Hlavní Testy

Jak spát během těhotenství

Když má žena dítě, je užitečné vědět, jak správně spát během těhotenství. Závisí na tom kvalita odpočinku, blaho budoucí matky a dítěte. Užitečné informace uvedené v tomto článku..

Během těhotenství dochází k problémům se spánkem. Charakteristickými symptomy byly zpočátku silná slabost, únava a ospalost. Nepohodlí je spojeno se zvýšením hladiny progesteronu a změnou hormonálních hladin..

Správná poloha těla ovlivňuje bezpečnost dítěte a je spojena s dobou těhotenství.

 1. V prvních 3 měsících si můžete vybrat jakékoli vhodné místo. Na konci 11 týdnů se nedoporučuje ležet na břiše. To negativně ovlivňuje krevní oběh. Pokud je těhotenství vícenásobné, neměli byste si spočívat na břiše.
 2. Ve 2. trimestru je žaludek zaoblený, takže ležící na něm nebude fungovat. Pohodlně se nachází na boku a na zádech.
 3. Od 25 týdnů do porodu by měla být poloha pro spaní během těhotenství pohodlná. Padá lépe na levou stranu, protože na pravé straně existuje nebezpečí rozdrcení močovodu. To může způsobit pyelonefritidu, závratě, bolest v bederní oblasti..

Pokud jste ve správné a pohodlné poloze, zbytek bude plný a kvalitní. Rovněž se sníží riziko otoků, oběhových poruch..

Kromě držení těla se doporučuje věnovat pozornost těmto faktorům:

Dodržováním všech pravidel se můžete vyhnout nepříjemným projevům, nepohodlí, nebezpečným komplikacím.

Jak nespát

Každá žena toleruje změny v těle různými způsoby s nástupem těhotenství. Zpočátku to neovlivňuje spánek a odpočinek. Nepohodlí se obvykle objevuje od druhého trimestru.

Vzhledem k fyziologickým změnám by dívka měla vědět, jak spát těhotná, aby nedošlo k poškození dítěte.

Nesprávně zvolená poloha může během dne způsobit bolesti hlavy, závratě, toxikózu, slabost, malátnost, ospalost. Blaho budoucí matky a dítěte závisí na kvalitě odpočinku.

Na zádech

Nedoporučuje se póza na zádech a usínání v ní. V tomto případě zvětšená děloha komprimuje genitální žílu, která prochází páteří. Tuto pozici lze použít pouze při změně pozice.

Přední gynekolog řekne, jak v posledních fázích těhotenství spát, nebo vysvětlit budoucím rodičům ve speciální škole.

Na břicho

Je zakázáno být v takové pozici od 11 týdnů po početí. Důvodem je skutečnost, že se děloha neustále zvětšuje.

Je důležité vyhnout se mačkání, které může způsobit potížím s tokem živin a kyslíku k dítěti. To také vede k poruše u matky.

Jak může

Když žena zjistí, že se stane matkou, je zajímavé, jak správně spát během těhotenství. Na čem přesně závisí její blaho a vývoj dítěte.

V raných stádiích neexistují žádná významná omezení a zákazy. Proto si můžete vybrat pózu, která je pohodlná. Ve druhém trimestru je lepší zaujmout pozici na boku. To vám umožní uvolnit svaly a rovnoměrně rozložit zátěž..

Během noci se pozice mění několikrát. Nastávající matka nezávisle volí, jak nejlépe relaxovat, ale stojí za zvážení doporučení lékaře.

Pozdní doporučení:

 • na levé straně - bezpečně po celou dobu těhotenství;
 • na pravé straně je umožněno hlavně měnit polohu, při otoku dolních končetin se navíc používají polštáře.

Nejpříznivější postoj leží na jedné straně, spodní noha je rovná a druhá je ohnutá. Toto uspořádání přispívá k normálnímu krevnímu oběhu, rovnoměrně distribuuje zátěž..

Speciální polštáře vám pomohou usnout a relaxovat. Doporučují se umístit pod nohy, žaludek nebo záda. Vzhledem k neustálému růstu dělohy a nárůstu zátěže na celém těle pomohou tato zařízení při vytváření pohodlí.

Existují speciální měkké výrobky ve formě půlměsíce. Jsou velké, v souladu s lidským růstem. Žena takový polštář obejme a zároveň podporuje její žaludek, hlavu, nohy.

Doporučení

Volba správné, bezpečné a pohodlné polohy je hlavní věcí pro dobrý odpočinek. Určují to podle gestačního věku a rady lékaře.

Je důležité vzít v úvahu, že zdravý spánek ovlivňuje pohodu nastávající matky a vývoj plodu. Nesprávné držení těla může vést k různým poruchám. Proto je nutné dodržovat užitečná doporučení..

 1. Prádlo. Měl by být vyroben z hypoalergenního materiálu nebo přírodních tkanin. Nemají ostré aroma, jasně prolévající květiny. Je důležité sledovat čistotu a hygienu. Pro mytí je lepší zvolit dětský prášek.
 2. Polštáře Kromě dalších produktů ve formě půlměsíce si také vyberte hlavní polštář. Silikonové výrobky se snadno čistí, opakují tvar hlavy a rychle se vracejí do původní podoby. Materiál nezpůsobuje alergické reakce..
 3. Deka. Přístřešek by měl být zakryt přikrývkou, která odpovídá teplotnímu režimu v místnosti. Pod ní by nemělo být horké nebo chladné. Plnivo může být vyrobeno z přírodních hypoalergenních materiálů. Měly by být pro tělo příjemné, neměly by způsobit podráždění..
 4. Výživa. Před spaním v noci se nedoporučuje konzumovat velké množství jídla a pití. To naruší trávení a naruší noční odpočinek. Tam je pálení žáhy, a to zejména v pozdějších fázích. Velké množství tekutiny vede ke vzniku otoku dolních končetin.
 5. Doba trvání Úplný odpočinek by měl trvat alespoň 8 hodin v noci. Doporučuje se odpočívat během dne, nejméně 1 hodinu. Pak se žena bude cítit dobře a vesele, projevy toxikózy se sníží.

Nastávající matky se diví, na které straně je nejlepší pro těhotné ženy spát. Od 25. týdne byste měli dávat přednost levé straně. Pravá strana se obvykle používá ke změně polohy a krátkodobému uvolnění..

Pokud dívka trpí nespavostí, je nutné se poradit s lékařem. Nedostatek klidu negativně ovlivňuje pohodu a může být nebezpečný pro vývoj plodu.

Během těhotenství je tělo obnoveno a čelí změnám, které ovlivňují obvyklý způsob života. Proto zacházejí se zdravím zodpovědně. Spánek je v tomto případě velmi důležitý..

Chcete-li vyloučit jeho porušení, je třeba zvážit, jak správně spát během těhotenství, a také používat speciální zařízení.

V jaké poloze je lepší spát těhotná

Pokud vždy spíte na břiše

Až 12–13 týdnů těhotenství se můžete snadno přizpůsobit způsobu, jakým jste zvyklí a jak pohodlné pro vás, včetně spánku na břiše. Koneckonců, děloha v této době ještě nezačala přesahovat malou pánev. Je pravda, že v této poloze vaše prsa nemusí spát - stává se velmi citlivou. Pokud ne, můžete klidně spát na břiše, ale nezapomeňte, že brzy budete stejně muset změnit svou polohu.

Po 13 týdnech, bez ohledu na skutečnost, že dítě je spolehlivě chráněno před vnějšími vlivy děložní drenáží, plodovou vodou a svaly, budete s největší pravděpodobností nepohodlně ležet na břiše. Ano, a lékaři věří, že od druhého (a ještě třetího) trimestru nemůžete spát na břiše. Nezapomínejme na hruď. Během tohoto období se tvoří žlázy, které produkují mléko. Pokud tedy plánujete kojit tak dlouho, jak je to možné, nemačkejte jej, narušujte normální vývoj žláz.

Pokud chcete spát na zádech

Jak již bylo zmíněno, v raných fázích si můžete vybrat jakoukoli polohu pro spaní, která je pro vás výhodná. Čím je dítě objemnější a těžší, tím více stlačuje vaše vnitřní orgány - střeva, játra a ledviny. Nepřetížujte tyto orgány, pokud již musí intenzivně pracovat.

Proto lékaři nedoporučují ležet na zádech ve druhém a posledním trimestru. S dlouhým pobytem v této poloze mačkal velkou venu cava, procházející podél páteře. Když je drcený, průtok krve prudce klesá, což může způsobit závratě, tachykardii a pocit zadušení.

Nejžádanější možností je, když mačkání velké vena cava trvá dlouhou dobu - více než hodinu. To často vede k hypoxii plodu, ke vzniku křečových křečí a může dokonce způsobit předčasné oddělení placenty! Proto se snažte co nejméně ležet na zádech a lépe - nelehnout na ně vůbec, i když nemáte nepříjemné pocity.

Jak nejlépe spát, abyste nepoškodili sebe a své dítě?

Lékaři důrazně doporučují, aby všechny budoucí matky vždy spaly na svých stranách, a to je vhodné pouze nalevo. Je dokázáno, že krevní oběh v těle se vyskytuje nejlépe na levé straně. Výhodou této pozice je také to, že v ní dítě zůstává v prezentaci hlavy. Pokud takhle spíte, nepřevrátí se do pánevní polohy, což je nejdůležitější ve druhém a posledním trimestru.

Pokud však těhotná žena opravdu chce ležet na zádech, musíte se pokusit udržet mezipolohu. Toho lze snadno dosáhnout, pokud polštář položíte na jednu stranu..

Co by měl být polštář

Různé těhotné ženy jako různé polštáře na spaní. Někdo rád dává malé ploché polštáře pod hlavu a nohy, pro někoho je výhodnější upnout polštář mezi nohy - to uvolňuje stres z pánevní oblasti. Na jakém polštáři je lepší spát?

Na trhu jsou různé typy polštářů. Například existují univerzální polštáře, které jsou vyplněny polystyrenovými kuličkami. Vzhledem připomínají půlměsíc nebo banán. Výhodou takového polštáře je, že během těhotenství poskytuje opravdu pohodlný spánek a po porodu může být použit při krmení dítěte.

Pokud z určitých důvodů nechcete koupit speciální velký objemný polštář, může vám pomoci velká plyšová hračka. Také na něm můžete dokonale spát těhotně, položit si pod hlavu nebo vložit mezi vaše nohy. Nebo se můžete pokusit ušit polštář sami. Musíte si pamatovat pouze hlavní podmínky - polštář by měl být asi dva metry na délku a jeden metr na šířku. Polystyrenové koule pro něj mohou být na stavebním trhu skladovány předem, nebo jdou za nimi do obchodu s nábytkem. Nevkládejte polštář příliš těsně, ať je pohodlný a měkký. Můžete si také vyrobit pouzdro z bavlny se zipem, abyste jej v případě potřeby omyli.

Nechte všechny výše uvedené tipy, aby váš sen byl potěšením. Nechte se pokaždé, když jdete spát, cítit se vy a váš malý v pohodě a odpočívat na 100%!

Jak správně a pohodlně spát během těhotenství?

Každý člověk potřebuje noční noční odpočinek na plný úvazek, protože v noci tělo obnovuje zdroje vynaložené během dne. Chronický nedostatek spánku sám může způsobit rozvoj řady nemocí. Proto je nezbytný zdravý spánek.

Během těhotenství tento problém nabývá ještě většího významu: zátěž na ženské tělo během tohoto období je obrovská, funguje v intenzivním režimu a od prvních týdnů těhotenství nastávající matka pociťuje všechny tyto změny se zvýšenou únavou a neodolatelnou touhou zdřímnout si.

Není to politováníhodné, ale během těhotenství, kdy je zdravý spánek tak důležitý pro ženu a její nenarozené dítě, existuje 1001 důvodů, proč matka nemůže usnout. Zvyšuje se srdeční rytmus, zvyšuje se počet nutkání k močení, zvyšuje se nervozita a úzkost, trávení, nakonec rostoucí žaludek začíná způsobovat zřejmé nepohodlí a narušuje volbu pohodlné polohy pro spaní.

Je třeba bojovat proti nespavosti a poruchám spánku během těhotenství. Toto téma bylo věnováno více než jednomu článku na našem webu. Dnes budeme mluvit o nejlepším způsobu spánku během těhotenství, aby byl pohodlný a bezpečný..

Hledáte pohodlnou polohu při spaní

Všichni máme své oblíbené pózy, ve kterých pevně a sladce usneme. Ale pokud jste zvyklí spát na zádech nebo ještě více na břiše, pak se tento slavný zvyk bude muset na chvíli obětovat. Za prvé, takové pózy s každým následujícím týdnem druhého a zvláštního třetího trimestru pro vás budou čím dál nepohodlnější. Za druhé, nejsou bezpečné pro těhotnou ženu a plod, takže je musíte opustit ve prospěch bezpečnějších možností.

V prvním trimestru si může nastávající matka ještě dovolit spát, jak miluje - až 12 týdnů. Je však lepší začít okamžitě měnit návyk, takže v době, kdy se objeví problém (narušující břicho), můžete usnout v jiné poloze. V každém případě se budete muset znovu naučit, jak spát, protože za 6-7 měsíců nebudete moci spát na břiše a v žádném případě.

Nelze ležet na břiše kvůli jeho poměrně velkému objemu - to je pochopitelné. Hlavním důvodem pro odmítnutí takové pózy je hrozba pro dítě. I když je chráněna plodovou vodou, vaše tělesná hmotnost je stále poměrně velká a vždy existuje riziko poranění, zejména protože ve snu nekontrolujeme naše pohyby.

Nejlepší pozice pro spaní během těhotenství

Není žádným tajemstvím, že normální fungování těla vyžaduje dobrý spánek, a to je zvláště důležité pro ženy během těhotenství. Ale právě v tomto období se často objevují problémy se spánkem: buď se mění hormonální pozadí, pak velká bříško neumožňuje, abyste se cítili pohodlně, pak různé myšlenky ruší...

Elena Kurbatová
Terapeut, Voroněž

Problémy se spánkem u nastávajících matek se ve skutečnosti vůbec neobjevují. Neměli byste však být v noci mučeni při pokusech usnout, ale měli byste se pokusit tento proces zavést a musíte se postarat o to, abyste si dopřáli celou noc. Zde jsou některá nejdůležitější pravidla, která vám pomohou překonat nespavost:

Předčasné těhotenství spí

V časných stadiích těhotenství, až 16 týdnů, je možné spát na zádech. Je to pohodlné a bezpečné. Po 16 týdnech je nejlepší tuto polohu na spaní nepoužívat..

Také až do 12týdenního období je povoleno spát na břiše: děloha se ještě nezvýšila. Později by však tato pozice měla být kategoricky vyřazena..

Boční poloha je optimální pro těhotné ženy v raných a pozdních stádiích..

Pózy na spaní v druhém trimestru těhotenství

Druhý trimestr je považován za nejpohodlnější z hlediska blaha žen. Pro spánek jsou povoleny pouze pózy na straně. Spánek na zádech a zejména na břiše je považován za nebezpečný. Póza na zádech vede k vymačkání vena cava. Z tohoto důvodu bolest hlavy a otok. Spánek na břiše může poškodit dítě, protože narušuje krevní oběh v děloze.

Pozdní těhotenství představuje

Optimální poloha pro spaní v pozdním těhotenství je na levé straně. Toto je nejbezpečnější pozice pro mámu a dítě. To může být střídáno s představovat na pravé straně, ale ne na dlouho. V této poloze se může zhoršit zásobování krví děložním placentem a dítě trpí nedostatkem kyslíku. Začne se „bát“, aktivně strká a to je pro matku signál, že potřebuje změnit svou pozici.

Nejlepší je použít jako polštáře dva polštáře. Tvrdý pod dolní částí zad a měkký pod žaludkem. To pomáhá dítěti udržet správnou polohu v bříšku..

Obecná doporučení pro zlepšení spánku

Trvání a kvalita našeho spánku je do značné míry určována správným režimem a chováním během dne. Proto je nutné začít boj o celonoční odpočinek ráno. Pokud je nastávající matka zvyklá spát nějakou dobu během dne, můžete se pokusit vzdát se denního spánku na několik dní nebo alespoň snížit jeho čas - možná toto opatření bude stačit a noční spánek bude obnoven.

Je třeba dát pozor, aby nedošlo k přepětí. Únava nahromaděná během dne nevede vždy ke zdravému spánku, často se po náročném dni žena prostě nemůže uvolnit. Neměli byste předem myslet na nespavost jako nevyhnutelný stav, strach z nočního utrpení může situaci ještě zhoršit a zabránit usínání. Večer se nedoporučuje dělat věci, které vyžadují fyzické a intelektuální úsilí. A samozřejmě byste neměli v noci sledovat akční filmy, hororové filmy, thrillery nebo negativní televizní pořady.

Během dne je vhodné, aby nastávající matka provedla sadu jednoduchých fyzických cvičení, která může váš porodník-gynekolog doporučit. Turistika, zejména před spaním, a plavání v bazénu, pokud neexistují zdravotní kontraindikace, jsou velmi užitečné..

Pro lepší noční spánek a snadné usínání můžete vyzkoušet relaxační procedury, například si zahřejte teplou koupel s několika kapkami levandule, růže, meduňky, jasmínu, heřmánkového esenciálního oleje. Používají se samostatně i ve směsi. Chcete-li aromatizovat vzduch, můžete použít speciální aroma lampu nebo ji umístit na rohy polštáře nebo vložit ubrousek nasáklý éterickým olejem do hlavy postele. Nastávající matka také může požádat svého manžela nebo někoho blízkého, aby udělal relaxační masáž před spaním. Tento postup zmírní bolest zad a dolní části zad, masáž nohou a kotníků pomůže vyhnout se křečím.

Pro rychlejší usínání se doporučuje nastávající matce soustředit se na její dech a pomalu a zhluboka se nadechnout. Relaxační hudba nebo zvuky přírody - hluk lesa, příboje, moře nebo deště - hodně pomáhá..

Před spaním můžete potřít pokožku břicha pleťovým krémem, což zabrání vzniku svědění.

Neměli byste jíst těžká vysoce kalorická jídla krátce před spaním (nejpozději 2 hodiny před spaním) nebo přejídáním, bude to obtížné usnout a způsobit pálení žáhy.

Nedoporučuje se pít hodně v noci, což pomůže méně často vstávat v noci na záchodě.

Silné černé a zelené čaje by se neměly opíjet večer, protože mají tonizující účinek..

Před spaním je vhodné vypít sklenici teplého mléka, můžete přidat skořici, trochu medu nebo cukru, nebo čaj z bylin (heřmánek, meduňka, tymián, máta, které mají relaxační účinek)..

Mléko obsahuje tryptofan, který lze nazvat mírnou přírodní pilulkou na spaní - tato látka má uklidňující, sedativní účinek a med přispívá k jeho rychlému pronikání do krve. Před spaním můžete jíst malý sendvič s vařenou krůtou (maso tohoto ptáka je také bohaté na tryptofan), navíc je užitečné zavést do vaší každodenní stravy více potravin bohatých na tuto aminokyselinu. Jedná se o všechny druhy červeného masa, sýrů, ořechů, ryb, vajec, mléčných výrobků, banánů.

Je vhodné telefon odpojit, včetně mobilního, nedoporučuje se umístit vedle vás, protože elektromagnetické vlny mohou ovlivnit kvalitu spánku a obecně celého těla..

Ložnice by měla být v pohodě (je však nutné se vyvarovat podchlazení nohou - můžete spát v ponožkách), bude to snazší usnout.

Vyberte si oblečení na spaní z přírodních materiálů, nemělo by to omezovat pohyb a dýchání.

Matrace a postel by také měly být pohodlné. Ortopedická matrace pomáhá dobře spát a přispívá ke správné poloze páteře a uvolnění svalů. Můžete si koupit speciální polštář pro těhotné ženy ve tvaru půlměsíce. Doporučuje se položit mezi nohy, pod žaludek a pod hlavu. Můžete také použít několik malých polštářů..

Pokud dítě začne tvrdě tlačit nebo je aktivnější, zkuste změnit polohu těla. Může to být způsobeno tím, že v důsledku nepohodlného držení těla se přívod krve do drobků zhoršil, ale také se stává, že je prostě vzhůru, pak musíte počkat, až se uklidní.

Pokud jde o užívání léků k potírání nespavosti během těhotenství, jsou většinou kontraindikovány, protože mohou mít negativní vliv na plod, hromadit se v těle a způsobit zhoršenou funkci jater a ledvin. Léky může předepisovat pouze lékař, a to pouze podle přísných indikací.

Zdravý mateřský spánek

Není tajemstvím, že těhotenství je obdobím závažných hormonálních změn a významných stresů, které se stávají znatelnější každý měsíc. Proto je v tomto okamžiku pro ženské tělo nezbytné jako vždy správný odpočinek a spánek, protože bez nich nebude trpět nejen fyzický, ale i emoční stav budoucí matky. Není divu, že v tomto období přicházejí do popředí velmi důležité otázky: jak nejlépe spát během těhotenství, plně obnovovat energii strávenou denně a jak zmírnit stav nastávající matky, aby se její spánek stal skutečně zdravým a hlubokým?

Jak spát během těhotenství

Jak roste velikost plodu a zvětšuje se břicho nastávající matky, hledání optimálního držení těla pro spánek může trvat tolik času, že pro něj prakticky neexistuje odpočinek. Kromě toho by poloha těla měla nejen usnadnit usínání, ale měla by být bezpečná i pro matku a její nenarozené dítě - je důležité, aby děloha nekomprimovala vnitřní orgány a narušovala průtok krve. Jak je tedy nutné během těhotenství spát, aby póza byla nejen pohodlná, ale také neškodná pro tělo ženy a plod?

Především je třeba si uvědomit, že odpočinek na břiše a zádech musí být rychle opuštěn. V prvním případě se dítě, které je pod váhou těla své matky, může zranit, zejména proto, že ve snu prostě nebude schopen ovládat své pohyby. A za druhé, děloha a samotný plod, vyvíjející tlak na vena cava, budou bránit saturaci buněk kyslíkem ve správném objemu. V tomto ohledu se ženy, které jsou ve své pozici, ptají: sebe spí, je možné během těhotenství spát na jedné straně a na které straně je v tomto případě lepší lehnout si?

Lékaři důrazně doporučují nastávajícím matkám spát na levé straně, protože ležení na pravé straně po dobu několika hodin může vyvolat kompresi ledviny. Levá strana je v tomto ohledu považována za ideální: nejen fungování ledvin, ale také přísun krve do placenty a srdce. Kromě toho je sníženo zatížení jater a riziko otoků. Samozřejmě, pokud žena nedávno otěhotní, nebude spát na pravé straně pro ni a její budoucí dítě, nebude to nebezpečné, ale od 12. týdne těhotenství bude tento problém muset být ošetřen s mnohem větší pozorností.

Při zodpovězení otázky, jak správně spát během těhotenství, je samozřejmě třeba zmínit význam vysoce kvalitní ortopedické matrace a speciálních polštářů pro nastávající matky, které pomohou zbavit se nepohodlí a učinit noční odpočinek opravdu kvalitním a plným.

Trimestři

V jaké poloze můžete během těhotenství spát a závisí výběr optimálního držení těla pro spánek na jeho trvání? Odpověď je jednoznačná - záleží na tom, čím delší je termín, tím důležitější je, aby nastávající matka přemýšlela o bezpečnosti dítěte během nočního odpočinku. Ženy na svém místě si často stěžují: „Každý trvá na tom, že spánek na pravé straně během těhotenství může dítě ublížit, ale jinak nemůžu spát.“ Ve skutečnosti není vše zdaleka tak kategorické, ale pro každé období mají lékaři zvláštní doporučení, která je lepší znát a dodržovat.

První měsíce

Jaký je nejlepší spánek v časném těhotenství? Samozřejmě výběr správné a pohodlné pozice současně. Zatímco plod a žaludek jsou stále velmi malé, je přijatelná téměř jakákoli možnost, kdy se nastávající matka cítí co nejpohodlněji. V prvním trimestru těhotenství, tj. Až do 11-12 týdnů, nedojde k poškození dítěte, i když jeho matka každou noc spí na břiše. V této době je děloha stále chráněna před tlakem kostí pánevního a ochlupení a močový měchýř musí cítit hlavní zátěž na sobě.

Jedinou věcí, která může zabránit tomu, aby žena v raném těhotenství řádně spala, je zvýšená citlivost a dokonce bolestivost prsu, která se objevuje v důsledku hormonálních změn, které se v té chvíli vyskytují v těle budoucí matky. Navíc, dokonce během časného těhotenství, lékaři doporučují postupně si zvyknout spát na vaší straně nebo alespoň v mezipoloze, vkládat speciální polštář do zad tak, aby v budoucnu odmítnutí spočívat na zádech a žaludku bylo bezbolestné.

Druhý trimestr

Vzhledem k pohody budoucí matky a jejího plného spánku je 2. trimestr považován za nejšťastnější období těhotenství, během kterého hlavní hormonální bouře již ustoupily, a problémy s nadváhou a bolestmi zad se ještě necítily. Ale nyní, přemýšlela o tom, jak nejlépe spát ve druhém trimestru, by měla nejprve myslet na zdraví a bezpečnost nenarozeného dítěte, a ne na její pohodlí. V 15. týdnu těhotenství se děloha již cítí na sebe značný tlak a přestože je plod dobře chráněn tukovou tkání a plodovou vodou, v této době se nedoporučuje spát na žaludku.

Od 24-26 týdnů musí nastávající matky odmítnout odpočívat na zádech - plod je dostatečně velký, díky čemuž může děloha, tlačící se proti páteři, vytlačit spodní dutou žílu. Proto se těhotným ženám v tomto období doporučuje spát na levé straně, občas se otáčet doprava a pečlivě poslouchat pohyby plodu - pokud je dítě nepříjemné, může o tom informovat matku kopy..

Třetí trimestr

Jak se doporučuje spát v posledních týdnech před porodem? Tato otázka není snadná, protože již v 33 týdnech těhotenství velikost břicha výrazně komplikuje volbu pohodlného držení těla pro relaxaci. Jak můžete zmírnit stav budoucí matky, pokud je měsíc již osmý? V 8 měsících těhotenství lékaři doporučují spát výhradně na levé straně, aby chránili játra před nadměrným tlakem na plod. Stejné pravidlo platí také pro deváté: jak spát v 9 měsících těhotenství, pokud je žaludek tak velký, že i otáčení na druhé straně je celý problém? Strávit celou noc v jedné poloze je samozřejmě docela obtížné, ale pomocí speciálního polštáře vloženého mezi kolena a váleček umístěného pod žaludkem se můžete téměř úplně zbavit nepohodlí.

Kromě toho, pokud bylo v 35. týdnu těhotenství zjištěno, že plod je ve špatné poloze, může situace napravit vhodný postoj ke spánku: při pánevní prezentaci je spánek povolen pouze na levé straně a při příčném podání, kde je směřována hlava dítěte.

Jak spát s těhotenstvím dvojčat

Ženy nesoucí dvě děti najednou položí tuto otázku mnohem dříve než ostatní, protože musí zažít dvojí břemeno. Budoucí matka, těhotná s dvojčaty, by měla zapomenout na odpočinek na břiše a zpět v prvním trimestru, protože dvě plody budou okamžitě vyvíjet tlak na páteř. Odpověď na otázku, jak spát během vícenásobného těhotenství, je tedy zřejmá: s přihlédnutím ke všem standardním požadavkům na tento případ, ale s ohledem na mnohem větší zátěž na tělo a potřebu pečovat o bezpečnost nejen jednoho, ale dvou dětí najednou.

Pomocný polštář

Většina lékařů již v raných fázích doporučuje zakoupit speciální polštář pro těhotné ženy, který pomůže vyrovnat se s nepohodlím a bolestí a učiní sen budoucí matky opravdu kvalitním a hlubokým. Na moderním trhu existuje mnoho různých možností pro takové výrobky, které uspokojí jakýkoli požadavek: některé jsou pohodlnější na spaní s podporou pod zády, zatímco jiné potřebují především podporu z břicha pomocí speciálního válečku. V každém případě při rozhodování o takovém nákupu si nevybereme jen místo pro spaní a odpočinek, ale staráme se o zdraví nenarozeného dítěte a zajišťujeme jeho bezpečnost po celou noc.

Kolik musíte spát těhotné

K plné obnově energie strávené denně potřebuje dospělý alespoň 7-8 hodin plného spánku. A kolik v tomto případě bude muset těhotná žena odpočívat, jejíž tělo prožívá stále více stresu každý den? Studie v této oblasti ukázaly, že nastávající matky potřebují zdravý spánek po dobu 9–10 hodin, což jí poskytne dostatečný přísun energie na další den. Současně může neustálý nedostatek spánku a ještě více chronická nespavost, která se často vyskytuje u žen v pozici, způsobit vážné zdravotní problémy, a to až do předčasného porodu nebo dokonce potratu..

Nezbytné lékařské pozorování, testy a vyšetření

Diagnóza těhotných žen je poměrně komplikovanou záležitostí, protože mnoho typů vyšetření se může v tomto období ukázat jako nebezpečné. To však neznamená, že byste neměli konzultovat lékaře s problémem nespavosti - rentgenové nebo CT vyšetření ženy v pozici, kterou je samozřejmě nepravděpodobné, bude předepsáno, ale je docela realistické a šetrnější zjistit příčinu poruch spánku. Nejčastěji je situace normalizována pomocí lehkých sedativ, která mají příznivý vliv na nestabilní emoční stav matky, ale v extrémních případech jsou také předepsány prášky na spaní, které lze užívat během těhotenství.

Kromě toho lze vyšetřením a shromážděním anamnézy u budoucí matky zjistit, že doprovodné nemoci zhoršují kvalitu nočního odpočinku, například zvýšený tlak nebo křeče v lýtkových svalech a krevní test na cukr může někdy odhalit nekompenzovaný diabetes mellitus, při kterém časté močení a kůže svědění dělá spánek povrchním a občasným.

Nebezpečí a komplikace

Jak nemůžeš spát během těhotenství? Tato otázka se obává nastávajících matek nadarmo, protože mnoho pozic, které se zdají být docela pohodlné, může ovlivnit jejich stav a vývoj plodu. Spánek na pravé straně tedy výrazně zvyšuje tlak na játra a ležení na břiše je obecně nebezpečné pro život dítěte. Kromě toho je nesprávně zvolená poloha pro odpočinek plná narušení přívodu krve do placenty, výskytu bolestí zad, otoku, křečových žil, tromboflebitidy, závratě, celkové slabosti, nevolnosti a dokonce zvracení. Péče o kvalitu spánku těhotné ženy a jejích blízkých by proto neměla být o nic méně důležitá než sledování stravy a chůze na čerstvém vzduchu. A pak se bude cítit skvěle a její dítě bude plně růst a vyvíjet se..

Sen o budoucí matce: které si představují

Poruchy spánku se vyskytují u 80% těhotných žen. To je vyvoláno emoční nestabilitou a fyziologickými změnami, ke kterým dochází u těla a těla ženy. Abychom chránili dítě před nepříjemnými důsledky nitroděložní hypoxie, je třeba si během nočního odpočinku postupně zvykat na nové pózy..

Příčiny neklidného spánku u těhotných žen

První týdny po početí žena neustále spí. Důvodem je skutečnost, že tělo se začíná znovu budovat a utrácet více energie. Díky zvětšené děloze dochází k nepohodlí, hormonální pozadí se mění. Proto ve druhém trimestru dívka trpí nespavostí, má noční můry a projevy ospalosti se zhoršují. Příčiny tohoto stavu jsou následující:

 • fyziologické změny;
 • zvýšená produkce progesteronu, prolaktinu, oxytocinu, adrenalinu;
 • nestabilní emoční stav, zvýšená úzkost;
 • toxikóza, preeklampsie, křeče, chrápání, pálení žáhy;
 • míchání dítěte;
 • nepříjemné držení těla pro spánek, zejména v posledním trimestru;
 • časté močení.

Také neklidný sen je vyvolán nepříjemnými pastely, pevným oblečením, cizím hlukem. Během těhotenství žena cítí teplo citlivěji a nemůže to snášet. Proto, pokud je ložnice dusná, bude velmi těžké usnout.

Výběr správného držení těla pro noční odpočinek pro nastávající matky

Od prvních dnů, kdy žena otěhotněla, musí zcela přehodnotit svůj životní styl. Dívka odmítá špatné návyky, fyzickou aktivitu, mění výživu. Také změny se týkají oblíbených póz, ve kterých spí. Díky zvětšujícímu se břiše se obvyklá poloha stává pro dítě fyzicky nepohodlná a nebezpečná. Chcete-li dostatek spánku i v pozdějším termínu, musíte jít spát správně.

Do 12 týdnů můžete spát, jak chcete, s počátkem 7 měsíců těhotenství je žena omezena pouze na odpočinek na boku. Aby příští ráno celé vaše tělo neubližovalo, musíte pravidelně měnit svoji polohu.

Nebezpečné pozice

Pro těhotné ženy jsou nebezpečné polohy při spaní, které jsou zcela vyloučeny. Ženy, které i nadále sledují své zvyky, zvyšují riziko nitroděložních patologií. Nemůžete ležet na zádech, zejména když plod začne rychle přibírat na váze. Budoucí matka bude neklidně spát a dítě bude trpět nedostatkem kyslíku.

Pokud pravidelně odpočíváte na zádech nebo žaludku, bude to mít následující následky:

 • fetální hypoxie;
 • pánevní nebo příčná prezentace;
 • zvýšená aktivita dítěte, propletení pupeční šňůry;
 • závratě, ztráta vědomí, apnoe;
 • snížení krevního tlaku;
 • křeče
 • otoky nohou, rukou, obličeje;
 • oběhové poruchy v pánvi;
 • bolest dolní části zad.

Během prázdnin doporučujeme sledovat svůj stav a polohu. To však neznamená, že by žena neměla spát, aby nedošlo k náhodnému poškození dítěte a sebe sama. Zatímco je plod uvnitř ochlupení, ochrání se před vnějším tlakem. Je nemožné ležet na břiše od 22 týdnů, těhotná žena je nepříjemná, proto tuto pózu nezávisle odmítá.

Omezení v polovině těhotenství

V časném těhotenství je dovoleno používat obvyklé polohy. Střední těhotenství je nejpříznivější a nejbezpečnější období. V této době žena nezažívá toxikózu, méně emotivní. Nejméně od 18 do 28 týdnů stížností na neklidný spánek. Zatímco bříško je malé, můžete si krátce spočinout na zádech.

Pozdní zákazy

Ve třetím trimestru se objeví velké břicho, díky kterému je pro ženu obtížné dýchat, chodit, sedět a spát. Aby nedošlo ke zhoršení stavu a nepoškození vyvíjejícího se plodu, dodržujte následující pravidla:

 1. Spát na břiše, je to traumatické.
 2. Pravidelný spánek na zádech narušuje normální průběh těhotenství, dochází k častému stlačování dolní dutiny.
 3. Minimalizujte spánek na pravé straně, protože zvětšená děloha v této poloze vyvíjí tlak na ledviny. Pokud byla u ženy diagnostikována cystitida nebo pyelonefritida před těhotenstvím, může tlak vyvolat relaps onemocnění.

Je velmi obtížné vybrat si pohodlné a bezpečné polohy pro spaní během těhotenství v posledních měsících. Žena bude muset obětovat své pohodlí pro dítě na krátkou dobu.

Spát na levé straně

Nejlepší pozice doporučené pro spánek a denní odpočinek během těhotenství jsou poloha na boku a také odpočinek s polštářem vloženým mezi nohy. Od 36 týdnů je nutné ležet častěji na levé straně, protože vena cava prochází podél pravé strany dělohy. Pravidelné mačkání cévy vede k poruchám oběhu.


Spánek na levé straně ovlivňuje těhotenství následujícím způsobem:

 • dostatečný přísun kyslíku do plodu;
 • snížení otoků, normální fungování ledvin;
 • snížená srdeční zátěž;
 • zdravý a zdravý spánek;
 • nedostatek bolesti v dolní části zad a pánve.

Pokud ultrazvukové vyšetření ukázalo boční zobrazení plodu, gynekolog by vás měl upozornit na funkce spánku. Nemůžete spát na straně, na které je dítě zadek. Proto, pokud je na levé straně, musí být těhotná žena položena na její pravou stranu.

Nejlepší pozice pro ženu čekající dítě

Pokud žena nepohodlně spí na boku, můžete zkusit relaxovat v polosedě. Pod záda a hlavu musíte dát polštáře. Vena cava tedy není vymáčknuta, děloha nepřichází do styku s bránicí, dušnost a ochabnutí zmizí.

Chcete-li zmírnit otoky a únavu z nohou, můžete pod sny položit měkký váleček. Tato poloha pomáhá snižovat zátěž, a tím zabraňuje vývoji křečových žil. Hlavní věc je, aby vás pohodlně. Pokud trpíte pálením žáhy, doporučujeme ležet častěji na levé straně. Pokud dojde k nadměrné fetální aktivitě, změňte polohu.

Další pózy povolené během těhotenství

Bohužel je výběr polohy pro spánek fyziologicky omezen funkcemi. U velkých velikostí břicha v důsledku předního připevnění placenty nebo vícenásobného těhotenství je nejsprávnější poloha sklopná. Až do třetího trimestru si můžete přitahovat nohy k hrudi. Aby nedošlo ke křečím, neprotahujte se.

Pokud žena v těchto pozicích nedostane dostatek spánku a cítí se unavená, je nutné věnovat pozornost dalším příčinám rozvoje neklidného spánku. Při odpočinku na pohodlné posteli je vhodné si koupit ortopedickou matraci a speciální polštáře pro těhotné ženy. Když se připravujete na spánek, vypněte světlo všude, televizor, uveďte telefon do tichého režimu.

Během odpočinku byste neměli neustále sledovat svoji polohu a pokud je pozice špatná, není třeba se obávat stavu dítěte. Dodržování těchto pravidel vám umožní zcela odpočívat, což přispívá ke zdravému a dobrému spánku..

Nejpohodlnější pozice pro denní odpočinek

Těhotná žena potřebuje denní spánek, aby si plně obnovila svou sílu, zejména pokud pokračuje v práci nebo v noci chybí. Nejpohodlnější poloha je sklopná. Pokud nechcete spát, můžete sedět na měkké židli. Pro větší pohodlí položte polštář pod záda a položte nohy na obláček.

Pokud dívka trpí nespavostí nebo neklidně spí, je nutné opustit denní spánek. Jednou z příčin poruchy může být nedostatek fyzické aktivity během denního světla. Lepší po obědě dělejte, co máte rádi, přečtěte si knihu, vydejte se na čerstvý vzduch.

Použití polštářů pro těhotné ženy

K zajištění správné polohy během spánku doma můžete použít obyčejné polštáře. Musí být umístěny pod krk, spodní část zad, nohy. Tento design je nepohodlný, protože když změníte postoj, musíte válečky posunout na dlouhou dobu.

Existuje mnoho speciálních zařízení, která pomohou těhotné ženě zaujmout pohodlnou polohu a dobře spát. Jsou vyráběny polštáře s různou výplní a tvarem. Při jejich nákupu zvažte velikost postele.

Použití polštářů usnadňuje držení správné polohy pro spaní během těhotenství:

 1. Na levé straně. Položte polštář mezi vaše nohy, nohy by měly být v pohodlné poloze pro vás. Pro takovou pózu je vhodný jakýkoli tvar válce.
 2. Na pravé straně. Polštář je umístěn pod žaludek a levou nohu. Nejpohodlnější je tvar písmene U, který vám umožňuje měnit polohu během noci, aniž by se válec otáčel.
 3. Ležící. Polštář by měl být umístěn pod krkem, zády, spodními zády, doporučuje se také mírně zvednout nohy. Pro takovou pózu je nutné zvolit objemné válce ve tvaru písmen G, C, O.


Pokud máte silnou bolest v dolní části zad, měli byste se před výběrem poradit se svým gynekologem. Při absenci sklonu k alergiím na syntetika je lepší koupit polštář vyrobený z expandovaného polystyrenu nebo holofiber. Tato plniva si zachovají svůj tvar, v průběhu času se nezmění..

Během těhotenství se ujistěte, že nevylučujete nebezpečné polohy při spaní, které stlačují váš žaludek nebo dolní dutou žílu. Nevzbuďte se každou hodinu a ovládejte se, poslouchejte své pocity. Pokud se dítě začne aktivně pohybovat, je nutné změnit polohu. V posledním měsíci, zejména se zvýšeným tónem, bolestí zad a gestózou, je nejlepší spát na levé straně.

Na které straně spát během těhotenství?

Období porodu dítěte je doprovázeno mnoha omezeními. Žena musí opustit užívání alkoholu, množství produktů a vyloučit fyzickou aktivitu. Kromě toho jsou zakázány také některé polohy na spaní. V očekávání dítěte má žena změny ve svém těle a její žaludek se zvětšuje, takže otázka, jak spát během těhotenství, je možné spočívat na zádech a na které straně je lepší ležet, je relevantní.

Jak spát během těhotenství. Jaká je správná poloha při spaní?

Každý z nás má milovaný postoj ke spánku, ve kterém trávíme podstatnou část noci. Těhotenství však ve většině situací nutí budoucí matku opustit obvyklou polohu těla během odpočinku a přizpůsobit se jejímu stavu. Specifické držení těla může poškodit plod a některé se jednoduše stanou nepříjemnými..

Během prvních 12 týdnů po oplodnění si žena stále může dovolit luxus, aby nemyslela, jak během těhotenství spát. Můžete si odpočinout v jakékoli poloze. Ale velmi brzy, nastávající matka bude muset kontrolovat umístění jejího těla ve snu. Kdo by si myslel, že tato pozice může dítěti pomoci vytvořit se a být překážkou jeho normálnímu růstu.

Na které straně jsou těhotné ke spánku? Výběr dámy v této pozici je poněkud skromný - během těhotenství musíte spát na vaší straně a pokud možno více po vaší levici. Když matka leží v podobné poloze, dítě dostává optimální množství živin, protože v tomto případě neexistují překážky pro dobrý krevní oběh. Těhotná žena, ležící na levé straně, nekomprimuje játra a umožňuje jejímu srdci pracovat optimálně. Během těhotenství je samozřejmě spát jen na levé straně, v tomto ohledu je třeba během noci několikrát rotovat zleva doprava a zpět.

Při příčném podání drobků lékaři doporučují, aby dáma častěji ležela na straně, na které je hlava plodu umístěna. Pokud se dítě „posadilo“ na zadek (pánevní prezentace), je nutné z jedné strany na druhou rotovat v noci až 3-5krát.

Jak rychle usnout během těhotenství

Optimální délka spánku pro dámu na pozici dosahuje 8 - 10 hodin denně, a delší je možné, ale méně není. Zkombinujte to s odpočinkem 30 minut. Nedostatek klidu okamžitě ovlivňuje celkovou pohodu těhotné ženy: její chuť k jídlu je ztracena, její nálada je depresivní, její imunita zhasne.

Kromě toho, aby se v noci dobře spal, musí se budoucí matka připravit ráno. Kvalitu odpočinku určuje životní styl a režim těhotného dne.

Zde jsou důležitá pravidla, která je třeba během dne dodržovat:

 • omezit fyzickou aktivitu a ne nervozní nad maličkosti. Silná únava v silách vede k nespavosti místo zdravého spánku;
 • potíže s usínáním mohou být někdy vyřešeny vzdáním se denního odpočinku. Aby bylo možné vstoupit do správného režimu, je nutné po určitou dobu neorganizovat pauzy na spaní po večeři;
 • rychle se ocitnete v náručí Morpheus během těhotenství přispěje k „tichým“ typům tělesné výchovy: fitness pro nastávající matky, plavání, chůze;
 • jídla, která jsou pro žaludek obtížná, nejsou dobrou alternativou k večeři. Kromě toho je vhodné během těhotenství nepít hodně vody před spaním, aby se minimalizoval počet cest do toalety v noci. Pokud vám nepříjemný pocit hladu zabrání usnout, můžete jíst sendvič s plátkem vařeného libového masa;
 • Ve večerních hodinách byste neměli naplánovat stresující rozhovory, velké věci nebo sledovat utlačovatelský film;
 • když hladina cukru v krvi klesá, je obvykle obtížné těhotným ženám usnout: zatímco je slabost, zrychlený srdeční rytmus a bezhlavost. Rychle odstranit útok umožní kousek cukru nebo sladký nápoj (zejména čaj s cukrem a citronem);
 • jako způsob, jak bojovat proti nespavosti, můžete vyzkoušet relaxační koupel, otřít si záda a nohy nebo mít sex před spaním (pokud to není ze zdravotních důvodů zakázáno);
 • pokud matka, která má přijít, musí spočítat ovce, aby usnula, vyřeší problém s podporou lékaře drogou. Obvykle je v takových případech předepsán glycin, tinktura valeriány nebo matečnice.

Jak uspořádat noční odpočinek během těhotenství

Sen o nadcházející matce bude zdravý a hluboký, pokud se na tuto akci připravíte předem:

 1. V teplé sezóně byste měli spát s otevřeným oknem a v zimě se ujistit, že obývací pokoj bude půl hodiny před spaním ventilovat..
 2. Sny budou překvapivě příjemné, pokud si zaručíte maximální pohodlí během spánku: oblékněte se do uvolněných, pohodlných a měkkých šatů, zahřívejte nohy ponožkami, když zchladnou.
 3. Ve večerních hodinách nemůžete zatěžovat žaludek přebytečným jídlem, ale jednoduché občerstvení to nebude bolet.
 4. Předpokladem pro dobrý odpočinek je pohodlná matrace. Měli byste k tomu přistupovat velmi zodpovědně..

Jak spát během těhotenství: užitečné tipy

Zjistili jsme tedy, že poloha spánku, když žena odpočívá na levé straně, je z fyziologického hlediska nejbezpečnější a nejzdravější. V počátečních stádiích těhotenství se současně stočí také některé nastávající matky - takové umístění zaručuje pohodlný a relaxační spánek.

Pokud jde o prodloužení těhotenství, snižuje se schopnost napnout nohy na hrudník: děloha se významně zvětší, zvětšuje se také ohyb páteře v bederní oblasti, takže se žena při odpočinku nedobrovolně narovná. Co dělat, když konstantní ležení na vaší straně vyvolává bolest kyčle?

 1. Snažte se zaujmout pozici přímo na vaší straně, ale lehněte si na bok a zároveň se trochu opřete. Chcete-li vytvořit stabilní a pohodlnou pózu, umístěte váleček z vířící přikrývky pod záda.
 2. Trochu ohněte kolena, umísťujte je a umísťujte mezi nimi jemný měkký pohovkový polštář malé velikosti.
 3. Chcete-li matraci velmi pohodlnou, můžete ji přikrýt silnou přikrývkou nebo měkkou matrací.
 4. Některé těhotné dámy sladce spí, pouze když položí nohu nebo rukojeť na manžela ležícího vedle ní.

Škodlivé držení těla během těhotenství

Mohu během těhotenství spát na zádech? Tato otázka se obává mnoha nastávajících matek, zejména těch, pro které je tato pozice milovaná. Nejprve samozřejmě neexistují žádné zákazy - v počátečním stadiu těhotenství je odpočinek na zádech pohodlný a bezpečný. Po 22 týdnech „rušné“ pozice je však nutné tento zvyk opustit.

Děloha a páteř jsou obklopeny nejpůsobivější cévou našeho těla - dolní dutou žílou. Přenáší krev z těla a dolních končetin do srdce. Během těhotenství roste plod a děloha tlak na vena cava spolu s plodovou vodou, z tohoto důvodu existuje vysoká pravděpodobnost vzniku tzv. Syndromu dolní duté vena, když je céva významně svírána. V tomto případě množství cirkulující krve prudce klesá a tělo tuto situaci nabere jako akutní objemovou ztrátu krve a reaguje s odpovídajícími příznaky:

 • závrať
 • jediná slabost;
 • neschopnost dokončit plný dech;
 • snížení krevního tlaku;
 • poloha blízko hypovolemického šoku.

Takové postavení těla matky se stává nebezpečným pro vývoj plodu dítěte: plod trpí nedostatkem kyslíku a jeho celkový stav se samozřejmě zhoršuje. Během těhotenství byste samozřejmě neměli odpočívat na zádech. Když dáma nespí, je schopna včas změnit polohu svého těla, pokud se necítí dobře (například při ultrazvukovém vyšetření). Během nočního odpočinku se však ochranné reakce člověka „odumírají“, takže spánek na zádech během tohoto období je pro zdraví paní a jejího dítěte nebezpečný.

Při prokázaném vícenásobném těhotenství nebo velkém množství plodové vody by mělo být opuštění již na začátku 2 trimestrů. Pokud je hlava dítěte příliš nízká a existuje možnost spontánního potratu, toto doporučení platí podobně.

Je dovoleno během těhotenství spát na bříšku? Ležet v této poloze je velmi výhodné, a tak trochu odpočívat. Budoucí matka si může dovolit takový luxus až do 12 týdnů těhotenství. Během tohoto období je děloha skrytá ve výklenku malé pánve a pokryta ochlupeními. Na konci 12 týdnů je vhodné nevyvíjet další tlak na těhotnou bříško, navíc po krátké době bude pro dítě zcela nebezpečné..

Pokud si po 20 týdnech těhotenství odpočinete na břiše, mírně se zúží spodní vena cava, zatímco cévy, které živí placentu, jsou vystaveny silnému tlaku. To je pro plod ještě nebezpečnější než ležet matku na zádech.

Některé těhotné ženy, většinou primiparózní, se nemohou do žaludku dostat kvůli velké citlivosti prsou..

Po 28 týdnech se doba, po kterou je těhotenství možné spát na břiše, zmizí sama: spánek v takové póze se stává naprosto nepříjemným.

Polštáře na spaní během těhotenství

Téměř všem budoucím matkám je umožněno pohodlně se usadit a spíše usnout měkké polštáře různých velikostí, které dají pod hlaveň, spodní část zad, krk, nohy.

Hlavní překážkou dlouhého nočního spánku ve fázi očekávání dítěte je považován za rostoucí žaludek. S pomocí polštářů může dáma najít pohodlnou pózu, navzdory tomuto fyziologickému rysu. Zkuste například umístit jeden polštář pod bříško a položit další mezi kolena. Pokud si lehnete na levou stranu, narovnejte levou nohu a naopak pravou stranu ohněte. Mohou existovat dva nebo více polštářů a postupem času si jistě najdete pózu, která vám bude zcela vyhovovat.

Vynikající cestou z obtížné situace budou speciální polštáře pro nastávající matky. Tato podestýlka je vyrobena s ohledem na zvláštní potřeby těhotných žen, takže je velmi pohodlné. Například polštář vyrobený ve tvaru podkovy vám umožní vzít si řadu pohodlných póz a usnout v minimálním množství času..

Pokud vás v průběhu těhotenství nezvolí potíže s odpočinkem v noci, nevzdávejte se a pokračujte v hledání způsobů, jak zlepšit váš spánek. Nezapomeňte, že se dítě brzy objeví a bude vyžadovat obrovské náklady na energii. Péče o dítě vás obecně připraví o příležitost spát v noci, takže je třeba dostatek spánku dopředu.

Schopnost dostatek spánku v noci je zárukou silného psychického stavu ženy a harmonického nitroděložního utváření jejího dítěte. Chcete-li odstranit tento nebo ten problém, který brání spánku, někdy stačí stačí neutralizovat důvod, který to vedl: upravit denní režim nebo stravu, zvýšit nebo zkrátit čas na procházku před spaním. Pokud vám úzkostné myšlenky o porodu brání v usínání s vaší matkou, možná budete muset o tomto tématu mluvit s psychologem nebo navštívit specializované kurzy pro těhotné ženy. Když budou odstraněny všechny rušivé faktory a rozptýleny obavy, klidný sen se okamžitě vrátí k nastávající matce.

Klady a zápory polštářů pro těhotné ženy

V případě bolesti zad, krku a kyčelních kloubů pomáhají polštáře pro nastávající matky dobře.

Nyní na trhu s takovým zbožím - desetník tuctu. Oba modely jsou odlišné a výplně jsou rozmanité a různé modely se liší mírou tuhosti a flexibility..

Stojí za to přistupovat k výběru této věci vážně, protože polštář patří do kategorie zboží, které není předmětem vrácení a výměny. Jedním slovem, než si něco takového koupíte, musíte strávit čas a důkladně zjistit, který model je pro vás vhodnější.

Proč je porucha spánku u těhotných žen?

Spánek u těhotných žen se stává nestabilním a občasným z různých důvodů. Nejběžnější jsou:

 • časté močení - děloha vyvíjí tlak na močový měchýř;
 • pohyby plodu - období největší aktivity plodu je pozorováno od 19,00 do 4,00 ráno;
 • noční křeče dolních končetin - častěji s nedostatkem vápníku a hořčíku;
 • pálení žáhy - pálení žáhy se zintenzivňuje v horizontální poloze, protože zvětšená děloha opírá žaludek ještě více a mění polohu jícnu. Z tohoto důvodu je obsah kyseliny v žaludku vhozen do jícnu, což se projevuje pálivým pocitem;
 • nauzea - ​​častěji v ranních hodinách pocit nevolnosti zesiluje;
 • únik částí těla s prodlouženou nepříjemnou polohou;
 • bolest dolní části zad způsobená kolosálním zatížením páteře;
 • těžkost v nohou - odtok lymfy je obtížný ve stacionární poloze. Pro zlepšení odtoku lymfy a zmírnění těžkosti v nohou je vhodné si lehnout se zvednutými nohami, například na polštář..

Závěr

Pokud v jednom okamžiku, kvůli neustálému nedostatku spánku a chronické únavě, upadnete do zoufalství, pamatujte: téměř všechny těhotné ženy procházejí těmito testy. I vy jim vydržíte, protože příroda učinila ženské tělo velmi silným a otužilým. Bude to chvíli trvat a zvyknete si spát v nové poloze. Nechť je sen únosem, ale i při častých probuzeních se naučíte dostatek spánku. Stačí jít brzy spát a vstávat, pokud je to možné, později, a také si odpočinout, aby tělo mělo čas znovu získat sílu a nepracovalo pro nošení. Koneckonců na vás čeká seriózní práce - porod a péče o novorozence. Těhotenství je tedy vaše poslední příležitost ke spánku a relaxaci v následujících měsících..

Články O Neplodnosti