Hlavní Neplodnost

Epiziotomie

Každá žena sní o tom, že dá život jiné osobě, a proces porodu, i když to není příjemné, jí dává potěšení. Je pravda, že existují situace, kdy pro úspěšný výsledek bude nezbytná pomoc zdravotnického personálu - zejména aplikace řezů pomocí speciálních chirurgických nástrojů.

Indikace pro chirurgický zákrok a řezy během porodu

Hlavní údaje o provádění řezů při porodu:

 1. Hrozba spontánních prasknutí, ke kterým často dochází při rychlém a rychlém porodu. Vzhledem k tomu, že dítě je tak intenzivně roztrháno „do dospělosti“, rozkrok nemusí odolávat tlaku a prasknutí. Známky blížícího se spontánního prasknutí se objevují jeden po druhém jevem: výčnělek, modrost, otok a bělení kůže. V tuto chvíli je nutné provést řez - potřebu tohoto druhu taktiky vysvětluje skutečnost, že hojení hladkých okrajů je mnohem rychlejší a je snazší spojovat švy.
 2. Snížená elasticita perineálního svalu. Fenomén charakteristický pro ženy, jejichž věk přesahuje 35 let (zejména pokud rodí poprvé).
 3. Vyvinuté svaly perineum. Je charakteristická pro atletky.
 4. Pelvic prezentace. Potřeba zjednodušit hlavu.
 5. Potřeba zkrátit dobu vyhoštění plodu. V případě, že je nutné zachovat zdraví matky nebo dítěte. Další indikací pro provedení řezu je potřeba použít kleště nebo vakuový extraktor.

Jak a kdy je řez proveden nůžkami během porodu - nazývá se perineotomie nebo epiziotomie

Čemu byste měli věnovat pozornost, pokud plánujete během porodu perineální řez? Pravidla pro řez, volba metody pro řezání perineum..

Operace, která byla podle lékařské terminologie lidově nazývána „incize při porodu“, se nazývá epiziotomie nebo perineotomie. Rozdíl mezi těmito termíny je způsob disekce perineum. U perineotomie se provádí nůžkami směrem k konečníku dolů z pochvy (tato možnost se používá relativně zřídka kvůli vysoké pravděpodobnosti poškození konečníku). Epiziotomie je řez šikmo od vagíny (buď tak či onak).

Mějte na paměti, že řez se provádí bez anestézie. Stehy se aplikují až po odchodu placenty.

Šití perineální incize se samo-vstřebatelnými stehy a jak se léčí

Ve většině případů není zapotřebí žádných zvláštních opatření, protože sešívání řezů se provádí pomocí neabsorbovatelných nití. Nejdůležitější podmínkou je přísné dodržování pravidel osobní hygieny. Pokud bylo dříve doporučeno zpracovat klouby s brilantním zeleným řešením, pak jsou moderní přístupy výrazně odlišné - lékaři doporučují, aby po každé cestě na záchod „ránu“ vykoupali ránu pohybem zepředu dozadu (od pubis do konečníku). Tím se zabrání průniku patogenů do rány..

Po dobu 10 dnů po provedení řezů nebude žena schopna sedět. Krmení dítěte a odpočinku by mělo být prováděno v klidové poloze nebo v lehátku.

Jak snížit potřebu vaginální incize během těhotenství

To není vždy možné, ale je docela možné snížit pravděpodobnost potřeby. A je to velmi jednoduché, díky systematickému výkonu gymnastických cvičení. Nejlepší výsledky byly dosaženy po provedení gymnastiky Kegel..

To se provádí takto:

 1. Utáhněte svaly perineum, odpočítejte 3 sekundy a poté relaxujte. Kromě toho by bylo příjemné svaly upnout a opravit v tomto stavu až na 20 sekund.
 2. Je třeba trochu napnout svaly (jako při zvedání výtahu, 1. patro), upevnit je v této poloze po dobu 3-5 sekund, a poté pokračovat ve zvedání, sevření trochu tvrdší (2. patro).
 3. Reverzní „pohyb“ by měl být také fázován.
 4. Utáhněte a uvolněte svaly co nejrychleji během několika minut.

Věnujte pozornost skutečnosti, že ženy, které během porodu měly rozkrok, téměř nikdy nevěnovaly náležitou pozornost cvičení během těhotenství. Mimochodem, to může způsobit mnoho dalších problémů..

Sekce při narození

Protože se perineální slzy obtížně zahojí, během porodu, pokud je perineální tkáň špatně připravena a existuje riziko roztržení. Dnes se porodníci uchylují k zásahům, jako je perineotomie a epizootické řezy perineu.

Tyto postupy se provádějí přímo během období pokusů o přísné indikace a výběr metodiky závisí na mnoha podmínkách.

Co jsou špatné slzy a proč dělají škrty?

Porod je speciální proces, při kterém dochází k aktivní změně tkání v perineu se silným natahováním, které postrádá hlavu dítěte, což je do značné míry působivé. A v rozporu s mechanikou a fyziologií porodu, s neúplnou připraveností porodního kanálu nebo rychlým, rychlým porodem, vznikají komplikace, jako jsou praskliny měkkých tkání.

Tyto podmínky mohou být pro ženy v práci nebezpečné, protože neposkytují příležitosti pro úplné obnovení perineálních tkání v jejich původní podobě a vyžadují lékařské zásahy - šití slz a obnovení integrity tkáně.

Mom's Store má speciální oleje pro hojení a obnovu tkání po císařském řezu.

Poznámka. Vracení potravin a kosmetiky je možné pouze s nepoškozeným obalem..

Při nákupu v obchodě mámy garantujeme příjemný a rychlý servis..

Indikace pro sekce práce

Pro pitvu perineum, takové indikace jako:

 • Hrozba prasknutí perineum - tkáně zbarví, perineum vyčnívá, modří a bobtná. To se děje s velkou hlavou a tělem plodu, s vysokým perineem nebo narušením pružnosti tkáně. Řezaná rána se snadněji přišije a anatomicky vyrovná tkáň. Hojení takových ran je rychlejší, zůstává tenký kosmetický šev.
 • Při předčasném porodu vedou děti s křehkými kostmi lebky s nedonošenou poranění. Při řezu se perineum zvětšuje a plod nepociťuje tlak na kosti hlavy.
 • Zkrácení doby pokusů a rychlého vyloučení plodu s hypertenzí, srdečními chorobami nebo problémy se zrakem, těžká hypoxie plodu.
 • Použití kleští nebo vakuového extraktoru.
 • Přirozené narození v pánevní prezentaci, pro narození hlavy plodu.

Jak udělat řez během porodu?

Při porodu lze použít dva typy řezů:

 • perineotomie - pitva perineum ve střední linii dolů od stydkých pysků po konečník,
 • epiziotomie, řez laterálně od vulvárního kruhu.

Při perineotomii dochází k menšímu poškození svalů a tkání, protože se provádí podél středové linie, kde je hlavně pojivová tkáň. S tím však existuje vyšší riziko zranění nervů a zachycení konečníku. Při epiziotomii je poškození tkáně větší, ale nehrozí nebezpečí, že by se řez provedl při pokusu dále do mezery a aby se poškodily tkáně konečníku a konečníku, což je jednodušší a tkáně se hojí relativně rychle a anatomicky holisticky.

Vertikální řez - perineotomie se provádí při přirozeném porodu s vysokým perineem a hrozbou jeho prasknutí, při předčasném porodu.

Boční incize - epiziotomie - se provádí, když existuje riziko ruptury tkání v důsledku nízkého perineum, s cicatriciálními deformacemi perineum, s pánevním projevem plodu, v přítomnosti ostrého úhlu v ochlupení, pomocí kleští nebo extraktoru.

Samotná operace se provádí pomocí speciálních sterilních nůžek během pokusů, ve výšce kontrakcí až do prasknutí rozkroku. Operaci provádí lékař nebo porodní asistentka na příkaz lékaře, nevyžaduje anestezii, je narušena cirkulace tkáně ve výšce úsilí a dochází ke ztrátě senzorických schopností. Před pitvením je kůže ošetřena antiseptiky, na vrcholu pokusu o erupci hlavy plodu je proveden řez. Délka řezu je asi 2-3 cm, krvácení bude minimální a řez se sešívá bezprostředně po narození placenty. V tomto případě se pro šití používá anestézie, která se volí v závislosti na stupni poškození perineální tkáně.

O tom, jak se starat o stehy po porodu a jak se hojí, si přečtěte článek Stehy po porodu.

Za přípravu tohoto materiálu děkujeme pediatrové Aleně Paretské.

Řezy a slzy během porodu

Mezery a perineo- nebo epiziotomie během porodu

Jak víte, bolest při narození má úžasnou vlastnost - rychle se na ni zapomíná. Proto mnoho žen, které si vzpomínají na narození svého dítěte, mluví pouze o tom, jak je lékaři „porezali“, v důsledku čehož se jejich život v prvním měsíci po porodu komplikoval. V tomto případě se zpravidla mluví o perineo- nebo epiziotomii. Řekneme vám, jaké operace jsou, proč jsou potřeba, a co je nejdůležitější, co může žena udělat, aby se jim vyhýbala nebo aby tyto zranění méně bolestivá..

Co je rozkrok?

Pánevní dno nebo perineum je vnitřní oporou našeho těla, všech našich vnitřních orgánů. Skládá se ze tří vrstev svalu. Svaly spodní (vnější) vrstvy jsou umístěny ve tvaru osmičky, jejíž kruhy obklopují vagínu a řiť. Střední vrstvu tvoří trojúhelníkový sval. A konečně, horní (vnitřní) vrstva tvoří bránici pánve. Toto je spárovaný a nejsilnější pánevní sval, jehož vlákna vytvářejí skutečnou kopuli.

Taková složitá struktura a úzké propojení perineu s genitourinárními orgány znamená, že tato oblast je vystavena silnému zatížení a hraje důležitou roli v práci orgánů umístěných v malé pánvi..

Pánevní dno je ve skutečnosti podporou vnitřních pohlavních orgánů, močového měchýře a konečníku. Poškození nebo slabost tohoto svalu vede k prolapsu nebo dokonce k prolapsu orgánů a zhoršené funkci.

Kromě toho se svaly břišní stěny a bránice (svalové septum oddělující hrudník a břišní dutinu) podílí na regulaci nitrobřišního tlaku, a tím ovlivňuje orgány umístěné v břišní dutině..

Během porodu jsou tyto svaly jedinečně napnuty a tvoří širokou trubku, kterou dítě prochází. Po porodu se stahují a znovu zaujímají své dřívější postavení.

Příčiny mezer

Bohužel, bez ohledu na to, jak nejlépe byly svaly perineu „konstruovány“, existuje mnoho faktorů, které snižují jejich elasticitu a přispívají k prasknutí perineum. Mezi nimi:

 • věk ženy je starší 35 let, zejména pokud se jedná o její první narození;
 • vysoký rozkrok (pokud je vzdálenost mezi řitním otvorem a vstupem do pochvy větší než 7-8 cm);
 • rozvinuté svaly perineum (například u žen profesionálně zapojených do sportu);
 • jizvy na perineu po zraněních způsobených během předchozího porodu nebo v důsledku plastické chirurgie;
 • perineální edém (se slabou prací, dlouhodobými pokusy);
 • rychlé a rychlé dodání;
 • nedostatečná ochrana perineum (příjem, který poskytuje porodní asistentka) při odstraňování hlavy a ramen dítěte;
 • nevhodné chování ženy při porodu - při porodu, zejména ve druhém období, kdy je plod vyloučen, je nutné striktně dodržovat doporučení lékaře a porodní asistentky, která sleduje stav perineum.

Předčasné pokusy, silné pokusy v okamžiku, kdy je třeba dýchat při kontrakcích (v době odstranění hlavy a ramen plodu), přispívají ke vzniku mezer.

Nezapomeňte, že zánětlivý proces ve vagíně (kolpitida, vulvovaginitida) přispívá k výrazně většímu traumatu měkkých tkání porodního kanálu. Doporučuje se proto, aby všechny ženy předávaly na vaginální flóře skvrny po 36 týdnech těhotenství a v případě potřeby se podrobily odpovídající léčbě..

Slzy jsou vnitřní (na děložním čípku a uvnitř vagíny) a vnější (na výstupu z vagíny). Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují na konci první fáze porodu, kdy se děložní hrdlo ještě úplně neotevřelo a hlava plodu již tlačila proti vchodu do malé pánve, tlačí na močový měchýř a konečník; současně existuje touha tlačit a tím se zbavit bolesti. To by v žádném případě nemělo být provedeno, protože tlak na děložní čípek, který se dosud neotevřel, vede k jeho prasknutí..

Na druhé straně, podle principu „síla působení je stejná jako reakční síla“, děložní čípek tlačí na hlavu plodu a vede k dalším zraněním nenarozeného dítěte. Hlava plodu by se měla pomalu snižovat a postupně rozšiřovat tkáně vagíny a perineu. Jakékoli násilí může vést k vaginálním zraněním - oděrám a prasklinám..

Abyste tomu zabránili, musíte poslouchat doporučení lékaře a porodní asistentky a netlačit tvrdě, dokud hlava zcela nevyplní celou vagínu a nedosáhne výstupu z malé pánve. Během porodu hlavy a ramen plodu může dojít k poškození sliznice stydkých pysků. K tomu dochází s rychlým prodloužením během jejího narození..

Stupeň prasknutí perineum:

I stupeň: je narušena zadní komise (malá oblast perineální kůže mezi vstupem do vagíny a konečníku) a vaginální stěnou. Svaly hlízy zůstávají nezraněné.

II. Stupeň: narušena perineální kůže, vaginální stěny a svaly svěrače konečníku.

III. Stupeň: mezera II. Stupně se prohlubuje a zachycuje svěrače konečníku a někdy i jeho stěny.

Když je potřeba rozkrokový řez?

Pro disekci perineu existují následující indikace:

Hrozící ruptura perineu (vyskytuje se u velkého plodu, vysoké perineum, rigidita - špatná roztažitelnost perineálních tkání atd.). Nejčastěji mezera začíná zadní komisí a poté přechází k perineu a vaginální stěně. Mezera nezačne náhle - předchází jí změny vzhledu perineum.

Mezi příznaky, které svědčí o blížícím se prasknutí, patří charakteristický výčnělek perineum, cyanóza, otok a bledá kůže. Pokud si porodníci všimnou známek hrozícího roztržení, přerušili jej. Je to proto, že hladké okraje naříznuté rány se hojí po šití lépe než nerovnoměrné okraje rané rány..

Předčasný porod - aby se zabránilo tlaku perineálních tkání na křehké kosti lebky nedonošeného dítěte.

Potřeba zkrátit dobu exilu v důsledku stavu ženy při porodu (vysoký krevní tlak, vrozené a získané srdeční vady, krátkozrakost atd.).

Intrauterinní hypoxie plodu (řez pomáhá snížit tlak z perineum na hlavu dítěte a urychluje proces porodu).

Chirurgická dodávka (v případě potřeby kleště, vakuový extraktor).

Pánevní prezentace plodu - aby se předešlo potížím při narození hlavy, jejichž velikost přesahuje velikost již narozených hýždí.

Výběr metody řezu rozkroku

Epiziotomie nebo perineotomie

Řezy perineum mohou být dvou typů: perineotomie - řez směřující přímo do konečníku a epiziotomie, ve které je řez veden na stranu (pokud si představíme perineum jako číselník, můžeme říci, že perineotomie se provádí za 5 nebo 8 hodin).

Metoda disekce perineum během porodu se volí s ohledem na vlastnosti a patologické změny v perineu, porodnické situace, velikost plodu.

Perineotomie se provádí běžným mechanismem porodu v případě rizika prasknutí „vysokého“ perineum (zvýšené ve srovnání s normální vzdáleností mezi zadní komisí labia majora a konečníku), stejně jako při předčasném porodu.

Indikací k epiziotomii je hrozba ruptury „nízkého“ perineum (když je vzdálenost mezi konečníkem a vstupem do vagíny malá), ostrý ochlupení (úhel, ve kterém se setkávají kosti ochlupení), pánevní prezentace plodu, zákroky v porodnictví (porodnické umístění) kleště, vysavač).

Boční epiziotomie - řez přesně na stranu - se provádí pouze s patologickými změnami v perineu, které neumožňují použití jiné metody pro její pitevu (například s nádory) - takové řezy se hojí horší.

Perineotomie a epiziotomie se provádí ve druhém stádiu porodu, kdy současná část plodu sestoupí do pánevního dna a v perineu je napětí, než dojde k prasknutí. Operaci provádí lékař, v naléhavých případech v nepřítomnosti - porodní asistentka.

Operace perineotomie nevyžaduje analgezii, protože ischemie (nedostatek krevního zásobení) perineálních tkání vede ke ztrátě citlivosti na bolest. Před pitvou je perineální kůže ošetřena tinkturou jodu. Řez je obvykle proveden nůžkami v době erupce fetální hlavy. Jeho délka je v průměru 2–3 cm. Ztráta krve je obvykle malá. Obnovení pitvaného perineu se provádí po narození po porodu.

Péče o švy

K identifikaci zranění musí lékař po porodu vyšetřit měkké tkáně porodního kanálu. Bez ohledu na to, zda se jedná o slzy nebo řez, musí být obnovena integrita tkání. Bude použita anestézie, která závisí na stupni poškození porodního kanálu.

Pokud má žena pouze zlomeniny děložního čípku, není třeba úlevu od bolesti, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Na slzy děložního hrdla se umístí stehy s absorbovatelnými stehy (katgut nebo vicryl). Není třeba je sundávat.

Jsou-li detekovány slzy pochvy a pysků minory, jsou šité zpravidla v lokální anestézii. Stejně jako u cervikálních trhlin se jako materiál na šití používají absorpční stehy.

Pokud byl perineum poškozen, provádí se v závislosti na hloubce rány buď lokální anestézie, nebo intravenózní anestézie (v tomto případě žena krátce spí). Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, je ženě jednoduše podána další dávka anestetika.

Celistvost perineum je obnovena ve vrstvách. Nejprve pečlivě porovnají svaly - hluboké a povrchní, poté šijí kůži. Pokud jsou stehy aplikovány pomocí katgutu, nemusíte je odstraňovat, ale pokud používáte hedvábné vlákno, pak se stehy odstraní 5-7 dnů po dodání.

V období po porodu se stehy na perineu a stydkých pyskách ošetřují peroxidem vodíku a roztokem manganistanu draselného nebo „zpětné vazby“ jednou denně. To se provádí porodní asistentkou na porodním oddělení. Pokud by praskliny měkkých tkání porodního kanálu byly hluboké, je možné předepsat antibakteriální léky z důvodu blízkosti konečníku a možnosti infekce.

Pro bolest v oblasti šití se předepisují léky proti bolesti v prvních třech dnech po porodu, při otoku se doporučuje použití ledového měchýře.

Jak se chovat?

Pokud máte na rozkroku stehy, postupujte podle řady pravidel:

 • V případě absence kontraindikací může žena chodit do konce prvního dne po porodu, sedět 2-3 dny po odstranění stehů (tj. 7-10. Den po porodu). V mateřských nemocnicích, kde ženy nejí na oddělení, ale v jídelně, u takových puerper jsou vysoké stoly (něco, co připomíná barový pult).
 • Bude nutné krmit dítě ležící.
 • S mezerou III. Stupně bude nutné v prvních dnech dodržovat speciální stravu (vývar, čaj, ovocné šťávy, kefír), aby po 6–7 dnech nedošlo ke stolici. Sedmý den budete mít projímadlo (nemůžete zatlačit): je vhodné, aby pohyb střev byl co nejjednodušší.
 • Pak budete mít možnost sedět si na jedné z hýždek na polovině - doporučuje se sedět na straně, kde nedochází k incizi (to lze provést 5. den po porodu), na tvrdém povrchu.
 • Během svého pobytu v nemocnici a během týdne doma po každém výletu na záchod je třeba ošetřit perineum (opláchněte ho tekoucí vodou, dobře osušte). Je třeba si uvědomit, že mycí pohyby by měly být prováděny zepředu dozadu, od pubis do konečníku, aby se snížila pravděpodobnost, že se bakterie dostanou do rány. Po tomto je vhodné si lehnout na několik minut, aby pokožka oschla sama, a pak se můžete oblékat, ale nezapomeňte měnit podložky častěji (každé 2 hodiny), protože rána by měla být suchá.

Možné komplikace

V oblasti stehu se mohou vyskytnout bolesti, otoky, infekce rány, hematomy, abscesy. Pokud pociťujete silnou bolest, pocit pulzace a záškuby, prasknutí v oblasti stehu, okamžitě kontaktujte svého lékaře, abyste odstranili tyto hrozivé komplikace..

V případě komplikací lékař předepíše léčbu v závislosti na typu komplikace: časté používání ledu, léčba mastí nebo chirurgický zákrok. V přítomnosti prasklin děložního čípku, zejména hlubokých, se souběžným zánětlivým procesem ve vagíně po šití se může vytvořit cicatrická deformita - stav, ve kterém pojivová tkáň jizev deformuje děložní čípek.

V budoucnu lze tuto vadu napravit laserem a při hlubší lézi se provádí chirurgická korekce - cervikální plastika.

Roztržení vagíny a stydkých pysků se hojí téměř bez následků a bez viditelných jizev. Při prasklinách v klitorisu však může být narušena citlivost v této zóně, která bude později obnovena během několika měsíců.

Perineální hojení může jít bez komplikací - zůstává pouze kožní jizva. V přítomnosti kolpitidy (zánět pochvy) se mohou švy na perineu lišit. Tvorba platební neschopnosti svalů pánevního dna s následným snížením stěn vagíny a dělohy.

V této situaci bude několik měsíců po narození vyžadována poměrně komplikovaná operace - vaginální plastická chirurgie.

Prevence

Lze se vyhnout slzám a řezům? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Jak již bylo uvedeno, hodně záleží na samotné ženě - na její klidu a připravenosti dodržovat všechny pokyny lékaře.

Co můžete udělat, abyste se pokusili vyhnout se škrábancům??

Nejprve byste si měli být vědomi přípravy na porod. Jednoduše si musíte být vědomi průběhu normálního porodu a způsobů, jak v nich dýchat a relaxovat. To vám umožní se co nejvíce přiblížit fyziologickému průběhu porodu a zabránit umělé interferenci v přirozeném procesu.

Také si uvědomujeme, že pravděpodobnost přestávek se zvyšuje s rychlou a stimulovanou prací, a proto obratně a včas relaxuje, správně se pohybuje a, což je velmi důležité, beze strachu z neznámého, pomůžete sobě i vašemu dítěti.

Za druhé, masáž perineum, která by měla být prováděna pravidelně, vám pomůže. Začněte kdykoli (optimálně od poloviny těhotenství, ale pokud během těhotenství dochází ke komplikacím, zejména ke zvýšenému tonusu dělohy, hrozícímu potratu, pak po 36 týdnech těhotenství) proveďte masáž rozkroku rostlinným olejem každý den nebo 2-3 krát týdně. Masáž se nejlépe provádí po sprše nebo koupeli ve stavu relaxace a pohodlí..

Vezměte si pohodlnou pózu - někdo si rád lehne, někdo - položí jednu nohu na vyvýšenou plošinu (například do koupelny na boku). Nalijte 1 nebo 2 prsty olejem (z hygienických důvodů je lepší namočit z prstů než namočit do oleje) a vložit je do pochvy. Masírujte ji zevnitř lisovacími pohyby, zejména směrem k konečníku (to je místo, kde bude maximální roztažení během porodu).

Můžete zkusit natáhnout vagínu do stran. Toto cvičení se nejlépe provádí hned, ale když už jste na masáž zvyklí: na začátku může být protažení nepříjemných tkání nepříjemné. Délka masáže - minimálně 3 minuty.

Zároveň se pokuste uvolnit svaly pochvy co nejvíce - pak nepříjemné pocity nebudou tak silné (při masáži) a naučením se této relaxace můžete využít své dovednosti, když se dítě narodí - pak se riziko roztržení sníží, protože nedojde k žádnému “ nadměrné napětí v perineu.

Mimochodem, masáž perineu vám pomůže, i když se vagína po porodu „příliš zužuje“ (někdy se to stane!). Chcete-li připravit speciální olej pro masáž perineum, vezměte si balíček třezalky tečkované a rostlinného oleje. Trávu vložte do sklenice s víkem, naplňte olejem „top“ a zahřejte ve vodní lázni po dobu 15–20 minut. Poté dejte sklenici do skříně na týden, poté ji můžete použít.

Pokud nemáte speciální masážní olej, můžete použít jakoukoli zeleninu.

Zatřetí, systematicky provádějte speciální cviky zaměřené na postupné zvyšování elasticity perineálních tkání (poraďte se se svým gynekologem, zda tato cvičení můžete provést a která cvičení pro vás budou nejúčinnější).

Závěrem chci říci: naladit to nejlepší, optimismus a příprava na porod vám pomůže vyhnout se chirurgickému zákroku.

Cvičení Kegel

Cvičení v Kegelu jsou celkem jednoduchá. Mohou je provádět všechny ženy. Slouží k posílení svalů vagíny a perineu, k jejich přípravě na porod a k pomoci v poporodní době.

Pomalá komprese. Utáhněte svaly perineum, pomalu se počítejte na tři. Relaxovat. Bude to o něco obtížnější, pokud je držíte svaly a udržujte je v tomto stavu po dobu 5-20 sekund, pak se postupně uvolněte.

"Výtah". Začneme hladkým výtahem na „výtahu“ - trochu držíme svaly (1. patro), přidržujeme 3-5 sekund, pokračujeme v našem výtahu - přidržujte svaly trochu silnější (2. patro), přidržujte je atd. do svého limitu - 4-7 "podlaží". Jdeme po schodech dolů po etapách a setrváváme pár sekund v každém patře.

Zkratky. Dotáhněte a uvolněte svaly co nejrychleji..

Zatlačení. Mírně tlačte dolů, jako byste měli pohyb střev. Toto cvičení, kromě perineum svalů, způsobuje napětí a některé břišní. Budete také cítit napětí a uvolnění řiti.

Začněte trénovat s deseti pomalými stlačeními, desítkami kontrakcí a deseti tlaky pětkrát denně. Cvičení byste měli opakovat nejméně 25krát během dne. Cvičení můžete provádět téměř kdekoli - při chůzi, sledování televize, posezení u stolu, ležení v posteli.

Na začátku kurzů se může ukázat, že vaše svaly nechtějí zůstat v napětí během pomalých stisknutí. Pravděpodobně nebudete moci provádět kontrakce rychle nebo rytmicky. Je to proto, že svaly jsou stále slabé - kontrola se zlepšuje s praxí. Pokud jsou vaše svaly unavené uprostřed cvičení, odpočívejte několik sekund a pokračujte.

Indikace pro epiziotomii během porodu

Podstata epiziotomie během porodu

Jedná se o minioperaci, která zahrnuje pitvu perineum a zadní stěny vagíny, aby se rozšířil porodní kanál a usnadnil průchod dítěte skrz ně. Snižuje riziko zranění dítěte a také zabraňuje zlomeninám u žen.

Epiziotomie během porodu se provádí pouze podle indikací

Chirurgická pitva se provádí ve druhé fázi porodu, během průchodu dítěte porodním kanálem matky. Během kontrakcí se gynekolog připravuje na nadcházející manipulaci.

Výhodou epiziotomie je, že ve srovnání s přestávkami získanými během porodu je doba zotavení ženy při porodu jednodušší a rychlejší. Disekce chirurgické stěny se hojí rychleji než tržné rány.

Pokud jde o pocity během epiziotomie, žena necítí bolest. Bolest v důsledku pitvy je samozřejmě přítomna, ale kvůli kontrakcím ji žena při porodu necítí, takže není nutná anestézie.

Druhy epiotiotomie

Existují 2 druhy operativní disekce:

 • střední boční. Rozštěpení se provádí na stranu v úhlu 45 ° od konečníku, incize pochází z frenum stydké pysky;
 • perineotomie. Rozštěpení se provádí směrem k konečníku, nedosahuje k němu dva centimetry.

Řez je proveden nůžkami velmi opatrně, aby nedošlo k poškození nervových zakončení a svalové tkáně. V okamžiku, kdy se z vagíny objeví hlava dítěte, může být řez proveden ještě více, je-li to nutné.

Epiziotomie je také jednoduchá a dvoustranná. První typ je výhodný, druhý se používá pouze s komplikovaným dodáním.

Anestezie nebo celková anestézie se provádí v době šití

Indikace

Episiotomie - prevence slz při narození. Vyrábí se v následujících situacích:

 • velké dítě nebo velká dětská hlava;
 • rychlý porod, porod předčasně;
 • nesoulad obvodu dítěte s velikostí rozkroku;
 • hypoxie plodu nebo nutnost co nejdříve odstranit dítě z dělohy;
 • zhoršení pohody ženy v době pokusů, doprovodné komplikace - zvýšený tlak, špatná elasticita tkáně, kardiovaskulární onemocnění, nedostatek síly k tlačení;
 • potřeba lékařských kleští pro rozšíření vstupu do pochvy;
 • abnormální poloha plodu v lůně, včetně pánevní prezentace.

Ve všech výše uvedených případech je epiziotomie jedinou šancí porodit zdravé dítě s minimálním rizikem negativních důsledků pro něj a jeho matku..

Výhody a nevýhody postupu

Častěji se stříhají nůžkami, pokud existuje riziko roztržení. Ploché okraje disekce se snáší stehem, tkáně rostou společně rychleji, takže restaurování zabere méně času. Kromě toho jsou tržné rány nejen špatně zahojeny, ale je také obtížné je šit, proces je poměrně pracný a zdlouhavý. To však není jediná ctnost manipulace.

Výhodou epiziotomie je také to, že se snižuje riziko poranění dítěte a urychluje se samotný proces porodu. S velkým ovocem nebo jeho nesprávným umístěním se lze vyhnout císařskému řezu.

Samozřejmě existuje také mnoho nedostatků. Protože epiziotomie je stále traumatickým chirurgickým zákrokem, jsou její nevýhody následující:

 • poškození integrity žláz, nervových zakončení, vnitřních orgánů, například konečníku;
 • silné krvácení, zejména s rozsáhlou epiziotomií;
 • bolest, která neopustí ženu, dokud se tkáně zcela nezahojí;
 • divergence švů nebo jejich hnisání v případě neodborné péče nebo infekce;
 • porušení zákona o defekaci;
 • potřeba denního zpracování místa pitvy, což vyžaduje hodně času;
 • zákaz sezení, fyzické aktivity, sexuálního života před vyléčením.

Existují dlouhodobé komplikace, například bolest s intimitou. Dokonce i 2-3 měsíce po narození může žena cítit bolest v místě řezu. Nesprávná péče a špatné hojení může způsobit zjizvení..

Jak probíhá epiziotomie??

Když je zobrazena hlava dítěte, ale jeho výkon je omezený nebo je-li kůže kolem vchodu do vagíny příliš napnutá, je prakticky roztržena, provede se řez. Tato nůžka vyžaduje lékařské nůžky.

Rozhodnutí o epiziotomii během porodu lze učinit přímo v procesu pokusů nebo sjednat předem

Protože citlivost kůže je snížena v důsledku napětí, anestézie se neprovádí. Řez je proveden velmi rychle, v průměru je jeho délka 1–2 cm, v případě potřeby může být i více. Před manipulací je kůže ošetřena antiseptikem, aby se zabránilo infekci..

V době řezu drží porodní asistentka hlavu dítěte, aby se zabránilo prasknutí tkáně.

Po narození novorozence gynekolog začne pitvat pitvu. Šicí materiály se nanášejí samo-absorbovatelnými stehy. Po hojení tkáně nemusí být odstraněny. Rozpouštějí se po 3-4 týdnech.

Jak dlouho se incize uzdraví po epiziotomii??

Je těžké pojmenovat přesná data, tento proces je individuální. Závisí to na charakteristikách těla, zejména na regeneračních vlastnostech kůže, stejně jako na délce disekce, technikě řezu a jeho šití.

Období rehabilitace v průměru trvá měsíc, někdy bolestivost zmizí po 2-3 týdnech. Některé ženy mohou pociťovat bolest až 6 měsíců..

Léčení může být delší, pokud žena při porodu nedodržuje všechna doporučení lékaře.

Rehabilitace

Po dobu zotavení po epiziotomii musí žena přísně dodržovat doporučení lékaře. Nemůže sedět, jinak se švy otevřou. Musíte se naučit, jak správně vstát z postele. Nejprve by se žena měla převrátit na bok, trochu se postavit a opřít se o ruku, postavit se. Musíte se posadit postupně. Když se rány zcela zahojí, můžete sedět na jednom hýždě a udržet nohy rovné.

Rovněž je zakázán pohlavní styk během rehabilitace. V prvních týdnech, aby se předešlo divergenci švu, je třeba dodržovat projímadlo. Potraviny, které mohou způsobit zácpu, jsou ze stravy vyloučeny..

Švy vyžadují zvláštní péči. Míra zotavení po porodu závisí na tom, jak dobře žena dodržuje doporučení lékaře. Péče vypadá takto:

 • po každém vyprázdnění nebo močení se umyje slabým roztokem manganistanu draselného;
 • ráno a večer provádět intimní hygienu teplou vodou;
 • v prvních týdnech po narození, když se objeví špinění, pravidelně vyměňujte vycpávky, nejméně každé 4 hodiny;
 • nekoupejte se, pouze sprchujte;
 • používat měkké podložky bez oka;
 • po procedurách vody poklepejte pokožku a neotřete ručníkem;
 • dělat vzduchové koupele, s přístupem kyslíku, se rána hojí rychleji;
 • k léčbě incize použijte antiseptické roztoky;
 • aplikovat hojení ran a antibakteriální masti;
 • Před manipulací se švy si umyjte ruce mýdlem.

Abyste předešli zjizvení, měli byste používat speciální gely, které by se měly aplikovat po hojení ran po dobu nejméně jednoho měsíce.

Komplikace

Bohužel nepříznivé účinky nejsou neobvyklé. Často existují problémy s hojením řezu, je možná infekce rány, což velmi komplikuje proces opravy tkáně..

Rozdíly v švu mohou vyžadovat opětovné prošívání

Jednou z vážných komplikací je poškození konečníku, a proto je pozorována inkontinence stolice a plynů. Další důsledky:

 • nesrovnalosti švů;
 • otok nebo hematom v oblasti rány;
 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest v podbřišku nebo horečce, což naznačuje zánětlivý proces, pravděpodobně v důsledku hnisání rány.

Pokud epiziotomie není dostatečně kompletní, pak jsou stále možné perineální slzy během porodu. Příliš dlouhý řez je však také nežádoucí. Léčí se po dlouhou dobu, hodně to bolí, způsobuje nepohodlí.

V případě zjizvení tkáně se riziko prasknutí na tomto místě zvyšuje při příštím porodu.

Nejzávažnějším případem je výskyt alergie na šití u ženy. Vlákna se začínají odmítat, začíná se proces rozpadu, objevuje se vysoké riziko zánětu dělohy a život ohrožujících následků ženy při porodu. Naštěstí se to zřídka stává..

Pokud je epiziotomie prováděna kvalitativně, nemělo by se po zhojení rány objevit žádné nepohodlí.

Řezy při porodu a péče o stehy za nimi

Dlouhé období očekávání dítěte končí porodem. Někdy je tento rozhodující okamžik zastíněn jevy, jako jsou „škrty“ a „mezery“. Jakákoli nastávající matka by měla mít informace o perineálním řezu při porodu, aby slova doktora „vy jste provedli řez“ ji nešokovala.

Co je to řez?

Disekce perineum je mini operace prováděná během porodu. Existují 2 typy pitev: šikmá (epiziotomie) a směrem k konečníku (perineotomie). Lékaři se častěji uchylují k první metodě, protože epiziotomie pravděpodobně způsobí komplikace. U perineotomie se riziko zvyšuje díky blízkosti konečníku. Délka této pitvy je malá, pouze 2-3 cm.

Indikace pro perineální řez

Udělejte tuto mini chirurgii nebo ne, lékaři se již rozhodují v procesu porodu. Pro provedení mechanického řezu existuje několik přímých linií, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok:

 1. Hrozba mezery. Faktem je, že spontánně se vyskytující slzy se léčí mnohem obtížněji. Je vysoká pravděpodobnost infekce rány a deformace jejích okrajů. Toga jako hladké okraje řezu se snadno sešívají a hojí relativně rychle s náležitou péčí a dodržováním doporučení lékaře;
 2. Špatná elasticita perineu. Když nebyly svaly a tkáně připraveny k expanzi a hlava dítěte nemohla projít bez vážného poškození. Tomuto problému často čelí ženy, které rodí poprvé po 30 letech;
 3. Rychlé nebo rychlé dodání. V tomto případě dítě opouští velmi rychle a rozkrok nevydrží takový tlak;
 4. Silně vyvinuté svaly perineum. Tento problém je typický pro sportovkyně;
 5. Potřeba použití kleští;
 6. Potíže při odstraňování ramen dítěte;
 7. Přítomnost jizev po prasknutí u předchozích narození přispívá k riziku prasknutí a řezů během porodu.

Také pro pitvu během porodu je jisté, že ještě před začátkem porodu mluví o takové potřebě:

 • předčasný porod, kdy perineum ještě není připraveno k expanzi;
 • abnormální prezentace plodu (pánevní);
 • abnormality plodu;
 • intrauterinní hypoxie;
 • některé nemoci matky, které jí neumožňují zažít pokusy (oční chirurgie, vysoký krevní tlak, vysoký krátkozrakost, respirační onemocnění, aneurysma na cévách a další).

Jak udělat řez

Ve velmi vzácných případech se tento postup provádí s anestézií. Zpravidla to však není potřeba, protože pro řez se vybere nejvyšší okamžik skrumáže, když jsou tkáně nataženy přes hlavu dítěte. Proto žena necítí bolest z řezu. Perineální tkáň také nemá krevní zásobení, a proto bolest v této oblasti prakticky chybí. Ztráta krve během tohoto postupu je malá. Dělá řeznou porodní asistentku. Představuje nůžky mezi hlavou plodu a perineem a provede řez 2-3 cm.

Proces obnovy integrity perineum probíhá po ukončení porodu a v lokální anestézii. Při použití epidurální anestezie se další analgezie podává prostřednictvím katétru.

Po oříznutí perineu se provede sešití perineum po vrstvách. Obvykle se vstřebatelné stehy aplikují na svaly a sliznice, ale ne na kůži. Není však vyloučeno uložení takových švů na vnější část perineum. Po uzavření řezu se ošetří jódem.

Péče o švy

Poté, co jste provedli řez a přišili jej, pečujte o švy, které leží hlavně na vašich bedrech. Několik dní, když jste v nemocnici, sestra zpracuje šev 2krát denně. Navíc v nemocnici je šev křemenný, aby se zabránilo infekcím. Pokud byly na kůži naneseny neabsorbovatelné stehy, budou z vás odstraněny před propuštěním z nemocnice. Jsou-li všechny švy vstřebatelné, je třeba počkat na úplné uzdravení a dodržovat doporučení lékaře.

Doporučení pro péči o švy v nemocnici a doma jsou následující:

 • Nejprve vám lékař řekne, že při šití po incizi byste neměli sedět nejméně 10 dní. Potom bude možné začít pouze s jedním zadkem a pomalu. Rovněž bude možné sedět pouze na tvrdém povrchu. Pokud je to nutné, v jednotlivých případech vám lékaři mohou dovolit sedět pomocí gumového kroužku;
 • je také nutné dodržovat dietu a sledovat vyprazdňování. Mělo by být snadné jít na záchod, protože švy lze oddělit, pokud tlačíte příliš tvrdě; po každém výletu na záchod se musíte umýt ve směru zepředu dozadu (to eliminuje možnost infekce rány)
 • Nedoporučuje se utírat rozkrok. Pokud existuje příležitost, je lepší počkat, až úplně zaschne, a teprve potom na prádlo. Pokud se vám nedaří bez otření, švy by měly být namočeny a nemyté ručníkem;
 • Hygienické vložky by se neměly používat, když jste v nemocnici. Je jasné, že bez nich se bez nich neobejdete doma. Nezapomeňte však, že je musíte měnit každé 2 hodiny, bez ohledu na to, jak jsou plné;
 • již doma ráno a večer by měly být švy namazány roztokem manganistanu draselného.

Při šití perineu po narození byste v žádném případě neměli používat napínací spodní prádlo. Možnost šortkování nebo obvazu přetažením přerušuje krevní oběh a narušuje hojení ran. Jako v těhotenství je nejlepší nosit bavlněné spodní prádlo, které umožňuje pokožce dýchat.

Obnova období

Období zotavení po porodu s poraněním nebo roztržením obvykle trvá asi 2 měsíce. Vše záleží na počtu stehu, místě aplikace a povaze procesu hojení. Pokud se nevyskytnou komplikace, je během této doby šev utažen a vlákna se rozpustí. S výhradou všech doporučení vašeho lékaře.

Obnovení sexuálního života po přestávkách se vyplatí mluvit samostatně. Obecně je intimní život povolen až po 2 měsících po porodu. Až do této doby není vaginální sliznice připravena a mohou nastat bolestivé pocity. Při šití na začátek intimního života se vyplatí čekat na jejich úplné uzdravení. Pokud porod byl bez komplikací a neexistují žádné stehy na děloze a pochvě, můžete to zkusit za měsíc (s obvyklým zahojením řezu). Pokud existují švy, pak intimní život začíná až po dohodě s lékařem.

Stehy po porodu mohou ovlivnit sex. Faktem je, že švy snižují elasticitu tkání, nervová vlákna jsou narušena. Vaginální schopnost natáhnout se obnoví a bolest v průběhu času zmizí.

Musíte se jen připravit na to, jaké nepohodlí bude. V ideálním případě je samozřejmě lepší zdržet se hlasování, dokud tyto nepříjemnosti nepominou. Je také vhodné se poradit s lékařem o vaší konkrétní situaci..

Jak porodit bez řezů a mezer

Je nemožné zcela vyloučit pravděpodobnost řezu během porodu. Perineální tkáň však můžete připravit na porod, abyste se co nejvíce chránili před roztržením.

K tomu vám pomohou následující tipy:

 • během těhotenství se věnujte gymnastice, která vás naučí, jak ovládat svaly vagíny a pánevního dna. Existuje gymnastika, která je zaměřena na protažení svalů přímo zapojených do porodu. Obecně by vám tato cvičení měla být ukázána na kurzech pro těhotné ženy, které se obvykle provádějí na prenatálních klinikách.
 • pokud není možné navštěvovat třídy ve škole, pomohou vám následující pózy: sedět v turečtině, dřep, sedět na kolenou na podlaze, zkuste sedět v kořisti mezi rozvedenými nohami;
 • dělat sudová cvičení;
 • pro zvýšení pružnosti perineálních tkání mohou být lubrikovány speciálním olejem. Elasticita snižuje nedostatek vitamínů A a E, takže se musíte starat o jejich správné množství v těle;
 • držení informací o správném chování při porodu (dýchání, nasměrování úsilí při pokusech) a přesné dodržování pokynů lékaře minimalizuje trauma do porodního kanálu.

Dodávka bez zranění je do velké míry vaše správné chování a připravenost na tento proces. Nebuďte líní připravit se na vzhled dítěte, nejen tím, že mu koupíte věno, ale také trénováním svalů..

Epiziotomie a perineotomie při porodu: co to je, rozdíly, které svaly jsou pitvány

Porod ženy je fyziologický proces, který je stanoven přírodou. Tento proces však často není tak snadný, jak se očekávalo.

V některých případech je nutná operace epiziotomie. Tento chirurgický zásah se často používá v procesu porodu.

Co je to epiziotomie při porodu? Jaké jsou náznaky jeho implementace? Jaká je doba zotavení?

Co je to epiziotomie a její typy

Epiziotomie je zvláštní typ lokálního chirurgického zákroku, který zahrnuje řez v perineu a zadní stěně vagíny..

Dnes je to jeden z nejčastějších typů operací. Gynekologové rozlišují 4 typy epiziotomie:

 • střední boční pohled;
 • střední pohled;
 • boční pohled;
 • Pohled ve tvaru "J".

K rozdělení na tyto druhy dochází podle umístění a tvaru sekce. Mid-laterální epiziotomie zahrnuje pitvu od středu stydké pysky šikmo doleva nebo doprava.

 • Střední epiziotomie zahrnuje řezání celého perineum doprostřed análního otvoru.
 • Boční - řez je v úhlu 45 ° od středu perineum.
 • Epiziotomie ve tvaru písmene "J" je charakterizována řezem, který začíná od středu perineum a připomíná latinské písmeno J.
 • Epiotiotomii lze také rozdělit na:
 • jednostranný;
 • bilaterální.

Tato klasifikace je založena na počtu a umístění švů. Nejčastěji se používá jednostranná epiziotomie..

Oboustranná varianta se používá, když je třeba nosit kleště na hlavu dítěte.

V jakých případech je to nutné

Postup epiziotomie má následující indikace:

 • pokud je dítě během průchodu porodním kanálem ve stavu hypoxie;
 • pokud dítě jde podél porodního kanálu s hýžděmi vpřed;
 • velikost dítěte je velmi velká a pro něj je obtížné projít porodním kanálem;
 • zkrácení pracovní doby;
 • ztuhlé svaly perineum;
 • předčasný porod;
 • žena se nemůže tlačit;
 • porušení srdečního rytmu dítěte;
 • pokud se ramena dítěte nemohou dostat z dutiny porodního kanálu;
 • pokud existuje riziko perineálních slz.

V současné době se tento postup používá poměrně často. Mnozí tvrdí, že se to provádí téměř každé ženě jako preventivní opatření..

S kontrolou, správným chováním ženy při porodu a přípravnou přípravou je možné se vyhnout řezání perineum.

Řez během porodu lze provést pouze tehdy, existují-li vážné důvody, které by mohly ohrozit život dítěte..

Technika provádění

Perineální tkáň je pitvána pomocí chirurgických nůžek.

Postupuje se takto:

 • v okamžiku, kdy nedojde k pokusu, lékař představí čelist s tupým koncem mezi plotem a vaginální stěnou v místě navrhovaného řezu;
 • perineální tkáň je pitvána v době pokusu, když dojde k jejich maximálnímu napětí;
 • délka řezu by měla být větší než 3 cm;
 • po narození je řez sešit a ošetřen antiseptikem.

Tento postup je velmi jednoduchý chirurgický zákrok a nevyžaduje úlevu od bolesti. Svaly jsou tak pevné, že žena necítí bolest.

Sešívání po porodu se vyskytuje pod obecným kontaktem.

Pooperační a šicí péče

Podobně jako u jiných chirurgických zákroků, i epiziotomie vyžaduje nějakou dobu zotavení. Tato doba obvykle trvá asi 2 týdny..

Během tohoto období je přísně zakázáno sedět ženě. To může způsobit nesoulad švů..

Po 2 týdnech se můžete posadit. Tento proces by měl být čistý a pomalý..

 1. Nejprve si můžete sednout na hýždě..
 2. Doporučuje se krmit dítě v prvním měsíci po narození epiziotomií v poloze na zádech.
 3. Po celou dobu zotavení je nutné řádně zacházet se stehy.
 4. Manipulace a péče zahrnují:
 • ošetření koncentrovaným roztokem manganistanu draselného (manganistan draselný);
 • použití ubrousků s levomekolem k urychlení procesu hojení;
 • Provádějte cvičení Kegel denně
 • dodržovat pravidla osobní hygieny a pravidelně se umývat;
 • pít hodně vody;
 • nedostatek sexuálního života po dobu 8 týdnů.

S výhradou všech pravidel a doporučení lékaře nebude doba zotavení trvat dlouho.

Nejdůležitější otázkou, která se obává žen, je „Kdy mohu sedět po epiziotomii?“.

Žena bude moci plně sedět na obou hýždích nejdříve 3 týdny po šití.

Možné komplikace

Po epiziotomii se mohou vyskytnout komplikace:

 • otok místa řezu;
 • nesrovnalosti stehů;
 • začátek zánětlivého procesu v oblasti řezu;
 • výskyt hematomu;
 • porušení pohybu střev;
 • přerušení análního svěrače a konečníku;
 • bolestivý pohlavní styk.

Takové negativní možnosti vznikají nesprávnou péčí o stehy a porušením lékařem předepsaných doporučení.

Vyhněte se epiotiotomii

To není vždy možné udělat bez pitev perineální tkáně. Při správné přípravě na porod je riziko epiziotomie minimalizováno..

 • řádná příprava na porod a školní docházku nastávajících matek;
 • trénink vaginálních svalů pomocí cvičení Kegel;
 • od 36 týdnů těhotenství se doporučuje perineum masírovat nejméně 2krát týdně.

Tyto jednoduché metody prevence prokázaly účinnost. Jejich provedením se můžete chránit před chirurgickým řezem perineu během porodu..

Důležitou roli v procesu porodu hraje správné dýchání. Pomáhá účinněji propagovat plod prostřednictvím porodního kanálu..

Dýchací techniku ​​lze naučit ve škole budoucích rodičů.

Porod po epiziotomii

Je možné další porod po epiziotomii a budou přirozené? Tato otázka je vždy akutní při plánování druhého těhotenství po předchozí části perineální tkáně..

V případě znovuzrození dítěte po epiziotomii se pitva obvykle neprovádí. Důvodem je skutečnost, že tkáň jizvy, která se vytvořila v místě stehu, je méně elastická a horší pojistky..

Epiziotomie není indikací k resekci perineum nebo císařským řezem. Proto se nebojte po opětovném těhotenství po řezání perineum.

Narození druhého dítěte je zpravidla snazší..

Porod je pro ženu dlouho očekávaný a vzrušující proces. Ne vždy se však postupuje tak, jak bylo zamýšleno. Poměrně často ženy, které jsou v práci, mají v procesu narození dítěte epiziotomii.

Tento chirurgický zákrok má mnoho důvodů. Pokud se však budete řídit jednoduchými pravidly prevence a doporučeními lékaře, můžete zabránit poranění perineum při porodu..

Epiziotomie a perineotomie během porodu

Být nebo ne být manželem při porodu? Na tuto otázku se budoucí matky čím dál více přibližují datum X. Nebo možná je lepší vzít maminku, přítelkyni nebo doulou do podpůrné skupiny? Koneckonců, blízká osoba je schopna pomoci, počínaje obdobím bojů až po narození dítěte, a také vytvořit příznivou psychologickou atmosféru. Hlavní věc je připravit se předem.

Strana 2

Mateřská nemocnice Krasnojarsk: recenze, recenze, kontakty

V které nemocnici je lepší porodit? Tato otázka je možná zmatená každou nastávající matkou. Pokud se blíží datum očekávaného data narození a vy jste se dosud nerozhodli o výběru, náš materiál vám pomůže udělat první dojem o institucích. Nezapomeňte, že rodný list vám dává právo vybrat si porodnici bez ohledu na vaši registraci.

Být nebo ne být manželem při porodu? Na tuto otázku se budoucí matky čím dál více přibližují datum X. Nebo možná je lepší vzít maminku, přítelkyni nebo doulou do podpůrné skupiny? Koneckonců, blízká osoba je schopna pomoci, počínaje obdobím bojů až po narození dítěte, a také vytvořit příznivou psychologickou atmosféru. Hlavní věc je připravit se předem.

Epiziotomie a perineotomie během porodu

Porod není jen přirozený proces, ale také stres pro ženské tělo. Někdy se dítě nenarodí tak snadno, jak bychom chtěli - odborníci musí zasáhnout, aby pomohli matce porodit zdravé dítě. Budeme hovořit o postupu epiziotomie a perineotomie - operací, kterými musí některé ženy projít.

Domácí narození v Krasnojarsku

K takovým porodům dochází doma s pomocí porodní asistentky, rodinného lékaře, dule nebo dokonce bez nich. Až do začátku dvacátého století se většina žen rodila doma. Právě naopak, jen zřídka potkáte budoucí matku, která by tuto možnost zvolila. Samozřejmě, že je pohodlnější a intimnější, ale bohužel poskytuje uvolnění, pokud jde o pohotovostní lékařskou péči..

Porodnice - synonymum pro slovo dům?

Příznivé ukončení těhotenství ovlivňuje mnoho faktorů, proto je nutné přistupovat k výběru „domova“, ve kterém se nový muž narodí s maximální zodpovědností. Vše záleží na vašich preferencích, přáních a zdravotním stavu. Je nutné vypočítat možné chyby a vybrat nejlepší nemocnici! Začněme?

Jednou z nejzajímavějších etap v životě budoucí matky je výlet do porodnice. Jak se chovat a kdy čekat na rozhodné boje? Samozřejmě není vždy možné přesně určit začátek procesu, ale zároveň existují určité známky toho, že je čas shromáždit se. Nejdůležitější věcí je být trpělivý, klidný, dýchat rovnoměrně a hluboce. Jít?

Episiotomie narození - recenze

Vím, co byla epiziotomie od dětství. Narodil jsem se produktem této operace své matce a každé mé narozeniny (a nejen), poslouchal jsem sentimentální příběh o mém narození. Díky bohu, na mě to nezpůsobilo.

Připravoval jsem se na své narození, časy se změnily a pro zájemce je dost informací.

Vítám nejpřirozenější narození. Vycpaný, nicméně kvůli nesprávné poloze hlavy, vyloučit zranění dítěte a urychlit porod.

Epiziotomie:

Provádí se jako profylaxe poranění měkkých tkání během druhé fáze porodu, kdy hlava dítěte prochází vaginou, zejména v případech rychlé porodu. Do mezery může být zahrnuta perineální kůže, svaly, anální svěrač a řiť..

Pokud existuje riziko takového prasknutí, může porodník rozhodnout o chirurgické disekci perineum nůžkami nebo skalpelem, aby se usnadnil výdej a zabránilo těžkým prasklinám, které jsou obtížné pro další léčbu. Po narození je řez sešit.

Chirurgický řez zanechává ve srovnání se slzami méně viditelné jizvy, hojí se rychleji a způsobuje menší ztrátu krve..

V samotné technice operace existují dva hlavní přístupy:

1. Střední epiziotomie nebo perineotomie - pitva se provádí podél středové linie ve směru řiti. Tento typ je výhodný kvůli rychlejšímu hojení stehu, avšak při komplikacích porodu a rychlém porodu se může řez roztrhnout dále, což zahrnuje střed šlachy perineum (což může následně vést k ženské inkontinenci moči) a konečníku.

2. Proto se často používá druhý typ - střední laterální epiziotomie. V tomto případě se rozprostírají příčné a cibulově houbovité svaly perineu, střed šlachy perineum zůstává na okraji, což je nezbytné pro udržení integrity urogenitální bránice; v případě potřeby lze takový řez prodloužit, protože nehrozí nebezpečí zasažení řiti.

Jak říká můj výpis z rodinného domu: ve výšce pokusu byla provedena epiziotomie, rána byla sešitá, na kůži byly aplikovány 4 stehy. Ztráta krve 300 ml.

Jak si to pamatuji:

V tom zmatku, na cestě, doktor někomu říká: "Řez! Řez znovu! “ Takže jsem si myslel, že mám 2 kusy. Ve skutečnosti 1, to bylo právě rozšířeno, jak je popsáno v polovině laterální epiziotomie (délka asi 2,5 cm).

Těmito slovy jsem ani neměl trhnutí, doslova den předtím, než jsem četl, že to neubližuje, protože v důsledku maximálního napětí tkání nevznikají nepříjemné pocity. Tak to bylo.

Řez byl proveden skalpelem, nikoliv nůžkami..

Problém šití mě více znepokojoval!

Episioraphy - šití disekovaného perineu (po epiziotomii).

Příčinné místo bylo injikováno anestetikem na třech místech, nahoře se objevil 2% lidokain a začalo to... Je srovnatelné, pokud byla krev odebrána ze žíly, byla vložena jehla a začali ji pohybovat dovnitř. Je to s léky proti bolesti. Pokud vím, šili „zisk“. Místy to bylo tolerovatelné, místy ne příliš.

Šili po dobu asi 20 minut, celou dobu říkali, že zbývá ještě 3. V důsledku toho jsem si myslel, že 7 bylo sešitých - minimum, ale ukázalo se, že 4. Všechny musí být odstraněny, nejsou vstřebatelné.

Hodnocení šití v porodním oddělení:

Ahoj přední kamera telefonu) Cítím se a vypadá, že celý řez je oteklý, jako napjatá klobása, červeno-fialová. Nemůžete sedět. Chůze je obtížná, bolestivá a velmi pomalá.

Pamatuji si, že jsem šel do sprchy, a když odcházím z místnosti, rozhodně musím nosit župan nahoře. A poškrábal jsem se, když jsem byl, napůl jsem si vzpomněl na župan... Obrátil jsem se na oddělení a nahlas jsem si řekl: „Ne, už jsem zašel příliš daleko“ a kopal se, abych se umyl)

V noci se lék proti bolesti uvolnil, emoce a hormony se uklidnily a bylo cítit všechny „kouzlo“ stehů. Neexistuje žádná pohodlná poloha pro spaní, od jakýchkoli stehů. Kojení dítěte pouze při stojícím nebo ležícím zranění také stojí.

Mimochodem, tady chci provést rezervaci o "porodím a dobře spím na břiše!". Jo, právě teď! Podařilo se mi to jen jednou, už jsem to nezkoušel, protože je těžké se z této pozice odvrátit a nejdůležitějším a nezohledněným je příchod mléka. Ležíš jako na balóncích, pouze pocity jsou odlišné.

Následující ráno jsem požádal svého manžela, aby přinesl lidokainový sprej, ale nepoužil jsem ho. Přinesl to odpoledne, zlepšilo se to večer, druhý den jsme byli propuštěni. Rozhodl jsem se ho použít při odstraňování švů.

Odstranění stehu 7. den po narození:

Po dobu 4-5 dní jsem mohl sedět na jedné noze, ale velmi opatrně. V den 7 byly stehy odstraněny. Je dobré, že jsem před odjezdem Lidocaine jednou nafoukl, protože při demonstračním doručení svému lékaři slíbila, že to udělá, a už na křesle řekla, že to sundá. Velmi nepříjemné, jako by byly přitahovány dobře udržovanými vlasy.

Ale pak můžete SIT a není to štěstí! Nic tahá, můžete volně chodit a cítit se jako člověk)

Péče o švy:

V našem rodinném domě se praktikuje suché řízení pupku dítěte i švy. Ty. nejsou absolutně zpracovány. Bylo nám řečeno, abychom se umývali až 20krát denně cokoli nebo alespoň každé 2 hodiny (10-12krát denně), poté jsme švy zaschli 10-15 minut pod přikrývkou (větrání).

Dělal jsem všechno jako tohle, všechno se dobře uzdravilo. Pro intimní hygienu jsem použil dehtové mýdlo, má dobré schnutí.

 • Jak zvýšit elasticitu tkáně:
 • - informujte své dítě o termínu. Během této doby má tělo čas na vývoj všech potřebných hormonů a přípravu porodního kanálu;
 • - oleje + masáž. Masáž perineum, například, s olivovým olejem (technika je na internetu);
 • - Kegelská cvičení. Tady si myslím, že všichni rozumí;
 • - ve třetím trimestru omezit maso, mouku a sladkosti;
 • - pohlaví (pokud neexistují kontraindikace). Spermie obsahuje přírodní hormon, který změkčuje děložní hrdlo a podporuje jeho včasné otevření;

- odvar malinových listů. Od 34 týdnů pouze ochlazených na pokojovou teplotu, od 38 týdnů můžete zahřát nebo jako čaj.

Epiziotomie není tak příšerná, jak je namalovaná, ale je lepší ji dělat, pokud je to možné. Přeji vám příjemné těhotenství a snadné doručení *

Poporodní výživa:

 1. Pokud se vám recenze líbilo, přečtěte si také:
 2. Dieta během těhotenství. Mých 5 bodů
 3. Hygienické vložky s aniontovým čipem s antibakteriálními a dezinfekčními vlastnostmi
 4. BAA „Elevit krmení“, můj skepticismus ohledně syntetických vitamínů

Vitaminy, které se dělí podle stupně stravitelnosti.

Epiziotomie

Každá žena sní o tom, že dá život jiné osobě, a proces porodu, i když to není příjemné, jí dává potěšení. Je pravda, že existují situace, kdy pro úspěšný výsledek bude nezbytná pomoc zdravotnického personálu - zejména aplikace řezů pomocí speciálních chirurgických nástrojů.

Indikace pro chirurgický zákrok a řezy během porodu

Hlavní údaje o provádění řezů při porodu:

 1. Hrozba spontánních prasknutí, ke kterým často dochází při rychlém a rychlém porodu. Vzhledem k tomu, že dítě je tak intenzivně roztrháno „do dospělosti“, rozkrok nemusí odolávat tlaku a prasknutí. Známky blížícího se spontánního prasknutí se objevují jeden po druhém jevem: výčnělek, modrost, otok a bělení kůže. V tuto chvíli je nutné provést řez - potřebu tohoto druhu taktiky vysvětluje skutečnost, že hojení hladkých okrajů je mnohem rychlejší a je snazší spojovat švy.
 2. Snížená elasticita perineálního svalu. Fenomén charakteristický pro ženy, jejichž věk přesahuje 35 let (zejména pokud rodí poprvé).
 3. Vyvinuté svaly perineum. Je charakteristická pro atletky.
 4. Pelvic prezentace. Potřeba zjednodušit hlavu.
 5. Potřeba zkrátit dobu vyhoštění plodu. V případě, že je nutné zachovat zdraví matky nebo dítěte. Další indikací pro provedení řezu je potřeba použít kleště nebo vakuový extraktor.

Jak a kdy je řez proveden nůžkami během porodu - nazývá se perineotomie nebo epiziotomie

Čemu byste měli věnovat pozornost, pokud plánujete během porodu perineální řez? Pravidla pro řez, volba metody pro řezání perineum..

Operace, která byla podle lékařské terminologie lidově nazývána „incize při porodu“, se nazývá epiziotomie nebo perineotomie. Rozdíl mezi těmito termíny je způsob disekce perineum.

U perineotomie se provádí nůžkami směrem k konečníku dolů z pochvy (tato možnost se používá relativně zřídka kvůli vysoké pravděpodobnosti poškození konečníku).

Epiziotomie je řez šikmo od vagíny (buď tak či onak).

Mějte na paměti, že řez se provádí bez anestézie. Stehy se aplikují až po odchodu placenty.

Šití perineální incize se samo-vstřebatelnými stehy a jak se léčí

Ve většině případů není zapotřebí žádných zvláštních opatření, protože sešívání řezů se provádí pomocí neabsorbovatelných nití. Nejdůležitější podmínkou je přísné dodržování pravidel osobní hygieny.

Pokud bylo dříve doporučeno léčit klouby brilantním zeleným řešením, pak jsou moderní přístupy výrazně odlišné - lékaři doporučují, aby po každé cestě na záchod „ránu“ vykoupali ránu pohybem zepředu dozadu (od pubis do konečníku)..

Tím se zabrání průniku patogenů do rány..

Po dobu 10 dnů po provedení řezů nebude žena schopna sedět. Krmení dítěte a odpočinku by mělo být prováděno v klidové poloze nebo v lehátku.

Jak snížit potřebu vaginální incize během těhotenství

To není vždy možné, ale je docela možné snížit pravděpodobnost potřeby. A je to velmi jednoduché, díky systematickému výkonu gymnastických cvičení. Nejlepší výsledky byly dosaženy po provedení gymnastiky Kegel..

To se provádí takto:

 1. Utáhněte svaly perineum, odpočítejte 3 sekundy a poté relaxujte. Kromě toho by bylo příjemné svaly upnout a opravit v tomto stavu až na 20 sekund.
 2. Je třeba trochu napnout svaly (jako při zvedání výtahu, 1. patro), upevnit je v této poloze po dobu 3-5 sekund, a poté pokračovat ve zvedání, sevření trochu tvrdší (2. patro).
 3. Reverzní „pohyb“ by měl být také fázován.
 4. Utáhněte a uvolněte svaly co nejrychleji během několika minut.

Věnujte pozornost skutečnosti, že ženy, které během porodu měly rozkrok, téměř nikdy nevěnovaly náležitou pozornost cvičení během těhotenství. Mimochodem, to může způsobit mnoho dalších problémů..

Episiotomy Odkaz na hlavní publikaci

Je epiziotomie oprávněná? Doporučení po porodu

Proces porodu není plně naplánován. Je možné předvídat rizika ze strany matky a dítěte, ale není možné úplně vědět, jak bude proces probíhat a jaké komplikace se objeví. Proto epiziotomie zůstává manipulací, která se provádí neplánovaná, pokud existují náznaky v průběhu porodu.

Anatomické odůvodnění

Epiziotomie je pitva perineální tkáně ve druhé fázi porodu. Anatomická struktura perineu vám umožňuje provést úhledný chirurgický řez, aby se zabránilo prasknutí tkáně a tvorbě tržné rány. Léčení během chirurgického zákroku je rychlejší a vytváří úhlednou, neviditelnou jizvu. V případě spontánního roztržení není znám směr rány, může to vést k prolapsu a prolapsu pánevních orgánů, k masivnímu krvácení.

Struktura perineum je taková, že řez může být proveden ve dvou směrech, zatímco neurovaskulární svazky a velké svaly nejsou poškozeny.

Pokud je řez nasměrován z pochvy do konečníku, jedná se o perineotomii nebo střední epiziotomii. Další možností je střední laterální epiziotomie. Čistě boční řez se používá velmi zřídka, protože.

rány poté, co se hojí hůře, se zvyšuje riziko poškození bartholinské žlázy.

Rozdíl mezi perineotomií a epiziotomií ve směru řezu. V druhém případě se to provádí podél pomyslné linie spojující zadní adhezi vagíny s pravým sedací trubicí. Tento směr je výhodný vzhledem k umístění cév a nervů perineu..

Indikace pro provádění manipulace

Chirurgická intervence není rozmarem lékaře, ale provádí se v případě hrozby prasknutí perineu. V posledních letech došlo ke snížení frekvence manipulace. To je spojeno s opuštěním plánované epiziotomie a také s tendencí snížit aktivní agresivní řízení práce.

Epiziotomie se také provádí, když je nutné minimalizovat pokusy o vysoký krevní tlak, vysokou myopii, gestózu.

Použití porodních kleští nebo vakuového extraktoru není možné, pokud není vaginální otvor rozšířen. V některých případech žena po porodní bolesti ztratí schopnost účinně tlačit.

Pak je k urychlení porodu nutná epiziotomie.

Z plodu se mohou objevit indikace. Předčasný porod je spojen s vysokým rizikem poškození hlavy plodu. Pro snížení tlaku a zrychlení práce v tomto případě je nutný řez rozkrokem..

Mezi další indikace plodu patří:

 • pánevní prezentace, když potřebujete rozšířit pasáž pro následné narození větší hlavy;
 • dystokie ramen je pozorována, jsou-li větší než hlava;
 • velké ovoce;
 • intrauterinní hypoxie plodu, která je diagnostikována při porodu během CTG.

Jako indikace je samostatně přiděleno pevné tuhé rozkroky. To může být stanoveno ještě před porodem, vzdálenost od zadní adheze vagíny k konečníku bude větší než 7 cm. U tohoto typu perineum je perineotomie přípustná. Absolutní kontraindikací pro ni bude nízký rozkrok - 2 cm nebo méně.

Technika epiothotomie

Řez je proveden pouze ve druhé periodě práce, maximálně při jednom z pokusů. Rozkrok je ošetřen antiseptikem. Lokální anestézie není vždy prováděna. S hrozícím prasknutím perineum se tkáně ukážou jako bezkrevní a napnuté, takže řez nezpůsobí akutní bolest. Pokud je nutná anestézie, provádí se infiltrativně pomocí roztoku lidokainu.

Perineum je pitváno nůžkami. Zatímco žena odpočívá od úsilí, jedna čelist je pečlivě zavedena mezi předchozí část plodu a tkáně perineum ve směru budoucího řezu. Po zahájení dalšího boje tlačí žena v práci, tkáně jsou nataženy co nejvíce. V tuto chvíli přerušte.

Její délka je stanovena intuitivně, ale měla by být alespoň 3 cm. „Jemný“ krátký řez nevede k nezbytnému prodloužení výstupu z pochvy a může vyvolat další protržení tkáně.

Pokud byla během porodu provedena epiziotomie, provede se po narození placenty a po vyšetření slz na krčku sešívačka (rafie). Pokud anestezie nebyla provedena v době řezu, provede se před sešíváním infiltrační anestézie..

Používají se různé způsoby obnovení integrity perineu:

 1. Perineorfie podle Shut je uložení osmi-tvarovaných švů přes všechny vrstvy tkání. Používá se neabsorbovatelný šicí materiál. Po vyléčení rány se vlákna odstraní. Nevýhodou metody je častá infekce a zánět stehů..
 2. Vrstvené uzavření perineum začíná být prováděno se sliznicí zadní stěny vagíny. Poté jsou řezané svaly spojeny ponořenými švy. V tomto případě se používají syntetická absorbovatelná vlákna. Catgut se nedoporučuje z důvodu velkého počtu alergických reakcí. Na kůži se nanáší kontinuální kosmetický šev..

Na konci manipulace je sešívaná rána ošetřena antiseptikem.

Péče o švy

Perineální oblast je velmi nepohodlná, pokud jde o pooperační ránu. Sáníci vynikají z genitálního traktu, který slouží jako živná půda pro mikroorganismy. Sterilní obvaz nemůže být připevněn k švu ani ovázán. Pokud žena při porodu nedodrží doporučení lékaře, vždy existuje riziko divergence švu.

Kolik sedět po epiziotomii?

Podmínky jsou stanoveny v závislosti na velikosti rány. Ve většině případů stačí 2 týdny. U hlubokých řezů je tato doba prodloužena na 3–4 týdny. Můžete sedět na boku ze zdravé strany. Jíst, krmit dítě během této doby bude muset stát nebo ležet.

Kolik stehů se léčí?

Závisí to na správné manipulaci. V normálním průběhu pooperačního období trvá v případě absence infekce 5 až 7 dní. Na konci tohoto období lékař odstraní vnější šev. Aby se tento proces nevytáhl, je důležité dodržovat určitá pravidla:

 • výměna hygienických vložek po 2 hodinách;
 • po každé návštěvě toalety se musíte umýt v bidetu teplou vodou zepředu dozadu a roztokem manganistanu draselného k vysušení pokožky;
 • otřete šev blotovacími pohyby;
 • po procedurách s vodou je nutné lehnout si bez povlečení, aby se perineum úplně vyschlo;
 • ošetření šití v nemocnici je denně prováděno porodní asistentkou, je namazáno brilantním zeleným roztokem, je hodnocen vzhled a známky zánětu.

S výskytem otoky v oblasti švu je předepsána fyzioterapie: ultrazvuk, laserová terapie, zkumavka. Zlepšují mikrocirkulaci, urychlují hojení pooperačního švu. V prvních několika dnech se pomocí prádla aplikuje na místo zranění ledový ohřívač..

Poté, co byla žena propuštěna domů, musí jezdit na zadním sedadle automobilu v poloze sklopné. Doma byste se neměli měsíc koupat. Měl by se umýt ve sprše nebo v bidetu.

Jídlo by mělo být vyvážené a nemělo by obsahovat potraviny, které mají spojovací účinek. Nedoporučuje se jíst pekárenské výrobky. Třetí den po narození se podává projímadlo, aby se žena vyprázdnila bez namáhání. Pokud se doma vyskytnou problémy se stolicí, můžete použít mikro-klystýry "Microlax" pro usnadnění pohybů střev.

Úplné zotavení po epiziotomii nastane nejdříve 1-1,5 měsíce. Nepříjemné pocity v pochvě mohou přetrvávat až šest měsíců. Pro lepší tvorbu jizev se doporučuje použít gel Contractubex.

Bojuje se zánětem, stimuluje regeneraci buněk bez tvorby keloidní jizvy. Začnou jej používat až po hojení ran, je zakázáno aplikovat lék na čerstvý povrch rány.

Léčba trvá 4 týdny.

Možné komplikace a boj proti nim

Podobně jako u každého chirurgického zákroku může být epiziotomie doprovázena komplikacemi. Během porodu může zhoršit porodní trauma nebo pokračovat s prasknutím stupně III-IV.

Jedná se o závažný stav, který je doprovázen prasknutím kůže, svaly perineum, vnějším svěračem konečníku a jeho stěny.

Ve vážných případech se dlouhodobé účinky mohou projevit jako vznik vaginálně rektální píštěle..

Utěsnění v stehu po epiziotomii by mělo upozornit. Znepokojujícími příznaky jsou také:

 • hnisavé propuštění ze stehu nebo genitálního traktu;
 • zápach;
 • ostré zvýšení bolesti;
 • asymetrie stydkých pysků;
 • dlouhodobý otok nebo zarudnutí;
 • horečka, slabost a malátnost;
 • problémy s močením.

Pokud žena nedodrží doporučení, může se u ní vyskytnout příznak, že šev byl rozdělen. V tomto případě se z rány objeví krvavý nebo sacharózový výtok.

Když se objeví takové příznaky, lékař odstraní nitě a rána se uzdraví nezávisle na základě sekundárního úmyslu. V závislosti na konkrétní klinické situaci se mohou uchýlit k opětovnému sešití.

Mladá matka si může všimnout, že po propuštění z nemocnice krvácí šev. Pro lékařskou pomoc musíte kontaktovat svého gynekologa.

Zánět pooperační rány je doprovázen edémem, silnou bolestí. Při hnisání se otevře, promyje antiseptickými roztoky a vypustí. Matka dávat antibiotika k potlačení infekce.

 • Někteří lékaři doporučují nanášet ubrousky s mastí Levomekol na šev, aby se zlepšilo hojení..
 • Jak zacházet s stehy po epiziotomii doma?
 • Stačí pokračovat v užívání stejných léků, jaké byly předepsány v nemocnici.

Asymetrie perineum, vyboulení v oblasti švu mohou být příznaky hematomu. Ošetření závisí na jeho velikosti a rychlosti tvorby. Malé hematomy jsou léčeny konzervativně antibiotiky..

Pokud je poškozena velká céva, hematom se rychle zvětšuje, objevují se příznaky anémie, je nutná chirurgická léčba. Rána je otevřená, krvácející céva je ligována nebo sešita.

Žena je také předepsána intramuskulárně antibiotika..

Mezi dlouhodobé účinky epiziotomie patří dyspareunie, bolest, která se vyskytuje během pohlavního styku. Doporučuje se sledovat sexuální odpočinek do 6 týdnů po narození s perineálním řezem. Ale nepohodlí může ženu obtěžovat až do 3 - 6 měsíců. Ke zmírnění stavu je třeba zvolit polohy, ve kterých pocity nejsou tak bolestivé.

Kdy mohu sportovat??

Po 2 týdnech můžete za účelem zlepšení celkového zdraví po porodu provést jednoduché obecné posilovací cvičení. Po 2 měsících, s běžným zdravím, začněte s posilováním nebo gymnastikou pro začátečníky a postupně zvyšujte zatížení.

Kontroverzní problémy a prevence

Vědci ze Severní Karolíny v USA provedli řadu studií, ve kterých byla založena neodůvodněná epiziotomie.

Komplikace a nepříjemné důsledky pro ženu, které ovlivňují celkovou pohodu a sexuální život, nutí lékaře přistupovat k manipulaci opatrněji. Postupně se zužující rozsah.

Předpokládá se, že při správné prenatální přípravě může být připravena perineální tkáň a adekvátní ochrana může být provedena bez disekce..

To vede k odklonu od plánované epiziotomie, v mnoha zemích se provádí podle indikací, které vznikly během porodu. Prevence a příprava je provádění cvičení Kegel. Jedná se o různé kontrakce svalů pánevního dna, které se rytmicky opakují nebo provádějí ve vlnách. Gymnastika může být prováděna i po porodu od 3 dnů.

Intimní masáž pomocí jakéhokoli neutrálního oleje snižuje tuhost svalů. Současně se zlepšuje prokrvení této oblasti, tkáně se stávají měkčí a pružnější. K dosažení tohoto účinku stačí 5 minut denně.

Při porodu bude správné provádění lékařských příkazů sloužit jako prevence prasknutí a možného řezu v perineu. Výkřik během pokusu snižuje jeho výsledek a často vede ke zranění. Správné dýchání, napínání se správnou silou a ve správný čas pomůže porodit zdravé dítě a minimální následky pro matku.

Perineotomie

Těhotná žena žije ve světě nových pocitů, zodpovědností a podmínek. Během porodu dítěte se učí mnoha jménům, na kterých lékaři „pracují“. Jednou z nich je „perineotomie“, která označuje perineální řez při porodu. Pojďme se dozvědět více o této pomocné operaci, jejích vlastnostech, důsledcích.

Co je to perineotomie??

Při porodu se lékaři velmi často uchylují k perineálním řezům, aby usnadnili narození plodu. Jsou rozděleny do 2 typů. Perineotomie je řez zaměřený na konečník, tj. Přímý řez. Epiziotomie je boční řez, boční řez. Pokud nakreslíme analogii perineum s číselníkem, pak se epiziotomie provede přibližně za 5 nebo 8 hodin.

Lékaři se rozhodují, kterou metodu si zvolí pro řez, s přihlédnutím k porodnické situaci a velikosti plodu. Perineotomie se provádí běžným porodním procesem, pokud existuje nebezpečí prasknutí „vysokého“ perineum nebo předčasného porodu. Takový řez se provádí ve druhé fázi práce. Operaci provádí lékař. V naléhavých případech jí důvěřuje porodní asistentka.

Operace perineotomie nevyžaduje anestézii (anestézii), protože nedostatek krve v perineálních tkáních přispívá ke ztrátě bolesti.

Před řezáním perineum je ošetřeno antiseptikem (jódem) a řez je proveden v okamžiku řezání hlavy dítěte. Délka řezu je asi 2-3 cm a ztráta krve během takové operace je malá. Perineální oprava se provádí po zadním prošití.

Po porodu musí být švy na perineu ošetřeny peroxidem vodíku, „manganistanem draselným“ nebo „zeleným“. Porodní asistentka to dělá jednou denně. Pro bolest v této oblasti je možné předepisovat léky proti bolesti na tři dny. Důležitou roli při hojení a obnově perineální tkáně hraje chování ženy a určitá pravidla..

Můžete tedy chodit po práci do konce prvního dne po porodu a sedět až po odstranění stehů o 2-3 dny později, tj. 8-10 dní po narození. Pro takové ženy, které pracují v nemocnici, jsou vysoké stoly na jídlo. Vypadají jako barové pulty, a proto jsou navrženy tak, aby se staraly o ženské pohodlí a zdraví..

Takové matky budou krmit pouze dítě.

V nemocnici a doma po návštěvě toalety potřebuje žena rozkrok. K tomu stačí opláchnout převařenou vodou a poté uschnout. Po této proceduře se doporučuje trochu lehnout, aby se pokožka vysušila. Aby se rána udržovala v suchu, je třeba každé 2 hodiny vyměňovat podložky.

Někdy v oblasti stehu se může objevit nejen bolest, ale také otok, infekce rány, abscesy. Pokud žena cítí pulzaci a záškuby v oblasti stehu, je nutné o tom neprodleně informovat ošetřujícího lékaře, aby se předešlo komplikacím. Léčbou v tomto případě může být mastová terapie, aplikace ledu.

Ve většině případů je hojení perineu náležitou péčí bez komplikací. Zůstávají jen kožní jizvy.

Je možné se vyhnout perineotomii?

Mnoho žen přemýšlí, zda lze zabránit perineotomii. Na tuto otázku nemůže být jediná odpověď. Hodně záleží na tom, jak uklidňuje ženu při porodu, jak se ovládá a dodržuje pokyny lékaře během porodu..

Ale i s takovými předpoklady při porodu vznikají situace, kdy se bez perineotomie jednoduše neobejdete. Proto se musíte naladit na to nejlepší, nedovolte pesimismu převzít kontrolu nad sebou a být připraveni na případy vyšší moci.

Správná příprava na porod pomůže zabránit chirurgickému zákroku..

Speciálně pro beremennost.net Elena TOLOCHIK

Episiotomie - co to je: podle jakých indikací a proč postupuje při porodu

Porod není jen vzrušující, ale také nepředvídatelný proces, během kterého se dítě může setkat s určitými obtížemi při pohybu podél porodního kanálu. Například dítě bude příliš velké pro matku a nemůže se narodit bez poškození vaginálního průchodu.

V takových případech lékař porodí epiziotomii. Co to je a jak zabránit možnému roztržení perineu při narození?

Episiotomie - co to je?

Epiziotomie při porodu je druh preventivního opatření, které pomáhá pomocí chirurgického zákroku (malé a přesné řezy měkkých tkání vagíny) zabránit vážnému prasknutí perineum.

Takováto zranění při narození dítěte při narození dítěte bezprostředně v okamžiku, kdy hlava míjí, bohužel nejsou neobvyklé.

Na rozdíl od řezů se slzy obtížněji hojí, protože mají potrhané okraje. Po šití se objeví jizva, která je pro další resorpci docela obtížná..

Stehy po epiziotomii jsou léčeny a vyřešeny snadněji, protože přesně řezané tkáně se překrývají a proces hojení je rychlejší..

Druhy zářezů

Je možné snížit perineum, aby se usnadnil proces porodu matky a dítěte různými způsoby. Kolik typů takové operace?

V medicíně se používají 4 typy takových chirurgických zákroků, z nichž první dva se používají poměrně často:

 1. Mid-lateral - řez je dělán uprostřed mezi řitním otvorem a sciatic tubercle. Porodník-gynekolog provádí podobnou epiziotomii diagonálně doprava nebo doleva, v závislosti na situaci..
 2. Perineotomie - někdy se také nazývá medián. Rozdíl mezi perineotomií a jednoduchou epiziotomií spočívá v tom, že řez je v tomto případě proveden přesně uprostřed od konce vaginálního otvoru po konečníkový otvor.
 3. Boční - incize jde mírně pod úhlem a pohybuje se 1-2 cm od konce vagíny. Boční řez se liší od mediálního řezu v kratší vzdálenosti a často padá na Bartholinovou žlázu, která je zodpovědná za uvolňování lubrikantu do vaginálních průchodů. Vzhledem k vysokému riziku poškození této žlázy se tato metoda při porodu již nepoužívá..
 4. „J“ je epiziotomie ve formě anglického dopisu se stejným názvem. Řez je přímo ve středu, stejně jako v perineotomii, a poté se ohýbá 1,5 cm doleva nebo doprava od otvoru v konečníku. Tato metoda není příliš oblíbená kvůli riziku poškození svalů vedoucího k konečníku..

Indikace

Takový chirurgický zákrok v Evropě začal být používán čím dál méně, aby byla žena co nejvíce chráněna před porodními jizvami. Evropští lékaři jsou drženi ve velké úctě po dlouhou dobu, během níž prakticky nedochází k vaginálním prasklinám..

 • V Rusku se tato operace používá často, aby pomohla ženám, které porodily, zabránit vážným poraněním po porodu a dlouhému uzdravení..
 • A Latinská Amerika obecně zavedla takové řezy, jako je perineotomie a epiziotomie, do kategorie plánovaných.
 • Kromě toho existují pro tyto operace závažné indikace:
 • riziko prasknutí perineu stupně II nebo III;
 • riziko zastavení toku kyslíku do plodu, v této situaci je nutné drasticky zkrotit pracovní období;
 • dítě je pro matku příliš velké;
 • tuhost (tvrdost) svalů perineum, ve kterých nejsou tak plastické, že nebudou moci vynechat hlavu dítěte;
 • existují předpoklady pro provedení instrumentálního porodu, to znamená, že budete muset pomoci porodit dítě pomocí porodnických kleští. To je v gynekologii poněkud kontroverzní, protože vymačkávají lebku dítěte a následně vedou ke vzniku různých nemocí, například ochrnutí. U ženy se použití porodních kleští také neobejde bez stopy: mohou se objevit slzy rozkroku a vnitřní poškození pochvy. V této situaci bude provedení řezu méně traumatické jak pro matku, tak pro novorozence;
 • v přítomnosti ženské obřízky - odstranění částí perineum. Tato praxe bohužel stále existuje v řadě kmenů a islámských států. Celkově je ženská obřízka spojena s vírou a náboženskými předpoklady určitého lidu, který se tímto způsobem rozhodne očistit ženu od „špíny“ a dát jí příležitost vystoupit po smrti do Božího království. Z pohledu medicíny jednoduše ochromuje ženské tělo, což činí ženu sexuálně nižší a narušuje proces porodu;
 • plod zpomaluje srdeční rytmus;
 • ramena dítěte neprocházejí rozkrokem.

Stehy po epiziotomii

Sutura se léčí po epiziotomii po dobu jednoho až dvou měsíců: vše závisí na individuálních vlastnostech těla. Švy jsou odstraněny po řezu 3-4 dny po narození. Po celou dobu má žena v porodu pocit tahu, ale po odstranění stehu prochází.

Pozornost! Pokud se během chirurgického zákroku používají samo-vstřebatelné stehy, nemusí se tyto stehy odstraňovat. Zmizí samy za 2-3 týdny..

Během hojení musíte sledovat čistotu švu a neustále jej zpracovávat pomocí řešení diamantových zelení. Po propuštění z nemocnice (přibližně 4–5 dní po narození dítěte) již není nutné šití.

Stačí si udržet čistotu, otřít do sucha a opláchnout mýdlem bez přísad a barviv, aby nedošlo ke vzniku alergií.

Po epiziotomii nemůžete sedět asi měsíc. Navíc se to týká především celého dřepu na samotném švu a na měkkých površích pohovek, postelí a židlí. V tomto případě je možný výskyt trhlin, zejména pokud byla provedena perineotomie, která se hojí déle.

Je opravdu nemožné sedět po epiziotomii? Jak dál vést normální životní styl? V tomto případě se mnozí učí chytře obejít nepříjemný zákaz a nakrmit dítě ležícím nebo také sedícím, ale zároveň ovládat dřepový proces: když sedíte, vyberte si tvrdá židle a přeneste svou tělesnou hmotnost na nohu naproti boku řezu.

Kromě toho můžete sedět na kolenou a na speciálním gumovém prstenu - analogu dětských plaveckých kruhů. Faktem je, že díky díře, která je umístěna uprostřed, se snižuje zatížení rozkroku, a proto můžete sedět na takovém nafukovacím kruhu i na okraji toaletní mísy v prvních hodinách po operaci.

Druhé narození

K porodu po epiziotomii může také dojít přirozeně. Pokud se situace u plodu opakuje a je třeba znovu provést řez, pak se obvykle provádí podél stejné jizvy, aby se zabránilo novým..

Často se však druhé narození výrazně liší od prvního a dítě prochází samo od sebe, aniž by nařezalo vaginální průchody.

Proč taková operace je nyní jasná. A jak se vyhnout epiziotomii a následným šicím a jizvám?

Ve skutečnosti je tato operace nezbytná pouze v naléhavých případech, takže nedává smysl pro každou ženu v porodu a často sama žena vydrží dlouhou dobu práce a čeká, až se roztahuje tkáň rozkroku, aby dítě vyšlo ven.

Kromě toho se můžete dobře připravit na porod:

 1. Při porodu je nejlepší se naučit správné dýchání: dva krátké dechy a dlouhý výdech, během kterého se svaly perineum uvolní..
 2. Netradiční metody, jako je příprava vaginálního průběhu po dobu 9 měsíců na dítě, jsou dobře ovlivněny: tření speciálních olejů, jako je mandle, které zvyšují pružnost tkání. Další netradiční metoda, která pomáhá vyhýbat se mezerám, se považuje za pravidelný sexuální život během těhotenství (pokud neexistují indikace pro sexuální odpočinek).
 3. Udržet se ve formě, například hrát fitball, gymnastiku pro těhotné ženy, plavání a jiné lehké sporty, jako je jogging, je považováno za velmi dobrou prevenci..

Důležité!

Epiziotomie během porodu: co to je, když je hotovo, jaké mohou být důsledky?

Ženy čekající na dítě se snaží dozvědět více o nadcházejícím porodu. Se zvědavostí a strachem poslouchají příběhy přátel, kteří již zažili přirozené narození. Když slyší neznámý pojem „epiziotomie“, zajímají se, co to je? Proč to dělají? Jak jej lze nahradit?

Episiotomie: co to je?

Epiziotomie je pitva zadní části pochvy a perineum ženy při porodu. Chirurgická intervence během porodu pomáhá snižovat počet prasknutí a zranění pohlavních orgánů a také pomáhá rychleji postupovat dítětem přes porodní kanál. V sovětských dobách se lékaři mnohem častěji uchýlili k epiziotomii. Moderní medicína používá tuto metodu pouze v naléhavých případech..

Často, někdy po porodu, ženy zapomenou na bolest, kterou zažily během porodu, ale pamatujte si, jak byly pitvány. Přestože je epiziotomie poměrně bolestivá, provádí se to, aby se vyčistil průchod hlavy dítěte a aby se chránila před poraněním hlavy a ramen..

Druhy epiotiotomie

Řez je proveden proto, aby se předešlo poranění svalů a měkkých tkání pohlavních orgánů ženy při porodu a aby se chránila novorozence..

V závislosti na typu disekce jsou řezy dva typy. Hovoříme o standardním řezu a perioneotomii. Každý z typů má své klady a zápory, jakož i indikace a kontraindikace.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Co je méně bolestivé pro ženu v práci?

Standardní disekční typ

Standardní řez během porodu zahrnuje proniknutí do pochvy z pravého sedacího tuberkulózy pomocí speciálního nástroje. Řez je proveden během kontrakcí, když jsou svaly perineum dostatečně napnuté.

Měla by být alespoň tři centimetry dlouhá. Jinak se promění v malou a hlubokou mezeru. Po opuštění dítěte a revizi děložního čípku provede lékař stehy, které přispívají k regeneraci anatomických forem.

Epiziotomie se provádí od pravého tuberkulózy sedacího nervu po zadní komisi pochvy. To snižuje riziko krvácení, umožňuje prodloužit perineální incizi a také minimalizuje nepříjemné následky. Pokud z nějakého důvodu není standardní typ sekce možný, lékaři se uchylují k perineotomii.

Perineotomie při porodu

Perineotomie je střední část vnějších genitálií. Přes skutečnost, že perineotomie má několik výhod, například rychlost zotavení a hojení jizvy, lékaři jen zřídka uchylují k této manipulaci.

Epiziotomie může být dvou dalších typů: boční a střední boční. Při střední laterální epiziotomii je perineum disekováno pod úhlem, to znamená, že lékař provede laterální řez.

Disekce v postranní epiziotomii se provádí od linie, která je 2-3 cm nad minoru stydkých pysků směrem k konečníku..

Manipulace se provádí ve druhém období porodu pomocí sterilních jednorázových nůžek gynekologem nebo porodní asistentkou..

Před manipulací lékařský porodník-gynekolog vyhodnotí stav perineum a vybere způsob řezu. Posouzení závisí nejen na tom, jak vypadají genitálie, ale také na přítomnosti adhezí, stehů a patologií struktury. Toto rozhodnutí také ovlivňuje blaho dítěte a jeho tělesnou hmotnost.

Indikace postupu

Moderní porodníci-gynekologové mají sklon věřit, že je lepší, aby žena v porodu provedla vaginální řez, než aby umožnila četné ruptury. Rozdíl mezi rupturou a chirurgickou pitevou je velmi patrný a spočívá v následujícím:

 • Rychlosti šití. Hrany řezané odborníkem se rychleji spojí.
 • Obnova období. Stehy po epiziotomii se hojí mnohem rychleji než po přirozených slzách (doporučujeme si přečíst: jak dlouho po narození se léčí vnitřní sutura?).
 • Minimální riziko infekce stehu. Chirurgické řezy zřídka způsobují jakékoli hnisání nebo záněty..
 • Estetická kritéria. Vzhled genitálií se neliší od vzhledu před porodem.

Problém mezer se zpravidla týká více než 80% žen v porodu, takže pokud si představíme, že v jedné porodnici se rodí několik pacientů, kteří mají během porodu nějaké problémy, pak má lékař čas na odstranění mezer o 2–4 stupně. vůbec ne. Proto, pokud existují indikace pro postup, jsou lékaři bez váhání přijati k řezání perineum. Indikace části vagíny zahrnují:

 • předčasný nebo rychlý porod, během kterého existuje zvýšené riziko poškození hlavy plodu;
 • velký plod, který se nemůže dostat z porodního kanálu po dlouhé době po zahájení pokusů;
 • pánevní prezentace dítěte v lůně;
 • nedostatek kyslíku u dítěte, detekovaný elektrokardiografií;
 • neobvykle široká ramena u dítěte, kvůli které se nemůže dostat z porodního kanálu;
 • špatná elasticita vaginální tkáně u ženy při porodu;
 • zdravotní problémy pacienta - poruchy kardiovaskulárního systému, nervové poruchy, zvýšený krevní tlak;
 • použití kleští nebo vakua pro urychlení dodávky;
 • slabá pracovní aktivita.

Algoritmus provádění

O epiziotomii rozhoduje lékař, obvykle po zubech z porodního kanálu. Po delších kontrakcích a pokusech jsou svaly a kůže nataženy tak, že žena necítí bolest z řezu provedeného gynekologem. Algoritmus operace zahrnuje následující kroky:

 • ošetření podezřelé linie řezu antiseptickým lékem;
 • v případě potřeby použití lokálních léků proti bolesti;
 • tkáňový řez pomocí lékařských nůžek během pokusů o vrchol;
 • šití (rafie).

Raffia se provádí po oddělení placenty a vyšetření děložního hrdla. Pokud k disekci epiziotomií nebyla doprovázena lokální anestézie, je třeba provést šití anestetikem. Plastická chirurgie se provádí dvěma různými způsoby:

 • Coryneophore. Podle této metody lékař zašívá ve tvaru osmičky skrz všechny vrstvy. Plast se provádí pomocí neabsorbovatelných vláken. Jsou odstraněny pouze tehdy, když se jizva uzdraví. Nevýhodou této plastické chirurgie je vysoké riziko infekce a zánětu rány.
 • Sešívání po vrstvách. Doktor začne sešit ránu, počínaje sliznicí v zadní části pochvy. Dále, to je vzato pro pitvané svaly pomocí self-absorbable řetězce. V posledních letech se specialisté stále více uchycují k použití katgutu kvůli riziku nepředvídaných alergických reakcí. Nakonec se aplikuje čistý kosmetický šev.

Jak se starat o švy?

V pooperačním období se ženy v práci obvykle velmi obávají o stav šití, takže se obávají otázky, jak se o šití starat doma. V nemocnici se porodní asistentka zabývá jejím zpracováním.

K tomu použijte zelenou. Doma musí pacient dodržovat několik jednoduchých pravidel, která mohou zabránit infekci, zánětu a dalším nepříjemným následkům.

Tyto zahrnují:

 • Pravidelné dvojnásobné praní. Pro tento hygienický postup je lepší použít slabý roztok manganistanu draselného, ​​který má sušicí účinek.
 • Zpracování švu. Toto je možná základní pravidlo pro pacienty. Dezinfekční masti jsou nejúčinnější, pokud jde o prevenci vzniku komplikací - zánět, infekce, tvorba hnisu atd. Levomekol, Bepanten, Malavit jsou na seznamu nejlepších léčivých přípravků k léčbě stehů po epiziotomii. Všechny mají protizánětlivý účinek, Levomekol navíc chrání před hnisáním.

Možné komplikace a důsledky

V pooperačním období se pacienti zajímají o dvě hlavní otázky - jak dlouho se sutura uzdravuje a kdy se obvykle vyřeší. Na první otázku, pokud jde o to, jak moc se sutura léčí, nemohou ani vysoce kvalifikovaní odborníci poskytnout přesnou odpověď.

Problém uzdravení a tvorby jizev není jediný, který je určen gynekologovi. Jiné důsledky po epiziotomii zahrnují:

 • Bolest. Pacienti se velmi často obracejí na specialisty se stížnostmi, že jejich stehy bolí. Pokud žena bolí a táhne rozkrok, ale lékař při prohlídce nevidí žádné patologie jejího vzhledu, znamená to, že potřebuje léky proti bolesti nebo fyzioterapii, což je předepsáno pouze 14 dní po operaci.
 • Narušení střev. Některé mladé matky často trpí zácpou. Střevní dysfunkce může být spojena s chirurgickým zákrokem. Lékaři radí pacientům, aby diverzifikovali svou stravu mléčnými výrobky, sušeným ovocem, tj. Jídlem, které stimuluje pohyb střev.
 • Otok. Lze jej odstranit pomocí studených obkladů..
 • Pocit cizího předmětu. Mnoho žen se zabývá problémem senzace uvnitř koule. Název takové novotvary je epidermální cysta, kterou lze odstranit pouze chirurgicky.

Lze se vyhnout epiziotomii?

Mnoho žen v práci, když se dozvědělo, co je to epiziotomie, se tomu snaží zabránit. Lékaři dávají několik doporučení, která pomáhají předcházet vaginální incize během porodu:

 • Třídy ve skupinách pro těhotné ženy. Pacienti se učí, jak dýchat při kontrakcích nebo jak se chovat během období úsilí. To vše pomáhá studovat tento proces velmi podrobně a nebojí se neznámého..
 • Masáž v perineu. Můžete to začít v prvním týdnu 9. měsíce. Masáž je nutná pro maximální napínání vaginálních tkání.
Články O Neplodnosti