Hlavní Testy

Jak vědět, že čekáte na dvojčata?

Slyšel jsem, že pokud by v rodině byla dvojčata nebo dvojčata, pak by se pravděpodobnost vícečetných těhotenství generací výrazně zvýšila. Zajímavé bylo, zda je možné samostatně určit, kolik dětí se narodí. Ukázalo se, že existuje několik faktorů, které naznačují, že ve světle se objeví dvojčata. Chcete se o nich dozvědět více - přečtěte si náš článek.

Na první ultrazvukové relaci není vždy možné určit pohlaví dětí a jejich počet. Proto se těhotným lékařům doporučuje naslouchat jejich pocitům a věnovat pozornost některým rysům průběhu těhotenství.

Jasný druhý proužek na zkoušce

Obvykle, pokud žena provádí těhotenské testy v prvních dnech po zpoždění, pak uvidí nepříliš výrazný druhý proužek oznamující její nový stav. Pokud je pás velmi jasný - s největší pravděpodobností byste měli očekávat narození dvojčat nebo trojčat.

Prudký nárůst hmotnosti

Při vícenásobném těhotenství nastupuje nastávající matka velmi dobře na váze. V prvním trimestru těhotenství je těžší o 5-6 kg! Pro srovnání: pokud má žena 1 dítě, postupně přibírá na váze během těhotenství.

Včasná toxikóza

Během druhého těhotenství žena cítí ten rozdíl téměř okamžitě a již podvědomě ví, že porodí dvojčata. První těhotenství? Pak pozorně poslouchejte své tělo. Ráno, nauzea a zvracení, ospalost, slabost po celý den, pocení, náhlé výkyvy nálady, nervozita mohou být příznaky mnohočetného těhotenství.

Velmi vysoký hCG

Zajímavý fakt: krevní test těhotné ženy, která nese jedno dítě, se výrazně liší od testů u ženy s vícenásobným těhotenstvím. Pokud je hladina hCG v krvi velmi vysoká, může to znamenat, že byste se měli připravit na narození dvojčat.

Dědičnost

Pokud se vyskytly případy narození dvojčat nebo trojčat na ženské linii v rodině (mužů i žen), pak je pravděpodobnost, že je budete mít, velmi vysoká.

Důležitá skutečnost: podle pravidel genetiky se dvojčata rodí pouze prostřednictvím generace. To znamená, že pokud vaše babička měla dvojčata, pak vás život s takovým překvapením potěší.

Velké břicho v prvním trimestru

Každá těhotná žena je jednotlivec. Jejich břicha proto rostou při různých intenzitách. Někdo a ve čtvrtém měsíci, těhotenství není příliš patrný, a někdo již v tomto období nezapadá do žádné pre-těhotenství šaty. Příliš intenzivní růst břicha však může naznačovat, že v něm sedí několik dětí.

Vysoká míra těhotenství

Období od prvního dne poslední menstruace do porodu se obvykle nazývá těhotenství. Lékařská praxe ukazuje, že pokud žena očekává narození dvojčat, pak jsou výsledky měření během tohoto období nadhodnoceny. To je přirozené, protože v děloze se místo jednoho skrývají 2–3 plody.

Rané pohyby

Děti sedící v žaludku jejich matky rychle rostou. Pokud je dítě osamělé, má dostatek místa. Ale dva musí bojovat o vhodné místo. Proto jsou časté rané a silné pohyby při vícenásobném těhotenství.

V takovém případě zvyšuje možnost dvojčat?

Američtí vědci udělali úžasný objev! Ukazuje se, že s věkem se zvyšuje šance na porod dvojčat. Starší žena (od 35 let). šance na porod dvojčat jsou vyšší.

Po stimulaci ovulace, která se používá při diagnostice neplodnosti, se zvyšuje šance na početí a zvyšuje se také možnost porodu dvojčat. Důvod je ten, že pod vlivem hormonálních léků, které stimulují ovulaci, může několik folikulů dozrát současně. Výsledkem je vícenásobné těhotenství.

Běžnou příčinou těhotenství dvojčat je IVF - oplodnění in vitro. Toto je asistovaná reprodukční technologie, díky níž se neplodné ženy stanou šťastnými matkami. Za tímto účelem lékaři stimulují ovulaci ženy speciálními léky, pak oplodní vajíčko samčím spermatem mimo dělohu. Poté vyberou několik oplozených vajec a zasadí je do dělohy. Často 2-3 zakořenit.

Omeny

I bez ultrazvuku byli naši předkové schopni určit, kolik dědiců se narodí. Bylo tam několik známek. Zde jsou nejpřesnější:

 • pokud žena během těhotenství narazí na vejce se 2 žloutky - porodí dvojčata
 • pokud ve snu bylo spousta ryb nebo párových věcí - dvojčat
 • pokud můj manžel měl sex v předvečer každoroční církevní dovolené,
 • pokud žena snědla dvojité ovoce,
 • pokud jste si všimli 2 košťat v domě,
 • pokud jsem vypil čaj ze 2 šálků, mohou se také narodit dvojčata.

Všechny tyto znaky a znaky samozřejmě neposkytují 100% záruku, že se stanete matkou 2 dětí najednou. Nespěchejte proto, abyste vyvodili závěry, ale čekejte na výsledky ultrazvuku. Již ve 4–5 týdnech těhotenství můžete pomocí ultrazvukové diagnostiky stanovit počet dětí v žaludku. Mimochodem, identická dvojčata jsou stanovena mnohem později, přibližně ne dříve než 12 týdnů. Buďte trpěliví, čas uběhne a brzy zjistíte, kolik dětí se očekává, že se narodí. Přeji šťastné těhotenství!

10 způsobů, jak určit vícečetné těhotenství

Obsah

Těhotné ženy někdy mají podezření, že v jejich lůně nemusí být jedno, ale dvě nebo více dětí. Obzvláště často se to stane po proceduře IVF. Existuje několik způsobů, jak určit vícenásobné těhotenství, a to i v raných stádiích. Mluvíme o nejčastějších příznacích, které naznačují budoucí narození dvojčat, dvojčat, trojčat a dalších dětí.

1. Zvýšené hladiny hCG

Lékaři kontrolují hladinu hCG (lidský chorionický gonadotropin) z různých důvodů. HCG hormon se nachází v krvi nebo moči těhotných žen asi 10 dní po početí. Může se rychle zvýšit a dosáhnout maxima v desátém týdnu těhotenství. Přítomnost dvojčat v lůně obvykle vyvolává rychlejší zvýšení hladin hCG. Standardní hladina hCG pro dvojčata je však také v rámci normálu přijímaného pro těhotenství v singletonu.

2. Monitor srdeční frekvence

V poslední době si rostoucí popularitu získalo pohodlné a snadno použitelné zařízení pro poslech a měření srdeční frekvence dítěte, známé jako fetální doppler. Může být použit na konci prvního trimestru, aby se dozvěděl o počtu plodů v děloze zesílením srdečních zvuků embrya. Zkušená lékařka nebo porodní asistentka používající toto zařízení může určit vícenásobné těhotenství. Zvuky z lůna jsou však někdy zavádějící: to, co slyšíte kromě srdečního rytmu dítěte, se může ukázat jako pouhý hluk v pozadí nebo jen srdeční rytmus budoucí matky..

3. Nadměrná ranní nevolnost a nevolnost

Téměř 50% těhotných žen má ranní závratě, slabost, nevolnost nebo zvracení. Žena, která očekává vícenásobné těhotenství, se však někdy může cítit dvojnásobně nebo dokonce trojnásobně silněji. Ale to není zdaleka přesný ukazatel: podle statistik pouze 15% nastávajících matek dvojčat nebo dvojčat zažívá nevolnost a špatné zdraví ráno. U ostatních žen s mnohočetným těhotenstvím není ranní toxikóza výrazná.

4. Hmotnostní přírůstek během těhotenství

Vícečetné těhotenství může vést k rychlému nárůstu objemu břicha, je také spojeno s výrazným nárůstem hmotnosti nastávající matky. Počínaje prvními týdny těhotenství by lékař měl pečlivě sledovat hmotnost ženy a korelovat ji s výškou, tělesnou velikostí a předchozí hmotností těhotné..

Když žena očekává dvojčata nebo více dětí, může být její přírůstek hmotnosti znatelný: zpravidla o 4,5–5 kg více než u žen s jedním těhotenstvím. Přírůstek na váze však může ovlivnit i další faktory, které je rovněž třeba vzít v úvahu: nezdravá strava, sedavý životní styl a zdravotní problémy..

5. Screening AFP

Screening AFP (alfa-fetoprotein) - krevní test u žen v druhém trimestru těhotenství. Je také znám jako screening mateřského séra a používá se k identifikaci zvýšeného rizika určitých vrozených vad. Podle statistik vede vícečetné těhotenství k ostře „pozitivním“ výsledkům této analýzy. V tomto případě, aby se potvrdila tato skutečnost a vyloučily různé patologie, je důležité provést další ultrazvukovou studii.

6. Měření děložního pozadí

S růstem dítěte v děloze se také zvyšuje děloha. Rozměry výšky jeho dna by měl kontrolovat lékař. Obvykle se tento postup provádí k označení gestačního věku. Při dvojnásobném nebo vícenásobném těhotenství se děloha a výška jejího dna zvyšují mnohem více, než je tomu u obvyklé formy těhotenství. Existují však i jiné příčiny tohoto příznaku..

7. Včasný pohyb dítěte v lůně

Nastávající matka obvykle cítí první pohyby dítěte 16 až 20 týdnů po početí. Ale můžete cítit, že se dítě pohybuje dříve v žaludku. Často se to stane s vícenásobným těhotenstvím. Podle matek dvojčat a dvojčat pociťovaly míchání kojenců dříve a častěji než ženy s jedním těhotenstvím. Je však také potvrzeno, že s každým dalším těhotenstvím žena cítí, že se dítě pohybuje dříve a lépe.

8. Velká slabost a únava

Únava, slabost, letargia, ospalost a nevolnost jsou nejčastějšími stížnostmi těhotných žen. Ale ženy, které očekávají více než jedno dítě, zpravidla zažívají zvýšenou slabost a ztrátu síly, protože utratí mnohem více energie než obvykle. V některých případech může být zvýšený pocit únavy spojen s dalšími faktory: práce, stres, špatná výživa, domácí práce atd..

9. Prezentace a dědičnost

Kromě položek uvedených na tomto seznamu mohou být nastávající matky upozorněny přehnanými příznaky těhotenství, abnormálními výsledky testů atd. Během zajímavé situace se ženy stávají citlivějšími a jejich intuice se stupňuje. Možná je to ona, kdo může navrhnout, že se očekává vícečetné těhotenství.

Kromě toho hraje v této záležitosti důležitou roli dědičnost. Podle statistik, pokud pár v rodině měl více těhotenství, pak je vysoce pravděpodobné, že se příběh bude opakovat. Dědičnost se však zpravidla přenáší na příležitost porodit heterogenní děti, nikoli dvojčata. Pokud žena měla ve své rodině dvojčata a má předtuchy, že dítě není uvnitř ní samo, je vhodné o tom sdělit lékaři.

10. Ultrazvukový výzkum

Je lepší vidět jednou, než stokrát uhádnout. Ultrazvuk je možná jedním z nejpřesnějších způsobů stanovení vícenásobného těhotenství. To lze provést již v šestém až osmém týdnu po početí. Děloha je jasně viditelná na obrazovce ultrazvukového přístroje a zcela jasně můžete vidět, kolik embryí je v ní. Pokud máte pochybnosti o všech výše uvedených metodách, musíte podstoupit ultrazvukové vyšetření a určitě zjistit počet budoucích dětí..

Přes přesnost parametrů ultrazvukového aparátu však existovaly případy, kdy nebylo možné stanovit vícenásobné těhotenství. V počátečních stádiích jsou často problémy s počtem dětí, pokud jsou v děloze více než dvě z nich..

Příznaky dvojčat v časném těhotenství

Mnoho snů o porodu dvojčat, aby se unavili jednou a na celý život - to je důvod, proč. Opravdu to dává smysl, a pokud se sen splnil, chci o něm vědět co nejdříve.

Proto si v tomto článku připomeneme nejen všechny faktory, které zvyšují riziko dvou dětí, ale také si všimneme příznaků dvojčat v raných fázích těhotenství. Jste připraveni? Pak začněte!

Trocha teorie, nebo jak se objevují dvojčata

Většina z nás stále zaměňuje koncept dvojčat a dvojčat, zatímco tam je vše jednoduché. V obou případech jsou přítomny dvě mužské buňky. V případě dvojčat současně oplodní jednu ženskou buňku, v důsledku čehož se začne intenzivně dělit. Proto jsou takové děti co nejvíce podobné, jsou stejného pohlaví, protože mají stejnou sadu chromozomů.

Při pojetí dvojčat oplodní dvě spermie dvě vejce. Narodily se tedy děti, které nejsou jako každý jiný, někdy dokonce stejného pohlaví. Podle vědců je pravděpodobnost, že průměrná žena porodí dvojčata. Víš proč? Protože se rodí mnohokrát častěji - přibližně jednou za 80 těhotenství (pro srovnání, dvojčata mohou být počata 4krát méně často než dvojčata).

Je zajímavé, že není možné předpovědět narození dvojčat: šance jsou velmi malé (2% všech těhotenství). Situace se ještě zhoršuje rizikem potratu. Ukazuje se, že ne všechny ženy dokonce vědí, že byly „těhotné“ s dvojčaty několik dní, protože takové koncepce se rozkládají téměř okamžitě po oplodnění vajíčka. K registraci dochází v jednom případě z 10. Další věcí jsou dvojčata. Je jednodušší tam dělat a plánovat. Takže pokud chcete - jděte na to!

Co zvyšuje pravděpodobnost dvojčat

Dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí porodit dvě děti najednou: v posledních dvaceti letech se šance všech žen na mnohočetné těhotenství výrazně zvýšily v důsledku vnějších faktorů, které zase ovlivňují hormonální pozadí ženy a v důsledku toho početí.

Jaké podmínky musí být splněny:

 • Stáří. Neuvěřitelné, ale pravdivé: ženy starší 35 let se s větší pravděpodobností stanou šťastnými dvojčaty. A nejde o spekulace, ale o vědecky podloženou skutečnost. Celá vina je zvýšení hormonálních hladin obecně a zejména gonadotropinů, které jsou právě zodpovědné za zrání vajec. Vzhledem k tomu, že se to děje postupně, zvyšuje se pravděpodobnost vícenásobného těhotenství každý rok..
 • Genetika. Každý už dlouho věděl, že pokud už v rodině byla dvojčata, šance na „opětovné získání“ se automaticky zvyšují. Navíc se zpravidla páry, jejichž prarodiče stali šťastnými majiteli dvou dětí. Jen proto, že správné geny ukazují správnou aktivitu prostřednictvím generace. Pravda, gynekologové tvrdí, že je to obvykle patrné po ženské straně. Muži jednoduše předávají „své schopnosti“ svým dcerám.
 • Porušení vaječníků. Normálně by se u jedné ženy mělo během jednoho menstruačního cyklu vyprodukovat jediné vejce. Pokud z nějakého důvodu vzniknou dvě během ovulace najednou, počkejte na dvojité doplnění. Stojí za zmínku, že podle lékařů se to v praxi děje jednou za 200 menstruačních cyklů. Jinými slovy, šance jsou malé, ale jsou.
 • ECO. Oplodnění in vitro je dalším výrazným znakem narození dvojčat. Pro úspěšné oplodnění se do ženského těla vysadí několik vajíček najednou, takže se alespoň jedno z nich oplodní. Proto by manželé, kteří souhlasí s IVF, měli být připraveni na cokoli.
 • Umělá stimulace. Podstata tohoto faktoru je poněkud podobná té předchozí. Je pravda, že v tomto případě je žena předepsána speciální léky, které zlepšují práci vaječníků a vedou k tvorbě několika vajec. Takže se rodí dvojčata.
 • Odmítnutí kombinovat perorální antikoncepci. Tyto léky nedobrovolně potlačují práci vaječníků, protože „vytvářejí“ hormonální pozadí blízké tomu, které existuje během těhotenství. Z hlediska medicíny s tím není nic špatného, ​​protože díky tomu vaječníky odpočívají. Současně, po zrušení OK, začnou pracovat s obnovenou energií. Pak početí přichází jednodušší a rychlejší, například pokud s tím pár měl problémy, včetně vícečetného těhotenství.
 • Historie několika těhotenství. Čím více dětí má žena, tím vyšší je šance mít dvojčata.
 • Manžel ze Středního východu nebo Afriky. Jedná se o etnický rys zástupců těchto regionů..
 • Trvání menstruačního cyklu. Ženy s cyklem 21 dnů pravděpodobně porodí dvojčata.
 • Patologie vývoje dělohy. Hovoříme o defektu, při kterém strukturální rysy orgánu (děloha dvou rohů) vedou ke tvorbě dvou vajec a v důsledku toho k vícenásobnému těhotenství.

Je zajímavé, že byl zaznamenán další zajímavý rys: v době přírodních katastrof, jakož i v případě různých sociálních otřesů, které vedou k hromadným úmrtím lidí, se počet narozených dvojčat zvyšuje. Věří se, že tímto způsobem příroda pečuje o zachování lidské rasy.

Dieta jako katalyzátor

Před několika lety vědci prováděli výzkum, během kterého bylo možné stanovit následující: stravu hraje obrovskou roli v procesu početí dvojčat, nebo spíše přítomnost obrovského množství proteinových produktů v ní. Protein sám ovlivňuje ženské hormonální pozadí. Je obsažen v:

 • Masné výrobky, nejlépe libové maso, drůbež, libové vepřové maso, telecí maso. Je lepší odmítnout uzeniny a uzené maso.
 • Ryby a mořské plody.
 • Tvaroh a tvrdý sýr.
 • Mléko a mléčné výrobky.

Šance na porod dvou dětí se okamžitě zvyšují as použitím některých druhů ovoce: jablka, tvrdé odrůdy hrušek, hroznů, některé exotické (mango, kiwi, ananas, mučenky, broskve, nektarinky). Dalším užitečným produktem jsou příze. Byly shromážděny statistické údaje, podle nichž se zástupci národností, v jejichž národní kuchyni se nachází, budou pravděpodobně těšit z vzhledu dvojčat..

Příznaky před prvním ultrazvukem

Když se vracím ke svému příteli, chci poznamenat, že zůstala s manželem v zázraku vesnice a vrátila se domů, s očekáváním, že uvidí první známky dvojčat v jejím těle. Obvykle se jedná o:

 • Obrovská únava. Letargia a ospalost nejsou novinkami pro první trimestr těhotenství, mezitím je žena kvůli potřebě pracovat s dvojím zatížením cítí jasněji. Je pravda, že o tom může být přesvědčen pouze ten, který již měl děti. Hlavní věc je, že neexistují žádné doprovodné faktory: špatná výživa a stres při práci.
 • Intenzivní toxikóza. V případě jeho vzhledu, zkušené babičky a bez ultrazvuku řeknou, že jde o vícenásobné těhotenství. Vše se může projevit nejen nevolností a zvracením, ale také zhroucením, i když vše je individuální.
 • Časný nebo častý pohyb plodu. V ideálním případě jsou první pohyby drobků pociťovány po 18-19 týdnech prvního těhotenství nebo po 15-16 týdnech druhého. Podle zpráv mladých matek na ženských fórech s dvojčaty začíná hnutí mnohem dříve - téměř ve 12 týdnech, i když jsou velmi slabá, sotva znatelná.
 • Vysoké hladiny hCG. To je s jeho pomocí, že úspěch početí v nemocnici a doma je určována těhotenskými testy. V případě početí dvou dětí to prudce stoupá, o čemž bude mluvit výrazný proužek na testu.
 • Prudký nárůst hmotnosti. Obecně je počet těhotenství vyšší než počet matek jednoho dítěte o 5-6 kg. Je pravda, že člověk nemůže vyloučit skutečnost přejídání, tělesné konstituce, životního stylu.
 • Gestační věk plodu. V raných stádiích může lékař podezření na vícenásobné těhotenství podle vzdálenosti od horní části dělohy k horní části krční páteře. Jen proto, že dvě vejce rozšíří dělohu více. Jeho velikost rovněž nebude odpovídat načasování zpoždění menstruace.
 • Poslech prezenčního signálu na různých místech po dobu 8 až 12 týdnů.
 • Kožní problémy. Můžete také podezření na přítomnost dvojčat před ultrazvukem pozorováním změn na kůži tváře matky. Díky zvýšené produkci hormonů se zde aktivně objevují akné, vyrážka a další nedokonalosti..

Lidové přesvědčení

V průběhu let sbírají ženy známky, podle nichž lze soudit narození dvojčat. Mezi nimi:

 • Příjem kyseliny listové několik měsíců před oplodněním. Metoda je účinná, i když ne 100%. A je lepší poradit se s lékařem před použitím tohoto přípravku, nakonec.
 • Vysoká sexuální aktivita páru. Tady, a tak je vše jasné. Chceš dvojčata - milujte se častěji.
 • Sezóna. V létě se tedy zvyšuje produkce hormonů, proto se zvyšuje také šance na těhotenství, včetně dvojčat.
 • Laktace. Při krmení dítěte se také zvyšuje možnost vícečetného těhotenství.

Dvojčata jsou pro rodinu obrovským štěstím. Chcete je porodit? Věřte v úspěch a počněte hledat časné příznaky vícenásobného těhotenství. S příchodem léta jistě uspějete!

Je možné identifikovat dvojčata bez ultrazvuku

Jak gynekolog určuje těhotenství dvojčat bez ultrazvuku

Vícečetná těhotenství se stala docela běžnou. Jeho vzhled je způsoben hlavně genetickými faktory. Těhotná žena, zvyklá na myšlenku jednoho dítěte, často dostane ve druhém trimestru hodně stresu poté, co se dozví, že se narodí s dvojčaty nebo dvojčaty. Ve skutečnosti může gynekolog určit takové těhotenství hned na začátku. Vizuální kontrola a výsledky testů mu v tom pomohou..

Například zvětšená děloha a silný skok v hCG hormonu okamžitě řeknou o dvojčatech, je to typické pouze pro těhotné ženy. Normálně je jeho indikátor 3 a v přítomnosti dvou plodů se toto číslo zdvojnásobí. Screening odhalí vysoký obsah bílkovin v testu ACE. Dvojitý srdeční rytmus, určený speciálním dopplerovským systémem, v osmém týdnu těhotenství také řekne o přítomnosti dvou dětí v děloze. Z krátkodobého hlediska nemusí ultrazvuk vykazovat dvě plody, protože jeden se může skrývat za druhým. Ale během vyšetření bude zkušený lékař určitě schopen je sondovat a informovat ženu.

Mnoho lidí je přesvědčeno, že ultrazvuk poškodí nenarozené dítě a v zásadě o ně nechodí. 3 postupy během těhotenství jsou považovány za normu. Nebudou nejen poškozovat zdraví dítěte, ale také pomohou včas identifikovat malformace.

Příznaky vícenásobného těhotenství

Tyto příznaky jsou samozřejmě intuitivnější než spolehlivé. Často se však stává, že ještě před příchodem na ultrazvuk je žena přesvědčena o bezprostředním narození dvojčat. Nejviditelnějším znakem je žaludek. Začíná růstem takovým tempem, že jeho velikost lze do konce prvního trimestru porovnat s těmi, kteří již jsou na mateřské dovolené. Je to způsobeno zvětšením dělohy. Mimochodem, váha také přibývá velmi rychle. Dvojčata se pohybují docela brzy, dokonce ještě před 20. týdnem.

A je zajímavé, že se děti pohybují současně, což matce způsobuje znatelné nepohodlí, protože musíte zaujmout polohu těla, která je pro dva pohodlná.

Při vícenásobném těhotenství se prsa stává velmi citlivou, zvětšuje se o 2-3 velikosti, vše se dotýká a způsobuje nepohodlí. Protože dvě děti, bránice začíná stoupat již v raných stádiích těhotenství - to vede ke vzniku těžké dušnosti po celé období. Pravděpodobnost výskytu dvojčat ve vaší rodině se také zvyšuje, pokud k těmto případům již ve vaší rodině došlo.

Pokud si myslíte, že všechny výše uvedené příznaky jsou pozorovány, můžete se pokusit prohmatat vícečetné těhotenství sami. Chcete-li to provést, při chůzi, položte obě ruce na spodní břicho: pokud jsou tam dva plody, pak budou jasně cítit dvě hlavy. Věnujte pozornost tvaru břicha: při vícenásobném těhotenství bude dole na náměstí.

Příznaky vícenásobného těhotenství

Dvojčata se rodí dost často. Přibližně 1,5% všech těhotenství je mnohočetných. Nastávající matky se vždy chtějí dozvědět o svém dítěti co nejvíce a co nejdříve. Jak zjistit, že se v bříšku neusadilo ani jedno dítě, ale dvě?

Jak dlouho cítíš známky dvojčat? V tomto ohledu existuje několik lékařských doporučení a mnoho tipů od zkušených matek. Existují lidové známky těhotenství dvojčat.

Jak dlouho lze obvykle určit?

Počáteční příznaky dvojčat, stejně jako u běžného těhotenství, jsou velmi individuální. Někdo cítí „zajímavou situaci“ téměř okamžitě po početí, a to i před nástupem menstruace, a někdo rozumí pouze v porodním sále.

To je samozřejmě extrémy. V XXI století se žena dozví o jejím těhotenství ve většině případů ve 2-3 dny zpoždění menstruace, když dělá těhotenský test.

Je to možné bez ultrazvuku doma?

Můžete samostatně určit těhotenství doma. S moderními testy je to snadné a jednoduché. Ale jak rozpoznat dvojčata a je to dokonce možné v raných fázích?

Existuje několik bodů, kterými můžeme předpokládat dvě nebo více embryí. Čím delší je těhotenství, tím výraznější jsou příznaky vícenásobného těhotenství. Dostatečně jasné příznaky doma lze rozpoznat pouze v případě, že termín prvního ultrazvuku již uplynul (po 20 týdnech).

Moje zkušenost

Řeknu vám, jak jsem podezřelá dvojčata.

Když plánuji těhotenství, četl jsem hodně o jejích prvních známkách. A v několika případech jsem na grafu bazální teploty narazil na informace o implantačním krvácení a implantační depresi.

To znamená, že během implantace:

 • bazální teplota klesá po dobu 1 dne a poté stoupá;
 • když je embryo zavedeno do děložní stěny, uvolní se trochu šarlatové krve, jako na začátku menstruace.

Moje odpovídající deprese byly v grafu vidět dvakrát, plus červená krev ode mě vyčnívala po dobu 2 dnů. To je, nejprve, pak tam byl takzvaný mírný „mazanina“, a pak červená krev znovu. A poté už nedošlo k žádnému propuštění.

Graf vypadal takto (byl to on, těhotná):

Ale abych nebyl rozrušený, přestal jsem měřit BT (protože jsem si myslel, že taková krev po dobu 4-5 dní je nějakým atypickým a nepříznivým znamením).

Jednoduše jsem odjel myšlenky dvojčat, protože jsem neohrozil vícenásobné těhotenství

Pokud tedy budete udržovat graf bazální teploty po dobu několika měsíců, můžete mít také možnost vidět podobné příznaky v sobě a předpokládat, že těhotenství bude vícečetné.

Časné příznaky

Existuje několik známek, které naznačují dvě děti.

Před zpožděním menstruace

Před zpožděním menstruace je obtížné určit nejen dvojčata, ale i samotné těhotenství. Zde přichází do popředí intuice, předtucha, dokonce i prorocké sny.

U některých žen však dvojitý těhotenský test dává dva proužky před prvním dnem následujícího menstruačního cyklu. Ve výjimečných případech - v prvním týdnu těhotenství.

Podívejte se na můj rozvrh - testy začaly mírně vyblednout 27. den menstruačního cyklu a 29. až 30. den byl druhý pruh již jasně viditelný.

Pokud těhotenství není první, může žena pociťovat nějaké rozdíly oproti předchozímu. Někteří dokonce před zpožděním cítí, že děloha roste a stává se pružnější (jako tenisový míček).

Nevolnost

Těhotná dvojčata často trpí těžkou toxikózou. To jsou opět volitelné známky nošení dvojčat.

Měli byste být připraveni na dvojčata, pokud:

 • těžká nevolnost;
 • toxikóza začala brzy (až 8 týdnů);
 • Nemocný celý den
 • toxikóza není lékařsky odstraněna.

Začal jsem se cítit velmi špatně už 3. den po stanovení těhotenství. Všechno trvalo celý den a až 20 týdnů těhotenství.

Jasný proužek na zkoušce

Těhotenský test ukazuje jasný a jasný pruh v prvních dnech zpoždění. Během tohoto období je pruh bledý nebo mírně rozmazaný..

Během těhotenství lze dvojčata vidět velmi dobře, podle intenzity zbarvení je to jako první test. Je to způsobeno zvýšenou hladinou chorionického gonadotropinu - hormonu produkovaného plodem.

Takto vypadala dynamika těhotenství na testech. 10 DPO - pouze 27denní cyklus.

Další známky těhotenství dvojčat

Později se objevují další známky vícenásobného těhotenství.

Rychlý růst břicha

S dvojnásobkem roste žaludek rychleji než s těhotenstvím v singletonu. Ještě před návštěvou gynekologa si mnoho matek myslí, že jejich břicho je velmi velké. Navíc to nemusí být viditelné okem, na úrovni pocitů.

Pokud je co porovnat, pak některé ženy říkají, že velikost břicha je 2-4 týdny před předchozím těhotenstvím.

U tenkých matek je bříško vidět od 5 do 6 týdnů, za 10 - 12 týdnů je již velmi viditelné.

Takže můj žaludek se podíval na 12 týdnů (ležící na zádech)

Tyto vnější známky mnohočetného těhotenství jsou zvláště výrazné v druhé polovině těhotenství. V porodnictví byl nazýván „příznakem skoku“..

Na poznámku! Nastávající matky dvojčat musí nosit obvaz pro těhotné ženy. Uvolňuje dolní část zad a nedovoluje břišním svalům natahovat se.

Přibývání na váze

Žaludek roste, děti rostou. Máma přibírá na váze v průměru o 4 - 5 kg více než v případě těhotenství v singletonu.

Všechno je však individuální a závisí především na výživě a fyzické aktivitě..

Velký přírůstek na váze je nežádoucí, takže matky dvojčat to musí zvlášť sledovat, nepřebíjet se, více se pohybovat.

Jsou přirozená narození povolena u dvojčat? Zjistěte zde.

Míchání

Následující je docela charakteristické, byť subjektivně. Pokud existuje těhotenství dvojčat, matka pociťuje známky pohybu plodu o 2 týdny dříve, než je obvyklé.

V průměru v prvním těhotenství žena pociťuje pohyby po 18–20 týdnech a ve druhém po 16–18 letech. Některé matky během druhého a následujícího těhotenství hovoří o období 10 - 12 týdnů.

Zpočátku se cítí jedno dítě a po několika týdnech se k němu připojí další dítě. Důvodem je umístění plodu v děloze..

Jak dvojčata rostou, jejich pohyby se stávají aktivnějšími. Soutěží o nejlepší pozici v děloze, tlačí se navzájem, zakrývají se rukama - to pro matku vytváří další pocity. Proto bude více pohybů než v případě těhotenství v singletonu.

Mnoho žen také poznamenává, že k časným pohybům dochází v různých částech břicha, což je pro jedno dítě neobvyklé. V pozdějších fázích děti strčí maminku různými směry a protáhnou si žaludek.

To je zajímavé! Dvojčata mohou mít jiný temperament. Jeden bude tlačit tvrdě a často, zatímco druhý je tichý, stěží znatelný. Tyto rozdíly umožňují mamince určit, kdo je kde..

Velmi unavený

Těhotné ženy často chtějí hodně spát, jsou velmi unavené. Prudký pokles síly v prvním měsíci těhotenství může být předzvěstí dvojčat. Obzvláště pokud během předchozích těhotenství tomu tak nebylo.

Sama bych neřekla, že jsem se v prvních týdnech cítila unavená. Všechno bylo jako obvykle, s výjimkou toxikózy.

Vyrážka

Při vícenásobném těhotenství jsou hormonální změny výraznější, zátěž jater je vyšší. Proto více kožních problémů.

Vyrážka na obličeji, věkové skvrny na obličeji a rukou, zarudnutí - to je jeden z možných příznaků dvojčat s ložiskem.

Kůže se stává suchou, špatně hydratovanou.

Ochutnejte změny

Změna chuti během očekávání dítěte je velmi individuální a nezávisí na počtu dětí v děloze. Některé ženy uvádějí, že citlivost na zápach se objevuje dříve, někdy před zpožděním.

Kýchající stres

Některé dvojčata také popisují charakteristiku dvojčat při kýchání. Od 4 - 5 týdnů těhotenství, kdy břicho ještě není vidět, když kýcháte, získáte pocit, že rodíte hned teď. Zajímavé je, že končí do 25. týdne.

Souhlasím zde. To bylo se mnou))

Lékařská fakta

Těhotenství dvojčat lze samozřejmě přesvědčit až po návštěvě u lékaře. Není nutné provádět včasný ultrazvuk. Lékař může jasně říci, že existují dvě děti se zaměřením na jiné vyšetřovací metody.

Vyšetření gynekologem

Po 8 - 9 týdnech lékař určí dvojčata již na dotek zcela jasně (s hmatem dělohy):

 • Velká velikost dělohy. Do 10 - 11 týdnů by měla být zobrazena pouze nad pubis a při zdvojnásobení stoupá mnohem výše - do středu vzdálenosti mezi pupkem a ochlupením.
 • Na děloze je vodorovný pruh. Děloha je rozdělena do dvou částí. V některých případech je vertikální oddělení dělohy po 20 týdnech viditelné zvnějšku. Když se podíváte na žaludek shora, není kulatý, ale s vybráním (jako srdce).
 • Označený děložní fundus.
 • Cítí se tři nebo větší části těla (například dvě hlavy a jeden zadek).

Krevní test (hCG v krvi)

Dvojčata mohou být stanovena pomocí hCG. Je třeba mít na paměti, že hranice normy jsou velmi rozmazané, protože vše je individuální. Obecně je však hladina hCG u vícečetného těhotenství dvojnásobná ve srovnání s jedním těhotenstvím.

Pět h po ovulaci je detekováno zvýšení hCG v krvi během těhotenství. Pro analýzu darují krev ráno na lačný žaludek. U těhotných žen hCG od 0 do 5 mU / ml.

Zde je tabulka hodnot hCG pro jedno těhotenství:

Trvání (týden)Stupeň hCG (v medu / ml)
1-225–156
2-3101–4870
3-41110-31500
4–52560–82300
5-623100-151000
6-727300-233000
7–1120900–291000
11–166140-103000
16-214720-80100
21–392700–78100

Je vidět, že hladina hormonu prudce stoupá. V prvním trimestru se každé dva dny téměř zdvojnásobil..

Při dvojnásobku budou ukazatele hCG přibližně dvakrát vyšší.

Ke studiu dynamiky růstu hladin hormonů se studie provádějí každé 3 až 4 dny..

Vyjádřené ukazatele lékařských měření

Velikost dělohy lze vyjádřit numericky. Toto je tzv. Gestační věk - velikost dělohy odpovídá gestačnímu věku. Když je dvojnásobek, je vždy vyšší.

Od 10 týdnů, děloha u žen, těhotná dvojčata, více, než se očekávalo. Od 12 týdnů je to cítit v pubis. Ale někdy velikost dělohy v tomto období odpovídá normě.

Výška dna dělohy nad pubis (VDM) po 16 - 20 týdnech u těhotných dvojčat je o 2 - 3 cm více, poté o 4 - 5 cm více než u jednoho plodu.

Ultrazvukem

Příznaky vícenásobného těhotenství v časných stádiích před ultrazvukem nejsou vyjádřeny nebo mohou zcela chybět. Mnoho matek se dozvídá o dvojím štěstí pouze na prvním ultrazvuku po 12 týdnech.

Co může tato metoda výzkumu říci:

 • ve 4 - 5 týdnech vidí doktor dvě tmavé zaoblené útvary v děložní dutině (fetální vajíčko).
 • Embrya lze vidět od 5 do 6 týdnů těhotenství.
 • Po 12 týdnech může lékař určit délku a přibližnou hmotnost embryí. Každé dvojčátko má délku asi 6 cm a jejich hmotnost je 8 gramů. Jsou viditelné rysy vícenásobného těhotenství (počet membrán, placenta, místa jejich připojení).

Mnoho matek se nespěchá a přihlásí se k lékaři ve 12 - 16 týdnech těhotenství. Ti, kteří mají podezření, že mají v bříšku dvě děti, by měli lépe naplánovat svou první návštěvu gynekologa na 9 týdnů těhotenství.

To je zajímavé! Pokud se u obou vaječníků objeví žlutá těla, může lékař s jistotou mluvit o závratných dvojčatech (naproti dvojčata).

Současně ultrazvuk dává dostatečně velké procento chyb.

Podle statistik je přibližně 50% dvojčat s diagnózou ultrazvukem následná singletonová těhotenství.

Důvodem jsou chyby zařízení, chybné čtení echogramu, přítomnost formací v děložní dutině, smrt druhého embrya nebo jeho počáteční nepřítomnost ve vajíčku plodu (anembryonie).

Přesná odpověď na počet ultrazvukových plodů dává pouze od druhého trimestru.

Můžete po císařském řezu vyrobit dvojčata nebo ne? Podrobnosti k tématu jsou zde..

Provádí se redukce plodu u dvojčat? Zjistěte zde.

Vyšetření plodu srdeční frekvence

Jasná známka dvojčat poslouchá rytmus dvou srdcí. Srdeční tep dítěte je slyšet na ultrazvuku po 7 týdnech.

Gynekolog ji může poslouchat pomocí zařízení (fetální doppler) po 8 týdnech (ale jasně pouze po 12 týdnech) nebo se stetoskopem, fetoscope od 22 týdnů.

Někdy jsou tóny slyšeny nejasně, může dojít k odrazu srdečního rytmu matky..

Lékař se zaměřuje na tři kritéria:

 • embryonální srdeční rytmy jsou slyšet na různých místech břicha;
 • srdeční rytmy mají odlišný rytmus (rozdíl je více než 10 tepů za minutu);
 • mezi oběma částmi břicha není slyšet nic.

To je zajímavé! Pro telefon existují speciální aplikace, které vám umožní poslouchat a dokonce zaznamenávat srdeční rytmus dítěte. Je pravda, že je můžete použít pouze v pozdním těhotenství.

Po 32 týdnech se provede fetální elektrokardiografie (CTG). Tato metoda umožňuje posoudit stav plodů, jejich funkční zralost, srdeční funkci.

Omeny

Počáteční známky dvojčat těhotenství se projevují v lidových známkách.

Maminka dvojčata sdílejí své zkušenosti:

 • Sny Sny, ve kterých jsou máma nebo táta ryby považovány za předzvěst těhotenství u lidí. Někdy se matka dívá na krájení zvířat pro kojence - kuřata, mláďata, zajíci. Chcete-li chytit hodně ryb, hrajte se dvěma kuřaty a podobně. Také ve snu může budoucí dvojčata vyzkoušet boty, vždy dva páry.
 • Vejce dvou žloutků. Často a bez důvodu se setkávají dva žloutky v jednom vejci.
 • Šance. Máma objeví dva stejné objekty, kde by měl být jeden. Například dva pásy v zakoupeném županu.

Až do prvního ultrazvuku čekající matka vždy čeká. Ti, kdo nosí dvě děti pod srdcem, mohou navrhnout dvojčata nepřímými znameními. Konečnou odpověď však může poskytnout pouze lékař po dobu asi 8 týdnů.

Stanovení mnohočetného těhotenství s ultrazvukem i bez něj

Vícečetné těhotenství není jen velké štěstí, ale také test pro všechny rodiče. Aby měla máma a táta čas se připravit na narození dvojčat nebo trojic, je důležité se o takovém překvapení dozvědět co nejdříve. Nejinformativnějším způsobem pro takovou diagnózu je ultrazvuk. Existují však další lékařské a lidové metody, které pomohou ještě před ultrazvukem zjistit, kolik dětí se narodí.

Když vidíte dvojčata nebo trojčata na ultrazvuku?

Nejrychlejší čas na zjištění, zda došlo k početí, je 5 týdnů. V této době je již lékař schopen rozeznat embrya v děloze a určit jejich počet. V této době se začíná tvořit dětské srdce a již od 8. týdne je slyšet rytmus dvou nebo více srdcí. To také signalizuje vícenásobné těhotenství..

Protože první plánovaný ultrazvuk se provádí za 10-12 týdnů, pouze ošetřující lékař má právo poslat pacienta na ultrazvuk za 5-6 týdnů. K tomu může dojít, pokud lékař během rutinního vyšetření podezření na dvojčata. Hlavním vnějším znakem je děloha, která je příliš velká, což neodpovídá skutečnému pojmu.

K určení, zda budoucí matka má vícečetné těhotenství nebo ne, vyhodnocuje odborník během ultrazvuku následující parametry:

 • počet placent;
 • počet plodových puchýřů;
 • počet srdečních tepů v mateřské děloze;
 • počet embryí a jejich velikosti.

V počátečních stádiích je šance na vidění dvojčat nebo trojčat mnohem vyšší, pokud jsou děti mnohotvárné. Příznaky jsou následující: každé embryo má samostatnou placentu a vajíčko plodu, které jsou snadno vidět na monitoru. Pokud jsou dvojčata identická, vždy mají společnou placentu, amniotické membrány mohou být odlišné nebo běžné. V tomto případě je obvykle možné zvážit několik embryí pouze v 10. až 12. týdnu.

Když ultrazvuk nemusí ukazovat dvojčata?

Ve vzácných případech nemusí ultrazvuk určit vícenásobné těhotenství, i když to všechny vnější příznaky naznačují. Z jakých důvodů dává ultrazvuk chybný výsledek?

Nejčastěji se to stane, pokud budoucí matka vynechá první naplánovaný ultrazvuk, a to i kvůli strachu, že vyšetření poškodí zdraví dítěte. Starý ultrazvuk se někdy stává viníkem například v provinčních poliklinikách nebo ve venkovských nemocnicích. Ve starém zařízení je délka ultrazvukového paprsku pouze 18 cm, proto není děložní dutina zcela viditelná. Obraz na monitoru je neúplný a lékař prostě druhé dítě nevidí.

Pokud nastávající matka očekává tři nebo dokonce čtyři děti, stane se, že lékař rozezná dvojčata na prvním ultrazvuku 5-6 týdne a další dítě - pouze při plánovaném vyšetření.

Co když ultrazvuk ukáže pouze jedno embryo, ale lékařka nebo máma má podezření na dvojčata? Na záchranu přijdou speciální lékařské testy a lidové příznaky..

Další výzkumné metody

Ultrazvuk je považován za nejpřesnější způsob diagnostiky vícenásobného těhotenství, ale v některých případech může selhat. K potvrzení dvojčat nebo trojic, lékař také předepisuje další studie:

 • hCG krevní test;
 • Hladina AFP v krvi pacienta;
 • dopplerometrie.

Zvýšení hCG (chorionický gonadotropin) v krvi je jedním z hlavních příznaků, že žena čeká dítě. Prudký skok v hCG ve srovnání s normou pro těhotné ženy k určitému datu je jasným signálem, že budou dvojčata.

Protein ACE (alfa-fetoprotein) se obvykle měří ve druhém trimestru. Nejčastěji se tato analýza provádí k diagnostice chromozomálních patologií a vrozených malformací. Zvýšená ACE může být také jedním z příznaků mnohočetného těhotenství..

Dopplerometrie je povinnou součástí třetího screeningu (30-32. Týden), ale z některých zdravotních důvodů může být předepsána dříve. Jednou takovou indikací je podezření na dvojčata nebo trojčata. Doppler vám umožňuje detekovat pulzy několika dětských srdcí od 8. týdne.

Příznaky vícenásobného těhotenství

Lze dvojčata rozeznat bez ultrazvuku? Jak určit včas, že budou dvojčata? Budoucí matky velmi často kladou podobné otázky - jak na speciálních fórech, tak na schůzce u lékaře. Pokud ultrazvuková doba ještě nepřijde nebo vyšetření tvrdohlavě ukazuje jedno embryo, mohou o dvojčatech říct vnější známky.

 • Pruhy v testu lékárny jsou neobvykle světlé (kvůli vysoké hladině hormonu hCG).
 • Toxikóza trpí prvními dny a trvá až 14-16 týdnů. Přetrvávající nevolnost a zvracení jsou klasickými příznaky budoucích dvojčat: dvě děti produkují dvakrát tolik hormonů.
 • Bříško roste velmi rychle, již do 12. týdne dosáhne velikosti charakteristické pro 16 týdnů.
 • Nastávající matka přibírá na váze dvakrát tak rychle, jako když nosí jedno dítě.
 • Mléčné žlázy se zvětšují o 2-3 velikosti a jsou velmi bolestivé.
 • Později žena začne rychle pneumatikovat. Obvyklým příznakem při čekání na budoucí dvojčata je neustálá ospalost a dušnost, a to iu obvyklých lezeckých schodů.


Ale vnější známky mnohočetného těhotenství nejsou zdaleka vždy potvrzeny skutečným závěrem lékaře. Každý případ je individuální a při přenášení jednoho dítěte se často vyskytuje těžká toxikóza nebo velká bříško. Pokud lékař navrhne, že pacient očekává dvojčata, bude nejúčinnější komplexní diagnóza. Jedná se o ultrazvuk, časnou dopplerometrii a krevní test na hormony.

Jaké známky říkají o časném těhotenství dvojčat?

Ne každá žena, v níž rostou dvojčata, je připravena takové zprávy klidně přijímat. Ano, to lze pochopit. Konec konců, klasická verze těhotenství je ložiskem jednoho dítěte, s nímž není pro každou ženu v procesu dospívání snadné. Po několika letech plánují rodiny narození nejmladších. A když se objeví dvě děti najednou, je to pro ženy ještě obtížnější. Ložiska dvojčat představují dvojí břemeno na těle, zvýšené riziko komplikací. Proto se vyplatí vědět předem o příznacích vícenásobného těhotenství.

Počáteční známky těhotenství dvojčat, bez ultrazvuku

Těhotenství dvojčat přitahuje zvýšenou pozornost porodníků-gynekologů. S takovými ženami a rodinami by mělo být zacházeno opatrněji, aby se zabránilo dlouhodobé nebo nadměrné fyzické práci..

Včasné odhalení mnohočetného těhotenství pomáhá ženě plně se připravit na porod. Známky, které označují dvojčata v děloze, se dělí na ty, které jsou zobrazeny ultrazvukem, a příznaky, které určuje sama žena. Mezi nimi zejména:

 1. Přítomnost dvojčat v rodině budoucích rodičů. To se dá přenášet geneticky a žena se stane šťastnou matkou dvou nebo tří dětí současně. Jak ukazuje praxe, dvojčata se rodí z generace na generaci.
 2. Po těhotenství může být podezření na vícečetné těhotenství. Ovládací pruh na něm bude zřejmý, odvážnější. To je důkaz zvýšené hladiny chorionického gonadotropinu v těle budoucí matky.
 3. Ospalost a letargie. Při přenášení dvojčat trpí žena velmi často v raných fázích snížením pracovní kapacity, zvýšenou únavou a doslova spí na cestách. Tato vlastnost se projevuje již od prvních dnů po úspěšném početí, kdy žena stále ještě netuší její nové postavení.
 4. Výraznější známky toxikózy. V počátečních stadiích těhotenství trpí toxikózou téměř polovina žen. U vícečetného těhotenství mohou být jeho projevy dvojité.

Typické znaky dvojčat

Typické znaky dvojčat

V takovém případě zvyšuje možnost dvojčat?

Američtí vědci dospěli k závěru, že s věkem se zvyšuje schopnost rodit dvojčata. Prudké zvýšení porodnosti dvojčat přímo souvisí s tím, že Američané se nesnaží porodit děti brzy. Z tohoto důvodu se schopnost porodit dvojčata zvyšuje po 35 a po 50 je tato možnost ještě vyšší.

Schopnost porodit dvojčata se také zvyšuje, pokud jste se uchýlili k metodě umělého oplodnění.

Kromě toho, pokud se ve vaší rodině narodili dvojčata nebo dvojčata, porodila se dvojčata nebo dvojčata někdo (buď vaše máma, babička nebo babička)..

8 příznaků, které mohou naznačovat, že pravděpodobně očekáváte dvojčata:

1. Vy sami máte pocit, že máte více než jedno dítě.

V tomto případě nezanedbávejte intuici ani sny. Většina matek, které porodily dvojčata, uvedla, že od samého začátku cítila, že očekávají více než jedno dítě.

2. Ráno se často cítíte nevolně nebo špatně.

3. Další typické příznaky, které se vyskytují během těhotenství, jsou obvykle výraznější.

Mnoho matek, které očekávaly dvojčata, mělo výrazné příznaky, které se objevují během těhotenství, pravděpodobně kvůli nadbytečným hormonům v nich. U dvojitých těhotných žen dochází k neustálému pocitu hladu, únavy a často chodí na záchod. Ve druhém trimestru mohou těhotné ženy pociťovat dušnost, nohy a paže často nabobtnají, mají atypické zvýšení hmotnosti a je cítit neustálý pohyb plodu. Při přenášení dvojčat nebo dvojčat je často pozorována anémie nebo nedostatek železa.

4. Jste rychle přibírá na váze v prvním trimestru těhotenství.

Rychlé přibývání na váze může být prvním a zřejmým znakem toho, že očekáváte dvojčata nebo dvojčata.

5. Mírně jste zvýšili alfa fetoprotein.

Alfa fetoprotein je protein, který produkuje dítě, když roste, a nachází se v mateřské krvi. Hladina tohoto proteinu může být zvýšena, pokud má žena více než jedno dítě. Zpravidla se testuje obsah tohoto proteinu 16-18 týdnů po posledním menstruačním cyklu.

6. Pokud vám lékař sdělí, že vaše hladina hCG rychle roste..

Jedná se o hormon (lidský chorionický gonadotropin), který je nezbytný během těhotenství až do vzniku placenty. U žen, které očekávají dvojčata, se zpravidla v prvním týdnu těhotenství obsah tohoto hormonu zdvojnásobuje každé dva až tři dny..

7. Pokud váš lékař během vyšetření slyšel tlukot dvou srdcí plodu.

Doktor dokáže bití dvou samostatných srdcí určit již ve 12 týdnech těhotenství a do 28 týdnů může při vyšetření břicha rozlišit i 2 hlavy, části těla..

8. Při vyšetření ultrazvukem byl výsledek pozitivní.

Ultrazvuk může detekovat přítomnost dvojčat ve velmi časných týdnech těhotenství.

Články O Neplodnosti