Hlavní Bolest

Jaký je rozdíl mezi prvními prekurzory u prvorozených a mnohočetných žen: jaké příznaky naznačují bezprostřední kontrakce a jak pociťovat přístup při porodu

Článek podrobně prozkoumá téma zájmu těhotných žen - příznaky blížícího se porodu. Jak pochopit, že dlouho očekávaný den přijde brzy a jak se chovat na konci období, bude známo po přečtení níže uvedených informací.

Jak pochopit, že datum narození je blízko?

Každá těhotná žena se těší na setkání s dítětem, proto do konce funkčního období naslouchá nejmenším změnám v těle a hledá zvláštní pocity, které dříve nebyly zažity. Stojí za zmínku, že každá dívka je individuální, takže byste se neměli spoléhat na příběhy přátel a případů z internetu a porovnávat je se sebou.

Každá dívka na pozici chce znát standardní sadu předchůdců porodu, která jí pomůže včas být v nemocnici. Jsou známy „bezpečné“ náznaky těla, které naznačují bezprostřední nástup porodu. Pak si můžete rychle vzít tašku s potřebnými věcmi a jít do nemocnice. Existují však náznaky, které vyžadují bezodkladnou lékařskou pomoc. Tento článek pomůže pochopit tento problém..

Jak určit datum narození?

Když se žena dozví o těhotenství, zaregistruje se na prenatální klinice, kde provede další vyšetření a určí délku těhotenství. Období se stanoví počítáním týdnů od posledního data nástupu menstruace. Přesné období se stanoví pomocí ultrazvuku, kde se měří velikost vajíčka plodu.

Když je znám gestační věk, lékař stanoví odhadovaný den narození: datum poslední menstruace + 280 dní. Při normálním průběhu těhotenství dojde k porodu přibližně po 40 týdnech. Během vyšetření lékař upraví datum na základě ultrazvuku.

Je možné to určit

První známky se obvykle objevují 2 týdny před porodem. Nejsou často cítit, nejsou intenzivní. Žena by však měla věnovat pozornost chování těla, protože nejsou vzácné případy rychlého porodu, zejména u vícerozměrných.

Některé dívky nechtějí chodit do antatologického oddělení předem v naději, že se objeví přesné prekurzory, které naznačují potřebu jít do nemocnice. Ale ne všechny ženy si všimnou nových příznaků kvůli jejich slabému projevu. Je bezpečné odpovědět na to, že přesné datum narození nelze pomocí předchůdců určit. Při prvních projevech je účelné častěji pozorovat lékaře, který pomocí vyšetření určí přesnou aproximaci porodního procesu.

Kolik před narozením můžete určit bezprostřední narození?

Předčasná narození se vyznačují živými příznaky, které nelze přehlédnout. Pokud žena náhle zahájila porodu, budou příznaky intenzivní:

 • silná bolest břicha, kontrakce;
 • korkový výboj;
 • plodová voda.

Tyto příznaky naznačují nutnost nouzové hospitalizace, protože k narození dítěte dojde v následujících hodinách.

Existují nějaké testy, které naznačují nástup porodu?

Existuje několik analýz, které hovoří o přístupu k procesu porodu:

 1. Krevní test na hormony. Během těhotenství je v těle ženy přítomno velké množství progesteronu - hormon zodpovědný za úspěšný průběh těhotenství, snížení děložního tónu. Několik týdnů před porodem stoupá hladina estrogenu, která je odpovědná za pružnost stěn porodního kanálu..
 2. Analýza úniku vody. K jeho provedení je v lékárně získán speciální test na únik plodové vody. Pokud je výsledek pozitivní, práce začne brzy..

První únosci práce u primiparous žen

U dívek, které jsou těhotné poprvé, se příznaky objevují po dlouhou dobu s různou intenzitou. Je třeba věnovat pozornost řadě příznaků: postavení břicha, přítomnost sekrecí z pohlavního ústrojí, nepohodlí v břiše. To pomůže určit nadcházející doručení..

Jak pochopit, že porod začne brzy: známky narození

Zvláštní pozornost vyžadují následující příznaky:

 1. Prolaps břicha - můžete se vizuálně krútit a cítit se na sebe. Děloha padá, hlava dítěte je nižší, tlak na trávicí orgány je snížen, což způsobuje dušnost a pálení žáhy.
 2. Korkový výboj Před porodem je na spodním prádle pozorován slizový výtok s krevními nečistotami - jedná se o korek, který uzavírá děložní kanál. Může jít za pár dní nebo za pár týdnů.
 3. Ztráta váhy. Před porodem se tělo zbaví přebytečné vody, takže se sníží počet na stupnici.
 4. Ticho dítěte. S jakoukoli činností v normálním čase, před porodem, se plod stává klidným, šoky a pohyby jsou méně pociťovány.
 5. Tréninkové kontrakce - bolesti břicha bez periodicity, samostatné procházení.
 6. Kreslení bolesti v dolní části zad a břicha. Na konci funkčního období je plod nižší, což způsobuje zátěž na zádech. To se projevuje rychlou únavou a bolestí v křížové kosti..

Prenatální příznaky a pocity během porodu

Bolest v dolní části břicha s určitou frekvencí znamená nástup porodu. V tomto případě existují další náznaky, které ukazují na nutnost okamžité návštěvy nemocnice:

 • přítomnost kontrakcí s frekvencí 10 minut, bolest v břiše;
 • zkamenělé břicho;
 • vypouštění plodové vody;
 • touha jít do koupelny velkým způsobem;
 • změkčení děložního hrdla a otevření.

Jak se rodí poprvé?

U primiparousů trvá proces narození déle než u multiparousů. Od okamžiku zahájení kontrakcí až po pokusy to trvá 8 až 15 hodin. Úplné odhalení děložního čípku naznačuje připravenost těla nechat dítě projít porodním kanálem. V ideálním případě se na několik pokusů narodí dítě - trvá to asi 10 - 15 minut.

Příznaky předčasného narození ve vícerozměrném stavu

U žen porodících podruhé je porod rychlejší, protože porodní kanál je připraven. Lékaři často doporučují jít do nemocnice předem, protože dochází k častým počátkům rychlého porodu, které trvají několik hodin. Někdy žena nemá čas se dostat do nemocnice, aby jí mohla poskytnout kvalifikovanou pomoc.

Těhotná dívka opakovaně, jasně a jasně snímá vzhled prekurzorů:

 • nesrovnalost pánevních kostí, bolest při chůzi;
 • rychlé močení, močová inkontinence;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • cardiopalmus;
 • zvýšený vaginální výtok.

Kolik před doručením můžete zjistit?

Po dobu 1–2 týdnů jsou pozorovány některé změny, které pomohou mentálně se připravit na nástup porodu:

 1. Týden před porodem zlepšuje žena náladu a aktivitu v důsledku hormonálních změn. Únava je cítit méně, chci dokončit nedokončené podnikání, a jít s klidem mysli porodit. Období se nazývá hnízdo: žena provádí opravy doma, přemisťuje se, připravuje veno pro dítě.
 2. Slabá chuť k jídlu, cítí se lehkost v žaludku, pálení žáhy. Hovoří o opomenutí břicha.
 3. Všimli jsme si tréninku, nepravidelných kontrakcí. Připravují tělo na skutečné děložní kontrakce.

Jaké jsou charakteristické rysy prvorozenství??

Proces porodu nezávisí na tom, jaké dítě je žena. Podruhé jde vše podle známého scénáře, ale vypouštění vody a zkrácení intervalu mezi kontrakcemi je rychlejší. Žena ví, jak se chovat, dýchat během kontrakcí, takže pro mnohé je podruhé méně bolestivé a rychlé. Porodní kanál je připraven na to, aby jim plod prošel, zvláště pokud od prvního narození neuplynulo tolik času.

Jak se rodí znovu s malým odstupem mezi těhotenstvími?

Lékaři tvrdí, že interval mezi těhotenstvími by měl být alespoň 3 roky. Během této doby má matčino tělo čas na zotavení a získání síly, svaly opět přicházejí v tónu.

Malý interval mezi těhotenstvími vyvolává slabou pracovní aktivitu, protože ne všechny svaly se mohly zotavit. Pokud při prvním narození došlo k slzám nebo k epiziotomii, může jizva zmizet.

Porod je často podruhé bolestivý, ale rychlý. Přítomnost chronických onemocnění, která se objevují po prvním narození, je také důležitá: musí být léčena.

Jak k porodu dochází s velkým rozdílem mezi dětmi

Při dlouhé přestávce mezi těhotenstvími je porodní kanál zcela obnoven, takže žena rodí jako v primiparous. Proces porodu je zpožděn až o 15 hodin a bolest je poměrně silná. V období po 36 týdnech se vyplatí naslouchat tělu, abychom si všimli vzhledu prekurzorů. Neliší se od příznaků, které byly během prvního porodu, ale mohou se objevit dříve, například tréninkové kontrakce jsou u žen často pozorovány po 33 týdnech.

Jaké jsou předchůdci porodu při vícenásobném těhotenství?

Narození dětí s mnohočetným těhotenstvím obvykle nastává předčasně. Počínaje 36. týdnem jsou děti považovány za plné. Lékaři se také zaměřují na celkový stav plodu a hmotnost. Je těžké nosit dvě nebo více dětí v žaludku. Proto před narozením existují živé známky blížícího se finále těhotenství:

 1. Chod se změní, žena se zpomalí, nohy se liší různými směry.
 2. Břicho sestupuje, dýchání se stává snadným, ale dušnost je nahrazena častým močením, protože děloha tlačí na močový měchýř.
 3. Hmatná bolest v oblasti pubis, křížové kosti a dolní části zad způsobená zvýšeným tlakem na spodní část břicha.

Jak určit předchůdce práce před plánovaným termínem

Pokud porod začíná mnohem dříve, než se očekávalo, příčinou je obvykle patologie, takže je obtížné předem určit, kdy k tomu dojde. Příznaky se v takových případech objevují náhle a rychle se vyvíjejí, což vede k předčasnému porodu. Pokud byla patologie zaznamenána v raných stádiích, pak je těhotná žena pod přísným lékařským dohledem, často leží v nemocnici. V takových případech se není čeho bát, lékaři poskytnou kvalifikovanou pomoc včas.

Pokud je toto období stále malé a dívka pozoruje určité příznaky, je naléhavě nutné navštívit lékaře:

 • Krevní výtok z pochvy;
 • Křečová bolest v podbřišku;
 • Obecná nevolnost.

Kdy jít do nemocnice

Některé ženy, zejména vícečetné ženy, které mají za sebou zkušenosti, se nespěchají do antatologického oddělení. V závislosti na těle si nastávající matka myslí, že se dítě nenarodí rychle, takže k porodu dochází často na silnici nebo doma. Každá dívka by měla znát seznam příznaků, které naléhavě přicházejí do nemocnice pod dohledem porodníka-gynekologa:

 • vysoký krevní tlak;
 • rychlý puls;
 • závrať;
 • průjem a zvracení;
 • křečovitá bolest břicha, projevená po stejné časové periodě;
 • vypouštění plodové vody;
 • vzhled krve z pochvy.

Tyto příznaky naznačují, že se dítě může narodit v nadcházejících hodinách, nezanedbávají vyšetření lékařů.

Začátek porodu je obtížné zaměnit s jiným stavem, bolest pracovní síly a další známky se v průběhu času prohlubují. Je nutné být v kontaktu s ošetřujícím lékařem, neskrývat dříve neznámý stav a nebát se nemocnice. Ve většině případů mohou ženy čekat na práci doma, teprve poté do nemocnice. Je důležité naslouchat tělu, které připravuje každou dívku na nadcházející důležitou událost..

Příznaky nástupu práce: když je čas jít do nemocnice

Těhotenství se blíží a mnoho žen začne poslouchat jejich těla pečlivěji, aby nezmeškaly první příznaky blížícího se porodu. Chtějí vědět, jak začíná porod, aby náhodou nechodili na porodnici, a tam se uvíznou v patologickém oddělení až do narození dítěte, nebo ještě horšího, budou okamžitě stimulováni..

Mechanismy nástupu práce

Od 37-38 týdnů těhotenství se tělo začíná připravovat na narození dítěte:

 • Hormonální přizpůsobení. Produkce hormonu progesteronu, který je zodpovědný za udržení těhotenství, je snížena. Zahájí se výroba estrogenu, který je zodpovědný za stimulaci práce.
 • Připravenost dělohy na kontrakci. Myometrium (svalová vlákna dělohy) zraje. Zvyšuje jeho citlivost na hormon oxytocin, který je zodpovědný za kontrakce dělohy a stimulaci veškeré práce. V posledním období se děloha přestane protahovat. Plodová hlava se snižuje a začíná na ni mít dráždivý účinek. Zvyšuje se koncentrace hormonů v krvi ženy odpovědné za stimulaci porodu. To vše způsobuje, že se děloha začíná stahovat..
 • Zralost placenty. Tělo je schopné určit, kdy splnilo svou funkci a brzy se stane zbytečným. Dochází k přirozenému stárnutí placenty.
 • Zralost plodu. Vysoká koncentrace metabolických produktů v plodu, snížení objemu a rychlosti tvorby plodové vody neumožňuje udržovat normální metabolické procesy.

Všechny tyto faktory jsou úzce propojeny. Jejich implementace do komplexu a zahajuje začátek práce.

Příznaky nástupu práce

Zvažte příznaky, které se začnou objevovat krátce před nástupem porodu:

Břicho klesá

Obvykle u primiparous žen začíná břicho padat 2-4 týdny před porodem, u multiparous žen těsně před začátkem porodu. V některých případech nemusí žaludek spadnout. Mírné posunutí břicha dolů je způsobeno pohybem plodu do vchodu do malé pánve, takže se připravuje na narození. Současně je pro nastávající matku snazší dýchat, jíst, pálení žáhy zmizí, protože nikdo nevymačkává bránici, plíce a žaludek.

Bolest v dolní části zad a břiše

Přibližně 3–4 týdny před narozením se mohou objevit nepravidelné bolesti v dolní části zad a břiše. Objevují se jako důsledek zvýšení citlivosti centrálního nervového systému, stejně jako přemístění v křížové kosti obratlů, což vede k narušení nervů..

Zvýšené močení

Snížený plod začíná vymačkávat močový měchýř, což způsobuje časté močení.
Zkapalnění židle. Krátce před porodem může mít většina těhotných žen volnou stolici. Tělo pod vlivem hormonů se tak čistí a připravuje na narození dítěte. Pokud jsou však volné stolice častější (více než 10krát denně), doprovázené horečkou, nevolností, zvracením, je pravděpodobnější, že se jedná o střevní infekci.

Cork hlen výtok

Sliznice se může zcela nebo zčásti uvolnit 2 týdny a 2 hodiny před narozením. Zpravidla nedochází k bolesti. Je to sraženina hlenu, připomínající syrový vaječný protein. Někdy může obsahovat pruhy krve způsobené prasknutím kapilár. Pokud je však ve sliznici velké množství krve, může to být příznak předčasného odloučení placenty. V takovém případě byste měli brzy kontaktovat nemocnici..

Snížené pohyby plodu

Pár týdnů před narozením dítěte přestane aktivně míchat. To je způsobeno tím, že dosáhl velkých rozměrů, kvůli kterým se stísnil v děložní dutině, a proto se jeho motorická aktivita snížila.

Trénink nebo False Brexton Hicks

Krátce před zahájením porodu se pracovní kontrakce stávají častějšími a bolestivějšími..

Změna chuti k jídlu

Asi 1-2 týdny před narozením dítěte dochází ke snížení chuti k jídlu. To bude patrné zejména u žen, které neustále chtěly jíst během těhotenství..

Ztráta váhy

U některých nastávajících matek může týden před porodem dojít ke snížení tělesné hmotnosti o hmotnosti 1 kg. To je vysvětleno zvýšeným uvolňováním přebytečné tekutiny z těla. Těhotná žena trpící edémem si všimne, že jsou mnohem menší nebo úplně pryč.

Všechny tyto příznaky jsou individuální. U některých těhotných žen se mohou objevit několik týdnů před narozením, v jiných - za několik dní nebo dokonce hodin.

Jak pochopit, že je čas jít do nemocnice

Zvažte příznaky začínající práce:

Vypouštění plodové vody

Porod někdy začíná roztržením močového měchýře a vypouštěním plodové vody. K odtoku vody obvykle dochází v množství 200 - 300 ml, což bude obtížné nevšimnout. V takovém případě byste neměli čekat na kontrakce, musíte zavolat sanitku nebo jít na mateřskou službu sami.

Normálně je plodová plodová voda bez zápachu, bezbarvá, někdy s bílými částicemi mazlavého plodu. Zelená, špatně vonící, s nečistotami prvotních výkalů (meconium) voda naznačuje patologii a vyžaduje naléhavou lékařskou péči. Důsledky mohou být docela závažné..

Pravidelné kontrakce

Ve většině případů práce začíná porodem - pravidelné kontrakce dělohy vedoucí k jejímu otevření. První kontrakce dělohy nemusí být zaznamenána, protože jsou bezbolestné. Po nějaké době se zesilují a způsobují tažení bolesti v dolní části zad a břiše.

Na začátku zápasu slabý a ne dlouhý (několik sekund), s intervalem asi 10-12 minut. Postupně se stávají silnými, častými (každé 2-3 minuty), dlouhými a velmi bolestivými.

Dočasné charakteristiky práce

Doba trvání fázeDélka zápasuBojová frekvenceDěložního čípku
Počáteční (7-8 h)20 sec15-30 minAž 3 cm
Aktivní (3-5 hodin)20-60 sec5 minut3-7 cm
Přechodný (30–90 min)60 sec2-3 min7-10 cm

Krvavé problémy

Někdy u některých budoucích matek dochází k malému množství krvavých výtoků, což naznačuje nástup porodu. Pokud je hodně krve, pak neváhejte, musíte naléhavě zavolat sanitku, tento stav může být známkou předčasného odloučení placenty, což je mimořádně nebezpečné pro zdraví matky a dítěte.

Počátek porodu může nastávající matku zachytit kdekoli a kdykoli. Proto je nutné se na to připravit předem. Žena, počínaje druhým trimestrem těhotenství, by měla mít u sebe vždy směnku. Takže spolehlivější. Když bude mít tento dokument s sebou, nastávající matka bude vždy schopna neprodleně kontaktovat mateřské oddělení, pokud porodila.

První příznaky a příznaky porodu u primiparous

Čekání na prvorozence je vždy doprovázeno zvýšeným vzrušením a zkušenostmi. Během prvního těhotenství se rodiče často vrhnou do nemocnice předčasně, což vede pouze ke zbytečnému stresu. Abychom pochopili, kdy se musíte spěchat do nemocnice, musí nastávající matky vědět o příznacích - „prekurzorech porodu“, které se objevují v posledních týdnech. Nastávající matka by měla každý den, zejména ke konci období, pozorněji naslouchat svému tělu, aby pochopila, kdy k tomu „dojde“..

Důvody pro nástup porodu

V ženském těle během těhotenství se vyskytuje řada komplexních vzájemně propojených procesů, které vedou k reflexnímu porodu.

Hlavním důvodem nástupu porodu je zralost plodu a ochota dělohy ji produkovat.

Známky hotové dělohy:

 • soubor potřebné hmotnosti a velikosti;
 • připravenost nervů a děložních svalů k intenzivní kontrakci;
 • plně vyzrálá placenta.

Děloha se začíná uvolňovat z části nervových vláken 2-3 týdny před narozením. Tento proces je určen ke snížení bolesti a ke zvýšení schopnosti děložních stěn stahovat..

Na začátku porodu je zapojeno několik faktorů:

 • neuro-reflex - mozková excitabilita klesá a spinální excitabilita se zvyšuje a zvyšuje se také citlivost svalů dělohy na hormon oxytocin, což znamená zvýšení kontraktilní děložní aktivity;
 • hormonální - v pozdějších stádiích těhotenství klesá produkce hormonu progesteronu a zvyšuje se produkce estrogenových hormonů, které stimulují nástup porodu;
 • neurohumorální - v pozdějších fázích těhotenství se zvyšuje produkce různých biologicky aktivních látek v těle ženy. Dělá dělohu citlivější na sloučeniny, které způsobují intenzivní práci jejích svalů;
 • bioenergetika - v těle nastávající matky je dostatečný přísun látek jako je glykogen, kyselina adenosintrifosforečná, sloučeniny fosforu a další látky, které umožňují zvýšenou kontraktilní práci dělohy;
 • mechanický - děloha, která dozrála na porod, již není napnutá a její reakce na aktivní pohyb plodu a zvýšení koncentrace hormonů řady oxytocinů se stává aktivní redukcí;
 • trofický a metabolický - u zralého plodu se akumulují určité životně důležité produkty, což je důvodem pro jeho aktivaci, a procesy rozkladu v rozvinuté placentě a připravenost děložních svalů vedou k nástupu porodu.

Příznaky blížícího se narození

Po 38 týdnech je těhotenství považováno za dlouhodobé. Ženské tělo se začíná připravovat na porod. Hormonální rovnováha se mění: hladina „nosných“ hormonů klesá a hormony, které stimulují porodu, se začnou aktivně uvolňovat.

Tyto změny zpravidla podléhají určité pravidelnosti a vyskytují se ve stanoveném pořadí.

3-4 týdny před dodáním

Jedním z prvních příznaků blížícího se porodu u těch, kdo mají prvorozený, je výskyt bolestí soustředěných v podbřišku. Někdy taková bolest vrací zpět na dolní část zad nebo nohy, žena se cítí, jako by v oblasti ochlupení něco prasklo. Břicho (spodní část dělohy) se začne klesat, vizuálně se mírně zmenšuje. Pro ženu je snazší se pohybovat a sedět, tlak na žaludek zmizí. Snížení děložního fundusu u primiparousů je často pozorováno dříve než u těch, kteří již porodili - 3–4 týdny před porodem. Tyto příznaky jsou však velmi individuální a liší se případ od případu..

Dalším příznakem jsou falešné (tréninkové) kontrakce. Od skutečných bojů se liší neperiodičností a nesystematickým. Zároveň může být bolest bezvýznamná a velmi intenzivní, často po relaxačních cvičeních zmizí. Takové kontrakce jsou důležitou fází přípravy ženského těla na porod, připravují děložní hrdlo pro otevření ve správný čas.
Některé nastávající matky mají napětí, kalení a kalení dělohy. To obvykle zmizí po několika hodinách..

1-2 týdny před dodáním

U nastávajících matek v této době dochází ke zhoršení chuti k jídlu a mírnému snížení hmotnosti. To je způsobeno tím, že tekutina je vylučována z těla, otok zmizí. Hmotnost se nemusí snižovat, ale nebude stoupat. To je způsobeno změnami hormonů v prenatálním období..

1-7 dny před dodáním

Obvykle pár dní nebo týden před porodem vyjde nosní hlen - želé podobná látka s pruhy krve. Vychází nejčastěji rychle s charakteristickým zvukem, méně často vychází týdně po týdnu. K odběru korku obvykle dochází 1-3 dny před dodáním, ale může se lišit od několika hodin do 7-11 dnů. Pokud zjistíte zástrčku, informujte svého lékaře.

Vypouštění z genitálního traktu se stává tekutějším a intenzivnějším. Aby nedošlo k záměně tohoto procesu s odpadem z plodové vody, měli byste se poradit s lékařem.

Také během tohoto období dochází ke změnám v zažívacím a vylučovacím systému těla. Některé budoucí matky v této době zažívají nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpu. Povaha močení také podléhá změnám: nutkání na záchod se stává častějším, protože děloha vyvíjí větší tlak na močový měchýř. Kromě toho dítě nyní zabírá hodně místa, je pro něj těžší se pohybovat, takže snížení aktivity dítěte by nemělo vyděsit nastávající matku.

Poslední hodiny před porodem

Cervix před narozením je zkrácen a získává další elasticitu. Vnitřní a poté vnější hltánek se otevřou před narozením porodu.

V předvečer porodu začnou kontrakce během několika hodin - hlavní ukazatel začátku procesu porodu. U těch, kteří rodí poprvé, by měli být obzvláště opatrní ohledně své frekvence, protože u takových matek dochází ke kontrakcím jeden až dva dny před porodem. Skutečné se liší od falešných kontrakcí v systematické povaze a také od postupného zesílení bolesti, která je doprovází. Relaxační procedury neovlivňují průběh opravdových bojů. Během bojů jsou někdy pozorovány také zimnice - to je normální a neměli byste se o to starat.

Než odjedete do nemocnice, musíte se ujistit, že kontrakce jsou systematické a vyskytují se nejméně 1krát za 5 minut. Jejich délka by navíc neměla být kratší než 45 sekund. Pokud má nulliparous panický strach z porodu, může lékař rozhodnout o předčasné hospitalizaci.

Pro mnoho těhotných žen, které jsou v domácím prostředí, má příznivý psychologický účinek, je práce méně bolestivá. Proto mohou ti, kdo porodí své první dítě, odložit hospitalizaci, dokud jim nezůstane voda. U následujících těhotenství tato rada nefunguje, protože porod může projít mnohem rychleji..
Důležitým předzvěstí raného porodu je stažení plodové vody - čiré tekutiny ve velkém množství. Vypouštění plodové vody je hlavním signálem do nemocnice. Jsou chvíle, kdy kontrakce ještě nezačaly nebo jsou nepravidelné a vody již odešly. Není třeba táhnout, protože dítě nemůže být dlouho bez vody. V tomto případě lékař předepíše léky, které způsobují kontrakce ke stimulaci východu dítěte.

Příznaky předčasného narození

Pokud k porodu dojde od 28 do 37 týdnů, jsou považovány za předčasné.

Signální příznaky předčasného porodu jsou:

 • bolest v dolním břiše;
 • výtok krví;
 • bolest jako při kontrakcích trvajících déle než 30 sekund;
 • uvolňování plodové vody;
 • zastavení pohybů plodu.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem. V závislosti na stavu těhotné ženy provádí lékař opatření k zachování těhotenství nebo předepisuje předčasné narození.

Harbingers nadcházejícího porodu. Jací jsou? Co dělat?

Co to je?

Příznivci porodu jsou skupina příznaků, které naznačují připravenost těhotné ženy na porod. Tyto příznaky varují nastávající matku, že porod brzy začne. V tuto chvíli se doporučuje sbírat vak v nemocnici, a pokud je již smontovaný, pak znovu zkontrolujte, zda na nic nezapomenete. Předchůdci předchází tzv. Přípravné období, kdy dochází k významným změnám v těle ženy (přímo v děloze). Tyto změny obvykle začínají 38–39 týdny těhotenství. Po skončení přípravného období vznikají předchůdci práce. Důvodem výskytu takových příznaků je změna hormonálního pozadí (prudké zvýšení množství estrogenu) před porodem. Aktivita těchto hormonů ovlivňuje nejen blaho ženy, ale také její chování.

Každá žena může nezávisle vypočítat přibližné datum narození, aby se mohla připravit na narození dítěte. Nejjednodušší způsob je vypočítat odhadované datum na měsíční bázi. Znáte datum prvního dne poslední menstruace, musíte do něj přidat 280 dní a dostanete očekávané datum narození (PD).

Jaké jsou?

Nástup porodu předchází řada klinických příznaků. Ne všechny níže uvedené příznaky jsou spolehlivé a naznačují, že je nutné se v nemocnici rychle spojit. Harvardové obvykle varují pouze nastávající matku, že musíte být připraveni na brzké narození dítěte. Některé příznaky se mohou objevit několik dní před porodem, zatímco jiné se mohou objevit několik týdnů. Stává se také, že žena začne porodit, aniž by čekala na jakékoli známky blížícího se porodu. Když se objeví nějaké předchůdce, neměli byste panikařit. Některé ženy spojují svůj vzhled s předčasným narozením. Proto, v případě jakýchkoli pochybností, kdy se zdá, že se něco pokazí, je nutné konzultovat se svým lékařem a konzultovat.

Například poté, co sliznice zmizela, by nastávající matka měla velmi pečlivě poslouchat signály jejího těla. Hlenová zátka je přírodní bariéra, která chrání plod před různými infekcemi. Po jejím odchodu musíte být opatrní, protože existuje riziko, že se do porodního kanálu dostane cizí mikroflóra. Je důležité dodržovat každodenní hygienu genitálií, nikoliv se vykoupat (pouze sprchovat).

Harbingers při porodu

Harbinger porodu

Co se děje?

Jak se to projevuje?

Prolaps břicha

(vložení plodu do pánve)

 • hlava plodu se sklopí a přitlačí proti vchodu do malé pánve;
 • zatímco hlava plodu se stane neaktivní (stisknuto);
 • děloha klesá a přestává mačkat bránici (svalové septum, které při dýchání táhne plíce) a žaludek.
 • u primiparous žen se vyskytuje ve 38 týdnech těhotenství, a u multiparous žen - s nástupem porodu nebo dříve;
 • dno dělohy klesá níže (jako by padal žaludek);
 • výčnělek břicha a pupku;
 • žena si všimne úlevy při dýchání v souvislosti se snížením pozadí dělohy, které utáhlo bránici;
 • při vícenásobném těhotenství (dvojčata, trojčata) může tento příznak chybět;
 • pálení žáhy a napětí v žeberech také zmizí;
 • dlaň se snadno umístí mezi hrudník a žaludek;
 • některé těhotné ženy tvrdí, že v posledních týdnech mohou jíst více jídla než předtím.

Snížená motorická aktivita plodu

 • od 36 týdnů je plod již poměrně velký a zabírá téměř celý prostor v děloze, v důsledku čehož nemá dostatek prostoru pro aktivní pohyby;
 • dalším důvodem klidu dítěte je potřeba přípravy na porod, protože narození vyžaduje hodně úsilí nejen od matky, ale také od dítěte;
 • hlava plodu je přitlačena na kosti pánve, dítě je svislé;
 • zatímco pohyby se cítí trochu jinak;
 • dalším důvodem pro změnu aktivity je pokles plodové vody (normální ke konci těhotenství).
 • výrazné snížení počtu pohybů plodu;
 • klid může být jak několik dní před porodem, tak několik týdnů.

Odpojení spodní části vajíčka

 • oddělování spodní části močového měchýře (membrány, ve které je dítě umístěno) nastává od stěn dělohy;
 • dochází ke zvýšení produkce hlenu žlázami umístěnými ve sliznici cervikálního kanálu;
 • taková zvýšená práce žláz je spojena s měnícím se hormonálním pozadím před porodem.
 • žena si všimne vzhledu vaginálního výtoku, který vzniká v důsledku zvýšené sekreční (vylučovací) funkce sliznice cervikálního kanálu (cervikálního kanálu);
 • hlen je čirý a vylučuje se ve velkém množství.

Cervikální změny

 • dochází ke zkracování děložního čípku na 1 - 2 centimetry;
 • dochází ke změkčení děložního čípku.
 • lékař určí expanzi děložního hrdla (volně prochází prstem);
 • tam je centralizace děložního čípku (umístil ve středu pochvy);
 • blíže k narození, lékař určí splatnost děložního čípku v bodech.

Vysunutí sliznice

 • sliznice je bariérou, která uzavírá děložní hrdlo a chrání plod před vnějšími vlivy, různými infekcemi;
 • krátce před porodem je pozorována změna hormonálního pozadí, děložní hrdlo je měkčí, drobivější;
 • cervikální kanál se mírně otevírá a sliznice je vyloučena z genitálního traktu.
 • projevuje se uvolňováním hustého (hustého) viskózního hlenu z pochvy;
 • hlen může být béžový, hnědý, růžový, pruhovaný krví;
 • objem sliznice je asi 50 mililitrů a velikost je asi dva centimetry;
 • sliznice může odjet několik dní, tj. po částech;
 • obvykle se vyskytuje několik dní před dodáním;
 • u některých žen může sliznice vyjít nepostřehnutelně, například na záchodě nebo ve sprše;
 • v jiných může sliznice okamžitě začít s nástupem porodu.

Ztráta váhy

 • v průběhu těhotenství se hormon progesteron produkuje v ženském těle, což ovlivňuje vývoj plodu;
 • s jeho přebytkem má žena zvýšenou koncentraci vody, což má za následek otok;
 • v posledních týdnech těhotenství se produkce tohoto hormonu snižuje;
 • s tímto hormonem přebytečná voda zmizí (otoky zmizí);
 • K poklesu tělesné hmotnosti může dojít také v důsledku snížení chuti k jídlu těhotné ženy v posledních týdnech před porodem..
 • dojde ke ztrátě hmotnosti 1,5 - 2 kilogramy;
 • ztráta hmotnosti může být detekována od 37 týdnů těhotenství;
 • obvykle se vyskytuje 2 až 3 dny před dodáním.

Změna polohy

 • tam je pohyb těžiště těla dopředu;
 • v důsledku toho se držení těla změní.
 • ramena a hlava ženy jsou hozeny zpět;
 • díky změnám držení těla získává žena charakteristický hrdý vzhled;
 • tyto změny jsou pozorovány 3–4 týdny před dodáním.

Změna chůze

 • změny chůze v důsledku posunu těžiště a změny polohy těla;
 • přírůstek na váze během těhotenství zvyšuje zátěž páteře ženy a má také vliv na změny chůze.
 • je zde charakteristická kachní chůze;
 • k nejviditelnějším změnám chůze dochází v posledních 2 až 4 týdnech před porodem.

Posílení kontraktilní aktivity dělohy nebo tréninkových (falešných) kontrakcí

 • dochází ke zvýšení kontraktilní aktivity dělohy a výskytu nepravidelných falešných kontrakcí (Braxton-Hicksovy kontrakce);
 • existuje určitý druh tréninku svalů dělohy před nadcházejícím narozením.
 • žena cítí nepříjemné pocity v dolní části břicha a v dolní části zad;
 • tréninkové souboje jsou nejčastěji bezbolestné, nepravidelné a nemají stabilní trvání;
 • v některých případech se může objevit bolest, zpočátku tahání a poté křeče v přírodě;
 • žena pociťuje napjatý žaludek (ztuhlý) a po chvíli se opět uvolní a zjemní;
 • některé ženy pociťují kontrakční kontrakce 2 až 3 dny před porodem, jiné 2 až 3 týdny;
 • obvykle se vyskytují ve večerních hodinách, před spaním, když žena leží.

Rychlé močení

 • existuje komprese pánevních orgánů s močovým měchýřem;
 • fetální hlava tlačí na močový měchýř, v důsledku čehož žena často chodí na záchod;
 • zvýšené hladiny estrogenu také přispívají ke zvýšené močení.
 • projevuje se častým nutkáním na močení;
 • může obtěžovat ženu několik týdnů před porodem;
 • častěji je tento příznak patrný u těch, kteří se připravují na to, že se poprvé stanou matkou.

Průjem

 • v pozdním těhotenství dochází k hormonálním změnám v těle nastávající matky (zvýšené hladiny estrogenu);
 • tyto hormonální změny stimulují relaxaci hladkých svalů dělohy i střev, což pomáhá ztenčit stolici.
 • projevuje se častými cestami na toaletu;
 • volné stoličky;
 • může nastat 2 až 3 dny před dodáním.

Změna chování

 • několik dní před narozením dochází ke změnám v centrálním a autonomním nervovém systému (zodpovědný za práci všech vnitřních orgánů).
 • projevuje se zvýšenou vzrušivostí nebo apatií (lhostejnost, lhostejnost);
 • některé ženy trpí nespavostí kvůli neustálým myšlenkám na porod a dítě.

Vzhledem k neexistenci zkušeností interpretují primiparous ženy prekurzory porodu jako signál nástupu porodu. U žen, které se připravují na to, že se poprvé stanou matkou, se však výše uvedené příznaky projevují téměř nepostřehnutelně, takže je může žena vzít za mírné onemocnění. Únosci porodu mohou začít jak několik dní před porodem, tak několik týdnů, takže jsou pouze podmíněným varováním před porodem. U primiparous ženy mohou prekurzory porodu často bez povšimnutí nebo zahrnovat pouze 2 - 3 z uvedených příznaků.

U vícečetných žen jsou předchůdci porodu výraznější a mohou začít dříve. Například u žen rodících má děložní hrdlo širší lumen, v důsledku čehož rychleji reaguje na hormonální změny. Podle některých zpráv má sliznice vícečetných žen větší objem. Na konci těhotenství mají také hojnější výtok sliznice. Předchozí pocit tréninkových bojů je vysvětlen skutečností, že žena již umí je odlišit od těch skutečných. U vícečetných porodů se zkracuje doba mezi předchůdci a porodem. Například břišní výhřez u těchto žen nenastává několik týdnů před narozením, ale téměř bezprostředně před nimi. Každá těhotná žena svým vlastním způsobem pociťuje některou z únosců. Jsou to subjektivní příznaky, které pomáhají pochopit, že porod je hned za rohem, a proto musí být správně posuzován..

Co dělat?

Mnoho žen, když se objeví některý z předchůdců, je vyplašeno a začnou se shromažďovat v nemocnici. Při normálním těhotenství a absenci indikací pro prenatální hospitalizaci v nemocnici se doporučuje jít s nástupem porodu. To znamená, že když začaly kontrakce nebo když plodová voda vytékala pryč. Většina předchůdců se objevuje několik dní nebo dokonce několik týdnů před porodem, takže nemá smysl jít hned do nemocnice. Tak či onak, musíte se poradit se svým lékařem, který vám pomůže a sdělí, jaké kroky je třeba v každém případě podniknout..

Normálně dochází k výhřezu břicha počínaje 38 týdnem těhotenství. Aby se zabránilo předčasnému prolapsu břicha, může být těhotné ženě doporučeno nosit obvaz (opěrný pás). Takový obvaz pomáhá dítěti zaujmout správnou nitroděložní polohu, podporuje žaludek slabými svaly přední břišní stěny a pánevního dna a také snižuje zatížení páteře.

Dítě v lůně je neustále v pohybu, ale ne všechny pohyby cítí matka. Je nutné sledovat aktivitu dítěte, protože tento příznak není jen předzvěstí blížícího se narození, ale může také hovořit o stavu dítěte. Některé matky uvádějí zvýšenou aktivitu dítěte před porodem. To je zcela normální a může to znamenat ochotu k narození. Toto chování dítěte může být dokonce k lepšímu, protože nastávající matka se bude cítit lépe. Nedostatek pohybu však může být znepokojujícím příznakem. Když se zdá, že dítě dlouho nevykopává, můžete ho zkusit probudit sami. Nejprve se doporučuje, aby si maminka lehla, protože v této poloze se žena uvolňuje a může lépe cítit dítě. Aby se dítě pohlo, můžete zkusit jíst něco sladkého. Tato technika funguje zpravidla velmi dobře. Pokud se však pohyby náhle zastaví nebo pokud je jejich počet menší než deset za den, je nutné se poradit s lékařem. Možná, že dítě něco chybí.

Během těhotenství je třeba věnovat zvláštní pozornost sekrecím. Jak je uvedeno výše, četnější výtok sliznice, který je spojen se změnami hormonálního systému, se může objevit několik týdnů před narozením. Je třeba si uvědomit, že výtok sliznice je normální. Dojde-li například k zakřivenému nebo krvavému výboji, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Bílý sýrový výtok může mluvit o kandidóze (drozd), která musí být vyléčena před porodem, aby infekce nepronikla skrz pootvorné děložní hrdlo, fetální membránu, k dítěti. Pozdní špinění může být také nebezpečné. To může znamenat předčasný porod, předčasné placentární přerušení, které bude vyžadovat okamžitou lékařskou péči.

Změny, ke kterým dojde u děložního čípku, může určit pouze lékař během vaginálního vyšetření. Při vyšetřování těhotné ženy v předvečer porodu může lékař detekovat známky cervikální zralosti. Současně je vyhodnocena jeho konzistence, délka, průchodnost a umístění ve vztahu k ose pánevní. Když je děložní čípek změkčen, zkrácen na jeden centimetr, když prochází jedním prstem a je umístěn předně, znamená to, že je zahájen proces přípravy na porod. Zralost děložního čípku je hlavním kritériem připravenosti na porod.

Po vypuštění sliznice se doporučuje pečlivější dodržování genitální hygieny. Nastávající matka by měla poskytnout ochranné vlastnosti, které sliznice provedla. Od této chvíle není dovoleno navštívit bazén, vykoupat se nebo se zapojit do sexuální aktivity. Abnormální sraženiny jasně šarlatové barvy, které by měly být okamžitě nahlášeny ošetřujícímu lékaři, mohou být alarmem, když se sliznice pohybuje pryč..

Hubnutí zpravidla u mnoha těhotných žen nepostřehnutelné. Některé nastávající matky nemusí trpět hubnutím. Prostě přibývají na váze v posledních týdnech před porodem. V každém případě je nutné kontrolovat přírůstek hmotnosti jednou týdně..

Při trénování kontrakcí se doporučuje sledovat, kdy a za jakých podmínek vznikají, aby se eliminovaly provokativní faktory a minimalizoval výskyt falešných kontrakcí. Některým párům se doporučuje vzdát se sexu v posledních několika týdnech před porodem, protože během stimulace může dojít k tréninku, což může vést k předčasnému porodu. Přetékající močový měchýř může také vyvolat vývoj tréninkových kontrakcí, takže je třeba sledovat jeho pravidelné vyprazdňování. Člověk musí být schopen rozlišit skutečné boje od falešných. Skutečné kontrakce se výrazně zvýší, budou delší a bolestivější a intervaly mezi nimi budou zkráceny. Pokud dojde ke kontrakcím, můžete zkusit spát. Pokud to vyjde, pak je to trénink boje. V každém případě bude užitečný zbytek. V případě falešných kontrakcí bude žena jednoduše odpočívat a v případě skutečných kontrakcí zachrání síly, které budou určitě potřebné pro narození dítěte..

Rychlé močení a průjem nevyžadují zásah. Tyto příznaky se objevují v posledních týdnech před porodem v důsledku komprese pánevních orgánů (močový měchýř, konečník). Nicméně, s příliš častým nutkáním jít na záchod, změnou barvy stolice nebo moči nebo výskytem jakýchkoli symptomů (nevolnost, zvracení), musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili otravu jídlem (toxická infekce) a další nemoci.

Změny v držení těla, chodu a chování nevyžadují žádné ošetření a obvykle po porodu zmizí. Pouze v některých případech může těhotná žena potřebovat nějakou terapii k odstranění příznaků deprese. Vhodnost takové léčby by měla být konzultována s lékařem.

Jak začíná porod??

Porod nikdy nezačíná prekurzory. Počátek porodu lze charakterizovat dvěma příznaky - kontrakcemi nebo odtokem plodové vody. Tyto příznaky se nevztahují na prekurzory, ale jsou signálem nástupu porodu. To znamená, že během dne se žena setká se svým dítětem. Nejčastěji práce začíná prací. Skutečné kontrakce jsou tažné bolesti v podbřišku, které jsou podobné bolesti během menstruace a vyskytují se s určitou frekvencí. Některé ženy mohou pociťovat bolest v křížové kosti nebo dolní části zad, což může být matoucí. Opakující se rostoucí bolest však dá jasně najevo, že se už nejedná o kruté osoby, ale o začátek skutečného zrození. Skutečné kontrakce se vyznačují pravidelností, periodicitou a postupným zvyšováním bolesti. To znamená, že se vyskytují pravidelně a v určitém intervalu. Na začátku bolesti nízké intenzity může být interval mezi kontrakcemi asi 30 minut a jejich trvání je asi 5 - 10 sekund. Bolest se postupně zesiluje, interval mezi kontrakcemi se snižuje a jejich trvání se zvyšuje. Během kontrakcí se děložní hrdlo otevře, což je nezbytné pro to, aby se dítě pohybovalo po porodním kanálu a aby se narodilo. Během prvního těhotenství kontrakce trvají v průměru asi 12 hodin au mnohonásobných porodů mnohem méně - asi 3 až 4 hodiny.

Kontrakce jsou nekontrolovaný proces. Žena nemůže ovlivnit jejich počátek nebo trvání. Během kontrakcí těhotné ženy se doporučuje být v pohybu a klidně dýchat. Tento přístup urychluje otevření děložního čípku a snižuje proces porodu. Mezi kontrakcemi musí žena odpočívat a získávat sílu pro blížící se narození. Lékaři doporučují jít do nemocnice, když dojde ke kontrakcím v intervalech 5 minut. V každém případě, když kontrakce začnou, musíte zavolat lékaře, informovat o svých příznacích, poté vám řekne, jak postupovat a kdy v každém případě jít do nemocnice.

Další možností pro nástup porodu je odtok plodové vody. Amniotická tekutina (plodová voda) chrání plod před infekcemi, plní nutriční funkci, snižuje tlak na stěny dělohy. Výtok plodové vody může nastat kdykoli během dne a je charakterizován výdejem tekutiny z pochvy. Výtok plodové vody nemůže být zaměňován s ničím. Žena cítí únik vody. Současně nemůže být tok tekutiny zastaven svalovou silou, například při močení. Amniotická tekutina (plodová voda) by měla být obvykle průhledná, může být mírně narůžovělá nebo nažloutlá, bez zápachu. Pokud je barva vody zelená nebo hnědá, znamená to, že do nich vnikl meconium (prvotní výkaly). Při nedostatku kyslíku (hypoxie) plodu se svěrač konečníku uvolní a původní výkaly se dostanou do plodové vody a obarví je nazelenalým zbarvením. Na rozdíl od kontrakcí po odtoku vody se musíte okamžitě shromáždit v nemocnici. Průlomem močového měchýře a odtokem plodové vody začíná tzv. Bezvodé období, které by nemělo trvat déle než 12 hodin.

Je důležité, aby nastávající matka v průběhu těhotenství zůstala v klidu, udržovala pozitivní postoj a užívala si každý den a komunikovala se svým dítětem. Je třeba věnovat pozornost jakýmkoli změnám v těle těhotné ženy a v případě jakýchkoli dotazů okamžitě kontaktovat kvalifikovaného odborníka. Únosci blížícího se porodu by měli zlepšit náladu a pomoci nastávající matce vyladit bezpečné porod.

Články O Neplodnosti