predispozice k mnoha komplikacím těhotenství a porodu. Při plánování početí se ženě doporučuje mluvit se svými příbuznými o těhotenství.

Slabá práce, gestační arteriální hypertenze a diabetes mellitus jsou jen malou částí patologií s genetickou predispozicí. Budoucí matka by si měla být vědoma možných problémů a být připravena na jejich vývoj..

Správná výživa

Dodržování stravy je jedním z faktorů úspěšného početí a snadného těhotenství. Žena by si měla zvyknout na dietní omezení předem, protože během těhotenství bude pro ni obtížné vzdát se svého milovaného a chutného jídla.

Denní výživa nastávající matky by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin. Jejich nejlepším zdrojem jsou libové maso, drůbež a ryby, jakož i vejce a mléčné výrobky. Žena plánující těhotenství se doporučuje jíst obiloviny, cereálie, čerstvou zeleninu, ovoce a bobule, jakož i ořechy.

Při přípravě na počátek nastávající matky byste měli omezit spotřebu potravin pro pohodlí, uzená, mastná a konzervovaná jídla. Doporučuje se také snížit množství čokolády a dalších sladkostí v její každodenní stravě..

Příjem vitamínu E

Vitamin E nebo tokoferol je zodpovědný za zrání vajíček nastávající matky. Jeho nedostatek ve stravě může způsobit neplodnost. Největší množství vitamínu E se nachází v potravinách živočišného původu - slepičí vejce, mléko, maso, játra. Tokoferol se však nachází také v rostlinných potravinách - slunečnicový olej, mandle, vlašské ořechy, horský popel, šípky.

Při těžkém nedostatku vitaminu E může žena detekovat různé příznaky. Patří mezi ně suchá kůže, snížená ostrost zraku, křehké nehty, rozptylování, skvrny na kůži. V tomto případě se nastávající matce doporučuje užívat přípravky tokoferolu.

Návštěva u zubaře

Během těhotenství je pozorováno zhoršení zubů. Tato vlastnost je spojena se zvýšením potřeby vápníku a fluoru, které se vynakládají na růst a vývoj dítěte. Pokud nastávající matka má mírný kaz, během těhotenství je možná její prudká progrese.

Také zubní kaz a jiná onemocnění ústní dutiny jsou zdrojem bakteriální flóry. Existuje riziko migrace patogenů do jiných orgánů, včetně membrán. Schopnost pohybovat bakteriemi kolem těla je spojena se snížením imunity nastávající matky.

Během nošení dítěte je zakázáno používat mnoho typů léků proti bolesti. Analgetická léčiva mohou proniknout placentou a mít negativní vliv na plod. Proto je lepší léčit stávající onemocnění zubů a dásní před početím..

Dr. Komarovsky o přípravě na těhotenství:

Komunikace s partnerem

Při přípravě na těhotenství se budoucí rodiče vybízejí ke vzájemné komunikaci o plánování dítěte. Takové rozhovory posilují emocionální pouto mezi manželi, umožňují vám lépe se poznat. Také během komunikace můžete sestavit hrubý plán vzdělávání budoucího dítěte na základě preferencí obou rodičů.

Pro budoucí matku je užitečné zjistit partnerův postoj k dítěti před početím. Někdy bude muset přehodnotit své názory na některé věci, dospět ke kompromisu se svým manželem. Řešení problémů v domácnosti po těhotenství může vést k hádkám a nedorozuměním.

Studium odborné literatury

Před plánovaným pojetím nastávající matky se doporučuje pečlivě prostudovat všechny nuance procesu. Žena by měla znát mechanismy oplodnění, průběh těhotenství, nadcházející porod. Znalosti pomáhají připravit se na porod dítěte a nebojí se různých problémů.

Žena, která plánuje těhotenství, se doporučuje studovat knihy a filmy o výchově dětí a péči o ně. Nastávající matka by měla předem znát pravidla pro krmení, mytí a zamíchání dítěte.

Příprava na těhotenství pro muže

Procesy početí a těhotenství závisí nejen na ženě, ale také na jejím partnerovi. Kvalita mužské semenné tekutiny je ovlivněna mnoha faktory - výživa, kouření, alkohol, stres, fyzická aktivita. K identifikaci patologických stavů reprodukční sféry se manželovi doporučuje vzít spermogram. Tato analýza ukáže kvalitu a množství samčích zárodečných buněk..

Spermie jsou aktualizovány za 2-3 měsíce, proto by měl člověk před údajným početím vést zdravý životní styl. Pro zlepšení kvality semenné tekutiny se doporučuje jíst vyváženou stravu, vylučovat alkohol a kouřit.

Muži by také neměli navštěvovat lázně a sauny a užívat horké koupele. Vysoká teplota vyvolává smrt spermií. Pro zlepšení kvality semenné tekutiny se doporučuje používat vitamínové komplexy Spematon nebo Pregnoton.

Budoucí otec by měl být testován na genitální infekce. Někteří z nich mohou mít tajný kurz a nesmí být předáni ženě. Během těhotenství se však imunita matky snižuje, což zvyšuje pravděpodobnost infekce..

Články O Neplodnosti