Hlavní Zdraví

Jak se vykoupat novorozeně poprvé doma, video

Když se v rodině objeví malý zázrak, je to prostě úžasné. Mladá matka má okamžitě mnoho otázek souvisejících s péčí o své dítě. Jednou takovou otázkou je, jak koupat novorozence poprvé doma.?

Samozřejmě i v nemocnici vám to řeknou a ukážou vám, jak se dítě vykoupat. Ale to se, bohužel, ne vždy. Babičky navíc začínají radit, jak dělat to, co je potřeba, co přidat, atd. Kromě babiček jsou zde také zkušení přátelé, kteří se určitě podělí o své zkušenosti s koupáním dítěte.

Příprava na dětskou koupel.

Samozřejmě stojí za to poslouchat všechny, zejména babičky, budou potěšeny. Samozřejmě, budete něco používat, ale stále to udělejte sami. To je z osobní zkušenosti.

A tak tady přicházíte z nemocnice a první den musíte dítě vykoupat, co dělat nejdřív:

 1. Nepropadejte panice, nebojte se! To je velmi důležité, protože to dítě bude cítit a může se bát vody. Nezapomeňte - dítě cítí všechno, všechny vaše emoce a pocity.
 2. Je nutné se vykoupat buď 1 hodinu po krmení, nebo 1 hodinu před krmením.
 3. Místnost, ve které budete dítě koupat, by měla být dobře větraná a teplá. Pokud se koupete v koupelně, zavřete dveře tak, aby nedošlo k průvanu.
 4. Koupelová vana musí být dobře umytá, k mytí nádobí, sody a nalití vroucí vody můžete použít čisticí prostředky.
 5. Teplota vody by měla být asi 37 ° C. Přesto, když přenášíte dítě, připravte se, voda vychladne a bude pro dítě příjemná.
 6. Nemusíte čerpat hodně vody, asi 2/3 koupele, o něco méně.
 7. Je lepší připravit naběračku s teplou čistou vodou a umístit ji vedle ní. Teplota vody by současně měla činit asi 36 stupňů. Může být teplejší, ale stále bude chladit. To je pro dousing dítě.
 8. Také si předem připravte ručník (ne tvrdý) nebo plenku. Je žádoucí, aby bylo zahříváno.
 9. Vaše ruce by měly být čisté, je lepší je před koupáním jen umýt.
 10. Odstraňte také všechny šperky z rukou. Doporučujeme zkrátit nehty tak, aby nedošlo k poškození dítěte.

Plavat můžete pouze se souhlasem porodníka nebo pediatra, a to i v nemocnici. Protože pupek se musí léčit před koupáním. To je důležité. Pokud se pupek ještě nezhojil, stačí navlhčit marlku nebo měkký hadřík a otřít dítě.

Některé matky před koupáním doporučují vroucí vodu. Nepovažuji to za povinné ani za nutné. Proč to udělat? To vůbec nerozumím, tak obyčejná voda, že se sami umýváte, je skvělá.

Jak se vykoupat dítě poprvé

Nyní jdeme přímo na koupání dítěte. Je vhodné to udělat se svým manželem, a to nejen pro pomoc, ale také pro dítě, bude rád, že se cítí jak maminka a táta, tak slyší oba, pak se dítě nebude bát a bude si vždy užívat plavání.

Ano, a samozřejmě musíte mluvit častěji s dítětem při plavání, hlasovat všechny akce, je to velmi užitečné, a taky máma. Doba koupání novorozeného dítěte je přibližně 2–3 minuty. Jak stárnete, čas se zvyšuje.

To je správný způsob, jak udržet dítě na bříšku To je správný způsob, jak udržet dítě na bříšku To je správný způsob, jak udržet dítě na zádech

 1. Nejprve ze všeho svlékneme dítě úplně a necháme ho chvíli ležet. Takže také vyrábíme vzduchové koupele, temperamentu dítěte.
 2. Nyní držíme dítě v poloze na břiše, nutně držíme hlavu, nejprve namočíme malou nohu do vody. Nevkládejte okamžitě vodu. Pohybujte nohama ve vodě trochu.
 3. Teď můžeme dítě ponořit do vody, ale aby hlava nebyla ve vodě, myslím, že vy sami rozumíte proč. Je to v pořádku, pokud se voda dostane do vašich uší, děti se toho nebojí. Není nutné, aby voda vnikla do očí, nosu a úst.
 4. Trochu, jen trochu, poté, co si lehnete, začnete nejprve umývat obličej: volnou rukou navlhčete čelo a poté úplně obličej. Voda by se neměla dostat do nosu, úst a očí. Netřete ani netlačte tvrdě.
 5. Nyní si umyjte krk a mírně zvedněte bradu. Tam musíte velmi dobře opláchnout.
 6. Teď si umývám ruce, nohy, tělo a dobře se opláchnu v tříslech.
 7. Potom dítě jemně otočte na bříško, také na ruku. A stejným způsobem myjeme ještě krk, tělo, nohy a paže. Opláchněte dobře za ušima.
 8. Znovu se otočte. Nyní si umyjte hlavu. Můžete použít mýdlo nebo pěnu (bez rozdílu). Podívejte se, že se mýdlo nedostane do vašich očí. Trochu pěníme hlavu a jemně ji umýváme od čela po zadní část hlavy.
 9. Nyní otočíme dítě na bříško a držíme ho nad vodou, vezmeme vařenou kbelík s vodou a myjeme dítě poprvé od krku k noze. Podruhé můžete od hlavy a nohou.
 10. Opláchnutý a pokrytý ručníkem nebo plenkou přes naše hlavy, dát na záda.
 11. Nyní dítě nepoužívá tři ručníky, ale jednoduše utírá dítě skvrnami. Kůže dítěte je velmi křehká a nelze ji otřít.

To je vše. Nyní zůstávají jen malé postupy. Například zpracování pupku zeleným a v případě potřeby práškem a mastí.

Dítě musí být oblečeno co nejrychleji, aby nezamrzlo a je nutné nosit klobouk. Protože chloupky jsou stále mokré a čepice pohlcuje veškerou vlhkost. Později lze čepici sejmout a dát dítě do spánku.

Několik dalších tipů na koupání

Stojí za to koupat dítě každý den, ale současně s mýdlem ne více než 1-2krát týdně. Například hned po propuštění z nemocnice můžete poprvé umýt hlavu mýdlem a to je vše. Příště za týden.

Ten kluk vždy rád plave

Faktem je, že děti se neznečistí, a pokud se některá část těla zašpiní, můžete ji prostě umýt. Čím méně používáte mýdlo, tím méně je pravděpodobné, že dítě má dermatitidu a různé alergické reakce. Stačí ji umýt vodou a to je vše.

Také o žínkách pro dítě. V prvních týdnech života je nejlepší žínkou pro dítě ruka mé matky. Kůže dítěte je velmi jemná a tenká, není třeba porušovat ochrannou bariéru dítěte. Pokud používáte žínky, froté rukavice a měkké žínky jsou vhodné pro kojence.

Nepoužívejte různé bylinky. Zejména v prvních měsících se u dítěte mohou vyskytnout alergické reakce. Nejškodlivější bude jen sedmikráska. Má léčivé vlastnosti. Lze jej také používat 1-2krát týdně, vařit 4 sáčky a nalít do lázně.

Po koupeli můžete také uši dítěte otřít speciálními bavlněnými pupeny se zádržnými prvky, ale v žádném případě nelezete dovnitř, pouze ušním boltcem a všemi.

Můžete použít různé koupací nádoby nebo sítě, které drží zařízení pro plavání, protože existuje mnoho různých typů, hlavní věcí je být pohodlný a také držet hlavu.

Chci vám také dát několik videonávodů, protože chápu, že někteří lidé jsou lépe vidět jednou než několikrát číst:

To je vše, pokud máte otázky, zeptejte se jich v komentářích, sbohem všem.

Jak se vykoupat novorozeného chlapce nebo dívku poprvé?

Koupání pro dítě je základem hygieny a zdraví, ale je důležité, aby mu takový postup poskytoval radost. Rodiče to musí správně uspořádat a dodržovat jednoduchá pravidla. Takový postup, pokud neexistují kontraindikace, může být proveden následující den po příjezdu z nemocnice. Jak se vykoupat novorozence?

První plavecký čas

Zpočátku vyvstává otázka o době koupání dítěte. První procedury koupání lze zahájit ihned po návratu domů. Zacházejte s tímto postupem se vší odpovědností, protože je to pro dítě neobvyklé. Koupání je pro dítě důležité a zdravé. Stimuluje funkce pokožky, zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitu dítěte..

Můžete si vybrat kdykoli během dne. To bude záviset na individuálních vlastnostech dítěte. Novorozence se obvykle koupe před spaním. Pokud je dítě v tuto chvíli aktivní, převádí se voda do ranních hodin nebo se přidávají speciální byliny.

Jak se vykoupat novorozeně poprvé? Neexistují žádná přesná doporučení ohledně krmení a koupání. Nejlepší je nejdříve vykoupat dítě a potom mu dát jídlo. Pokud má dítě hlad, je nejlepší ho před koupáním nakrmit..

Pokud doba koupání není pro dítě vhodná, je třeba je změnit.

První příprava lázně

Příprava na první vodní postupy by měla být důkladná. Rodiče potřebují mít po ruce všechny položky:

 • dětská koupel;
 • teploměr pro vodu;
 • rukavice pro koupání novorozence;
 • naběračka na nalévání dítěte po koupání;
 • list na otírání;
 • speciální olej pro ošetření pleti;
 • předem připravený manganistan draselný.

Jak se vykoupat novorozeného chlapce? To bude probráno později v článku a nyní si povíme o nezbytných bodech, které budou nutné k provádění procedur koupele.

Před koupáním je třeba připravit naběračku s teplou vodou, která by měla po koupeli opláchnout tělo novorozence..

Je důležité pochopit, že voda uklidňuje dítě a odstraňuje z něj přebytečnou energii, a nejen čistí tělo nečistot.

Procedura koupání

Jak se vykoupat novorozence ve vaně? Vodní procedury by měly trvat 10 minut, tentokrát stačí dítě umýt a zmírnit nadměrné nadýchání. Dítě musí být úplně zdravé.

Teplota vzduchu v místnosti, kde se dítě koupe, by měla být 22-24 stupňů.

Před provedením vody je nutné změřit teplotu vody. Optimálně nemůže překročit 37 stupňů, ale neměl by klesnout pod 36.

Vodní procedury začínají následujícími akcemi rodičů:

 1. Dítě je svléknuto a zabaleno do vatové podložky.
 2. Na spodní straně vany jsou umístěny čtyři přeložené látky.
 3. Dítě je pečlivě ponořeno do vody, tělo dítěte musí být drženo levou rukou pod zády.
 4. Pravou rukou opatrně nalijte vodu na dítě a jemně s ním promluvte.
 5. Tvář dítěte důkladně opláchněte vatovým tamponem počínaje od čela a končící zadní částí hlavy..
 6. Jak se vykoupat novorozeného chlapce poprvé? Poslední věcí, kterou umývají, jsou genitálie dítěte. V závislosti na pohlaví dítěte existují prvky jejich zpracování, o nichž se budeme dále zabývat v článku.
 7. Otočte dítě zpět a vylijte čistou vodu.

Po procedurách koupání se dítě položí na převlékací stůl a otírá se plenkou s píchavými pohyby. Poté jsou všechny záhyby namazány dětským olejem a pupek je ošetřen peroxidem vodíku a zeleně.

Někteří děti potřebují masáž nohou a zad, aby zmírnili svalový tonus. Po koupání může maminka dát svému dítěti lehkou masáž.

Potom je dítě oblečeno do šoupátek a vesty s kapotou. Po plavání ho musíte krmit. Pokud se sekvence stane konstantní, potom dítě po provedení vody okamžitě usne.

Důležité podrobnosti

Jak se vykoupat novorozence poprvé? Zpočátku se maminka musí naučit, jak držet své dítě. To se nejvýhodněji provádí dvěma rukama, přičemž levá ruka podepírá hlavu. Dítě by mělo být spuštěno do vody na ramenou. Jeho hlava by měla být na předloktí matky a prsty jí podepírá záda. Tato metoda je považována za nejspolehlivější a nejbezpečnější..

Během procedur koupání je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Během koupání pěňte celé tělo dítěte. Důkladně opláchněte záhyby, zejména podpaží, třísla a pod koleny. Rodiče by měli uvolnit pěsti dítěte a pracovat na dlani, stejně jako mezery mezi prsty.
 • Pokud má dítě na hlavě krabice, je třeba je před koupáním namazat olejem. Poté opláchněte šamponem a provádějte pohyby od čela k zadní části hlavy.
 • První koupání netrvá déle než 3 minuty a všechny následující - 10. Během této doby se koupání dítěte nedoporučuje.
 • S dětským mýdlem nemyjte více než 2krát za 7 dní. Může narušit povrchovou vrstvu pokožky dítěte.
 • Aby dítě při plavání nemrzlo, musí být neustále napájeno vodou.
 • Po každém vyprázdnění dítě umyjte.

Jak se vykoupat novorozeně - dívku? Koupání a mytí kojenců obou pohlaví se mírně liší, o čemž se budeme dále zabývat v článku.

Teplota vody a její dezinfekce

Jak se vykoupat novorozence? Před koupáním musíte v místnosti určitě zkontrolovat teplotu vzduchu. Aby se předešlo riziku vzniku nachlazení, měla by být 22-24 stupňů.

Měly by se zvážit následující tipy:

 1. Teplota vody by měla být 37 stupňů. Je žádoucí, aby byl vařen a dezinfikován.
 2. Vařte vodu po dobu nejméně 15 minut. Potom ji pomocí přirozeného chlazení zahřejte na požadovanou teplotu.
 3. V prvním měsíci se dítě koupe ve vodě s přídavkem roztoku manganistanu draselného o nízké koncentraci. To dezinfikuje pupeční ránu a zabrání jejímu zánětu. Je velmi důležité zajistit, aby se všechny krystaly manganistanu draselného rozpustily a nespálily kůži dítěte.
 4. Pokud existují kožní onemocnění, jako je diatéza nebo pichlavá horečka, může pediatr předepsat bylinky, ve kterých se dítě koupe. Patří mezi ně: heřmánek, posloupnost, měsíček, třezalka tečkovaná atd. Dokonale zmírňují zánět kůže a suchou pichlavou teplotu.
 5. Byliny lze použít k uklidnění dítěte. Za tímto účelem 1 lžíce. lžíce heřmánku se vaří ve 300 ml horké vody. Vývar se přidává do vody pro koupání novorozence.

Jak se vykoupat novorozeně? Během procedur koupání je nutné sledovat teplotu vody a zabránit jejímu významnému ochlazení.

Babičky ráda koupat děti v řadě, protože to pomáhá při pocení, diatéza a boláky na kůži. Tato bylina je však jedovatá, proto ji používejte opatrně. Po postupech vody s posloupností namažte záhyby dítěte olejem, protože má sušící účinek.

Někdy se dítě koupe v kopřivy, které jsou s ním dobře tolerovány.

Po bylinné koupeli dítě nepláchněte vodou. Je zakázáno kombinovat bylinné přípravky s detergenty, které mohou mít nepříznivé účinky na pokožku dítěte.

Jak se vykoupat chlapce?

Vodní procedury u kojenců různého pohlaví se mírně liší v důsledku struktury genitálií.

Jak se vykoupat novorozeného chlapce? Při vodních procedurách je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně penisu. Mazové žlázy uvnitř předkožky vytvářejí zvláštní tajemství, které se hromadí za vzniku smegmy. Jeho velká akumulace může vést k zánětu a onemocnění zvanému balanopostitida. Správně umyjte chlapce následujícím způsobem:

 • jemně vytáhněte předkožku;
 • očistěte pohlavní orgány dítěte vatovým tamponem navlhčeným vodou;
 • snížit maso.

Všechny pohyby by měly být plynulé, nepoužívejte sílu, aby nedošlo k zánětu.

Koupací dívky

Samice dětí mají také rysy ve struktuře pohlavních orgánů, které je třeba vzít v úvahu při vodních procedurách.

Jak se vykoupat novorozeně? Dívky mají vlastnosti spojené s odstraněním původního maziva, které se nachází v pysku. Může se stát zdrojem výskytu patogenní mikroflóry a musí být odstraněna. Proto maminka potřebuje kontrolovat čistotu ošetřením všech záhybů mezi stydkými pysky pomocí vatových tyčinek. K tomu použijte dětský olej.

Pokud původní mazivo není včas odstraněno, může v budoucnu dojít k onemocnění, jako je synechie..

Je nutné dítě umýt čistými pohyby zepředu dozadu. Nalijte na genitálie z kbelíku, abyste nezpůsobili mikrotrhliny.

Dojde-li ke zčervenání vulvy a dalších příznaků, měli by se rodiče poradit s pediatrem. Dívčí matky by si měly být vědomy, že vaginální mikroflóra novorozence má odlišné hodnoty pH. Proto nejsou vhodné všechny metody a léky pro dospělé ve formě roztoku sody, které se pro něj používají.

Péče o uši, nehty a nos

Jak se vykoupat novorozence? Po vodních procedurách by se rodiče měli náležitě starat nejen o kůži dítěte, ale také o jeho uši, nehty a nos..

Máma musí sledovat nos dítěte tak, aby se v něm nehromadily krusty a umožnilo mu dobře dýchat. Proto denně čistí nos. Kůrky jsou předem změkčeny rostlinným olejem. Bavlněné bičíky jsou pro tyto účely nejlepší. Pečlivě se zasunou do nosní dírky a obsah nosu se čistí rotačními pohyby. Dětské aspirátory by se neměly používat příliš často, protože mohou poškodit nosní sliznici a narušit její mikroflóru..

Hřebíky novorozenců jsou velmi měkké, takže je nejlepší je stříhat po prvním měsíci života, když se stávají o něco těžšími. Použijte k tomu dětské nůžky na manikúru se zaoblenými konci. Nejlepší je, když děti provádějí tento postup jednou za 7-10 dní. Nejprve se musí léčit kolínem nebo alkoholem..

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení síra není špína, ale prostředek k ochraně těla. Má baktericidní vlastnosti a chrání průchod před vysycháním, prachem, větrem a vodou. Neodstraňujte jej opatrně z uší. Stačí odstranit síru, která je v dohledu a nachází se v ušním boltci. Pro každé ucho musí být použity dva samostatné bičíky..

Při plavání jsou pečlivě omyty vodou. Pokud se vám dostane do ucha, jemně je poklepejte ručníkem. Zvláštní pozornost by měla být věnována kůži za ušima. Během koupání musí být při krčení umyt a poté namazán dětským olejem.

Co se nedoporučuje dělat?

Jak se vykoupat novorozence? Při provádění vodních procedur je nutné opustit následující:

 • Nedoporučuje se používat detergenty v prvních měsících života dítěte: gely, mýdlo a šampony.
 • Neotírejte tělo novorozence houbou, abyste nepoškodili jeho kůži.
 • Není třeba vykoupat své dítě ve špatné a náladové náladě. To je nejlépe udělat s absolutním zdravím..
 • U bylin se koupání dítěte nedoporučuje, dokud není pupeční rána zcela zahojena.
 • Je zakázáno nechávat dítě na stojanu nebo se od něj odvracet.

Vodní procedury pro novorozence do 6 měsíců se provádějí každý den a starší než šest měsíců každý druhý den. Někteří pediatrové nedoporučují koupání denně, takže rodiče musí tento problém vyřešit se svým pediatrem.

Omeny

Jak se vykoupat novorozence? S prvním koupáním dítěte je spojeno mnoho populárních znaků a pověr:

 1. Pokud dáte stříbrné mince na dno vany, dítě zbohatne.
 2. Aby každý měl rád dítě, musí se vykoupat v odvar z trávy.
 3. Poprvé provádějí vodní procedury rodiče bez účasti babičky.
 4. Jak se vykoupat novorozenou holčičku poprvé? K tomu je dítě oblečeno v bílých šatech, takže její kůže je vždy sněhově bílá.
 5. Aby maminka mohla kojit své dítě po dlouhou dobu, její voda ke koupání je bělená mlékem.
 6. První koupání se může provádět v kterýkoli den kromě neděle nebo pátku..
 7. Voda musí být okamžitě vylita z lázně. Nedávejte jí pití zvířatům ani nemyjte věci svého dítěte.

Koupání je důležitý proces pro normální růst a vývoj novorozence. Ošetření vodou posiluje jeho imunitu a zajišťuje zdravou pokožku. Díky koupání se dítě může v noci zbavit zbytečných emocí a zdravě spát. Každý den si budou rodiče při koupání dítěte jisti svým jednáním, které bude mít radost nejen pro ně, ale i pro novorozence..

Jak vykoupat novorozence poprvé ve vaně se skluzavkou

První koupel novorozence je odpovědný proces, zejména pokud se to dělá poprvé. Od narození je důležité, aby byl tento postup nejpohodlnější, aby se dítě nebál vody a aby s potěšením vydržel vodní procedury. Pro rodiče, kteří mají toto první dítě, je koupání dítěte velmi vzrušujícím procesem a vyvstává otázka: jak to udělat správně. Je snadné, pokud znáte základní pravidla a vlastnosti mytí novorozence.

První příprava lázně

První otázka, kterou mladí rodiče mají, je, kdy se poprvé vykoupat novorozence. Obvykle se koupí dítě v den, kdy se vrátí z nemocnice, ale existují výjimky:

 • je-li novorozenec očkován v den propuštění;
 • pupeční rána špatně zahojená.

V těchto případech se doporučuje, aby byly vodní postupy odloženy na další den..

Vyberte si čas koupání by měl být individuálně, na základě rytmu spánku a bdělosti dítěte. Je lepší zvolit dobu, kdy po jídle nespí. Nejčastěji se to děje pozdě odpoledne.

Před krmením se doporučuje plavat. Ale pokud je dítě velmi nervózní, nejprve ho nakrmte a poté pokračujte ve vodních procedurách. U novorozence nemusíte čekat 40 minut mezi jídlem a odchodem do koupelny.

Výhody úpravy vody

Pokud je koupání novorozence pohodlné a podle pravidel to bude mít pozitivní vliv na jeho zdraví a plný vývoj. Pediatrové poznamenali, že vzhledem k postupům s vodou:

 1. Zlepšuje se kvalita spánku.
 2. Chuť dítěte se zlepšuje.
 3. Projev koliky je eliminován.
 4. Imunita posiluje.
 5. Prevence vyrážky a jiných kožních onemocnění.
 6. Svalové napětí je uvolněno.
 7. Funkčnost pokožky je stimulována, její normální stav je zachován..
 8. Krevní oběh se normalizuje.
 9. Zvyšuje pohybovou aktivitu dítěte.

Koupání novorozence je důležité nejen fyzicky, ale také emocionálně. Být ve vodě pomáhá dítěti objevit nové aspekty našeho světa. Je nutné, aby byl tento proces příjemný, aby dítě dostalo obvinění z pozitivních emocí. Proto se musíte připravit na první koupel se vší odpovědností.

Nezbytné věci pro koupání novorozence

Aby se vaše dítě bez problémů a zbytečných nervů vykoupalo, musíte si předem připravit vše, co potřebujete. Nejprve musíte:

 1. Malá plastová vana.
 2. Skluzavka pro dítě.
 3. Měkká houba nebo rukavice na mytí dítěte 0+.
 4. Vodní teploměr.
 5. Kbelík.
 6. Šampon nebo koupací prostředek.
 7. Teplá plenka nebo dětský ručník.
 8. Vyčistěte oblečení, aby se dítě po koupeli okamžitě obléklo.

Vezměte si s sebou hodinky a sledujte trvání procedur.

Pro novorozence je důležité zvolit tu správnou dětskou kosmetiku - mýdlo a šampony. Měly by být hypoalergenní a vhodné pro použití u dětí od narození. Na obalech dětských výrobků jsou obvykle uvedena věková omezení a pro novorozence jsou vhodné šampony se značkou „0+“. Před nákupem si nezapomeňte prostudovat složení produktu, abyste nepoškodili jemnou pokožku zbytečnými parabeny, vonnými látkami a barvivy..

Vlastnosti vody pro dětské koupele

Aby nedošlo k poškození zdraví dítěte po nemocnici, je nutné správně připravit vodu ke koupání. K tomu potřebujete:

 1. Vařit vodu a ochladit na příjemnou teplotu. Správné stanovení tepla vody pomůže speciální teploměr. Pro zdravé dítě by to mělo být od 36,5 do 37 stupňů a pro ohrožené děti - 38 stupňů.
 2. Dezinfikujte manganem. Musíte se však ujistit, že se všechny krystaly dobře rozpouštějí, jinak mohou na kůži dítěte zapálit. Pro potřebu jeho použití se nejprve poraďte s pediatrem v nemocnici.
 3. Připravte bylinné infuze. Jsou nutné, pokud má dítě sklon k pocení a jiným kožním vyrážkám. Pokud je však dítě zdravé, může porušit ochranné vlastnosti pokožky..

Koupel je naplněna 15 centimetry, takže hrudník a ramena zůstávají suchá. Moderní lékaři tvrdí, že první koupání může být provedeno v běžné vodě odebírané z kohoutku, ale musíte být opatrní pro děti s ne zcela zahojenou pupeční ranou. Může se stát bránou k bakteriím, které se hemží tekoucí vodou..

Jak správně vykoupat novorozence

Je důležité připravit vše pro první vodní procedury předem, protože dítě nemůže být ponecháno bez dozoru ve vaně na vteřinu! Doporučuje se koupat dítě před posledním denním krmením. Dítě je koupáno až šest měsíců denně a poté můžete snížit počet návštěv v koupelně až 3krát týdně.

Pravidla první cesty do koupelny

Ujistěte se, že teplota vzduchu v koupelně je nejméně 23 stupňů. V opačném případě dítě zamrzne a může onemocnět. Pokud má dítě na hlavě krusty - je třeba je před koupáním potřít olejem 10-15 minut.

Než odnesete dítě do koupelny, věnujte 5-7 minutám vzduchovým procedurám. Nechte dítě tentokrát ležet bez dalších plen, plen a oblečení. V tuto chvíli s ním můžete mluvit laskavě a uklidnit ho, aby se neznepokojoval.

Je důležité, aby rodiče věděli, jak koupat novorozence ve vaně. Poprvé se vykoupejte své dítě v vestě nebo si položte plenku, aby se cítila pohodlněji. Novorozence ponořte pomalu do vody, dokud nezakryje břicho, hrudník a ramena. Levou rukou podepřete hlavu tak, aby pevně spočívala na předloktí a prsty udržovala dítě po ruce. Pokud jeden dospělý koupe novorozence, pak ho druhou rukou opláchne. Ale pokud je přítomen asistent, pak s druhou rukou, matka může podporovat dítě pod zadkem. V tuto chvíli může otec opláchnout dítě z kbelíku.

Správný postup pro koupání dětí:

 1. Moje tvář bez mýdla, obzvláště věnuji pozornost očím.
 2. Dobře myjeme všechny záhyby těla mýdlem - na krku, v podpaží a ve třísle.
 3. Umyjte si vlasy šamponem nebo mýdlem.
 4. Ass prát poslední.

Mytí dítěte není vůbec obtížné. Způsoby, jak omýt rozkrok vašeho dítěte, se mohou lišit podle pohlaví:

 • Dívky jsou umývány ve směru od uretry k papeži.
 • Chlapci se jednoduše umývají a pečlivě umývají záhyby genitálií, aby se zabránilo infekci.

Je nežádoucí zůstat ve vaně déle než 10 minut. Po dokončení všech procedur musí novorozenec opláchnout čistou vodou, držet ji na ruce a nalévat ji zezadu.

Pak zabalíme dítě do ručníku a jemně otíráme vlhkost. Po koupeli je novorozenec ošetřen pupečníkovou ranou brilantní zelenou nebo peroxidem vodíku, a pokud je to nutné, může být použit žlutý prášek Xeroform. Pro dokončení postupu zbývá zpracovat všechny záhyby dětským olejem nebo dětským krémem na přebalovacím stole. A také uši očistěte bavlněnými pupeny.

Nevkládejte dítě ihned na plenky a nezabalujte je do plen - pokožka novorozence by měla trochu dýchat. Pod plenu můžete použít pudr nebo jiný prášek, aby kněz nedokončil a nedocházelo k podráždění..

Jak se vykoupat novorozeně poprvé v plence řekne naše pokyny:

 • Dítě je zabaleno do tenké plenky a jemně spuštěno do vody.
 • Nejprve rozložte jednu nohu - umyjte ji a znovu ji zabalte do látky. Stejné akce se opakují s druhou nohou..
 • Alternativně rozbalte, umyjte a zabalte zbytek těla.

Tento postup pomáhá dítěti snáze přežít poporodní stres, zvyknout si na život mimo matčino břicho a při prvním koupání zůstat v klidu. Koupání v plenkách zabraňuje zmrznutí dítěte ve vodě.

Ne každý ví, jak koupat novorozence ve vaně se skluzavkou. Skluzavka nebo houpací síť je velmi pohodlné zařízení, které je připojeno ke dnu nebo okrajům vany. S tím můžete při mytí dítěte obejít bez dalších pár rukou. Nezapomeňte na to položit plenku před tím, než dáte dítě - takže se bude cítit pohodlněji.

Když dítě vyroste a bude stísněné v dětské vaničce, skluzavka může být vložena do velké koupele a dítě s ní může vykoupat, dokud nevyroste a naučí se dobře sedět na vlastní pěst.

Možné problémy

Stává se, že novorozenec při prvním koupání aktivně ukazuje svou nespokojenost a pláče. Pokud k tomu dojde, doporučujeme příště odložit vodní procedury, aby bylo dítě méně nervózní. Tento proces by měl přinést pouze pozitivní emoce! Důvody pro pláč při plavání:

 1. Chce jíst.
 2. Něco bolí.
 3. Bojí se prvního kontaktu s vodou.
 4. Chtěl jsem jít na záchod.

Rodiče se musí snažit předvídat problémy, kvůli nimž dítě pláče, a varovat je. Dítě může také plakat kvůli teplotnímu rozdílu, který cítí, když je ponořen do vody nebo naopak.

Pokud novorozenec pláče, když je vytáhnut z teplé vody, příště uzdravte ručník předem.

Může se stát, že dítě při plavání usne ve vaně. S tím není nic špatného. To znamená, že dítě je pohodlné a teplá voda pomáhá uklidnit a uvolnit svaly. Ale koupání je lepší přerušit a přesunout do postele. V opačném případě může neopatrná akce dítě velmi vyděsit.

Pokud novorozenec po prvním a následujícím koupání okamžitě neusnul, ale vykazuje plnou aktivitu - přesuňte čas procedur vody ráno.

Existují možnosti, kdy můžete pozvat sestru na první koupel. To je možné, pokud mladí rodiče nemají žádné zkušenosti a bojí se to udělat poprvé sami. Ale teď, dokonce i v nemocnici, jsou matkám ukázány, jak se zavrtat a umýt novorozence. Když tedy vyvstane otázka koupání doma, máma má počáteční znalosti.

Užitečné recepty

Mnoho bylin má léčivý účinek. Místo běžné vody ke koupání můžete použít odvar:

 1. Sedmikrásky.
 2. Měsíček.
 3. Série.
 4. Hypericum.
 5. Mateřská.
 6. Chmel.
 7. Kopřivy a další.

Dokonale zmírňují podráždění a zánět na jemné kůži dítěte a také pomáhají zbavit se vyrážky z plenek. Roztoky mohou být připraveny na základě jediné byliny nebo ze směsi. Koupání s vývary se provádí jednou nebo dvakrát týdně, jejich častější používání může způsobit alergickou reakci.

Uklidňující odvar

Byliny a poplatky se prodávají v jakékoli lékárně. Pokud dítě nespí dobře nebo je nadměrně nadměrné, doporučuje se ho koupat v odvarech připravených ze směsi bylin, jako například:

Protizánětlivé odvarování

Používá se, pokud má dítě sklon k pocení a diatéze. K jeho přípravě potřebujete:

 1. Strouhejte šňůru a nalijte 1 litr vroucí vody.
 2. Nechte pod víkem po dobu 4 hodin, aby se vývar naplnil.

Infuze se doporučuje připravit 12 hodin před koupáním. Před použitím se filtruje přes sýr a přidává se do vody. Heřmánek nebo měsíček má podobné vlastnosti, takže bez ztráty vlastností odvarů mohou nahradit řadu z nich. Směsi pro infuze si můžete koupit v lékárně.

Dezinfekční roztok

Dezinfekce vody se provádí manganistanem draselným. Toto řešení však musí být řádně připraveno tak, aby nepoškodilo citlivou pokožku dítěte.

Vezměte 2-3 gramy krystalů manganistanu draselného a rozpusťte ve sklenici s vroucí vodou. Vše dobře promíchejte. Všechny krystaly by se měly rozpustit a voda by měla získat průhledný - fialový odstín.

Do lázně se přidá dezinfekční roztok, čímž voda zčervenává.

Před použitím odvarů nebo řešení je lepší konzultovat pediatra. V případě podezření na novorozené křivice mu mohou být předepsány solné nebo jehličnaté koupele. Nesmí se však používat samostatně na první lázni.!

Koupání novorozence poprvé po nemocnici: zpracování videa

Vzhled novorozeného dítěte v domě je plný mladých rodičů se spoustou problémů. Poprvé budou muset hodně udělat, například koupat dítě po nemocnici. V této zdánlivě jednoduché záležitosti existuje mnoho nuancí, které je třeba vzít v úvahu.

Je důležité předem vědět, jak správně provést první koupání drobků: co bude potřeba, jak správně umístit dítě během procedury, jaké by měly být akce po jeho dokončení. S přihlédnutím ke všem okamžikům se můžete vyhnout možným problémům a vnést do svého dítěte lásku k čištění vlhkosti.

Nyní pojďme na to podrobněji..

Jak se vykoupat dítě poprvé?

Existují různé názory na to, kdy se můžete poprvé vykoupat novorozeně..

Někteří se domnívají, že by se během prvních 10–14 dnů po narození nemělo koupat. V tuto chvíli se navrhují omezit pouze na léčbu po močení a vyprázdnění, jakož i otírání kožních záhybů pomocí dětských ubrousků nebo vatových tamponů navlhčených vařenou vodou..
Jiní doporučují koupat dítě poprvé ihned po příjezdu z nemocnice..

V žádném případě se nelze vyhnout procedurám koupání, proto je důležité si pamatovat první seznámení s vodou s drobky z pozitivní stránky..

Co bude potřeba pro první koupání doma?

Vše, co potřebujete, je lepší najít předem a přivést do místnosti, kde se bude konat procedura. Vyhnete se tak zbytečnému rozptýlení a panice. Připravte si vše v pořádku:

 1. Místnost na plavání. Měl by být zvolen s ohledem na faktory, jako je teplota vzduchu (ne méně než 22 ° C), riziko průvanu, osvětlení, snadný pohyb. Může to být koupelna nebo jiná místnost, ve které je stůl, na který lze umístit dětskou vaničku.
 2. Kapacita koupání. Pokud se jedná o běžnou koupel pro dospělé, měla by být důkladně omyta jedlou sodou.
  Nejlepší volbou je stále koupit speciální dětskou vaničku, kterou lze položit na dospělého pomocí dřevěného grilu, nebo na robustní stůl v jakékoli místnosti..
 3. Vařící voda. Do asi jednoho měsíce věku je lepší se vyhnout kontaktu s nevařenou vodou, protože s sebou nese riziko infekce. Ne všichni odborníci sdílejí tento názor - někteří se domnívají, že není třeba vařící vodu s hojící se pupeční vanou.
 4. Froté ručníky a dětské plenky na sušení novorozence po zákroku.
 5. Podvazkový hadřík nebo oblečení, které bude mít dítě po zaschnutí.
 6. Pomocník. Pravděpodobně ho nebudete muset dlouho hledat, protože milované dítě šťastně pomůže rodičům v této zajímavé a zodpovědné záležitosti.

Aby bylo koupání doma opravdu příjemné pro všechny účastníky procesu, musíte věnovat pozornost některým důležitějším nuancím.

Jaká by měla být příjemná teplota vody?

Příprava vody pro dítě je velmi choulostivá a důležitá záležitost. Pokud je voda chladnější, než je nutné, drobky se mohou ochladit a horká voda naopak spálí jemnou pokožku, a proto koupání v budoucnu způsobí strach. Teplota vody pro první koupel by měla být blízká tělesné teplotě a měla by být 36,6-38 ° C.

Aby se dítě temperovalo, doporučuje se snížit teplotu každý týden o 1 ° С, dokud nedosáhne 26 ° С. Pokud je v době koupání v domě chladno, musíte vodu nechat teplou 38 ° C.

Je přípustné použití manganistanu draselného?

V prvních týdnech života novorozence lidé ze starověku přidali do vody ke koupání prášek manganistanu draselného. Jedná se o známý nástroj, díky kterému je voda téměř sterilní..

Manganan draselný suší pokožku, takže její použití není vhodné pro všechny děti. Množství se počítá tak, že voda je mírně růžová. Pro pupeční rány je manganistan draselný bezpečný a dokonce užitečný, protože přispívá k jeho rychlému hojení..

Je možné při koupání použít odvar z bylin?

Byliny jako heřmánek, provázek a šalvěj jsou účinné při léčbě podráždění kůže:

Proto, pokud je to nutné, jakož i pro prevenci, mohou a měly by být použity. Výzdoby se připravují v souladu s popisem na obalu. Nasycení by mělo být takové, aby se voda stala barvou čerstvě uvařeného zeleného čaje.

Technika pro koupání novorozence

Po narození zůstává dítě po dlouhou dobu bezmocné. První měsíc si ani nemůže držet hlavu, takže když se poprvé koupe, potřebuje správnou podporu.

Jak udržet dítě?

Po přípravě všeho, co potřebujete ke koupání, vezměte dítě do náručí a začněte jej pomalu ponořovat do nádoby s vodou: nejprve nohy a pomalu celé tělo až na úroveň hrudníku. Pak položte ruce tak, aby levý chytil dítě za rameno, které je naproti vám, zezadu. Hlava dítěte bude tedy na předloktí a vy můžete ovládat, že je vždy nad vodou. Pravou rukou jemně omyjte jednotlivé části těla drobky, počínaje hlavou. Ujistěte se, že na obličeji neproudí voda - dítě bude nepříjemné.

Aby pomohli rodičům novorozence, vydali výrobci dětských výrobků řadu zařízení, která usnadňují proces koupání. Jedná se například o skluz, díky kterému se poloha drobků stává pevnější. Pro dětskou koupel byla také vynalezena houpací síť ze speciálních sítí. Díky těmto zařízením bude plavání ještě příjemnější..

Na konci koupání vyjměte dítě, vezměte ho do podpaží a opatrně jej pomocí žaludku otočte na paži. Požádejte někoho, aby přikryl dítě ručníkem, zabalil ho a odnesl do místnosti, kde bude spát.

Chyby při koupání novorozenců

I v tak relativně jednoduché věci, jako je koupání dítěte, existuje riziko, že dojde k řadě chyb. Některé z nich navíc umožňují prvorozené matce, protože naslouchá nesmyslným radám babiček a dalších příjemných, aniž by se ponořil do podstaty akce. Jaké jsou tyto možné chyby?

 • Plenka, která se údajně musí umístit na dno vany, je v moderním světě naprosto neodůvodněnou akcí..
  Bylo to provedeno v nepaměti, když se děti koupaly v dřevěných žlabech, aby jejich jemná kůže netrpěla roztříštěním. V dnešní době takové preventivní opatření samozřejmě není relevantní..
 • Použití dětských šamponů a gelů nedává smysl a poškozuje pokožku dětí tím, že ji suší. Dítě není tak špinavé, aby ho nemylo bez chemických, i když dětských prostředků.
 • Plnění do uší bavlny ve fázi koupání je procedura, jejíž potřeba nemá lékařské potvrzení. Od pronikání vody jsou uši drobky spolehlivě chráněny sírovým tukem, takže se není čeho bát.

První plavání může být skutečnou zkouškou pozornosti a opatrnosti. Ale postupem času se všechno stane rychleji a sebejistěji..

Ne všechny matky umí správně vyjádřit rukama. Abychom jim pomohli, zveřejnili jsme užitečný článek o tomto tématu..
Informace o léčbě laktostázy doma jsou zde. Neignorujte tento stav..

Po plavání

Čisté, koupané a uvolněné dítě ve vodě je připraveno ke spánku. Předtím však musí být důkladně vysušen, v žádném případě neotřelým pohybem. Bylo by správnější lehce navlhčit tělo plenkou, nezapomenout na záhyby.

Poté, co drobky uschnou, musíte zpracovat pupek, pokud je to stále potřeba, a obléknout si čisté oblečení nebo zavinout - kdo dává přednost tomu, jak.

Nyní je dítě připraveno ke krmení. Pokud je umělekem od narození, bude ho po krmení třeba držet sloupem, aby z něj vytékal přebytečný vzduch. U GV taková potřeba zpravidla nevzniká - drobenka jen usíná na matčině hrudi. Je třeba ji jemně přenést do postýlky a udržet si sen. Přečtěte si potřebné a užitečné informace o kojení ve zvláštní sekci..

Chcete-li být během procedury méně nervózní, podívejte se na toto video s první koupelí dítěte:

To je vše, první koupání je u konce. Na základě tipů z článku budou mít všichni, kdo se zúčastnili koupání, jen příjemné vzpomínky. Není třeba se obávat tolik potřebného postupu, ale je důležité přistupovat k němu zodpovědně a pak se vše ukáže.

Jak vykoupat novorozence: první koupele

Obvykle se rodiče obávají, když přemýšlejí o koupání novorozence poprvé? Jak udělat vodu příjemnou? Jak dítě vnímá svůj první kontakt s vodou? Mám krmit své dítě před koupáním??

Pokusíme se odpovědět na tyto a mnohé další otázky..

Kdy strávit první koupel novorozence?

První nebo třetí den po narození (v této době jsou matka a dítě obvykle v nemocnici) se novorozenec koupání nevykonává. Postačí, když se dítě umyje a jemně otře tělo v oblasti všech záhybů mokrým tamponem nebo ubrouskem. První koupání novorozence lze provést, když přijedete domů se svým dítětem.

Proč jsou vodní postupy důležité

Na otázku mladých rodičů, zda je možné vykoupat novorozence, odpoví každý pediatr kladně. Koneckonců, s koupáním je spojena nejen hygiena, ale také další nezbytné aspekty života - podpora imunitního systému a emočního stavu. Novorozené dítě by se mělo denně koupat a umýt - po každém pohybu střev.

Při správné organizaci koupelny se stane následující:

 • dětská pokožka prochází nezbytným očistným procesem;
 • dítě přijde do stavu klidu a harmonie;
 • tělo dítěte dostává první hodiny tvrdnutí;
 • novorozenec se učí důležitou část světa kolem něj spojenou s pocitem vody;
 • dítě a jeho rodiče přijímají pozitivní emoce.

Kdy se vykoupat: ráno nebo večer?

Obvykle se koupání doporučuje spojovat s večerním krmením, relaxací a spaním, protože teplá voda má nejen celkový uklidňující účinek, ale také zmírňuje bolesti spojené s kolikou v žaludku..

Pokud si všimnete, že koupání u vašeho dítěte není uklidňující, ale osvěžující - stačí přesunout čas na koupání ráno nebo odpoledne. Vypusťte vzory a sledujte: jak vaše dítě reaguje na koupací proces, jak příjemné je podle ní, jaké výhody má lázeň pro dítě. Na tyto otázky můžete odpovědět v prvním týdnu „pokusů s vodou“ a v důsledku toho můžete vytvořit režim koupele, který je pro dítě nejpohodlnější..

Zároveň však nezapomeňte zvážit dobu vodních procedur: pokud se dítě ráno koupe a oživí ho, můžete v tomto procesu zapnout zábavnou hudbu, představit své dítě vodním hračkám a komunikovat s ním. Pokud večer - je nutné vytvořit atmosféru maximálního klidu a ticha, nepoužívejte příliš světlé lampy v místnosti.

Důležitá trivia ke koupání

Jak se vykoupat novorozence tak, aby postup přinesl maximální užitek a pohodlí? Zkuste vzít v úvahu důležité věci:

 • K koupání nepoužívejte běžnou koupel pro dospělé, ale speciální dětskou koupel - od 65 cm dlouhé; existují speciální anatomické koupele, které se pohodlněji používají, protože jejich rovina je umístěna v úhlu, takže hlava dítěte je držena nad hladinou vody.
 • Před použitím důkladně opláchněte koupel speciálním dětským výrobkem a nalijte převařenou vodu.
 • Jak umýt novorozence před uzdravením pupeční rány? Pro urychlení procesu hojení používejte pouze vařenou vodu do lázně (vařte ji předem a ochlaďte na požadovanou teplotu).
 • Abyste nepochybovali o správně zvolené teplotě vody, zakupte si vodní teploměr nebo „vyzkoušejte“ vodu loktem; vykoupejte své dítě při teplotě 37–38 stupňů: odpovídá teplotě amniotické tekutiny, ve které je dítě zvyklé „plavat“ v matčině žaludku.
 • Pokud chcete ke koupání použít bylinné odvarky, předem se zajímejte - jaké vlastnosti má každá z nich (regenerační, uklidňující, antiseptické, antialergenní atd.); připravte vývar předem (asi hodinu před koupáním) a přidejte do lázně napjaté těsně před koupáním.
 • V prvním měsíci života dítěte pediatrové nedoporučují používat hygienické přípravky (šampon, mýdlo, pěnu atd.), Protože voda pro citlivou pokožku dítěte je stále dost; v případě potřeby můžete použít dětské mýdlo, ale ne více než jednou týdně.
 • V prvních dnech života neberte houby a žínky pro koupání dítěte, je lepší používat velmi měkký hadřík, vatový tampon nebo jen lehce umýt kůži dítěte rukou.
 • Poté, co jste koupali dítě ve vaně, zvedněte dítě nad jeho povrch a vypláchněte jeho tělo z kbelíku čistou vodou (připravte naběračku naběračku předem a vložte ji vedle koupele).
 • Pro maximální pohodlí a pokud to prostor v koupelně dovoluje, přeneste přebalovací stůl a položte na něj suchý dětský ručník (nejlépe speciální ručník s kapucí), aby ihned po oplachování namočil tělo dítěte, zabalil ho a odnesl do místnosti.
 • V místnosti si předem připravte oděv a výrobky pro péči: tampony, bavlněné pupeny, výrobky pro péči o rány, plenky, prášek. Nepoužívejte mastné krémy po koupeli (zejména v kožních záhybech), aby nedošlo k vyrážce.

Koupejte se před nebo po krmení?

Vše záleží na tom, na jakém druhu krmení je vaše dítě. Pokud je na hrudi - lze ji krmit před koupáním i po něm. Pokud dítě jí umělou směs, je vhodné pozorovat přestávku mezi koupáním a krmením.

Jak se vykoupat novorozence

Jak umýt dítě:

 • Umístěte vanu tak, abyste si mohli udržet záda rovně po dobu 7-10 minut; pro pohodlné umístění dětské koupele ve velké vaně jsou speciální rámy, které vám pomohou cítit se pohodlně; v anatomické lázni je konec hlavy mírně zvednutý: je to velmi pohodlné a umožňuje vám podepřít hlavu dítěte tak, aby se neponořila do vody.
 • Pokud dětská koupel není anatomická, umístěte plenu několikrát pod hlavu.
 • Připravte si vodu v lázni a její teplota se zvýší na 37–38 stupňů; v případě potřeby přidejte do vody napjatý bylinný odvar.
 • V prvních dnech života dítěte se můžete koupat ne nahý, ale zabalený do tenké plenky - takže pro něj bude pohodlnější.
 • Ponořte tělo dítěte zcela do vany spolu s rameny a opatrně položte hlavu nad vodu na „polštář“ z válcované pleny..
 • Můžete dítě nechat na chvíli v klidné vodě, nebo ho můžete okamžitě začít nalévat vodou z malého kbelíku: dělat, jak má dítě ráda, a neustále sledovat pohodlnou teplotu vody.
 • Pokud se dítě koupe v plence, postupně uvolněte nohy a kliky a lehce je umyjte rukama nebo hadříkem.
 • Nezapomeňte své novorozence opláchnout čistou vodou, zvláště pokud jste použili mýdlo do koupele.
 • Teplota vody 37-38 stupňů je považována za standardní pro koupání dítěte, ale postupem času si všimnete, ve které vodě vaše dítě dává přednost mytí - v teplejším nebo chladnějším stavu.

Změna pravidel: jak vykoupat rostoucí dítě

 • až dva měsíce, koupat dítě každý den (nejlépe v tenké plence a ne nahé); doba koupání v prvních měsících života je asi 5-8 minut;
 • od 2 do 3 měsíců pokračujte ve koupání dítěte v dětské vaničce, ale postupně snižujte objem vody; pokud se dítě ráda koupe, lze dobu koupání prodloužit až na 15 minut, ale nezapomeňte udržovat optimální teplotu vody a postupně do vody přidávat teplou vodu;
 • od 3 do 6 měsíců se zvyšuje mobilita a pozornost dítěte, takže si ho můžete postupně zvykat na koupání ve velké vaně, prodloužte dobu na 20 minut;
 • Šestiměsíční dítě už může sedět a hrát; proto se během koupání můžete nabídnout svému dítěti speciální vodní hračky a knihy; pokud je dítě připraveno - můžete použít velkou koupel; hry a plavání v tomto věku mohou trvat až půl hodiny.

Co dělat po koupání novorozence

 • Po koupání zabalte novorozence do ručníku, který dobře absorbuje vlhkost: je lepší si koupit dětský ručník s kapucí, aby bylo dítě teplé a vlasy na hlavě rychle schly;
 • navlhčete všechny záhyby na těle dítěte dobře, osušte pokožku jemnými namáčecími pohyby, snažte se ji neotřít hadříkem;
 • provádět hygienické postupy: v případě potřeby očistit uši, ošetřit pokožku pomocí prášku nebo zvlhčovačů;
 • oblékněte si dětskou plenku a oblečení (nebo pohodlně zaveste);
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Články O Neplodnosti