Hlavní Bolest

Kyselina listová během těhotenství

Ženy, které plánují otěhotnět, by se měly na toto období pečlivě a vědomě připravit: vést zdravý životní styl, potěšit se a nemít být naštvaná maličkostmi. Kromě toho musíte začít brát speciální léky. Jedním z nich je kyselina listová pro těhotné ženy..

Pokud je během těhotenství indikován příjem kyseliny listové

Kyselina listová nebo vitamin B9 hraje důležitou roli při tvorbě nových krvinek. Nedostatek takové látky často vede k anémii a použití léku je důležité pro replikaci, růst buněk, antimikrobiální terapii. Při schůzce s gynekologem se ženy často při předepisování látky zajímají, proč pít kyselinu listovou během těhotenství? Podle odborníků každá těhotná žena potřebuje B9, protože je schopen zabránit některým defektům ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Je vhodné začít s užíváním léku během plánování těhotenství, protože všechny procesy, které se týkají léku a které se vyskytují při tvorbě plodu, nastávají v krátkém čase - to znamená, když nastávající matka o dítěti ani neví. Je nutné, aby kyselina listová během těhotenství vstoupila do ženského těla v prvních týdnech, protože toto období je hlavní při tvorbě nervové trubice v embryu.

Co je užitečné pro kyselinu listovou u těhotných žen?

Vitamin B9 stimuluje tvorbu nukleových kyselin, které jsou základem všech buněk v těle. Lék je nezbytný pro všechny rychle se dělící tkáně u lidí. Kromě toho je prospěšnou vlastností látky to, že:

 • stimuluje tvorbu krve;
 • blokuje tvorbu rakovinných buněk;
 • obnovuje svaly během těhotenství;
 • podílí se na tvorbě placenty;
 • přispívá k normálnímu fungování trávicího traktu;
 • podílející se na metabolismu.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Doporučuje se používat vitamín B9 pro všechny nastávající matky, aby se zabránilo anémii (až 12 týdnů). Rozhodnutí, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, schvaluje pouze gynekolog. V naší zemi je norma pro ženy, které očekávají dítě, stanovena na 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu, ale pro některé matky lze podle výsledků testů stanovit vysoké dávky. To platí pro pacienty, jejichž vyšetření odhalilo vady ve vývoji plodu..

V pilulkách

Populární lék s nízkou cenou - kyselina listová pro nastávající matky uspokojuje všechny potřeby vitamínů. Lék může předepsat pouze lékař: na základě charakteristik průběhu těhotenství je nutné pít 1-3 tablety jednou nebo třikrát denně. Pro prevenci nemoci se užívá pouze jedna 1mg tobolka, dávka léku u žen s nedostatkem vitamínu je výrazně zvýšena - až na 5 mg.

Vitamin B9 se nachází téměř ve všech multivitaminech, které gynekolog předepisuje během těhotenství. Při přijímání takových komplexů není třeba samostatně používat kyselinu listovou, není-li k tomu žádná indikace. Jedním z nejoblíbenějších léků pro nastávající matky je Folio - tento komplex obsahuje vitamín B9 (400 mg) a jód (200 mg). Je nutné užít jednu tabletu denně. Multivitaminy s vitaminem B9:

 • Multitabs-Prenatal obsahuje 400 mg látky;
 • v Materně a Elevitu je 1 mg látky;
 • složení Pregnavitu poskytne látku 750 mcg;
 • Vitrum Prenatal obsahuje 800 mg vitamínu.

Výrobky kyseliny listové

Vegetariáni zpravidla nejsou s nedostatkem vitamínu B9 obeznámeni nachází se v zelených listech a zelenině. Jiní lidé s nedostatečným příjmem rostlinných potravin (zejména v zimě) by si měli vitaminový komplex určitě vzít. Důležitý prvek je obsažen v:

 • zelené listy špenátu, hlávkového salátu, cibule, chřestu, petrželky, zelí;
 • zelený hrášek;
 • avokádo;
 • sýr, kefír;
 • citrusy;
 • pečení z celozrnné mouky;
 • dýně;
 • kaviár;
 • ovoce: meruňky, meloun, broskve;
 • slunečnicová semínka;
 • Fazole
 • droždí
 • žloutek;
 • vlašské ořechy;
 • sušené mléko, tvaroh;
 • hovězí játra.

Kolik kyseliny listové by měly těhotné ženy pít

Pro normální fungování by měl dospělý pít 0,2 mg vitaminu B9, ale s dítětem se zvyšuje potřeba látky. Denní dávka kyseliny listové pro těhotné ženy je 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu. Mnoho žen je takovými čísly zmateno, ale nebojte se. K přebytku látky dochází pouze tehdy, když člověk vypije 25 tablet najednou. V jiných případech je přebytek vitamínu D vylučován bez zvláštních následků..

Pro zdravotní problémy (diabetes mellitus, střevní onemocnění, epilepsie) a výrazný nedostatek látky u ženy může lékař předepsat silné léky, které obsahují vitamin B9: apo-list (cena 200 rublů) nebo folacin (cena 125 rublů). Jedna tableta takových přípravků obsahuje 5 mg folacinu, což se již považuje za terapeutickou dávku.

Norma kyseliny listové během těhotenství v 1 trimestru

První měsíce těhotenství jsou nejdůležitější období, protože na tom závisí další těhotenství, tvorba a vývoj plodu. V 1. trimestru byste se měli ujistit, že ženské tělo dostává potřebné množství všech minerálů a vitamínů. To se týká zejména kyseliny listové, která je v rané fázi schopna zabránit rozvoji poškození nervového systému dítěte. Pouze malá část látek může být absorbována produkty, takže je nutné brát léky s vitaminem B9.

Při přenášení dítěte může být denní dávka léčiva různá, v prvních 3 měsících je nutné užít 0,4 mg dvakrát denně. Látka je často součástí komplexů, ale je lepší ji vzít odděleně. Pijte tablety současně a nejlépe před jídlem. Měli byste je umýt čistou čistou vodou. Nedoporučuje se používat lék s kávou, čajem nebo balenými šťávami..

Jak dlouho před těhotenstvím

S drogou, která obsahuje užitečný prvek, jsou na první konzultaci představeny nastávající matky. Mnoho lékařů věří, že jako samostatný nástroj by mělo být přijato pouze první 3 měsíce, pak byste měli přejít na vitamínový komplex pro těhotné ženy. Přestože existují odborníci, kteří tvrdí, že ženské tělo potřebuje B9 celý život a během těhotenství byste jej neměli po 12 týdnech přestat užívat. V každém případě by dávku a dobu použití měl předepisovat pouze gynekolog.

Kyselina listová Vedlejší účinky

Pro člověka je vitamin B9 zcela netoxický, droga prakticky nedává vedlejší účinky. K předávkování lékem během těhotenství může dojít, pouze pokud je denní dávka překročena 100krát. Droga zřídka způsobuje alergii, která se může objevit v důsledku individuální nesnášenlivosti látky. Dlouhodobé užívání vysokých dávek může nepříznivě ovlivnit zdraví žen a dětí. Pokyny pro tento lék uvádějí, že při jeho velké koncentraci v těle se objevují následující vedlejší účinky:

 • krevní obsah kyanokobalaminu je snížen, což může vyvolat anémii těhotné ženy;
 • změna funkce ledvin;
 • hyper vzrušivost;
 • gastrointestinální rozrušení.

Cena kyseliny listové během těhotenství

Léky s obsahem vitamínu B9 se prodávají na přepážkách v jakékoli lékárně. Průměrná cena léku je od 30 do 80 rublů. Kyselinu listovou lze zakoupit levně ve velkých supermarketech, kde je lékárna, a navíc si vitamín lze zakoupit a objednat v internetové lékárně. Náklady na produkt navíc budou záviset na společnosti v zemi výroby a na způsobu uvolnění.

Video: kyselina listová během těhotenství

Recenze

Anna, 25 let kyselina listová během těhotenství je nejužitečnějším vitamínem. Pil jsem to po dobu 9 měsíců, aniž bych se přestal brát i v pozdějších fázích. Doktor mi předepsal jednu kapsli pro prevenci. Je dobré, že cena léku je nízká.

Katya, 27 let. Když jsem plánovala druhé těhotenství, začala jsem ji správně připravovat, a tak jsem začala používat vitamin B9 16 týdnů před početí. Viděl na tabletu 400 mcg. Dále, podle předpisu lékaře, při přepravě dítěte podle 2. Použití takového nástroje je pohodlné a velmi prospěšné, protože jeho cena je pouze 30 rublů.

Maria, 30 let. Moje první těhotenství bylo obtížné, hrozná toxikóza, ostré výkyvy nálad. Druhé jsem začal plánovat předem, asi šest měsíců v době početí. Gynekolog předepsal dávkování kyseliny listové a jodu. Všechno šlo dobře, takové příznaky jako u prvního dítěte, které jsem už nezažil.

Proč je potřeba kyselina listová při plánování těhotenství a během prvního trimestru

Každá žena, která plánuje brzy otěhotnět a stát se matkou, se musí na tento nový stav vědomě a pečlivě připravit. A pokud každý ví o zdravém životním stylu, rozloučení se špatnými návyky a chůzi na čerstvém vzduchu, budoucí matky často před těhotenstvím ignorují příjem některých vitamínů a léčiv. Kyselina listová také patří k jednomu z takových prostředků..

Co je kyselina listová??

Kyselina listová je vitamin B9. Často slyšíte generické jméno - foláty, které jsou deriváty tohoto vitaminu. Je třeba si uvědomit, že je získáváme z potravin a tablety kyseliny listové jsou syntetický produkt, který je již přeměněn na folie uvnitř těla.

Všechny deriváty vitaminu B9 hrají velkou roli v hematopoéze, tj. Při tvorbě nových krvinek. Proto nedostatek těchto látek vede k anémii - stavu, kdy červené krvinky nestačí nebo mají nepravidelný tvar a nevykonávají své funkce.

Fólie mají další velmi důležitou vlastnost: stimulují tvorbu nukleových kyselin (DNA a RNA), které jsou základem všech tělesných buněk. Proto je kyselina listová nezbytná pro všechny rychle se dělící lidské tkáně, včetně embryonálních tkání.

Role kyseliny listové:

 • podílí se na tvorbě DNA všech buněk, tj. zdroje dědičných informací
 • stimuluje tvorbu krve
 • nepřímo blokuje tvorbu rakovinných buněk
 • obnovuje svalovou tkáň
 • během těhotenství:
  • hraje roli při pokládání a vývoji nervové tkáně embrya
  • podílí se na tvorbě krevních cév placenty

Na co jsou foláty během těhotenství??

Během těhotenství, zejména v časných stádiích, se spotřeba folátu dramaticky zvyšuje. Všechny buňky embrya se intenzivně dělí, aby se časem vytvořily kompletní tkáně. Obzvláště rychlá a obtížná je nervová tkáň budoucího muže. A ona potřebuje hodně kyseliny listové.

Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může nastat z následujících důvodů:

 • Nedostatečný příjem folátu s jídlem
 • Malabsorpce folátu (u chronických zánětlivých onemocnění žaludku a střev)
 • Genetické poruchy folátového cyklu. Ve vzácných případech ženskému tělu chybí potřebné enzymy (MTHFR). Výsledkem je, že kyselina listová není přeměněna na foláty a nevykonává potřebné funkce. Tělo hromadí intermediární metabolické produkty, které mohou vést k kardiovaskulárním onemocněním, nádorovým procesům, neplodnosti a potratu. V případě takové mutace se doporučuje užívat deriváty kyseliny listové, například Metafolin. Absorbuje se rychleji a ve větším objemu..
 • Užívání určitých léků proti epilepsii a hormonálním lékům dramaticky snižuje hladinu folátu v krvi:
  • orální antikoncepční prostředky (viz poškození hormonálních antikoncepčních tablet)
  • barbituráty, difenylhydantoin
  • sulfanilamidové přípravky (například biseptol), inhibující syntézu vitaminu B9 střevní mikroflórou
  • pití také snižuje jejich úroveň

Jak tělo dostává kyselinu listovou?

3 zdroje kyseliny listové:

 • Z jídla - ve formě folátů
 • Malé množství vitaminu B9 je syntetizováno samotným tělem (střevní mikroflóra) během normálního fungování gastrointestinálního traktu - ve formě 5-methyltetrahydrofolátu
 • Chemická kyselina listová - z vitaminových doplňků

Fólie byly nejprve izolovány ze špenátových listů. Následně se ukázalo, že téměř ve všech listových zeleninách jsou přítomny ve velkém množství. Mezi další zdroje kyseliny listové patří citrusové plody, zelený hrášek, chléb, játra, nutriční kvasnice, sýry, vejce a tvaroh.

Pokud existuje tolik produktů, které obsahují folie, proč by měla být kyselina listová užívána během těhotenství ve formě pilulek??

 • Technologický pokrok a tržní hospodářství nutí výrobce rostlinných a živočišných produktů, aby urychlili růst zvířat na farmě a pěstovali zeleninu a zeleninu ve skleníku, tj. Méně, než se v produktech hromadí přirozený isomer kyseliny listové. Výsledkem je, že informace o pozadí starých tiskových médií o obsahu folátů v různých produktech nejsou dnes relevantní a předražené..
 • Hlavní nevýhodou „přírodních“ folátů je rychlá destrukce během tepelného zpracování. Vaření, smažení a dušení zničí téměř 90% vitaminu. Ale ani konzumace syrových potravin nezaručuje příjem správného množství v krvi. Vitamin B9 je navíc citlivý na podmínky a trvanlivost:
  • při vaření vajec je zničeno 50% vitaminu B9
  • po 3 dnech ztratí greeny až 70%
  • v masu po tepelném zpracování - až 95%
 • Přítomnost chronických onemocnění střeva a žaludku u člověka neumožňuje plné vstřebávání vitaminu.

Asi 60% populace proto trpí nedostatkem folátů a tělo zdravé těhotné ženy dostává z potravy o něco více než 50% denní normy kyseliny listové.

Četné studie vědců však prokázaly, že tělo rozpoznává, jak kyselina listová vstupuje do těla a jeho absorpce přímo na něm závisí. Samozřejmě, že příjem z přírodních zdrojů je lépe absorbován v gastrointestinálním traktu i při poruchách metabolismu a žaludeční kyseliny, a proto má ve srovnání se syntetickou kyselinou listovou vážné výhody.

Kyselina listová syntetizovaná samotným tělem ve formě 5-methyltetrahydrofolátu neinteraguje s jinými léky tolik a nemaskuje hematologické příznaky nedostatku vitaminu B12 jako syntetickou kyselinu listovou. Kromě toho eliminuje možné negativní důsledky nadbytku nezreagovaného vitaminu B9 v periferních cévách.

Chcete-li však tělu těhotné ženy poskytnout foláty (a jejich potřeba se zvyšuje o 50 procent), musíte denně jíst obrovské množství výše uvedených produktů. V moderních podmínkách je to nemožné a vzhledem k poklesu jeho množství v moderních výrobcích je to neúčinné. Moderní přípravky kyseliny listové obsahují požadované množství, jsou bezpečné pro těhotnou ženu v doporučené dávce a jsou dobře studovány..

Důsledky nedostatku kyseliny listové během těhotenství

Patologie od matky:

 • hemopoéza u ženy: anémie, nízká rezistence na infekce a tendence tvořit krevní sraženiny.
 • snížená tolerance fyzické a psychické zátěže

Tyto příznaky jsou charakteristické pro ženy s dědičným defektem v genech zodpovědných za folátový cyklus. Příznaky nedostatku vitaminu se obvykle objevují ještě před těhotenstvím v kombinaci s chudokrevností železa a onemocněním kardiovaskulárního systému. U genových poruch je nutné brát velké dávky kyseliny listové s povinným sledováním krevního testu, pouze pod neustálým dohledem specialisty..

Patologie plodu:

 • defekty neurální trubice u plodu
 • potrat: předčasný potrat (důsledky) a smrt plodu
 • nižší placenta a v důsledku toho hladovění plodu kyslíkem

Poruchy fetální neurální trubice

Již ve třetím týdnu po početí se v embryu vytvoří zkumavka se zhuštěním na konci - budoucí míchou a mozkem. Konstrukce této nervové trubice může být pod vlivem nepříznivých faktorů, včetně nedostatku kyseliny listové, narušena nebo zastavena. V důsledku toho vznikají velmi závažné, někdy neslučitelné s životem, fetální malformace.

 • Anencefálie je absence většiny mozku. Vada je neslučitelná se životem, proto se po potvrzení diagnózy ultrazvukem doporučuje potrat.
 • Cephalocele - rozštěp lebky, skrze který mohou nabobtnat mozky nebo mozek. V závislosti na stupni otoku tkáně se prognóza může lišit od smrtelné po bezpečnou.
 • Spina bifida je nejčastější defekt neurální trubice. Vadou obratlů je odkrytý páteřní kanál a membrány míchy se zvětšují. V závislosti na úrovni vertebrálních lézí a stupni vyklenutí závisí prognóza také na tom, že v prvních dnech života zemře čtvrtina dětí, většina z nich se stane zdravotně postiženou a jen malé procento dětí nemá v budoucnu problémy s močením a pohybem nohou..

Ne všechny účinky nedostatku kyseliny listové lze zjistit během těhotenství nebo bezprostředně po narození. Minimální poruchy nervové tkáně se cítí v dospělosti s obtížemi v učení a soustředění. Vědci na Cambridge University provedli řadu studií prokazujících vztah nedostatku B9 a emočních poruch u dětí.

U zcela zdravých žen, které jedí plně a variabilně, může nedostatek kyseliny listové ovlivnit zdraví. Zaprvé bude plod a placenta trpět, a to již v nejranějších termínech. Proto pít kyselinu listovou během těhotenství znamená starat se o zdraví nenarozeného dítěte.

Jak dlouho byste měli užívat přípravky kyseliny listové??

Příjem kyseliny listové pro prevenci malformací plodu by měl být zahájen ve stadiu přípravy na těhotenství, nejméně tři měsíce před navrhovaným početím. Proto by těhotenství mělo být plánováno. Pokud k početí došlo neočekávaně, musíte začít s užíváním drogy ihned, jakmile to bude známo.

Důvody pro užívání folátu během plánování těhotenství:

 • Při nevyvážené stravě může mít žena nižší hladinu kyseliny listové, takže je třeba čas doplnit její rezervy. Obvykle to trvá tři až čtyři měsíce..
 • Neurální trubice embrya je položena tak brzy, že žena si stále nemusí být vědoma těhotenství, ke kterému došlo, zejména při dlouhém menstruačním cyklu..
 • Nedostatek folátu může těhotenství ztížit.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Ve většině případů musíte užít tři měsíce před početí a během těhotenství 400 mikrogramů kyseliny listové denně. V některých případech se doporučuje zvýšit dávku:

 • až 1 mg denně na epilepsii a diabetes
 • až 4 mg denně, pokud byly v minulosti děti s defekty neurální trubice

Zvýšené dávky folátu mohou být předepsány lékařem pouze po důkladném vyšetření.

Dávka kyseliny listové během těhotenství zůstává stejná.

Doporučení pro doplnění kyseliny listové existují v mnoha zemích..

Ve Spojených státech by tedy měly všechny ženy, které plánují těhotenství, užívat lék v dávce 400-800 mcg denně, měsíc před početí a do 3 měsíců těhotenství. Tato doporučení navíc existují spolu s obohacováním potravin o folát (například jejich přidávání do těstovin), což v naší zemi není pozorováno. A správně! Proč přidat vitamin k produktu, který se po dalších 10 minutách vaření zničí? Pokud užíváte syntetickou kyselinu listovou, je to lepší ve formě tablet!

Důsledky nadměrné kyseliny listové

Vitamin B9 je ve vodě rozpustná látka, takže veškerý přebytek je úspěšně vylučován ledvinami. Je velmi obtížné zajistit předávkování kyselinou listovou během těhotenství, kdy se vitamin stává toxickým a má nepříznivý účinek na plod. Pozor, tento vitamin by měl být používán, když:

 • těžká patologie jater a ledvin u těhotných
 • dědičné vady genu zodpovědného za metabolismus folátů. Přebytek kyseliny listové může dále narušit rovnováhu v tomto cyklu, což vede ke stejným účinkům na plod jako na nedostatek vitamínu. Příjem této látky u těchto pacientů by měl sledovat lékař..
 • alergické reakce na syntetické vitamíny

Účinek kyseliny listové na vývoj plodu byl studován po dlouhou dobu a všude. Vědci z University of Newcastle informovali o narození dětí s pozměněnými geny folátového cyklu od matek užívajících tuto drogu. To znamená, že pro zpracování vnější kyseliny listové příroda „vynalezla“ nový gen. Všechno by bylo v pořádku, ale s tímto genem mohou být spojena některá lidská onemocnění..

Tyto studie nejsou rozšířené, protože teorie nebyla v praxi potvrzena. Snížení četnosti malformací embryí u matek užívajících kyselinu listovou potvrzují četné studie po celém světě. Výskyt spina bifida se snížil o čtvrtinu od všudypřítomného začátku příjmu kyseliny listové.

Na počátku 90. let se Spojené státy dokonce pokusily obohatit potravou tento vitamin, což nevedlo k žádoucím výsledkům, protože dávkování kyseliny listové během těhotenství by mělo být nejméně dvakrát vyšší, než je obvyklé. Vzhledem k tomu, že obohacené potraviny, vysoce kalorická jídla byla obohacena o vitamíny, cílové publikum (těhotné a kojící ženy) se jim pokusilo vyhnout.

Existují náznaky, že předávkování kyselinou listovou během těhotenství může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti dítěte, ke zvýšení rizika obezity a diabetu u dítěte v budoucnu, stejně jako ke sklonům k alergiím, bronchiálním astmatu a může vést ke zhoršení imunity. Jsou to však pouze předpoklady, neexistují přesvědčivé studie potvrzující taková rizika.

Závěr: Neexistuje přesvědčivý důkaz o negativním účinku standardní dávky kyseliny listové na zdravou těhotnou ženu. Byly provedeny studie potvrzující, že i 15 mg denně není toxické. Ale jako každá syntetická látka, i tento lék by měl být používán přísně v požadované dávce. Kromě toho se pozitivní účinek na nervovou tkáň plodu při dávce 400 mg a 4 mg mírně liší. Proto, o kolik kyseliny listové během těhotenství by měla vzít každá konkrétní žena, rozhodne lékař.

Pokud jde o příjem kyseliny listové u těhotných žen, ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu, může konstantní předávkování vést ke smutným důsledkům. Překročení doporučené dávky může mít za následek:

 • u mužů je riziko vzniku rakoviny prostaty dvakrát zvýšeno
 • užívání kyseliny listové u těhotné ženy v dávce 500–850 mcg denně zvyšuje riziko adenokarcinomu prsu o 20%, nad 850 mcg o 70%
 • u starších lidí způsobuje dlouhodobé předávkování poruchu psychosociálních funkcí

Příznaky předávkování kyselinou listovou:

 • kovová chuť v ústech, hořkost v ústech
 • podrážděnost, podrážděnost, poruchy spánku (viz, jak snadné je usnout)
 • gastrointestinální poruchy: zvracení, nevolnost, průjem, plynatost (ale podobné symptomy doprovázejí toxikózu 1 trimestru)
 • poškození ledvin
 • jedním z vážných důsledků předávkování je nedostatek zinku, nedostatek vitamínu B12

Testy kyseliny listové

U pacientů s anémií je předepsán krevní test na stanovení hladiny kyseliny listové nebo u pacientů s homocysteinémií. Zdravé těhotné ženy tuto analýzu nepotřebují, protože při užívání folátu bude hladina této látky v krvi v každém případě vyšší než obvykle. A je to naprosto fyziologické. Při plánování těhotenství je kyselina listová předepsána bez ohledu na její počáteční množství v těle.

Hladiny folátu v séru / plazmě ng / mlHladiny folátů červených krvinek ng / mlDešifrování
více než 20-Zvýšená
6-20-Norma
3-5,9-Možný nedostatek
méně než 3méně než 100Deficit

V jaké formě brát kyselinu listovou?

Moderní farmaceutický průmysl nabízí obrovský výběr léků obsahujících foláty. Většina z nich se liší pouze dávkou a cenou..

Mnoho přípravků na bázi kyseliny listové má nepříjemnou dávku 1 mg, takové tablety je třeba rozbít na polovinu. Je lepší najít kyselinu listovou v dávce 400 - 500 mcg, což je nezbytné pro většinu těhotných žen. O tom, jak brát lék těhotným ženám s homocysteinémií, stanoví ošetřující lékař.

Farmaceutický trh v posledních letech nabízí velký výběr multivitaminových komplexů vytvořených speciálně pro těhotné ženy. Tyto prostředky by měly brát pouze lidé, kteří žijí ve velmi nepříznivých podmínkách a mají špatnou stravu. Moderní žena pro úspěšné a zdravé těhotenství potřebuje:

 • kyselina listová v množství 400 mcg za den
 • jódové přípravky (jodid draselný) v oblastech s nedostatkem
 • s anémií - přípravky železa

Použití multivitaminových komplexů pro kompenzaci nedostatku folátů lze považovat za nepraktické. Kyselina listová je jedním z mála léků, jejichž účinnost a bezpečnost během těhotenství byla prokázána v mnoha studiích. Užívání pouze jedné tablety denně je jednoduchý, levný a spolehlivý způsob, jak snížit riziko vážných onemocnění pro vaše dítě a dát mu plný život.!

Dávkování kyseliny listové

3 měsíce před početípříjem kyseliny listové tablety v množství 400 mcg za den
Během těhotenstvíPovinné - užívání tablet kyseliny listové 400 mcg do 12 týdnů těhotenství, podle indikací - před narozením
V přítomnosti diabetes mellitus nebo epilepsieDávka kyseliny listové se zvyšuje na 1 mg denně
Při narození v minulosti dětí s nervovou trubicí nebo srdečními vadamiDle doporučení lékaře se dávka zvyšuje na 4 mg denně

Jaké přípravky kyseliny listové je lepší užívat?

 • Kyselina listová 9 měsíců (Valens)

400 mcg. 30 ks 120 rub.

 • Kyselina listová (Valenta)

1 000 mcg. 50 ks. 40 rub půl tablety denně

 • Kyselina listová od OZONE

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl tablety)

 • Blagomin V9 (VIS LLC)

200 mcg. 90 čepic. 110 rub 2 tablety ve dne

 • Kyselina listová od Solgara

400 mcg. 100 kusů. 500 rub.

 • Kyselina listová podle národy Bounty

400 mcg. 100 kusů. 300 rub.

 • Kyselina listová (Borisovův závod, Bělorusko)

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl dne)

 • Kyselina listová (MARBIOFARM)

1 000 mcg. 50 ks. 30 rub (půl dne)

Pokyny pro kyselinu listovou

Indikace: prevence vzniku defektů fetální nervové trubice v 1. trimestru těhotenství (1-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a v prvním trimestru), stejně jako při nedostatku kyseliny listové.
Kontraindikace:

 • děti
 • s zhubnou anémií
 • nedostatek pi kobalaminu
 • zhoubné novotvary
 • přecitlivělost na složky léčiva

Dávkování: během těhotenství 400-800 mcg v 1. trimestru, s nedostatkem kyseliny listové - 400 mcg jednou denně.
Nežádoucí účinky: svědění, vyrážka na kůži, bronchospasmus, hypertermie, erytém, hořkost v ústech, nauzea, snížená chuť k jídlu, nadýmání, při dlouhodobém používání je možný vývoj hypovitaminózy B12.
Interakce s jinými léky: užívání antikonvulziv, analgetik, perorálních kontraceptiv, estrogenů zvyšuje potřebu kyseliny listové. Sulfonaminy, antacida, colestyramin, snižují vstřebávání vitamínu B9. Pyrimethamin, methotrexát, triamteren, trimethoprim snižují účinek kyseliny listové (u pacientů se neukazuje kyselina listová, ale folinát vápenatý). Při současném podávání kyseliny listové s tetracykliny, chloramfenikolem, polymyxiny se absorpce kyseliny listové snižuje.
Zvláštní pokyny: Pro prevenci nedostatku vitaminu B9 je vhodnější vyvážená strava - zelená zelenina (rajčata, mrkev, salát, špenát), řepa, luštěniny, čerstvá játra, sýr, obiloviny, vejce, ořechy. Kyselina listová se nepoužívá pro normocytární, B12-deficientní a aplastickou anémii..
S B12-deficientní (perniciální) anémií maskuje vitamin B9 neurologické komplikace a zlepšuje hematologické parametry. Dokud není vyloučena anémie z nedostatku B12, nedoporučuje se podávání dávek kyseliny listové více než 100 mcg / den (s výjimkou těhotenství a laktace).
Při současné léčbě - antacida se užívají 2 hodiny po kyselině listové, colestyramin - 1 hodinu později nebo 4-6 hodin před užitím kyseliny listové. Antibiotika mohou zkreslit výsledky mikrobiologického stanovení plazmatických koncentrací erythrocytů a kyseliny listové.
Při užívání vysokých dávek a dlouhodobé léčbě kyselinou listovou je možné snížení koncentrace vitaminu B12.

Kyselina listová Často kladené otázky

Během předchozích 5 let jsem měla 3 těhotenství, zmrazená 10 týdnů. Jaké dávkování kyseliny listové potřebuji?

Tři nebo více zmeškaných těhotenství jsou důvodem k prohlídce manželského páru. Poté lékař pravděpodobně předepíše 4 mg kyseliny listové denně..

Lékař předepsal 1 mg kyseliny listové denně. Ukázalo se, že jsem na ni alergický. Co dělat?

Alergická reakce je v tomto případě spojena se složkami tablet (barviva, sladidla). Můžete zkusit změnit lék nebo přejít na injekci.

Náhodou jsem pil 2 tablety kyseliny listové při 500 mcg, tj. 1 mg denně. Je to nebezpečné?

Tato dávka není toxická a nepoškodí vás ani vaše dítě. Pokračujte v užívání 1 tabletu denně.

Je mi 39 let, plánujeme těhotenství na šest měsíců. Lékař předepsal 4 mg kyseliny listové, protože v mém věku existuje riziko nedostatku a ukončení těhotenství. Je potřeba taková velká dávka?

Riziko přerušení ve vašem případě je mírně zvýšeno v důsledku věku, a nikoli kvůli nedostatku folátů. Proto je takové zvýšení dávky léčiva nepraktické.

Kyselina listová během těhotenství: proč a jak brát

Téměř každá žena, která plánuje nebo očekává dítě, slyšela o potřebě pít kyselinu listovou během těhotenství. Jedná se o důležitý vitamin pro normální vývoj embrya, takže je zahrnut v oficiálních doporučeních pro těhotné ženy všech porodních-gynekologů.

Proč je kyselina listová tak potřebná pro tělo těhotné ženy?

Proč je během těhotenství potřeba kyselina listová

V roce 1931 se objevily první informace o účinku kyseliny listové na těhotenství a v roce 1941 se naučily, jak ji syntetizovat ze listů špenátu. Proto název: folium v ​​latině znamená „list“. Kyselina listová nebo vitamin B9 označuje vitaminy rozpustné ve vodě, které lidské tělo přijímá s jídlem..

Všichni víme, jak jsou vitamíny pro zdraví dobré, ale kyselina listová hraje v tomto procesu zvláštní roli. To je způsobeno skutečností, že je velmi důležité v časném těhotenství pro normální vývoj embrya. Další příjem kyseliny listové může snížit riziko vzniku defektů u dítěte až o 70%.

Funkce kyseliny listové

 • podílí se na vývoji a syntéze DNA a RNA
 • ovlivňuje tvorbu červených krvinek (zabraňuje anémii)
 • ovlivňuje vývoj psychiatrických poruch (deprese, schizofrenie, Alzheimerova choroba)
 • snižuje riziko mrtvice a kardiovaskulárních chorob;
 • podílí se na tvorbě nervové trubice plodu, z níž se následně vyvine mícha a mozek dítěte.

V polovině 20. století byl prokázán vliv kyseliny listové na těhotenství, a to na výskyt závažných malformací plodu. Následující studie ukázaly, že další příjem tohoto vitaminu v časném těhotenství výrazně snižuje riziko vzniku patologií, které nejsou slučitelné se životem nebo vedou k postižení..

Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může u dítěte způsobit vážné onemocnění. Tyto zahrnují:

 • Poruchy CNS: hydrocefalus, páteřní štěpení, anencefalie
 • kardiovaskulární onemocnění
 • mentální retardace
 • rozštěp patra a rozštěp rtu
 • malformace močového systému a další.

Příčiny těchto vážných vad u dětí nejsou zcela objasněny. Určitou roli zde hrají genetické abnormality, infekce a používání určitých léků. Kyselina listová však má větší vliv na tvorbu nervové trubice, jejíž další příjem může výrazně snížit riziko malformací plodu.

Kromě toho je během těhotenství zapotřebí kyselina listová, aby se zabránilo rozvoji nedostatku železa a anémie u těhotné ženy, předčasného porodu, porodu dítěte s nízkou hmotností.

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství

Během těhotenství je důležité dodržovat zdravé zásady výživy a řídit se doporučeními lékaře. Moderní věda nevidí výhody užívání multivitaminových komplexů pro těhotné ženy, pokud mají schopnost jíst různorodé.

To však neplatí pro kyselinu listovou. Doporučuje se užívat tento lék tři měsíce před početí a během prvních tří měsíců těhotenství. V některých zemích se provádí obohacení potravin o kyselinu listovou, ale ani to nepomůže snížit počet malformací stejně účinně jako dodatečný příjem tohoto vitamínu jako doplňku stravy.

Je velmi důležité brát kyselinu listovou nepřetržitě před početí a v prvních týdnech těhotenství. Je to způsobeno tím, že až 12 týdnů těhotenství se vyvinou všechny důležité orgány embrya, včetně nervové soustavy.

Proč je důležité začít užívat kyselinu listovou před těhotenstvím? Faktem je, že tento vitamin potřebuje čas k dosažení požadované úrovně obsahu v těle. Porodníci-gynekologové proto doporučují začít užívat kyselinu listovou již na začátku plánování těhotenství.

Jak dlouho trvá kyselina listová?

 • tři měsíce před početí
 • prvních 12 týdnů těhotenství

Také byste neměli přehánět to s kyselinou listovou ve druhém a třetím trimestru těhotenství, protože již nehraje tak důležitou roli při tvorbě plodu..

Můžete najít různá doporučení ohledně dávkování. Velmi často překračují požadovanou dávku pro prevenci závažných malformací plodu.

 • 400 mcg (0,4 mg) každý den

Vyšší dávky kyseliny listové jsou indikovány pouze ve výjimečných případech:

 • pokud žena již měla těhotenství s malformacemi plodu
 • pokud žena bere protinádorové léky.

V každém případě je lepší se poradit se svým lékařem ohledně správné dávky a doporučení. Rovněž nestojí za to kombinovat multivitamínové přípravky a kyselinu listovou odděleně, protože ta je již v vitamínových komplexech pro těhotné ženy.

Příliš vysoké dávky kyseliny listové mohou zhoršit nepříjemné příznaky prvních měsíců těhotenství a způsobit řadu vedlejších účinků..

Příznaky předávkování kyselinou listovou:

 • podrážděnost
 • nespavost
 • snížená chuť k jídlu
 • alergická reakce, křeče
 • nadýmání, bolest břicha

V tomto případě by měla být přezkoumána předepsaná dávka kyseliny listové. Ale muži by neměli tento vitamín brát navíc, protože neovlivňují vývoj a tvorbu plodu. Tato role leží na matce.

Kyselina listová se nachází také v potravinách, zejména v ovoci a zelenině. Není zde však příliš obsaženo, takže ani správná výživa nezruší další příjem vitaminu B9 pro ty, kdo plánují nebo očekávají dítě.

Jaká jídla obsahují kyselinu listovou?

 1. Většina kyseliny listové se nachází v zelí, avokádu, zelené cibuli, špenátu, čočce, brokolici (veškerá tmavě zelená zelenina) a játrech (hovězí a kuřecí maso).
 2. Vitamin B9 se nachází také v tvarohu, sýru, ořechech, luštěninách, citrusových plodech, pohanky, rajčatech, řepě, mrkvi, datech, naklíčené pšenici.

Při přípravě produktů je třeba vzít v úvahu také to, že kyselina listová se rychle vlivem vysokých teplot ničí. Nejlepší možností (například se zeleninou) je jíst je syrové.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství v různých trimestrech

Kyselina listová (vitamin B9) - ve vodě rozpustný vitamin, se požívá s jídlem. Podílí se na růstu a vývoji imunitního a oběhového systému.

Zdrojem vitamínu jsou zelenina, ovoce, zelenina, ořechy, vejce a luštěniny. Během tepelného zpracování je většina ztracena a nevstoupí do těla s jídlem.

Při samotném jídle není možné získat denní normu kyseliny listové pro těhotné ženy - lékaři předepisují pomocné léky, kolik pít a v jakém dávkování?

Za co je kyselina listová zodpovědná během těhotenství??

Přípravky s kyselinou listovou se doporučují všem ženám, které jsou v zajímavém postavení nebo těm, které plánují těhotenství. Často není možné získat správné množství vitamínů a minerálů z potravin, takže odborníci předepisují vitamínové přípravky jako další zdroj.

Vitamin B9 je nepostradatelný pro zdraví těhotné ženy, je důležitý pro plod. Kyselina listová se aktivně podílí na tvorbě nervové trubice embrya.

Je také nezbytné, aby placenta, její správná funkce, nedostatek tohoto vitaminu mohla způsobit placentární nedostatečnost, která je plná předčasného porodu nebo ukončení těhotenství..

Vitamin B9 pomáhá v boji proti anémii, která je běžná u nastávajících matek. Přítomnost kyseliny listové v těle snižuje riziko potratu a předčasného porodu.

Kyselina listová se podílí na procesu krvetvorby, přispívá k normální tvorbě bílých krvinek. Podporuje vstřebávání železa, ale snižuje koncentraci vitaminu B12, proto se s ním často předepisuje také kyanokobalamin.

Kyselina listová se podílí na buněčném dělení. Tento proces doprovází celý vývoj a růst embrya..

V nepřítomnosti kyseliny listové nebo jejího nedostatku ve velkém množství se u dítěte taková onemocnění vyvíjejí:

 • hydrocefalus;
 • vývojové zpoždění mozkové aktivity;
 • svalová retardace;
 • vady jakéhokoli druhu atd..

Dávkování

Specialisté doporučují konzumovat kyselinu listovou během plánování těhotenství, by měla začít za 1-2 měsíce. Pokud však těhotenství nebylo plánováno, měl by se brát vitamin B9, jakmile se žena dozví o své situaci. Důležitost užívání vitamínů v počátečních stádiích je vysvětlena tvorbou embrya.

Kolik pít kyselinu listovou během těhotenství v různých trimestrech, jak ji správně a v jakou denní dobu?

Návod k použití v prvním trimestru

První týdny těhotenství zahrnují narození a vývoj plodu. Tento proces je velmi důležitý, protože na něm závisí téměř celé těhotenství a stav plodu..

Během této doby musíte zajistit, aby tělo dostalo dostatečné množství všech vitamínů a minerálů.

To platí zejména pro kyselinu listovou, která se často nazývá „ženský“ vitamin.

Z potravin se absorbuje pouze zlomek, proto by se měly užívat lékové přípravky na bázi kyseliny listové.

Často je obsažen v komplexech vitamínů a minerálů, ale je lepší brát vše ve své čisté formě, bez dalších vitamínů.

Dávky kyseliny listové během těhotenství jsou různé, v prvním období musíte užít 400 mcg dvakrát denně (ráno a večer)..

Ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru je konzumace vitamínů a minerálů stejně důležitá jako v časném těhotenství.

Během tohoto období začíná aktivní růst dítěte, vyvíjejí se všechny orgány, vytváří se nervový systém, imunita dítěte.

Aby všechny procesy fungovaly správně, musí budoucí matka spotřebovat dostatek vitamínu B9.

Ve druhém trimestru se dávka kyseliny listové zvyšuje na 600 mcg denně.

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávkování).

Použití ve třetím trimestru

Poslední trimestr se zdá, že nastávající matka už není tak obtížná, toxikóza prochází, už se jí daří zvykat si na její stav, ale neměli byste se uvolnit.

V posledním trimestru jsou vitamín B9 a další vitaminy důležité nejen pro dítě, ale také pro matku.

Proto je v posledních týdnech těhotenství míra kyseliny listové zdvojnásobena z původních (800 mcg za den).

Užívejte vitamíny 2-3krát denně (v závislosti na dávce tablet).

Faktory, které zvyšují dávku

 1. Pokud existují důvody, proč je vylučování kyseliny z těla urychleno.
 2. Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko vzniku jakýchkoli fetálních vad.
 3. Jakákoli onemocnění nebo defekty u rodičů, které jsou přenášeny geneticky.
 4. Nemoci žaludku, střev nebo močových cest (kyselina listová je špatně absorbována nebo rychle vylučována).
 5. neustálé zvracení u těhotných žen také pomáhá vylučovat vitamin B9 z těla.

Předávkovat

Většina žen se bojí, když slyší o správném množství kyseliny listové, ale není důvod k nervozitě a strachu. Těhotné ženy mají vysokou potřebu vitamínu B9. Případy předávkování nebyly zaznamenány.

Fakta o vitaminu B9, kterou by měla každá žena vědět

 1. Během těhotenství tělo uvolňuje vitamín B9 rychleji.
 2. Čaj a káva urychlují ztrátu kyseliny.
 3. Při použití některých léků se kyselina vylučuje rychleji. Kompatibilitu s B9 ověřte u svého poskytovatele zdravotní péče..
 4. Alergické reakce jsou možné, přesto je to léčivý přípravek.
 5. Chcete-li získat maximální množství kyseliny listové z jídla, musíte jíst čerstvou, tepelně neupravenou zeleninu a ovoce.

Pro správný vývoj a růst novorozence je zapotřebí řada vitamínů, ale především vitamín D a jeho deriváty. Proč a jak to dát - v tomto článku.

Co nastávající matky potřebují v raných fázích? Láska, péče a vhodný komplex vitamínů během těhotenství v 1. trimestru.

Pro vývoj kostí embrya je nutné vzít dostatek vitamínu D. Ve kterých produktech je mnoho - http://vitaminizer.net/vitaminy/d/gde-soderzhitsya.html

Recenze

Anna, 24 let

Jakmile zjistila, že je těhotná, začala brát kyselinu listovou. Trvalo 7 měsíců. Dítě narozené zdravé.

Irina, 35 let.

Porodila jsem dvě děti. Během těhotenství (první a druhá) se kyselina listová užívala po celé období. Děti jsou zdravé, se zdravotním stavem dosud nejsou žádné problémy.

Larisa, 27 let

Vzala kyselinu listovou ve fázi plánování těhotenství. I sám jsem si všiml změn: kůže se zlepšila, vlasy vypadávaly méně. Lékař doporučil brát těhotenství, ale bál jsem se vysokých dávek. Trvala prvních 5 měsíců. Dívka se narodila zdravě.

Kyselina listová během těhotenství: je možné se obejít bez ní?

Kyselina listová má také jiné jméno - vitamin B9. Kyselina listová během těhotenství je zárukou, že koncepce bude úspěšně realizována a ve vývoji nebudou žádné problémy a patologie.

S nedostatkem B9 existuje riziko nižší tvorby placenty a její vaskulatury, výskytu patologií ve složení krve u matky a dítěte, bez otěhotnění a narození dětí s vývojovými problémy.

Jaký je význam kyseliny listové?

Kyselina listová se vyskytuje v mnoha produktech rostlinného a živočišného původu - zelené, které zná každý, zelí, sójový a zelený hrášek, pomerančové ovoce a zelenina, banány, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky, vejce, různé druhy masa a jater. Malé množství B9 je produkováno samotným lidským tělem pomocí střevní mikroflóry.

Nicméně i při tak obrovských příležitostech má většina lidí na planetě (asi 60%) nedostatek kyseliny listové. Zaprvé je to způsobeno tepelným zpracováním výše uvedených produktů: člověk je málokdy konzumuje syrový a častěji z nich připravuje různá jídla - za takových okolností je zničeno 50 až 90% kyseliny listové v produktu. Za druhé, mnoho trpí gastrointestinálními problémy, které nedovolují střevní mikroflóře produkovat dostatečné množství nezbytných látek a prospěšných bakterií. Zatřetí, moderní lidé méně pravděpodobně konzumují zeleninu, brokolici a čerstvou mrkev, bohatou na vitamín B9 a stále více plní svůj žaludek zbytečným nezdravým jídlem. A samotné vitamínové produkty, které byly zakoupeny v supermarketech a které nebyly pěstovány ve vlastních zahradních postelích, ztratily vzácný vitamín, když byly pěstovány ve skleníku a dlouhodobém skladování.

Pokud však nedostatek kyseliny listové u obyčejného člověka může vést k určitým onemocněním, pak u těhotné ženy je jeho nedostatek spojen s vážným rizikem fetálních abnormalit. Již samotná skutečnost početí tedy znamená, že každodenní potřeba B9 v těle ženy rostla nejméně dvakrát.

Proč se v těle vyskytuje nedostatek B9?

Nedostatek kyseliny listové v lidském těle se obvykle vyskytuje z následujících důvodů:

 • pokud v lidské výživě není dostatek produktů obsahujících B9;
 • s chorobami gastrointestinálního traktu, které narušují vstřebávání kyseliny listové v krvi;
 • genetické patologie těla, které zabraňují přítomnosti enzymů, které pomáhají absorbovat foláty;
 • užívání určitých hormonálních antikoncepčních prostředků, léčiv proti tuberkulóze, antikonvulziv, antacid, salicylátů, sulfonamidů, barbiturátů;
 • nadměrné pití.

Pokud se žena během těhotenství obejde s kyselinou listovou

Bohužel v moderním světě je těžké najít těhotnou ženu, která by neměla dostatek vitaminu B9. V tomto případě způsobuje nedostatek kyseliny listové během těhotenství nejčastější podmínky:

 • závratě a bolesti hlavy;
 • slabost a únava, časté omdlení;
 • anémie;
 • rizika trombózy;
 • časté SARS;
 • problémy centrálního nervového systému;
 • zvýšená podrážděnost, agresivní nálady, slza, sklon k depresi a neuróze;
 • poškození paměti.

Protože se B9 aktivně podílí na syntéze RNA a DNA (nukleových kyselin a proteinů), závisí proces obnovy buněk a podpora absolutně všech vnitřních orgánů na jeho přítomnosti v těle. Kyselina listová je navíc schopna odolat degeneraci buněk na maligní nádory..

Pokud jde o nenarozené dítě, nejen normální početí, ale také hlavní vývoj fetálního organismu přímo souvisí s kyselinou listovou během těhotenství. Dostatečné množství kyseliny listové během těhotenství je zvláště důležité v prvním trimestru, kdy se buňky aktivně dělí, tvoří se tkáně a orgány plodu, tvoří se jeho nervová trubice a placentární cévy. Klinické studie ukázaly, že užívání B9 v prvním trimestru těhotenství o 70% předchází riziku vzniku defektů nervového systému plodu.

Tvorba nervové trubice u dítěte začíná během prvního měsíce těhotenství - v době, kdy mnoho žen buď nevědí o své situaci, nebo prostě nenajde čas jít k gynekologovi, který vám předepíše potřebné vyšetření a vitamíny. Proto nedostatek kyseliny listové během těhotenství s sebou nese častá rizika problémů spojených s centrálním nervovým systémem (anencefálie nebo hydrocefalus, rozštěp patra, rozštěp rtu, mozková kýla atd.).

Akutní nedostatek B9 může také vést k:

 • předčasné oddělení placenty;
 • potrat, potrat;
 • gestóza;
 • fetální smrt.

Jak dlouho žena potřebuje používat kyselinu listovou: před početí, během těhotenství a během kojení

Kyselina listová se vyrábí ve zvláštních dávkách pro těhotné ženy, které jsou schopny uspokojit denní potřeby těla budoucí matky a plodu v vitaminu. Často je B9 k dispozici v kombinaci s kyselinou askorbovou nebo vitamínem B12: tyto přípravky mohou obsahovat různé dávky kyseliny listové a mohou mít různé obchodní názvy - mamifol, ascofol, folacin, foliber atd. V rámci komplexních přípravků mohou existovat i jiné kombinace vitamínů a minerálů. Který z nich je potřebný pro nejlepší těhotenství - lékař určí výsledky krevních testů. Přípravky kyseliny listové se obvykle užívají po jídle s čistou vodou..

Kdy začít pít vitamín B9?

Čím dříve začnete brát kyselinu listovou během těhotenství, tím lépe. V ideálním případě by však mělo být užívání B9 zahájeno již ve stadiu plánování početí, aby se vitamin v těle hromadil a poskytoval plodu maximální ochranu od samého začátku. V moderních podmínkách je obtížné 100% poskytnout tělu kyselinu listovou pouze pomocí jídla (pokud ovšem sami sami nerostete zahradní byliny, brokolici a mrkev po celý rok). A vzhledem k tomu, že syntetická léčiva B9 poskytují lepší biologickou dostupnost než přírodní foláty, existují dobré důvody k zahájení užívání kyseliny listové i pro prevenci.

Ve skutečnosti je B9 doporučován nejen ruskými gynekology, ale je na seznamu povinných jmenování WHO během těhotenství. Dávka kyseliny listové během těhotenství se však může lišit v závislosti na zdravotním stavu, určitých rizicích nebo přítomnosti chronických onemocnění.

Jak dlouho trvá těhotenství kyselinu listovou?

Jak již bylo zmíněno, nejlepší volbou pro zahájení užívání kyseliny listové je preventivní dávka před početí. Během těhotenství a během prvního trimestru lékař stanoví zvláštní dávku, obvykle dvakrát profylaktickou. Pokud krevní testy ve druhém trimestru prokáží dostatečnou saturaci těla kyselinou listovou, může být léčivo nadále užíváno v preventivní dávce nejen do konce těhotenství, ale během laktace..

V jakých dávkách je zapotřebí kyselina listová

 • před početí může být profylaktická dávka od 250 mcg za den;
 • v prvním trimestru těhotenství lékař určí dávku (od 400 do 800 mcg);
 • před dodáním může být dávka snížena na 400 až 250 mcg;
 • během kojení může být B9 užíván v dávce až 400 mcg.

Když gynekolog může zvýšit dávku

Někdy má gynekolog důvod ke značnému zvýšení denní dávky B9:

 • pokud těhotná žena trpí diabetes mellitus nebo epilepsií (dávka může být zvýšena na 1 000 mcg za den);
 • pokud žena již měla potrat nebo se narodily děti s malformacemi nervové trubice nebo neuropsychickými abnormalitami (dávka může být zvýšena na 4000 mcg);
 • pokud těhotná žena bere léky, které narušují vstřebávání folátu do krve nebo nevylučují ze své stravy silný čaj nebo kávu.

Kontraindikace při používání kyseliny listové během těhotenství:

 • alergie na vitamín B9;
 • astmatické útoky;
 • chronická pyelonefritida;
 • rakovina v historii těhotné ženy nebo jejích blízkých příbuzných;
 • anémie.
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Články O Neplodnosti