Hlavní Výživa

Léčba osteochondrózy během těhotenství

Osteochondróza je onemocnění, které je naléhavě nutné vyléčit před těhotenstvím. Pokud má žena problémy s dolní částí zad, musí se před počátkem poradit s ortopedickým specialistou. Pokud navíc měla skoliózu, pak je třeba dvakrát konzultovat lékaře. Ale co když se osteochondróza objevila poprvé, když již těhotenství začalo? Jaké metody a léky mohou s touto nemocí bojovat? Je to vůbec možné? Pojďme to zjistit!

Osteochondrosis je.

. nemoc, v důsledku čehož kloubní chrupavky ztratí své elastické vlastnosti, se může úplně zhroutit a odhalit kost. Osteochondrosa může ovlivnit jakékoli klouby, ale nejčastěji na ni „trpí“ páteř. Osteochondróza páteře je rozdělena na krční, hrudní a bederní, v odděleních, kde je nemoc lokalizována. S osteochondózou se mění struktura meziobratlových plotének, v důsledku čehož dochází k narušení nervů, stlačení krevních cév, narušuje se struktura obratlů.

Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku metabolických poruch, špatného držení těla, plochých nohou a fyzické námahy na páteř..

Během těhotenství se nejčastěji projevuje osteochondrosa děložního a bederního regionu. Cervikální osteochondróza způsobuje nepohodlí těhotné otupělé bolesti hlavy na krku, která se po námaze zhoršuje. Často se osteochondróza na hrudi poprvé mýlí s kardiovaskulárními nebo gastrointestinálními chorobami. Proto ji diagnostikují a začnou ji léčit, když nemoc již postupuje..

Metody léčby osteochondrózy během těhotenství

Bohužel, léky, které se úspěšně používají k léčbě osteochondrózy, jsou během těhotenství zakázány. Je prokázáno, že mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu a průběh těhotenství. Ale co dělat? V takových případech se uchýlejte k použití jiných léků. Protože příčinou exacerbace nebo výskytu osteochondrózy během těhotenství je často zvýšená zátěž na páteři, jedním ze způsobů, jak zmírnit stav ženy, je nosit obvaz, který minimalizuje zátěž na páteř (kromě obvazů, doporučuje se nosit další ortopedické výrobky: korzety, speciální obuv) a třídy. speciální fyzioterapeutická cvičení.

Útok z osteochondrózy se zpravidla ruší manuální terapií. Lze však tuto metodu použít k léčbě žen v zajímavém postavení? Většina lékařů tvrdí, že to nemůžete, protože to může způsobit předčasné narození. Ale jejich oponenti jsou si jisti, že pokud se toto ošetření neprovádí, hrozba potratu se stane ještě reálnější. Faktem je, že bolest páteře způsobuje napětí ve svalech pánve a iliakálních svalů, jejichž patologický impuls dává signály různým částem centrálního nervového systému, a tak narušuje koordinovanou práci nervového a endokrinního systému. V tomto případě dochází k hormonální nerovnováze. Všechny tyto příznaky mohou vést k reflexnímu zvýšení tonusu dělohy a následně k ukončení těhotenství.

Aby se tomu zabránilo, je nutné odstranit hypertonicitu iliakálních a gluteálních svalů. Pokud se kompetentní lékař ujme této záležitosti, bude schopen pomoci těhotné ženě mnohem rychleji než pilulky, injekce, masti (které zase znamenají další nebezpečí pro matku a dítě). Nicméně tvrzení, že manuální terapie je v druhé polovině těhotenství nebezpečná, má právo na existenci. Proto, aby se zabránilo kritické situaci, pokuste se vyřešit všechny problémy před těhotenstvím. Kromě toho může přítomnost osteochondrózy významně ovlivnit způsob dodání. Lékaři často s lézemi v bederní, pánevní a sakrální části páteře doporučují císařský řez.

V nekomplikovaných fázích tohoto onemocnění je možné provádět léčbu pomocí metod a receptů tradiční medicíny. Mluvíme o oteplování obkladů na krku. Pro obklady se používá odvarů různých bylin: lopuch, petržel, třezalka tečkovaná, kořen pampelišky. Vata navlhčená v bujónu nebo ubrousku musí být aplikována po dobu 15-20 minut, potažena celofánem a zabalena teplým ručníkem. V počátečních stádiích cervikální osteochondrózy se úspěšně zahřívá postižená oblast sáčkem horkého písku nebo se aplikuje pepřová náplast..

Pro snížení možného dalšího zatížení páteře je nutné dodržovat jednoduchá pravidla. Například při žehlení je třeba sledovat polohu těla rovnoměrně, bez ohýbání. Za tímto účelem nastavte žehlicí prkno do maximální výšky. Při mytí a čištění místnosti se také vyhněte ohýbání zad. Pokud dlouhodobě pracujete s počítačem, udělejte si přestávky častěji a provádějte terapeutická cvičení.

Osteochondróza a těhotenství: příčiny, příznaky, léčba

Autor článku: Victoria Stoyanova, lékařka kategorie 2, vedoucí laboratoře diagnostického a léčebného centra (2015–2016).

Datum zveřejnění článku: 07/12/2019

Datum aktualizace článku: 16/01/2020

Během těhotenství zažívá ženské tělo velkou fyzickou námahu na kostru a také produkuje hormony, které měkčí chrupavku a vazy.

Tyto faktory zvyšují riziko osteochondrózy - poškození, ztenčení, destrukce a dysfunkce meziobratlové ploténky.

Změna meziobratlové ploténky při osteochondróze. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Převážná část zátěže padá na bederní páteř, takže se v této oblasti nejčastěji vyvíjí osteochondrosa. Během těhotenství se však může objevit (nebo zhoršit) hrudní a cervikální osteochondróza.

U zdravých žen se onemocnění obvykle vyskytuje ve 3. trimestru těhotenství v důsledku významného zvýšení velikosti plodu. Pokud žena již trpěla osteochondrózou, je pravděpodobnost exacerbace vysoká již na začátku těhotenství.

Aby se předešlo osteochondróze, je důležité hodně se pohybovat, protože chrupavka nemá krevní cévy a metabolické procesy v nich probíhají pouze díky okolní tekutině.


Struktura kloubu a páteře, dopad zatížení. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje, pokud žena během těhotenství vede sedavý životní styl.

Ohrožené jsou:

 • těhotné ženy nad 35 let - s věkem se elasticita chrupavky snižuje;
 • ženy s nadváhou - páteř je pod silným stresem.

Osteochondróza je léčena neurologem nebo obratlovcem (specialista na problémy se páteří). Nemoc není úplně vyléčena, je však možné zmírnit exacerbaci a zabránit vzniku nových útoků..

Příčiny osteochondrózy, zejména příčiny onemocnění během těhotenství

S osteochondrosou se meziobratlové kotouče stávají méně elastickými, ztenčují se. Z tohoto důvodu je vzdálenost mezi obratlemi snížena, nervové kořeny jsou sevřeny, což vyvolává bolest, zhoršenou pohyblivost páteře a další poruchy.

Také v důsledku stlačení nervových kořenů dochází k reflexnímu svalovému křeči, které dále zvyšuje bolest a komplikuje krevní oběh. S ředěním meziobratlových plotének na obratle se osteofyty začínají tvořit jako ochranná reakce - růst kostí ve formě hrotů.


Osteofyty při osteochondróze. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Hlavní příčiny patologie:

 • dědičná predispozice;
 • zvýšené zatížení páteře;
 • podvýživa;
 • nízká fyzická aktivita.

Tyto faktory, s výjimkou dědičnosti, mohou přímo souviset s těhotenstvím..

 1. V důsledku přítomnosti plodu v lůně bederní páteř trpí velkým stresem. Proto se bederní osteochondróza objevuje během těhotenství obzvláště často.
 2. Pokud má žena také nadváhu, existuje dvojnásobné riziko vzniku nebo exacerbace nepříjemného onemocnění.
 3. Příliš mnoho lidí se necítí dobře, když rodí dítě, díky čemuž se pohybují méně. To zvyšuje riziko rozvoje nebo zhoršení osteochondrózy v jakékoli oblasti obratlovců. To platí zejména pro ženy, které byly zapojeny do sportu před těhotenstvím. Prudká změna životního stylu nemá nejlepší vliv na celkový stav pohybového aparátu.
 4. Tělo během tohoto období vyžaduje více vitamínů a minerálů než obvykle. Pokud není dostatek živin, zhoršuje se stav nehtů, vlasů, kůže, zubů a zvyšuje se také riziko osteochondrózy..

Pokud jste geneticky náchylní k takovému onemocnění pohybového aparátu, přijměte nezbytná preventivní opatření..

Etiologie onemocnění

V situaci, kdy žena před početím dítěte trpěla osteochondrózou, by se měla předem uskutečnit rozhovor s ošetřujícím obratlovcem. Plán prevence léčby nebo relapsu pomůže udržet zdraví a pohodu matky během těhotenství. Mezi hlavní příčiny vývoje nemoci patří:

 • zvýšení tělesné hmotnosti a odpovídajícím způsobem zatížení páteře;
 • tlak na dělohu se zvětšuje na blízké orgány;
 • změna koncentrace hormonů v těle;
 • pokles fyzické aktivity (hlavně v posledním trimestru);
 • vývoj intoxikace těla matky;
 • nedostatek živin a vitamínů;
 • různé infekční choroby.

Odrůdy a příznaky nemoci

Osteochondrosa během těhotenství má stejné projevy jako mimo toto období..

Příznaky různých typů osteochondrózy:

OdrůdaCharakteristické znaky
KrčníBolest v krku, která může „dávat“ na ramena

Závratě, bolesti hlavy

„Mouchy“ blikají před vašimi očima

Necitlivost

PrsaBolest na hrudi

Bolest může „dát“ oblasti srdce

BederníBolest v dolní části zad, která může jít do křížové kosti a nohou


Páteř a nervy obratlů. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Funkce léčby během těhotenství

Léčba osteochondrózy během těhotenství je komplikována skutečností, že v současné době je zakázáno mnoho léků. Například se nedoporučuje brát takové prostředky:

 • nesteroidní protizánětlivá léčiva (Diclofenac, Ibuprofen, Meloxicam), zejména v 1. a 3. trimestru těhotenství;
 • svalové relaxancia (Midokalm, Tizalud);
 • chondroprotektory (Teraflex, Chondroxid, Arthra).

Většina lidových prostředků pro orální podání je také kontraindikována..

Samotná nemoc nemůže být úplně vyléčena..

Metody léčby osteochondrózy během těhotenství:

 • třídy fyzikální terapie;
 • na sobě ortopedické boty;
 • masáž;
 • vyvážená strava;
 • lokální léčba bolesti páteře (mast se však obtížně zachytává, protože u mnoha léčivých přípravků nebylo během těhotenství testováno na bezpečnost).

V případě cervikální osteochondrózy lze použít obklady s lidovými prostředky. V bederní oblasti jsou zakázány, protože mohou poškodit dítě i prsa, protože v budoucnu mohou nepříznivě ovlivnit produkci mléka..

Při sezení pod spodní část zad se doporučuje použít speciální polštář určený pro těhotné ženy.


Mateřský polštář

Fyzioterapie

Komplex pro odstranění problémů s bederní páteří (je to bederní bedna, která nejčastěji začíná trpět během těhotenství):

 1. Chůze na místě - 30 sekund.
 2. Nohy širší než šířka ramene. Mělký křeček, kolena od sebe a ruce natažené před sebou. 10 opakování.
 3. Postavte pravou nohou vpřed a vraťte ji na své místo. Levou nohou udělejte totéž. 7-10 opakování každý.
 4. Výchozí poloha - rovná, nohy jsou od sebe šířky ramen. Otočte tělo doleva, vezměte ruku zpět. Stejným pohybem proveďte opačným směrem. 7-10 opakování na každou stranu.
 5. Výchozí pozice - leží na zádech. Ohněte si kolena. Zvedněte umyvadlo nad podlahu. Snižte to. Pohybujte se 5krát.
 6. Přitiskněte si ruce před sebe, natáhněte se, vpravo, vlevo.
 7. Zepředu zastrčte ruce do zámku, natáhněte je nahoru, roztáhněte a natáhněte záda.


Ilustrace cvičení z výše uvedeného seznamu (bod za bodem)

Ortopedické boty

Správně vybraná obuv díky vysokým tlumícím vlastnostem:

 • příznivý účinek na páteř;
 • je schopen zbavit se nadměrného stresu, zejména z beder.


Možnosti ortopedické obuvi pro těhotné ženy. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Masáž

Když je žena na svém místě, lze pro těhotné ženy použít speciální masáž zad. Provádí jej kvalifikovaný odborník ve zdravotnickém zařízení.

V žádném případě se neobracejte na pochybné maséry, protože mohou jen ublížit.

Vyvážená strava

Pro prevenci a léčbu osteochondrózy jsou užitečné:

 • Vitamin A - podílí se na procesu vstřebávání vápníku a fosforu;
 • B vitaminy - zlepšují činnost nervového systému, budou užitečné pro zmírnění příznaků osteochondrózy spojené se sevřením nervových kořenů;
 • Vitamin C - účastní se syntézy kolagenu - látky, která je odpovědná za elasticitu meziobratlových plotének;
 • Vitamin D - je strukturální složkou kostní tkáně;
 • měď - chrání chrupavkovou tkáň, která tvoří meziobratlové kotouče před volnými radikály (aktivní molekuly, které snadno vstupují do chemických reakcí; jejich přebytek narušuje metabolismus v tkáních), stimuluje saturaci buněk kyslíkem a zlepšuje metabolismus v nich, podílí se na výrobním procesu kolagenové tělo;
 • selen - zabraňuje ničení kostní tkáně, která tvoří meziobratlové ploténky;
 • vápník - zvyšuje hustotu minerálů v kostech.

Protože plod vytvořený v lůně také potřebuje tyto vitamíny a minerály - tělo matky nemusí mít dost.

Zvyšte počet produktů obsahujících tyto užitečné látky, požádejte svého porodníka-gynekologa, aby vám vybral komplex vitamín-minerál.

Výrobky bohaté na látky užitečné pro páteř:

Vitamin AHovězí játra, máslo, žloutky

Měli byste být opatrní při jídlech bohatých na vitamín A, protože předávkování této látky nemůže být o nic méně nebezpečné než jeho nedostatek.

Nejlepší je konzultovat s odborníkem na výživu množství potravin, které tuto látku obsahují.

B vitaminyMléko, chléb, obiloviny, ryby, drůbežVitamín CŠípky, rybíz, kiwi, zelenina, paprikaVitamín DMléčné výrobky, hovězí játra, vaječné žloutky, mastné ryby, tresčí játraMěďMořské plody, ořechy, slunečnicová semínka, obilovinySelenMaso a mořské plody, para ořechyVápníkMléčné výrobky, špenát


Obsah vitamínu C v potravinách. Pro zvětšení klikněte na fotografii


Obsah vitamínu D v potravinách. Pro zvětšení klikněte na fotografii


Obsah mědi ve výrobcích. Pro zvětšení klikněte na fotografii


Obsah selenu ve výrobcích. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Masť na bolest

Mnoho z nich se během těhotenství nedoporučuje z důvodu nedostatku údajů o jejich bezpečnosti pro plod..

Nejbezpečnější mast je Menovazin. Má chladivý a mírný analgetický účinek..

Masť se při lokální aplikaci téměř neabsorbuje do krve, takže nepoškodí plod. Před použitím se však poraďte se svým lékařem..

Lidové léky pro místní použití

Používají se pouze k rozvoji cervikální osteochondrózy, protože během těhotenství je nežádoucí aplikovat obklady na hrudník a dolní část zad.

Recepty tradiční medicíny pro cervikální osteochondrózu:

TitulVařeníPoužitím
Kořenový vývar lopuchu2 lžíce. l ke kořenům přidejte 200 ml vroucí vody

Trvejte na tom 2 hodiny, pak namáhejte

Vlhká gáza s odvarem

Položte bolest v krku

Nechejte působit 15–20 minut

Petržel vývar (kořeny a zelení)1 polévková lžíce. l rostliny nalijí 0,75 litru vroucí vody

Trvejte na 30-60 minut, napětí.

Pampeliška kořenový vývar1,5 lžičky nalijte 1 lžíce kořenů vařící voda

Vařte 10 minut


Vlevo je kořen lopuchu, ve středu je kořen petržele, napravo kořen pampelišky. Pro zvětšení klikněte na fotografii

Co zacházet?

Vymezení léčby osteochondrózy má mnoho obtíží a nejvýznamnější je, že většina léků a diagnostických metod je kontraindikována u těhotných žen..

K dnešnímu dni se léčba drogy prakticky nepoužívá. Výjimky z pravidel lze považovat za nesteroidní protizánětlivá léčiva (Diclofenac), pokyny ke snížení intenzity zánětlivé reakce a bolesti (používané v prvních dvou trimestrech) během exacerbace. Specialisté se zpravidla snaží přistupovat k léčbě tohoto onemocnění s hodnocením poměru prospěchu nebo poškození, aby se předešlo nežádoucím následkům. Proto je terapie často omezena na použití tradiční medicíny a terapeutických cvičení.


Ošetření zahrnují:

 1. S osteochondózou bederní kosti během těhotenství se pacientům doporučuje používat podpůrný obvaz, který pomáhá zmírnit postiženou oblast páteře. V prvním trimestru (vzhledem k velikosti plodu) můžete provést lehkou masáž zad. Pozitivní účinek je také možný systematickým prováděním terapeutických cvičení.
 2. Jako prostředek k léčbě cervikální osteochondrózy se používají odvary z petrželky a pampelišky. Po vaření se výsledný vývar aplikuje ve formě obkladu nebo se používá jako mletí. Po tomto postupu můžete masírovat postiženou oblast a normalizovat průtok krve a tkáňový trofismus..
 3. K léčbě cervikální osteochondrózy se používají speciální korzety zaměřené na úpravu pohybů kloubů během cvičení. Systematicky by měla být prováděna i léčebná cvičení podle pokynů lékaře..

Prevence

Lepší je předcházet předem než k léčbě osteochondrózy během těhotenství. Postupujte podle jednoduchých pravidel:

 1. Jezte vyváženě. Jezte více zeleniny, bylin a ovoce, mléčných výrobků, různých druhů masa, ryb. V případě potřeby požádejte svého gynekologa, který vede těhotenství, aby vám předepsal komplex vitamínů a minerálů, který je užitečný pro ženy v pozici.
 2. Zkuste se pohybovat aktivně. Chůze více venku. Přihlaste se na gymnastiku nebo jógu pro těhotné ženy (se souhlasem lékaře).
 3. Používejte správnou ortopedickou obuv. Pomůže to mírně uvolnit nadměrné zatížení od dolní části zad..
 4. Při dlouhodobém sezení umístěte pod spodní část zad speciální polštář pro těhotné ženy.

Osteochondróza u těhotných žen

Příznaky osteochondrózy během těhotenství se neliší od klinického obrazu před početí. Jeho příznaky však mohou být výraznější v důsledku výkyvů v hormonálním pozadí, přemístění těžiště, stlačení nervových kořenů rostoucím děložním tělem. Přestože je mnoho léků a fyzioterapie v období porodu dítě kontraindikováno, je nutná léčba osteochondrózy jakékoli lokalizace.

Funkce osteochondrózy při porodu dítěte

Během těhotenství jsou obratlové struktury vystaveny zvýšenému stresu. Z tohoto důvodu se meziobratlové kotouče mohou začít rozpadat, což způsobuje deformaci těl obratlů. Proto je často často diagnostikována osteochondróza během těhotenství. Pokud není okamžitě vyléčena, patologie se stane nevratnou. Skutečností je, že dosud nebyly vytvořeny žádné léky, které by mohly obnovit integritu disků a obratlů. Lékaři okamžitě zahájí léčbu chondrózy - patologického stavu, který naznačuje počáteční stadium vývoje osteochondrózy.

Během období těhotenství se často zhoršuje mnoho chronických onemocnění. Včetně osteochondrózy, k jejímu opětovnému výskytu dochází v důsledku nesprávného rozložení zátěže. A ve třetím trimestru exacerbace predisponuje ke zvýšené produkci hormonů, které připravují tělo k porodu. Všechny příznaky osteochondrózy jsou okamžitě eliminovány, jinak akutní bolest nepříznivě ovlivňuje psychoemotivní stav matky a nitroděložní vývoj dítěte.

Příznaky

U těhotných žen se mohou první příznaky osteochondrózy objevit i při malém poškození meziobratlových plotének. Pokud žena okamžitě nevyhledá lékařskou pomoc, pak slabé pocity nepohodlí uvolní silnou bolest. Není již možné je ignorovat, zejména za přítomnosti průvodních příznaků. Jejich povaha závisí na umístění páteřního segmentu, který ztratil stabilitu:

 • cervikální osteochondróza se projevuje bolestmi hlavy, závratě po ostrých zatáčkách hlavy, poruchami zraku a sluchu, zhoršenou koordinací pohybu, což může způsobit nebezpečný pokles;
 • s lumbosakrální osteochondrózou trpí žena bolestmi nebo akutní bolestí v bederní oblasti, někdy dávajícím nohy, křížovou kosti, tříslovou oblast;
 • osteochondrosa ovlivňující hrudní disky a obratle je charakterizována bolestí mezi lopatkami a hrudníkem, dýchacími potížemi, pocitem komprese, těžkostí v hrudníku.

Hlavní příznaky patologie jakékoli lokalizace jsou omezení mobility, včetně úmyslného. Žena drží záda nebo hlavu nepřirozeně rovně, vyhýbá se náhlým pohybům, aby už necítila bolest.

Diagnostika

Přímo je osteochondrosa snadno detekovatelná na radiografických obrazech vytvořených osteofytů, zúženého kloubního prostoru, deformací kostních struktur (cysty, subchondrální osteosklerózy). Během těhotenství je však taková radiační expozice nepřijatelná z důvodu rizika zhoršeného vývoje plodu. Pro další studium degenerativních změn páteře jsou pacientům předepsány studie, jako je ultrazvuk a MRI.

Jsou nezbytné pro posouzení stavu aparátu vazů a šlach, meziobratlových plotének, krevních cév a nervů. Během období těhotenství je rovněž zakázáno provádět počítačovou tomografii. Pokud však osteochondróza u těhotných žen postupuje rychle, nastane stav ohrožující zdraví ženy, pak v takových výjimečných případech jak rentgen, tak CT.

Léčebná taktika

Protože patologie v počátečním stadiu vývoje není téměř doprovázena výrazným nepohodlím, není nutný příjem analgetik. Dost pravidelných cvičení fyzikální terapie, aby zmizely téměř všechny příznaky. Trochu odlišná situace s osteochondrózou krční páteře, poškozením hrudníku a bederních disků střední nebo vysoké závažnosti. Stále nejsou přístupné konečnému vyléčení, takže hlavními úkoly lékaře jsou eliminace symptomů a inhibice šíření patologie na zdravé tkáně a segmenty obratlů. K tomu se používají drogy, provádí se fyzioterapie a masáže, předepisuje se zátěžová terapie.

POZORNOST ! Pokud je konzervativní léčba neúčinná, osteochondróza pomalu, ale tvrdohlavě postupuje, je pacient indikován k chirurgickému zákroku: umělá ankylóza nebo umístění implantátu.

Ortopedická korekce

Ve stadiích 2 a 3 osteochondrózy se používají ortopedická zařízení k vyloučení přemístění kloubních struktur. Bez exacerbace jsou pacienti ukazováni na sobě měkké elastické výrobky s oteplovacím účinkem. A během relapsů jsou zapotřebí polotuhé struktury, které bezpečně fixují páteř. Mohou být nošeny pouze během dne, vzlétají se před spaním nebo při odpočinku.

Použití ortopedických přípravků také umožňuje nižší dávky analgetik díky spolehlivé imobilizaci obratlů a disků. K fixaci krční páteře se používají límce Shants, hrudníku a beder - korzety a pásy.

Fyzioterapie

Fyzioterapeutické postupy jsou žádány při léčbě osteochondrózy jakékoli závažnosti. V počáteční fázi jsou indikovány k prevenci dalších degenerativních změn. A s osteochondrosou střední a vysoké závažnosti pomáhá fyzioterapie také zbavit se zbytkové bolesti, odstranit nedostatek živin a bioaktivních látek.

Následující postupy se ukázaly jako zvláště dobré:

 • laserová terapie;
 • vysokofrekvenční elektroterapie;
 • elektroforéza nebo ionoforéza s anestetiky a chondroprotektory;
 • aplikace s ozokeritem a (nebo) parafinem.

V počátečním stádiu nemoci zmizí veškeré nepříjemné pocity, aktivuje se krevní oběh, uvolňují se křečové svaly. Jakákoli fyzioterapie v průběhu těhotenství však může být prováděna pouze s osteochondrosou krku. V ostatních případech je tato metoda zakázána.

Pro posílení muskulo-vazivového aparátu, zlepšení motorických funkcí páteře se pacientům doporučuje pravidelná cvičební terapie. Soubor cvičení je lékař fyzikální terapie. Vybírá je individuálně pro každou ženu, s přihlédnutím k výsledkům diagnózy. První výcvik se koná pod jeho kontrolou, protože při ničení chrupavky jsou zakázány jakékoli intenzivní pohyby. Nepochybně se po nich zlepší přívod krve do kloubu. Zároveň se však na povrchu chrupavky tvoří nové mikroskopické trhliny.

Cvičení je třeba provádět hladce, měřeně a s malou amplitudou pohybů. Obzvláště vhodné je provádět na speciálních simulátorech, které jsou vybaveny rehabilitačními centry. Můžete to udělat doma, ale školení by mělo být denně..

Cervikální osteochondróza

I když žena dává gymnastiku pouze 10-15 minut denně, pak se jí během těhotenství nebojí cévní osteochondrosa. Jaká cvičení jsou zvláště užitečná:

 • zatáhněte pravé rameno k pravému uchu, pak levé rameno - k levému uchu;
 • provádět kruhové pohyby, nejprve pravým ramenem, poté doleva, poté dvěma;
 • nakloňte hlavu dolů a přitom odolávejte dlani;
 • položte ruku na zadní část hlavy, zkuste ji naklonit dozadu a znemožněte ji stiskem palmy.

Cvičte ve dvou sadách 10krát. Pokud se cítíte nepříjemně, musíte jej krátce přerušit.

Hrudní osteochondróza

Při porodu dítěte je lepší odmítnout s osteochondrózou na hrudi provádět gymnastiku v sedu. Nejlepší je postupovat takto:

 • zatímco ležíte na zádech, natáhněte ruce podél těla a poté střídavě zvedněte narovnáné paže za hlavu;
 • pomalu přesuňte pravou nohu na stranu, opakujte cvičení pro levou nohu;
 • střídavě se uvolňují nohy na kolenou s dolní částí zad pevně přitlačenou k posteli;
 • střídavě otáčet nohy v kotníku po směru hodinových ručiček.

Proveďte cvičení by měla být 10-15 krát. S posilováním zadních svalů se může počet opakování zvyšovat.

Bederní osteochondróza

Cvičení by měla být prováděna při ležení na zádech. To nebude břišní svaly příliš zatěžovat. Zde jsou nejúčinnější:
ohněte nohy, mírně zvedněte lumbosakrální oblast, spočívající na lopatkách a spodní části hrudní páteře;
mírně zvedněte hlavu, zatímco napínáte hýždě;
střídavě ohýbejte nohy, vyvíjejte tlak na nohu a mírně se ohýbejte v bederní oblasti.

Stačí cvičit 10-12krát. Pak si musíte lehnout 5-10 minut, odpočívat.

Léky - prášky a injekce

Existuje rozšířená mylná představa, že osteochondróza bederní během těhotenství nemůže být léčena drogami. Stejně jako patologie jiné lokalizace. V tuto chvíli je farmakologické zatížení ženského těla nežádoucí. Ale ještě horší je, když nastávající matka trpí silnou bolestí a odmítá léky. To neprospívá ani jí ani dítěti. Moderní drogy jsou relativně bezpečné. Před vstupem na trh byly provedeny všechny nezbytné studie k identifikaci teratogenních a mutagenních vlastností..

Nesteroidní protizánětlivá léčiva s účinnými složkami nimesulid, diklofenak, ketoprofen, ketorolak, meloxikam jsou na prvním místě v četnosti použití při léčbě osteochondrózy. Pro odstranění akutní bolesti je indikována jejich intramuskulární injekce. Ale právě tak je mnoho z nich často zakázáno. Pro mírnou bolest je možné použít tablety, tobolky, dražé ve snížených dávkách pečlivě vypočítaných lékařem. Jak léčit osteochondrózu:

 • terapie exacerbované patologie se provádí hormonálními léky, z nichž nejbezpečnější je, když je při nošení dítěte Phlosterone;
 • Kyselina nikotinová, eufillin, pentoxifylin nebo trental se používají k obnovení přísunu krve do páteře živinami.
 • osvědčená léčiva, jejichž aktivita je určena pyridoxinem, thiaminem, kyanokobalaminem - Neuromultivit, Pentovit, Neurobion;
 • zvýšení tónu kosterního svalstva se stává příčinou intenzivní bolesti, kterou lze zvládnout pouze pomocí svalových relaxancií, které si pouze ošetřující lékař vybere pro ženu.

Zlepšení psychoemotivního stavu při exacerbaci osteochondrózy je dosaženo průběžnou administrací prostředků s mírným sedativním účinkem: heřmánkový čaj, tenoten, Novo-Passita. Při těžké neuróze a depresi jsou antidepresiva předepisována, ale pouze s neúčinností bezpečnějších léků.

Nejlepší masti, gely, krémy a balzámy

Externí prostředky jsou nejbezpečnější pro těhotné ženy. Jejich složky, pokud pronikají systémovým oběhem, jsou ve velmi malém množství. To zjevně nestačí pro vývoj nežádoucích účinků. Během těhotenství však nelze použít všechny léky..

Při výběru masti se lékař zaměřuje na povahu patologie, závažnost bolesti. Nutně bere v úvahu přítomnost chronických onemocnění vnitřních orgánů u ženy. Lékař upřednostňuje předepisovat prostředky s různým účinkem na postiženou páteř. Taková léčiva současně zmírňují bolest, zastavují zánět, stimulují regeneraci tkáně..

Které z nich se používají zejména k léčbě osteochondrózy:

 • NSAID s diklofenakem, nimesulidem, ketorolakem okamžitě zmírní bolest, zastaví zánět;
 • místní produkty obsahující heparin, troxerutin obnovují integritu poškozených krevních cév;
 • oteplovací masti (Nayatoks, Finalgon, Kapsikam) se při léčbě osteochondrózy používají opatrně až po zastavení zánětu.

Dolobenová mast s kombinovanou kompozicí má protizánětlivé, dekongesční a analgetické účinky. Jeho použití pomáhá zbavit se všech symptomů onemocnění najednou..

Masážní ošetření

Se silnou bolestí má pouze ruční terapeut fyzický účinek na křečové svaly, vytlačené prsní, krční, bederní obratlové struktury. Je dobře obeznámen s anatomickými rysy postižených oblastí, je tedy schopen eliminovat všechny nepříjemné pocity bez léků. Masážní procedury se provádějí po úlevě od bolesti. 5-10 relací stačí k posílení svalů, zlepšení krevního oběhu tkání a odstranění ztuhlosti.

Při léčbě osteochondrózy se kromě klasické techniky používají i různé masážní techniky, včetně akupunktury. Masér jedná prsty v určitých bodech, ve kterých je umístěno mnoho nervových zakončení. To vám umožní obnovit inervaci a krevní oběh v postiženém kloubu. Poptávka po masáži plechovek, zejména masáž vakuovými přístroji.

DŮLEŽITÉ ! Masážní a manuální metody jsou přípustné zejména v raných fázích. Jejich realizaci provádějí výhradně odborníci se zdravotnickým vzděláním, kteří dobře znají fyziologii těla těhotné ženy..

Léčba osteochondrózy farmakologickými léčivy je vždy kombinována s její nedrogovou terapií. Lékař vybere léky, které jsou bezpečné pro těhotnou ženu, a nemedikační opatření, která pomohou zbavit se bolesti a ztuhlosti..

Jak zacházet s osteochondrosou během těhotenství - lékařské metody a cvičení terapie

Ženské tělo je dobře přizpůsobeno pro porod a porod dětí - příroda se o to postarala sama.

Těhotenství pro ženu je však vždy hodně stresu. Od okamžiku početí a začátku růstu plodu dochází v těle k kolosálním změnám na hormonální a fyziologické úrovni.

Metabolismus je obnoven, objevuje se placentární kruh krevního oběhu. Vnitřní orgány jsou přemístěny postupným růstem dělohy, ve kterém se nachází plodová voda a vyvíjející se plod. To vše vede k určitým nepříjemnostem ak exacerbaci latentních a chronických chorob..

Proč dochází k osteochondróze během těhotenství?

Osteochondrosa je degenerativní proces, při kterém jsou ovlivněny nervové kořeny meziobratlových plotének..

Nemoc často postupuje tajně a vyvíjí se pod vlivem různých negativních faktorů:

 • sedavý životní styl;
 • těžká fyzická námaha;
 • nadváha;
 • zranění a infekce;
 • nedostatek minerálů;
 • změny v hormonálním pozadí.

Nejčastěji se nemoc začíná v mladém věku 20-35 let. Zpravidla se překrývají dva až tři negativní faktory. Nejprve je to sedavý životní styl - práce v kanceláři u počítače, veřejná doprava místo chůze, výtah místo schodů.

Hypodynamie v kombinaci s nadváhou vede ke zvýšení zátěže páteře. Prvními příznaky jsou nepohodlí, bolest, pocit znecitlivění nebo husí kůže na kůži rukou nebo nohou.

Proč se bolesti zad objevují během těhotenství, je otázkou zájmu mnoha nastávajících matek. Formulace otázky je však nesprávná. Nosit dítě není příčinou osteochondrózy, pouze vyvolává exacerbaci existujícího onemocnění.

Jinými slovy, problémy s páteří u ženy se objevily již před početí, ale postupovaly tajně nebo byly ignorovány..

Mnoho lidí nebere bolesti zpět vážně, říkají, někam odtáhli, chytili nachlazení, neúspěšně vstali. Neměli byste však být o své záda frivolní: nemoci páteře v pokročilém stavu jsou pokles kvality života, omezení mobility, nucená změna životního stylu na méně aktivní.

Proto je při prvních příznacích osteochondrózy důležité poradit se s odborníkem - terapeutem, chirurgem nebo ortopedickým traumatem.

Během těhotenství dochází k exacerbaci problému ve formě bolesti zad a dalších nepříjemných pocitů v těle.

Lékaři to vysvětlují takto:

 1. Těhotné ženy obvykle zažívají výrazný nárůst tělesné hmotnosti v důsledku hormonálních změn.
 2. Rostoucí děloha vede k posunu těžiště.
 3. Vývoj plodu odebírá matce hodně živin, včetně vápníku a fosforu - stavebních materiálů pro pohybový aparát.

Výsledkem je, že páteř podléhá obrovským stresům a nemoc, která dříve probíhala v mírné formě, se stává závažnější.

Jak nebezpečný je tento stav

Osteochondróza u matky není nebezpečná pro nenarozené dítě, ale pro ženu představuje vážné problémy. Zvláštní riziko představuje léze lumbosakrální.

Pokud se obrátíme na fyziologii porodu, můžeme si vzpomenout, že nervová centra umístěná ve spodních částech páteře jsou spojena s pracovní činností, která řídí otevření děložního hrdla a zmenšení jeho svalů..

Během porodu může situace s běžící osteochondrózou beder probíhat podle dvou scénářů: buď v důsledku poškození nervových kořenů, bude práce slabá, nebo v procesu kontrakcí a pokusů, sevření nervového kořene, plné ochrnutí dolního těla..

Nepanikařte! Osteochondróza u ženy se nepovažuje za kontraindikaci těhotenství a porodu. Ale musí být dodržen lékař. Specialista musí posoudit závažnost onemocnění av případě potřeby předepsat císařský řez.

Ve většině případů lékař předepisuje pacientovi terapeutická cvičení a dechová cvičení k posílení svalů zad a břicha. V tomto případě přirozený porod proběhne bezpečně.

Ale i mírná forma osteochondrózy během porodu dítěte může nastávající matce způsobit nepříjemnosti..

Skutečností je, že většina léků pro léčbu onemocnění zad je kontraindikována u těhotných žen. Nehormonální i steroidní protizánětlivé léky a blokáda novokainu jsou těhotným ženám zakázány. Proto, když se objeví syndrom bolesti související s osteochondrózou, bude nutné použít šetrnější léčebné metody.

Jaké druhy onemocnění existují

Existuje několik typů osteochondrózy:

 • děložní - ovlivňuje obratle horní páteře;
 • hrudník - lokalizovaný v hrudní oblasti;
 • lumbosakrální - v bederní oblasti dochází k degenerativnímu procesu.

V závislosti na lokalitě se nemoc cítí různými způsoby. Cervikální osteochondróza se projevuje ve formě bolesti na krku a ramenech, což omezuje pohyblivost a znecitlivění rukou..

Protože cervikální oblast je důležitá pro přísun krve do mozku, její poškození vede k bolestem hlavy, snížené zrakové ostrosti, závratě, zvýšené únavě a sníženému krevnímu tlaku.

Hrudní osteochondróza je charakterizována bolestí mezi lopatkami, nepohodlí v žeberech, necitlivostí, husí kůží a brnění v rukou. Porážka lumbosakrální oblasti se projevuje ve formě bolesti dolní části zad, husí kůže a otupělosti v jedné nebo obou nohách. Kůže na dolních končetinách se stává méně citlivou, vlasy na nohou mohou růst pomaleji.

Základní diagnostické metody

Lékař diagnostikuje osteochondrózu na základě průzkumu, vyšetřovacích a hardwarových vyšetřovacích metod.

Tyto metody poskytují nejúplnější obraz o stavu páteře:

 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI);
 • počítačová tomografie (CT);
 • Ultrazvukové vyšetření.

Radiografie se nepoužívá kvůli nebezpečí pro plod. V prvním trimestru, kdy jsou položeny životně důležité orgány dítěte, je vhodné místo ultrazvuku provést ultrazvuk, ačkoli je tomografie považována za bezpečnou diagnostickou metodu pro těhotné ženy. Ve druhém a třetím trimestru můžete provádět zobrazování magnetickou rezonancí a počítačovou tomografii, ale pouze na doporučení lékaře.

Jak zacházet s osteochondrosou během těhotenství

Těhotná žena by neměla samoléčit a užívat žádné léky, včetně mastí na bázi rostlinných výtažků. Léčba jakékoli nemoci, dokonce i nachlazení, by měla začít konzultací s lékařem.

Faktem je, že mnoho léků, dokonce i bylin, které jsou v normálním stavu pro člověka účinné a neškodné, může během těhotenství poškodit nenarozené dítě nebo matku..

Léčba drogy

Osteochondróza v prvním trimestru se prakticky neléčí léky. Standardní schémata jsou povolena za použití externích činidel - gelů a mastí na bázi diklofenaku. Účinné látky proti bolesti na bázi nimesulidu (Nise, Nimesil) a dalších analgetik jsou kontraindikovány, protože lék plně nezkoumal jejich účinek na plod.

Pokud jsou příznaky osteochondrózy u těhotné ženy tolerovatelné, neporušují obvyklý způsob života a životního stylu, je vhodné nepoužívat léky, ale dávat přednost fyziologickým metodám léčby.

Fyzioterapie

Fyzická aktivita během těhotenství by měla být mírná. Ideálně jde o skupinovou nebo individuální cvičební terapii v centru plánování rodiny pod vedením specialisty. Cvičení a doma se provádí se souhlasem lékaře..

Krční cvičení

K zahřátí svalů krku a zlepšení prokrvení meziobratlových plotének použijte standardní zahřívací cvičení známá z výuky tělesné výchovy ve škole. Toto otočí krk doleva / doprava, nahoru / dolů, otáčení hlavy. Provádějte je pomalu a hladce, aniž byste prováděli náhlé pohyby. Je vhodné držet stabilní oporu rukama, abyste v případě závratí nespadli.

Hrudní cvičení

Jednoduchá cvičení umožňují zahřát stagnující svaly hrudní oblasti a zmírnit syndrom bolesti:

 1. Kruhové pohyby ramen ve směru vpřed a vzad.
 2. Míchání a kultivace ohýbaných v loktech rukou před hrudníkem.
 3. Rotace rovných paží kolem osy ramenního pletence.

Tato cvičení musíte provádět opatrně, bez spěchu, 3-4 přístupy pro 10 opakování.

Cvičení dolní části zad

S dolní části zad, žena musí být velmi opatrní, protože nadměrné zatížení svalů tohoto oddělení často zvyšuje bolest.

Hlavní skupina cvičení je zaměřena na odstranění zátěže ze svalů zad bederní bederní:

 • chůze po všech čtyřech;
 • naklonění těla dopředu a udržení těla v této poloze (vhodné v raných fázích);
 • zvedání pánve s důrazem na chodidla v poloze na zádech.

Chůze na všech čtyřech je velmi jednoduché, ale efektivní cvičení, které vám umožní odstranit zatížení z bederní. Tato technika je vhodná nejen pro těhotné ženy, ale také pro běžné lidi, ženy i muže.

Pokud během provádění pociťujete bolest kolena, můžete použít speciální chrániče kolen nebo domácí polstrování vyrobené z měkkého materiálu.

Toto video ukazuje cvičení na bolesti zad v průběhu těhotenství.

Univerzální cvičení

Pokud to zdravotní stav a pohoda dovolí, je plavání v bazénu považováno za nejlepší způsob, jak udržet dobrou fyzickou kondici a zmírnit příznaky osteochondrózy u těhotné ženy. Toto je snad jediný typ aktivity, který vám umožní rovnoměrně posílit všechny svalové skupiny bez načtení páteře.

Nežádoucí léčby během těhotenství

Všechny těhotné ženy jsou kontraindikovány silnými protizánětlivými léky, analgetiky, thiazidovými diuretiky, kortikosteroidy. Většina z nich má negativní vliv na nitroděložní vývoj plodu, což vede k různým malformacím a patologiím..

Mnoho tradičních prostředků používaných k léčení nemocí zad v normální praxi se během těhotenství nepoužívá kvůli nedostatečné znalosti jejich účinku na plod..

Masáž a ruční terapie také vyžadují opatrnost. Lékaři obvykle předepisují lehkou masáž v oblasti bolesti. V tomto případě je nezbytné, aby masáž byla prováděna kvalifikovaným manuálním terapeutem, který dobře zná fyziologii. Faktem je, že dopad na některé body na těle těhotné ženy může zvýšit tón dělohy a vyvolat potrat..

Bezpečné a přijatelné metody léčby onemocnění páteře u žen během těhotenství jsou:

 • fyzioterapeutická cvičení pod vedením specialisty;
 • nošení elastických obvazů, které snižují zatížení svalů a páteře;
 • jemná masáž v oblasti bolesti;
 • na sobě ortopedické boty (po konzultaci s terapeutem);
 • převládající odpočinek.

V posledních týdnech těhotenství, kdy se hmotnost plodu blíží maximu, je nutné snížit fyzickou aktivitu. Ženám se doporučuje, aby si více odpočinuli a na měkké polštáře si pohodlně pózovali na zádech nebo na boku..

Jak plánovat těhotenství s osteochondrózou

Praxe při vědomém rodičovství je obecně přijímána v Evropě a Americe, když se žena před početím podrobí kompletní lékařské prohlídce.

V naší zemi se většina žen stává matkami spontánně a často se fyzicky nepřipravují na těhotenství a porod. Nadváha, chronická onemocnění, hormonální poruchy a další zdravotní problémy mohou způsobit mnoho problémů..

Lékaři doporučují, aby každá žena, která má v úmyslu stát se matkou, podstoupila úplné vyšetření těla a věnovala pozornost alarmujícím hovorům. V případě bolesti zad se obraťte na odborníka.

Lékař by měl provést vyšetření a přenést pacienta na MRI nebo ultrazvuk všech částí páteře. Pokud je zjištěn problém - osteochondróza, výčnělek meziobratlové ploténky nebo kýla - musí být přijata vhodná opatření.

V závislosti na povaze problému je žena předepsána fyzioterapeutická cvičení, užívá chondroprotektory a protizánětlivé léky, korekci váhy, koriguje poruchy držení těla a ploché nohy ortopeda. Až bude problém vyřešen, začněte s plánováním těhotenství..

Závěr

U žen nepodceňujte problémy s zády: nemoci páteře se mohou stát přitěžujícím faktorem a dokonce překážkou fyziologického porodu..

Osteochondrosa není považována za kontraindikaci těhotenství a porodu, ale v pokročilém stavu může způsobit ženě mnoho problémů. Proto je v jejím zájmu vyléčit ji zpět před početím..

Jak se vypořádat s osteochondrosou během těhotenství

Osteochondrosa během těhotenství je celkem závažným porušením způsobeným zvýšením stresu na těle. Při nedostatečné a včasné terapii může patologie vést k negativním důsledkům. Pro minimalizaci rizika komplikací je velmi důležité včas se poradit s lékařem..

Podstata patologie

Osteochondrózou se rozumí poškození páteře v důsledku deformace, dystrofických změn a ztenčení meziobratlových plotének.

S rozvojem této patologie dochází v těle těhotné ženy k následujícím procesům:

 1. Chrupavka se stává méně elastickou;
 2. Objem meziobratlové tekutiny je snížen;
 3. V důsledku těchto změn se meziobratlové kotouče vzájemně dotýkají, což vyvolává jejich ředění;
 4. Tyto procesy způsobují sevření nervových vláken, což vede k silné bolesti zad;
 5. Meziobratlové disky stlačují krevní cévy, což vyvolává porušení krevního oběhu v problémové oblasti.

Pokud patologie nezpůsobí poškození vnitřních orgánů, nehrozí ohrožení dítěte. Problémy však mohou začít během porodu, protože abnormalita může způsobit porušení tvaru pánve. V takové situaci je zapotřebí císařského řezu.

Příčiny

Během těhotenství mohou vést k osteochondróze různé faktory. Mezi hlavní důvody patří:

 • Zvýšená zátěž páteře a rychlé zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku slabosti svalové tkáně zad.
 • Nedostatek aktivního životního stylu. Obzvláště nebezpečná je hypodynamie ve třetím trimestru s rychlým nárůstem břicha a posunem těžiště.
 • Nerovnováha hormonů.
 • Nedostatek vitamínů vstupujících do těla ženy. V této době hlavní množství látek jde do tvorby plodu.
 • Posun orgánů a stlačení nervů a krevních cév. To je pozorováno, jak se plod vyvíjí a zhoršuje výživu páteře..

Chondrosa během těhotenství je spojena s dědičnou predispozicí a poškozením páteře. Příčinou jsou také často zvláštnosti pracovních podmínek. Po početí se zvyšuje riziko exacerbace nemoci.

Klinický obrázek

Příznaky osteochondrózy během těhotenství závisí na lokalizaci abnormálních změn páteře. Poškození krční páteře se projevuje výrazným znakem. Je to kvůli vysoké pohyblivosti obratlů, které jsou v této oblasti.

Cervikální osteochondróza během těhotenství je doprovázena následujícími projevy:

 1. Bolest hlavy, ztráta sluchu, ztráta zrakové ostrosti, závratě. Tyto projevy jsou spojeny s kompresí obratlové tepny..
 2. Bolest v ramenou a krku - často pulzují. Existuje také riziko necitlivosti a snížení citlivosti epitelu v horní části trupu. Tyto příznaky jsou způsobeny sevřením kořenů..
 3. Bolest v oblasti lopatek a srdce - tato porucha se nazývá srdeční syndrom. Jeho vzhled je často pozorován při kýchání, pohybech hlavy, kašli.

Ve vzácných případech je cervikální osteochondróza během těhotenství doprovázena nebezpečnými projevy - mdloby, kolísání tlaku. To může nepříznivě ovlivnit tvorbu plodu..

Poškození hrudní oblasti není tak často pozorováno. Důvodem je skutečnost, že tato zóna je lépe chráněna svaly a je relativně nehybná. Pokud se osteochondróza tohoto oddělení stále vyvíjí, je to plné výskytu následujících příznaků:

 • Respirační selhání.
 • Vývoj mezikostální neuralgie. Vyznačuje se bolestí a kompresí na hrudi a žeber. Obvykle se tyto příznaky objevují po aktivitě nebo dlouhodobém klidu..
 • Porušení funkcí vnitřních orgánů.
 • Bolest při zvedání paží.
 • Ramenní nepohodlí.

Klíčové nebezpečí tohoto typu osteochondrózy spočívá ve slabé závažnosti symptomů. Proto je často zaměňována s jinými nemocemi. S rozvojem nemoci existuje riziko metabolických poruch a nervového vedení. To vytváří předpoklady pro výskyt intoxikace, což představuje vážné nebezpečí během těhotenství.

Poškození bederní oblasti v počátečních stádiích má asymptomatický průběh. Zjevné příznaky se objevují v pozdějších stádiích onemocnění. Osteochondróza bederní kosti během těhotenství je doprovázena následujícími projevy:

 1. Těžké nepohodlí v slabinách a dolní části zad;
 2. Obecná slabost;
 3. Ztráta motorické aktivity;
 4. Křeče na nohou;
 5. Bolesti zad v bederní oblasti;
 6. Poškozená motorická aktivita;
 7. Bolesti a svalové křeče;
 8. Ztráta citlivosti nohou.

Výskyt této anomálie během těhotenství může způsobit různé poruchy genitourinárního systému. To je velmi nebezpečný stav. Existuje také riziko poškození jiných orgánů, které negativně ovlivňuje vývoj dítěte.

Diagnostické funkce

K identifikaci osteochondrózy během těhotenství provádí lékař klinické vyšetření. Specialista zkoumá úplnost symptomů, zvažuje porušení ohybu páteře. Lékař se obvykle zajímá o tyto projevy:

 • Snížení hýždí dolů;
 • Porušení sakrálního kosočtverce Michaela;
 • Asymetrie záhybů hýždí a pánevního pletence.

Patří sem radiografie a magnetická rezonance. Tyto studie naznačují vliv magnetického pole a záření na tělo, což negativně ovlivňuje vývoj dítěte.

Terapie

Léčení osteochondrózy během těhotenství je poměrně komplikovaný proces, protože v současné době je mnoho léků kontraindikováno. Mohou ublížit dítěti a dokonce vyvolat potrat..

Chcete-li zmírnit bolest při opakovaném výskytu osteochondrózy, můžete si dát teplou sprchu. Jemná masáž také pomůže uvolnit svaly. Provádí se v sedu. Postup lze provést a ležet na jeho straně. Po provedení těchto postupů byste se měli poradit s lékařem, který zvolí účinné a bezpečné ošetření..

Drogová terapie

U těhotných žen je většina léků kontraindikována. Léková terapie by proto měla být prováděna po konzultaci s terapeutem. Možná budete muset konzultovat gynekologa a neurologa..

V těhotenství je diclofenac sodný relativně neškodným činidlem. V případě akutní potřeby je tento lék předepsán v 1 a 2 trimestrech. K pozdějším datům a během kojení bude nutné tuto látku opustit. V tomto případě může odborník předepsat externí léky.

Samoléčení během tohoto období je přísně kontraindikováno. Může vyvolat vážné odchylky ve vývoji dítěte a způsobit potraty.

Fyzioterapie

Léčba osteochondrózy u těhotných žen může být prováděna pomocí speciální gymnastiky. Díky realizaci speciálních cviků je možné zvládnout zátěž páteře, odstranit bolest, obnovit krevní oběh a metabolické procesy.

Cvičení by si měli vybrat terapeut a gynekolog. To se provádí v závislosti na zdravotním stavu ženy. Cvičební terapie lumbosakrální osteochondrózy u těhotných žen zahrnuje následující pohyby:

 1. "Koťátko." Chcete-li provést cvičení, musíte se dostat na všechny čtyři, pomalu se ohýbat a ohýbat záda nahoru. Kromě toho musíte provádět pohyby hlavy. Za tímto účelem otočte krkem různými směry.
 2. "Ryba". Posaďte se na nohy, postupně se opřete, vydechněte a vydechněte, opatrně povstaňte.
 3. Kroucení. Postavte se a provádějte pomalé pohyby těla různými směry. Můžete si pomoci rukama, které se tahají v opačném směru od zatáčky. Neměly by se vyskytnout žádné náhlé pohyby.

Ráno se doporučuje gymnastika. To pomůže vyvolat nárůst energie. Délka každého cvičení by neměla být delší než 30 sekund..

Kromě toho existují speciální zátěže - fitness, aerobik, jóga a gymnastika pro těhotné ženy. Díky těmto činnostem mohou nastávající matky udržovat svalový tonus. To pomáhá zabránit rozvoji mnoha patologií páteře..

Gymnastika pro těhotné ženy s cervikální osteochondrózou zahrnuje následující cvičení:

 • Posaďte se, narovnejte záda, opřete hlavu dozadu. Pokuste se levým uchem dosáhnout levého ramene. Proveďte podobné pohyby doprava. Celkem by mělo být provedeno 5 opakování v každém směru..
 • Položte dlaň na čelo. Zatlačte na hlavu a pokuste se překonat odpor. Měli byste zůstat v této poloze po dobu 5 sekund, poté můžete relaxovat. Celkem jsou vyžadovány 3 přístupy..
 • Podobné cvičení se provádí v opačném směru. Pro tento účel je dlaň umístěna na zadní straně hlavy. Musíte se posadit rovně a odhodit hlavu dozadu. Pokoušíte se vyrovnat se stresem, sklopte hlavu dolů a stiskněte bradu. Vše, co potřebujete udělat 5 přístupů.
 • Posaďte se, zvedněte bradu. Dívat se je třeba dopředu. Jemně otočte hlavu doleva a doprava, vyhněte se svalovému napětí. Stačí udělat 5 opakování.

S rozvojem osteochondrózy prsu by mělo být provedeno následující:

 1. Vstaňte, upusťte ruce, vdechněte. Když vydechujete, zvedněte ruce nahoru;
 2. Posaďte se, ohněte záda a narovnejte se;
 3. Položte ruce za hlavu, vdechněte a ohněte se v zádech. To je třeba udělat 3-5krát.

Lidové léky

Je kontraindikováno, aby se během těhotenství používaly lidové léky samostatně. Mohou nejen těžit, ale také výrazně poškodit tělo..

Nejbezpečnější metodou léčby jsou oteplovací obklady, které pomáhají léčit osteochondrózu děložního hrdla u těhotných žen. Před zákrokem musíte zajistit, aby nedošlo k alergickým reakcím.

Chcete-li se vypořádat s cervikální osteochondrózou, musíte vzít kousek tkáně, navlhčit ji v teplém vývaru kořenů pampelišky, petrželky nebo třezalky tečkované. Na krční páteř se aplikuje obklad, na horní stranu se obalí film a fixuje se teplým ručníkem. Délka procedury by měla být 20 minut.

V počátečních fázích vývoje cervikální osteochondrózy se doporučuje zahřát pepřovou náplastí. K tomu můžete také použít pytel s pískem. Tímto způsobem je zakázáno ošetřovat poškození hrudní nebo bederní oblasti. Lokální zvýšení teploty a vliv aktivních složek nepříznivě ovlivňují vývoj plodu.

Možné komplikace

Každá forma osteochondrózy během těhotenství může způsobit vážné komplikace. Mezi nejnebezpečnější důsledky patří:

 • V případě poškození krční páteře existuje riziko cévní mozkové příhody;
 • Poškození dolní části zad, vysoká pravděpodobnost odchylek ve fungování vnitřních orgánů;
 • Poškození hrudní oblasti se vyvíjí intercostální neuralgie, objevují se příznaky intoxikace těla a metabolické poruchy.

Ve většině případů však osteochondróza významně neovlivňuje průběh těhotenství a nevede k odchylkám ve vývoji dítěte..

Prevence

Aby se předešlo výskytu nebo zhoršení osteochondrózy během těhotenství, měla by být přijata vhodná opatření i ve fázi plánování. Během porodu dítěte musíte dodržovat tato pravidla:

 1. Používejte obvaz nebo korzet;
 2. Dělejte jógu nebo lékařskou gymnastiku;
 3. Vyhněte se přepracování;
 4. Kontrolní držení těla;
 5. Hodně chůze na čerstvém vzduchu;
 6. Jezte správně;
 7. Spát na rovném a pevném povrchu;
 8. Vyhněte se stresovým situacím;
 9. Odmítněte boty s podpatky;
 10. Vyloučte tělesnou podchlazení.

Osteochondróza u těhotných žen se vyskytuje poměrně často. Chcete-li si poradit s touto patologií, musíte navštívit lékaře. Specialista vybere účinné prostředky k léčbě patologií, které nepoškodí vývoj dítěte.

Články O Neplodnosti