Hlavní Testy

Jak se starat o předčasně narozené dítě

Jakmile se dozvíme o těhotenství, můžeme již vypočítat odhadované datum narození našeho dítěte. Ale někdy se stane, že se dítě spěchá, aby se narodilo. Proč se toto děje? Co čeká dítě, které pro něj není úplně připravené na nový svět? Jak mu pomoci přizpůsobit se?

Příčiny předčasného narození

Zde jsou nejčastější příčiny předčasného porodu:

1. Za prvé, infekce. Jakýkoli zánětlivý proces způsobuje, že děložní stěna je horší, takže těhotenství pokračuje, dokud se děložní stěna nemůže protáhnout, a pak se tělo snaží embrya zbavit..
2. Isthmicko-cervikální nedostatečnost, tj. Nižší svalová vrstva děložního čípku, která drží plod uvnitř.
3. Endokrinopatie - hrubé dysfunkce endokrinních žláz - štítná žláza, nadledvinky, vaječníky, hypofýza (s hrubými poruchami ženy zpravidla nemohou samy o sobě vymyslet).
4. Překročení dělohy způsobené vícenásobným těhotenstvím, polyhydramniemi, velkým plodem.
5. Akutní infekční onemocnění (chřipka, akutní respirační infekce, angína, pyelonefritida, zejména se zvýšením tělesné teploty atd.)
6. Toxikóza různé závažnosti, zejména nefropatie.
7. Nesprávná nebo nedostatečná výživa (nedostatek vitamínů A, C, E).
8. Chronická onemocnění (hypertenze, diabetes mellitus, hormonální poruchy, onemocnění srdce a ledvin).
9. Tvrdá fyzická práce, chronická stresová situace v práci nebo doma, zranění během těhotenství.
10. Budoucí užívání alkoholu, nikotinu a drog matkou.
11. Mezi rizikové faktory patří také věk nastávající matky mladší 18 let a více než 35 let.

Především se považují za děti narozené v gestačním věku 28 až 37 týdnů, s hmotností do 2500 ga rostoucími do 45 cm.

Existují 4 stupně předčasnosti:

I. Hmotnost dítěte 2000-2500g, výška - 36-37 cm.
II. Hmotnost dítěte 1500-2000 g, výška - 32-35 cm.
III. Váha dítěte 1000-1500g, výška - 31-28 cm.
IV. Váha dítěte menší než 1000 g, výška menší než 28 cm.

Jen před 15 lety neměly tyto děti prakticky žádnou šanci. V té době byl novorozenec s hmotností menší než 1000 g považován za potrat a nikdo za jeho život bojoval. Díky nákupu nejnovějšího vybavení a vyškoleným odborníkům mají dnes „děti ve spěchu“ značnou šanci na přežití. Za účelem vyjít z dítěte je nezbytné, aby kvalifikovaný zdravotnický personál uplatnil maximální odborné znalosti a sílu. Trpělivost a víra rodičů dítěte jsou také důležité, protože nebyl vůbec připraven na narození dítěte..

Fyziologické a psychologické vlastnosti předčasných

Poprvé, okamžiky po porodu, u předčasně narozených dětí si můžete všimnout vnějších rozdílů od dětí narozených včas. Nebojte se toho, stačí si uvědomit, že je to všechno dočasné a brzy se vaše dítě, které bylo plně formováno, stane pro vás nejúžasnějším kusem štěstí. Mezitím je jeho kůže tenká, pomačkaná a vypadá průhledná, protože neexistuje podkožní tuk, ale jak časem plyne, dítě přibírá na váze a nebude se lišit od ostatních dětí. Může mít lehký chmýří nejen na zádech a na bedrech, ale i na obličeji a dalších částech těla je to dočasný jev. Velikost hlavy se může zdát příliš velká ve srovnání s pažemi a nohama. Uši jsou stále docela měkké, mohou se zaseknout nebo přilnout k hlavě. A dlaně a chodidla jsou naprosto hladké, jak říkají lékaři - beze záběru. Aktivita dítěte je snížena, svalový tonus a reflexy nejsou dostatečně vyvinuté.

Jsou to pouze vnější rozdíly, které v průběhu času zmizí, ale existují i ​​jiné rozdíly, které představují hrozbu pro nezralé dítě, a to:

1. Dýchací systém. U plně zdravého dítěte s prvním výkřikem jsou plíce narovnány a zůstávají v tomto stavu, u předčasně narozeného dítěte je obtížnější se narovnat a někdy narovnat a znovu padnout. V tomto ohledu je jejich dýchání nerovnoměrné, povrchní a někdy nedokáže poskytnout tělu dostatek kyslíku. Často dochází k přetížení, které může vést k respiračním onemocněním a plicním onemocněním, jako je například pneumonie. Proto je pro prevenci kongestivních příhod nutné brát dítě častěji a měnit polohu během spánku.

2. Termoregulace. Vzhledem k neúplné tvorbě těla nemá dítě podkožní tukovou vrstvu, proto se takové děti rychle přehřívají, ale také rychle vychladnou. V závislosti na stupni předčasnosti se používají různé možnosti udržování optimální teploty pro dítě. V prvním a druhém stupni předčasnosti se používají topné podložky, zvláštní oblečení a přikrývky, ve třetím a čtvrtém stupni předčasnosti jsou děti umístěny do speciálního inkubátoru, kde se vytváří optimální mikroklima, jak teplota, tak vlhkost. Tam může zůstat od čtyř dnů do několika týdnů.

3. Trávicí systém. Díky špatně vyvinutému svalu, který stlačuje žaludek dítěte, je možná častá regurgitace. K častému otoku dochází v důsledku neúplně tvarovaných svalů stěn žaludku. Laxnost střev a stále slabé břišní svaly často vedou ke špatnému vedení plynů přirozeně, zatímco břicho dítěte je natažené a způsobuje bolest. Prostřednictvím bránice jsou spodní části plic tlačeny směrem nahoru, což brání normálnímu dýchání. Střevní stěny mají zvýšenou permeabilitu, takže dítě snadno asimiluje mikroby a toxiny. Ne zcela zformovaná játra se s „novorozeneckou žloutenkou“, která může vydržet až měsíc, dobře nezvládne.

4. Nervový systém také není plně formován a cítí se sám. Dítě spí dlouhou dobu nebo je vzhůru několik hodin. Mohou se objevit křeče. Dítě reaguje ostrým výkřikem na zahrnutí světla, nečekané klepání nebo hlasitý rozhovor.

5. Díky všem těmto faktorům má dítě velmi slabou imunitu. Je náchylný ke střevním a respiračním infekcím, zánět středního ucha..

Dítě je zpravidla několik měsíců v nemocnici odděleně od matky pod neustálým dohledem zdravotnického personálu. Ale v tomto období je pro něj matka velmi důležitá. Je nutné, aby alespoň několik minut nebo hodin denně cítil vaše teplo, lásku a péči.

Společně jsme „máma plus dítě“

Pro normální vývoj předčasně narozeného dítěte a úzký vztah mezi matkou a dítětem doporučují dětští psychologové tzv. Metodu „klokan“. Spočívá v neustálém tělesném kontaktu matky s dítětem za předpokladu, že na straně dítěte neexistují závažné zdravotní komplikace..

Předčasně narozené dítě leží na břiše nebo hrudi své matky a přikrývá se přikrývkou, takže tráví většinu času. Dítě cítí srdeční rytmus a dechový rytmus maminky, cítí její vůni a vrací se k obvyklým podmínkám nitroděložního pobytu. Maminko teplo pomáhá dítěti, aby neztrácelo další energii, aby se udržovalo v teple. Tato metoda je dobrá nejen pro udržení tělesné teploty dítěte, snížení rizika infekce, ale také pro celkový vývoj dítěte. Jeho srdce funguje lépe, dýchání se zklidňuje a je vyrovnanější, během bdění je zajištěn dobrý spánek a aktivita. Rychle nabírá na váze a je připraven k vybití dříve. A matky mají aktivnější produkci mléka.

Během pobytu v nemocnici by maminka neměla zapomenout na mléko. Podle pozorování lékařů se ti z kojenců, kteří dostali exprimované mléko, rychle zotavili a přibírali na váze, protože poskytuje nejlepší ochranu před infekcí a obsahuje mnoho vitamínů a živin, které potřebuje malé tělo.

Krmíme naše dítě

Když dítě může samostatně kojit prsa, bude nutné zajistit mu nejpohodlnější podmínky, například:

1. Díky stále slabým svalům může být pro dítě obtížné držet bradavku v ústech. Nejúčinnější polohou pro krmení bude tzv. „Pod paží“, ve které dítě snáze uchopí bradavku. Poloha kolébky je také výhodná: dítě se nachází podél předloktí matky a její paže podpírá ramena.

2. Stává se, že v důsledku stále nedokonalé regulace dýchání a polykání a sníženého svalového tonusu u dětí je vzduch polykán, zatímco se začínají dusit a kašel. Chcete-li tomu zabránit, zaujměte sklopnou polohu, nakloňte se zpět a umístěte několik polštářů pro pohodlí. V této poloze se sníží tlak mléka a dítě bude moci regulovat svůj tok.

3. Vzhledem k tomu, že drobky ještě nemají vyvinuté speciální sací struktury, jmenovitě žebrování na obloze a tlusté polštářky na tvářích, může maminka použít metodu „tanečníkova ruka“. Spočívá v matčině ruce, která podpírá líce a bradu dítěte (líce dítěte jsou drženy palcem a ukazováčkem, brada je držena uprostřed a hrudník drží ostatní dva). Při tomto krmení nebude dítě tak často procházet bradavku.

Když se tělo dítěte konečně utvoří a zesílí, je propuštěn domů, kde veškerá péče a odpovědnost za něj leží na rodičích. Předčasně narozené dítě doma vyžaduje hodně pozornosti a zvláštní opatrnosti..

Několik důležitých věcí, o které se doma starat o předčasně narozené děti

1. V domě by neměly být žádné koncepty. Optimální teplota v místnosti je 22-25 stupňů. Dítě by mělo nosit teplé a měkké prádlo a poté zabalit do špinavé přikrývky, přičemž by neustále sledovalo teplotu pod přikrývkami, teploměr by měl ukazovat 30–33 stupňů, zatímco teplota dítěte by měla být 36,5–36,8 stupňů. V budoucnu lze teplotu v místnosti snížit na 20 stupňů. Pokud je tělesná teplota drobků špatně udržována, měli byste vložit topnou podložku zabalenou do plenky do postýlky a umístit ji v bezpečné vzdálenosti od dítěte. Větrání by mělo být povinné, zatímco dítě by mělo být vyvedeno z místnosti. Musíte se také starat o udržování normální vlhkosti v místnosti, protože suchost a vlhkost poškozují zdraví dítěte..

2. Krmení a spánek předčasně narozených dětí závisí na stupni předčasnosti. U stupňů I a II by měly být drobky mladší dvou měsíců krmeni 7krát denně, zatímco by měly být 4 denní spaní po 2–2,5 hodiny; dva až pět měsíců by mělo být krmeno 6krát denně, přičemž každý den má 3 denní spaní po 2 hodiny; a od pěti měsíců do roku se krmí 5krát denně, se 3 spánkami 1,5 až 2 hodiny denně.
U III a IV stupňů by měla být kojena až tři měsíce krmena 7krát denně, zatímco 4 denní spaní po dobu 2,5 hodiny; od tří do šesti měsíců, krmení probíhá 6krát denně, s 3 dny spánku po dobu 2,5 hodiny; od šesti měsíců do roku, drobky mají pět jídel denně, 3 denní spaní po dobu 2,15 hodin.

3. Nedoporučuje se koupat děti narozené s hmotností menší než 1,8 kg během prvních tří týdnů po propuštění. Pokud se narodil s hmotností vyšší než 1,8 kg, může se první koupel provést sedmý den po propuštění. Teplota vody by měla být 38 stupňů. V prvních třech měsících je třeba vařit vodu. Musíte neustále sledovat teplotu vody, k tomu musíte zakoupit speciální teploměr pro regulaci teploty, je také nutné připravit oplachovou vodu a horkou vodu, které lze podle potřeby přidat. Teplota v místnosti by se neměla příliš lišit od teploty v koupelně. Je vhodné nosit dítě přímo do místnosti, otevřít dveře koupelny a nechat dítě plynule přecházet z jednoho tepelného režimu do druhého.

4. Chůze po „speciálních“ kojencích je nebezpečná především prudkou změnou teploty, takže v prvním měsíci je lepší se dostat větráním místnosti. Od druhého měsíce by procházky měly začít od 5 do 10 minut, zatímco teplota vzduchu na ulici by měla být alespoň +25 stupňů, postupně se prodlouží doba pobytu na čerstvém vzduchu na 2-3 hodiny denně. Při mínusových teplotách se procházky nedoporučují..

5. U předčasně narozených dětí, s nimiž byly zapojeny do gymnastiky a masáže, se vyskytovaly respirační virové infekce méně pravděpodobné, svalový tonus normalizoval rychleji a emoční stav se zlepšil. Zatímco dítě má svalovou hypertenzi, je povoleno hladit, což je velmi užitečné pro drobky, protože pomáhá uvolňovat svaly. Takže v prvním měsíci se provádí jemná masáž - hladila. Od 1,5 do 2 měsíců lze masáž kombinovat s gymnastikou, která přispěje k pohybovým dovednostem. Za tři až čtyři měsíce může být dítě vybízeno k převrácení z jedné strany na druhou. Od čtyř do pěti měsíců začněte učit dítě vědomě natahovat hračky a zvedat je. Po pěti až šesti měsících začněte dítě nabádat k aktivnímu procházení. Pokud je dítě již ve svislé poloze ve věku sedmi až osmi měsíců, můžete ho začít povzbuzovat, aby seděl a stál. Od devíti do deseti měsíců může dítě užít podporu, aby se zvedlo, a když se jí drží, vstane a zkusí chodit. Začněte se samostudiem ročně.

Při masáži je velmi důležité nejen fyzický kontakt, ale také psychologický. Komunikujte se svým dítětem, jemně s ním mluvte, zpívejte mu písně.

U předčasně narozených dětí do sedmi let se v místě bydliště zřizuje výdejní dozor. Vyžadují se pravidelné konzultace s neurologem a dalšími odborníky. A v prvních dvou týdnech života a v budoucnu se nutně provádí prevence krivice.

Nebojte se, že vaše speciální dítě v prvním roce života je pozadu ve vývoji plnohodnotných dětí. O dva roky tento rozdíl zmizí. Je možné, že se časem stane neméně slavným než francouzský velitel Napoleon Bonaparte, anglický básník Byron, fyzik a matematik Isaac Newton nebo ruský chemik Dmitrij Mendeleev a velitel Alexander Suvorov..

Předčasné děti: Správná péče

Rodiče dětí narozených předčasně čelí mnoha problémům, protože takové děti potřebují zvýšenou pozornost a zvláště pečlivou péči.

Jaký je rozdíl mezi předčasně narozeným dítětem a ostatními dětmi a jak mu pomoci „dohnat“ jeho vrstevníky?

Předčasně narozené děti

Co je to „předčasně narozené dítě“? Toto není jen dítě, které se narodilo s podváhou.

Předčasnost znamená především „nezralost“ všech orgánů a systémů, neschopnost dítěte oddělit existenci od své matky.

Podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) je dítě narozené dříve než 37–38 týdnů těhotenství s tělesnou hmotností nižší než 2,5 kg považováno za předčasné. Nastávající matky by měly znát některé anatomické a fyziologické vlastnosti těchto dětí, což pomůže pochopit některé mechanismy přizpůsobení a chování dítěte..

Předčasně narozené děti: vzhled

Předčasně narozené dítě se výrazně navenek liší od dítěte narozeného včas. Jeho kůže je tenká, tmavě červená a podkožní tuk je velmi slabý nebo zcela chybí. To vede k vysokému riziku traumatu na kůži, takže veškeré postupy a manipulace s takovýmto dítětem by měly být prováděny co možná nejpečlivěji..

Hlava dítěte je velká vzhledem k velikosti těla, švy mezi kostmi lebky a malým fontanelem jsou otevřené, tj. Mezi kostmi lebky a v oblasti malého fontanelu jsou oblasti, které nejsou pokryty kostní tkání. Velký fontanel je malý kvůli posunutí kostí lebky. Zvonky jsou velmi měkké. Hřebíky jsou tenké, nedosahují k okrajům hřebíků. U dívek labia majora nepokrývají labia minoru, takže můžete vidět široce otevřenou mezeru v sexu fialově červené barvy. U chlapců nejsou varlata dosud snížena do šourku, šourek sám je jasně červený. Pupeční šňůra u těchto dětí zmizí později, přibližně o 10 dní, a v dlouhodobém horizontu se to stane do 5. dne života.

Fungování všech orgánů a systémů předčasně narozeného dítěte je také spojeno s neexistencí určitého období vývoje plodu a zvláštnostmi zrání a vývoje těla v novém prostředí. Vzhledem k nezralosti všech orgánů a systémů: centrální nervové, kardiovaskulární, respirační, trávicí a nepříznivé účinky přenášejí předčasně děti zvláště ostře. Proto mohou být nemoci, které nejsou nebezpečné pro ostatní děti u předčasně narozených dětí, obtížnější.

Dýchací systém

U předčasně narozených dětí rychlost dýchání obvykle překračuje normu a závisí na stupni předčasnosti: čím nižší je tělesná hmotnost dítěte, tím častěji dýchá.

Po propuštění dítěte z nemocnice nebo dětské nemocnice, abyste snížili pravděpodobnost zánětlivých onemocnění dýchacího systému, byste se měli pokusit chránit ho před velkým počtem kontaktů s potenciálně infikovanými příbuznými a známými a omezit okruh kontaktů pouze na členy rodiny. Pro udržení normální mikroklima by však měla být místnost, ve které se dítě nachází, větraná, aniž by však zapomněla na příznivou teplotu.

Kardiovaskulární systém

Plod má specifický oběhový systém, který se v době narození plně formuje kojenců. Předčasně narozené děti, protože se narodily v předstihu, mohou mít různé srdeční abnormality, které způsobují změny srdeční frekvence a zhoršují celkový stav dítěte. Protože kardiovaskulární systém předčasně narozených dětí je citlivý na vnější podněty, musíte se pokusit chránit dítě před ostrými a hlasitými zvuky, například před křikem, hlasitou hudbou.

Nervový systém

K položení mozkových struktur dochází v rané fázi nitroděložního vývoje. Proto se rodí i hluboce předčasně narozené dítě s utvořenými částmi nervového systému, ale proces zrání cest není dosud ukončen, proto je narušeno vedení nervových impulsů do různých orgánů a tkání..

U dětí s lézememi nervového systému, sníženou pohybovou aktivitou a svalovým tonem, reflexy slabými nebo chybějícími, může dojít k nestabilnímu malému záškuhu končetin a brady.

Navíc u předčasně narozených dětí nejsou termoregulační mechanismy nedokonalé: snadno vydávají teplo, ale těžko ho produkují. U dětí narozených předčasně nefungují potní žlázy, pocení chybí, v důsledku čehož se tyto děti snadno přehřívají. Proto by měly být v nejpohodlnějších teplotních podmínkách, aby se zabránilo podchlazení i přehřátí. Po propuštění z kliniky musí být udržován teplotní režim, aby nedošlo k podchlazení a přehřátí dítěte.

Vzhledem k výše uvedeným charakteristikám nervového systému jsou předčasně narozené děti pečlivě sledovány dětskými neuropatology a na klinice jsou těmto dětem předepsány několik preventivních nebo terapeutických masáží. Sama matka však může dělat předčasně narozené dítě gymnastiku a masírovat pomocí jednoduchých technik, které ji pediatr naučí; to pomůže dítěti nejen fyzicky správně rozvíjet, ale také navázat psychický kontakt s matkou, což bude mít pozitivní vliv na utváření nervového systému.

Zažívací ústrojí

Trávicí systém nezralých dětí má řadu funkcí. To je primárně vyjádřeno v nezralosti enzymatického systému. Žlázy gastrointestinálního traktu nevytvářejí správné množství žaludeční šťávy a enzymů. Když mikroorganismy kolonizují gastrointestinální trakt, i malé množství patogenních bakterií u předčasně narozených dětí způsobuje dysbiózu - nesprávný poměr určitých mikroorganismů v gastrointestinálním traktu. Také z důvodu nezralosti nervového systému a přenosu nervových impulzů trpí motor nebo motor funkce gastrointestinálního traktu a zpomaluje se vývoj potravy. Výsledkem jsou problémy s příjmem potravy v různých částech žaludku a střev a jejich vylučování..

Je třeba si uvědomit, že nejlepší a nezbytnou výživou pro nedonošené dítě je mateřské mléko. Proto v případech, kdy je dítě bezprostředně po narození na jednotce intenzivní péče a dostává jídlo skrz kapátko nebo je tak slabé, že nemůže sát, musí její matka přijmout veškerá možná opatření k zachování mateřského mléka.

Kostní systém

I u hluboce předčasně narozených dětí může být kosterní systém vytvořen v době narození, ale mineralizace kostí ještě není úplná, v souvislosti s nimž jsou navíc předepsány vápník a, aby se zabránilo křivici, je navíc podáván vodný roztok vitamínu D..

Předčasně narozené děti se často rodí s netvarovanými kyčelními klouby - dysplázií. Nedostatečný rozvoj kloubů v budoucnu ohrožuje různá narušení motorické funkce, až do zbavení schopnosti samostatně se pohybovat. Proto je nutné tuto patologii diagnostikovat včas a předepsat léčbu. Pro detekci dysplazie je provedeno ultrazvukové vyšetření kloubů, které vám umožní správně diagnostikovat. Pro léčbu v závislosti na stupni zralosti kloubů je předepsáno buď široké zavinování, nebo na sobě vzpěry, nebo - v těžkých případech - imobilizace sádrovými obvazy.

Možná vás bude zajímat článek "Zákeřný virus" na webu mamaexpert.ru

Zdravotní péče

Ne všechna děti narozené dříve než v „oficiálním“ termínu jistě skončí na odděleních specializujících se na kojení předčasně narozených dětí. Při rozhodování o nutnosti umístit dítě narozené dříve než do termínu na jednotce intenzivní péče nebo na intenzivní péči o novorozence berou lékaři v úvahu nejen jeho gestační věk, tj. Gestační věk, ve kterém se dítě narodilo, ale také zdravotní stav. Pokud podle lékařů stav novorozence nepředstavuje ohrožení jeho života a zdraví, je dítě propuštěno domů a matce poskytne veškerá nezbytná doporučení pro péči o něj..

Pokud předčasně narozené dítě vyžaduje lékařský dohled, projde různými fázemi péče a ošetřovatelství.

První fází je resuscitace dětí. V případě významné nezralosti vitálních systémů vstoupí dítě bezprostředně po narození na jednotku intenzivní péče. Pro každé dítě je k dispozici umělé plicní ventilační zařízení, které lze v případě potřeby použít. Na jednotce intenzivní péče jsou děti ve speciálních polích, ve kterých je udržován optimální teplotní režim pro daný gestační věk. Všechny děti jsou připojeny k monitorům, které zobrazují základní parametry života. Pokud se indikátor změní, například srdeční frekvence, pod přípustnou normu, monitor začne vydávat poplachy. Zdravotnický personál je okamžitě opraví a poskytne dítěti nezbytnou pomoc.

Děti, které nemají žádný nebo špatně vyjádřený sací reflex, dostávají během prvních týdnů potravu nasogastrickou trubicí, která se do žaludku zavádí nosními cestami. Poté se do sondy nalije mateřské mléko nebo mléčná směs.

Dítě dostává nezbytnou léčbu - antibiotika, antivirová léčiva, léky, které brání rozvoji dysbiózy atd. Současně se provádí diagnostika a léčba doprovodné patologie, dítě je vyšetřováno různými odborníky - oftalmologem, neurologem, kardiologem atd., Kteří ho jmenují preventivní léčba, která brání rozvoji impozantních komplikací předčasného věku.

Druhou fází je intenzivní péče o novorozence. Dítě je na jednotce intenzivní péče, dokud jeho plíce nejsou schopné nezávislého dýchání. Jakmile dítě začne dýchat úplně sám nebo pokud potřebuje další přísun kyslíku, je převeden do další fáze - na jednotku intenzivní péče o novorozence. Zde je předčasně narozené dítě také umístěno v couvez, ve kterém zůstává, dokud si nedokáže samostatně udržovat tělesnou teplotu a neobejde se bez dodatečného přísunu kyslíku..

Dnes se považuje za prokázané, že během pobytu v nemocnici musí předčasné dítě komunikovat se svou matkou. Dítě by mělo slyšet hlas matky, cítit její teplo, čehož se dosahuje pomocí takzvané klokanové metody. Její podstata spočívá v tom, že dítě je ošetřeno, je v přímém kontaktu s pokožkou matky - na hrudi a žaludku. Maminka si oblékne volné, neotevřené přední oblečení, na dítě si položí plenku a někdy i klobouk. Dítě je umístěno mezi ňadry matky, její šaty jsou upevněny, aby nedošlo ke ztrátám tepla. Teplota dítěte je řízena zdravotní sestrou nebo monitorem. Studie ukázaly, že mateřské teplo dokonale zahřívá dítě a jeho tělesná teplota je udržována na správné úrovni. Dýchání se také stává pravidelnějším a stabilnějším, stejně jako saturace srdce a kyslíku krví. Kromě toho je pokožka dítěte kolonizovaná mikroflórou matky, což přispívá k procesu hojení. S touto ošetřovatelskou metodou můžete postupovat, když dítě v relativně uspokojivém stavu potřebuje umělou termoregulaci a sledování srdečního rytmu a dýchání.

Třetí fází je následné sledování. V mnoha ruských městech se nyní otevírají místnosti pro sledování dětí narozených s extrémně nízkou tělesnou hmotností. Sledování v medicíně je informace o pacientovi shromážděném po ukončení počátečního pozorování, v tomto případě po propuštění z jednotky intenzivní péče nebo ošetření předčasně narozených dětí. Na některých klinikách s velkými regionálními nebo regionálními nemocnicemi jsou katamnézy. Lékař, který pracuje v této kanceláři, má informace o každém předčasně narozeném dítěti, které bylo léčeno na jednotce intenzivní péče, o patologii předčasně narozených dětí. To vše je nezbytné pro sledování zdravotního stavu dítěte, určení potřeby jeho doporučení specialistovi v závislosti na zjištěné patologii, zlepšení kvality života předčasně narozeného dítěte.

Co čeká dítě, které je „spěcháno“, aby se narodilo? Prognóza závisí na stupni předčasnosti. Hluboko předčasně narozené děti jsou léčeny a nadále „ošetřují“ na jednotce intenzivní péče nebo na jednotce intenzivní péče. Pokud se dítě narodilo po 33 týdnech a netrpělo porodem, může být po 7-10 dnech propuštěn domů pod dohledem místního pediatra.

Nezapomeňte, že vaše dítě je stále trochu odlišné od všech, ale časem as vaší pomocí bude schopen dohnat své vrstevníky ve vývoji.

Kojení

Nejlepší výživa pro předčasně narozené dítě je mateřské mléko. Pokud z nějakého důvodu matka nemůže kojit, musí si udržovat laktaci co nejdéle, protože mateřské mléko obsahuje řadu ochranných faktorů, včetně imunoglobulinů, vitamínů, imunologicky účinných látek, bifidus faktoru, laktoferinu, prostaglandiny atd. Je důležité, aby sekreční imunoglobuliny třídy A přítomné v mateřském mléce zajišťovaly lokální ochranu střevních sliznic a inhibovaly vliv patogenních bakterií a virů, jakož i potravinových alergenů. To vše v kombinaci s vyváženým obsahem vitamínů a minerálů vysvětluje jedinečné vlastnosti mateřského mléka, čímž je zřejmý jeho přínos..

Načasování prvního krmení předčasně narozeného novorozence je určeno jeho stavem po narození. Zpožděné první krmení přispívá ke zvýšení počátečního úbytku hmotnosti a může také vést k řadě nežádoucích patologických stavů. Předčasně narozené dítě, které se narodilo v relativně uspokojivém stavu, může dostat první krmení jen několik minut po narození (v tomto případě dítě vysaje několik kapek kolostra) nebo po 4-6 hodinách. Maximální doba „hladového“ období po narození by v žádném případě neměla přesáhnout 24 hodin. Někdy je nutné takové velké zpoždění při jídle, pokud dítě mělo těžkou prenatální asfyxi nebo nitroděložní hypoxii, stejně jako pokud existuje podezření na intrakraniální krvácení, s častým vyplivnutím po pokusu o první krmení..

Předčasné dítě hodně spí a necítí hlad. Krmivo by se mělo krmit každé 2 hodiny nebo podle pokynů lékaře. Krmení takového dítěte je obtížné, někdy to zabere hodně času, protože to saje špatně a pomalu. Matka musí být trpělivá a pozorný, ale neměla by kojit své dítě příliš dlouho, pokud je slabě sající: to dítě unavuje. Je nutné mléko exprivovat a dítě krmit exprimovaným mateřským mlékem. Nezapomeňte na malou kapacitu žaludku u předčasně narozených dětí. Proto v prvních dnech života může být objem jednoho krmiva od 5 ml za den do 15–20 ml ve 3. den života.

Předčasně narozené děti, které dostávají mateřské mléko, zpravidla nepotřebují doplňkové vitamíny, nicméně mateřské mléko obsahuje málo vitaminu D, proto by se měla racionální výživě kojících matek věnovat dostatečná pozornost. V současné době se doporučuje, aby byl vitamin D podáván jako vodný roztok na počátku 10 až 14 dnů života..

Hygienické normy

Školka by měla být udržována v dokonalé čistotě, pleny a ostatní prádlo by měly být pečlivě vařeny. I s malými na první pohled změnami stavu dítěte byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Nejprve byste měli omezit počet lidí, kteří chtějí dítě navštívit, protože předčasně narozené děti se snadno infikují.

Koupání dítěte

 • Koupání by mělo být provedeno pouze po povolení lékaře..
 • Koupání předčasně narozeného dítěte v prvních měsících je možné pouze ve vroucí vodě. Nejprve se do lázně vlije horká voda a poté se postupně zředí studenou vodou na teplotu 37–38 ° C, ale ne méně než 37 ° C.
 • Při plavání by měla být nad vodou pouze hlava dítěte. Mytí dítěte mýdlem by nemělo být více než 1-2krát týdně.
 • Po zákroku je dítěti nadávkována teplou vodou a okamžitě zabalena do vyhřívané plenky nebo ručníku. Otřete dítě velmi opatrně, jemně, aniž byste usrkali pokožku. Podpaží, třísla a záhyby krku jsou mazány rostlinným olejem.

Teplotní režim

Teplotní režim by měl brát v úvahu nedokonalost termoregulace a zvláštní nebezpečí ochlazení dítěte. Teplota vzduchu v porodním sále by měla být nejméně 22–23 ° С. Přemístění předčasně narozeného dítěte z porodnice do nemocnice pro následné kojení může být provedeno již v prvních hodinách života bez zjevných kontraindikací k transportu, jako je intrakraniální krvácení, hemolytická nemoc.

Ve specializovaných odděleních předčasně narozených dětí jsou do boxů umístěny 2-3 děti v boxu. Děti narozené s tělesnou hmotností nižší než 1500 g, jakož i dospělejší, ale vážně nemocná předčasně narozená děti, jsou ošetřovány v inkubátorech - inkubátorech, ve kterých udržují v závislosti na stupni nezralosti a věku dítěte teplotu 32–36 ° С. Relativní vlhkost v inkubátorech během prvního týdne života dítěte se postupně snižuje z 90% na 60–70%. Délka pobytu dítěte v couvezu závisí na jeho individuálních vlastnostech. Všechny lékařské manipulace se provádějí, pokud je to možné, v couveuse. Poloha těla dítěte se periodicky mění a otáčí na druhé straně nebo na břiše.

Teplota vzduchu v komorách se pohybuje od 24 do 26 ° C, místnosti jsou větrány 3–6krát denně. V oddělení 2 etap je nutné dodržovat přísný lékařský a ochranný a hygienicko-epidemiologický režim - provádět mokré čištění, křemění vzduchu a cyklické plnění komor. Je třeba jasně sledovat zdravotní stav kojících matek; nošení zaměstnanci a matkami masky s gázou se změnou každé 4 hodiny; hygienické koupele pro děti, které předepisují individuálně.

Doma je třeba dodržovat také nezbytný teplotní režim. Aby nedocházelo k podchlazení dítěte, měla by být pokojová teplota nejméně 25 ° C, protože když tělesná teplota předčasně narozeného dítěte klesne pod 36 ° C, existuje riziko připojení nebo aktivace latentní infekce..

Do postýlky, kde bude vaše dítě spát, byste měli dát topné podložky nebo lahve s horkou vodou a zabalit je několika vrstvami látky, aby dítě nespálilo. Voda musí být měněna, jak se ochladí. Je nutné rychle změřit teplotu a vyměnit oblečení pro předčasně narozené dítě, aby tepelné ztráty byly minimální.

Ponechat dítě svléknuté na dlouhou dobu není dosud možné. Nosit předčasně narozené dítě by mělo být teplé. Pokud se dítě narodilo několik měsíců před plánem, musí si připravit speciální oblečení: teplá halenka nebo kombinéza s kapucí se dobře hodí. Rukávy musí být našity tak, aby kliky dítěte nezmrzly.

V místnosti, kde se nachází předčasně narozené dítě, je nutné udržovat vysokou vlhkost, aby sliznice očí, úst a nosu nevyschly. Vlhkost můžete zvýšit umístěním několika nádob s vodou v místnosti nebo zavěšením mokrých ručníků. Je lepší použít speciální zvlhčovač, který udržuje konstantní nastavenou vlhkost.

Speciální masáž

Svalová slabost je charakteristická pro předčasně narozené děti a provádění masážních kurzů kompetentním specialistou může zlepšit stav svalového systému dítěte. Rodiče mohou provádět jednoduché masážní techniky po konzultaci s lékařem..

Chůze

Chůze s předčasně narozeným dítětem by se měla provádět pouze za teplého počasí se souhlasem lékaře. Pokud se dítě narodilo v létě, mělo by se jít projít, pouze pokud teplota na ulici není nižší než 24 ° C a počasí je klidné. Chůze s dítětem by neměla být dříve, než se otočí ve věku 2 týdnů. Pro předčasně narozené děti narozené na podzim nebo na jaře jsou procházky povoleny nejdříve 1,5 měsíce po narození. Tělesná hmotnost dítěte by měla být nejméně 2,5 kg a teplota vzduchu by neměla být nižší než 10 ° C. V zimních měsících by předčasné dítě na ulici nemělo být, protože ještě nedokáže tolerovat takový prudký pokles teploty.

Kontakt s matkou

Za posledních 15 let západní neonatologové aktivně využívají a propagují metodu klokanů. Jak již bylo zmíněno, tato metoda zahrnuje úzkou komunikaci mezi matkou a dítětem na principu „kůže na kůži“. Nahé dítě je položeno na holé ňadro matky a obě jsou pokryty plenkami a teplou přikrývkou. Tento postup se provádí hodinu až několikrát denně. Po zbytek času je dítě v kuchyni nebo udržuje teplotu pomocí jiných topných zařízení.

Pokud je to možné, matka by měla s dítětem trávit co nejvíce času. Dítě musí slyšet hlas matky, cítit ji, dotýkat se. Mluvte se svým dítětem tak často, jak je to možné - při jeho krmení, výměně plenky nebo plenky, při masáži, mytí a nemoci z pohybu. Zpívejte uspávanky nebo jen písničky, které znáte. Když dítě slyší hlas mé matky, cítí ji, dítě pochopí, že její matka je poblíž, je v bezpečí a není důvod k obavám. To mu pomůže nahromadit veškerou svou sílu pro rychlou opravu..

Jak ukazují dlouhodobá pozorování, navzdory všem popsaným rysům, s dobrou péčí a náležitou pozorností rodičů a lékařů, se předčasně narozené děti úspěšně rozvíjejí a po 1 roce dohánějí své vrstevníky.

Jak pečovat o předčasně narozené dítě

Děti narozené brzy, vyžadují zvláštní pozornost a péči. Podle statistik je 10% všech kojenců předčasných: jejich výška je menší než 45 cm a jejich hmotnost je až 2500 g.

Těla a vnitřní systémy drobků neměly čas se přizpůsobit nadcházející nezávislé existenci, měly by jim být nápomocny příslušné akce.

Vlastnosti předčasně narozených dětí

Tvorba vnitřních systémů bude záviset na stupni předčasnosti. Rozlišuje se řada klinických příznaků nezralosti kojenců..

 1. Netvořené nebo nevyvinuté podkožní tukové a potní žlázy. Vedou k narušení termoregulace těla (dítě je příliš chladno nebo se přehřívá s mírným kolísáním teploty).
 2. Nepřiměřená struktura těla (zkrácené paže nebo nohy, velká hlava atd.).
 3. Vrásčitá kůže v záhybech, velmi tenká a bolestivá (náchylná k dermatitidě, drozdu atd.). Na chodidlech a dlaních nejsou žádné charakteristické vzory. Nehty jsou málo rozvinuté.
 4. Přítomnost vlasů na celém těle, obličeji.
 5. Malé a postranní fontanely na hlavě jsou otevřené a kosti lebky jsou měkké.
 6. Sexuální znamení jsou nedostatečně vyvinutá (varlata nespadají do šourku, pysky se netvoří).
 7. Neupravený nervový systém může vést ke křečovitému syndromu a v případě hluboké předčasnosti k mozkové obrně. Důležité reflexy u kojenců (reakce na světlo a zvuk, sání, mačkání a uvolnění prstů atd.) Jsou slabé nebo zcela chybí. Existuje nekoordinace pohybů, svalového tónu, chvění rukou (chvění), chvění atd. Děti spí méně a zůstávají vzhůru déle.
 8. Nedostatečně vyvinutá u kojenců a dýchacích cest. Plíce nejsou dostatečně narovnány, dýchání je mělké a časté s periodickými záchvaty apnoe (dočasné dýchání). Na pozadí městnavých respiračních jevů se může rozvinout pneumonie.
 9. Kardiovaskulární patologie u dětí narozených předčasně: neuzavřené oválné srdce, hluk, hypotenze, bradykardie (nízký srdeční rytmus) atd..
 10. Gastrointestinální problémy vznikají při nedostatku speciálních trávicích enzymů. Předčasné dítě tráví jídlo horší, často trpí kolikou, plivá. Má dysbiózu (porušení střevní mikroflóry) a žloutenku (onemocnění jater).
 11. Na pozadí slabé imunity je dítě náchylnější k infekcím a virům (SARS, chřipka atd.).

Prvních 1,5 měsíce života je považováno za život ohrožující, protože jsou možné komplikace:

 • respirační selhání až do úplného zastavení dýchání ve snu;
 • anémie;
 • kyslíkové hladovění mozku;
 • akutní infekční léze, sepse, intoxikace;
 • prudké zvýšení bilirubinu se žloutenkou, které způsobuje poškození mozkových buněk.

V nemocnici jsou děti umístěny do speciálního inkubátoru - do plastové nádoby, kde lékaři udržují teplotu (36-38 ° C) potřebnou pro vývoj, vlhkost (více než 70%), saturaci kyslíkem a sterilitu.

Dítě je sledováno monitorem a vysoce specializovanými lékaři (neurolog, kardiolog, specialista na infekční choroby) a pediatrem. Při absenci sání nebo polykání reflexu jsou děti krmeny trubicí s mateřským mlékem nebo intravenózními roztoky živin..

Obvykle je dítě předepsáno, když dosáhne nezbytných ukazatelů hmotnosti a výšky, normalizuje všechny reflexy a schopnost samostatně stabilizovat tělesnou teplotu..

U dětí s hlubokou předčasností je třeba pečovat o domácí kojení podle doporučení.

Domácí péče

Po propuštění by rodiče měli dítěti poskytnout pohodlné životní prostředí, krmení, chůzi a osobní hygienu.

Mikroklima v místnosti

Teplotní režim je nastaven takto:

 • pokoj - 23-25 ​​° C;
 • pod pokrývkami - 30-33 ° С;
 • tělo dítěte - 36,5-37,4 ° С (měřeno dvakrát denně).

K dalšímu ohřevu dětí se používají gumové vyhřívací podložky (teplota kapaliny do 65 ° C). Jsou zabaleny do plenky a umístěny po stranách dětské přikrývky (vzdálenost od těla 10 cm). Do nohou je umístěna jedna topná podložka. Voda se mění každé 2 hodiny.

 • Lékaři nedoporučují použití vyhřívacích podložek, ohřívačů ventilátorů, UV lamp a dalších zařízení pro vytápění místnosti, protože suší vzduch.
 • Vlhkost by měla být kolem 50%. Chcete-li jej změřit, zakupte vlhkoměr a umístěte jej do místnosti ve výšce 1,5 m. Udržujte vlhkost zvlhčovačem.
 • Pravidelně větrejte školku a provádějte mokré čištění (dítě musí být z místnosti odstraněno).
 • Umístěte ohrádku tak, aby na dítě nespadlo přímé sluneční světlo (citlivá pokožka). Odstraňte z postýlky hračky a cizí předměty, které by mohly poškodit jemnou pokožku a ztěžovat dýchání.
 • Vyhněte se spánku na břiše, protože se zvyšuje riziko syndromu náhlé smrti. V aréně je umístěna pevná ortopedická matrace, polštář je odstraněn.

Kontakt s rodiči

Předčasně narozené děti by měly být v těsném a pravidelném kontaktu se svými rodiči, měly by cítit teplo jejich těla, dýchání a srdeční tep. Od 30 týdnů a s hmotností 1,1 kg nebo více se používá klokanová metoda.

Rodič se svléká do pasu, zaujme vodorovnou polohu a nahé dítě si položí na hruď. Nahoře pokryté přikrývkou.

Úzký kontakt poskytuje wellness masáž, kterou rodiče studují v nemocnici. Hladké pohyby s použitím dětského oleje a gymnastika končetin vám umožní obnovit svalový tonus, zajistit normální vývoj kloubů a vazů. Masáž se provádí jednu hodinu před nebo po krmení, ale ne po spánku.

Krmení

Předčasně narozené dítě není schopno vysát správné množství mléka. Proto by se měl krmit pomalu, dávat pauzu, podepřít hlavu a ramena. Také by mělo být zajištěno úplné ticho a tlumené osvětlení..

Frekvence stravování je asi 8-10 za den (tj. V noci). Přestávka mezi krmením je asi 2 hodiny. Zbývající mléko musí být vyjádřeno s možností pozdějšího krmení.

Ujistěte se, že ovládáte regurgitaci, jak se zvyšuje pravděpodobnost aspirace zvracení.

Pokud má máma potíže s kojením, jsou děti přemístěny do speciální směsi, která vyhovuje předčasně narozeným dětem. Krmení se provádí z láhve se speciální měkkou bradavkou.

Pro posouzení stupně nasycení by měla být drobenka pravidelně vážena. Také kontrolujte příjem železa, abyste předešli riziku anémie.

Koupání a hygiena

Rodiče musí dodržovat následující hygienická pravidla předčasně narozeného dítěte.

 1. Každodenní ranní toaleta se koná (obličej se umývá, uši a nos se otírají).
 2. Po stolici se dítě umývá pod teplou tekoucí vodou.
 3. Oblečte dítě rychle, aby teplo neodcházelo.
 4. Zadek musí být volný, aby nedošlo k vymačkání končetin.
 5. Oděvy jsou prát v dětském prášku při 60 ° a také žehleny.

Možnost první koupele určuje lékař

V prvních měsících musíte dítě vykoupat v teplé (asi 37 °) převařené vodě. Současně by měl být vzduch v koupelně také zahříván na 25 °. Se souhlasem lékaře je možné použít odvar z bylin (šalvěj, levandule, valeriána, heřmánek atd.). Můžete také použít hypoalergenní dětské mýdlo dvakrát týdně..

Ihned po procedurách s vodou je dítě zabaleno do teplého ručníku a jemně třeno masážními pohyby. Záhyby jsou ošetřeny dětským olejem a mastkovým práškem..

Procházky

První procházky budou záviset na ročním období a stupni předčasnosti. Pokud dítě získalo 1,5 kg, pak v teplé sezóně (od 25 °) může být odebráno ve 3. týdnu života. Doba chůze není delší než 15 minut. Denní čas se zvyšuje o 5 minut a zvyšuje se na hodinu a půl.

Na podzim a na jaře (teplota od 10 °) procházky začínají tělesnou hmotností 2,5 kg.

V zimě (teplota 0-10 °) je dítě vyjmuto, když dosáhnou věku dvou měsíců a váží 3 kg. Doba chůze není delší než 20-30 minut.

V chladu s předčasnými drobky nekráčejte.

Závěr

Rodiče hrají důležitou roli při přizpůsobování předčasně narozených dětí jejich životním podmínkám..

Kromě udržování mikroklimatu, hygieny, krmení a chůze musí maminka a táta pečlivě sledovat zdraví dítěte, kontrolovat výšku a hmotnost a navštívit lékaře včas..

Předčasné dítě vyžaduje dohled pediatrem, neurologem a kardiologem, rutinní očkování.

Dítě, které se narodilo, uspěje, vyroste jako zcela zdravé a normálně vyvinuté dítě, pokud jí bude poskytnuta odborná péče.

Články O Neplodnosti