Hlavní Zdraví

Denní příjem vápníku během těhotenství

Většina těhotných žen slyšela, že během těhotenství je zapotřebí velké množství vápníku. Budoucí matky však ne vždy vědí, který vápník je lepší brát v těhotenství a jak to ovlivňuje vývoj dítěte. V tomto článku se pokusíme plně odhalit význam vápníku pro ženské tělo a plod, jakož i vlastnosti užívání léků obsahujících vápník během těhotenství a laktace..

Role vápníku v lidském těle

Vápník je makrobunka, která poskytuje sílu pro lidské kosti a zuby. Téměř 99% vápníku je koncentrováno v kostech jako fosforečné soli. Tato makrobunka také plní regulační funkci - je zodpovědná za přenos nervových impulsů. Normální fungování nervového systému vyžaduje stálou hladinu vápníku v krvi. Při nedostatku vápníku bude tělo odebírat z kostí nezbytné množství minerální látky, aby obnovilo jeho koncentraci v krvi.

Vápník plní další důležité funkce:

 • reguluje práci srdce;
 • zajišťuje normální koagulaci krve;
 • posiluje stěny krevních cév;
 • podílí se na regulaci krevního tlaku a cholesterolu;
 • normalizuje metabolismus uhlohydrátů.

Pro normální fungování všech orgánů a systémů by hladina vápníku v krvi neměla být nižší než 2,2 mmol / l, nižší hodnota bude znamenat nedostatek tohoto makrobuněk.

Potřeba vápníku během těhotenství a kojení

Během těhotenství je vápník potřebný jak pro nastávající matku, tak pro dítě. Během nitroděložního vývoje by měl plod akumulovat asi třicet gramů této minerální látky, jeho nedostatek může vést k vývoji křivice a patologií nervového systému. V první řadě vápník z ženského těla směřuje k tvorbě a vývoji plodu, a proto je při nedostatečném příjmu ohrožená matka ohrožena rozvojem osteoporózy, což je onemocnění, které je doprovázeno křehkostí a křehkými kostmi.

Podle fyziologických požadavků na živiny potřebuje dospělý asi 1 000 mg vápníku denně. Těhotná žena by měla dostat více o 300 mg, to znamená, že norma vápníku během těhotenství je 1300 mg / den. K akumulaci vápníku v těle dochází po dlouhou dobu. Proto, přestože se jeho potřeba zvyšuje pouze v polovině těhotenství, by měl být vápník užíván od prvních týdnů.

Během celého období kojení je také nutné užívat přípravky obsahující vápník, protože potřeba vápníku u kojících matek je dokonce vyšší než u těhotných žen. Novorozené dítě aktivně roste, což znamená, že jeho kosti rostou, pro které je hlavní stavební materiál vápník. Proto musí kojící matka zajistit její přijetí v plné výši. Ženy, které kojí, potřebují nejméně 1 400 mg vápníku denně.

Normy denní fyziologické potřeby vápníku u žen
Data MP 2.3.1.2432-08 „Normy fyziologických požadavků na energii a živiny pro různé skupiny obyvatel Ruské federace“


Těhotné ženy
Plánování těhotenství
Těhotná žena
Kojící ženy
Ženy nad 60 let
Množství vápníku
1000 mg
1000 mg
1300 mg
1400 mg
1200 mg

Je možné získat vápník z potravin během těhotenství a kojení??

Největší množství vápníku se nachází v mléčných výrobcích: tvaroh a sýr, jsou také bohaté na zelí, luštěniny a ryby. Zde jsou příklady obsahu vápníku ve 100 g různých potravin:

 • tvrdý sýr - 700-1000 mg;
 • tvarohový sýr 9–11% - 160–170 mg;
 • mléko a kefír - 120 - 130 mg;
 • ryby (v závislosti na druhu) - 20–120 mg;
 • zelí - 50–70 mg;
 • Fazole - 150 mg.

Potřeba vápníku u těhotných a kojících žen je poměrně vysoká, takže je velmi obtížné získat denní příjem pouze z potravy. V tomto ohledu odborníci na výživu doporučují, aby všechny těhotné a kojící ženy užívaly léky obsahující vápník..

Jaký vápník je lepší brát během těhotenství a krmení?

Výběr léčiv obsahujících vápník ztěžuje výběr. Dnes je vápník k dispozici v následujících formách:

 • glukonát vápenatý;
 • uhličitan vápenatý;
 • citrát vápenatý.

Glukonát vápenatý je nejčastější formou vápníku a léčiva stejného jména, ale je tělem nejhorší absorbován. Uhličitan vápenatý se lépe vstřebává, často se vyrábí ve formě komplexů s vitaminem D, jeho použití je však kontraindikováno u onemocnění ledvin. Citrát vápenatý - modernější lék, který se dobře vstřebává a je nejvhodnější pro lidi s nízkou kyselostí žaludku.

Vápníkové přípravky často také obsahují vitamín D, protože s nedostatkem tohoto vitaminu je absorpce a používání vápníku v těle narušeno. Užívání vápníku současně s vitaminem D3 však není nutné, tento vitamin lze užívat samostatně. Hlavní podmínkou - žena by neměla mít nedostatek vitamínu D3.

Vzhledem k charakteristikám každé formy vápníku, v případě chronických onemocnění nebo komplikací těhotenství, je lepší se poradit s lékařem před nákupem léku. Pomůže vám vybrat nejlepší lék..

Vápník je součástí mnoha vitaminově-minerálních komplexů v jedné z výše uvedených forem. Při výběru komplexu však mohou nastat potíže, protože většina z nich, i když obsahují vápník, je však v menším množství, než kolik vyžaduje těhotná nebo kojící žena. Nízký obsah vápníku v nich je způsoben následujícími důvody. Zaprvé, přidání vápníku do tobolky nebo tablety významně zvyšuje jejich velikost a hmotnost, což zase ztěžuje příjem. Za druhé, vápník narušuje vstřebávání železa, které se nachází téměř ve všech vitamínových a minerálních komplexech.

Příjem komplexů vitamínu a minerálů obsahujících vápník a železo vede k tomu, že tělo neabsorbuje železo, které potřebuje, a nevytváří potřebu vápníku v těle. Aby se tomu zabránilo, progresivní odborníci doporučují brát vápník odděleně od ostatních mikroživin. Kombinace vitamínových minerálních komplexů bez vápníku a vápenatých přípravků je nejlepším způsobem, jak vyrovnat nedostatky mikroživin během těhotenství a laktace..

Komplex Pregnoton Mama neobsahuje vápník, proto jej lze kombinovat s přípravky obsahujícími vápník, pouze by se měly užívat v různých časech - v intervalu 6-8 hodin. Pregnoton Mom obsahuje vitamín D3, který tělo potřebuje k asimilaci vápníku. Kromě toho komplex obsahuje důležité mikroživiny pro mámu a dítě:

 • bioaktivní forma kyseliny listové;
 • Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny;
 • lipozomální železo;
 • jód;
 • 12 vitamínů a minerálů.

Při výběru přípravků na bázi vápníku nezapomeňte poskytnout svému tělu další mikroživiny!

NENÍ REKLAMNÍ. MATERIÁL PŘIPRAVENÝ NA ÚČASTI ODBORNÍKŮ.

Vápník pro těhotné ženy

Vápník je nezbytným stopovým prvkem v lidském těle. Je základem kostní tkáně, hraje důležitou roli v nervovém a svalovém systému, reguluje metabolismus a srážení krve. Bez vápníku by proces buněčného dělení a syntézy proteinů v lidském těle neexistoval. Jedinečnou vlastností tohoto prvku jsou jeho antioxidační vlastnosti - odstraňování radioaktivních látek z těla..

V těle dospělého je přítomno 1-1,5 kg vápníku. Při průměrné hmotnosti 65 kg je podíl vápníku 2% z celkové hmotnosti. Jedná se o obrovskou postavu, protože žádný jiný prvek nezabírá ani polovinu svého objemu. Ale ani toto množství vápníku není schopno poskytnout lidskou kostní tkáň po dlouhou dobu. Neustálý rozklad starých buněk a narození nových vyžaduje pravidelné doplňování vápníku v těle.

Vápník v těhotenství - potřeby těla

Těhotenství je období života ženy, kdy je nedostatek vápníku obzvláště akutní. To se projevuje v různých nemocech, které nejen připravují ženu o mír a důvěru, ale také způsobují mnoho fyzického utrpení. Pokud průměrný člověk potřebuje 1000 mg vápníku denně, pak u těhotné ženy je to 1500 mg.

Rostoucí plod potřebuje přebytek vápníku, aby vytvořil kostní tkáň, nervový systém, svaly a srdce. Tento stopový prvek hraje neocenitelnou roli ve vývoji všech vnitřních orgánů, tkání očí, uší, vlasů, nehtů a kůže. V životě embrya neexistuje žádný takový proces, na kterém by se vápník nezúčastnil. Pokud těhotná žena konzumuje příliš málo vápníku, časem začne trávit veškerou svou zásobu v těle.

V důsledku toho začínají bolet klouby a páteř, zuby se zhoršují a vypadávají a objevuje se celková slabost. Vymývání vápníku během těhotenství také přispívá k jeho zvýšenému vylučování močí. Tento nepříjemný faktor však blokuje zvýšenou absorpci vápníku z potravy v důsledku působení hormonů produkovaných pouze během těhotenství.

Co způsobuje nedostatek vápníku u těhotných žen?

Nedostatek vápníku v těle těhotné ženy způsobuje křeče v dolních končetinách, bolest svalů, zvýšenou srdeční frekvenci a dokonce vyvolává toxikózu v prvním trimestru těhotenství. Nejlepším ukazatelem nedostatku vápníku je celkový stav zubů těhotné ženy. Pokud jsou zuby v pořádku, je potřeba vápníku uspokojena v normálním rozmezí. Tento závažný nedostatek je indikován takovými jevy, jako je bolest zubů, rychle se vyvíjející kaz, ztráta zubů. Z lékařských důvodů začíná nedostatek vápníku, když jeho koncentrace v krvi nedosáhne 2,2 mmol / l.

Nedostatek vápníku je velmi často způsoben nízkokalorickou dietou, po které následuje těhotná žena, která se nechce moc zlepšit. Taková strava může vést ženu k rozvoji osteoporózy, kosterní nemoci doprovázené křehkostí kostí a vysokým rizikem zlomenin. Proto, s jakoukoli dietou během těhotenství, je důležité konzumovat vápník ne méně než denní dávku.

Jedním ze způsobů, jak obnovit hladiny vápníku, je dodržovat standardy fyzické aktivity. Slabá práce svalů i přetížení mohou těhotnou ženu připravit o zásoby vápníku, které potřebuje. Pravidelná a mírná fyzická aktivita přispívá k dobré absorpci minerálu do krve ak jeho včasnému vstupu placentou do plodu..

Co ohrožuje těhotnou ženu s přebytkem vápníku?

Kromě nedostatku vápníku během těhotenství je zde také nadbytek vápníku, který také nepříznivě ovlivňuje zdraví ženy a jejího dítěte. Koncentrace minerálu v krvi by neměla být vyšší než 2,6 mmol / L. Nadbytek vápníku je doprovázen následujícími příznaky: ztráta chuti k jídlu, zácpa, nauzea, zvracení, srdeční arytmie, zhoršená funkce ledvin, poškozená funkce mozku (slabost, halucinace, zmatenost), bolest břicha.

K nadměrné výživě vápníku v těle dochází často se zvýšenou absorpcí v gastrointestinálním traktu a nadměrnou spotřebou vápenatých přípravků nebo produktů, které jej obsahují ve velkém množství. Předávkování vitaminem D také ovlivňuje zvýšené hladiny prvku. V těchto případech se těhotné ženě doporučuje snížit zdroje příjmu vápníku v těle..

Pokud koncentrace vápníku v krvi nestoupne nad 2,9 mmol / l., Pak je možné příčinu snadno odstranit. Za tímto účelem lékaři doporučují pít velké množství tekutiny (pokud není narušena funkce ledvin). To přispívá k rychlému vylučování vápníku močí a zabraňuje dehydrataci těla. Pokud je koncentrace minerálu vyšší než 3,7 mmol / l., Ale ledviny fungují správně, tekutina se podává intravenózně.

Vápník D3 během těhotenství

Vápník je stopový prvek, který je maximálně vstřebáván pouze při interakci s vitamínem D. Pokud je tedy v těle těhotné ženy pozorován nedostatek tohoto vitaminu, nepomůže ještě vyšší dávka vápníku, aby se úplně vstřebal. Aby se těmto problémům zabránilo, lékaři vždy doporučují užívat vápník s vitaminem D.

Vápník D3 kombinuje nejdůležitější mikronutrientní vápník a vitamín D během těhotenství, čímž zvyšuje absorpci minerálu ve střevě. Vápník D3 ovlivňuje metabolické procesy regulováním výměny vápníku a fosforu v těle.

Navzdory skutečnosti, že se Calcium D3 doporučuje užívat během těhotenství, je třeba dávat pozor na dávkování léku a pouze po konzultaci s lékařem. Pokud se domníváte, že denní potřeba vápníku je 1500 mg, a v vitamínu D - 600 IU, můžete určit požadovanou dávku kombinovaného přípravku Calcium D3. Nezapomeňte však, že těhotná žena dostává s jídlem určité množství vápníku a vitamínu D. S ohledem na to je vhodné snížit denní dávku léku.

Vápník během těhotenství

Co víme o vápníku? Tento prvek je v periodické tabulce číslován 20. Je známo, že vápník je nezbytný pro normální vývoj a fungování kostí a kloubů, svalů a krevních buněk. Nedostatek vápníku během těhotenství může vést k nebezpečným komplikacím a dokonce způsobit malformace plodu.

Biologická role

Hodnota vápníku v lidském těle je obtížné přeceňovat. Tento prvek představuje asi 2% z celkové tělesné hmotnosti. Je známo, že vápník se podílí na následujících důležitých procesech:

 • Je hlavním stavebním materiálem pro kosti a zuby..
 • Je součástí krve, podílí se na koagulaci.
 • Nachází se v buněčné a extracelulární tekutině.
 • Ovlivňuje propustnost cévních stěn, zabraňuje pronikání cizích látek (virů, bakterií).
 • Podílí se na syntéze některých proteinů, hormonů a enzymů (včetně inzulínu).
 • Podílí se na alergických a protizánětlivých reakcích..
 • Ovlivňuje syntézu bílkovin ve svalové tkáni.
 • Poskytuje přenos nervových impulzů.
 • Ovlivňuje rovnováhu voda-sůl, acidobazická rovnováha a udržuje homeostázi.
 • Vytváří podmínky pro stabilní srdeční funkci.

Vzhledem k tomu, že vápník ovlivňuje mnoho klíčových procesů v těle, není obtížné předpokládat, že jeho nedostatek nebo nadbytek určitě ovlivní zdraví těhotné ženy a stav plodu..

Cesta vápníku v těle

Vápník vstupuje do lidského těla s jídlem. Ve střevech je prvek absorbován do krve. Tento proces probíhá jak v dvanáctníku, tak ve zbývajících částech tenkého střeva. Hromadí vápník v kosti a chrupavce (98%). Při působení parathormonu se buňky ničí a vápník přechází do krve. Člověk musí pravidelně doplňovat rezervy tohoto prvku, jinak dojde nevyhnutelně k hypokalcémii.

Norma vápníku v krvi je 2,5 mmol / l. Přispívají k absorpci vápníku ve střevech vitamínu D a laktózy. Živočišné tuky (včetně kravského mléčného tuku) a palmový olej narušují vstřebávání.

Role vápníku v těhotenství

Hodnota vápníku během těhotenství je vysvětlena jeho biologickou úlohou v těle:

 • Ovlivňuje tvorbu chrupavky a kostní tkáně plodu.
 • Zajišťuje správné umístění zubů.
 • Ovlivňuje vývoj nervového systému.
 • Reguluje srdeční činnost.
 • Poskytuje normální tvorbu smyslů, mozku, kůže, vlasů a nehtů.

Nedostatek vápníku je obzvláště kritický v prvním trimestru, kdy probíhají pokládka orgánů a tvorba všech tělesných systémů plodu. Nedostatek tohoto prvku může vést k závažným malformacím a potratům. Nedostatečný příjem vápníku ve druhé polovině těhotenství zvyšuje riziko křivice u novorozenců.

Potřeba vápníku během těhotenství je 1 500 mg denně. Tato dávka se nemění po celou dobu těhotenství. V očekávání dítěte je zaznamenáno zvýšené vylučování vápníku močí. Současně dochází k aktivní absorpci makronutrientů z příchozích potravin. Všechny tyto procesy jsou hormonálně určovány a zaměřené na udržování homeostázy minerálních prvků.

Asi 300 mg vápníku denně prochází placentou. Pokud dítě nemá dostatek vápníku, vezme ho z ženských rezerv, čímž poruší její zdraví. Nedostatek vápníku tedy ovlivní především stav budoucí matky a teprve poté - na vývoj plodu (s výrazným nedostatkem tohoto prvku).

Potraviny bohaté na vápník

Při vyvážené stravě dostává těhotná žena 80% vápníku s fermentovanými mléčnými výrobky. V tomto případě by měly být upřednostněny výrobky s nízkým obsahem tuku - makrobuňka je v nich lépe absorbována. Zbývajících 20% pochází z obilí, luštěnin, některých druhů ovoce a zeleniny, zeleniny a ořechů..

Potraviny bohaté na vápník:

 • mléko;
 • tvaroh;
 • tvrdý sýr;
 • zakysaná smetana;
 • kefír;
 • jogurt;
 • zelenina: zelí, celer, salát, cibule;
 • luštěniny (fazole);
 • ovoce: pomeranče, jablka;
 • sušené ovoce;
 • ořechy: mandle atd.;
 • dýňová semínka, slunečnicová semínka;
 • chléb;
 • pohanka;
 • hovězí;
 • stockfish a vařené ryby.

Zdravá těhotná žena (při absenci závažné patologie ledvin a dalších orgánů) se doporučuje jíst potraviny bohaté na vápník denně. To je dost na to, abyste sami sobě a dítěti poskytli cennou makrobunku. Pokud máte určité zdravotní problémy, jsou předepsány doplňky vápníku..

Přibližný seznam produktů na jeden den:

 • středně tučný tvaroh - 200 g;
 • kefír 1% nebo 1,5% - 200 ml;
 • mléko - 200 ml (včetně mléka, které šlo do přípravy kaše nebo jiných pokrmů);
 • sýr - 50 g.

Tato sada produktů poskytne 1200-1300 mg vápníku, což je téměř denní dávka pro nastávající matku. Žena může přijímat zbylý vápník s jiným jídlem.

Hypokalcemie během těhotenství

Nedostatek vápníku u ženy je doprovázen výskytem těchto příznaků:

 • křeče lýtkových svalů;
 • parestézie: pocit plazení, necitlivost končetin atd.;
 • bolest svalů a kostí;
 • cardiopalmus;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • nespavost;
 • podrážděnost, úzkost;
 • křehkost nehtů a vlasů.

To je nedostatek vápníku, který nutí ženu jíst křídu během těhotenství, a také vede k jiným nutričním zvrácením. Nedostatečný příjem tohoto prvku vede k patologii zubu (kaz, pulpitida) během těhotenství. Řeknutí „jedno dítě - jeden zub“ není náhodné a je spojeno s rychlým zničením zubní skloviny během těhotenství v důsledku nedostatku vápníku..

Hypokalcemie také ohrožuje zdraví plodu a zpomaluje jeho růst. Těžký nedostatek vápníku vede k narušení pokládání kostní tkáně a výskytu malformací.

Nedávno bylo provedeno mnoho studií vlivu hypokalcémie na těhotenství. Existují důkazy, že nedostatek tohoto prvku zvyšuje riziko toxikózy v raných stádiích a gestózy v pozdějších fázích. Byla také zaznamenána asociace arteriální hypertenze a nedostatku vápníku. Přesné mechanismy tohoto jevu dosud nebyly prozkoumány, nicméně výzkum pokračuje tímto směrem..

Hypercalcemia v těhotenství

Při iracionálním používání vitaminových přípravků a doplňků stravy se může vyskytnout nadbytek vápníku. K podobnému stavu dochází při nadměrném používání mléka (více než 4 litry denně po dobu několika let).

 • nevolnost;
 • zvracení
 • snížená chuť k jídlu;
 • intenzivní žízeň;
 • průjem;
 • zvýšené močení;
 • křeče.

Přebytek vápníku vede k jeho ukládání v kostech a svalech, což také narušuje normální vývoj plodu. Intravenózní podání vápníku ve vysokých dávkách může vést k bezvědomí.

Přípravky na bázi vápníku

Existuje několik druhů léčiv a doplňků stravy:

 • výrobky obsahující pouze vápník;
 • kombinované přípravky, které zahrnují vápník a vitamín D;
 • multivitaminy s vápenatými solemi v kompozici.

Během těhotenství jsou všem nastávajícím matkám předepsány multivitaminové komplexy. Jako součást všech známých prostředků pro těhotné ženy je vápník deklarován:

 • "Elevit pronatal" - 125 mg;
 • "Vitrum Prenatal Forte" - 200 mg;
 • "Alphabet Mom" ​​"- 250 mg;
 • Materna - 250 mg;
 • "Pregnavit" - 250 mg;
 • "Complivit matka" - 200 mg;
 • "Multitabs" - 250 mg.

Multivitaminový příjem se doporučuje od 12 týdnů. V raných stádiích jsou vitamíny předepisovány ženám z rizikové skupiny (nízká tělesná hmotnost, špatná výživa, nepříznivé životní a sociální podmínky atd.). Dávka vápníku v multivitaminech je taková, že není schopna vést k předávkování tímto prvkem. Příjem vitamínů a vyvážená strava v komplexu zajišťují dostatečný příjem vápníku a dalších prospěšných látek.

Ze všech přípravků s obsahem vápníku si takové prostředky zaslouží zvláštní pozornost:

 • "Vápník D3 nycomed" (vápník + vitamín D);
 • "Calcium D3 Nycomed forte" (zvýšená dávka vitamínu D);
 • „Kalceminový postup“ (vápník, vitamín D3 a další prvky);
 • "Calcium Sandoz Forte";
 • Vápník.

Použití těchto léků musí být dohodnuto s lékařem. Optimální dávka je 1 tableta 2krát denně. V případě potřeby může lékař zvýšit nebo snížit dávku léku. U žen s rizikem rozvoje hypokalcemie se doporučuje užívat přípravky vápníku během těhotenství a kojení..

Důležité aspekty

Při přípravě vápníku je třeba vzít v úvahu některé důležité body:

 1. Nedoporučuje se užívat multivitaminy a přípravky s obsahem vápníku současně..
 2. Nemůžete nezávisle změnit dávkování léku. Změna léčebného režimu by měla být dohodnuta s lékařem.
 3. Během léčby jsou často pozorovány nežádoucí účinky: zácpa, plynatost, nadýmání. Pokud nepohodlí nezmizí a významně nenarušuje normální život, je třeba léčbu přerušit.
 4. Poruchy srdečního rytmu, palpitace, bolesti hlavy, těžká slabost - příležitost k odběru drog a návštěva u lékaře.
 5. U patologie ledvin je nezbytné pravidelné monitorování vápníku v moči (hodnocení jeho vylučovací rychlosti).
 6. U urolitiázy by měly být vápníkové přípravky užívány na pozadí pití velkého množství tekutiny (nejméně 1,5 litru denně)..
 7. Přípravky s obsahem vápníku by neměly být užívány s jinými léky (počkejte alespoň 2 hodiny).
 8. Nedoporučuje se pít mléko do 2 hodin po užití léku - zpomaluje to vstřebávání vápníku.

Těhotné ženy by také měly poslouchat signály svého těla a jíst jídlo, které tělo potřebuje. Touha ochutnat mléko nebo sýr je často spojena s nedostatkem vápníku. Vyvážená strava je jedním z klíčových bodů v prevenci hypokalcémie. V případě jakýchkoli pochybností nebude zbytečné konzultovat lékaře.

Vápník pro těhotné ženy. Což je lepší v tabletách, denní sazba za den, které léky, jídlo

Jednou z důležitých složek těhotných žen je vápník, který je nezbytný nejen pro příznivý průběh těhotenství, ale také pro plný vývoj nenarozeného dítěte. Během období těhotenství se norma vápníku denně u ženy zvyšuje 1,5 až 2krát, což naznačuje potřebu dalších zdrojů pro vstup mikroelementu do těla.

Role prvku trasování

Vápník hraje důležitou roli v těle a podílí se na mnoha fyziologických a biochemických procesech buňky a také na:

  • je strukturální složkou kostí a zubů;
  • účastní se procesu koagulace krve;
  • zlepšuje vodivost nervových vláken;
 • podílí se na snižování cholesterolu;
 • reguluje činnost srdce;
 • ovlivňuje propustnost buněčných membrán a zvyšuje ji.

Tělo ženy během těhotenství potřebuje zvýšený příjem vápníku, protože je to tento chemický prvek, který se podílí na tvorbě muskuloskeletálního systému plodu.

Jaká je další role vápníku během těhotenství:

 • Vápník pro těhotné ženy (norma s denním vzrůstem u plodů se zvyšuje dvakrát) je nutný k posílení kostry ženy, která zažívá zvýšenou zátěž při růstu nenarozeného dítěte.
 • Plné fungování nervového systému během těhotenství je možné pouze tehdy, je-li v těle dostatečné množství vápníku, protože to ovlivňuje rychlost impulsů mezi nervovými buňkami.
 • Chemický prvek eliminuje nadměrné namáhání svalové tkáně během aktivní fyzické aktivity, čímž zabraňuje rozvoji křečí a hypertoničnosti dělohy.
 • Protože vápník se aktivně podílí na srážení krve, jeho normální koncentrace v těle pomáhá zabránit krvácení během porodu.
 • Dostatečný obsah vápníku v těle ženy během těhotenství zmírní její zhoršení stavu nehtů, zubů a vlasů.

Norma vápníku v krvi těhotné ženy je od 2,15 do 2,5 mmol / L. Adekvátní příjem prvku pomůže zvýšit ukazatele nejen tím, že jí jídlo, ale také speciální přípravky obsahující vápník.

Je vědecky dokázáno, že forma citranu vápenatého je lépe absorbována, tj. Kombinace vápníku se solí kyseliny citronové. Vitamin D, který lze užívat samostatně nebo jako součást přípravků obsahujících vápník, také pomáhá zlepšit stravitelnost prvku..

Denní sazba

Denní norma vápníku u mladé ženy v reprodukčním věku je 1-1,2 g denně. Během těhotenství se zvyšuje množství vápníku nezbytné pro normální fungování ženského těla. Denní norma mikroelementu je 1,5 g denně u ženy v 1. trimestru těhotenství. Pro plný vývoj plodu během tohoto období potřebuje až 10 mg denně.

Počínaje druhým trimestrem se ukazatele zvyšují na 1,8 g, protože během období aktivního růstu a tvorby bude plod potřebovat asi 300 mg vápníku denně..

Příznaky a účinky nedostatku vápníku

Nedostatek vápníku v těle těhotné ženy má negativní důsledky. Příjem nedostatečných stopových prvků ovlivňuje pohodu nastávající matky.

Následující příznaky naznačují nedostatek vápníku:

 • zvýšená citlivost zubu zředěním skloviny;
 • krvácení z dásní;
 • únava a pocit slabosti;
 • křeče v končetinách, zejména v noci;
 • zhoršení kvality nehtů a vlasů;
 • nestabilní emoční stav;
 • projev bolesti v pánevní oblasti a páteři;
 • necitlivost prstů.

Mezi další projevy nedostatku vápníku patří snížení ochranných funkcí těla, které se projevuje častými nachlazeními nebo infekčními chorobami. Nedostatek mikronutrientů ovlivňuje fungování srdce, proto může být nepravidelný srdeční rytmus pozorován i po malé fyzické námaze.

Rizika pro dítě

Nedostatek vápníku ovlivňuje nejen tělo těhotné ženy, ale také vznikající plod.

Protože je stopový prvek základem pro uložení kosterního systému, nenarozené dítě může zažít vývojové zpoždění, které vyvolá křivice a kostní patologie. V budoucnu to ovlivní míru přerůstání „fontanelu“, zubů a motorickou aktivitu dítěte..

Mezi další důsledky patří:

 • zhoršená funkce mozku;
 • neurologické abnormality;
 • porucha oběhového systému.

Tyto patologie mohou být vrozené nebo se projevují v kterékoli fázi vývoje dítěte. Děti s nedostatkem vápníku často přibývají na váze pomalu, oslabily imunitu, začaly se plazit a chodit mnohem později než jejich vrstevníci.

Kontraindikace a možné nežádoucí účinky u těhotných žen

Přes důležitou roli vápníku v těle těhotné ženy má užívání léků obsahujících prvek určité kontraindikace a vedlejší účinky.

Je zakázáno užívat léky obsahující vápník v případech:

 • nesnášenlivost součástí;
 • existující přebytek vápníku;
 • přítomnost tendence tvořit krevní sraženiny;
 • ateroskleróza;
 • přítomnost patologií spojených s poruchami krvácení;
 • nedostatek vitamínu D.

Dlouhodobý příjem vápníku může vyvolat následující nežádoucí účinky:

 • poruchy srdečního rytmu;
 • známky intoxikace;
 • alergické reakce ve formě kopřivky;
 • vzhled otoku;
 • tvorba ledvinových kamenů nebo žlučových cest.

Nebezpečí nadměrné nabídky

Vápník pro těhotné ženy (norma za den se pohybuje od 1500 do 1800 mg) v případech nadměrného množství může mít také negativní důsledky. Nadměrná akumulace vápníku v těle se nazývá „hyperkalcemie“ a tato patologie je poměrně vzácná.

Do rizikové zóny spadají lidé s metabolickými poruchami, přítomností selhání ledvin a ženy během těhotenství:

Důsledky nadbytku vápníku na tělo těhotné ženy.
 • Zvýšení zátěže na orgány močového systému;
 • riziko ledvinových kamenů;
 • zhoršení kardiovaskulárního systému;
 • zhoršená chuť k jídlu;
 • snížení krevního tlaku;
 • časté zácpy;
 • neurologické poruchy.
Důsledky hyperkalcémie na plod.
 • Dřívější ztuhnutí kostí a následné zpoždění vývoje dítěte;
 • zvýšený intrakraniální tlak;
 • neurologické abnormality;
 • předčasný růst "fontanelu"

Drogová terapie

K odstranění hypokalcemie se používají 3 skupiny léků:

 • monopreparace (obsahují od 200 do 500 mg mikroelementu na 1 tab.);
 • kombinované fondy, které kombinují vápník s vitamínem D a minerály (obsah vápníku se pohybuje od 300 do 400 mg v 1 tabulce);
 • vitamínové komplexy.

Vzhledem k tomu, že čistý vápník není absorbován tělem, lékárníci vyvinuli speciální kombinace kombinace prvku s jinými látkami (solemi)..

Existují 4 nejoblíbenější formy uvolňování léčiv s vápníkem, z nichž každá má své vlastní procento stravitelnosti chemického prvku:

Formulář vydáníProcento stravitelnosti
Glukonát vápenatý3-5%
Laktát vápenatýméně než 3%
Uhličitan vápenatý15-20%
Citrát vápenatý40-50%

Proto by měly být upřednostňovány přípravky obsahující uhličitan vápenatý a citrát vápenatý. Při výběru prostředků pro doplnění nedostatečného množství Ca2 + je vhodné věnovat pozornost stupni stravitelnosti složek ve střevě. Vědecky prokázáno, že citrát vápenatý je lépe absorbován než jiné typy solí..

Citrát vápenatý je také indikován pro použití u žen náchylných k rozvoji urolitiázy. Protože přípravky založené na tomto typu soli podporují alkalizaci moči, čímž se snižuje riziko tvorby kamene.

Farmaceutický trh nabízí široký výběr jednotlivých léků, které zajišťují udržení požadovaného množství vápníku v těle těhotné ženy.

Nejoblíbenější a nejbezpečnější jsou:

 • Calcium Sandoz Forte je šumivá tableta. Kompozice obsahuje 2 soli - laktoglukonát a uhličitan, které umožňují tělu absorbovat kostní minerál. Je nutné vzít na sebe 1 tabletu rozpuštěnou ve 200 ml teplé vody.
 • Glukonát vápenatý - tablety k perorálnímu podání. Dávkovací režim: 1-3 g 2 až 3 krát denně.
 • Vitacalcin je uhličitan vápenatý ve formě žvýkacích tablet nebo šumivých tablet k přípravě roztoku. Aktivně se používá v období zvýšené potřeby stopových prvků během těhotenství i během kojení. K doplnění těla vápníkem je nutné vzít 0,25-1 g léku, omytého 2 sklenicemi vody, 2-3krát denně. Při dlouhodobém používání se doporučuje monitorovat koncentraci Ca2 + pomocí krevních a močových testů.

Vápník pro těhotné ženy (norma denně pomáhá zabránit vzniku negativních důsledků hypokalcémie) je také k dispozici ve formě kombinovaných přípravků obsahujících vitamín D, protože pomáhá vstřebávat Ca2 + v těle, jakož i vitamíny skupin A, E, B.

Vápník D3 NycomedUhličitan vápenatý v kombinaci s vitamínem D. Reguluje hladinu vápníku a fosforu v těle a přispívá k:
 • zvýšení hustoty kostí;
 • brání zvýšení množství hormonu, které způsobuje vyluhování vápníku z kostí.

Přítomnost vitamínu D ve směsi zlepšuje vstřebávání Ca2 + ve střevě.

Vezměte 1 tabletu. 2krát denně, žvýkání nebo rozpouštění s jídlem. Trvání léčby od 4 do 6 týdnů.
Calcemin AdvanceCitrát vápenatý a uhličitan vápenatý v kombinaci s vitamínem D, hořčíkem, zinkem, mědí, manganem a bórem. Během těhotenství by mělo být užívání léku dohodnuto s ošetřujícím lékařem.Vezměte lék dovnitř s jídlem 1 tableta. Jednou denně. Délka léčby - 4-6 týdnů.
Vitrum D3 vápníkKombinace uhličitanu vápenatého a vitamínu D.

 • reguluje metabolismus vápníku a fosforu;
 • doplňuje zásoby vápníku;
 • podílí se na mineralizaci zubů.
Vezměte 1 tabletu. 2krát denně. Pro lepší stravitelnost složek si vezměte pilulku s jídlem.
Mořský vápníkUhličitan vápenatý v tabletách, v kombinaci s vitamínem C a minerály: draslík, hořčík, fosfor, zinek, měď. Používá se k prevenci zubního kazu a onemocnění kardiovaskulárních chorob, jakož i během těhotenství a laktace k doplnění vápníku v těle.Užívejte 1-2 tablety 2-3krát denně. Délka kurzu je 30 dní, po které si dělají přestávku na 7 dní. Počet kurzů není omezen.
OsteokeaKombinovaný přípravek obsahující uhličitan vápenatý, vitamín D, hořčík a zinek. Podílí se na regulaci metabolismu fosforu a vápníku.Používejte 1-2 tablety před jídlem nebo během jídla 2krát denně. Délka přijetí je stanovena individuálně.

Vitamíny s vápníkem

Vápník pro těhotné ženy (norma za den by neměla překročit přípustné hodnoty, protože existuje riziko rozvoje hyperkalcémie) je součástí vitamínových komplexů obsahujících velké množství dalších mikro a makro prvků.

Nejoblíbenější z nich jsou:

 • Elevit Pronatal - obsahuje 125 mg vápníku v jedné tabletě. Je také zdrojem takových důležitých látek, jako je kyselina listová, hořčík, fosfor, železo, zinek, vitamíny A a B. Multivitaminy berou 1 tabulku. 1krát denně během těhotenství.
 • Vitrum Prenatal Forte je multivitaminový přípravek s minerály obsahujícími 200 mg vápníku v 1 tabulce. Složení produktu zahrnuje také betakaroten, vitaminy B, kyselinu listovou. Je nutné vzít 1 tabulku. den po jídle se spoustou vody.
 • Abeceda je vyvážený komplex vitamínů a minerálů. Obsahuje 250 mg vápníku v 1 tabulce. Používá se jako profylaxe hypovitaminózy. K dosažení požadovaného účinku vezměte 1 tabulku. denně.
 • Centrum Materna je multivitaminový komplex obsahující vápník, beta-karoten, vitamin C, biotin a kyselinu listovou. Patří do skupiny biologicky aktivních aditiv. Způsob aplikace: 1 tableta denně. Délka přijetí je stanovena individuálně.
 • Lonopan s vápníkem je vitaminový komplex vyvinutý pro ženy během těhotenství. Obsahuje minerály, vitamíny, rostlinné extrakty a fosforečnan vápenatý. Je nutné užít 6 tablet denně: 2 tablety zelené barvy ráno a 4 tablety bílé barvy při večeři.

Doplnění normy výrobky

Vápník pro těhotné ženy v požadovaném množství může pocházet z potravy. Za předpokladu, že stopový prvek je dostatečně stravitelný, je norma Ca2 + za den dosažena výhradně pomocí potravin bohatých na vápník. Všechny produkty obsahující stopový prvek lze rozdělit do dvou skupin: rostlinného a živočišného původu.

Produkty živočišného původu zahrnují:

 • mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka: mléko, tvaroh, kefír, jogurt, sýr, jogurt.
 • mastné odrůdy ryb: makrely, lososy, sledě, sardinky;
 • slepičí a křepelčí vejce;
Vápník pro těhotné ženy v požadovaném množství může pocházet z potravy

Výrobky z kyselého mléka mají nejvyšší obsah vápníku a vyznačují se nejlepší asimilací prvku díky přítomnosti vitamínu D ve směsi. Pokud žena trpí nedostatkem laktózy a netoleruje kravské mléko, kyselé mléčné výrobky by měly být nahrazeny potravinami rostlinného původu..

Může však být nutné brát další léky s vápníkem, protože rostlinné produkty nemusí vyrovnat nedostatek minerálů v těle.

Mezi rostlinné produkty patří:

 • celer;
 • tomel;
 • jablka
 • luštěniny: fazole, hrách, cizrna;
 • greeny: petržel, cibule, rukolou;
 • mrkev;
 • tomel;
 • zelí.

Vysoký obsah Ca2 + ořechů a semen:

Při sestavování nabídky k odstranění hypokalcemie je důležité věnovat pozornost obsahu vápníku ve 100 g každého konkrétního produktu a na základě těchto údajů sestavovat denní stravu.

Při dávce 1 500 mg / den pro těhotnou ženu, pro dostatečné množství vápníku, musí žena během dne používat:

 1. Přibližně 250 g tvarohu. 100 g nízkotučného tvarohu obsahuje 100 mg vápníku. Produkt můžete používat v čisté formě, jakož i v tvarohových koláčcích a tvarohových tvarohech. A lze jej kombinovat se zakysanou smetanou, která také obsahuje stopový prvek - 95 mg na 100 g.
 2. Sklenice mléka. 100 ml mléčného výrobku obsahuje 120 mg mikroelementu. Při výběru mléka byste měli věnovat pozornost obsahu tuku v produktu: obsah vápníku v mléce je 2,5% obsah tuku je vyšší než v mléce 3,2%.
 3. Asi 30 g tvrdého sýra. 100 g fermentovaného mléčného výrobku obsahuje 600-700 mg vápníku.
 4. 1-2 čerstvá jablka. Může se konzumovat v čisté formě nebo kombinovat jako salát s mrkví, která je také bohatá na vápník (51 mg na 100 g). Pro zvýšení objemu stopového prvku, který je součástí zeleniny, se doporučuje pít čerstvě vymačkanou mrkvovou šťávu.
 5. 1-2 kuřecí vejce - asi 60 mg vápníku na 100 g produktu.
 6. Zelení ve složení zeleninových salátů, slunečnicových a sezamových semen. K zálivkovým salátům můžete použít sezamový olej (970 mg vápníku na 100 ml).

Prezentované vzorové menu lze upravit zavedením nových produktů nebo snížením objemu některých z nich. Je důležité pochopit, že příprava stravy je zásadním krokem, jehož zanedbání může vést jak ke snížení hladiny vápníku v těle, tak ke zvýšení jeho koncentrace..

Co zabraňuje absorpci vápníku

Množství vápníku, které vstupuje do těla těhotné ženy, závisí na stupni stravitelnosti stopového prvku, který je ovlivněn mnoha faktory.

Zhoršení asimilace Ca2 + provokuje:

 • nadměrná konzumace sycených nápojů, které vytvářejí alkalické prostředí v žaludku a ovlivňují vstřebávání vápníku ve střevech;
 • paralelní příjem dalších stopových prvků, zejména železa a zinku;
 • užívání diuretik u žen trpících gestózou a onemocněním močového systému;
 • použití čaje, kávy a kakaa ve velkých objemech snižuje stupeň absorpce a má diuretický účinek;
 • kouření, při kterém kadmium obsažené v tabákovém kouři, při požití ve velkém množství, nahrazuje vápník a snižuje jeho koncentraci v těle.

Vápník, nezbytný pro tělo těhotných žen, může být konzumován ve formě léků nebo může být upraven objem mikroelementu pomocí speciální stravy. Bez ohledu na způsob příjmu Ca2 + je důležité dodržovat normu mikroelementu denně, aby nedošlo k rozvoji hypo- nebo hyperkalcémie.

Nedostatek nebo nadměrný příjem vápníku v těle budoucí matky negativně ovlivní tvorbu plodu a může vést k tvorbě mnoha patologií.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na téma: příjem vápníku během těhotenství

Proč potřebujete vápník během těhotenství:

Doplnění nedostatku vápníku během těhotenství

Vápník je nesmírně důležitý pro tělo těhotné ženy, bez něj nedochází k plnohodnotné stavbě těla dítěte a jeho kostry. Pokud vápník nestačí, dochází k dysfunkci mnoha orgánů a systémů, včetně koagulace krve a endokrinního metabolismu. Pokud vápník přichází v omezeném množství nebo je tělem špatně absorbován, vede to ke vzniku zdravotních problémů. Absorpci vápníku od samého začátku těhotenství by proto měla přísně sledovat nastávající matka a její lékař.

Pokud existují zdravotní problémy.
Existují také patologie, které mohou ovlivnit absorpci nebo absorpci vápníku během těhotenství. Mezi hlavní patologie, které mohou narušovat vstřebávání vápníku, patří různé patologie gastrointestinálního traktu - peptický vřed žaludku nebo střev, cholelitiáza, chronická gastritida, kolitida - zánětlivé procesy žaludku a tlustého střeva, které jsou doprovázeny chronickým průjmem, jakož i chronická hepatitida. Endokrinní choroby, jako je diabetes mellitus nebo hyperparatyreóza (patologie příštítných tělísek zodpovědné za metabolismus vápníku), jsou stejně aktivní při absorpci vápníku. Vápník je ovlivněn poškozením štítné žlázy ve formě tyreotoxikózy, jakož i patologiemi, jako je bronchiální astma a další patologie, které budou vyžadovat stálý nebo periodický příjem glukokortikoidních hormonů - hormonálních léků, které jsou analogy přírodních hormonů produkovaných nadledvinami.

Podle studií bylo prokázáno, že i u nekomplikovaných těhotenství se u přibližně 20% žen pár měsíců před porodem mohou projevit projevy nedostatku vápníku ve formě periodicky se vyskytujících parestézií - jedná se o pocity husí kůže plazící se na kůži, stejně jako tvorba křečových škubání, silné svalové kontrakce a bolest kostí. U těhotných žen s vývojem gestózy, závažných těhotenských komplikací, které se projevují vysokým krevním tlakem, výskytem bílkovin v moči a otokem, jsou tyto příznaky nedostatku vápníku mnohem častější - přibližně u poloviny těhotenství.

Situace se zhorší ještě více, pokud je těhotná žena špatně krmena, a když těhotná žena žije v nepříznivých klimatických podmínkách, v zimě a na jaře, když jsou pozorovány nižší koncentrace vitamínu D a vápníku v krevní plazmě než v létě a na podzim. V důsledku nedostatku vápníku v těle nastávající matky dojde ke kazu a tvorbě osteoporózy, zvýšené křehkosti kostí a také k procesům osteomalacie - deformace a změkčení kostí. Těžký nedostatek vápníku u těhotných žen přispěje k rozvoji toxikózy v první polovině těhotenství nebo gestózy.

Vápník odstraní zvláště nepříjemné pocity u těhotných žen - křeče ve svalech dolních končetin, bolest svalů, srdeční infarkty. Při nedostatku vápníku v krevní plazmě těhotných žen může dojít ke zpoždění růstu plodu. Nedostatek vápníku může také vést k vývoji křivice u dětí, protože právě v prenatálním období se vytvoří podmínky pro normální normální růst kostí..

Nejviditelnějším důkazem problémů s metabolismem vápníku je počet zubů, které těhotná žena ztratila během těhotenství a kojení. Jak jsme již řekli dříve, změny metabolismu minerálů během těhotenství v přítomnosti nedostatku vápníku mohou ovlivnit kostní tkáň a strukturu tkání zubů budoucí matky. A situace se ještě zhorší, pokud žena potom kojí dítě. Ukázalo se, že u těchto mladých matek v první polovině roku po porodu se množství základních minerálních látek v páteři ve srovnání s prvními dny po porodu poměrně výrazně snižuje. Kromě toho bylo na základě studií prokázáno, že nedostatek vápníku v období porodu a porodu dítěte, jakož i kojení, zvýší pravděpodobnost osteoporózy během menopauzy, což výrazně zvýší pravděpodobnost rozvoje patologických zlomenin. Nedávné studie také prokázaly vztah nedostatku vápníku a vývoje vysokého krevního tlaku u těhotných žen. U každé desáté těhotné ženy dochází ke zvýšení tlaku a zvyšuje se riziko komplikací při porodu a úmrtnosti matek a dětí. Dosud není jasné, jak vápník snižuje krevní tlak, ale důkazy o účinnosti doplňků vápníku v léčbě hypertenze byly velmi jasně identifikovány..

Jak napravit nedostatek vápníku?
K doplnění nedostatku vápníku je nutné doplnit zásoby potravou, a pokud to není možné, pak léky. Je však třeba poznamenat, že glukonát vápenatý, který je nejoblíbenější farmaceuty a pacienty, má ve svém složení nejméně užitečný vápník, ale nejužitečnější bude uhličitan vápenatý. Přípravky vápníku lze rozdělit do tří velkých skupin:
-monopreparace pouze s vápenatými solemi,
- kombinované přípravky s vápenatými solemi a vitamínem D nebo C, s přídavkem stopových prvků, hořčíku a zinku,
- multivitamínové minerální přípravky s vápenatými solemi.
V současné době existuje na trhu mnoho léků těchto tří skupin a měl by si je vybrat pouze lékař, který vede vaše těhotenství. Mimochodem, přípravky na bázi vápníku se těhotným ženám podávají na předpis zdarma v rámci sociálního programu.

Podle nedávných studií je ukázána účinnost kombinací vápníku s vitamínem D pro preventivní a terapeutické účely v přítomnosti nedostatku vápníku a fosforu. Použití vápníkových přípravků s vitamínem D pomůže zajistit dostatečné množství přicházejícího vápníku, což pomáhá zabránit ztrátě kostní hmoty matky. Na pozadí této léčby nepříjemné příznaky a nedostatek vápníku úplně vymizí u těhotných žen.

Pro profylaktické účely se tato léčiva používají v posledních dvou měsících těhotenství, což příznivě ovlivní metabolismus vápníku v matce a plodu a také pomáhá předcházet křivici u dětí. Užitečné budou také multivitaminové přípravky s vápníkem, ale je to pouze 200 mg, což nestačí. Tyto léky jsou vhodné pouze pro prevenci, ale pro účely léčby jsou k ničemu..
Takže během těhotenství nejsou problémy s vápníkem. Poslouchejte pozorně své tělo a užívejte multivitamínové doplňky včas, aby kolem vás obcházel nedostatek vápníku.

Články O Neplodnosti