Hlavní Zdraví

Třetí trimestr těhotenství a hemoroidů: příprava na porod

Tělo ženy je vystaveno obrovským nákladům a změnám v období porodu dítěte. Další potíže přinášejí budoucí mámě hemoroidy ve 3 trimestrech. Statisticky, z 80% pacientů si stěžuje na toto onemocnění, a 40% jsou těhotné ženy. Pacienti si velmi často všimnou nemoci, když již vyšel vnější uzel.

Příčiny a příznaky

Hemoroidy jsou proctologické onemocnění. Vyskytuje se v důsledku narušení průtoku krve v žilách pánve, což je charakteristické pro ženy, které jsou v posledních fázích těhotenství.

Během těhotenství se hemoroidy neprobíhají okamžitě, ale mechanismus onemocnění začíná v prvním trimestru, kdy se děloha ženy významně a rychle zvětší a postupně vytlačí pánevní orgány. Tím je narušen průtok krve do konečníku, žilní stěny jsou napnuty a zmutovány. Tvoří se tzv. Hemoroidy, které se často projevují ve třetím trimestru těhotenství. Po 38 týdnech těhotenství, kdy dítě dosáhne své maximální velikosti, jsou uzly schopny těhotné ženě přinést skutečné utrpení. Nastávající matky někdy ignorují alarmující příznaky a diagnostikují hemoroidy po 7 měsících těhotenství.

Příčiny hemoroidů během těhotenství

Fáze hemoroidů a jejich charakteristika

EtapaKlinický obrázekPříznaky
Zvětšené uzliny nepřesahují konečník, ale jsou zraněny během pohybu střev, objevují se krev a nepohodlíSvědění řiti
Zvýšené pocení
Vzhled malých kuželů
IIExterní uzly vypadnou z konečníku, ale jsou nastaveny zpět, když se změní poloha tělaBolest střev
Výtok z konečníku, často krev
Rektální přeplnění
IIIUzly vypadávají během pohybu střeva a při změně polohy těla, vyžadují ruční přemístěníPo odchodu na záchod mírné krvácení
Bolest, která zesiluje při chůzi, fyzická aktivita
Nesnesitelné svědění
IVUzly jsou umístěny mimo řiť a nenasazují se dovnitřNeustálá bolest a krvácení v konečníku
Zpět na obsah

Diagnostické metody pro hemoroidy ve 3. trimestru těhotenství

Důležitost diagnózy není vystavit těhotnou ženu lékařskému ošetření, omezující se na preventivní opatření. Vyšetření také pomáhá vyloučit interní uzly. Identifikace nemoci v raných stádiích zcela eliminuje její znovuobjevení v budoucnosti. Hemoroidy jsou úspěšně diagnostikovány lékaři ve druhém trimestru a v posledních stádiích těhotenství, a to díky klinickému obrazu a stížnostem pacienta..

Těhotná žena potřebuje ke stanovení diagnózy kompletní krevní obraz.

Doplňkové testy k identifikaci specifického průběhu onemocnění a potvrzení diagnózy:

 • Obecná analýza krve. Pomáhá vyloučit nebo potvrdit anémii. Tento test je předepsán pro krvácení..
 • Anoskopie - studie se provádí pomocí anoskopu, který se vstřikuje do konečníku do hloubky 12 cm. Pomáhá při identifikaci latentních hemoroidů a souvisejících patologií. Vyšetření dolní části rekta je bezpečné a bezbolestné.
 • Rektoskopie - provádí se pomocí rektoskopu, který je zasunut do hloubky 20 cm. Celý konečník je vyšetřen na patologie a novotvary..
Zpět na obsah

Léčebné funkce

Léčba hemoroidů během těhotenství se provádí pouze pod dohledem lékaře. Hemoroidy ve 37. týdnu těhotenství jsou léčeny odlišně než v prvním trimestru, je to kvůli účinku léků na vývoj dítěte. Musíte problém vyřešit, i když se hemoroidy vylézají po 38 týdnech těhotenství.

Nedostatek terapie hemoroidy vede k intrauterinní infekci a narození dítěte se známkami infekce. Běh hemoroidů v pozdějších fázích vede k prasknutí během porodu, dalším bolestivým pocitům, hnisavým zánětlivým procesům.

Léčebný režim přímo závisí na gestačním věku a stádiu onemocnění. První projevy hemoroidů lze léčit úpravou stravy. Doporučuje se používat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, mléčných výrobků, odmítnout mouku a sladkosti, omezit solení a uzená masa. Je důležité stanovit pitný režim (6-8 sklenic vody denně) a provádět jednoduchá fyzická cvičení.

Ve druhé a třetí fázi se snaží odložit léčbu na 3. trimestr těhotenství, aby se minimalizoval účinek léků na dítě. Akutní hemoroidy po 38 týdnech těhotenství nejsou rychle odstraněny. Pokud je to možné, lékař najde bezpečné způsoby, jak zmírnit stav budoucí matky. Lékař zpravidla předepisuje čípky nebo masti na hemoroidy a chirurgický zákrok se provádí po porodu.

Přípravky pro léčbu hemoroidů v pozdním těhotenství

Název lékuAktFormulář vydání
ÚlevaLéčí poškození rektální sliznice, zmírňuje otoky, záněty a bolestiSvíčky, mast
Reliéf
"Posterisan"Má antibakteriální a analgetické účinky.
Glycerinové svíčkyZměkčte stolici, čímž se trační střev stane méně traumatickýmČípky
VenodiolPosilujte a tónujte stěny krevních cév
Detralex
Neo-AnuzolMá antiseptické vlastnosti, anestetizuje a zmírňuje zánět
Procto-GlivenolMá výrazný analgetický účinek
Svíčky PropolisMá antiseptické a protizánětlivé činidlo
NatalsidPodporuje regeneraci tkání, má protizánětlivý účinek
Zpět na obsah

Léčba hemoroidů lidovými metodami

Hemoroidy po 39 týdnech těhotenství lze léčit lidovými prostředky a metodami, ale pouze se souhlasem lékaře. Zaprvé, pokud hemoroidy vyjdou, je nutné posílit ochranné funkce těla. Pomůže to příjem šťávy z horského popela, čaje s kalinou a odvarů mrkvových vrcholků. Jednou z nejpopulárnějších lidových léčivých přípravků jsou koupele s odvarem heřmánku a šalvěje. Můžete vytvořit řešení z březových listů s posloupností. Tyto mini-koupele se doporučují po každém pohybu střev. Přírodní vlastnosti heřmánku mají uklidňující účinek na hemoroidy, které jsou zanícené, šalvěj má antiseptické vlastnosti. Také v posledních fázích jsou vany s odvarem březových listů a sukcesí vynikající, zastavují krvácení, zklidňují a uzdravují.

Prevence hemoroidů

Hemoroidy během těhotenství lze zabránit lehkým cvičením. Může to být malý náboj a klidně chodí na čerstvý vzduch. Důležitou roli hraje správná výživa. Ze stravy by měly být vyloučeny smažené, mouky, sladké, stejně jako uzené a solené. V každodenní výživě by měla převládat čerstvá zelenina, kyselé mléčné výrobky a sušené ovoce (sušené meruňky a švestky jsou vynikajícími prostředky k prevenci zácpy). Je nutné dodržovat pitný režim: 6-8 sklenic čisté vody denně. Tato jednoduchá pravidla výrazně snižují riziko výskytu a vývoje nemoci..

Jak léčit hemoroidy během těhotenství ve 3. trimestru

Obsah

Riziko hemoroidních onemocnění u žen během těhotenství prudce stoupá. V této době je ženské tělo obzvláště citlivé a zranitelné, a proto většina léků proti hemoroidům může více poškodit tělo než těžit. Při přepravě dítěte jsou v prvních 2 trimestrech těhotenství přísně zakázány téměř všechny léky a pouze se 3 trimestry je povoleno léčení hemoroidů. V tomto případě je nejlepší zvolit přírodní přípravky určené k použití těhotnými a kojícími matkami..

Vlastnosti léčby hemoroidů u těhotných žen

Léčba hemoroidového onemocnění během těhotenství je mimořádně obtížná a bolestivá, zejména pokud jde o léčbu krvácení nebo akutní formy onemocnění. V tomto období je použití většiny antihemoroidových léků přísně zakázáno až do přechodu do 3. trimestru těhotenství. Omezení platí také pro provozní a jakýkoli dopad na hardware. Tyto intervence jsou povoleny pouze v případě akutní, pokročilé formy a těžkého krvácení..

Vezměte prosím na vědomí: v případě potřeby a akutních příznaků mohou nastávající matky zakoupit speciální přípravky pro léčbu hemoroidních uzlů označených pro těhotné a kojící, ale je lepší, když je lékař předepisuje.

Stojí za zmínku, že u těhotných žen je hemoroidní patologie charakterizována poměrně rychlou progresí, která je v tomto období spojena se zranitelností těla. Proto musí být léčba takového onemocnění zahájena co nejdříve, aby se zabránilo komplikacím

Jak zacházet s hemoroidy u těhotných žen

Lékařská metoda pro léčbu hemoroidů u těhotných žen vyžaduje integrovaný přístup. Během tohoto období mohou nastávajícím matkám předepsat přírodní a bezpečné léky, které neabsorbují krev a nevstoupí do jater. Za tímto účelem se takové typy místních a komplexních produktů používají jako:

 • čípky - čípky Anuzol, reliéfy, rakytníky rakytníkové a ichthyolové Procto-Glivenol, propolis;
 • tablety - Venarus, Detralex, Normoven;
 • masti a gely - Heparin, Methyluracil, Relief.

Hlavní věcí je vybrat nástroj, který bude mít lokální efekt s minimálním rizikem pro nenarozené dítě. Za tímto účelem je nežádoucí více orálních systémových léků..

Rektální svíčky

Hlavními a nejbezpečnějšími prostředky pro léčbu hemoroidů u nastávajících matek jsou rektální čípky. Důvodem je především jejich místní akce. Svíčky působí výhradně na bolestivou oblast análního průchodu, zatímco jejich hlavní látky nevstupují do krevního řečiště a nerozšíří se do hlavních orgánů, což znamená, že riziko poškození plodu je minimální.

Mezi nejoblíbenější a nejbezpečnější čípky stojí za zmínku:

 • Úleva
 • Anuzol;
 • Svíčky rakytníkové;
 • Procto-glivenol;
 • Ichthyolové svíčky;
 • Propolis.

Nejlepší je upřednostňovat čípky vyrobené z přírodních ingrediencí. Užívání těchto léků bude tedy bezpečné nejen pro ženu, ale také pro dítě.

Úleva

Některé z populárních antihemoroidů ve formě čípků jsou k dispozici v několika formách (Relif Ultra, Relif Advance, Relif Pro), což je hlavní účinná složka: extrakt ze žraločí jaterní oleje, fenylefrin, methylparahydroxybenzoát. Mezi pomocné složky svíček stojí za zmínku vosk, škrob a kakaové máslo. Má výrazný protizánětlivý, antioxidační, analgetický a hemostatický účinek, pomáhá zvlhčit a zjemnit postiženou tkáň. Přispívá k jejich rychlému zotavení..

 • Indikace: hemoroidní onemocnění interního a externího typu, praskliny a vředy na stěnách konečníku, anální bolest a svědění.
 • Kontraindikace: citlivost na složení, krevní granulocytopenie, tendence k tvorbě krevních sraženin.
 • Nežádoucí projevy: hyperémie dermis, kožní dermatitida a vyrážka, svědění v konečníku.
 • Pravidla použití: doporučené dávkování - 3-4 svíčky denně, individuální ošetření.

Anuzol

Kombinovaná profylaktická lokální droga, hlavní účinná složka v kompozici: xeroform, extrakt belladony, glycerin, síran zinečnatý. Nástroj je účinný při léčbě hemoroidových chorob 1. a 2. fáze u těhotných žen, rychle zmírňuje bolest, eliminuje podráždění, tóny a posiluje žíly, zvyšuje odolnost těla vůči nemoci.

 • Indikace: onemocnění hemoroidů vnější a vnitřní formy, vředy a praskliny na stěnách tlustého střeva, poškození a eroze konečníku.
 • Kontraindikace: glaukom, nádory různých typů, prostatitida, vada výtoku moči, těhotenství je užíváno s velkou opatrností.
 • Nežádoucí účinky: zácpa, průjem, nadměrná suchost v ústech, závratě, migréna, letargie a ospalost, alergie.
 • Pravidla použití: jednu svíčku nanášejte 2-3krát denně, doba léčby je čistě individuální.

Svíčky rakytníkové

Přírodní a zcela neškodný lék ve formě čípků se vyrábí na základě jediné složky: výtažku z bobulového oleje z rakytníku řešetlákové. Jako další složky patří: vosk, voda, tuhý tuk. Účinkem léku je obnovit mikroflóru tlustého střeva, odstranit zánětlivé a infekční jevy, léčit a regenerovat poškozené tkáně anální oblasti..

 • Indikace: hemoroidy, chronická patologie tlustého střeva, kolitida, proktitida.
 • Kontraindikace: přecitlivělost na složení, průjem, zánět slinivky břišní, žlučové kameny.
 • Nežádoucí projevy: alergické projevy ve formě pálení a svědění konečníku.
 • Pravidla použití: aplikujte 1 čípek jednou denně, nejlépe v noci, léčba trvá 7 až 10 dní.

Procto-glivenol

Kombinovaná příprava lokálního působení patří do kategorie anestetik a venotonik, hlavní aktivní složky ve složení: tribenosid, lidokain. Díky účinným látkám má léčivo mnohomocný účinek, nejen že zmírňuje bolest, ale také hojí rány, obnovuje prasklé tkáňové oblasti, dezinfikuje, zmírňuje otoky a zánět.

 • Indikace: hemoroidální onemocnění fáze 1-2 interního a externího typu, eroze stěn tlustého střeva, zánět análního průchodu.
 • Kontraindikace: individuální citlivost, věk pacienta do 18 let, první trimestr těhotenství.
 • Nežádoucí projevy: alergické projevy ve formě vyrážky a pálení.
 • Pravidla použití: doporučuje se aplikovat 1 čípek dvakrát denně, průběh léčby určuje proktolog.

Ichthyolové svíčky

Droga místního vlivu, která je považována za zcela přírodní a neškodná, je hlavní účinnou látkou ve složení: ichthyol nebo ichthammol. Jako další složky pro tvorbu svíček jsou: voda, emulgátor, tuhý tuk, čípek. Tento nástroj je jedním z mála léků na hemoroidy, které nemají prakticky žádné kontraindikace. Použití těchto čípků je proto indikováno v různých věkových skupinách a ve formě nemoci..

 • Indikace: prostatitida, hemoroidní onemocnění, salpingooforitida, endometritida.
 • Kontraindikace: věk do 18 let, individuální citlivost nebo alergie na ichthyol.
 • Nežádoucí účinky: ve vzácných případech je možná alergická vyrážka.
 • Pravidla použití: aplikujte jeden čípek dvakrát denně, délka léčby je stanovena ošetřujícím proktorem.

Extrakt z propolisu

Další přírodní léčivý přípravek určený k použití ve 3. trimestru těhotenství, hlavní účinná látka v přípravku: přírodní propolis. Pomocnými složkami jsou taniny, vitamíny, pryskyřice, vosk, oleje a ethery, flavonoidy, organické a jiné kyseliny. Tyto svíčky mají mnoho pozitivních vlastností a ve srovnání s jinými podobnými léky mají komplexní účinek nejen na pánevní orgány, ale také na celé tělo.

 • Indikace: onemocnění dýchacích cest, hemoroidální onemocnění ve stadiu 1-2, prostatitida, artritida, chronická bronchitida.
 • Kontraindikace: přecitlivělost na hlavní složku.
 • Nežádoucí projevy: alergická vyrážka, svědění, bolest v konečníku.
 • Pravidla použití: aplikujte 1 čípek třikrát denně, délka léčby se liší v závislosti na složitosti onemocnění - od 10 do 30 dnů.

Prášky na hemoroidy během těhotenství

Použití antihemoroidů a imunomodulačních perorálních léků během těhotenství je nežádoucí, ale v některých případech je jejich použití oprávněné. Ošetřující proktorolog může předepsat systémové tablety v případě, že rizika pro nenarozené dítě jsou minimální.

Mezi známými a bezpečnými prášky na hemoroidy pro nastávající matky lze rozlišit:

Takový lék se vyznačuje kombinovaným přímým účinkem. Přímo ovlivňují příčinu nemoci. Proto je ve většině případů krvácení hemoroidů a akutních onemocnění nutné použití těchto léků.

Venuše

Je to kombinovaná preventivní droga systémového působení, hlavní účinná látka: diosmin, hesperidin. Pomocnými složkami jsou: vosk, želatina, stearát hořečnatý, krystalická celulóza, škrob, glykolát sodný, talek. Tento lék je k dispozici v různých dávkách účinné látky, každý po 500 a 1 000 mg diosminu, a je vhodný pro komplexní antihemoroidní terapii těhotných žen ze třetího trimestru.

 • Indikace: křečové žíly, žilní nedostatečnost, hemoroidní onemocnění, křeče, krevní sraženiny.
 • Kontraindikace: přecitlivělost a alergie na složky, laktace.
 • Nežádoucí účinky: závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, bolest na hrudi, dušnost, kolitida, alergická vyrážka a svědění.
 • Pravidla použití: u akutních hemoroidů, 6 tablet denně ráno a večer, u hemoroidů 1–2 etap, 2 tablet denně, průběh léčby určuje proktolog.

Detralex

Populární hematopatický lék na přirozenou resorpci hemoroidů, hlavní aktivní složky ve složení: diosmin, hesperidin. Jako pomocné složky byly použity: želatina, voda, škrob, celulóza, oxid titaničitý, glycerol, talek. Lék patří do skupiny venotonik, přispívá nejen k eliminaci zánětu a hojení žíly, ale také k jejich tonizaci, k posílení a ochraně proti slzám a krevním sraženinám.

 • Indikace: žilní nedostatečnost, hemoroidy, patologie chronické a akutní formy od 3. trimestru těhotenství.
 • Kontraindikace: individuální nesnášenlivost na diosmin, predispozice k alergiím.
 • Nežádoucí účinky: dyspepsie, alergické kožní projevy.
 • Pravidla použití: v případě akutní / chronické formy hemoroidů je předepsána 1 tableta 2 na den, průběh léčby je až 1 týden.

Normální

Známý lék v tabletách s komplexním účinkem, má kumulativní účinek, hlavní účinná látka v kompozici: diosmin, hesperidin. Jako další složky byly použity: celulóza, želatina, stearát hořečnatý, film, betacyklodextrin, sodná sůl glykolátu škrobu. Díky interakci složek má přípravek stimulační účinek, zlepšuje krevní oběh, zlepšuje žilní tón, stimuluje odtok žilní lymfy.

 • Indikace: žilní nedostatečnost, akutní a zanedbané hemoroidní onemocnění.
 • Kontraindikace: individuální citlivost na lék.
 • Nežádoucí účinky: letargie, slabost, malátnost, bolesti hlavy, kopřivka, nauzea, zvracení, průjem.
 • Pravidla použití: doporučuje se užívat 2 tablety dvakrát denně, doba trvání léčby je nejméně 5-7 dní.

Masti a gely pro těhotné ženy

Od třetího trimestru těhotenství je povoleno používat léčivé masti ke zmírnění negativních příznaků hemoroidu. V tomto případě se doporučuje používat přírodní masti a přípravky, které mají účinek na venotonické a lokální hojení ran. Nanášejí se na postiženou oblast tenkou vrstvou a nechají se úplně absorbovat..

Heparinová mast

Patří k jednomu z neškodných a zcela bezpečných léků při porodu dítěte, hlavní účinné látce: heparin, anestezin, ester kyseliny nikotinové, základ masti. Nástroj se vyrovnává se záněty a infekcemi řiti, ničí bakterie a rozšiřuje krevní cévy..

 • Indikace: tromboflebitida, hemoroidní onemocnění, flebitida, vředy, trombóza anální žíly.
 • Kontraindikace: nekrotické-ulcerativní jevy, poruchy krvácení, trombopenie.
 • Nežádoucí účinky: možná alergická reakce, pálení a svědění.
 • Pravidla použití: aplikujte na bolestivé místo dvakrát nebo třikrát denně, léčba je čistě individuální.

Methyluracil

Účinné regenerační a hojivé činidlo pro hojení vředů a expanzi hemoroidů, hlavní účinná látka: methyluracil. Pomocnými složkami byly: základ pro mast, vazelína, vodný lanolin. Produkt je vhodný pro dezinfekci řiti, odstranění bakterií a regeneraci poškozených tkání.

 • Indikace: leukopie, hemoroidní onemocnění různých stádií, komplexní radioterapie.
 • Kontraindikace: chronická leukémie, nádory, rakovina krve, patologie kostní dřeně, lymfogranulomatóza.
 • Nežádoucí projevy: možná pálení a další alergické projevy v konečníku, bolest hlavy, závratě, letargie, vyrážka na dermis.
 • Pravidla použití: doporučuje se aplikovat na postiženou oblast 2-3krát denně, průběh léčby závisí na formě nemoci.

Úleva

Nejoblíbenější antihemoroidy patří do třídy neškodných kombinovaných léčiv, hlavní aktivní složky ve složení: fenylefrin, hydrochlorid. Dalšími složkami byly: olej ze žraločích jater, olej, lanolin, glycerin, vitamín A a E, vazelína, voda. Vosk. Aktivně působí na hemoroidy, suší je, zlepšuje krevní oběh, eliminuje známky zánětu

 • Indikace: patologie hemoroidů fáze 1-2, eroze konečníku, praskliny a poranění stěn tlustého střeva, svědění a pálení v rektální zóně.
 • Kontraindikace: tendence k trombóze, citlivost na složky, granulocytopenie.
 • Nežádoucí projevy: zvýšená tendence k hyperkoagulabilitě, alergické projevy na kůži.
 • Pravidla použití: aplikuje se bodově na kužely až čtyřikrát během dne, průběh terapie je stanoven individuálně proctologem.

Pravidla péče a prevence po léčbě

Kromě medikamentózní léčby hemoroidů, když je dítě na sobě. Rovněž stojí za to přijmout pomocná a preventivní opatření k udržení zdraví a zamezení opakování relapsů. V tomto případě se nastávající matce doporučuje, aby přehodnotila svůj životní styl a zohlednila následující doporučení:

 1. Snažte se nejíst mastná, smažená, slaná, kořenitá a vařená jídla..
 2. Omezte fyzickou aktivitu, eliminujte riziko přetížení a nervového stresu.
 3. Zkuste zůstat méně ve statické poloze, více se pohybovat a chodit na čerstvý vzduch.
 4. Nezanedbávejte horké nápoje.
 5. Dodržujte optimální režim pití - od 2 litrů. voda za den.
 6. Rozdělte jídlo na malé porce, konzumujte 5-6krát denně.
 7. Jezte více vlákniny, pomáhá změkčit výkaly a přispěje k pravidelné stolici..

Kromě toho nezanedbávejte domácí preventivní metody, jako jsou léčivé koupele s bylinkami, masti a preventivní gymnastika z hemoroidů. Pomohou nejen zapomenout na „citlivý“ problém po dlouhou dobu, ale také udržet jejich zdraví.

„Jemný“ problém. Hemoroidy u těhotných žen

Druhy a stádia hemoroidů. Rysy a léčba hemoroidů u těhotných žen.

Hemoroidy jsou nejčastějším onemocněním konečníku. Proktologové odhadují, že 40% všech návštěv lékařů o střevech je spojeno s tímto delikátním problémem. Podle Světové zdravotnické organizace trpí hemoroidy přibližně 80% dospělých obyvatel měst a ve věku 50 let se polovina veškerého lidstva stane spolubojovníky v tomto neštěstí. Obzvláště pravděpodobné, že "dostat" tuto nemoc u těhotné ženy.

Hemoroidy (doslova překládané z latiny - krvácení) - onemocnění, které se objevuje v důsledku přetékání krevních žilných plexů (kavernózních těl) umístěných v konečníku. Právě tyto rozšířené, změněné žíly se nazývají hemoroidní uzly.

Přeplnění hemoroidních žil, stagnace krve v nich přispívá k sedavému životnímu stylu. Dlouho sedící člověk zahřívá sedadlo pod žárem svého těla a vytváří něco, co připomíná topnou podložku. V těchto „skleníkových“ podmínkách začnou hemoroidy kužele „dozrávat“ zvýšenou rychlostí. Přidejte k tomu nepravidelné, iracionální nepravidelné rychlé občerstvení průměrného městského obyvatele, které vede ke skrytým a zjevným problémům s pankreasem a (nebo) štítnou žlázou, kilogramy, které v kombinaci se stejným sedavým životním stylem způsobují chronickou zácpu. Dědičná, zrozená nedostatečnost struktury žil má určitou hodnotu. Přispívá ke stáze krve v pánevních žilách také používání určitých léků, perorálních kontraceptiv, nadměrného nadšení pro projímadla, zneužívání alkoholu, některých sportů: jízda na koni, jízda na kole, auta a motocykly, veslování, vzpírání. Ta se však ve větší míře nevztahuje na sportovce, ale na ženy s jejich věčnými nákupními taškami..

Druhy onemocnění

Proctologists rozlišuje důvody výskytu hemoroidy primární a sekundární. Primární hemoroidy se vyvíjejí na pozadí všech výše uvedených životních okamžiků. Do této skupiny také patří hemoroidy, které se poprvé vyskytly u ženy během těhotenství nebo po porodu..

Co se týče sekundárních hemoroidů, v současné době se o nás málo zajímá - to jsou důsledky cirhózy jater, některá závažná kardiovaskulární onemocnění, různé nádorové procesy, které narušují průtok krve v žilách malé pánve.

Pokud hemoroidy vděčí za svůj vzhled těhotenství, pak častěji jeho tvorba spadne do druhé poloviny a porod to může zhoršit. Podle statistik trpí touto chorobou ženy, které porodily alespoň jednou, pětkrát častěji než ženy, které porodily. Tato skutečnost je vysvětlena tlakem, který působí zvětšená děloha na pánevní dno a především na hemoroidní žilní plexus, v kombinaci s takovými zácpami, které jsou během těhotenství časté. Počet těhotenství, a tedy i porod, stejně jako věk těhotné ženy, ovlivňují stupeň rizika hemoroidů. U dvacetiletých žen, které očekávají své první dítě, je toto velmi nepříjemné onemocnění třikrát méně běžné než ve stejné kategorii žen ve třiceti.

Hemoroidy během těhotenství. Proč jít k lékaři?

Podle statistik se hemoroidy vyskytují u těhotných žen poměrně často, ale zaprvé jde o nezávislé onemocnění a za druhé, jeho vývoj není v žádném případě nevyhnutelným „zlem“, komplikací těhotenství a porodu, stejně jako těhotenství není povinná příčina hemoroidů. Pokud tedy máte pochybnosti o zdraví v této delikátní oblasti, musíte jít k lékaři a zahájit léčbu. Koneckonců, hemoroidy, kromě nepohodlí, které se na začátku více či méně projevují, mohou narušit normální průběh těhotenství v pozdějších stádiích a také ovlivnit průběh porodu a období po porodu..

Mnoho z nich se v žádném spěchu k návštěvě lékaře, mylně věří, zejména v raných stádiích vývoje nemoci, že hemoroidy jsou neškodné. Ale to vůbec není! Zahájené, neošetřené hemoroidy mohou způsobit anémii (snížení množství hemoglobinu), onemocnění pohybového aparátu (například artritida), genitourinárního systému a kůže (různé vyrážky včetně akné atd.).

Projevy hemoroidů připomínají některá další onemocnění konečníku a někdy i rakovinu.

Podle „hloubky“ rozlišujte mezi vnitřními a vnějšími hemoroidovými uzly. Vnitřní tvar uvnitř konečníku, takže nejsou vidět pouhým vyšetřením. U pacienta způsobují takové uzly pocit tepla, svědění, bolesti v zádech a křížové kosti. Krvácení z vnitřních hemoroidních uzlů je často masivnější než z vnějšího. Vnitřní hemoroidy jsou často anémií komplikovány. Vnější hemoroidy umístěné přímo uvnitř konečníku, častěji vypadávají, obtížnější vyprázdnit střeva kvůli značné bolesti.

Podle míry nárůstu bolestivých projevů se rozlišují chronické a akutní hemoroidy.

Chronické hemoroidy

Začíná postupně, žena občas po vyprázdnění má nepříjemné pocity v konečníku: pocit neúplného pohybu střev, bolestivost během pohybu střev, mírné a poměrně rychlé svědění, zvýšená vlhkost. S rozvojem hemoroidů může bolest sama o sobě zmizet a po několika dnech se znovu objeví. V této fázi nemoci zpravidla nechodí k lékaři. Po nějaké době se na toaletním papíru objeví skvrny od krve. Trvání počátečního období onemocnění se může pohybovat od několika měsíců do několika let. Těhotenství, jak bylo uvedeno výše, tento proces urychluje. S dalším vývojem nemoci se pohyb střev stává bolestivějším a je neustále doprovázen víceméně masivním krvácením. Rostoucí nárůst vnitřních hemoroidních uzlů vede k jejich ztrátě z konečníku. Se ztrátou vnitřních hemoroidních uzlů z análního kanálu žena prožívá pocit plnosti konečníku a touhu vyprázdnit střeva. Velmi často je svědění doprovázeno česáním a krvácením. V důsledku přetrvávajících vodních a slizničních sekretů na kůži kolem konečníku může podráždění kůže přetrvávat..

Rozlišují se tři fáze prolapsu hemoroidů.

Zpočátku vypadnou uzly z konečníku pouze při pohybech střeva se silným namáháním a poté se samostatně nastaví bez pomoci rukou. Ve druhé fázi vypadnou uzly při návštěvě toalety, ale bez výrazného namáhání a při zvedání závaží. Samotné uzly již nejsou resetovány, ale stále je můžete „vrátit zpět na místo“ rukama. Ve třetí fázi dochází k prolapsu uzlů při nejmenším fyzickém úsilí, například kýchání, kašel. Drop uzly lze také upravit ručně.

Nemoc prochází čtyřmi fázemi vývoje:

 • První fáze se projevuje nepohodlí v konečníku, pohyb střev je bolestivý, často doprovázen více či méně závažným krvácením. Během vyšetření jsou viditelné hemoroidní uzly, ale nevypadají, sliznice konečníku je zarudlá, zanícená, rozšířené malé krevní cévy.
 • Druhé stádium onemocnění odpovídá prvnímu stádiu prolapsu uzlů. K projevům prvního stádia nemoci se přidává svědění, výtok, bolest v anální oblasti, které mohou dát dolní části zad a křížové kosti..
 • Třetí stádium nemoci může být doprovázeno jak druhým, tak třetím stádiem hemoroidů. Hemoroidní prolaps vyžaduje manuální redukci. Všechny bolestivé projevy zesilují.
 • Čtvrtá fáze je nejnebezpečnější. Vypuštěné hemoroidy nelze opravit. Toto stádium onemocnění je často komplikováno trombózou, silnou bolestí konečníku a masivním krvácením.

Akutní hemoroidy

Tímto názvem se rozumí trombóza hemoroidů, která se nejčastěji vyskytuje jako komplikace dlouhodobých chronických hemoroidů. Jsou popsány případy izolované trombózy vnějších uzlů. Zároveň může jediný trombosový uzel způsobit osobě bolest dostatečně dlouhou dobu.

Závažnost bolestivých projevů rozlišuje tři stupně závažnosti akutních hemoroidů

I titul. Vyznačuje se malými, bolestivými hmatovými (palpačními) uzly, svěděním a pálením v konečníku, sekrecemi, které nejsou hnisavé. Všechny tyto projevy se po pohybu střeva zesilují a poté postupně snižují..

II. Poškozené uzly jsou větší - kvůli výraznějšímu zánětlivému edému, který se může rozšířit do oblastí kolem konečníku. Jak uzly samotné, tak celá oblast edému jsou zčervenalé. Sfingery řiti jsou reflexně upnuté, pokus o digitální vyšetření řiti způsobuje ostrou bolest. V této fázi trombózy jsou téměř konstantní bolesti značné intenzity, které se při chůzi v sedě zesilují, nemluvě o pokusu o defekaci.

III. Stupeň. V této fázi jsou pozorovány otoky a zarudnutí v celé oblasti konečníku, ze kterého vyčnívají velké kyanoticko-karmínové vnitřní hemoroidy. Křeč análního svěrače je také výraznější; Navíc může být doprovázen reflexním křečem svěrače močového měchýře, který se projevuje jako zpoždění v močení. Nemoc ve svém vývoji může dokonce dosáhnout stádia nekrózy (nekrózy) uzlů s výskytem částí černé barvy na nich. Komplikacemi v této fázi může být paraproctitida (zánět tkání, včetně mastných, kolem konečníku, porušení trombosovaného vnitřního uzlu se závažným křečím svěrače.)

Vliv těhotenství a porodu na průběh nemoci

Pokud se hemoroidy vyskytují u ženy již na pozadí těhotenství, nemělo by se onemocnění projevit dostatečně dlouhou dobu a ženám nic nebrání. Hemoroidy se stanou neočekávaným a nepříjemným nálezem během rutinního preventivního vyšetření chirurgem nebo gynekologem.

I když se hemoroidy během těhotenství „chovaly slušně“, aniž by ženě způsobovaly žádné starosti, porod může vyvolat ostré zhoršení tohoto onemocnění. A čím je proces porodu delší, tím vyšší je riziko exacerbace, tím výraznější může být.

Podle statistik je exacerbace hemoroidů během těhotenství pozorována asi u 50% žen trpících touto chorobou. Důvod je ten, že když hlava dítěte prochází pánví, dochází ke stlačení mateřských orgánů a tkání umístěných v této oblasti, a především k žilnímu plexu. Žilní výtok je narušen, zvyšuje se stagnace krve v žilách malé pánve. Existující uzly se zvyšují a získávají hustší konzistenci. Během kontrakcí a zejména pokusů mohou uzly vyčnívat, červenat se nebo dokonce modře. V období mezi pokusy, když se sníží intraabdominální tlak, se sníží také tlak na žilní plexus; uzly se uvolnily. Samotný mechanismus porodu tak může vést ke komplikacím již existujících hemoroidů, vyvolat ztrátu vnitřních uzlů a dokonce i jejich prasknutí. Popsány jsou také případy porušení padlých uzlů, jejich trombóza..

Diagnostika hemoroidů

Pro lékaře není obvykle těžké identifikovat hemoroidy. Konkrétní stížnosti vám umožňují rychle stanovit diagnózu. Vyšetření prstem je nutností. Někdy je pro objasnění diagnózy možná sigmoidoskopie - studie, ve které je do konečníku vloženo speciální optické zařízení. To vám umožní vidět, co se děje v konečníku.

Včasná identifikace těhotných žen trpících hemoroidy, včasná léčba, kterou předepisují, v mnoha případech umožňuje zabránit dalšímu rozvoji tohoto onemocnění, komplikacím při porodu a poporodní periodě.

Prevence a léčba hemoroidů

Za prvé, pacient se musí zbavit zácpy a vytvořit střeva bez dlouhodobého namáhání. Strava bohatá na ovoce a zeleninu může pomoci. U hemoroidů jsou přísně zakázány jakékoli alkoholické nápoje, slané, kořeněné, kořeněné, nakládané, pepřové pokrmy - tyto produkty zvyšují přívod krve do žil pánevního dna a především hemoroidních žilných plexů. Nejezte mastná jídla: zpomaluje průchod potravy střevy, čímž vytváří předpoklady pro rozvoj zácpy. Snažte se ze své stravy vyloučit mastné maso, vysoce kalorické mléčné výrobky a bohaté housky. Je lepší omezit používání cibule, hořčice, hnědého chleba, luštěnin, nezralého ovoce a bobulovin. Doporučujeme brokolici, kukuřici, mrkev, zralá jablka, řepu, květák, brambory, rozinky, švestky, sušené meruňky a med. Kaše, zejména ječmen nebo ovesné vločky, rovněž brání rozvoji zácpy.

Přispívají ke zlepšení funkce tlustého střeva, ke zvýšení svalového tonusu anální oblasti a břišní stěny, ke snížení stagnace v žilách pánve, fyzioterapeutickým cvičením, ráno, hygienickým cvičením známým od dětství. Doporučujeme také 2 až 3krát denně po dobu 15 minut lehnout si na záda se zvýšenou polohou pánve, například na malém polštáři..

Je velmi důležité vyhnout se podchlazení (zejména dolní části těla), nesedět na chladném povrchu, vzdát se dlouhých (více než hodinových) procházek a dlouhé práce ve stoje a sedu.

Povinné hygienické postupy po každém pohybu střeva mají dobrý preventivní účinek. Musíte se umýt studenou, dokonce studenou vodou, můžete si zařídit krátké (15-30 - 60 sekund) stoupající studené zavlažování anální oblasti (stačí otočit sprchu a nasměrovat její trysky jako fontánu).

Při stanovení taktiky léčby se rozlišují tři skupiny těhotných žen s hemoroidy

První skupinu tvoří ženy s asymptomatickými hemoroidy. Pro ně jsou prováděna pouze preventivní opatření - strava, fyzioterapeutická cvičení, chůze, řitní řev po defekaci, projímací byliny, projímadla.

Druhou skupinu tvoří pacienti se stížnostmi na zácpu, krvácení, bolest při pohybu střev, anální svědění, tj. Pacienti s prvním nebo druhým stádiem nemoci. V tomto případě se ošetření provádí svíčkami a masti, teplými sedacími koupelemi se slabým roztokem manganistanu draselného, ​​bylinnými infuzemi a léky užívanými orálně. Po pohybu střev mohou být použity rektální čípky obsahující anestezin, novokain atd. (Poraďte se s lékařem) na bázi lanolinu nebo kakaového másla. Se křečí svěrače řiti je možné přidat čípky s difenhydraminem, olejovým roztokem vitamínu A, rakytníkovým olejem.

Vzhledem k různým formám a stádiu hemoroidů, zejména průběhu onemocnění, možnosti komplikací, by měl být výběr léčby individuální a provedl by kvalifikovaný proktorolog..

Uvádíme některé léky běžně používané k léčbě chronických a akutních hemoroidů.

Aby se předešlo komplikacím chronických hemoroidů, je předepsán roxerutin (troxevasin, troxerutin), který snižuje propustnost a křehkost kapilár, má protizánětlivý účinek..

Ginkor-forte obsahuje kromě troxerutinu také výtažek z člunového stromu gingo. Lék posiluje žilní stěnu, má protizánětlivý účinek.

Deriváty escinu (aescin, escusan, reparil) se získávají zpracováním semen kaštanu koňského. Mají protizánětlivé účinky, zvyšují žilní tóny, zlepšují krevní oběh v nejmenších krevních cévách, snižují otoky zaníceného uzlu, viskozitu krve a trombózu.

Dobesylát vápenatý (doxium) normalizuje vaskulární permeabilitu, zlepšuje mikrocirkulaci, snižuje otoky zaníceného uzlu, viskozitu krve a trombózu. Tento lék se používá pro akutní zánět hemoroidů..

Misveneal (výtažek ze směsi léčivých rostlin: slupky divokých kaštanů, měsíčky, gumový kořen, řebříček, heřmánkový trávník, pastýřská tráva, kořen hořce) posiluje cévní stěnu, zlepšuje žilní krevní tok, má lokální anestetický účinek, snižuje otoky, podporuje hojení eroze, vředy a praskliny, má protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Venitan (gel) - předepsán jako anestetikum a antipruritikum.

Proctoglivenol je kombinované léčivo vyráběné ve formě masti a čípků v konečníku. Snižuje propustnost kapilár, zlepšuje mikrocirkulaci, zvyšuje žilní tón, má protizánětlivou aktivitu a má výrazný analgetický účinek..

Hepatrombin je dostupný ve formě mastí, gelu a čípků. Má výrazný analgetický a protizánětlivý účinek..

Při kombinaci hemoroidů s anální fisurou u akutních hemoroidů by se člověk měl snažit upustit od konzervativní hospitalizace. Zahrnuje: úplný odpočinek, dietu, očistné klystýry, projímadla, blokádu prokainu v konečníku, čípky a obvazy s heparinem, chymopsinem atd. Pokud přesto existuje potřeba chirurgického zákroku, je lepší to udělat v počátečních stadiích těhotenství pomocí šetrného zacházení operace. Téměř ve všech případech se pacientům podaří dosáhnout jasného zlepšení a vést porod bez zhoršení hemoroidů. Pokud dojde k výhřezu vnitřních uzlů bez jevu akutního zánětu, můžete se po defekaci omezit na pečlivé přemístění uzlů (je lepší to udělat v teplé sedací lázni). Při naléhání na stoličku se doporučuje malá čisticí klystýr. Tyto ženy jsou přísně zakázány tvrdou fyzickou prací a určitými druhy domácích úkolů (mytí, vytírání). Jsou to předepsané svíčky s novokainem a belladonou..

Taktika chirurgického ošetření těhotné ženy je volena přísně individuálně. Pokud se hemoroidy projevují hlavně krvácením se známkami těžké anémie, lze provést injekce sklerózy (více o nich níže).

Třetí skupina zahrnuje těhotné ženy trpící hemoroidy, s prolapsem vnitřních uzlin a častými exacerbacemi onemocnění, tj. Je předmětem hospitalizace a chirurgického ošetření. Podmínky operace jsou zpracovávány individuálně. Nouzová hospitalizace je předepsána pro těžké krvácení z hemoroidů a samozřejmě se sevřením a nekrózou padlých hemoroidů. Pacienti s podobnými komplikacemi hemoroidů by měli být léčeni neprodleně (podstoupí hemoroidektomii - excizi uzlů) nebo minimálně invazivní léčebné metody (malé nebo bezkrvné operace). Tyto metody zahrnují skleroterapii - zavedení speciální sklerotizace, „oslepující“ stěny uzlu léčiva do místa; ligace - uzel je sevřen speciálním latexovým kroužkem, který způsobí odmítnutí a smrt uzlu po 7-10 dnech; infračervená fotokoagulace a laserová koagulace (vystavení laseru nebo vysoká teplota základně hemoroidního uzlu ve 3 až 5 bodech; v tomto případě dochází k popálení, které následně způsobuje nekrózu uzlu s jeho následným poklesem; proces také trvá 7-10 dní). Pokud to stav těhotné ženy dovolí, pak se lékaři pokusí přenést všechny tyto zásahy do období, kdy se žena zotaví po porodu.

Pečlivý přístup k vašemu zdraví, včasný přístup k lékaři, vyšetření, stanovení správné diagnózy a včasná léčba pomohou předcházet nebo minimalizovat hemoroidové problémy.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jak léčit hemoroidy během těhotenství ve 3. trimestru

K dnešnímu dni jsou hemoroidy jedním z nejčastějších onemocnění v proctologii. Riziko patologie se zvyšuje jak u mužů, tak u žen, v každém věku. Méně časté - hemoroidy, které se vyskytují během těhotenství, zejména v pozdějších stádiích. Je možné zabránit takové patologii a jak léčit hemoroidy během těhotenství 3 trimestru, každá žena potřebuje vědět.

Příčiny onemocnění

Tělo těhotné ženy prochází mnoha změnami. Některé z nich mohou způsobit hemoroidy. Určitým vlivem je dědičnost. Jinými slovy, pokud žena mezi příbuznými (příbuznými) má ty, kteří trpěli touto chorobou, zvyšuje se riziko jejího výskytu také u těhotné ženy. Hraje roli a věk. Například, pokud žena otěhotní po 30 letech, šance na hemoroidy jsou poměrně vysoké.

Vývoj onemocnění může vyvolat různé faktory. Mezi ně patří:

 1. Zvýšený tlak na pánevní žíly a dolní duté žíly. Je to způsobeno zvětšením dělohy, což způsobuje stejný tlak. V tomto případě je narušen krevní oběh a dochází ke stagnaci, včetně vazodilatace. Hemoroidní uzly vypadnou kvůli nadměrnému zatížení cév.
 2. Porucha funkce střev. Jinými slovy, zácpa, jejíž častý výskyt vyvolává trauma na střevní sliznice, čímž narušuje krevní oběh v této oblasti.
 3. Vedení sedavého životního stylu. Pokud žena v prvních dvou trimestrech může stále vést známý životní styl se standardními fyzickými aktivitami, pak je v posledním trimestru už mnohem obtížnější takovéto aktivity vyrobit. Těhotná žena tráví více času v neaktivní poloze, pohybuje se méně, což vede k narušení krevního oběhu v žilách nohou a střev. Žilní přetížení a způsobuje prolaps hemoroidů.
 4. Nesprávná výživa. Pravděpodobně všechny ženy vědí, že v zajímavém postavení se preference vkusu mění. Mnoho lidí zneužívá kořenitá, uzená nebo příliš slaná jídla, a to je přímý způsob, jak zvýšit krevní oběh ve střevech a stagnaci.

Další tlak na vnitřní orgány, včetně střev, který se vyskytuje v důsledku zvýšení hmotnosti plodu, způsobuje poruchy stolice a zácpu. Často je pro ženu obtížné sedět a pohybovat se. Neztrácejte ze zřetele takovou patologii, která se objevuje v pozdních stádiích těhotenství. V tomto případě je lepší poradit se s odborníkem, který předepíše nejúčinnější terapii..

Příznaky nemoci

Klinické projevy patologie v pozdním období se neliší od projevů hemoroidů v prvním nebo druhém trimestru těhotenství. Tyto zahrnují:

 • pocit těžkosti, pálení a nepohodlí v konečníku;
 • přítomnost krve a sliznic v stolici;
 • prolaps hemoroidů.

Hemoroidy se mohou vyskytovat ve 4 fázích. Je důležité identifikovat první z nich podle příslušných příznaků, aby mohla léčba začít co nejdříve. Fáze jsou tedy následující:

 1. Tvorba hemoroidů není doprovázena výraznými příznaky. Jejich detekci může detekovat pouze specialista při zkoumání konečníku. V průběhu času se žena začíná obávat mírného nepohodlí v této oblasti a zácpy.
 2. V případě silného napětí svalů pánve dochází k prolapsu žilních uzlin. Ve stolici si můžete všimnout přítomnosti krevních pruhů.
 3. Ve třetí fázi dochází ke zvýšení všech výše uvedených příznaků. Žilní uzly vypadnou i při sebemenším pohybu nebo při kašli. V této fázi lze uzel stále upravit ručně.
 4. Hemoroidní uzly dosahují velkých rozměrů, začínají se zaníceně a krvácet. Není možné je opravit samostatně. Ani doktor to nemůže udělat. Z tohoto důvodu je nutný chirurgický zákrok, abychom se zbavili patologie..

Vzhledem k tomu, že chirurgický zákrok během těhotenství je ve většině případů zakázán, je nutné se o nemoc včas starat nebo podrobněji prozkoumat celkový zdravotní stav a v patřičné fázi zjistit patologii.

Diagnostika

Předtím, než přijdou na to, jak zacházet s hemoroidy během těhotenství ve 2. nebo 3. trimestru, tj. V pozdějších stádiích, provádějí nezbytná diagnostická opatření, pomocí kterých můžete určit typ hemoroidů: zda je interní nebo externí. Takové onemocnění je snadno detekovatelné již v počátečním stádiu vývoje díky výraznému klinickému obrazu.

Další diagnostika se provádí za účelem stanovení specifik vývoje onemocnění a potvrzení diagnózy. V tomto případě je předepsáno:

 • obecný krevní test, podle jehož výsledků je anémie vyloučena nebo potvrzena (předepisuje se ke krvácení);
 • anoskopie, jejíž výsledky mohou odhalit skryté hemoroidy a doprovodná onemocnění (provádí se pomocí speciálního zařízení - anoskopu, který se vkládá do konečníku; postup je zcela bezpečný a bezbolestný);
 • rektoskopie, na jejímž základě je možné určit stav konečníku na patologii a nádoru, včetně hemoroidů (provádí se pomocí rektoskopu).

Jakmile je diagnóza potvrzena, je předepsána nejúčinnější léčba hemoroidů ve třetím trimestru těhotenství.

Léčba hemoroidů ve 3. trimestru těhotenství

Léčba hemoroidů během těhotenství ve 3. trimestru, vnější nebo vnitřní, je poměrně obtížné provést. To lze vysvětlit skutečností, že v takovém období života ženy je mnoho léků omezeno na užívání a chirurgický zásah je zcela zakázán. Jedinou výjimkou z jmenování chirurgie je těžké krvácení a neschopnost přemístit uzly rukama.

Nedávné případy jsou během těhotenství poměrně vzácné. Z tohoto důvodu je potřeba chirurgického zákroku často eliminována. Léčba hemoroidů během těhotenství ve 3. trimestru se provádí ucelenou metodou, počínaje užíváním léků a končící opravou životního stylu těhotné ženy..

Přes stupeň a povahu průběhu nemoci je léčba hemoroidových uzlů ve 3. trimestru snadnějším úkolem než ve vztahu k nemoci vyskytující se v časném období (v 1. a 2. trimestru). Výběr léků v tomto období není tak omezený, jako například při porodu dítěte v raných stádiích, kdy dochází k aktivnímu vývoji a růstu všech životně důležitých vnitřních orgánů plodu..

Přesto se odborníci nezaměřují na drogy, ale na změnu životního stylu těhotné ženy. Patří mezi ně udržování aktivního životního stylu, udržování správné výživy, což pomůže zlepšit krevní oběh v hemoroidních žilách.

Správná výživa

Léčba hemoroidů ve třetím trimestru těhotenství zahrnuje především změnu stravy. Hlavním cílem stravy je normalizace motorické funkce střeva. To se týká jak akutních, tak chronických hemoroidů..

Strava by měla zajišťovat pouze správnou výživu a měla by být vyráběna v souladu se všemi fyziologickými potřebami těla. Žena by měla jíst, aby měla pravidelnou stolici a ne zácpu. Trávení potravin by mělo být úplné, což pomůže zabránit vzniku mechanického poškození sliznic konečníku hrubým nestráveným jídlem.

Je nutné jíst frakčně a po malých porcích. Je vhodné jíst až 6krát denně. Je to frakční výživa, která zlepšuje fungování střeva, lepší trávení potravin a jejich lepší vstřebávání. Současně je pozorována normalizace střevní motility a obnovení pravidelné stolice..

Je důležité regulovat a pít režim. Denní množství spotřebované tekutiny by nemělo být menší než jeden a půl litru. Voda pomáhá změkčit výkaly a působí profylakticky na střevní zácpy. Kromě běžné čištěné vody se vyplatí do pitné stravy zahrnout také ovocnou šťávu, přírodní šťávu a zelený čaj. Vyčkávání černého čaje a kávy je však lepší vyloučit, protože obsahují kofein, který může ovlivnit tvorbu stagnace. Totéž platí pro alkohol, který čerpá tekutinu ze střeva, způsobuje otoky, srážení krve v konečníku..

Strava pro hemoroidy během těhotenství by měla zahrnovat přípravky, které přispívají k normalizaci motility střeva, zmírňují pohyby střev a zmírňují bolesti s tím spojené. Použití je tedy užitečné:

 • žitný chléb;
 • sušenky a sušenky suchých sušenek;
 • čerstvé kysané mléčné výrobky (kefír, fermentované pečené mléko, nízkotučný tvaroh a zakysaná smetana, jemný sýr, mléko);
 • odvar z šípů, ovocných šťáv, zeleninových šťáv s dužinou;
 • sušené švestky, rozinky a sušené meruňky;
 • čerstvá a vařená zelenina a ovoce (zejména brokolice, řepa, květák, zelená jablka, zelený hrášek, celer, zelenina);
 • ryby a maso s nízkým obsahem tuku, včetně vývarů na nich vařených;
 • rostlinné oleje konzumované místo majonézy a jiných salátových dresingů;
 • drobivé cereálie (pohanka, pšenice, ječmen, perlový ječmen);
 • vejce vařená na měkko a míchaná vejce;
 • dušené ovoce, džem, med, sirup.

Existují také zakázané přípravky, které nejsou zahrnuty do stravy po dobu léčby hemoroidů během těhotenství. Je zakázáno používat:

 • pšeničný chléb, muffin, listové těsto;
 • sázená vejce a vařená;
 • Těstoviny
 • brambory, banány, ředkvičky, ředkvičky, česnek a cibule, houby a luštěniny;
 • silný čaj a káva, želé a kakao;
 • čokoláda, tuková smetana;
 • borůvky, borůvky, kdoule;
 • koření, zejména křen, pepř a hořčice;
 • živočišný tuk (kulinářský);
 • mastné maso a ryby;
 • konzervace, slanost a uzená masa;
 • bohatý vývar;
 • rýže a krupice.

Jak léčit hemoroidy během těhotenství ve 3. trimestru, pokud korekce stravy nepřinese požadované zotavení, určí ošetřující lékař. Obvykle se předepisují vhodné léky..

Léčba drogy

Léky na hemoroidy během těhotenství ve 3. trimestru jsou jednou z nejúčinnějších metod, jak se zbavit patologie. Lze rozlišit následující léky, které jsou předepsány nejčastěji:

 1. Reliéf ve formě masti nebo čípků. Přípravek obsahuje extrakt ze žraločích jater. Díky této složce je zajištěn vazokonstrikční a protizánětlivý účinek, je odstraněn otok, syndrom bolesti zmizí. Takový lék nemá žádné kontraindikace pro použití ani v počátečních stádiích těhotenství.
 2. Neo-Anuzol ve formě rektálních čípků. Kompozice zahrnovala jod, tanin, oxid zinečnatý, methylenovou modrou, resorcinol. Tento léčivý přípravek má antiseptický, protizánětlivý, antispasmodický účinek. Z kontraindikací stojí za zmínku například individuální nesnášenlivost jódu a těžké krvácení z konečníku.
 3. Plakátu ve tvaru svíček. Složení léčiva zahrnuje antibakteriální látky. Z tohoto důvodu není léčivý přípravek předepsán v časných stadiích těhotenství.
 4. Krém procto-glivenol. Lék obsahuje lidokain a tribenosid. Nástroj je účinný při vývoji hemoroidů v zanedbané formě. Mezi kontraindikace - 1 trimestr těhotenství, individuální nesnášenlivost na základní látky.
 5. Heparinová mast. Má antiedematózní, antitrombotický účinek. Nepředepisujte léky pro ženy během těhotenství v prvním trimestru.

Pokud se hemoroidy objeví v pokročilém stádiu, může lékař předepsat systémová léčiva a v některých případech dokonce antibakteriální látky. Každý lék je vybrán individuálně, s přihlédnutím k důvodům přispívajícím k rozvoji nemoci, jakož i ke stadiu jejího průběhu. Někdy je nutná operace.

Lidové léky na hemoroidy během těhotenství

Jak léčit hemoroidy během těhotenství ve 3. trimestru doma, může to říct také jen specialista. Mnoho lidových léčivých přípravků je kontraindikováno pro použití během tohoto období, a proto je důležité se před použitím poradit s odborníkem. Některé rostliny zvyšují tón dělohy, což může vést k potratu. Mezi ně patří horský popel, horal a další.

Odborníci nedoporučují pořádat koupele sitz během těhotenství. To lze vysvětlit skutečností, že patogenní bakterie mohou vstoupit do vaginální oblasti. Z tohoto důvodu jsou pro ženy v zajímavém postavení povoleny pouze domácí masti a čípky, jakož i obklady..

Svíčky mohou být vyrobeny z:

 • brambory: z hlízy je třeba vyříznout tenkou Turundu o velikosti rektálního čípku, který musí být vložen do konečníku a takto projít celý den; pokud je nutné vyprázdnit, svíčka přirozeně vyjde; v tomto případě je po pohybu střeva nahrazen novým;
 • med: Twist cukr a předzmrazený med do svíčky a vložit do řiti; provést postup před spaním a svíčku nechat až do rána;
 • česnek: nasekejte pár hřebíčků, smíchejte s máslem a vložte do mrazničky na 30 minut; po ztuhnutí vytvořte svíčku a vložte ji do konečníku; postup se provádí před spaním a svíčku necháváte až do rána.

Můžete vytvářet obklady z léčivých složek:

 • z řepy: ovoce se dobře umývá, tře jemným struhadlo a vymačkané šťávy; v získané šťávě je nutné navlhčit malý gázový segment, který se pak aplikuje jako obklad na hemoroid třikrát denně;
 • heřmánek: 1 lžíce. l 200 ml vroucí vody se nalije do surovin a nechá se vyluhovat po dobu jedné hodiny; poté, co je produkt zfiltrován, ochlazen, je v něm zvlhčen segment gázy a aplikován na zanícený kužel; taková infuze se také používá k mytí po odchodu na toaletu;
 • z jahodových listů: způsob přípravy infúze je totožný s předchozím;
 • z dubové kůry: taková přírodní složka má svíravý, dekongestivní, analgetický a regenerační účinek a také pomáhá zastavit krvácení; na základě toho se připraví léčivá infuze: 10 g suroviny se vlije do 200 ml horké vody a nechá se vyluhovat po dobu 30 minut; hotový výrobek k použití pro praní nebo nanášení obkladů;
 • z cibule šťáva: projít jednu cibuli přes mlýnek na maso, čímž se získá šťáva; v tom navlhčete gázový segment a aplikujte jako obklad na zanícené uzly.

Jak již bylo známo, hemoroidy se často vyskytují uprostřed zácpy. K léčení takového patologického stavu můžete také použít lidová léčiva:

 • kefír: odborníci doporučují každou noc, tj. před spaním, používat kefír v množství 1 šálek; je důležité si uvědomit, že takový produkt je užitečný, pokud je konzumován bez jakéhokoli druhu, tj. bez housky, chleba, sušenek nebo jiného. produkt má silný projímavý účinek;
 • med: na lačný žaludek je nutné pít roztok medu připravený v poměru 1 polévková lžíce. l med na 200 ml obyčejné teplé vody;
 • švestky: nalijte 100 g ovoce do 200 ml horké vody a nechte vyluhovat přes noc; ráno, připraven pít infuzi v jedné doušek před snídaní.

Pravděpodobně každý ví, že jakémukoli onemocnění je lépe předcházet, než co nejdříve vyřešit jeho příznaky a někdy i jeho následky. Z tohoto důvodu je důležité poradit se s odborníkem při prvních alarmujících příznacích. Hemoroidy lze rychle vyléčit, protože na léčbu dostatečně dobře reagují. To platí pouze pro případy, kdy onemocnění pokračuje v počáteční fázi. Ale je mnohem obtížnější zbavit se patologie zanedbaného kurzu.

Prevence nemoci

Aby nedošlo k hemoroidům během těhotenství ve 3. trimestru, lze jeho rozvoji zabránit. Je třeba mít na paměti několik pravidel:

 1. Dodržování správné stravy. To je jeden z předpokladů pro prevenci hemoroidů. Konzumací „zdravých“ potravin můžete zlepšit fungování gastrointestinálního traktu, včetně střev. Doporučuje se používat otruby, ovesné vločky, zeleninu a ovoce obsahující hrubou vlákninu, rýži a pohanka, mléčné výrobky.
 2. Osobní hygiena. Po každém výletu na toaletu je nutné provést vodu a důkladně omýt konečník. Jako prostředek k mytí můžete použít studenou vodu, bylinné odvarky, slabý roztok manganistanu draselného.
 3. Udržování aktivního životního stylu. Při chůzi dochází ke zlepšení aktivity pohybového aparátu a krevního oběhu v těle. Normalizace průtoku krve přispívá k prevenci trombózy a systematické provádění fyzických cvičení zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu.

Jak léčit hemoroidy ve 3. trimestru těhotenství, může určit pouze specialista. Nespoléhejte se pouze na lidové léky, protože ty se často ukážou jako neúčinné.

Články O Neplodnosti