Hlavní Výživa

Co dělat, když dítě nepřevrátí žaludek své matky (pánevní prezentace)?

Pánevní prezentace dítěte v lůně je pozice, kdy je dítě v době porodu umístěno do hýždí nebo nohou, nikoli hlavou dolů. Většina dětí je určena s pozicí 32 až 34 týdnů, ale některé 35 až 36 týdnů.

V době porodu sedí asi 3-5% dětí se zadkem nebo nohama dolů a v období 21–24 týdnů se pánevní projev vyskytuje již u 33% těhotných žen..

Klasická porodnictví označuje narození v pánevní podobě k patologickým narozením, tj. K těm, která nejsou normální. Z tohoto důvodu v současné době až 80-90% těhotenství v pánevní prezentaci končí plánovanou císařskou sekcí.

Při takovém porodu nese dítě zvláštní zatížení, protože cesta promyšlená přírodou je určena nejprve k postupnému průchodu hlavy, a to hýždí a nohou. Výše uvedené je potvrzeno skutečností, že riziko komplikací pro dítě během porodu přirozeným porodním kanálem se zvyšuje 9krát.

Jaká je pánevní prezentace plodu?

 1. Glutealní prezentace plodu, když jsou nohy dítěte prodlouženy podél těla (nazývá se také neúplné). Tato situace je nejčastější u všech prezentací pánve - v 65% případů; a hlavně v primiparous.
 2. Smíšené - když jsou nohy dítěte ohnuté na kolena (plné), to znamená, že dítě sedí v děloze v lotosové poloze a pouze hýždě směřují k východu z dělohy. K této prezentaci dochází ve 25% případů..
 3. Prezentace nohou se vyskytuje v 10% případů a častěji ve vícečetných případech. Je kompletní, když 2 nohy směřují k východu z dělohy, jedna noha je neúplná. Neúplná prezentace nohy při porodu se stane úplnou ve 30% případů.

Ve většině případů jsou děti určeny s ohledem na prezentaci 34-36 týdnů těhotenství. Všichni však znají příběhy, kdy se děti neuklidnily a neotočily se až do narození. Někteří se převalili v předvečer porodu - všechno je přísně individuální.

Proč se to stane?

Mnoho vědců tohoto problému najednou předložilo zcela odlišné teorie. Takové množství naprosto opačných přístupů potvrzuje, že přesná příčina pánevní prezentace nebyla zcela stanovena..

Nejpravděpodobnějšími příčinami pánevní prezentace, které lze dnes zmínit, jsou anatomické důvody: abnormality ve struktuře dělohy (sedlo, děloha se dvěma rohlíky, děložní myomy), strukturální rysy pánve (úzká nebo nepravidelně tvarovaná pánev). Někdy se říká o snížené pohyblivosti plodu, nezralosti vestibulárního aparátu, umístění placenty v oblasti úhlů trubice a mnoha dalších anatomických jevech.

V souvislosti s vývojem prenatální psychologie vědci v poslední době stále častěji naznačují, že pánevní prezentace plodu v době narození může být spojena se stresem matky nebo jinými psychologickými problémy. Má se za to, že dítě pociťuje všechny zážitky matky v lůně a může na ně tímto způsobem reagovat. Tvrdí se také, že negativní situace v životě těhotné ženy mohou vést nejen k pánevní, ale také k různým patologickým projevům hlavy (frontální, obličejové). Přesto víme, že většina moderních žen v megacities zažívá vážný stres alespoň jednou během těhotenství a ne každý má pánevní prezentaci..

Co tedy můžeme udělat, když zjistíme, že dítě je v pánevní prezentaci do 32–34 týdnů?

 1. Začněme s psychologií. Pokuste se eliminovat všechny stresové faktory a zahájit úzkou komunikaci s dítětem. Mluvte s ním častěji a požádejte ho, aby se převrátil. Zapojte se do lepení. Lepení - navázání úzkého kontaktu a neviditelného spojení s dítětem v lůně. Teplé, laskavé rozhovory s dítětem jsou velmi efektivní. Dítě je velmi citlivé a cítí se jako maminka. Obzvláště dobrého účinku při komunikaci s dítětem lze dosáhnout během relaxačních cvičení ve fázi přípravy na porod. Mluvíme více o relaxačních cvičeních v našem mateřském výcvikovém kurzu. Vizualizace může také pomoci, když si uvolněná matka představí, jak se dítě otočí nebo již sedí hlavou dolů, a snaží se to cítit. Pocit dítěte v jiné poloze může mít příznivý vliv na dosažení cíle - otáčení dítěte.
 2. Za druhé, od 30-32 týdnů těhotenství můžete provádět komplex 2krát denně se zvýšenou polohou pánve. Dítě, které je zvyklé čelit, se pokusí zaujmout pozici, která je pro něj charakteristická a bude v pánvi. Před cvičením nezapomeňte vzít teplou relaxační koupel (teplota vody - 36-37 stupňů), je možné se solí, je to možné s aromatickým olejem (například levandule relaxuje). Pod vlivem teplé vody se děloha uvolní a dítě má více manévrovacího prostoru.

Od 32 týdnů těhotenství můžete použít i jiné techniky:

 • Ležící na gauči otočte ze strany na stranu 10 minut 3krát denně.
 • Poloha kolen, dobře známá a milovaná těhotnými ženami, je pro každého lepší, když se hrudník dotkne podlahy. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak jen můžete, a pak opatrně lehněte na hlaveň.
 • Nezapomeňte na bazén - pravidelné plavání může vašemu dítěti pomoci otočit se správným směrem.
 • Metoda světla: umístěte zdroj světla - baterku nebo lampu blíže k pubis. Existuje šance, že dítě bude mít zájem a začne se převracet na světlo.

Stejný trik lze udělat s hudbou pomocí sluchátek a pěkné hudby..

3. Pokud se dítě ve věku 35–36 týdnů nepřevrátilo a touha porodit sama o sobě je velmi velká, pak v této situaci existuje další metoda, na kterou naši porodníci dlouho zapomněli a nepoužili ji. V sousedních zemích Evropské unie (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a na některých klinikách v Rusku je však možné obrátit dítě pomocí vnějšího tahu. Tento postup se provádí pod dohledem ultrazvukového vyšetření v blízkosti operačního sálu. Když mluvím s porodníky z Litvy, Lotyšska a Estonska, mohu říci, že jsou na svůj výkon v tomto postupu velmi hrdí - až 60% dětí sklopí hlavu a tím sníží frekvenci císařského řezu. Pokud potřebujete kontakty lékařů v těchto zemích, napište mi na viber +375 44 738 48 21 nebo na e-mail [email protected]

Během mé návštěvy porodnice na Furstadské Petrohradě. Porod přirozeným porodním kanálem s gluteální prezentací není v této nemocnici neobvyklý.

4. Přesto, že se v současné době v Běloruské republice pokoušejí neuskutečnit plánovaná porod v glutealské prezentaci, přesto k nim dochází. Většina porodnických gynekologů se zřejmě nechce porodit v pánevní prezentaci. Stále však existují předpoklady, kdy takové porody mohou bezpečně procházet přirozeným porodním kanálem:

· - odhadovaná hmotnost dítěte není vyšší než 3500 g.

· - glutealní nebo smíšený typ pánevní prezentace (podle ultrazvuku a vyšetření);

· - zralý a připravený porodní kanál, nástup porodu do 40 týdnů;

· - normální velikost a tvar pánve;

· - nedostatečné prodloužení hlavy dítěte podle palpace a ultrazvuku;

· - dobrý stav dítěte podle CTG a jednoduchá auskultace;

Jak proměnit plod v prezentaci hlavy

Jak otočit dítě do polohy hlavy? Co může být porod s pánevní prezentací? Co dělat těhotné? Společně s odborníky z Tver klubu na přípravu na porod Delpha bude stránka Grow in Tver hovořit o tom, co je pánevní prezentace plodu a jak nastávající matka může situaci ovlivnit..

Co je to pánevní prezentace plodu?

Přibližně u 30% žen je diagnostikována pánevní prezentace plodu po dobu až 30 týdnů. V tuto chvíli jsou však děti stále velmi mobilní a v době narození 96–97% dětí stále otočí hlavu dolů. Tato varianta je považována za nejpříznivější: hlava, jako nejobsáhlejší část plodu, rozšiřuje porodní kanál, což usnadňuje zbytek těla.

Pokud se dítě z jakéhokoli důvodu (strukturální rysy dělohy nebo pánve ženy, omezení pohybu plodu v důsledku nedostatku vody atd.) Neobrátí vzhůru nohama, budou při porodu nejprve projít nohy (prezentace nohou) nebo hýždě (prezentace zadek)., což samozřejmě tento proces komplikuje, ale nezbavuje matku možnosti porodit bez komplikací.

Šance na úspěšné porod s glutealní prezentací jsou obzvláště vysoké: tato situace snižuje riziko vypadnutí z pupečníkové smyčky (pokud pupeční šňůra vypadne, je stlačena, což může vést k hypoxii plodu).

Jednou z příčin pánevní prezentace může být psychický stav těhotné ženy. Všechny zdůraznění, že žije, dítě cítí a „nechce“, aby se narodilo, nezabírá správné postavení. Zde je o tom, jak o tom mluví zkušená porodní asistentka Tatyana Malysheva.

Co dělat s pánevní prezentací?

Nejprve zůstaňte v klidu. Dítě může kdykoli otočit hlavu dolů, jsou situace, kdy k tomu dojde několik dní před narozením.

"V mé praxi se děti zpravidla obracejí do 36. týdne těhotenství." Byly 2-3 případy - do 38. týdne, “říká Aleksandrova Galina Aleksandrovna, porodní asistentka s 30letými zkušenostmi v porodnicích Tver.

Za druhé, udělejte ultrazvuk a diskutujte o jeho výsledcích s lékařem, abyste pochopili příčiny panvové prezentace.

A zatřetí, pokud jsou komplikace odstraněny, nastávající matka a dítě jsou zdravé, se souhlasem porodníka-gynekologa se těhotná žena může začít zabývat speciální gymnastikou, která pomůže dítěti zaujmout správnou pozici.

Jak převrátit dítě? Zvláštní doporučení

Základní principy speciálních cvičení pro pánevní prezentaci:

Všechna cvičení mohou být provedena po 30 týdnech těhotenství po konzultaci s lékařem v nepřítomnosti kontraindikací.

Bilanční cvičení

Série cvičení využívajících myofasciální relaxaci. Tato technika je na Západě známa jako kojenecká děťátka.

 1. Technika přímého převrácení (Spinning Baby)

Kontraindikace: vysoký krevní tlak, glaukom

Úkolem cvičení je uvolnit místo v děloze, aby se dítě obrátilo vzhůru nohama. K tomu potřebujeme rovnováhu nejen pánevních kloubů, ale také svalů, fascie a vazů celého reprodukčního systému..

Jak to udělat?

Klekáme na okraji pohovky. Šířka ramen od sebe. Dále, naše kolena zůstávají na gauči, velmi hladce a pomalu necháváme lokty na podlaze.

Důležité! Hlava by měla být spuštěna, krk by měl být uvolněný. Pokud si nejste jisti, požádejte někoho, aby vám pomohl jít dolů a nahoru..

Musíte zůstat v této poloze od 30 sekund do 1 minuty. Opakujte ráno a před spaním. Tato rovnováha pomůže dítěti získat správnou polohu v děloze..

Chyby

 • Kolena sestupují z gauče. Musíte se opřít o všechna svá kolena.
 • Nakloňte si stehno na židli nebo stůl. V tomto případě se svaly a vazy neuspokojí..
 • Těšte se, zvedněte hlavu. Vzniká zbytečný stres..
 • Nasaďte si nohy příliš úzké nebo příliš široké.

Cvičení druhé rovnováhy

Boční relaxace

Výchozí pozice - leží na vaší straně, na okraji pohovky nebo postele. Nohy by měly být nad sebou. Začneme cvičit a nohu položíme dolů, dolů. Držíme na váze a houpat se snadno. Pokračujeme od 30 sekund do 1 minuty. Hlavním úkolem je maximální relaxace.

 1. Třetí cvičení rovnováhy - s šátkem.

Těhotná žena se posadí na všechny čtyři na podlaze a opře se loktem o pohovku (jako na fotografii), asistentka popadne její žaludek se šátkem nebo rampou a zvedne a zapne mikromotion s rukama, třese bříško a dítě.

Prvek mexické techniky práce s těhotnými ženami, kde se porodník nedotýká rukou ženského těla rukama, je relaxace dosažena pomocí šátku Reboso.

Gravitace

Gravitace kombinuje přijímání některých ustanovení během těhotenství, příznivá pro rovnováhu.

"Pes lícem dolů" pro těhotné ženy. Základní pravidlo: boky nad koleny, břicho pod páteří.

Prvky jógy vám pomohou vytvořit prostor v děloze potřebný k tomu, aby dítě otočilo hlavu dolů

Pelvic Rises. Je velmi efektivní otočit děti zvednutím pánve nebo pouze v uvolněném stavu s polštářem pod boky. Boky by měly být zvednuty dostatečně vysoko.

Technika pánevní relaxace.

Další póza, která pomáhá otáčet dítě v bříšku. Zde je zvláště užitečné vědět, kde se nachází záda dítěte. Potřebujete ležet zády.

Otevřená poloha kolenního lokte. Pohodlně si lehněte na bok, ohněte nohu na koleno a uvolněte svaly pánevního dna.

Provoz

Jóga, chůze, plavání, strečink, tanec, výpady, pánevní svahy - to vše pomáhá ještě většímu účinku cvičení na rovnováhu.

Orientální tance jsou ideální pro relaxaci vazů a svalů uterosakrální části pánve a velmi pomáhají dítěti zaujmout správné místo při porodu.

Pokud nebylo možné situaci změnit, musíte dítěti sdělit, že matka respektuje jeho volbu. Pelvická prezentace plodu je indikací císařského řezu.

Děkujeme Tver Clubu pro těhotné ženy Delph a instruktorce Olze Zhiganové za pomoc při přípravě materiálů. Fitness telefon pro těhotenství 8-904-010-88-47.

Článek byl připraven na základě materiálů porodní asistentky Tveru a konzultantky kojení Alexandrova Galina Aleksandrovna.

Záznam přednášek v Tveru o porodu a kojení telefonicky 8-920-159-66-23.

Jak se moje dítě převalilo v žaludku po 36 týdnech těhotenství

Pelvic cvičení se vyhýbá císařskému řezu

Kdysi, když jsme se s manželem nesetkali, předvídatel štěstí předpověděl, že bude mít blond ženu a dvě dcery. Blonďatá manželka - to jest já - se splnila, a naše první dcera pokračovala v potvrzování cikánských předpovědí. A tady je, moje druhé těhotenství.

Manžel si byl absolutně jistý, že se tentokrát narodí dívka. Ultrazvuk ve 21. týdnu těhotenství však odhalil opak: pohlaví nenarozeného dítěte je chlapec. Potěšení a radost manžela neznaly meze, i když ve skutečnosti až do svého narození pochyboval, věřil, že lékař může matku dítěte zmást. Ale to se stává!

Ať už je to jakkoli, těhotenství pokračovalo klidně. Druhý trimestr padl v létě a já jsem si užil procházky s dcerou, hojně jedl ovoce a odpočíval. A tak se třetí trimestr nevšiml, a tím třetí, poslední ultrazvuk. A pak začala zábava!

"Tady je lazybear, sedí na papeži!" Ultrazvuková diagnostika mi řekla a okamžitě mě ujistila: "Do 36 týdnů se dítě může klidně převrátit, dělat gymnastiku.".

Obecně jsem si vzal tuto zprávu klidně, protože tam opravdu byl ještě čas a pustil se do cvičení.

Kolenní loket se stal mým oblíbeným během bdění a ve snu jsem se neúnavně otočil z jedné strany na druhou, dobře, můj syn mě tlačil nohama do močového měchýře, abych nezapomněl znovu převrátit.

Je třeba poznamenat, že dcera, která byla v té době téměř 2 roky, také podlehla této gymnastické horečce a četli jsme knihy pro pár, stojící na loktech a kolenou, a sledovali jsme karikatury ležící na podlaze s nohama zvednutými na pohovce.

Uplynulo týden po týdnu, ale podle lékařů a mých pocitů dítě ještě sedělo na papeži.

Do 36. týdne se manžel již profesionálně naučil určovat polohu dítěte škytáky. A dcera neustále žádala bratra, „aby si lehl správně.“ Po přečtení všech druhů článků o příčinách pánevní prezentace a nenalezení jediné jsem se prakticky vyrovnal s tím, že se můj syn nepřevrátí a připravoval se na porod císařským řezem..

Pár dní před poslední návštěvou na prenatální klinice, kde mi měli dát doporučení do porodnice (lhůta již byla 37,5 týdnů), narazil jsem online na článek „Maminka vzhůru nohama: pokyny k použití této techniky“. Na základě doporučení z toho jsem provedl navrhované cvičení, a to otočením se sklonem vpřed, což pomohlo uvolnit a protáhnout dělohu.

Tu noc jsem se probudil ze silných a bolestivých trháků pod žebra! Poprvé v mém celém těhotenství! Předtím mě můj syn většinou strčil do stran. Byl jsem si jistý, že udělal tah!

Ráno jsem v dobré náladě šel na konzultaci a řekl svému lékaři, co se stalo. Doktorka, žena s rozsáhlými zkušenostmi, mě očividně chtěla poslat, abych porodila, a řekl, že tah v této době je nepravděpodobný. Na podporu svých slov dokonce popadla nos mého syna do horního břicha a stále psala doporučení do nemocnice.

Po pár dnech, po čekání na víkend, jsem šel "vzdát se". Po prohlídce lékař přijímacího oddělení okamžitě rozptýlil všechny pochybnosti - dítě je v hlavní prezentaci! Ultrazvuk byl proveden pro dokumentární důkazy a kvůli nedostatku důvodů pro hospitalizaci mě nechali jít domů. Říkat, že jsem byl šťastný, neříká nic. Ještě šťastnější jsem se stal až po 2 týdnech, kdy jsem opět dorazil do nemocnice, už s kontrakcemi, a porodil syna rychle a snadno. Nyní je můj chlapeček již 11 měsíců, ale to je jiný příběh..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Pelvic prezentace - jak proměnit dítě

Až do 34–36 týdnů těhotenství dítě plave volně v děloze a jeho poloha v něm se velmi často mění. Pokud tedy lékař před tímto časem zjistí, že dítě má pánevní projev, neměli byste se bát, dítě se otočí dalších stokrát. Pokud ale přišlo 36 týdnů a dítě má v úmyslu narodit se v zadku dopředu, můžete to zkusit obrátit. Řekneme vám, jak na to..

Mluv s ním

Vždy existuje spojení mezi dítětem a matkou. A matka je první člověk, kterému dítě věří a který poslouchá. Proto se pokuste přesvědčit dítě, aby se otočilo do požadované polohy. Řekněte všechno podrobně: proč by se měl otočit, co to dá matce i dítěti při porodu. Můžete mluvit nahlas nebo můžete mluvit sami se sebou, a co je nejdůležitější - neustále o tom mluvit s dítětem. Buďte laskaví a vytrvalí zároveň. Nezapomeňte spojit budoucího tátu s konverzací, muži, děti poslouchají ještě více. Když dítě přesvědčíte, dejte ho do žaludku, jako by naznačovalo dítěti, jak se má otočit. Skvělá volba: táta s tebou mluví a hladí ho do břicha.

Představit si

Vizualizace je způsob, jakým si člověk představuje obrázek, který potřebuje. Nastávající matka si tedy musí dítě jen představit na správném místě. Pokud nevíte, jak to vypadá, nebo si neumíte představit dítě v žaludku, najděte si krásnou fotografii z časopisu, knihy nebo z internetu. Nějaká anatomická přesnost zde není důležitá, stačí pěkný a jasný obrázek: dítě leží uvnitř žaludku matky vzhůru nohama. Častěji se podívejte na ilustraci a představte si, že uvnitř vás je dítě také ve správné poloze. Ale musíte se nejen podívat na fotografii někoho jiného, ​​ale také reprezentovat sebe a své dítě.

Nedělejte si starosti, pokud je dítě do 36 týdnů „zadek vpřed“: je to zcela normální a drobky mají ještě čas převrátit se. Mimochodem, stává se, že se dítě otočí vzhůru nohama a bezprostředně před porodem, a to i v samotném porodu.

Lákat ho

Dalším způsobem je nalákat dítě. Děti, zejména malé, jsou velmi zvědavé, takže se dejte na dítě, aby mu ukázalo něco zajímavého. Ale dítě je stále v žaludku, může něco vidět? Nevíme přesně, jak dítě reaguje na svět mimo žaludek matky, ale věříme, že například slyší zvuky. Umístěte sluchátka s příjemnou hudbou do spodního břicha, což může také podnítit dítě, aby se otočilo směrem ke zvuku. Hudba by měla být klidná, melodická a ne hlasitá, aby se dítě nebála.

Svítilnu můžete také zapnout a opřít se o žaludek matky v místě, kde se nachází hlava dítěte, a poté mluvit, pomalu držet baterku na stranu a dolů, přenášet dítě spolu.

Plavat a relaxovat

Plavání také pomáhá dítěti vzít prezentaci hlavy. Ve vodě se tělo matky uvolňuje, což znamená, že se také uvolňují svaly dělohy, její objem se mírně zvyšuje a v důsledku toho má dítě trochu více prostoru „pro manévrování“. Ale plavání by mělo být příjemné pro mámu, pokud se žena bojí vody nebo není dostatečně teplá, pak nebude relaxace. Proto musíte plavat a voda by měla mít příjemnou teplotu.

Cvičit

Existují velmi jednoduchá cvičení, která dítěti pomohou správně se přizpůsobit. Nejprve se však poraďte se svým lékařem, pokud můžete udělat tento druh gymnastiky. Gymnastika pro proměnu dítěte v prezentaci hlavy se neprovádí, pokud existuje gestóza, hrozba potratu, jizva na děloze po předchozím císařském řezu, placenta previa.

Kroucení a zatáčky. Ležící na gauči otočte ze strany na stranu 3-4krát za 10 minut. Provádějte 3krát denně. K otočení obvykle dochází během prvního týdne.

Gravitační síla. Lehněte si na záda s velkým polštářem pod spodní částí zad a malým polštářem pod hlavou. Ohněte kolena nohama na podlaze. Lehněte si na 10 minut.

Poloha kolenního kloubu. Nasaďte si kolena a lokty, v této době je pánev umístěna nad hlavou. Zůstaňte v této poloze několikrát denně 15 minut..

Kontaktujte odborníka

Pokud cviky a psychologické techniky nedají výsledek, existuje další způsob - preventivní vnější obrat, který provádí zkušený porodník-gynekolog v mateřské nemocnici. Nejprve se matce injekčně podají prostředky, které uvolňují dělohu, poté se lékař pokusí otočit dítě určitými pohyby rukou, jednat na hlavě a pánvi přes břicho budoucí matky. To vše je řízeno ultrazvukem a žena obvykle během této manipulace nepociťuje nepříjemné pocity..

Je pravda, že externí tah je nyní zřídka prováděn: za prvé, ne všichni porodníci-gynekologové to dokážou, a ne všichni lékaři věří, že je to nutné; za druhé, ne každá žena je psychologicky naladěna, no, a kromě toho pro něj nejsou vždy náznaky.

Možná se zdá, že psychologické metody jsou pochybné, ale přesto často pomáhají. A pokud přidáte gymnastiku a plavání, pravděpodobnost, že se dítě otočí do správné polohy, se jen zvýší. Pokud tedy nechcete mít císařský řez s pánevní prezentací nebo porodit „zadek vpřed“, měli byste vyzkoušet všechny metody, které jsou pro vás vhodné a povolené.

Co dělat s pánevní prezentací?

Těhotenství je pro ženu velmi zvláštní čas. Toto období je plné celé škály emocí, včetně radosti a úzkosti. Někdy je třeba se obávat kvůli lékařským zprávám, výsledkům ultrazvukových studií. Jedním z nich je pánevní prezentace plodu. Vyvstává však otázka: Je toto postavení dítěte v děloze nebezpečné nebo je zcela přijatelné? Pojďme diskutovat o tomto problému.

Druhy pánevní prezentace

Po 35 týdnech života plodu plod obvykle zaujímá pozici hlavou dolů. To by mělo zajistit přirozený průběh porodu. Faktem je, že se správným postavením je na začátku porodu dosaženo potřebného tlaku na mateřský hltan a porodní kanál se dostatečně rozšiřuje. Z tohoto důvodu bude tělo a končetiny plodu po „zrození hlavy“ procházet porodním kanálem bez větších obtíží..

Pelvicní prezentace plodu se vyskytuje přibližně ve 4% případů. Rozumí se, že po 35. týdnu bytí v lůně dítě nepřijalo normální polohu. Pokud je gestační věk méně než 35 týdnů, pak se není čeho bát: většina dětí sklopí hlavu blíže k očekávanému datu narození.

Při pánevní prezentaci je tlak na hltanu matky pod normálem, porodní kanál není dostatečně odhalen. Důvodem je skutečnost, že hýždě dítěte jsou již lehčí než hlava. Musím říci, že v pánevní poloze dítě ne vždy leží přesně se zadkem dolů. Existuje klasifikace typů pánvové prezentace:

 • Hýždě. Dítě je umístěno hýždě dolů, nohy ohnuté v kyčelních kloubech, kolena ve vyrovnaném postavení, přitlačené k dětskému žaludku. Toto je nejběžnější verze pánevní prezentace;
 • Chodidlo. Boky (nebo jeden z nich) jsou nezřetelné, jedna noha je na výstupu z hltanu;
 • Smíšený. V tomto případě jsou boky a kolena ohnuty.

Příčiny pánevní prezentace

Existuje mnoho faktorů, které způsobují pozici dítěte v poloze vzhůru. Mezi ně patří následující důvody pro pánevní prezentaci:

1. Mateřská:

 • nádory dělohy - různé druhy formací, myomatózní uzliny, polypy mechanicky zabraňují převrácení plodu;
 • přetížení dělohy (v důsledku několika narození, ke kterým došlo v minulosti);
 • jizvy na děloze;
 • hyper- / hypotonická děloha;
 • nepravidelná struktura dělohy (bicorn, sedlová děloha, děložní hypoplasie atd.);
 • zúžení pánve matky: se zúžením 3–4 stupňů nebo zakřivením pánve nemůže dítě zaujmout správné místo z fyziologických, anatomických důvodů;
 • zatížená historie matky týkající se gynekologie a porodnictví (potrat, kyretáž, obtížné porod, zánět dělohy nebo jejího krku atd.).

2. Ovoce:

 • předčasnost, nízká tělesná hmotnost dítěte, v důsledku čehož je dítě příliš mobilní, často mění polohu;
 • vrozené anomálie - problémy s centrálním nervovým systémem, močovým, muskuloskeletálním, kardiovaskulárním systémem a dalšími malformacemi způsobují, že se dítě obrátí vzhůru nohama, což je obtížné;
 • vícenásobné těhotenství - v tomto případě naopak mají děti malý prostor pro puč; jeden nebo všechny plody často zaujímají špatné postavení v lůně matky;

3. Placental:

 • nízká / vysoká voda: v prvním případě je mobilita dítěte obtížná, ve druhém - naopak, zvýšená;
 • krátká pupeční šňůra (méně než 40 cm);
 • propletení kabelů;
 • placenta previa - když je placenta pod 7 cm od vnitřního hltanu, čímž ji blokuje, je pro dítě obtížné převrátit se;
 • fetoplacentální nedostatečnost (diagnostikovaná CTG, ultrazvuk a jiná lékařská opatření);
 • narušený vestibulární aparát: tuto příčinu nelze identifikovat před narozením dítěte, přičemž nepředstavuje žádné vážné ohrožení jeho zdraví.

Pelvic dodávka

V situacích, kdy plod „sedí“ v děloze s hlavou vzhůru, se rozhoduje o způsobu jejího narození na základě následujících faktorů:

 • porodní věk;
 • doprovodné nemoci;
 • velikost pánve budoucí matky;
 • gestační věk;
 • pohlaví, hmotnost dítěte, stupeň prodloužení hlavy;
 • pánevní prezentace.

Je možné porodit přirozeně ve špatném postavení plodu, pokud:

 • gestační věk - 37+ týdnů;
 • hmotnost plodu - 2,5 až 3,5 kg;
 • pánve matky normální velikosti;
 • zjistil, že ženský plod;
 • lepkavá nebo smíšená prezentace.

Pokud některé podmínky nejsou splněny, je označen císařský řez. Musím říci, že i při již přirozeném porodu může lékař rozhodnout o císařském řezu. To se děje v případech, kdy je během procesu narození pozorováno:

 • fetální hypoxie;
 • ztráta jedné z končetin dítěte nebo pupeční šňůry;
 • placentární narušení;
 • mírná pracovní aktivita;
 • discoordination práce (děložní čípek není odhalený, ačkoli tam jsou kontrakce).

Za takových okolností bude chirurgický zákrok rozumným rozhodnutím, protože na tom bude záviset život a zdraví dítěte.

Při přirozeném porodu existuje pravděpodobnost komplikací, některé problémy. Patří mezi ně slabost práce, výsledná hypoxie plodu v důsledku sevření pupeční šňůry, překlopení paží a hlavy. Ten ohrožuje porodní poranění. Pokud je tedy lékař přesvědčen, že nejbezpečnějším způsobem je plánovaná císařská sekce, poslouchejte jeho názor.

Jak opravit pánevní prezentaci

Můžete se pokusit opravit prezentaci až po 32-35 týdnech těhotenství. Nezabývejte se žádnými amatérskými aktivitami dříve než v tomto období: dítě je pravděpodobné, že zaujme správné postavení, když je připraveno k narození.

Existují způsoby, jak změnit prezentaci plodu. První metoda může být nazývána porodníkem - jedná se o vnější rotaci plodu. Všechny úkony provádí lékař postupně. Předběžný ultrazvuk s fetometrií se provádí, aby se zajistilo, že neexistují žádné malformace plodu, normální umístění placenty, střední množství plodové vody a malá hmotnost plodu. Ve skutečnosti pouze za těchto podmínek lze provést vnější zatáčku. Poté se těhotné ženě injekčně podá hexoprenalin, aby se oslabily svaly dělohy. V případě potřeby použijte epidurální anestezii. Poté gynekolog přistupuje přímo k vnější rotaci plodu v souladu se všemi pravidly. Po zákroku je sledován stav dítěte.

Musím říci, že vnější revoluce plodu s obratným provedením málokdy přináší komplikace. Tento postup však ne vždy skončí úspěšně. Existuje riziko komplikací ve formě:

 • akutní fetální hypoxie;
 • částečné nebo úplné oddělení placenty;
 • poranění nervového plexu v rameni;
 • prenatální fetální smrt.

Zda je tento postup dokončen, záleží na vás. Než začnete s vnější rotací plodu, zvážte klady a zápory.

Kromě porodnických metod existují způsoby, jak nezávisle napravit prezentaci matky provedením cvičení (po dobu delší než 32 týdnů). Před cvičením se ujistěte, že jste se poradili s lékařem, protože mohou existovat kontraindikace.

Fyzioterapie

Před provedením gymnastiky proveďte trochu cvičení. Udělejte normální krok, pak na patách, na nohou. Zvedněte a spusťte ruce, dělejte z nich rotační pohyby. Zvedněte kolena na břicho. Pak můžete začít cvičit.

Cvičení 1

Postavte rovně, nohy širší než ramena. Ruce jsou uvolněné. Postavte se na prsty na nohou, roztáhněte ruce do stran, ohněte záda a nadechněte se. Vydechněte a vraťte se do výchozí polohy. Duplikujte 5krát.

Cvičení 2

Postavte se na všechny čtyři s hlavou sklopenou dolů. Kolem zády vdechováním. Vydechněte výchozí polohu. Pak ohněte záda, zvedněte hlavu a vdechněte. Poté - opět s výdechem do výchozí polohy. Opakujte 5krát.

Cvičení 3

Lehněte si na podlahu a položte na ni několik polštářů. Polštáře jsou umístěny pod pánví tak, aby pánevní kosti byly 35-40 cm nad úrovní ramen. Kolena, pánev, ramena by měla čerpat přímku. Provádějte dvakrát denně po dobu 7 minut.

Cvičení 4

Lehněte si na záda, ohýbejte nohy a šířte je od sebe. Nohy jsou přitlačeny k podlaze. Ruce jsou uvolněné, leží podél těla. S dechem zvedněte pánev, záda a nohy a ramena položte na podlahu. Při výdechu přijměte počáteční polohu. Poté - vdechněte, narovnejte si nohy, vytáhněte žaludek. Svaly hýždí, perineum jsou napjaté. S výdechem - výchozí pozice. Opakujte až 7krát.

K dosažení výsledku neprovádějte jen speciální cvičení, ale také se pokuste jíst správně a chodit na čerstvý vzduch. Můžete si koupit fitball, dělat gymnastiku na to.

Pokud vám tedy lékař řekl, že prezentace vašeho dítěte je špatná, nepropadejte panice. Pokud jste těhotná před 35 týdny, počkejte, až se dítě otočí. Pokud se chystáte stát se matkou každý den, důvěřujte lékaři, ví, co dělat a vybere pro vás nejbezpečnější způsob porodu.

Jak otočit dítě z pánevní prezentace na hlavu

Plán převratu

Pokud se pracovní doba blíží a dítě je stále ve špatné poloze, nepropadejte panice. Panika obecně nestojí za to, a ještě více pro těhotné ženy. Mají akční plán!

Krok 1. Korektivní gymnastika...

... pomůže "přesvědčit" dítě, aby zaujalo správné místo před porodem. Provádí se po 24 týdnech nebo k určitým datům třetího trimestru. Obecné kontraindikace pro jakýkoli soubor cvičení: hrozba potratu, placenta previa. Ale existují i ​​další rysy těhotenství, ve kterých může být gymnastika nebezpečná. Před prováděním jakýchkoli (!) Cvičení se poraďte s lékařem!

S pánevní prezentací

 1. Lehněte si na stranu, ale ne na měkký povrch. Lehněte si 10 minut na jednu stranu, zapněte druhou a dalších 10 minut si lehněte. Otočte ze strany na stranu 3-4krát. Tato jednoduchá cvičení by měla být prováděna 2-3krát během dne.
 2. Lehněte si na záda a pánev nahoru. K tomu vložte polštáře pod nohy a dolní část zad. Nohy by měly být 20-30 cm nad hlavou. V této pozici můžete strávit 10-15 minut 2-3krát denně.
 3. Vezměte si koleno-loket pozice. Zůstaňte tak 15–20 minut. Opakujte 2-3krát denně.

Co se stane: Při provádění těchto cvičení je stimulována fetální motorická aktivita a dostane více příležitostí k otočení.

V příčné (šikmé) poloze

 1. Lehněte si na svou stranu podle polohy plodu: hlava vlevo je na pravé straně, na pravé straně je na levé straně. Nohy jsou ohnuté na kolenní a kyčelní klouby. Lehněte si na 5 minut.
 2. Zhluboka se nadechněte, otočte se na opačnou stranu. Lehněte si na 5 minut.
 3. Narovnejte nohu (v 1. poloze - vpravo, v 2. poloze - vlevo), druhá noha zůstává ohnutá.
 4. Uchopte koleno rukama a odložte jej na opačnou stranu než je poloha plodu. Torzo vpřed. S ohnutou nohou popište půlkruh, dotkněte se přední břišní stěny, proveďte hluboký, podlouhlý výdech a relaxujte, narovnejte a spusťte nohu.

Co se děje: Lehké mechanické „tlačení“ dítěte se svaly ve správné poloze.

Krok 2. Další akce

 1. V příčné poloze se doporučuje spát na straně, kde se nachází hlava plodu.
 2. Díky pánevní prezentaci otáčení hlavy dítěte stimuluje plavání (po konzultaci s lékařem!).

Krok 3. Návštěva osteopatu

Po 35. týdnu může lékař v nemocnici provádět rotaci plodu (s příčným a šikmým, méně často s pánevním projevem). V průběhu „operace“ je sledován stav matky a dítěte. Procedura má kontraindikace a vysoké riziko komplikací a zranění, proto se provádí v extrémních případech.

Krok 4. Zabezpečení výsledku

Jakmile bylo úsilí úspěšné a malý „útočník“ se rozhodl zaujmout správné postavení, je důležité mu pomoci „získat oporu“. Chcete-li to provést, si prenatální obvaz, nosit to během dne a udělat speciální cvičení (konzultace lékaře!)

Posaďte se na podlahu, roztáhněte kolena od sebe a tlačte je co nejblíže k podlaze. Stiskněte nohy k sobě. Zůstaňte v této poloze po dobu 10-15 minut. Můžete hrát několikrát denně.

Co se stane: podvrtnutí vazů a svalů pánve, což přispívá k zavedení hlavy do pánve.

Fetální prezentace

Dítě plně zabírá prostor dělohy a nejlépe vyhovuje jeho tvaru. V 95% případů se největší část jeho těla (kmen) nachází v nejširším místě dělohy. To znamená, že dítě je umístěno hlavou dolů, záda je nejčastěji otočena doleva.

Tato pozice je považována za nejvhodnější pro matku a dítě během porodu. Je charakterizována polohou hlavy plodu jako první (přední část je směřována k zadní části matky), což je nejvíce objemná a plastická část plodu v důsledku zarostlých kostí lebky. Hlava dítěte nejprve projde porodním kanálem ženy (mezi ně patří děložní čípek, vagína, vnější genitálie), což určuje rychlejší průběh porodu. Po průchodu hlavou se zbývající kmen a končetiny rodí bez problémů. V tomto případě se dítě narodí se zahnutou hlavou zataženou do ramen a mírně otočenou k levé straně. Existují však případy, kdy dítě, které je v prezentaci hlavy, může být hlava otočena na pravou stranu, což značně komplikuje narození. K dispozici je také přední a obličejová poloha plodu s prezentací hlavy. Důvodem výskytu těchto poloh hlavy může být snížení svalového tonu a slabé kontrakce dělohy během porodu, těsná blízkost pánevních kostí matky, velikost hlavy plodu není normální (velký nebo malý), vrozený nádor štítné žlázy dítěte a také obtížné pohyby při otáčení hlavy plodu. Čelní pozice může být spojena s anatomickými změnami struktury dělohy u matky, se širokou pánví a také se nejčastěji vyskytuje u vícečetných žen, protože natažené svaly dělohy nemohou zajistit stabilní polohu plodu. Při určování této pozice je žena v práci převedena na operační oddělení. Porod v této poloze dítěte je možný pouze u malých velikostí plodu. Ve většině případů se k extrahování dítěte používá císařský řez. Postavení obličeje plodu lze určit i při prvním ultrazvukovém vyšetření. Charakteristickým rysem této polohy je specifické držení těla, které dítě zaujímá v lůně. Pečlivou palpací je nutné určit, kterým směrem je směřována brada. Pokud je nasměrováno dopředu, bude porod pokračovat sám. Během porodu, při průchodu pánevními kostmi matky, se hlava dítěte setkává s odporem a opírá se o záda, takže první část obličeje, nikoliv týlní, je první. V obličejové poloze je charakteristickým znakem dítěte protáhlé rty a brada plodu. Pokud se brada otočí zpět, může při porodu dojít k sevření hlavy kostmi pánve, což povede k nemožnosti dalšího porodu. Tato poloha plodu je velmi vzácná, ale když je detekována, vždy se provede řez císařským řezem.

Prezentace pro vícenásobné těhotenství dvojčat

V závislosti na počtu oplodněných vajíček (samčích zárodečných buněk) a fertilizujících spermatozoa (samčích zárodečných buňkách) mohou být v děloze umístěna opačná i identická dvojčata. Vyvarujte se (vyvinout ze dvou nebo více vajec) dvojčata zaujímají samostatné amniotické vaky (omezená dutina v děloze, ve které se dítě nachází, obklopená plodovou vodou) a mají oddělené placenty. Identická (vyvinutá, když několik spermií vstoupí do jednoho vajíčka) dvojčata mohou také obsáhnout oddělené amniotické vaky (pouze ve vzácných případech se to stane jeden pro dva), ale jsou spojeny jednou společnou placentou.

Přítomnost dvou nebo více plodů v děloze vede ke značnému roztažení, v tomto ohledu je prezentace dvojčat ve většině případů nesprávná. To je také ovlivněno skutečností, že každé dítě se musí přizpůsobit nejen přechodu do malé pánve, ale také poloze druhého dítěte..

V případě vícenásobného těhotenství je žena umístěna předem do porodnice, kde se provádí kontrolní ultrazvuk, aby se vyhodnotil stav placenty..

Blíženci mohou být umístěny v podélné poloze. Současně mohou být obě umístěny v prezentaci hlavy, která je pro porod nejoptimálnější, a je možné, že jedno z dětí bude v hlavě a druhé v pánevní prezentaci. Při podélném uspořádání se mohou dvojčata navzájem blokovat. Je také možná jiná poloha plodu v děloze: jedna z nich je svislá a druhá vodorovná vzhledem k porodnímu kanálu. Ve vzácných případech existuje příčné uspořádání obou dvojčat a jejich pánevní prezentace. Poloha dítěte během porodu se může změnit. Po předložení obou dvojčat po narození prvního dítěte může druhé dítě změnit svou polohu na příčnou nebo šikmou v důsledku zvětšení prostoru v děložní dutině. V tomto případě se provádí vnější nebo vnitřní rotace plodu, aby se upravila poloha dítěte. Nejčastějším výskytem při narození dvojčat je jejich kolize (soudržnost), ke které dochází, když je jedno dítě v pánevní a druhé v poloze hlavy. Ve většině případů dochází k porodu dvojčat pomocí chirurgického zákroku (císařský řez nebo použití porodních kleští k extrakci druhého plodu)..

Karta břicha

Od 30. týdne těhotenství můžete simulovat polohu dítěte pomocí mapy umístění dítěte a panenky nakreslené na břiše. To pomůže zjistit, zda je vaše dítě v nejlepší pozici pro porod, a pokud ne, přijme opatření, například ve formě speciálních cvičení, která pomohou dítěti zaujmout optimální pozici při porodu..

Nejlepší je začít kreslit po návštěvě gynekologa, kdy vám přesně řekne, kde je hlava dítěte a zadek, stejně jako jeho srdeční rytmus.

Vezměte netoxické barvy a panenku. Nakreslete svislé a vodorovné čáry rozdělující žaludek na 4 části.

Nyní označte místo hlavy a zadku (podle informací lékaře nebo vašich vlastních pocitů, jak je popsáno v tomto článku dříve). Poslouchejte pohyby. Cítíte pohyb v blízkosti pánve? Pokud jsou nasměrovány směrem ven, leží dítě čelem ke svému žaludku. Pokud se cítí hlouběji v nutrii, pak s největší pravděpodobností čelí zády..

Bude to cítit ze strany zad dítěte, které se budete cítit jako podlouhlá pevná část dítěte. Pokud tuto tvrdost nenajdete, pravděpodobně se dívá směrem ven a budete cítit měkkou oblast. To jsou končetiny a žaludek dítěte.

Nyní si vezměte panenku a na základě nakresleného uspořádání hlavy a zpět hrajte s očekávanými polohami dítěte. Pokuste se najít nohy pomocí otřesů.

Mějte na paměti, že mohou být ohnuté i protáhlé.

Pelvicní prezentace plodu

V rámci přípravy na jeho narození, někde mezi 32. a 37. týdnem, se dítě otočí a zaujímá vzpřímenou pozici s hlavou dolů - tzv. Hlavou nebo týlní prezentací. V důsledku této rotace je hlava dítěte směřována dolů, přesně ke vchodu do porodního kanálu. Hlava je nejtěžší částí těla dítěte. Když je dítě téměř plně formováno, obrátí se vzhůru nohama pod vlivem přirozeného gravitačního zákona.

Ve většině případů dochází k tomuto nepochopení zcela nepostřehnutelně, zejména pokud se dítě během spánku převrátí. Změna pozice však může být zpožděna, pokud matka zažije strach a napětí nebo pokud její životní situace způsobí zármutek.

Z nějakého důvodu se některé ženy nemohou zbavit stresu, proto jejich děloha zůstává napjatá a dítě se nemůže převrátit. Dítě prostě nemá dost místa na to, aby se otočilo, takže zůstává v počáteční poloze s hlavou vzhůru. Hýždě dítěte zůstávají u vstupu do děložního čípku. Tato situace se nazývá „pánevní prezentace“. Někdy dítě provede pouze částečnou revoluci: jeho rameno, paže, jedna nebo obě nohy zůstanou ve spodní části dělohy.

Pokud nedojde ke změnám, vyžaduje pánevní prezentace důležitá rozhodnutí. Existuje několik možností: nasměrovat veškeré úsilí na pomoc dětem převrátit se; porodte dítě s pánevní prezentací nebo proveďte císařský řez. Protože zdaleka mnoho odborníků nemá dostatečné znalosti a dovednosti k porodu s pánevní prezentací, jsou ve většině těchto případů ženy nasměrovány na císařský řez. Ale to není možnost, na kterou byste měli myslet hned na začátku. Mnoho žen rodí děti v prezentaci hýždí pomocí obvyklé vaginální cesty u domácích porodních asistentek.

Dítě je ve vzpřímené, ale nesprávné poloze: hýždě jsou umístěny pod a hlava nad. Tato prezentace plodu je způsobena velmi malou děloží nebo jejím nepravidelným tvarem.

Vyhoštění plodu během porodu je obtížné a může být nutná celková anestézie..

Pelvická prezentace je charakterizována průchodem nohou a hýždí plodu nejprve porodním kanálem a poté hlavou, což může způsobovat potíže v důsledku skutečnosti, že hlava je nejobsáhlejší částí plodu, a mezi kostmi pánve matky a hlavy dítěte také existuje riziko komprese pupeční šňůry..

Mohou pohyby způsobit bolest?

Pohyby dítěte někdy způsobují matce nepříjemné pocity. Takže bolestivé pocity mohou nastat, když žena stojí na zádech nebo sedí s rovnými zády, zejména se zkříženýma nohama. V tomto případě není zvýšená motorická aktivita patologií a je nejčastěji spojována s nepohodlnou polohou nastávající matky, když je do plodu dočasně přiváděno méně kyslíku kvůli poklesu průtoku krve. Když se objeví bolest, musíte změnit postoj: nakloňte se dopředu, postavte se, lehněte si na bok. Uklidněte se, uvolněte se, zhluboka se nadechněte. Zdvihněte žaludek, promluvte si s dítětem. Takové jednoduché triky obvykle stačí ke změně chování plodu.

Pokud pohyby plodu reagují bolestí v pravé hypochondrii - nezapomeňte o tom informovat lékaře. Je nutné vyloučit nemoci žlučníku v matce, například kameny ve žlučníku. Bolest pod sternem během pohybů plodu může indikovat přítomnost bránice kýly.

Pokud má těhotná žena jizvu na děloze po císařském řezu a cítí bolest v oblasti jizvy, když se dítě pohybuje, mělo by to být také hlášeno porodníkovi-gynekologovi. Bolest děložní jizvy může být jedním ze známek podřadnosti..

Tlak plodu na močový měchýř může být také bolestivý. K takové bolesti může dojít při zánětu močového měchýře (cystitida). Vyloučení cystitidy pomůže při obecném vyšetření moči. Pokud je analýza normální - nebojte se.

Někdy může těhotná žena cítit pulsaci v žaludku. To pulzuje krev v pupeční šňůře. Pokud takový jev není trvalý, nebojte se.

Velmi častým výskytem jsou škytavky dítěte, které se žena cítí ve formě rytmických šoků uvnitř sebe. Takové epizody mohou trvat až 10-20 minut v řadě a objevují se několikrát denně. Odborníci říkají, že to nepředstavuje žádné nebezpečí pro dítě a nezpůsobuje mu nepohodlí, naopak, je to příznak normálně se rozvíjejícího centrálního nervového systému plodu. Od asi 28 týdnů je plod trénován k dýchání. V tomto procesu spolkne plodovou vodu, což vyvolává snížení bránice. Škytavka je nepodmíněný reflex, který má každé narozené dítě. Neměli byste však mít žádný důvod k obavám, jako u žen, které necítí škytavka plodu. Každá žena má prostě svůj vlastní práh citlivosti, některé prostě nezachytí malé pohyby plodu. Pokud jsou epizody škytavek stále častější - informujte svého lékaře. V některých případech, jako je zesílení jiných pohybů, to může být známkou utrpení plodu..

Důvody převratu

Důvody vzniku pánevní prezentace jsou různé. Nejčastěji se jedná o určité faktory, které narušují správné umístění plodu v děloze nebo přispívají ke zvýšení jeho pohyblivosti. Uvádíme nejčastější rizikové faktory pro rozvoj pánevní prezentace plodu.

 • Předčasné narození. V tomto případě je hlavním faktorem přispívajícím k nesprávné poloze dítěte v době nástupu porodu relativně malá tělesná velikost, která umožňuje dítěti volně měnit polohu v děloze..
 • Další těhotenství u vícečetné ženy. Velké množství předchozích těhotenství přispívá k přetížení dělohy, což zase vede k patologické fetální mobilitě, a to i v pozdějších obdobích.
 • Polyhydramnios také přispívá k abnormální pohyblivosti plodu v pozdějších stádiích, protože přebytečná voda napíná děložní dutinu a snižuje tlak stěn na dítě.
 • Nízká voda naopak narušuje normální pohyblivost plodu v dřívějším termínu: stěny dělohy fixují dítě dopředu a brání mu ve změně polohy v děloze doprava.
 • Vícečetné těhotenství. “Příbuzný”, umístil v sousedství, omezí pohyb prvního (to je, umístil dole) plod a nutí to zaujmout vynucenou (často nesprávnou) polohu v děloze relativně ke vstupu do malé pánve..
 • Zvýšený tón dělohy (nebezpečí ukončení těhotenství) po celou dobu porodu dítěte nebo ve třetím trimestru vede ke skutečnosti, že napjaté stěny těla pevně obepínají dítě, což mu brání zaujmout správnou polohu..
 • Anomálie ve vývoji dělohy. Nepravidelný tvar (sedlová, bicornuátová děloha, septum v děložní dutině) nebo patologicky malá velikost tohoto orgánu (infantilní, tj. „Dětská“ děloha) může také sloužit jako překážka pro normální polohu plodu před porodem..
 • Nesprávné připojení placenty. Nízké umístění placenty v děloze a placentě previa (varianta patologického připojení placenty, ve které částečně nebo úplně blokuje vnitřní hltanu děložního hrdla), se může stát překážkou pro instalaci hlavy před vstupem do malé pánve. V takovém případě může být dítě nuceno otočit hlavu nahoru.
 • Úzké umyvadlo. Při výrazném zúžení vstupu do malé pánve je plod, který nedokáže dobře přitlačit hlavu na spodní část, také nucen zaujmout „invertovanou“ polohu v dutině dělohy..
 • Patologické formace v děloze. Přítomnost zhoubných nádorů, myomatózních uzlů (benigních novotvarů v děloze), velkých polypů na stěnách dělohy, zejména pokud jsou umístěny ve spodním segmentu, je často mechanickou překážkou při prezentaci plodu na hlavě..

Je možné samostatně určit polohu dítěte v žaludku

Hra s názvem: „Co je to?“ může být dobrá zábava
pro tebe. V průběhu toho se pokusíte uhodnout, kde jsou záda, kliky,
nohy, hlava, prdel dítě. Samozřejmě, ne skutečnost, že to budete schopni určit
rozhodně. Doktor dokáže s tímto úkolem mnohem lépe zvládnout, sondování
žaludek s plochými dlaněmi a snaží se identifikovat různé části těla
dítě.

Kromě toho bude lékař věnovat pozornost tomu, odkud pochází zvuk srdce. Pokud je například záda dítěte obvykle konvexní a můžete ji cítit z opačné strany
po stranách několika malých nepravidelností, které patří k úchytům, lokty,
kolena a nohy dítěte. Hlava dítěte je kulatá pevná a při stisknutí
otočí to a ostatní části těla zůstávají nehybné. Hýždě
měkčí a nemají stejný tvrdý tvar.

hlava vpředu, pak je srdce obvykle slyšitelné v dolním břiše a lepší
v takové poloze může být slyšet pouze tehdy, když je dítě zády dopředu

kromě
palpace, lékař může uchýlit k ultrazvuku as
aby určil, jakou pozici zaujímá dítě v žaludku.

Video: Jak samostatně určit polohu dítěte?

Způsob porodu závisí na umístění plodu v mateřském bříšku. Pokud má dítě normální držení těla, může se žena dobře narodit sama. Pokud dítě není lokalizováno tak, jak je zamýšleno matkou přírodou, je nutný císařský řez. Mezi charakteristiky držení těla patří: prezentace plodu, jeho poloha a typ pozice.

Zkusme pochopit, co tyto pojmy znamenají..

Plod během těhotenství roste a vyvíjí se v děloze. Z malého embrya se postupně promění v malého chlapce. V první polovině těhotenství může docela často změnit své postavení.

S blížícím se porodem se aktivita plodu snižuje, protože už je velmi obtížné pózu měnit, protože roste a v děloze je stále méně volného prostoru.

Asi po 32 týdnech již můžete najít prezentaci plodu, tj. Zjistit, která část těla dítěte (hlava nebo hýždě) je umístěna u vchodu do malé pánve. Lékaři někdy mluví o poloze dítěte v bříšku před 32 týdny.

Někteří zástupci spravedlivého pohlaví jsou v pozici, ve které jsou tyto informace uváděny ve 20-28 týdnech těhotenství. Nemělo by se to však brát vážně v tak brzy, protože dítě může několikrát změnit svou polohu nepříjemně.

Následující typy prezentace plodu jsou:

1. Pelvic

(pánevní konec dítěte leží u vchodu do malé pánve ženy):

 • hýždě. Plod je umístěn v hlavě dělohy. Nohy jsou nataženy podél těla. Téměř na hlavě jsou chodidla;
 • prezentace plodu nohou. U vchodu do pánve může být jedna nebo obě nohy dítěte;
 • smíšené (hýždě a chodidla). Ke vchodu do pánve těhotné ženy jsou hýždě a nohy.

2. Hlava

(hlava dítěte leží u vstupu do ženské pánve):

 • okcipitální. Hlava směřující dopředu je první, která se narodila;
 • přední nebo přední hlava. Hlava během porodu se rodí první. Navíc prochází porodním kanálem poněkud větším než při týlní prezentaci plodu;
 • čelní. Tento typ se vyznačuje tím, že čelo slouží jako bod drátu během exilu;
 • obličeje. Tato prezentace je charakteristická pro vzhled hlavy se zadní částí hlavy.

Typy pánevní prezentace přítomné u 3-5% žen na pozici.

Nejčastější prevalence bolesti hlavy (u 95–97% těhotných žen).

Související témata Funkce porodu s pánevní prezentací plodu

9 nejslibnějších deskových her sezóny

Rusové se vracejí offline a znovu objevují deskové hry. Stolní hry jsou tradičně zimní zábavou a do nového roku jejich poptávka roste ve skutečný boom. Partizánská vydavatelská liga tvořila 10 nejslibnějších deskových her sezóny. Zahrnovalo jak absolutní hity, tak nejočekávanější nové položky tohoto roku. "TAKEOFF JE POVOLEN!" Toto je jediná ruská stolní hra o letadlech. Vynalezl jej pilot civilního letectví, velitel letadla...

Mimoškolní čtení. Nová verze knihy "Ella v první třídě"

Nakladatelství Pink Giraffe vydalo nedávný hit pro ty, kteří se vrhli do školního života - knihu finského spisovatele Timo Parvely „Ella v první třídě“. Bývalý učitel školy Timo Parvel ví všechno o běžném životě prvoplánů a jejich učitelů. V první osobě jsou psány malé a velmi vtipné příběhy: hlavní postava Ella mluví přímo o tom, jak její třída lovila vydírače, jak se učitelka učila plavat / zachraňovat statečné nebo zoufalé první srovnávače jako ona...

Už jsem zavolal zpět ze zkoušky...

Moje potvrzení: Je nutné číst zpět, takže typ smyslu zmizí, zůstane jen pravopis. A pak je čtení tak vzrušující...

Jsem šokován…

... kteří jsou zvráceni tak, jak jen dokážou: buď jim to učitel neřekl, pak se podívali na své dítě špatně, pak si dali punčocháče dozadu a potom na kalhoty přilepili hlínu...

Výstava „Nejen moucha“

Ve dnech 29. až 9. září uspořádá Státní muzeum Darwina výstavu „Nejen moucha“. Ze všech zástupců živočišné říše se nejčastěji setkáváme s mouchou, i když ve většině případů o ní víme mnohem méně než o vzácných exotických zvířatech. Kdo jsou mouchy? Kolik z nich? Jsou pro člověka škodlivé nebo užitečné? Blíží se před očima a mouchy nezpůsobují u většiny lidí pocit obdivu, ale když se na ně podíváme blíže, zjistíme, že jsou...

Sovětská školní uniforma nostalgie

Dnes se ve škole konala focení. Vybrali jsme si střední školy, vzali jsme sovětskou školní uniformu v Mosfilmu - šaty různých stylů, bílé zástěry různých let. Dokonce i vazby byly autentické, tj. S oděrkami, třásněmi v některých rozích a dokonce i s malými otvory (všechno bylo, jak jsem měl, čestný průkopník!) Vzal jsem si formu s nespokojeností, nelíbí se mi to od dětství - všechny stejné, každý den stejné taky obyazalovka a vrtačka! Ale tady přišli naši studenti středních škol - 3 velmi...

Čte zpět

Sedíme s dítětem a učíme se číst slabiky, ale z nějakého důvodu čte některé pozpátku. Co s tím? Všechno se zdá být srozumitelně vysvětlující, dokonce jsem na šipky namaloval...

Oblečení 1. dubna

Zeptal jsem se svého přítele - šaty dozadu a kalhotky na džínách nejsou nikdy zábavné, nechtěl bych jít takhle a rukavice na nohou jsou zábavné.

Jak naučit kontrolovat své chyby

Dítě neví, jak zkontrolovat svou práci: diktáty, kontroly, prohlášení a jen domácí úkoly. NEBUDE vůbec vidět své chyby. Ačkoli jsou chyby elementární, navíc, slovy, které psal správně.

PUPEK. Potřebujete radu!

Dozadu. Ztráta malých částí plodu a pupeční šňůry je možná po prasknutí plodu; projevuje slabými, neproduktivními souboji a pokusy...

Čtení zpět

Čtení zpět. Možná se bojím marně, prosím, poradte! Jeho syn má 3,5 let, už dobře čte (celé věty, texty, titulky v televizních pořadech atd....

Prolaps šňůry během porodu - poskytován císařský řez.

Dozadu. Ztráta malých částí plodu a pupeční šňůry je možná po prasknutí močového měchýře v důsledku absence hustého pásu 7ya.ru...

Odrůdy pánve

Dnes však budeme hovořit o těch případech, kdy je předchůdcem nohy nebo hýždě. Četnost pánevní péče je podle různých odhadů v rozmezí 3–5% z celkového počtu novorozenců. V 67% takových těhotenství dítě sedí s hýžděmi v pánevním prstenu matky, jeho nohy jsou ohnuté v kyčelních kloubech a kolena se narovná. Méně běžná je prezentace smíšeného glutealu (20,0%), kdy dítě vstoupí do pánevního prstenu matky nejen s hýždě, ale také s nohama, nebo spíše s nohama. K pánevní prezentaci patří prezentace plné nohy, kdy jsou nohy dítěte v kloubech kyčle a kolena mírně nezřetelné; a smíšená prezentace nohou, když je jedna noha téměř rovná a druhá je ohnutá na kyčelním kloubu; a prezentace kolen, když je dítěti nabídnuto ohnuté koleno.

Pokus o převrat

Pelvická prezentace diagnostikovaná před 28 týdny těhotenství by neměla vyvolávat obavy, stačí dynamické pozorování. Od 29-30 týdnů je cílem taktiky korigovat pánevní projev na hlavě. Existují konzervativní metody. Za tímto účelem je předepsána nápravná gymnastika, jejíž účinnost je 75–85%. Nelze jej však použít pro abnormality plodu, hrozbu ukončení těhotenství, jizvu na děloze, neplodnost a potrat v anamnéze, gestózu, placentu previa, nízký nebo vysoký polyhydramnios, anomálie ve vývoji dělohy, mnohočetné těhotenství, úzkou pánev a těžká mimoděložní onemocnění. Kromě gymnastiky se používají netradiční metody: akupunktura / akupresura, aromaterapie, stejně jako síla podnětu, světelné a zvukové efekty na plod zvenčí, plavání.

Pokud pánevní prezentace zůstává po dobu 35–37 týdnů vnější preventivní rotace plodu na hlavu, navrhl B.L. Arkhangelsk, jehož účinnost se pohybuje od 35 do 87%.

Vnější preventivní otočení by měl provádět vysoce kvalifikovaný lékař ve stacionárních podmínkách, kde je-li to nutné, může být proveden císařský řez a novorozence musí být poskytnuta nezbytná pomoc. Po otočení je nutné konsolidovat dosažený výsledek. Chcete-li to provést, použijte obvaz a konkrétní cvičení, které pomáhá upevnit dětskou hlavu na správné místo. Pokud se však dítě i přes veškeré vynaložené úsilí neobrátilo, nezoufejte: i v tomto případě zůstává možnost spontánního porodu.

Výběr způsobu doručení

Žena s pánevní prezentací plodu musí chodit do nemocnice ve 38-39 týdnech na vyšetření a výběr racionálního řízení práce. Způsob porodu je stanoven na základě počtu narození, věku matky, porodnické historie, gestačního věku, připravenosti ženského těla k porodu, velikosti pánve a dalších faktorů. Pelvická prezentace plodu není absolutní indikací císařského řezu, avšak v případech, kdy je kombinován s různými komplikujícími faktory, je problém vyřešen ve prospěch chirurgického porodu..

Indikací císařského řezu plánovaným způsobem v průběhu těhotenství je věk primiparous nad 30 let; těžká forma nefropatie; extragenitální choroby vyžadující vypnutí; závažné porušení metabolismu tuků; zúžení pánve; odhadovaná hmotnost plodu je více než 3600 g u bezbarvých a více než 4000 g u multiparousů; fetální podvýživa; příznaky hypoxie plodu podle kardiotocografie; narušení krevního toku s dopplerometrií; konflikt rhesus; prodloužení hlavy 3. stupně podle ultrazvuku; nepřipravenost porodního kanálu během těhotenství 40–41 týdnů; přesazování; fetální prezentace; pánevní prezentace prvního plodu při mnohočetném těhotenství a dalších faktorech.

Porod se provádí přirozeným porodním kanálem s dobrým stavem nastávající matky a plodu, těhotenství v plné délce, normální velikosti pánve, průměrné velikosti plodu, se zahnutou nebo mírně ohnutou hlavou, přítomností připravenosti porodního kanálu, s čistě lepkavou nebo smíšenou lepkavou úpravou..

Nejlepší je, že při pánevní prezentaci plodu začíná pracovní aktivita spontánně. V první fázi porodu musí žena v porodu pozorovat odpočinek v posteli a ležet na té straně, na kterou směřuje záda plodu, aby se předešlo komplikacím (předčasný výtok vody, ztráta plodu nebo smyčky pupečníkové šňůry). Porod se provádí pod kontrolou monitoru srdečního rytmu plodu a kontraktilní aktivity dělohy. Ve druhé fázi porodu je porodnická péče poskytována ve formě výhody, jejímž účelem je zachovat polohu plodu (nohy jsou nataženy podél těla a přitisknuty k hrudi pomocí plodu). Nejdříve se dítě narodí pupku, potom ke spodnímu okraji úhlu lopatek, poté ke klikám a ramennímu pásku a potom k hlavě. Když se dítě narodí do pupku, jeho hlava stiskne pupeční šňůru a vyvine se nedostatek kyslíku, takže by nemělo uplynout více než 5-10 minut, než se dítě úplně narodí, jinak budou následky hladovění kyslíkem velmi negativní. Perineální incize se také provádí, aby se urychlilo zrození hlavy a učinila ji méně traumatizující.

Porod s prezentací nohou přirozeným porodním kanálem se provádí pouze u mnohonásobně s dobrou porodní činností, připravenosti porodního kanálu, plného těhotenství, střední velikosti (hmotnost do 3500 g) a dobrého stavu plodu, ohnuté hlavy, císařského řezu. Současně je porodnická pomoc následující: vnější pohlavní orgány jsou pokryty sterilní ubrouskem a předčasný výhřez nohou z pochvy je blokován dlaní vulvy. Držení nohou přispívá k úplnému odhalení hltanu dělohy. Plod, jak to bylo, dřepí tak, jak to bylo, vytvářením smíšené hýždě. Odpor vůči narozeným nohám je zajištěn až do úplného otevření děložního hltanu. Poté se obvykle plod rodí bez problémů.

Nesprávná prezentace plodu, jeho funkce, možnosti doručení

Představení týlního typu hlavy je nejčastější a správnou polohou, ve které se děti rodí. Všechny ostatní typy prezentace jsou nesprávné..

Váš lékař vám přesně řekne o postavení dítěte v lůně..

Nezávisle, budoucí matka ne vždy dokáže pochopit, jak se dítě nachází právě teď. Čím delší je těhotenství, tím snáze bude pro vás určování polohy nenarozeného dítěte v žaludku.

Začnete si všimnout určitých signálů.

Můžete tedy určit své vlastní postavení dítěte v děloze pomocí následujících znaků:

Pokud se vaše břicho a pupek vyboulí dopředu a / nebo se cítíte trhnout pod žebra
, s největší pravděpodobností dítě leží zpět dopředu.

Pokud váš žaludek vypadá trochu plochý a / nebo se cítíte trhnout vpředu
, dítě je s největší pravděpodobností v poloze, když je jeho záda blízko k zádům.

Pokud cítíte tuberkulózu v horní části břicha
(obvykle buď na jedné nebo druhé straně), lehce na něj zatlačte. A pokud:

 • Cítíte to dítě
  začal
  přestěhovat se
  všem
  Býk
  , s největší pravděpodobností on nebo ona je hlavou dolů, a vy vyvíjíte tlak na zadek.
 • Pokud byl pohyb hlízy nezávislý
  , aniž byste změnili polohu celého těla uvnitř vás, s největší pravděpodobností byla hlíza hlava, která se pohybuje nezávisle na zbytku těla.

Pokud cítíte škytání dítěte v podbřišku
, leží hlavou dolů.

Pokud dítě škytá v horní části břicha
, dětská hlava.

Pokud cítíte chvění nad tlačítkem břicha
, on nebo leží hlava dolů a je to velmi dobré místo pro porod.

Pokud cítíte silnou bolest břicha a bolest pod žebra
, a už jste v pozdním těhotenství, s největší pravděpodobností je dítě umístěno hlavou těsně blízko nebo pod žebra.

Pokud bolest
chybějící
, Vypadá to, že dítě leží hlavou dolů.

Pomocí porodního stetoskopu může váš partner poslouchat srdeční rytmus plodu.

Pokud je srdeční tep dítěte pod tlačítkem na břiše
- dítě leží hlavou dolů.

Pokud je tep u pupku nebo nad ním
, on je hlavou nahoru.

Ale dítě se neustále převrací.

A nezapomeňte, že prozatím není dítě příliš velké, je aktivní a hodně se točí. Pravděpodobnost, že bude nyní v určité pozici, po několika hodinách ji však nezmění, je proto malá. Se zvyšováním termínu se aktivita snižuje.

Možné komplikace

Přítomnost pánevní prezentace se v průběhu těhotenství absolutně neodráží. S komplikacemi se můžete setkat pouze při porodu. Nejčastější porušení jsou:

 1. Slabá práce. Důvodem je skutečnost, že pánve dítěte je menší než jeho hlava. Proto vyvíjí nedostatečný tlak na dělohu, což vede k slabým kontrakcím a špatnému odhalení děložního čípku;
 2. Během porodu se hlava dítěte může naklonit dozadu, takže nebude snadné se dostat ven. V tomto případě se zvyšuje pravděpodobnost zranění dítěte;
 3. S touto pozicí plodu je možné upnout pupeční šňůru, kvůli které je narušen krevní oběh v ní a v důsledku toho do dítěte vstupuje méně kyslíku, což je plné rozvoje hypoxie;
 4. Při průchodu porodním kanálem může dítě sklopit kliky, což může mít za následek zranění osob..

Chtěl bych zvlášť říci, že pokud jste dobře připraveni na porod, máte pozitivní přístup, jasně pochopíte, co a kdy se stane - pak riziko některých problémů bývá nulové.

Nejjednodušším a nejdostupnějším řešením pro každou mámu je začít s programem Easy Delivery online >>>.

Články O Neplodnosti