Hlavní Výživa

Poprvé koupání dítěte

Organizace prvních vodních procedur pro nového člena rodiny je dlouho očekávanou a vzrušující událostí. Je známo, že hygiena hraje důležitou roli při udržování zdraví, ale dítě, které nikdy nebylo ponořeno do vody, může být vyděšené a plakat. Proto byste měli začít koupat novorozence v souladu se všemi pravidly, abyste minimalizovali stres, který dítě dostává.

Výhody úpravy vody

Správné koupání dítěte přispívá k jeho plnému rozvoji. Pediatrové berou na vědomí, že hygiena plní také následující funkce:

 • zlepšený krevní oběh;
 • odstranění svalových křečí;
 • posílení imunitní obrany těla;
 • kolická profylaxe;
 • kalení;
 • snížené riziko kožních onemocnění a alergických vyrážek;
 • stimulace motorické aktivity;
 • zlepšený spánek a chuť k jídlu.

„Mytí dětí je povoleno pátý den po jejich narození. Do této doby jsou děti obvykle propuštěny z nemocnice. “

Potřeby pro mytí

Voda stříkající pro dítě není jen fyziologická potřeba, ale také způsob, jak poznat svět. Mladí rodiče se musí připravit:

 1. Zvláštní kapacita. Koupání novorozence v anatomické lázni je mnohem pohodlnější. Koupel pro dospělé může dítě vyděsit, navíc ho rodiče budou muset během procedury udržovat na váze. Zakoupená nádoba musí být důkladně omyta čistícími prostředky pro děti..
 2. Opláchněte džbán.
 3. Sauna rukavice nebo houba. Nepoužívejte žínky.
 4. Dětský ručník. Je lepší vybrat velký produkt z měkké tkáně, ve kterém bude možné dítě zabalit. Ručník by neměl používat žádný člen rodiny.
 5. Teploměr. Optimální teplota vody je 37 ° C. Kůže dítěte je mnohem tenčí než u dospělých, takže horká pára na něm může zanechat popáleniny. Pro zvýšení imunity se doporučuje každé 3-4 dny snížit teplotu vody v lázni o 1 stupeň. Nestojí za to klesnout pod 30 ° C, dokud dítě není 2-3 měsíce staré.
 6. Dětské mýdlo a šampon. Komarovsky doporučuje používat čisticí prostředky 1-2krát týdně a po zbytek dne opláchněte dítě čistou vodou.
 7. Suchou plenku zabalte po umytí dítěte.
 8. Zelenka nebo peroxid vodíku, pro ošetření pupečních ran.
 9. Hodiny pro sledování trvání procedury.
 10. Hračky, které rozptylují drobky a uklidňují ho.

"Pokud chcete zachytit tento důležitý bod, měli byste mít fotoaparát poblíž."

Před masážemi

Před koupáním je vhodné dát dítěti masáž. Tleskající a hladící pohyby zlepšují oběh epidermis a svalů. Abyste zabránili podráždění pokožky, musíte použít dětský olej nebo krém. Nejprve musíte jemně masírovat úchyty novorozence palci dlaní a poté nohama. Bříško by mělo být hladeno po směru hodinových ručiček, dotýkat se ho dlaní nebo prsty. Poté by mělo být dítě jemně převráceno a přepnuto na masáž zad, provádějící první kruhové pohyby a pak poklepal.

Pravidla koupání

K očištění pokožky novorozence se doporučuje použít převařenou nebo filtrovanou vodu z kohoutku. Pokud se chcete zbavit vyrážky nebo jiného kožního onemocnění, můžete použít předem připravenou odvar bylin:

 • heřmánek - ze sucha a loupání;
 • posloupnost - z vyrážky na plenkách;
 • sbírka měsíčku, heřmánku a šalvěje - z alergických vyrážek a pichlavého tepla;
 • bobkový list - z diatézy.

U nezhojující se pupeční rány se používá roztok manganu. Je důležité používat látku v souladu s pokyny:

 1. 10-15 krystalů manganistanu draselného umístěných ve sklenici s průhlednými stěnami.
 2. Nalijte vroucí vodu.
 3. Důkladně promíchejte a ujistěte se, že na dně nezůstal žádný sediment. Správné řešení je fialové.
 4. Nalijte obsah sklenice do naplněné lázně, ve které by voda měla být světle růžová.

"Neměli byste se snažit zahřát místnost, ve které chcete dítě vykoupat." Teplota v ní by měla být stejná jako ve zbytku domu. Optimální hodnoty jsou od 18 do 20 ° C. “

První hygienický postup lze zahájit bez vyjmutí plenky z dítěte. Když si dítě zvykne na vodu, musí být tkáň odstraněna. Koupání se provádí podle následujícího principu:

 1. Je nutné pomalu ponořit dítě do plné koupele, dokud jeho hrudník a ramena nebudou pod hladinou vody. Pokud používáte velký kontejner, stačí jej naplnit asi 15 cm.
 2. Dítě stále nemůže držet hlavu samostatně, takže musí být podepřeno. Chcete-li to provést, obejmout novorozence levou rukou tak, aby jeho zátylek ležel na předloktí dospělého. Pokud oba rodiče plavou, můžete volnou rukou držet hýždě dítěte. To mu umožní, aby ho házel přímo do vody, pokud má obavy. Pokud nejsou pomocníci, koupání bude usnadněno speciální plastovou podložkou, která neumožňuje dítěti dostat se pod vodu, nebo silikonovou houpací sítí, která je upevněna na vaně.
 3. Nejprve si musíte umýt obličej. K tomu nemusíte používat mýdlo. Zvláštní pozornost by měla být věnována rohům očí..
 4. Tělo musí být očištěno dětským mýdlem. Je důležité důkladně opláchnout pokožku, protože stopy po mýdle, které na ní zůstanou, mohou způsobit podráždění..
 5. Poté byste měli hlavu dítěte umýt speciálním šamponem, který nedráždí oči.
 6. Poslední k čištění rozkroku. Při koupání dívky by pohyby měly směřovat zepředu dozadu. Chlapci musí důkladně opláchnout záhyby vnějších pohlavních orgánů, aby se zabránilo infekci.
 7. Po koupeli by měla být pokožka dítěte jemně potažena ručníkem a všechny záhyby namazána krémem pro děti.
 8. Chcete-li dezinfikovat pupeční ránu, musíte napipetovat trochu peroxidu vodíku a kapat na poškozené místo a odstranit přebytečný roztok vatovým tamponem. Pokud se použije zelenka, bude vyžadován bavlněný tampon.

Odborníci nedoporučují přidělit novorozence na koupání poprvé déle než 10 minut. Pokud dítě plakalo a nemohlo být uklidněno hračkami nebo písněmi, měli byste se pokusit postup dokončit brzy. Pokud naopak dítě nechce opouštět koupel, můžete koupání prodloužit o několik minut přidáním teplé vody do mísy.

Zdravé dítě lze umýt každý den. Nejlepší je to udělat současně. Ve většině případů jsou vodní procedury prováděny večer před krmením, ale pokud dítě poté nemůže dlouho spát, vyplatí se koupání přes den.

S jakoukoli exacerbací onemocnění by se koupání mělo odložit. Když se nepříjemné příznaky stanou méně výraznými, můžete se vrátit k obvyklým hygienickým postupům.

Neočekávané situace

Novorozenec není schopen říct rodičům o svém stavu. Během prvního hygienického postupu se může dítě chovat neobvykle:

 1. Pláč. V tomto případě je lepší zkusit omývat omítky každý druhý den. Může být několik důvodů, proč se dětská nálada zhoršuje: bolest, strach z vody, hlad. I když dítě ráda plavá, existuje možnost, že bude křičet, když bude vytáhnut z teplé vody. Chcete-li zmírnit nepohodlí způsobené teplotním rozdílem, ihned strouhejte strouhanku ručníkem.
 2. Předráždit. Pokud se dítě po koupeli stane aktivnějším, musí se ráno umýt, aby nedošlo k problémům s usínáním.
 3. Vyprázdněte. Některé děti jsou ve vodě tak uvolněné, že vyjde obsah jejich střev. A také dítě může prasknout, když se dotkne jeho žaludku. Aby se situace napravila, musí se znovu shromáždit voda.

Je důležité vědět, jak se poprvé vykoupat novorozeně, aby se tohoto postupu nebál. Je třeba věnovat pozornost sledování reakce dítěte. Dítě by nemělo plakat a být nervózní.

Koupání novorozenců

Prvorozený v rodině je velkolepá událost nejen pro šťastné rodiče, ale také pro všechny příbuzné a přátele. Každý se snaží vyjádřit svůj obdiv a pomoci mladé mamince a otci s radou nebo skutkem. Vzhled druhého a třetího dítěte naznačuje, že rodiče již mají s manipulací s dítětem nějaké zkušenosti. Přestože první dny novorozeného pobytu doma vytvářejí pocit oslavy a vzrušení, jako poprvé. Je velmi důležité, aby tyto okamžiky nebyly pro dítě stresující, ale přinášely mu pocit radosti, péče a lásky. Proto je tak důležité nedělat chyby při zavádění dítěte do vody během jeho první koupele.

První koupel novorozence po propuštění z nemocnice

První koupel novorozence doma

Všechny děti milují plavat. Výjimkou je malá skupina dětí, které se při prvním ponoření do vody vyděšily. Tento strach po dlouhou dobu zanechá v paměti nesmazatelné nepříjemné stopy. Strach z vody bude pro ně obtížné překonat a zapomenout. Proto je velmi důležité, aby tento postup poskytoval dětem radost. Rodiče musí vědět, kdy, za jakých podmínek as jakými prostředky je možné vykoupat novorozence.

Kdy koupat dítě poprvé

Při načasování první úpravy vody bude rozhodující několik faktorů. Nedoporučuje se koupat ihned po propuštění, pokud:

 • Novorozenec byl den před očkováním BCG (z tuberkulózy) a nevyschl;
 • dětský špendlík na pupku ještě nezmizel;
 • dítě je zlobivé nebo jen unavené.

Na poznámku. V takových případech lze koupání dítěte nahradit otřením vlhkým hadříkem.

Nejlepší možností je koupání novorozenců pátý den po narození. Nejlepší radu poskytne pediatr, který bude po propuštění z nemocnice sledovat stav dítěte a poskytne přesná doporučení, jak poprvé vykoupat novorozeně. Zvláště je potřebují matky, které porodily poprvé.

Zda se vykoupat dítě pomocí nezhojeného břicha

Abychom pochopili, zda pupek úplně uzdravil dítě, nebo ne, potřebuješ vědět, kdy by měl spadnout. To se děje individuálně: od dvou do deseti dnů. Pokud pupeční šňůra neklesne na 10. den, musíte se poradit s lékařem. Po obdržení určitých doporučení můžete určit, kdy a jak provádět vodní postupy pro dítě.

Po očištění pupku zůstává na místě pupeční šňůry nezhojená rána. Musí být řádně zpracován peroxidem a brilantní zelenou. Chcete-li to provést, dát dítě na záda, hladil bříško, kapky 4 kapky 3% peroxidu vodíku do rány. Potom vyperte pěnu, která vyšla z rány, čistým hadříkem a ošetřte pupek zelenou barvou.

Důležité! V případě, že zbytek pupeční šňůry neodpadne, nelze ji odstranit násilím - můžete poškodit a infikovat. Koupání dítěte v této době se také nedoporučuje. Zacházejte s pupkem stejně jako poprvé.

Zbytek pupeční šňůry ve většině případů zmizí u novorozenců 5. až 6. den. Je možné v tomto okamžiku dítě vykoupat? Je možné, ale pouze při dodržení všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo k infikování rány. V dnešní době se dítě koupe jen vařenou vodou. Během vodní procedury musíte pupek chránit před přímým vniknutím vody. Po koupeli důkladně osušte tělo, osušte vlhkost a neotřete jej měkkým ručníkem. Poté ošetřte ránu stejným způsobem: peroxid + zelená. Po zpracování dejte čas na zaschnutí pupku.

Koupání dítěte po pádu pupeční šňůry

Čas na koupání novorozence

Pokud je celkový stav dítěte uspokojivý, můžete přistoupit k vodním procedurám. Rodiče musí vědět, že před šesti měsíci by se novorozenec měl koupat denně, od 6 měsíců do roku - každý druhý den. Nejlepší je koupat se najednou, nejlépe večer. Koupání přispívá k relaxaci dítěte a pomáhá připravit dítě na klidný spánek. Pokud se naopak osvěží a dítě se dlouho neklidní, je lepší přenést postup do první poloviny dne. Je důležité, aby koupání dítěte bylo prospěšné pro jeho zdraví, pouze pro radost.

Jak se vykoupat dítě

Koupání dítěte je pro rodiče skutečným rituálem. Existuje určitý postup, jak poprvé vykoupat novorozence. Je spojen s určitými sekvenčními akcemi..

Příprava místa a potřebné příslušenství

Velká vana bude sloužit jako místo k plavání, kde si můžete dát malou dětskou koupel se skluzavkou (pokud existuje). K koupání budete potřebovat kbelík nebo džbán, dětské mýdlo a šampon, krém a ručník, prášek, plenky a čisté oblečení. Všechny objekty a věci musí být připraveny předem a ležet na vhodném místě. To je zvláště důležité pro matky, které budou koupat dítě bez asistentů..

Dezinfikujte nebo nalijte vroucí vodu ve vaně a všechny předměty určené ke koupání (oplachovací džbán, dětská žínka pro kojence).

Předvařte vodu a ochlaďte ji. Teplotu můžete zkontrolovat pomocí teploměru vody nebo „loketní metodou“ a kapku zkontrolovat ve vodě. Neměl by být vyšší než 37 stupňů, tj. Blízko teploty plodové vody v lůně matky. Pokud se voda během koupání ochladí, můžete opatrně přidat horkou vodu, trochu nalít na stěnu lázně a míchat.

Nalijte vodu do vany na čtvrtinu objemu, vložte do ní sklíčko nebo položte plenu se zvednutou hlavou, zavřete koupelnu.

Veškeré kožené předměty, pleny a oblečení by měly být na přebalovacím stole..

Správně připravené koupací předměty jsou klíčem k vynikající úpravě dětské vody

Příprava dítěte na vodní procedury

Na stůl svlékněte dítě a jemně s ním mluvte. To ho uklidní a dá pozitivní emoční náladu pro další akce. Můžete mu dát možnost vzít si vzduchové koupele, pokud to umožňuje pokojová teplota. Swaddle není příliš těsný a začít plavat.

Na poznámku. Dítě nemůže být koupáno ihned po krmení a na prázdné komoře. Za tímto účelem musí matka dítě krmit, nechat ho odpočinout a připravit se na koupání. Tentokrát stačí, aby dítě trávilo jídlo.

První plavání

První koupání novorozence by nemělo trvat déle než 5 minut. Postupně se doba postupu zvyšuje na 15 minut.

Opatrně položte dítě na sklíčko a pomalu jej spusťte do vody. V případě, že nedochází k žádnému skluzu, proveďte první postup s vodou, držte dítě na napůl ohnuté ruce, namočené ve vodě. Musíte začít koupat dítě za kliky a nohy, pečlivě si umýt hlavu a pokusit se zabránit vniknutí vody do očí. Nejprve si můžete dítě umýt pouze rukama. Nakonec dítě opláchněte připravenou vodou z kbelíku nebo džbánu.

Koupání novorozence bez skluzavky

Existuje určitý algoritmus akcí při koupání kojenců všech věkových skupin, od prvního dne vybití do roku:

 1. Během koupání by měla být hlava dítěte ve správné vyvýšené poloze. Umyjte si vlasy od čela a postupně se pohybujte dozadu. Při oplachování zakryjte oči dlaní vodou.
 2. Důkladně opláchněte vrásky na všech částech těla mýdlem a dobře je opláchněte. Pokud se objeví vyrážka na plenkách, opláchněte dítě vodou, do které se přidá bylinný odvar heřmánku nebo provázku, po koupeli namažte jeho podrážděná místa krémem nebo speciálním dětským kosmetickým přípravkem..
 3. Oči otřete vatovým tamponem a jemně vodte z vnějšku do nosu.
 4. Uši a záhyby uší důkladně očistěte vlhkým tamponem..
 5. Genitálie kojenců je třeba umýt podle jejich genderových charakteristik. Dívky se musí umýt od dosud nerozvinutých stydkých pysků k zadku, aby nedošlo k nakažení. Chlapci by neměli odhalit své maso. Při koupání genitálií se nedoporučuje používat šampony, je lepší je umýt čistou vodou.
 6. Sledujte teplotu vody. Pokud dítě zchladne, jeho rty a nos se zbarví do modra. Pokud je naopak horké, zčervená, v každém případě hlasitě bude plakat.

Na poznámku. Existuje další důležité pravidlo. Nepokoušejte se o zdraví kojenců: vezměte je do koupelny a ještě horší je ponořte do díry. To dítě nezmírní, ale zničí jeho křehké tělo.

Po procedurách s vodou je třeba dítě zabalit do suchého měkkého ručníku, otřít tělem a obléknout. Pokud je pokožka dítěte náchylná k vyrážce z plenek, je nutné ošetřit záhyby a všechna zarudlá místa krémem pro děti. Dalším prověřeným způsobem, jak chránit citlivou pokožku dětí před podrážděním, je použití prášku.

Všechny děti milují plavat

Délka koupání dítěte

Pokud se dítě koupe každý den ve stejnou dobu, pak si na tento režim zvykne a rád na něj čeká. Nejdříve by se dítě nemělo uchovávat ve vodě déle než 5-7 minut.

Dítě vyrostlo a začne sedět. Od 15 minut se jeho koupání zvyšuje na 30-40 minut. Dítěti se to líbí, je rád, že ho potřísní hračkami, takže proč by měl takové potěšení odmítnout? Kromě toho vodní procedury pouze temperují jeho tělo.

Od 4 do 5 měsíců můžete naučit vaše dítě být ve velké vaně naplněné vodou, aby se nohy dítěte dotkly dna, s kruhem kolem krku. To mu dá příležitost plavat, posilovat svaly paží a nohou a bude to vynikající hygienický postup..

Mnoho rodičů používá gumový kroužek téměř od prvních dnů po propuštění. To není bezpečné, protože dítě ještě není silné, hlava je slabě držená a dosud si na velkou koupel zvykla. Existuje riziko, že může vyklouznout a utopit se. Takové hračky nejsou pro kojence..

Ale od 3-4 měsíců může být dítě, které je již zvyklé na „velkou“ vodu, bezpečně posláno na skvělé plavání. Dlouhodobý pobyt v této poloze se také nedoporučuje - dítě se rychle unaví. Jak stárnou, může novorozenec prodloužit dobu „hodin plavání“, a to vždy pod přísným dohledem rodičů.

Poznámka! Poměrně často se děti během koupání potýkají s různými zraněními, v některých případech dokonce mohou utopit nebo polykat vodu. To se stane, pokud jsou rodiče rozptýleni nebo dokonce „dají svému dítěti úplnou svobodu“. Nemůžete dítě nechat na chvilku ve vodě bez dozoru. Koneckonců, může být nejen zraněn, ale také vystrašen na dlouhou dobu. Po takovém psychickém traumatu se dítě bude po dlouhou dobu bát vody. Trvá mu trpělivost a čas, než překoná strach a užije si plavání, nebo alespoň bez slz..

Ve které vodě koupat dítě

Pro dítě je koupání přirozeným procesem, protože donedávna byl ve svém matčině lůně ve vodním prostředí. Plavání navíc není jen způsob hygieny. Být ve vodě, dítě si užívá, hraje a fyzicky se vyvíjí. K tomu, aby ho procedura potěšila, musíte řádně připravit všechny dostupné nástroje.

Voda, ve které se dítě koupe, by neměla překročit 37 stupňů po dobu 2 týdnů. Je nutné vařit, pouze pokud pupek neklesl. Potom můžete postupně snižovat nebo zvyšovat teplotu vody o 1 stupeň. Takový experiment učí novorozence o změnách teploty a temperování těla. Postupně ji můžete snížit na 32 stupňů. Je to v takové vodě, že Dr. Komarovsky doporučuje koupat děti před spaním..

Koupe se dítě mýdlem

Během prvních dvou týdnů lékaři nedoporučují používat mýdlo při koupání, protože dítě není příliš špinavé. Ale musíte se denně koupat. Dítě se potí, opakovaně zmírňuje jeho přirozenou potřebu. Aby byly vrásky na těle čisté a nezanechávaly se, po koupeli je umyjte ručníkem a ošetřete smetanou nebo pudinkem.

Jaké byliny lze použít

V prvních dnech a dokonce týdnech se doporučuje dítě koupat ve vodě s přídavkem odvarů z bylin, heřmánku nebo výtažku z lékárny z bylin. Je však lepší používat bylinné prostředky po konzultaci s pediatrem. Při plavání není třeba je používat každý den.

Dítě se stává aktivnějším, potí se, záhyby kůže na pažích, nohou a krku se zašpiní. Nyní si můžete zvyknout na mytí houbou nebo měkkou žínkou s dětským mýdlem. Šampony by neměly být používány k mytí po dobu až 2 měsíců. Je třeba vodu zředit bylinnými odvary opatrně a střídat je. Ujistěte se, že na kůži dítěte nevyvolává podráždění ani alergické vyrážky. V tomto případě musíte přestat používat byliny a sledovat, které z nich by mohly vyvolat alergické projevy.

Důležité! Dříve se při koupání dětí doporučuje používat slabé řešení manganu, ale nyní v pediatrii to správně odmítli. Faktem je, že velmi slabý roztok manganistanu draselného není schopen dezinfikovat vodu dobře, a silný člověk může zanechat popáleniny na jemné kůži dětí. Kromě toho manganistan draselný suší pokožku a může vyvolat různé vyrážky, alergie a další nepříjemné problémy..

Akce po plavání

Postupy „koupelny“ se chýlí ke konci. Ne vždy končí bez slz. Z různých důvodů může dítě plakat, být po koupání rozmarné. Co máma dělat?

Nejprve nepokračujte v proceduře odchodu po koupeli, ale držte ji za kliky, chodte kolem a uklidněte ji. Můžete dokonce setřást a nakrmit se, pokud nebude dlouho mlčet. Ale zkuste to udělat tak, aby dítě nezaspalo, protože se stane, že novorozenec usne i při plavání.

Za druhé, položte jej na přebalovací stůl, osušte a zmačkejte nebo začervenejte krémy pro děti. Pak si oblékněte plenu a čistou vestu s jezdci. Nezapomeňte na kapotu, protože po koupeli se hlava dítěte zahřeje.

Za třetí, krmte dítě. Pokud bylo koupání úspěšné, začne během krmení prát a postupně usnout pevně a sladce.

Výsledkem je několik slov o výhodách koupání pro novorozence. Pravidelné vodní procedury nejen zajišťují hygienu a čistotu, ale také rozvíjejí pohybové schopnosti, uvolňují svaly, zmírňují bolest z koliky v žaludku a temperují dítě. Blízká přítomnost rodičů během koupání způsobuje v arašídu pouze pozitivní emoce. Výjimečné jsou případy, kdy je dítě po koupeli nezbedné a nespí. V takovém případě potřebujete radu pediatra. Koupání dítěte zároveň ho učí od dětství až po režim.

10 důležitých pravidel pro koupání novorozence a recenze na koupelové výrobky

Péče o novorozence vždy vyvolává obavy a obavy mladých rodičů. Koupání je rituál, na který se musíte řádně připravit. Vědět, jak držet dítě, které koupací a koupací produkty použít, aby dítě mohlo zdravě spát. Náš článek vám řekne o hlavních bodech, jak se poprvé vykoupat novorozeně..

O teplotních kritériích

Koupání dítěte je postup, který by měl přinést radost a potěšení. Při kontaktu s vodou dochází k hmatové stimulaci, zlepšují se fyzické ukazatele.

Předpokladem jsou samozřejmě hygienické manipulace a teplotní podmínky: voda i okolní vzduch.

Během nitroděložního života bylo dítě po dobu 9 měsíců obklopeno plodovou vodou. Po narození opouští toto prostředí, prochází procesem adaptace na nové podmínky. Plavání ve vodě je proto pro něj připomínkou „minulého“ života v bříšku matky.

Pokud mluvíme o teplotním režimu, pak je to asi 37 stupňů. Se zvýšením této teploty může dojít k přehřátí nebo popálení dítěte. A naopak, koupání ve studené vodě může dokonce způsobit děsení dítěte a odrazovat od koupání po dlouhou dobu.

Metody měření teploty vody:

V lékárnách se mnoho teploměrů na vodu prodává ve formě ryb, které se ponoří do lázně. Můžete také použít své vlastní ruce. Ponořte loket do vody a zhruba odhadněte, zda je horká voda nebo chladná.

Když se dítě přehřeje, všimnete si zarudnutí kůže, letargie. A naopak, pokud je dítě zmrzlé, zaťaté pěsti, pláče a jeho rty a končetiny se změní na modré.

Teplota vzduchu v koupelně by měla být asi 23 stupňů.

Co se musíte připravit na plavání?

U vodních procedur budou vyžadovány následující položky:

 • lázeň;
 • skluzavka na plavání;
 • teploměr;
 • plena;
 • měkký froté ručník;
 • dětské výrobky pro plavání.

Výrobky pro koupání dětí

V moderních obchodech najdete spoustu různých druhů dětských šamponů, gelů a pěn do koupele. Nejrozšířenější řada Johnsons Baby.

Důležité vlastnosti dětských gelů

 1. Hypoalergenicita - nepřítomnost škodlivých barviv a vonných látek, které mohou způsobit alergickou reakci.
 2. Bezpečnost. Koneckonců, každé dítě může vyzkoušet pěnu „zubem“.

Samozřejmě, pokud to nebyla kapka gelu, ale celé doušky nebo dvě, musíte zavolat sanitku.

Mýdlo Baby Eared Nannies, Hipp je také oblíbené u mladých matek. Pohodlné a forma jeho použití je tekutá.

Takové mýdlo by nemělo obsahovat vůně. Povinná složka je glycerin pro změkčení jemné pokožky. Velkým plusem pro mýdlo je vždy přítomnost látek rostlinného původu a speciální dávkovač pro pohodlné použití..

Stále můžete koupat děti v bylinných přípravcích tymiánem, heřmánkem, balzamem citronu. Mají dobrý protizánětlivý a uklidňující účinek. Poskytnou veškerou možnou pomoc s vyrážkou a hyper-vzrušivostí dítěte.

Na trhu je také poptávka po sortimentu koupacích produktů německé společnosti Bübchen. Ale jsou trochu drahé.

V dnešní době najdete mnoho šamponů, koupelové pěny, koupelové gely pro děti. Ale i při takové rozmanitosti je nutný individuální přístup a povinné posouzení možných alergických reakcí. Co koupat dítě, pouze rodiče.

První koupel novorozence

Zde je dlouho očekávaný okamžik propuštění z nemocnice. Přišli jste domů a po určité době vyvstává otázka, jak vykoupat tento malý a velmi křehký kus štěstí..

Dítě by mělo být koupeno po nemocnici další den, aby se novorozenec mohl přizpůsobit své nové místnosti a postýlce..

Dítě by mělo být vykoupáno ve své vlastní lázni. Koupel by měl být vybrán v dětských obchodech, protože zboží je tam certifikováno a plastové a další látky, z nichž je vana vyrobena, nepoškodí zdraví dítěte při koupání.

Tímto postupem můžete sklíčko použít pro větší pohodlí. V látce jsou plastové skluzavky, houpací síťky z textilu, skluzavky s kovovým rámem. Prodávají se také speciální zásobníky s již integrovanými skluzavkami..

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Můj manžel a já jsme rádi koupali naše dítě na látkovém sklíčku s kovovým rámečkem. Manžel to dokonce postavil sám. Dítě je pohodlnější a měkčí ležet na tkanině než na plastovém podkladu.

Pravidla pro koupání dítěte

 1. Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
 2. Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
 3. Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
 4. Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
 5. Nastavte snímek.
 6. Zavřete koupelnu.
 7. Příprava dítěte.
 8. Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
 9. Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
 10. Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. Koupání novorozence by mělo začít s pěti minutami, postupně zvyšovat množství času na 15 minut.

Jak umýt novorozence?

Můžete si umýt dítě jednoduše rukou nebo speciální žínkou, kterou si můžete zakoupit v dětském obchodě. Při výběru rukavice zhodnoťte materiál, ze kterého je vyroben, a vůni, aby nedošlo k alergii na dítě.

Poté, co se dítě vykoupalo, by mělo být zabaleno do suchého froté ručníku a vysušeno namáčecími pohyby. Oblečte se do dětského tílka, sliderů nebo podvazků.

Koupání dítěte po dobu prvních 4-5 měsíců by mělo být denně, ale vlasy si umyjte maximálně dvakrát týdně. Ve druhé polovině života se můžete vykoupat za den.

Koupání dítěte je velmi obtížný úkol. Je-li ještě v těhotenství, bude užitečné studovat potřebné materiály o tom, jak správně vykoupat novorozence. Zkuste do tohoto procesu zapojit svého manžela..

Pomocníci nikdy nebudou nadbyteční. Dítě bude cítit péči obou rodičů.

Vystudovala YuMU, stáž v pediatrii, pobyt v dětské kardiologii, od roku 2012, práce v Lotus Center, Čeljabinsk.

Jak používat odvzdušňovací trubku pro novorozence: tipy pro použití a kontraindikace

Zimní péče o pokožku dítěte nebo 7 způsobů, jak předcházet kožním onemocněním v zimě

Co dělat, když cizí tělo vstoupí do nosu dítěte? Doporučení lékaře pro rodiče

Základní hygienická pravidla pro děti a dorost v článku praktického pediatra

Jak udělat klystýr pro dítě: 10 jednoduchých kroků, rady lékaře

Co koupit pro narození dítěte nebo seznam nezbytných věcí pro novorozence

Teething teplota: mýtus nebo hořká realita

3 snadné způsoby sběru moči od dítěte

TOP 10 nejlepších zvlhčovačů pro děti

Musím snížit dítě ročně: pověry, tradice a moderní pravidla

Jak správně houpat dítě: 3 způsoby, jak pohybovat nemocemi na vašich rukou a 9 užitečných zařízení

Je pro novorozence nutný polštář a jak jej vybrat? Říká dětskému neurologovi

Přehled nejoblíbenějších masážních olejů pro děti a tipy pro pediatry

Co mám dělat, když dítě vloží do ucha cizí předmět (vatový tampon, korálek atd.). Tipy od dětského lékaře ORL

Regurgitace u kojenců: jak rozlišit, co je normální a co ne. Doporučení dětského gastroenterologa

9 tipů pro pediatry pro mytí novorozeného chlapce

Společné koupání - klady a zápory. Jednáme s pediatrem

Co by maminka měla vědět o novorozencích jako první?

6 způsobů, jak přesně změřit teplotu novorozence pomocí rtuťového a elektronického teploměru

8 tipů pro rodiče o tom, jak zabránit tomu, aby dítě v lese chybělo

TOP-7 nejlepší dětský prášek pro citlivou pokožku dítěte

Klady a zápory bradavkového teploměru

4 způsoby, jak zabránit tomu, aby dítě vypadlo z postele nebo pohovky, a co dělat, pokud stále spadne?

TOP-8 moderní antikolikové láhve na krmení

2 komentáře k článku „10 důležitých pravidel pro koupání novorozence a recenze o koupacích produktech“

Koupím své dítě v Zdravlandia extraktu zdravé pokožky. Dívka není hubená, často se objevují vyrážky z plenek. S nimi aktivně bojuji. Složení extraktu je přirozené a nevyvolává obavy. Po koupání plenky vyrážka a podráždění, dcera je stále méně a méně, kůže je hydratovaná a měkká, bez nadměrné suchosti. Jsme rádi.

Tomu úplně nerozumím.
Soudě podle vašich pokynů, před koupáním novorozence, musíte to zavrtat hlavou a položit na kopec...
Cituji
"Baby Bathing Rules."

Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
Nastavte snímek.
Zavřete koupelnu.
Příprava dítěte.
Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. "Koupání novorozence by mělo začít pěti minutami a postupně zvyšovat čas na 15 minut.".

Dr. Komarovsky o koupání novorozence

Koupání novorozeného dítěte a jeho rodičů je celá událost (zejména pokud jde o první po nemocnici). Stejně jako každý velmi odpovědný podnik vyvolává tento proces mnoho otázek: jak a kdy se koupat, vařit vodu nebo ne, zda je možné přidat odvar bylin a jak často to udělat, je nebezpečné dostat vodu do uší atd. Slavný pediatr Jevgenij Komarovský ve svých knihách a článcích opakovaně hovořil o základních pravidlech a zásadách organizace vodních procedur pro dítě.

Za zmínku stojí nejdůležitější body, které byste měli vědět, abyste koupeli přinášeli potěšení a prospěch jak dítěti, tak jeho rodičům..

Funkce

Vodní procedury jsou užitečné pro naprosto všechna děti od prvních dnů života. V lůně jsou drobky ve vodním prostředí, ale protože jsou pro ně známé a rodné. Ve vodě se ten malý cítí jako doma. Koupání není pouze hygienický postup, jehož cílem je zajistit, aby byla pokožka a vlasy dítěte čisté. Koupání podporuje fyzický vývoj, nese prvek hry, a proto má pozitivní vliv na duševní a emoční vývoj dítěte.

Před několika desítkami let pediatri kategoricky zakázali koupání dítěte s nezhojenou pupečníkovou ranou, stavěli se proti surové nevařené vodě a stanovili několik poměrně přísných požadavků a omezení pro rodiče.

Moderní lékaři se dívají na plavání demokratičtěji.

Rodiče se zkušenostmi mají zpravidla při prvním koupání novorozence doma mnohem menší potíže než novorozené maminky a tatínky, kteří se před několika hodinami narodili v náručí. Komarovsky doporučuje udržovat Spartan v klidu. To je to, co zaručuje úspěch v obtížném úkolu koupat drobky.

Výcvik

Dítě by mělo mít vše potřebné pro příjemné plavání. Máma a táta se o to musí starat předem. Dokonce i během těhotenství rodiče obvykle získávají potřebné vybavení. Neměli byste házet peníze do kanalizace a kupovat hodně přebytku - například několik sad gumových hraček pro hraní ve vodě. Podle Komarovského je nejnutnější:

 1. Lázeň. I když opravdu chcete začít okamžitě cvičit koupání ve velké vaně nebo společných vodních procedurách, Evgeny Olegovich vám doporučuje koupit běžnou plastovou lázeň pro malé děti a používat ji po dobu prvních 2-3 měsíců života vašeho dítěte. Existuje několik důvodů: v malém prostoru je dítě pohodlnější, je snazší naplnit malou vanu teplou vodou, i když není k dispozici žádná horká voda, a je snazší ji umýt a udržet v čistotě než velká vana, kterou používají nejen drobky, ale celá rodina.
 2. Vodní teploměr. Rodiče to nejprve potřebují, aby nedělali chybu s optimální teplotou vody pro vodní postupy novorozence. O něco později pochopí maminka a táta, jakou vodu má dítě nejraději a bez tohoto zařízení to zvládne. Teploměr se však může hodit později, pokud se rodiče rozhodnou dítě zmírnit, a Komarovsky důrazně doporučuje všem, aby to udělali bez výjimky. Nyní jsou na prodej hračky hračky teploměry (plastové žirafy, hadi a další znaky). Mohou být pro vaše dítě velkou zábavou, když začne vědomě hrát při večerním plavání..
 3. Mýdlo. Koupit by mělo být speciální dětské mýdlo. Nicméně, Komarovsky často nedoporučuje používat. Doktor se domnívá, že je dostačující vykoupat dítě mýdlem 1-2krát týdně. Nekupujte houby a žínky, protože dětská pokožka je velmi citlivá a zranitelná. Evgeny Olegovich považuje za nejlepší možnost mýdla vlastní rukou a snadno si otře pokožku dítěte. Pokud opravdu chcete pěnit jen s něčím, pak je lepší dát přednost speciálním palčákům pro koupání dětí. Novodobé a inzerované „žádné slzy“ znamenají, že bude čas se objevit na poličce koupelny o něco později. V prvních měsících života dítě takové gely a šampóny nepotřebuje.
 4. Ručník. Dítě by mělo mít svůj vlastní ručník. Vafle nebo froté osuška není pro dítě vhodná. Musíte si vybrat velmi měkký produkt velké velikosti, aby v něm byly drobky zabaleny od hlavy až k patě. Komarovsky upozorňuje na textilní barviva, která mohou být pro alergickou pokožku dítěte velmi alergická. Je lepší upřednostňovat bílé nebo lehké ručníky vyrobené z přírodních tkanin (vůbec žádná barviva).
 5. Posuňte nebo houpací síť. Toto je vhodné zařízení pro plavání v nepřítomnosti dalšího páru rukou. Pokud není pomoc a neočekává se, nebude obtížné vykoupit dítě pomocí plastového sklíčka nebo houpací sítě namontované na okrajích dětské koupele..

Koupání novorozence: odpovědi na hlavní otázky

Co je nutné pro koupání dítěte?

 • Dětská koupel: Pro koupání dítěte (zejména v prvních dnech života, dokud se nezahojí pupeční rána) by měla být v domě speciální dětská koupel. Nyní najdete různé typy vany: se skluzavkou, anatomickou, klasickou, se širokými stranami, s pěnovou podšívkou.
 • Dětský teploměr pro vodu. Zpočátku, dokud se sami nenaučíte, jak určit teplotu vody pocity, pro koupání novorozence byste měli používat dětský teploměr pro vodu, protože pro pohodlné koupání potřebuje dítě teplou vodu 36,8 - 37 ° C. Později můžete snadno regulovat teplotu vody tak, že do ní zahodíte loket do lázně. Pokud necítíte teplo ani chlad, pak je voda na správné teplotě.
 • Posuňte (houpací síť) k plavání. S takovým pohodlným zařízením budete mít jistotu, že dítě neklouzne do koupele. Při výběru sklíčka je lepší upřednostnit měkké tkáňové lůžko bez suchého zipu, aby jemná pokožka vašich drobků neměla během vodních procedur.
 • Kosmetika pro děti ke koupání Složení kosmetických prostředků pro novorozence by nemělo zahrnovat alergeny, umělá barviva, parfémy a látky obsahující alkohol. Místo toho výhradně přírodní ingredience. Nemá smysl kupovat gel, pěnu a mýdlo - všechny jsou zaměnitelné. Nejlepší cesta ven je koupací produkt, který lze použít k mytí nejen těla, ale i hlavy dítěte. Složení takového produktu je co nejjemnější a nejnebezpečnější pro kůži a vlasy. Je vhodné používat kosmetiku ne častěji než několikrát týdně.
 • Měkký froté ručník a rukavice (palčáky).

Nyní najdete hotové koupací soupravy v podobě velkého froté rohového ručníku s kapucí pro dětskou hlavu. Koupací rukavice má ručník, který jemně a pečlivě čistí pokožku dítěte. Ideální po koupeli. Ručník dokonale absorbuje vlhkost a zabraňuje mrznutí dítěte.

 • Džbán na čistou oplachovací vodu (po koupání)
 • Kruh pro plavání na krku S kroužkem na krku může dítě zůstat déle ve vodě, takže plavání se stane nejen každodenním hygienickým postupem, ale také možností plavat. V tomto případě bude dítě pracovat se svaly, stříkající energii a šílenství. Použití kruhu na krku může být kontraindikováno u některých nemocí pohybového aparátu, a proto před uspořádáním veselého plavání s límcem pro novorozence byste to měli určitě prodiskutovat s pediatrem.

Jak uspořádat první koupání novorozence?

 • Před každou koupelí je tedy nutné po koupeli odstranit všechny průvan, připravit oblečení pro dítě a také připravit v okolí všechny potřebné předměty ke koupání.
 • Dále je třeba koupel důkladně omýt horkou mýdlovou vodou a opařit vroucí vodou.
 • Protože pupeční rána se u novorozence ještě nezhojila, je třeba nejprve vařit vodu ke koupání (lékaři doporučují vařit vodu po dobu prvních dvou týdnů života dítěte).
 • Počkejte, až se převařená voda ochladí na 36,6 - 37 ° C. Teplota vzduchu v místnosti by neměla překročit 25-26 ° C. Když je dítě ve vodě, nemělo by se cítit nepříjemně.
 • Někteří pediatrové doporučují přidávat manganistan draselný do vody pro dezinfekci, ale manganistan draselný ničí bakterie pouze v koncentrovaném roztoku a vysoce zředěný manganistan draselný pro koupání novorozence nemá nezbytný dezinfekční účinek.

Místo manganistanu draselného můžete přidat a měli byste přidat infuzi řady, která nevysušuje pokožku a léčí vyrážky. Je snadné připravit ošklivý: ráno nalijte 1 litr vroucí vody 30 gramů suchého sběru, pevně přikryjte a trvejte na tom až do večera. Večer používejte půl litru odvarů v malé lázni. Ukazuje se, infuze pro jednu koupel. Můžete také vařit infuze heřmánku, lasturníku a měsíčku.

 • Dokud se rána nezhojí na pupku, dítě by nemělo být zcela ponořeno do vody, první koupele by neměly trvat déle než 5-7 minut. Pokud však dítě při koupání plače, nemělo by se v koupání pokračovat. Uklidněte dítě a přeneste postup.
 • Dítě by mělo být ponořeno jemně, můžete ho zabalit tenkou plenkou, abyste zabránili strachu dítěte z kontaktu s vodou.
 • Nejdříve byste měli své dítě vykoupat rukama, aniž byste museli používat žínky a houby. Produkt ke koupání by měl být vybrán s ohledem na stav kůže dítěte.
 • Dále pokračujte v samotném procesu: držte dítě oběma rukama, jednu drží hlavu a druhou hýždě. Od nohou postupně ponořte dítě do vody. Hrudník, krk a hlava by měly zůstat nahoře. Prsa pečlivě opláchněte a ostatní části těla. Nezapomeňte si umýt oblasti kůže za ušima, podpaží, pery, roztaženými pěstmi, slabinami. Nezapomeňte na genitálie. Dívky jsou umývány shora dolů. U chlapců, pod varlaty. Je lepší si umýt hlavu dítěte naposledy, takže nemá čas na zmrazení. Mýdlo si hlavu a jemně opláchněte od čela dolů (nedovolte, aby se do očí dítěte dostalo mýdlo nebo voda).
 • Vyjmeme dítě a opláchneme čistou předem připravenou vodou ze džbánu. Pro kalení může být voda mírně chladnější o 1-1,5 ° C než voda v lázni.
 • na obsah ↑

  Co dělat po plavání?

  Není nutné zabalit dítě do měkkého ručníku, měli byste dítě dítěte pouze osušit ručníkem, aniž byste jej třeli. Poté musíte dítě nechat ležet 5-10 minut. V tomto případě není nutné příliš předehřívat vzduch v místnosti, jinak nebude mít smysl kalení.

  Pediatrové se domnívají, že pro tyto postupy je optimální teplota 22–25 ° C. Poté, co je dítě zcela suché, ošetřete zmačkané krémy, olejem nebo práškem, aby nedošlo k vyrážce. Aplikujte mastek pouze na zcela suchou pokožku, jinak se pod vlivem vlhkosti valí a zanáší do záhybů, což způsobí ještě větší podráždění.

  Po proceduře koupání je nutné pupek zpracovat, teprve předtím ho musíte nechat uschnout. Vezměte peroxid vodíku (3%), ale chlorhexidin nebo miramistin je lepší. Pomocí pipety spusťte do pupeční rány. Pokud to není po ruce, použijte vatový tampon namočený v přípravku a otřete pupek. Odstraňte namočené krusty. To lze provést pouze tehdy, pokud se dobře oddělí. V současné době dětští lékaři striktně nedoporučují ošetřovat pupek zeleným listem. Nezakrývejte pupek náplastí ani jej nezakrývejte bandáží, což může způsobit růst patogenních bakterií, které následně povedou k infekci. Je důležité zajistit této oblasti stálý přístup vzduchu. Po zákroku dítě oblékněte a nakrmte.

  Co potřebujete vědět o koupání novorozence

  Postup koupání dítěte se v mnoha rodinách stává předmětem intenzivních diskusí, zejména pokud jde o teplotu koupání novorozence, jak a v čem koupat novorozence?

  Aby se zbavili pochybností, měli by mladí rodiče studovat všechny jemnosti koupání novorozenců.

  Proč se vykoupat dítě

  Většina rodičů si je jistá, že koupání dítěte je nezbytně nutné pro čistotu. Pravidelné vodní procedury mají však kromě hygienické složky také velký vliv na tělo a psychoemocionální stav dítěte. Koupání má tedy následující vlastnosti:

  Protože tepelná vodivost vody je 30krát vyšší než tepelná vodivost vzduchu, i když je malá, při 1 - 2 ° C, je rozdíl mezi teplotou těla a vody dostačující k dosažení silného kalicího účinku, který převyšuje kalení ve vzduchových lázních. Tento účinek se zvýší, když je dítěti na konci koupání podána studená voda s teplotou o několik stupňů nižší, než je teplota, ve které se koupali.

  Koupání novorozence pozitivně ovlivňuje nervový systém dítěte a jeho psychoemocionální vývoj. Přechod ze vzduchu do vody a zpět vede ke stimulaci mnoha nervových receptorů umístěných v kůži. Současně dochází k tréninku a regulaci činnosti různých částí nervového systému, je dosaženo určité rovnováhy a optimalizace jejich práce. Kromě toho koupání poskytuje dítěti živé emoce a dojmy, což pozitivně ovlivňuje jeho intelektuální vývoj. Použití různých vodních hraček podle věku dítěte a krátkých cvičení s nimi ve vodě tento účinek zvyšuje..

  Motorická sféra dítěte se zlepšuje. Je obtížnější se pohybovat ve vodě než ve vzduchu, protože má zvýšený odpor. Dítě se zaplavuje rukama a nohama, posiluje svaly svého těla, cvičí srdce, zvyšuje sílu dýchacích svalů. Největšího účinku lze dosáhnout při koupání novorozence v „dospělé“ lázni, kde dítě může volně pohybovat končetinami a měnit polohu těla. S dítětem je velmi užitečné provádět malé vodní gymnastické komplexy.

  Během koupání ztratí novorozenec hodně síly a energie, což přispívá k dobré chuti k jídlu a poskytuje dobrý spánek.

  Být ve vodě snižuje nebo zcela zmírňuje bolest, která pomáhá uklidnit dítě, například když ho trápí kolika.

  V procesu koupání dochází k další emoční komunikaci mezi dítětem a dospělými, což má pozitivní vliv na rozvoj vztahů mezi dítětem a okolními blízkými..

  Kdy mohu vykoupat své dítě?

  Podle doporučení domácích pediatrů můžete novorozence vykoupat již v den propuštění z nemocnice - pokud byl BCG očkován den dříve nebo následující den - pokud byl BCG podán v den propuštění. Až do tohoto okamžiku se dítě po každé stolici jednoduše umývá několikrát denně. Koupání je kontraindikováno u všech akutních onemocnění doprovázených horečkou, stejně jako v přítomnosti pustulárních lézí kůže.

  Optimální čas

  Odpověď na tuto otázku závisí jak na charakteristice dítěte, tak na rytmu života celé rodiny. Děti se zpravidla po vodních procedurách řádně uklidňují a spí, a proto se koupání často provádí před jedním z večerních krmení. U dětí, u nichž je koupání vzrušující, může být doba koupele převedena na denní nebo dokonce ranní hodiny. Je důležité, aby procedura začala nejdříve hodinu po jídle a nejpozději 30-40 minut před dalším krmením.

  Co koupat novorozence

  Nejvhodnější je koupat dítě přímo v koupelně. Optimální teplota v místnosti, kde se provádějí vodní postupy, je 24–26 ° С. Na kluzké dlážděné podlaze je lepší předem položit gumovou podložku a nastavit hodiny na polici, aby se včas orientovala.

  Poloha dětské koupele by měla být především pohodlná a dostatečně otevřená, aby umožnila dospělému volný přístup k dítěti. Je třeba poznamenat, že v současné době na trhu existuje mnoho různých modelů van pro koupání pro každý vkus a rozpočet. Například dvouplášťové vany zajišťují dlouhodobou udržování teploty vody na počáteční úrovni a vestavěné teplotní senzory pomáhají sledovat teplotu.

  „Skluzavky“ jsou navrženy tak, aby pomáhaly udržet dítě ve vaně, jsou vestavěné nebo vyjímatelné. Může být výhodné mít ve vaně vypouštěcí hadici, díky které nebude nutné převalovat těžkou vanu, aby se nalila voda - stačí vypustit odtok.

  Existují dokonce i převlékací stoly nebo komody, v nichž je integrována koupací nádrž. Aby dospělý nebyl během procedury v ohnuté poloze, byly vynalezeny speciální podpory pro vany. Některé z nich jsou instalovány na podlaze, zatímco vana je přibližně na úrovni opasku dospělého. Ostatní jsou umístěny po stranách koupele pro dospělé. V obou případech se ujistěte, že je vana pevně připevněna ke stojanu..

  Vana, ve které se dítě koupe, se musí umýt horkou vodou a mýdlem těsně před každým zákrokem. Pokud se dítě koupe v lázni pro dospělé, doporučujeme jej vyčistit pomocí jedlé sody. Během koupání mohou být dveře do koupelny mírně pootevřeny, samozřejmě, v nepřítomnosti průvanu, takže se v koupelně nebude hromadit příliš mnoho páry. Následný přechod dítěte z koupelny na chodbu nebude příliš ostrý.

  Voda na koupání novorozence

  V současné době není potřeba vařit vodu pro koupání dítěte za předpokladu, že existuje centralizovaný přívod vody. Pokud však žijete mimo město a voda není dodávána z centralizovaných zdrojů, je třeba vařit vodu alespoň v prvním měsíci života dítěte. Doporučuje se minimální dezinfekce vody, dokud se pupeční rána zcela nezahojí a kůra neklesne: zpravidla k tomu dochází ve 2-3 týdnu života dítěte.

  Pro dezinfekci se obvykle používá roztok manganistanu draselného. Manganan draselný se zředí v oddělené nádobě, dokud se nezíská nasycený roztok, který se pak filtruje přes třívrstvou gázu, aby se zabránilo vniknutí nerozpustných krystalů na kůži drobků, což může vést k chemickému popálení. Filtrovaný roztok se přidá do lázně s vodou, dokud se nezíská světle růžová barva..

  Koupání novorozence s přídavkem manganistanu draselného způsobuje suchou pokožku, takže ji přestanou přidávat, jakmile se pupeční rána uzdraví a kůra zmizí.

  Jako dezinfekční prostředek se používají také tradiční bylinky - měsíček, provázek, heřmánek. Pro přípravu infuze se sklenice suché trávy nalije do litru vroucí vody a poté se naplní po dobu 3-4 hodin. Výsledný bujón se zfiltruje přes třívrstvou tenkou vrstvu a přidá se do lázně. Pokud se na pokožce dítěte objeví pocení nebo plenková dermatitida, doporučuje se používat odvar z antiseptických bylin. Pokud je pokožka dítěte zdravá, není třeba přidávat bylinky.

  Optimální teplota koupání novorozence je 36-37 ° C. Pro měření teploty vody se doporučuje teploměr. Takzvaná „loketní metoda“, tj. Snížení lokte dospělého do vody - zatímco teplota vody by se prakticky neměla lišit od tělesné teploty - je nepřesná kvůli rozdílu v subjektivních pocitech při změně teploty vzduchu a vlhkosti v místnosti..

  V „dospělé“ lázni se voda ochladí velmi pomalu. A při použití dětské koupele je lepší během celého procesu kontrolovat teplotu vody pomocí teploměru a v případě potřeby přidat teplou vodu. Pro dosažení vytvrzovacího účinku lze teplotu vody ke koupání snížit o 7 stupňů za 7-10 dní na 32-33 ° C.

  Je užitečné dokončit koupání novorozence nalitím studené vody z džbánu, naběračky apod. Teplota koupání novorozence by měla být o několik stupňů nižší než teplota, při které se dítě koupalo, například 34–35 ° С, pokud ke koupání došlo při teplotě 37 ° С..

  Úplně první dětská koupel by neměla trvat déle než 5-7 minut. O 2-3 měsíce se tento čas zvýší na 15 minut a o šest měsíců - až 20 minut.

  Pro normální psycho-emocionální a motorický vývoj a pro posílení zdraví dítěte je nutné se denně koupat. V horkém období lze provádět vodní procedury dvakrát denně, aby nedošlo k přehřátí těla a zabránění pocení.

  Hygienické přípravky pro děti

  Při koupání novorozence je lepší používat čisticí prostředky určené speciálně pro tuto věkovou kategorii - štítek by měl mít odpovídající značku.

  Uvádíme některé z nich:

  Mýdlo pro děti - tekuté, ve formě gelu nebo pevné látky. Jeho hlavním rozdílem od běžných typů mýdel je minimální obsah alkálií - pH neutralita. V tomto ohledu nezpůsobuje dětské mýdlo nežádoucí sušení a podráždění pokožky. Koupání novorozence s dětským mýdlem nebo gelem by nemělo být prováděno více než 1krát týdně, s výjimkou pravidelného praní. Ve druhé polovině života, kdy se dítě začne aktivně plazit po bytě, dochází k častějšímu používání čisticích prostředků.

  Šampon. Používá se obvykle od 2 do 4 týdnů k mytí vlasů hlavy dítěte, zpravidla ne více než jednou týdně. Je třeba poznamenat, že je možné umýt dětskou pokožku hlavy pomocí dětského mýdla nebo koupelového gelu. Pro změkčení a odstranění ruly - seboroické kůry na pokožce hlavy - před použitím šamponu můžete použít jakýkoli přírodní rostlinný olej..

  Jak se vykoupat novorozence

  Dítě je přemístěno do koupelny, když mu říká o nadcházejícím procesu. Ponoření do koupele by mělo probíhat postupně, počínaje špičkami prstů na nohou. Dospělý drží hlavu dítěte rukou za zády hlavy (když je dítě na zádech) nebo pod bradou - s polohou na břiše, což je možné při koupání ve velké vaně. Pokud se ke koupání používá malá vana, lze do ní nainstalovat speciální skluzavky, odnímatelné nebo vestavěné, které umožňují jedné osobě kontrolovat mytí dítěte.

  Pro pěnění dítěte můžete použít dětskou houbičku nebo froté rukavice nebo dítě pěnit rukou. Nejprve je hlava mýdlová, která je pak umytá úhlednými pohyby od čela k zadní části hlavy. Pak pěňte ruce, nohy, bříško, záda a opatrně otočte drobky. Na konci koupání je dítě umístěno do hrudníku na dlani dospělého a opláchnuto čistou vodou z džbánu nebo kbelíku. Poté jsou drobky zabaleny s hlavami do ručníku nebo teplé plenky a převezeny na převlékací stůl pro další otření, zpracování a oblékání. Pokud se voda dostane do uší dítěte, nemusíte se bát. Chcete-li ji odstranit, můžete použít tenkou bavlnu turundochki - malou vatovou vlnu navinutou mezi dlaněmi ve formě tenkých uzenin, které se vloží do vnějšího zvukovodu a po několika minutách se odstraní zpět.

  Po plavání

  Pokud je pokožka dítěte zdravá, stačí ji po koupeli poklepat měkkým ručníkem. Pokud máte vyrážky na plenkách, můžete použít terapeutický krém, například BEPANTEN. Vzhled suché pokožky u zdravého dítěte je možný fyziologickým peelingem, který sám o sobě prochází do konce prvního měsíce života, stejně jako při koupání horkou nebo příliš tvrdou vodou, nevhodným prostředkem pro mytí nebo příliš častým nanášením.

  K odstranění tohoto jevu po koupeli se používá dětská smetana nebo mléko. Suchá kůže může být také příznakem různých onemocnění, jako je atopická dermatitida. V tomto případě je po koupeli nutné používat zvlhčovače, nejlépe ze všech - v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře.

  Na závěr bych rád poznamenal, že proces koupání by měl probíhat na pozadí pozitivní emoční reakce dítěte: pouze v tomto případě se dosáhne všech těch účinků, o kterých jsme hovořili na začátku. Pokud má dítě negativní emoce, musí se nejprve dospělí sami naladit, aby pozitivně analyzovali celý proces koupání. Možná, že dítě nepřizpůsobilo čas zákroku ani teplotu vody, je rušeno příliš jasným světlem nebo děsí zvuk vody z kohoutku. Musíte to pochopit a vytvořit pro dítě individuální a vhodné podmínky ke koupání.

  Články O Neplodnosti