Hlavní Výživa

Sen o budoucí matce: které si představují

Poruchy spánku se vyskytují u 80% těhotných žen. To je vyvoláno emoční nestabilitou a fyziologickými změnami, ke kterým dochází u těla a těla ženy. Abychom chránili dítě před nepříjemnými důsledky nitroděložní hypoxie, je třeba si během nočního odpočinku postupně zvykat na nové pózy..

Příčiny neklidného spánku u těhotných žen

První týdny po početí žena neustále spí. Důvodem je skutečnost, že tělo se začíná znovu budovat a utrácet více energie. Díky zvětšené děloze dochází k nepohodlí, hormonální pozadí se mění. Proto ve druhém trimestru dívka trpí nespavostí, má noční můry a projevy ospalosti se zhoršují. Příčiny tohoto stavu jsou následující:

 • fyziologické změny;
 • zvýšená produkce progesteronu, prolaktinu, oxytocinu, adrenalinu;
 • nestabilní emoční stav, zvýšená úzkost;
 • toxikóza, preeklampsie, křeče, chrápání, pálení žáhy;
 • míchání dítěte;
 • nepříjemné držení těla pro spánek, zejména v posledním trimestru;
 • časté močení.

Také neklidný sen je vyvolán nepříjemnými pastely, pevným oblečením, cizím hlukem. Během těhotenství žena cítí teplo citlivěji a nemůže to snášet. Proto, pokud je ložnice dusná, bude velmi těžké usnout.

Výběr správného držení těla pro noční odpočinek pro nastávající matky

Od prvních dnů, kdy žena otěhotněla, musí zcela přehodnotit svůj životní styl. Dívka odmítá špatné návyky, fyzickou aktivitu, mění výživu. Také změny se týkají oblíbených póz, ve kterých spí. Díky zvětšujícímu se břiše se obvyklá poloha stává pro dítě fyzicky nepohodlná a nebezpečná. Chcete-li dostatek spánku i v pozdějším termínu, musíte jít spát správně.

Do 12 týdnů můžete spát, jak chcete, s počátkem 7 měsíců těhotenství je žena omezena pouze na odpočinek na boku. Aby příští ráno celé vaše tělo neubližovalo, musíte pravidelně měnit svoji polohu.

Nebezpečné pozice

Pro těhotné ženy jsou nebezpečné polohy při spaní, které jsou zcela vyloučeny. Ženy, které i nadále sledují své zvyky, zvyšují riziko nitroděložních patologií. Nemůžete ležet na zádech, zejména když plod začne rychle přibírat na váze. Budoucí matka bude neklidně spát a dítě bude trpět nedostatkem kyslíku.

Pokud pravidelně odpočíváte na zádech nebo žaludku, bude to mít následující následky:

 • fetální hypoxie;
 • pánevní nebo příčná prezentace;
 • zvýšená aktivita dítěte, propletení pupeční šňůry;
 • závratě, ztráta vědomí, apnoe;
 • snížení krevního tlaku;
 • křeče
 • otoky nohou, rukou, obličeje;
 • oběhové poruchy v pánvi;
 • bolest dolní části zad.

Během prázdnin doporučujeme sledovat svůj stav a polohu. To však neznamená, že by žena neměla spát, aby nedošlo k náhodnému poškození dítěte a sebe sama. Zatímco je plod uvnitř ochlupení, ochrání se před vnějším tlakem. Je nemožné ležet na břiše od 22 týdnů, těhotná žena je nepříjemná, proto tuto pózu nezávisle odmítá.

Omezení v polovině těhotenství

V časném těhotenství je dovoleno používat obvyklé polohy. Střední těhotenství je nejpříznivější a nejbezpečnější období. V této době žena nezažívá toxikózu, méně emotivní. Nejméně od 18 do 28 týdnů stížností na neklidný spánek. Zatímco bříško je malé, můžete si krátce spočinout na zádech.

Pozdní zákazy

Ve třetím trimestru se objeví velké břicho, díky kterému je pro ženu obtížné dýchat, chodit, sedět a spát. Aby nedošlo ke zhoršení stavu a nepoškození vyvíjejícího se plodu, dodržujte následující pravidla:

 1. Spát na břiše, je to traumatické.
 2. Pravidelný spánek na zádech narušuje normální průběh těhotenství, dochází k častému stlačování dolní dutiny.
 3. Minimalizujte spánek na pravé straně, protože zvětšená děloha v této poloze vyvíjí tlak na ledviny. Pokud byla u ženy diagnostikována cystitida nebo pyelonefritida před těhotenstvím, může tlak vyvolat relaps onemocnění.

Je velmi obtížné vybrat si pohodlné a bezpečné polohy pro spaní během těhotenství v posledních měsících. Žena bude muset obětovat své pohodlí pro dítě na krátkou dobu.

Spát na levé straně

Nejlepší pozice doporučené pro spánek a denní odpočinek během těhotenství jsou poloha na boku a také odpočinek s polštářem vloženým mezi nohy. Od 36 týdnů je nutné ležet častěji na levé straně, protože vena cava prochází podél pravé strany dělohy. Pravidelné mačkání cévy vede k poruchám oběhu.


Spánek na levé straně ovlivňuje těhotenství následujícím způsobem:

 • dostatečný přísun kyslíku do plodu;
 • snížení otoků, normální fungování ledvin;
 • snížená srdeční zátěž;
 • zdravý a zdravý spánek;
 • nedostatek bolesti v dolní části zad a pánve.

Pokud ultrazvukové vyšetření ukázalo boční zobrazení plodu, gynekolog by vás měl upozornit na funkce spánku. Nemůžete spát na straně, na které je dítě zadek. Proto, pokud je na levé straně, musí být těhotná žena položena na její pravou stranu.

Nejlepší pozice pro ženu čekající dítě

Pokud žena nepohodlně spí na boku, můžete zkusit relaxovat v polosedě. Pod záda a hlavu musíte dát polštáře. Vena cava tedy není vymáčknuta, děloha nepřichází do styku s bránicí, dušnost a ochabnutí zmizí.

Chcete-li zmírnit otoky a únavu z nohou, můžete pod sny položit měkký váleček. Tato poloha pomáhá snižovat zátěž, a tím zabraňuje vývoji křečových žil. Hlavní věc je, aby vás pohodlně. Pokud trpíte pálením žáhy, doporučujeme ležet častěji na levé straně. Pokud dojde k nadměrné fetální aktivitě, změňte polohu.

Další pózy povolené během těhotenství

Bohužel je výběr polohy pro spánek fyziologicky omezen funkcemi. U velkých velikostí břicha v důsledku předního připevnění placenty nebo vícenásobného těhotenství je nejsprávnější poloha sklopná. Až do třetího trimestru si můžete přitahovat nohy k hrudi. Aby nedošlo ke křečím, neprotahujte se.

Pokud žena v těchto pozicích nedostane dostatek spánku a cítí se unavená, je nutné věnovat pozornost dalším příčinám rozvoje neklidného spánku. Při odpočinku na pohodlné posteli je vhodné si koupit ortopedickou matraci a speciální polštáře pro těhotné ženy. Když se připravujete na spánek, vypněte světlo všude, televizor, uveďte telefon do tichého režimu.

Během odpočinku byste neměli neustále sledovat svoji polohu a pokud je pozice špatná, není třeba se obávat stavu dítěte. Dodržování těchto pravidel vám umožní zcela odpočívat, což přispívá ke zdravému a dobrému spánku..

Nejpohodlnější pozice pro denní odpočinek

Těhotná žena potřebuje denní spánek, aby si plně obnovila svou sílu, zejména pokud pokračuje v práci nebo v noci chybí. Nejpohodlnější poloha je sklopná. Pokud nechcete spát, můžete sedět na měkké židli. Pro větší pohodlí položte polštář pod záda a položte nohy na obláček.

Pokud dívka trpí nespavostí nebo neklidně spí, je nutné opustit denní spánek. Jednou z příčin poruchy může být nedostatek fyzické aktivity během denního světla. Lepší po obědě dělejte, co máte rádi, přečtěte si knihu, vydejte se na čerstvý vzduch.

Použití polštářů pro těhotné ženy

K zajištění správné polohy během spánku doma můžete použít obyčejné polštáře. Musí být umístěny pod krk, spodní část zad, nohy. Tento design je nepohodlný, protože když změníte postoj, musíte válečky posunout na dlouhou dobu.

Existuje mnoho speciálních zařízení, která pomohou těhotné ženě zaujmout pohodlnou polohu a dobře spát. Jsou vyráběny polštáře s různou výplní a tvarem. Při jejich nákupu zvažte velikost postele.

Použití polštářů usnadňuje držení správné polohy pro spaní během těhotenství:

 1. Na levé straně. Položte polštář mezi vaše nohy, nohy by měly být v pohodlné poloze pro vás. Pro takovou pózu je vhodný jakýkoli tvar válce.
 2. Na pravé straně. Polštář je umístěn pod žaludek a levou nohu. Nejpohodlnější je tvar písmene U, který vám umožňuje měnit polohu během noci, aniž by se válec otáčel.
 3. Ležící. Polštář by měl být umístěn pod krkem, zády, spodními zády, doporučuje se také mírně zvednout nohy. Pro takovou pózu je nutné zvolit objemné válce ve tvaru písmen G, C, O.


Pokud máte silnou bolest v dolní části zad, měli byste se před výběrem poradit se svým gynekologem. Při absenci sklonu k alergiím na syntetika je lepší koupit polštář vyrobený z expandovaného polystyrenu nebo holofiber. Tato plniva si zachovají svůj tvar, v průběhu času se nezmění..

Během těhotenství se ujistěte, že nevylučujete nebezpečné polohy při spaní, které stlačují váš žaludek nebo dolní dutou žílu. Nevzbuďte se každou hodinu a ovládejte se, poslouchejte své pocity. Pokud se dítě začne aktivně pohybovat, je nutné změnit polohu. V posledním měsíci, zejména se zvýšeným tónem, bolestí zad a gestózou, je nejlepší spát na levé straně.

Jak spát během těhotenství

Když má žena dítě, je užitečné vědět, jak správně spát během těhotenství. Závisí na tom kvalita odpočinku, blaho budoucí matky a dítěte. Užitečné informace uvedené v tomto článku..

Během těhotenství dochází k problémům se spánkem. Charakteristickými symptomy byly zpočátku silná slabost, únava a ospalost. Nepohodlí je spojeno se zvýšením hladiny progesteronu a změnou hormonálních hladin..

Správná poloha těla ovlivňuje bezpečnost dítěte a je spojena s dobou těhotenství.

 1. V prvních 3 měsících si můžete vybrat jakékoli vhodné místo. Na konci 11 týdnů se nedoporučuje ležet na břiše. To negativně ovlivňuje krevní oběh. Pokud je těhotenství vícenásobné, neměli byste si spočívat na břiše.
 2. Ve 2. trimestru je žaludek zaoblený, takže ležící na něm nebude fungovat. Pohodlně se nachází na boku a na zádech.
 3. Od 25 týdnů do porodu by měla být poloha pro spaní během těhotenství pohodlná. Padá lépe na levou stranu, protože na pravé straně existuje nebezpečí rozdrcení močovodu. To může způsobit pyelonefritidu, závratě, bolest v bederní oblasti..

Pokud jste ve správné a pohodlné poloze, zbytek bude plný a kvalitní. Rovněž se sníží riziko otoků, oběhových poruch..

Kromě držení těla se doporučuje věnovat pozornost těmto faktorům:

Dodržováním všech pravidel se můžete vyhnout nepříjemným projevům, nepohodlí, nebezpečným komplikacím.

Jak nespát

Každá žena toleruje změny v těle různými způsoby s nástupem těhotenství. Zpočátku to neovlivňuje spánek a odpočinek. Nepohodlí se obvykle objevuje od druhého trimestru.

Vzhledem k fyziologickým změnám by dívka měla vědět, jak spát těhotná, aby nedošlo k poškození dítěte.

Nesprávně zvolená poloha může během dne způsobit bolesti hlavy, závratě, toxikózu, slabost, malátnost, ospalost. Blaho budoucí matky a dítěte závisí na kvalitě odpočinku.

Na zádech

Nedoporučuje se póza na zádech a usínání v ní. V tomto případě zvětšená děloha komprimuje genitální žílu, která prochází páteří. Tuto pozici lze použít pouze při změně pozice.

Přední gynekolog řekne, jak v posledních fázích těhotenství spát, nebo vysvětlit budoucím rodičům ve speciální škole.

Na břicho

Je zakázáno být v takové pozici od 11 týdnů po početí. Důvodem je skutečnost, že se děloha neustále zvětšuje.

Je důležité vyhnout se mačkání, které může způsobit potížím s tokem živin a kyslíku k dítěti. To také vede k poruše u matky.

Jak může

Když žena zjistí, že se stane matkou, je zajímavé, jak správně spát během těhotenství. Na čem přesně závisí její blaho a vývoj dítěte.

V raných stádiích neexistují žádná významná omezení a zákazy. Proto si můžete vybrat pózu, která je pohodlná. Ve druhém trimestru je lepší zaujmout pozici na boku. To vám umožní uvolnit svaly a rovnoměrně rozložit zátěž..

Během noci se pozice mění několikrát. Nastávající matka nezávisle volí, jak nejlépe relaxovat, ale stojí za zvážení doporučení lékaře.

Pozdní doporučení:

 • na levé straně - bezpečně po celou dobu těhotenství;
 • na pravé straně je umožněno hlavně měnit polohu, při otoku dolních končetin se navíc používají polštáře.

Nejpříznivější postoj leží na jedné straně, spodní noha je rovná a druhá je ohnutá. Toto uspořádání přispívá k normálnímu krevnímu oběhu, rovnoměrně distribuuje zátěž..

Speciální polštáře vám pomohou usnout a relaxovat. Doporučují se umístit pod nohy, žaludek nebo záda. Vzhledem k neustálému růstu dělohy a nárůstu zátěže na celém těle pomohou tato zařízení při vytváření pohodlí.

Existují speciální měkké výrobky ve formě půlměsíce. Jsou velké, v souladu s lidským růstem. Žena takový polštář obejme a zároveň podporuje její žaludek, hlavu, nohy.

Doporučení

Volba správné, bezpečné a pohodlné polohy je hlavní věcí pro dobrý odpočinek. Určují to podle gestačního věku a rady lékaře.

Je důležité vzít v úvahu, že zdravý spánek ovlivňuje pohodu nastávající matky a vývoj plodu. Nesprávné držení těla může vést k různým poruchám. Proto je nutné dodržovat užitečná doporučení..

 1. Prádlo. Měl by být vyroben z hypoalergenního materiálu nebo přírodních tkanin. Nemají ostré aroma, jasně prolévající květiny. Je důležité sledovat čistotu a hygienu. Pro mytí je lepší zvolit dětský prášek.
 2. Polštáře Kromě dalších produktů ve formě půlměsíce si také vyberte hlavní polštář. Silikonové výrobky se snadno čistí, opakují tvar hlavy a rychle se vracejí do původní podoby. Materiál nezpůsobuje alergické reakce..
 3. Deka. Přístřešek by měl být zakryt přikrývkou, která odpovídá teplotnímu režimu v místnosti. Pod ní by nemělo být horké nebo chladné. Plnivo může být vyrobeno z přírodních hypoalergenních materiálů. Měly by být pro tělo příjemné, neměly by způsobit podráždění..
 4. Výživa. Před spaním v noci se nedoporučuje konzumovat velké množství jídla a pití. To naruší trávení a naruší noční odpočinek. Tam je pálení žáhy, a to zejména v pozdějších fázích. Velké množství tekutiny vede ke vzniku otoku dolních končetin.
 5. Doba trvání Úplný odpočinek by měl trvat alespoň 8 hodin v noci. Doporučuje se odpočívat během dne, nejméně 1 hodinu. Pak se žena bude cítit dobře a vesele, projevy toxikózy se sníží.

Nastávající matky se diví, na které straně je nejlepší pro těhotné ženy spát. Od 25. týdne byste měli dávat přednost levé straně. Pravá strana se obvykle používá ke změně polohy a krátkodobému uvolnění..

Pokud dívka trpí nespavostí, je nutné se poradit s lékařem. Nedostatek klidu negativně ovlivňuje pohodu a může být nebezpečný pro vývoj plodu.

Během těhotenství je tělo obnoveno a čelí změnám, které ovlivňují obvyklý způsob života. Proto zacházejí se zdravím zodpovědně. Spánek je v tomto případě velmi důležitý..

Chcete-li vyloučit jeho porušení, je třeba zvážit, jak správně spát během těhotenství, a také používat speciální zařízení.

Nejlepší pozice pro spaní během těhotenství

Není žádným tajemstvím, že normální fungování těla vyžaduje dobrý spánek, a to je zvláště důležité pro ženy během těhotenství. Ale právě v tomto období se často objevují problémy se spánkem: buď se mění hormonální pozadí, pak velká bříško neumožňuje, abyste se cítili pohodlně, pak různé myšlenky ruší...

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Problémy se spánkem u nastávajících matek se ve skutečnosti vůbec neobjevují. Neměli byste však být v noci mučeni při pokusech usnout, ale měli byste se pokusit tento proces zavést a musíte se postarat o to, abyste si dopřáli celou noc. Zde jsou některá nejdůležitější pravidla, která vám pomohou překonat nespavost:

Předčasné těhotenství spí

V časných stadiích těhotenství, až 16 týdnů, je možné spát na zádech. Je to pohodlné a bezpečné. Po 16 týdnech je nejlepší tuto polohu na spaní nepoužívat..

Také až do 12týdenního období je povoleno spát na břiše: děloha se ještě nezvýšila. Později by však tato pozice měla být kategoricky vyřazena..

Boční poloha je optimální pro těhotné ženy v raných a pozdních stádiích..

Pózy na spaní v druhém trimestru těhotenství

Druhý trimestr je považován za nejpohodlnější z hlediska blaha žen. Pro spánek jsou povoleny pouze pózy na straně. Spánek na zádech a zejména na břiše je považován za nebezpečný. Póza na zádech vede k vymačkání vena cava. Z tohoto důvodu bolest hlavy a otok. Spánek na břiše může poškodit dítě, protože narušuje krevní oběh v děloze.

Pozdní těhotenství představuje

Optimální poloha pro spaní v pozdním těhotenství je na levé straně. Toto je nejbezpečnější pozice pro mámu a dítě. To může být střídáno s představovat na pravé straně, ale ne na dlouho. V této poloze se může zhoršit zásobování krví děložním placentem a dítě trpí nedostatkem kyslíku. Začne se „bát“, aktivně strká a to je pro matku signál, že potřebuje změnit svou pozici.

Nejlepší je použít jako polštáře dva polštáře. Tvrdý pod dolní částí zad a měkký pod žaludkem. To pomáhá dítěti udržet správnou polohu v bříšku..

Obecná doporučení pro zlepšení spánku

Trvání a kvalita našeho spánku je do značné míry určována správným režimem a chováním během dne. Proto je nutné začít boj o celonoční odpočinek ráno. Pokud je nastávající matka zvyklá spát nějakou dobu během dne, můžete se pokusit vzdát se denního spánku na několik dní nebo alespoň snížit jeho čas - možná toto opatření bude stačit a noční spánek bude obnoven.

Je třeba dát pozor, aby nedošlo k přepětí. Únava nahromaděná během dne nevede vždy ke zdravému spánku, často se po náročném dni žena prostě nemůže uvolnit. Neměli byste předem myslet na nespavost jako nevyhnutelný stav, strach z nočního utrpení může situaci ještě zhoršit a zabránit usínání. Večer se nedoporučuje dělat věci, které vyžadují fyzické a intelektuální úsilí. A samozřejmě byste neměli v noci sledovat akční filmy, hororové filmy, thrillery nebo negativní televizní pořady.

Během dne je vhodné, aby nastávající matka provedla sadu jednoduchých fyzických cvičení, která může váš porodník-gynekolog doporučit. Turistika, zejména před spaním, a plavání v bazénu, pokud neexistují zdravotní kontraindikace, jsou velmi užitečné..

Pro lepší noční spánek a snadné usínání můžete vyzkoušet relaxační procedury, například si zahřejte teplou koupel s několika kapkami levandule, růže, meduňky, jasmínu, heřmánkového esenciálního oleje. Používají se samostatně i ve směsi. Chcete-li aromatizovat vzduch, můžete použít speciální aroma lampu nebo ji umístit na rohy polštáře nebo vložit ubrousek nasáklý éterickým olejem do hlavy postele. Nastávající matka také může požádat svého manžela nebo někoho blízkého, aby udělal relaxační masáž před spaním. Tento postup zmírní bolest zad a dolní části zad, masáž nohou a kotníků pomůže vyhnout se křečím.

Pro rychlejší usínání se doporučuje nastávající matce soustředit se na její dech a pomalu a zhluboka se nadechnout. Relaxační hudba nebo zvuky přírody - hluk lesa, příboje, moře nebo deště - hodně pomáhá..

Před spaním můžete potřít pokožku břicha pleťovým krémem, což zabrání vzniku svědění.

Neměli byste jíst těžká vysoce kalorická jídla krátce před spaním (nejpozději 2 hodiny před spaním) nebo přejídáním, bude to obtížné usnout a způsobit pálení žáhy.

Nedoporučuje se pít hodně v noci, což pomůže méně často vstávat v noci na záchodě.

Silné černé a zelené čaje by se neměly opíjet večer, protože mají tonizující účinek..

Před spaním je vhodné vypít sklenici teplého mléka, můžete přidat skořici, trochu medu nebo cukru, nebo čaj z bylin (heřmánek, meduňka, tymián, máta, které mají relaxační účinek)..

Mléko obsahuje tryptofan, který lze nazvat mírnou přírodní pilulkou na spaní - tato látka má uklidňující, sedativní účinek a med přispívá k jeho rychlému pronikání do krve. Před spaním můžete jíst malý sendvič s vařenou krůtou (maso tohoto ptáka je také bohaté na tryptofan), navíc je užitečné zavést do vaší každodenní stravy více potravin bohatých na tuto aminokyselinu. Jedná se o všechny druhy červeného masa, sýrů, ořechů, ryb, vajec, mléčných výrobků, banánů.

Je vhodné telefon odpojit, včetně mobilního, nedoporučuje se umístit vedle vás, protože elektromagnetické vlny mohou ovlivnit kvalitu spánku a obecně celého těla..

Ložnice by měla být v pohodě (je však nutné se vyvarovat podchlazení nohou - můžete spát v ponožkách), bude to snazší usnout.

Vyberte si oblečení na spaní z přírodních materiálů, nemělo by to omezovat pohyb a dýchání.

Matrace a postel by také měly být pohodlné. Ortopedická matrace pomáhá dobře spát a přispívá ke správné poloze páteře a uvolnění svalů. Můžete si koupit speciální polštář pro těhotné ženy ve tvaru půlměsíce. Doporučuje se položit mezi nohy, pod žaludek a pod hlavu. Můžete také použít několik malých polštářů..

Pokud dítě začne tvrdě tlačit nebo je aktivnější, zkuste změnit polohu těla. Může to být způsobeno tím, že v důsledku nepohodlného držení těla se přívod krve do drobků zhoršil, ale také se stává, že je prostě vzhůru, pak musíte počkat, až se uklidní.

Pokud jde o užívání léků k potírání nespavosti během těhotenství, jsou většinou kontraindikovány, protože mohou mít negativní vliv na plod, hromadit se v těle a způsobit zhoršenou funkci jater a ledvin. Léky může předepisovat pouze lékař, a to pouze podle přísných indikací.

Na které straně spát během těhotenství?

Doba čtení 7 minut

Každá žena v tak důležitém období života, jako je dítě, by měla mít plný odpočinek. Spánek těhotných žen: zdravý spánek pro každou osobu je nejméně 8 hodin, pak se toto tvrzení vztahuje na těhotné ženy. Při plánování dovolené byste měli věnovat pozornost takovým maličkostem, jako je povědomí o tom, na které straně spánku během těhotenství. Koneckonců, spící pozice pro těhotnou ženu hraje důležitou roli, protože záleží na tom, zda bude pro dítě i pro matku pohodlná. Na které straně můžete a měli byste během těhotenství spát, aby nedošlo k nepohodlí dítěte? Pokusme se tento problém v tomto článku pochopit..

Správné držení těla pro spaní během těhotenství

Každý člověk má pohodlný postoj pro noční spánek, do kterého přijde na dlouhou dobu. Těhotné ženy se však musí přizpůsobit změněné poloze a ne vždy je jejich oblíbené místo vhodné a pohodlné pro spaní. Kromě toho mohou být některé pózy pro dítě nebezpečné nebo tak nepohodlné, že není pravděpodobné, že usnou..

V prvních týdnech těhotenství žena nezpůsobuje nepříjemnosti, takže ani nemusí přemýšlet o tom, jakou polohu a na které straně během těhotenství spát. Odpočinek v prvních 12 týdnech je k dispozici v jakékoli poloze. Ale brzy, jak bříško roste, bude žena muset upravit svou pozici ve snu. To je překvapivé, ale držení těla nastávající matkou ve snu může přispět k normálnímu vývoji plodu a zabránit mu..

Není toho na výběr. Vzhledem k tomu, na které straně je lepší během těhotenství spát, dospěla žena k závěru, že častěji potřebujete spát na levé straně. Tato pozice pomáhá dítěti získat správné množství užitečných látek, protože krevní oběh v této poloze není narušen a nenarušuje tok kyslíku do těla. Žena leží na levé straně a chrání její játra před vymačkáním, což zlepšuje funkci srdce. Samozřejmě nebudete schopni spát na jedné pozici, takže během noci musíte svou polohu několikrát změnit.

Pokud je plod odebrán v příčné poloze uvnitř dělohy, doporučuje se spát na straně, na které se nachází hlava dítěte. Ale na které straně během těhotenství spát, pokud je dítě v pánevní prezentaci? V tomto případě je nutné se v noci otočit ze strany na stranu 3 až 5krát.

Jak spát během těhotenství: tipy

Zjistili jsme, na které straně spánku během těhotenství jsme zjistili, že nejoptimálnější postoj leží na levé straně. V raných fázích se těhotné ženy stočí do pozice, která podporuje klidný spánek. Se zvyšujícím se termínem se však možnost skládání do této polohy snižuje, protože se zvyšuje děloha a ohyb páteře v dolní části zad, což nutí nastávající matku zaujmout přímou polohu ve snu. Ale co dělat, když z dlouhého pobytu na jedné straně začíná v kyčlích bolet?

Pokud máte bolesti v kyčlích, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Pokuste se zaujmout pozici, ve které nebudete striktně na vaší straně, ale mírně se opřete. Polštář z objemné tkaniny lze umístit pod záda pro stabilní polohu.
 2. Ohýbejte kolena a vložte mezi ně malý polštář.
 3. Matraci zakryjte přikrývkou nebo silnými matracemi, aby byla matrace pohodlnější.
 4. Mnoho žen se cítí pohodlněji s nohama nebo rukama na svých manželech..

Těhotný spánek: jak zůstat vzhůru během těhotenství?

Na které straně spánku během těhotenství není možné? Toto není jediná starost ženy. Je spánek povolen na zádech? Mnoho lidí ráda spí na zádech, takže je důležité vědět, co mohou těhotné matky v týdnu dělat, aniž by poškodily vývoj plodu. Spánek na zádech je bezpečný v první polovině těhotenství.

Ale po 22 týdnech těhotenství musíte změnit své preference. Mezi dělohu a páteř je největší nádoba v těle - spodní vena cava. Tato loď se zabývá transportem krve z končetin a trupu osoby do svého srdce. Během těhotenství plod vyvíjí další tlak na vena cava, díky čemuž existuje riziko rozvoje syndromu dolní duté veny, se silným upnutím cévy.

Když se objeví žíla, objem cirkulující krve se sníží. Tento stav je v těle hodnocen jako velká akutní ztráta krve, která vede k výskytu následujících příznaků:

 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • obecná slabost;
 • stav podobný hypovolemickému šoku;
 • neschopnost plně dýchat.

Tato podmínka je velmi nebezpečná pro vývoj dítěte uvnitř matky: dítě postrádá kyslík, který ovlivňuje jeho celkovou pohodu. Z tohoto důvodu je spánek na zádech během těhotenství zakázán. Během normálního odpočinku nebo během ultrazvukového zákroku může žena, která se cítí špatně, okamžitě změnit svou polohu. Během spánku však mohou být reakce neviditelné, takže spánek na zádech je nebezpečný pro těhotnou ženu i pro dítě, které nosí pod srdcem.

Pokud je potvrzeno vícenásobné těhotenství nebo polyhydramnios, doporučuje se ve druhém trimestru přestat odpočívat na zádech. Spánek na zádech by také měl být opuštěn, pokud existuje riziko potratu, když je hlava dítěte příliš nízká.

Je možné si během těhotenství vzít žaludek na spaní? Pro mnoho lidí se tato pozice jeví jako nejpohodlnější. A budoucí matky nejsou výjimkou. Ale můžete spát na břiše během těhotenství až do 12. týdne, kdy je děloha stále pod ochranou ochlupení. Po 12 týdnech je lepší odmítnout ležet na břiše, protože to představuje další tlak na rostoucí bříško a může být pro dítě nebezpečné..

Ležící na břiše během těhotenství po 20 týdnech se protlačí krevní cévy, kterými živiny pro plod vstupují do placenty. Tato pozice je ještě nebezpečnější než stisknutí vena cava, když ležíte na zádech.

Některé nulliparous ženy trpí vysokou citlivostí na prsu, což také ruší přijetí žaludku pro spánek..

Po 28 týdnech těhotenství je fyzicky nemožné spát na břiše a otázka toho, že se během spánku spí, není zapotřebí..

Rychlé usínání během těhotenství

Spánek ženy v normální poloze je od 8 do 10 hodin. Pro zdraví se nedoporučuje méně než 8 hodin spánku. Kromě toho se doporučuje přidat během dne několik dalších krátkých přestávek. Pokud žena spí méně, než je obvyklé, pak tento nedostatek klidu ovlivňuje její pohodu takto: její chuť k jídlu se zhoršuje, převládá depresivní nálada, její imunitní systém oslabuje.

Kvalita spánku těhotné ženy přímo závisí na jejím životním stylu a zavedené každodenní rutině. Je nutné, aby se žena připravila na dobrý noční spánek ráno.

Za tímto účelem se doporučuje dodržovat následující podmínky:

 1. Nepřetěžujte se fyzickými aktivitami, protože to může vést k nespavosti.
 2. Snažte se věnovat pozornost maličkostem, méně se obávat.
 3. Pokud máte problémy s nočním spánkem, musíte opustit denní spánek.
 4. Procvičujte tiché sporty, abyste v noci usnul rychleji. Můžete dělat jógu, fitness pro těhotné ženy, plavání.
 5. Udržujte pořádek v jídle. Nepřetěžujte trávicí systém v noci. Pro lehké občerstvení pro uspokojení hladu je vhodný sendvič s vařeným masem. Pijte méně tekutin před spaním, méně pravděpodobné, že se v noci dostanou na záchod.
 6. Nesledujte těžké filmy večer a ráno nechávejte nepříjemné rozhovory. V noci by vás nic nemělo obtěžovat.
 7. Při nízké hladině cukru v krvi se často vyskytují problémy se spánkem. Normalizujte tento stav tím, že v noci sníte kousek cukru nebo sladkého nápoje..
 8. Večer si dopřejte relaxační koupel a požádejte svého manžela, aby vám dal masáž nohou nebo zad. Také sex před spaním je dobrou volbou pro usínání, pokud to není během těhotenství zakázáno..
 9. Pokud těhotná žena prohlásila nespavost, mohou pomoci léky vybrané lékařem. Více obyčejně předepsaná sedativa, jako je glycin, tinktura valeriány nebo mateřské.

Organizace nočního odpočinku během těhotenství

K přípravě zdravého spánku mohou přispět následující přípravná opatření:

 1. V zimní sezóně je třeba byt větřit asi půl hodiny před spaním, v létě si musíte odpočinout s otevřeným oknem.
 2. Spánek bude pohodlnější a příjemnější, pokud si obléknete pohodlné oblečení, které neomezuje pohyby. Pokud vaše nohy zamrznou, můžete je zahřát teplými měkkými ponožkami.
 3. V noci není třeba jíst s těžkým jídlem. Aby se v noci necítil hlad, můžete si před spaním lehce ukousnout.
 4. Věnujte pozornost matraci. Mělo by to být velmi pohodlné. Správná matrace je klíčem k dobrému spánku.

Polštáře na spaní v mateřství

Rychle usínání během těhotenství je často usnadněno použitím malých měkkých polštářů, které lze pohodlně umístit pod dolní část zad, pod boky, nohy.

Rostoucí bříško je hlavní překážkou dobrého nočního odpočinku během těhotenství. Polštáře mohou pomoci budoucí matce získat pohodlí a najít optimální pózu pro usínání.
Například můžete dokonale získat pohodlí, pokud umístíte jeden polštář pod bříško a druhý je umístěn mezi kolena. Pokud je umístěna na levé straně, musíte narovnat levou nohu a zároveň ohnout doprava.

Můžete vyzkoušet mnoho možností pro umístění polštářů, změnu jejich umístění a zvýšení počtu. Nezapomeňte najít potřebnou pózu.

Vynikající cesta ven je použití speciálně navržených polštářů pro těhotné ženy. Tím se vytvoří povlečení s přihlédnutím ke všem fyziologickým vlastnostem těhotného těla, díky čemuž jsou velmi pohodlné. Formy polštářů pro těhotné ženy se mohou lišit. Například tvar podkovy vám pomůže usnout rychleji, přičemž vezme jednu z pohodlných póz.

Pokud se spánek během těhotenství pro vás stal skutečným problémem, nezoufejte, protože existuje spousta možností odpočinku. Někteří vám určitě budou vyhovovat. Pamatujte, že spánek pro těhotné ženy je velmi důležitý, protože brzy se ve vašem životě objeví dítě, které bude vyžadovat hodně energie. Spánek v noci se bude rovnat přepychu, takže před narozením dítěte musíte odpočívat a získat sílu.

Noční spánek je klíčem k normálnímu nitroděložnímu vývoji dítěte a základem silného emočního stavu budoucí matky. Chcete-li vyřešit problémy se spánkem, musíte zjistit příčinu jejich výskytu. V případě potřeby můžete před spaním změnit stravu, každodenní rutinu nebo upravit zábavu na čerstvém vzduchu.

Při problémech s usínáním musíte věnovat pozornost póze usínání, protože kvalita spánku závisí na tom, na které straně během těhotenství spát. Pokud žena přemýšlí o nadcházejícím narození v noci, obavách a obavách, můžete vyhledat radu od psychologa nebo jít na kurzy pro nastávající matky. Když jsou odstraněny všechny příčiny poruchy spánku a úzkost zmizí, zvuk, zvukový spánek nebude trvat dlouho.

Jak správně a pohodlně spát během těhotenství?

Každý člověk potřebuje noční noční odpočinek na plný úvazek, protože v noci tělo obnovuje zdroje vynaložené během dne. Chronický nedostatek spánku sám může způsobit rozvoj řady nemocí. Proto je nezbytný zdravý spánek.

Během těhotenství tento problém nabývá ještě většího významu: zátěž na ženské tělo během tohoto období je obrovská, funguje v intenzivním režimu a od prvních týdnů těhotenství nastávající matka pociťuje všechny tyto změny se zvýšenou únavou a neodolatelnou touhou zdřímnout si.

Není to politováníhodné, ale během těhotenství, kdy je zdravý spánek tak důležitý pro ženu a její nenarozené dítě, existuje 1001 důvodů, proč matka nemůže usnout. Zvyšuje se srdeční rytmus, zvyšuje se počet nutkání k močení, zvyšuje se nervozita a úzkost, trávení, nakonec rostoucí žaludek začíná způsobovat zřejmé nepohodlí a narušuje volbu pohodlné polohy pro spaní.

Je třeba bojovat proti nespavosti a poruchám spánku během těhotenství. Toto téma bylo věnováno více než jednomu článku na našem webu. Dnes budeme mluvit o nejlepším způsobu spánku během těhotenství, aby byl pohodlný a bezpečný..

Hledáte pohodlnou polohu při spaní

Všichni máme své oblíbené pózy, ve kterých pevně a sladce usneme. Ale pokud jste zvyklí spát na zádech nebo ještě více na břiše, pak se tento slavný zvyk bude muset na chvíli obětovat. Za prvé, takové pózy s každým následujícím týdnem druhého a zvláštního třetího trimestru pro vás budou čím dál nepohodlnější. Za druhé, nejsou bezpečné pro těhotnou ženu a plod, takže je musíte opustit ve prospěch bezpečnějších možností.

V prvním trimestru si může nastávající matka ještě dovolit spát, jak miluje - až 12 týdnů. Je však lepší začít okamžitě měnit návyk, takže v době, kdy se objeví problém (narušující břicho), můžete usnout v jiné poloze. V každém případě se budete muset znovu naučit, jak spát, protože za 6-7 měsíců nebudete moci spát na břiše a v žádném případě.

Nelze ležet na břiše kvůli jeho poměrně velkému objemu - to je pochopitelné. Hlavním důvodem pro odmítnutí takové pózy je hrozba pro dítě. I když je chráněna plodovou vodou, vaše tělesná hmotnost je stále poměrně velká a vždy existuje riziko poranění, zejména protože ve snu nekontrolujeme naše pohyby.

Spánek během těhotenství - jeho vlastnosti a držení těla pro spánek

Lékařské odborné články

Spánek během těhotenství je obzvláště důležitý a měl by být plný. Během tohoto období prochází ženské tělo velkým množstvím změn, které způsobují značnou zátěž, s níž se při dobrém spánku pomůže vyrovnat..

Normálně by těhotná žena měla spát od osmi do deseti hodin v noci a asi dvakrát až třikrát po dobu třiceti minut odpočívat ve dne. Během spánku se ženské tělo zotavuje a získává sílu, aby plnilo svou funkci, která mu byla přiřazena během těhotenství.

Aby byl spánek plný, je nutné řádně uspořádat režim spánku a bdění, což učiní období těhotenství nejšťastnějším v životě.

Jak spát během těhotenství?

Jak spát během těhotenství vzrušuje mnoho žen. Spánek byl zdravý a prospěšný, potřebujete znát několik bodů:

 • Nedoporučuje se spát na povrchu s velmi pevným základem, doporučuje se zvolit matraci se střední tvrdostí..
 • Matrace by měla opakovat fyziologické obrysy těla, ortopedické.
 • Je nutné zaujmout pohodlnou a pohodlnou polohu na spaní, kterou je třeba během noci změnit asi třikrát až čtyřikrát. Odborníci doporučují spát hlavně na levé straně, v této poloze je krevní oběh v těle ženy nejlepší, stejně jako průtok krve k plodu.

Těhotenství Sleep Poses

Pózy pro spánek během těhotenství hrají důležitou roli. Výběr správného a pohodlného držení těla způsobí, že váš spánek bude silnější a zdravější..

 • Během těhotenství, zejména v pozdějších fázích, se doporučuje spát na vaší straně a nejlépe ze všeho nalevo, jak na pravé straně je větší pravděpodobnost stlačení ledviny zvětšenou děloží. V postranní poloze můžete umístit plochý polštář pod žaludek a polštář mezi nohy, aby se snížilo zatížení pánevní oblasti. Pro tyto účely existují dokonce i speciální polštáře jako banán.
 • Je možné zaujmout mezipolohu - neotáčejte se úplně dozadu, pod ni nevkládejte váleček ani polštář.

Mohu během těhotenství spát na břiše??

Spánek na břiše během těhotenství se nedoporučuje, a to ani v nejranějších termínech, ačkoli to nepoškodí plod. Protože v raných stádiích placenta a plodová voda obklopující plod snižují kompresi.

 • V časných stádiích může spánek na břiše narušit bolestivost mléčných žláz, které jsou spojeny s fyziologickou restrukturalizací ženského těla..
 • V pozdním těhotenství, když je břicho zvětšeno, bude spánek na břiše velmi nepohodlný a taková pozice bude mít nepříznivý účinek na plod, který bude stlačován hmotností těhotné.

Mohu během těhotenství spát na zádech??

Spánek na zádech během těhotenství se nedoporučuje v pozdějších stádiích (počínaje pátým měsícem), protože plod se stává těžším a zvyšuje se tlak dělohy na vnitřní orgány (játra, střeva, ledviny). Je také možné stlačení dolní duté žíly, které prochází páteřem, což je doprovázeno snížením průtoku krve z dolní části těla do srdce a zhoršením celkového stavu ženy. Kromě toho může být dlouhodobá komprese spodní duté vaty doprovázena snížením průtoku krve do plodu a v důsledku toho poklesem kyslíku a živin, což může nepříznivě ovlivnit stav plodu. Spánek na zádech během těhotenství v pozdějších fázích může být doprovázen bolestí v zádech v důsledku tlaku zvětšené dělohy na páteř. Vzhledem k tomu je nejúspěšnější a nejpohodlnější postoj ke spánku během těhotenství, zejména v pozdějších fázích - na straně a lépe na levé straně.

Poruchy spánku v těhotenství

Poruchy spánku během těhotenství mohou vést ke snížení imunity, podrážděnosti, slabosti, špatné náladě a pohodě, ztrátě chuti k jídlu, což může negativně ovlivnit těhotnou ženu a její nenarozené dítě. U těhotných žen je narušení spánku docela běžné (přibližně v 80% případů) a může to mít mnoho důvodů.

Poruchy spánku během těhotenství se mohou projevit nespavostí, ospalostí, častými probuzeními v noci nebo obtížemi usínání..

V časném těhotenství dochází k poruchám spánku kvůli:

 • Hormonální změny v ženském těle, jmenovitě zvýšení hormonálního progesteronu, které je doprovázeno těžkou ospalostí po celý den a nespavostí v noci.
 • Včasná toxikóza - nejčastěji - nevolnost, zvracení, nadměrné slinění.
 • Poruchy psychogenní povahy - zvýšená úzkost, starost o vlastní zdraví a zdraví dítěte.

V pozdním těhotenství mohou být poruchy spánku spojeny s:

 • Obtížnost při výběru pohodlného držení těla pro spaní v důsledku zvýšené velikosti břicha a nadváhy.
 • Časté močení kvůli zvětšené děloze, která vyvíjí tlak na močový měchýř a je potřeba častější vyprazdňování.
 • Intenzivní pohyby plodu.
 • Přítomnost pálení žáhy (v důsledku refluxu žaludečního obsahu do jícnu, kvůli zvětšené děloze, která vyvíjí tlak na bránici a žaludek).
 • Bolest v bederní oblasti.
 • Možný výskyt záchvatů, nejčastěji - lýtkových svalů, v důsledku poruch minerálního metabolismu.
 • Pocit svědění v břiše, ke kterému dochází v důsledku protažení kůže.
 • Dušnost, která je spojena s tím, že zvětšená děloha vyvíjí tlak na bránici a plíce.
 • Pozdní toxikóza - zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy atd..
 • Chronická únava.
 • Psychoemocionální poruchy - úzkost ohledně nadcházejícího porodu, zdraví dítěte, špatné sny.

Porucha spánku je tedy možná v jakémkoli stádiu těhotenství a je spojena s fyziologickými procesy vyskytujícími se v ženském těle. Ale tento problém by neměl být ignorován, je třeba o tom sdělit ošetřujícímu lékaři, který také dá příslušným doporučením příbuzným, aby je společně překonali..

Špatný spánek během těhotenství

Špatný spánek během těhotenství se vyskytuje u osmi z deseti těhotných žen (podle American Sleep Association) a vyskytuje se hlavně v důsledku fyziologických změn v ženském těle. Správně organizovaný den pomůže vyrovnat se se špatným spánkem během těhotenství..

 • Časté a rozšířené outdoorové aktivity.
 • Cvičení - Plavejte, tancujte nebo cvičte těhotné ženy.
 • Cvičit jógu.
 • Racionální a vyvážená výživa - přiměřená konzumace ovoce a zeleniny, nízkotučné maso a ryby, mléčné výrobky.
 • Nepřežer se v noci; vyloučit použití kávy a silného čaje, čokolády (tj. produktů obsahujících kofein).
 • Vynechejte denní spánek, pokud existuje.
 • Vyhněte se negativním vlivům.
 • Před spaním se osprchujte a vypijte sklenici teplého mléka, můžete s medem.
 • Větrejte ložnici před spaním.
 • Psychologická podpora blízkých je velmi důležitá.

Pokud jde o špatný sen, měli byste to říct těhotnému porodníkovi-gynekologovi, který pozoruje těhotnou ženu, který pomůže zjistit příčinu špatného spánku a poskytnout nezbytná doporučení. Někdy nestačí jen zorganizovat den, příčinou špatného spánku může být vážné porušení v těle těhotné ženy, které vyžaduje lékařskou péči.

Strašidelné sny během těhotenství

Strašidelné sny během těhotenství mohou být spojeny se stresem, pocity, depresí, které vznikají v souvislosti se změnou hormonálního pozadí ženy. V pozdním těhotenství se nejčastěji mohou vyskytnout úzkostné sny, které jsou spojeny především s nadcházejícím narozením. Strašidelné sny obvykle nejsou důvodem prožívání, protože odrážejí nejintenzivnější zážitky ženy, a tak se tělo v podvědomí zbavuje strachu. Psychologové poznamenali, že čím hroznější sny mají těhotné ženy o nadcházejícím porodu, tím snazší jsou.

Neklidný spánek během těhotenství

Neklidný spánek během těhotenství je pozorován u mnoha žen a může být spojen s mnoha důvody..

 • Úzkost pro zdraví nenarozeného dítěte.
 • Starosti - budu dobrá máma?
 • Vztahy s manželem, zejména sexuální povahy.
 • Strach z blížícího se porodu.
 • Špatně zvolené držení těla pro spaní.
 • Špatně větraná ložnice.
 • Nevhodné lůžko.
 • Pravidelné přejídání před spaním.
 • Malý pobyt na čerstvém vzduchu.
 • Deprese, špatná nálada.

Erotické sny během těhotenství

Erotické sny během těhotenství nejsou neobvyklé. U většiny těhotných žen vzrůstá počet a intenzita erotických snů, což ženu znepokojuje.

 • Důvodem pro takové sny je kompenzační reakce těla, protože během těhotenství existují určitá omezení sexuální povahy a prostřednictvím takových snů tělo těhotné ženy nahradí to, co v reálném životě postrádá.
 • Kromě toho, hormonální změny v ženském těle během těhotenství, zvýšení libida, potřeba náklonnosti a něhy, které se mohou projevit jako erotické sny.
 • Rovněž jsou vzájemně propojeny těhotenství a erotické sny, protože těhotenství je důsledkem sexuálních vztahů a žena musí pochopit, že vzhled dítěte je výsledkem pohlavního styku..

Orgasmus ve snu během těhotenství

Mnoho žen může zažít orgasmus ve snu během těhotenství a je to normální jev, který je spojen s hormonálními změnami, zvýšením dělohy a klitorisu, který je doprovázen zvýšením průtoku krve do pánevních orgánů. Orgasmus je dobrý pro těhotnou ženu a pro plod..

 • Protože kontrakce dělohy je doprovázena zvýšeným průtokem krve a zlepšeným krevním oběhem v placentě, v důsledku čehož plod dostává větší množství kyslíku a živin.
 • Hormony produkované během orgasmu (enkefaliny a endorfiny) mají příznivý vliv na psychoemotivní stav ženy a plodu.

Orgasmus během těhotenství má také pozitivní vliv na svaly dělohy, as lze ji považovat za součást školení pro práci.

Spánek během těhotenství může být normalizován, pokud organizujete svůj den správně: chodte častěji na čerstvý vzduch, nepřehýbejte se v noci, vyhýbejte se stresu, vyberte si pohodlnou polohu na spaní a podělte se o své pocity se svými blízkými as lékařem, který pozoruje těhotnou ženu. Pokud existuje strach z porodu, doporučuje se navštěvovat školu, která se připravuje na porod, kde vám řeknou, jak se při porodu chovat, řádně dýchat a základy péče o novorozence. Tím, že navštěvuje takovou školu, získá žena sebevědomí, psychoemocionální harmonii a pozitivní přístup.

Jak spát během těhotenství? Výběr správného držení těla pro spánek, užitečné tipy

Pro těhotnou ženu má velký spánek velký význam. A pokud před těhotenstvím nedostatek spánku vede pouze k denní ospalosti a ze špatného držení těla ve snu můžete sledovat pouze vaši paži, pak během těhotenství jsou důsledky mnohem závažnější. Nastávající matka by proto měla být velmi pozorná ke svému spánku - na její trvání a kvalitu, jakož i na volbu polohy těla..

Nejprve se nastávající matky zajímají o otázku správné polohy těla pro spánek. Pojďme přijít na to, v jakém postavení těhotné ženy mohou spát a ve kterém je kategoricky nemožné.

Výběr správného držení těla pro spánek

Nejprve je třeba poznamenat, že v prvním trimestru, i když se bříško ještě nerozrostlo, nemůže existovat žádná omezení, pokud jde o volbu držení těla pro spaní. Tato otázka vyvstává na začátku druhého trimestru a zůstává relevantní až do samého narození.

Jaký je princip výběru jedné nebo druhé polohy pro spaní během těhotenství? Těhotná žena samozřejmě chce zaujmout nejpohodlnější a nejznámější polohu, ve které nejlépe spí. Pohodlí však nyní není jediným kritériem. A nejde jen o to, že rostoucí žaludek ukládá svá omezení. Je důležité, aby nastávající matka odpočívala v poloze, ve které bude vyvíjen minimální tlak na vnitřní orgány a krevní cévy. Rostoucí děloha přece jen neustále tlačí na střeva, močový měchýř, bránici a žíly malé pánve, proto těhotná žena zažívá řadu charakteristických příznaků - časté močení, zácpa, křečové žíly atd. Špatné držení těla ve snu může tyto příznaky zhoršovat a zhoršovat pohodu ženy. Na druhé straně zhoršení zdraví nastávající matky okamžitě ovlivní pohodu plodu. Kromě toho by poloha těla ve snu neměla vytvářet na dítě čistě fyzický tlak, jako je například spánek na břiše..

Specialisté podrobně studovali vliv polohy těla ve snu na zdraví těhotné ženy a plodu a prokázali, že spánek na levé straně je nejpříznivější a nejbezpečnější..

Nejlepší poloha pro spaní je na levé straně.

Až do 12. až 13. týdne těhotenství nemá žena žádná omezení, pokud jde o volbu polohy pro spaní - do konce prvního trimestru dítě dosáhne sotva 9 cm a děloha je stále příliš malá a chráněna kostmi pánve. Otázka výběru polohy pro spánek se stává akutní začátkem druhého trimestru těhotenství.

Od druhého trimestru je tedy nejpříznivější poloha pro spaní na levé straně. Tento názor sdílí velká většina gynekologů a porodníků, včetně Americké asociace pro těhotenství.

Spánek na levé straně má řadu výhod:

 • tato pozice je považována za nejvýhodnější, protože minimalizuje tlak na vnitřní orgány a krevní cévy;
 • srdce mámy je v nejlepší pozici;
 • projevy pálení žáhy jsou minimální nebo chybí - tato situace zabraňuje házení obsahu žaludku do jícnu;
 • nic nebrání toku krve v placentě, která je pro plod kritická;
 • v důsledku normálního průtoku krve a stabilní srdeční funkce opuchy zmizí přes noc - tělo odstraní přebytečnou tekutinu a vyčistí se.

Snad nejdůležitějšími výhodami spánku na levé straně, díky nimž je tato pozice bezpečná, je nedostatek děložního tlaku na dolní dutou žílu a normální přísun krve do placenty.

Ale co když se nastávající matka chce převrátit na druhou stranu? Uvidíme, jestli těhotné ženy mohou spát na své pravé straně.

Mohu spát na pravé straně?

Spánek na pravé straně lze také považovat za příznivý a bezpečný. A vzhledem k tomu, že není možné přes celou noc spát pouze na levé straně, nastávající matka se během noci nevyhnutelně bude chtít obrátit na opačnou stranu. Je také dovoleno, lehnout si na bok, trochu se opřít. Současně nezapomeňte dát polštář pod dolní část zad, aby ve snu nelehli náhodou na zádech (tento problém lze snadno vyřešit pomocí speciálních polštářů pro těhotné ženy, které si můžete přečíst níže).

Nezapomínejme však na jednu jednoduchou pravdu: tisíc lékařů - tisíc názorů. Zejména mezi porodnicko-gynekologové existuje rozšířené hledisko, podle kterého může být na pravé straně spánek škodlivý. Lékaři říkají, že při delším ležení na pravé straně je krevní oběh v pánevní oblasti obtížný a v důsledku toho plod postrádá živiny a kyslík. Větve dolní duté žíly leží vpravo od dělohy, takže spánek na pravé straně může způsobit vymačkání této důležité cévy, díky níž se krev z nohou do srdce vrací. To platí zejména v posledních týdnech před porodem, kdy děloha dosáhne velké velikosti. Mezi negativní důsledky, které mohou spát na pravé straně, mohou odborníci rozlišit:

 • děložní tlak na žlučník a játra, který způsobuje stagnaci žluči a narušení jejího výtoku, stejně jako pálení žáhy a další zažívací problémy;
 • děložní tlak na dolní dutou žílu, což vede ke zhoršení průtoku krve v těle;
 • tlak na placentu, který vede k fetální hypoxii a nedostatečnému příjmu živin přes pupeční šňůru;
 • v důsledku hladovění fetálního kyslíku existuje vysoké riziko zpoždění vývoje dítěte v prvních letech života v důsledku narušení tvorby nervových spojení v mozku.

Všechny tyto hrozné důsledky jsou však možné pouze tehdy, pokud žena, která byla v posledních týdnech těhotenství, neustále spí na pravé straně, aniž by se obrátila na druhou stranu, a to je docela těžké si představit. Je třeba poznamenat, že v posledních týdnech těhotenství ženy nespí dobře - strach z nadcházejících porodů, bolesti zad, dolní části zad a nohou, periodické křeče, časté močení - všechny tyto problémy často vedou k nespavosti na konci třetího trimestru. Nastávající matka se proto snaží usnout a neustále házet a otáčet se při hledání pohodlné polohy pro spaní a samozřejmě se pravidelně obrací z jedné strany na druhou.

V takových případech se doporučuje spát na pravé straně?

Mnoho lékařů je toho názoru, že těhotné ženy s onemocněním močového systému by měly spát častěji na pravé straně než na levé straně. Zejména je tato situace výhodnější, pokud má žena patologii ledvin, podstoupila operaci nebo byly ledvinové kameny odstraněny den předtím..

Rovněž mezi kardiology je názor, že těhotné ženy trpící srdečními chorobami by měly spát častěji na své pravé straně, protože dlouhodobý spánek na levé straně je pro srdce nepříznivý.

Výběr polohy pro spánek, v závislosti na prezentaci plodu

Pokud je stanovena příčná poloha plodu v děloze, měla by se žena pokusit spát na straně, na které je hlava dítěte.

Při pánevní prezentaci by se žena měla během nočního spánku převrátit z jedné strany na druhou nejméně 3-4krát.

Mohu spát na břiše?

První trimestr

Spící na břiše, nastávající matka si může dovolit jen do druhého trimestru. V prvním trimestru je děloha chráněna kostmi pánve a spánek na břiše nemůže poškodit nenarozené dítě. Placenta ještě nedokončila svůj vývoj a tlak na ni není cítit.

Těhotné ženy s časnou toxikózou upřednostňují spánek na břiše, protože nevolnost je v této poloze méně častá..

U mnoha matek se v prvním trimestru mléčné žlázy stávají citlivými a jakýkoli dotyk může být nepříjemný a dokonce může způsobit bolest. Za těchto okolností se spánek na břiše stává nepříjemným v časných stádiích těhotenství..

V prvním trimestru hormony u ženy zvyšují slinění. V poloze na břiše se může zvětšit, a v tomto případě je lepší změnit polohu pro spánek.

Druhý trimestr

Na začátku druhého trimestru obvykle nepohodlí v hrudi zmizí. Děloha se však začíná rychle zvyšovat. Do 20. týdne těhotenství si může žena někdy dovolit ležet na břiše, ale později by měla být tato poloha pro spánek zcela opuštěna, aby se zabránilo stlačení cév placenty. Kromě toho v této poloze děloha vyvíjí silný tlak na žaludek, což vždy vede k pálení žáhy, říhání a nevolnosti..

Ženy ve druhém trimestru však leží na břiše několik minut, samozřejmě to není zakázáno, ale nemůžete zůstat v této pozici po dlouhou dobu a ještě spát..

Třetí trimestr

Od třetího trimestru až po narození byste neměli ležet a spát na břiše - každý kompetentní porodník-gynekolog vám to potvrdí. V této poloze žena tlačí svou váhu na plod, přestože je chráněna tukovou vrstvou, břišními svaly a plodovou vodou. V důsledku vysokého tlaku vyvíjeného na žaludek jsou krevní cévy zásobující placentu stlačeny, díky čemuž může plod začít trpět nedostatkem kyslíku (hypoxie) a nedostatkem živin. Chronická hypoxie zase vede k malformacím a řadě vážných onemocnění téměř všech orgánů a systémů plodu.

Když je však žaludek již velký, stává se tento postoj nepohodlným a nestabilním pro spánek. A každá žena se instinktivně bojí vyvíjet tlak na její žaludek. Ale pokud je toto vaše oblíbená poloha při spánku, musíte se jí vzdát.

Některé podnikavé ženy staví z polštářů něco jako kruh, který vám umožní ležet na břiše, aniž by na něj působil tlak. Při takových experimentech by však měla být věnována velká pozornost - polštář může uklouznout a žena může náhodně spadnout na břicho, což je velmi nebezpečné.

Důležité! Výše byla obecná doporučení, která platí pro většinu žen. Existuje však celá řada individuálních okolností, které může plně zohlednit pouze lékař. Proto by pro vás měla být otázka nejvýhodnějšího postoje ke spánku osobně prodiskutována s porodníkem-gynekologem..

Můžu spát na zádech?

Od druhého trimestru se spánek na zádech nedoporučuje. Navíc je považován za nebezpečný pro ženu a plod. Důvodem je skutečnost, že když žena leží na zádech, zvětšená děloha tlačí na spodní venu cava (IVC) - největší žílu v těle, kterou prochází 2/3 veškeré žilní krve. Při pravidelném spánku nebo jen při ležení na zádech může mít těhotná žena poruchu krevního oběhu v důsledku tlaku NPS. Tento jev se nazývá „syndrom dolní duté žíly“ a vyskytuje se nejčastěji právě u těhotných žen po dobu delší než 25 týdnů.

Syndrom dolní duté žíly je charakterizován zhoršeným krevním oběhem a může vést k narušení placenty, což zase ohrožuje život plodu. Mezi další komplikace tohoto syndromu patří obstrukce krevních cév ledvin a jater. Blokování cév ledvin vede k závažnému selhání ledvin. Blokáda jater může zase vést ke zvýšení jater a sleziny, žloutenky a dalších závažných komplikací z tohoto orgánu.

Mimo jiné bychom neměli zapomenout na časté zácpy u těhotných žen, zejména ve třetím trimestru. A spánek na zádech pouze zvýší pravděpodobnost tohoto nepříjemného symptomu. V poloze matky, která leží na zádech, bude plod vyvíjet tlak na střeva, což znesnadní pohyb hrudky a poruší peristaltiku..

Jak vidíte, náklady na spaní na zádech mohou být příliš vysoké. Proto, i když je to vaše oblíbená poloha při spánku, důrazně doporučujeme, abyste ji opustili od 12 do 13 týdnů do konce těhotenství.

Zajímavý fakt! Během největší studie o účincích spánku na záda během těhotenství, provedené ve Velké Británii a zveřejněné v roce 2017, bylo provedeno šetření u 291 žen, jejichž těhotenství skončilo při narození mrtvého dítěte, a 733 žen s úspěšným těhotenstvím. Podle výsledků studie mají ženy, které usnou v poloze na zádech, riziko, že se rodí nejméně dvakrát mrtvé, než ženy, které usnou na levé straně. Vědci dospěli k závěru, že 3,7% mrtvě narozených po 28. týdnu těhotenství je spojeno s usínáním na zádech ženy.

Pohodlný spánek během těhotenství - užitečné tipy

Nejbezpečnější postoj ke spánku během těhotenství je tedy na vaší straně. To však neznamená, že bude vždy pohodlná. A pokud jste před těhotenstvím zvyklí spát na zádech nebo na břiše - budete se muset vzdát své oblíbené pozice a zvyknout si na spánek správně.

Mnoho žen v raných stádiích najde velmi pohodlné a pohodlné držení těla - ležící na boku s nohama zvednutými do žaludku. Těhotná žena tak instinktivně zaujímá postoj, ve kterém je břicho maximálně chráněno. Ve třetím trimestru se však břicho stává tak velkým, že již není možné k němu přitahovat nohy, takže žena je nucena spát ve svislé poloze těla. A protože ve třetím trimestru má žena potíže se spánkem kvůli těžkým projevům těhotenství, nalezení pohodlné polohy těla, ve které můžete snadno usnout, se stává obtížným úkolem. Proto je třeba přistupovat ke správnému postoji ke spánku obzvláště pečlivě a jednoduché doporučení „spát na vaší straně“ zjevně nestačí.

Důležité! Přestože v prvním trimestru stále můžete spát na zádech a žaludku, lékaři doporučují začít spát na vaší straně předem, aby si na tuto situaci zvykli ve snu.

Americká asociace těhotenství poskytuje následující doporučení:

 • připravit se na postel, ohnout si kolena a vložit polštář mezi nohy;
 • pokud vás bolí záda, pak leží na vaší straně, vložte si pod žaludek polštář;
 • pokud v noci cítíte pálení žáhy, podepřete horní část těla polštáři;
 • když máte v posledních týdnech těhotenství dušnost, lehněte si na bok a odpočívejte na polštářích.

Pokud během spánku na boku máte bolesti v bok, použijte následující doporučení:

 • Ležící na vaší straně, trochu se opřete. Aby se vám ve snu nenaklánělo, položte pod spodní část zad polštář nebo přikrývku.
 • Lehce se ohněte nohama a mezi kolena položte měkký polštář střední velikosti.
 • Pokud je matrace příliš tvrdá, položte na ni přikrývku..

Mnoho žen považuje ve svém spánku následující polohy těla:

 • Leží na levé straně, ohněte pravou nohu na koleno a vložte pod ni dlouhý polštář. Levou nohu nechte rovnou.
 • V poloze na pravé straně ohněte levou nohu a položte ji na dlouhý polštář, pravou nohu ponechte rovnou.

U některých žen se během těhotenství vyvíjí syndrom tunelu. To je způsobeno zvýšením množství tekutiny v těle a v důsledku toho kompresí nervu v karpálním tunelu. U syndromu tunelu je důležitá správná poloha rukou ve snu, která minimalizuje bolest v karpálních kloubech:

 1. 1. Uspořádejte ruce tak, aby během spánku nebyly ohnuty na zápěstí.
 2. 2. Nedávejte ruce pod tělo. Silný tlak na zápěstí může zhoršit příznaky.
 3. 3. Pokud nemůžete udržet zápěstí přímo ve snu, dejte dlahy na zápěstí.
 4. 4. Pokud bolí jen jedna ruka, stačí ji položit pod polštář - pomůže to udržet ji narovnanou celou noc.

Kolik by měla těhotná žena spát??

Doporučená doba spánku pro těhotnou ženu je 9–10 hodin za noc. Je povoleno spát více, než je stanovený čas, ale ne méně. Porodníci-gynekologové také neodporují denní odpočinek - pravidelné odpolední zdřímnutí prospívá nastávající matce. Nedostatek spánku má zase extrémně negativní vliv na stav nastávající matky - chuť k jídlu a nálada se zhoršují, obrana těla se oslabuje. Vzhledem k tomu, že těhotenství samo o sobě vede ke snížení imunity a mnoho žen je v současné době náchylných k depresi, nebylo by přehnané říkat, že nedostatek spánku je skutečným nebezpečím pro zdraví žen a dětí..

Co dělat, když neustále chcete spát?

Ospalost během těhotenství, zejména v prvním trimestru, je zcela normální. Zaprvé, žena ještě není zvyklá na násilné hormonální změny v těle. A za druhé, embryo se v tuto chvíli rychle vyvíjí a matčino tělo mu dodává všechny potřebné živiny a stopové prvky, dokonce i na úkor sebe samého. Není divu, že se mnoho matek v prvním trimestru cítí jako vymačkané citrony.

Doporučení je jednoduché - spát, jak chcete. Nebojte se, pokud spánek byl neobvykle dlouhý - nepoškodí vaše zdraví. Strach by měl být jen nedostatkem spánku, ke kterému dochází při nespavosti.

Nespavost během těhotenství - co dělat?

Pokud by budoucí matka měla takový problém jako nespavost, pak první věc, o které byste měli vědět - žádné léky bez lékařského předpisu! Specialista může předepsat sedativum, ale pouze jako poslední možnost, pokud nemůžete problém vyřešit bez léků.

Nespavost během těhotenství je vážným problémem, protože celý zbytek matky a nitroděložní vývoj dítěte jsou neoddělitelně spjaty. Jejími příčinami jsou rychlá restrukturalizace hormonálního pozadí a fyziologické změny spojené s těhotenstvím. Léčte nespavost během těhotenství, nejlépe v nejbližším možném termínu..

Vědci z University of Pittsburgh Medical Center během průzkumu 168 těhotných žen zjistili jasný vztah mezi délkou spánku u těhotné ženy a komplikacemi během porodu, včetně nízké porodní hmotnosti a předčasného porodu. Výzkumníci došli k závěru, že porodní komplikace jsou vyvolány oslabeným imunitním systémem a depresivním stavem, který se vyvíjí na pozadí nespavosti.

Jak zlepšit kvalitu spánku během těhotenství?

Aby byl noční spánek dlouhý a hluboký a bylo možné rychle a bez problémů usnout, nastávající matka by se měla ráno připravit na spaní. Následující doporučení pomohou dosáhnout dobrého spánku:

 1. Přejít na fitness. Těhotenství není důvodem k odmítnutí výcviku a fyzická aktivita rychle usne. Je důležité, abyste necvičili bezprostředně před spaním, protože sportování způsobuje adrenalinovou nával, který vám zabrání usnout.
 2. Udržujte svou každodenní rutinu a jděte zároveň spát. Stanovení denních rytmů vám pomůže snadno usnout a zlepšit kvalitu spánku..
 3. V noci dobře spát, dočasně se vzdát denního odpočinku. Odmítnutí odpoledního spánku pomůže nastavit správný režim spánku..
 4. Dávejte pozor na svůj jídelníček, zejména na to, co jíte večer. Vyvarujte se smažených a kořenitých potravin, které způsobují pálení žáhy. Nepijte čaj ani kávu, zvláště ve večerních hodinách - uhaste žízeň vodou nebo džusem.
 5. Naplánujte si klidnou zábavu 2-3 hodiny před spaním, odstraňte vážné věci a kontakty s nepříjemnými lidmi.
 6. Nízká hladina glukózy v krvi negativně ovlivňuje pohodu těhotné ženy a může vést k problémům s usínáním. Pokud se cítíte letargicky, máte závratě, máte rychlý srdeční rytmus, zvyšte hladinu glukózy v krvi - snězte čajovou lžičku cukru nebo pijte sladký nápoj.
 7. Relaxační koupel a masáže pomáhají některým ženám usnout..
 8. Sexuální intimita před spaním pomůže řádně usnout (pokud je to povoleno pro současné období).
 9. Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, poraďte se se svým lékařem. Během těhotenství může předepsat nejbezpečnější sedativa: glycin, tinkturu valeriánské nebo mateřské, Persen, Novo-Passit atd..

Jak zorganizovat relaxační noc?

Ložnice budoucí matky by měla být útulná a měla by být náchylná k odpočinku. Postupujte podle následujících pokynů:

 1. Zajistěte čerstvý vzduch. V létě otevřete okno pro mikroventilaci av zimě provzdušněte místnost 30 minut před spaním..
 2. Berte si výběr pyžamu vážně - měl by být volný, měkký a pohodlný, neměl by omezovat vaše pohyby. Pokud vaše nohy v noci zamrznou, noste ponožky.
 3. Pozdní, vydatná večeře může zkazit jen sen. Lehké občerstvení, které se skládá z dietních produktů, naopak pomůže rychle usnout (například sendvič s vařeným masem s nízkým obsahem tuku, jogurt s nízkým obsahem tuku, banány atd.).
 4. Kvalita nočního spánku do značné míry závisí na kvalitě matrace. Měl by být středně tuhý a pohodlný pro vaše subjektivní pocity. Pokud je matrace příliš tvrdá - přikryjte ji silnou přikrývkou.
 5. Je lepší, když je ložnice trochu chladnější než horká. Tělo vytváří během těhotenství další teplo a horká atmosféra v místnosti může negativně ovlivnit kvalitu spánku..

Jak si vybrat polštář pro těhotné ženy?

Než se toto povlečení stalo populárním, musely nastávající matky používat pro pohodlný spánek alespoň tři polštáře - jeden byl umístěn pod žaludek, druhý pod dolní část zad a třetí pod hlavu. Ale proč použít několik, když stačí jeden polštář pro těhotné ženy, který uspokojí všechny potřeby nastávající matky?

Těhotný polštář je ložní prádlo určené k tomu, aby žena spala v poloze co nejpohodlnější a nejbezpečnější pro své zdraví a pro zdraví plodu. Je pravda, že takové polštáře se vyznačují různými tvary a při výrobě se používají různé materiály. Jak správně vybrat a koupit polštář, který vám vyhovuje? Pojďme na to.

Tkanina a výplň

Při výběru polštáře je důležité věnovat pozornost plnivům, jakož i materiálu, ze kterého je potah vyroben. Materiál použitý při výrobě polštáře by měl být hypoalergenní a bezpečný pro ženy. Polštářová tkanina by měla ideálně sestávat ze 100% bavlny. Pokud jde o plniva, jsou všechny rozděleny do dvou typů: přírodní a syntetické. Hypoalergenní syntetická plniva používaná při výrobě polštářů pro těhotné ženy zahrnují:

 • holofiber;
 • syntetický zimníizér;
 • utěšit;
 • umělá chmýří labuť;
 • silikon;
 • polystyrenová pěna.

Jako přírodní plniva se používají: labuťová chmýří, peří, ovčí vlna, bavlněná vlna, bambusová vlákna.

Polštáře s přírodními výplněmi mají značné nevýhody. Zaprvé mohou způsobovat alergie u těhotné ženy a později u novorozence. Za druhé, čištění takových polštářů je docela obtížné - nelze je prát v pračce. Proto dnes lze polštář s hypoalergenním umělým plnivem považovat za nejlepší volbu..

Polštář tvar

Polštáře pro těhotné ženy se liší v různých formách. Nejběžnější formy polštářů jsou:

Zvažte výhody různých forem polštářů pro těhotné ženy.

Ve tvaru U (podkovy)

Tato forma polštáře je nejoblíbenější mezi nastávajícími matkami. Když mluvíme o polštáři pro těhotné ženy, obvykle je to ve tvaru U. Polštáře tohoto tvaru jsou někdy obrovské a dosahují délky 3 metry.

Takový polštář je nejlepší volbou pro ženu ve třetím trimestru, protože poskytuje pohodlný odpočinek v postranní poloze. Jedna noha je umístěna na jedné polovině, zatímco druhá polovina podporuje záda. Žena tak může pohodlně spát na boku, aniž by se obávala, že se náhodně opře. Maminky na vědomí, že díky této formě polštáře je snadné převrátit se z jedné strany na druhou.

Ve tvaru písmene G (šnek)

Polštář, vyrobený ve formě latinského písmene G, je pro mnoho žen pohodlnější než klasická podkova. S veškerými výhodami polštáře ve tvaru písmene U šnek v poloze na zádech spolehlivě podporuje záda a specifický tvar polštáře umožňuje ženě jej umístit pro jakoukoli pohodlnou pózu. Některé ženy však věnují pozornost nepříjemnostem této formy:

 • „Ocas písmene G“ spočívá na břiše;
 • převrácení na druhou stranu již není tak snadné jako u polštáře ve tvaru písmene U - šnek se musí převrátit.

Bagel polštář

Svým tvarem se podobá tvaru G. Mezi výhody patří schopnost sevřít ji nejen nohama, ale také rukama. Nevýhodou je potřeba otočit polštář, když se otáčí na druhé straně.

Ve tvaru C (banán, bumerang)

Takový polštář vám umožní podepřít hlavu, nohy a žaludek nebo záda. Mezi nedostatky této formy, mnoho žen si všimnout neschopnosti podporovat tělo vpředu a vzadu současně. A když otočíte na druhou stranu, musíte polštář sám otočit.

Ve tvaru písmene L

Polštář ve tvaru písmene L je úpravou modelu ve tvaru I. Poskytuje pohodlnou polohu břicha a nohou a pohodlnější polohu hlavy.

Ve tvaru I

Polštář ve tvaru I je podlouhlý polštář dlouhý až 2 m. Má všechny výhody těhotného polštáře, s výjimkou jednoho - neposkytuje simultánní oporu pro záda a břicho..

Ve tvaru písmene J.

Jedná se o úpravu polštáře ve tvaru písmene L. Rozdíl je v tom, že jeho krátký konec je zaoblený, což činí polohu hlavy ve snu pohodlnější.

Existují také speciální modely polštářů, které podporují relaxaci krční páteře.

Jak spát na polštáři pro těhotné ženy?

Pozice těla na polštáři pro těhotné ženy by měla především ženě přinést útěchu. Bez ohledu na tvar polštáře musí splňovat následující požadavky:

 1. Udržování zad je nezbytné pro uvolnění svalů dolní části zad.
 2. Zakryjte břicho.
 3. Nechte na něm položit koleno horní končetiny, aby se snížilo zatížení kyčelního kloubu.
Články O Neplodnosti