Hlavní Neplodnost

Kdy a v jakém týdnu sliznice opouští krční kanál a je to vždy doprovázeno nástupem práce: jak to vypadá, kolik

Výtok z korku je přirozený proces nástupu porodu, který je důležité studovat a znát všechny nuance..

Korkový výboj je předzvěstí porodu?

Korek plní ochrannou funkci a pohybuje se před porodem.

Proces jeho tvorby začíná v prvním trimestru a může úplně nebo částečně opustit otevřením děložního hrdla.

Odlet může projít bez povšimnutí nebo být doprovázen propuštěním.

K uvolňování hlenu dochází individuálně a aby nedošlo k panice, je důležité znát všechny nuance procesu, konzistenci korku a jak to vypadá.

Jaká je sliznice dělohy: její role?

Hustá sraženina je často transparentní, zakalená barva. Cervix produkuje speciální hlen, který blokuje kanál a dítě před infekcí.

Kdy je vytvořen a jak to vypadá?

Tvoří se okamžitě v prvním období těhotenství, děložní čípek zahušťuje a přispívá k jeho tvorbě. Je třeba chránit dítě, vypadá to jako protein slepičích vajec o hmotnosti 50 ml a velikosti 1,5-2 cm.

Co se skládá?

Hlen, ze kterého korek sestává, má složení:

 • Bílé krvinky, které provádějí ochrannou funkci neutralizací mikrobů.
 • Kolagenová vlákna zajišťující hustotu korku.

Vzhled korku je vysvětlen jeho složkami.

Kdy korek odchází během těhotenství?

Korek může vyjít v různých situacích: při návštěvě toalety, sprchy nebo spolu s plodovou vodou. Ženské tělo reaguje odlišně na restrukturalizaci hormonů, takže načasování a proces mohou nastat různými způsoby. Tento proces se očekává od 38 týdnů těhotenství.

Korkový výboj během prvního těhotenství

Od 38. týdne těhotenství se snižuje proces produkce progesteronu, hormonu, který je zodpovědný za proces porodu dítěte. Cervix začíná zjemňovat, kanál se postupně otevírá. V tuto chvíli začne hlen odtékat.

Při odchodu s opakovaným těhotenstvím?

Vůbec nezáleží na tom, jaký byl porod, korokový výboj nezávisí na tomto faktoru. Žena, která rodí podruhé nebo potřetí, může čelit korku týden před porodem nebo těsně před porodem. Nicméně stojí za to se zaměřit na další předchůdce porodu - vypouštění plodové vody a kontrakce. Během druhého těhotenství žena již ví, jak korek vypadá a je ve své činnosti sebevědomá. Rozhodně si nebude plést hlen s plodovou vodou. Časem se může korek také odejít, tak se nebude bát jen starosti o ženu v práci.

Je nutné, pokud je korek odstraněn, brzy dodávka?

S uvolněním hlenu čeká každá žena na dlouho očekávaný vzhled dítěte. Lékaři tvrdí, že tento proces by neměl být přičítán faktoru bezprostředního porodu.

Pokud neodešla, ale další předchůdci porodu jsou již sledováni, vyplatí se jít do nemocnice, kde se její vzhled již objeví. Proto je vše individuální - někdo musí počkat a někdo rodí okamžitě.

Příznaky výtoku sliznice z děložního hrdla

Mnoho žen si tento proces nevšimne, protože nezpůsobuje bolest. Hlen se může vzdálit i při sprchování. Je důležité sledovat příznaky a hodnotit výskyt hlenu, protože to může být indikátorem patologie. Mezi hlavní příznaky patří:

 1. pocity zažívané ženou;
 2. kontrakce dělohy se slabými bitvami;
 3. břišní tlak;
 4. vzhled korku v částech nebo v celku.

Cítit

Tento proces může být doprovázen bolestmi v dolním břiše. Často připomínají ženám bolest během menstruace, ale v tomto případě jsou léky zakázány. Někdy je v perineu tlak, nepohodlí. Problém je v tom, že si mnozí ani nevšimnou jejího odchodu, takže je obtížné si povšimnout, zda vůbec byla.

Jak to vypadá?

Zevně se korek podobá gelovité hrudce hlenu. Barva může být libovolná - od průhledné až nažloutlé. Pokud okamžitě odejde, má podlouhlý tvar, ve stupních - může mít jiný tvar. Může obsahovat drobné pruhy krve.

Norma

Neexistuje jediná odpověď, paleta je individuální okamžik. Barva může být béžová až hnědá. Drobné šíření krve dává korku světle narůžovělý nádech. Neměli byste se bát, protože když otevřete děložní hrdlo, malé kapiláry se zlomí. Taková řada odstínů je spojena s různými zdravotními podmínkami a procesem těhotenství. Někdo by mohl onemocnět, někdo ukázal patologie, které ovlivnily stín hlenu. Nažloutlá průsvitná a hnědá je spíše normou, která by neměla vyděsit nastávající matku.

Patologie barev

Pokud je korek příliš hnědý nebo šarlatový, je důležité hledat pomoc moderním způsobem. Tento odstín je indikátorem existující patologie. To může být způsobeno výtokem placenty, což je nebezpečné pro matku a dítě. Je třeba zvážit takový alarmující signál, je důležité pochopit, co se děje s tělem, a připravit se na různé situace.

Hlasitost

Tento indikátor je také individuální, objem hlenu se liší od jedné lžičky ke dvěma.

Jak korek vypadne - částečně nebo úplně?

Korek může zcela nebo částečně vypadnout. Pokud vyjde najednou, vypadá to jako dvě polévkové lžíce. Konzistence se podobá hlenu, který se projevuje na začátku menstruace nebo na jejím konci, pouze s hustším objemem. Pokud to vyjde po částech, pak tento proces může trvat celý den.

Pokud je korek odstraněn dlouho před porodem, poradí se s lékařem.?

Existují situace, kdy se korek může odchýlit ještě před narozením detailu. Pro ženy je to skutečný test, protože čekání na vzhled dítěte trvá tak dlouho. Pokud hlen uplynul předem, je nutná povinná konzultace s lékařem. Může poradit:

 • Vyloučit návštěvy bazénů a otevřených vodních útvarů;
 • Nepoužívejte koupel, použijte lehký roztok manganistanu draselného jako hygienický prostředek;
 • Vyloučit sex;
 • Častěji vyměňujte spodní prádlo;
 • Dávejte pozor na své tělo a sledujte předchůdce porodu;
 • Předsbírejte věci a dokumenty v nemocnici.

Tento režim je pozorován až do vypouštění vody a do objevení se práce.

Rizika

Ačkoli korek je předzvěstí porodu, může být tento proces signálem vážných problémů. Zvažte hlavní rizika, kterým může žena v práci čelit:

 • Hlen plnil ochrannou funkci, takže existuje větší šance na infekci.
 • Předčasný projev tohoto procesu může být signálem pro projev předčasného porodu, proto je důležité jednat s lékařem o současné situaci.
 • Pokud plodová voda začne vytékat spolu se hlenem, který se zesiluje s menší fyzickou námahou.
 • Různé barevné odchylky jsou nebezpečné, protože projevy krve ukazují na možné oddělení placenty. Patologie je nebezpečná pro matku a dítě, proto je důležité včas se poradit s lékařem.

Sexuální život

Se zmizením korku ztrácí dítě ochranu před vnějšími faktory, a proto je sex zakázán. Chcete-li zabránit možnosti infekce, měli byste toto potěšení opustit. Zdraví maminky a dítěte je nejdražší.

Hygiena

Je důležité věnovat pozornost osobní hygieně. Vyměňte si ložní prádlo, častěji spodní prádlo, pokuste se nekoupat se v koupelně, použijte sprchu. Při mytí tam nesměrujte tlak vody, často se z bezpečnostních důvodů doporučuje ředit lehký roztok manganistanu draselného. Tento přístup umožňuje neutralizovat mikroorganismy. Je zakázáno plavat v vodních útvarech, kde jsou pravděpodobné infekce.

Od chvíle, kdy korek vyjde, by měla být věnována větší pozornost hygieně a zdraví těhotné ženy..

Může korek ztrhnout a začít porod?

Nebojte se situace, kdy začíná porod, a hlen dosud nezmizel.

Bojem mohou být harckeri.

Za prvé, možná si prostě nevšimnete korku.

Za druhé, korek může vyjít s plodovou vodou těsně před procesem porodu.

Kdy jít do nemocnice?

Při pohybu korku kontaktujte svého lékaře, uveďte barvu a konzistenci. Specialista rozhodne, zda půjde do nemocnice. Při absenci kontrakcí a vypouštění plodové vody je návštěva nemocnice zbytečná. Práce může začít až po dvou týdnech. Pokud kontrakce začaly, když byl hlen vypuštěn, pak stojí za to sbírat věci a jít do nemocnice.

Když těhotná žena ví a představí si, co je to sliznice, nebude se bát a pochopí, kdy k tomuto procesu dojde. Znalosti v této oblasti vám umožní posoudit stav hlenu, určit přítomnost patologie, vyvodit užitečné závěry a začít se připravovat na návštěvu nemocnice. Aktualizujte informace o cvičení, vyloučte intimní život a koupel.

Okamžik výjezdu z korku je příležitostí k přípravě. Období začíná okamžikem, kdy by těhotná žena měla věnovat větší pozornost sama sobě, hygienu pro bezpečnost dítěte. V budoucnu naslouchejte svému tělu, které vydá signály o nástupu porodu.

Hlenová zátka před porodem. Fotografie, jak to vypadá, kolik to zanechá, rozměry, jakou barvu

Sliznice, jejíž vzhled lze vidět na fotografii, se v prvních týdnech po početí vytvoří v dutině dělohy a vyjde těsně před porodem. Její vzhled je normální fyziologický proces a známka zdraví ženského reprodukčního systému.

Sliznice slouží jako bezpečná bariéra, chrání vyvíjející se plodovou vodu před možnou infekcí.

Co je to sliznice

Sliznice (na fotografii můžete vidět její umístění uvnitř vstupu do dělohy) je sraženina viskózních sekretů, které jsou produkovány buňkami děložního čípku. Objevuje se od prvních týdnů vývoje plodu a zmizí těsně před narozením.

S rostoucí hmotou embrya se zvyšuje hustota sliznice. Díky stálé aktivitě cervikálních buněk je zajištěna pravidelná aktualizace biochemického složení hlenu, což zabraňuje rozvoji kongescí a bakteriální infekce.

Protilátky jsou obsaženy ve sliznici korku, což zaručuje rychlou reakci, pokud patogenní mikroflóra vstoupí do struktury pochvy.

Díky imunitní odpovědi nemohou patogenní bakterie proniknout do dělohy, infikovat močový měchýř nebo vyvolat odmítnutí embrya. Z vnější strany se sliznice podobá želé, která může mít nažloutlý nebo zcela průhledný vzhled. Je povoleno malé přimísení kapilární krve..

Vlastnosti sliznice

Hlienová zátka před porodem, jejíž fotografii si můžete prohlédnout na internetu, jde sama o sobě těsně před zahájením odtoku plodové vody. Některé ženy cítí tento okamžik a mohou vidět uvolněnou sraženinu hlenu, zatímco pro jiné je tento fyziologický proces nepovšimnut.

Přesto by měla každá těhotná žena znát organoleptické vlastnosti sliznice, jejíž výstup je prvním předzvěstí časného nástupu porodu. Všechny jsou popsány v následující tabulce..

KonzistenceSliznice se liší od ostatních sekretů ženského reprodukčního systému v tom, že má velmi vysokou hustotu. Být mimo děložního čípku, to se podobá zmrzlé želé nebo želé. Bezprostředně před samotným porodem je hustota sliznice snížena, stává se tekutější a může v částech vystupovat vaginou, což připomíná vlhký výboj.
VůněNemá specifický ani štiplavý zápach. Jeho vzhled indikuje současný infekční a zánětlivý proces, který se vyvíjí ve vnitřních pohlavních orgánech ženy, nebo jsou přítomny další patologie fetálního vývoje.
VelikostObjem sliznic u každé ženy je jiný. To je do značné míry způsobeno hladinou pohlavních hormonů v krvi a strukturálními rysy orgánů reprodukčního systému. Průměrná velikost korku je asi 2-4 cm na délku. Pokud mluvíme o objemech, pak je to 50 ml. Těhotná žena by měla znát velikost fyziologické zátky a odlišit ji od slizničního výtoku jiného typu, jehož přítomnost může naznačovat infekci bakteriální infekcí.
BarvaPředpokládá se, že normální barva sliznice je její zcela transparentní vzhled nebo vzhled nažloutlého nádechu. V lékařské praxi existují klinické případy, kdy u žen s normálním průběhem těhotenství se v dutině dělohy vytvořila hlenová svíčka světle hnědé barvy. Nebezpečným znakem je zčernění korku nebo získání nasycené šedé barvy. To může znamenat brzký potrat nebo zmrazení plodu. Pokud se bariérový hlen v děložní dutině stal jasně červenou nebo šarlatovou, pak to znamená odchod placenty a začátek předčasného porodu.
Hlenová zátka před porodem. Fotografie

Kvalitativní charakteristiky sliznice jsou stanoveny gynekologem při rutinním vyšetření těhotné ženy. V případě normálního vývoje plodu a dodržování přirozené bariéry se všemi fyziologickými charakteristikami pacient nepotřebuje další vyšetření.

Pokud výše uvedené parametry neodpovídají reálnému obrazu průběhu těhotenství, může být v tomto případě nutné podstoupit další diagnostiku..

Funkce sliznice

Slizniční zátka před porodem, jejíž fotografii lze najít na informačních stojanech v kanceláři gynekologa nebo porodníka, působí jako přirozená bariéra.

Kromě toho jsou jí přiřazeny následující funkce, které zajišťují normální vývoj dítěte a zachovávají zdraví těhotné ženy:

 • zabraňuje pronikání vody do děložní dutiny při koupání těhotné ženy v bazénu, lázni, řece nebo otevřené vodě;
 • působí jako fyziologická bariéra pro spermie, které se objevily v pochvě během sexu bez použití antikoncepčních bariér;
 • podporuje optimální mikroflóru v děložním čípku a horní části pochvy, což brání vývoji patogenů, protože protilátky jsou přítomny v sliznici korku;
 • před odejmutím sliznice je fetální močový měchýř a dítě izolovány od agresivních vlivů prostředí (to platí zejména v případě, že těhotná žena je žena, která již porodila 3 nebo více dětí, má zející vstup do pochvy a široký lumen jejích stěn).

Pro mnoho těhotných žen je sliznice jakýmsi ukazatelem bezprostředního nástupu porodu. Ženy, které dobře studovaly fyziologii těla a kontrolují proces těhotenství, začínají očekávat uvolnění přirozené bariéry několik dní před zamýšleným datem narození.

Příčiny sliznic

Tvorba sliznice je přímým důsledkem početí dítěte a rychlého vývoje plodu. Po oplodnění vajíčka spermatickou buňkou je embryo implantováno do děložní stěny.

V těle ženy začíná být produkován speciální hormon - chorionický gonadotropin. Syntetizuje se pouze během těhotenství. Jeho přítomnost v krvi vždy naznačuje první stádia vývoje plodu.

Jakmile hladina choriového gonadotropinu v krvi dosáhne dostatečné úrovně, ženský reprodukční systém, stejně jako všechny ostatní vnitřní orgány, obdrží signál, že je nezbytné znovu vytvořit jejich práci pro budoucí životní podporu vyvíjejícího se dítěte..

V pátém týdnu tvorby plodu začíná horní buněčná vrstva děložního čípku, umístěná na její vnitřní straně, aktivně produkovat velmi hustý a viskózní hlen, na jehož základě se vytváří fyziologická bariéra ve formě korku. Syntéza a neustálá aktualizace této látky nekončí až do posledních dnů porodu.

Diagnostika sliznic

Než se žena zaregistruje u gynekologa, podstoupí předběžné vyšetření specialistou tohoto profilu. K určení přítomnosti sliznice, stanovení její barvy, stupně hustoty a předběžných rozměrů stačí, aby lékař provedl vizuální vyšetření porodního kanálu pacienta..

Pokud byla podle výsledků diagnostiky zjištěna změna barvy korku, vypadá to příliš kapalně nebo existují jiné odchylky, může být ženě předepsána neplánovaná dodávka následujících testů:

 • Ultrazvuková diagnostika dělohy;
 • venózní dárcovství krve na úroveň ženských pohlavních hormonů;
 • kapilární odběr krve s chomáčky prstů pro klinickou studii o obecných ukazatelích;
 • nátěr ze stěny pochvy a děložního čípku pro vyloučení možného vývoje akutní bakteriální infekce, která zničila strukturu korku;
 • ranní moč, která se ráno odevzdává do prázdného žaludku s další biochemickou analýzou.

Na základě výsledků se vytvoří další průběh léčby. Pokud diagnostický závěr neobsahuje závažné odchylky od normy ve vývoji plodu a změna barevného odstínu nebo konzistence sliznice je individuálním rysem reprodukčního systému pacienta, není zapotřebí terapeutického působení..

Když dojde k oddělení sliznice

Tvorba sliznice, stejně jako její výtok, je zcela fyziologický proces, jehož průběh podléhá hladině ženských pohlavních hormonů přítomných v ženské krvi. Pokud se těhotenství vyvíjí v normálním režimu bez komplikací, dojde k přirozenému odstranění korku po 38 týdnech těhotenství.

Od této chvíle se nastávající matka musí připravit na bezprostřední narození dítěte. Spolu s odchodem přirozené bariéry existují i ​​další známky nástupu práce, které nezůstávají bez povšimnutí.

Pokud je žena v klidu, zaujala vodorovnou polohu nebo sedí, pak cítí, jakmile korek vyjde. Při externím vyšetření prádla lze detekovat množství sliznic. Pokud k východu korku došlo při sprchování nebo při záchodu, pak si v tomto případě žena nemusí všimnout jejího východu, což je také normální.

Příčiny předčasného opuštění sliznice

V gynekologické praxi se vyskytují případy, kdy dojde ke stažení sliznice před 38 týdny.

Předčasné oddělení fyziologické bariéry může být způsobeno následujícími důvody, jejichž výskyt je způsoben negativním vlivem patologických faktorů:

 • prudká změna hormonálního pozadí spojená se snížením hladiny progesteronu v krvi (může být způsobena současnými onemocněními ženského reprodukčního systému, endokrinními poruchami, neoprávněným užíváním léků na bázi syntetických hormonů);
 • intenzivní vaginální sex v pozdním těhotenství;
 • relaxace svalových vláken zodpovědných za tón stěn vagíny (podobná reakce těla je důsledkem nervového přetížení, zkušeného stresu, náhlého strachu);
 • úniku plodové vody, jejíž hojnost vyplavuje hlenovou zátku z děložního hrdla (příčina předčasného porodu může být spojena s nerovnováhou pohlavních hormonů, zánětlivými onemocněními vnitřních orgánů, chronickými infekcemi, negativní dědičností, stresem);
 • výskyt kontrakcí, jejichž přítomnost bude stimulovat postupnou relaxaci svalů odpovědných za tón dělohy, což nakonec povede k výstupu ze sliznice;
 • mechanické poškození, ke kterému došlo v důsledku nehody, úderu do podbřišku, nesprávného gynekologického vyšetření (dochází k narušení konzistence sliznice, stává se tekutým a postupně vytéká);
 • přítomnost akutních infekčních nemocí, které se vyskytují výhradně v oblasti gynekologie, a jsou často diagnostikovány také u těhotných žen (kandidóza, kolpitida, vaginóza).

Bez ohledu na to, které z výše uvedených důvodů slouží jako předpoklad pro předčasné opuštění sliznice, musíte se okamžitě poradit s gynekologem. To umožní včasné kroky zaměřené na zachování dítěte a zabránění předčasnému nástupu porodu.

Příznaky výtoku korku

U žen, které jsou těhotné poprvé, a také u žen, které rodí znovu, sliznice vždy zmizí po 38 týdnech těhotenství. Je stanoveno, že těhotenství prochází bez patologických komplikací. Jediný rozdíl je v tom, že ženy, které dříve porodily, mají hladší a pružnější povrch uvnitř děložního čípku.

V této souvislosti se korek rychle odděluje a zanechává jednu želé podobnou hrudku. U žen, které otěhotní poprvé, se hlen vylučuje po částech s malým množstvím krve. Toto je kvůli užšímu lumen cervixu.

Rozlišují se také následující příznaky, v jejichž přítomnosti dochází k oddělení sliznice:

 • pocit tažných bolestí v podbřišku (je důležité si uvědomit, že syndrom bolesti by neměl být akutní, protože to není charakteristické pro uvolnění malé sraženiny hlenu);
 • nepohodlí uvnitř pochvy;
 • vzhled hojných slizničních sekretů na povrchu prádla nebo hygienické vložky.

Výše uvedené příznaky by se měly shodovat s předpokládaným datem narození dítěte. Pokud se tyto příznaky objevily a stav ženy zůstává stejný, první kontrakce by měly začít do 3 až 6 hodin nebo 1 až 2 dnů. Je možné, že práce začne mnohem dříve..

Pokud se spolu se stahem sliznice okamžitě projeví pulzující kontrakce, měli byste okamžitě jít do nemocnice k gynekologovi.

Prevence předčasného ukončení hlenu

Aby se zabránilo předčasnému stažení sliznice a nástupu předčasného porodu, je nutné dodržovat jednoduchá pravidla prevence, která sestávají z následujících akcí:

 • vyhnout se intenzivní fyzické námaze, nikoli přepracování, vést měřený životní styl;
 • vyvarujte se psycho-emocionálního přetížení a stresových situací, abyste nevyvolávali křeč nebo náhlou relaxaci hladkých svalů zodpovědných za tón dělohy;
 • dodržujte pravidla osobní hygieny, každé ráno a večer se osprchujte, vyměňte spodní prádlo;
 • neprodleně konzultovat gynekologa v případě prvních příznaků akutní nebo chronické infekce vnitřních genitálních orgánů (nerovnováha v prospěšné a patogenní mikroflóře může vést ke zničení struktury sliznice, způsobit její tekutost a způsobit předčasný odchod s rizikem infekce močového měchýře);
 • nezabývat se vaginálním sexem v pozdním těhotenství nebo zabránit hlubokému průniku a také se ujistěte, že používáte bariérovou antikoncepci;
 • vyloučit neoprávněné užívání drog (zejména těch, které mají antispasmodické vlastnosti a obsahují také přírodní a syntetické hormony);
 • Neplavte v otevřených nádržích a bazénech se studenou vodou, protože prudký pokles teploty může vyvolat reflexní kontrakci svalových vláken pochvy a děložního čípku, což povede k předčasné ztrátě sliznice;
 • nesbírejte předměty a věci, jejichž hmotnost přesahuje 3 kg.

Sliznice před porodem, jejíž fotografie se podobá sraženině želé, by měla být v krční dutině co nejdéle. Z důvodu ochrany zdraví dítěte a jeho ochrany před agresivními vlivy prostředí vychází korek několik hodin před narozením.

Na co se zaměřit při vytahování sliznice

Sliznice před porodem, jejíž fotografie odráží vzhled fyziologické bariéry, postupně ztrácí svou původní hustotu. Důvodem je změna hormonálního pozadí ženy. V tomto případě je velmi důležité odlišit plýtvání sliznicemi od ztráty plodové vody.

Těhotná žena by měla věnovat pozornost následujícím klíčovým faktorům:

 • sliznice zhasne na několik hodin a někdy i dny před narozením a plodová voda teče těsně před začátkem porodu, doprovázená periodickými kontrakcemi, které se zvyšují s otevřením dělohy (stav pohlavních orgánů se prakticky nemění v okamžiku, kdy sliznice vyjde);
 • plodová voda má zcela průhledný vzhled a během patologického průběhu těhotenství se může změnit na zelenou nebo žlutou (sliznice má hustou a viskózní konzistenci se nažloutlým, průhledným nebo hnědým odstínem);
 • korek je téměř vždy hrudka, která se podobá želé, která je nehybná a postupně se vstřebává do prádla nebo kalhotek, a plodová voda je charakterizována rychlým rozšířením po povrchu a vysokým stupněm tekutosti;
 • sliznice opouští děložní dutinu okamžitě v jedné hrudce nebo v malých částech a plodová voda teče ve velkých objemech, hojně zvlhčující prádlo, oblečení, hygienickou vložku (jejich odtok se může během pohybu zvyšovat, dřepat a kašel).

Pokud se po opuštění sliznice nebo plodové vody nezhoršilo zdraví těhotné ženy. Musíte jít do nemocnice a jen očekávat rané narození. Pokud máte bolesti v podbřišku, křeče, kontrakce, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým nebo jít do zdravotnického zařízení ve vlastním autě.

Možné komplikace

Odchod sliznice může být doprovázen vývojem patologických procesů v reprodukčním systému těhotné ženy a přímo uvnitř dělohy..

V tomto případě je možný vývoj komplikací, které jsou doprovázeny následujícími příznaky:

 • sliznice vycházela mnohem dříve, než bylo určeno datum narození (po dobu 6-7 měsíců), což může naznačovat oddělení placenty a časný nástup předčasného porodu, jejíž důsledky a průběh je obtížné předvídat;
 • výstup fyziologické bariéry v důsledku mechanického poškození vnitřních genitálních orgánů s narušením integrity amniotického močového měchýře a úniku vody (v tomto případě by mělo být dělení práce provedeno co nejdříve, protože existuje vysoké riziko zmrazení plodu);
 • výtok z korku je doprovázen akutní bolestí v dolní části břicha a jasnou šarlatovou krví, která není normální, může naznačovat vnitřní krvácení, vaskulární poruchy nebo jiné fetální malformace.

Všechny výše uvedené komplikace, které mohou nastat při odstranění sliznice před porodem (fotografie samotného procesu ukončení fyziologické bariéry lze nalézt na informačních plakátech v ordinaci gynekologa), jsou nebezpečné a vyžadují naléhavou hospitalizaci těhotné ženy..

Ve všech fázích vývoje plodu by každá žena měla znát fyziologické vlastnosti sliznice, načasování jejího přirozeného stažení a rozlišovací znaky ve vztahu k plodové vodě.

Při účinném sledování průběhu těhotenství a provádění preventivních opatření není výtok sliznice nejdříve 38 týdnů, krátce před nástupem porodu..

Design článku: Vladimír Veliký

Jak jde korek u těhotných žen??

Každá těhotná žena čeká na nástup práce s trochou strachu a strachu. Někteří lidé si myslí, že tento okamžik přijde dříve, zatímco jiní chtějí počkat trochu déle. Ale v každém případě, bez ohledu na to, jak připraveni na narození, vždy přicházejí nečekaně.

Jak pochopit, že korek se uvolnil? Kolik a jak moc sliznice jde před porodem? Okamžitě jděte do nemocnice nebo počkejte?

Tolik otázek vyvolává paniku, která situaci jen zhoršuje, zvyšuje napětí, takže je téměř hysterická, extrémně škodlivá pro matku i dítě.

Proto je třeba se předem připravit a přesně vědět, co dělat a co dělat, vyzbrojit se znalostmi předem.

Tak co to je - korek během těhotenství?

Na samém začátku těhotenství se hlen hromadí v děložním čípku, nebo spíše samotná děloha během ovulace produkuje.

Tento hlen se hromadí a zahušťuje, pevně ucpává děložní hrdlo, jako by ho utěsňoval, blokuje cestu jakékoli infekce od vagíny, čímž chrání nenarozené dítě.

Tento korek vypadá jako kousek hlenu, želé nebo medúzy. V zásadě je jich jen velmi málo, asi dvě polévkové lžíce. Obvykle má bílo-nažloutlou barvu, může mít příměs krve nebo pruhy růžové nebo čistě bílé (každá žena má čistě jednotlivce).

Jak dlouho trvá korek? Nemůžete přesně říci, jak dlouho dopravní zácpa trvá. Všichni to nechávají jinak a v různých časech. Mnoho žen si nemusí ani všimnout, že korek již ustoupil. Koneckonců, to se může stát, když jdete na záchod (pak máte pocit, že něco vypadlo).

Slizniční zátka se často vypíná během ranní sprchy, v tomto bodě také nic necítíte ani nevidíte. Pouze pokud je korek odstraněn v noci nebo během dne, když jste ve spodním prádle, můžete na kalhotkách vidět kousek hlenu..

Ne každý má korek jako celek, může se to stát ve stádiích, korek po částech, tj. V tak malém množství, že na kalhotkách lze pozorovat pouze sliz kalhotek.

Pokud jste si přesto všimli, že korek ustoupil, nepropadejte panice, neznamená to, že k porodu dojde okamžitě, možná budete mít další 2 týdny na skladě, zejména pokud termín ještě neuplynul..

Pokud má korek, který odešel, normální bílou nebo nažloutlou barvu (někdy s pruhy krve), a poté se voda neopustila a kontrakce nedošlo, pak je to v pořádku, můžete si odpočinout.

Nicméně, pro osobní klid mysli, měli byste ještě jít k lékaři a zjistit, jak brzy budete mít narození a zda je vše v pořádku. V závislosti na obecném průběhu těhotenství dá lékař konkrétní doporučení nebo pošle do nemocnice.

Nezapomeňte, že odešlá sliznice je stále předzvěstí skutečnosti, že porod brzy přijde a okamžik je blízko, až si vyzvednete poklad.

Je tedy lepší neopustit daleko od domova, jít na výlet a obecně cestovat dopravou. Zkontrolujte balíčky, které jste připravili pro nemocnici, zda je vše na místě, zda je vše připraveno doma, a počkejte.

Pokud ale po sliznici vytéká voda nebo začnou boje, budete muset okamžitě jít do nemocnice.

Ačkoli jsou pruhy krve ve sliznici normální (když se děložní hrdlo připravuje na porod, rozšiřuje se, v důsledku čehož mohou kapiláry prasknout), nemělo by dojít ke krvácení. Takže v případě takové nepříjemnosti okamžitě zavolejte sanitku.

Pamatujte - pečlivá pozornost k sobě a vašemu zdraví, pečlivé sledování vlastního těla je klíčem k úspěšnému narození a zdraví vašeho dítěte. Proto, v případě sliznic, nepropadejte panice marně, uklidněte se, pamatujte si získané informace a jednejte v souladu s hodnocením situace..

Brzy se stanete matkou, a to je nesrovnatelný pocit, protože přebíráte odpovědnost za jiný život.

Komentář odborníka

Více se o našich odbornících dozvíte zde..

Oddělení sliznice od pochvy indikuje prekurzory porodu. Navíc, bez ohledu na to, jak dlouho. Předčasná porodnice začíná stejným mechanismem jako fyziologický nebo opožděný.

Sliznice je tvořena sekrecí děložních žláz. Jedná se o hustou želé podobnou hmotu, která vyplňuje celý kanál děložního čípku. Sekrece děložních žláz je neustále podporována vysokou hladinou estrogenů a gestagenů, hormonů zodpovědných za růst a zrání plodu..

Sliznice tedy není hromaděním husté tekutiny vytvořené od samého začátku těhotenství. Sekrece děložních buněk nastává nepřetržitě a sliznice zůstává vždy „čerstvá“.

Naplňuje vnitřek děložního čípku 4 až 5 centimetrů dlouhý: zcela, bez zanechání mezer mezi stěnami kanálu. Protilátky jsou umístěny v buňkách hlenu - imunita, které neutralizují patogeny.

Před porodem se rovnováha ženských hormonů mění. Existuje významně více estrogenů než progestogenů. To znamená, že proces zrání plodu je považován za ukončený a zrušený. Pod vlivem estrogenů se sliznice zkumavky zředí její následnou separací.

U primiparous a multiparous žen je oddělení sliznice jiné.

Skutečnost je taková, že proces porodu, který neprošel, má děložní čípek u těhotných žen bez krku menší průměr kanálu a jeho stěny jsou poměrně husté, které drží hlen tak pevně, že sliznice zanechává buď krev nebo části.

Současně dochází k prenatálním strukturálním změnám v cervikálním kanálu, které jsou doprovázeny separací epiteliálních buněk. To je doprovázeno drobným krvácením. Proto nulliparous těhotné ženy zaznamenávají krevní pruhy v nevýznamné husté sekrece.

U žen rodících je vnitřní povrch děložního hrdla elastický. Krycí epitel je uvolněný a mezibuněčné prostory jsou schopny se protáhnout. Proto sliznice u žen, které rodí, odchází současně a bez krve.

Výjimkou z obecných statistických případů jsou ženy s lézemi děložního hrdla. Jizvy na vnitřní výstelce děložního čípku se vytvářejí v důsledku násilné expanze během produkce potratů nebo zánětlivých lézí cervikálních buněk s infekcí Trichomonas.

Mnohem méně často je krvavý výboj u žen, které znovu porodily po odstranění sliznice, spojen s přítomností cervikální eroze..

Normálně k výtoku sliznice dochází 3-5 dní před narozením. Množství husté kapaliny je zanedbatelné. Ne více než s ovulací. Protože ovulační hlen vyplňuje krční kanál, jehož rozměry se během těhotenství nemění.

Oddělení sliznice indikuje hormonální změny v těle těhotné ženy, které zajišťují pracovní aktivitu a ruší proces porodu dítěte. Tento proces je fyziologický a nevyžaduje lékařský zásah..

Současně se sekrecemi z genitálního traktu, které nebyly vyšetřeny pod mikroskopem, je nemožné rozlišit, odkud pocházejí: od děložního hrdla nebo dělohy.?

Amniotická tekutina někdy odchází před narozením.

Oddělení sliznice neznamená, že je narušena ochrana plodu od vaginální mikroflóry, protože druhou a důležitější bariérou je hustá membrána močového měchýře.

Ale se slzou amniotické membrány (která se také vyskytuje naprosto bezbolestně) se riziko infekce plodu stane nevratným a stále roste. Bezvodý čas se počítá v hodinách a minutách.

Co dělat, když se korek uvolnil nebo Vzhled je velmi vypovídající jméno

Až do pozdního těhotenství slovo „korek“ v myšlenkách průměrné ženy vůbec nezpůsobuje spojení s porodem. Navíc generace našich matek a babiček, daleko od rozšířeného osvícení na internetu, si pravděpodobně ani nemyslela, že „existuje nějaký druh dopravní zácpy“, „může jít ven“ a že tato skutečnost nám umožňuje nepřímo předpokládat něco o datu narození. Dnes však mluví o korku jako o jednom z nepřímých předchůdců porodu, což znamená, že každá nastávající matka by měla být vyzbrojena informacemi o tom.

Co je to sliznice a co je důležité pro mámu a dítě

To je přirozeně koncipováno tak, že dítě v lůně má víceúrovňový systém ochrany - kromě plodové vody, močového měchýře, svalových stěn dělohy, „vstupu“ do posledního je pevně blokován sraženinou hlenu. Takže jméno „korek“ hovoří samo za sebe - pokud to všechno schematicky znázorníte, korek „uzavře“ obrácenou „nádobu“, ve které je plod obklopen tekutinou.

Korek se nachází uvnitř děložního hrdla "těhotné" dělohy (díra v děložním čípku).

Neměli byste však dávat korku příliš doslovný význam - pokud jej odstraníte, voda nevylévá vůbec. Faktem je, že močový měchýř, na který je voda omezena, není nijak spojen s korkem, je holistický. Proto korek nevykonává funkci „ucpávání“, jak by napovídá název, ale ochrannou funkci. Tato ochrana je zaměřena proti infekčním agens, které by mohly poškodit močový měchýř, narušit jeho integritu nebo proniknout do vody a přímo k dítěti.

Sliznice je na obrázku zobrazena žlutě.

Korek se začíná tvořit již od prvních dnů těhotenství - pod vlivem hlavních hormonů (především progesteronu, hormonu, který obecně podporuje těhotenství). Pod vlivem hormonálního přeskupení těhotenství (příprava těla na porod) se korek mění svou strukturu a je vytlačován z děložního hrdla.

Když se těhotná žena dozví o korku a proč je tato znalost důležitá

Proč by měla budoucí matka vědět o dopravní zácpě? Odpověď je jednoduchá - aby se nebála, když odejde - v některých případech má tato oddělitelná struktura a barvu, která je pro „těhotné“ sekrece příliš netypická, může neinformovaná matka vzít korek na krev nebo odpadní vodu. Při návštěvě lékaře samozřejmě není nic špatného, ​​ale nastávající matka je také zbytečná na nervozitu.

Odchod sliznice v charakteristickém čase (načasování bude popsáno níže) není důvodem, aby se okamžitě spěchalo do nemocnice nebo zavolalo sanitku, jedná se o zcela normální jev, což neznamená, že porod začne přibližně kolem. Je však nutné informovat lékaře pozorujícího těhotenství o výtoku z korku při další schůzce.

Žena může předpokládat, že korek se pohybuje (a uklidňuje se) korelací několika příznaků - vzhledu, jejích vlastních pocitů a načasování vzhledu neobvyklého výboje.

Vzhled korku a pocit, jak se pohybuje

Takže vidíme korek poté, co odešel, a může se odchýlit buď v celku, nebo po částech. Jeho hlavním rozlišovacím znakem je hustá (spíše nikoli vodnatá, na rozdíl od vody) konzistence. Vypadá to jako kus gumy, silikonu, želé, hlenu atd..

Barva korku se liší od téměř průhledné, nažloutlé, béžové až hnědé (jako sražená krev). Korek má často heterogenní barvu - může obsahovat krvavé (červenohnědé) pruhy. Spolu s korkem může vyčnívat malé množství červené krve - doslova několik kapek, to lze vysvětlit traumatem na malých cévách děložního čípku (který je již během těhotenství docela citlivý a plný krve), když se korek odděluje.

Výstup z korku není nikdy doprovázen žádnými pocity (což nevylučuje výskyt falešných kontrakcí v pozdějších stádiích, ale nejsou spojeny s výtokem z korku). Nejčastěji ženy najdou korek, když jdou na záchod nebo sprchu, na papír nebo spodní prádlo. Pokud korek nevyjde okamžitě, ale v několika malých částech, je docela možné si toho vůbec nevšimnout.

Mohu už porodit? - data vydání a předpovědi DA

Není divu, že korekový výtok je nazýván mezi předchůdci těsného porodu - jeho oddělení úzce souvisí se změnou hormonálního pozadí ke konci těhotenství, nejčastěji jednoduše „vypadne“ z postupně se otevírajícího krku. Nicméně, stejně jako každé těhotenství a každé narození, otevírání krku je velmi individuální proces, takže zde můžete posuzovat pouze načasování přibližně.

Standardní doba pro vypouštění korku je 37–38 týdnů, od okamžiku dodání od tohoto okamžiku to může trvat od dvou týdnů do několika dnů nebo dokonce hodin.

Jak již bylo uvedeno výše, korek se nemusí uvolnit najednou - jeho části mohou vyniknout jak během jednoho dne, tak i mnohem déle během týdne.

Může korek ani sestoupit před začátkem porodu

Během každého těhotenství se tvoří korek, který vychází pro každého. Mnoho žen však tento bod prostě postrádá (pokud korek vyjde na malé kousky, při vyprazdňování nebo jednoduše nepozorností). Poměrně často korek vychází již v procesu porodu, kdy mezi hojným výtokem už prostě nemůže být detekován.

Rozdíly v prvorozených a narozených

Navzdory skutečnosti, že každé těhotenství, dokonce iu stejné ženy, je zcela individuální, existují určité společné body týkající se načasování primiparous a druhého a následných těhotenství. Takže, často s opakovaným těhotenstvím, se předchůdci porodu posunou v čase blíže k porodu. A to znamená, že je pravděpodobné, že vrozený korek vyjde později a dodací lhůta bude mnohem blíž. Ale to není nutné.

Neobvyklé situace a varovné signály

Neexistuje tedy žádný důvod pro alarm, pokud:

 1. Nastávající matka si je jistá, že korek odešel - vzhled výboje odpovídá výše uvedeným znakům.
 2. Výstup korku není doprovázen uvolňováním jasně červené krve (střední nebo velké) a jiných tekutin (například únik vody - lze zkontrolovat pomocí speciální zkoušky).
 3. Korkový východ není doprovázen bolestí, stahy.
 4. Korek nevyšel před běžným obdobím (dva týdny před DA) - maximum).

Pokud je korek předčasně volný, může to být nepřímý příznak předčasného porodu. Výtok z korku sám o sobě nepředstavuje žádné nebezpečí pro budoucí matky a děti.

Pokud existují alarmující signály, měli byste jednat v závislosti na složitosti situace:

 1. V případě krvácení, detekce úniku vody, silné bolesti - zavolejte sanitku.
 2. Pokud se nepravidelné (falešné) kontrakce zesilují, korek zůstane v předstihu, poraďte se s lékařem pozorujícím těhotenství.

Co je možné a co nelze udělat poté, co korek dopadl

Poté, co korek odešel, je jeho funkce chránit močový měchýř před infekcemi částečně nebo úplně ztracena, proto by proto žena měla věnovat zvláštní pozornost hygieně pohlavních orgánů:

 • nekoupejte se;
 • Neplavte ve volných vodách nebo v bazénech;
 • během pohlavního styku používejte kondom.

V opačném případě může nastávající matka vést zcela známý životní styl, pamatuje však, že porod je hned za rohem (balíčky v nemocnici by již měly být připraveny).

Video: Dr. Elena Berezovskaya o výtoku z korku během těhotenství

Každá těhotná žena by měla vědět, co je korek a k čemu je potřeba - to ji ochrání před zbytečnými obavami a otázkami a umožní si také všimnout alarmujících příznaků a přijmout včasná opatření k ochraně vlastního zdraví a zdraví dítěte. Predikce DA podle data vydání korku není nejspolehlivější metodou: je nemožné spolehlivě zjistit, zda korek vyšel úplně nebo částečně doma, a normální načasování výstupu korku je příliš rozmazané.

Prekurzory narození ve vícerozměrném: hlavní znaky

Mnohotvárné ženy jsou považovány za zkušené, protože již prošly extrémem pod názvem „narození“. Často jsou však zklamáni vírou, že jim nebudou chybět únosci při porodu. V důsledku toho těhotná žena chodí do porodnice pozdě nebo rodí v extrémních podmínkách doma nebo v sanitce. Abyste tomu zabránili, přečtěte si signály, které tělo vydává v očekávání porodu.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Doba narození u každé těhotné ženy závisí na mnoha faktorech. Mezi hlavní patří zdravotní stav ženy, cyklus menstruace, velikost a pohlaví plodu. Pokud těhotenství pokračovalo normálně, v pozdějších stádiích neexistovala žádná gestóza, hmotnost a výška plodu odpovídala průměrným hodnotám (3–3,5 kg a 50–55 cm), průměr byl průměrně 28 dní, potom se porod objeví ve 39–42 týdnech.

U vícečetných žen může toto období přijít dříve - ve 38–40 týdnech, protože si tělo „pamatuje“ předchozí zkušenosti a všechny mechanismy dodání jsou spuštěny rychleji než u primiparousů. Tento okamžik se může hrát se ženou, která porodí druhé, třetí atd. Dítě, krutý vtip.

Předchozí zkušenosti oslabují ostražitost, těhotná žena nemusí věnovat pozornost prvním příznakům porodu a nemusí včas vyhledat lékařskou pomoc. Je třeba si uvědomit, že práce ve vícečetných porodech je rychlejší, a proto je nemožné ignorovat předchůdce předčasných porodů. Pokud se tyto příznaky objeví, dítě se brzy narodí.

Tělo bude dávat takové signály blížícího se porodu:

Tréninkové zápasy

Jednorázové a krátké záchvaty bolesti v dolní části zad a v břiše, které prochází, pokud se těhotná žena teplá sprcha a lehne, se nazývají falešné nebo tréninkové kontrakce. U vícečetných dětí se objevují 5–10 dní před narozením a u žen, které mají prvorozené dítě, se objevují za 15–20 dní.

Jak začínají skutečné boje a jak je odlišit od falešných? Pokud se bolest v děloze stává pravidelnou, zesiluje a čas se mezi útoky zkracuje, začaly skutečné prenatální kontrakce.

Břicho klesá

Nejen maminka, ale i dítě se připravuje na porod. Týden nebo dva před porodem zaujme plod prenatální pozici: je obrácen dolů, vstupuje do prostoru malé pánve. Navenek to ovlivňuje polohu břicha: pokud předtím, než to bylo téměř až k nosu těhotné ženy, nyní to klesá co nejvíce. Žena může cítit bolest v chůzi v ochlupení. Takže hlava dítěte tlačí na kosti její pánve.

Pálení žáhy a dušnost způsobená vymačkáním bránice ustoupí před porodem, nastávající matka může ztratit malou váhu - otok zmizí.

Méně pohybu

Dospělé dítě je stísněné v děloze. Stalo se tak velkým, že je pro něj obtížné se otočit, a ještě více o kotrmelec v prostoru dělohy. Proto provádí minimální pohyby. Norma se považuje za 10 pohybů za 12 hodin. Pokud jich je méně, je nutná konzultace s lékařem..

Korek

Den nebo dokonce několik hodin před porodem dostane žena sliznici. Jedná se o sraženinu hlenu šedohnědé barvy s červenými skvrnami, které uzavíraly průchod do děložního čípku. Po celé těhotenství chránil plod před zraněním, infekcí.

Pokud si na spodním prádle všimnete hojného výtoku želé, připravte se na vypouštění vody a kontrakce. Sliznice uvolnila porodní kanály a děloha se chystá začít tlačit plod z dutiny.

Voda vytéká

Tento příznak lze snadno zmeškat nebo nevšimnout. Voda není nutně rozlitá jednou a hojně. Mohou unikat: kapalina se objeví kapka, stéká uvnitř stehna v malém proudu.

Některé těhotné ženy, zejména vícečetné, mohou zaměňovat výtok vody s nedobrovolným močením. V důsledku tlaku dělohy na močový měchýř její stěny oslabují. Těhotná žena nemusí cítit, jak se moč náhodně uvolňuje v malém množství. Pokud jste navštívili toaletu a kapičky se nepřestaly objevovat, pak voda opouští a měli byste si připravit přepravní vak.

Výměna stolice a nevolnost

U některých těhotných žen se stolice může změnit před porodem - začne průjem. Tento příznak však nutně nepředstavuje přístup porodu. Kontrakce se někdy maskují jako nutkání k defekaci. Vyčistěte klystýr. Pokud bolest nepřestane, potom je porod blízko.

Dalším relativním příznakem počátku porodu je nevolnost. Pokud se objevila spolu s křečovitými bolestmi, vstoupila těhotná žena do fáze porodu. Nevolnost je výsledkem působení oxytocinu, hormonu, který stimuluje děložní kontrakce.

Vnoření

Jedná se o zvláštní psychologický stav před porodem, který se u těhotných žen projevuje v touze vybavit dům, vyčistit ho, předělat, upravit nábytek. Je to způsobeno činností hypofýzy, která ženě dodává energii. To by mělo stačit na 10-12 hodin práce. Pokud tedy cítíte bezprecedentní nárůst síly, touhu více se pohybovat, dělat co nejvíce doma, pak porod začne v následujících dnech.

Doktor ani ultramoderní zdravotnické vybavení nebudou moci přesně říci, kdy začne porod. Tento okamžik nastává, když je dítě dostatečně zralé na nezávislou podporu života a žena je připravena na práci.

Tělo funguje jako biologický počítač podle daného algoritmu. Harbingers porodu jeho komponenty. Studujte je, dávejte pozor na sebe, nenechte si ujít okamžik, kdy musíte jít do nemocnice.

Nezanedbávejte příznaky předčasného porodu, protože mnohonásobní rodiče často mají rychlé porody a pravidelná porody prochází rychleji než ti, kteří rodí poprvé.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti