Hlavní Analýzy

Pohyby plodu během těhotenství: normální, jak dlouho, často, silně

Všechny nastávající matky se těší na pohyby plodu během těhotenství, jedná se o první kontakt s dítětem, který nutí mateřský instinkt k zapnutí, pokud se tak nestalo dříve. Pohyby nenarozeného dítěte přinášejí nejen budoucí radost rodičům, ale také jim pomáhají podezřívat z patologie a okamžitě se obrátit na porodníka. Když začnou, kolik pohybů by mělo být obvykle v zájmu všech těhotných žen.

Proč se plod pohybuje?

Pohyby malého chlapce v lůně jsou nezbytné, hovoří o jeho růstu a vývoji. Dítě se začne pohybovat v prvním trimestru, asi 7 - 8 týdnů. Do 10. týdne spolkne pohyby, může změnit trajektorii svých pohybů a dotknout se stěn amniotické bubliny. Velikost embrya je však stále nedostatečná, volně vznáší pouze v plodové vodě, velmi zřídka se „srazí“ s děložními stěnami, takže žena stále nic necítí.

Od 16 týdnů je plod již citlivý na zvuky, které se projevují aktivní motorickou reakcí. Od 18 týdnů, budoucí dítě začne třídit pupeční šňůru rukama, ví, jak mačkat, uvolnit prsty, dotkne se tváře.

Proto se plod bojí v žaludku matky, což zase obává ženu, když je vystavena vnějším faktorům, které jsou pro dítě nepříjemné:

 • silné, nepříjemné, hlasité zvuky;
 • nepohodlí v lůně, například mateřský hlad;
 • stres zažívaný matkou (v důsledku uvolňování adrenalinu jsou krevní cévy, včetně placenty, sníženy, krevní zásobování se zhoršuje);
 • hladovění kyslíkem (díky aktivním pohybům je stimulována placenta, zvyšuje se její přísun krve, což dítěti dodává další kyslík).

Kromě toho, pokud žena zaujala nepříjemné postavení, když jsou stlačeny velké cévy, má dítě nedostatek kyslíku a také se stává aktivním.

První pohyby

Každá žena cítí první míchání plodu odlišně v různých časech. Pokud k tomu dojde, závisí na několika faktorech:

 • gestační věk;
 • první nebo druhý atd. těhotenství;
 • denní doba (obvykle večer nebo v noci);
 • mateřská pleť (tenká nebo plná);
 • Denní doby;
 • možnost připojení placenty;
 • Životní styl;
 • individuální citlivost (některé smysly od 15 do 16 týdnů);
 • Chování mámy (fyzicky aktivní ženy si nevšimnou pohybu).

Podle statistik je první pohyb plodu během prvního těhotenství po 20 týdnech těhotenství. A při opakovaném těhotenství je časování pohybu sníženo na 18 týdnů.

Všechno je však individuální, dokonce iu individuální ženy nastává druhé, třetí a následné těhotenství pokaždé novým způsobem. Pokud žena během druhého těhotenství začala po 19 týdnech pociťovat otřes plodu, pak se ve třetím případě mohou tyto výrazy změnit (cítil se dříve nebo později).

Rychlost pohybu

Míra fetálních pohybů závisí na tom, jaké období těhotenství je nastávající matka. Dítě se neustále pohybuje, ale žena samozřejmě nemůže cítit všechny jeho pohyby.

 • V období 20 až 22 týdnů činí plod až 200 pohybů denně,
 • ale v týdnu 27–32 už dělal asi 600 pohybů. Je charakteristické, že se začátkem třetího trimestru (32 týdnů) množství klesá v důsledku své hmotnosti (plod je již poměrně velký) a stává se přeplněným v děloze. Neexistují žádné „velké“ pohyby (kroucení a otáčení dělohy) a dítě může produkovat pouze „malé“ paže a nohy.
 • Po 28. týdnu je průměrná částka 8 - 10 za hodinu. Výjimkou jsou periody spánku dítěte, které jsou 3 až 4 hodiny - v této době dítě neprovádí aktivní pohyby. Nastávající matka by si měla pamatovat určité cykly činnosti dítěte. Nejvyšší aktivita je pozorována od 7 hodin večer do 4 hodin ráno a pokles aktivity nebo tzv. Klidový stav padá na interval od 4 hodin ráno do 9,00 hodin..
 • Do 32 týdnů zárodek zaujme své konečné postavení, zpravidla jde o hlavu k malé pánvi (podélná poloha, prezentace hlavy). Příčná poloha nebo pánevní prezentace však není vyloučena. Maminka by neměla zoufat, aby byla tato opatření napravena, lékař vždy předepíše výkon speciální gymnastiky, která přispívá k otřesům plodu a přijetí „správné“ polohy - podélné, s hlavou k malé pánvi.

Pokud dítě zaujalo „správnou“ pozici, tj. Hlavou dolů, bude těhotná žena cítit pohyby v horním břiše (dítě „zasáhne“ nohama). V případě pánevního projevu budou pohyby pociťovány pod ňadrem.

Změna intenzity pohybů

Pokud je dítě v lůně dobré a pohodlné a matka nezažívá žádné vnější ani vnitřní podněty, jsou pohyby rytmické a hladké. Jinak se podstatně změní povaha pohybů, což by mělo ženu upozornit a vyžaduje konzultaci s porodníkem.

Žena zpravidla zaznamenává „zvýšenou“ aktivitu dítěte, když je v klidu a odpočinku. A naopak, mnoho matek se bojí, že se dítě během své aktivní práce vůbec nepohybuje. Podobný jev lze snadno vysvětlit. Když je žena v klidu, pečlivě naslouchá jejím pocitům a pečlivě zaznamenává pohyby dítěte. Když je zaneprázdněna, nemá čas rozptylovat se od věcí a jednoduše si nevšimne, že se dítě pohybuje. Aby se rozptýlily její pochybnosti (dítě je nemocné, umírá), těhotná žena by se měla posadit a uvolnit se a sledovat, jak se pohybuje.

Lékaři často doporučují těhotným ženám, aby zaujaly klidnou polohu postele na levé straně. Právě v této poloze se zvyšuje prokrvení dělohy, které se používá při léčbě chronické hypoxie plodu a pro její prevenci.

Možná změna v činnosti z nepohodlného nebo nesprávného postavení ženy, například ležící na zádech nebo s přímým zády. Když nastávající matka leží na zádech, těhotná děloha silně komprimuje spodní venu cava (jednu z hlavních krevních cév).

Když je tato cévka stlačena, průtok krve do dělohy je výrazně snížen a dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku.

Aby maminka pochopila, že je nemocný, má rychlé a časté pohyby. Vytvořit krevní oběh a eliminovat hypoxii je docela jednoduché - máma by se měla otočit na bok.

Také motorická aktivita dítěte se mění, pokud je matka v dusném nebo zakouřeném pokoji. V důsledku nedostatku kyslíku reaguje dítě na situaci bolestivými a násilnými třesy. Žena by měla opustit místnost a vydat se na procházku, aby vrátila pohodlný stav pro sebe a své dítě.

Kromě toho se otřesy plodů mění, pokud matka pociťuje pocit hladu. Trpí nedostatkem živin a „uklidňuje se“, pohybuje se pomalu a neochotně. Jakmile se však těhotná žena kousla, radost dítěte se projeví ve zvýšené aktivitě.

Míchání v patologických podmínkách

Pokud se motorická aktivita dítěte náhle stala násilnou, prodlouženou a bolestnou pro ženu, znamená to patologický stav a vyžaduje okamžitou lékařskou péči:

 • Ohrožení předčasného porodu

Míchání se stává častým a násilným kvůli zvýšenému tonusu dělohy.

V tomto případě je povaha šoků radikálně odlišná. Zřídka je cítí žena a jejich síla je zanedbatelná, což vysvětluje velký objem dělohy, kde se dítě málokdy dotýká jeho stěn a matka jeho pohyby často necítí..

Díky malému množství plodové vody se dítě v lůně stísní, neustále „bije“ v matčině žaludku, který je charakterizován ženou jako časté a bolestivé chvění.

Při patologiích, jako je předčasné abrazi placenty, preeklampsie a další, u plodu dochází k akutnímu nedostatku kyslíku a podle toho reaguje.

Vyvíjí se v přítomnosti placentární nedostatečnosti, anémie, gestózy. Pohyb je letargický a vzácný.

 • Diafragmatická kýla u těhotné ženy

V tomto případě matka zažívá bolest pod hrudní kostí při pohybu plodu.

 • Selhání jizev dělohy

Pokud měla žena v historii císařský řez, pak se jizvou, která může vést k prasknutí dělohy, cítí bolest v oblasti jizvy, když se dítě pohybuje.

Při zánětu močového měchýře si těhotná žena stěžuje na časté, bolestivé močení, bolest při pohybu v podbřišku.

Jaké jsou šoky

Každá těhotná žena popisuje své pocity svým vlastním způsobem, kromě toho, že se mění se zvyšováním gestačního věku.

 • Na krátkou dobu (20 - 25 týdnů) je ženy charakterizují jako motýlí motýl nebo plavání ryb. Jiné těhotné ženy hovoří o „vlajení“ nebo „vibraci telefonu“ nebo „lechtání“. Někteří popisují své pocity, které nejsou tak romantické: „burtání v žaludku, jako by střeva byla haraburdí“..
 • Po 27 - 28 týdnech, kdy už plod dostatečně rostl, se jeho pohyby stanou jasnějšími a konkrétnějšími. Budoucí matka, a dokonce i budoucí otec, mohou cítit kop v oblasti břicha, kde je ruka položena. Nespokojenost dítěte je často vyjádřena takovými „kopy“ - v případě přijetí nepříjemného držení těla matkou nebo hlasitými a nepříjemnými zvuky. Pokud je však k matce žaludku připevněna neznámá ruka, dítě se strachem zmenšuje a nechce „kopat“.

Počet

K určení, jak se plod cítí, je důležité spočítat jeho pohyby. Jak spočítat pohyby plodu? K tomuto účelu se používá několik technik:

Pearsonova metoda

Tato metoda je založena na počítání pohybů za 12 hodin. Vyrábí se od 9:00 do 21:00. Během tohoto testu je žena vyžadována pouze jedna podmínka - ke snížení fyzické aktivity. Všechny pohyby jsou brány v úvahu, i ty minimální nebo slabé. Na prenatální klinice vydá lékař zvláštní formulář nebo vás požádá o nezávislé sestavení tabulky pohybů plodu, kde bude zaznamenán čas desátého pohybu. Normálně by mezi prvním a desátým pohybem měla uplynout asi hodina. A samozřejmě by si maminka měla pamatovat, že je možná i doba odpočinku, která by neměla trvat déle než 4 hodiny. Pokud je tato doba překročena, je nutné se okamžitě obrátit na porodníka.

Chcete-li sestavit tabulku, měli byste vzít list poznámkového bloku do krabice a lemovat jej následujícím způsobem. Výše je gestační věk. Hodiny jsou označeny svisle od 9,00 do 21,00 a vodorovné dny v týdnu nebo datumu. Od devíti ráno byste měli začít počítat pohyby. Jakmile jejich počet dosáhne 10, je v tabulce v hodinu, kdy k tomu došlo, zapsána značka. Další informace jsou uvedeny v tabulce: bylo provedeno méně než 10 pohybů a celkový počet. V následujících dnech pokračujeme v počítání a nezapomeňte zadat data do tabulky, se kterou musíme přijít do ordinace lékaře..

28 týdnů9 hodin ráno.12:003 hodiny odpoledne.18:00Poznámky
15. července
16. července
17. července
...

Cardiffova metoda

Základ této metody spočívá také v spočítání pohybů dítěte po dobu 12 hodin, jediným rozdílem je, že si žena sama vybere hodinu pro zahájení počítání. Znovu se sestaví tabulka, kde se zaznamená desáté vytvořené míchání. Norma se považuje za desáté promíchání, které proběhlo před 12. hodinou studie. Jinak okamžitě vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Počet pohybů plodu začíná po večeři od 19:00 do 23:00. Tato metoda je založena na skutečnosti, že večer a po jídle zvyšuje plod motorickou aktivitu. Nezapomeňte zaznamenat čas zahájení účtu a těhotná žena by v tuto chvíli měla ležet na levé straně.

Když plod uskuteční 10 pohybů za hodinu nebo méně, počítání se zastaví. Ale pokud jich bylo méně, pokračujte v počítání pohybů. Nepříznivým znakem je pokles pohybu (méně než 10) za 2 hodiny.

Je tedy zřejmé, že každá těhotná žena zvládne uvedené metody počítání pohybů dítěte. Použití těchto technik nevyžaduje žádné vybavení ani lékařský dohled..

Patologická diagnostika

Změny v povaze a intenzitě pohybů budoucího dítěte svědčí o jeho dysfunkci. Hrozné znamení je nedostatek pohybu po dobu 6 hodin nebo více, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Metody studia stavu plodu zahrnují:

Vyšetření srdečních kontrakcí plodu

Poslech srdeční frekvence provádí přímo porodník pomocí porodního stetoskopu (dřevěná trubice). Normálně je srdeční frekvence plodu 120 - 160 tepů za minutu. S odchylkou v jednom nebo druhém směru mluví o kyslíkovém hladovění dítěte, což vyžaduje instrumentální výzkumné metody.

Kardiotocografie (CTG)

CTG je považována za dostupnou, spolehlivou a nejpřesnější metodu pro hodnocení stavu plodu. CTG se provádí od 32 týdnů těhotenství a s podezřením na intrauterinní patologii dříve (od 28 týdnů). Pomocí kardiotocografie jsou zaznamenány nejen pohyby plodu, ale také rytmus srdečních kontrakcí a děložních kontrakcí. Studie se provádí takto: těhotná žena se položí na gauč a na její žaludek se připevní 2 senzory. Jeden na dobře slyšeném místě srdečního rytmu plodu (zaznamenává srdeční frekvenci) a druhý v blízkosti (řeší kontrakce dělohy). Kardiotocogramový záznam se provádí po dobu alespoň 30 minut, ale je také možné prodloužit dobu studia na 1,5 hodiny. Během odstraňování kardiotogramu si musí žena zaznamenat každý pohyb dítěte a stisknout speciální tlačítko. Analýza kardiotocogramu zahrnuje:

 • bazální srdeční frekvence (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • amplituda variability (tolerance odchylek nahoru nebo dolů) bazálního rytmu (norma 5 - 25 úderů za minutu);
 • zpomalení (náhlý skok křivky dolů) - obvykle nepřítomný nebo sporadický, zkrácený a mělký;
 • zrychlení (náhlý skok křivky nahoru) - normální by mělo být nejméně 2 během 10 minut od studie.

Pro přesnější diagnostiku stavu plodu se CTG provádí pomocí funkčních testů (bez zatížení a se zavedením intravenózního oxytocinu)..

Dopplerovský ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření vám umožní vyhodnotit velikost plodu, jeho soulad s gestačním věkem (u chronické hypoxie existuje zpoždění). Lékař také studuje strukturu placenty, stupeň zralosti (příznaky stárnutí), objem plodové vody a její typ (s kyslíkovým hladověním dítěte se tyto ukazatele mění). S pomocí dopplerometrie, placentárních a pupečních cév se studuje rychlost průtoku krve v nich. Pokud je krevní tok snížen, říkají o fetální hypoxii plodu.

Během ultrazvukového vyšetření po dobu 20 až 30 minut se vyhodnocují pohyby dítěte, srdeční frekvence a svalový tonus. Pokud plod nepocítí nepříjemné pocity, jsou jeho končetiny ohnuté - znamení normálního svalového tónu. V případě prodloužených paží a nohou mluví o sníženém tónu, což ukazuje na hladovění kyslíkem.

Otázka odpověď

Mám své první dítě, ale uplynuly 4 hodiny a necítím pohyby plodu. Co dělat?

Nejprve se musíte uklidnit. Plod se ne vždy aktivně pohybuje, po dobu 3-4 hodin není povolen žádný pohyb, v tuto chvíli dítě spí. Pokuste se zadržet dech na chvíli, krev přestane proudit do placenty, k dítěti, zažije mírnou hypoxii a v reakci „bude pobouřen“ - začne „bít“ rukama a nohama. Pokud tato metoda nepomůže, sledujte dítě dalších 30 až 40 minut. Při nepatrných pohybech neprodleně kontaktujte porodníka.

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem?

V předvečer porodu se dítě prakticky přestane pohybovat, což je považováno za normální. Dítě se připravuje na narození, což je pro něj velmi obtížný proces, který vyžaduje hodně síly a snížení motorické aktivity plodu může před porodem ušetřit energii. Nemělo by však dojít k absolutní absenci pohybů, ale dítě občas vykonává pohyby.

Jak kardiotocografie a ultrazvuk s dopplerem ovlivňují stav dítěte? Je to škodlivé?

Ne, tyto metody jsou naprosto bezpečné pro dítě i matku.

Budu porodit třetí dítě, období je stále malé, 10 týdnů. Jaké a kdy by měly být pohyby během třetího těhotenství?

Nemůžete s jistotou říci, kolik týdnů se budete cítit v pohybu. Všechno je zde individuální. Normálně se po opakovaném těhotenství matka začíná cítit pohyby plodu od 18 týdnů. Ale jejich dřívější start je možný, po 16 týdnech, ale povaha pohybů se může na rozdíl od prvních dvou těhotenství úplně lišit a nemělo by se to bát. Všechny děti jsou jiné, i když jsou stále v žaludku mé matky.

Mám „špatný“ CTG, který byl proveden dvakrát. Nezapomeňte jít do nemocnice?

Ano, „špatné“ výsledky kardiotocografie ukazují na nitroděložní utrpení plodu a vyžadují lékařské ošetření v nemocnici. Kromě léčby v nemocnici budou opakovat CTG a v případě potřeby rozhodnou o problému předčasného porodu.

První pohyby: kdy očekávat a jak určit stav plodu

Každá žena se zvláštním strachem čeká na pohyby dítěte, protože je to první skutečné spojení mezi dítětem a matkou. Zpočátku jsou třes velmi slabý a stěží rozpoznatelný, ale s každým dalším dnem se stává silnějším, čím častěji se dítě cítí. Táta, s dlaní na břiše, brzy pocítí sebevědomé pohyby nenarozeného dítěte. Tyto pohyby nejsou jen dlouho očekávaným okamžikem, ale také diagnózou plodu v lůně, jeho dobrým životem a vývojem..

První nitroděložní pohyby

Nenarozené dítě začíná své první pohyby ve stadiu embryonálního vývoje - po 8-9 týdnech těhotenství. V této době je vyvíjející se nervový systém embrya již schopen provádět nervové impulsy a dítě provádí své první tréninkové pohyby s končetinami. Vede aktivní život, „prozkoumává“ prostor kolem sebe: plave v plodové vodě a nohama a rukama tlačí zdi. Je však stále tak malý a jeho pohyby jsou extrémně chaotické a slabé, takže nastávající matka vůbec necítí první pohyby svého dítěte. Na ultrazvuku, který se poprvé provádí zpravidla po dobu 12 týdnů, můžete sledovat aktivní život budoucího člověka.

Kdy může matka cítit první pohyby plodu během prvního těhotenství? Je docela obtížné dát jednoznačnou odpověď na tuto otázku, protože většina žen nazývá jiná data. Někteří tvrdí, že dítě cítí již v 16. týdnu těhotenství, zatímco jiní - pouze za 24–25 týdnů. V průměru se předpokládá, že většina nastávajících matek je schopna zachytit lehký dotyk ve 20. týdnu těhotenství. V této době je plod již aktivní a dělá až 200 pohybů za den, některé z nich jsou již dostatečně silné, aby „natáhly“ matku.

První pohyby dítěte nezpůsobují nepohodlí. Když potom dítě vyroste a zesílí, může se vytrvale cítit a matce někdy zažívá bolestivé pocity. Období, po které může žena poprvé cítit své dítě, je určeno mnoha faktory:

 1. Velikost a hmotnost plodu.
 2. Citlivost samotné ženy.
 3. Tloušťka vrstvy podkožního tuku. Buclaté ženy budou pociťovat pohyby plodu později než těhotná.
 4. Střevní aktivita. Ženy jsou často zaměňovány s plynem a peristaltikou střev s pocity pohybu plodu.
 5. Činnost budoucí matky. Při neustálém pohybu může být obtížné soustředit se na pohyby uvnitř.
 6. Umístění placenty. Pokud je placenta umístěna na přední stěně dělohy, poněkud tlumí pohyby a pocítí se o něco později.

Matky jsou často naštvané, pokud do 16. týdne necítí první pohyby plodu. Ve skutečnosti není důvod k obavám. Po 20 týdnech těhotenství je však žena při absenci pohybů poslána na ultrazvukovou diagnózu, aby se ujistila, že těhotenství probíhá normálně a že vše je v pořádku s dítětem.

Jak rozpoznat první pohyby

Je docela obtížné odlišit první pohyby dítěte od procesů probíhajících v těle, zejména u ženy, která nese první těhotenství. Je důležité poslouchat pocity uvnitř.

Každá matka svým způsobem popisuje tento pocit. Někteří porovnávají pohyby dítěte s měkkým chvěním motýla, který zasáhl břicho křídlem, jiní hovoří o pocitu podobném ryby, která bije do dlaně. Většina spočívá v tom, že první pohyby jsou mírné klepání, klepání, lechtání v dolním břiše.

Přes rozdíl v popisech může každá matka s jistotou říci, kdy přesně bude poprvé cítit své dítě jasně a jasně. Po tomto míchání nejsou drobky s jinými reakcemi těla zmateny žádnou ženou.

Pohyby žaludku v pozdním těhotenství

Čím delší je toto období, tím větší je plod a tím výrazněji to matka cítí. Největší aktivita dítěte nastává mezi 24 a 34 týdny těhotenství a klesá blíže k datu narození.

Na ultrazvuku můžete vidět, jak dítě plave v plodové vodě a tlačí nohy a ruce od stěn dělohy. Převrátí se, aktivně převrátí nohy, zamával rukama a krouží hlavou. Po celou tu dobu dítě zaujímá mnoho pozic a teprve ve 34. týdnu těhotenství zabírá tu, ve které se narodí. Nejčastěji je to hlava dolů, tzv. Hlavová prezentace, nejvýhodnější pro narození.

Do této doby je plod již dostatečně velký a kolem něj není prakticky žádný volný prostor. Dítě je již velmi omezené v pohybu a ne tak často alarmuje matku ostrými a silnými šoky. To neznamená, že se přestane pohybovat, naopak aktivita plodu dosáhne svého vrcholu, dělá až 600 různých pohybů za den: strečink, hraní s pupeční šňůrou, sání prstů na ruce a dokonce i nohy, často škytavka, zkoumá obličej a další části těla. A to vše pociťuje těhotná žena.

Diagnóza stavu plodu pohybem

Ve třetím trimestru o stavu plodu lékaři vyvodí závěry hlavně o tom, jak se dítě pohybuje. Motorická aktivita může naznačovat jak obvyklé podmínky dítěte spojené s jeho režimem, tak patologické:

 1. Podle povahy pohybů drobků můžete určit jeho náladu a každodenní rutinu. Pokud se aktivně pohybuje, je to čas bdělosti. Pokud ztichnete, ztuhnete, neměli byste se okamžitě bát: je docela možné, že právě spí. Pokud jsou však pohyby plodu příliš dlouhé, vyplatí se jim věnovat pozornost, stejně jako příliš přetrvávající a intenzivní šoky zevnitř.
 2. Můžete si všimnout, že když žena leží na zádech nebo překročí nohy, dítě se začne pohybovat mnohem aktivněji, protože krevní cévy, které dodávají plodu kyslík a výživu, jsou mírně stlačené. Takže dítě protestuje v lůně.
 3. Patologické narušení průtoku krve placentou vede k hypoxii nebo k nedostatku kyslíku, což je stav, který je pro vývoj plodu extrémně nebezpečný. Žena je schopna ho identifikovat podle povahy pohybů dítěte, které se stávají letargickými a neintenzivními, někdy zcela zticha po dlouhou dobu.
 4. Pohyby plodu je možné určit jeho prezentaci. Díky prezentaci hlavy, vhodnější pro přirozený vzhled novorozence, se matka bude cítit zvýšená chvění v horní části břicha, protože dítě aktivně pohybuje nohama. Pokud se v dolním břiše cítí třes, je hlava dítěte nahoře.

Gluteal prezentace ztěžuje novorozence se objevit, av některých případech vede k císařskému řezu. Pokud žena věnuje pozornost času, na které části břicha jsou pohyby nejaktivnější, a dospěje k závěru o poloze plodu, pak před obdobím 32-34 týdnů, s pomocí porodnických technik, se může lékař pokusit pomoci dítěti zaujmout správnou polohu.

Video: Porodník-gynekolog o autodiagnostice stavu plodu podle povahy pohybů

Metody diagnostiky stavu plodu pohybem

Fetální pohyby - to je snad jediné kritérium, podle kterého může nastávající matka posoudit nitroděložní zdraví dítěte. V porodnické praxi existuje několik metod pro diagnostiku stavu plodu podle intenzity jeho pohybů.

1. Deník pohybu.

Nastávající matka, počínaje 28-30 týdny těhotenství, může nezávisle určit stav plodu. Pokud je něco v činnosti dítěte alarmující, lékaři doporučují vést tzv. Deník pohybu, kde se zaznamenává každý desátý pohyb s časem. Časový interval lze zvolit od 9:00 do 21:00. Za normální se považuje, pokud se v deníku objeví po dobu 12 hodin 10 nebo více záznamů. Zároveň může být časový interval mezi nimi zcela odlišný, protože dítě ve nitroděložním životě má také svůj vlastní rozvrh.

Úplná absence pohybů po dobu 10-12 hodin by měla nastávající matku dělat starosti a nutit ji, aby okamžitě konzultovala lékaře. To může být způsobeno kyslíkem hladovění dítěte, což vede k úmrtí plodu. K tomu nedojde hned, takže včasná diagnóza a přijatá opatření pomohou zabránit tragédii..

2. Kardiotocografie.

Po 28 týdnech těhotenství je hlavní metodou pro stanovení stavu plodu kardiotocografie nebo zaznamenávání frekvence kontrakcí malého srdce. Srdeční frekvence plodu ve třetím trimestru je 120-170 tepů za minutu. Speciální hypersenzitivní senzory detekují i ​​ty nejmenší pohyby dítěte, které matka nemusí cítit.

Každý pohyb plodu je doprovázen mírným zvýšením jeho srdeční frekvence. Pokud je naopak při pohybu pozorována bradykardie (pokles srdeční frekvence), jedná se spíše o alarmující znamení. Bradykardie, stejně jako tachykardie (bušení srdce), ovlivňuje povahu pohybů. Pokud je srdeční frekvence snížena, pohyby se stávají pomalými, jejich intenzita se ztrácí, v některých případech úplně zmizí. Se zvýšeným srdečním rytmem jsou pohyby naopak příliš ostré a časté, mohou mamince dávat nepříjemné pocity, dokonce i bolest.

3. Dopplerometrie.

Pokud existuje podezření na hladovění kyslíkem, diagnostikované pohyby plodu, lékaři předepíší další studii - Dopplerometrii nebo měření rychlosti průtoku krve u cév pronikajících do dělohy a pupeční šňůry. Tento typ studie ukazuje, jak plně dítě přijímá živiny a kyslík dodávané krevními cévami..

Je třeba si uvědomit, že hypoxie je extrémně nebezpečná podmínka, která způsobuje retardaci intrauterinního růstu a je nejčastější příčinou úmrtí plodu. V případě narušení průtoku krve placentou detekovaného dopplerometrií je často vyžadována udržovací terapie. V těžkých případech je chirurgické porodnictví provedeno za účelem záchrany dítěte.

Pohyby plodu během těhotenství: co znamenají a jak spočítat?

Zdraví a vývoj plodu - podle pocitů těhotné ženy, ultrazvuku a CTG

Irina Lebedeva, gynekologka, vedoucí ženských konzultací v porodnici 32 v Moskvě

Nejzdravější, nezapomenutelný pocit během těhotenství je první dlouho očekávaný pohyb pod srdcem dítěte. Kdy to můžete očekávat? Co znamenají období aktivity a odpočinku? Jak samostatně provést rozruch test a jaké studie mohou potvrdit, že všechno je v pořádku s dítětem?

Příznaky nového života: pohyby plodu

Pozitivní těhotenský test, registrace na prenatální klinice, pravidelné návštěvy u lékaře. Všechno je pro tebe tak nové. Ale nejsilnější emoce způsobí první rozruch dítěte. Pocity jsou bezbolestné, stále slabé a nejasné, ale tak odlišné: bylo to, jako by se mu v žaludku šplhala ryba nebo se mu v rukou motal motýl. Od této chvíle přichází na vás poznání, že uvnitř roste nový život.

Ve skutečnosti se dítě začíná pohybovat od 8. týdne. Už má první svalové svazky a nervová vlákna. Je stále velmi malá a obklopená plodovou vodou prakticky nedotýká stěn dělohy. V procesu růstu a vývoje nervového systému se jeho pohyby stanou více uspořádanými. Dítě reaguje na vnější podněty, dotýká se stěn dělohy. Pak cítíte pohyby.

Stupeň citlivosti

Kdy se dítě cítí? Předpokládá se, že během prvního těhotenství k tomu dochází po 20 týdnech, s druhým - dva týdny dříve. Načasování je však přibližné a závisí na mnoha důvodech..

Pokud jste zkušená matka a podobné pocity jsou známy z minulých těhotenství, poznáte je dříve. Vysoká citlivost a hubené dívky. Subkutánní tuková tkáň brání ženě „s váhou“ cítit první pohyby a někdy je bere za zvláštnosti střevní motility.

Placenta hraje důležitou roli. Pokud je umístěn na přední stěně dělohy, pohyby dítěte se vám začnou projevovat později.

Poznámka pro lékaře

Přišel tedy den, kdy jste pochopili: dítě se pohybuje. Pamatujte si datum. Lékař se na to zeptá a označí ji na výměnné kartě. Podle tohoto parametru vypočítá odhadovaný termín dodání. Během prvního těhotenství se k datu přidá 20 týdnů, s druhým - 22.

Mícháním můžete určit polohu plodu. Místo největší činnosti se obvykle nacházejí končetiny. Pokud jsou nárazy většinou pociťovány blíže k bránici, dítě leží hlavou dolů. Pokud je v dolním břiše - pravděpodobně pánevní prezentace. Až 34–35 týdnů má dítě příležitost zaujmout správné postavení.

Metody diagnostiky pohody dítěte

Kardiotocografie (CTG) pomáhá kontrolovat pohodu dítěte. Na žaludek je umístěn senzor, kde jsou lépe slyšet tóny srdce. Druhá je instalována v horní části dělohy pro registraci děložního tónu. V ruce držíte speciální tlačítko, které musíte stisknout při každém pohybu. Signál je upevněn na papíře.

Kontrola a interakce nervového, svalového a kardiovaskulárního systému. Pokud se dítě pohne a jeho srdeční rytmus zesílí, reakce je správná. Pokud se palpitace během míchání nezměnily, naznačuje to první známky hypoxie a potřebu pečlivého lékařského sledování. Podobná studie je plánována. Strávit to od 30 týdnů dvakrát měsíčně.

Stav krevního oběhu v systému "matka - placenta - plod" umožňuje vyhodnotit ultrazvuk pomocí dopplerometrie. Na tomto ultrazvuku se provádí kvalitativní a kvantitativní analýza toku krve v děložních tepnách, pupečních cévách, aortě a mozkových tepnách plodu..

Zavřete dům

Po dobu 24–32 týdnů se budete cítit skvěle. Během tohoto období roste rychle, vyvíjí se a v jeho „domě“ je stále dost místa. Později se dítě stísní v děloze a jeho energie klesá. Obzvláště před porodem. S růstem se mění i povaha pohybů. Od 32 týdnů je fetální nervový systém již docela rozvinutý, tvorba cyklu „aktivita - mír“. Dítě může hodinu tvrdě promíchat a pak se uklidnit.

Mnoho těhotných žen si stěžuje na tvrdou povahu dítěte. Přes den se chová klidně, ale stojí za to si lehnout, aby si odpočinul nebo usnul, když začnou „tance“. A dítěti se prostě líbí příjemné kývání břicha, když jdete do obchodu, shazovat se kolem domu. Navíc, když jste v uvolněném stavu, zlepšuje se prokrvení a dítě má větší sílu „hrát si žerty“. A svými energetickými pohyby vás nutí vstát, změnit polohu vašeho těla. Neboj se. V dlouhých stadiích těhotenství se vaše rytmy spánku a bdělosti s ním pravděpodobně budou shodovat..

Cítíte rytmické škubání v žaludku? Tohle jsou vaše škytavky. Neboj se. Vztah mezi ovariálními procesy plodu a porušením jeho nitroděložního stavu není nainstalován.

K kontrolní činnosti dítěte

Je důležité změnit motorickou aktivitu dítěte v průběhu několika dnů. Neobvykle silné, nevyrovnané, mlácení hnutí bude mluvit o porušení jeho stavu. Možným důvodem tohoto zvýšení reflexní aktivity je zvýšení obsahu oxidu uhličitého v krvi. Lékař předepíše další laboratorní test a dá doporučení.

Snížení nebo zastavení pohybů dítěte po násilné motorické činnosti může být příznakem hypoxie, když dítě nemá živiny a kyslík. Neuspokojivý stav vašeho zdraví i dítěte může vyvolat placentární nedostatečnost. Je nutné stanovit stupeň rozvoje hypoxie. V akutní formě je nutná neodkladná lékařská péče při chronickém - neustálém sledování a léčbě.

Baby rozruch: počet do 10

Toto je nejjednodušší a nejběžnější test míchání dítěte D. Pearsona. Je doporučeno Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace a je uvedeno v oficiálních dokumentech o řízení těhotenství v naší zemi. Může jej použít každý od 28 týdnů doma k nezávislému sledování stavu dítěte. Každých deset pohybů od 9:00 do 21:00 je uvedeno ve zvláštní tabulce. Určete tedy vlastnosti jeho motorické aktivity. Za normálního stavu je desáté míchání zaznamenáno do 17:00. Pokud je počet pohybů do 12 hodin menší než 10, je vhodné informovat lékaře. Pokud se dítě necítí do 12 hodin - nouzové situace, naléhavě k lékaři!

Druhý test doporučený našimi gynekology spočítá pohyby do hodiny. Mělo by být 10-15. Pokud více či méně, nezapomeňte věnovat pozornost lékaři.

Pokud se dítě nehýbe po dobu tří hodin, není důvod k obavám. Může jen spát.

Jazyk pohybů

Někdy jsou pohyby obzvláště intenzivní v krátkém časovém období. Tento kluk „protestuje“ kvůli vašemu nepohodlnému postavení. Pokud budete ležet na zádech po dlouhou dobu, dojde k vymačkání velkých cév dělohy, průtok krve do plodu se sníží. Svými činy se snaží přimět vás ke změně vaší pozice..

Dítě se uklidní během chladného prasknutí, když se obáváte, máte strach, sedíte hodiny na jedné pozici. Zkuste jíst něco sladkého - měl by na léčbu reagovat. Rád chodí na čerstvý vzduch po dobu nejméně tří hodin denně, dobrou výživu, dlouhodobý spánek, rozumnou změnu práce a odpočinku.

Další dítě opravdu chce, abyste s ním komunikovali. V posledních týdnech těhotenství mohou jeho pohyby někdy způsobit bolest a nepohodlí. Změňte polohu těla, udeřte do žaludku, řekněte pár laskavých slov vtipákovi a všechno se vrátí do normálu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

První pohyby plodu během prvního těhotenství

Jeden z nejvíce dojemných a vzrušujících okamžiků, na které se všechny budoucí matky těší, jsou první pohyby plodu. Během prvního těhotenství je jim tento pocit stále úplně neznámý, takže někdy nedokážou okamžitě rozpoznat pohyby - jsou často vnímány jednoduše jako problémy v zažívacím traktu. První hmatatelné pohyby dítěte jsou nejčastěji plynulé, lechtavé, ženy je popisují, jako by v žaludku vznášela ryba nebo létal motýl.

Kdy začíná pohyb plodu během prvního těhotenství??

První pohyby začínají během 7 až 8 týdnů po početí, ale jeho velikost je tak malá, že v tuto chvíli je žena stále necítí.

Během prvního těhotenství si fetální pohyby nastávající matky zpravidla všimnou blíže k 20. týdnu. Pokud se začnou cítit po dobu 18–24 týdnů, považuje se za normální. Brzy nebo naopak jejich pozdější vzhled závisí na následujících faktorech:

 • místo připojení placenty - první pohyby plodu během prvního těhotenství lze rozpoznat dříve, pokud je placenta připevněna k přední stěně dělohy a později, pokud je umístěna na zadní stěně;
 • postava a pleť nastávající matky.

Ženy, které jsou zvyklé vést aktivní život, tvrdě pracují, dokážou cítit první pohyby plodu o něco později, protože vysoká zaměstnanost jim zpravidla brání soustředit se na vlastní pocity.

První pohyby drobků jsou slabé a nepravidelné, ale do 24. týdne jsou již intenzivnější a silnější, patrné dokonce i pro budoucího otce. Tyto pohyby dítěte jsou způsobem jeho komunikace s mámou a tátou: takto reaguje na jejich hlasy, známé doteky.

Motorická aktivita plodu se postupně zvyšuje a dosahuje vrcholu během 24 až 32 týdnů. Do této doby se mu již podařilo výrazně rozšířit a posílit, aby v břiše své matky provedl řadu piruet, kde na to bylo ještě dost místa. Až 20 týdnů může dítě provádět až 200 pohybů denně a do 28 týdnů jejich počet dosáhne 600.

Co dělat, když pociťujete pohyb plodu během prvního těhotenství?

Pohyby dítěte v bříšku jsou ukazatelem toho, že těhotenství probíhá normálně, dítě dále roste, vyvíjí se a cítí se skvěle.

 • nadměrné míchání dítěte, bolest během jeho pohybů - pohyby se nezklidní ani poté, co nastávající matka spočívá nebo změní polohu těla;
 • nadměrná pasivita dítěte - žena pociťuje nepravidelně slabé pohyby plodu;
 • absence pohybů po dobu 12 hodin - příležitost k okamžitému kontaktu s gynekologem.

Aktivita plodu se může dramaticky změnit, pokud dojde k nepohodlí, například hypoxii (hladovění kyslíkem). V tomto případě je provedeno ultrazvukové vyšetření, lékař zvolí metodu korekce patologie.

Dva speciální testy založené na počítání pohybů plodu pomáhají zajistit, že se dítě vyvíjí normálně, že je v břiše matky dobře a pohodlně. Tyto jednoduché akce vám umožní vyhodnotit nitroděložní motorickou aktivitu dítěte:

 • „Počítejte do deseti“ - počet pohybů, které dítě provede během 12 hodin, musí žena denně zaznamenat zvláštní kartu od gynekologa. Pokud je v tomto období jejich počet menší než 10, musíte se poradit s lékařem o neplánované konzultaci;
 • Sadowsky metoda - po večerním jídle musí nastávající matka ležet na levé straně a poslouchat pohyby dítěte, počítat i ty nejvýznamnější. 10 nebo více počítaných pohybů ukazuje na blaho dítěte. Pokud je jejich počet menší než 10, je třeba během následující hodiny zkusit znovu spočítat pohyby plodu. Čas po večeři nebyl vybrán náhodou. Večer, zejména po jídle, které je doprovázeno zvýšením hladiny glukózy v těle, se dítě stává nejaktivnějším. Pokud se za dvě hodiny přestane pohybovat méně než 10krát, musíte zaznit alarm, okamžitě informujte ošetřujícího lékaře, který vám předepíše další studie.

Intenzita nitroděložních pohybů dítěte do značné míry závisí na jeho temperamentu a návycích. Klidný plod jemně poklepává na mámu, riskantní člověk komunikuje pomocí silných otřesů. Některá miminka mají tendenci se aktivovat večer, když maminka šla odpočívat, zatímco jiní reagují například na sladkosti.

Prvky prvních fetálních pohybů během třetího těhotenství z pohledu odborníků

Datum výskytu fetálních pohybů u žen, které se připravují stát se matkami poprvé, podruhé nebo potřetí, se může výrazně lišit.

Profesor Viktor Radzinsky ve své učebnici o porodnictví, přední rusko-gynekologovi, popisuje, že primiparous ženy mohou cítit první pohyby dítěte po 18-20 týdnech a během třetího těhotenství mohou být pohyby dítěte rozpoznány již po 15-17 týdnech. Zdůrazňuje však, že tento pocit je subjektivní a jeho hodnota je omezená.

Ženy, které nesou dítě potřetí, mohou pociťovat i jeho nejvýznamnější otřesy. Vysvětluje to také skutečnost, že jsou již zkušenější a dokážou rozlišit skutečné pohyby plodu od například zabručení v žaludku..

Avšak ani během třetího těhotenství nemůže žádný zkušený gynekolog určit přesné datum výskytu prvních pohybů dítěte, protože každý případ je individuální a vše záleží na faktorech, jako je tělo nastávající matky, její práh citlivosti, fyzická aktivita a životní styl..

Těhotenství je nádherné a zároveň velmi odpovědné období v životě každé ženy. Nastávající matka by měla pečlivě sledovat její zdraví, výživu a dodržování každodenního života. Je nutné mít pod kontrolou a pohyby dítěte, které je používá jako nástroj pro komunikaci s matkou, a tak ji informovat o svém vývoji a pohody.

Autor-expert: Natalya Rostislavovna Mikhalchuk,
Doktor klinické laboratorní diagnostiky

Líbil se vám článek? Stačí kliknout na tlačítka sociálních médií a sdílet je se svými přáteli!

Jak by se mělo dítě pohybovat?

Většinou jsou ženy velmi těhotné, mnoho snů a čeká na to, mnoho o tom ani neuvažuje, ale když se to stane, téměř všechny (první i druhý) zažijí mírný šok. Jakmile však šokový stav přejde a když si žena zvykne na to, že je těhotná, začne se zajímat o velmi mnoho otázek, které odpovídají situaci.

Takže ve skutečnosti se jedna z prvních žen začíná ptát, kdy začne růst jejich žaludku? Brzy je bříško zakulacené a před svou milenkou se začne pěkně objevovat. V této fázi však skutečné (plnohodnotné) povědomí o tom, že se ve vás právě teď vyvíjí nový život, stále nepřichází k mladé ženě. Tento pocit a vědomí se obvykle objevují pouze s prvními nepochopitelnými a slabými (nebo spíše něčím) pohybem dítěte.

A konečně, těhotná žena dostane první známky nezávislosti dítěte a samozřejmě se bude cítit jako skutečná budoucí matka! Ve skutečnosti je to opravdu neuvěřitelně vzrušující a můžete dokonce říci, že posvátný intimní okamžik spojený s těhotenstvím a rodinou. Šťastná žena ve spěchu naléhavě nahlásila své pocity otci. Pak oba seděli na dlouhou dobu, nepohybovali se, aby otec drobky cítil malé jemné chvění...

Bohužel, bez ohledu na to, jak je otec nenarozeného dítěte, a bez ohledu na to, jak ve skutečnosti člověk neočekává, že se dítě narodí, stále mu není dovoleno přežít 100%, a tak plně (jako žena) tyto záhadné pocity cítí.

Ve věku internetu není pochyb o tom, že každá žena, od určitého období těhotenství, již začíná čekat na signály zevnitř. Přesto i přes všechna pravidla a podmínky může dítě na nějakou dobu ležet nízko... Někdy se dítě může dokonce vyděsit příliš dojemnou nastávající matkou, která po čekání na čas necítila tak důležité signály.

Jak tedy můžete zjistit a pochopit, že první pohyby vašich drobků se již objevily? Je možné popsat, o co jde, tyto pohyby a kdy přesně se objeví. Pokusíme se doslovně říct vše, co by všechny nastávající matky potřebovaly vědět o dlouho očekávaných a ne vždy pochopitelných pohybech nenarozeného dítěte..

Vzpomeňte si, kdy by se budoucí dítě mělo začít pohybovat

Takže daleko od všech těhotných žen ví (nebo spíše daleko od všech, kteří tomu věří), že se plod může začít pohybovat od asi 7 nebo maximálně 8 týdnů těhotenství. Přesněji, když je jeho věk pouhých 5 nebo 6 týdnů. Důvodem je především začátek plného vývoje nervového systému dětí. Bezpochyby, v tomto věku, tak řečeno, dítě dělá naprosto nekontrolované, zcela chaotické pohyby. Konec konců, arašíd je stále tak zanedbatelný, že ani budoucí matka je prostě nedokáže cítit za tloušťku břišní stěny..

Čas plyne a musíme vzdát hold rychlosti vývoje drobků. Jak roste, dítě neustále a neuvěřitelně rychle zlepšuje pohyby těla. Můžete říci díky mateřské přírodě, protože tímto způsobem (poměrně rychle) neurony mozku dětí zajišťují jejich následnou práci. Postupně začíná samozřejmě probíhat koordinace všech pohybů dětí a končetiny malých se postupně zesilují (zatímco ztuhlé drobky drobků jsou zarostlé novou svalovou tkání). Kromě toho se samotné dítě aktivně zvětšuje..

Nastává určitá doba a ten maličký nejenže dokáže ohnout nebo uvolnit končetiny, ale nyní může kopat svou matku malou nohou, aby bylo jasné, že se mu něco nelíbí. Nebo dítě může trochu odstrčit ruku a chtějí plavat v plodové vodě.

Ukázalo se, že není mnoho lidí, kteří vědí, že ve velké bříšce matky pro dítě je zajištěno mnoho mimořádně zajímavých a zábavných aktivit. Vědci zpravidla ujišťují, že dítě může aktivně hrát s pupeční šňůrou, v případě potřeby může zaťat pěsti. Někdy děti v lůně mohou dokonce dělat nějaký druh cvičení se snaží dosáhnout nohou rukama. Je těžké tomu uvěřit, ale někdy si děti mohou dokonce schovat své tváře do svých dlaní, jako by hrály na kukačku. Dítě může také skrýt obličej, pokud ho něco náhodou vyděsí nebo se mu prostě nelíbí..

Také malý plavčík může plavat ve velké, ale plodové vodě, a to znatelně zasáhnout hlavu nebo zadek na stěnách dělohy. Ve skutečnosti jsou takové silné otřesy z pohledu dítěte obvykle nastávající matkou a mohou se začít cítit úplně první.

Zpravidla se to stává v období mezi šestnáctým a dvacátým druhým týdnem. Navíc pro každou konkrétní ženu se časování vzhledu prvních pohybů dramaticky liší. A některé ženy mohou obecně vnímat první pohyby jako nějaký druh vařeného jídla v žaludku.

Někteří porodníci říkají, že těhotná žena může opravdu cítit první pohyby dokonce o něco dříve, než je stanovené období. Zejména pokud je žena štíhlá emocionální a pozorná vůči svým vlastním pocitům. Také v dřívějších termínech mohou první pohyby dítěte cítit ženy, které mají více zkušeností a ne první těhotenství.

V praxi však většina primiparous žen začíná plně cítit přítomnost svých dětí v žaludku v šestnáctém týdnu. V každém případě by se ženy, které již překročily dvacet dva týdny, ale necítily skutečné pohyby, neměly příliš obávat..

Musím říci, že některé ženy si prostě takové pohyby nevšimnou, jsou tak nenápadné a nenápadné, zejména pokud je žena aktivní a neustále v práci. Některé ženy, jak jsme již řekli, mohou zaměňovat pohyby dětí se zvýšenou pohyblivostí, zejména protože některé trávicí poruchy byly pozorovány v prvních týdnech těhotenství.

Tak jak to zvládnout, a nenechte si ujít tak vzrušující a jedinečné primární seznámení se svým maličkým s jeho Katyou nebo Maximem?

Co vám může připomenout, jaké úplně první pohyby dítěte jsou podobné?

Skutečností je, že naprostá většina žen, které kdysi přežily tento vzrušující a jedinečný okamžik v životě, si jsou zcela jisty, že tyto pocity nelze zaměnit s ničím. A přesto jsou úplně první pohyby drobků tak lehké, jemné a téměř neviditelné, že jim ani nemůžete věnovat náležitou pozornost. Nebo naopak jsou tak nepochopitelné, že pohyby arašídů lze brát, řekněme, za příliš aktivní práci našich střev..

Moderní matky velmi něžně nazývají takové primární, stěží vnímatelné pohyby těla - roztomilé chvění. Pravděpodobně neexistuje způsob, jak získat přesnější jméno, protože tyto pohyby jsou ve skutečnosti přesně tím, čím jsou. Nečekejte, až náhle ucítíte ránu do žaludku. Nebo cítit, jak se pata opírá o žebro.

Úplně první míchání bude určitě prakticky vzdušné a do jisté míry i fantomové. A pouze tímto způsobem jsou různé těhotné ženy připraveny tento pocit popsat. Samy ženy obvykle vysvětlují vnímané pohyby pomocí následujících frází:

 • Vypadá to jako ryba stříkající ocasem do vody.
 • Možná motýl zamával křídly.
 • Vypadá to, že na zemi se valí lehký balón.
 • Připomíná vzduchovou bublinu pohybující se ve vodě..

Pamatuješ, cítil jsi alespoň jednou něco takového? Vím, s největší pravděpodobností to byly velmi jedinečné chvění.

Potřeba řídit pohyby dítěte

Musíte vědět, že na samém začátku těhotenství budou pohyby vašeho dítěte velmi jemné a relativně zřídka. Spíše pochopíte, že se dítě pohybuje, spí.

Je však důležité se nebát a vědět, že žena v této fázi není schopna cítit všechny existující pohyby drobků. Avšak od dvacátého osmého týdne, jak většina lékařů věří, plod může růst dost natolik, aby ho každá žena mohla plně cítit a dokonce se to naučit jasně porozumět.

Je velmi důležité, aby nastávající matky věděly, že pravidelné, pokud možno klidné, pohyby jejich nenarozeného dítěte jsou ve skutečnosti nesmírně důležitým okamžikem a dokonce životně důležitým znakem. Lékaři jsou přesvědčeni, že povahou a počtem takových pohybů je možné předpokládat, jak moc se budoucí dítě cítí pohodlně v matčině lůně. Kromě toho je pomocí těchto pohybů zcela možné posoudit vývoj arašídů.

To je pravděpodobně důvod, proč mnoho gynekologů radí všem svým těhotným dětem pravidelně sledovat takové pohyby dětí denně. Připomeňme, že ovládání pohybu má smysl teprve od dvacátého osmého týdne těhotenství a ne dříve.

A pro takovou kontrolu je třeba se naučit zaznamenávat doslova každou skupinu nebo každou sérii dětských hnutí. Za vynikající ukazatel se považuje, pokud můžete do jednoho dne počítat v průměru asi deset takovýchto sérií nebo „návštěv“ dětské aktivity.

Pokud nemluvíme o sérii pohybů, ale jednoduše o jejich celkovém počtu pohybů, mělo by se takové pocity cítit nejméně deset za každé tři hodiny. Dnes však existuje mnoho dalších způsobů, jak udržet plnou kontrolu nad vnímanými pohyby dětí.

Například dnes je velmi populární tzv. Test Dr. Pearsona. Toto je metoda zvaná „Počítejte do deseti“. Smyslem této zkoušky je tedy zaznamenat doslova každé 10. dětské hnutí v přísně speciální tabletě. Kromě toho by se měl pohyb zvažovat v časovém intervalu mezi devíti ráno a devíti večer. Po celý den by těhotná žena měla zaznamenat asi deset takových pohybů.

V případech, kdy žena v určitém okamžiku přestala pociťovat nejrůznější pohyby a zdá se jí, že ty zmizely úplně, může zkusit provést další důležitý test:

 1. Pro začátek byste měli mít sousto, abyste snědli něco chutného nebo dokonce i těsného, ​​samozřejmě, pokud už máte hlad. Lékaři jsou přesvědčeni, že děti v lůně mohou obzvláště živě reagovat na sladkosti přijaté tělem své matky. Poté bude muset být vaše dítě aktivováno. A během následujících dvou nebo tří hodin budete obvykle muset počítat asi pět nebo deset nových pohybů.
 2. Pokud se po jídle nic nezmění, zkuste se aktivovat opatrně. Řekněte, zapojte se do velmi snadné, ale vždy fyzické práce. Můžete se jen projít, nebo udělat zvláštní cvičení pro těhotné ženy. Pak se však pokuste lehnout (bylo by lepší, kdybyste pro to vybrali levou stranu) a poslouchat znovu. Je důležité si uvědomit, že nejznepokojivějším znakem v tomto případě bude úplná absence pohybu dítěte během následujících tří hodin.

Všimněte si, že v pozdějším těhotenství můžete dokonce jednoduše osvětlit baterku přímo na břiše nebo zapnout hlasitost své oblíbené hudby. Děti zpravidla dobře reagují na prudkou změnu osvětlení a samozřejmě na různé zvuky příjemné pro budoucí matku.

Skutečným důvodem obezřetnosti je příliš vysoká (bolestivá) nebo snížená (až do nepřítomnosti) aktivita dítěte v lůně nastávající matky. Má se za to, že v případě nadměrné aktivity v děloze může být dítě příchozím kyslíkem významně vynecháno. V takových případech dítě začne aktivně masírovat a stahovat placentu, aby alespoň nějak získalo kyslík. V případě nadměrného klidu - existuje velmi nebezpečná pravděpodobnost, že dítě ve vývoji zaostává nebo se v něm vyskytují významná porušení..

Je také důležité pochopit, že zdaleka ne vždy a ne za všech okolností by člověk měl vnímat úplné ticho nebo běsnění doslova uvnitř. Nakonec musíte připustit, že na určité časové období pro dítě to je obecně jediný způsob, jak být schopen předat své matce „vlastní názor“ nebo „náladu“. To je obecně důvod, proč lékaři doporučují, aby se od prvních pohybů, naučte se plně učit, komunikovat se svým vlastním dítětem a současně porozumět všem známkám navzájem.

Mimochodem, dětská nitroděložní aktivita se může docela často zvyšovat ve stavu úplného zbytku nastávající matky. Možná se dítě také bojí, proč jeho matka není aktivní.

Ale vážně řečeno, za prvé, je to odůvodněno skutečností, že během pohybů vašeho těla, ke kterým dochází po celý den, dochází k příjemnému uklidnění uklidňující drobky. A za druhé, sama žena se stává trochu citlivější a více soustředěná v okamžiku, kdy si lehne a úplně se uvolní. Těhotná žena tak může zpravidla v noci očekávat příští relaci pohybů své matky nebo dokonce matčiny.

Jazyk pohybů dětí

Musím říci, že každodenní učení se jazyku pohybů dítěte je nesmírně důležitá a užitečná činnost. Těhotná žena tak jednoduchým způsobem výrazně posiluje své neviditelné spojení s potomky, které se dosud nenarodily a neviděly světlo. Ve skutečnosti je velmi důležité pokusit se připojit tohoto otce k tomuto ne jednoduchému procesu.

Je také velmi cenné naučit se uklidnit své dítě již v této fázi. Koneckonců, právě teď bude dítě často potřebovat podporu a ujištění. Pozorná maminka se může dokonale učit, rozlišovat mezi řadou „pohyblivých“ znaků a znaků, což často mohou být docela specifické požadavky nebo dokonce skutečné požadavky vašeho nenarozeného dítěte..

Pravděpodobně první a nejdůležitější věc, o níž mohou hnutí dětí mluvit, jsou specifické fyziologické potřeby drobného kouře. Možná, že dítě má hlad, poněkud vyděšené, možná trochu vyděšené, nebo možná rozrušené nebo zrádné - drahá maminka vzala pózu, která pro dítě není příliš vhodná. Možná, že dítě "shag" tímto způsobem chce požádat mámu, aby změnila tuto pózu.

V každém případě to však není jediný jazyk pohybů nebo pohybů dětí. Velmi mnoho matek má možnost konzultovat s dítětem v této věci výběr postelí nebo záclon pro budoucí dětský pokoj. Těhotná žena se tak při koupi kočárku pro něj bude moci poradit s arašídy, a navíc některé ženy tvrdí, že 100% dokáže přesně dešifrovat touhy dětí a odpovědi na otázky..

V důsledku toho jsme všem také poradili, abyste zvládli takový záhadný a srozumitelný jazyk pouze pro těhotnou ženu se svým dítětem. Kromě toho bych vás chtěl varovat: zkuste se nechat zavěsit na pohyby, hlavní věc je, že jsou.

Souhlasím, je docela možné, že se vaše dítě ukáže jako flegmatik nebo dokonce jednodušší - chce klidně spát trochu déle než obvykle. Věřte mi, daleko od vždy snížené aktivity arašídů může naznačovat, že něco není v pořádku.

Přesto by se člověk měl dávat pozor na náhlé a dramatické změny. Například, pokud se vaše dítě konkrétně v normální situaci chová velmi energicky, ale pouze v posledních několika dnech se stalo téměř neslyšitelné a situace se v průběhu času nezměnila, musíte co nejdříve navštívit lékaře. To je s největší pravděpodobností nutné pro zajištění, ale možná budete předcházet extrémně nebezpečné situaci..

Důvodem takového lékařského vyšetření by měla být úplná absence minimálních pohybů dítěte po dobu nejméně šesti po sobě následujících hodin. Zvláště když se to stane na konci třetího trimestru těhotenství.

Je důležité vzít v úvahu, že po třicátém nebo třicátém druhém týdnu současného těhotenství se dítě nebude chovat tak aktivně, i když intenzita jeho pohybů musí nutně zůstat na stejné úrovni nebo dokonce mírně stoupat.

Články O Neplodnosti