Hlavní Testy

Jak přepravit novorozence v autě na zadním sedadle

Otázka správného transportu novorozence vyvstává u většiny rodičů již ve 4. dni života dítěte, protože přeprava dítěte s matkou z nemocnice je často nutná.

Novorozenec ve skořápce

Podle pravidel silničního provozu musí být děti mladší 7 let, včetně novorozenců, přepravovány v autě pomocí zvláštního zádržného zařízení, které zajišťuje bezpečnost malého cestujícího.

Co potřebujete k přepravě dítěte v autě

Pro zajištění bezpečné přepravy dítěte od 0 do 7 let jsou vyžadovány speciální dětské sedačky. Všechny modely a typy byly rozděleny do věkových skupin podle počtu měsíců a podle hmotnosti dítěte.

Proč nemůžete mít dítě v náručí

Není to tak dávno, co v SDA neexistoval popis správné přepravy dětí. Bylo rozhodnuto dát dítě na kolena dospělému ošetřovateli, to stačilo. Proto dnes vyvstává zcela logická otázka, zda je možné přepravovat dítě v autě v náručí. Zejména v případě, že je cesta nutná k přesunu novorozence z nemocnice do domu.

Rodiče často věří, že dítě je stále malé, sedne si brzy na židli. Rozhodnutí o přepravě dítěte v náručí je mylně učiněno. Dříve to bylo možné, protože dopravní zatížení na silnicích nebylo stejné jako dnes. Kromě toho je automobil oficiálně uznáván jako nejnebezpečnější forma dopravy. Lví podíl na počtu nehod je právě v autech.

Žena, která si myslí, že v případě srážky udrží dítě, se mýlí. Váha novorozence je opravdu malá a člověk by si myslel, že dospělý je schopen se při náhlém brzdění vyrovnat s fixací dítěte. Několik faktorů však nedá jedinou šanci vyrovnat se se zajištěním bezpečnosti dítěte neseného v náručí:

 1. Síla, kterou setrvačnost vytáhne dítě z rukou matky, se rovná součinu jeho hmotnosti a rychlosti vozu. To znamená, že 3-librové dítě v autě pohybujícím se rychlostí 60 km / h bude mít tendenci pohybovat se z rukou směrem k čelnímu sklu silou rovnou 180 Newtonů. Udržet dítě v této situaci je obtížnější než zvedání břemene o hmotnosti 100 kg.
 2. Nouzová situace vždy přichází najednou, nemůžete se na ni připravit a chytit silnější dítě. Rozhodující roli hraje faktor překvapení.
 3. V době nouzového brzdění nebo náhlého zastavení může být dospělý zraněn a nemusí být schopen zajistit bezpečnost dítěte.

Důležité! Pouze technicky spolehlivé vybavení může při nehodě zachránit život a zdraví dítěte..

Je doprava přípustná u všech vozidel

Moderní rodiče jsou připraveni cestovat na velké vzdálenosti od prvních dnů po propuštění. Dnes k tomu pouze přispívá služba v silničních hotelích, vlacích a letadlech. Téměř každá čerpací stanice umístěná podél dálnic má plnou místnost pro matku a dítě, kde můžete provádět hygienické postupy, vyměňovat si oblečení a bít dítě.

Vlak je výhodný, když si celá rodina koupí oddíl a cestuje bez cizinců. Při nákupu jízdenky je důležité zvážit, zda je v autě klimatizace, když je cesta plánována na léto. Ze zdravotních důvodů neexistuje věková hranice pro cestování autem nebo vlakem. Spolu s novorozencem můžete na této dopravě cestovat beze strachu z jejího stavu.

Letadla jsou kontraindikována pro děti do 14 dnů. Nebezpečí spočívá v nedokonalosti těla dítěte. Tlak rychle se měnící během vzletu a přistání může být pro novorozence velmi nebezpečný. Nejbezpečnější je létat poté, co je dítě měsíc staré.

Pozornost! Nebezpečí cestování veřejnou dopravou spočívá v tom, že novorozenec je v uzavřeném prostoru malé oblasti s cizími lidmi, kteří mohou být nositeli infekčních infekčních chorob, z nichž dítě ještě nebylo očkováno..

Mohu mít na předním sedadle děti do 1 roku

Pravidla silnice neupravují název sedadla, na kterém mohou být děti mladší 7 let přepravovány v autě. Pokud máte dětskou autosedačku, můžete přepravovat děti nejen na předním sedadle automobilu nebo SUV, ale také v kabině nákladního automobilu..

Potřebuji na zadním sedadle dospělého

Pravidla dopravní policie nepopisují situace, kdy musí být na zadním sedadle přítomen doprovod dospělého, pokud je ve druhé řadě sedadel instalována dětská autosedačka s dítětem..

Obyčejné chyby

Nejčastější chybou rodičů je nesprávná instalace dětských zádržných systémů určených k přepravě novorozenců a dětí do hmotnosti 13 kg. Konstrukce zařízení v této kategorii zahrnuje sklopnou polohu dítěte. Tato polohně ohnutá zadní poloha je velmi nutná, aby zatížení při prudkém brzdění bylo rovnoměrně rozloženo po páteři a ne soustředěno na krční páteř.

Proto musí být skořepiny kolébky umístěny proti směru jízdy vozidla. To znamená, že by dítě mělo sedět zády kupředu a ne jeho tvář. Přitom věnujte pozornost označení zařízení. Obsahuje velmi důležité informace, že při umístění skořepiny na přední sedadlo je nutné vypnout airbag, protože jeho dopad na zadní sedadlo automobilu je pro dítě nebezpečný.

Jak přepravit dítě z nemocnice v autě

Každý zodpovědný rodič by měl přemýšlet o tom, jak přepravit novorozence v autě ještě před jeho narozením. Nejvhodnější je vybrat si se svou ženou vhodné autosedačce, aby nedošlo k žádné debatě o barvě nebo vzoru produktu.

Důležité! Novorozenec nemůže zaujmout místo k sezení. Až 7 měsíců není pro dítě bezpečné, aby ji po dlouhou dobu držely ve vzpřímené poloze. Proto může být dítě od narození do 7-8 měsíců přepravováno pouze v náchylné poloze.

Pro zajištění bezpečnosti a odstranění vertikálního zatížení páteře je v kolébce nutná přeprava dětí ve věku 7-8 měsíců. Jeho konstrukce je navržena tak, že v ní dítě leží, bezpečně zajištěno bezpečnostními pásy.

Nejvhodnější židle pro novorozence

Dnes na trhu najdete tři typy zařízení, ve kterých mohou děti jezdit:

 • skořápka, orientovaná na hmotnost do 13 kg;
 • transformační židle, která se přizpůsobuje hmotnosti a věku dítěte, od 0 měsíců do 7 let;
 • odnímatelná kolébka z vozíku.

Přeprava měsíčního dítěte v kolébce kočárku se může stát jedním z nejnevhodnějších zařízení pouze proto, že při instalaci v autě zabírá dvě sedadla pro cestující.

Carrycot

Transformační křeslo může být nejracionálnější volbou, protože ačkoli je to značná finanční investice, je jednorázová. Když dítě dosáhne určité hmotnosti nebo věku, rodiče nebudou muset měnit své sedadlo. Tyto modely mají navíc boční ochranu, kterou uživatelé nazývají ušima židle. Jsou schopni chránit dítě při bočním nárazu..

Jak zvolit správnou autosedačku

Před výběrem přidržovacího zařízení pro novorozence byste měli zjistit, jaký typ držáků má auto. Existují tři typy:

 • isofix;
 • západka;
 • standardní bezpečnostní pásy.

Dodatečné informace! Sedadla upevněná pomocí standardních bezpečnostních pásů mají často další typ fixační západky.

Při výběru židle se vyplatí přemýšlet o tom, jaký kočárek bude mít dítě. Pokud se rodiče soustředí na modely 3 v 1, nemusíte kupovat další reproduktor do auta, protože již bude zakoupen s kočárkem.

Obsahuje kojenecký nosič pro přepravu dítěte

Výhodou kojeneckého dopravce je jeho pohyblivost - pokud dítě usne na silnici a cesta je u konce, skořepina může být snadno uvolněna z úchytů, takže spící cestující může být přesunuta tam, kde je to nutné.

Jak vybrat nejbezpečnější kolébku

Bezpečnost zařízení není určována cenou, ale certifikátem shody Jednotné evropské normy. Modely, které úspěšně prošly nárazovými testy, jsou oprávněny mít na štítku každého produktu symboly „ECE R 44/04“. Jedná se o označení stupně bezpečnosti zařízení podle evropské normy, revize 2019-2020.

Přeprava novorozence v kolébce od kočárku

Ne každá matka, která má odnímatelnou kolébku u kočárku, neví, jak pohodlné je přepravovat její novorozence v autě podle pravidel s její pomocí. Při přepravě novorozence do jiného města je to zvlášť výhodné, protože dítě má možnost ležet v rovnoměrné kolébce, jako v postýlce, celou cestu.

Dodatečné informace! Nevýhodou kolébek kočárku je nedostatek popruhů, které připevňují dítě k zařízení.

Zimní dětské tipy

V zimě doporučuje policejní policie před nošením bezpečnostních pásů odstranit silné vnější oblečení od dětí. Plánuje se dokonce i systém pokut, který reguluje tloušťku vrstvy oblečení, která může být mezi tělem dítěte a pásem. Přítomnost bundy velmi komplikuje funkčnost pásů.

Aby dítě nezchladlo, měl by být interiér předem zahřát. V zimě vyžaduje vůz zahřátí motoru. Proto, 10-15 minut před objevením dítěte v autě, musíte nastartovat auto, zapnout sporák, zvolit směr proudění vzduchu do auta.

Novorozenec na předním sedadle

Zajímavý! V létě by se stejný postup přípravy vozidel pro přepravu dětí měl provádět změnou kamna na klimatizaci. Přehřátí z důvodu pobytu v horké kabině je velmi nebezpečné pro zdraví dítěte.

Při přípravě věcí v porodnici je lepší se postarat o výběr autosedačky předem, když matka a dítě budou doručeny domů autem. Pokud to nepověří pověra rodičů, musí matka, která pro otce provede seznam nezbytných nákupů, uvést, že vybíjecí obálka by měla mít zvláštní otvor pro bezpečnostní pás. Je však rozumnější klidně a bez spěchu zjistit, který model se stane zárukou bezpečnosti novorozence na silnici.

Jak namontovat autosedačku do auta: instalace dětské autosedačky

Při přepravě dětí v autě mají rodiče další odpovědnost. Bezpečná a pohodlná jízda pro dítě je zaručena kojeneckým nosičem umístěným na zadním sedadle. Zavedené autosedačky bezpečně upevňují dětskou sedačku, což zajišťuje, že dítě drží v sedadle.

Rodiče by si měli být jasně vědomi toho, že dětská sedačka není vůbec šarlatánem zákonodárného sboru a není luxusním předmětem, který lze zanedbat. Jedná se o speciální zařízení, které chrání dítě před možným zraněním v případě nepředvídaných dopravních situací. Nouzové brzdění, nárazy nebo srážky - na cestě se může stát cokoli.

Existují důkazy, že v automobilech, kde je kojenecký nosič nainstalován, je riziko smrtelných zranění sníženo o 90 procent. Tento výsledek je dosažen, pouze pokud je přidržovací křeslo instalováno v souladu se všemi pravidly. Jak nainstalovat dětskou sedačku do auta tak, abyste mohli být o svém dítěti v klidu na cestách?

Druhy dětských autosedaček

Před instalací tohoto zařízení do auta se musíte ujistit, že odpovídá věku dítěte a jeho antropometrickým parametrům. V závislosti na věkové kategorii jsou autosedačky podmíněně rozděleny do podskupin. Liší se typem upevnění (hlavním a pomocným) a konstrukčními prvky karoserie. Kromě toho má každý typ zádržného systému specifickou blokovací polohu. V prodeji najdete následující typy židlí:

 • Skupina 0+. Takové kojenecké nosiče se používají pro kojence, jejichž hmotnost nepřesahuje 12 kg. V sedadlech této skupiny je zpravidla několik upevňovacích systémů a pomocných opěrných nohou.
 • Skupina 1. Křesla tohoto typu jsou určena pro mladé cestující od jednoho do pěti let, jejichž tělesná hmotnost nepřesahuje 20 kg..
 • Univerzální skupina. Tento formát židlí je vhodný pro několik věkových kategorií najednou, proto se toto zařízení často používá několik let. Vzhledem k tomu, že v takovém zařízení existuje rozšířený regulační systém, lze jej přizpůsobit tak, aby vyhovoval růstu dítěte. Je také možné samostatně nastavit úhel.
 • Skupina 2-3 Takové autosedačky jsou vhodné výhradně pro přepravu dětí starší věkové kategorie s tělesnou hmotností do 40 kg.

Metody upevnění dětské sedačky v autě

Poté, co se ujistíte, že je vhodné použít konkrétní židli, můžete zahájit instalaci. Jeden důležitý bod nesmí být ignorován: autosedačky skupiny „0+“ jsou instalovány pouze proti pohybu vozidla. Toto pravidlo je určeno bezpečnostními opatřeními a pokyny všech výrobců bez výjimky. Dítě v kojeneckém nosiči by mělo být v poloze na zádech. Dětská autosedačka první skupiny předpokládá, že dítě bude sedět. Od skupiny „1“ jsou všechna sedadla volně nastavena směrem k provozu.

Upevnění pomocí běžných bezpečnostních pásů

Pravidelné tříbodové pásy jako držák jsou vhodné pro jakýkoli typ dětské sedačky. Existují však určité nuance. Autosedačky pro nejmenší cestující jsou upevněny běžným pásem v prostoru pro cestující a dítě je upevněno pomocí vnitřního pětibodového pásu. Autosedačky první a univerzální skupiny jsou připevněny k sedadlu kvůli své vlastní hmotnosti a dítě se připíná pomocí standardního pásu.

Správná a spolehlivá instalace dětského zádržného systému pomocí bezpečnostních pásů je možná po důkladném prostudování pokynů výrobce. Mnoho moderních modelů autosedaček má speciální červené značky, které jsou umístěny v oblasti, kde by měl být pás přeskočen (sedadla instalovaná proti pohybu mají modré značky). Stávající instrukce výkresu úkol velmi usnadní..

Nezodpovědní rodiče nakonec přestanou věnovat pozornost značkám, ignorovat pravidla pro instalaci dětského nosiče a zařízení rychle spěchat. Tato nedbalost je nepřijatelná, pokud jde o bezpečnost dětí..

Postup instalace dětské sedačky:

 1. Posuňte přední sedadlo tak, aby nebránilo instalaci dětského nosiče.
 2. Po uvolnění místa pro upevnění umístěte autosedačku na místo určené k instalaci.
 3. Bezpečnostní pásy protáhněte zamýšlenou oblastí. Při utahování popruhů musí být použita maximální síla..
 4. Po instalaci upevňovacích prvků zkontrolujte oblast ramen. Je důležité, aby byl jistý, že je upevněn, protože právě z tohoto prvku závisí spolehlivost upevnění sedadla.
 5. Upravte výšku vodítka. Pokud je pás příliš vysoký v okamžiku trhání, začne klouzat po krk.
 6. Po dokončení všech manipulací zkontrolujte spolehlivost upevnění židle: vynakládejte úsilí a pohybujte jej různými směry. Malé vůle povoleno.
 7. Posaďte dítě a zkontrolujte, jak jsou popruhy drženy. Přípustná vzdálenost mezi dítětem a popruhy je 3-4 cm.

Co jiného je důležité věnovat pozornost při upevňování dětské sedačky běžnými pásy?

 • Bezpečnostní pásy nemohou zajistit pevné připevnění zádržného křesla, neměly by však být otřeseny. Měli byste pohybovat židlí různými směry. Pokud se bude pohybovat o více než 2 cm, musí být znovu nainstalován.
 • Jakmile dítě sedí na židli a upevní se, je nutné zjistit, zda jsou pásy zkroucené. Pásy nesmějí být uvolněné nebo píchané.
 • Při řízení automobilu mají bezpečnostní pásy tendenci oslabovat a sklouzávat. Použití speciálního zámku tento problém odstraní. Upevňovací držák je buď proveden podle návrhu židle, nebo je zakoupen samostatně.
 • Standardní pás se bez problémů protáhne všemi vodítky, což zajišťuje konstrukci dětské sedačky. Je nutné zkontrolovat, zda páska prochází přes rameno a boky dítěte. Opasek na krku není povolen.
 • Stávající bezpečnostní pravidla stanoví, že dětská sedačka musí být před každou jízdou zkontrolována..

Výhody tradičního způsobu instalace autosedačky pro přepravu dětí:

 • Tato metoda je univerzální, protože bezpečnostní pásy jsou atributem jakéhokoli moderního automobilu..
 • Přijatelná cena.
 • Autosedačku lze připevnit na kteroukoli autosedačku.

Minusy:

 • Náročný proces upevnění.
 • Někdy je délka bezpečnostního pásu příliš malá (problém je typický pro autosedačky se stolem).

Držák IsoFix

Od roku 2011 byly evropské právní předpisy pozměněny, aby zajistily, že všechna vozidla musí být vybavena systémem IsoFix. Skládá se ze dvou ocelových smyček ve tvaru písmene U (pevně připevněných k elektrickému rámu stroje pod opěradly), které jsou umístěny ve vzdálenosti 280 mm od sebe, a ze dvou zámků namontovaných v dětské autosedačce. Rozměry a další technické vlastnosti kování a zámků jsou přísně regulovány evropskými zákonodárnými orgány.

Jak nainstalovat autosedačku? Před instalací odnímatelné autosedačky musíte zjistit, kde jsou uzamykací konzoly umístěny na základně opěradla.

Dvě spodní konzoly, které jsou umístěny na zadní straně židle, jsou taženy podél vodítek k montážním konzolám. Pomocí speciálních prvků zachycují svorky..

Pokud je vše hotové správně, uslyšíte charakteristické kliknutí, což znamená, že je zachycena závorka.

Odblokuje sedadlo odemknutím zámku a posunutím sedadla.

Větší stabilitu lze dosáhnout, pokud jako třetí bod podpory použijete tzv. „Kotevní“ pás. Říká se tomu top tether. To je takový oblouk s háčkem v horní části autosedačky, nastavitelný na délku. Hák zachycuje držák, který je připevněn buď k zadní části sedadla nebo ke stropu prostoru pro cestující, nebo k podlaze zavazadlového prostoru. Díky tomuto přídavnému pásu se snižuje zatížení hlavního držáku a bič s náhlým brzděním nemá tak silný účinek.

Zvláštní důraz na podlahu se vyrovná se stejným úkolem pro autosedačku stanovenou proti pohybu automobilu. Ačkoli to není tak účinné jako stejný kotevní pás, navíc je konstrukce objemnější, ale pro upevnění uvnitř kabiny není nutná další konzola..

Výhody montážního systému IsoFix:

 • Bez námahy a rychle v autě.
 • Autosedačka je namontována pevně, což eliminuje převrácení a posunutí dopředu.
 • Havarijní testy potvrdily vysokou úroveň ochrany dětí při dopravních nehodách..

Minusy:

 • Vysoká cena autosedaček. Náklady na takové autosedačky jsou přibližně jeden a půlkrát vyšší v porovnání s klasickým způsobem montáže.
 • Těžší konstrukce ve srovnání se standardní dětskou sedačkou.
 • Způsob montáže nelze nazvat univerzálním, protože ne každý stroj je vybaven systémem IsoFix.
 • Lze instalovat pouze na zadní boční sedadla.

Západkový systém

Hlavní rozdíl mezi západkovým držákem od IsoFix je nedostatek železného rámu a závorek. Díky tomu se konstrukce autosedačky stává mnohem jednodušší. Za zajištění sedačky jsou zodpovědné silné pásy připevněné karabinami k držákům na zadní straně autosedačky. Jednoznačné plus je skutečnost, že Latch a IsoFix mohou spolupracovat. To znamená, že majitelé automobilů se systémem Latch mohou bez váhání nainstalovat kojeneckého dopravce s upevněním IsoFix a naopak..

V systému Latch existují různé verze karabin. Dnes se nejoblíbenější karabina podobá připevnění odnímatelného pásu pro sportovní tašku. Liší se pouze ve větší velikosti a zvýšené pevnosti..

V roce 2007 vyvinula americká společnost Evenflo novou karabinu SuperLatch. V něm je zabudován automatický napínač. Instalace a upevnění židle je nyní mnohem jednodušší a rychlejší, protože není nutné ručně nastavovat pás.

Výhody systému Latch:

 • Měkká fixace pomocí elastických popruhů nezpůsobuje vibrace při pohybu stroje.
 • Lehká instalace.
 • Autosedačka je lehčí než protějšek systému IsoFix.
 • Zvýšené zabezpečení, které bylo opakovaně potvrzeno nárazovými testy.
 • Pokud je pro IsoFix přípustná hmotnost dítěte -18 kg, pak má Latch 30 kg.

Minusy:

 • Skromná řada modelů.
 • Upevňovací systém není univerzální, protože ne všechny automobily mají západkové svorky.
 • Vysoká cena.
 • Autosedačka je instalována pouze na zadních bočních sedadlech.

Jak opravit dítě u kojence

Chcete-li nainstalovat kojenecký nosič, umístěte jej na sedadlo vozidla v opačném směru než ve směru jízdy. Pokud jste pro instalaci zvolili přední sedadlo, vypněte airbag. Pokud to v případě nehody funguje, bude zádržný systém silně zasažen, což ohrožuje dítě vážnými zraněními. Pokud se airbag nevypne, nemůžete umístit autosedačku na přední sedadlo.

Po deaktivaci airbagu upevněte kolébku pomocí bezpečnostních pásů podle pokynů. Řiďte se speciálními značkami modré barvy, které označují místa se závitovými pásy. Zkontrolujte, zda křížové a diagonální pásy nejsou smíchány. Vyhodnoťte polohu kojeneckého nosiče - jeho sklon dozadu by neměl přesáhnout 45 stupňů. To lze zkontrolovat pomocí speciálního ukazatele na základně nebo krytu přidržovacího zařízení. Válcový ručník nebo speciální váleček (pokud to výrobce povoluje) vám pomůže vyrovnat úhel sklonu.

Potom dejte dítě do kojeneckého nosiče a zajistěte jej popruhy. Je lepší, když ramenní popruhy jsou v nejnižší možné poloze. Svorka se doporučuje umístit na podpaží. V oblasti slabin používejte speciální chrániče pásů, abyste se vyhnuli jejich tření a nepohodlí. Pokud pod sponou na opasek není měkká podložka, položte pod ni ručník. Nastavte popruhy tak, aby byly pevně připevněny k dítěti, ale ne bodly. Pod popruhy by měly procházet dva prsty.

Jak opravit autosedačku v autě

Autosedačka - není rozmarem zákonodárců a ne luxusem, který můžete udělat bez přepravy dítěte v autě

Ustanovení 22.9 kapitoly 22 silničního řádu ukládá řidičům vozidel povinnost přepravovat děti v osobním automobilu nebo v kabině automobilu, jejichž konstrukce zajišťuje bezpečnostní pásy, je nutné používat dětský zádržný systém, který odpovídá výšce a hmotnosti dítěte..

Autosedačka - ochrana dětí

Přeprava dětí v autě má své vlastní vlastnosti. To vyžaduje instalaci speciálního kojeneckého nosiče na zadní sedadlo. Toto zařízení, které by mělo děti udržovat na sedadle pomocí běžných bezpečnostních pásů.

Rodiče by si měli pamatovat, že autosedačka není rozmarem zákonodárců a není luxusem, kterému se lze vyhnout. Jedná se o zařízení, které umožňuje vašemu dítěti bezpečně a pohodlně jezdit v autě. Autosedačka - speciální zařízení, které chrání dítě před zraněním v případě dopravních nehod. Chrání dítě před zraněním při prudkém brzdění, při nárazech nebo nárazech. Bylo prokázáno, že používání autosedačky o 80 procent snižuje riziko smrtelných zranění. Tohoto výsledku však lze dosáhnout, pouze pokud je dětský zádržný systém ve vozidle správně nainstalován.

Správná a přesná instalace dětské sedačky do automobilu je základním a povinným požadavkem. Život dítěte nakonec závisí na správnosti vybavení a upevnění tohoto zařízení. Ale ne každý uspěje v opravě autosedačky v autě hned. Podle statistik je pouze 6 z 10 sedadel správně nainstalováno. Chyby při opravě přidržovacích zařízení souvisejí se složitostí způsobů montáže nebo s neochotou spotřebitele (řidiče) porozumět algoritmu instalace.

Autosedačka je instalována kolmo na pohyb vozidla. Uvnitř kojeneckého nosiče je dítě upevněno speciálními popruhy, které drží dítě. Konstrukce přidržovacího zařízení je navržena tak, aby dítě bylo umístěno vodorovně v autosedačce, což chrání nezralé kosti před nadměrným zatížením a pomáhá normalizovat dýchání dítěte. V kolébce se přepravují děti od 0 do 6 měsíců. Takové přidržovací zařízení však zabírá hodně místa v autě (dvě sedadla pro cestující). Kromě toho je doba trvání krátká - dokud dítě nedosáhne šesti měsíců. Proto, aby se ušetřilo místo a peníze, je lepší alternativou koupit dětskou autosedačku skupiny 0+.

Skupiny autosedaček

Existuje několik typů autosedaček:

Způsoby, jak nainstalovat autosedačky

Židle skupiny 0 (včetně kočárů pro děti o hmotnosti) se instalují pouze na zadní sedadlo kolmo k pohybu. Taková zařízení jsou navržena pro ležení (někdy polopoloh).

Židle skupiny 0+ (nesoucí) jsou určeny pro děti s hmotností do 13 kg. Mohou být instalovány na zadním sedadle a vpředu - proti směru jízdy, pokud je před sedadlem spolujezdce deaktivován nebo chybí.

Židle skupiny 1 jsou určeny pro děti, které již vědí, jak sedět, o hmotnosti 9–18 kg. Taková autosedačky jsou instalovány v automobilu na předních a zadních sedadlech ve směru jízdy. V tomto případě je dítě navíc opřeno o pětibodový vnitřní pás. Takové sedadlo může mít přidržovací stůl..

Autosedačky skupiny 2 jsou určeny pro děti od 3 do 7 let s hmotností od 15 do 25 kg. Jsou namontovány čelem ve směru jízdy. Sedadla skupiny 3 jsou také umístěna v autě pro děti od 6 do 12 let, vážící od 22 do 36 kg. V takovém přidržovacím zařízení je dítě připevněno standardním bezpečnostním pásem, který je vložen do zvláštních vodítek.

Dětská autosedačka musí být instalována v plném souladu s pokyny k ní přiléhajícími. Sedadlo automobilu přiléhá těsně k sedadlu, „vůle“ sedadla (kývání po stranách a tam a zpět při upevnění) by neměla překročit několik centimetrů. Pásy by se měly narovnat a v žádném případě nestisknout hrudník dítěte. Kroucení kříže a diagonálních pásů není dovoleno.

Spona zámku musí být opatřena měkkou, širokou zadní stranou, která zaručuje v případě náhlého brzdění nebo nehody ochranu žaludku dítěte..

Centrální zámek musí být vybaven zvláštním systémem, který neumožňuje dítěti samo uvolnit upevňovací prvky.

Držák na auto

Autosedačka je první autosedačkou pro novorozence, je navržena pro vodorovnou polohu dítěte a je vybavena vnitřními a vnějšími bezpečnostními pásy, jakož i ochranou proti nárazům uvnitř kolébky a zvláštním ochranným obloukem nad ní. Autosedačka skupiny 0, do které autosedačka patří, je instalována na zadním nebo předním sedadle, kolmo ke směru jízdy. Kojenecký nosič je vybaven třemi nebo pěti vnitřními bezpečnostními pásy.

K upevnění dítěte se používá široký pás, který prochází žaludkem malého cestujícího.

Autosedačka skupiny 0+ se instaluje do automobilu pomocí standardních bezpečnostních pásů nebo na plošinu s pevným upevněním Isofix, při jejichž použití se bezpečnostní pásy nepoužívají. Systém Isofix je vybaven ukazateli pro správnou instalaci autosedačky. Pokud je autosedačka správně nainstalována, rozsvítí se zelená kontrolka, v případě nesprávné červené kontrolky.

Nejběžnějším způsobem instalace je instalace a zajištění dětské autosedačky pomocí běžných bezpečnostních pásů. Tento držák je univerzální a je vhodný pro vozidla vybavená bezpečnostními pásy. Pokud vaše vozidlo takové pásy nemá, obraťte se na servisní středisko, kde vám vybaví autosalon. Autosedačka je připevněna k vozu tříbodovým pásem. Pro správné upevnění zařízení na jeho pouzdru jsou k dispozici speciální otvory a výkresy. Na sedadle je dítě zajištěno pětibodovým bezpečnostním pásem.

Pokud bezpečnostní pás při připevňování kojeneckého nosiče nestačí, vytáhněte jej v kterémkoli autoservisu.

727kill ›Blog› Kam umístit autosedačku. (článek)

Bohužel péče o bezpečnost dítěte v autě nekončí koupí nejlepší autosedačky. Proč „Bohužel? Ano, protože jakmile bolestné rozhodnutí o zadržení dítěte skončilo a došlo k jeho nákupu, začala nejobtížnější a rozhodující součást péče o rodiče - instalace autosedačky do auta.

Kam instalovat židli - vedle řidiče nebo na zadním sedadle? Pokud je záda, pak vpravo, vlevo nebo uprostřed? Jak vidíte, existuje mnoho možností, ale správné rozhodnutí by mělo být jedno, protože na tom závisí život a zdraví malého cestujícího. Dovolte mi začít citací jedné velmi výmluvné nabídky, kterou si pamatuji z rozhovoru před dvěma lety ve Stockholmu s jedním ze specialistů společnosti Volvo na zranění dětí. Odpověď nebyla tematicky dětinská, ale zcela srozumitelná: „Když se mě ptám na nejbezpečnější místo pro autosedačku v autě, porovnám možnosti umístění autosedačky s kamerou Kamasutra: zadní, přední, levá, pravá... Jaký je rozdíl? Jízda v autě je stejně nebezpečná věc jako nechráněný sex! Ať už si vyberete jakoukoli pozici, hlavní věcí je, aby se všichni cítili dobře a pohodlně! Takže je to v autosedačce: všude je stejně nebezpečné, takže si vyberte jakoukoli pozici! “

Jak vidíte, ani výrobci autosedaček a přední výzkumníci bezpečnosti silničního provozu v Evropě, kteří by, jak se zdá, lepší než všichni ostatní, měli vědět, že takové věci nedávají jasnou odpověď na otázku! Od inspektorů dopravní policie neexistuje jednoznačná odpověď. Pravidla silnice nezakazují přepravu dětí do 12 let v zádržném systému ani na předním sedadle. Jak vidíte, rodiče mají svobodu volby ze všech stran: pokud je dítě v autosedačce, můžete jej přepravit na všech místech v autě. Ne všechny jsou však stejně dobré a bezpečné jak pro malého cestujícího, tak pro jeho rodiče. Instalace autosedačky lze rozdělit do dvou hledisek - nainstalovat ji tak, jak je to vhodné pro rodiče, nebo ji umístit tam, kde je to pro dítě lepší. Ideální možností je samozřejmě kombinovat tyto dva cíle a stanovit stejně výhodné pro dospělé i děti. Zvažte výhody a nevýhody různých pozic autosedačky v autě, zdůrazněte, že všechna místa v autě mohou být stejně nebezpečná v závislosti na incidentu, a proto odpovědnost za instalaci autosedačky na jednom místě nebo jiném leží čistě na bedrech rodičů.

Autosedačka je instalována na předním sedadle vedle řidiče
Na jedné straně je to pro děti velmi zajímavé - můžete se těšit a cítit se jako dospělý. Touha je pochopitelná, protože kdo z nás nechtěl sedět vedle řidiče v dětství?! Pro rodiče je tato poloha autosedačky také velmi výhodná: můžete dítě snadno sledovat a dokonce ho krmit nebo hrát, když stojíte v dopravní zácpě. A co říká statistika? Cestující na zadních sedadlech 2,4–2,2krát častěji přežijí i při nejzávažnější nehodě než cestující vpředu. Tyto údaje obdrželi američtí vědci z University of Buffalo, kteří analyzovali tisíce nehod.
Obecně lze říci, že poloha „zády k sobě“ je velmi bezpečná, protože při náhlém brzdění nebo nárazu je šance na poškození páteře a krční páteře minimální. Statistiky německých vědců o dětských úrazech výmluvně svědčí o tom: riziko úmrtí nebo vážných zranění u dětí mladších dvou let se snižuje 5krát, pokud sedí zády vpřed.
Pokud však jde o kolébky na předních sedadlech, je to jedna věc! Ale instalovat autosedačku pro dítě starší než tři roky vedle řidiče je velmi nezávadná a nebezpečná možnost. A tady je důvod: pokud dítě v autosedačce otočí záda ve směru jízdy, pak v autosedačce starší věkové skupiny nebude sedačka tuto pozici akceptovat - malý cestující bude v dvojím nebezpečí. Zaprvé, aktivovaný airbag může způsobit značné poškození dítěte, které nedosáhlo výšky 140 centimetrů, a to jak v autosedačce, tak bez ní. A za druhé, přední sedadlo zaujímá smutné první místo ve statistice nehod a má špatnou pověst jako nejnebezpečnější místo v autě.

Na zadním sedadle vpravo
Toto místo není považováno pouze za prestižní kvůli standardům obchodní etikety, ale také nese název nejbezpečnější (platí pouze pro automobily s levostranným řízením). Má nejmenší dopad při nehodě, protože je v opačném rohu od protijedoucího proudu. Řekněme tedy evropští vědci. Rodičům se toto místo také líbí, protože má pohodlí vyzvednout a vystoupit z auta. Opravdu je mnohem lepší sedět dítě a rostlinu z chodníku než z vozovky. A pokud je dítě dost staré a už se dokáže rozepnout na autosedačce a nechat auto, pak je pro rodiče mnohem klidnější, když jede přímo na chodníku! Nezanedbatelným mínusem tohoto ustanovení je skutečnost, že řidič sotva vidí dítě v zpětném zrcátku. Existuje však cesta ven ze situace - můžete si koupit další speciální zrcadlo pro pozorování malého cestujícího.

Na zadním sedadle vlevo
Nevýhodou této polohy autosedačky je výše uvedené vylodění dítěte na vozovce. Ale i přes to, experti najdou mnoho výhod. Například se má za to, že když je řidič v nebezpečí na silnici, nevědomě způsobí trhnutí doleva, čímž se zachrání před úderem, takže sedí za řidičem je mnohem bezpečnější než zprava nebo zprava. Jiní vědci jsou však přesvědčeni, že kvůli blízkosti k protijedoucímu provozu není toto místo tak bezpečné. Jak vidíte, názory na poslední dvě ustanovení se velmi liší, ale pokud jde o další místo, pak je vše stále více jednoznačné.

Střední záda
Samozřejmě, pokud to auto dovolí, pokud je možné umístit autosedačku doprostřed zadního sedadla, udělejte to bez selhání. Podle amerického časopisu Pediatrics je nejméně pravděpodobné, že bude zmrzačeno u dětí, které sedí na dětských autosedačkách uprostřed zadního sedadla. Pediatrové provedli studii okolností incidentů, ve kterých byly děti postiženy. Prozkoumali téměř 5 tisíc dopravních nehod, které nebyly starší než 1990 a ke kterým došlo v roce 1998 ve 16 státech. Ukázalo se, že více než polovině zranění a úmrtí dětí mladších tří let v autech během nehody by bylo možné zabránit, kdyby byly dětské sedačky umístěny uprostřed sedačky zadních sedadel. Zaměstnanci publikace zjistili, že riziko zranění dítěte na levé straně zadní řady je 31%, ve středu - 28%, na pravé straně - 41%. Odborníci také dokázali stanovit závislost tohoto rizika na věku dítěte: pokud je u dětí mladších než jeden rok pravděpodobnost zranění 39%, pak po dosažení 3 let věku klesne na 18%.
Další vědci trvají na bezpečnosti tohoto místa v autě: odborníci z University of Buffalo po analýze statistik DPT po dobu tří let dospěli k závěru, že nejbezpečnější místo v autě je prostřední zadní. Čísla pro tuto studii jsou následující: zadní sedadla jsou o 59-86% bezpečnější než přední sedadla a zadní sedadlo uprostřed je o 25% bezpečnější než boční. Při analýze údajů byly brány v úvahu takové faktory, jako je typ vozidla, použití hlavových opěrek, rozmístění airbagů, hmotnost vozidla, věk řidiče a cestujících, počasí, osvětlení atd. Ukázalo se, že prostřední zadní sedadlo bude vždy alespoň o 16% bezpečnější než jakékoli jiné místo v autě.
Jedním z důvodů tak vysoké úrovně bezpečnosti je mnohem větší prostor než jiná místa, která se při kolizi „nestlačí“, včetně postranního. Jak víte, nehoda s bočním nárazem je na druhém místě, druhá za nehodami s čelním nárazem.

Autosedačka pro novorozence: jak si vybrat a jak se připevnit na sedadlo

Baby Carrier je mechanické zařízení určené k bezpečnému transportu dětí v autě.

Při výběru nosítka, věku a hmotnosti novorozence se zohledňují konstrukční vlastnosti modelu a jeho ukazatele kvality.

Potřebuji dětskou kočárku?

Kojenecký nosič je nutný od prvních dnů života dítěte, počínaje prahem porodnice. Bez autosedačky se nemůžete obejít a nosit dítě v autě v rukou dospělých, protože podle současného zákona je používání dětských zádržných systémů povinné.

Zatímco dítě nesedí samo o sobě, autosedačka instalovaná v autě mu poskytuje:

 • pohodlná poloha a bezpečné uložení v autě;
 • pohodlí při přenášení spícího dítěte do kolébky;
 • praktičnost pro pravidelné cesty pro klinická vyšetření.

V případě nouzového brzdění nebo náhlého manévru automobilu poskytuje pohodlná konstrukce nosiče kojenců úplnou bezpečnost dítěte.

Z jakého věku mohu použít dětskou kočárku?

Při výběru dětského nosiče se řídí takovým ukazatelem jako skupina - počítá se na základě věku a hmotnosti dítěte.

Pro novorozence existují tři skupiny kočárů:

 • skupina 0 - věk od narození do 6 měsíců, hmotnost do 10 kg;
 • skupina 0+ - věk od narození do 1,5 roku, hmotnost do 13 kg;
 • skupina 0 + / 1 staniční vůz - věk od narození do 4 let, hmotnost do 18 kg.

Autosedačky vyšších skupin jsou určeny pro děti od 4 do 12 let.

Výhody a nevýhody

V jakém věku může být nosítko použito? Novorozenci se přepravují pouze v autosedačce skupiny 0, ve které může být dítě v poloze ležet.

Tento design je používán jako kolébka, přenášení a houpání od narození, a má následující vlastnosti:

 • autosedačku na zadním sedadle;
 • namontováno do strany ve směru vozidla (kolmo na sedadlo řidiče);
 • vybavené vnitřními bezpečnostními pásy, kterými můžete dítě upevnit a bezpečně držet ve vodorovné poloze.

Přeprava invalidního vozíku skupiny 0+ je ve srovnání s obvyklým sedadlem automobilu považována za bezpečnější model a splňuje následující vlastnosti:

 • poskytuje dítěti sklopnou polohu v úhlu 30–45 stupňů;
 • má malou hmotnost a rozměry;
 • lze použít delší dobu;
 • kombinuje funkci kojeneckého nosiče a nošení;
 • snadno přeměněn na kočárek;
 • vybavené vysokou ochranou proti bočním a čelním nárazům;
 • ergonomický design eliminuje zatížení páteře.

Pro přepravu dětí do 1 roku je autosedačka upevněna zády ve směru jízdy. Při této instalaci bude krk a hlava dítěte pevně přitlačeno k zadní části autosedačky. Při prudkém brzdění vozidla tedy dítě, které sedí zády k sedadlu řidiče, nebude poškozeno.

Pokud je dítě položeno obličejem ve směru pohybu automobilu, nárazové zatížení bude nasměrováno na hrudník a žaludek dítěte a hlava vytvoří ostré „přikývnutí“, které zbytečně zatěžuje krční obratle a povede k nevyhnutelným zraněním..

Při instalaci dětského nosiče na přední sedadlo automobilu je vhodné položit dítě a odpojit přední airbag tak, aby v případě nehody nezranil dítě.

Univerzální model skupiny 0 + / 1 kombinuje vlastnosti obou skupin a je vhodný pro velké děti od narození. Při zakoupení takového prototypu můžete ušetřit na prostředních skupinách autosedaček.

Charakteristické rysy tohoto vzorku:

 • nastavení výšky opěrky hlavy a šířky sedadla;
 • změna úhlu sklonu hřbetu;
 • nastavení napnutí řemenu;
 • schopnost trvale upevnit kojenecký nosič v kabině;
 • nemůže být nesen jako kolébka;
 • nižší zabezpečení ve srovnání se skupinou 0+.

Po prvním roce života dítěte by měly být modely skupiny 0 + / 1 nainstalovány ve směru jízdy.

Autosedačka nebo autosedačka?

Kojenecký nosič můžete používat od narození až do dosažení věku 4 let. Pro starší děti jsou k dispozici autosedačky s širším funkčním rozsahem.

Faktory ve prospěch kojeneckého dopravce:

 • vytváří přirozenou polohu novorozence, když jeho hrudník není sevřený;
 • poskytuje výlet bez náhlých otřesů as maximální pohybovou nemocí;
 • zaručuje hluboký spánek při přirozených vibracích.

U kojeneckého nosiče je možné přepravovat dítě na velké vzdálenosti, aniž by tím bylo dotčeno jeho zdraví.

Nevýhody tohoto designu zahrnují:

 • krátká doba používání (až šest měsíců);
 • rozměry konstrukce jsou poměrně velké, takže autosedačka zcela zabírá zadní sedadlo automobilu, takže cestujícímu téměř nezbývá žádný prostor;
 • vnější upevnění je zajištěno pouze bezpečnostními pásy automobilu.

Autosedačka je instalována na předních nebo zadních sedadlech spolujezdce a má následující pozitivní vlastnosti, které ovlivňují faktory pohodlí a síly při pohybu dítěte v autě:

 • mechanismus rychlé transformace - umožňuje v krátké době přeměnit autosedačku na nosič určený k chůzi na rozvor kočárku nebo k přepravě ve vzduchu a jiných dopravních prostředcích;
 • Ortopedická základna autosedačky - poskytuje měkkou a pohodlnou polohu;
 • nastavitelná výška zad, podšívek a opěrek nohou - vytváří pohodlnou polohu;
 • ventilovaná, odpuzující a hypoalergenní tkáň - nezpůsobuje nepříjemný stav dítěte;
 • 3 nebo 5 bodové bezpečnostní pásy s měkkými polštářky na dětských ramenech - bezpečně upevněte a přidržte dítě;
 • nastavitelné kliky moderních modelů - slouží k rychlému vyjmutí a následné přepravě kolébky;
 • nárazuvzdorný rám a vrstva polystyrenu - pohlcuje sílu možného nárazu;
 • vnitřní bezpečnostní pás - vytváří podmínky pro pevné připevnění.

V autosedačkách pro novorozence můžete dítě přepravovat maximálně hodinu a půl bez přestávky.

Bezpečnost dítěte při cestování autem je ovlivněna kvalitou autosedačky a dostupností speciálních dokumentů výrobce potvrzujících záruku spolehlivosti..

Jak si vybrat dětský kočárek

Jakmile se rozhodnete pro model, který se vám líbí, musíte se ujistit, že autosedačka nebo invalidní vozík mají osvědčení o shodě s evropskými normami kvality. Odpovídající značení znamená, že autosedačka je vyrobena podle stejných parametrů, které musí každý výrobce dodržovat při výrobě dětského autosedačky

A to:

 • napínací pásy jsou vybaveny seřizovacím mechanismem;
 • upevňovací prvky jsou vybaveny svorkami a zcela vylučují spontánní rozepnutí;
 • minimální šířka popruhu 25 mm;
 • kovové části kojeneckého nosiče mají antikorozní povlak;
 • plastové díly mají nárazuvzdorné vlastnosti.

Přítomnost bezpečnostního certifikátu od výrobce potvrzuje standardizaci, testování, nezbytné nárazové testy, ověření souladu se správnou konfigurací a dostupnost podrobných provozních pokynů pro kojence..

Na podporu modelů jsou připojeny oficiální oranžové nálepky s těmito povinnými značkami:

 • ECE-R 44/03 nebo 04 - jediné označení pro certifikát shody;
 • typ autosedačky - číslo skupiny;
 • hmotnost dítěte - libry nebo kg;
 • kružnice s velkým písmenem E a číslem uprostřed ikony - kód země, ve které byla autosedačka testována na shodu s rázovými zatíženími;
 • šestimístné číslo - jedinečný kód přiřazený tomuto typu produktu během testování;
 • jméno výrobce zboží - země výroby.

Je důležité přizpůsobit kapacitu prostoru pro cestující a rozměry nosiče pro kojence. Nebude zbytečné mít v modelech autosedaček takové dodatečné možnosti, jako jsou sluneční clony a přítomnost odnímatelných potahů pro jejich následné mytí..

Použité kojenecké nosiče ztratí svůj funkční účel, protože během provozu procházejí různými deformacemi, což je činí nevhodnými pro přepravu novorozenců.

Jak správně nainstalovat a upevnit kojenecký nosič

Na zadní sedadlo automobilu se používají pouze bezpečnostní pásy pro připevnění autosedačky skupiny 0.

K montáži autíček ve skupinách 0+ a 0 + / 1 v autě se používají dva typy upevnění - jedná se o elastické pásy, které jsou protahovány speciálními drážkami na autosedačkách a upevňovacím systémem Isofix..

Systém Isofix je kovová základna se dvěma vodicími kolejnicemi, na kterých je upevněna a trvale namontována dětská autosedačka. Použití této konstrukce eliminuje spontánní přemístění nebo převrácení židle. V případě nárazu neumožňuje základní plošina dětskou sedačku vpřed. Prodlužovací noha Isofix namontovaná na podlaze automobilu zabraňuje sklouznutí sedadla dozadu.

Při montáži systému byste se měli vždy soustředit na zelenou barvu designového tlačítka, což znamená, že držák je nainstalován správně a bezpečně.

Užitečné video s pokyny pro připevnění autosedačky se systémem Isofix

Základna Isofix se prodává kompletně s autosedačkou nebo samostatně, instalace se provádí pomocí speciálních konzol na sedadlo spolujezdce v autě. Při častém cestování s dítětem použití této konstrukce šetří spoustu času a ve srovnání s upevněním pomocí běžných bezpečnostních pásů zvyšuje ochranu dítěte.

Hodnocení nejlepších kočárků pro novorozence

V horní části nejlepších kojeneckých kočárků mezi žebříčky moderních modelů splňují bezpečnostní požadavky, módní design a snadnou instalaci značky následujících výrobců:

Maxi-Cosi Cabriofix

Liší se vysokou bezpečností, průměrným cenovým rozpětím, snadnou instalací.

Maxi-Cosi Pebble

Má nízkou cenu, 2 typy úchytů, odnímatelný kryt a markýzu pro ochranu před sluncem.

Recaro privia

Liší se vysokou kvalitou materiálů a cenou vyšší úrovně; má tři pevné polohy držadel; má malou hmotnost kolébky (do 4 kg) a je vybaven držákem Isofix.

Pro Kiddy Lagun + Isofix Base

Jedná se o nejlehčí autosedačku s hmotností do 3 kg, ve kterém je opěrka hlavy výškově nastavitelná a lze ji použít jako houpací křeslo.

BeSafe iZi Go Modular

Vybaveno ortopedickým polštářem, 5bodovými popruhy s měkkými polštářky, vysoce pevným plastem a kvalitní tkaninou.

Carmate Kurutto NT2 Premium

Japonský model vysoké úrovně spolehlivosti s pohodlným otočným mechanismem, schopnost změnit úhel sklonu do polohy ležení, systém Isofix se zatahovací brzdou.

Romer Baby Safe Plus

Používá se jako přepravní taška, ve které může být dítě přepravováno v poloze v poloze sklopné, má zapínání, vyrobené z vysoce kvalitní tkaniny, s nastavitelnou opěrkou hlavy a držadly, vybavené výsuvnou kapucí.

Přepínatelný Peg Perego Viggio

Levná italská značka patřící do skupiny 0 + / 1; obsahuje vlastní mechanismus, který uvádí zadní část židle do vodorovné polohy; možnost instalace ve směru a proti pohybu vozidla.

Concord Reverso Plus

Má vysoké bezpečnostní hodnocení pro nárazové testy a montážní systém Isofix; vybavené vložkami pro různé věkové skupiny a odnímatelným krytem, ​​vybavené nastavitelným úhlem náklonu a další boční ochranou.

Malým dětem by nemělo být dovoleno pohybovat se v autě mimo jejich autosedačky, takže při výběru modelu pro novorozence byste neměli šetřit na bezpečnosti dětí. Upřednostňují se modely s ochranou proti bočním nárazům a montážní systém Isofix..

Měli byste si vybrat design kojeneckého nosiče s vysoce kvalitním textilem a tělem vyrobeným ze spolehlivých kovových slitin, které prošly testy nejvyšší úrovně, protože to přímo souvisí se zdravím a zranitelností dítěte v nouzových situacích..

Autor: Irina Kuchinskaya,
speciálně pro Mama66.ru

Články O Neplodnosti