Hlavní Výživa

Jak dát novorozence do spánku: tipy pro mladé matky

S příchodem dítěte má mladá rodina mnoho různých problémů. Jeden z nejtěžších lze nazvat dětským snem. Řekneme vám, jak správně novorozence spát, jaké podmínky dítě potřebuje pro kvalitní a pohodlný pobyt.

Hodnota kvalitního odpočinku pro dítě

V prvních týdnech života dítě spí hodně času. Dítě může být ve snu asi 20 hodin denně. Odpočinek ve dne a noci má pro malého chlapce následující význam:

 • ve snu děti vyrůstají a vyvíjejí se;
 • obnovují se schopnosti dítěte stráveného denně;
 • během odpočinku se nervový systém posiluje;
 • novorozenec ve snu buduje sílu pro další rušný den;
 • informace, které dítě obdrží za daný den, jsou zpracovány.

Rodiče jsou povinni vytvářet podmínky pro kvalitní denní i noční odpočinek. Kromě nezbytných podmínek je důležité naučit se správně spát novorozence.

Kolik času naskládat?

Čím je novorozenec menší, tím více času mu bude spát. Abyste pochopili, jak moc dát dítě do postele, musíte znát normy odpočinku pro děti určitého věku.

Existují určité standardy spánku pro děti v prvních týdnech života a v následujících měsících:

 • děti od 1 měsíce do 3 mohou spát po dlouhou dobu. Celkové množství spánku ve dne a v noci se pohybuje od 15 do 18 hodin. A novorozenci mohou zaspávat po dobu 20 hodin, probouzet se pouze pro krmení. U novorozených dětí je nutné vypracovat denní rozvrh a dodržovat určité hodiny odpočinku a krmení. Pokud rodiče nepomohou dítěti při rozhodování o čase usnout, dítě usne a náhodně se probudí, což nebude užitečné. V tomto věkovém období si rodiče musí stanovit, kolik má novorozenec spát, aby se cítil pohodlně;
 • v období od 3 do 6 měsíců je vhodné připravit se na noční odpočinek od 7 večer, a v 8 hodin by už dítě mělo spát. Normální spánek dětí tohoto období trvá asi do 7 hodin ráno. Drobné dítě se může probudit a nakrmit.

Postavení dítěte do postele by mělo být ve stejnou dobu, aby si dítě vyvinulo návyk. Chcete-li pomoci dítěti, zadejte před spaním požadované akce:

 1. koupání;
 2. vytvořit specifické osvětlení v dětském pokoji;
 3. postarat se o ticho odstraněním cizích zvuků v bytě;
 4. takže v první polovině noci novorozenec spí déle, večer ho živí hustší.

Spát odpoledne

Dítě potřebuje odpočinek jak v noci, tak během dne. Chcete-li správně dát novorozeně do postele odpoledne, musíte dodržovat následující pravidla:

 1. zavěsit okno s lehkými závěsy pro děti. Během dne byste si neměli vytvářet pocit nočního odpočinku. Je nutné, aby novorozenec rozlišoval mezi dnem spánku a nocí;
 2. pokuste se vytvořit klidnou, útulnou atmosféru před usnutím, eliminující cizí hluk a další nepříjemné faktory;
 3. Položte dítě každý den ve stejnou dobu. Novorozenec od 1 do 3 měsíců spí až 3krát denně;
 4. krmit své dítě před spaním, ale ne příliš pevně. Čím více novorozenec sní, tím déle bude spát. Hlavní doba odpočinku by měla být v noci;
 5. můžete zpívat ukolébavku nebo zapnout tichou a klidnou hudbu;
 6. Pokud to počasí dovolí, můžete novorozence spát odpoledne na ulici.

Odpočívá během dne, dítě se uvolní a doplní své energetické rezervy.

Spát v noci

Většina spánku novorozence padá v noci. Nově narozené dítě můžete správně spát v noci pomocí následujících jednoduchých tipů:

 1. začněte připravovat malého malého muže předem na noc. 3 hodiny před spaním můžete hrát pouze klidné hry;
 2. v mateřské školce vytvořte vhodnou a příjemnou atmosféru, která evokuje sen;
 3. větrejte školku, zajistěte normální úroveň vlhkosti;
 4. zvyknout novorozence na povinné koupání před spaním, pak si obléknout útulné pyžamo vyrobené z přírodní tkaniny;
 5. pokud je dítě příliš aktivní před 12 týdny, může být zavěšeno na noční odpočinek;
 6. před vložením novorozence do postele ho nakrmte;
 7. Pokud je dítě v noci obtěžováno kolikou v bříšku, pak v lahvičce mléka nebo kojenecké výživy, můžete přidat několik kapek speciálního léku na koliku. Který lék je lepší zvolit, lékař řekne;
 8. nezapomeňte zpívat ukolébavku pro dítě, protože zvuk mamince a její přítomnost přispívají k lepšímu usínání a dlouhému nočnímu odpočinku.

Aby dítě spalo déle v noci, je nutné kontrolovat množství denního odpočinku. Dostat novorozence ke spánku v noci bude snazší, pokud se budete držet akcí vypracovaných před spaním a určitou dobu položení.

Správná poloha

Při položení je velmi důležitá správná poloha novorozence během spánku. Nejprve musíte připravit postýlku. Matrace by měla být hladká, hustá, bez poklesů. Dětský polštář se nepoužívá. Hlava dítěte by měla být na úrovni těla.

Nyní zvažte možné polohy během spánku dítěte..

Stranou

Lékaři doporučují, aby novorozence po propuštění z porodnice spali bokem. Tato situace je považována za optimální, protože dítě je ihned po jídle uvolněno. Děti často řítí a ležení bokem se nebudou moci dusit.

V poloviční poloze

V této podobě je nutné novorozence správně usnout v postýlce, pokud se obáváte o koliku a časté říhání. Takže dítě nebude praštit a džípy odejdou bez povšimnutí.

Děti mohou při odpočinku házet a otočit se. Chcete-li vyloučit převrácení, musíte položit dítě pod záda válečkem zkrouceným pod přikrývkou. Mnoho dětí je poškrábáno, takže mohou nosit speciální ochranné rukavice (škrábance).

Pokud dítě spí v noci do strany nebo na podlaze do strany, musí být pravidelně obráceno na opačnou stranu. Tímto způsobem lze předejít problému, jako je torticollis..

Na zádech

Můžete dát dítě spát na zádech. Tato situace však představuje určité nebezpečí. Na jedné straně je užitečné spočívat na zádech, protože páteř je v přirozené poloze. Nebezpečí spočívá v tom, že dítě po krmení může prasknout a udusit se v jeho vlastní hmotnosti.

Aby bylo možné novorozence správně usnout na zádech, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Přestože dítě leží lícem vzhůru, jeho hlavu je třeba otočit na stranu a tuto polohu fixovat válečkem. Jako váleček můžete použít plenu;
 • pokud dítě spí dlouhou dobu na zádech, musíte přesunout hlavu na druhou stranu, aby se krk neohnul.

Ve snu je taková situace kontraindikace. To je patologie kyčelních kloubů (vrozená dysplazie). Není-li třeba, aby se dítě obávalo o koliku, není nutné ho dávat na záda.

Na bříško

Pokud novorozence položíte na břicho do postele, pak tato situace poslouží jako preventivní opatření pro lepší vypouštění gaziků a problémy s trávením potravy. Když dítě leží v této poloze, nebude se dusit, pokud praskne.

Při pokládání dítěte na bříško je třeba dodržovat některá pravidla:

 1. vyzvednout tvrdou matraci (nejlépe ortopedickou);
 2. není potřeba žádný polštář;
 3. není třeba šířit plachtoviny pod prádlo. Pro dítě postačuje dobře zvolená plenka;
 4. Neumisťujte hračky do postýlky, je lepší je zavěsit.

Během spánku na bříšku je nutné pravidelně přistupovat k dítěti a kontrolovat, zda je pro něj výhodné.

Jako embryo

Některá miminka, ještě blíž 2 měsíců, nadále spí s nohama přitaženými k bříšku. Tato situace může způsobit přetížení svalové tkáně. Pokud se dítě po měsíci nebo 6 týdnech narovná, neměli byste si dělat starosti.

Bez ohledu na polohu, ve které je novorozenec spán, je nutné ho pravidelně obracet, aby se vyloučilo torticollis, otlaky, vyrážka, rozdrcení křehkých kostí a svalové tkáně.

Jak rychle dát své dítě do postele?

Mladým matkám velmi chybí čas. Otázka, jak rychle dát novorozeně do postele, je pro ně tak důležitá.

Nejprve musíte pochopit, jak důležité je pro dítě mít dobrý odpočinek ve dne i v noci. Proto je nutné zajistit dítěti kvalitní podmínky pro spaní a zároveň se vyvarovat stresových situací během snášky. Kvalitní zbytek zahrnuje následující komponenty:

 1. Když dítě před spaním nakrmili, nezačínejte jej ihned pokládat. Po chvíli čekání novorozence do postýlky správně vložte, dokud nezačne praskat. A v této věci člověk nemůže spěchat;
 2. Vyberte si správné příslušenství. Odstraňte měkkou matraci a polštář. Není třeba přikrývat dítě objemným, povýšeným peřím. Veškeré příslušenství by mělo být vyrobeno pouze z přírodních tkanin;
 3. ve školce není místo pro televizi nebo počítač. Je důležité zajistit dítěti klidný spánek, aniž by došlo k nežádoucím hlukovým efektům;
 4. každý den provádějte mokré čištění v místnosti, kde se nachází postýlka;
 5. před jakýmkoli spánkem (v noci nebo ve dne) zajistěte ventilaci místnosti;
 6. použijte bylinné infuze pro večerní koupání. Rychle položte novorozence do postele s infuzemi rostlin, jako je heřmánek a šalvěj;
 7. Stává se, že dítě má potíže s usínáním. Nedávejte to na postel. Kromě zvyknutí na to a neochoty spát sám je takový zvyk nebezpečný. Dítě se může dusit vedle dospělého. Nemůžete kojit dítě v poloze na zádech a dosáhnout toho rychle usínání. Takže dítě se může také dusit;
 8. až 12 týdnů můžete umístit dětskou postýlku vedle své. V takovém něžném věku je důležité, aby dítě pociťovalo přítomnost své matky a její vůni. Takže usínání bude rychlejší.

Není třeba namáhat a přemýšlet o tom, jak nejlépe položit dítě. Po nějaké době pozorování dítěte pochopíte, v jaké poloze usne rychleji a delší dobu spí. Neexistuje jediná odpověď, jaká je optimální poloha pro spaní pro dítě. Každý novorozenec je osobností, takže se rodiče budou muset přizpůsobit svému dítěti.

Pokud pro novorozence dodržujete výše uvedená doporučení, pokaždé, když dítě usne rychleji a noční spánek bude delší. Je důležité, aby rodiče pochopili, že tím, že projevíte trpělivost a náklonnost, projevíte své dítě svou lásku, získáte pozitivní výsledky při řešení jakéhokoli problému..

Jak správně a rychle dát dítě do spánku

Úplný sen pro právě narozené dítě je důležitou součástí plného vývoje a zdraví. Populární téma pro mladé rodiče je, jak dát dítě do postele. Chci, aby dítě rychle usnulo, a co je nejdůležitější - spát celou noc.

Důležitost dobrého spánku

Novorozenec spí v průměru 18 hodin denně. Dětský spánek je klíčem k jeho plnému rozvoji a růstu, příznivému sociálnímu chování, duševnímu a emocionálnímu zdraví. Během zdravého a zdravého spánku se dítě zotavuje, roste a odpočívá. Je důležité, aby ho v tuto chvíli nic neobtěžovalo, nedráždilo, nezpůsobovalo sebemenší nepohodlí.

Úroveň duševního stresu narozeného dítěte lze porovnat se stavem úplné mobilizace zaměřené na boj o přežití v extrémní situaci, která ohrožuje život dospělého.

Každou minutu bdělosti provádí dítě intenzivní práci na přizpůsobení a zpracování velkého množství informací. Dítě potřebuje spánek, aby postupně zefektivnilo znalosti a myšlenky o světě. Do tohoto procesu jsou zapojeny funkce pozornosti, paměti, systematizace a mnoha dalších, na jejichž realizaci se přímo podílí zbytek.

Zvládnutí nového je spojeno se stresem, který může vést k duševním poruchám a novorozeneckému chování. Tělo dítěte se aktivně rozrůstá a vyvíjí. Proces růstu závisí na hormonech. Hlavní se vyrábí v hypofýze. Největší množství z toho v krvi dítěte je pozorováno během spánku..

V prvních 2 hodinách spánku se vylučuje 80% růstového hormonu. Nedostatek klidu může vést k zakrněnému růstu a zpomalení fyzického vývoje. Neklidný spánek také ovlivňuje kvalitu života rodičů dítěte.

Vytváření podmínek pro spící dítě

Před položením novorozence musíte pro něj vytvořit vhodné podmínky.

Postýlka, matrace a polštář

Pro dítě je důležité samostatné místo na spaní. Použití kolébky je možné pouze v prvních měsících života. Spánek v kočárku se nedoporučuje kvůli špatné ventilaci, která může vést k přehřátí a nedostatečnému přívodu kyslíku do těla dítěte.

Dětská matrace by měla být:

 • hladký;
 • pružný;
 • přesně odpovídají velikosti postýlky;
 • těsně přiléhá k jeho stěnám.

Pokud vám model postýlky umožňuje instalaci matrace v různých výškách, musíte ji nejprve umístit na horní značku, aby bylo vhodné dostat dítě z postýlky. Jakmile se dítě učí klečet, matraci je třeba snížit níže.

Polštář není určen pro novorozence. Dnes si však můžete koupit anatomický polštář přesně podle věku. Na fólii je umístěn šikmý polštář z polyuretanové pěny nebo latexu a mírně zvedá čelo postele.

Místo přikrývky můžete použít spacák.

Mikroklima místnosti

S ohledem na optimální teplotu v místnosti novorozence často vznikají spory mezi dospělými. Někteří rodiče věří, že dítě zamrzne, zatímco přehřátí je pro něj mnohem nebezpečnější, protože systém řízení tepla není vyzrálý. Škody způsobené vysokými teplotami se zhoršují suchým vzduchem, který je často v domácnostech s ústředním vytápěním zvýšen. Situaci zhoršuje použití elektrických ohřívačů v zimě.

Suchý vzduch absorbuje vlhkost ze sliznic dýchacího traktu, narušuje volný tok hlenu a odstraňuje dráždivé látky, alergeny a mikroby z těla. Pro kontrolu vlhkosti a teploty v místnosti je vhodné umístit teploměr a vlhkoměr.

Před spaním se ujistěte, že místnost je větraná, aby se snížila teplota o 1-2 °. Optimální teplota v místnosti novorozence by měla být + 20... + 22 ° C, dítě 1-3 měsíce - + 18... + 20 ° C, starší než 3 měsíce - + 18 ° C. Když je klimatizace v provozu, dítě by nemělo spát. Doporučená vlhkost je 50-70%. K jeho údržbě můžete použít zvlhčovače vzduchu nebo zavěsit mokré ručníky.

Osvětlení

Aby si dítě rychle uvědomilo rozdíl mezi denní dobou, je lepší dát ho v noci do tmy a odpoledne do tmy. Chcete-li vytvořit během dne, zatemnění závěsy, nárazníky nebo nárazníky v postýlce přijde vhod. Neměly by být příliš silné, aby jimi mohl procházet vzduch. Světlo musí být rozptýleno, proto je důležité zakoupit noční noční lampu.

Prádlo

Sada ložního prádla by měla být vyrobena z přírodních tkanin. Tento materiál poskytuje přirozenou výměnu mezi tělem dítěte a prádlem, neumožňuje přehřátí těla, dobře absorbuje vlhkost.

oblečení

Je výhodné používat oděvy vyrobené z měkkých přírodních tkanin propouštějících vzduch a vlhkost, bez hrubých švů, elastických pásků, velkých a tvrdých částí. Oblečení by mělo být takové, aby bylo možné plenu rychle vyměnit bez probuzení dítěte. V tomto ohledu je vhodné používat posuvníky s neotevřenými knoflíky podél stupňového švu.

Bezpečnost

I když dítě spí, měli bychom dodržovat pravidla ochrany zdraví a bezpečnosti:

 • pokud dítě saje dudlík, odstraňte držák nebo stuhu, aby nedošlo k uškrcení;
 • je lepší nechat dveře zavřené pro děti, domácí zvířata nemají místo v dětském pokoji.

Nedovolte nikomu kouřit vedle školky, jako inhalace kouře vyvolává náhlou kojeneckou smrt.

Dětskou ložnici nemůžete vybavit v blízkosti radiátorů, elektrických spotřebičů a vodičů, pokojových rostlin. Police by neměly viset nad postýlkou. Nedávejte do ložnice velké množství plyšových hraček, koberců, knih - hlavní sběrače prachu a nejsilnější alergeny.

Specifika denního odpočinku

Denní spánek - obnovení síly dítěte a oddech pro rodiče. Od prvních týdnů je důležité pochopit dítě a nenechat si ujít okamžik, kdy dítě chce spát. Během tohoto období je nejjednodušší položit. Během REM spánku děti aktivně pohybují svými žáky, pohybují rukama a nohama, vytvářejí obličeje, reprodukují sací pohyby a vydávají různé zvuky. Děti se mohou probudit při přechodu z jednoho spánkového cyklu do druhého. Některá miminka s potěšením usnou ne v úplném tichu, ale v přítomnosti „bílého šumu“.

Jak rychle dát novorozence do postele

Sedmiměsíčním gestačním věkem se vytvoří dětský spánek. Nastávající matka by měla sledovat její rutinu několik měsíců před narozením, aby později nehledala odpověď na otázku, jak položit měsíční dítě. Ženy, jejichž těhotenství bylo klidné a bez rozruchu, se méně často potýkají s problémy s neklidným a krátkým spánkem dítěte.

Neexistuje jediná speciální technika pro snášení dětí. Všichni odborníci se však shodují v tom, že dodržování každodenního života je klíčem ke zdravému a zdravému spánku..

Ospalý rituál

Dítě neurčuje čas časem, takže činy jeho matky a rituálů mu svědčí o tom, že nastal čas na přípravu na lůžko. Několik nápadů ospalých rituálů, které pomohou položit dítě:

 • koupání;
 • masáž;
 • oblékání na pyžamu;
 • Svačina;
 • objetí a polibky;
 • ukolébavka.

Netahejte rituál, stačí 30-40 minut.

Úprava vody

Většina dětí zažívá radost z úpravy vody.

Voda uvolňuje děti až rok, pomáhá naladit spánek.

Koupání novorozenců je také zvláštním druhem komunikace mezi rodiči a dětmi. Když se dítě pečlivě umývá ve vaně, má asociace toho, jak byl v žaludku své matky. Tato paměť vyvolává pocit bezpečí a vědomí, že je milován. Pro vývoj dítěte jsou všechny tyto body důležité..

Pro větší relaxaci můžete do vody přidat infuzi uklidňujících bylin, například šňůry nebo speciálních olejů. Rodiče by měli dítě sledovat, jak se chová po vodních procedurách. Na některé děti jednají vzrušeně..

Zavěšení

Po mnoha měsících ve fetální poloze není novorozenec zvyklý na otevřený prostor. Navíc ještě neví, že paže a nohy jsou součástí sebe samého. Proto je dítě vyděšené náhodným pohybem pohybujících se končetin. Swaddling je jednou z nejstarších praktik, která pomáhá dítěti uklidnit se. Může to vypadat staromódně, ale moderní výzkum potvrzuje jeho účinnost..

Utěšitel

Pokud dítě odmítne usnout, stojí za to mu dát figurínu. V prvních 3 měsících života se utváří každodenní rutina dítěte, což matce chrání před potřebou neustálé přítomnosti. Figurína by se však neměla používat nekontrolovaně. Při rozumném přístupu rodičů k této otázce dítě nezištně saje bradavku asi 6-7 minut, poté se pohyby zpomalí a figurína vypadne z úst. Dítě utrácí energii při sání a usne.

Maminko mléko

Po uspokojení jedné potřeby můžete přejít na jinou, tak často děti, které kojí, usnou i během krmení. Za prvé, novorozenec musí vyvinout velké úsilí k jídlu. Pro ně je to těžká práce a dítě se dokáže unavit. Za druhé, po jídle dobře spejte. Jedno minus - dítě se může probudit ve chvíli, kdy bude přemístěno do postýlky, odejme ho z hrudi nebo vezme láhev.

Odborníci radí, že dítě v noci dobře spí a snadno usne, od večera předposledního krmení je mírně podvyživený, a před spaním ho nechte jíst dost.

Je dost 3-5 dní a režim se u kojenců vyvine. V průběhu času se bude měnit, ale hlavní denní a noční spánek pomůže nechat prakticky beze změny..

Pohybová nemoc

Pohybová nemoc je přirozenou potřebou novorozence. Přispívá k rychlému usínání. Psychologové doporučují pohybovou nemoc na rukou (zejména v prvních 3 měsících), což pomáhá cítit teplo mých matek a ochranu před neznámým světem, a považuje to za záruku rozvoje klidného a vyváženého člověka. Hladký kroutit je povolen, doplněný lehkou příjemnou hudbou..

Hudební díla

Tichá klasická hudba má příznivý vliv na dětský spánek. Pomáhá relaxovat a rychleji usnout. Hlavní věc je umístit reproduktor od postýlky. Zvuky by měly být tiché, ne ostré. Klasická hudba, zvuk deště nebo oceánu, zvuky přírody. Hudba neovlivní kvalitu dětského spánku. Naopak, pomůže to usnout hlouběji. Někteří rodiče nechávají celou noc tiché zvuky přírody.

I když se dítě probudí, bude moci usnout dříve a maminka nebude muset vstávat. Taková uklidňující atmosféra má dobrý vliv na délku a kvalitu spánku dítěte. Pokud dítě nemá rádi hudbu, pak ji nepodložte, protože to může vytvořit špatné asociace pro usínání.

Je třeba věnovat pozornost tomu, jaké složení dítě uklidňuje.

Pokud matka poslouchala hudbu během těhotenství, pak už ví, jaké melodie má dítě ráda a uklidňuje ho..

Weasel a objetí

Dítě by mělo cítit, že máma je poblíž. Můžete rytmicky poklepávat na záda, napodobovat rytmus srdce, jemně pohladit hlavu, dotknout se ucha, držet prst. To pomůže dítěti cítit lásku, náklonnost a pocit bezpečí..

Uspokojení

Pokaždé, když dítě usne, prochází sledem 3 fází:

 1. Okno. Dítě zívá a prokazuje, že je unavený. Než potřetí zívá, musí být uložen do postele. Pokud tak neučiní, nepůjde do druhé fáze a bude plakat.
 2. Odpojit. Tato fáze je charakterizována zamrzlým pohledem směřujícím nikam. Dítě ho drží 3-4 minuty, a přestože jsou jeho oči otevřené, nikde se nedívá. Jeho vědomí je mezi spánkem a realitou.
 3. Sandmane. V této chvíli se dítě podobá člověku, který ustoupil ve vlaku: jeho oči se zavřely, hlava mu padla na hruď. Usnul, ale jeho oči se náhle otevřely a vrátí se do své původní pozice. Potom víčka opět padají a vše se opakuje znovu 3 až 5krát. Poté spadne do snu.

Aby dítě usnulo, potřebuje 20 minut a neměli byste se pokusit tento proces urychlit.

Autorovy metody

Existuje několik technik, které pomohou položit dítě během několika minut..

Metoda Harvey Carp

Americký pediatr Harvey Karp vyvinul jednoduchou, ale účinnou techniku, která vám umožní rychle eutanizovat děti. Pomohla mnoha dětem a rodičům usnout a lépe se uvolnit..

Dr. Karp předpokládal, že někdy po narození dítě ještě není připraveno na život ve velkém světě. První 3 měsíce života dítěte nazývá čtvrtým trimestrem. Proto bude v tuto chvíli potřebovat podmínky podobné nitroděložním. Dítě strávilo 9 měsíců pod šepotem krve a hlukem vnitřních orgánů, kymácející se včas s kroky jeho matky. Jeho metoda se nazývá „5 P“:

 1. Zavěšení. Dítě je umístěno v těsné skořápce, která pomáhá uklidnit se.
 2. Stojící na boku nebo na břiše v náručí matky. Nelíbí se mu na zádech, způsobuje to pocit úzkosti. Kromě toho spal stočený do míče..
 3. Obvyklý hluk a boo. V děloze je dítě zvyklé na konstantní hluk v pozadí. Nepřetržitý zvuk „w“ je jako on. Proto, aby se uklidnil a usnul, můžete zasyčet v uchu.
 4. Kroutit. Karp doporučuje houpat dítě v kočárku nebo v postýlce.
 5. Figurína nebo sání. To je uklidňující, protože v lůně dítě cucal svou kameru.

Metoda odhadu

Estivil je španělský lékař, profesor v Barcelonském středisku pro výzkum a léčbu poruch spánku. Lékař tvrdí, že od 6 měsíců může dítě spát samo v místnosti, když je tma, a až se ráno probudit. Autor techniky věnuje velkou pozornost rituálům a sekvenčním akcím před spaním, na které si dítě postupně zvykne.

Podle Esteville může dítě jít spát bez pláče a šťastně usnout v pokoji bez pomoci.

Hračka a bradavka mohou pomoci kojencům vyrovnat se s nedostatečnou podporou dospělých. Autor metodiky navrhuje položit dítě současně..

Podle tohoto přístupu matka staví dítě bez pohybu a zbytečné pomoci. Dítě může plakat, vstávat z postýlky a vytáhnout ruce. Máma by se měla klidně přiblížit k kolébce a klidným hlasem vysvětlit, že ho naučí spát. Poté byste měli opustit místnost a vyčkat, až bude dítě samo.

Nejprve je to 1 minuta a poté 3-5 minut. Poté přichází maminka do místnosti a zase jde ven. S každým hovorem se doba mimo dveře zvyšuje o 2-4 minuty. Podle schématu až 7, 10, 12 minut. Příchod každé matky uklidňuje dítě, protože potvrzuje, že nikam neodešla. Pokud se dítě probudí, dojde k usnutí podle stejného vzoru..

Tato technika není vhodná pro děti se zvýšenou podrážděností a pro ty, kteří nejsou náchylní ke spokojenosti.

Metoda Nathana Dayla

Australský otec Nathan Dailo ukázal trik, který se líbil mnoha rodičům, kteří chtěli spát své dítě. Metoda vložky je utření ubrousku tváří dítěte. Po 40 sekundách dítě usne. K podobné reakci dochází v důsledku opakujících se pohybů a charakteristik psychiky dítěte. Rodič mává papírovým ručníkem před očima dětí a nutí ho, aby zaměřil své oči na předmět.

Neuropsychologové tvrdí, že takové akce mohou unavit kohokoli, i toho nejzrušenějšího dítěte. Místo ubrousků můžete použít čistý kapesník. Tento trik je vhodný pro dvouměsíční dítě. Pokud je dítě starší než 3 měsíce, bude trvat méně času a úsilí než se zaměřit na objekt.

Další metoda zahrnuje hladení hlavy. Je důležité udržovat ruce suché a teplé a nehty krátké. Tímto způsobem se teplo a péče matky přenášejí na dítě. Dítě usíná na minutu.

Výběr správného držení těla pro spánek

Po návratu z nemocnice je jednou z prvních otázek, které rodiče znepokojují, jak správně dát dítě do postele.

Pro zdraví novorozence je důležitá pozice, ve které spí: ať je to cokoli, musíte si uvědomit, že v této poloze se cítí co nejpohodlněji.

Není třeba to neustále obracet. Pokud novorozenec zdravě spí a dýchá rovnoměrně, má tuto podmínku..

Na straně

Tato pozice je považována za nejbezpečnější. To je způsobeno strukturálními vlastnostmi žaludku a jícnu kojenců. Protože po krmení může dítě plivat, musíte novorozence položit na bok.

Polovina strany

Pokud dítě trpí střevní kolikou, bude se mu tato pozice líbit. Přispívá k rychlému usínání a průchodu plynů. Chcete-li opravit pozice, můžete dát dítě pod zadní válečkem nebo přikrývkou.

Na zádech

Tato póza, i když je považována za přirozenou pro novorozence, může být nebezpečná. Když dítě po krmení leží v této poloze, může se dusit hmotou krve. Aby k tomu nedocházelo, musíte po krmení dítěte jej zvlhčit „sloupcem“. Spánek na zádech je kontraindikován pro dítě, pokud má nádchu, svalovou hypertonicitu, koliku, plyn.

Na bříško

Navzdory skutečnosti, že mnoho rodičů dalo děti do této polohy, odborníci se domnívají, že to není pro děti úplně bezpečné. Tlak na hrudník narušuje přirozené větrání plic. Také v této poloze se může změnit aktivita autonomního nervového systému.

V poloze plodu

Pokud si dítě vybere embryo pro spánek, může mít svalovou hypertonicitu. V takovém případě musíte konzultovat s odborníkem.

Normy denního a nočního odpočinku kojenců

Spánek je důležitý pro růst kojenců. Proto musíte znát jeho normy stejným způsobem jako standardy objemu potravin, výšky, přírůstku hmotnosti. Normy spánku do jednoho roku:

 1. 1-3 měsíce. Dítě spí 4-8krát během dne, 8-10 hodin v noci. Celkem za den - od 16 do 10 hodin.
 2. 4-5 měsíců. Počet snů během dne je 3-4, v noci 10-12 hodin. Celkový počet hodin spánku denně od 14 do 17.
 3. 6-8 měsíců. Spí 2-3krát během dne, 10-12 hodin v noci. Celkem dítě spí od 13 do 15 hodin denně.
 4. 9-11 měsíců. Počet snů odpoledne - 2, v noci - 10-12 hodin. Celkový spánek činí 12 až 15 hodin.
 5. 1 rok. Přes den dítě spí 1-2 hodiny, v noci - 10-12 hodin. Dítě spí denně od 12 do 14 hodin.

Jedná se o průměrné normy, jako každé dítě má své vlastní vlastnosti.

Kvalita a norma také závisí na obecném stavu, zdraví, temperamentu. Například, pokud má dítě známky nachlazení, může být spánek kratší, ale bude spát častěji..

Důvody, proč se vzdát spánku

Kromě toho, že se dítě probudí z pocitu hladu, mohou jako noční bdělost sloužit následující důvody:

 • zoubky;
 • aktivní hry před spaním;
 • vydatné jídlo na noc;
 • mokré pleny;
 • nedostatečná vlhkost ve školce;
 • vysoká nebo nízká teplota;
 • alergické svědění.

Důvodem, proč dítě nespí dobře, mohou být různá neurologická onemocnění.

Přesnou příčinu zjistíte u lékaře.

Jak dát novorozence spát správně?

S příchodem nového člena do rodiny vyvstává stejná otázka pro rodiče: jak dát novorozence do spánku? Většina otců a maminek chodí na internet, aby dostali odpověď. Tento článek vám řekne, jak nejlépe dát novorozence do spánku. Dozvíte se o vlastnostech tohoto postupu a seznámíte se s nuancemi procesu. V tomto ohledu můžete také najít názor odborníků.

Zeptejte se svého lékaře, jak přimět novorozence ke spánku.

Každé dítě na dětské klinice je připojeno ke konkrétní oblasti, která je pod dohledem pediatra. Máte-li dotaz, jak novorozence spát v noci nebo odpoledne, navštivte zdravotnické zařízení a zeptejte se lékaře.

Pediatr vám podrobně řekne, že dítě v prvním roce života by mělo spát na tvrdém povrchu. Také nemusíte přikrývat dítě a pod jeho hlavu si dát polštář. Stojí za to několikrát skládat plenu a umístit ji do hlavy postele. Lékaři věří, že za těchto podmínek bude páteř novorozence zaujmout správnou pozici. Je to skutečné? Někteří moderní pediatrové mají zcela opačný názor na to, jak dát novorozence spát. Zvažte hlavní nuance a podmínky.

Spí spolu nebo zůstat v postýlce?

Před položením novorozence do spánku je nutné určit místo jeho odpočinku. Lékaři se velmi liší v tom, co je nejlepší pro dítě. Někteří lékaři věří, že dítě by mělo být se svou matkou po dobu devíti měsíců. Ostré oddělení může nepříznivě ovlivnit neurologický stav dítěte. To je důvod, proč odborníci doporučují maminky uspořádat společný sen. Dejte novorozence s sebou. V tomto případě se nemusíte připravovat na další krmení. V prvních měsících života by se dítě nemělo od matky oddělit déle než dvě hodiny.

Jiní lékaři říkají, že místo novorozence by mělo být určeno zvlášť. Dítě musí koupit samostatnou pohodlnou postel nebo kolébku. V posteli mé matky, dítě není místo. Tam by měl spát jen táta dítěte.

Správné ložní prádlo

Jak dát novorozence spát? Pokud jste naladěni na společný spánek, pak obvykle nevzniká otázka s podestýlkou. Dítě spí na prostěradle své matky a přikrývá si přikrývku. Je však třeba stále dodržovat osobní hygienu. Při společném spánku musí dítě položit plenu. Umístěte jej přímo na svůj list. Získejte také malou přikrývku, která pokryje dítě.

Pokud dáte dítě do postýlky, musíte si koupit matraci a polštář s přikrývkou. Většina pediatrů doporučuje tvrdé matrace vyrobené z přírodních materiálů. Polštáře by se měly používat pouze na radu lékaře. Často se jedná o ortopedická zařízení. Lékaři také radí, aby dítě nezakrývali, ale aby ho vložili do spacáku.

Tvrdé nebo měkké?

Jak dát novorozeně spát? Je skutečně nutné používat pouze tvrdé povrchy a opustit měkká péřová lůžka, přikrývky a polštáře?

V současné době se rodiče často potýkají s tím, že jejich děti odmítají spát ve svých postýlkách. Děti dokonale spí na náručí své matky, ale po přechodu na kolébku začnou plakat. Jaký je důvod této obavy? Je to všechno o podmínkách spánku. V dávných dobách byly děti umísťovány na svěží měkké peří a pod hlavou byl umístěn malý polštář. V takových podmínkách novorozenci spali sladce a dlouho. Stojí za zmínku, že v takových kolébkách vyrostlo mnoho generací. Současně lidé netrpí zakřivením páteře, z čehož „ukládají“ nové tvrdé matrace a ortopedické polštáře..

Ekologické předpoklady

Jak dát novorozence spát? Jaké by to měly být podmínky? Opravdu, jen v příjemném prostředí bude dítě spát zdravě a klidně.

Předtím, než novorozence položíte do režimu spánku, musíte větrat místnost. Ujistěte se však, že pokojová teplota neklesla pod 20 stupňů. Rovněž nezahřívejte vzduch na více než 25 stupňů. Pamatujte, že novorozenci kvůli nedostatečnému rozvoji termoregulace rychle zamrzají a přehřívají se. Ujistěte se, že dítě je oblečeno v pohodlném, prodyšném oblečení, které nemá velká tlačítka a stehy.

Stahujte nebo ne?

Jak dát novorozence spát? Mnoho nově vyrobených rodičů se uchýlí k postupu při nemoci z pohybu. Zatímco babičky a zkušené matky říkají, že je to plné zvyku. Ve skutečnosti, pokud si vaše dítě zvykne usínat na rukou s rytmickým švihem, pak to způsobí mnoho nepříjemností. Je novorozeně houpající se správně?

Mnoho lékařů, pediatrů a neurologů říká, že v procesu rytmického houpání u dítěte se formuje normální fungování vestibulárního aparátu. Pacientům s porušením této funkce se často doporučuje jezdit na houpačce. V prvních měsících života dítěte bolesti jeho žaludku. To je důvod, proč dítě pláče a rány jí nohy. V procesu nemoci z pohybu je dítě rozptýleno a uklidněno. Z tohoto důvodu je nejen možné, ale i nutné, aby se dítě spalo. To pomůže vyhnout se výkřikům drobků a nadměrnému nervovému napětí mámy.

V jaké pozici?

Jak dát novorozence spát? Mělo by dítě při odpočinku ležet na zádech nebo břiše? Co o tom mohou noví rodiče říci?

Ve většině porodnic jsou děti kladeny na barel. Současně je pod záda umístěn speciální váleček nebo válcovaný ručník. Tato póza zabrání tomu, aby se dítě během regurgitace utopilo. V mnoha zemích však lékaři cvičí spaní na břiše pro novorozence. Ve skutečnosti bude v této poloze dítě o něco pohodlnější. Ruce a nohy dítě neděsí a plyny z bříšku mohou s větší pravděpodobností opouštět. V Rusku není dětem dovoleno položit dítě na břicho, dokud neodpadne pupeční šňůra. Průměrná doba je v průměru dva týdny. Mnoho dětí rád spí na zádech. Tuto pozici byste však v noci neměli cvičit. Poměrně často děti burcují a mohou se na tyto masy dusit.

Co lze vyvodit o postavení dítěte ve snu? Nechte své dítě spát přesně tak, jak je pohodlné. Nicméně, s póza na břiše, stojí za to odstranit polštář z pod hlavou novorozence. To pomůže vyhnout se náhlé smrti..

Jak dát novorozence do spánku: některé způsoby

Již po prvním měsíci života dítěte se pro mamu a tátu vyvinula určitá technika, kterou dítě utrácí. Ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak novorozence spát ve dne nebo v noci. Některé z nich jsou vám věnovány..

Mnoho dětí během krmení dokonale usne. Nezáleží na tom, zda vaše dítě jí mateřské mléko nebo směs. U novorozenců je sací reflex velmi výrazný. Během sání se uklidňují a bezpečně usínají. Nezapomeňte držet drobky „sloupce“ tak, aby vzduch opouštěl žaludek.

Jak dát novorozence spát v postýlce

Pokud chcete učit dítě spát ve své posteli, pak stojí za to říci, že v tomto věku to nebude snadné. Pomůže vám bradavka, kyvadlo postele a mobilní zařízení. Dejte dítě do postele a lehce kývejte. Pokud se dítě bojí, dejte mu dudlík. Takové pokládání může trvat docela dlouho. Pamatujte, že dítě by mělo být plné a mělo by mít čistou plenu nebo plenu.

Někdy normální hladění pomůže postavit novorozence do postele. Najděte bod na čele mezi obočím a provádějte kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček. Všechny vaše doteky by měly být jemné. Takové hladění uklidňuje novorozence a on rychle usne.

Konečně

Naučili jste se, jak dát novorozence do postele. Pamatujte, že během dne by kolem dítěte měl být monotónní hluk. V noci vypněte světla, rádio a TV. Pokud musíte dítě nakrmit nebo vyměnit, použijte noční světlo a všechny konverzace provádějte šeptem. Měj sladké spaní pro své dítě!

Jak správně dát své dítě do spánku: 6 tipů

Spí spolu nebo spí v postýlce: co učit dítě

Tracy Hogg, nejlepší americký expert na kojenecké chování, ve své knize Co chce vaše dítě? věnuje velkou pozornost tématu spánku. Jak dát své dítě spát? Má společný sen právo na existenci? Jaké chyby dělají rodiče, když učí dítě usnout v postýlce? A může se dítě v prvních týdnech života dokonce naučit usnout samo?

Spí spolu nebo pláč v postýlce?

Každý má svůj vlastní názor na to, jak nejlépe umístit děti do postele a co dělat, pokud nechtějí usnout. Nedotknu se reprezentací předchozích desetiletí, omezím se na módní trendy v roce 2000, kdy byla tato kniha napsána. Nyní jsou mysli rodičů dva radikálně odlišné od druhé „školy“.

První zahrnuje přívržence sdíleného spánku bez ohledu na to, co se dá nazvat, ať už jde o „sen v rodičovské posteli“ nebo Searsovu metodu. (Dr. William Sears, pediatr z Kalifornie, propaguje myšlenku, že by kojencům mělo být umožněno spát v posteli rodičů, dokud nebudou požádáni, aby jim byla poskytnuta jejich vlastní postel.)

Základem této metody je myšlenka, že by si dítě mělo vyvinout pozitivní postoj ke spánku a jít do postele (tady jsem se dvěma rukama) a že nejsprávnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je mít ho na svých rukou, kojit a zdvihat, zatímco dítě nebude usnout (proti kterému silně protestuji). Sears, nejvlivnější propagandista této metody, je zmaten v rozhovoru publikovaném v časopise Child v roce 1998: „Jak může matka chtít dát své dítě do krabice s mřížemi a hodit ho do temné místnosti úplně sám?“.

Zastáncové společného spaní rodičů a dětí často odkazují na tradice jiných kultur: například na ostrovech Bali, kde jsou novorozenci udržováni pod kontrolou až do věku tří měsíců. (Ale nežijeme na Bali!) To vše slouží k „posílení připoutanosti“ ak vytvoření „pocitu bezpečí“, proto zastáncové tohoto pohledu považují za docela možné, aby maminka a táta obětovali svůj čas, osobní život a vlastní potřebu snu..

Druhým extrémem je metoda opožděné reakce, často označovaná jako „Ferberova“ jménem Dr. Richarda Ferbera, ředitele Centra pro studium poruch spánku u dětí v bostonské dětské nemocnici. Podle jeho teorie se získávají špatné návyky spojené se spánkem, což znamená, že si na to můžete zvyknout (s čím naprosto souhlasím). V souladu s tím doporučuje, aby rodiče dali dítě do postýlky, když je stále vzhůru, a naučil je, aby samy spali (s tím také souhlasím).

Pokud dítě místo usínání začne plakat, ve skutečnosti oslovuje rodiče s výzvou: „Pojď, dejte mě odsud!“ - Ferber radí nechat pláč bez dozoru delší dobu: první večer po dobu pěti minut, druhý o 10, pak o 15 atd. (a tady, Dr. Ferber a moje cesty se liší). Vysvětlení Dr. Ferbera je uvedeno v časopise Child: „Pokud si dítě chce hrát s nebezpečným předmětem, řekneme„ ne “a stanovíme hranice přípustného, ​​což může způsobit jeho protest. Totéž se stane, když mu vysvětlíme, že pravidla platí v noci. Je v jeho nejlepším zájmu dobře spát v noci. “.

Oba přístupy nefungují?

Možná jste se již připojili k jednomu nebo druhému táboru. Pokud některá z těchto dvou metod vyhovuje vám i vašemu dítěti, splní váš životní styl, neváhejte, pokračujte ve stejné žíle..

Faktem je, že lidé, kteří již oba tyto přístupy zažili, mě často nazývají. Obvykle se události vyvíjejí následovně. Jeden z rodičů nejprve upřednostňuje myšlenku sdílení snu s dítětem a přesvědčí svého partnera nebo partnera, že je to nejlepší. Nakonec v něm je opravdu něco romantického - jakýsi návrat „ke kořenům“. Ano, a noční krmení přestává být problémem.

Nadšený pár se rozhodne koupit dětskou postýlku vůbec. Uplyne však několik měsíců - někdy docela hodně - a idyla končí. Pokud se maminka a táta velmi bojí, aby se dali dítěti dolů, mohli by sami kvůli neustálým obavám ztratit spánek a někdo vyvinul bolestivou citlivost na sebemenší zvuky dítěte ve snu.

Dítě se může probudit často - každé dvě hodiny - a vyžaduje pozornost. A pokud je dost pro některé děti, aby je pohladily nebo držely pevně, aby znovu zaspaly, pak si ostatní pomyslí: je čas hrát. Pokud oba rodiče nebyli stoprocentně přesvědčeni o správnosti zvolené metody, u toho, kdo podlehnul přesvědčování druhé, vnitřní odpor začíná růst. To je místo, kde tento rodič chytne metodu „Ferberian“..

Pár se rozhodne, že je čas, aby si dítě dalo vlastní postel, a koupí postýlku. Z pohledu dítěte je to tah, zhroucení známého světa: „Tady jsou moje máma a táta, nechali mě s nimi několik měsíců spát, houpali se, chodili, nešetřili žádnou silou, aby mě udělali šťastnými, a najednou - široce! Byl jsem odmítnut, vystěhován do jiné místnosti, kde je vše cizí a děsivé! Nesrovnávám se s vězněm a nebojím se temnoty, protože moje kojenecká mysl takové pojmy nezná, ale mučí mě otázka: „Kam šli všichni? Kde jsou přirozená teplá těla, která byla vždy poblíž? “A já pláču - jinak se nemůžu zeptat:„ Kde jsi? “. A konečně se objeví. Jsem pohladěn, požádán, abych byl chytrý a spánek. Ale nikdo mě nenaučil, abych usnul sám. Jsem pořád dítě! “.

Podle mého názoru nejsou radikální metody vhodné pro všechny děti. Je zřejmé, že se nehodily k dětem, jejichž rodiče se ke mně obrátili o pomoc. Sám od začátku dávám přednost tomu, abych dodržoval to, co považuji za zlatý prostředek. Svou metodu nazývám „rozumným přístupem ke spánku“.

Jaký je rozumný přístup ke spánku??

Toto je střední cesta, která popírá jakékoli extrémy. Všimnete si, že můj přístup bere něco z obou popsaných principů, ale ne ze všech, protože podle mého názoru není myšlenka „nechat to plakat a usnout“ slučitelná s úctou k dítěti a společný sen nutí rodiče obětovat své zájmy. Můj princip bere v úvahu zájmy rodiny jako celku, potřeby všech jejích členů.

Na jedné straně musíte naučit dítě usnout samo - ve své postýlce by se měl cítit pohodlně a bezpečně. Na druhou stranu potřebuje také naši přítomnost, aby se po stresu uklidnila. Nemůžete začít řešit první problém, dokud nebude vyřešen druhý. Zároveň rodiče potřebují dobrý čas a čas, který mohou věnovat sobě i sobě navzájem; jejich život by se neměl otáčet kolem dítěte nepřetržitě, ale stále musí dát dítěti určitý čas, sílu a pozornost.

Tyto cíle se vzájemně nevylučují. To umožňuje inteligentní spánek.

Jděte tam, kam chcete přijít. Pokud vás přitahuje myšlenka sdílení spánku, prostudujte ji komplexně. Takto chcete strávit každou noc po dobu tří měsíců? Šest měsíců? Delší? Pamatujte: všechno, co děláte, učí vaše dítě. Takže, pokud mu pomůžete zaspávat, držet ho za hruď nebo ho houpat po dobu 40 minut, ve skutečnosti mu řeknete: „Takže byste měli usnout.“ Při rozhodování o této trase byste měli být připraveni ji sledovat dlouhou dobu..

Nezávislost neznamená ignorování. Když řeknu matce nebo otci novorozeného dítěte: „Musíme jí pomoci, aby se stala nezávislou,“ podívají se na mě v úžasu: „Nezávislá? Ale Tracy, je jí jen pár hodin! “ "Kdy myslíš, že musíš začít?" ptám se.

Nikdo nemůže odpovědět na tuto otázku, dokonce ani vědci, protože nevíme, kdy přesně dítě začíná pochopit svět v plném smyslu slova. "Tak začni hned!" Žádám. Ale zvyknout si na nezávislost neznamená zastavit pláč sám. To znamená uspokojení potřeb dítěte, včetně toho, že ji vezme do náručí, když pláče - protože se vám snaží něco říct. Jakmile jsou však její potřeby uspokojeny, musí být propuštěna.

Sledujte bez rušení. Kdykoli dítě usne, prochází sledem určitých fází. Rodiče by měli tuto sekvenci dobře znát, aby ji nezlomili. Neměli bychom zasahovat do přirozených procesů života dítěte, ale sledovat je, dávat dítěti příležitost usnout.

Netvořte závislost dítěte na „berlích“. „Berle“ Nazývám jakoukoli položku nebo jakoukoli akci, ztrácí, které dítě zažívá stres. Není nutné doufat, že se dítě naučí usnout, pokud mu bude naznačeno, že jsou jeho služby vždy v rukou otcovy ruky, půlhodinové nemoci z pohybu nebo maminky v ústech. Pokud donekonečna nosíme dítě v náručí, klidu a kolébce, abychom usnuli, vytvořili jsme její závislost na „berli“, čímž jsme jí zbavili možnosti rozvíjet sebeovládání a naučit se spát bez vnější pomoci..

Rozvíjejte rituály odjezdu pro denní i noční spánek. Položení dítěte ke spánku během dne a večera by mělo být vždy rutinou. Nikdy mě nebaví stresovat: děti jsou neuvěřitelní tradicionalisté. Raději vědí, co se bude dít dál. Studie ukázaly, že i velmi malé děti, zvyklé očekávat určité pobídky, jsou schopny je předvídat.

Naučte se, jak vaše dítě spí. Všechny „recepty“ na to, jak dát dítě do postele, mají společnou nevýhodu: univerzální prostředky neexistují. Jeden se hodí jeden, druhý druhý. Ano, nabízím rodičům mnoho doporučení obecné povahy, ale vždy vám radím pečlivě se podívat na své dítě, jediné a jediné.

Nejlepší je vést dětský spánek. Ráno si zapište, když se probudil, a přidejte poznámky o každodenním spánku. Mark, když byl položen večer a kdy se probudil v noci. Udržujte deník po dobu čtyř dnů. To je dost pro pochopení toho, jak je „spánek“ vašeho dítěte strukturován, i když se zdá, že v něm není žádný systém.

Například, Marcy byla přesvědčena, že její osmiměsíční Dylanův denní spánek byl úplně náhodný: „Nikdy neusnul zároveň, Tracy.“ Ale po čtyřech dnech vedení protokolu pozorování si všimla: ačkoli se čas trochu mění, Dylan vždy usne krátce mezi 9 a 10 ráno, spí dalších 40 minut v intervalu od 12:30 do 14:00, a pět večer je vždy velmi náladový a naštvaný a vypnutý asi na 20 minut. Tato znalost pomohla Marcy naplánovat jeho den a, stejně jako důležité, pochopit chování a náladu svého dítěte. S ohledem na přirozené biorytmy Dylana zefektivnila jeho každodenní život a poskytla mu příležitost k úplnému odpočinku. Když začal jednat, lépe pochopila, o co jde, zda chce spát, a reagovala rychleji.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti