Hlavní Testy

Hygiena novorozence

Zpočátku, koupání novorozeného dítěte, a zejména dívky, poněkud děsí mladé rodiče a odehrává se marně. Celá rodina se často shromažďuje v blízkosti koupelny, včetně prarodičů, a každý se snaží dát „moudrou radu“.

Abychom usnadnili proceduru koupání, eliminovali zbytečné pohyby a nezapomněli na důležité, pokusíme se systematizovat rady moderních pediatrů a zkušených matek tak, aby koupání bylo správné.

Koupání dítěte - jak a proč?

Novorozená dívka je také dítě a musíte ji koupat přesně pro stejný účel jako chlapec. Rozumní rodiče by měli pochopit, že pro novorozené dítě není nic, co by se mohlo zašpinit, proto by se koupání mělo odlišovat od praní.

Koupání novorozence je pro zdraví nezbytnější:

 • Je to plavání, které vám umožňuje tónovat svaly, posiluje imunitu, zajišťuje zpevnění, zabraňuje vzniku a rozvoji různých onemocnění (především kožních onemocnění).
 • Koupání by mělo být zábavné, povznášející a také by mělo dítě přimět k pohybu, utrácet sílu a energii a následně je lepší lépe jíst a spát..
 • Koupání má určitý výchovný účinek, protože denní koupání současně tvoří u dítěte koncept denního režimu.
 • Nezapomeňte však na úkol „čištění“ dítěte, s nímž koupání dělá vynikající práci..

Vzhledem k tak velkému množství „užitečnosti“ při koupání dítěte je třeba vyvinout maximální úsilí, aby se to pravidelně a co nejúčinněji provádělo.
Pod kvalitou plavání se rozumí dosažení všech výše uvedených cílů. K tomu potřebujete znát několik jednoduchých pravidel:

 • Voda by neměla být příliš teplá, aby se dítě nehýbalo, ale pohybovalo se co nejvíce. Nejlepší teplota pro pediatry je 33-35 stupňů. Tato teplota je vhodná pro začátek koupání, je dostatečně pohodlná pro dítě a nevyvolává pro něj negativní koupací reflex. I když čím nižší je teplota, tím prospěšnější je pro zdraví dítěte (až 26 stupňů). Nemůžete však mučit dítě ve snaze o tvrdnutí. Musíte se soustředit na jeho reakci a udělat vše pro to, aby bylo plavání příjemné.
 • Musíte se vykoupat novorozence každý den, nejlépe před posledním krmením. Tato tradice umožní dítěti hlad, unavení a možná i trochu zmrznutí, což znamená, že po koupeli se příjemně oblečené dítě uvolní, bude dobře jíst a zdravě spí..
 • Pro dosažení pozitivního výsledku koupání je nutné, aby jeho trvání bylo alespoň 15 minut a několik měsíců po narození - až 30 minut.

Mytí dívek je povinné před koupáním. Proč a jak to udělat správně

Vzhledem ke zvláštnostem struktury těla dívky je nutné ji před koupáním umýt. Přesto je nutné dívku umýt nejen před koupáním, ale i při každé výměně plen.

Princip mytí je stejný jak před koupáním, tak i během výměny pleny. Pokud jsou přítomny výkaly, lze je odstranit vlhkým hadříkem, ale poté musíte opláchnout pohlavní orgány dívky pod tekoucí vodou..

Proud vody nelze poslat přímo do genitálií, aby nedošlo k infekci, voda by měla být směrována do dlaně. Umyjte genitálie přísně ve směru řiti. Můžete to udělat jednoduše ručně, nebo můžete použít vatový tampon. Během praní stačí chodit podél záhybů mezi nohama, ale v žádném případě se netřete, zejména v oblasti mezery genitálu..

Nezneužívejte mýdlo pro mytí novorozené dívky. To stačí udělat jednou nebo dvakrát týdně. Nadměrná hygiena může přinést újmu, nikoli užitek. Mýdlo může vyschnout sliznici genitálií, poškodit ji a způsobit zánětlivé procesy. V pokročilých případech takový zánět vede k fúzi stydkých pysků (synechie).

Správné koupání novorozené holčičky

První koupání dívky se nejlépe provádí po uzdravení pupeční rány (sušení), tj. Přibližně 7-14 dní po narození. Pediatři umožňují koupání i před hojením pupeční rány, ale s podmínkou zajištění čistoty vody (vroucí nebo filtrační). Pokud není důvěra v čistotu vody, nejlepší prvních několik dní po propuštění z nemocnice je umýt a otřít vlhkou houbou.

Při plavání je vhodné držet dívku levou rukou pod hlavou - malý prst na krku, zbývající prsty drží hlavu. Dítě by mělo být ponořeno do vody co nejvíce, přičemž nad vodou by měly zůstat pouze oči, nos a ústa. Pokud se vám voda dostane do uší, nehrozí žádné nebezpečí..

Pravou rukou musíte dítě přímo umýt. Opatrně projděte všechny záhyby na těle, aniž byste je třeli. Pro dítě by měla být připravena koupací souprava - houba, mýdlo a ručník.

 • Koupání dívky se mírně liší od toho, jak umýt chlapce, více informací najdete zde.
 • Při spouštění dítěte do vody buďte v klidu, abyste dítě nevyděsili. V tomto tématu se můžete seznámit se všemi jednoduchými pravidly první koupele.
 • Pokud vaše dítě po koupeli zamrzne, může se jeho rty několik sekund třást, ale stane se, že to negativně ovlivní tělo dítěte. V článku budeme hovořit o dalších patologických příčinách..

Po provedení hygienických postupů je nutné zajistit, aby si dítě užívalo vody, co nejvíce se pohybovalo a tahalo za ruce a nohy. Proto je vhodnější koupat dítě ve velké vaně než v dětské vaničce. Ačkoli na obranu dětské koupele lze říci, že je snazší zajistit přítomnost převařené nebo filtrované vody malým množstvím, proto pokud se vyskytnou problémy s pokožkou, můžete se koupat v malé vaně, dokud se dítě nezotaví.

Pár slov o předsudcích

Podle mnoha babiček je bezpodmínečně nutné umístit plenu na dno vany. Význam této akce často nikdo nemůže vysvětlit.

Ve skutečnosti bylo v minulém století koupání dětí prováděno v dřevěných vanách, a aby se dítě nepřineslo, byla na dně položena plenka..

Dnes to není nutné dělat, ai když je spodní část koupelny kluzká, musíte pochopit, že rodič drží novorozence v rukou a kluzké dno mu neublíží..

Procedury po koupání

Otřete dítě by mělo být měkkým ručníkem. Není nutné zařídit broušení, můžete dítě sušit pouze namáčením. Dále musíte ohyby na těle (včetně pohlavních orgánů) ošetřit dětským krémem nebo speciálním olejem.

Voda je odstraněna z uší vatovými tampony, které lze samostatně kroužit a vložit do uší, dokud dítě úplně nevyschne..

Co dělat, když je dítě při plavání zlobivé?

Důvody nespokojenosti dítěte mohou být různé:

 • Dítě má hlad. V tomto případě můžete lehce změnit čas na plavání. Může být provedeno hodinu před posledním krmením nebo hodinu po něm, takže jídlo má čas trochu strávit.
 • Dítě se bojí. Aby si dítě zvyklo na tuto situaci, můžete do vody nejprve položit pouze jeho nohy. Nálada všech přítomných při koupání by měla být pouze pozitivní, aby se dítěti ukázalo, že je vše v pořádku a že je v bezpečí. Úsměv, řekněte vtipy a básně klidným hlasem. Jednou z možností může být koupání novorozence s jedním z rodičů.
 • Dítě je chladné nebo unavené. Musíte se pokusit zvýšit teplotu vody, pokusit se trochu zkrátit dobu koupání, to znamená, strávit ji dříve.

Všechny výše uvedené důvody jsou soudně odstraněny. Vyzkoušejte různé možnosti koupání, teploty vody a promluvte si se svým dítětem. Za týden nebo dva pochopíte, co vaše dívka chce, a najdete s ní úplné porozumění..

Koupání je důležitou součástí života novorozence. Správné provedení postupu přinese všem účastníkům pouze zdravotní přínosy a pozitivní emoce!

První koupel novorozence

Malý muž se konečně přestěhoval z nemocnice domů, vždy je to štěstí, domy a zdi pomáhají. Sejme veškerou vaši sílu, ale na oplátku vám dá neskutečně větší radost. Rodiče dítěte, zejména pokud se jedná o prvorozeného, ​​se budou muset hodně učit a učit se. A jeden z prvních pokusů je trochu plavat.

Zvyky a tradice

Naši předkové brali tento postup s velkou vážností. A není překvapivé, že první koupel ve starých dobách byla téměř rituálem. Na co naši předkové nezasahovali, byli pozváni i speciálně vyškolení obsluhy, aby představili dítě do vody. A co a proč se přidalo do vody a co se s dětmi dostalo - můžete dokonce zlomit hlavu. Stačí si vzpomenout na byliny elecampanu a lásky, které hodily pro zdraví silného a lásku k sousedům, dívky si oblékly bílé šaty - takže kůže byla bílá a čistá. I když to stojí za uznání, zvyky mají také své vlastní zdravé zrno: docela moderní lékaři doporučují používat odvar z mnoha bylin.

V jednom určitě měli předkové pravdu: musíte své dítě pravidelně koupat a musíte to udělat, aby bylo dítě spokojené s vodními procedurami. A když vidíte jeho radost, nebudete sami schopni zůstat lhostejní, věřte mi.

Co lékaři doporučují

Specialisté se specializovaným lékařským vzděláním říkají toto:

 1. První koupání dítěte se nejlépe provádí druhý den po návratu z porodnice. Nechte dítě po přestěhování se přizpůsobit a své myšlenky uveďte do pořádku. Naplánujte si pro sebe vše, co musíte koupit, zprostředkovat a dokončit - málokdy se podaří plně připravit, než se dítě přesune do domu, je to normální. Tento dočasný odpočinek vás však nezbavuje povinnosti hygienicky pečovat o vaše dítě a mokré ubrousky, které vám pomohou.
 2. Nezhojená pupeční rána není kontraindikací pro plavání, vyžaduje pouze zvýšenou pozornost a další antiseptické ošetření. Pokud lékaři k tomuto tématu nevydali konkrétní pokyny, popíšeme níže, jak léčit ránu po koupeli. Při koupání před hojením pupeční rány je vhodné použít převařenou vodu.
 3. Musíte se rozhodnout pro místo pro koupání dítěte. Malé děti se zpravidla koupají v koupelně nebo v kuchyni. V každém případě je prvním problémem bezpečnost dítěte. Na místě by neměly být žádné průvany pro koupání a následné zamíchání. Koupelová lázeň by měla být dezinfikována, proto se doporučuje používat běžnou sodu (použití chemických dezinfekčních prostředků je nepřijatelné). Nejdříve se plavání nejlépe provádí ve vroucí vodě. Teplota vody by měla být kolem 37 ° C. Regulaci teploty lze provádět pomocí teploměru nebo ochutnávkou vody loktem (pokud je teplota vody udržována správně, - pocity budou pohodlné - ani studené, ani horké).

Příprava na plavání

Před přípravou dítěte a všemi potřebnými věcmi k koupání a následným procedurám musíte být opatrní.

Předem shromážděte na jednom místě vedle měnící se plochy vše, co potřebujete po postupech s vodou:

 • nová plenka;
 • žehlené oděvy vyrobené z čisté bavlny;
 • vatové tyčinky s omezovači;
 • léky, kterými budete léčit pupeční ránu (peroxid vodíku a zpětná vazba);
 • sada dětské kosmetiky;
 • kartáč na vlasy.

Základní pravidla koupání

 1. Čas plavání by měl být zvolen tak, aby dítě bylo plné a vzhůru. Jeden a půl až dvě hodiny před koupáním musí být dítě krmeno, před krmením by mělo spát. Je vhodné odolat tomuto režimu každý den.
 2. Dítě by se nemělo bát, váš strach a nejistota (nervozita) mu mohou být přeneseny. Vytvořte klidné prostředí.
 3. Připravte své dítě na plavání. Uvolněte ji z plenky a jemně, ale důkladně otřete pokožku dítěte vlhkým hadříkem nebo opláchněte (zvláště pokud měl nedávno křeslo).
 4. Položte své dítě nahé na břicho a poté se několik minut koupejte. To pomůže zpevnit dítě a poslouží jako další stimulace střev..
 5. Doba koupání novorozenců obvykle nepřesahuje 4–6 minut, po dosažení věku tří měsíců se může postupně zvyšovat na 10-15 minut nebo více

Co potřebujete k plavání

 • ručník s kapucí (měl by být měkký a pokud možno teplý);
 • nalijte vařenou vodu o požadované teplotě do lázně
 • je čas začít plavat.

Jak je plavání

Není nutné spouštět dítě do vody, neustále na něj mluvit a usmívat se. Vaším prvním úkolem není vyděsit dítě. Ve vodě je nutné udržovat ramenní opasek a hlavu dítěte.

Měli byste držet dítě ve vaně jednou rukou. Jeho hlava se opírá o zápěstí, položte dlaň pod čepel drobků, která je nejdále od vás, držte rameno prsty.

Navlhčete pokožku malého, volnou rukou nasaďte vodu z vany a zalévejte ji. Na to naneste trochu mýdla (pěny), pěny a spusťte proces praní. Nezapomeňte, že máte trochu času, ale nezlobte se. Postupně si umyjte tělo dítěte, počínaje krkem, hrudníkem a pažemi a končícími nohama a zády. Opláchněte veškerou zbývající pěnu a mýdlo, zatímco nasáváte vodu z lázně. Není-li nutné čistit pokožku pod plenkou pokaždé, když ji měníte, není nutné používat prací prostředek denně.

Hlava dítěte by se měla umýt jako poslední. Jemnými masážními pohyby z obličeje naneste na vlasy šampon nebo pěnu, trochu napěňte a ihned opláchněte čistou vodou, abyste zabránili vniknutí vody do obličeje. Po koupání opláchněte tělo dítěte odvarem vybraných bylin (je lepší ho předem připravit do džbánu). Teplota vývaru může být o něco nižší než teplota hlavní lázně. Nakonec opláchněte dětskou tvář čistou převařenou vodou.

Po koupání okamžitě zabalte dítě do teplého ručníku, ujistěte se, že zakryje hlavu.

To je vše, s plaváním není nic špatného. Nyní je čas zahájit následující postupy.

Otřete pupeční ránu a ošetřete ji

Kůže drobků musí být mokrá a neotřená v doslovném smyslu slova. Stojí za to začít od hlavy a pak procházet celým tělem, aniž by ignoroval jediný záhyb. Po odstranění veškeré možné vlhkosti z pokožky je nutné pokožku dítěte namazat mlékem nebo zvlhčovačem a ošetřit pupeční ránu. K tomu odstraňte sušené krusty vatovým tamponem předem navlhčeným peroxidem vodíku. Jemně tlačte okraje rány a zpracovejte ji několika dotykem zelené. Ve skutečnosti je to všechno. Můžete začít oblékat své dítě.

Péče o novorozence a hygiena: 9 tipů a triků

Čas čtení 8 minut

Péče a hygiena novorozené dívky je velmi důležitým bodem, na který se musíte připravit před narozením dcery. V prvních několika týdnech po narození dětí je močení příliš časté, takže správná hygiena je nejlepší prevencí vzniku zánětlivých procesů nebo různých nemocí. Péče o genitálie dívky by měla být důkladná a pravidelná.

Péče o dítě v prvních dnech života

1. Péče o genitálie

U novorozených dívek si můžete v raných dobách všimnout vzniku krémového plaku na vnějších genitáliích. V průměru se objevuje až do desátého dne života. Takové mazivo se nazývá prvotní smegta. Je třeba ji odstranit pouze v případě, že je toho příliš mnoho. V ostatních případech vypouštění samo zmizí..

Pokud během tohoto období života dítěte není správné starat se o vnější genitálie, uvolněné tajemství začne oxidovat. To může vést ke vzniku zánětlivého procesu a vážnému podráždění u stydkých pysků. Je třeba odstranit výtok bavlněnými tampóny namočenými ve vroucí vodě (měl by mít teplotu 36-37 stupňů). Ještě lepší je použití vařeného broskvového nebo meruňkového oleje. Deska musí být čištěna velmi pečlivě, aby nedošlo k poškození jemné kůže novorozence.

Péče a hygiena novorozené dívky by měla být konstantní, protože odstranění plaku bude nějakou dobu trvat. Je to docela husté, takže bude špatně vypráno. Nakonec takové propuštění zmizí do desátého dne života dítěte.

Na tom, jak náležitá bude péče o genitálie, závisí jejich další vývoj. Vzhledem k tomu, že dívka může podstoupit hormonální fyziologické změny, lze na sliznici pozorovat nevýznamné množství krvavého výboje. Během vyšetření v prvním měsíci života dítěte pediatr řekne rodičům, zda se o to mají nebojí..

2. Péče o uši a pupeční rány

Pokud mluvíme o jiných orgánech, péče o novorozenou dívku v prvním měsíci života zahrnuje také ošetření pupeční rány, péči o uši. Pomocí bavlněného bičíku by měl být odstraněn pouze ušní vosk, který je vidět mimo zvukovod. Nepokoušejte se odstranit co nejvíce síry. Tyto sekrece také slouží jako ochrana. Na čištění uší nelze použít vatové tyčinky. Budou tlačit síru dále do uliček, což může vést k tvorbě sírových zátek..

Péče o pupeční ránu novorozence by měla být také velmi opatrná a dodržovat některá pravidla. Pupek je zpracován až po koupání. Dost jednou denně. Délka léčby je průměrně 8 až 10 dní po narození. Zpravidla používejte diamantově zelené řešení. V některých případech můžete použít jednoprocentní řešení chlorofyliptů. Pečlivě sledujte, jak se zánětlivý proces nezačne vyvíjet. Při prvních známkách jeho vzhledu byste se měli poradit s pediatrem.

3. Respirační péče

Péče a hygiena novorozené dívky zahrnuje hygienu dýchacích orgánů, jmenovitě nosních cest. Denně očistěte nos od křupků, uschněte pomocí malých vatových tamponů. Před odstraněním krusty je třeba je trochu změkčit. K tomu použijte sterilní rostlinný olej. Je lepší nepoužívat spreje, aspirátory, které mohou poškodit příliš jemné sliznice v nose.

4. Péče o nehty

V prvních dnech života dítěte nemusíte řezat nehty. Jsou stále velmi měkké. Tento postup lze zahájit po prvním měsíci života dívky. Nůžky na manikúru nelze odříznout. Pro novorozence nebo pinzety je nutné zakoupit speciální nůžky. Zpravidla bude stačit stříhat si nehty jednou týdně. Je lepší to udělat během spánku nebo při krmení dítěte, aby nedošlo k vystrašení nebo zranění.

5. Oční péče

Péče o oči je také důležitý denní postup. Otřete dětské oči bavlněnou podložkou namočenou ve vroucí vodě. Je velmi důležité otřít oči počínaje jejich rohem a končící poblíž nosního můstku. V případě výtoku z očí (například hnisavé) se nerozšíří do celého oka dítěte.

6. Jak se vykoupat novorozeně

Vodní procedury mohou začít až po úplném zahojení pupeční rány. Současně byste měli dodržovat některá pravidla, která pomohou správně vést každodenní toaletu novorozené dívky..

 • Před koupáním si umyjte ruce..
 • Dívka by měla mít svůj vlastní ručník a nejměkčí houbu..
 • Mělo by to být také oddělené mýdlo. Nejlepší je koupit hypoalergenní činidlo..
 • Teplota vody by neměla překročit 37 stupňů.
 • Proud vody nutně vede od břicha k papeži, zatímco stydké pysky by měly být od sebe. Jinak existuje riziko infekce pohlavních orgánů dítěte..
 • V bylinkách se můžete koupat jednou týdně, ne častěji. Příliš časté koupání v bylinách může způsobit řadu problémů s citlivou pokožkou.
 • Neskoupejte se více než jednou za dva dny, protože to může vést k nadměrné suchosti pokožky..
 • Ujistěte se, že žádné mýdlo nevstoupí do genitálií přímo do pochvy. To může způsobit výskyt synechií - intergrowthů. Podobný problém, jak ukazují statistiky, se vyskytuje pouze u 3% novorozených dívek, ale ve skutečnosti je procento mnohem vyšší.

7. Plenky

Péče a hygiena pro novorozenou dívku zahrnuje výměnu plenek každé 2-3 hodiny v případě močení. Po vyprázdnění musíte provést vodní postup, ale pouze kněží a genitálie dítěte. Používejte mokré utěrky, což je možné pouze v extrémních případech. Tím se sníží riziko alergických reakcí a pokožka bude vždy čistší než po utření.

Aby se malá holčička nevyvinula drozd ve vagíně a v dutině ústní, musí si matka před každým krmením umýt prsa velmi pečlivě. Pokud žena trpí kandidózou, musí být vyléčena co nejrychleji. Jinak hrozí novorozenému dítěte příliš málo komplikací.

8. Správná péče o mléčné žlázy dívky

Při péči o novorozenou dívku musíte věnovat pozornost jejím bradavkám. Týden po narození se může prsa dítěte trochu zvětšit, objeví se zarudnutí, v některých případech si můžete všimnout rozdělení bílého obsahu. Tento proces je klasifikován jako hormonální a je považován za normální pro tento věk dítěte..

Neotírejte dětská prsa ani nevymačkejte obsah, pokud existuje. Dbejte na to, aby bradavky netřásly dětské oblečení. Proces by měl probíhat samostatně 10–20 dnů po narození dítěte. Pokud je otok příliš silný nebo existuje mnoho sekretů, měl by být konzultován lékař. Dívčí bradavky musí být umývány poměrně slabým roztokem furatsilinu několikrát denně. Působí jako dezinfekční prostředek a zklidňuje jemnou pokožku..

K odstranění otoku můžete použít speciální obklady s malým množstvím gáforového oleje. Toto doporučení však není závazné.

9. Masáže a gymnastika při plavání

Masáže a gymnastika během koupání lze provádět po úplném uzdravení dívčího pupku. Můžete to udělat v pravidelné koupeli. Stačí ho před použitím sodovky vyčistit. Nezaměňujte mytí dívky s koupáním. Během masáže a gymnastiky by dítě nemělo plakat, ale je žádoucí, aby byla aktivní. Teplota vody by měla být o něco nižší než při běžném koupání - 32-34 stupňů.

Není nutné do vody přidávat manganistan draselný. Nebude působit jako dezinfekce, ale může vést ke vzniku těžkých popálenin sliznic nebo očí. K připravené vodě je lepší přidat malé množství čerstvého odvarku z heřmánku. Chcete-li ji připravit, nalijte sklenici suchých rostlin s litrem vroucí vody a nechte 20 minut pod víkem. Nejlepší je provést postup před posledním krmením. Délka masáže, gymnastika a plavání by neměla přesáhnout čtyřicet minut.

V prvních měsících svého života mohou dívky používat masážní pohyby a gymnastiku s nohama, pažemi, které simulují cyklistiku, nůžky. Pohyb končetin dítěte v kruhu je považován za velmi užitečný. Můžete je jemně stlačit, uvolnit je. Nezapomeňte, že musíte masírovat bříško. Masírujte pouze ve směru hodinových ručiček lehkými pohyby po dobu 5-7 minut.

Někteří odborníci doporučují bezprostředně před koupáním dítě, rozložte jej na bříško. Můžete trochu zatlačit na nohy, jako by ji přiměla začít plazit. Takové cvičení výrazně zlepšuje trávení, umožňuje rychle posílit svaly dítěte. Pokud takové manipulace provádíte pravidelně, bude si dítě moci rychleji udržet hlavu na vlastní pěst.

Masáž také zahrnuje mírné brnění, hladil tělo. Začněte postup od nohou a postupně se přesuňte na ramena, krk. Po koupeli důkladně ošetřete všechny záhyby dětským kladivem, sterilním kosmetickým olejem, abyste zabránili vyrážce plen, podráždění.

Oblečení pro novorozenou dívku

Péče o dítě zahrnuje také pečlivý výběr oblečení. Nejdůležitější pravidlo je, že by neměla existovat žádná syntetika. Ujistěte se, že naprosto všechno je vyrobeno výhradně z přírodní tkaniny. Umyjte věci pouze dětským pudrem, který nebude obsahovat fosfáty, jiné látky, které jsou nebezpečné pro citlivou pokožku dětí. V prvním měsíci po narození dívky všechno zevnitř zvenčí zvenčí zvenčí pečlivě vyžehlte. Moderní žehličky vám to umožňují rychle a efektivně..

Stojí za to říci pár slov o plenkách, které zjednodušují život každé moderní matky. Vyberte je podle věku dítěte a její váhy. Péče a hygiena novorozené dívky zahrnuje použití plenek pouze při chůzi nebo spánku. Během bdělosti je lepší být bez plen. Stojí za povšimnutí, že pokud má místnost více než 25 stupňů a stále nosí plenky, může to způsobit vážné podráždění, vyrážku z plenek. V létě je lepší používat plenky šité z přírodní tkaniny..

Kdy začít dívat na osobní hygienu

Péče a hygiena novorozené dívky jsou odpovědností rodičů, ale stojí za to naučit dítě, aby to dělalo samo od narození. Když se rodiče koupají, stříhají si nehty, hřebeny, kartáčují si uši, to se s dítětem seznámí.

Nezávislost v této záležitosti je třeba prokázat osobním příkladem. Čím je dítě starší, tím více svobody jí můžete dát. Asi o dva roky může dívka provést všechny stejné postupy, ale již sama. Rodiče budou muset kontrolovat pouze kvalitu svého výkonu.

Nedovolte dívce sedět bez kalhotek na židli, gauči, posteli, čistotě povrchu, na který si nejste stoprocentně jistí. Neustále vysvětlete, že se musíte dotknout genitálií co nejméně. Tím se minimalizuje riziko infekce, vývoj zánětlivých procesů na sliznici.

Ve věku asi 3–4 let můžete dívku naučit, jak používat toaletní papír. Ve stejném věku začněte dítěti říkat, že by se měla starat o sebe, o své tělo, zuby, nehty, vlasy, aby byla vždy krásná.

Péče a hygiena novorozené dívky je velmi důležitá záležitost. Budoucí zdraví dítěte bude záviset na provádění všech těchto postupů, takže je třeba brát hygienu co nejvážněji..

Jako článek, řekněte to svým přátelům

SALID © Pro úplné nebo částečné kopírování materiálu je nutný odkaz na zdroj.

Našli jste v textu chybu? Vyberte požadovaný fragment a stiskněte kombinaci kláves ctrl + enter

Jak umýt dítě: chlapec nebo dívka, průvodce krok za krokem

Jedním z důležitých aspektů péče o novorozence je každodenní koupání, které by mělo být provedeno okamžitě po propuštění drobků z porodnice. Jak umýt dítě, přečtěte si tento článek. Zvláštní pozornost vyžaduje hygienu intimní zóny. Je nutné umýt dítě mnohem častěji než se vykoupat.

Kůže kojenců je mnohem citlivější a tenčí, je vystavena tření a vystavení alkalickému prostředí moči a výkalů v důsledku nošení plenky, což činí krytí v této oblasti ještě zranitelnější. Kůže dítěte v intimní zóně proto vyžaduje pečlivou a pečlivou péči. Dodržování hygienických pravidel pomůže zachovat ochranné vlastnosti pokožky a ochrání nezralý imunitní systém dítěte.

Jak umýt novorozence

Denní hygiena dítěte zahrnuje výměnu plen a pravidelné mytí pod tekoucí vodou, nanášení dětské kosmetiky - prášky nebo ochranný krém pod plenu.

Současné použití prášku a ochranného krému se nedoporučuje. To může způsobit podráždění, zarudnutí a vyrážku..

Pediatrové doporučují speciální prostředky pro koupání kojenců. Konvenční kosmetika používaná dospělými je zakázána. Gel nebo mýdlo na mytí kojenců má jemnou hodnotu pH, obsahuje zvlhčující složky, bylinné extrakty. Hypoalergenní složení bez barviv a vonných látek vhodné od prvních dnů života.

Chcete-li najít lék pro dítě, můžete požádat o radu pediatra, přečíst si recenze na internetu. Před zakoupením produktu si prostudujte složení. Při prvním použití gelu nebo mýdla je nezbytné sledovat reakci na dítě u dítěte.

Jak omýt novorozence pod tekoucí vodou

Při každé výměně plen a po vyprázdnění se dítě umývá pomocí dětského produktu pro intimní hygienu. Pokud dítě právě šlo trochu, můžete to udělat mytím tekoucí vodou.

V žádném případě není nutné delší mytí drobků v lázni nebo v povodí. Stačí použít kohoutek v koupelně. Mytí dětského zadku pod tekoucí vodou by mělo být prováděno ve směru od perineum k křížové kosti, bez ohledu na pohlaví drobků. Tím se zabrání požití výkalů v genitáliích. Po proceduře s vodou musíte dítě otřít měkkým, žehleným ručníkem.

Mytí novorozence pod tekoucí vodou se nejlépe provádí společně. Pokud to není možné, měl by být rodič co nejvíce pozorný a měl by zajistit, aby poloha dítěte na paži byla pohodlná a aby dospělý mohl provádět veškeré nezbytné manipulace. Dítě by nemělo být zraněno a měla by být vyloučena pravděpodobnost, že dítě spadne z ruky. Ne každý uspěje poprvé - dovednost musí být vyškolena. Pokud se to ukáže až špatně, nezapomeňte do postupu zapojit i jiného dospělého.

Doporučená teplota vody - 36–37 ° С.

Aby nedošlo k spálení nebo podchlazení dítěte, musíte použít teploměr. Pokud zařízení chybí, pomůže lidová metoda. Chcete-li to provést, otevřete kohoutek, upravte vodu a umístěte svůj vlastní loket pod proud vody. Pokud jsou pocity pohodlné, příjemné, můžete dítě umýt.

Ani nejmenší částice nečistot by na kůži neměly zůstat. Když jsou zbytky stolice suché, musí být opatrně odstraněny pomocí sterilní bavlněné koule namočené v dětském oleji.

V prodeji jsou houby na mytí dětí doporučené od narození. Ale nespěchejte, abyste je získali - neměli byste být horliví s žínkami po dobu až jednoho roku. Tření tenké pokožky dítěte nemá samo o sobě žádný přínos a může být dokonce škodlivé agresivní expozicí.

Před spaním je také nutné dítě umýt. Ve výjimečných případech použijte mokré ubrousky - pokud není poblíž voda. Například na procházce, na silnici. Ve všech ostatních případech by stírání nemělo nahradit plné praní.

Před zákrokem musíte připravit všechny potřebné položky: novou plenu, sterilní bavlnu, prostředky na praní, mokré ubrousky, čerstvý ručník, prášek nebo krém. Dospělý si musí důkladně umýt ruce mýdlem a vodou..

Mytí dětí obou pohlaví má některé funkce.

Jak umýt chlapce

Nuance intimní hygieny chlapců jsou spojeny se strukturálními rysy těla.

Technika praní je následující.

 1. Položte dítě na paži s bříškem dolů, zpět na kohoutek. Správná poloha dítěte: hlava leží na lokti, tělo leží na matčině ruce, nohy visí dolů.
 2. K praní zadku a poté intimní oblasti bez oddálení kůže předkožky. U chlapců prvního roku života není hlava penisu dosud zcela formována. Nucené vystavení hlavy může být bolestivé a nebezpečné. V procesu růstu dítěte se předkožka stává mobilní. Špínu jemně hladte. Intenzivnější expozice se nedoporučuje. Tření může způsobit zarudnutí, mikrotrhliny na kůži.
 3. Mokrá čistá dětská pokožka s ručníkem.
 4. Nechte dítě po dobu 5-10 minut bez plenky, aby zbylá vlhkost byla přirozeně vysušena.
 5. Naneste krém pod plenu nebo prášek, nasaďte si plenku a čerstvý povlečení.

Jak umýt dívku

Intimní oblast dívek je navržena tak, aby poskytovala maximální ochranu před vnějšími vlivy a bakteriemi. Úkolem rodiče je proto pouze vyplavit znečištění stydkých pysků.

Technika praní je následující.

 1. Položte dítě zpět do ruky a čelem ke kohoutku. Správná poloha dítěte: hlava a trup leží podél ramene dospělého, osel je pevně připevněn na dlani ruky, nohy visí dolů.
 2. Lehce se pohybujte zepředu dozadu a odstraňte nečistoty. Kontaminace by se měla otřít a ne setřít..
 3. Čistou pokožku navlhčete ručníkem.
 4. Nechte novorozence po dobu 5-10 minut dýchat bez plenky.
 5. Naneste krém, nasaďte si plenku, oblékněte dítě.

Bezprostředně před koupáním by mělo být dítě pečlivě umístěno na přebalovací stůl, postel nebo jiný vodorovný povrch, svléknuté, odstraněnou použitou plenku. Pokud je na kůži nadbytek trusu, lze je odstranit ubrouskem nebo vatovým tamponem, zbytky se vymyjí vodou. Na postel nebo stůl je vhodnější položit plenu na jedno použití.

Jak se vykoupat novorozence?

Příprava na koupel doma

Dětské koupací doplňky

 • dětská koupel;
 • plastový teploměr;
 • měkká žínka nebo bavlněná vlna;
 • speciální dětské detergenty;
 • bylinné infuze;
 • malý oplachovací kbelík.

Teplotní režim

Co lze při plavání přidat do vody?

Jak se vykoupat novorozence ?

 1. V prvních koupelích může být tělo dítěte zabaleno do plenky, aby se zabránilo strachu dětí. Postupné navlhčení textilie pomůže novorozencům lépe se přizpůsobit novému cizímu prostředí.
 2. Pokud k plavání nepoužíváte houpací síť nebo matraci, musíte zajistit správnou polohu dítěte ve vodě. Druhou položte levou ruku pod podpaží dítěte, v oblasti kněží. Pečlivě se ujistěte, že strouhanka je nad hladinou vody. Koupání dítěte by mělo začít korunou, postupně se pohybovat do spodních částí těla. Zvláštní pozornost věnujte tříslovným a axilárním záhybům, kůži za ušima. Doba koupání novorozence by neměla přesáhnout 8 minut.
 3. Nepoužívejte dětské čisticí prostředky, a to i přes jejich absolutně bezpečné složení. Stačí si umýt vlasy šamponem jednou týdně, doporučuje se používat mýdlo, gely a všechny druhy pěn v intervalu dvou až tří dnů. Žínka pro dítě by měla být co nejjemnější a neměla by poškodit pokožku, v případě potřeby ji lze nahradit běžnou bavlnou.

Jak se vykoupat novorozeného chlapce?

 • jemně vytáhněte předkožku;
 • očistěte pohlavní orgány dítěte vatovým tamponem namočeným ve vodě;
 • snížit maso.

Jak se vykoupat novorozenou dívku?

Koupání dítěte po měsíci života

Baby rozmaruje při plavání

Po plavání

Populární akcie na Mamsy

Populární příspěvky

Jak se zbavit myší v domě? Vzhled nepříjemných „sousedů“ ve formě hlodavců vždy vyvolává u člověka smíšené pocity - od odporu k panice. Pokud jsou myši v domě likvidovány, je nutné přijmout opatření.

Čteme s dětmi: Antoine de Saint-Exupery - "Malý princ" část 2 Malý princ - slavné vytvoření Antoine de Saint-Exupery bylo vydáno v roce 1943. Vyšlo to s kresbami samotného spisovatele.

Vaginální dysbióza: příznaky a léčba Co dělat, pokud máte nepohodlí v intimní oblasti? Jak se zbavit vaginální dysbiózy? Pokusme se problém pochopit a také nabídneme efektivní léčbu.

Restaurační jídla, která lze připravit doma! Navštívit rafinovanou restauraci je skutečným snem jakéhokoli hédonisty. Doslova šťastnější nás může doslova udělat nejen chutné, ale také krásně servírované jídlo v atmosféře národního kouzla. Ale

Správná výživa pro rodinu Správná výživa je hlavní složkou zdraví, ale proč není vždy možné správně jíst? Existuje několik důvodů.

Jak pečovat o novorozenou dívku v prvním měsíci života po nemocnici: funkce hygieny, koupání a péče

S příchodem novorozené dívky cítí maminka nejen radost, ale i vzrušení. Bude se vypořádat s novými povinnostmi? Bude schopna zajistit řádnou péči o dítě? Je důležité věnovat zvýšenou pozornost ošetřování očí, pupečních ran a intimní hygieny. Funkce péče o dívku a chlapce jsou do značné míry stejné, ale různá anatomie vyžaduje pozornost při koupání a při výměně plenek..

Zkušené matky doporučují zvládnout péči o novorozenou dívku v nemocnici. Zdravotnický personál a lékaři vám řeknou, jak dítě udržovat, krmit, koupat. Po rozvinutí těchto dovedností v kurzech mladých rodičů a v nemocnici bude pro matku mnohem snazší zvládnout domácí péči.

Pokud ovládáte dovednosti péče o novorozenou dívku v nemocnici, nebude při umývání nebo výměně plenky problém.

Intimní hygiena novorozené dívky

V prvních dnech novorozené dívky může být pozorován vaginální výtok (hlen smíchaný s krví). Toto je hormonální krize, která uplyne za týden. Důvodem k obavám by měl být hnis a nepříjemný zápach sekrecí, jejich trvání a zarudnutí kůže. Pediatr by se měl s tímto problémem okamžitě setkat, který vám dá doporučení nebo vás odkázá na dětského gynekologa.

Aby se zabránilo podráždění a infekcím v prvním měsíci života, umožní osvědčené dovednosti péče o novorozence. Máma by si měla pamatovat, že intimní péči a výměnu plenky můžete zahájit pouze čistými rukama. Při každé výměně plenky musíte dítě umýt teplou vodou (ráno, před večerním spánkem, po 3-4 hodinách během dne). Postup se provádí takto:

 • Zbytky trusu jsou odstraněny vlhkým hadříkem, stopami krému a prášku se sterilizovaným olejem.
 • Zpočátku se očistí oblast v blízkosti konečníku, poté se vnější genitálie jemně omyjí čistýma rukama.
 • Pohyby rukou během zákroku - zepředu dozadu (do řiti). To pomůže dobře omýt částice stolice, aby se zabránilo jejich vstupu do pochvy..
 • Po zpracování řiti si důkladně umyjte ruce a pokračujte na záchod vnějších genitálií.
 • Mýdlo se používá po pohybu střev. V ostatních případech stačí omýt čistou vodou, opláchnout odvarem heřmánku.
 • Použití mokrých ubrousků místo praní se nedoporučuje. Nenahrazují úpravu vody a mohou dokonce způsobit alergie. Na klinice a na procházce bez ubrousků nemůže udělat.

Po zákroku musí být dítě položeno na přebalovací stůl a zbývající vodu jemně osušte ubrouskem.

K mytí pohlavních orgánů dívky se používá pouze tekoucí voda.

Pravidelné úpravy vody

Koupání po nemocnici je dalším problémem, který znepokojuje mladé rodiče. První postupy pro nově raženou matku je nejlepší provést společně se svým manželem, zkušenou sestrou nebo babičkou drobky. Doporučujeme si předem zakoupit koupací vanu pro koupání dětí a speciální stojan, kam můžete dát dítě, ale mnoho rodičů koupe své děti v domácí, před dezinfikované lázni (doporučujeme si přečíst: zvolte stojan pro koupání novorozenců).

Až 6 měsíců se dítě koupe každý den, po šesti měsících - každé 2 dny nebo méně. Během nemocí a očkování je koupání prodiskutováno s lékařem.

Pro řádné koupání novorozence je důležité dodržovat tato doporučení:

 • Délka koupele je určena reakcí dítěte. Pro první život v životě stačí 5–10 minut, během nichž je pravděpodobné, že dítě bude plakat. Čas strávený v lázni lze postupně prodloužit na 40 minut. Od 3. měsíce můžete přitahovat chrastítka, která vás budou zajímat a koupat se ve fascinující proceduru.
 • Ponoření dítěte do vody by mělo být hladké, klidné. Nejprve si můžete namočit nohy, bříško, pera, aby si zvykla na teplou vodu. Můžete vodu z lopatky nebo sprchy s malým tlakem.
 • Šampony, pěna na koupání novorozené dívky se používají jednou týdně. Zbytek času je plavání bez detergentů..
 • Aby se zabránilo vyrážce a zarudnutí pleny v oblasti kněží, loktů, podpaží, stydkých pysků, je důležité pečlivě opláchnout každý záhyb.

Podrobněji o pravidlech koupání dětí řekne Dr. Komarovsky v prezentovaném videu. Doporučení tohoto pediatra pomohlo tisícům matek založit a udržovat náležitou kojeneckou péči. V tomto čísle vám Dr. Komarovsky řekne, jak se koupat novorozence, poskytnout hodnotná doporučení pro osobní hygienu.

Co by mělo upozornit mladou matku?

Během plenení a výměny plenek je důležité, aby matka věnovala pozornost stavu vnějších pohlavních orgánů dívky a mléčných žláz. Následující příznaky vyžadují zvýšenou pozornost:

 • Shlukování minory stydkých pysků (zvané „synechia“ v medicíně) (doporučujeme si přečíst: jak vypadá fúze synechií u dívek a jak s nimi zacházet?). Označuje nadměrnou sekreci a nadměrnou sekreci hlenu z pochvy. Aby se zabránilo synechii, je důležité pečlivě pečovat o vnější genitálie dítěte. Při výměně plenky je třeba je pečlivě rozebrat, omýt bez mýdla, vysušit, namazat speciálním krémem nebo předem sterilizovaným rostlinným olejem.
 • Otoky stydkých pysků. Vyskytuje se s nadbytkem ženského hormonu přijatého dítětem od její matky. Uplyne to za pár týdnů.
 • Zarudnutí, otok mléčných žláz (doporučujeme přečíst: co říká otok mléčných žláz u kojenců?). Nejedná se o patologii a naznačuje absenci hormonální rovnováhy. Symptom zmizí přirozeně za několik týdnů. Je zakázáno třít mléčné žlázy, tlačit na ně.
 • Krémová nebo šedivá vrstva v drážkách stydkých pysků. Toto smegma je tajemství produkované vnějšími genitáliemi. Je důležité ji odstranit, protože reprodukce mikroorganismů povede k zánětlivému procesu, zarudnutí a svědění. Odstraňte smegmu s vatovými tampóny namočenými ve vroucí vodě. Vzhledem k husté konzistenci tajemství je procedura zpožděna o několik dní.
Při výměně plenky musí být pokožka a sliznice pečlivě vyšetřeny a v případě potřeby dodatečně ošetřeny

Preventivní opatření

Problém koupání dítěte může u matky vyvolat bouřku emocí. Na jedné straně nechci v křehkém křehkém dítěti způsobit slzy. Na druhé straně pečlivé dodržování čistoty v počátečních dnech předejde mnoha problémům v budoucnosti. Díky pravidelným preventivním opatřením a udržování hygieny se péče o novorozence brzy stane zvykem:

 1. Před výměnou plenky provzdušněte pokožku. Vzduchové koupele po omytí zabrání zarudnutí a vyrážce plenky. Mohou trvat 15 minut za předpokladu, že teplota v místnosti je pro novorozence pohodlná. Dívka může být pohodlně uložena do postele, nahoře potažená bavlněnou plenkou (doporučujeme si přečíst: jak si ušít novorozence pomocí vlastních rukou plenku-kuklu pro novorozence?).
 2. Správná teplota vody na mytí a koupání (+ 36–38 stupňů). V prvních měsících je důležité dodržovat tento tepelný režim. Jak stárnete, mytí vody může být chladnější, zejména v horkém počasí.
 3. Používání převařené vody v prvních 2 týdnech života. V budoucnu ji můžete koupat v čisté vodě. Pro zmírnění a zlepšení kvality vody z vodovodu je vhodné nainstalovat čisticí filtry.
 4. Kompetentní podpora během praní. Dítě musí být položeno na levé předloktí, aby byla hlava umístěna v lokti. Potom jemně zatlačte na tělo, držte ho za bok a proveďte praní pravou rukou.
 5. Použijte samostatný, vždy čistý, ručník. Po procedurách nejprve otřou rozkrok, poté zadek jemnými pohyby. Vnitřní část stydkých pysků se nedotýká, aby nedošlo k narušení přirozené mikroflóry vagíny.

Být mámou je velká odměna za dlouhých 9 měsíců čekání. Pravidelná intimní hygiena a koupání v prvních měsících života umožní dítěti růst zdravým a radostným rodičům.

Články O Neplodnosti