Hlavní Analýzy

Funkce péče o novorozeného chlapce

Jak se starat o novorozeného chlapce do roku je téměř stejné jako u dívek, ale s malými výhradami. „Designové rozdíly“ mužského dítěte vyžadují zvláštní péči, musí být znány a zohledněny.

Kojenecká péče: Obecná pravidla

Péče o novorozeného chlapce v nemocnici spočívá v každodenním ošetřování pupeční rány, mytí a mytí. Po propuštění padají všechny tyto „moudrost“ na ramena rodičů, plus plavání, chůze a mnoho dalších starostí.

Pupeční rána

Ošetření pupeční rány se provádí 1-2krát denně: ráno a večer po koupání. Na ránu naneste 2-3 kapky peroxidu vodíku (2-3%), nechte zaschlé krusty namočit a opatrně je odstraňte vatovým tamponem. Pomocí jiné hůlky ošetřte ránu brilantně zelenou barvou (1%). Pokud si všimnete zarudnutí nebo propuštění z rány, poraďte se se svým lékařem. U většiny dětí se pupeční rána zahojí za jeden a půl až dva týdny.

Uši dítěte jsou z vnějšku otírány vatovým tamponem namočeným v teplé vařené vodě. Aurikuly je třeba pečlivě a pečlivě čistit: používejte speciální bavlněné pupeny s omezovačem, který vám nedovolí příliš hluboko. Nezkoušejte si ušní vosk sami běžnými hůlkami nebo jinými improvizovanými prostředky: v nejlepším případě ho zasunete a v nejhorším případě poškodíte ušní bubínek.

Oči

Ráno a večer se oči dítěte umývají vatovými tampóny namočenými v teplé vařené vodě. Hlavní pravidla: otřete z vnějšího rohu do nosu a pro každé oko použijte tampon. Pokud jsou oči vašeho dítěte zdravé, nedochází k hnisavému výboji, pak je k dispozici dostatek vody pro péči. Pokud dojde k výtoku, obraťte se na svého pediatra, který určí příčinu a předepíše antiseptika pro mytí a v případě potřeby kapky nebo masti s antibiotiky.

Hřebíky

Dlouhodobé děti se již rodí se zarostlými hřebíky. Doma si nehty stříháte 1-2krát týdně; je nutné, aby dítě nebylo zraněno. Budete potřebovat speciální dětské nůžky se zaoblenými konci nebo pinzetou. Řezejte nehty na rukou v půlkruhu, na nohou - rovné. Děti obvykle nemají rádi tento postup, provádět to, když dítě spí.

Nos novorozených dětí se čistí bavlněnou bičínou, každá nosní dírka je vlastní. Mokrý bičík ve slaném nálevu, pokud existují sušené krusty - ve sterilním dětském oleji. Pediatrové doporučují čištění nosu pouze v případě, že se vyskytují hleny. Pokud tomu tak není, nemusíte narušovat jemné sliznice.

Koupání

Několik jednoduchých pravidel:

 • je-li dítě zdravé, koupejte ho denně;
 • nejlepší čas na koupání je večer, před posledním krmením a spánkem;
 • koupelna by měla být teplá - 22-23 stupňů, voda - 35-37 stupňů; později můžete vodu postupně ochladit. Sledujte reakci dítěte a on vám „řekne“, jak je pohodlnější;
 • v prvním měsíci by koupání nemělo trvat déle než 5-10 minut;
 • je nutné, aby vše, co potřebujete, bylo na dosah ruky: mýdlo, kbelík, ručník - nevyjde ani pár kroků;
 • před koupáním a po umytí dětské koupele mýdlem;
 • na dně vany položte měkkou plenku;
 • drží drobky na jedné straně a druhou umývá všechny záhyby kůže;
 • používejte mýdlo a šampony k koupání ne více než jednou týdně, v jiné dny - jen vodu.

Pediatrové nemají shodu ohledně koupání s nezhojenou pupeční ranou: někteří říkají, že se nemůžete koupat, jiní říkají, že můžete, ale pouze ve vroucí vodě.

Intimní hygiena

Nepochybujte: naučíte se vědu o péči o dítě velmi rychle, základní pravidla vás naučí sestry před propuštěním nebo doma. Pokud je novorozené dítě chlapec, porodnice vám vysvětlí, jak jej správně umýt a jak pečovat o genitálie..

Mytí

Mytí chlapců teplou tekoucí vodou, po každém pohybu střeva - mýdlem, zbytek času (každé 2-3 hodiny při výměně plenek) - jen vodou. Někteří pediatrové se domnívají, že je nutné chlapce umýt zepředu dozadu, jiní - na rozdíl od dívek na směru nezáleží. Hlavní věcí je, aby si dítě nenarazilo břicho na břicho před uzdravením pupeční rány. Při mytí jemně a důkladně opláchněte penis a šourek, nezdržujte předkožku. Po zákroku navlhčete dítě a nechte jeho kůži dýchat asi 5 minut bez plen a plen. Ošetřit záhyby hýždí, perineum se speciálními prostředky pro vyrážky plenky.

Jak se starat o genitálie novorozeného chlapce

Téměř všichni novorození chlapci mají zúžení předkožky, ve kterém je nemožné otevřít glans penis - fyziologickou fimózu. Pokud neexistují žádné další rušivé příznaky, je to normální; u většiny chlapců se předkožka snadno posune na 3 roky. Je naprosto nemožné pokusit se během koupání nebo praní vytlačit předkožku a otevřít penis glans. To je plné zranění a poškození a jsou to zánětlivé procesy nebo jizvy v místě prasklin. Ještě horší je, pokud dojde k parafimóze, když se posunutá předkožka nemůže vrátit, a napíná penis pevným kroužkem.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat vnější genitálie.

 • poruchy močení;
 • otok a zarudnutí předkožky;
 • hnisavý výtok;
 • dítě často sáhne po genitáliích rukama, zlobí nebo pláče - takže ukazuje, že ho něco trápí.

V těchto případech musíte navštívit lékaře.

Stanovisko Dr. Komarovského

Když mluvíme o péči o novorozeného chlapce, Komarovsky odkazuje na mezinárodní zkušenosti: fyziologická fimóza před pubertou (tj. V průměru až 15 let) není patologií, ale variantou normy, a není nutné zasahovat do procesu oddalování předkožky. Všechno se stane samo o sobě; výjimky - vzácné, izolované případy.

Pokud není problém s močením, potom se péče o genitálie stará pouze o externí mytí teplou vodou a mýdlem, aniž by se cokoli dotklo nebo oddálilo.

Procházky

Věřte svým pocitům: je-li ulice teplá, ale ne horká, může být dítě vyjmuto do vzduchu týden po narození a po dvou - vydejte se na krátkou (15-20 minutovou) procházku. Postupně budete chodit s dítětem déle a častěji - 2-3krát denně. Pokud je nepříznivé počasí, vydejte se na balkon nebo přímo do místnosti: oblékněte dítě tepleji a otevřete okno.

Shrnout

Péče o dítě je odpovědnou každodenní prací. Věřte si, nebojte se, že nevíte jak. Učit se! Jak pečovat o genitálie novorozeného chlapce, je delikátní, nesnaží se napnout a přemístit cokoli dopředu. Pokud vám nic nebrání, nechte svého mladého pána osaměle, nezasahujte do přírodních procesů.

Jak umýt chlapce v nemocnici

Jak umýt novorozeného chlapce v nemocnici

obecná informace

Chcete-li správně umýt své dítě, musíte znát jednoduchá pravidla. Je také důležité si uvědomit, že urogenitální systém chlapce se liší od systému dívky, proto existují rozdíly v jejich praní. Je třeba dodržovat následující doporučení:

 • dítě by nemělo být ve špinavých nebo mokrých plenkách po dlouhou dobu. Stolice obsahuje mnoho bakterií, které nejen způsobují podráždění, ale mohou také vést k tvorbě infekce;
 • poté, co dítě šlo na toaletu velkým způsobem, musí být okamžitě umyté. Odborníci nedoporučují za tímto účelem používat mokré ubrousky. Chemikálie, s nimiž jsou zpracovávány, nejsou vhodné pro citlivou pokožku dítěte a mohou vyvolat alergickou reakci;
 • postup se nejlépe provádí pod tekoucí vodou;
 • Pokud jsou fekální kousky přilepeny na kůži novorozence, nemusíte se je pokoušet oškrábat nehty, můžete kůži poškodit. Pro tento účel je lepší použít navlhčený vatový tampon;
 • Po omytí by měla kůže dobře uschnout. Chcete-li otřít, je nutné používat přírodní tkaniny, nemůžete třít kůži, je nutné ji namočit;
 • zkuste použít pudr nebo krém pod plenku vždy, bez čekání na okamžik, kdy dojde k podráždění;
 • Pokud se v oblasti genitálií objeví výrazné zarudnutí, okamžitě se poraďte s odborníkem.

Matky zpravidla čelí otázce, jak často potřebují provádět hygienické postupy. Proto se doporučuje umýt dítě po každém pohybu střeva nebo po výměně plenky, kterou je třeba měnit každé 3-4 hodiny.

První umytí bude nutné provést v nemocnici, proto je důležité se s tímto problémem seznámit před porodem. Nyní, v porodnicích, sestry učí mladé matky, jak umýt své dítě.

Doma je důležité vědět, kdy je třeba vyhledat pomoc lékaře. Měli byste tedy navštívit odborníka v následujících situacích:

 • je zaznamenán otok šourku nebo výrazné zarudnutí;
 • došlo ke zranění;
 • edém penisu;
 • dítě chodí na záchod méně nebo častěji, než je nutné.

Pokud dojde k těmto potížím, měli byste okamžitě navštívit pediatra, abyste zjistili příčinu problému a zahájili léčbu.

Mytí dítěte pod tekoucí vodou

Hygiena v dřezu

Protože se pro hygienické postupy doporučuje používat tekoucí vodu, je nejlepší to udělat v dřezu. Chcete-li řádně provést postup mytí novorozeného chlapce, musíte vědět, jak pečovat o genitálie a dodržovat následující pravidla:

 • otevřít a nastavit vodu před procedurou;
 • vzít dítě do náručí a položit ho zády;
 • pro mytí by měla voda vylévat na záda;
 • je důležité důkladně opláchnout všechny záhyby ve třísle;
 • odstranit z pokožky všechny produkty defekace;
 • genitálie by se měly umýt rukou a mýdlem jemnými pohyby;
 • osušte dítě ručníkem.

Je také důležité si uvědomit, že perineum a hýždě jsou nejprve umyté, a teprve potom genitálie. Odborníci nedoporučují odkládat předkožku v raném věku, omezujíc se na mytí vnější části penisu.

Kromě mytí je třeba dítě denně koupat. Musíte to udělat bez mýdla. Byly povoleny bylinky jako strunná a heřmánek. Mýdlo by se mělo používat jednou týdně. Rovněž se nedoporučuje používat pěny do koupele a hygienické výrobky pro dospělé.

Každá matka by měla vědět, jak si umýt dítě a jak. Nedodržování hygienických pravidel novorozence je spojeno se závažnými důsledky, od běžného podráždění až po infekční onemocnění..

Máte-li stížnosti nebo problémy s pokožkou, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem.

Jak správně pečovat a umývat novorozeného chlapce?

Štítky: Komarovsky, Newborn
Novorozené dítě potřebuje zvláštní péči ihned po propuštění z nemocnice. A to se netýká jen koupání, praní atd. Je velmi důležité naučit se, jak správně umýt dítě, zejména pokud je novorozenec chlapec. Koneckonců, u dívek je všechno nějak mimořádně jednoduché, ale u chlapců je struktura genitálií úplně jiná a vyžadují zvláštní péči. Ale jak umýt novorozeného chlapce?

Fyziologická struktura dítěte

Genitálie novorozenců a kojenců se výrazně liší od dospělých. Předkožka penisu je připojena k hlavě a spolehlivě ji chrání před mechanickým poškozením a kontaminací. Toto je tzv. Fyziologická fimóza. Smegma vylučovaná speciálními žlázami má antimikrobiální vlastnosti, které zabraňují pronikání infekce do urogenitálního kanálu.

Genitální orgán novorozenců a kojenců se výrazně liší od dospělého „analogu“

Od narození do věku 3 let se obvykle pozoruje přilnutí předkožky a hlavy až do samotného otevření močové trubice. Ve věku pěti let je hlava už napůl nahá. Plné uvolnění hlavy je možné pouze za 8–10 let.

Péče po obřízce

Obřezaný chlapec potřebuje důkladnější hygienickou péči. Nedostatek předkožky, jejímž úkolem je chránit hlavu před fekálními částicemi a moči, je dobrým důvodem, proč se neomezovat pouze na mokré ubrousky a jediné mytí. Je vhodné umýt takové dítě po každém výletu na záchod.

V posledních letech světová medicína změnila svůj pohled na obřízku. Nejde o náboženské manipulace. Lékaři si mysleli, že obřízka byla pro vaše zdraví dobrá. Nyní WHO oficiálně prohlašuje, že nebyly prokázány všechny dříve oceněné pozitivní aspekty této operace. Dnes je obřízka jako lékařský postup považována za zbytečnou.

Zásada nezasahování

Příroda zajišťuje přirozenou ochranu nejjemnějších míst dítěte. Proto bude nejpřesnější hygiena intimních míst chlapce dodržovat následující zásadu: nedotýkejte se nic! To znamená, že čím méně zasáhnete, tím silnější bude jeho mužské zdraví..

Jak batole stárne, předkožka se postupně odděluje od okraje hlavy a stává se pohyblivější. Nepodléhejte pokušení odtrhnout pokožku, abyste ji mohli omýt mýdlem, které se zatím nedotýká. Přinutit předkožku v tak jemném věku je plné vážných problémů.

Dr. Komarovsky: „V moderní lékařské praxi, ve všech pediatrických sdruženích a komunitách bez výjimky, byla tato manipulace již dlouho považována za zbytečnou, nesprávnou a traumatickou. Často však existují lékaři, pravděpodobně respektovaní a zkušení, ale zároveň konzervativní, kteří stále doporučují některým matkám, aby mechanicky stahovaly a tlačily předkožku svých malých synů, údajně „pro účely školení“. Bohužel, je to takový výcvik, který někdy končí těžkým traumatem. “.

Nejzávažnější komplikací způsobenou nesprávným zásahem je parafimóza. Toto je stav, kdy předkožka sklouzne z penisu žaluďů a pevně jej stlačí na základně. Není vždy možné vrátit kůži na své místo sama. Hlava rychle bobtná a pokud není dítěti poskytnuta včasná pomoc, může dojít k nekróze glans penis. Bohužel nekróza často vede k částečné nebo úplné amputaci vitálního orgánu.

Nejzávažnější komplikací způsobenou nesprávným zásahem je parafimóza.

Péče o genitálie: Dr. Komarovsky

Dospívání

Ale svědomí rodiče vychovali svého chlapce a včas navštívili lékaře a dodržovali všechna hygienická pravidla. Dítě rostlo. Jeho hlas zdrsnil. Na tváři se objevil akné, objevil se knír a vousy. Chlapec se chystá stát se mužem, a teď musí hodně vysvětlit. V minulosti se společnost „Znalosti“ aktivně zapojovala do těchto vzdělávacích aktivit. Já sám jsem opakovaně přednášel na moskevských školách. Zpravidla se jednalo o důvěrné rozhovory, které se nejprve konaly odděleně pro dívky a pro chlapce a poté pro obě společně..

Již v těchto dnech byla diskuse živá a vyžadovala seriózní erudici lektora. Žijeme v době tzv. Sexuální revoluce. Dnešní mladí lidé mají mnohem lepší znalosti o genderových vztazích než ti první. Protože však neexistuje vzdělávací práce, zájmy mládeže se omezují na mechanickou asimilaci sexuálních dovedností, která je mimochodem aktivně podporována televizí a tiskem. Prostředí agresivně vyžaduje adolescenty, aby získali sexuální zážitek. Jak jinak! Mnozí už měli všechno „toto“ a ten, kdo neměl, mluvící jazykem mládeže, přísavku. Nemožné. Je to nemyslitelné. Proto současná mládež začíná zpravidla ze sportovního zájmu a je vytvářena mnohem dříve než dospělý pohled na sexuální vztahy.

Nejsem si jistý, zda vy, milí rodiče vyrůstajících dětí, máte příležitost změnit svůj stabilní názor na sex jako přirozený a nezbytný odchod těla. Podle většiny dospívajících je to stejně důležité pro zdraví jako například močení. I když se jim pokusíte vysvětlit, jak moc ztrácí, popírají se emoce spojené s platonickým obdobím vývoje pocitů, s očekáváním intimity a že toto konkrétní období vztahů, toto „ptačí čas“, se nikdy nezapomene a naše paměť si ho udržuje, jako neocenitelný dárek bohužel s největší pravděpodobností neuspějete.

Vrstevníci vašeho dítěte rychle a sebevědomě zničí veškeré vaše úsilí a dítě zůstane nepřesvědčené. Nicméně, mluvit o tom, pokusit se vytvořit zdravý postoj k sexuálním záležitostem u vašeho dítěte je nutné. Zároveň je však třeba udělat vše pro to, abychom ji chránili před možnými riziky, jako jsou například pohlavně přenosná onemocnění. A proto je na rodičích, aby ho poučili o dodržování určitých bezpečnostních pravidel a uvedli ho do takzvaného gentlemanského souboru, který by měl mít chlapec s sebou vždy. Zpravidla o tom musí být chlapec informován, když mu je 14–15 let, a v některých případech dříve.

Jak umýt chlapce v prvním roce života

Jak tedy sledovat hygienu chlapce, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte? Hlavním hygienickým postupem pro kojence je praní. Navzdory jednoduchosti procesu mnoho nezkušených rodičů často neví, jak to udělat správně..

Základním hygienickým postupem pro kojence je praní

Jaké doplňky jsou nezbytné pro hygienu dítěte??

 • dětské ubrousky;
 • papírové ručníky;
 • dětský olej (nebo jakýkoli rostlinný olej);
 • plenky (textil nebo jednorázové);
 • bavlněná vlna nebo gáza;
 • plenky (jednorázové nebo přírodní tkaniny)
 • malá nádoba s vodou při pokojové teplotě (šálek, mísa)

Kojenci je třeba umýt ihned po každém pohybu střev, protože enzymy a bakterie obsažené ve stolici mohou vyvolat podráždění jemné kůže perineum i genitálií a způsobit zánět.

Jak umýt novorozence v nemocnici?

V mateřské nemocnici sestry dělají toaletu novorozence dvakrát denně. Mezi těmito postupy matka přebírá odpovědnost za čistotu dítěte.

Můžete umýt své dítě pod kohoutkem v dřezu, nebo můžete očistit kůži výkalů přímo na přebalovacím stole

Můžete umýt dítě pod kohoutkem v dřezu, nebo můžete očistit kůži výkalů přímo na přebalovacím stole. Umyjte si prdel tekoucí vodou, samozřejmě, lépe, ale bohužel v našich porodnicích pro to nejsou vždy všechny podmínky. Kromě toho se může mladá matka cítit nejistě a bát se dělat něco špatného. Můžete získat zkušenosti v pohodlném domácím prostředí, ale prozatím se podíváme, jak se můžete postarat o čistotu dítěte přímo v pokoji..

Postupujte podle tohoto sledu akcí:

 1. Jakmile si všimnete, že dítě je pooping, vložte jej zpět na plenu.
 2. Odepněte plenu a jednou rukou zvedněte dítě za nohy a vytáhněte použitou plenku z dětské kořisti..
 3. Otřete chlapecký rozkrok a genitálie z trusu ve směru od pubis k kostrči vlhkým hadříkem nebo kouskem gázy navlhčené vodou.
 4. Pokud jste dítě omyli vodou, zbylou vodu jemně poklepejte papírovou utěrkou. Zvláštní pozornost věnujte záhybům..
 5. Pokud částice sušené stolice zůstanou, otřete kontaminované oblasti bavlnou nebo gázou namočenou v dětském oleji.
 6. V případě potřeby naneste dětský krém nebo prášek, nasaďte si plenky.

Opakujeme: pokusit se odtáhnout předkožku a odhalit hlavu na penisu novorozence, aby se „v pořádku neobnovil“ není v žádném případě.

V záhybech dítěte v prvních dnech lze pozorovat zbytky původního mazání. Neotírejte to tvrdě - postupně se vymývá díky každodenním hygienickým postupům. Kromě toho je toto mazivo nejlepším dětským krémem a chrání citlivou pokožku novorozence v novém prostředí pro něj. Nebojte se, že se mazivo stane živnou půdou pro bakterie. Pokud pravidelně sledujete čistotu nabídek, vše bude v pořádku.

Jak umýt dítě pod schématem krok za krokem

Nejvhodnější je umýt vaše dítě kohoutkem tekoucí vodou. Chcete-li to provést, musíte:

 1. Vyjměte plenu.
 2. Položte dítě na předloktí jedné ruky tak, aby na něm dítě leželo na hrudi a vaše ohnutá paže ho zakrývala v podpaží.
 3. Pro přístup k dřezu s dítětem otevřete kohoutek volnou rukou a upravte teplotu vody: měla by být při pokojové teplotě nebo o něco vyšší.
 4. Nahraďte zadek dítěte proudem vody a volnou rukou omyjte chlapce rozkrok a genitálie.
 5. Blot vodu s ručníkem ve všech záhybech.
 6. Pokud zůstanou částice sušeného trusu, setřete je bavlněným tamponem namočeným v rostlinném oleji.

Je lepší umýt dítě čistou vodou, mýdlo použít pouze v případě silného znečištění

Kojenci v prvních měsících života nepotřebují detergenty. Mýdla a gely mohou naopak způsobit vysušení kůže, podráždění a alergické reakce. Je lepší umýt dítě čistou vodou, mýdlo použít pouze v případě silného znečištění.

Video: jak umýt dítě pohodlně pod tekoucí vodou

Potřeba hygieny novorozence

Novorozenci potřebují zvláštní hygienu. Jejich kůže je velmi tenká a jemná, takže dlouhodobé vystavení znečištění často způsobuje podráždění a zánět. Vzhledem k tomu, že novorozené děti neběží po ulicích, na jejich kůži prakticky neexistuje žádné znečištění, s výjimkou odpadních produktů a mléka, proto děti nepotřebují žínky a houby.
Vše, co musíte mít, musíte umýt novorozence:

 • teplá voda;
 • dětské mýdlo;
 • dětský ručník;
 • dětský krém.

Je velmi důležité věnovat pozornost nejen očividně špinavým oblastem pod plenkou, ale také oblastem na krku. Záhyby mezi bradou a krkem velmi často hromadí mléko, které dítě prasklo nebo dalo. Vzhledem k hojnosti záhybů na těle dítěte se tyto nečistoty snadno schovávají před očima matek.

Důležité! Pokud záhyby neoplachujete, bakterie se v nich velmi rychle vyvíjejí, což způsobuje nepříjemný zápach, zarudnutí a bolest.

Dítě musí mít svůj vlastní ručník, který nikdo nebude používat, kromě něj. Je lepší, když to bude velké s kapucí. Vydrží déle a je pro ně snazší si dítě po koupeli otřít. Pro umytí dítěte je lepší mít samostatný malý ručník, který se dobře vstřebává a je měkký na dotek..

Větrání

Plenky na jedno použití jsou skvělým vynálezem, který usnadňuje život milionům maminek a tatínků každý den. Teď je těžké si představit, jak to udělat bez této užitečné věci. Bohužel, často za pohodlí musíte platit příliš vysokou cenu.

Reprodukční orgány chlapců jsou uspořádány tak, aby gonády byly vyvedeny z těla, aby se udržela optimální teplota. A pokud je malý chlapec v plenkách nepřetržitě, varlata se neustále přehřívají, což může v budoucnu negativně ovlivnit jeho reprodukční zdraví. Kromě toho je přirozené větrání a vysoká vlhkost ideálním prostředím pro patogenní flóru. U chlapců, kteří nosí plenky po dlouhou dobu bez přestávky, je větší pravděpodobnost, že budou trpět chorobami, jako je kandidóza a balanopostitida..

Plienku odstraňte častěji, aby se dítě cítilo uvolněnější a dýchalo jemnou pokožkou.

Proto často odstraňujte plenu a dejte dítěti volnější pocit a jemnou pokožku dýchejte.

Co dělat s předkožkou?


Rodiče malých synů se nejčastěji ptají: Je možné při praní posunout předkožku? Hlavní chybou mnoha matek je pokus opláchnout předkožku pod silným tlakem vody nebo ji přesunout k důkladnějšímu praní.
Urologové jsou proti takové silné lásce k čistotě. Koneckonců, tímto způsobem můžete zranit předkožku penisu, mohou se tvořit malé rány, které následně zanechávají jizvy a adheze.

Pouze párkrát týdně je povoleno důkladnější promytí, aby se zabránilo zánětu. Chcete-li to provést, opatrně zatlačte předkožku, aniž byste stiskli, odstraňte bílé drobky sterilním tamponem, který byl předtím navlhčen tekutým parafinem.

Dávejte pozor, abyste nenechali bavlněná vlákna na hlavě. Někteří dětští lékaři doporučují používat heřmánkový vývar místo tekutého parafinu. Existují však také lékaři, kteří jsou o takových radikálních postupech negativní..

Obřízka je pro mnoho lékařů velmi kontroverzní. Tento postup se provádí spíše z náboženských nebo etnických důvodů, ale neovlivňuje zdraví chlapce. Toto není způsob, jak chránit vaše dítě před různými nemocemi..

Koneckonců, příroda byla koncipována tak, že genitální orgán byl chráněn předkožkou, a proto pokud neexistují žádné lékařské indikace, nestojí za to zasahovat do tvorby matky přírody.

Možné problémy

Pokud se houbové patogeny, stejně jako některé bakterie, dostanou dovnitř, může dojít k zarudnutí a otoku předkožky, výtok se stane nažloutlým nebo hnisavým. Tento stav může být známkou pošta nebo balanopostitidy. V takovém případě by se dítě mělo umýt slabým roztokem manganistanu draselného, ​​pomocí stříkačky bez jehly, zanícenou předkožku lze namazat mastí s antibiotiky, například „Levomekol“.

Pokud pro malého syna bylo bolestivé psát, ale na penisu nejsou žádné známky zánětu, měli byste kontaktovat nefrologa nebo urologa, který předepíše léčbu cystitidy. Stejní lékaři by měli jít s dítětem, má-li kromě bolestivého močení i vypouštění bílé nebo krvavé povahy, jsou v moči patrné krevní nečistoty. To může být známkou uretritidy. U těchto nemocí má hygiena intimní zóny vlastní nuance, o nichž lékař na recepci řekne, vzhledem k povaze patologie u tohoto konkrétního dítěte.

Pokud má dítě nějakou dobu po koupeli silné pálení a bolest v předkožce, může to být příznak chemického popálení, přičemž mýdlo zůstává pod předkožkou. Okamžitě opláchněte genitální oblast teplou vodou..

O mytí a mytí

Mnoho matek si myslí, že není nic jednoduššího - sundala špinavou plenu, umyla chlapce teplou mýdlovou vodou a to je vše, ale to rozhodně není. Pokud chcete, aby byl váš syn dobře udržovaný a zdravý, musíte se naučit, jak ho po každé výměně plenky správně umýt.


Především stojí za zapamatování si čistoty vašich vlastních rukou..
Při mytí nehraje směr roli, jak někteří pediatrové věří, ale existuje i jiný názor - dítě nemusí být drženo v kořisti pod proudem vody, protože škodlivé mikroorganismy a mikroby z konečníku se mohou dostat na penis.
Je také třeba si uvědomit, že při mytí dětí před šesti měsíci byste neměli absolutně zneužívat mýdlo. Nadměrná láska k mýdlu a všem druhům vonných prostředků způsobuje všechny druhy podráždění a zarudnutí.

Používání převařené vody při mytí dítěte je příliš velké. Bylo by mnohem správnější používat tekoucí teplou vodu.

Po koupání dítě neutírejte. Jednoduše osušte své genitálie měkkým ručníkem. Přebytečnou vlhkost lze posypat malým množstvím dětského prášku.

Když dítě vyroste, naučí se chodit po hrnci sám a je nutné ho umýt tak často, zejména v zimě. Jednou stačí - před spaním.

V horkých létech by měl být tento postup častější - 3 až 3krát denně.

Můžete použít vatové tampony nebo disky předem namočené v teplé mýdlové vodě nebo dětské mokré ubrousky pro hypoalergenní hygienu, abyste si po defekaci nebo močení otřeli genitálie.

Nezapomeňte používat a hydratační oleje a krémy pro děti, pouze s mírou.

Když má váš syn asi tři roky, musíte ho začít učit, aby se umýval, a tím vštípil lásku k čistotě a pohodlí.

Četnost postupů

Všechny matky se obávají otázky, jak často mytí malého syna umývají, a zda pokaždé použijí dětské mýdlo. Evgeny Komarovsky tvrdí, že při každém mytí není potřeba mýdlové vody, stačí umýt dítě mýdlovou vodou jednou denně, během skvělé večerní koupele. Během dne dítě podle potřeby omyjte čistou vodou. Tato potřeba vyvstává po každém pohybu střeva, pokud dítě stále nosí plenky a každé 3-4 hodiny při výměně mokrých a naplněných plenek.

Dítě, které chodí na nočním nebo toaletním mísu, nemusí penis umývat celý den. Dostatek večerního koupání s externím penisem mytím mýdlovou vodou.

Jak umýt chlapce

Když se v rodině narodí první syn, matky se ptají: jak správně pečovat o intimní oblast dítěte, aby se předešlo problémům v budoucnosti?

Správná intimní hygiena chlapců (zejména pokud je dítě do jednoho roku) by měla být založena na zásadě nezasahování. To znamená, že čím jemněji probíhá praní, tím silnější bude mužské zdraví vašeho syna.

Hygiena chlapce: princip izolace

Především stojí za to říct, jak jsou uspořádány pohlavní orgány chlapce. Zvláštností je, že je téměř úplně izolován od vnějšího světa - předkožka těsně přiléhá k hlavě penisu. To zabraňuje bakteriím proniknout dovnitř a poškodit tak zdraví dítěte. Pod předkožkou se tvoří speciální mazivo (smegma) - má silný antibakteriální účinek a zabíjí ty bakterie, které přesto předkožkou pronikly. Předkožka u kojenců je pružnější než u mužů - hlava penisu u dítěte nemůže být vystavena jako u dospělých. Ale v průběhu doby, kdy dítě roste, se předkožka začíná oddělit od vnějšího okraje hlavy a stává se pohyblivější.

V tuto chvíli mnoho matek nebo jiných příbuzných udělalo velkou chybu. Při mytí dítěte vytáhli předkožku a snažili se ji umýt mýdlem uvnitř.

Jak umýt chlapce

Doporučení pediatrů z celého světa jsou následující: od narození do začátku puberty by měl být intimní hygienický postup chlapce omezen na každodenní vnější mytí dětským mýdlem. Nic jiného dělat! Nesnažte se „proniknout“ pod předkožku!

Za prvé, takové pokusy mohou být nebezpečné, můžete zranit penis dítěte. Za druhé, je to zbytečné: pokožka pevně přilne k hlavě a chrání penis před kontaminací. A nezapomeňte na smegmu - pokud ji umyjete, opustíte intimní oblast dítěte bez antibakteriální ochrany! Proto si znovu připomínáme: pro správnou hygienu chlapce se nemusí nic ohýbat, krútit a tahat a poté mýdlo, třít a opláchnout. Obecně se nedotýkejte penisu dítěte znovu.

Pokud během dne dítě strká do plenky nebo do hrnce, musíte utřít intimní oblast mokrými ubrousky nebo dítě umýt pod proudem teplé vody. Večer by se genitálie měly umýt venku vodou a dětským mýdlem, důkladně opláchnout a nedělat nic jiného. I když dítě musí projít testem na moč, nejsou vyžadovány žádné speciální mycí metody: pouze vnější oplachování.

Pokud je pod předkožkou „znečištění“

Od asi 1 měsíce do 3 let se předkožka postupně odlupuje z hlavy a stává se mobilnější.

Dítě má fimózu: co dělat

Někdy během rutinního vyšetření může pediatr nebo chirurg říct mamince, že její chlapec má fimózu. Co je a je třeba si dělat starosti? Phimosis je, když je hlava penisu sotva exponovaná nebo vůbec exponovaná. V prvním měsíci života mají všichni novorození chlapci fimózu. Pouze ve 4 ze 100 chlapců se hlava otevírá ve druhém měsíci života. Blíže k roku, dětští lékaři řeknou její matce, že hlava penisu jejího dítěte se neotevře a je žádáno, aby se nebála, s tím není nic špatného. Po třech letech někteří pediatrové (a častěji chirurgové) ze „staré školy“ řeknou své matce, že potřebují předkožku vytáhnout - říkají, že musí být „vyškoleni“.

Moderní pediatrové považují taková doporučení za nesmyslná, neúčinná a dokonce traumatická. Dr. Komarovsky při této příležitosti říká: „V moderní lékařské praxi, ve všech pediatrických asociacích a komunitách bez výjimky, byla tato manipulace již dlouho považována za zbytečnou, nesprávnou a traumatickou. Často však existují lékaři, pravděpodobně respektovaní a zkušení, ale zároveň konzervativci, kteří stále doporučují některým matkám, aby mechanicky stahovaly a tlačily předkožku svých malých synů, pravděpodobně „pro účely školení“. Bohužel, je to takový výcvik, který někdy končí těžkým traumatem. “.

Výrazem "těžké trauma" se rozumí parafimóza - když dojde k sevření penisu žaluďů. Je plná nekrózy a dokonce amputace... Ale o tom? níže.

Fimóza u chlapců je dvou typů:

1. Fyziologické (tj. Normální, přirozené, které se předává samostatně). Taková fimóza trvá až do puberty chlapce (15–17 let). To znamená, že během všech těchto let může fyziologická fimóza projít sama.

2. Patologický (který je považován za nemoc). Taková fimóza nesouvisí s kojenci. To je stav, kdy není vystavena hlava penisu, i když je dostatečná koncentrace pohlavních hormonů v těle.

Pokud pediatr řekl, že vaše dítě má fyziologickou fimózu, nebojte se. Tento jev je častý, zejména pokud dítě nemá jeden rok. Taková diagnóza může být nahrazena pubertou..

Kdy jde fyziologická fimóza??

Lékařské statistiky jsou následující: u 4% novorozených chlapců fimóza přechází v prvním měsíci života; u 50% chlapců zmizí ve věku 1 roku; 90% - do 3 let; 92% - ve věku 5-7 let; 97% - ve věku 12–13 let; 99% - na konci puberty (15–17 let). A pouze 1% fyziologické fimózy jde do patologické. Existuje však cesta ven - v 95 případech ze 100 je problém odstraněn pomocí hormonálních mastí. Chirurgie - extrémní možnost.

Parafimóza a další problémy: je-li nutný lékařský zásah

Pokud chlapec nemá problémy s močením, nedochází k zánětům, bolestem a svědění, s výjimkou vnějšího mytí mýdlem, není třeba nic dělat. A nezáleží na tom, zda se glans penis otevírá nebo ne.

Existují však situace, kdy je naléhavě potřebná pomoc lékaře:

• pro chlapce je těžké (bolestivé) psát;

• záněty pohlavních orgánů (otoky, bolest, svědění);

• parafimóza (nejnebezpečnější stav) - předkožka je natažena příliš daleko a vytlačuje hlavu na základně, začíná se otáčet.

Nejčastěji k takovému stavu dochází, když je matka nebo jeden z příbuzných přijat, aby předkožku „vyškolil“ a přitáhl ji příliš daleko. Pokud parafimóza neprodleně nepojde k lékaři, může dojít k nekróze tkáně a bude muset být amputována hlava penisu..

Jak se vyhnout parafimóze u chlapců

1. Nic „necvičte“ a nezdržujte na příčinném místě dítěte.

2. Pokud došlo k parafimóze, stiskněte hlavu a rychle na ni aplikujte chlad (led, studená voda, obecně cokoli z mrazničky).

S pomocí chladu se hlava mírně sníží a možná budete moci vrátit předkožku na její místo. Pokud to nebylo možné, okamžitě přiveďte dítě k chirurgovi! V tomto případě se počítá každá minuta..

Jak správně umýt novorozence: fotografie a videa na kojeneckou hygienu, Komarovského rada

Jak prát novorozeného chlapce, je věcí mnoha rodičů. Hygienické postupy v tomto věku by měly být prováděny v souladu se všemi pravidly. Kůže dítěte je velmi jemná a při nedostatečné hygieně rychle mizí a zanícená. Abychom se vyhnuli nepříjemným komplikacím, dozvíme se o strukturálních vlastnostech perinea a genitálií chlapce, jakož i o pravidlech péče o tuto oblast..

Fyziologická struktura a potřeba hygieny novorozenců

Genitálie novorozeného chlapce a kojence se liší od dospělého. U dětí je pozorována fyziologická fimóza (doporučujeme přečíst: fimóza u chlapců: co to je, jak se s ní zachází a fotografie nemoci). To znamená zúžení předkožky, které zabraňuje vylučování glans penisu. Předkožka pevně uchopí hlavu penisu, čímž ji chrání před mechanickým poškozením.

Malé množství přírodního maziva, smegma, je vylučováno žlázami penisu. Látka obsahuje tuky, nepatogenní bakterie, částice mrtvého epitelu. Normálně smegma zvlhčuje hlavu penisu a snižuje tření předkožky proti němu. Nedostatek správné hygieny vede k nadměrnému hromadění sekretů, které se valí do velkých bílých vloček. Stávají se zdrojem zápachu a vyvolávají zánět..

Fyziologická fimóza je dočasný a normální jev, který nevyžaduje léčbu. Předkožka je fúzována s hlavou až k samému otevření močové trubice od narození do 3 let věku. Nedoporučuje se samostatně stahovat kůži z hlavy penisu, zejména pokud je dítě mladší než šest měsíců. To může vést k mikroporanění. K postupnému otevírání hlavy dochází od 3 do 8 let.

Jak umýt novorozence?

Chlapecká intimní hygiena zahrnuje péči o penis, šourek a předkožku. Oplachování udržuje tyto orgány čisté, a proto zabraňuje pronikání patogenních bakterií skrz ně do těla. Nejdůležitější položky pro tento postup:

 • Plenky na jedno použití. Jsou vybírány podle hmotnosti dítěte, jeho věku. Neměli by třít nebo mačkat kůži novorozence.
 • Plenky na jedno použití. Potřebné pro vzduchové koupele.
 • Dětský prášek, krém. To znamená, že po umytí zvlhčí intimní oblast.
 • Bavlněné poupata, kotouče a ubrousky. Budou potřebné pro mechanické čištění od kontaminace..
 • Dětský ručník.
 • Kalhotky a plenky z přírodních materiálů (bavlna, flanel).

Pozornost! Pokud částice stolice zaschly na kůži dítěte, odstraní se pomocí obkladu s horkým olejem. Na pokožku se aplikuje teplý olej a bavlněné pupeny odstraňují nečistoty.

Jak udržet dítě při mytí pod tekoucí vodou nebo ve vaně?

Můžete své dítě umýt pod tekoucí vodou tekoucí vodou. Nejprve musíte vodu upravit na požadovanou teplotu a potom dejte dítě pod proud. Správný směr trysky je zepředu dozadu. V tomto případě musíte opláchnout všechny záhyby kůže, očistit je od zbytků moči, znečištění. Maminka podporuje dítě bříškem levou rukou a pravou rukou.

Chlapec se může umýt ve vaně nebo umyvadle. Postup v tomto případě má nuansy:

 1. Nádrž před zákrokem je dezinfikována, aby se zabránilo vniknutí infekce kůží do těla dítěte. K manipulaci s nádobami používejte bezpečné čisticí prostředky nebo sodu.
 2. Umyvadlo (vana) je umístěno na vysoké a stabilní židli.
 3. Při mytí jednou rukou musíte držet tělo dítěte a druhou - jemně ji umýt. Nemůžete zatlačit na předkožku a vytáhnout ji.
 4. Teplota vody v nádrži by měla být 36-37 ° C. Místo vody je povoleno používat bylinné odvarky na základě heřmánku, šalvěje. Tyto přírodní léčivé přípravky nejen šetrně čistí a zjemňují pokožku dítěte, ale také příznivě ovlivňují jeho nervový systém.

Jak provádět hygienu při výměně plen?

Po každé výměně plenky se pohlavní orgány promyjí tekoucí vodou z kohoutku. Pokud je na pokožce málo znečištění, otře se vlhkým hadříkem nebo vatovou vložkou.

Po odstranění nečistot z pokožky není třeba pokožku namazat. Krém je nutný, pokud na pokožce jsou stopy zánětu a vyrážky.

Jak umýt dítě před spaním?

Tichý spánek dítěte do značné míry závisí na kvalitě hygieny novorozence. Před spaním musí být dítě umyté a umyté. Genitálie jsou důkladně omyty a poté ošetřeny speciálním krémem na plenky, dětský prášek nebo olej. Po mytí nepoužívejte současně různé druhy kosmetiky.

Jak umýt genitálie chlapce?

Hygiena pohlavních orgánů dítěte zahrnuje kroky (ukázané na videu):

 1. Před zákrokem jsou rodiče povinni zpracovat ruce.
 2. Z pokožky se pomocí suchých ubrousků nebo vatových tamponů odstraní zbytky moči a velkých výkalů..
 3. Přinášejí dítě pod proud vody, nejprve kořist, pak se otočí a vypláchnou penis a šourek vodou. Pohyb trysky může být následující: od genitálií po konečník.
 4. Je dovoleno umýt genitálie mýdlem. Je však třeba zajistit, aby po dokončení postupu nezůstalo mýdlo pod předkožkou.
 5. Vatovým tamponem odstraňte smegmu z předkožky. K tomu pečlivě oloupejte kůži a aplikujte aplikátor pod ni. Hůl je předem navlhčena v vazelíně nebo dětském oleji. Po zákroku by na hlavě penisu neměly zůstat žádné zbytky bavlny. Doporučuje se postup provádět nejvýše 2krát týdně.
 6. Po omytí se vlhkost odstraní z pokožky ručníkem. Je zakázáno silně tlačit na kůži a třít ji. Pediatrové nedoporučují, aby si na chlapce okamžitě položili plenky, ale nechali pokožku dýchat. Takzvané vzduchové lázně zabraňují vzniku různých vyrážek. Můžete nechat své dítě venku po dobu 10-15 minut.
 7. Na kůži dítěte se nanáší krém nebo prášek pro ochranu dítěte proti vyrážce.

Správná poloha rukou rodičů a těla dítěte během mytí (foto níže):

 1. Položili dítě na břicho na předloktí. Hrudník je umístěn mírně nad dlaní. Rameno je sevřeno mezi ukazovákem a prostředními prsty.
 2. Položili chlapce na záda tak, aby jeho hlava spočívala v lokti. Tělo je umístěno na předloktí. Volnou rukou držte hýždě a stehna.

Jak často to musíte udělat??

Při každé výměně plenky je nutné umýt penis a šourek dítěte. Nemůžete chlapce umýt příliš často: můžete kůži vysušit. Koupání novorozence by mělo být denně až do věku jednoho roku (doporučujeme si přečíst: jak poprvé koupat novorozeně doma: podrobné video). Účelem tohoto postupu je očistit kůži odpadních produktů z potních a mazových žláz, dát jí možnost dýchat.

V létě se hygienické postupy provádějí častěji - 3-4krát denně. Doporučuje se otřít pohlavní orgány dítěte hypoalergenními mokrými ubrousky nebo vatovými vložkami navlhčenými v teplé mýdlové vodě..

Důsledky nesprávné hygieny novorozených chlapců zahrnují:

 1. Balanopostitida (zánět předkožky). Projevuje se otokem glans penisu, bolestí při močení a dotykem na orgán. Léčba nemoci se provádí doma pod dohledem pediatra a urologa..
 2. Commissures. Vznikají v důsledku traumatických akcí s předkožkou během praní. V budoucnu adheze brání přirozenému pohybu pokožky od hlavy penisu. K oddělení předkožky bude zapotřebí lékařských služeb.

Musím použít mýdlo?

Při hygienických postupech se nedoporučuje používat mýdla a gely pokaždé. Podle slavného pediatra Komarovského lze rozkrok dítěte umýt mýdlem nejvýše dvakrát denně. Jindy by měl být hygienický postup prováděn pouze tekoucí vodou bez hygienických prostředků..

Pediatrové nedoporučují používání hygienických knězových dětských gelů a krémů určených pro dospělé. Výrobky obsahují mnoho barev a příchutí, které mohou u dětí způsobovat těžké alergie..

Nezapomeňte na pravidla intimní hygieny chlapců. Jejich dodržování je nyní klíčem k intimnímu zdraví v budoucnosti. Dovednosti osobní hygieny musí být vštěpovány již od velmi mladého věku!

Jak správně umýt chlapce (novorozence nebo dítě), péči o pohlavní orgány dítěte + názor Dr. Komarovského, video

Správné mytí novorozeného chlapce: jak často se mýt a jak s ním zacházet

Chlapci se liší od dívek nejen externě, emočně a fyziologicky. Chcete-li se o ně starat, musíte znát některé funkce, abyste nepoškodili nadměrnou péči. Hygienické informace o chlapci musí studovat každá matka, protože penis dítěte se výrazně liší od toho, co má dospělý muž..

Máma a dítě

Potřeba hygieny novorozence

Novorozenci potřebují zvláštní hygienu. Jejich kůže je velmi tenká a jemná, takže dlouhodobé vystavení znečištění často způsobuje podráždění a zánět. Vzhledem k tomu, že novorozené děti neběží po ulicích, na jejich kůži prakticky neexistuje žádné znečištění, s výjimkou odpadních produktů a mléka, proto děti nepotřebují žínky a houby.

Vše, co musíte mít, musíte umýt novorozence:

 • teplá voda;
 • dětské mýdlo;
 • dětský ručník;
 • dětský krém.

Je velmi důležité věnovat pozornost nejen očividně špinavým oblastem pod plenkou, ale také oblastem na krku. Záhyby mezi bradou a krkem velmi často hromadí mléko, které dítě prasklo nebo dalo. Vzhledem k hojnosti záhybů na těle dítěte se tyto nečistoty snadno schovávají před očima matek.

Důležité! Pokud záhyby neoplachujete, bakterie se v nich velmi rychle vyvíjejí, což způsobuje nepříjemný zápach, zarudnutí a bolest.

Dítě musí mít svůj vlastní ručník, který nikdo nebude používat, kromě něj. Je lepší, když to bude velké s kapucí. Vydrží déle a je pro ně snazší si dítě po koupeli otřít. Pro umytí dítěte je lepší mít samostatný malý ručník, který se dobře vstřebává a je měkký na dotek..

Kolikrát denně umýt novorozence

Jak udržet novorozence při mytí

Od kolikrát denně dítě špiní plenu, záleží na tom, jak často musíte prát novorozence pod kohoutkem. Po každém močení děti neumývají, zvláště pokud se používají vysoce kvalitní pleny.

Po vyprázdnění je třeba umýt. Navzdory skutečnosti, že moderní pleny jsou schopny nasáknout volné stoličky pro děti, je nepřijatelné používat i nejdražší kopii poté, co ji dítě potřísnilo výkaly..

Plenka by měla být vyměněna za čistou a pokožka dítěte by se měla umýt.

Bez ohledu na to, zda byla dětská plenka skvrna před spaním nebo ne, mělo by se dítě před spaním umýt, pokud není naplánováno koupání v koupelně. Dětská moč s dlouhodobým kontaktem s pokožkou může způsobit vyrážky, vyrážky z plenek nebo jiné formy dermatitidy.

Jak umýt chlapce do roku

Zatímco dítě nemůže sedět, umývá ho nejčastěji hmotností pod proudem tekoucí vody. Na rozdíl od hygienických vlastností dívek není třeba přemýšlet o tom, jak správně umýt chlapce: zepředu dozadu nebo naopak. Struktura genitálu umožňuje obě možnosti postupu.

Vlastnosti mytí chlapce

Prostor pro novorozeného chlapce a dívku

Struktura pohlavních orgánů dítěte se liší od struktury dospělého muže.

V děloze se glans penis vyvíjí společně s předkožkou jako celkem a zůstává s ní pevně spojen v době, kdy se chlapec narodil..

Stav, ve kterém je nemožné tlačit předkožku a vystavit hlavu, se nazývá fimóza. U dětí od narození do 15–17 let je fimóza normou a nevyžaduje lékařskou opravu.

Pozornost! Před mytím novorozeného chlapce je třeba se naučit důležité pravidlo: nemůžete pohnout předkožkou a pokusit se umýt hlavu. Kromě toho to může být možné až do dospívání z důvodu fyziologie.

Vše, co musíte udělat, je opláchnout povrch genitální oblasti a oblast mezi hýždě pomocí dětského mýdla a teplé, čisté vody po každém pohybu střev nebo před spaním..

Nadměrné mýdlo penisu může vést k vniknutí agresivních látek do rýhy mezi předkožkou a hlavou. Pokud i při oplachování zůstává pod kožním lalokem i malé množství mýdla, může dojít k chemickým popáleninám a zánětům.

Proto by každé mytí mělo zajistit, že mýdlo je zcela omyto z pokožky dítěte.

Chlapec v koupelně

Fyziologická fimóza by neměla u rodičů způsobovat úzkost, protože se jedná o absolutně normální situaci, která neovlivňuje praní. Hlava se může otevřít, když chlapec dosáhne určitého věku. Podle lékařských statistik fyziologická fimóza sama zmizí v:

 • 4% novorozenců;
 • 50% jednoletých dětí;
 • 90% tříletých;
 • 99% sedmnáctiletých.

Pouze 1% chlapců potřebuje lékařskou péči zaměřenou na usnadnění expozice hlavy. Většina situací je vyřešena jednoduchým léčebným režimem omezeným na masti. Tyto metody mohou být neúčinné pouze u 1 ze dvou tisíc dětí, což bude vyžadovat chirurgický zákrok.

Je nemožné samostatně vytáhnout předkožku, vycvičit její pružnost, nalít vodu nebo roztoky pod ní. Vše, co se od maminky vyžaduje, je opláchnout penis dítěte zvenku a nesnažit se opláchnout jeho skryté části..

Lékař je vyžadován, pokud:

 • bolestivé močení;
 • močení je obtížné;
 • existují jasné známky zánětu ve formě zarudnutí a otoku.

Nejčastější příčinou těchto příznaků je dostat domácí chemikálie pod předkožku.

Dodatečné informace! Pod předkožkou se vyrábí speciální látka, která má baktericidní vlastnosti, takže se nemusíte obávat vývoje infekcí, kdy mýdlo nemůže dosáhnout.

Nemytý konec močového kanálu nemá vliv na výsledky močových testů. Není nutné se speciálně připravovat na kapitulaci, je zakázáno násilně vyplňovat jakákoli řešení nebo odvar pod předkožkou.

Požadavky na vodu

Pokud je dítě vykoupáno každý večer ve velké lázni, kde teplota vody nepřesahuje 36-37 ° C, pak se při plavání provádí hygienické postupy..

Doporučuje se snížit teplotu vody o 1 stupeň každé 2-3 týdny a postupně se přiblížit úrovni 26-27 ° C. Plavání v takové vodě nutí dítě aktivně se pohybovat a rozvíjet jeho tělo.

Není nic špatného na tom, že na konci plavání bude dítě umyté mýdlem ve stejné studené vodě.

V situacích, kdy dítě znečištělo plenu uprostřed dne, umývají dítě v teplé vodě s průměrnou teplotou 37 ° C. Ženy se v mateřské nemocnici učí, jak umýt novorozeného chlapce v dřezu, vyprávět krok za krokem algoritmus a okamžitě prokázat, jak je pohodlnější udržet dítě.

Prostředky pro intimní hygienu

Hygienické postupy s dětmi do 3 let je možné provádět pouze pomocí mýdla označeného „dítě“. Některé matky se mýlí, že jejich vlastní produkt pro intimní hygienu je vhodný pro mytí dítěte. Chyba při posuzování je taková, že hladina pH požadovaná pro kyselé prostředí dospělého se liší od úrovně pH přijatelné pro dětskou pokožku.

Sortiment dětských výrobků

Proto by měly být vybrány značky zaměřené na děti. Dalším kritériem může být údaj o věku dítěte na obalu, informující o bezpečnosti produktu.

Nejvhodnější je použít tekuté mýdlo s rozprašovačem, když matka drží dítě v jedné ruce a ve druhé - natáhne produkt do dlaně stiskem nosu láhve.

Současně, obyčejné hrudkovité mýdlo udělá vynikající práci, pokud se maminka přizpůsobí, aby pěnila ruku, když se snaží proklouznout.

Jak často používat prací prostředky

Je nutné používat chemikálie pro hygienu pohlavních orgánů v případech, kdy je nutné očistit tělo výkalů, nebo při výměně přeplněné pleny odstranit zbytkovou moč z kůže.

Pozornost! Několikrát denně bez zjevné potřeby nanášet mýdlo na jemnou dětskou pokožku není nutné.

Jak prát pod tekoucí vodou

Zatímco chlapec není 3-4 měsíce starý, je vhodné ho umýt a položit na jednu ruku lícem nahoru. Hlava by měla ležet na lokti, jedno rameno a lopatky na předloktí, pomocí kartáče může matka snadno držet dítě jednou nohou. Druhou rukou v této poloze chlapce je snadné oplachovat třísla z volné stoličky.

Jak mýt dívku do roku - správně umýt pod tekoucí vodou

Když je dítě již dospělé, je nepříjemné ho držet v této poloze, navíc se jeho hmotnost výrazně zvyšuje o třetí měsíc a je velmi obtížné ho držet jednou rukou. Proto musíte chlapce umýt jinak.

Nyní bude viset na matčině ruce, ale už břicho dolů. Dítě musí být vzato pod hrudník, aby zadek a nohy visely dolů.

Chcete-li z ruky odstranit zatížení celé váhy, můžete nechat dítě spočívat na dřezu nohama, než si novorozeného chlapce omyjte pod tekoucí vodou.

Důležité! Předtím, než dáte dítě pod vodu, byste měli určitě zkontrolovat teplotu proudu vlastní rukou, abyste zabránili popálení.

Jak udržet novorozence při mytí

Pokud se matka nenaučí, jak držet dítě jednou rukou, uvolní druhou pro manipulaci, nebude schopna zvládnout každodenní úkoly v domácnosti sama.

Když dítě položilo na paži ohnutou v lokti, je třeba ho držet tak, aby hlava dítěte byla podepřena tělem matky, a druhým ramenem by se opřel o stranu matky nebo žaludek. Tato situace je známá a fyziologická jak pro matku, tak pro dítě, protože právě v této poloze usíná, cucí hrudník nebo uklidňuje.

Je možné pokožku čistit mokrými ubrousky

Používání vlhkých ubrousků není pediatry zakázáno. Účinně odstraňují nečistoty, nevysušují pokožku. Někteří výrobci k léčbě přidávají heřmánkový nebo aloe extrakt. Nemá léčivé vlastnosti, ale zjemňuje a zvlhčuje pokožku..

V některých situacích použití mokrých ubrousků značně zjednodušuje práci mámy. Například při dlouhé cestě autem, vlakem nebo letadlem není možné se sami umýt. Stírání ubrousky se pak stává skutečnou spásou. Ve společných bytech je také vhodné je používat, protože není vždy možné v případě potřeby se dostat do koupelny.

Pozornost! Jemnou dětskou pokožku otřete pouze ubrousky, které ve svém složení neobsahují alkohol. Obvykle píší „pro děti“ nebo „pro děti“.

Pokud matka během dne použila ubrousky, je ještě lepší umýt pokožku teplou vodou a mýdlovým roztokem před spaním. Pleťové vody, které jsou součástí ubrousků, by se měly z kůže alespoň jednou denně omývat.

Odstranění kontaminace otíráním nefunguje pro maminky obřezaných chlapců. V žádném případě netřete hlavu. Jedná se o velmi citlivou část orgánu, takže jakýkoli neopatrný účinek může dítěti způsobit bolest.

Péče o chlapce po mytí

Poté, co se vám podařilo umýt dítě, musíte kůži rozhodně ošetřit krémem. Dříve měla každá maminka vždy po ruce prášek na ruce. Byl aplikován na kůži a oblékl dítě. Díky zinku byla jemná pokožka chráněna před dlouhodobým vystavením moči. Potřeba prášků byla způsobena nedostatkem kvalitních plen na prodej.

V dnešní době se potřeba použití objemné kosmetiky výrazně snížila, ale nezmizela. S příchodem jednorázových plenek některé ženy přestaly chápat, kolikrát denně močí své dítě.

Vidí, že je čas vyměnit oblečení, pouze pokud již visí z přepadu na zem a dítě je omezeno na postel jako konvice. Ani jedna, ani nejkvalitnější představitel jednorázových kalhotek nemůže chránit pokožku dítěte před navlhčením.

Proto se u moderních dětí objevují vyrážky a dermatitida, které lze odstranit pomocí prášku.

Jak zvládnout

Nejvhodnější je zabránit tvorbě podráždění na kůži dítěte. Pediatrové a dermatologové proto doporučuje namazat oblast pod plenkou hustým dětským krémem.

Je lepší, pokud obsahuje zinek, obvykle na zkumavkách s takovými krémy dají znak „Zn“. Přidání vzorce s tímto prvkem do krému poskytuje spolehlivou ochranu proti namočení.

Hustá vrstva krému neumožňuje průnik vlhkosti do pokožky, zatímco ji zvlhčuje.

Každá matka by měla myslet nejen na to, jak umýt svého novorozence, ale také na to, jak bude ošetřovat jemnou pokožku. Po večerním plavání musí být tělo dítěte ošetřeno dvěma různými krémy:

 • obsahující zinek, pro oblast pod plenkou;
 • zvlhčující k ošetření zbytku těla.

Důležité! Výběr krému pro aplikaci na dětskou pokožku by neměl být založen na jasu obalu, objemu značky a ceně, ale na jeho složení.

Můžete si koupit drahý krém s výtažkem z levandule od známého výrobce a získat červené alergické skvrny po celém těle..

Můžete si koupit krém, který je levný v neatraktivní trubici, bez příchutí a dalších přísad, které dokonale hydratují pokožku, aniž by způsobovaly nepředvídatelné kožní reakce.

Máma a zdravé dítě

Každá matka by měla vědět, jak správně umýt svého chlapečka. Nadměrná péče o genitálie způsobuje více problémů než výhod. Příroda spolehlivě chrání citlivou tkáň před infekcemi, takže se nesnažte proniknout tam, kde to není zajištěno fyziologií.

Péče o novorozeného chlapce v nemocnici a po ní

Jak se starat o novorozeného chlapce do roku je téměř stejné jako u dívek, ale s malými výhradami. „Designové rozdíly“ mužského dítěte vyžadují zvláštní péči, musí být znány a zohledněny.

Kojenecká péče: Obecná pravidla

Péče o novorozeného chlapce v nemocnici spočívá v každodenním ošetřování pupeční rány, mytí a mytí. Po propuštění padají všechny tyto „moudrost“ na ramena rodičů, plus plavání, chůze a mnoho dalších starostí.

Pupeční rána

Ošetření pupeční rány se provádí 1-2krát denně: ráno a večer po koupání.

Na ránu naneste 2-3 kapky peroxidu vodíku (2-3%), nechte zaschlé krusty namočit a opatrně je odstraňte vatovým tamponem. Pomocí jiné hůlky ošetřte ránu brilantně zelenou barvou (1%).

Pokud si všimnete zarudnutí nebo propuštění z rány, poraďte se se svým lékařem. U většiny dětí se pupeční rána zahojí za jeden a půl až dva týdny.

Uši dítěte jsou z vnějšku otírány vatovým tamponem namočeným v teplé vařené vodě.

Ušně musí být pečlivě a pečlivě čištěny: používejte speciální bavlněné pupeny s omezovačem, který vám nedovolí příliš hluboko.

Nezkoušejte si ušní vosk sami běžnými hůlkami nebo jinými improvizovanými prostředky: v nejlepším případě ho zasunete a v nejhorším případě poškodíte ušní bubínek.

Oči

Ráno a večer se oči dítěte umývají vatovými tampóny namočenými v teplé vařené vodě. Hlavní pravidla: otřete z vnějšího rohu do nosu a pro každé oko použijte tampon.

Pokud jsou oči vašeho dítěte zdravé, nedochází k hnisavému výboji, pak je k dispozici dostatek vody na péči.

Pokud dojde k výtoku, obraťte se na svého pediatra, který určí příčinu a předepíše antiseptika pro mytí a v případě potřeby kapky nebo masti s antibiotiky.

Hřebíky

Dlouhodobé děti se již rodí se zarostlými hřebíky. Doma si nehty stříháte 1-2krát týdně; je nutné, aby dítě nebylo zraněno. Budete potřebovat speciální dětské nůžky se zaoblenými konci nebo pinzetou. Řezejte nehty na rukou v půlkruhu, na nohou - rovné. Děti obvykle nemají rádi tento postup, provádět to, když dítě spí.

Nos novorozených dětí se čistí bavlněnou bičínou, každá nosní dírka je vlastní. Mokrý bičík ve slaném nálevu, pokud existují sušené krusty - ve sterilním dětském oleji. Pediatrové doporučují čištění nosu pouze v případě, že se vyskytují hleny. Pokud tomu tak není, nemusíte narušovat jemné sliznice.

Koupání

Několik jednoduchých pravidel:

 • je-li dítě zdravé, koupejte ho denně;
 • nejlepší čas na koupání je večer, před posledním krmením a spánkem;
 • koupelna by měla být teplá - 22-23 stupňů, voda - 35-37 stupňů; později můžete vodu postupně ochladit. Sledujte reakci dítěte a on vám „řekne“, jak je pohodlnější;
 • v prvním měsíci by koupání nemělo trvat déle než 5-10 minut;
 • je nutné, aby vše, co potřebujete, bylo na dosah ruky: mýdlo, kbelík, ručník - nevyjde ani pár kroků;
 • před koupáním a po umytí dětské koupele mýdlem;
 • na dně vany položte měkkou plenku;
 • drží drobky na jedné straně a druhou umývá všechny záhyby kůže;
 • používejte mýdlo a šampony k koupání ne více než jednou týdně, v jiné dny - jen vodu.

Pediatrové nemají shodu ohledně koupání s nezhojenou pupeční ranou: někteří říkají, že se nemůžete koupat, jiní říkají, že můžete, ale pouze ve vroucí vodě.

Intimní hygiena

Nepochybujte: naučíte se vědu o péči o dítě velmi rychle, základní pravidla vás naučí sestry před propuštěním nebo doma. Pokud je novorozené dítě chlapec, porodnice vám vysvětlí, jak jej správně umýt a jak pečovat o genitálie..

Mytí

Mytí chlapců teplou tekoucí vodou, po každém pohybu střeva - mýdlem, zbytek času (každé 2-3 hodiny při výměně plenek) - jen vodou. Někteří pediatrové se domnívají, že je nezbytné umýt chlapce zepředu dozadu, zatímco jiní - na rozdíl od dívek na směru nezáleží.

Hlavní věcí je, aby si dítě nenarazilo břicho na břicho před uzdravením pupeční rány. Při mytí jemně a důkladně opláchněte penis a šourek, nezdržujte předkožku. Po zákroku navlhčete dítě a nechte jeho kůži dýchat asi 5 minut bez plen a plen.

Ošetřit záhyby hýždí, perineum se speciálními prostředky pro vyrážky plenky.

Jak se starat o genitálie novorozeného chlapce

Téměř všichni novorození chlapci mají zúžení předkožky, ve kterém je nemožné otevřít glans penis - fyziologickou fimózu. Pokud neexistují žádné další rušivé příznaky, je to normální; u většiny chlapců se předkožka snadno posune na 3 roky.

Je naprosto nemožné pokusit se během koupání nebo praní vytlačit předkožku a otevřít penis glans. To je plné zranění a poškození a jsou to zánětlivé procesy nebo jizvy v místě prasklin.

Ještě horší je, pokud dojde k parafimóze, když se posunutá předkožka nemůže vrátit, a napíná penis pevným kroužkem.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat vnější genitálie.

 • poruchy močení;
 • otok a zarudnutí předkožky;
 • hnisavý výtok;
 • dítě často sáhne po genitáliích rukama, zlobí nebo pláče - takže ukazuje, že ho něco trápí.

V těchto případech musíte navštívit lékaře.

Stanovisko Dr. Komarovského

Když mluvíme o péči o novorozeného chlapce, Komarovsky odkazuje na mezinárodní zkušenosti: fyziologická fimóza před pubertou (tj. V průměru až 15 let) není patologií, ale variantou normy, a není nutné zasahovat do procesu oddalování předkožky. Všechno se stane samo o sobě; výjimky - vzácné, izolované případy.

Pokud není problém s močením, potom se péče o genitálie stará pouze o externí mytí teplou vodou a mýdlem, aniž by se cokoli dotklo nebo oddálilo.

Procházky

Věřte svým pocitům: je-li ulice teplá, ale ne horká, může být dítě vyjmuto do vzduchu týden po narození a po dvou - vydejte se na krátkou (15-20 minutovou) procházku. Postupně budete chodit s dítětem déle a častěji - 2-3krát denně. Pokud je nepříznivé počasí, vydejte se na balkon nebo přímo do místnosti: oblékněte dítě tepleji a otevřete okno.

Shrnout

Péče o dítě je odpovědnou každodenní prací. Věřte si, nebojte se, že nevíte jak. Učit se! Jak pečovat o genitálie novorozeného chlapce, je delikátní, nesnaží se napnout a přemístit cokoli dopředu. Pokud vám nic nebrání, nechte svého mladého pána osaměle, nezasahujte do přírodních procesů.

Zdraví pro vás a vaše dítě!

Jak správně umýt chlapce (novorozence nebo dítě), péči o pohlavní orgány dítěte + názor Dr. Komarovského, video

Jedním z naléhavých problémů v prvních týdnech a měsících života dítěte je hygiena podzemnice olejné.

Pravidlům provádění vodních procedur je skutečně třeba věnovat dostatečnou pozornost, zejména proto, že existují rozdíly v péči o pohlavní orgány dívek a chlapců..

Rodiče musí vědět, jak správně umýt novorozeného chlapce. Budeme tedy zvažovat některé jemnosti péče o budoucí nástupce rodu, vzhledem k názoru slavného pediatra Komarovského.

Strukturální rysy pohlavního orgánu chlapce v jeho prvních letech života

Ve skutečnosti hraje pohlavní hygiena zásadní roli v reprodukčním zdraví chlapce..

Správná hygiena chlapce je klíčem k jeho budoucímu zdraví mužů

Struktura pohlavních orgánů arašídů je taková, že hlava penisu je stále zakrytá v lůně matky se zúženou předkožkou. Po narození se tato funkce nazývá fyziologická fimóza..

Pod záhybem jsou mazové žlázy, které produkují smegma - zvláštní tajemství, které má mastnou konzistenci.

A pokud nedodržíte hygienu, mohou se v tomto prostředí vyvíjet bakterie, což zase ohrožuje zánět močového měchýře a močové trubice.

Proces vývoje předkožky je absolvovat 5 fází

U 90% dětí fyziologická fimóza zpravidla prochází 3-5 let. Pravda, někdy je tento proces zpožděn až o 12-15 let. Tak velký časový rámec způsobuje, že se rodiče obávají: je všechno v pořádku se svým malým synem. Odpovídáme: není důvod se obávat, pokud se řádně staráte o chlapcovy penisy od narození.

Jakmile se hlava penisu otevře, produkce smegmy bude intenzivnější. V tomto ohledu bude nutné umýt oblasti pod předkožkou. Smegma je dobrým stanovištěm pro bakterie a nedostatek správné hygieny může vést k nepříjemným následkům, jako je balanopostitida - bakteriální zánět hlavy a předkožky.

Pravidla péče o penile

Ve skutečnosti tato pravidla nejsou tolik:

 • pravidelně se umývat a koupat se;
 • k mytí novorozenců používejte pouze vodu, bez čisticích prostředků;
 • pro kojence používat mýdlo, ale i dítě ne více než 2krát denně;
 • nemyjte gely a šampony pro dospělé;
 • sledovat čistotu spodního prádla (plenky) - prát pouze ve speciálních prášcích pro dětské věci a nepoužívat plenky s parfémy;
 • nesnažte se otevřít předkožku, jinak se na ní mohou objevit mikrotrhliny - příznivé prostředí pro šíření škodlivých bakterií.

Voda je nejdůležitější složkou hygieny

Po každém pohybu střev je nutné provádět hygienické postupy. To je zákon.

Před prováděním jakýchkoli postupů souvisejících s dotykem pokožky dítěte si musíte umýt ruce.

Čisté a suché dítě, které nic neobtěžuje, bude sladce spát, což znamená, že se bude správně rozvíjet a růst

Po močení je však vhodné očistit genitálie mokrými ubrousky a poté osušit měkkým ručníkem. Ale to je, pokud dítě chodí v šortkách. Pokud je batole v plence, pak není možné kontrolovat, kdy močil. Mimochodem, toto je další argument antagonistů plen..

Od tří let můžete začít učit chlapce umývat se samostatně ve sprše.

Vzhledem k tomu, že novorozenci se často sračí (až 12krát denně), často mytí hrdiny. Můžete to udělat v koupelně, řídit vodu ručně nebo umyvadlo, pod proudem vody - vše záleží na tom, za jakých podmínek jste. Například v nemocnici to bude pravděpodobně umyvadlo. Po objasnění otázky „jak často“ se obrátíme na nejsložitější a nejzajímavější: „jak“.

Tato položka obsahuje pouze 2 body: zbavení se špinavé plenky a regulaci vody. Pojďme se zabývat podrobnostmi:

  Položíme dítě na plenku, rozepneme plenu, jednou rukou zvedneme nohy malého dítěte a druhou vytáhneme špinavou plenu..

Jednou rukou zvedáme nohy dítěte, druhou vytáhneme špinavou plenu a setřeme zadek a genitálie

 • V případě potřeby odstraníme zbytky trusu a moči z pokožky speciálními hygienickými vložkami pro děti. Je důležité používat dětské utěrky, aby neměly vůně, vůně a nedaly sušení..
 • Vytvoříme vhodný tlak vody a zvolíme optimální teplotu - 36–38 stupňů.

  Teplotu vody můžete zkontrolovat pomocí teploměru nebo loktem

  . Můžete zkontrolovat, jak horká je voda bez teploměru. Stačí, když matka položí loket do vody: je-li horká, pak arašíd bude nepohodlný, a pokud bude voda příjemná, bude to stejné pro chlapcovu kůži..

  Je důležité vzít dítě do náručí správně. Existují 2 způsoby, jak toho dosáhnout..

  První možnost je na zadní straně. V tomto případě se hlava dítěte dotýká lokte matky a tělo leží na předloktí. Pro opravu dítěte dospělý popadne ruku za oblast stehna.

  Když stojíte na zádech, je důležité správně uchopit kyčle dítěte

  Druhá možnost je na bříšku. Pro tuto pozici musíte položit dítě na předloktí tak, aby jeho hlava byla o něco vyšší než dlaň matky. Pro fixaci se dospělý ovine palcem a ukazováčkem kolem oblasti ramene.

  Když stojí na bříšku, měla by být hlava dítěte mírně nad dlaní dospělého

  Jak umýt a otřít pohlavní orgány dítěte

  1. Přinášíme dítě do proudu vody.
  2. Mýdlo zdarma mýdlo na ruce.
  3. Nejprve umyjte řiť.
  4. Pak si umyjte šourek a penis.
  5. Osušte pokožku měkkým ručníkem s namáčecími pohyby.

  Kůže dítěte je velmi jemná, takže jej nemůžete otřít ručníkem, jen se navlhčete

 • Pokud je to možné, nechte drobky ležet nahé po dobu 5-10 minut - vzduchové lázně jsou velmi užitečné.
 • Pokud to pokožka vyžaduje, naneste prášek nebo krém. Ke zmírnění se používá speciální dětský krém, a pokud se objeví vyrážka na plenkách, pomůže vám prášek. Tyto dva prostředky nemusíte kombinovat.

  Podle potřeby používejte krémy a prášky

 • Dejte chlapce bavlněné kalhotky nebo čerstvou plenu.
 • Jak se starat o předkožku

  Množství vylučovaného smegmatu závisí na hormonálních charakteristikách vašeho syna, takže nahromadění sekrecí může být téměř neviditelné, ale může být dost hojné. To jsou čistě individuální okamžiky. Pokud ale bylo nutné odstranit výtok z předkožky, pak existují dva způsoby:

  1. Bavlněnou podložku navlhčíme teplým sterilizovaným olivovým olejem (může být rafinovaný slunečnicový olej), jemně posuneme pokožku a zpracováváme jemnou oblast. U této metody je důležité zajistit, aby na hlavě nezůstala žádná vlákna z bavlněné vlny. Pokud příliš tlačíte předkožku, může to narušit hlavu - takto vzniká parafimóza, která vyžaduje okamžité chirurgické řešení problému.
  2. Podstatou druhé metody odstraňování sekretů je léčba slabým roztokem manganistanu draselného (furatsilina nebo eteritsida). Natáhneme 10 ml roztoku do injekční stříkačky bez jehly, vytáhneme kůži a vložíme injekční stříkačku do vytvořené mezery a nasměrujeme proud pod tlakem. Po tomto ošetření můžete na předkožku nahodit několik kapek sterilizovaného rostlinného oleje.

  Nejdůležitější věcí, kterou by měli rodiče udělat, je pečlivé sledování zdraví dítěte a v případě potřeby konzultace s lékařem. Pokud mluvíme o zdraví genitálií chlapce, pak je toto pozorování klíčem k jeho šťastnému otcovství. Takže nemůže existovat nic malého.

  Ihned po narození dítěte by měl androlog dítě zkontrolovat, opakovaná návštěva je plánována ve věku 6 let (pokud taková potřeba není dříve).

  Pokud si všimnete zarudnutí, vyrážku v oblasti penisu nebo varlat na arašídu, zdá se vám, že to bolí k močení nebo že moč je v tenkém proudu, stejně jako křeče, otoky varlat nebo penisu, pak musíte naléhavě konzultovat specialistu. Po vyšetření a absolvování krevních a močových testů si androlog vybere léčebný režim.

  Pokud má dítě při močení bolest, poraďte se s lékařem

  . Pokud váš chlapec trpěl příušnicemi (příušnicemi), určitě byste měli navštívit chirurga, protože toto onemocnění může způsobit komplikace reprodukčního systému, který je v budoucnu plný neplodnosti..

  Jinak se může dítě vyvinout:

  • patologická fimóza, plná komisurek a jizev;
  • alergická onemocnění;
  • plísňové infekce atd..

  Dr. Komarovsky o správné hygieně chlapce - video

  Bez ohledu na to, jak děsivé poprvé (a také dalších), musí být dítě pravidelně umýváno. Pokud mluvíme o chlapci, pamatujte, že jeho plodnost závisí na tom, jak dobře provádíte hygienické postupy od narození..

  Hlavní věc není spěchat a nesnažit se jít proti přírodě, to znamená přesunout předkožku. Důsledky takové péče mohou vyžadovat chirurgický zákrok..

  To znamená voda a mýdlo (a pouze v extrémních případech sterilizovaný rostlinný olej nebo roztoky antibakteriálních léků) - to je vše, co potřebujete doma.

  Jak umýt novorozeného chlapce: video a fotografie na kojeneckou hygienu, Komarovského rada

  Jak prát novorozeného chlapce, je věcí mnoha rodičů. Hygienické postupy v tomto věku by měly být prováděny v souladu se všemi pravidly. Kůže dítěte je velmi jemná a při nedostatečné hygieně rychle mizí a zanícená. Abychom se vyhnuli nepříjemným komplikacím, dozvíme se o strukturálních vlastnostech perinea a genitálií chlapce, jakož i o pravidlech péče o tuto oblast..

  Fyziologická struktura a potřeba hygieny novorozenců

  Genitálie novorozeného chlapce a kojence se liší od dospělého.

  U dětí je pozorována fyziologická fimóza (doporučujeme přečíst: fimóza u chlapců: co to je, jak se s ní zachází a fotografie nemoci).

  To znamená zúžení předkožky, které zabraňuje vylučování glans penisu. Předkožka pevně uchopí hlavu penisu, čímž ji chrání před mechanickým poškozením.

  Malé množství přírodního maziva, smegma, je vylučováno žlázami penisu. Látka obsahuje tuky, nepatogenní bakterie, částice mrtvého epitelu..

  Normálně smegma zvlhčuje hlavu penisu a snižuje tření předkožky proti němu. Nedostatek správné hygieny vede k nadměrnému hromadění sekretů, které se valí do velkých bílých vloček.

  Stávají se zdrojem zápachu a vyvolávají zánět..

  Fyziologická fimóza je dočasný a normální jev, který nevyžaduje léčbu. Předkožka je fúzována s hlavou až k samému otevření močové trubice od narození do 3 let věku. Nedoporučuje se samostatně stahovat kůži z hlavy penisu, zejména pokud je dítě mladší než šest měsíců. To může vést k mikroporanění. K postupnému otevírání hlavy dochází od 3 do 8 let.

  Jak umýt novorozence?

  Chlapecká intimní hygiena zahrnuje péči o penis, šourek a předkožku. Oplachování udržuje tyto orgány čisté, a proto zabraňuje pronikání patogenních bakterií skrz ně do těla. Nejdůležitější položky pro tento postup:

  • Plenky na jedno použití. Jsou vybírány podle hmotnosti dítěte, jeho věku. Neměli by třít nebo mačkat kůži novorozence.
  • Plenky na jedno použití. Potřebné pro vzduchové koupele.
  • Dětský prášek, krém. To znamená, že po umytí zvlhčí intimní oblast.
  • Bavlněné poupata, kotouče a ubrousky. Budou potřebné pro mechanické čištění od kontaminace..
  • Dětský ručník.
  • Kalhotky a plenky z přírodních materiálů (bavlna, flanel).

  Pozornost! Pokud částice stolice zaschly na kůži dítěte, odstraní se pomocí obkladu s horkým olejem. Na pokožku se aplikuje teplý olej a bavlněné pupeny odstraňují nečistoty.

  Jak udržet dítě při mytí pod tekoucí vodou nebo ve vaně?

  Můžete své dítě umýt pod tekoucí vodou tekoucí vodou. Nejprve musíte vodu upravit na požadovanou teplotu a potom dejte dítě pod proud. Správný směr trysky je zepředu dozadu. V tomto případě musíte opláchnout všechny záhyby kůže, očistit je od zbytků moči, znečištění. Maminka podporuje dítě bříškem levou rukou a pravou rukou.

  Chlapec se může umýt ve vaně nebo umyvadle. Postup v tomto případě má nuansy:

  1. Nádrž před zákrokem je dezinfikována, aby se zabránilo vniknutí infekce kůží do těla dítěte. K manipulaci s nádobami používejte bezpečné čisticí prostředky nebo sodu.
  2. Umyvadlo (vana) je umístěno na vysoké a stabilní židli.
  3. Při mytí jednou rukou musíte držet tělo dítěte a druhou - jemně ji umýt. Nemůžete zatlačit na předkožku a vytáhnout ji.
  4. Teplota vody v nádrži by měla být 36-37 ° C. Místo vody je povoleno používat bylinné odvarky na základě heřmánku, šalvěje. Tyto přírodní léčivé přípravky nejen šetrně čistí a zjemňují pokožku dítěte, ale také příznivě ovlivňují jeho nervový systém.

  Jak provádět hygienu při výměně plen?

  Po každé výměně plenky se pohlavní orgány promyjí tekoucí vodou z kohoutku. Pokud je na pokožce málo znečištění, otře se vlhkým hadříkem nebo vatovou vložkou.

  Po odstranění nečistot z pokožky není třeba pokožku namazat. Krém je nutný, pokud na pokožce jsou stopy zánětu a vyrážky.

  Jak umýt dítě před spaním?

  Tichý spánek dítěte do značné míry závisí na kvalitě hygieny novorozence. Před spaním musí být dítě umyté a umyté. Genitálie jsou důkladně omyty a poté ošetřeny speciálním krémem na plenky, dětský prášek nebo olej. Po mytí nepoužívejte současně různé druhy kosmetiky.

  Jak umýt genitálie chlapce?

  Hygiena pohlavních orgánů dítěte zahrnuje kroky (ukázané na videu):

  1. Před zákrokem jsou rodiče povinni zpracovat ruce.
  2. Z pokožky se pomocí suchých ubrousků nebo vatových tamponů odstraní zbytky moči a velkých výkalů..
  3. Přinášejí dítě pod proud vody, nejprve kořist, pak se otočí a vypláchnou penis a šourek vodou. Pohyb trysky může být následující: od genitálií po konečník.
  4. Je dovoleno umýt genitálie mýdlem. Je však třeba zajistit, aby po dokončení postupu nezůstalo mýdlo pod předkožkou.
  5. Vatovým tamponem odstraňte smegmu z předkožky. K tomu pečlivě oloupejte kůži a aplikujte aplikátor pod ni. Hůl je předem navlhčena v vazelíně nebo dětském oleji. Po zákroku by na hlavě penisu neměly zůstat žádné zbytky bavlny. Doporučuje se postup provádět nejvýše 2krát týdně.
  6. Po omytí se vlhkost odstraní z pokožky ručníkem. Je zakázáno silně tlačit na kůži a třít ji. Pediatrové nedoporučují, aby si na chlapce okamžitě položili plenky, ale nechali pokožku dýchat. Takzvané vzduchové lázně zabraňují vzniku různých vyrážek. Můžete nechat své dítě venku po dobu 10-15 minut.
  7. Na kůži dítěte se nanáší krém nebo prášek pro ochranu dítěte proti vyrážce.

  Správná poloha rukou rodičů a těla dítěte během mytí (foto níže):

  1. Položili dítě na břicho na předloktí. Hrudník je umístěn mírně nad dlaní. Rameno je sevřeno mezi ukazovákem a prostředními prsty.
  2. Položili chlapce na záda tak, aby jeho hlava spočívala v lokti. Tělo je umístěno na předloktí. Volnou rukou držte hýždě a stehna.

  Jak často to musíte udělat??

  Při každé výměně plenky je nutné umýt penis a šourek dítěte. Nemůžete chlapce umýt příliš často: můžete kůži vysušit.

  Koupání novorozence by mělo být denně až do věku jednoho roku (doporučujeme si přečíst: jak koupat novorozence poprvé doma: podrobné video).

  Účelem tohoto postupu je očistit kůži odpadních produktů z potních a mazových žláz, dát jí možnost dýchat.

  V létě se hygienické postupy provádějí častěji - 3-4krát denně. Doporučuje se otřít pohlavní orgány dítěte hypoalergenními mokrými ubrousky nebo vatovými vložkami navlhčenými v teplé mýdlové vodě..

  Důsledky nesprávné hygieny novorozených chlapců zahrnují:

  1. Balanopostitida (zánět předkožky). Projevuje se otokem glans penisu, bolestí při močení a dotykem na orgán. Léčba nemoci se provádí doma pod dohledem pediatra a urologa..
  2. Commissures. Vznikají v důsledku traumatických akcí s předkožkou během praní. V budoucnu adheze brání přirozenému pohybu pokožky od hlavy penisu. K oddělení předkožky bude zapotřebí lékařských služeb.

  Musím použít mýdlo?

  Při hygienických postupech se nedoporučuje používat mýdla a gely pokaždé. Podle slavného pediatra Komarovského lze rozkrok dítěte umýt mýdlem nejvýše dvakrát denně. Jindy by měl být hygienický postup prováděn pouze tekoucí vodou bez hygienických prostředků..

  Pediatrové nedoporučují používání hygienických knězových dětských gelů a krémů určených pro dospělé. Výrobky obsahují mnoho barev a příchutí, které mohou u dětí způsobovat těžké alergie..

  Nezapomeňte na pravidla intimní hygieny chlapců. Jejich dodržování je nyní klíčem k intimnímu zdraví v budoucnosti. Dovednosti osobní hygieny musí být vštěpovány již od velmi mladého věku!

  Fyziologie

  Vnější genitálie u chlapců představují šourek a penis. Penis je pokryt tenkými, snadno se posouvajícími kožními prvky. Kožní záhyb umístěný na spodní části hlavy se nazývá předkožka.

  V šourku je obvyklé rozumět orgánu, který se skládá z kůže a svalů, ve kterých jsou umístěna varlata, začátek spermatické šňůry a přívěsků.

  Hodnoty teploty uložené v šourku jsou vždy konstantní a jsou v rozsahu od 34 do 35 stupňů.

  Když je chlapec v děloze, předkožka zcela zakrývá penis glanů. Tato struktura penisu je zachována při narození. V medicíně se nazývá fyziologická fimóza novorozenců. Rodiče by si s tím neměli dělat starosti..

  Chlapecké genitálie nejsou plně formovány a pokračují ve vývoji až do puberty, takže po nějaké době by se měla hlava otevřít sama. Mezi předkožkou a glans penisem jsou buněčné struktury, které vedou k propojení těchto částí penisu. Postupem času začnou umírat a jít ven.

  Vypadají jako bělavá zrna, která se nazývají smegma. Hlava se může otevřít během novorozeneckého období, ale to se stává velmi zřídka, od jednoho roku do dvou let, od pěti do sedmi let a od patnácti do sedmnácti let.

  Jak umýt chlapce v prvním roce života

  Jak tedy sledovat hygienu chlapce, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte? Hlavním hygienickým postupem pro kojence je praní. Navzdory jednoduchosti procesu mnoho nezkušených rodičů často neví, jak to udělat správně..

  Základním hygienickým postupem pro kojence je praní

  Jaké doplňky jsou nezbytné pro hygienu dítěte??

  • dětské ubrousky;
  • papírové ručníky;
  • dětský olej (nebo jakýkoli rostlinný olej);
  • plenky (textil nebo jednorázové);
  • bavlněná vlna nebo gáza;
  • plenky (jednorázové nebo přírodní tkaniny)
  • malá nádoba s vodou při pokojové teplotě (šálek, mísa)

  Kojenci je třeba umýt ihned po každém pohybu střev, protože enzymy a bakterie obsažené ve stolici mohou vyvolat podráždění jemné kůže perineum i genitálií a způsobit zánět.

  Jak umýt novorozence v nemocnici?

  V mateřské nemocnici sestry dělají toaletu novorozence dvakrát denně. Mezi těmito postupy matka přebírá odpovědnost za čistotu dítěte.

  Můžete umýt své dítě pod kohoutkem v dřezu, nebo můžete očistit kůži výkalů přímo na přebalovacím stole

  Můžete umýt dítě pod kohoutkem v dřezu, nebo můžete očistit kůži výkalů přímo na přebalovacím stole. Umyjte si prdel tekoucí vodou, samozřejmě, lépe, ale bohužel v našich porodnicích pro to nejsou vždy všechny podmínky.

  Kromě toho se může mladá matka cítit nejistě a bát se dělat něco špatného.

  Můžete získat zkušenosti v pohodlném domácím prostředí, ale prozatím se podíváme, jak se můžete postarat o čistotu dítěte přímo v pokoji..

  Postupujte podle tohoto sledu akcí:

  1. Jakmile si všimnete, že dítě je pooping, vložte jej zpět na plenu.
  2. Odepněte plenu a jednou rukou zvedněte dítě za nohy a vytáhněte použitou plenku z dětské kořisti..
  3. Otřete chlapecký rozkrok a genitálie z trusu ve směru od pubis k kostrči vlhkým hadříkem nebo kouskem gázy navlhčené vodou.
  4. Pokud jste dítě omyli vodou, zbylou vodu jemně poklepejte papírovou utěrkou. Zvláštní pozornost věnujte záhybům..
  5. Pokud částice sušené stolice zůstanou, otřete kontaminované oblasti bavlnou nebo gázou namočenou v dětském oleji.
  6. V případě potřeby naneste dětský krém nebo prášek, nasaďte si plenky.

  Opakujeme: pokusit se odtáhnout předkožku a odhalit hlavu na penisu novorozence, aby se „v pořádku neobnovil“ není v žádném případě.

  V záhybech dítěte v prvních dnech lze pozorovat zbytky původního mazání. Neotírejte to tvrdě - postupně se vymývá díky každodenním hygienickým postupům.

  Kromě toho je toto mazivo nejlepším dětským krémem a chrání citlivou pokožku novorozence v novém prostředí pro něj. Nebojte se, že se tuk stane živnou půdou pro bakterie..

  Pokud pravidelně sledujete čistotu nabídek, vše bude v pořádku.

  Jak umýt dítě pod schématem krok za krokem

  Nejvhodnější je umýt vaše dítě kohoutkem tekoucí vodou. Chcete-li to provést, musíte:

  1. Vyjměte plenu.
  2. Položte dítě na předloktí jedné ruky tak, aby na něm dítě leželo na hrudi a vaše ohnutá paže ho zakrývala v podpaží.
  3. Pro přístup k dřezu s dítětem otevřete kohoutek volnou rukou a upravte teplotu vody: měla by být při pokojové teplotě nebo o něco vyšší.
  4. Nahraďte zadek dítěte proudem vody a volnou rukou omyjte chlapce rozkrok a genitálie.
  5. Blot vodu s ručníkem ve všech záhybech.
  6. Pokud zůstanou částice sušeného trusu, setřete je bavlněným tamponem namočeným v rostlinném oleji.

  Je lepší umýt dítě čistou vodou, mýdlo použít pouze v případě silného znečištění

  Kojenci v prvních měsících života nepotřebují detergenty. Mýdla a gely mohou naopak způsobit vysušení kůže, podráždění a alergické reakce. Je lepší umýt dítě čistou vodou, mýdlo použít pouze v případě silného znečištění.

  Pravidla péče o genitálie novorozeného chlapce

  Jak umýt chlapce? Tuto otázku často kladou rodiče, jejichž rodina byla doplněna kojencem..

  Chlapce můžete umýt jakýmkoli způsobem, který je pro matku vhodný, určitá technika existuje pouze při mytí dívek.

  Vzhledem k tomu, že vnější genitálie chlapců jsou zcela uzavřeny a infekce se do nich nemůže dostat, neexistují žádné zvláštní požadavky na jejich intimní hygienu, přesto je to velmi důležité a má řadu pravidel.

  Je třeba to brát velmi vážně, protože řádné mytí drobků v dětství se v budoucnu stane základem zdraví jeho reprodukčního systému a ovlivní také to, zda bude chlapec schopen dospět, když vyroste. Aby batole vyrostla zdravě, musí se matka náležitě starat o genitálie svého syna.

  Intimní hygiena dítěte mužského pohlaví spočívá v každodenním mytí a udržování optimálních ukazatelů teploty genitálií (je důležité zabránit jejich přehřátí). Kromě toho by matka neměla zdržovat předkožku, protože je to plné poranění dítěte.

  Musí být dodrženo

  Pokud budeme podrobněji zvažovat každou položku intimní hygieny chlapců, můžeme dojít k závěru, že je založena na dodržování řady následujících pravidel:

  • Při každé výměně plen si dítě umyjte převařenou čistou vodou;
  • Mýdlo by se mělo používat pouze v případě, že je dítě během pohybu střev velmi špinavé;
  • Použití mýdla vede k přesušení pokožky, proto je třeba ji důkladně omýt, aby se zajistilo, že její částice nezůstanou v záhybech předkožky. Také mýdlo, které není úplně odplaveno, může vést k podráždění nebo dokonce k chemickému popálení;
  • Mytí dítěte musí být prováděno velmi pečlivě. Při mytí se musíte prsty dotýkat spodní části penisu, nedotýkat se jemné pokožky vedle hlavy, stejně jako jejich tření;
  • Arašídy by měly mít osobní dětské mýdlo, které by nemělo obsahovat aromatické přísady, ručník a žínku;
  • Otřením penisu nelze kůži natáhnout. Stačí navlhčit ručníkem, aby se vlhkost rychle absorbovala;
  • Po hygienických procedurách musí být pohlavní orgány ošetřeny olejem nebo dětským krémem a aplikovat je pouze na šourek, penis, konečník a tříselné záhyby. Nepoužívejte společně olej a prášek.

  Intimní hygiena novorozeného chlapce: výběr oblečení

  Aby nedocházelo k přehřátí a dalším problémům, spočívá intimní hygiena novorozeného chlapce nejen z praní, ale také ze správného výběru oblečení a povlečení. Od narození do věku jednoho roku by dítě nemělo být zabaleno a neustále na plenkách.

  I přes tvrzení v reklamě, že nedráždí pokožku a dýchají, to zdaleka není pravda. Nejlepší je udržovat dítě nahé, aranžovat pro něj co nejčastěji vzduchové koupele.
  Když arašídy stárnou dva roky, měl by si vybrat spodní prádlo vyrobené z přírodních materiálů, které umožňují pokožce dýchat a zabránit přehřátí.

  V tomto věku již dítě musí nosit kalhotky, které ho nebudou tlačit a třít, takže musí být vybrány jasně ve velikosti. V létě by měl dětské oblečení a spodní prádlo chránit jeho genitálie před nečistotami.

  V zimě je také vhodné zvolit prodyšné a savé spodní prádlo, které bude teplé, ale zároveň zabrání přehřátí pohlavních orgánů dítěte. Tyto parametry by měly být použity v budoucnosti, nákup oblečení a kalhotky pro chlapce.

  Fyziologická struktura dítěte

  Genitálie novorozenců a kojenců se výrazně liší od dospělých. Předkožka penisu je připojena k hlavě a spolehlivě ji chrání před mechanickým poškozením a kontaminací. Toto je tzv. Fyziologická fimóza. Smegma vylučovaná speciálními žlázami má antimikrobiální vlastnosti, které zabraňují pronikání infekce do urogenitálního kanálu.

  Genitální orgán novorozenců a kojenců se výrazně liší od dospělého „analogu“

  Od narození do věku 3 let se obvykle pozoruje přilnutí předkožky a hlavy až do samotného otevření močové trubice. Ve věku pěti let je hlava už napůl nahá. Plné uvolnění hlavy je možné pouze za 8–10 let.

  Články O Neplodnosti