Hlavní Neplodnost

První koupel novorozence

Malý muž se konečně přestěhoval z nemocnice domů, vždy je to štěstí, domy a zdi pomáhají. Sejme veškerou vaši sílu, ale na oplátku vám dá neskutečně větší radost. Rodiče dítěte, zejména pokud se jedná o prvorozeného, ​​se budou muset hodně učit a učit se. A jeden z prvních pokusů je trochu plavat.

Zvyky a tradice

Naši předkové brali tento postup s velkou vážností. A není překvapivé, že první koupel ve starých dobách byla téměř rituálem. Na co naši předkové nezasahovali, byli pozváni i speciálně vyškolení obsluhy, aby představili dítě do vody. A co a proč se přidalo do vody a co se s dětmi dostalo - můžete dokonce zlomit hlavu. Stačí si vzpomenout na byliny elecampanu a lásky, které hodily pro zdraví silného a lásku k sousedům, dívky si oblékly bílé šaty - takže kůže byla bílá a čistá. I když to stojí za uznání, zvyky mají také své vlastní zdravé zrno: docela moderní lékaři doporučují používat odvar z mnoha bylin.

V jednom určitě měli předkové pravdu: musíte své dítě pravidelně koupat a musíte to udělat, aby bylo dítě spokojené s vodními procedurami. A když vidíte jeho radost, nebudete sami schopni zůstat lhostejní, věřte mi.

Co lékaři doporučují

Specialisté se specializovaným lékařským vzděláním říkají toto:

 1. První koupání dítěte se nejlépe provádí druhý den po návratu z porodnice. Nechte dítě po přestěhování se přizpůsobit a své myšlenky uveďte do pořádku. Naplánujte si pro sebe vše, co musíte koupit, zprostředkovat a dokončit - málokdy se podaří plně připravit, než se dítě přesune do domu, je to normální. Tento dočasný odpočinek vás však nezbavuje povinnosti hygienicky pečovat o vaše dítě a mokré ubrousky, které vám pomohou.
 2. Nezhojená pupeční rána není kontraindikací pro plavání, vyžaduje pouze zvýšenou pozornost a další antiseptické ošetření. Pokud lékaři k tomuto tématu nevydali konkrétní pokyny, popíšeme níže, jak léčit ránu po koupeli. Při koupání před hojením pupeční rány je vhodné použít převařenou vodu.
 3. Musíte se rozhodnout pro místo pro koupání dítěte. Malé děti se zpravidla koupají v koupelně nebo v kuchyni. V každém případě je prvním problémem bezpečnost dítěte. Na místě by neměly být žádné průvany pro koupání a následné zamíchání. Koupelová lázeň by měla být dezinfikována, proto se doporučuje používat běžnou sodu (použití chemických dezinfekčních prostředků je nepřijatelné). Nejdříve se plavání nejlépe provádí ve vroucí vodě. Teplota vody by měla být kolem 37 ° C. Regulaci teploty lze provádět pomocí teploměru nebo ochutnávkou vody loktem (pokud je teplota vody udržována správně, - pocity budou pohodlné - ani studené, ani horké).

Příprava na plavání

Před přípravou dítěte a všemi potřebnými věcmi k koupání a následným procedurám musíte být opatrní.

Předem shromážděte na jednom místě vedle měnící se plochy vše, co potřebujete po postupech s vodou:

 • nová plenka;
 • žehlené oděvy vyrobené z čisté bavlny;
 • vatové tyčinky s omezovači;
 • léky, kterými budete léčit pupeční ránu (peroxid vodíku a zpětná vazba);
 • sada dětské kosmetiky;
 • kartáč na vlasy.

Základní pravidla koupání

 1. Čas plavání by měl být zvolen tak, aby dítě bylo plné a vzhůru. Jeden a půl až dvě hodiny před koupáním musí být dítě krmeno, před krmením by mělo spát. Je vhodné odolat tomuto režimu každý den.
 2. Dítě by se nemělo bát, váš strach a nejistota (nervozita) mu mohou být přeneseny. Vytvořte klidné prostředí.
 3. Připravte své dítě na plavání. Uvolněte ji z plenky a jemně, ale důkladně otřete pokožku dítěte vlhkým hadříkem nebo opláchněte (zvláště pokud měl nedávno křeslo).
 4. Položte své dítě nahé na břicho a poté se několik minut koupejte. To pomůže zpevnit dítě a poslouží jako další stimulace střev..
 5. Doba koupání novorozenců obvykle nepřesahuje 4–6 minut, po dosažení věku tří měsíců se může postupně zvyšovat na 10-15 minut nebo více

Co potřebujete k plavání

 • ručník s kapucí (měl by být měkký a pokud možno teplý);
 • nalijte vařenou vodu o požadované teplotě do lázně
 • je čas začít plavat.

Jak je plavání

Není nutné spouštět dítě do vody, neustále na něj mluvit a usmívat se. Vaším prvním úkolem není vyděsit dítě. Ve vodě je nutné udržovat ramenní opasek a hlavu dítěte.

Měli byste držet dítě ve vaně jednou rukou. Jeho hlava se opírá o zápěstí, položte dlaň pod čepel drobků, která je nejdále od vás, držte rameno prsty.

Navlhčete pokožku malého, volnou rukou nasaďte vodu z vany a zalévejte ji. Na to naneste trochu mýdla (pěny), pěny a spusťte proces praní. Nezapomeňte, že máte trochu času, ale nezlobte se. Postupně si umyjte tělo dítěte, počínaje krkem, hrudníkem a pažemi a končícími nohama a zády. Opláchněte veškerou zbývající pěnu a mýdlo, zatímco nasáváte vodu z lázně. Není-li nutné čistit pokožku pod plenkou pokaždé, když ji měníte, není nutné používat prací prostředek denně.

Hlava dítěte by se měla umýt jako poslední. Jemnými masážními pohyby z obličeje naneste na vlasy šampon nebo pěnu, trochu napěňte a ihned opláchněte čistou vodou, abyste zabránili vniknutí vody do obličeje. Po koupání opláchněte tělo dítěte odvarem vybraných bylin (je lepší ho předem připravit do džbánu). Teplota vývaru může být o něco nižší než teplota hlavní lázně. Nakonec opláchněte dětskou tvář čistou převařenou vodou.

Po koupání okamžitě zabalte dítě do teplého ručníku, ujistěte se, že zakryje hlavu.

To je vše, s plaváním není nic špatného. Nyní je čas zahájit následující postupy.

Otřete pupeční ránu a ošetřete ji

Kůže drobků musí být mokrá a neotřená v doslovném smyslu slova. Stojí za to začít od hlavy a pak procházet celým tělem, aniž by ignoroval jediný záhyb. Po odstranění veškeré možné vlhkosti z pokožky je nutné pokožku dítěte namazat mlékem nebo zvlhčovačem a ošetřit pupeční ránu. K tomu odstraňte sušené krusty vatovým tamponem předem navlhčeným peroxidem vodíku. Jemně tlačte okraje rány a zpracovejte ji několika dotykem zelené. Ve skutečnosti je to všechno. Můžete začít oblékat své dítě.

Koupání dítěte ve velké vaně: jak a proč je to potřeba

V dnešní době není nákup dětské koupele nijak zvlášť obtížný, mnozí rodiče však přemýšlejí o koupání svého novorozeného dítěte ve velké vaně.

Proč? Děje se tak díky úsporám. Ve skutečnosti každý ví, že plavání je pro člověka jedním z nejužitečnějších cvičení. A děti nejsou výjimkou. A protože existuje tendence jim zařídit pravidelné „plavání“, musíte pochopit všechny složitosti postupu..

Budeme mluvit o tom, jak zorganizovat koupání dítěte ve velké vaně tak, aby to dalo dětem a rodičům jen potěšení a prospěch..

Nejprve si všimneme jednoho důležitého bodu. Jak říká slavný a uznávaný lékař Komarovsky, je třeba rozlišovat mezi praním a koupáním. První z nich je výhradně hygienický postup určený k očištění dětské pokožky od všech kontaminujících látek.

Koupání dítěte zahrnuje vodní procedury určené k posílení jeho zdraví a dávají pozitivní emoce. Jednoduše řečeno, děti ve velké vaně by měly plavat a ne ležet prakticky nehybně, zatímco je jejich matka umývá.

Velké dítě to už nebude moci dělat doma, rozměry jím a vany to neumožní, ale je docela možné naučit dítě těmto vodním procedurám.

Z tohoto článku se dozvíte

První plavání

Pokud jste odhodláni vykoupat své novorozené dítě ve velké vaně, nezapomeňte, že to v prvních dnech života stále nestojí za to. Dejte dítěti trochu aklimatizaci a počkejte, až se uzdraví pupeční rána.

Přestože mnozí lékaři začali věřit, že koupání dítěte ve vroucí vodě není nutné, neměli byste to riskovat. Naše kvalita vody zanechává mnoho přání, takže byste se měli nechat ránu tiše zahojit a teprve pak můžete začít plavat.

Rozpouštění manganistanu draselného ve velké lázni není nutné. Protože naším úkolem není mytí, ale koupání, nic nebrání pohybům dítěte, bude schopen snadno uklidnit okolní tekutinu. Věříme, že víte, že řešení manganistanu draselného vyvolává zvracení. Představte si, co by mohlo být výsledkem.

Hlavním úkolem rodičů, kteří se začnou koupat své dítě ve velké vaně, je udržovat si hlavu. Položte dlaň tak, aby malíček byl pod krkem a ostatní prsty byly pod zadní částí hlavy. Bude to pro vás a pro novorozence výhodné.

Všechen zbytek těla dítěte se vznáší na vodě, okamžitě si všimnete, jak se objeví, jakmile se pokusíte ponořit hlouběji. Můžete to dělat pravidelně, aby byl teplejší a zajímavější..

Při prvním spuštění novorozence do vody musíte být velmi opatrní, abyste ho nevyděsili. Nejprve jsou nohy ponořeny, pak tělo. Vaším úkolem není vyděsit dítě, měl by si tento proces užít, aby se příště chtělo plavat.

Teplota

Koupání novorozence by mělo probíhat při určité teplotě. Doporučujeme tedy začít od 34 stupňů. Celý proces by navíc neměl trvat déle než patnáct minut.

V budoucnu je nutné postupně snižovat teplotu, protože nejsme ve vaně, ale jako druh bazénu.

Asi o měsíc věku může být dítě již ve velké lázni až půl hodiny. Samozřejmě za předpokladu, že je zdravý a má rád, co se děje. Teplota je již asi třicet stupňů.

V budoucnu lze stupeň ohřevu vody dále snížit. Je důležité sledovat, v jakém okamžiku bude dítě vykazovat známky nespokojenosti. Je to velmi individuální. Někdo rád plave ve 24 stupních a někdo a třicet nestačí.

Ve velké lázni se dítě cítí volně, nic neomezuje jeho pohyby. Když vyroste, začne se bavit s různými hračkami při sezení. Novorozenec má svá potěšení - plave, pohybuje rukama a nohama.

Pokud vidíte, že vaše dítě ztratilo zájem o to, co se děje, zkuste jej přesunout z jednoho konce vany na druhý. Nové pocity by měly být podle jeho chuti. Pokud to nepomůže, nemá teď náladu, takže je lepší dokončit vodní procedury.

Pro novorozené dítě není mnoho různých póz, které si může vzít ve vodě, ale stačí se pobavit po dobu 15 až 30 minut.

 • Ležící na zádech. O této pozici jsme již psali výše. Nezapomeňte, že se dítě může pohybovat.
 • Na bříško. Zde by dospělí měli podporovat hlavu pod bradou a bránit jí v ponoření do vody. Můžete také plavat po celé hladině vody..

Plavání s kruhem

Velmi zajímavým způsobem koupání vašeho dítěte ve velké vaně je plavání s kruhem. Jedná se o speciální zařízení, které umožňuje hlavě dítěte zůstat na hladině vody, zatímco tělo se může volně pohybovat v libovolném směru.

Takže pro začátečníky nafoukněte kruh, jasně postupujte podle přiložených pokynů. Pak ji opatrně položte na krk dítěte, aby se brada dostala do speciální zářezu.

Dalším krokem je ponoření do vody. Dítě by mělo být teplé a pohodlné, protože celé jeho tělo je v tekutině. Navzdory skutečnosti, že bude plavat absolutně autonomně, nikdy byste ho neměli nechat na pokoji.

Po asi třech týdnech věku je povoleno plavat s kruhem, ale rodiče musí sami sledovat stav dítěte a určovat jejich připravenost k těmto postupům..

Aby koupání probíhalo s výhodou a potěšením, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • jasně regulujte teplotu. Pomůže speciální teploměr;
 • jídlo - po koupání a ne dříve;
 • nemůžete koupat dítě násilím, pokud je nespokojený a zlobivý;
 • okamžitě vezměte veškeré koupelnové doplňky;
 • nenechávejte dítě na minutu na pokoji.

10 důležitých pravidel pro koupání novorozence a recenze na koupelové výrobky

Péče o novorozence vždy vyvolává obavy a obavy mladých rodičů. Koupání je rituál, na který se musíte řádně připravit. Vědět, jak držet dítě, které koupací a koupací produkty použít, aby dítě mohlo zdravě spát. Náš článek vám řekne o hlavních bodech, jak se poprvé vykoupat novorozeně..

O teplotních kritériích

Koupání dítěte je postup, který by měl přinést radost a potěšení. Při kontaktu s vodou dochází k hmatové stimulaci, zlepšují se fyzické ukazatele.

Předpokladem jsou samozřejmě hygienické manipulace a teplotní podmínky: voda i okolní vzduch.

Během nitroděložního života bylo dítě po dobu 9 měsíců obklopeno plodovou vodou. Po narození opouští toto prostředí, prochází procesem adaptace na nové podmínky. Plavání ve vodě je proto pro něj připomínkou „minulého“ života v bříšku matky.

Pokud mluvíme o teplotním režimu, pak je to asi 37 stupňů. Se zvýšením této teploty může dojít k přehřátí nebo popálení dítěte. A naopak, koupání ve studené vodě může dokonce způsobit děsení dítěte a odrazovat od koupání po dlouhou dobu.

Metody měření teploty vody:

V lékárnách se mnoho teploměrů na vodu prodává ve formě ryb, které se ponoří do lázně. Můžete také použít své vlastní ruce. Ponořte loket do vody a zhruba odhadněte, zda je horká voda nebo chladná.

Když se dítě přehřeje, všimnete si zarudnutí kůže, letargie. A naopak, pokud je dítě zmrzlé, zaťaté pěsti, pláče a jeho rty a končetiny se změní na modré.

Teplota vzduchu v koupelně by měla být asi 23 stupňů.

Co se musíte připravit na plavání?

U vodních procedur budou vyžadovány následující položky:

 • lázeň;
 • skluzavka na plavání;
 • teploměr;
 • plena;
 • měkký froté ručník;
 • dětské výrobky pro plavání.

Výrobky pro koupání dětí

V moderních obchodech najdete spoustu různých druhů dětských šamponů, gelů a pěn do koupele. Nejrozšířenější řada Johnsons Baby.

Důležité vlastnosti dětských gelů

 1. Hypoalergenicita - nepřítomnost škodlivých barviv a vonných látek, které mohou způsobit alergickou reakci.
 2. Bezpečnost. Koneckonců, každé dítě může vyzkoušet pěnu „zubem“.

Samozřejmě, pokud to nebyla kapka gelu, ale celé doušky nebo dvě, musíte zavolat sanitku.

Mýdlo Baby Eared Nannies, Hipp je také oblíbené u mladých matek. Pohodlné a forma jeho použití je tekutá.

Takové mýdlo by nemělo obsahovat vůně. Povinná složka je glycerin pro změkčení jemné pokožky. Velkým plusem pro mýdlo je vždy přítomnost látek rostlinného původu a speciální dávkovač pro pohodlné použití..

Stále můžete koupat děti v bylinných přípravcích tymiánem, heřmánkem, balzamem citronu. Mají dobrý protizánětlivý a uklidňující účinek. Poskytnou veškerou možnou pomoc s vyrážkou a hyper-vzrušivostí dítěte.

Na trhu je také poptávka po sortimentu koupacích produktů německé společnosti Bübchen. Ale jsou trochu drahé.

V dnešní době najdete mnoho šamponů, koupelové pěny, koupelové gely pro děti. Ale i při takové rozmanitosti je nutný individuální přístup a povinné posouzení možných alergických reakcí. Co koupat dítě, pouze rodiče.

První koupel novorozence

Zde je dlouho očekávaný okamžik propuštění z nemocnice. Přišli jste domů a po určité době vyvstává otázka, jak vykoupat tento malý a velmi křehký kus štěstí..

Dítě by mělo být koupeno po nemocnici další den, aby se novorozenec mohl přizpůsobit své nové místnosti a postýlce..

Dítě by mělo být vykoupáno ve své vlastní lázni. Koupel by měl být vybrán v dětských obchodech, protože zboží je tam certifikováno a plastové a další látky, z nichž je vana vyrobena, nepoškodí zdraví dítěte při koupání.

Tímto postupem můžete sklíčko použít pro větší pohodlí. V látce jsou plastové skluzavky, houpací síťky z textilu, skluzavky s kovovým rámem. Prodávají se také speciální zásobníky s již integrovanými skluzavkami..

OSOBNÍ ZKUŠENOST. Můj manžel a já jsme rádi koupali naše dítě na látkovém sklíčku s kovovým rámečkem. Manžel to dokonce postavil sám. Dítě je pohodlnější a měkčí ležet na tkanině než na plastovém podkladu.

Pravidla pro koupání dítěte

 1. Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
 2. Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
 3. Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
 4. Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
 5. Nastavte snímek.
 6. Zavřete koupelnu.
 7. Příprava dítěte.
 8. Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
 9. Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
 10. Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. Koupání novorozence by mělo začít s pěti minutami, postupně zvyšovat množství času na 15 minut.

Jak umýt novorozence?

Můžete si umýt dítě jednoduše rukou nebo speciální žínkou, kterou si můžete zakoupit v dětském obchodě. Při výběru rukavice zhodnoťte materiál, ze kterého je vyroben, a vůni, aby nedošlo k alergii na dítě.

Poté, co se dítě vykoupalo, by mělo být zabaleno do suchého froté ručníku a vysušeno namáčecími pohyby. Oblečte se do dětského tílka, sliderů nebo podvazků.

Koupání dítěte po dobu prvních 4-5 měsíců by mělo být denně, ale vlasy si umyjte maximálně dvakrát týdně. Ve druhé polovině života se můžete vykoupat za den.

Koupání dítěte je velmi obtížný úkol. Je-li ještě v těhotenství, bude užitečné studovat potřebné materiály o tom, jak správně vykoupat novorozence. Zkuste do tohoto procesu zapojit svého manžela..

Pomocníci nikdy nebudou nadbyteční. Dítě bude cítit péči obou rodičů.

Vystudovala YuMU, stáž v pediatrii, pobyt v dětské kardiologii, od roku 2012, práce v Lotus Center, Čeljabinsk.

Jak používat odvzdušňovací trubku pro novorozence: tipy pro použití a kontraindikace

Zimní péče o pokožku dítěte nebo 7 způsobů, jak předcházet kožním onemocněním v zimě

Co dělat, když cizí tělo vstoupí do nosu dítěte? Doporučení lékaře pro rodiče

Základní hygienická pravidla pro děti a dorost v článku praktického pediatra

Jak udělat klystýr pro dítě: 10 jednoduchých kroků, rady lékaře

Co koupit pro narození dítěte nebo seznam nezbytných věcí pro novorozence

Teething teplota: mýtus nebo hořká realita

3 snadné způsoby sběru moči od dítěte

TOP 10 nejlepších zvlhčovačů pro děti

Musím snížit dítě ročně: pověry, tradice a moderní pravidla

Jak správně houpat dítě: 3 způsoby, jak pohybovat nemocemi na vašich rukou a 9 užitečných zařízení

Je pro novorozence nutný polštář a jak jej vybrat? Říká dětskému neurologovi

Přehled nejoblíbenějších masážních olejů pro děti a tipy pro pediatry

Co mám dělat, když dítě vloží do ucha cizí předmět (vatový tampon, korálek atd.). Tipy od dětského lékaře ORL

Regurgitace u kojenců: jak rozlišit, co je normální a co ne. Doporučení dětského gastroenterologa

9 tipů pro pediatry pro mytí novorozeného chlapce

Společné koupání - klady a zápory. Jednáme s pediatrem

Co by maminka měla vědět o novorozencích jako první?

6 způsobů, jak přesně změřit teplotu novorozence pomocí rtuťového a elektronického teploměru

8 tipů pro rodiče o tom, jak zabránit tomu, aby dítě v lese chybělo

TOP-7 nejlepší dětský prášek pro citlivou pokožku dítěte

Klady a zápory bradavkového teploměru

4 způsoby, jak zabránit tomu, aby dítě vypadlo z postele nebo pohovky, a co dělat, pokud stále spadne?

TOP-8 moderní antikolikové láhve na krmení

2 komentáře k článku „10 důležitých pravidel pro koupání novorozence a recenze o koupacích produktech“

Koupím své dítě v Zdravlandia extraktu zdravé pokožky. Dívka není hubená, často se objevují vyrážky z plenek. S nimi aktivně bojuji. Složení extraktu je přirozené a nevyvolává obavy. Po koupání plenky vyrážka a podráždění, dcera je stále méně a méně, kůže je hydratovaná a měkká, bez nadměrné suchosti. Jsme rádi.

Tomu úplně nerozumím.
Soudě podle vašich pokynů, před koupáním novorozence, musíte to zavrtat hlavou a položit na kopec...
Cituji
"Baby Bathing Rules."

Připravujeme místo v koupelně, kde je nejvhodnější umístit vanu. Můžete jej položit na stoličku nebo do velké lázně.
Připravujeme vodu. Pokud se pupeční rána nezhojí, měla by se voda vařit.
Zkontrolujte, zda je hrnek nebo malý kbelík opláchněte dítě.
Čerpáme vodu, asi čtvrtinu koupele. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru nebo loktem. V případě potřeby přidejte pěnu nebo odvar bylin.
Nastavte snímek.
Zavřete koupelnu.
Příprava dítěte.
Na přebalovacím stole svlékněte dítě. Pokud je místnost teplá, můžete se nechat několik minut dýchat. Pak jsme se zavrtali hlavou, ale ne těsně.
Opatrně umístíme dítě na kopec, sledujeme blaho dítěte, barvu jeho kůže, velký fontanel.
Nejprve si jemně umyjte ruce, nohy, tělo, potom hlavu dítěte a snažte se chránit oči před vodou. Nakonec dítě opláchněte čistou vodou. "Koupání novorozence by mělo začít pěti minutami a postupně zvyšovat čas na 15 minut.".

Pravidla pro koupání novorozence ve velké vaně

Jednou z prvních otázek o koupání novorozenců je to, zda je možné dítě vykoupat ve velké vaně nebo je třeba si koupit koupeli?

Kdy mohu začít koupat novorozence ve velké vaně

Obecně je třeba dítě vykoupat každý den, počínaje dnem příjezdu z nemocnice. Pokud bylo dítě očkováno proti tuberkulóze v den propuštění, začněte se koupat další den. To se týká koupání a nemytí mýdlem a šamponem. Stačí použít dětskou hygienu několikrát týdně, nemusíte dítě mýdlo každý den.

Existuje několik názorů na koupání v „dospělé“ koupelně.

Někteří vám doporučují, abyste se koupat dítě ve společné koupelně, dokud uzdravení pupeční rány. Její uzdravení může trvat asi měsíc. V této době se doporučuje, aby se dítě vykoupalo ve vroucí vodě, aby se zabránilo infekci. Musíte uznat, že je těžké vařit vodu pro velkou koupelnu, navíc to každý den.

Dalším běžným názorem je, že dítě se může začít koupat ve velké vaně poté, co se naučí sedět na vlastní pěst.

Kromě toho někteří odborníci nestanoví žádná omezení pro vodní procedury ve velké vaně od první dětské koupele..

Pravidla pro koupání dítěte ve velké vaně

Za prvé, před každým koupáním drobky je třeba koupel umýt. Neměli byste k tomu používat různé chemické čisticí prostředky, běžná soda a kartáč jsou dobré.

Vaření vody pro velkou koupel samozřejmě nefunguje, ale voda by měla být co nejčistší. Pokud tedy nemáte nainstalován vodní filtr - s příchodem dítěte ho budete muset získat.

Neužívejte plnou vodu, ramena a hlava dítěte by měla být viditelná nad jeho povrchem.

Při koupání ve velké koupelně musíte použít různá zařízení, která proces zjednodušují a zvyšují jeho bezpečnost: koupací skluzavka, houpací síť, kruh, speciální klobouky atd..

Je lepší, aby se dva dospělí koupali dítě - jeden by měl dítě držet, druhý - umýt se.

Jak připravit koupel pro vaše dítě

Jak již bylo zmíněno výše - před každou omítkou na koupání je nutné koupel omýt sodou.

Dále nainstalujte případné příslušenství a sbírejte vodu, změřte její teplotu. Odděleně nasajte vodu do džbánu, aby se dítě na konci opláchlo.

Připravte si velký měkký ručník vyrobený z přírodního materiálu, jakož i věci, které si po koupeli dáte na drobky, dětský krém nebo olej, prášek.

Můžete začít plavat.

Jaká by měla být teplota vzduchu v místnosti a voda

Při koupání dítě v koupelně by mělo být teplé - asi 23 stupňů. Zároveň by však neměl být velký rozdíl teplot mezi koupelnou a zbytkem bytu. V žádném případě by neměly existovat koncepty.

Teplota vody pro koupání dětí by měla být asi 37 stupňů. Lze jej zkontrolovat pomocí teploměru na vodu. V průběhu času se doporučuje postupně snižovat teplotu na 30 stupňů.

Jak se vykoupat dítě ve velké vaně

Podle vzhledu dítěte si starající rodiče pravděpodobně koupili vše, co potřebují, včetně dětské koupele se vším potřebným příslušenstvím. Otázka, kdy bude možné koupat dítě ve velké vaně, se však může objevit již od prvních dnů pobytu dítěte doma. Obzvláště pokud rodina žije v malém bytě a mnoho věcí zakoupených při narození dítěte způsobuje nějaké nepříjemnosti.

Kdy mohu vykoupat své dítě ve velké vaně?

Koupání drobky je denní postup, který se nejlépe provádí před večerním krmením. Při koupání, zejména ve velké koupelně, utrácí dítě spoustu energie, což poskytne lepší chuť k jídlu a lepší spánek. Jaký je nejlepší způsob koupání novorozence, ve speciální dětské vaně nebo hned ve velké koupelně? Tipy na toto téma se liší a při koupání dítěte ve velké koupelně neexistuje přesná hranice:

 1. Prvním a nejčastějším referenčním bodem je pupeční rána. Předpokládá se, že před jejím uzdravením se vyplatí koupat dítě pouze pomocí převařené vody. Není samozřejmě realistické naplňovat velkou koupelnu každý večer převařenou vodou. Úplné uzdravení pupeční rány končí 14 dní po narození, ale pro větší klid v duši se doporučuje počkat do 1 měsíce.
 2. Dosažení věku 7 měsíců, kdy se dítě naučilo sedět, umožňuje rodičům pohodlněji vykoupat své dítě ve velké vaně. Speciální kroužky pro koupání novorozenců, čepice s pěnou, skluzavkami a rohožemi však zajistí pohodlí během procedury až do doby, kdy dítě dosáhne 7 měsíců..
 3. Podle jiných odborníků koupání novorozence ve velké vaně alespoň od prvního dne. Mnoho rodičů, kteří se obávají infekce, však raději odloží koupání na dlouhou koupel.

Jak se vykoupat dítě ve velké vaně

Samozřejmě, před koupáním měsíční dítě ve velké vaně, je nutné umýt a kartáčovat koupel sám sody nebo mýdlo na praní.

 1. Odizolované dítě se jemně spouští do vody. Nejprve nohy a potom celé tělo.
 2. Pokud dítě není rozmarné a šťastné se vším, můžete zahájit cvičení ve vodě. Až 3 měsíce jsou to obvykle čtyři jednoduché postupy:
 • plavání na zádech, když maminka drží hlavu dítěte z dolní části hlavy;
 • sedí v poloze, matka také drží hlavu svého dítěte a jeho nohy jsou ohnuté a zdá se, že sedí;
 • plavání na bříšku, máma drží dítě za bradu;
 • „Obrázek osmička“ v poloze na zádech nebo bříšku, dítě během plavání popisuje číslo osmičky po obvodu koupelny;
 1. Aby se dítě po koupeli temperovalo, nalijte drobky nad vodou o 1 až 2 stupně chladnější než v koupelně. Chcete-li to provést, před ponořením dítěte do koupelny, napište vodu do džbánu nebo kbelíku, a zatímco dítě koupáte, voda se ochladí na požadovanou teplotu.
 2. Nikdy byste neměli používat mýdlo ani jiné čisticí prostředky pro děti. To vyschne jemnou pokožku a způsobí podráždění. Stačí koupat dítě mýdlem 1krát za 7 až 10 dní.
 3. Koupání vašeho dítěte je speciální žínka z přírodního hypoalergenního materiálu, která jemně čistí jemnou pokožku a nepoškozuje ji.
 4. Teplota vody ke koupání by měla být mezi 27 - 38 stupni. Při prvním koupání 37 - 38 stupňů. Následně byste měli teplotu snížit o 1 stupeň a dosáhnout 27 stupňů.

Koupání je užitečný obohacující postup, který pomůže dítěti rychleji se přizpůsobit v novém prostředí a posílí imunitu dítěte. Je důležité si uvědomit, že drobky nemůžete nechat jednu za sekundu! Koupání je další skvělá příležitost strávit čas s celou rodinou s velkým přínosem pro nejmenší..

Jak se vykoupat dítě ve vaně

Ihned po narození není dítě ještě plně přizpůsobeno a nemůže existovat bez pomoci rodičů v novém prostředí. Máma by se měla naučit, jak správně vzít dítě do náručí, převléknout se, krmit a hrát. Rovněž musí čelit otázce, jak koupat novorozeně ve vaně. Postup v budoucnu bude muset být prováděn každý den. Pokud mají rodiče ve svém arzenálu všechny potřebné znalosti, rituál se změní v zábavu.

První plavání

Pro všechny nové rodiče je koupání novorozence odpovědným a vzrušujícím procesem. Všichni pediatrové trvají na tom, že postup musí být proveden ve speciální dětské lázni. Voda by měla být teplá, ale ne horká. Jinak se dítě za takových podmínek nebude cítit pohodlně..

Prvních několik dní po porodu by se mělo umýt pod proudem teplé vody. Během tohoto období se pupek může uzdravit a odpadnout. Ihned po propuštění z nemocnice může být dítě již vykoupáno. Tento postup by však měl dodržovat základní pravidla osobní hygieny dítěte, která se mírně liší od dospělých.

Pozitivní účinky vodních procedur

Pro děti je plavání zábavné a vzrušující. Hraje důležitou roli v oblasti hygieny, normalizace imunitního systému a zvyšování nálady dítěte. Díky vodě cítí následující pozitivní aspekty:

 • Nezbytná péče a čištění pleti.
 • Dítě se bude moci uklidnit a odpočinout si.
 • Díky vodě dostává dítě tvrdnutí nezbytné pro svůj věk, což zlepšuje proces termoregulace.
 • Plavání umožňuje dítěti dozvědět se více o světě kolem něj..
 • Tento postup dává dítěti pozitivní dojmy a emoce..

V prvním měsíci života můžete dítě koupat nejvýše jednou denně. Během tohoto období je jeho kůže stále příliš citlivá a může trpět vodou. Když dítě dosáhne věku šesti měsíců, lze frekvenci procedur snížit jednou za dva dny..

Kritéria pro výběr času pro postup

Večer správně vykoupejte dítě. Díky vodě se bude moci uvolnit a uklidnit se. Tento postup zcela eliminuje koliku. Voda pomáhá vašemu dítěti spát.

Naopak, v některých případech je díky koupacímu procesu dítě příliš pepřivé a aktivní. V tomto případě byste se měli přizpůsobit povaze drobků a provádět akci ráno. Tento proces by měl být prospěšný a příjemný pro kojence a jejich rodiče..

Odborníci doporučují dodržovat režim, který je ideální pro dítě a jeho matku. Díky tomu budou vytvořeny optimální podmínky pro růst a vývoj drobků..

Přípravné postupy

K koupání dítěte v koupelně můžete přistoupit až po dokončení všech přípravných opatření. Rodiče musí vzít v úvahu následující nuance procesu:

Pro plavání je vhodné použít speciální koupel pro děti. Před zahájením procesu se nalije do vroucí vody a promyje se mýdlem. Tím se odstraní všechny škodlivé viry a bakterie..

První koupání se doporučuje provádět ve vroucí vodě, která byla ochlazena na požadovanou teplotu. Pokud existuje riziko, že se do kompozice dostane rez, je vhodné do ní přidat trochu manganistanu draselného..

Teplota vody se měří pomocí dětského teploměru. Pokud takové zařízení nebylo po ruce, může maminka položit loket do kapaliny. Optimální teplotní podmínky - od 37 do 38 stupňů.

Léčivé byliny pomáhají pečovat o jemné drobky. Před použitím je vhodné se poradit s pediatrem. Rostliny mají uklidňující a antialergický účinek.

Je povoleno používat čisticí prostředky, které byly speciálně vyvinuty pro děti. I takové mýdlo je vhodné používat pouze několikrát týdně. Postup pro mytí vlasů jednou týdně.

Vyberte si žínku, která by měla být také v dětském obchodě. K jeho výrobě by se měly používat pouze přírodní tkaniny. Jinak se zvyšuje riziko poranění kůže dítěte..

Pokud se dítě bojí koupat v koupelně, je třeba do něj vložit několik speciálních hraček. Měly by být jasné a přitahovat pozornost drobků. V tomto případě se z praní stane vzrušující hra.

Na konci postupu musí být tělo drobky opláchnuto čistou vodou z dříve připravené pánve.

Po koupeli by mělo být dítě zabaleno do čisté pleny. Froté ručníky jsou také povoleny..

Kůže dítěte po koupeli by měla být také zajištěna s náležitou péčí. To bude vyžadovat tampony, tyčinky, plenky. Po ruce by měl být také peroxid vodíku a brilantní zelená. Používají se v případě detekce ran na kůži.

Po otření čistého dítěte si oblékněte čerstvou spodní prádlo.

Kombinace koupání a krmení

Dítě je vykoupáno až poté, co dobře snědlo. Díky tomu bude další proces probíhat v příjemné a uvolněné atmosféře. Pokud dítě kojí, neměly by se mezi krmením a koupáním udržovat další přestávky. Mateřské mléko se rychle vstřebává, takže můžete bezpečně jít na vodní procedury.

Léčivé rostliny

Koupání novorozence ve velké lázni je užitečné u léčivých bylin. Tvoří ochrannou bariéru a zjemňují a hedvábí pokožku:

 • Série měsíčku se rychle zbaví vyrážek.
 • Díky sedmikrásky může dítě zapomenout na koliku.
 • Motherwort se používá k uklidnění drobků..

Algoritmus procesu koupání

Po přípravě všeho, co potřebujete, můžete začít koupat novorozence ve vaně se skluzavkou.

Chcete-li to provést, proveďte následující manipulace:

 1. Vana by měla být instalována tak, aby záda ženy zůstala rovná a aby na ni nevznikla žádná další zátěž. Díky tomu se žena během procesu unaví, což znamená, že se bude vždy cítit vesele.
 2. Aby se zabránilo ponoření novorozené hlavy do vody, umožní mírný náklon. Mělo by být uspořádáno umístěním několika knih pod okraj vany.
 3. Pak se převařená voda nalije do nádoby a zředí se studenou na 37 stupňů. Dvě sloučeniny by měly být pečlivě přemísťovány mezi sebou, pouze v tomto případě je možné dosáhnout rovnoměrného zahřátí.
 4. Odvar bylin se přidává až po namáhání.
 5. Vedle ní by měla být umístěna horká voda. Bude-li zbývající kapalina vychladnout, bude nutné ji přidat. To by mělo být provedeno od okraje vany, aby nedošlo k spálení drobků..
 6. Pod hlavou drobky ve vaně by měl dát ručník role.
 7. Drobky musí být ponořeny pomalu. Nad vodou by měla zůstat pouze hlava, která je vhodně umístěna na polštáři. Mamince se doporučuje neustále držet pero na bříšku dítěte..
 8. Po procedurách ve vaně a důkladném otření drobků budou užitečné vzduchové lázně.

Zalévejte dítě malým kbelíkem. Ženská ruka by měla pravidelně vytékat tekutina. Díky tomu bude možné dodatečně regulovat jeho teplotu.

Měli byste si koupit koupel o délce nejméně 65 centimetrů. V takovém případě se dítě v něm bude cítit co nejpohodlněji..

V první fázi jemně omyjte nohy a paže drobků. Přitom by měl zůstat zabalený do pleny. Máma musí zajistit, aby dítě nezamrzlo.

Někteří dětští lékaři doporučují vzdát se mýdla při první koupeli. Pokud se však rodiče rozhodli to vzít, měla by se pěna po zákroku důkladně omýt vodou.

Po koupání by mělo být dítě zabaleno do ručníku nebo plenky, která dobře absorbuje vlhkost.

Klíčová pravidla

Koupání dítěte ve velké vaně by mělo být v souladu se všemi normami a pravidly procesu. V průběhu procedury by mělo být dítě co nejpohodlnější, nejteplejší a nejpohodlnější. Pouze v tomto případě si bude moci užívat koupání. Rodiče by měli vědět, kolik a jak zacházet se svým dítětem ve vodě:

 • Hlava by měla být vždy na povrchu nebo polštáři. Měl by se mýt ve směru od čela dozadu. Bude nutné opláchnout čistou vodou. Aby se jí nedostala do úst a uší, může na ně žena položit ruku. V tomto případě se děti nebojí plavat.
 • Nejvhodnější je vykoupat dítě žínkou nebo vatovým tamponem. Je vhodné nanést na ně potřebné množství mýdla. Je důležité důkladně opláchnout všechny záhyby a mezeru mezi prsty. Pokud existují místa s podrážděním nebo zarudnutím, mohou být navíc otírána odvarem léčivých bylin. Díky němu bude možné se zbavit vyrážky z plenky, pichlavého tepla a dalších nepříjemných projevů na kůži.
 • Zatímco dítě je úplně ponořeno do vody, měli byste ho opláchnout. Po zákroku by se měly omýt čistou vodou..
 • Bavlněné polštářky se také používají k utírání očí. Pohyb by měl začít zvnějšku a končit u nosu. Aurikuly se myjí stejným způsobem.

Maminka by měla během procesu koupání sledovat změnu reakce dítěte. Pokud jeho nos nebo rty zbarvily do modra, ztuhl. Při zarudlých tvářích nebo tvářích lze odhadnout příliš vysokou teplotu vody. Dítě vždy hlásí pláč nebo křičí na jeho nepohodlí, proto se nedoporučuje ignorovat.

Vlastnosti plavání v různých věkových kategoriích

Jak stárnou, dítě si stále více užívá vodních procedur. To je důvod, proč by rodiče měli být trpěliví a aby byl proces závislostí příjemnější..

Až 6 týdnů se koupání dítěte doporučuje vyrábět každý den. Bude se cítit co nejpohodlněji během celého procesu, pokud si předbalí tělo ručníkem.

V období až tří měsíců při koupání je vhodné použít speciální koupel, ve které bude dítě pohodlně ležet.

Již před šesti měsíci můžete s matkou užít vodní procedury ve velké lázni. Díky tomu bude dítě moci plavat a učit se svět kolem sebe.

Šest měsíců by mělo dítě už sedět. Během tohoto období zpravidla začíná projevovat skutečný zájem o vodu a hry o ni. Rodiče mohou využít buď speciální koupel, nebo dát plastovou židli. Používá speciální suchý zip připevněný na bocích. Zároveň se pro drobky vytvoří nejpohodlnější podmínky..

Délka plavání

Doporučuje se tento proces provádět každý den ve stejnou dobu. V tomto případě si bude dítě moci rychle zvyknout na plavání. První postupy by neměly přesáhnout sedm minut.

Doporučuje se prodloužit koupání, pokud dítě ráda pluje ve vodě. Pokud je mu již dva měsíce, lze v postupu pokračovat po dobu asi 20 minut.

Po šesti měsících mohou vodní procedury trvat čtyřicet minut denně. Je důležité, aby dítě během této doby mělo dostatek teplé vody. Jinak se může nachladnout a onemocnět..

Ošetření po koupeli

Když je dítě již dobře vykoupáno, mělo by být zabaleno do měkkého ručníku. S největší pravděpodobností bude chtít spát, takže žena může provádět následující manipulace:

 • Třepejte nebo krmte dítě.
 • Dítě by také mělo být umístěno na zadní straně a pečlivě otřete všechny jeho záhyby čistým ručníkem.
 • V případě potřeby musí být ošetřeny také hygienickými prostředky..
 • Nasaďte si plenky.
 • Chcete-li chránit uši před nachlazením, měli byste na dítě okamžitě nasadit kapotu.

Po všech provedených manipulacích dítě sladce usne. Při plavání byste se měli řídit základními doporučeními pediatra. V tomto případě se stanou příjemnou zábavou pro dítě a jeho rodiče.

Jak se vykoupat novorozence ve vaně?

Mladí rodiče se často bojí koupání, protože se bojí ublížit dítěti nesprávnými činy. Zkušenosti generací však ukazují, že není důvod k obavám: podle jednoduchých pravidel jsou vodní procedury s dítětem příjemné a radostné pro všechny účastníky procesu. Jak se vykoupat novorozence ve vaně, je možné použít koupel pro dospělé, jak vybrat skluzavku a v jakém věku může dítě umýt mýdlem - odpovědi na tyto otázky jsou shrnuty v článku.

Pravidla koupání

Koupání dítěte není ani hygienický postup, protože znečištění můžete odstranit jinými způsoby, ale příjemným procesem, jehož cílem je:

 • kalení;
 • rozvoj taktilních dovedností;
 • zajištění nezbytné úrovně fyzické aktivity;
 • navázání emocionálního kontaktu s rodiči;
 • stimulace chuti k jídlu před krmením;
 • uvolňující a uklidňující.

Rodiče přemýšlejí, jak koupat novorozence: ve vaně speciálně určené pro děti nebo v lázni pro dospělé? První možnost je výhodnější: dítě se bude cítit sebevědomější a klidnější a rodiče se nebudou muset během vodní procedury ohýbat níže než obvykle.

Obvykle se koupají večer, současně jako relaxační rituál před spaním. Je důležité sledovat náladu dítěte: pokud je rozmarný a unavený, je lepší přenést praní a pečlivě ošetřovat potřebná místa mokrými ubrousky. Koupání by mělo být spojeno s vědomím dětí s klidem a radostí..

Teplota vody v nádrži by měla být od 34 do 37 stupňů, v lázni pro dospělé - optimálně udržujte 33 stupňů. Časem je lepší vodu ochladit: průměrně 1 stupeň týdně až 30 stupňů. To neovlivní pohodu dítěte, ale bude to první postup pro ztuhnutí malého těla.

Jak se vykoupat poprvé

První krmení, první sen a procházka, pravděpodobně i tyto manipulace vyvolávají méně otázek, než jak se koupat novorozence ve vaně. Poprvé mohou být vodní postupy, pokud pro lékaře neexistují kontraindikace, provedeny následující den po návratu z nemocnice. První koupel by neměla být dlouhá - dítě může být ve vodě déle než 7-8 minut. Čas se následně zvyšuje na 10–15 a dosahuje 35–40 minut za předpokladu, že jak malý muž, tak rodiče si tento proces užívají a zažívají pozitivní emoce.

Před uzdravením se rány na pupku dítěte koupou ve vroucí vodě a ochladí se na tělesnou teplotu. Dekorace bylin během tohoto období se nepoužijí. V takovém případě by hladina kapaliny neměla překročit 10 cm. Během první vodní procedury se dítě ponoří do vody v plence, pak se postupně otevře.

Když se dítě, které se narodilo před několika dny, koupe poprvé, je nutné ošetřit pupečníkovou ránu roztokem peroxidu vodíku a na toto místo kapky 2-3 kapky léku. Když je pupek suchý, můžete na něj kapkou zelené kapky se stejnou pipetou pro dezinfekci a rychlé uzdravení.

Příprava na plavání

Před koupáním novorozence mýdlem ve vaně se provádí řada přípravných kroků tak, aby se během postupu nerozptýlilo, zejména pokud vše provádí jedna osoba.

Jak se připravit na máčení dítěte?

 1. Dezinfikujte koupel. Pomocí jedlé sody pečlivě očistěte celý vnitřní povrch, opláchněte a opláchněte vroucí vodou.
 2. Nalijte vodu nebo infuze bylin a rostlin.
 3. Připravte si dětské mýdlo nebo speciální jemný šampon určený pro koupání dětí.
 4. Změřte teplotu vody nebo vývaru - měla by být mezi 34–37 stupni. Není-li teploměr a pak do něj klesá loket, je snadné určit, zda je voda horká nebo studená. Normální koupání pro novorozence bude příjemně teplé pro dospělé.
 5. Na dno nádoby položte čistou plenku. Tělo dítěte se tak dotkne měkkého hadříku, nikoli plastového kontejneru.

Pro vodní procedury budete také potřebovat:

 • měkká žínka nebo hadřík;
 • kbelík na zalévání novorozence;
 • prášek nebo krém pro ošetření vrásek na těle;
 • měkký ručník;
 • plenky, oděvy nebo plenky pro zabalení novorozence po koupání;
 • hračky bez potápění pro rozptýlení a zábavu.

Pokud se rodiče rozhodli pro koupání nepoužívat čistou vodu, ale nejvhodnější je odvar z léčivých bylin:

Nedoporučuje se používat roztok manganistanu draselného pro kojence kvůli nízké účinnosti a riziku pálení jemných sliznic v těle. Bylinné uklidňující poplatky ve filtračních sáčcích, které se prodávají za poměrně vysokou cenu, neprokázaly svou užitečnost, je mnohem výhodnější a efektivnější používat tradiční sušené byliny z lékárny.

Jak provádět vodní postupy?

Generace rodičů prokázaly schéma, jak koupat novorozeně ve vaně. Nejdříve musí být dítě opatrně spuštěno do vody, zatímco hlava a krk dítěte zůstávají nad jeho hladinou.

Hlava novorozence leží na předloktí levé ruky dospělého. Krk je držen palcem a zbývající prsty pečlivě pojistí dítě pod paží. Napojte novorozence pravou rukou nebo držte kbelík.

Nejpohodlnější metodou pro dítě i pro rodiče je metoda koupání shora dolů. Jak se vykoupat novorozeně ve vaně krok za krokem:

 1. Pomalu vertikálně spusťte dítě do vody, počínaje nohama, aby se teplotní rozdíl necítil tak ostře a dítě se nebála.
 2. Tělo novorozence zcela ponořte do vody, zatímco ležel na zádech.
 3. Umyjte dětskou tvář čistou vodou.
 4. Ruční mýdlo Lather s dětským mýdlem a jemně vmasírujte dětskou hlavu ve směru od uší k zadní části hlavy. Ujistěte se, že se vám voda nedostane do uší. Pokud kůry neklesly, je třeba je před procedurou namazat olejem a při koupání je snadné navlhčit gázou.
 5. Umyjte si krk a kůži za uši, pak pod pažemi a rukama.
 6. Pohybující se postupně dolů, umyjte dětskou hruď, nohy a prsty.
 7. Opatrně otočte dítě trochu na jednu stranu a mýdlo záda.
 8. Inguinální oblast je pečlivě zpracována vatovým tamponem: pro dívky otírají rozkrok, pro chlapce - kůži pod předkožkou.

V prvních měsících života stačí vykoupat dítě mýdlem nebo dětským šamponem dvakrát týdně, pak se počet procedur zvýší, pokud dítě přinese potěšení..

Po koupeli jsou pokožka a vlasy dítěte jemně potaženy ručníkem a záhyby kůže jsou namazány speciálními přípravky pro péči o děti. Pokud je patrné zarudnutí nebo mírná vyrážka, jsou tyto oblasti kůže namazány krémem nebo dětským práškem.

Výhody koupání ve vaně se skluzavkou

Speciální skluzavka pro vodní procedury lze zakoupit samostatně nebo již může být zabudována. Toto zařízení výrazně zjednodušuje mytí, protože podporuje hlavu a krk dítěte nad vodou a uvolňuje tak levou ruku rodiče. Svorky zároveň neumožňují dítěti klouzat do vody a zvyšují tak bezpečnost a pohodlí mytí.

V prodeji jsou takové druhy skluzavek:

 1. Plastové anatomické. Je vybaven spolehlivým držákem nebo přísavkami a je vhodný pro různé vany. Může být vybaven protiskluzovým kobercem, ale pokud tomu tak není, je lepší dát plenku na kopec, protože povrch zařízení je tvrdý a způsobuje nepohodlí dítěti.
 2. Ve formě houpací sítě z měkké tkaniny. Montuje se po stranách vany pomocí speciálních držáků. Malý, snadno omyvatelný a suchý, ale může se časem prohýbat. Levné výrobky nízké kvality se často trhají pod váhou dítěte.
 3. Z pěnové gumy. Rychle zvlhne a získá tvar těla dítěte. Hlavní nevýhodou je dlouhá doba čištění a sušení. Kromě toho se tato skluzavka stává příznivým prostředím pro růst bakterií.

Nejsou žádné výrazné rozdíly v tom, jak se koupat novorozence ve vaně se skluzavkou a bez ní. Jediný důležitý bod: rodiče musí neustále kontrolovat spolehlivost upevnění skluzavky - musí být pevně upevněna nebo nainstalována, nesmí se pohybovat ven a nesmí se ohýbat.

Vodní procedury pro dítě ve vaně se skluzavkou jsou oprávněné, dokud se dítě učí sedět. Od této chvíle bude pravděpodobně chtít hrát s hračkami a neklidně ležet. V tomto případě lze posuvnou část nahradit otočnou židlí s připevněním ke dnu nádrže.

Vodní procedury pro novorozence v lázni pro dospělé

Pokud neexistuje způsob, jak koupit a nainstalovat speciální kapacitu pro děti, neměly by existovat obavy, jak se vykoupat novorozence bez koupele. Koupel pro dospělé po předběžné hygieně je zcela vhodný pro dětské hygienické postupy.

Takové mytí má řadu výhod, mezi které patří:

 • významný prostor pro pohyb dítěte;
 • na rozdíl od malé lázně neexistuje žádné riziko, že se nádoba otočí;
 • lázeň pro dospělé se snadno plní a spláchne;
 • objem vody udržuje teplotu déle.

Ale neměli bychom zapomenout na řadu nedostatků:

 • nedostatek hygieny - koupel před každým máčením dítěte musí být důkladně očištěna pomocí dezinfekčních prostředků;
 • nepříjemná poloha pro dospělé při plavání;
 • k mytí novorozence je třeba vařit vodu, což při standardních objemech koupele 30–40 litrů zabere spoustu času;
 • nedá se vyloučit strach dítěte z toho, že je ve značném množství vody as ním spojené mlhy.

Je důležité vzít v úvahu, že před uzdravením pupeční rány novorozence je ještě lepší se vykoupat v samostatné nádobě.

Ať už si vyberete jakýkoli druh koupání, který si rodiče vyberou: ve vaně nebo dospělé lázni, se skluzavkou nebo bez ní, v čisté vodě nebo odvarech léčivých bylin, je hlavní věcí dodržovat základní bezpečnostní pravidla a touhu se s dítětem dobře bavit..

Dítě bude cítit pozitivní náladu dospělých, přestane být zlobivý a bude vnímat vodní procedury jako zábavu, a samotné koupání mu přinese jen užitek.

Články O Neplodnosti