Hlavní Testy

Screening těhotenství

Nové slovo „screening“ se objevuje v lexikonu ženy již v prvním trimestru těhotenství. Jedná se o testy, které prokazují jakékoli odchylky hormonů během porodu dítěte..

Provede se screening k identifikaci rizikových skupin pro vrozené malformace, jako je Downův syndrom, malformace nervové trubice a Edwardsův syndrom. Výsledek lze nalézt po krevním testu odebraném z žíly a po ultrazvukovém vyšetření. Zohledněny jsou také individuální vlastnosti těhotné ženy a vývoj nenarozeného dítěte. Vše se bere v úvahu - výška, hmotnost, špatné návyky, užívání hormonálních drog.

Screening v prvním trimestru je komplexní vyšetření po dobu 11 až 13 týdnů těhotenství. Musí určit riziko, že bude mít dítě s vrozenými vadami. Screening zahrnuje dva testy - ultrazvukové vyšetření a krevní test z žíly.

První ultrazvuk určuje postavu dítěte, správné umístění nohou a paží. Lékař zkoumá oběhový systém plodu, práci srdce, délku těla vzhledem k normálu. Kromě toho se provádějí speciální měření, jako je měření tloušťky záhybu krku.

Je třeba mít na paměti, že první trimestrální screening se nazývá složitý, proto není vhodné učinit žádné závěry založené pouze na jednom ukazateli. Pokud existuje podezření na genetické malformace, je žena poslána na další studium. Screening prvního trimestru je volitelný pro všechny těhotné ženy. Navíc na prenatální klinice většinou takové testy neprovádějí a na soukromých klinikách musí darovat krev. Ženy, které mají zvýšené riziko patologií, jsou však stále vyšetřovány. Jsou to ti, kteří rodí po 35 letech, kteří mají v rodině pacienty s genetickými patologiemi, nastávající matky, které již dříve potratily, nebo děti s genetickými abnormalitami.

V prvním trimestru těhotenství stanoví krevní test obsah b-hCG a PAPP-A, plazmatického proteinu, který je spojen s těhotenstvím.

Screening těhotenství ve 12 týdnech: jak se to dělá a co to ukazuje?

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, matka se cítí dobře, poprvé se bude moci dívat na své dítě během prvního screeningu asi po 12 týdnech těhotenství. O jakém výzkumu v současné době jde, budeme hovořit v tomto článku..

Co to je?

Existují tři projekce těhotenství. Úplně první ministerstvo zdravotnictví se doporučuje provádět po dobu 11–13 týdnů, považuje se za optimální pro přesně 12 týdnů. Poté se provede screeningová studie ve druhém a třetím trimestru (v 16-24 týdnech a 30-36 týdnech).

Vyšetření, které se provádí na samém začátku procesu přenášení dítěte, zahrnuje ultrazvukové vyšetření, jakož i biochemický krevní test na obsah hCG hormonu a proteinu RAPP-A. U řady charakteristických markerů, které se nacházejí v ultrazvukové diagnostické místnosti, jakož i pro koncentraci hormonů a bílkovin při analýzách těhotné ženy, se provádí předběžný výpočet rizik dítěte s nevyléčitelnou a fatální genetickou patologií u této ženy..

Tato fáze prenatální diagnostiky vám umožňuje identifikovat ženy, které s největší pravděpodobností mají dítě s Downovým syndromem, Turnerovým a Cornelia de Langeovým syndromem, Patauovým syndromem, Edwardsovým syndromem, hrubými defekty neurální trubice a dalšími vývojovými abnormalitami, které nezanechávají šanci na uzdravení a normální život.

Dříve byl screening prováděn pouze u rizikových těhotných žen - žen ve věku 35 a více let, které otěhotněly z krve, těch, které již dříve měly děti s genetickými problémy, nebo žen, které mají příbuzné s dědičnými chorobami pro něčí nebo manželskou stranu. Pokud nastávající matka užívala léky, které jsou během porodu dítěte v počátečních fázích zakázány, byla jí také předepsána screeningová studie.

Nyní je tato diagnóza předepsána všem ženám, bez výjimky, v „zajímavém postavení“. Žena může, samozřejmě, z osobních důvodů odmítnout detekční kontrolu, ale to není zcela přiměřené, protože samotné vyšetření nezavazuje nikoho, aby udělal cokoli.

Je třeba poznamenat, že podle výsledků screeningu během těhotenství po 12 týdnech nikdo nebude diagnostikovat. To není účelem screeningové studie. Žena bude spočítána pouze jednotlivá rizika porodu nemocného dítěte, a pokud budou zdravá, bude možné stanovit další metody, které porodník a genetik doporučí, pokud se ukáže, že rizika jsou vysoká..

První screening je považován za nejdůležitější a informativní. Provádí se bezplatně po konzultaci v místě bydliště, lékař, pro kterého je žena registrována pro těhotenství, vydá ultrazvuk na krevní test a lístek do ultrazvukového sálu.

Postup a příprava

Při perinatálním vyšetření prvního trimestru je velmi důležité dodržovat přísný postup. Ultrazvuková diagnostika a odběr krve z žíly jsou plánovány na jeden den, takže časový interval mezi těmito dvěma akcemi je minimální.

Obvykle je vyšetření nejprve provedeno v ultrazvukové místnosti, a poté s vyplněným formulářem jsou sledováni do ošetřovny, aby darovali krev. U některých konzultací je však pořadí obráceno. V každém případě se obě zkoušky provádějí přísně ve stejný den..

Aby výsledky testu nebyly ovlivněny negativními faktory, které zahrnují biochemické změny v krvi, hromadění plynů ve střevech, doporučuje se ženě pečlivě se připravit na diagnózu. Dva dny byste měli jít na krátkou stravu - nejíst mastná a velmi sladká jídla, smažená a uzená, šest hodin před krevním testem byste neměli jíst vůbec. Krevní test nalačno.

Před ultrazvukem byste měli na pár hodin vzít Smectu nebo Espumisan, abyste se zbavili střevních plynů, které jsou věrnými společníky těhotenství, protože mohou vyvíjet tlak na pánevní orgány a výsledky ultrazvuku mohou být nepřesné..

Ultrazvuk po 12 týdnech se provádí pomocí tranvaginální sondy; druhá metoda - žaludkem, dokud neposkytuje jasný obrázek a představu o tom, co se děje uvnitř dělohy.

Ve stanovený den přichází do kanceláře svého porodníka-gynekologa žena, podrobuje se vážení, měří růst a vyplňuje podrobný dotazník. Čím více údajů obsahuje, tím přesněji budou rizika vypočtena. Dotazník obsahuje údaje o předchozích těhotenstvích, potratech, potratech, věku a hmotnosti ženy, údaje o jejích špatných návycích (kouření, alkohol), informace o jejím manželovi a zdravotním stavu blízkých příbuzných.

Pak bude ultrazvuk a pak darování krve. Obecné výsledky budou zahrnuty do jediné podoby, zvláštní program „porovná“ genetický portrét těhotné ženy a její analýzy s „portréty“ žen s vysokým rizikem porodu nemocného dítěte. Výsledkem bude individuální výpočet..

Ultrazvuk

V ultrazvukové místnosti lékař prozkoumá dítě, určí, zda je s ním všechno v pořádku, na kterém místě je fixována dutina dělohy, a také zkontroluje přítomnost markerů, které vykazují vysokou pravděpodobnost, že dítě bude mít genetické syndromy. Ve 12. týdnu bude nastávající matka moci vidět své dítě, poslouchat, jak jeho malé srdce bije, a také vidět pohyby plodu, které se ještě fyzicky necítí.

Lékař v protokolu screeningové studie prvního trimestru nutně uvede, kolik plodů je vizualizováno v děložní dutině, zda vykazují známky vitální aktivity, a také popíše hlavní dimenze, které vám umožní vyjasnit podmínky „zajímavé pozice“ a zjistit, jak se vyvíjí dítě.

Míra vývoje ve 12 týdnech je následující:

Obvod plodu (OG) je 58-84 mm, nejčastěji - 71 mm.

Velikost Coccygeal-parietal (KTR) - 51-59 mm, nejčastěji - 55 mm.

Velikost biparentální hlavy (BPR) - 18-24 mm, nejčastěji - 21 mm.

Srdeční frekvence (HR) - 140-170 tepů za minutu.

Fyzická aktivita - přítomnost.

Kromě toho lékař stanoví dva markery, které jsou nejdůležitější pro diagnostiku genetických patologií - tloušťka límcového prostoru a přítomnost nosních kostí v drobenkách. Skutečnost je taková, že u dětí s hrubými malformacemi je cervikální záhyb zvýšen v důsledku podkožní tekutiny (otok) a nos je zploštělý. Zbylé kosti v obličeji bude moci zvažovat až po jednom a půl až dvou kalendářních měsících.

TVP (tloušťka límcového prostoru) za 12 týdnů v nepřítomnosti patologií nepřekračuje rozsah 0,7 až 2,5 mm. Je-li dítěti tento parametr mírně překročen, může být nastávající matce doporučeno podstoupit ultrazvuk znovu za týden. Pokud TBP významně překročí horní hranici normy, bude vyžadováno další vyšetření, zvyšuje se riziko porodu nemocného dítěte. Je to přesah 3,0 mm a více.

Může být mnohem obtížnější vidět nosní kosti, nejsou vždy vizualizovány po 12 týdnech, plod může ležet zády k lékařskému senzoru a tvrdohlavě se nechce otočit a nechat změřit nos. Pokud to bylo možné, normální hodnoty délky nosních kostí v tomto okamžiku se považují za hodnoty, které nepřesahují hranice 2,0–4,2 mm..

Pokud lékař uvedl, že po 12 týdnech tyto kosti nejsou viditelné nebo jejich velikost je menší než 2 mm, program výpočtu rizika zvýší individuální pravděpodobnost narození dítěte s Downovým, Turnerovým a Patauovým syndromem..

Ve skutečnosti může mít dítě jen malý miniaturní nos, který je stále obtížné zachytit v numerické hodnotě, zejména na starém ultrazvukovém skeneru s nízkou definicí obrazu..

Teoreticky se již za 12 týdnů můžete pokusit určit pohlaví dítěte, protože se vytvářejí vnější genitálie, a pokud je dítě vhodně umístěno a otevřené pro oko diagnostika, může být dobře zaznamenáno. Neměli byste však od lékaře očekávat, že se narodí chlapec nebo dívka. Pohlaví v této době lze nazvat pouze prozatímně (pravděpodobnost přesného zásahu je přibližně 75–80%). Přesněji řečeno, lékař vyhodnotí sexuální vlastnosti dítěte na dalším ultrazvuku, po 16-17 týdnech těhotenství.

Ultrazvuk na konci prvního trimestru navíc hodnotí možná nebezpečí přerušení těhotenství - zesílené stěny dělohy mohou indikovat přítomnost hypertonicity, jakož i stav děložního hrdla, vejcovodů, děložního hrdla.

Krevní chemie

Při analýze žilní krve těhotné laboratorní asistentky je detekováno množství hormonu HCG a plazmatického proteinu PAPP-A v něm obsažené. Vzhledem k tomu, že se hodnotí pouze dvě složky krve, první screeningový test se nazývá „dvojitý test“. Výsledky této studie, na rozdíl od ultrazvukových údajů, které jsou poskytovány ženě bezprostředně po pasáži, budou muset počkat od několika dnů do několika týdnů - záleží na tom, jak dlouho byla linie pro studii v akreditované lékařské genetické laboratoři.

Jaká čísla budou výsledkem analýzy, lze jen hádat, protože jednotlivé laboratoře používají při výpočtech své vlastní standardy. Pro zjednodušení dekódování je obvyklé mluvit o normě PAPP-A a hCG v MoM - hodnotě, která je násobkem mediánu. Ve zdravém těhotenství, když se dítěti i matce daří dobře, se obě hodnoty „hodí“ mezi 0,5 a 2,0 MoM.

Kolísání z tohoto rozmezí ve větší či menší míře způsobuje mnoho těhotných žen a existuje mnoho možných příčin:

Zvýšená hCG. „Busting“ na tomto ukazateli může být příznakem Downova syndromu u dítěte a také znamením, že žena má více než jedno dítě. 2 plody společně dávají praktické dvojnásobné zvýšení hormonu. Zvýšený hCG může být u ženy s nadváhou, otokem, toxikózou, cukrovkou a hypertenzí.

Dolní hCG. Nedostatečná hladina tohoto hormonu, která je vlastní pouze těhotným ženám, je charakteristická pro vývoj Edwardsova syndromu a je také schopna naznačit pravděpodobnost potratu nebo zpoždění vývoje dítěte..

Dolní PAPP-A. Pokles plazmatického proteinu ve vzorku někdy naznačuje vývoj podmínek, jako jsou Downův, Patauův, Edwardsův a Turnerův syndrom. Nedostatečné množství této látky také často svědčí o podvýživě dítěte, že dítě nemá dostatek užitečných látek a vitamínů nezbytných k normálnímu vývoji.

Zvýšený PAPP-A. Zvýšení proteinu ve vzorku nemá velkou diagnostickou hodnotu, pokud jde o výpočet možného rizika chromozomálních abnormalit. Tento ukazatel může být vyšší než obvykle u dvojčat nebo trojčat, jakož i s tendencí k velkému plodu.

Jak se počítá riziko??

Výsledky analýz a ultrazvuku, jakož i všechny dostupné informace o zdravotním stavu těhotné ženy a jejím věku, se nahrávají do zvláštního programu. Stroj tedy provádí výpočet individuálního rizika, ale výsledek - osoba - genetik, dvakrát zkontroluje..

U kombinace faktorů může individuální riziko vypadat jako poměr 1: 450 nebo 1: 1300 pro každé onemocnění. V Rusku je vysoké riziko považováno za 1: 100. Mezní riziko je 1: 101 - 1: 350. Pokud tedy bylo zjištěno, že těhotná žena má dítě s Downovým syndromem 1: 850, znamená to, že jedno z 850 dětí u žen má stejné zdravotní ukazatele., věk a další kritéria se narodí nemocní. Zbývajících 849 se narodí zdravě. To je nízké riziko, nebojte se.

Ženy, které mají screeningovou diagnostiku ve věku 12 týdnů, vykazují vysoké riziko pro určité genetické onemocnění, se doporučují další diagnostika, protože samotný screening nelze považovat za základ pro konečný verdikt, není tak přesný. Může být proveden neinvazivní test DNA. Taková analýza má hodnotu několika desítek tisíc rublů a provádí se výhradně v lékařských genetických centrech a klinikách..

Pokud analýza potvrdí podezření, musíte ještě jít na invazivní test.

Amniocentézu nebo chorionickou biopsii lze nabídnout okamžitě, aniž by došlo ke ztrátě času a peněz na zkoumání krevních buněk dítěte izolovaných od mateřské krve, jak se provádí u neinvazivního testu DNA. Biopsie i amniocentéza však zahrnují penetraci do membrán, aby se shromáždil materiál pro analýzu. Procedura je prováděna pod dohledem ultrazvuku pouze zkušenými lékaři, ale riziko, že bude plod infikován, voda odtéká a těhotenství bude ukončeno, stále přetrvává.

Souhlasit či nepodstupovat invazivní vyšetření s vysokým rizikem je pro každou ženu osobní záležitostí, nikdo ji nemůže nutit, aby to udělala. Přesnost analýzy je 99,9%. Jsou-li potvrzeny zklamající předpoklady, je ženě dán pokyn ukončit těhotenství ze zdravotních důvodů. Aby ji přerušila nebo ne, měla by se rozhodnout pouze žena sama a její rodina.

Pokud je obvyklé opustit dítě, bude mít žena stále dost času na přípravu na narození „zvláštních“ drobků..

 • Co se děje
 • Vývoj plodu
 • Promítání
 • Ultrazvukové vyšetření
 • Když nemůžete spát na břiše
 • Nebezpečné termíny

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Co je těhotenský screening? Kolikrát a na jak dlouho je těhotná žena promítána

U všech těhotných žen začaly před 20 lety zavádět screening jako povinný postup. Hlavním úkolem těchto analýz je identifikovat genetické abnormality ve vývoji nenarozeného dítěte. Mezi nejčastější patří Downův syndrom, Edwards, porušení formace neurální trubice.

Screening - co to je

Všechny mladé matky by měly vědět, že screening - toto slovo je přeloženo z angličtiny jako „prosévání“. Podle výsledků studie je stanovena skupina zdravých lidí. Všem ostatním jsou přiřazeny testy, které pomáhají určit nemoc. Komplexní vyšetření se skládá z různých metod, například:

 • MRI
 • Ultrazvuk
 • mamografie;
 • genetický screening;
 • počítačová tomografie atd..

Všechny výše popsané technologie pomáhají při identifikaci nemocí u lidí, kteří si dosud nejsou vědomi přítomnosti patologie. V některých případech takové studie ovlivňují emoční stav člověka, ne každý chce vědět předem o vývoji vážného onemocnění. Toto odepisuje vyšetření, zejména pokud se pacient nebude podrobovat léčbě. V moderní medicíně se hromadné vyšetření provádí pouze tehdy, existuje-li skutečné nebezpečí pro zdraví velkého počtu lidí.

Screening těhotenství

Co je screening pro nastávající matky? V tomto případě je nezbytné sledovat vyšetření plodu a posoudit soulad s normou hlavních ukazatelů. Když mluví o prenatálním screeningu, pak mluvíme o ultrazvukovém a biochemickém vyšetření, u kterého je odebrána vzorka venózní krve. Musí se užít na lačný žaludek brzy ráno, aby látky, které přišly s jídlem, neměly složení. Screeningový test ukáže hladiny fetálního A-globulinu, těhotenského hormonu, estriolu.

Těhotné vyšetření zahrnuje ultrazvuk, který vám umožní vizuálně určit abnormality vývoje dítěte. Na ultrazvuku jsou vidět hlavní ukazatele rychlosti růstu - nosní kost, límcová zóna. K získání nejspolehlivějších výsledků studie musí nastávající matka přísně a jasně dodržovat všechna pravidla perinatálního vyšetření.

Jak se provádí screening těhotenství

Rodiče, kteří se obávají genetiky a rizika vývoje dětské nemoci, se zajímají o to, jak se provádí screening. V první fázi musí lékař stanovit přesné období. To ovlivňuje normu, biochemické parametry krve, tloušťka prostoru límce se bude velmi lišit v závislosti na trimestru. Například TVP po 11 týdnech by měla být až 2 mm a po 14 týdnech - od 2,6 mm. Pokud není termín nastaven správně, ultrazvukové vyšetření ukáže nespolehlivý výsledek. Darování krve by mělo probíhat ve stejný den při provádění ultrazvukového vyšetření, aby se údaje shodovaly.

Biochemický screening

Nejpřesnější způsob, jak získat odpověď na přítomnost chromozomálních onemocnění, je biochemický screening. Krev je odebírána ve stejný den jako ultrazvuk, brzy na lačný žaludek. Aby bylo dosaženo spolehlivého výsledku studie, je velmi důležité tyto požadavky dodržet. Plot se provádí z žíly, materiál se zkoumá na přítomnost specifické látky, která vylučuje placentu. Hodnotila se také koncentrace, poměr markerových látek v plazmě, specifických proteinů.

Je důležité vyhnout se poruchám při dodání do laboratoře, skladování pro výzkum. Na recepci bude dívce vydán dotazník, ve kterém jsou otázky:

 • přítomnost otce dítěte nebo jeho lidí v rodině s genetickými abnormalitami v rodině;
 • zda již existují děti, zda jsou zdravé;
 • zda je budoucí matce diagnostikována diabetes mellitus;
 • žena kouří nebo ne;
 • údaje o výšce, hmotnosti, věku.

Ultrazvukové vyšetření

Toto je první fáze vyšetření nastávající matky. Screening ultrazvuk se neliší od jiných ultrazvuku. Během zákroku posuzuje odborník celkový stav embrya, vývojovou rychlost dítěte v souladu s gestačním věkem, přítomnost závažné malformace a případné další vnější odchylky. Nepřítomnost posledně uvedeného nenaznačuje úplné zdraví plodu, proto se pro přesnější studii provádí biochemický krevní test.

1 trimestrální screening

Toto je první screening během těhotenství, který by měl být proveden v 11-13 týdnech těhotenství. Je velmi důležité předem zjistit gestační věk. První krok nutně zahrnuje ultrazvukové vyšetření. Laboratoř někdy požaduje přesné výsledky ultrazvuku. Krevní test se také provádí na proteinu a hormonu: PAPP-A a volném b-hCG. Tento test se nazývá „dvojitý“. Pokud je detekována nízká úroveň první, může to znamenat:

 1. Pravděpodobnost vývoje Downova syndromu, Edwards.
 2. Možnost vývoje anomálií na chromozomální úrovni.
 3. Těhotenství se zastavilo.
 4. Existuje šance na porod dítěte s Cornelia de Langeovým syndromem.
 5. Existuje riziko potratu.

Ultrazvuk pomůže lékaři vizuálně posoudit průběh těhotenství, zda došlo k mimoděložnímu početí, počet plodů (pokud existuje více než 1, pak dvojčata nebo identická dvojčata to dokážou říct). Pokud je držení dítěte úspěšné, bude lékař schopen posoudit plnost srdečního rytmu, prozkoumat srdce samotné, pohyblivost plodu. Dítě v této době je zcela obklopeno plodovou vodou, může se pohybovat jako malá ryba.

2 trimestrální screening

Druhý screening během těhotenství se provádí v intervalu 20-24 týdnů. Ultrazvukové vyšetření, biochemická analýza je opět předepsána, ale tentokrát je test prováděn na 3 hormony. Test b-hCG je doplněn o kontrolu sazeb ACE a estriolu. Zvýšený indikátor prvního indikuje nesprávné stanovení termínu nebo vícenásobné těhotenství, nebo může potvrdit riziko rozvoje genetických poruch, fetální patologie.

3 trimestrální screening

Třetí program screeningu těhotenství je mezi 30-34 týdny. Když lékaři provádějí ultrazvuk, hodnotí polohu plodu, přítomnost nebo nepřítomnost abnormalit ve tvorbě vnitřních orgánů dítěte, zda je v pupečníkové šňůře nebo zda dochází ke zpožděním ve vývoji dítěte. Během tohoto období jsou orgány jasně viditelné, což pomáhá přesně určit a poskytnout příležitost k opravě odchylek. Specialisté hodnotí zralost placenty, množství plodové vody, mohou rozeznat pohlaví dítěte.

Dešifrování obrazovky

Každá fáze těhotenství má určité ukazatele norem vývoje dítěte, složení krve. Pokaždé, když test ukáže shodu nebo odchylky od standardních indikátorů. Dekódování screeningu provádějí odborníci, kteří hodnotí hlavní ukazatele. Od rodičů se nevyžaduje, aby rozuměli hodnotám TBP nebo hladinám hormonů v krvi. Lékař, který sleduje těhotenství, vysvětlí všechny ukazatele ve výsledcích studie..

Video: Screening prvního trimestru

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

První screeningové otázky a odpovědi

Je pohlaví dítěte určeno při prvním screeningu?

Teoreticky je to možné: lhůta již umožňuje. Nenarozené dítě však není vždy lokalizováno, takže lékař s důvěrou jmenoval pohlaví. Spolehlivější informace jsou přijímány od šestnáctého týdne.

Jaká je doba prvního screeningu?

První screening se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Pokud je studie provedena před tímto termínem, mohou být údaje nesprávně interpretovány. Totéž platí pro informace přijaté po 14. týdnu..

Jaká je krev odebraná při prvním screeningu??

Krevní test se provádí za účelem stanovení hladiny látek, jako je β-hCG a PAPP-A. Beta-chorionický gonadotropin je důležitý pro plod v časných stadiích vývoje. Normálně hladina této hormonální látky stoupá a pak postupně klesá.

Příliš vysoká hladina β-hCG naznačuje nebezpečí Downova syndromu. Tyto ukazatele jsou také charakteristické pro časnou toxikózu, mnohočetné těhotenství, toxikózu cukru u matky. Pokud je hladina beta-chorionického gonadotropinu pod normální úrovní, patologie jako:

 • placentární nedostatečnost;
 • mimoděložní těhotenství;
 • Edwardsův syndrom u plodu.

Proteinový protein A je nezbytný pro správný vývoj a fungování placenty. Zvýšený obsah PAPP-A není alarmující, ale snížení hladiny naznačuje nebezpečí spontánního potratu a rozvoje de Langeových a Downových syndromů..

Screening 1. trimestru: darujte krev na lačný žaludek nebo ne?

Krev pro výzkum je odebrána ze žíly. Proto je nutné do léčebny přicházet na lačný žaludek. Dovoleno pít trochu čisté vody bez plynu.

První screening: jaká je příprava na dárcovství krve?

Před darováním krve na beta-chorionický gonadotropin a protein-A je třeba dodržovat řadu podmínek. Následuje:

 • 2-3 dny, než opustí intimitu;
 • vyloučit z předchozího dne mastné maso, čokoládu, mořské plody;
 • Nejezte nic 6 hodin před analýzou.

Je také důležité být v klidu, nebýt nervózní, nezrychlovat krok při chůzi. Stres a fyzická aktivita mohou způsobit zvýšení koncentrace určitých látek v těle, což zkreslí výsledky analýzy.

První screening: což je důležitější - krev nebo ultrazvuk?

Obě studie jsou důležité. Vzájemně se doplňují a poskytují přesnější informace..

Nejprve musíte provést ultrazvukové vyšetření: přesně určí gestační věk. To vám umožní porovnat výsledky krevního testu s normálními indikátory, které se mění každý den v počátečních stadiích vývoje plodu..

Co nemůžete jíst před prvním vyšetřením krve?

2-3 dny před dvojím testem musíte dodržovat speciální stravu. To je velmi důležitý požadavek, protože jeho nedodržení vede ke zkreslení výsledků..

Před vyšetřením krve musíte zlikvidovat:

 • smažená a kořenitá jídla;
 • mastné maso;
 • masné výrobky (uzeniny, sádlo, slanina, uzené maso);
 • konzervy.

Zakazuje se také čokoláda, ořechy, kuřecí vejce, mořské plody, zelí, žitný chléb a luštěniny..

Povolené obiloviny, máslo a rostlinný olej, těstoviny, med, čerstvá a vařená zelenina. Vařené kuře se zobrazuje z masových pokrmů.

Jaké testy se provádějí v 1. trimestru těhotenství?

Při počáteční registraci, přibližně za 4-6 týdnů, jmenujte:

 • obecná analýza moči a krve;
 • biochemický krevní test (ze žíly);
 • testy na hepatitidu, HIV, syfilis, STI, virus herpes simplex, rubeolu, cytomegalovirovou infekci, toxoplazmózu.

Měl by také určit rhesus a krevní skupinu, vytvořit koagulogram.

Každé čtyři týdny před návštěvou gynekologa musíte provést obecný test moči. To vám umožní sledovat stav genitourinárního systému, identifikovat zánětlivá onemocnění, časnou toxikózu, gestační diabetes.

V 11-14 týdnech nastávající matka absolvuje první screening. Jedním z jeho fází je darování krve pro stanovení hladiny protein-A a beta-chorionického gonadotropinu.

Kdy se to dělá a co ukazuje první screening během těhotenství??

První screening je důležitým vyšetřením, které musí být předáno všem ženám v pozici v 10. až 14. týdnu těhotenství. Díky souboru postupů je možné identifikovat nastávající matky ohrožené možným vývojem genetických abnormalit a patologií u dítěte.

Jaký je první screening, když se provádí, jaké jsou normální výsledky - popsané v tomto článku.

Co je screening a co to zahrnuje??

Screening je komplex lékařských postupů zaměřených na identifikaci a prevenci vývoje různých nemocí. Tento průzkum se provádí nejen u žen, které očekávají kojení, ale také u jiných skupin populace.

Perinatální screening pro celé těhotenství se provádí třikrát a zahrnuje:

 • Ultrazvuk, který pomáhá vidět, jak se dítě vyvíjí v lůně.
 • Odběr žilní krve pro stanovení hladiny hCG hormonu a proteinu PAPP-A.

Musím to udělat?

První perinatální screening doporučuje Ministerstvo zdravotnictví všem těhotným ženám, není to však povinný postup. To znamená, že pokud nastávající matka testy odmítne, lékaři ji nebudou nutit k darování krve a ultrazvuku..

Ale stojí za to odmítnout? Takové vyšetření v žádném případě nepomůže upozornit budoucí rodiče na možné vývojové problémy jejich dítěte, jako je například Downova nebo Edwardsova choroba, různé poruchy struktury nervového systému a další patologie, které mohou následně vést k úmrtí dítěte nebo jeho narození se zdravotním postižením.

Pokud se podle výsledků vyšetření zjistí patologické patologie plodu, které nejsou slučitelné s normálním životem, lékařka nařídí ženě ukončit těhotenství ze zdravotních důvodů. Je lepší porodit zdravé dítě, ale později než nyní dítě, které není schopno normální existence.

První perinatální screening se doporučuje zejména pro následující kategorie těhotných žen:

 1. mladší 18 let a starší 35 let - v tomto věku je vysoká pravděpodobnost potratu dítěte nebo rozvoj vrozených vad;
 2. předchozí anamnéza zmeškaného těhotenství, spontánního potratu (potratu) nebo mrtvého porodu;
 3. již mají děti s genetickým postižením;
 4. mít v rodokmenu dědičné choroby nebo patologie;
 5. práce v nebezpečném průmyslu;
 6. brát léky nebezpečné pro plod (fetotoxická léčiva);
 7. na začátku těhotenství, které podstoupilo infekční onemocnění (včetně chřipky, SARS);
 8. osoby se závislostí (alkohol, kouření, drogy);
 9. otěhotněla v důsledku blízkého vztahu.

U výše uvedených kategorií žen je nutný průchod prvního perinatálního screeningu, protože všechny tyto faktory pravděpodobně způsobí odchylky ve správném vývoji dítěte..

Kdy - data

První perinatální screening se provádí mezi 10. a 14. týdnem těhotenství, ale nejvýhodnější období pro postup je od 11. do 13. týdne. V této době - ​​na konci prvního trimestru těhotenství - končí fetální období vývoje dítěte.

Během tohoto časového období můžete pomocí ultrazvuku získat nejspolehlivější informace o vývoji dítěte a určit důležité parametry, jako je například velikost límce plodu a velikost coccygeal-parietal (CTE).

Také během tohoto období můžete nejzřetelněji sledovat hladinu hormonů v krevním séru.

Může vám být užitečné přečíst si o druhém a třetím perinatálním screeningu..

Normy a ukazatele

Jak bylo uvedeno výše, během prvního screeningu se provádějí dvě hlavní vyšetření: ultrazvuk a odběr krve z žíly.

Co je určeno těmito studiemi a jaké jsou normální ukazatele? Zvažte další.

Co ukazuje ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření při prvním screeningu je zaměřeno na stanovení následujících indikátorů:

 • Umístění embrya v děloze - vyloučit mimoděložní těhotenství.
 • Počet plodů - jedno dítě nebo několik, stejně jako stejné nebo opačné těhotenství.
 • Fetální životaschopnost - v 10-14 týdnech je již jasně vidět srdeční rytmus dítěte a jeho pohyby s rukama a nohama.
 • Velikost Coccyx-parietální - tento indikátor je kontrolován údaji o poslední menstruaci budoucí matky, po které je stanoven přesnější gestační věk.
 • Anatomie plodu - na konci prvního trimestru ultrazvuk dítěte jasně ukazuje kosti lebky a obličeje, jakož i základy vnitřních orgánů, zejména mozku.
 • Tloušťka límcového prostoru (TBP) je nejdůležitějším indikátorem určeným při prvním screeningu. Překročení může znamenat přítomnost genetických defektů..
 • Velikost nosní kosti - tento parametr také pomáhá při určování přítomnosti genetických chorob..
 • Určuje se stav placenty - její zralost, způsob připoutání a další ukazatele, které mohou způsobit spontánní potrat.

Hladiny hormonů

Na základě výsledků ultrazvuku se provádí biochemický krevní test k určení hladiny hormonů hCG a PAPP-A.

Zvýšené hladiny lidského chorionického gonadotropinu (hCG) mohou naznačovat:

 • těhotenství dvojčaty nebo dvojčaty;
 • diabetes u nastávající matky;
 • přítomnost patologií u plodu;
 • nesprávné těhotenství.

Další hormon, jehož hladina je stanovena při prvním screeningu, je protein PAPP-A. Je odpovědný za řádné fungování placenty a její snížená hladina může naznačovat:

 • přítomnost fetálního Downova syndromu nebo Edwards;
 • vývoj genetických patologií;
 • zmeškané těhotenství.

Pokud jsou výsledky špatné

Pokud výsledky prvního screeningu nejsou zcela úspěšné - nepropadejte okamžitě panice a rozčilovat se.

Kromě screeningu existuje několik dalších metod pro stanovení fetálních abnormalit. Po prozkoumání výsledků screeningu jsou v případě potřeby předepsány genetikem. A až po dalších studiích můžeme mluvit o stanovení diagnózy.

Kromě toho k potvrzení nebo zamítnutí výsledků prvního screeningového vyšetření se provádí druhé v 16. až 20. týdnu těhotenství. Po jeho zadržení bude situace jasnější..

Vždy existuje také možnost získat chybné výsledky výzkumu, protože každá těhotná žena má své vlastní individuální vlastnosti, ve kterých se výsledky testů a ultrazvuku mohou lišit od normálu, ale dítě se narodí úplně zdravé.

Užitečné video

Z prvního videa se dozvíte více o prvním perinatálním screeningu:

První screening během těhotenství: kdy dělat, jak se připravit, což ukazuje

Připravují-li se na to, že se stanou rodiči, mají páry zájem o to, aby dítě bylo zdravé, a zažívají v tom nějaké pocity. Lékaři navrhují podstoupit postupy ke stanovení norem a odchylek. Mezi tyto postupy patří screening. Jaké je trvání těhotenství? Co se rozumí postupem screeningu slov? Stojí to za to se bát? O tom všem se budeme bavit v tomto článku..

Cíle screeningu

Co je těhotenský screening? Jedná se o řadu ultrazvukových postupů a analýz. Screening není povinný, ale přesto se doporučuje podstoupit jeho detekci abnormalit u placenty a plodu, malformací - to je hlavní účel vyšetření.

První screening odhalí abnormality ve vývoji plodu a zdraví matky v časných stádiích až 14 týdnů. O tom, kdy provést první screening během těhotenství, bude popsáno později. Vyplatí se projít postupem? Screening těhotenství ukazuje:

 • riziko a stupeň patologických změn;
 • genetická onemocnění, která nelze změnit, jsou: Edwardsův, Downův a Patauův syndrom;
 • omphalocele a pupeční kýla;
 • patologický vývoj nervové trubice: encefalocele, meningocele a meningomyelocele;
 • triploidie (pokud namísto dvojitého chromozomového trojnásobku);
 • defekty fyziologické formace plodu, vnitřní orgány.

Lékař, který sleduje první screening, nemůže pouze stanovit konkrétní diagnózu na základě jeho výsledků. Pokud má lékař podezření (existují odchylky), jsou předepsány další testy. Diagnózu potvrďte nebo vyvrašte pomocí invazivních laboratorních technik. Pro všechny ženy, které jsou při prvním screeningu ohroženy, jsou povinné další postupy..

Slovo "screening" z angličtiny překládá jako "výběr, screening, vyloučení".

Doporučení lékařů pro osobní hygienu

Aby bylo zajištěno, že první screening bude úspěšný a jeho výsledky neukazují odchylky, je třeba zvolit správnou kosmetiku pro osobní hygienu, protože některé látky mohou ovlivnit výsledek.

Vyplatí se používat pouze přírodní detergenty, vyhýbat se přítomnosti:

 • Sodium, Laureth nebo Lauryl Sulfate;
 • CocoSulfate;
 • zkratky TEA, DEA, MEA.

Pokud přípravek obsahuje alespoň jednu z látek předepsaných výše, je nutné jeho používání ukončit, protože jsou skutečným jedem pro tělo těhotné ženy a nenarozeného dítěte. Tyto chemikálie pronikají do orgánů přes póry kůže a krve, usazují se na stěnách, způsobují otravu a oslabenou imunitu. Kromě toho mohou tyto látky nepříznivě ovlivnit výsledky prvního screeningu..

Potřebuje každý screening?

Jak již bylo uvedeno výše, první screening není povinným postupem. Děje se tak na žádost budoucích rodičů, stejně jako v případě, kdy byla žena z registrace ohrožena. Můžete být ohroženi, pokud:

 • dochází ke konfliktu Rhesus (krev mámy 1 je negativní a táta je jiná);
 • těhotná déle než 35 let;
 • jeden z rodičů (nebo obojí) má škodlivé závislosti: závislost, kouření, alkoholismus;
 • existují dědičná onemocnění, která jsou před nimi náchylná;
 • virová onemocnění byla přenesena v raných stádiích;
 • mrtvé děti a zmrazení plodu;
 • byly užívány léky zakázané během těhotenství;
 • úzce související manželství;
 • děti s dědičnými / genetickými abnormalitami se již narodily;
 • škodlivé pracovní podmínky;
 • v minulosti došlo k potratům a ukončení těhotenství.

Kdy provést první screening během těhotenství? O tom by měl rozhodnout lékař, data jsou uvedena níže.

Při prvním screeningu jsou vyloučena rizika pro zdraví matky a plodu, jako u předchozích podobných postupů, neměli byste se toho bát..

První screening poskytuje pouze dva postupy - ultrazvuk a odběr krve z žíly.

Podle právních předpisů (nařízení 457 z roku 2000) by mělo být prenatální vyšetření provedeno pro každou těhotnou ženu, ale kdokoli ji může odmítnout.

Vlastnosti postupu a výsledky ultrazvuku

Co je těhotenský screening? Jedná se o řadu studií, které nepředstavují ohrožení zdraví žen a budoucího dítěte. Jeho výsledky jsou zobrazeny pomocí ultrazvuku a biochemie. Oba postupy se vzájemně doplňují a poskytují přesnější informace..

Jaký je výsledek ultrazvukového screeningu během těhotenství? Doktor studuje:

 • postava plodu: jsou všechny části těla na místě, jsou správně umístěny;
 • obvod hlavy dítěte;
 • délka kosti
 • růst plodu (existují normy, které musí embryo splňovat v každé fázi vývoje);
 • velikost a činnost srdce, rychlost toku krve;
 • vnitřní objem vody;
 • struktura a symetrie mozkových hemisfér embrya;
 • velikost coccygeal-parietal (KTR);
 • fronto-týlní velikost (LZR);
 • tloušťka límce (TBP);
 • srdeční frekvence (HR);
 • biparental size (BDP) - meziparietální mezera;
 • velikost, struktura a umístění placenty;
 • počet plavidel v pupeční šňůře;
 • hypertonicita a stav děložního čípku.

Výsledky získané ultrazvukem porovnává lékař s normami ve vývoji v určitém období těhotenství. Nejmenší odchylky jsou také analyzovány s přihlédnutím k charakteristikám těla, které jsou detekovány během počátečního průzkumu těhotné.

Co ukazuje krevní test?

Lékaři nazývají biochemický krevní test dvojitým screeningovým testem. Díky této analýze jsou identifikovány dva hlavní parametry, které jsou důležité pro těhotnou ženu a nenarozené dítě.

 1. PAPP-F - hladina bílkovin v plazmě.
 2. HCG - nejdůležitější hormon v těhotenství.

Z těchto dvou studií - ultrazvukových a krevních testů, můžeme posoudit normy nebo odchylky ve vývoji embrya. Lékaři doporučují neopustit první screening během těhotenství, jehož načasování je brzy - první trimestr, i když neexistují obavy o vývoj dítěte. Diagnóza umožňuje úmyslně identifikovat odchylky, jejichž korekce je v mnoha případech úspěšná.

Kdy provést první screening během těhotenství?

Mnoho žen, které se chystají poprvé stát matkami, se obává všech procedur. To platí zejména pro první screening během těhotenství. Kdy provést postup - lékař to řekne. Nebude to dříve než desátý, ale nejpozději třináctý týden.

První screening je předepsán mezi 1 dnem desátého týdne a 5 dny třináctého.

Optimální čas pro postup je uprostřed zadaných dat, tj. Šestého dne jedenáctého týdne. Přesné datum vypočítá lékař.

Existují případy, kdy je první screening jmenován později - 6. den 14. týdne těhotenství. Důvodem může být zdravotní stav budoucí matky, skutečnost, že byla pozdě zaregistrována, a to z jiných důvodů. V tomto případě však bude chyba výsledku maximální a pro lékaře bude obtížné zjistit přesnou informaci..

Mnozí se budou ptát: „Proč přesně tato data?“ Skutečností je, že až do jedenáctého týdne je TBP příliš malý, je téměř nemožné měřit. Po čtrnáctém týdnu může být prostor již naplněn lymfou, což zkomplikuje přezkum a výsledek zkreslí..

Výcvik

Byl tedy stanoven den pro první screening. Jak se připravit na tuto akci? To je nejdůležitější záležitost, která zajímá všechny těhotné ženy. Lékař by měl podrobně vysvětlit, jak se připravit, a jeho doporučení budou zahrnovat následující body:

 1. V žádném případě byste se neměli obávat a během screeningu, protože stres může ovlivnit výsledky. Musíme věřit, že těhotenství probíhá normálně. Kromě toho je nutné navázat vztahy v rodině, vysvětlit manželovi a dalším příbuzným, že je absolutně nemožné se obávat.
 2. Nebojte se screeningu, protože postupy jsou zcela bezbolestné.
 3. Pro transvaginální ultrazvuk není nutná příprava, pouze hygiena.
 4. Chcete-li udělat břišní ultrazvuk, musíte si připravit močový měchýř - přeplnit ho. K tomu je doporučeno pít hodně čisté neperlivé vody několik hodin před zákrokem, nechodit na záchod.
 5. Pro biochemickou analýzu je nutné odebírat krev pouze na lačný žaludek. Čtyři hodiny před analýzou nemůžete jíst nic. Výjimka - neslazený čaj nebo jablko.
 6. Tři dny před předepsaným postupem musíte dodržovat malou stravu, abyste získali přesnější výsledky. V tuto chvíli je nutné vyloučit použití čokolády, ořechů, uzených a mořských plodů, mastných potravin, jíst maso pouze libové, nejlépe vařené.
 7. Tři dny před testy se doporučuje zdržet se sexuální intimity..

Morální a fyzická příprava na první screening je klíčem k přesným výsledkům, takže se musíte řídit doporučeními.

Biochemie a ultrazvuk se obvykle předepisují na jeden den. Mnozí řeknou: „U břišního ultrazvuku musíte pít hodně vody a může to ovlivnit krevní testy.“ Při této příležitosti můžete získat lékařskou konzultaci.

Jaký je první screening?

Musíte to vědět, abyste se nebáli, protože pokud přesně víte, jak a jaké postupy se provádějí, stává se to psychologicky snazší.

Pro screening během těhotenství, jehož načasování je popsáno výše, existují tři fáze.

Prvním je předběžné vyšetření budoucí matky, které se provádí týden před stanovenými postupy. Lékař musí identifikovat několik bodů, které ovlivňují výsledky screeningu - charakteristiky těla a průběh těhotenství. Budete muset znát následující ukazatele:

 • ženská výška a hmotnost;
 • stáří;
 • zda virová onemocnění byla přenesena již během těhotenství;
 • přítomnost chronických chorob;
 • způsob početí (zda došlo k umělé inseminaci);
 • přítomnost špatných návyků;
 • hormonální pozadí;
 • výsledky předchozích analýz.

Před předepsáním screeningu musí být provedena prenatální péče. K rodičům nenarozeného dítěte se vrací domů lékař nebo zdravotní sestra. Vyhodnocuje se bytové a hygienické podmínky, počet žijících lidí, jejich špatné návyky, přítomnost zvířat v domě. V tomto případě lékař vede rozhovor se všemi obyvateli bytu. Člověk na to musí být vždy připraven, protože lékaři přicházejí bez varování.

Druhá fáze: ultrazvuk.

Rovněž není nic špatného, ​​studie se provádí různými způsoby:

 • transvaginální vyšetření - zavedení zařízení do vagíny těhotné ženy;
 • transabdominální vyšetření - jedná se o mazání břicha pomocí speciálního gelu, vedení pomocí zařízení (metoda umožňuje měřit budoucí dítě, zjistit, v jakém stavu je);
 • pokud lékař nemůže provést měření, požádá těhotnou ženu, aby chodila po kanceláři, kašel - je to nutné, aby dítě změnilo svou polohu.

Dopplerografii lze také provést, ale pouze se souhlasem matky. Tato studie vám umožní zjistit rychlost průtoku krve a její směr v placentě. Dopplerografie pomůže přesně určit stav placenty a plodu..

Třetí fáze - odběr žilní krve.

Pro biochemii je nutné znát gestační věk přesněji, proto musíte nejprve podstoupit ultrazvukové vyšetření. Krev se odebírá pomocí speciální zkumavky (vakuum), jejíž objem je pouze 5 ml.

Pokud se žena bojí darovat krev, doporučuje se s ní pozvat jednoho ze svých příbuzných. Během procedury musíte komunikovat pouze na téma třetí strany, vždy pozitivní. V takovém případě se nedívejte na práci sestry a stříkačky.

Dekódování prvního screeningu bude připraveno v blízké budoucnosti. Pokud byly postupy provedeny na soukromé klinice, výsledky budou známy ihned po jejich obdržení. Pokud byl screening proveden na pravidelné klinice, lze výsledky čekat až tři týdny - záleží to na pracovní zátěži zdravotnického personálu.

Výpočty se provádějí pomocí počítačového vybavení, kde lékař výsledky načítá. Robot porovnává přijatá data s normami, po kterých „vydá verdikt“, proto je chyba prakticky vyloučena.

Normy

Budoucí rodiče mohou nezávisle dešifrovat výsledek bez pomoci lékařů, pokud znají normy prvního screeningu během těhotenství.

Normy podle výsledků ultrazvuku (týdně):

 • KTR po dobu 10 - 33-41 mm;
 • KTR po dobu jedenáct - 42-50 mm;
 • KTR po dobu dvanácti - 51-59 mm;
 • KTR po dobu třinácti - 62-73 mm.
 • v desátém týdnu - 0,8-2,2 mm;
 • na jedenácté - 0,8-2,4 mm;
 • na dvanácté - 0,8 - 2,5 mm;
 • na třinácté - 0,8-2,7 mm.

Heartbeat - srdeční frekvence:

 • desátý týden - 161-179;
 • jedenáctý - 153-177;
 • dvanáctý - 150-174;
 • třináctý - 147-171.

Velikost nosní kosti:

 • desátý týden - není určeno;
 • jedenáctý - není určeno;
 • dvanáctý a třináctý - ne více než 3 mm.

BDP (stejný vzor):

Toto jsou nejdůležitější výsledky prvního screeningu a je třeba se na ně soustředit.

Jaké jsou normy krevního obrazu během prvního screeningu během těhotenství (údaje získané během biochemie se také liší v rámci specifických limitů)?

 • pro 10 a 11 by měly být nižší hodnoty ne méně než 20 000, horní hodnoty ne více než 130 000 IU / l;
 • pro 12 - 27500-110000;
 • pro 13 - 25000-100000.

Výsledky získané jednotlivě nemohou přesně naznačit přítomnost patologií. Pouze odborník může výsledky co nejpřesněji dešifrovat a porovnat je, uzavře závěr. Další postupy předepisuje pouze lékař. Pokud vaši rodiče viděli odchylku ve výsledcích a lékař napsal, že je vše v pořádku, tak je to tak, nemusíte se o to starat.

Je třeba věnovat pozornost načasování screeningu během těhotenství. Vždy existuje chyba ve lhůtě, kterou je možné přesně určit. Možná doktor nastavil 11 týdnů, ale ve skutečnosti je to už 12 - vše záleží na tom! Proto musíte důvěřovat pouze závěru odborníka.

Odchylky

Odchylky lze nazvat pouze vážným rozdílem ve výsledcích. Pokud získané údaje vykazují výrazný nesoulad s normami, můžeme usoudit, že existuje intrauterinní patologie.

Podle výsledků ultrazvuku je stanovena fyziologická struktura embrya. Zde můžete vidět přítomnost a nepřítomnost částí těla, správnost jejich umístění. Pokud jsou měřením viditelné silné podhodnocení, můžeme hovořit o zpoždění ve vývoji budoucího dítěte.

Kromě toho může ultrazvuk určit vážnější patologické odchylky, může to být:

 1. Omphalocele nebo pupeční kýla. To je případ, kdy jsou vnitřní orgány plodu umístěny v pupeční kýlii, nikoli v břišní dutině.
 2. Downův syndrom je dán nemožností měření nosní kosti po dostatečnou dobu, vyhlazenými konturami obličeje, překročením TVP, přítomností tachykardie a zhoršeným průtokem krve, zvětšením močového měchýře a malou maxilární kostí.

Pokud ultrazvuk jasně vykazuje fyziologické abnormality (nepřítomnost orgánů nebo končetin, vyhlazené kontury obličeje, příliš velké a malé velikosti kostí, orgánů), lékař o tom okamžitě řekne rodičům. Prvním doporučením je ukončení těhotenství, zatímco termín je stále velmi malý.

Pokud si odborník není jistý, co viděl, výsledky jsou rozmazané, pak biochemie pomůže určit přítomnost patologie. Pokud diagnózu potvrdila, můžete projít dalšími studiemi, aby diagnózu konečně ověřila nebo vyvrátila.

Pokud jsou při prvním screeningu zjištěny abnormality v hCG, hlavním hormonu těhotné ženy, může to znamenat následující:

 • HCG je významně snížena - placentární patologie, možnost potratu, mimoděložní těhotenství, Edwardsův syndrom.
 • HCG se zvyšuje - je možné vícenásobné těhotenství, Downův syndrom, diabetes u nastávající matky.

PAPP-A a odchylky na něm ukazují následující:

 • nízká - možnost Downova syndromu, Edwards a de Lange;
 • zvýšené - pokud jsou všechny ukazatele normální, nemůžete si dělat starosti se zvyšováním PAPP-A.

Výsledky biochemie přesně nenaznačují přítomnost patologie, pouze naznačují takovou možnost. Na základě této analýzy je stanoven další důležitý ukazatel - MoM. Odborník v vypočtených počtech bude schopen přesně určit, zda existuje patologie, pokud ano, která.

Existují falešné výsledky?

Během prvního screeningu jsou možné chyby, proto by dekódování a verdikt dat měl řešit pouze specialista. Falešné informace lze získat, pokud:

 • těhotná žena je obézní, v tomto případě může hladina hormonů klesnout z měřítka;
 • IVF bylo hotovo;
 • s vícenásobným těhotenstvím;
 • strach a deprese před a během screeningu;
 • amniocentéza, která byla provedena týden před biochemií;
 • cukrovka matky.

Pokud byly zjištěny abnormality, bude o osudu těhotenství rozhodovat výsledek MOM a předběžné vyšetření.

Pokud je výsledek špatný a odborník nedokáže stanovit diagnózu, je žena zaregistrována a poté bude vyžadována:

 • genetické poradenství;
 • stažení a studium plodové vody (amniocentéza);
 • krevní test z pupeční šňůry;
 • povinná druhá kontrola.

Pokud je patologie potvrzena veškerou následnou diagnostikou, pak lékař, pokud je to možné, vydá doporučení k léčbě. Pokud nelze nic opravit, měli byste zvážit přerušení.

Další otázky

Když se žena poprvé připravuje na maminku, klade mnoho otázek, které mohou souviset s screeningem. Nejžádanější:

 1. Lze detekovat první screening dítěte? Bohužel ne. Doktor to nebude schopen zjistit, protože velikost plodu je stále poměrně malá.
 2. Kolik screeningů těhotenství se provádí? Jsou provedeny 3 projekce, jedna pro každý trimestr. Žena je může odmítnout.
 3. Měl bych provést první screening? Recenze již držených matek jsou téměř jednomyslné: ano, stojí to za to. Koneckonců, je to on, kdo umožňuje ověřit celý vývoj dítěte, vyloučit nebo identifikovat patologie. Pokud je patologie závažná, můžete těhotenství ukončit včas.

S postupem zvaným screening tedy není nic špatného. V jakém období těhotenství to musíte udělat, jak proces probíhá - vše je v tomto článku napsáno.

Články O Neplodnosti