Hlavní Neplodnost

Ultrazvuk týdně během těhotenství

13 minut Zveřejnil Irina Bredikhina 691

Ultrazvuk (ultrazvuk) během těhotenství je nejjednodušší, nejdostupnější a neškodná metoda. Proto bylo nedávno předepsáno v každém trimestru, a v případě potřeby ještě častěji, sledovat aktuální stav žen v roce 2008.

Nikdo samozřejmě znovu neprovede ani bezpečné vyšetření těhotné ženy, ale téměř každá nastávající matka touží vědět, jak její dítě vypadá a jak se mu již podařilo dosáhnout parametrů. Není vůbec nutné chodit na ultrazvukovou diagnostiku téměř každý týden, jen abychom zjistili, jak dítě rostlo.

Můžete se seznámit s obecně uznávanými standardy, které charakterizují velikost plodu do týdne těhotenství ultrazvukem, a budoucí rodiče budou schopni porozumět tomu, co to je jako semeno nebo švestka. Ale později dostanou příležitost cítit malé tělo, i když se jednoduše dotknou žaludku matky.

Embryo v 1. trimestru

Proces porodu a vývoje dítěte je podmíněně rozdělen do tří období, které se nazývají trimestry. První trimestr (prvních 12 týdnů) je tedy velmi důležitý: v této fázi dochází k rychlému dělení buněk, jejich počet rychle roste a v závislosti na specializaci se dělí. Díky tomuto jevu se vyvíjejí různé orgány a systémy, v důsledku čehož se embryo stává téměř plnohodnotným člověkem. V tuto chvíli se začne tvořit placenta - dětské místo, které zajišťuje výživu a pohodlný pobyt plodu v lůně.

1. týden

V porodnictví se gestační věk považuje za první den menstruace před početím. Ukazuje se tedy, že ve skutečnosti do 1 týdne početí ještě nepřišlo a ženské tělo se na to připravuje. Vaječník dozrává ve vaječníku a po asi 12-14 dnech vyjde (dojde k ovulaci) a setká se se spermatem. Z toho vyplývá, že v tuto chvíli nemohou být žádné známky.

2 týdny

2 týdny, stejně jako 1 není ve skutečnosti začátek těhotenství - pouze příprava probíhá v těle. Hladina hormonů zodpovědných za zachování vajíčka plodu se zvyšuje, neexistují žádné známky početí. Ultrazvuková diagnostika se v tomto období využívá pouze tehdy, je-li nutné určit, zda došlo k ovulaci v situacích, kdy je těhotenství plánováno předem..

3 týdny

Takže 3 týdny těhotenství podle porodního kalendáře odpovídá 1 týdnu od početí. Teprve v této fázi se vajíčko oplodní. Dalších 30 hodin je intenzivní rozdělení zygotu uvnitř sebe na buňky. Po dosažení dělohy se vajíčko plodu připojí a poté se začne tvořit placenta. Embryo stále vypadá jako buněčná látka. Jeho velikost není větší než 0,15 mm, ale je již vybaven veškerým genetickým materiálem.

4 týdny

V tuto chvíli lze embryo nazvat embryo. Samozřejmě je nyní ještě daleko od lidského vzhledu - vypadá to spíše jako plochý disk se třemi listy - endoderm, mesoderm a ektoderm. Následně se z vnitřních (endoderm), vnitřních a kostních a svalových systémů ze středu (mesoderm) vyvinou vnitřní orgány a z vnějšího (ektoderm) se vytvoří mim embryonální orgány - žloutkový vak, chorion a amnion. Embryo parametry jsou nyní 1 mm široké a 0,36 mm dlouhé, tj. Ne více než mák.

5 týdnů

Nyní formování vnitřních orgánů a systémů embrya pokračuje, on sám již dosáhl velikosti sezamového semínka. Vývoj plodu vyžaduje velké množství vitamínů a minerálů, takže maminka musí dobře jíst.

6 týdnů

Plod znatelně rostl a nyní na ultrazvukovém snímku bude vypadat přibližně se semenem granátového jablka. Tato velikost umožní diagnostikovi určit místo fixace vajíčka a pochopit, zda existuje nebezpečí mimoděložního těhotenství. V této fázi se formují obličeje dítěte - jsou nastíněny počátky očí, nosu, brady, tváří a uší. Ukázalo se, že slyší tep a později vyhodnotí jeho frekvenci.

7 týdnů

Růst a vývoj dítěte je v plném proudu - nyní má velikost 3 mm. Vytvářejí se základní části mozku, postupuje se kardiovaskulární a nervový systém, končetiny a gonády se začínají tvořit. Ultrazvuk v této době určuje aktivitu a fázi vývoje embrya a pomocí speciálního senzoru může diagnostik slyšet jeho srdeční rytmus.

8 týdnů

Toto období je charakterizováno tvorbou pohlavních orgánů a syntézou hormonů potřebnou pro jejich normální fungování. Optický nerv dítěte je položen, kosti a svaly se dále vyvíjejí, chuťové pupeny se objevují na jazyku a čich v nose. V 8. týdnu se dítě už stává velikostí průměrného hroznu - jeho hmotnost dosahuje 0,25 ga výšky asi 7-8 mm.

9 týdnů

Embryo aktivně roste, žábry již zmizely a ocas brzy zmizí. Tělo postupně přestává být klenuté. Vývoj vnitřních orgánů a zlepšování systémů podporujících život.

Tepová frekvence (srdeční frekvence) dosahuje maximálně 175 tepů za minutu. Na ultrazvuku jsou končetiny jasně viditelné a dokonce můžete vidět prsty. Délka jeho těla je přibližně 8–9 mm.

10 týdnů

Embryo na sekundu nezpomaluje svůj růst a nazývá se již plod. Je to velikost průměrné jahody a stále více se podobá člověku. Vznikají sluchové a zrakové orgány - nos a uši jsou již na ultrazvuku vidět. Malé zuby jsou položeny. Nyní dítě již vyvinulo nohy a paže, objevily se svaly, aby mohl dokonce stisknout pěst. Na začátku týdne má délku 15–20 mm a na konci dosahuje 40 mm a váží již 5 g.

11 týdnů

Nyní má dítě čich a on už může cítit jídlo, které jeho matka jí. Jeho délka je asi 50 mm, může se protahovat, chová se aktivně - reaguje na náhlé pohyby matky, zakrývá si tvář držadly, odtáhne stěny dělohy a převrátí 360 stupňů. Ale zatímco žena necítí jeho pohyby - to se stane později.

12 týdnů

Dítě už dorostlo do 60 mm, váží 9–14 g a svou velikostí připomíná malé mučenky. Má nehtové postele, samotný začátek nehtů a genitálií, ale stále nedokáže určit své pohlaví..

13 týdnů

Během této doby dítě dorůstá na 68-70 mm a váží asi 15 g. Objevují se první, stále nepravidelné respirační pohyby. Už může zívat a polykat plodovou vodu. Střeva a ledviny začínají fungovat..

Vývoj plodu ve 2. trimestru

Ve 2. trimestru již mnoho vnitřních orgánů plodu začíná plnit své funkce. Jeho mozek je téměř stejně citlivý jako novorozenec. Pohyby dítěte se každým dnem stávají rozmanitějšími a maminka začíná cítit jeho chvění. To jí umožňuje ještě více si uvědomit těhotenství a zacházet s dítětem jako s oddělenou bytostí..

14 týdnů

Nyní se kvalitativní změny neobjeví až v prvních 3 měsících, ale dítě stále roste a všechny orgány se postupně zlepšují. Jeho tělo dosáhlo délky 78 mm a hmotnosti - 19 g. Dítě je aktivní, vyvíjí klouby a pohyby se více koordinují. Objeví se první chloupky.

15 týdnů

V 15. týdnu je výška dítěte 10 cm a hmotnost asi 30 g. Nyní je snadné změřit průměr jeho stehna a hrudníku, které jsou 12 a 24 mm. Dítě již vytvořilo 20 mléčných zubů, které čekají na svůj čas. Dobře spolkne a může dokonce vylučovat moč, slyší hluk a reaguje na světlo.

16 týdnů

Všechny parametry dítěte rostou úměrně - jeho hmotnost je již 50-60 ga jeho výška je asi 12,5 cm. Délka stehna (DB) dosahuje 1,6 cm a průměr hrudníku (DHA) je 2,6 cm. Fáze fetálního těla začne růst rychleji než hlava. Tělo dítěte je pokryto jemnou chmýří - lanugo.

17 týdnů

Dítě dosáhne velikosti pěst dospělého - jeho výška je 13-14 cm a hmotnost - 70-100 g. Tvorba imunitního systému je dokončena. Malé srdce může pumpovat až litr krve za hodinu, v játrech se produkuje žluč a na hlavě rostou vlasy.

18 týdnů

V 18. týdnu dítě dosáhne délky 15–16 cm a jeho hmotnost je 110–150 g. Pohyby plodu jsou již dokonalejší - může uchopit ruku, stisknout mu prsty a tvář nabývá různých výrazů. Kromě toho je schopen reagovat na emoční stav matky.

19 týdnů

Nyní je výška dítěte 18–19 cm a hmotnost může dosáhnout 160–190 g. Je již dostatečně silný, aby vytlačil stěnu dělohy a převrhl se. Ale teprve potom si ho maminka začne všímat jeho pohybů. Dítě je zpravidla aktivní a za hodinu provádí desítky různých pohybů. V období 19–20 týdnů dosáhne plod dostatečně velké velikosti, což umožňuje určit jeho pohlaví.

20 týdnů

Nyní dítě už dorostlo na 19–20 cm a váží asi 190–200 g. Aktivně gesty uchopí pupeční šňůru rukama a může je složit. A pokud pečlivě sledujete ultrazvukovou studii, můžete vidět jeho úsměv. 20. týden je charakterizován začátkem formování prostorové organizace mozku.

21 týdnů

Rozměry dítěte jsou 22–23 cm na délku a tělesná hmotnost je 270–310 g. Jeho kůže je hustší, žlázy vytvářejí zvláštní tajemství, které chrání pokožku před poškozením a bakteriemi, jakož i plodovou vodou v těle. Již je možné určit krevní typ a Rh faktor plodu.

22 týdnů

Ve 22 týdnech je dítě dlouhé 23-24 cm a má hmotnost 310 až 350 g. Dítě reaguje na dotek žaludku matky a má ho rád. Ale ostré poznámky rozrušily a on se odvrátil. Objevuje se schopnost rozlišovat zvuky a zvýrazňovat hlasy blízkých.

23 týdnů

V této době je délka těla plodu 25–26 cm a váží asi 400–500 g. Slezina je spojena s činností orgánů vytvářejících krev, což se stalo jakýmsi skladištěm pro lymfocyty, které plní ochrannou funkci. Dítě se může pohybovat různými směry a na jeho tváři jsou obočí patrné.

24 týdnů

Nyní dítě dorostlo na 27–28 cm a jeho tělesná hmotnost je 500–600 g. Díky vývoji mozku, vestibulárního aparátu a pohyblivosti aktivně ovládá své tělo. Toto období se vyznačuje tvorbou dvou vrstev kůže - povrchní a hlubší.

25 týdnů

Ukazatele růstu dítěte nyní dosahují 29–30 cm a tělesné hmotnosti - 600–700 g. Tentokrát se již dokáže zamilovat do hlasu své matky a má výrazný výraz obličeje - úsměvy, zamračení, otevření a zavření očí. Mozkové buňky zlepšují lépe.

Vývoj dítěte ve 3. trimestru

Toto období je velmi obtížné a důležité pro ženu i její dítě. Plod rychle přibírá na váze, aktivně se vyvíjí orgány a reflexy. Už dokáže dokonale polykat, chytat, sát, postupně se zlepšují schopnosti slyšet, cítit a vidět. Čas je již rozdělen na období spánku a bdělosti a máma to vidí velmi dobře pohybem dítěte.

26 týdnů

Dítě už dorostlo do 31–21 cm a přibývalo na váze až 700–800 g. Pravidelně dýchá. Buňky zodpovědné za myšlení zrají v mozku a spánkový cyklus se postupně usazuje..

27 týdnů

V této době je délka plodu 32–33 cm a jeho hmotnost je 800–900 g. Jeho svaly a kostra se stále posilují, nervové spojení se stává aktivnějším, hormony se syntetizují v hypofýze, ztmavují vlasy děla a ve střevech se tvoří meconium - první stolice.

28. týden

Nyní dítě dorostlo na 33–34 cm a váží 900–1 000 g. Je schopen rozlišovat mezi chutí a vůní všech látek a produktů, které vstupují do těla matky. Často si dítě z tohoto věku zvykne na oblíbená jídla své matky. Oči a oční víčka dítěte jsou natolik vyvinutá, že může mrkat.

29 týdnů

Dítě už získalo značnou velikost, jmenovitě růst - 35–36 cm a hmotnost - 1100–1200 g. Má po staletí řasy, docela dobrý sluch a reaguje na zvuky, otřásá se nebo bliká. Tlukot srdce lze slyšet i bez stetoskopu..

30 týdnů

Na konci 7. pravidelného měsíce se růst dítěte zvýší na 36–37 cm a tělesná hmotnost je 1200–1300 g. Nyní je v plném proudu vývoj nervového systému a psychiky, objevují se jasně sledovaná období spánku a bdělosti. Kůže se nezvrásní, jako dříve, a pod ní se vytvoří tuková vrstva.

31 týdnů

Po 31 týdnech dítě dosáhlo délky 38 cm a nyní váží 1400–1500 g. Aktivně se připravuje na svůj mimoměstský život - přibírá na váze, svalové hmotě a všechny orgány postupně dokončují proces formování. Díky tukové vrstvě a svalům se plod stává více zaoblený a přizpůsobený budoucí existenci.

32 týdnů

Nyní se dítě rozrostlo na 39–40 cm a váží 1600–1700 g. Je již stísněné a v blízké budoucnosti potřebuje zaujmout správné místo pro porod. Hlava tedy rychle roste i mozek. Velké velikosti vedou k jejímu vážení dolů a dítě se otočí do požadované polohy.

33 týdnů

Délka těla je 41–42 cm a hmotnost je 1700–1800 g. V této fázi by se plod již měl obrátit vzhůru nohama, což se nazývá správná prezentace. Podkožní tuk se nadále tvoří, mozek se zlepšuje a plíce začínají vylučovat povrchově aktivní látku - směs, která zevnitř obaluje plicní váčky..

34 týdnů

Nyní je dítě vysoké 42–43 cm a váží 1900–2000 g. Jeho kůže je vlhká, pokrytá tenkými chlupy a je pomačkaná a červená. Srdeční tepy jsou výborně slyšet a jejich frekvence je 120 - 140 tepů za minutu. V tuto chvíli se vytvoří váš vlastní metabolismus..

35 týdnů

V této fázi dítě dorostlo na 43–44 cm a váží 2100–2300 g. Svaly jsou ještě silnější, podkožní vrstva se hromadí. Už může aktivně reagovat na jasné světlo a dokonce i škytavka. U chlapců by měla varlata v tuto chvíli sestoupit do šourku..

36 týdnů

Výška dítěte již dosahuje 44–45 cm a jeho tělesná hmotnost je 2 400–2500 g. Naučí se dýchat nosem, protože předtím to musel udělat ústy, dokáže rozlišovat chuťové odstíny a pamatuje si, co slyšel.

37 týdnů

Ovoce má velikost asi 46–47 cm a váží 2 700–2 800 g. Jeho pokožka se rozjasní a chmýří z těla zmizí. Zlepšení imunitního, endokrinního a centrálního nervového systému. Dobře tvarované srdce a dítě se aktivně připravuje na první dech.

38 týdnů

Nyní je dítě již velmi velké a váží 3 kg a jeho výška dosahuje 47 cm. Plíce jsou připraveny k nezávislému dýchání. Postupně se dítě pohybuje dolů a dolů do pánevní oblasti matky.

39 týdnů

Dítě vyrostlo a nyní má délku 48–49 cm a jeho hmotnost je asi 3 200 g. Hlava klesla níže a opřela se o vchod do malé pánve. Spodní část dělohy klesá a to usnadňuje mamince dýchat. V těle dítěte se vytváří kortizol, který zajišťuje konečnou tvorbu plic. Kůže dítěte zčervená.

40 týdnů

Do této doby se dítě již plně formovalo - dosáhlo hmotnosti 3–3,5 kg a rozrostlo na 50–55 cm. Díky jeho pohybům v matčině žaludku lze snadno hádat, kde jsou záda a kde jsou nohy nebo hýždě. Při správné prezentaci je hlava cítit těsně nad pubis a někdy matka cítí údery končetin v močovém měchýři. Kyslík a výživa dítěte se zvyšují a placenta už je nedokáže plně poskytnout. Proto se očekávané narození stane pravděpodobně druhý den.

41 týdnů

Pohodlný život dítěte končí dříve nebo později a je čas opustit známé místo. Vzhledem k hrubým odhadům odhadovaného dne narození může dojít k období 37–42 týdnů. A bude to považováno za naprosto normální.

42 týdnů

42 týdnů, které určují porodnický kalendář, je poslední datum, kdy žena může porodit sama. Později se lebka dítěte znecitliví a přirozené narození může mít za následek zranění matky i plodu. Proto v takových situacích netahejte, ale sbírejte věci a ultrazvukové snímky a jděte do nemocnice.

Samozřejmě, že každá nastávající matka má velký zájem vědět, jak se vyvíjí její dítě, ale i takové neškodné vyšetření, jako je ultrazvukové vyšetření, je lepší neproniknout mnohokrát. Při normálním těhotenství stačí tři screeningové testy, aby bylo zajištěno, že s dítětem je vše v pořádku.

Vypočítat hmotnost plodu

Vážení návštěvníci! V této části našeho webu můžete nezávisle vypočítat takové důležité fetální parametry, jako je jeho hmotnost a výška. K tomu budete potřebovat ultrazvukový protokol vydaný lékařem po dalším vyšetření.

Výpočty se provádějí podle speciálních vzorců (Hadlock, Shepard), které používají odborníci na ultrazvuk. Pro výpočet parametrů musíte najít potřebné hodnoty ve výzkumném protokolu a pečlivě je zadat do polí formuláře. Kde:

- pro výpočet hmotnosti plodu podle Hadlocka zadejte hodnoty (mm): BPD, HC, AC, FL

- Chcete-li vypočítat hmotnost plodu podle Sheparda, zadejte hodnoty (mm): BPD, AC

- pro výpočet růstu plodu zadejte hodnotu (mm): FL

(& # 42 Chyba při výpočtu hmotnosti a výšky závisí na přesnosti měření a může být & # 177 200 gr. A & # 177 1-2 cm, v tomto pořadí.)

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

Normální nitroděložní vývoj je určován mnoha indikátory. Jedním z těchto parametrů je hmotnost dítěte. Hmotnost plodu v týdnech těhotenství s odchylkami nahoru nebo dolů ukazuje na podvýživu nebo tvorbu hypoxie.

Co určuje hmotnost plodu během těhotenství?

Hmotnost dítěte závisí na fungování placenty a příchozích živin s kyslíkem. Počínaje druhým trimestrem se plod zvyšuje na 80 gramů. V pozdějších fázích dosahuje sedmidenní příjem 200 gramů, ale před porodem se tempo významně zpomalí v důsledku smrti placenty.

Ukazatel také závisí na následujících faktorech:

 • nevyvážená výživa matky;
 • stresové situace během těhotenství;
 • chronická onemocnění;
 • toxikóza;
 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • genetická predispozice.
Hmotnost dítěte během vývoje plodu závisí také na pohlaví. Chlapci se rodí větší než dívky.

Norma hmotnosti plodu v týdnu těhotenství

V prvních sedmi dnech po početí se oplodněné vajíčko začne dělit a vytvoří placentu a plod. Až do 7 týdnů jsou všechny životně důležité orgány pokládány a formovány. Objevují se obrysy člověka - nohy, paže, hlava, srdeční sval. Již v pátém týdnu můžete změřit své dítě.

Od druhého trimestru začíná intenzivní růst dítěte. Rychlost zvýšení je asi 80 g / týden. Hmota plodu dále roste ještě rychleji a dosahuje až 300 g / týden. Děloha pro devítiměsíční období nitroděložního vývoje se zvyšuje 500krát.

Lékaři se při hodnocení parametrů na ultrazvuku řídí obecnými ukazateli velikostí a kruhů. Hlavní složkou je pozitivní dynamika nitroděložní formace dítěte a jeho úplný vývoj.

Přibližná hmotnost dítěte po 30 týdnech je až 1,4 kg. Jakákoli malá odchylka může být vnímána jako patologie nebo normální stav v závislosti na individuálních parametrech nastávající matky a samotného dítěte. Na začátku porodu dosáhne dítě nejméně 3 kg 100 g.

Tabulka normy hmotnosti plodu v týdnu těhotenství

Odhadovaná hmotnost plodu v raných stádiích se vypočítá pomocí ultrazvuku. V pozdějším stádiu může lékař pomocí měření obvodu břicha a výšky dělohy tento ukazatel vypočítat.

Normy hmotnosti dítěte se počítají podle týdnů těhotenství, jsou uvedeny v tabulce:

TýdnyJe dlouhý, cmMass, gr
11 týdnů4.17
12 týdnů5,414
13 týdnů7.423
14 týdnů8.743
15 týdnů10.170
16 týdnů11.5100
17 týdnů13140
18 týdnů14.2190
19 týdnů15.3240
20 týdnů25.8300
21 týdnů26.7360
22 týdnů27.8430
23 týdnů28.9500
24 týdnůtřicet600
25 týdnů34.6670
26 týdnů35.6760
27 týdnů36.6875
28. týden37.61000
29 týdnů38.61150
30 týdnů39,91320
31 týdnů41.11500
32 týdnů42,41700
33 týdnů43,81900
34 týdnů452150
35 týdnů46.22380
36 týdnů47.42500
37 týdnů48.62800
38 týdnů49,83000
39 týdnů50.73300
40 týdnů51,23400

Vypočítat týdenní hmotnost dítěte během těhotenství - kalkulačka

Nejinformativnější metodou pro výpočet během těhotenství je ultrazvukové vyšetření. Specialista měří délku stehna, velikost a obvod hlavy, jakož i průměr hrudníku. Poté získá poměr, který je porovnán s tabulkou norem.

Po vyšetření je lékař schopen vypočítat tělesnou hmotnost dítěte pomocí speciálního vzorce, který bere v úvahu výšku děložního pozadí, obvod břicha a tloušťku ženské kosti. Metoda se používá ve třetím trimestru. V případě výrazných odchylek je předepsána specifická dietní a léková terapie.

Pro plný vývoj dítěte jsou stejně nebezpečné jak nadbytek, tak nízké sazby. Stojí za to dodržovat přiměřené stravovací normy a nezanedbávat procházky na čerstvém vzduchu. Kalkulačka hmotnosti a výšky během těhotenství vám pomůže vypočítat přijatelné limity.

Formulář pro výpočet fetálních parametrů

Jak přibrat na váze během těhotenství?

Když lékař zjistil, že plod je malý, je nutné nejprve upravit stravu. Výrobky by měly být co nejužitečnější, se spoustou vitamínů a minerálů. Existuje úplné odmítnutí alkoholu a tabákových výrobků, aby nedošlo k hypoxii plodu.

Někteří odborníci doporučují speciální výživové směsi, jako je výživa - pomáhá při přibírání na váze během těhotenství a snižuje rizikový faktor pro různé patologie.

Dále jsou určeny hlavní důvody, které vedly k poklesu. Poté je nejčastěji v nemocnici předepsána kompenzační terapie, která stimuluje zvýšení tělesné hmotnosti plodu.

Hmotnost a výška plodu v týdnu těhotenství

Hmotnost dítěte při narození je jedním z kritérií pro posouzení jeho stavu. Není proto překvapivé, že budoucí matky se velmi zajímají o to, s jakou hmotností se syn nebo dcera narodí. Tento článek bude diskutovat o tom, jak se váha plodu zvyšuje o týdny, a také na tom, jaké faktory to závisí.

Rychlosti růstu

Během prvního trimestru těhotenství probíhá proces embryogeneze - během této doby se v embryi vytvářejí všechny orgány a systémy, tkáně a až do 10–12 týdnů má vývoj různých embryí téměř stejné vlastnosti - růst dítěte v děloze se blíží jednotným standardům. Po 12 týdnech získá vývoj dětí individualitu stanovenou dědičností, genetickými informacemi (jsou zde větší a méně velcí lidé, vysoký a krátký, s velkou nebo malou hlavou atd.). A čím blíže ke konci těhotenství, tím více má vaše dítě individuální vlastnosti.

Až do 8 týdnů těhotenství nevzniká otázka růstu embryí, nelze ji měřit z důvodu jeho příliš malé velikosti a ultrazvuk specialisté měří pouze průměr vajíčka a KTR - velikost kostrče-parietální, což v žádném případě nenaznačuje přírůstek hmotnosti.

Aktivní přírůstek na hmotnosti plodu začíná po ukončení embryogeneze a všechny orgány a systémy jsou plně vytvořeny (po 11–12 týdnech).

Uprostřed druhého trimestru začíná dítě aktivní soubor podkožního tuku a přírůstek hmotnosti je ještě výraznější a intenzivnější..

Nejrychlejší tempo růstu je pozorováno v posledním třetím trimestru. V tuto chvíli se dítě přeplní, nemůže se již dále pohybovat v děloze. Poslední týden před narozením se vyznačuje malým nárůstem - dítě je plně formováno a připraveno se setkat se svými rodiči.

V poslední třetině těhotenství se také objevují genderové rozdíly: dívky začínají přibírat na váze o něco pomaleji než chlapci.

Ovlivňující faktory

Jak přesně bude dítě přibírat na váze, jaký bude týdenní nárůst a konečná hmotnost při narození, záleží na dědičnosti. U velkých rodičů je větší pravděpodobnost porodu velkého dítěte, zatímco asténští muži a ženy mají obvykle stejné miniaturní děti. V tom nemůže budoucí matka nic změnit - informace o postavě a ústavě jsou vloženy do DNA drobků již v den jeho početí.

Existují však doprovodné faktory, které nejsou v takové míře, ale ovlivňují také to, jak dítě váží.

 • Výživa mámy - s vyváženou stravou ženy je pro dítě obtížné získat další gramy, protože s krví dostává všechny potřebné látky ve správném množství. Při přejídání, závislém na uhlohydrátech, cukrovinkách, se také rychle zvyšuje hmotnost dětí, protože mají malý vlastní inzulín. Při nedostatečné výživě matek má dítě také nedostatek živin a jeho hmotnost se může lišit od genetického programu.
 • Kouření matek během těhotenství - sedm z deseti těhotných žen, které kouří, mají děti s podvýživou.
 • Ženský životní styl - pocity a stres matky, nedostatek spánku, tvrdá práce, škodlivé účinky jedů a toxinů mohou ovlivnit hmotnost dítěte.
 • Nemoc matky - s diabetem má žena desetinásobně vyšší pravděpodobnost vzniku velkého plodu a chronická onemocnění ledvin a srdce mohou vést k podvýživě (nízká hmotnost).
 • Vícenásobné těhotenství a další rysy těhotenství - na pozadí hrozby potratu během patologického těhotenství, plod obvykle přibírá na váze méně intenzivně a při přenášení dvojčat nebo trojčat je velikost (výška a hmotnost) dětí v děloze menší než průměr z fyziologických důvodů.

Norma tělesné hmotnosti plodu a norma přírůstku na váze jsou relativní pojmy, tedy analýza dědičnosti, historie těhotné ženy a charakteristika gestačního věku..

Způsob platby

Ke stanovení odhadované hmotnosti dítěte v lůně se používá několik vzorců, které mohou používat nejen porodníci, ale i budoucí matky samy. To není těžké.

Podle Lankowitzova vzorce

K výpočtu budou zapotřebí dva ukazatele - břišní obvod nastávající matky a výška děložního fundusu (OJ a VDM). Tyto údaje naleznete na výměnné kartě, lékař měří tyto ukazatele při každé návštěvě nastávající matky na prenatální klinice. Vezměte poslední.

Musíte také znát svou výšku a hmotnost. Vzorec je následující: (VSDM + chladivo + výška + hmotnost) x 10

Příklad: gestační věk 29 týdnů, chladivo = 110, VDM = 29, výška = 160 cm, hmotnost = 65 kg. Vynásobením součtu čísel 10 získáme odhadovanou hmotnost dítěte, která se rovná 3640 gramům.

Přípustná chyba metody - plus / mínus 0,5 kilogramu.

Podle vzorce Bubenko

Tělesná hmotnost matky je hlavním ukazatelem. Vzorec je: (Hmotnost / 200) x 10

To znamená, že pro ženu o hmotnosti 80 kg váží dítě podle tohoto vzorce asi 4 kilogramy. Dovolená chyba - plus / mínus kilogram. To činí vzorec nevhodným pro přesné zobrazení, a proto odborníci tuto metodu výpočtu nepoužívají.

Podle vzorce Yakubova

V tomto výpočtu opět pomohou údaje o chladivu a VSDM z výměnné karty. Vzorec je následující: (VDSM + OZh) / 4) x 100.

S výškou postavení dna dělohy, rovnou 30 a obvodem 110, se ukázalo, že dítě váží přesně 3,5 kilogramu.

Vzorec je považován za docela přesný, ale pouze u žen s normální ústavou, s mateřskou obezitou, mohou být data velmi odlišná od skutečnosti..

Podle jordánského vzorce

(Chladicí kapalina x VSDM) - to znamená, že obě hodnoty z výměnné karty se musí navzájem znásobit. Když VSDM = 30 a OZH = 110, odhadovaná hmotnost plodu bude 3300 g.

Ultrazvukové vyšetření

Sonografie (ultrazvukové vyšetření) je dnes považována za nejpřesnější metodu odhadu odhadované hmotnosti dítěte. Vzorce a rovnice, které se k tomu používají, jsou poměrně složité na to, abyste je procvičovali sami, aniž byste měli diplom z vyšší matematiky. Skener provádí počítání sám, většina ultrazvukových přístrojů to provádí podle metody Headlock. Pro výpočty jsou dostatečné velikosti fetální fetometrie - BDP, délka stehna, obvod břicha, obvod hlavy. Program sám provede potřebné výpočty..

Chyba při stanovení odhadované hmotnosti plodu ultrazvukem je přibližně 8–11%, pokud žena nese jedno dítě, a až 15–17% u vícečetných těhotenství.

Jak vidíte, není možné uvažovat o přesném stanovení hmoty ultrazvukem, přesněji však věda ještě nepřijde s ničím, a proto je nutné spokojit se s tím, co je k dispozici. Na základě údajů z ultrazvuku se lékařské tabulky hmotnosti plodu sestavují podle porodnických týdnů těhotenství.

Tabulka odhadované hmotnosti plodu

Trvání v týdnechMožná hmotnost (gramy)Výška (centimetry)
jedenáct11–136-8
1219–268-10
1331–4110-12
1452–6612-14
patnáct77-10414-16
šestnáct118–13716-18
17160–18218-20
osmnáct217–23220-22
devatenáct270-30222-24
dvacet345–37324-26
21416-46226-27,5
22506-53527,5-29,5
23607–64329,5-31
24733–80531-32
25844–90732-33,5
26966–100033,5-35,5
271135–120535,5-37
281319-141037-38,5
291482-155038,5-40
třicet1636–169540-41
311778–185041-42,5
321930-199042,5-43,5
332088-218043,5-44,5
342248-230044,5-45,5
352414-250045,5-46,5
362612-269046,5-48
372820–291048-49
382992-300049-50
393170–325050-51
403373–350051-54

Je třeba poznamenat, že tabulky jsou velmi hrubým průvodcem, protože ve skutečnosti jsou děti v matčině lůně stejně odlišné jako my. Neměli byste se také pokusit vypočítat přípustný týdenní nárůst na ně - děti rostou skokem a poměrně často se hmotnost může zdvojnásobit během několika týdnů, a pak „zpomalit“ na týden, není nic patologického a znepokojujícího.

Pokud nejsou velikosti správné

Výška a hmotnost plodů, jak jsme zjistili, jsou zcela individuální. Ale v medicíně je „zlatý standard“ při narození ve věku 38–39 týdnů hmotnost od 3 000 do 3 700 gramů. Děti s hmotností 4 kilogramy se nazývají velké a od 5 kilogramů - obří.

Pokud ultrazvukové vyšetření ukáže, že vaše hmotnost je pro porodnické týdny menší nebo větší než norma, nepropadejte panice. Opravte chyby (jsou uvedeny výše).

Pro posouzení váhy není důležitá aktuální hodnota, ale dynamika nárůstu hmotnosti. Diagnóza „velký plod“ i diagnóza „podvýživa“ budou stanoveny pouze v případech, kdy bude zaznamenána významná odchylka od norem pro několik vyšetření v řadě.

Pokud je hmotnost dítěte v lůně nižší než dolní hranice normálu, doporučuje se ženě vyšetřit, včetně ultrazvukového vyšetření s dopplerem, aby se vyhodnotil stav toku uteroplacentální krve, odborný ultrazvukový vyšetření, aby se vyhodnotil správný vývoj plodu, aby se odstranily abnormality a defekty. Příčinou nitroděložní hypoxie může být jak Rhesusův konflikt, tak i nitroděložní infekce. Proto je ve většině případů nízká hmotnost doprovázena dalšími známkami zhoršeného vývoje..

Pokud je hypotrofie zaznamenána po dlouhou dobu, může být doporučeno denní sledování CTG, je indikována hospitalizace a léčba, včetně zavedení vitamínů, látek ke zlepšení fungování pupečníkových cév, placenty.

Pokud dítě zaostává za normami, pokud jde o hmotnost a výšku, ale všechny části jeho těla jsou redukovány ve stejném rozsahu (symetricky), je to nejvýhodnější situace. Asymetrická podvýživa - téměř vždy se mluví o dysfunkci plodu, o malformacích a anomáliích jeho vývoje.

Pokud je hmotnost překročena, může být podezření na velký plod. V takovém případě je žena vyšetřena na cukrovku a pokud není potvrzena, je rozhodnuto o porodnické taktice. Ministerstvo zdravotnictví Ruska doporučuje, aby v těchto případech byla pro bezpečnost matky a plodu provedena plánovaná císařská sekce.

Než začnete dělat starosti s podváhou nebo přibýváním na hmotnosti v drobcích, vyplatí se opakovat ultrazvuk na jiném zařízení, modernější - to je na mnoha klinikách reprodukčního zdraví a v moderních perinatálních centrech.

Důvodem chybného stanovení údajné tělesné hmotnosti dítěte je často špatná vizualizace během ultrazvuku, protože konzultace je předběžná.

Chyba při určování odhadované hmotnosti je vyšší, pokud má žena další libry, zejména v břiše. Nezapomeňte tuto skutečnost zvážit. Ženy, které podle vlastního příkladu vědí, jak přibližné údaje o výšce a hmotnosti dítěte mohou být před narozením, se obvykle vztahují k předpovědím lékařů, protože nejpřesnějším způsobem, jak pochopit, kolik dítě váží, je jeho váha. A to bude možné již v porodním sále, když se dítě narodí.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Jak určit růst dítěte ultrazvukem

Na ultrazvuku se rodiče často ptají, jak vysoké je naše dítě.?

Faktem je, že ve druhém a třetím trimestru těhotenství se růst plodu zvětší a neměří se ultrazvukem. Měření růstu plodu se provádí pouze do 12-13 týdnů těhotenství a odráží se v závěru pod pojmem KTR (coccyx-parietal size) - délka plodu od kostrče po korunu, kromě délky nohou. V delším období jsou nohy a kmen plodu v ohnuté nebo jiné libovolné poloze. V tomto ohledu je technicky obtížné měřit délku plodu (ultrazvukové senzory mají omezenou délku) a zabere spoustu času bez klinického významu. Místo toho se provádí fetometrie (měření velikosti jednotlivých částí plodu: končetiny, obvod hlavy, břicho atd. A porovnání výsledků s normou za dané období).

Obr. 1 Těhotenství 20–21 týdnů. Nohy plodu jsou nataženy nad hlavou.

K diagnostice růstu plodu V.N. Demidov a kol. Navrhuje se tento vzorec:

P = 3,75 x H - 0,88,

kde P je růst plodu (v cm), P je délka humeru (v cm), N je délka nohy (součet délky stehenní kosti a holenní kosti, v cm).

Tabulka 1 Růst plodu za týden.

Týdny

Fetální růst
(od paty po korunu), cm

Fetální růst
(od hýždí po korunu), cm

Jak vypočítat hmotnost dítěte v lůně?

Hmotnost nenarozeného dítěte, které je stále v lůně, vzrušuje budoucí matky a jejich doktory, kteří nejsou z nečinnosti - tento ukazatel přímo charakterizuje stupeň vývoje plodu, taktiku těhotenství a nadcházející porodu, umožňuje předvídat možné komplikace a minimalizovat rizika pro ženy i dítě. Proto porodníci a gynekologové rozhodně určují tělesnou hmotnost nenarozeného dítěte podle základních aritmetických a automatických metod. Ve skutečnosti v tom není nic složitého - protože znáte základní parametry a vzorce potřebné pro výpočty, můžete výpočty snadno provádět sami. Jak to udělat? Přečtěte si v našem článku!

Proč těhotná žena a její lékař zná hmotnost plodu

Index tělesné hmotnosti dokonale charakterizuje stav plodu. Zatímco je dítě v lůně, je nutné sledovat jeho vývoj téměř jednou týdně - to eliminuje možné komplikace a v případě potřeby rychle přijme opatření na pomoc zdravému narození dítěte. Stačí porovnat získané číslo s normálními ukazateli vypočtenými podle týdnů těhotenství - a okamžitě bude jasné, jak bezpečně „zajímavá pozice“ matky teče. Tento důvod však zdaleka není jediným důvodem znát hmotnost dítěte předem:

 1. Definice taktiky řízení práce. Je nezbytné vypočítat hmotnost dítěte v děloze v posledních týdnech těhotenství a zjistit, zda pacientka může porodit sama, nebo zda potřebuje další lékařskou péči. Pokud odhadovaná hmotnost drobků za 38-40 týdnů přesáhne 4 kg, s největší pravděpodobností bude ženě ukázán císařský řez. Všechno však záleží také na anatomických vlastnostech ženy při porodu: často se vyskytují případy, kdy ženy porodily větší děti bez problémů, avšak pokud má matka úzkou pánev, bude pro ni obtížné porodit i malé dítě. Diagnóza „velkého plodu“ proto není přímým ukazatelem císařského řezu - rozhodnutí zůstává na ošetřujícím lékaři a ženě v porodu..
 1. Pořízení prvního šatníku novorozence. Některé matky přemýšlejí o koupi věno pro dítě dlouho před jeho narozením, zatímco jiné pověrčivě všechno odložily až do poslední chvíle. Avšak v předvečer důležité hodiny si musíte koupit alespoň pár těl, obleků, triček a samozřejmě slavnostní soupravu pro propuštění. Aby nedocházelo k chybě s velikostí a aby se nedostalo oblečení, ve kterém se dítě v lůně „ztratí“ nebo naopak nevejde, je lepší se řídit alespoň odhadovanými odhady..
 2. Psychologické pohodlí těhotné ženy. U většiny rodičů jsou ceněné údaje o hmotnosti dítěte zárukou jeho normálního zdraví a pohody. Máma bude mnohem klidnější, protože ví, že všechno je v pořádku s dítětem v lůně, má dostatek živin pro vývoj, a proto pomalu roste a připravuje se na narození.

Ultrazvuková technika pro stanovení hmotnosti dítěte v děloze

Ultrazvuk je jedním z nejspolehlivějších způsobů výpočtu hmotnosti plodu. Během těhotenství se pacientka alespoň třikrát, nebo dokonce více, podrobí ultrazvukovému vyšetření, při kterém si může nejen osobně užívat svého dítěte, ale také zjistit stav dělohy, placenty, vnitřních orgánů dítěte a samozřejmě jeho odhadovanou hmotnost..

Pro mnoho obzvláště netrpělivých budoucích matek je to však jen 3x za 9 měsíců - to je nepřiměřeně malé! V takových případech nemůžete čekat na další studii a na základě údajů získaných při dalším gynekologickém vyšetření samostatně vypočítat hmotnost dítěte v lůně..

Aritmetické vzorce pro výpočty

Mnoho online webů nabízí použití speciální kalkulačky, která poskytne výsledky na základě zadaných údajů, ale je mnohem zajímavější zjistit, na čem závisí očekávané ukazatele. Pojďme se podívat na základní aritmetické vzorce, které používají porodníci-gynekologové.

Stroykova metoda

Ke stanovení hmotnosti dítěte v děloze se budou vyžadovat následující antropometrické ukazatele:

 • hmotnost pacienta (MB),
 • Těhotná pasu,
 • výška postavení děložního pozadí (VDM).

Kromě toho je v tabulce nutné najít konstantu odpovídající tělesné hmotnosti těhotné ženy:

Online kalkulačky

Najdete zde mnoho nástrojů a online kalkulačky

Kalkulačka růstu plodu

Zjistěte si velikost svého dítěte v tuto chvíli a jak se vyvíjí a roste týden po týdnu - pomocí kalkulačky růstu plodu.

Jaká je velikost mého dítěte

Kalkulačka růstu plodu vám umožňuje určit velikost a hmotnost vašeho dítěte v závislosti na tom, jaký týden těhotenství jste. Je to velmi snadné..

 • Uveďte, ve kterém týdnu těhotenství jste. Pokud nevíte, můžete uvést datum poslední menstruace (PDM) nebo odhadované datum narození (MDP), abychom mohli vypočítat týden.
 • Klikněte na tlačítko „Vypočítat“.
 • V tuto chvíli obdržíte odhad hmotnosti a velikosti dítěte a obrázek, který vám poskytne představu o aktuální velikosti plodu..

Jak spolehlivá je kalkulačka růstu plodu?

Stejně jako jiné online kalkulačky je kalkulačka růstu plodu pouze nástrojem, který poskytuje přibližné výsledky na základě zkušeností většiny těhotných žen. Není pochyb o tom, že každé těhotenství má své vlastní rozdíly. Doporučujeme proto, abyste se poradili s lékařem, pokud chcete získat přesnější údaje o těhotenství..

Vypočítáme odhadovanou hmotnost a výšku drobků)))

Dnes jsem se ptal sám sebe, zda jsou ultrazvukové výpočty vždy správné, protože dávám velký plod, mám strach, to je to, co kopám
vzorec pro výpočet růstu plodu podle délky kyčle

D = 0,508B2 (malé zpřesnění B2 není B krát 2, ale B na druhou

) - 0,56 B + 28,68 - kde D je délka plodu, cm; B - délka stehenní kosti, cm.

Použití této rovnice nám umožňuje předpovídat délku novorozence s přesností ± 1 cm u 71,4% a ± 2 cm - 88,6% pozorování. (máme očekávanou výšku 57 cm)

Velikosti plodu v týdnu těhotenství: výška a hmotnost

Hmotnost plodu a výška dítěte je jedním z nejdůležitějších ukazatelů vývoje dítěte v děloze. Na základě informací získaných v procesu ultrazvukové diagnostiky mohou odborníci s velkou přesností určit, zda je těhotenství příznivé a zda je dítě zdravé. Speciálně vyvinutá tabulka velikostí vývoje plodu po týdnech pomáhá identifikovat sebemenší odchylky od normy a také přijímá opatření pro včasnou prevenci a nápravu situace.

Jaké jsou vývojové poměry plodu v týdnech těhotenství a proč se může objevit IUMS?

Devět měsíců se dítě vyvíjí v matčině bříšku. Během této doby se změní z malého embrya na embryo a poté na plod a každým týdnem přibírá na váze. Současně lékaři v určitých časech kontrolují, zda vývoj dítěte splňuje normu.

Norma je průměrný ukazatel a malé odchylky od ní nejsou hrozné, ale nemůžete ignorovat vážný rozdíl v hodnotách.

V tomto článku vám řekneme, jaká je norma vývoje dítěte po týdnech těhotenství, proč může být plod menší než normální velikosti a zda se vyplatí starat o to.

Jak by se mělo dítě vyvíjet??

Výška a hmotnost dítěte jsou prakticky nejdůležitějšími ukazateli jeho vývoje, podle kterých může lékař posoudit úspěšný průběh těhotenství.

Aktivní růst dítěte začíná od 8. týdne těhotenství - předtím je považován za embryo a teprve začíná nabývat lidskou podobu.

Intenzivní růst indikuje správný vývoj dítěte, zatímco jeho zpoždění může naznačovat přítomnost patologií nebo dokonce zmrazené těhotenství.

Norma vývoje je téměř přesně v souladu s ukazateli uvedenými v následující tabulce. Přijatelná nesrovnalost je považována za ukazatel, který se neliší o více než 2 týdny od vašeho gestačního věku v jednom nebo jiném směru..

Jak se určují indikátory??

Ukazatele vývoje plodu jsou stanoveny metodou fetometrie, kterou lze poprvé použít v 11. týdnu těhotenství. Umožňuje přesněji určit gestační věk a diagnostikovat vývojové patologie..

Pomocí ultrazvuku lékař určí potřebné indikátory a porovná je s tabulkou.
Metoda spočívá v měření následujících parametrů:

 • KTR - coccygeal-parietal size - vzdálenost od holenní kosti dítěte k jeho kostrči;
 • BDP - dvoustranná vzdálenost mezi pravými a levými časovými kostmi;
 • DHA - průměr hrudníku;
 • Chladivo - obvod břicha;
 • DB - délka stehna.

Vnitřní retardace růstu - proč k tomu dochází a je to špatné?

Při každém vyšetření lékař změří obvod břicha budoucí matky, a pokud je tento ukazatel menší, než je nutné, určí ultrazvuk. Ultrazvuk může ukázat, že velikost plodu není normální. Poté se stanoví diagnóza IUGR - intrauterinní růstová retardace.

Proč může dojít ke zpomalení růstu plodu? Mezi hlavní příčiny IUGR patří nedostatek kyslíku a živin, jakož i genetické defekty..

Mateřské nemoci

Některé nemoci, které nastávající matka trpí, mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.

Tyto zahrnují:

 • preeklampsie;
 • kardiovaskulární choroby;
 • nemoc ledvin
 • diabetes;
 • poruchy krvácení atd..

Těhotenství v přítomnosti některého z těchto onemocnění u matky vyžaduje zvláštní lékařskou podporu po celou dobu jeho trvání.

Poruchy placenty

Placenta je důležitým orgánem nezbytným pouze během těhotenství. Je zodpovědný za přepravu živin a kyslíku z matky na dítě. Jakákoli porucha tohoto těla může vést ke zpoždění vývoje..

Nejčastějším problémem je placentární nedostatečnost. Je snadné jej opravit, hlavní věcí je včasné odhalení patologie.

Chromozomální defekty

Jedná se o velmi závažné patologie, které se vyvíjejí ve velmi raných stadiích těhotenství. Patří mezi ně Downův syndrom. Různé genové mutace mohou ovlivnit retardaci růstu plodu.

Vícečetné těhotenství

Samotné mnohočetné těhotenství není rizikovým faktorem, ale procento patologií je v tomto případě vyšší než u těhotenství stejného pohlaví..

Jednoduše řečeno, jedno dítě „kradne“ druhého, a proto ve vývoji zaostává.

Feto-fetální transfuzní syndrom je závažná patologie, která způsobuje porušení proporcí průtoku krve u plodu.

Infekce

Důvodem zpoždění vývoje plodu mohou být infekce přenášené matkou na dítě. Mezi tyto infekční choroby patří:

Léky

Léky, zejména antikonvulziva, mohou ovlivnit vývoj dítěte. Jakékoli léky, stejně jako tradiční medicína, lze užívat pouze po konzultaci s lékařem.

Alkohol, kouření, drogy

Tyto látky nejen nepříznivě ovlivňují vývoj plodu, ale také vážně ohrožují zdraví a život dítěte..

Ve většině případů mají účinky závislostí na matce vliv na zdraví dítěte.

Podvýživa

Samozřejmě, mnoho faktorů může ovlivnit vývojové zpoždění dítěte. Ve většině případů mohou včasná opatření vrátit ukazatele rozvoje zpět do normálu, takže pokud si všimnete malých odchylek od běžných ukazatelů, neměli byste se obávat.

Je nutné umožnit lékařům „vykonávat svou práci“ - určit příčinu vývojových zpoždění a předepsat léčbu.

Články O Neplodnosti