Hlavní Neplodnost

Jak naučit dítě figuríny: efektivní způsoby

Otázka „figuríny“ se vždy obává rodičů a mnoho lidí se jich ptá dlouho předtím, než se dítě narodí. Názory jsou rozdílné: některé matky a otcové věří, že bradavka je relikvie minulosti, poškozuje zdraví dítěte. A druhá část rodičů dělá figurínu v seznamu povinných položek zakoupených pro dítě. Stojí za to zjistit, která z nich má pravdu.

K čemu je figurína?

Růžové tváře malé kozičky jsou nejčastěji zobrazovány s figuríny v ústech. Tento atribut je považován za nedílnou součást dětství. Ale tento „asistent“ má příběh. Například naši předkové dali dětem „panenku“: zabalili drobečky do hadru. Egypťané byli méně vynalézaví a nabídli svým dětem hladké kameny zabalené v látce. Čínským matkám byly dány „přikrývky“ vyrobené z kravských vemen a připomínající moderní verzi.

Spasitelkou matek byl anglický lékárník, který přišel s modelem gumy, který se stal populárním po celém světě. Na tento vynález byl tlačen neustálým výkřikem svých dětí.

Pozitivní stránky

Faktem je, že ještě před narozením dětí se objeví sací reflex, který pozoruhodně uklidňuje dítě. Proto je použití bradavek tak logické. Ale to není všechno. Figuríny mají řadu pozitivních aspektů:

 1. Dobře odstraňuje práh citlivosti a vzrušení (pediatrové se domnívají, že pokud se ukáže, že opustí lék ve prospěch bradavky, pak je lepší tuto možnost využít).
 2. „Gumová chůva“ pomáhá dítěti z hladu.
 3. Existují produkty, které mohou opravit nesprávné sousto (ortodontické modely se speciálním zkosením v horní části).

Pozornost! Vsuvka snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (ale účinnější zbraň, samozřejmě matčina prsa).

Za účelem minimalizace sporů se vyplatí poslouchat názory odborníků. Autoritářský pediatr, Komarovsky Evgeny Olegovich, považuje dudlík za vynikající sedativum, které matkám pomáhá přestat s neustálým sáním dítěte jejich dětmi..

Video: Dětská figurína. Dr. Komarovsky

Negativní stránky

Navzdory skutečnosti, že kategorické zákazy neexistují, v používání figuríny stále existují určité negativní aspekty. A je třeba je zvážit:

 1. Negativní účinek na proces kojení: bradavka může snížit počet připevnění k mateřskému hrudi.
 2. V pozdním věku (více než 2 roky) existuje riziko umělé izolace dítěte od vnějšího světa (důvodem může být zvýšená koncentrace na proces sání).
 3. Materiály, z nichž jsou dudlíky vyráběny, velmi často způsobují alergie.

Pokud budou všechny „nevýhody“ zohledněny pečující matkou, pak je docela možné použít tohoto úžasného asistenta, nadaného, ​​aby se usnadnilo obtížné období kojeneckého věku..

Takže bylo rozhodnuto. Dummy - být! Ale často to malý nechce přijmout. Aby si dítě zvyklo na figurínu, musí se k výběru přistupovat se vší odpovědností.

Pravidla výběru figuríny

Především je důležité si uvědomit, že bradavka by měla být vhodná pro dítě. A zde se bere v úvahu všechno: věk dítěte, anatomická struktura jeho úst, materiál, ze kterého je vyroben. Stává se, že i tvar mateřské bradavky, ke které se používá batole, ovlivňuje výběr dudlíku..

Mladé matky jsou často v pokušení krásným designem, aniž by opravdu přemýšlely o parametrech. A vytrvale nabízejí krásnou značkovou maličkost, která vypadá tak roztomilý s jasnou kombinézu dítěte. Ale rozmarný stále plivá figurínu.

Tip: Je lepší koupit několik bradavek najednou od různých výrobců, které se liší tvarem. Ať si ten malý vybere ten, který má rád.

Velikost

Je třeba věnovat pozornost štítku. Vždy obsahuje informace, které vám řeknou, zda je tento produkt vhodný pro stáří drobků. Všechny bradavky jsou rozděleny do tří kategorií:

 • od 0 do 3;
 • od 3 do 6;
 • od 6 do 18.

Věk je uveden v měsících. Tyto parametry jsou však podmíněné, protože všechny děti rostou a vyvíjejí se svým vlastním způsobem. Dozorčí rodič sám pochopí, co vyhovuje jeho malému synovi nebo dceři.

Materiál

Dítě nemusí mít rádi konkrétní materiál, a to je také stojí za zvážení..

Pryž. Tyto produkty jsou levnější než jejich protějšky. Mají specifický zápach a velmi rychle se zhoršují..

Latex. Vsuvky z tohoto materiálu jsou velmi měkké a nejsou náchylné k deformaci. Mají však také nevýhody: netolerují velmi dobře vaření a rychle se opotřebovávají a získávají nepříjemnou pachuť.

Silikon Nejodolnější materiál. Silikonové dudlíky lze vařit často, nemají specifickou chuť. Odborníci však doporučují používat takové figuríny pouze do vzhledu zubů, protože tvrdý materiál je schopen vyvíjet tlak na křehké mléčné zuby.

Video: Dětská figurína. Jak správně vybrat

Jak naučit dítě bradavce

Poté, co zvedl bradavku v souladu se všemi parametry, zbývá pouze nabídnout arašídům, s ohledem na několik tipů:

 1. Vsuvku můžete namazat mateřským mlékem nebo směsí. Pokud tato technika nefunguje, pak docela sladké (džem nebo med, pokud dítě nemá alergii) pomůže matkám dosáhnout požadovaného výsledku několikrát.
 2. Když vezme hrudník nebo láhev se směsí, musíte dát maličko do pózy, a pak mu jemně dát figurínu. Můžete to chvíli držet rukou, zatímco dítě „chutná“ a přijímá to.
 3. Pokud dítě pije vodu nebo bylinné čaje, pak, plánujete dát figurínu, musíte mu nabídnout ne láhev, ale lžíci. Takže dítě bude mnohem snazší si zvyknout na bradavku.

Všimněte si, že dítě nemá hlad, ale je úzkostné nebo pláč, stojí za to se mu pokusit dát „gumovou chůvu“ (v tuto chvíli je větší šance, že ji ten malý bez problémů přijme).

Kdy si zvyknout na bradavku

Rozhodně - když je již kojení zavedeno a mléko přichází v dostatečném množství. Novorozené děti si nikdy nechtějí nahradit matku bradavky krásnou silikonovou „panenkou“. Neměli byste spěchat. Můžete to zkusit znovu po měsíci nebo dvou. A pokud experiment selhal ve věku šesti měsíců, pak nemá smysl prokazovat vaši vytrvalost.

Výjimkou jsou případy, kdy matka vylučuje dítě z prsu a na oplátku nabízí figurínu. Ale pokud mluvíme o věku jednoho a půl nebo dvou let, pak je zvyknutí dítěte na figurínu již nepřiměřené.

Jak dát figurínu a co byste neměli dělat

Dítě zvyklé na bradavku se s ní nemůže rozloučit ani na vteřinu. Ale může mu to ublížit. Například dítě usnulo a uvolnilo se. Figurína vypadla z jeho úst. Dítě, které ji zvyklo neustále sát, se okamžitě probudí a snaží se najít „přítelkyni“ a znovu ji vložit do úst. Bude lepší, když rodiče začnou bradavku odstraňovat, když si všimnou, že dítě usnulo.

Stejná technika se používá během bdělosti během dne. Věnujte pozornost tomu, že syn nebo dcera zapomněli na figurínu, měli byste ji úplně odstranit z zorného pole.

Neměli byste nabízet dudlík neustále, pouze zašeptané nebo hladové dítě. Někdy se musíte pokusit obejít bez toho, abyste se přizpůsobili rytmu života drobků. Není třeba ji dělat jedinou cestou z jakékoli situace.

Ať už je dětská figurína potřebná nebo ne, mohou se rozhodnout pouze rodiče. Při správném použití nemá tato položka žádné obavy. A v některých případech, podle dětských neuropatologů, může bradavka dělat dobrou práci.

Pokud je maličký dost, klidný a sladce spící, saje figurínu, pak jsou jeho rodiče v klidu. Takže všechno je skvělé!

Jak učit dítě dudlík?

S narozením každého dítěte potřebuje sací reflex. To je důvod, proč a nejen z hladu, saje matčině ňadro s takovým potěšením.

Dítě samozřejmě nemůže být neustále u prsu - pro matku to není příliš výhodné. Kromě toho dítě není schopno neustále jíst, což znamená, že figurína bude schopna figurínu plně uspokojit..

Existuje nějaká výhoda z bradavky a je nutné ji naučit dítě? Jak naučit dítě figuríny? O tom všem budeme podrobně hovořit v našem článku..

Jaké je použití bradavek pro dítě?

Za prvé, dítě potřebuje bradavku, aby uspokojilo potřebu sání. Až rok potřebuje dítě aktivní stimulaci ústní sliznice a pocit hladu pro touhu sát nemá co dělat.

Jde o to, že při sání dětské figuríny má dítě příležitost soustředit se na rytmus pohybů, čímž se uklidňuje rychleji, uvolňuje se a usíná..

Figurína umožňuje dítěti usnout bez maminky a nemoci z pohybu, ale co je nejdůležitější, taková jednoduchá věc, jako je bradavka, skutečně pomáhá snížit procento syndromu náhlé kojenecké smrti..

Vědci si jsou jisti, že při sání dětské figuríny je dítě pojištěno proti bloku nosního dýchání polštářem, přikrývkou nebo plenkami. Kromě toho jsou děti zvyklé na bradavku spát na zádech, takže riziko zadušení pohřbením obličeje do polštáře je minimalizováno..

Potřebuje dítě v zásadě figurínu?

Potřebuje vaše dítě bradavku? Tomu můžete rozumět jen vy. Pokud dítě po jídle usne, je klidné a mírumilovné, možná bude možné se obejít bez figuríny.

Pokud je však dítě neklidné, často pláče, vyžaduje stálou přítomnost mámy a je obtížné se do něj vsunout, pak bradavka dodá vašemu rodinnému životu chybějící klid a harmonii.

Než přistoupíte k výběru figuríny, musíte se ujistit, že úzkost a nálada dítěte nejsou spojeny s něčím vážnějším, než je sklad jeho postavy. Například dítě může být narušeno bolestí, hladem, žízní a dalšími věcmi.

Vyřešte problém drobků a pozorujte účinek. Pokud úzkost neodezní, můžete se pokusit dítě zvyknout na figurínu a v případě potřeby ji následně nabídnout dítěti..

Nenechte se obtěžovat tím, že v průběhu času budete muset dítě odstavit z bradavky. Klidný spánek a silný nervový systém jsou mnohem důležitější, a pokud to může pomoci, neměli byste ho opustit.

Výběr správného dudlíku: co musíte zvážit?

Výše uvedené argumenty ve prospěch bradavek vás přiměly myslet? Pak je čas myslet na její volbu. Nejprve se musíte rozhodnout o formuláři.

Formulář

Kulaté bradavky jsou pro dítě pohodlné, ale mohou přispět k vytvoření malocclusion. Anatomické a ploché - modernější varianta, jsou vybírány v závislosti na struktuře úst dítěte.

Materiál

Dalším důležitým bodem je fiktivní materiál..

Tradičně jsou vyráběny z:

Nejměkčí a nejpohodlnější jsou latexové bradavky. Jsou skvělé pro nejmenší děti: 1 měsíc a starší. Gumové bradavky jsou ozvěnou minulosti. Jsou to nejlevnější, ale také nejrychlejší selhání..

Nejpraktičtější jsou silikonové, ačkoliv díky své relativní tvrdosti mohou také přispět k tvorbě malocluze u dětí.

Rozměry

A posledním parametrem, podle kterého chcete vybrat figurínu, je velikost. Výběr tohoto parametru by měl být proveden v závislosti na věku dítěte. Například dítě ve věku 2 měsíců použije figurínu pro kojence první velikosti (od 0 do 6 měsíců) a dítě starší než šest měsíců - již druhou velikost (od 6 do 18 měsíců).

Rovněž při výběru velikosti figuríny zvažte individuální anatomické rysy drobků (například pokud je o něco větší nebo naopak o něco menší než jejich vrstevníci).

Kdy začít učit?

Někteří pediatrové tvrdí, že je lepší si zvyknout dítě na bradavku od prvních dnů života, protože to bude o řád obtížnější udělat za 3 měsíce.

Jiní trvají na tom, že v prvním měsíci není nic důležitějšího než hmatový kontakt mezi matkou a dítětem, proto je lepší počkat až dva měsíce s figurínou a také argumentovat takovým rozhodnutím s významem stabilizace procesu laktace..

Pokud se vám oba názory zdají správné, před rozhodnutím se poraďte s osobním lékařem, kterému důvěřujete..

Jak si zvyknout dítě na figurínu: efektivní metody

Takže jsme přistoupili k nejdůležitější věci: jak zvyknout dítě na bradavku? Následující metody vám pomohou vyřešit tento problém..

Zkuste dát dítěti figurku po jídle a připraven jít do postele.

Pokud se dítě pokusí vyplivnout bradavku, bude nutné jemně trvat na tom, aby ji nechal v ústech. Držte dudlík v ústech dítěte, dokud neusnul. Netrvejte příliš mnoho, pokud to dítě otravuje.

Použijte láhev směsi nebo vody

Po krmení z láhve můžete bradavky jemně vyměnit. V této chvíli je důležité, aby dítě bylo v obvyklé poloze pro krmení - v náručí matky nebo na polštáři.

Pokuste se dát bradavce dítě v době jeho zájmu

Udělejme si rezervaci, tato metoda je vhodná, pokud jste si jisti, že příčinou obav dítěte není hlad nebo žízeň. Držte figurínu v ústech dítěte, dokud neusnul, a pak ji vyjměte.

Dejte si na bradavku něco lahodného

Aby se dítě stalo loajálnější k figuríně, lidé ji doporučují něčím sladit. Může být obvyklé pro mateřské mléko nebo směs pro krmení, stejně jako pro med nebo sladkou vodu.

Jakmile si všimnete, že dítě je zvyklé na bradavku a saje ji s potěšením během období úzkosti nebo před spaním, omezte všechny triky na „ne“, abyste nezpůsobili drobky zvyknout si na sladké nebo na svou přítomnost v době sání figuríny.

Dítě nepřijímá dudlík: důvody a řešení

Pokud nemůžete nějakým způsobem naučit dítě k bradavce a on, navzdory veškerému úsilí a trikům, kategoricky odmítá, důvody mohou být následující:

 • figurína mu nevyhovuje;
 • tvar bradavky neodpovídá jejím anatomickým rysům;
 • dítěti se nelíbí materiál, ze kterého je figurína vyrobena.

Nová figurína, kterou můžete pozvat své dítě k vyzkoušení, může vyřešit jakýkoli z těchto problémů. Pokud to nefunguje, pak je vaše dítě s největší pravděpodobností jedním z těch dětí, které neudělají dudlík, v zásadě.

V tomto případě se budete muset pokusit učinit své rozhodnutí a pokusit se najít alternativní způsoby, jak ho uklidnit. Možná pomůže kolébka typu kyvadla, hudební modul nebo klidná hudba.

Jak si zvyknout dítě na figurínu a zda by se to mělo udělat: klady a zápory

PROS AND CONS: jaké jsou důvody převažující váhy

Lékaři mají různé názory na to, zda je pro novorozence možná figurína dítěte. Ve prospěch těch odborníků, kteří podporují doplňkové krmení z láhve. Domnívají se, že toto je nutnost pro děti se zvýšeným sacím reflexem. S růstem v těle dítěte se zvyšuje potřeba sání prsu. Novorozenec je velmi neklidný a náladový. Aby se tomu zabránilo, přijdou k záchraně dětské figuríny.

Byli vynalezeni, aby neutralizovali sací reflex u novorozenců, ale neaplikovali je na hrudník. Vzhledem k tomu, že dítě může mít zvýšenou potřebu sání, je režim výživy ztracen. Co dělat, když dítě odmítne prs, najdete zde..

Děti velmi často chtějí sát, i když jsou plně krmeny. Toto příslušenství pomáhá regulovat proces podávání..

Ale tato strana má také své protivníky. Mnoho psychologů a logopedů argumentuje PROTI používání dětských dudlíků:

 1. Sání bradavky brzdí vývoj. Často se tímto procesem zaneprázdňuje, dítě se zavírá v sobě, přestává reagovat na svět kolem sebe, a proto se přestává přiměřeně rozvíjet..
 2. Logopedi tvrdí, že děti, které jsou zvyklé na figurínu, začnou mluvit mnohem později než jejich vrstevníci.
 3. Vyloučení dětí z bradavky je velmi obtížné, což vede k rozmarům, špatné náladě a narušení spánku.
 4. Dlouhý zvyk sání se může projevit ve vyšším věku. Takové děti ve školce sají prsty a pak si kousnou nehty.

Je však nemožné rozhodnout, zda dát dudlíku dudlík a spoléhat se pouze na toto. Každé dítě je individuální. Než si dítě zvyknete na figurínu, musíte zvážit vše, analyzovat všechny klady a zápory. Stává se, že mír je mnohem dražší než strach z vývoje špatného zvyku ve vyšším věku.

Je ale figurína vůbec nutná, a pokud je to nutné, proč? Dr. Komarovsky odpovídá:

V současné době, kdy mnoho zemí uzavřelo své hranice na dobu neurčitou kvůli pandemii koronavirů SARS-CoV-2, je cestování v tomto roce hodně neúspěšné. Například Španělsko nepřijme zahraniční turisty až do roku 2021. Itálie oznámila stejná opatření..

Existuje však dobrá cesta ze situace - online prohlídky měst po celém světě. Nejedná se o videa, ale o živé exkurze vedené profesionálními místními průvodci. Pokud v zemi neexistují žádná omezení pohybu, vysílají přímo z města, například z centra Prahy. Nebo z domova ve formátu webináře, pokud je chůze legálně omezena. Vy a vaše rodina můžete sedět na gauči a dívat se, pít čaj nebo víno a dokonce dělat domácí práce.

Zde můžete navštívit slavnou Sagrada Familia v Barceloně online - slavný a velmi neobvyklý chrám, Bibli v kameni a smysl života slavného španělského architekta Antonia Gaudího. "Konec světa přijde, až bude postaven," říkají.

A toto je zajímavé a poučné turné o 10 mýtech o Anglii a Britech. Navštivte starou galerii Uffizi ve Florencii. Historik umění v jednoduchém jazyce vypráví o tvorbě, významu a symbolech velkých obrazů Botticelliho, Leonarda Da Vinciho, Raphaela, Titiana a Caravaggia..

Navštivte krásnou Prahu, projděte se průvodcem po nábřeží Vltavy, prohlédněte si slavný Karlův most a naučte se mnoho tajemství Prahy. Vydejte se nyní do ulic Evropy!

Prohlídky jsou k dispozici v Rusku. Velmi zajímavé v Petrohradě, Moskvě, Bajkalu, Tule. Celý seznam živých online prohlídek s průvodcem naleznete zde..

Potřeba figuríny

Bradavka je staletá zkušenost a z ní se nikam nedostanete. Všichni jsme na nich vyrostli a oni opravdu zklidňují drobky. Batole se rodí se zlepšeným sacím reflexem, a když saje, zcela se soustředí na tento proces a přestane být vrtošivý. Účinek dosažený bradavkou daleko přesahuje její negativní stránku..

Mnoho matek se bojí otázky, zda dát novorozence figurínu? Existují určité případy, kdy je to nutné:

 1. Často figurína pomáhá dítěti rychle usnout. Proces sání uklidňuje dítě, bude schopen spát sám, aniž by vyžadoval pozornost.
 2. Na výletech často děti zažívají stres, a proto začnou plakat. Zařízení bude spasením pro děti na cestách.
 3. Sání bradavek pomáhá dítěti zbavit se bolesti břicha. Má stimulační účinek na střeva..
 4. Vsuvka umožňuje matkám klidně oblékat své děti na procházku. Malé děti se neradi oblékají, aby ho během procesu rozptýlily, můžete mu nabídnout figurínu.

Tyto skutečnosti lze považovat za důkaz, aby si dítě zvyklo na bradavku..

Pokud kojení trvá rok nebo déle, často dítě samo bradavku takovou bradavku nebere. Fazole ji rozhořčeně odmítá a je téměř nemožné si takové dítě zvyknout. Velmi dobře cítí rozdíl mezi mámou a obyčejným silikonem..

Ne všechny ženy si mohou dovolit kojit své děti po dlouhou dobu. Může to mít několik důvodů:

 • mateřská nemoc, která nutí přijímat antibiotika;
 • nedostatek mléka nebo mléčná krize;
 • nemožnost být neustále s dítětem kvůli předčasnému odchodu do práce.

V takových situacích je nutná bradavka, protože dítě nemůže realizovat jeho sací reflex. Existuje několik triků, jak naučit dítě figuríny:

 • Můžete dítě přelstít, místo jeho hrudi ho sklouznout. Chcete-li to provést, musíte vzít dítě v náručí, jak je drženo během krmení, ale nabídnout bradavku. Je předem namazán mlékem nebo směsí. Nevýhodou této metody je, že mohou učit pouze děti mladší tří měsíců. U starších dětí nebude tento trik fungovat.
 • Dudlík může být nabídnut dítěti během kubání. V tuto chvíli je připraven okusovat vše v řadě a neodmítne to. Během tohoto období se zvyšuje pravděpodobnost volné stolice u dítěte.

Některé matky doporučují mazání medem nebo marmeládou, ale to se nedoporučuje, protože může způsobit diatézu.

Jak vybrat správné příslušenství

Volba tohoto předmětu by měla být přijata zodpovědně. Máma se zajímá především o to, která figurína je lepší. Při výběru se musíte soustředit na stáří drobků, protože velikost produktu se bude lišit.

Pokud dítě plochě nechce figurínu - zkuste ortodoncii, například od společnosti Chicco. Nezapomeňte však, že silikonové dudlíky po věku 6 měsíců se nedoporučují.

Doporučuje se zakoupit pro dítě několik typů najednou. Měli by mít odlišný tvar a materiál. Například latexová figurína je mnohem měkčí než silikon.

Bradavky jsou kulaté a anatomického tvaru. Kolo je nejčastější pro každého. Nejčastěji je figurína vyrobena z této formy. Ale při velmi dlouhém používání této formy se může skus zhoršit.

Ortodontická figurína odpovídá struktuře dětských dásní. Na jedné straně je zploštělý, má šikmou papilu a dobře přiléhá na jazyk dítěte. Tento tvar pomáhá rovnoměrně distribuovat tlak po obloze..

Ortodontická forma je od té doby nejoblíbenější blokuje požití vzduchu a tvorbu malocclusion. Dítě spolkne bradavku, jako je matčina prsa..

Na velikost

Všechny bradavky mají svou vlastní velikostní třídu:

 • A - vhodné pro kojence od 0 do 6 měsíců.
 • B - navrženo pro věk od šesti měsíců do jednoho a půl roku.
 • C - velikost pro děti od jednoho a půl roku.

Velikost by měla odpovídat růstu dítěte. Klasifikace je však podmíněna. Vše záleží na fyziologických vlastnostech. Všechna miminka rostou jinak, pro větší děti už bradavka, která je navržena pro jejich věk, již nemusí být vhodná.

Podle materiálu

Materiál je důležitý - mohou to být silikon, latex a guma. Guma lze nyní najít velmi zřídka. protože často způsobují diatézu. Bradavky z takového materiálu jsou však nezbytné v okamžiku, kdy jsou řezané zuby dítěte. Pokud dítě zažívá zvracení, je důležité zabránit dehydrataci malého organismu. Droga Regidron přijde na záchranu. Jak chovat a dávat dítěti - téma tohoto článku.

Nejměkčí a nejpružnější je latex. Je vyrobena ze speciální vysoce kvalitní pryže. Takový materiál je doporučován pro slabá a předčasně narozená děti a batolata v prvních měsících života.

Má své nevýhody:

 • je tmavší pod vlivem slunečního světla;
 • latex obsahuje proteinové molekuly, mohou způsobit alergickou reakci;
 • při delším používání se bradavka lepí k sobě a zvyšuje se objem;
 • takový materiál nevydrží vysoké teploty, bude nemožné vařit dudlík.

Dudlík z latexu musí být měněn každé čtyři týdny. Přes nevýhody jsou nejlepší figuríny pro novorozence latex.

Silikonová figurína je nejbezpečnější. Tento materiál se dobře hodí k varu, a proto matka může snadno dezinfikovat bradavku. Nezpůsobuje alergické reakce, materiál je bez zápachu a bezbarvý. Ale silikon má velké mínus - tento materiál je mnohem tvrdší než latex, což může způsobit deformaci zubu. V tomto ohledu se silikonové výrobky doporučují pouze tehdy, když dítě již má zuby.

Podle výrobců

Bez ohledu na materiál, z něhož je dětské příslušenství vyrobeno, je důležité věnovat pozornost výrobci. Dudlíky Avent jsou považovány za nejvyšší kvalitu. Výrobce vyrábí dětské doplňky z materiálů, které plně odpovídají bezpečnostním normám a normám. Nevýhodou zboží pro děti tohoto výrobce je vysoká cena.

Materiál dudlíků Avent je silikonový a je vysoce kvalitní. Výhodou je přítomnost větracích otvorů a mínus je vysoká cena: 250 - 300 rublů.

Výrobky Nuby jsou známé kvalitou a zábavným designem. Jedná se o největší americký výrobce příslušenství pro držitele figurín, výrobků pro péči o dítě..

Bradavky od předního amerického výrobce kojeneckých výrobků jsou odolné a vysoce kvalitní. Z minus - nejvyšší náklady výrobců zvažuje v článku (300-320 rublů.)

Dummy Nuk je německý výrobek. Výrobky této značky jsou vyvíjeny vědeckou metodou založenou na patentované fyziologické formě.

Výrobky NUK se vyznačují vynikajícími německými kvalitními materiály, anatomickým tvarem bradavky. Nevýhoda je jedna - poměrně vysoká cena: 280 - 300 rublů.

Závěr

Rodiče by se měli rozhodnout, zda dát novorozence figurínu. Pokud se dítě dokáže uklidnit, nevykazuje známky úzkosti, nemůžete trvat na tom a nenabízet. Koneckonců, je důležité nejen to, jak si dítě zvyknout na figurínu, ale také jak ho správně odstavit.

Praktická zkušenost mladé matky s tím, jak učit a také odstavit dítě z figuríny v čase:

Jak naučit dítě figuríny

Máte-li dítě, možná jste od ostatních rodičů slyšeli, že je možné dítě odstavit od figuríny, aby nedošlo k narušení zubů, ale ne sání prstu. Ale přiznejme si to: některé děti nemají rádi figuríny! Mnoho rodičů musí vydržet bitvu, aby se zabránilo tomu, aby si dítě zvyklo na sání prstu. Vezměte prosím na vědomí, že sání prstů v této fázi není zubním problémem, protože dítě ještě nemá zuby! Většina dětí (ale ne všechny) vyrůstají z tohoto zvyku dříve, než se objeví zuby. Sání prstem je přirozeným způsobem pohodlí pro dítě, což znamená, že rodiče budou muset vyvinout menší úsilí, aby dítě uklidnili. Pokud se však obáváte, že vaše dítě nebude moci tento zvyk včas opustit, tento článek vám nabízí několik užitečných návrhů..

Postupné pokyny, jak naučit dítě rychle sát figurínu

Výhody dětské figuríny

Spory o výhodách a nebezpečích kojeneckých kojenců stále přetrvávají, ale více než jedna generace dětí vyrostla s dudlíkem v ústech, což jim značně usnadnilo život rodičů v tomto obtížném období. Pokud uvedete seznam podle bodů, bude zde dostatek výhod a téměř tolik nevýhod.

Pozitivní stránky:

 • Sací reflex u dítěte je vyvíjen přírodou. V tomto ohledu musí neustále něco držet v ústech. Zde se dítě snaží vytáhnout všechno v řadě - plenky, hračky, vlastní prsty. Horší pro tyto účely je čistá silikonová bradavka?
 • Neustálé, geneticky inkorporované sání zlepšuje fungování trávicích orgánů, zlepšuje funkci střev a tím se lépe vstřebává. Kromě toho bradavka pomáhá odstraňovat nahromaděné plyny, čímž zabraňuje kolice a bolesti v břiše.
 • Latexové nebo silikonové zařízení může uklidnit „zuřící“ dítě - pláč, rozmar, hysterie, ve skutečnosti okamžitě končí, když se figurína dostane do úst. Rodiče, již trápení bezesnými nocemi, si oddechují - nyní můžete dělat jiné věci nebo se trochu uvolnit.
 • Když se začnou řezat zuby dítěte, bradavka může snížit bolest. To je již prokázáno..
 • V chladném období figurína zabraňuje nachlazení, angíny a angíny.
 • Někteří lékaři tvrdí, že příslušenství podporuje rychlou tvorbu obličejových svalů, takže dítě může mluvit mnohem dříve, než se očekávalo.
 • Spánek dítěte je delší a silnější, pokud používá figurínu, navíc ho způsobuje polykáním slin, které nevyplňují jeho tvář a způsobují podráždění.

Důležité! Figurína snižuje riziko syndromu náhlé smrti, ale rozhodně nenahrazuje matčino ňadro.

Zdálo by se, že všechno je v pořádku, co by mohlo takovému užitečnému zařízení poškodit?

Poškození figuríny dítěte

Otázka škodlivosti zařízení je velmi akutní.

Lékaři nedoporučují používat dudlík najednou z několika důvodů:

 1. Zaprvé, použití bradavky znamená snížení laktace (v tomto článku jsme psali o tom, jak zvýšit laktaci), tj. Produkce mateřského mléka. Aktivní sání stimuluje mléčné žlázy matky a zvyšuje se syntéza živné směsi.
 2. Pediatrům se také nedoporučuje zvykat si na bradavku kvůli skutečnosti, že její nedostatečné čištění vede k infekci dítěte různými bakteriálními infekcemi a v důsledku toho má dítě zánět ústní dutiny.
 3. Pokud zvolíte „špatný“ materiál figuríny, dětské příslušenství způsobí alergie.
 4. Existují však ještě hroznější důsledky - podle lékařů figurína brzdí mentální vývoj dítěte a v budoucnu komplikuje jeho přizpůsobení sociální společnosti..
 5. Dalším argumentem je tvrzení, že použití silikonu změní správné sousto, což je prokázaný fakt..

Co dělat, je tato položka tak nezbytná? Odpověď leží na povrchu - pokud matka kojí, není nutné mu dát bradavku. Umělé krmení je další záležitost, v této situaci je fiktivní situace docela vhodná..

Jak naučit dítě sát figurínu

Nejlepší čas pro přizpůsobení dítěte bradavce jsou první dny jeho života. Ale to rychle a jednoduše ne vždy uspěje. Některé děti důrazně odmítají, když „zavřou“ ústa. Tento jev může trvat docela dlouho - až 30 dní a více. Můžete to zkusit znovu o měsíc později a později. Samozřejmě, pokud je dítě již 5-6 měsíců staré a stále se nechce s přístrojem seznamovat, nutit ho k tomu už nemá smysl.

Doporučujeme si přečíst:

Jak naučit dítě sát figurínu:

 • Nejprve vyberte správné příslušenství. Musí se jí líbit dítě, jinak přátelství nebude fungovat.
 • Pokud dítě tvrdohlavě takové změny nechce, můžete to zkusit rozšířit o něco sladkého, jako je med. Je však třeba poznamenat, že některá miminka mohou být na tento produkt alergická, takže k navlhčení potřebujete sladkou vodu.
 • Jednou z možností může být mazání mateřským mlékem, možná potom dítě projeví zájem o produkt.
 • Děti si často během odpočinku v postýlce vezmou figurínu. Po krmení směsi je třeba, aby vaše dítě bylo pohodlné a nabídlo dudlík.
 • „Trik“ ve formě mateřského prsu pomáhá, místo toho dítě dostává bradavku. Ne všechny děti s takovou nabídkou souhlasí, ale stále stojí za to vyzkoušet.

Odborníci také doporučují dávat vodu dítěti v láhvi, a ne z lžíce. Když si dítě zvykne, může si vzít dudlík.

Video: Když dítě potřebuje bradavku. Dr. Komarovsky

Jak vybrat dětskou figurínu pro novorozence

Zařízení musí být vybráno podle dvou hlavních kritérií:

 1. Velikost produktu;
 2. Materiál, ze kterého je vyroben.

Velikost bradavek se vyrábí pro děti do tří měsíců, od tří do šesti měsíců a největší, které lze použít až rok a půl.

Pokud jde o materiál, jedná se hlavně o silikon nebo latex. Latexová zařízení jsou vhodnější pro novorozence a kojence, zatímco silikon je určen pro starší děti. Rodič si může koupit pár figurín z různých materiálů a dítě určí, co má nejraději.

Spropitné. Je lepší získat několik bradavek různých tvarů najednou, aby si dítě samo zvolilo, který z nich se mu bude líbit.

K ochraně dítěte před nepříjemnými nehodami musí být dudlík používán správně:

 • Předtím, než dítěti dáte bradavku, je nutné ji sterilizovat tak, že ji několik minut podržíte ve vroucí vodě, což bude nutné provádět neustále, aby se zabránilo vstupu patogenních bakterií do těla dítěte;
 • Některé matky zavěšují dudlík na krku dítěte na stuhu nebo elastickou pásku - to by se nemělo dělat, pro figurínu by mělo být její trvalé místo určeno jako malý kufřík;
 • Pro použití v noci se používají speciální, bezpečná zařízení a běžná bradavka se vyjme z dítěte;
 • V ideálním případě by maminka měla mít několik bradavek, skladovat se všemi preventivními opatřeními a používat podle potřeby;
 • Bradavky mají datum exspirace, takže by měly být vyměněny jednou za měsíc nebo měsíc a půl;
 • V žádném případě byste neměli lízat figurínu před tím, než ji nabídnete dítěti - takto můžete do dětského těla zavést infekci, protože ve slinách dospělého člověka existuje velké množství bakterií, které mohou být nebezpečné.

Možná bude dítě přetrvávat ve své neochotě používat silikonový produkt, takže si bude muset rozšířit svůj výběr - několik dudlíků z různých materiálů s vynikajícím tvarem. Dítěti dudlík je nutné teprve po krmení, když má přání sát.

Kdy je nejlepší čas nabídnout dítěti figurínu

Dítěti vzal figurínu, můžete ji dát v těch případech, kdy to může být pro dítě užitečné a být mu užitečné:

 1. Aby se uklidnil před nocí nebo denním spánkem, jakmile dítě usne, bradavka se opatrně vyjme z úst;
 2. Během procházky - unesené jeho latexovou hračkou, dítě nevtáhne do úst žádné bláto;
 3. Během výletů - v těchto případech bradavka pomáhá nejen uklidnit dítě, ale při jeho používání neblokuje uši hlukem ani vysokým tlakem během letecké dopravy;
 4. Díky bolesti a kolice v břiše figurína přispěje k snadnějšímu vypouštění plynů do dítěte.

Pokud si dítě nechce vzít figurínu, možná je to odrazeno skutečností, že je na rozdíl od hrudi své matky chladná. Příslušenství lze uchovávat v teplé vodě a znovu nabízet.

Vědět, jak zvyknout dítě na sání figuríny, můžete výrazně zjednodušit svůj život, ale nezapomeňte, že dítě bude stále muset věnovat velkou pozornost a neustále sledovat své činy. Dítě si velmi rychle zvykne na nové zařízení, které v budoucnu může vést ke skutečnému přestupku, když ho potřebujete odstavit od obvyklé věci. Matky, které budou i nadále kojit své děti, se tedy dokážou bez bradavky.

Video: Jak si vybrat dudlík pro dítě


Ukázalo se, že jde o užitečný článek „Efektivní způsoby, jak naučit dítě sát dudlík. Podrobná instrukce “? Sdílejte s přáteli na sociálních sítích a přidávejte do záložek

Jak naučit dítě figuríny? Pokyny pro mladé rodiče

Mladí rodiče mají každý den spoustu nových otázek. Například, jak si zvyknout dítě na figurínu a je nutné to vůbec udělat? Musím říci, že někteří z rodičů považují figurínu za téměř všelék a snaží se na ni neustále zvykat. Jiné matky a otcové se naopak domnívají, že bradavka je škodlivá a je třeba se jí vyhnout. Ale jako obvykle je pravda někde mezi.

Proč je dítě dudlík?

Hlavním účelem tohoto příslušenství pro kojence je uspokojit sací reflex. Dítě by samozřejmě raději uspokojilo svůj přirozený reflex ne pomocí gumové bradavky, ale pomocí hrudi své matky. Mimochodem, batolata, která prsa získávají na požádání, zpravidla odmítají vzít figurínu.

Matka však není automatem a nemůže neoddělitelně zůstat s dítětem, aniž by mu umožnila uspokojit jeho reflexy. Pokud je krmení prováděno podle režimu, většina dětí je ráda, že si dudlík vezme, protože nemohou přirozeně uspokojit potřebu sání. Taková batolata potřebují pouze figurínu, protože bez bradavky je bude velmi obtížné je uklidnit.

Kromě toho je také užitečné přizpůsobit dudlík dudlíku, protože je obtížnější krmit věkem podle potřeby. Pokud s dítětem ve věku 1 měsíce je matka nejčastěji neoddělitelná, potom, jak dítě roste, je obtížnější uspokojit jeho sací reflexy. Ve skutečnosti jsou v denním režimu dlouhé procházky a výlety na kliniku nebo na návštěvu. Na takových místech není zvlášť vhodné dávat dobře krmenému dítěti hrudník, který uspokojí sací reflex, je mnohem snazší dělat s figurínou.

Kromě toho, pokud jsou rodiče kategoricky proti použití bradavky, potom dítě často najde náhradu za ně - své vlastní prsty. A sání prstu je mnohem škodlivější zvyk než použití bradavky. A odstavit sací prst, který je „vždy s vámi“, je mnohem obtížnější než figurína.

Co si o tom lékaři myslí?

Většina pediatrů je sympatická s bradavkou. Například, slavný lékař Komarovsky věří, že bradavka je skvělý způsob, jak uvolnit ruce mámy, protože dítě bude zaneprázdněno sebou. Jediná věc, na kterou lékař varuje, je od zvyknutí na bradavku až do okamžiku, kdy je stanoveno kojení. Poté, co je stanoven individuální režim krmení, lze bradavku podat dítěti. Pokud dítě obdrží směs od prvních dnů, pak neexistují žádná omezení, můžete figurínu ihned poskytnout.

Mimochodem, pokud je sací reflex zcela spokojený, pak bude dítě klidnější. A nejde jen o to, že sání má uklidňující účinek, dítě se méně bojí a pláče. Ale také ve skutečnosti, že v tomto procesu se stimuluje činnost střev a průchod plynů, to znamená, že břicho dítěte bude bolet méně často.

Jak si vybrat dudlík?

Rodiče často nepřizpůsobí své dítě nové figuríně jednoduše proto, že si koupili neúspěšnou bradavku. Proto, když kupujete tuto důležitou věc pro dítě, musíte být opatrní. A nejde jen o kvalitu zboží (připomenout, že bradavka by měla být kvalitní a bezpečná, myslím, že není nutná), ale také ve tvaru, velikosti a materiálu.

Před nákupem byste měli věnovat pozornost tomu, jak staré je dítě pro bradavku. Výrobci vyrábějí bradavky určené pro děti ve věku

Všechno je zde však velmi individuální. Například, pokud se dítě narodilo velké a přibírá na váze, pak může po 2 měsících potřebovat větší bradavku. Některé děti naopak milují malé bradavky. Pokud například dítě ve věku 4 měsíců odmítne přejít na bradavku, která odpovídá jeho věku, můžete ponechat velikost bradavky, která byla použita ve 3 měsících.

Asi po 6 měsících začnou zuby dítěte růst. V tuto chvíli může nabídnout ortopedický dudlík, který dokáže nejen sát, ale i okusovat.

Pokud jde o materiál výroby, moderní výrobci nabízejí latexové a silikonové bradavky. První možnost je měkčí, takové bradavky jsou ideální v prvních měsících života dítěte. Přibližně za 5 měsíců se vyplatí přejít na silikonové figuríny, dokud dítě nezíská dovednosti k okusujícím předmětům, takže latexové bradavky rychle selhají.

Vsuvky se liší tvarem. Existují výrobky se zkosenou nebo podlouhlou papilou, existují modely pro vytvoření správného skusu a pro sání v poloze na zádech. Který z nich si vybrat? Zde se musíte spoléhat na vkus dítěte, to znamená, že si koupíte bradavku různých tvarů a uvidíte, který z nich bude sát více.

Pro větší pohodlí si můžete zakoupit dudlík, jehož prsten svítí ve tmě. Takovou figurínu bude snazší najít v noci, aby uklidnilo dítě, které vzlykalo.

Jak učit dítě, aby si dudlík?

Zkušené matky se domnívají, že je snadné přizpůsobit dítě dummy dítěte, pokud dodržujete tato pravidla:

 • vezměte dítě do náruče a držte ho v poloze známé pro krmení;
 • dejte dítěti figurínu, jejíž bradavka je lubrikována mateřským mlékem (nebo směsí);
 • pokud dítě vyplivne dudlík, zkuste příště dát dudlík jiného tvaru nebo velikosti.

Mladé matky si často stěžují, že nejsou schopny dítě zvyknout na jinou figurínu, i když ta stará je už úplně opotřebovaná. To se stane, pokud nová bradavka nevyhovuje dítěti ve tvaru, nebo to voní gumou. V prvním případě budete muset vybrat bradavku, aby odpovídala tvaru a velikosti, a ve druhém bude jednoduché vyřešit problém: stačí bradavku vařit na pár minut ve vodě, aby zápach zmizel.

Co nelze udělat?

Některé babičky doporučují namazat bradavku sladkou (marmeládou, medem), než dají dítěti. To se přísně nedoporučuje, zejména pro velmi malé děti, protože taková akce může vyvolat útok diatézy.

Ale ani ve vyšším věku, kdy je jisté, že dítě není alergické, byste to neměli dělat. Faktem je, že dítě rychle pochopí, o co jde, a po zmizení sladké chuti vyplivne bradavku. A pokud se matka pokusí opakovat mnohokrát, pak dítě jednoduše přejídá sladké a nebude si zvykat na bradavku.

Takže bradavka se nestane příčinou nemoci

Pravděpodobně všechny matky vědí, že bradavka pro dítě by měla být čistá. Stále však můžeme pozorovat, jak matka, která chce "dezinfikovat" bradavku, vezme ji do úst, olízne ji a potom ji dá dítěti. To nikdy nelze udělat! Sliny dospělého muže obsahovat bakterie, které mu neubližují, a dítě způsobí nemoc.

Bradavky pro kojence by měly být vařeny denně po dobu 2-3 minut. Je lepší okamžitě si koupit 4-6 bradavek, ráno je uvařit a uchovávat ve speciálním kontejneru, v případě potřeby vyměnit..

Maminky by měly vědět, že špinavá bradavka může způsobit drozd v ústech nebo dokonce střevní infekci. Proto, pokud bradavka klesla na podlahu, pak ji dát dítěti znovu to stojí za to až po omytí vroucí vodou.

Starší děti si mohou koupit speciální uzávěr na oblečení, které nedovolí dudlíku klesnout na zem, když dítě začne „ovládat“ prostor bytu. Takový držák je užitečný na procházku

Doba používání bradavek je malá - 1-1,5 měsíce, po tomto období by měla být figurína nahrazena novými.

Nepřehánějte to!

Maminky by měly vědět, že byste neměli zneužívat bradavky. Dítěti dummy je nutné, když potřebuje uspokojit sací reflex, a v každém případě nejen „zapojit“ dítě..

Je vhodné nenechat bradavku během spánku nechat v ústech dítěte. Poté, co dítě usne, musíte se pokusit pečlivě odstranit bradavku. Když se dítě naučilo spát s figurínou v ústech, bude mít úzkostný spánek a probouzí se pokaždé, když bradavka vypadne..

Co dělat, když dítě kategoricky nepřijme dudlík?

Pokud přes všechny triky dítě kategoricky odmítne vzít dudlík, pak byste neměli trvat na tom. Možná je dětský sací reflex zcela spokojený a on prostě nepotřebuje bradavku. Pokud se dítě zároveň nesnaží sát prst nebo jiné předměty, pak není nic špatného s jeho neochotou sát dudlík. Navíc se rodiče mohou radovat z toho, že se po chvíli nebudou muset rozhodnout, jak dítě odstavit z bradavky?

Jak naučit dítě sát figurínu, zda je to nutné při kojení

Pediatrové tradičně věří, že sání figuríny je pro dítě špatným zvykem, který se nedoporučuje podávat ani v kojeneckém věku. Navzdory tomu se moderní rodiče často snaží naopak novorozence zvyknout na bradavku, protože se pro něj může stát asociativním subjektem, což naznačuje potřebu pokusu spát.

Po představě, které dudlíky jsou považovány za nejvíce fyziologické (podobné tvarovým a hmatovým pocitům jako bradavka ženy), budou dospělí schopni udělat pro dítě jakýsi rituál, aniž by poškodili vyvíjející se čelist a zuby..

Výhody a nevýhody bradavek

Jak učit dítě k sání figuríny, rodiče se musí rozhodnout až po podrobném studiu pozitivních a negativních stránek tohoto zvyku. To pomůže vyhnout se negativním důsledkům, které se mohou objevit i po dosažení 2 let..

Výhody bradavekNevýhody bradavek
 • Spokojenost sajícího reflexu, který zůstává ve výrazné formě až 6 měsíců. (pokud dítě není zvyklé na bradavku, bude se snažit uspokojit svůj reflex jinými předměty, například prstem, plenkou, hračkami. Je nežádoucí umožnit cizím předmětům vstup do dětských úst, a to nejen kvůli jejich nedostatečné čistotě, ale také kvůli vysoké pravděpodobnosti poškodit vyvíjející se sousto, protože nefyziologická forma takových věcí může nepříznivě ovlivnit tvorbu zubů dítěte).
 • Přispívá k usínání (při sání dětské figuríny se dítě uklidňuje, uvolňuje a snáze usne kdykoli během dne).
 • Stimulace práce dětských střev, která přispívá k včasnému vypouštění plynů.
 • Pravděpodobnost, že dítě po figuríně začne nesprávně zachytit bradavku během krmení, což povede k laktostáze, snížení produkce mateřského mléka a nepohodlí pro matku při krmení dítěte (při kojení).
 • V případě nesprávného výběru dudlíku může jeho sání nepříznivě ovlivnit tvorbu kousnutí a strukturu zubů..
 • Obtížnost kontroly čistoty bradavek (relevantní pro děti, které vědí, jak se plazit a chodit, které často ztratí figurínu, ji poté najdou a okamžitě vloží zpět do úst).
 • Snížení zájmu dítěte o vývoj a poznání světa (neurologové tuto práci přisuzují dětem používajícím dudlík po 8-9 měsících.).

Účinek na kojení

Podle pediatrů a odborníků na kojení může použití figuríny zkrátit dobu, po které dítě touží po jídle. Důvodem je přímá závislost množství produkovaného mléka na době, kterou dítě stráví kojením.

Dítě, které používá figurínu k uspokojení sání reflexu, je aplikováno na prsa výhradně pro vzácné krmení, čímž přirozeně potlačuje laktaci. Pediatrové prokázali, že účinek na kojení bradavky má pouze tehdy, pokud je organizace zavedení tohoto návyku nesprávná.

Na základě doporučení odborníků mohou rodiče vštípit dítěti lásku k figuríně, aniž by změnili způsob krmení:

 • Je nutné nabídnout dítěti bradavku pouze tehdy, když se naučí správně bradavku uchopit během krmení a objemy mléka produkovaného tělem matky se přizpůsobí potřebám dítěte.
 • Nejprve dejte dítěti bradavku, pouze když jde do postele nebo když matka potřebuje dělat domácí práce, aniž by často dítě rozptylovala výkřiky.
 • Děti, jejichž rodiče se rozhodli přenést je na umělé nebo smíšené krmení, dát dudlík po každém krmení (je to nezbytné, aby nedošlo k přejídání a zároveň uspokojilo sání dítěte sání).

Aby nedošlo k traumatizaci psychiky dítěte, neodstraňujte ho od sání figuríny v době exkomunikace. Zvyk se musí zbavit pouze tehdy, když rodič vizuálně vidí vymírání sání.

Obvykle se to projevuje tím, že dítě nezačne sát figurínu, ale hrát si s ní, kousat, olizovat nebo zkoumat ze strany, aniž by se o to pokusilo dát ji do úst..

Kdy použít figurínu

Jak učit dítě k sání figuríny, rodiče se musí sami rozhodovat na základě individuálních charakteristik charakteru a chování dítěte. Pediatrové, kteří o používání bradavek nejsou kategoričtí.

Souhlasí, že je nejracionálnější nabídnout dítě, pokud:

 • malý člověk je plný (například jen snědl), ale stále otvírá ústa a pokouší se do něj vkládat různé předměty;
 • dítě je uměle krmeno od prvních dnů života;
 • dítě je diagnostikováno s neurologem zvýšenou vzrušivostí (pouze dětský odborník může takovou diagnózu provést na základě výsledků testů a úplného vyšetření dítěte);
 • trpí nadměrnou akumulací plynů ve střevech nebo těžkou kolikou;
 • narodil se předčasně (u těchto dětí je bradavka dalším způsobem, jak posílit svaly čelistí a vyvinout sací reflex);
 • plánuje se ho na dlouhou dobu opustit bez matky (figurína dává dítěti pocit klidu, který mu pomůže vyrovnat se s touhou po nejbližší osobě);
 • dítě musí být uklidněno během dlouhodobého pláče nebo hysterie (například při provádění testů nebo v ordinaci lékaře pomocí různých nástrojů);
 • je nutné ho rozptýlit (platí to zejména pro dvojčata nebo dvojčata, když je třeba uklidnit jedno z dětí při krmení druhého).

V jakém věku učit

Je nutné začít seznamovat dudlík s 5-7 dny po jeho narození. Během této doby, v naprosté většině případů, matka nejen „dostane mléko“, ale také se začne produkovat v množství nezbytném pro dítě a novorozenec si zvykne správně brát bradavku při kojení..

V některých případech selhaly pokusy matek naučit své dítě používat dudlík ihned po narození. Dítě, které se cítí chráněno pouze v přítomnosti své matky, cítí její vůni a tělesné teplo, odpuzuje neznámý předmět. Na instinktivní úrovni vnímá bradavku jako signál, že se ho pokoušejí podvádět a nahradí jeho vlastní osobu silikonovým předmětem..

Jak naučit dítě figuríny? Pokud dítě protestuje, zkuste to znovu později.

V tomto případě se nedoporučuje naléhat a proklouznout figurínu, navzdory jeho protestům. To může vyvolat poruchy vývoje centrálního nervového systému. Pokud dítě v prvních týdnech života odmítne bradavku, stojí za to zopakovat pokusy o seznámení s ní až po 2-3 měsících. Během tohoto období bude dítě silnější, zvykne si žít ve vnějším světě a naváže se svou matkou psychoemocionální vztah.

Pokud dítě figurínu odmítne i po 3 měsících, můžete se pokusit odložit další pokus, dokud nedosáhne věku 6 měsíců. Pokud ani po šesti měsících nebude pokus o vstup do nového zvyku neúspěšný, měli byste tuto myšlenku opustit a nadále trvat na adopci bradavek dítěte..

Jak vybrat ten správný

Naučení dítěte k sání figuríny by mělo být doprovázeno porozuměním, jak si vybrat bradavku tak, aby ji nejen akceptovalo dítě, ale aby to nemělo negativní dopad na tvorbu kousnutí a inscenování..

Klasifikace figurínyPodrobné charakteristiky odrůd
Druhy dudlíků (obecná klasifikace)Pro pohodlí rodičů uvádějí výrobci figurín na obaly svých výrobků poznámky týkající se doporučeného věku dítěte, které bude používat dudlík (např. 0+ - dudlík lze použít od narození; 3m + - dudlík vhodný pro děti od 3 měsíců věku atd.). Obal získané figuríny musí kromě toho obsahovat informace o jejích poddruzích v rámci obecné klasifikace zboží dotyčného typu:
 • Figurína obvyklé formy. Nejjednodušší druh bradavky, co nejblíže tvaru matčiny hrudi. Externě je taková figurína malý kulatý „hrot“ na podlouhlé základně.
 • Falešný anatomický tvar. Od obvyklé figuríny se liší tím, že má mírně zploštělý „hrot“, který zajišťuje rovnoměrné rozložení tlaku na patro dítěte během sání. Díky tomu je používání bradavek pro dítě příjemnější a snižuje se negativní dopad na tvorbu okluze u dětí ve vyšším věku).
 • Ortopedická bradavka. Navrženo tak, aby minimalizovalo riziko malocclusion. „Špička“ takové figuríny je vyrobena ve formě kapičky, aby zabírala minimum prostoru v ústech a nezměnila tvar formujícího se patra, dásní a čelisti).
 • Vsuvka s ochranným diskem. Znamená to přítomnost speciálního omezovače, který zabraňuje tomu, aby dítě omylem spolklo figurínu. Při výběru bradavek s ochranným diskem je důležité zajistit, aby na něm bylo několik otvorů, které umožňují dětskou pokožku kolem úst dýchat a zbavit se přebytečných slin.
Výrobní materiálPři vytváření prvních figurín byla použita běžná guma. Gumové bradavky byly příliš tuhé, způsobovaly nepohodlí dítěti při sání a negativně ovlivňovaly nastavení zubů a tvorbu dětské čelisti. Právě tento typ figuríny vytvořil stereotyp o nebezpečí používání bradavky u malých dětí.

V moderním světě se technologie pro výrobu zboží daného segmentu změnila a nyní na spotřebitelském trhu najdete pouze bradavky vyrobené z:

 • Latex, jehož hlavní složkou je měkká vyčištěná guma (doporučuje se používat takové figuríny pro novorozence nebo děti narozené před termínem. Dotyčné bradavky nemohou být zpracovávány při vysokých teplotách (je zakázáno je vařit a napařovat), je třeba je chránit před přímým slunečním zářením (začínají) setmění) a pravidelně se mění alespoň 1krát za měsíc.
 • Silikon. Nejoblíbenější druh figuríny. Rodiče se rozhodnou pro silikonové bradavky z důvodu snadné péče o tyto výrobky a jejich dlouhé životnosti. Během používání se nedeformují, nemění barvu a dobře drží svůj tvar, i když je dítě pravidelně kouše. Vzhledem k vysoké pevnosti indikátoru silikonu, mnoho pediatrů nedoporučuje použití pro novorozence kvůli přílišné tuhosti, která může poškodit tvarovací sousto s častým sáním takového dudlíku.

Metody školení

O tom, jak naučit dítě sát figurínu, je třeba rozhodnout s ohledem na věk rostoucí osoby.

Dětský věkMetoda výuky dítěte k bradavce
Novorozenec (od narození do 3 měsíců)V tomto věku může být dítě zvyklé používat bradavky tím, že v okamžiku, kdy dítě spí, nenápadně nahradí prsu za figurínu.

Chcete-li to provést, musíte:

 1. Vezměte dítě do náručí a umístěte ho do obvyklé polohy pro krmení.
 2. Navlhčete bradavku v mateřském mléce (je důležité, aby mléko mělo pokojovou teplotu. To vyvolá u dítěte dojem příjemného spojení s procesem krmení).
 3. Opatrně houpejte dítě ze strany na stranu, dejte mu figurínu, jemně si ji položte na rty a čekejte, až otevře ústa a přijme neznámý předmět..
Od 3 do 6 měsíců.Během tohoto období děti začnou „potopit“ zuby a připravují se v blízké budoucnosti na proříznutí dásně a vylézání. To způsobuje vážné nepohodlí: dásně svědí nebo bolí, a není možné identifikovat zdroj nepohodlí. Starší děti nemohou být oklamáni tím, že mateřské prsa nahradí dudlík.

V tomto věku musí rodiče:

 1. Ukažte dítěti nový předmět a řekněte mu, co s ním dělat.
 2. Pokud dítě dudlík jednoduše drží v ruce a nepokouší se ho vložit do úst, měli by dospělí vložit figurku mezi dětské rty vlastní rukou. To ho přivede k myšlence jeho použití jako předmětu, který usnadní jeho stav..

Stanovisko Dr. Komarovského

Pokud jde o figurínu, názor slavného ukrajinského pediatra je dvojznačný. Podle něj k občasnému držení cizího předmětu v ústech dochází. Lékař si je jistý, že s dítětem, které pravidelně používá bradavky během dne, nebudou mít žádné negativní důsledky pro tvorbu dětského kousnutí..

Nebezpečí je pouze v případě trvalého pobytu dítěte s dudlíkem v ústech (jak při bdění, tak při spánku).

Proto je možné použít figurínu, podle Komarovsky, ale s mírou. Jedinou věcí, které se určitě vyhnout, je umožnit dítěti, aby bylo během spánku dudlík..

To nejen nepříznivě ovlivňuje tvarovací čelist, ale také vytváří asociace, které s věkem zabrání tomu, aby dítě v noci zdravě spalo (pokud mu z úst vypadne figurína dítěte, takové děti se probudí, pláče a neklidní se, dokud nenajdou bradavku).

Pokud dítě odmítne figurínu

Jak naučit dítě sát figurínu, pokud ji odmítne, měli by si rodiče zvolit vlastní, na základě možností nabízených pediatry a poradci kojení.

Například:

 • nabídněte dítěti na výběr (kupte několik typů bradavek různých tvarů a materiálů a vyzkoušejte každého zkuste);
 • ponořte „špičku“ figuríny do mateřského mléka nebo směs známou pro dítě;
 • udržujte bradavku v ústech dítěte, dokud se nenaučí držet ji na vlastní pěst (jako alternativní metodu můžete nechat figurínu opřít plenkou nebo přikrývkou).

Je známo, že sání figuríny není nejdůležitější akcí v životě dítěte, bez níž se její vývoj nenastane správně..

Proto byste měli učit malého člověka, jak používat bradavky jemně a nenápadně, vyhýbat se hrubosti a nadměrné vytrvalosti a namazat figurínu medem nebo džemem (může to vyvolat akutní alergickou reakci těla dítěte na vysokou hladinu rafinovaného cukru)..

Návrh článku: Lozinsky Oleg

Video o tom, jak naučit dítě figuríny

Když děti potřebují dudlík, Komarovsky:

Články O Neplodnosti