Hlavní Neplodnost

21 týdnů těhotenství: fotografie břicha, ultrazvuk, pocity

21 týdnů těhotenství - to je druhá polovina celého období těhotenství. Nyní existuje mnoho důležitých změn, díky nimž bude dítě po narození schopno plně žít. V našem článku můžete zjistit, co se děje s dítětem a matkou v této fázi, jaké testy jsou nutné ve druhém trimestru, a také vidět drobky na ultrazvuku..

Vývoj dítěte

Obzvláště důležité období je 21 týdnů těhotenství, protože právě teď začíná endokrinní systém dítěte fungovat. Dítě začíná pracovat na hypofýze, štítné žláze a pankreatu, epifýze a nadledvinách. Díky tomu je růst dítěte rychlý. Vnitřní orgány se aktivně zlepšují, funguje pasivní obrana těla (imunitní buňky stále přicházejí od matky přes placentu).

Co jiného se stane dítěti:

 • Dítě pije asi litr plodové vody, po které se vylučuje močovým systémem.
 • Trávicí systém funguje. Dítě asimilovat vše, co žena jí.
 • Slezina se aktivně podílí na krvetvorbě. Bílé krvinky a červené krvinky se již vyrábějí v malém těle. Ve 21. týdnu těhotenství je již možné stanovit krevní skupinu dítěte a jeho Rh faktor.
 • Díky vyvinutým chuťovým pohárkům začne dítě rozlišovat vkus. Už ví, kdy jeho matka jí kyselé, slané, sladké. Někteří odborníci se domnívají, že v této fázi již dítě vytvořilo chuťové preference, například lásku k sladkostí nebo kořenění.
 • Vestibulární aparát je u malého muže ve 21. týdnu těhotenství docela dobře vyvinut. Během bdělosti se malý houpe, otočí, hraje si s nohama, pokouší se chytit pupeční šňůru, vezme si prsty do úst. Většinou dítě spí.
 • Pod tenkou pokožkou se začíná objevovat vrstva tuku. Díky tomu získává dermis světlejší odstín. Subkutánní žlázy fungují aktivně. Nyní produkují lubrikant, který dítě potřebuje chránit před škodlivými faktory prostředí..

Do 21. týdne těhotenství je hmotnost dítěte přibližně 300-350 gramů a výška je asi 28 centimetrů.

Oči drobků jsou po staletí stále zavřené, ale pod nimi se aktivně rozvíjejí. Od této chvíle začne ten malý slyšet.

Míchání dítěte ve 21 týdnech těhotenství

Mnoho matek již dokázalo cítit první pohyby svého dítěte, ale mnohé je teprve poznávají. V lůně je stále dostatek místa pro plod, takže se volně pohybuje, hází, ohýbá a ohýbá paže a nohy.

Většina dětí již má určité bdělé a spánkové vzorce. Často se stává, že batole nedává mamince klid v noci a během dne zdravě spí. Nedělejte si s tím starosti. Později je režim normalizován. Pokud k tomu dojde, odborníci doporučují večer mluvit s dítětem, zapnout měkkou hudbu nebo zpívat ukolébavku. To pomůže obnovit správný režim..

Jak často by se dítě mělo pohybovat ve 21. týdnu těhotenství? Stimulační test se provádí od 28 týdnů. Všechny mumie mají individuální počet šoků za den, ale pokud nejsou v tuto chvíli přítomny, měli byste o tom rozhodně informovat svého lékaře..

Co se stalo vašemu dítěti ve 20. týdnu, přečtěte zde.

Co máma cítí

Jak již bylo zmíněno, většina matek je již ve 21. týdnu těhotenství známa s pohybem. Svalová a kosterní soustava dítěte se každým dnem zesiluje, takže se otřesy cítí jasněji. Arašídy slyší váš hlas a okolní zvuky. Pokuste se vyhnout příliš hlučném místům, častěji mluvit se svým dítětem, vyprávět mu příběhy, zapínat klidnou hudbu.

Co se obává těhotné ženy v této době:

 • Bolest v dolní části břicha a v dolní části zad. Dolní břicho se táhne kvůli zvětšení velikosti dělohy, protože svalová vlákna orgánu se každý den natahují, což způsobuje nepohodlí. Bolest dolní části zad může nastat v důsledku posunu těžiště v důsledku zvětšení břicha..
 • Objeví se dušnost. Respirační selhání se projevuje při chůzi nebo jiné fyzické aktivitě. Všechny vnitřní orgány, včetně plic, jsou stlačeny rostoucí děloží, která způsobuje dušnost.
 • Dívky mají často bolesti na pravé nebo levé straně. Je to způsobeno poruchami trávení, plynatostí a dalšími změnami. Pokud se bolest často vyskytuje, je důležité podstoupit vyšetření, aby se vyloučily možné patologie z vnitřních orgánů.
 • Mnoho dívek se obává otoku. Vyvíjejí se v důsledku zvýšení tekutin v těle, zvýšení zátěže na dolních končetinách a vlivem některých dalších faktorů.
 • I když toxikóza, zvracení a nevolnost ustupují, některé poruchy příjmu potravy jsou stále pozorovány. Objevuje se pálení žáhy, nadýmání, průjem. Abychom se s těmito nepříjemnými příznaky těhotné ženy vyrovnali po 21 týdnech, doporučuje se zkontrolovat její stravu, saturovat jídelní lístek zeleninou, ovocem, výrobky z kyselého mléka.
 • Ženy často trpí poruchami spánku. Důvodem je skutečnost, že děti jsou v noci často aktivní. Mnoho matek navíc prožívá docela silné emoce a obavy z nadcházejícího porodu.

Mimochodem, o emocionálním stavu by mělo být řečeno zvlášť..

Mnoho matek ztratí sebevědomí, stáhne se, panikaří, obává se, pokud se mohou o své dítě náležitě starat.

Ve dvacátém prvním týdnu těhotenství plod spadá mírně do pánevní oblasti a chuť k jídlu se výrazně zvyšuje. Během této doby nesmíte zapomenout sledovat svůj jídelníček, protože můžete získat spoustu dalších liber.

Vybít

Ve 21 týdnech těhotenství, stejně jako v dřívějších termínech, by výtok měl normálně mít průhlednou slizovou konzistenci. Zápach při absenci různých nemocí chybí. Pokud se na prádle objeví žluté, béžové, hnědé, nazelenalé skvrny, je to důvod k okamžitému vyšetření.

Zvláště nebezpečné jsou hnědé, hnědé nebo načervenalé výboje, provázené bolestí, horečkou, bolestmi hlavy a dalšími varovnými signály. Tento odstín tajemství často označuje počínající krvácení, které často působí jako příznak potratu nebo zmeškaného těhotenství.

Bříško po 21 týdnech

Velikost břicha v této době závisí na mnoha faktorech. To zahrnuje rychlost přírůstku hmotnosti těhotné ženy, složení těla, umístění plodu v děloze a některé další individuální charakteristiky.

Níže vidíte fotografii břicha ve dvacátém prvním týdnu porodu dítěte.

Fotografie ukazuje, že u všech matek má břicho jiný tvar a objem po dobu 21 týdnů těhotenství.

Hruď

V tomto okamžiku se mléčné žlázy aktivně připravují na nadcházející laktaci. Hrudník se znatelně zvětšuje, takže je nesmírně důležité pečovat o měkké přírodní spodní prádlo. Někteří lékaři se domnívají, že již v této fázi by matka měla začít připravovat bradavky na kojení. To pomůže vyhnout se tak nepříjemným následkům, jako jsou praskliny, protože děvče dávají dívce silnou bolest při aplikaci dítěte na hrudník..

Máma může připravit bradavky jednoduchými kroky:

 • Proveďte všeobecnou masáž žláz froté ručníkem. Chcete-li to provést, tahu hrudníku ve směru hodinových ručiček 10-15 krát.
 • Příprava bradavky se provádí lehkými tahovými pohyby. Můžete je také masírovat hrubým ručníkem.
 • Na konci sezení vypláchněte žlázy studenou vodou, naneste olej (šarlat, meruňka, rakytník).

Při masáži nezapomeňte, že vystavení bradavek může zvýšit tonus dělohy.

Buďte velmi opatrní. Máte-li jakékoli nepohodlí, zastavte postup..

Z tohoto článku se můžete dozvědět o výživě dívky v prvním měsíci kojení..

21 týdnů těhotenství je kolik měsíců?

Dvacátý první porodnický týden těhotenství je pátým měsícem v řadě. Porodnické období se počítá od prvního dne poslední menstruace. Embryonální období se od ní liší o 1–2 týdny, což závisí na počtu DC (dny cyklu) u dívky. Tato doba se počítá ode dne početí dítěte. Dvacátý první porodnický týden je 19-20 plodů nebo přesně pět měsíců.

Průzkumy v této době

Plánovaným způsobem po dobu 20–22 týdnů se provádí ultrazvukové vyšetření plodu a provede se obecný test krve a moči. Pokud se u matky a dítěte vyskytují různé odchylky, bude možná nutné provést další studie:

 • pokud je podezření na anémii, může být nutný krevní test;
 • pokud se na nohou vyvinou křečové žíly, provede se koagulogram;
 • v přítomnosti patologického výboje se na patogenní mikroflóru odebere výtěr z pochvy:
 • v případě podezření na krvácení a cévní poruchy je naplánována analýza D Dimera.

O tom, které studie konkrétní pacient potřebuje, rozhoduje vedoucí lékař na základě předchozích testů..

Máma se musí účastnit všech plánovaných zkoušek a provést nezbytné testy. To je nezbytné pro její bezpečnost a vyloučení patologií u dítěte ve 21. týdnu těhotenství.

Chcete se dozvědět o takových důležitých ukazatelích, jako je hCG během těhotenství? Pak si přečtěte náš článek.

Co se dívá na ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření dítěte vám umožní vyhodnotit důležitá kritéria, která naznačují normální vývoj plodu po 21 týdnech těhotenství. Co vyhodnotí lékař během ultrazvukového vyšetření:

 • velikost a umístění plodu;
 • kolik váží dítě;
 • místo připojení placenty;
 • Srdeční frekvence dítěte;
 • aktivita dítěte;
 • stav placenty a plodové vody;
 • délka děložního čípku a další.

Ve 21 týdnech těhotenství je srdeční frekvence dítěte 130 - 140 tepů za minutu. Během tohoto období lékař sleduje tento ukazatel. Jsou povoleny menší fyziologické odchylky v důsledku psychického stavu matky nebo polohy těhotné ženy.

Ultrazvuková standardní tabulka:

Menší výkyvy nahoru nebo dolů jsou povoleny..

Fotografie plodu ultrazvukem

Jak arašíd vypadá v tuto chvíli, můžete vidět na fotografii:

Tady je těhotenství dvojčata:

Chlapci a dívky vypadají stejně v lůně, pohlaví pohlaví můžete rozlišit podle pohlaví. Ve dvacátém prvním týdnu to pro zkušeného odborníka příliš neznamená.

Jak se děti vyvíjejí až rok po narození, čtěte zde.

Rizika pro matku a dítě

Dvacet jedna týdny těhotenství je již začátkem šestého měsíce. Nyní máma a dítě čelí různým nebezpečím. Pojďme se podívat na problémy, kterým může dívka čelit..

Nízká placentace

Placenta je důležitým článkem mezi ženou a plodem. Díky tomuto orgánu dítě dostává kyslík a další živiny. S úspěšným vývojem těhotenství je „dětské místo“ připevněno k zadní stěně pohlavních orgánů, o 6 až 7 cm výše od hltanu dělohy. Pokud je placenta nižší, mluvíme o nízké placentaci u žen.

 • nemoci srdce a krevních cév v matce;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • myoma, nedostatečný vývoj dělohy;
 • endometriální patologie v důsledku infekce;
 • převedené potraty a potraty;
 • více těhotenství a tak.

Jaké je nebezpečí tohoto stavu pro matku a dítě? Faktem je, že ve spodní části dělohy je menší počet krevních cév. V tomto ohledu plod dostává méně kyslíku. Kromě toho existuje v důsledku zvětšení velikosti dítěte riziko krvácení a abrazi placenty.

Aby se předešlo nebezpečným komplikacím, doporučuje se ženě ve 21 týdnech těhotenství s nízkou placentací dodržovat následující tipy:

 • omezit fyzickou aktivitu;
 • pokuste se minimalizovat stres;
 • více se uvolněte, chodte na čerstvý vzduch;
 • vzdát se intimity;
 • pravidelně navštěvujte lékaře, proveďte potřebné testy.

Neexistuje žádná zvláštní léčba nízké placentace během těhotenství. U žen s touto patologií lékaři předepisují sedativa a omezují fyzickou aktivitu. Druh dodávky závisí na umístění placenty. Pokud je 5-6 cm nad hrtanem dělohy, zpravidla nevznikají komplikace. Když je „místo dítěte“ příliš blízko východu z dělohy, často se provádí císařský řez.

Pelvicní prezentace plodu

Pro normální porod by mělo být dítě v děloze umístěno hlavou dolů. Někdy se stane, že dítě je ve špatné poloze, například se snaží kořist. V tomto případě mluvíme o pánevní prezentaci plodu. Proč se to stane?

Důvody související s mateřskými faktory:

 • Vrozené nebo získané patologie struktury dělohy, v důsledku čehož není dostatek místa, aby se drobenka mohla převrátit.
 • Fibroidy.
 • Nezhoubné nebo zhoubné nádory.
 • Přítomnost jizev v děloze v důsledku potratu, císařský řez.
 • Vrozená slabost svalových vláken dělohy a pobřišnice.

Mezi ovocné faktory prezentace patří:

 • Vrozené patologie u dítěte.
 • Hypotropie nebo špatný vývoj určitých orgánů, systémů u dítěte.
 • Onemocnění svalů, kostí a centrálního nervového systému plodu.
 • Vícečetné těhotenství.

Kromě toho existují důvody pro placenta previa. Patří mezi ně nedostatek vody nebo polyhydramnios, předčasné stárnutí „dětského místa“, krátká pupeční šňůra nebo zapletení a některé další faktory.

Pokud v 21. týdnu těhotenství výše uvedené faktory chybí, pak v době narození dítě zpravidla nezávisle zaujímá správnou polohu.

Neexistuje žádná léčba pro pánevní prezentaci plodu. Ve většině případů je matce přidělena speciální gymnastika. Cvičení pomáhá dítěti otočit se v 70% případů správným směrem. Jak provádět fyzikální terapii, lze vidět v tomto videu.

Recenze mnoha dívek naznačují, že v 21. týdnu těhotenství poskytuje gymnastika vynikající výsledky. Pokud je pánevní prezentace plodu diagnostikována po 34–37 týdnech, zde gymnastika nedává požadovaný výsledek. Takové mumie v nemocnici jsou vyzývány, aby obrátily dítě na hlavu. Proceduru provádí specialista, po kterém je aplikován speciální obvaz, který zabraňuje opětnému převracení drobků ve špatné poloze.

Další informace o kojení nyní. Užitečné informace zde..

Krátký děložní čípek

Další patologií, která nese hrozbu potratu, je krátký děložní čípek. Normálně by žena měla mít délku nejméně 2-2,5 cm. Pokud je krk kratší, výrazně se zvyšuje riziko potratu..

Důvody zkrácení spočívají v dědičnosti, vrozených abnormalitách, jakož i zranění orgánů při potratech a jiných lékařských manipulacích. Častá fyzická aktivita často vede ke zkrácení krku, často je tato patologie pozorována u sportovců.

Nebezpečí této odchylky spočívá v tom, že díky rychlému růstu dítěte krk nevstane a předčasně se otevře. Kromě toho je narušen samotný obecný proces. Tito pacienti často pociťují rychlý porod, vážné mezery a jiné negativní důsledky..

Krátký děložní čípek často vede k rozvoji hypertonicity. Současně má těhotná žena bolesti zad, žaludek je ztuhlý a je pozorováno napětí. Pokud žena ztratila vodu po 21 týdnech těhotenství, je to důvod k okamžité návštěvě gynekologa.

Co dělat? Pacienti s touto diagnózou by měli být pod přísným lékařským dohledem. Je důležité dodržovat denní režim, jíst správně, vzdát se fyzické aktivity, více relaxovat. Povinná má obvaz. Při správném dodržování a provádění všech doporučení specialisty je ve většině případů možné vydržet a porodit zdravé dítě.

Pozdní toxikóza

Toxikóza během těhotenství může nastat v pozdějších stádiích. Tento stav je často diagnostikován u matek trpících různými onemocněními ledvin, jater, srdce a dalších orgánů. Uvidíme, proč se to stane..

Pozdní toxikóza nebo gestóza je způsobena narušením rovnováhy voda-sůl v těle. V důsledku toho se zvyšuje propustnost stěn cév, což vede k odstranění tekutiny do nejbližší tkáně. Odtud se objeví edém. Kromě toho se žena cítí nemocná, má bolesti hlavy, dochází k problémům s ledvinami, zvyšuje krevní tlak a snižuje přírůstek hmotnosti.

Léčba pozdní toxikózy by měla být prováděna výhradně pod dohledem zkušeného lékaře. Odborník vybere vhodnou terapii. Často je nutné najít těhotnou ženu v nemocnici. V mocí samotné maminky provádět následující akce:

 • pravidelně navštěvovat předporodní kliniky;
 • dodržovat správnou výživu;
 • více se uvolnit;
 • denní procházka na čerstvém vzduchu;
 • odmítnout špatné návyky;
 • pokuste se eliminovat stres.

Pro jakékoli zhoršení je nutná odborná konzultace.

Nepoužívejte samoléčivé přípravky, pro matku a dítě je to velmi nebezpečné.

Doporučení pro matku ve 21 týdnech

Pro usnadnění těhotenství a vytvoření zdravého dítěte by maminka měla poslouchat tato doporučení:

 • Když se objeví pálení žáhy, měli byste znovu zvážit svou stravu. Odmítněte kořeněné, kyselé, slané, mastné. Samozřejmě byste se neměli omezovat na všechno, výživa by měla být zdravá a vyvážená..
 • Teplá lázeň pomůže odstranit falešné kontrakce. Můžete přidat uklidňující byliny, například heřmánku, valeriánu, tymiánu.
 • Suchá pokožka pomůže odstranit přírodní oleje - meruňkový, lněný, rakytník.
 • Pokud je těhotná žena obtěžována pupínky na těle a obličeji, doporučuje se denně umýt jemným mýdlem, otřít dermis odvarem heřmánku, jarní a kopřivy.
 • Pokud se objeví křečové žíly, poraďte se se svým lékařem. Lékař doporučí speciální cvičení a kompresní prádlo.
 • Odstranění zácpy pomůže jídlu, kde je velké množství vlákniny..
 • Pohlaví po 21 týdnech se nejlépe prodiskutuje s lékařem. Pokud neexistují kontraindikace, intimita je povolena..

Ve druhém trimestru je lepší opustit dlouhé cesty a lety. Výlet by měl být pouze v případě nouze.

V takových případech je nutné se poradit s lékařem

21. týden těhotenství je již šestým měsícem. V této fázi by maminka měla věnovat pozornost svému tělu. Pokud se objeví nějaké varovné signály, je důležité se poradit s gynekologem..

V takových situacích byste měli okamžitě jít do nemocnice:

 • Závažné bolesti se objevily v zádech, v dolní části zad, v dolní části břicha.
 • Bolestivé pocity doprovázené krvavým vaginálním výtokem.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Krevní tlak stoupá nebo klesá.
 • Vody odešly.
 • Těžká bolest hlavy, zvracení, nevolnost.
 • Krvácení začalo.

Všechny tyto příznaky jsou velmi alarmující, protože mohou naznačovat narušení placenty, mrznutí plodu, potrat a další patologie. Neriskujte své zdraví a život svého dítěte.

Shrnout

Dvacátý první týden těhotenství je důležitým bodem obratu. Právě v těle dítěte dochází k závažným fyziologickým změnám. Žena by měla zacházet se sebou a se svým dítětem s plnou odpovědností. Zdravý životní styl, provádění všech lékařských doporučení, správná výživa a dobrý spánek jsou klíčem ke zdravému a šťastnému těhotenství. Postarej se o sebe a buď šťastný!

Video

V tomto videu se můžete podrobně dozvědět o vývoji dítěte po 21 týdnech.

Rovník prošel, 21. týden těhotenství

Takže „rovník“ těhotenství již byl dokončen, končí pátý porodnický měsíc. Přichází 21 týdnů těhotenství - začátek klidného a příznivého šestého měsíce. Nyní je pro matku nejúrodnější doba, protože normální by mělo být její zdraví vynikající. Dítě pokračuje v rychlém růstu, ale rychlost růstu není tak rychlá jako v první polovině období těhotenství.

U ženy je nepravděpodobné, že by se 21 porodnických týdnů těhotenství velmi lišilo od předchozího. Jediným rozdílem může být ostrý přírůstek na hmotnosti, ale to není divné, dítě stále roste a nejen délkou se dítě začíná objevovat tuková tkáň.

Těhotné ženy v této fázi často zaznamenají zvýšenou chuť k jídlu. Nemusíte se silně omezovat jídlem, ale měli byste si vybrat zdravou kuchyni, ne buchty a dorty.

Cítit se dobře

Těhotenství ve 21 týdnech je „otevření“ poslední poloviny těhotenství. Normálně by budoucí matky měly vypadat skvěle a cítit se skvěle. Bříško již znatelně vyboulí, ale zatím není tak těžké, aby způsobovalo nepohodlí.

Pravidelně se mohou objevit různé nepříjemné pocity, ale neměly by být konstantní a intenzivní. Pochopíme, co se stane po 21 týdnech těhotenství.

Míchání

Ve 21. týdnu těhotenství cítí téměř všechny matky pohyby nenarozeného dítěte. Je třeba poznamenat, že plod se začne pohybovat aktivně mnohem dříve, jen máma to nemůže cítit. Neexistuje přesné časové období, kdy bude žena poprvé cítit třes, v této věci je všechno velmi individuální.

Některé zvláště citlivé matky začnou po 16 týdnech cítit chvění, zatímco jiné musí zažít tento nezapomenutelný pocit až ve 21–22. Ženy, které již mají děti, zpravidla začínají cítit první otřesy dříve, než ty, které rodí první těhotenství.

Některé matky se velmi bojí a ptají se: „Co když je gestační věk dvacet týdnů, ale nemám pocit, jak se dítě pohybuje?“ Panika nestojí za to, ale lékař o tom musí informovat lékaře.

Pokud po ultrazvukovém vyšetření ve 21 týdnech těhotenství lékař potvrdí, že se dítě vyvíjí normálně, neměli byste se bát. Musíte jen chvilku počkat a určitě zažijete ten nádherný pocit, když dítě tlačí na bříško.

Normálně by toto období mělo být asi 10 pohybů denně. Ženy si mohou všimnout, že dítě za určitých okolností často začíná být aktivní. Například když maminka chodí večer do postele.

To je si všiml, že nálada matky je často přenesena na dítě. Pokud je žena veselá a aktivní, potom se dítě pohybuje častěji a někdy jsou jeho otřesy skutečným „pláčem o pomoc“. Například, pokud je matka v dusné místnosti se zatuchlým vzduchem po dlouhou dobu, pak se dítě může začít tlačit aktivněji, což signalizuje, že mu chybí kyslík.

Plod po 21 týdnech těhotenství už slyší zvuky dokonale, takže maminka a táta mohou začít mluvit se svými potomky. Nechte si zvyknout na hlasy svých rodičů. Je velmi užitečné pro těhotné ženy poslouchat melodickou klidnou hudbu, můžete zpívat uspávanky pro vaše dítě.

Děloha

Děloha se dále zvětšuje, v popsaném období již stoupá asi 1 cm nad pupek. Kvůli růstu dělohy jsou zbývající orgány stlačeny, což může způsobit určité nepohodlí..

Zvýšená děloha začíná podporovat plíce, což může vést k dušnosti. Proto je 21. týden těhotenství skvělý čas začít dělat dechová cvičení. Neztrácejte na to čas! Dechové techniky, které jste zvládli, vám pak při porodu velmi pomohou..

Žaludek

Je nemožné skrýt břicho před 21 týdny těhotenství před ostatními, každému je zřejmé, že žena je na svém místě. Objem břicha v této fázi a jeho tvar závisí na mnoha faktorech.

U žen, které jsou těhotné poprvé, je břicho obvykle ostré, má tvar vajíčka. U těhotných žen může být objem břicha větší a je zaoblenější, „rozmazaný“.

Kromě toho množství amniotické tekutiny, jakož i skutečnost, zda existuje jedno dítě nebo dvě, ovlivňuje velikost břicha. Při vícečetném těhotenství bude velikost břicha přirozeně větší. Takže 21 týdnů těhotenství s dvojčaty je již poněkud obtížné období, protože žaludek má působivý objem a aktivita dvou dětí může matce způsobit nepohodlí.

Jak se má dítě??

Přišli jsme na to, co se budoucí matka cítí po 21 týdnech těhotenství, a co se stane dítěti ve stejném časovém období, bude popsáno níže. Počínaje posledním (dvacátým) týdnem je růst dítěte měřen jinak..

Pokud byla do této chvíle změřena vzdálenost od kostrče k koruně, nyní se měří plný růst - až k patám. Po 21 týdnech je délka těla budoucího dítěte 25-27 cm a hmotnost plodu by měla být 350-400 gramů..

Od nynějška bude dítě růst už o něco pomaleji, ale jeho hmotnost se začne výrazně zvyšovat, když začne aktivně „krmit tuk“, to znamená, že začíná vyvíjet vrstvu podkožního tuku..

Další tvorba trávicí soustavy pokračuje a dítě ji již „zasahuje“. Tímto způsobem spolkne plodovou vodu a „trénuje“ jícen. Některé látky (cukr, voda) obsažené v plodové vodě jsou absorbovány tělem dítěte.

Maminky by měly vědět, že chuť plodové vody je ovlivněna její stravou. Například, pokud má máma sladký zub, potom dítě dostane hodně cukru, což není příliš užitečné.

V těle dítěte se již začínají tvořit trávicí enzymy, které mu pomáhají vstřebávat živiny z plodové vody. Ale zatímco tyto enzymy jsou produkovány ve velmi malém množství.

Po 21 týdnech těhotenství mu velikost plodu stále umožňuje volný pohyb, převracení a převrácení. Díky tomu jsou svaly posíleny a dítě sebevědoměji ovládá své tělo a provádí různé pohyby.

Vývoj plodu ve 21. týdnu těhotenství je tedy charakterizován dalším zlepšením již vytvořených orgánů a systémů. Endokrinní systém již pro něj aktivně pracuje, jeho funkce, i když také zcela nevykonávají následující žlázy:

Slezina je také součástí práce. Vývoj centrálního nervového systému pokračuje, dítě již vyvinulo režim pro sebe, ve kterém jsou období spánku nahrazena obdobími bdělosti. V současné době jsou zaznamenány následující změny:

 • na povrchu jazyka se vytvářejí chuťové pohárky, takže dítě již ví, jak rozlišit chuť plodové vody;
 • v krvi dítěte se objevují vlastní bílé krvinky - buňky, které chrání tělo před infekcemi;
 • ledviny a močový systém se nadále zlepšují;
 • tvoří se meconium - sterilní prvotní stolice.

Průzkumy

Při normálním těhotenství nejsou v tuto chvíli vyžadovány další testy, v 21 týdnech lze předepsat pouze ultrazvukové vyšetření, pokud to matka neprošla o týden dříve.

Ultrazvukové vyšetření provedené ve 21 týdnech těhotenství pravděpodobně poskytne odpověď na otázku znepokojení všech rodičů, kteří se narodí po několika měsících - syna nebo dcery. Zkouška však samozřejmě není určena k uspokojení pochopitelné zvědavosti rodičů.

Během ultrazvuku lékař určí:

 • velikost hlavy - obvod, vzdálenost mezi časovými kostmi, délka linie od čela k zadní části hlavy;
 • obvod břicha;
 • velikost kostí končetin;
 • stav vnitřních orgánů;
 • bušení srdce
 • stav placenty,
 • objem plodové vody.

Analýzy

Pokud žena prošla testy minulý týden, pak zpravidla ve 21 týdnech, musíte získat výsledek. Vyhodnoťte výsledky screeningových vyšetření pomocí speciálních programů. Při posuzování se berou v úvahu individuální vlastnosti ženy - hmotnost, věk, přítomnost chronických onemocnění atd..

Získané výsledky nejsou diagnózou, ale stupněm rizika vzniku patologií u plodu. Pokud je hodnota 1 až 350 nebo nižší, pak se příliš neobáváte, riziko je velmi nízké. Když dostáváte neuspokojivé výsledky (1 až 250 a méně), panika za to nestojí.

Tento výsledek naznačuje, že riziko porodu s patologií je jedno z 250 případů, a proto klidně dodržujte všechna nezbytná jmenování lékařem, zúčastněte se odborných konzultací (pokud je to nutné) a doufejte v to nejlepší.

Možné komplikace

Mnoho budoucích matek během tohoto období má zvýšenou chuť k jídlu, což může vést k přibírání na váze. Předehřívání a obezita způsobená tím nejen zničí postavu, ale také mohou poškodit zdraví ženy a budoucího dítěte..

Obezita může přispět k rozvoji metabolických poruch a dokonce i cukrovky. Proto musíte sledovat výživu a hmotnost. V průměru by v tomto období měla žena vážit o 5 až 6 kg více než před těhotenstvím a zvýšení v tomto týdnu těhotenství by nemělo překročit 350 gramů..

Příjem kalorií by měl být v rozmezí 2700 - 3 000 kcal a hlavní součástí stravy by měla být bílkovinová strava a komplexní sacharidy, ale počet sladkostí a pečiva by měl být snížen. Je třeba se vyhnout velkým porcím, je lepší jíst trochu 6-7krát denně, než jíst 2-3krát, ale ve velkých porcích.

Je nutné sledovat nejen kalorie, ale i složení stravy, mělo by obsahovat dostatečné množství vitamínů a minerálů. V některých případech může lékař doporučit užívání vitamínů v tabletách. Nedostatek vitamínu D a vápníku je v tomto období obzvláště nebezpečný..

Vybít

Normální výtok ve 21. týdnu těhotenství je bezbarvý, jednotný, vypadá jako vaječný bílek. Pokud zežloutnou, nebo se v nich objeví zrna, vyplatí se navštívit gynekologa a zaslat nátěr. Těhotné matky se často obávají o drozd, musí být toto onemocnění vyléčeno před porodem, aby nedošlo k vystavení plodu.

Nebezpečným příznakem může být výskyt špinění. To může znamenat potrat, který začal. Ve 21 týdnech je riziko potratu nízké, ale není vyloučeno, takže se musíte pokusit vyloučit nadměrné zatížení, a to jak fyzické, tak emoční. Riziko potratu se zvyšuje, pokud žena:

 • kouří;
 • konzumuje alkohol;
 • bere léky bez lékařského předpisu;
 • pije příliš mnoho kávy (5 šálků denně nebo více);
 • má patologii dělohy (sedlová forma, fibroidy atd.);
 • v rané fázi trpěl infekčním onemocněním (chlamydie, zarděnky atd.);
 • historie pozdních potratů.

Riziko potratu v pozdních stádiích se zvyšuje s věkem matky, takže těhotné ženy ve věku nad 35 let musí být obzvláště opatrné.

Ženy, které udržují osobní těhotenský kalendář, označují 21 týdnů jako relativně bezpečné a klidné období. Normální blahobyt by měl být normální, plánované zkoušky by již měly být složeny. Nyní si můžete bezpečně užít své podmínky a dokonce „komunikovat“ s dítětem, které se stále více cítí přetrvávajícími šoky.

Těhotenský kalendář. 21. porodnický týden

V kalendáři je 21. porodnický týden těhotenství, 19. od početí, 17. od zpoždění menstruace. Druhá polovina těhotenství začala.

 • Jak se žena cítí a vypadá tento týden?
 • Jak se plod změní?

Návštěva gynekologa a testy, které je třeba absolvovat. V článku se budeme zabývat vlastnostmi výživy, chováním a bezpečnostními opatřeními, jakož i problémy a potíže tohoto týdne.

Plod. 21. týden vývoj

Vývoj plodu v 21. týdnu

Do 21. týdne těhotenství jsou již vytvořeny základní systémy a orgány nenarozeného dítěte, období začíná ustavovat jejich práci, vývoj všech potřebných funkcí orgány. Plod začíná přibírat na váze a roste rychleji. Zatímco má asi 27 cm a váží asi 360 g. Pro příštích 18 až 20 týdnů potřebuje růst až 50 cm a zvýšit svou hmotnost 10krát (až 2,7–5 kg).

Zrychlený přírůstek hmotnosti a výšky od 21. týdne je usnadněn změnou hormonálního pozadí nenarozeného dítěte. V této fázi těhotenství endokrinní systém začíná fungovat. Skládá se z epifýzy, hypofýzy, pankreatu a štítné žlázy, nadledvin, brzlíku, hraje důležitou roli v životě každého člověka a určuje mnoho funkcí chování vnitřních orgánů. Jeho hlavní funkce:

 • koordinace a regulace práce všech tělesných systémů pomocí hormonů;
 • přizpůsobení změnám prostředí k udržení vnitřní stálosti.

Produkované hormony umožňují urychlit nebo zpomalit činnost orgánů, stimulovat zpracování nebo výrobu potřebných látek. Například v případě nebezpečí se uvolňuje hormon - adrenalin, který zvyšuje průtok krve do srdce.

V imunitním systému dochází ke změnám. Bílé krvinky se již produkují u plodu, které tento týden aktivně přijímají zkušenosti z těla matky. Takzvaná „pasivní imunita“ je pro nenarozené dítě velmi důležitá, protože právě on poskytne novorozence ochranu před většinou infekcí, primární imunitní odpověď. Bílé krvinky se učí odolat hrozbě, rozpoznat ji a neutralizovat ji. Tvořil slabý, ale ochranu.

V nervovém systému dochází k důležitým transformacím. Mozek - základ centrálního nervového systému - se aktivně vyvíjí a zlepšuje. Signály vysílané do každého svalu těla jsou jasnější a rychlejší. Díky tomu jsou pohyby plodu v děloze stále koordinovanější a podřízené vrozeným reflexům. V této době pokračuje aktivní nukleace nových mozkových buněk, ale jejich počet bude velmi brzy dost, celková hmotnost mozku bude 100 g.

Tento týden se plod učí relaxovat a zůstat vzhůru v různých časech. Nyní se během spánku budoucí dítě prakticky nepohybuje a během bdělosti se aktivně pohybuje. Tuto změnu mohou zaznamenat ženy, které již slyšely pohyby maličkého. Aktivní pohyby dítěte jsou nahrazeny obdobími klidu s intervalem asi 4 hodiny. Období fetální bdělosti připadá nejčastěji na noční spánek ženy.

Je zajímavé, že během bdělosti se oči plodu mírně otevřou, ale stále to nevidí. Vize je stále velmi nedokonalá, vizuální analyzátoři se musí po narození ještě vyvinout a naučit se vnímat svět kolem sebe.

Existuje specializace mozkových neuronů. Cerebellum začíná dostávat kopii všech informací, které vstupují do mozku, nastavuje jeho funkce: koordinuje pohyby, reguluje svalový tonus a umístění končetin ve vesmíru. Od tohoto týdne se nenarozené dítě začíná formovat a rozvíjet vestibulární aparát.

Smysly se stále zlepšují. Chuťové pupeny se učí rozpoznat chuť. Předtím dítě mohlo cítit sladkou chuť plodové vody, pokud máma jí čokoládu nebo bonbóny. Ve 21. týdnu už může cítit a rozlišovat slané, hořké, kyselé. O něco později si bude žena moci všimnout, jak plod reaguje na konzumované jídlo. Často začíná být aktivní, reaguje na velmi „chutné“ nebo nepříjemné.

Zajímavý. Vědci naznačují, že až od 21. týdne těhotenství začne budoucí dítě vytvářet chuťové preference. Žena by měla jíst správně, aby kázala dítě ke zdravým potravinám.

Ke změnám vzhledu plodu dochází. Tento týden je nejvýznamnější změnou kůže. Tenká vrstva tuku se objeví pod kůží, dává jí narůžovělou barvu. Vyhlazení hlavních záhybů způsobuje, že budoucí dítě je buclatější. Na obličeji se proces podkožního tuku ještě nezačal, takže se zdá být pomačkaný.

V zažívacím systému probíhá vážná práce. Ladění procesu trávení jídla vyžaduje hodně času. V tomto okamžiku batole spolkne plodovou vodu, která se dostává do žaludku a je zpracována žaludeční šťávou (již obsahuje malé množství kyseliny chlorovodíkové). Vyloučený cukr a voda procházejí dále do střeva, kde jsou absorbovány do jeho stěn. Nepotřebné látky (epitelové buňky, částice lanugo atd.) Zůstávají v tlustém střevě ve formě mekonia (prvotní stolice). V prvních dnech po narození je kojenecká hovno tmavě zelené nebo téměř černé výkaly. Není třeba se bát - to je meconium.

Reprodukční systém plodu se ve 21. týdnu dále vyvíjí. U dívek probíhá proces vytváření vagíny, u chlapců - penisu a varlat. Při zkoumání plodu ultrazvukem je téměř nemožné udělat chybu při určování pohlaví. Chyby se nejčastěji vyskytují v důsledku polohy nenarozeného dítěte. Pokud například dítě leží bokem k zařízení, zatímco rukojeť je mezi nohama, není vždy snadné pochopit, kdo je na obrazovce: chlapec nebo dívka.

Maminka. Změny stavu těla v 21. týdnu

Zdraví mámy v 21. týdnu

21. porodnický týden těhotenství je klidné období, ve kterém se většina žen cítí uspokojivě. Většina nastávajících matek již jasně cítí pohyb plodu v děloze, ale některé, obvykle ženy, které rodí své první dítě, mohou tuto důležitou událost očekávat v příštích 7 dnech. Pohyb dítěte lze normálně cítit až do 22. týdne těhotenství.

Obecně uspokojivý stav může být zakalen nepříjemnými pocity a příznaky tohoto termínu. Nejčastěji se tento týden těhotné ženy stěžují:

 • pálení žáhy, zácpa, těžké nadýmání, těžkost v žaludku - dyspepsie. Nepříjemné, často bolestivé pocity v gastrointestinálním traktu jsou ve většině případů způsobeny zvětšením dělohy. Vyvíjí tlak na žaludek, v důsledku čehož žaludeční šťáva vstupuje do jícnu přes oslabený svěrač, objeví se pálení žáhy.

Během těhotenství je proces trávení potravy pomalejší než obvykle, takže tělo může odebrat maximální množství živin, tlak z dělohy a tento faktor způsobuje po vydatném jídle žaludek a nepohodlí v žaludku.

Zácpa, nadýmání se objevuje v důsledku tlaku dělohy na střeva. Doporučuje se sledovat denní pohyb střev, provádět opatření ke změkčení stolice (jsou sušené meruňky, švestky). Pokud je stolice odložena o více než 3 dny, měli byste se poradit s gynekologem. Možná budete muset vzít další léky..

 • dušnost. Rostoucí děloha vyvíjí tlak na plíce. V tuto chvíli si ženy velmi často stěžují na neschopnost zhluboka se nadechnout. Těhotné dýchání se stává mělkým, častým. Je vhodné se i nadále věnovat sportu, pečlivě větrat místnost, ve které je těhotná žena, častěji chodit po ulici.
 • časté močení. Děloha tlačí na všechny orgány umístěné v okolí. Do 21. týdne se časté močení vrací. S nárůstem hmotnosti plodu se tlak zvýší a zeslabí až k narození, když se plod chystá opustit matčino tělo.

Snižte frekvenci návštěv nápovědy na toaletu:

 • trénink vaginálních svalů pomocí cvičení Kegel;
 • před močením se nakloňte dopředu. Žena tak vyvíjí další tlak na močový měchýř a vytéká více tekutiny.
 • otok. U mnoha žen dochází k patologickému procesu zadržování tekutin v těle. Na obličeji se obvykle začíná objevovat otoky, poté na nohou a pažích. Pokud si žena všimla tohoto příznaku, musíte o tom říct gynekologovi.

Během těhotenství se množství krve v ženském těle zvyšuje přibližně o ⅓. Ledviny jsou nuceny pracovat na hranici, filtrovat krev ženy a plodu. Poměrně často je obtížné včas odstranit přebytečnou tekutinu. Ke zmírnění situace je třeba provést změny ve stravě (snížit množství soli, odstranit škodlivé produkty) a pečlivě sledovat stav ledvin, v případě potřeby brát léky předepsané gynekologem. Při absenci kompetentní kontroly práce tohoto párového orgánu se otok může stát předzvěstí gestózy (pozdní toxikóza)..

 • ostrý přírůstek na váze. Příčinou náhlého nárůstu tělesné hmotnosti ve 21. týdnu těhotenství může být otok nebo nadměrná chuť k jídlu. Oba mohou mít nepříjemné následky. Extra libry získané během těhotenství mohou zhoršit zdraví ženy a způsobit problémy během porodu. Je třeba si uvědomit, že přibývání na váze není vždy snadné po porodu odstranit, a v některých případech je to nemožné.
 • zvýšené pocení. Některé ženy se potí ve 21. týdnu. Nejčastěji se pot pod velkým tlakem objevuje pod hrudníkem a žaludkem. To je normální a vyžaduje zvláštní pozornost z hlediska hygieny. Doporučuje se dvakrát denně teplou sprchu a podle potřeby opláchněte pot čistou teplou vodou. Během těhotenství se nedoporučuje používat deodoranty..
 • zvětšení velikosti nohou. Do 21. týdne žena často zjistí, že dříve vhodné boty se staly malými a stísněnými. Příčiny tohoto jevu mohou být různé: otoky, přírůstek na váze, otoky napjatých nohou. V žádném případě nenoste pevnou obuv, je lepší ji nahradit vhodnou volbou vhodné velikosti.
 • strie. Tento týden pokračuje aktivní růst břicha a hrudníku. V důsledku toho se mohou objevit striee (strie). Ošklivé červené pruhy po stranách břicha a hrudníku jsou výsledkem nízké pružnosti pokožky. Je vhodné zabránit vzniku strií pomocí specializovaných krémů nebo olivového oleje. Před použitím se poraďte s gynekologem;
 • poruchy spánku. Čím větší je žaludek, tím obtížnější je najít pohodlnou polohu pro spaní. Těhotné ženy ve 21. týdnu těhotenství si často stěžují, že je těžké usnout, často chtějí jít na toaletu v noci, dospělý plod se aktivuje, padají do žaludku, pálení žáhy, křeče a další vjemy zasahují. Důkladná analýza vaší pohody pomůže vyrovnat se se situací. K pohodlnému lehnutí můžete použít speciální polštář pro těhotné ženy nebo si dát malé „malé paže“ pod nohy a dolní část zad. Chcete-li snížit počet cest na záchod, měli byste se před spaním pokusit pít méně. Lehká malá večeře pomůže vyhnout se pálení žáhy. V případě záchvatů se obraťte na gynekologa.

Většině nepříjemných pocitů, které se objevují po 21 týdnech těhotenství, je možné se vyhnout nebo snížit intenzitu. Je vhodné informovat gynekologa o jakýchkoli změnách v pohody pro výběr jednotlivých způsobů, jak se vypořádat se znaky tohoto termínu.

Návštěva porodníka-gynekologa

V 21. porodnickém týdnu může být ženě předepsána plánovaná schůzka s gynekologem. Den předtím by měla být provedena analýza moči a obecný krevní test (pokyny vydané na předchozí schůzce). Velmi často, kromě vzhledu, lékař požaduje biochemický krevní test z žíly a krev na cukr. Tyto testy by měly být předloženy několik dní před návštěvou, aby byly jejich výsledky připraveny včas..

Na recepci gynekolog vyhodnotí výsledky testů, provede přehled o změnách v pohody. Bude měřeno: krevní tlak, tělesná teplota, hmotnost, objem břicha a výška stoje dělohy. Se stetoskopem lékař poslouchá srdeční rytmus plodu. Pokud při posledním jmenování nebylo provedeno vyšetření na gynekologickém křesle, bude to tento týden.

Na konci návštěvy, pokud žena ještě neprošla druhým vyšetřením, bude vydáno doporučení pro ultrazvuk a „trojitý test“ (krevní test). Pokud těhotná žena není ohrožena, „trojitý test“ v prvním trimestru byl úspěšně proveden, lékař nemusí předepsat další genetickou studii („trojitý test“)..

Návštěva lékaře ve 21. týdnu

Druhý screening se provádí za účelem identifikace možných malformací plodu..

Během ultrazvuku lékař vyhodnotí:

 • hlavní parametry plodu a jejich soulad s termínem. Měřeno: obvod hlavy (OG); vzdálenost mezi chrámy (BDP), délka stehna (DB), délka humeru (duodenum).
 • přítomnost a stupeň vývoje všech hlavních vnitřních orgánů plodu. Soulad získaných parametrů s termínem;
 • stav placenty, pupeční šňůry, dělohy;
 • plodová voda.

Získané údaje nám umožňují posoudit celkový stav dítěte a matky a identifikovat možné problémy. Pokud se zjistí nesrovnalosti parametrů, přítomnost komplikací nebo změn stavu placenty a dělohy, lze pomocí invazivních diagnostických metod předepsat další vyšetření.

Děloha a žaludek

Ve 21. týdnu je spodní část dělohy na úrovni pupku, do konce týdne se nad ní zvedá. Výška dělohy je od 21 do 26 cm. Stále roste různými směry a vyvíjí tlak na všechny sousední orgány. Žaludek s ním roste, který tento týden již nelze skrýt pod prostorným oblečením.

Bolest v břiše a dalších částech těla

Tento týden může být zastíněn výskytem bolesti v různých částech těla. Je dobré, pokud žena dokáže včas posoudit povahu bolesti a podniknout správné kroky k jejímu snížení..

Bolesti zad

Nejčastěji se těhotné ženy v této době obávají bolesti a nepohodlí v zádech. Ve většině případů jsou způsobeny růstem dělohy, což má za následek posun těžiště. Tento faktor spolu se zvýšenou hmotností zvyšuje zatížení páteře. Pro snížení intenzity bolesti se doporučuje nosit antatální bandáž.

Jsou-li bolesti zad střelecké povahy, je třeba co nejdříve po absolvování močového testu konzultovat gynekologa. Když k nim připojíte zvýšenou teplotu, nepohodlí během močení, měli byste naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Bolení břicha

Ve 21. týdnu těhotenství vyžaduje výskyt bolesti jakékoli povahy v břiše konzultaci s gynekologem.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy v této době je ve většině případů důsledkem špiček krevního tlaku. Vzhled tohoto příznaku musí být oznámen gynekologovi. Není vhodné užívat léky k úlevě od bolesti. Stojí za to se pokusit pít čistou vodu a relaxovat. Při nízkém tlaku (ukazatele pod 90/60) můžete jednou vypít šálek kávy nebo sladkého čaje. Při vysoké - smíchejte sklenici minerální vody bez plynu se lžičkou medu a šťávou z půl citronu.

O výskytu bolesti hlavy způsobené skokem v krevním tlaku je třeba to říct gynekologovi při příštím jmenování. Pokud se bolest znovu objeví, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Bolest v nohou

Bolest nohou tento týden může být způsobena několika příčinami: otoky, křečové žíly, nedostatek vápníku v těle. Určení příčiny a účelu léčby je úkolem gynekologa.

Vybít

Normálně by v 21. týdnu těhotenství měl být výboj lehký nebo mléčný, prakticky bez zápachu. Přípustné zvýšení jejich počtu.

Opatrností by měla být změna barvy, konzistence a vůně sekrecí. Pozornost a konzultace vyžadují příliš tekutý výboj.

Krvácení a menstruace

Ve 21. týdnu těhotenství by nemělo docházet ke krvácení ani menstruaci. Když dojde k výtoku nebo krve z pochvy, musí žena naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Výživa

Těhotná výživa v 21. týdnu

Správná výživa je jednou z podmínek pro příznivý průběh těhotenství. Ve 21. týdnu se doporučuje ženě:

 • často jsou v malých porcích. Je optimální jíst 5-6krát denně, vyhnout se míchání několika pokrmů najednou;
 • jíst potraviny s vysokým obsahem vápníku denně: tvaroh, sýr, mandle, banány;
 • jíst hodně zeleniny a ovoce syrového, dušeného nebo vařeného;
 • jíst alespoň 400 g masa denně;
 • housky a sladkosti nahraďte sušeným ovocem;
 • jíst obiloviny (pohanka, neleštěná rýže, ovesné vločky atd.);
 • zředěná šťáva vodou ½;
 • pozorovat pitný režim. Pokud lékař nestanoví jinak, vypijte asi 2,5 litru tekutiny denně;
 • eliminovat škodlivé produkty (rychlé občerstvení, uzené maso, okurky, syrové ryby);
 • snížit množství použité soli na minimum;
 • vyhněte se silně kořenitým pokrmům.

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel se sníží intenzita nežádoucích projevů nebo se jich úplně zbaví.

Vitamíny

Příjem vitamínových komplexů během těhotenství je často předepsán gynekologem. Žena by měla pečlivě zvážit předepsané dávkování. Nedoporučuje se předepisovat potravinový doplněk bez konzultace s lékařem. Je dobré, pokud vitamínové komplexy jsou přísadou do hlavní stravy. Je třeba si uvědomit, že nadměrné množství vitamínů není o nic méně nebezpečné než nedostatek.

Normálně do 21. týdne těhotenství žena získá 4,5 až 6,5 kg. V některých případech mohou být ukazatele mírně vyšší nebo nižší. Celkově je vhodné získat na těhotenství maximálně 18 kg. Pokud si žena všimne, že beze změny množství jedeného jídla, váha neustále roste, musíte kontaktovat gynekologa. Často nadváha - hromadění tekutin v těle (otoky).

Tento týden je vhodné shromáždit ne více než 500 g.

Je to možné a nemožné

Těhotná žena by měla nejen dobře jíst, ale také se snažit dodržovat některá pravidla:

 • Vyvarujte se škodlivých látek: alkohol, nikotin, omamné a toxické látky;
 • Zajistěte minimální kontakt s těžkými chemickými sloučeninami: saponáty a čisticí prostředky, stavební materiály a barvy (na stěny, podlahy, vlasy atd.);
 • Denní procházka po ulici, více pohybu. Je vhodné trávit alespoň 40 minut denně ve vzduchu, věnovat se povoleným sportům (plavání, chůze, pilates, vodní aerobik);
 • Postupujte podle pokynů gynekologa, proveďte včasné testy, podrobte se zkouškám;
 • Vyvarujte se samoléčení a používání alternativních receptů bez konzultace s lékařem;
 • Udržujte dobrou náladu, sledujte úroveň stresu;
 • Používejte pohodlné oblečení a obuv;
 • Pečlivě sledujte hygienu;
 • Nezvedejte těžké předměty, vyhýbejte se fyzickému přepracování;
 • Bez souhlasu gynekologa nenavštěvujte koupele, sauny, neberte horké koupele;
 • Vyhněte se přeplněným místům, zkuste se nedotýkat nemocných.

Při absenci komplikací, nepohodlí, bolesti a přímého vedení gynekologa není intimní život v 21. týdnu zakázán. Pozitivní emoce z kontaktu mezi budoucími rodiči pomohou ženě udržet dobrou náladu. Je vhodné zvolit polohy, ve kterých není žádný přímý tlak na žaludek, a těhotná žena se cítí pohodlně.

Problémy 21. týdne těhotenství

Problémy 21. týdne těhotenství

Tento týden se žena může setkat s problémy, které ovlivňují příznivý průběh těhotenství. Je dobré, když rozumí rizikům a včas přijme nezbytná opatření.

Záchvaty gestózy

Ve druhém trimestru může mít těhotná žena příznaky, které ukazují na vysoké riziko vzniku pozdní toxikózy ve třetím trimestru. Včasná identifikace příčin a léčby může snížit pravděpodobnost komplikací, zlepšit zdraví těhotných.

Únosci pozdní toxikózy (gestóza) ve 21. týdnu:

 • otoky nohou, paží, obličeje;
 • skoky v krevním tlaku;
 • prudké snížení vidění;
 • vzhled bolesti hlavy;
 • bolest nebo nepohodlí během močení;
 • nadměrný přírůstek hmotnosti bez zjevného důvodu;
 • střílení bolesti na bocích zad;
 • závratě, slabost, pocit těžkosti v zadní části hlavy.

Pokud se vyskytne kterýkoli z těchto příznaků, je vhodné se poradit s gynekologem. Včasná detekce prekurzorů gestózy vám umožní identifikovat možné komplikace v rané fázi, vybrat si správnou léčbu.

Nízká voda

Ve většině případů je při ultrazvuku detekována nedostatečnost plodové vody. Provedení takové diagnózy vyžaduje pečlivé sledování a předepisování léčby. Nedostatek plodové vody může vést k malformacím plodu, způsobit předčasný porod.

Při identifikaci této komplikace je nejprve nutné určit příčinu jejího vzniku a přijmout mimořádná opatření k nápravě situace. Ve většině případů je léčba oligohydramnií prováděna v nemocnici pod pečlivým dohledem lékařů.

Polyhydramnios

Nadměrná plodová voda je také nebezpečná pro nenarozené dítě. Tento patologický stav může způsobit předčasný porod, smrt plodu, výskyt závažných malformací.

Diagnóza je ve většině případů založena na ultrazvukových nálezech. Pro identifikaci příčiny, léčby a kontroly situace bude ženě nabídnuta hospitalizace.

Placenta previa nebo oddělení

Během druhého screeningu lékař pečlivě vyhodnotí umístění a stav placenty. Pokud je detekováno nežádoucí místo (blízko dělohy nebo nad ní), je žena ohrožena. Placenta previa odhalená ve druhém trimestru nemusí být nutně patologií. Poměrně často placenta „migruje“ (roste) nahoru po stěně dělohy, ale je nutná kontrola odborníky.

Nebezpečí těhotenství ve 21. týdnu je odhalení placentárního narušení. Odchod okrajů placenty od stěn dělohy může ohrozit předčasné narození nebo smrt plodu, krvácení. Pro výběr správné léčby a udržení těhotenství co nejdéle musí být žena pod kontrolou lékařů.

Těhotenství blednutí

K nitroděložní fetální smrti může dojít v kterékoli fázi těhotenství. V 21. týdnu je tato komplikace vzácná. Tento proces může vyvolat těžký stres, trauma na břiše, alkohol a kouření, placentární narušení a další příčiny..

Během blednutí není možné udržovat těhotenství, ale žena by měla co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, aby se předešlo komplikacím (infekce dělohy)..

Signál pro nouzové výzvy k lékařům by měl být:

 • ostrá rostoucí bolest v břiše, horší při stisknutí;
 • nepřítomnost pohybu plodu déle než jeden den (pokud předtím je žena stabilně slyšela);
 • zvýšení teploty nad 37,5 ° C a vzhled červené nebo hnědé barvy.

Blednutí těhotenství ve 21. týdnu vyžaduje důkladnou analýzu toho, co se stalo, a identifikuje příčiny. To je nezbytné k minimalizaci šance na opakování situace v budoucnosti..

21. týden těhotenství je skvělý čas, kdy se žena cítí uspokojivě, užívá si svého stavu. Bříško je již jasně viditelné, ale zatím vám umožňuje vidět vaše nohy. Nepříjemné pocity ve většině případů lze odstranit nebo snížit intenzitou dodržováním jednoduchých pravidel chování a výživy.

Budoucí dítě vstupuje do fáze rychlého růstu. Nyní se jeho váha a výška denně mění a jeho matka bude cítit, jak rychle se plod stává silnějším. Nyní žena jasně cítí, že není sama, dítě si neustále připomíná sebe trhnutím a kotrmelci..

Články O Neplodnosti