Hlavní Neplodnost

Jak často kojit dítě a upravit kojeneckou výživu? Feed by Clock nebo On Demand?

Expert: Kojící konzultantka Nina Zaichenko

Jak často krmit novorozence? Tato otázka často vyvstává pro mladou matku, která nerozumí tomu, jaké rady se mají řídit: moderní odborníci porodnice (doporučující krmení dítěte na požádání) nebo matky a babičky, které tvrdí, že vždy daly svému dítěti vždy přísně včas - každý tři hodiny, včetně nočního krmení, na které musí být dítě zvlášť probuzeno.

Některé moderní matky raději částečně sledují rady babičky a krmí své děti každou hodinu, ale v noci je neprobudí, protože věří, že hladové dítě se v noci probudí a v případě potřeby požádá o jídlo.

Proč se otázka „Kolikrát denně krmit dítě?“ a doporučení dodržovat tříhodinové intervaly mezi krmením?

Toto doporučení pocházelo ze vzdálené sovětské minulosti - přesně z místa, kde naše babičky krmily své děti.

V sovětských porodnicích byly dva důvody.

Za prvé, sovětské matky měly teprve v roce 1982 příležitost být na mateřské dovolené pro děti do 1,5 roku. Až do této chvíle dovolená trvala pouze rok a ještě dříve to bylo 70 dní. Maminka proto neměla příliš času na odpočinek a věnování svého dítěte tolik času, kolik bylo potřeba.

V sovětské porodnici byly děti drženy odděleně od svých matek (bez ohledu na to, kde se narodilo), a proto, aby si všichni zvykli na společný režim, děti byly každé tři hodiny krmeny matkami. V dřívějších sovětských dobách (i když byly naše babičky mladé) bylo pro každou matku vzácné uspět v krmení dítěte do jednoho roku. V SSSR neexistovaly žádné umělé směsi pro krmení dětí od narození, proto žena sama vytvořila „směs“, kterou nechala příbuzným nebo chůvám, aby nakrmila své dítě, a tato směs se zpravidla skládala z kravského mléka zředěného vodou přidávání cukru. Později ve výrobě se začala objevovat směs "Baby" a "Baby", kterou matky krmily děti.

Za druhé, když se objevily umělé náhražky mateřského mléka, interval mezi krmivy se významně prodloužil v důsledku skutečnosti, že první upravené směsi byly pro absorpci v těle dítěte docela „obtížné“ a byly tráveny po dlouhou dobu. Porovnáme-li směsi staré generace s mateřským mateřským mlékem, rozdíl mezi nimi bude následující: mateřské mléko vstřebává tělo dítěte do 60-90 minut a náhražky mateřského mléka a upravená směs do 180 minut (3 hodiny). V souvislosti s úplným přechodem na krmení umělými směsmi vznikl doporučený tříhodinový interval mezi krmením: většina matek nakonec přešla do práce brzy a nebyla schopna krmit dítě alespoň jeden rok. Proto, i když bylo umělé dítě hladové a plačící, náročné jídlo, sovětští pediatrové zakazovali krmení dítěte dříve než tři hodiny, protože nestrávená směs mohla způsobit problémy v gastrointestinálním traktu.

Je možné kojit dítě mateřským mlékem? Jak často kojit novorozence?

Abychom pochopili, jak často krmit novorozence mateřským mlékem, představte si mladou matku s dítětem na pouštním ostrově, kde nebudete mít představu o čase nebo hodinách. Pozorovali byste pohyb slunce nebo vypočítali intervaly mezi krmením vašeho dítěte? Odpovězte na tuto otázku, abyste pochopili, že příroda v těle je položena, aby krmila dítě na jeho žádost. Ano, a tělo lidského dítěte je vytvořeno tak, že krmení na vyžádání je pro něj přirozené a je zaměřeno na udržení zdraví.

Pokud jde o odpověď na otázku „Jak dlouho potrvá krmení novorozence?“, Odpověď na tuto otázku bude jednoduchá: dokud nebude dítě plné..

Proč je umělá směs absorbována tak dlouho?

Protože kojenecká výživa staré generace neobsahuje enzymy, které pomáhají trávit mateřské mléko samo.

Věda však nehybně stojí a nedávno vědci dokázali objevit objev, který zásadně změnil možnosti umělého krmení. Tento objev byl učiněn při studiu složení lidského mateřského mléka, jehož hlavním tajemstvím jsou tzv. Oligosacharidy mateřského mléka (OGM). V posledním století bylo možné detekovat OGM ve složení mateřského mléka, ale syntetizovat (reprodukovat je v laboratorních podmínkách) - teprve před několika lety. Vědci dokázali vytvořit umělé oligosacharidy, které jsou naprosto totožné s přírodními. A to byl skutečný průlom v používání kojenecké výživy, protože nyní je tato jedinečná součást přidána k nejmodernějším z nich.

Oligosacharidy mateřského mléka jsou jedinečné bioaktivní sloučeniny: pomáhají rozvíjet imunitní systém dítěte, chrání jeho tělo před infekcemi, zabraňují množení patogenních bakterií a „přátelské“ (jako bifidobakterie), naopak, pomáhají růst. Oligosacharidy navíc přispívají k rozvoji mozku dítěte.

Proto odpověď na otázku moderní matky: „Jak často krmit kojence upravenou směsí mléka a stojí za to krmit dítě v noci?“ doporučení WHO uvádějí, že kojence s umělým krmením mohou být také krmena na vyžádání (tj. když dítě žádá o jídlo). Toto doporučení se však vztahuje na použití směsí nové generace. Je pravda, že Světová zdravotnická organizace stále doporučuje omezit množství směsi: to znamená, že dítěti nepřekročí množství, které odpovídá jeho fyziologickým parametrům (hmotnost a věk), i když trvá na doplňku. A podvyživené množství směsi dítěte by nemělo být dítěti nabízeno násilím.

Nejlepším jídlem pro dítě je samozřejmě mateřské mléko, které, jak jsme zjistili, může dítě na požádání nakrmit. Pokud nemáte příležitost kojit, pak nejlepší volbou pro dítě bude kojenecká výživa nové generace, která je nejblíže mateřskému mléku. Při výběru nejvhodnějšího jídla pro vaše dítě nejprve pečlivě prostudujte složení směsi a věnujte zvláštní pozornost přítomnosti luteinu, omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin, nukleotidů, prebiotik a probiotik v něm. Pokud je dítě náchylné k alergickým reakcím, zvolte hypoalergenní mléčné přípravky. V každém případě se však poraďte s pediatrem.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: Nina Zaichenko

Kojící poradce
Pomáhá řešit problémy spojené s kojením a kojením:
- příprava na krmení, organizace kojení
- „malé mléko“ a nedostatečný přírůstek hmotnosti u dítěte
- „hodně mléka“ a časté laktofázy prsu
- „odmítnutí“ dítěte z hrudníku
- přejít z kojení na kojení
- přejít z kojení na kojení
- zavedení doplňkových potravin
- dokončení laktace
- v případě potřeby následné sledování po konzultaci
- psychologická pomoc, podpora a péče o kojící matku

Umělé krmení novorozeného dítěte od A do Z

Mateřské mléko je nejlepším jídlem pro měsíční a starší dítě. Spolu s tímto produktem může dítě dostávat nejdůležitější a užitečné látky, jakož i počáteční komunikační dovednosti a samozřejmě mateřskou lásku..

Některé matky však kvůli určitým okolnostem nemohou kojit a novorozenec je převeden na alternativní stravu.

Umělé krmení dítěte představuje pro nově vytvořenou matku spoustu problémů: jakou směs zvolit, jak vařit a dát jí, kolik by dítě mělo jíst v prvním měsíci života.

Důvody pro umělé krmení

Umělé krmení by nemělo být podáváno tak, na žádost kojící matky. Žádná z nejkvalitnějších směsí nemůže na novorozence předat všechny potřebné látky, které mateřské mléko poskytuje..

Odborníci identifikovali několik významných důvodů, když je nutná a dokonce žádoucí přizpůsobená výživa pro novorozence.

 • Příliš těžká práce, po které žena potřebuje obnovit energii a vitalitu.
 • Matka měsíčního dítěte užívajícího vážné léky, v pokynech, pro které je laktace jednou z kontraindikací (často po určité době může být HB obnovena).
 • Infekční choroby ženy neslučitelné s kojením. WHO identifikuje pouze 2 pravdivá svědectví, když matka není schopna kojit svého novorozence: HIV a otevřenou TBC. Mělo by být zřejmé, že nemoci srdce, ledvin a jiných orgánů nejsou kategorickými známkami pro zrušení HB.
 • Mateřské mléko zcela chybí (agalaktie) nebo jeho množství není dostatečné (hypogalaktie) pro plný vývoj dětí. Nedostatek přirozené výživy lze zjistit kontrolním vážením novorozence po jídle. Odborníci říkají, že pouze 1% kojících žen má nedostatek mateřského mléka kvůli závažné hormonální nerovnováze.
 • Kojení není možné, protože matka byla od dítěte na dlouhou dobu. Tuto podmínku však lze považovat za dostatečně odůvodněnou, pokud pouze není místo pro skladování mléka nebo pokud žena po několik týdnů a měsíců chybí.

Především by mělo být zkuseno obnovit mateřské mléko pomocí lidových léků a léků, které zvyšují laktaci..

Adaptivní výživa novorozenců se provádí pouze tehdy, pokud taková léčiva nepřinesla požadované výsledky..

Výhody a nevýhody umělého krmení

Před přechodem na umělé krmení novorozenců musí každá matka znát všechny výhody a nevýhody přizpůsobené výživy.

Poměrně často noví rodiče přecházejí na směsi kvůli jakýmkoli přitažlivým principům, čímž zbavují děti důležitých vitamínů a minerálů.

Výhody IW jsou následující:

 • Novorozence může krmit otec a další blízcí příbuzní. Žena je osvobozena od blížícího se dítěte každou minutu a nyní je schopna odejít na docela dlouhou dobu, aniž by se obávala, že dítě bude mít hlad (samozřejmě, že je lepší se dlouho nevydržet).
 • Kojení matka nemůže vždy kontrolovat množství porcí, takže dítě někdy zůstává hladové, nebo naopak, přejídá se a pak praští. Kromě toho vám krmení z lahví umožňuje sledovat zhoršení zdraví, což ukazuje na snížení chuti k jídlu (můžete to vidět podle objemu zbývající směsi).
 • Pokud alergická reakce začíná u novorozených stravovacích směsí, matka má vždy určitého „podezřelého“. V případě kojení musí žena vážně zkontrolovat svoji stravu a opustit mnoho potravin.
 • Umělá výživa je trávena po dlouhou dobu (výrazně delší než mateřské mléko), a proto může počet jídel, které dítě může snížit.

To jsou výhody přizpůsobeného krmení, nicméně podle názoru mnoha odborníků jsou nevýhody umělého krmení mnohem závažnější a závažnější..

 • Děti s IV mají často nachlazení, infekční onemocnění, alergické reakce během prvního měsíce života a v raném dětství. Lékaři vysvětlují tento jev tím, že směsi neobsahují nejdůležitější protilátky, které musí matka a mléko předat kojenci.
 • Použití nádob pro krmení vyžaduje pravidelné mytí a dokonce i sterilizaci. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, může se u novorozence rozvinout střevní rozrušení nebo jiný dyspeptický faktor.
 • Pro dítě na IV je docela obtížné strávit produkt, který není charakteristický pro jeho gastrointestinální trakt. To je důvod, proč jsou umělci často mučeni kolickou a stálou regurgitací kvůli polykání vzduchu..
 • Při dlouhých cestách s dítětem musí matka připravit a vzít s sebou velké množství věcí, včetně samotné suché směsi, čistých lahví a vhodného sterilizačního zařízení. To znamená, že musíte sbírat celý pytel a někde jinde vařit jídlo.
 • Není vždy možné okamžitě najít ideální směs pro novorozence, takže nové matky jsou často nuceny měnit různé druhy potravin, aby vybraly nejvhodnější pro konkrétní dítě.
 • Přizpůsobená výživa pro děti vyžaduje od matky určité peníze. Vyvážený a úplný produkt nemůže být levný, zejména proto, že dospělé dítě bude potřebovat mnohem větší množství směsi.

Umělé krmení má tedy stále výhody, nicméně tato strava má další nevýhody. Proto je nesmírně nežádoucí odmítnout kojení kvůli vlastním zásadám, názoru médií a touze cítit „svobodu“ v prvních měsících života dítěte..

Co říká Komarovsky??

Pediatr Komarovsky, který je nespornou autoritou mezi mnoha matkami, je přesvědčen, že mateřské mléko je nepostradatelným produktem, navzdory nejnovějším vědeckým a technologickým úspěchům.

Mateřské mléko obsahuje tolik základních složek (protilátky, hormony, trávicí enzymy), že jeho složení nelze dlouhodobě překonat. Komarovsky nikdy unavený opakováním, že za žádných okolností, mateřské mléko je lepší než směs.

Umělé krmení dítěte je problémem, který se obává mnoha mladých matek, které kvůli různým okolnostem nemohou kojit novorozence.

Komarovsky navrhuje zaměřit se na 2 hlavní axiomy:

 1. Ani jedna směs, dokonce ani přizpůsobená, nemůže úplně nahradit mateřské mléko.
 2. Kravské nebo kozí mléko není pro dítě tak dobrým produktem jako vyvážená směs.

Komarovsky poznamenává zajímavý vzorec: v posledních třech desetiletích se počet případů potravinových alergií nebo střevních poruch u dětí prvního měsíce mnohokrát snížil (tisíce nebo vícekrát), protože matky přešly ze zvířecího mléka na průmyslové směsi.

Komarovsky uvádí údaje, že novorozenci mladší než jeden rok by neměli být krmeni kravským nebo kozím mlékem. Po 12 měsících a až třech letech by měl být objem tohoto produktu minimální a od předškolního věku může dítě takové mléko konzumovat v přiměřeném množství.

Tato omezení jsou spojena se zvýšeným obsahem fosforu a sloučenin vápníku v živočišném mléce. Takový nadbytek normy těchto minerálů je plný onemocnění ledvin a patologického vývoje pohybového aparátu..

Jaké jsou směsi?

Vážili jste tedy všechny klady a zápory a rozhodli jste se, že dítě potřebuje umělé krmení. Je důležité dodržovat určité zásady a zohlednit určité podmínky. Mezi nimi:

 • výběr přizpůsobené výživy;
 • režim podávání a velikost porce;
 • technika krmení dítěte.

Chcete-li vybrat kvalitní výrobky pro děti, musíte se řídit pokyny zkušeného lékaře. Rodičům jsou nabízeny směsi pro plné krmení zdravých novorozenců, dětí s poruchami trávení, alergií a předčasně narozených dětí. Podívejme se na ně podrobněji..

Upravené směsi

Tyto produkty jsou vyrobeny z kravského mléka, ale množství proteinových složek v něm je významně sníženo zavedením demineralizovaného séra.

Upravené směsi obsahují řadu důležitých složek: aminokyseliny, včetně taurinu (důležité pro orgány vidění a mozek), nukleotidy, vitamín-minerální komplexy, snadno stravitelné uhlohydráty (například sacharóza).

Do 6 měsíců by mělo být dítěti podáno přípravky s tzv. Následnou recepturou. Nazývají se také méně přizpůsobené směsi. Obsahují více mléčných bílkovin a uhlohydrátových složek, aby poskytovaly zvýšené energetické požadavky..

Směsi kyselého mléka

Liší se od předchozího produktu v množství, ale kvalitě bílkovinných prvků.

Mléčná bílkovina podléhá speciálnímu enzymatickému účinku, což znamená, že ji uvede do sraženého stavu. V důsledku toho se složení kompozice přibližuje k mateřskému mléku.

Díky tomuto technologickému procesu je směs lépe trávena v zažívacím traktu novorozence a je pravděpodobnější, že bude absorbována. Vytvrzené ingredience tvoří optimální střevní mikroflóru a dodávají tělu prospěšné bakterie.

Tyto produkty jsou určeny pro krmení kojenců s dysbiózou, poruchou stolice, alergickou predispozicí.

Také takové umělé krmení je předepsáno pro slabé a předčasné dítě.

Neupravené směsi

Jsou vyráběny z čerstvého nebo sušeného živočišného mléka. Objem proteinových složek v jejich složení je výrazně vyšší než v lidském mléce.

Protože hlavním prvkem těchto produktů je kasein nepřirozený pro novorozence, je možné vyvinout některé nebezpečné podmínky:

 • porušení střevní mikroflóry;
 • zažívací poruchy;
 • malý přírůstek na váze u dítěte;
 • zpomalený vývoj.

Odborníci IW nedoporučují dávat podobný produkt dítěti mladšímu 12 měsíců. Neuspokojuje potřeby kojenců a dokonce ohrožuje jeho pohodu. Odborníci také nepovolují použití kravského nebo kozího mléka na vaření ovesné kaše.

Pravidla výběru

Pokud nemůžete kojit své dítě a je na řadě alternativní produkt, je lepší koordinovat výběr směsi s odborníkem. Pediatr, který zná vlastnosti těla dítěte, doporučí nejšetrnější výživu.

Pro výběr nejlepšího produktu je nutné vzít v úvahu určité nuance a nejdůležitější kritéria..

 • Nezapomeňte zkontrolovat datum exspirace směsi. Čerstvé produkty pomohou vyhnout se negativním důsledkům. Proto byste si měli vybrat balíčky s datem expirace několika měsíců..
 • Sledujte integritu krabice. Pokud je obal deformovaný, pomačkaný, otevřený nebo poškrábaný, tento produkt již není vhodný pro kojení..
 • Při nákupu směsi byste se měli zaměřit na věk dítěte. Produkt doporučený pro kojence sedmého měsíce života tedy není vhodný pro novorozence. Kromě toho jsou hypoalergenní směsi, které jsou maximálně přizpůsobeny trávicímu traktu takové drobky, ideální pro měsíční dítě.
 • Kvalitní směsi jsou dost drahé. Optimální složení produktu je výsledkem nejzávažnějších experimentálních studií celých vědeckých ústavů. Suroviny jsou také poměrně drahé, a proto hotová směs není jedním z dostupných produktů. Některé matky jsou nuceny nakupovat levné náhražky mateřského mléka, ale odborníci nedoporučují šetřit při nákupu směsi, protože zdraví dítěte závisí na správné volbě.
 • Je důležité kupovat produkty známých značek, a to není poctou reklamnímu marketingu, ale eliminace rizika výběru nekvalitních analogů mléka. Známí a renomovaní světoví výrobci si cení své zasloužené pověsti a neposunou kočku do hádky svým matkám.
 • Protože směs není dlouhodobě skladována, musí se používat v uvedených časových intervalech. Otevřené obaly by měly být ponechány na suchých a tmavých místech, ale neměli byste je ukládat do chladniček, protože sušené mléko se jednoduše stane syrovým a nepoužitelné..
 • Pokud novorozeně trpí zdravotními problémy, může mléčná výživa obsahovat řadu doplňků. Pro děti s anémií jsou speciální jídla obohacena železem. Pokud dítě neustále plivá, měli byste si koupit směs protirefluxu.

Při prvním seznámení dítěte s mléčným výrobkem musíte neustále sledovat jeho reakce a chování: podívejte se, jak je energický, sledujte barvu jeho kůže, frekvenci a povahu výkalů.

Jak vařit směs?

Mělo by být zřejmé, že bez ohledu na to, zda kojíte nebo pokud kojíte, musíte správně „servírovat“ jídlo.

Před výrobou byste měli určitě prostudovat obal, abyste pochopili, jak připravit zakoupenou směs. Standardní požadavky na přípravu suchého mléčného výrobku jsou následující:

 1. Voda pro výrobu směsi musí být vysoce kvalitní. Ideální volbou je speciální dětská voda, při sazbě jedné standardní kapacity denně, v tomto případě bude voda vždy čerstvá. Pokud si vezmete takovou tekutinu, pak var není nutný, protože její kvalita se jen zhorší. Pokud je voda z přívodu vody, studna nebo studna voda, pak je třeba ji vařit.
 2. Sledujte dávkování. Pokud překročíte množství suché práškové hmoty, gastrointestinální trakt novorozence bude přesycen směsí živin, a to je již plné nestabilní stolici, neustálému říhání, alergickým reakcím, zvracení nebo příliš rychlému nárůstu hmotnosti. Pokud v produktu dominuje voda, dítě nedostává potřebná množství živin, v důsledku čehož zůstává hladový, náladový, neklidný a špatně přibývající na váze.
 3. Další krok - vařená voda se ochladí a její teplota by neměla překročit 50 ° C. Vyšší teplota povede ke smrti prospěšných mikroorganismů a ničení vitamínů. Voda se nalije do napájecí nádrže a pak se tam přidá požadované množství prášku..
 4. Pak byste měli produkt důkladně promíchat a ujistit se, že se netvoří hrudky. Rovnoměrnost mléčné směsi můžete zkontrolovat pohledem na světlo skrz láhev.
 5. Pokud připravujete tento druh jídla poprvé, musíte vědět, jak se kontroluje teplota produktu. Měli byste kapat několik kapek mléka na loket. Optimální teplotní režim je 36-37 ° C (to znamená, že člověk takový účinek necítí).

Speciální prodejny - ohřívače se prodávají v obchodech a horká voda (nebo vodovodní voda) je také vhodná pro vytápění. Mikrovlnný ohřev se nedoporučuje, protože se produkt zahřívá příliš nerovnoměrně, což znamená, že se dítě může popálit.

Volný režim nebo hodinové krmení?

Odborníci identifikují dva hlavní způsoby krmení novorozence, který je na umělém krmení: hodinový režim a bezplatné krmení.

Režim hodin

Umělé krmení musí být přesné. Odborníci často doporučují nově razeným matkám, aby dodržovaly režim, dodržovaly určité intervaly mezi krmením a dodržovaly standardy dávkování.

Kolikrát krmit novorozence směsí? Počet jídel za měsíc vypadá takto:

 • Od 0 do 3 měsíců. Vařit a krmit své dítě každé 3 hodiny, v noci je přestávka 6 hodin. Denně se získá asi 7 krmení.
 • Od 3 do 6 měsíců. Po 3,5 hodině odpoledne, v noci, přerušení asi 6 hodin. To znamená, že během dne bude muset být dítě kojeno 6krát.
 • Od šesti měsíců. Ve věku 6 měsíců se dítě-řemeslník začíná zavádět do krmení. Přibližně ve stejném věku se doplňkové potraviny zavádějí také kojeným dětem. U dospělého dítěte by mělo být jedno krmení změněno na kaši nebo zeleninu. Nyní je počet jídel 5 po 4 hodinách, noční spánek - asi 8 hodin.

Zdarma krmení

Odborníci nedoporučují používat metodu bezplatného krmení, která poněkud připomíná populární techniku ​​kojení „na vyžádání“ kojence.

Jiní odborníci však navrhují použití částečně volného krmení, což je metoda charakterizovaná specifickým časem krmení. Objem směsi v tomto případě závisí na přání dítěte, ale je v rámci určitých hranic.

Vaříme a nalijeme směs do nádoby asi o 25 mililitrů více, ale jídlo by mělo být podáváno v přesně stanovenou dobu. To vám umožní přesněji určit optimální velikost porce potřebnou dítětem. Pokud nechává mléko v láhvi, nemůžete silou krmit.

Pravidla krmení pro umělé dítě

Kojení není tak snadné, co můžeme říci o umělém dítěti. V některých situacích dítě přibírá na váze, v jiných mluví o nadměrném krmení. Proto by matky měly dodržovat určitá pravidla umělého krmení..

 1. Dítě by mělo být drženo „ve sloupci“ (téměř svisle), podobná poloha optimalizuje proces sání a dítě se neusytí.
 2. Je důležité zajistit, aby směs zcela naplnila bradavku a aby vzduch zůstal pouze na dně nádoby na krmení. To pomůže vyhnout se regurgitaci. Po jídle není dítě po dlouhou dobu drženo se „sloupcem“, aby „vystěhovalo“ možný vzduch.
 3. Tryska na lahvi by měla být pravidelně měněna. Za prvé, dítě může poškodit dásně a za druhé, materiál se může stát tenčí, v důsledku čehož se tekutina rozlije. To znamená, že je nutné změnit, že se dítě neudusilo.
 4. Máma živí měsíc staré dítě, drží na úchytech, starší dítě může sedět ve stoličce. Ponechat ji samotnou s lahví je však přísně zakázáno. Je schopen se dusit směsí nebo hodit mísu.
 5. Během prvního měsíce jsou zásobní nádoby a trysky sterilizovány po každém jídle. Nejprve se láhev jednoduše opláchne teplou vodou, pak by se celé zařízení mělo vařit. To lze provést ručně nebo ve speciálním zařízení - sterilizátoru. Od druhého měsíce se nádoba a dudlík omývají a jednoduše nalívají vroucí vodou.

Nemyslete si, že umělá osoba potřebuje méně péče o matku než ta přirozená. Zdá se, že otec nebo jiný příbuzný je schopen dát mu láhev a bradavka ho může potěšit. Odborníci však doporučují, aby matka zajistila nejbližší kontakt s dítětem, sevřela ho sama a položila vedle něj.

Kolik směsi novorozenec jedí?

Ve zjednodušeném schématu jsou nutriční normy řemeslníka následující:

 • v prvních 10 dnech lze denní objem směsi vypočítat na základě počtu dnů života dítěte vynásobených 70 nebo 80 (v závislosti na tělesné hmotnosti, 80 - pokud je porodní hmotnost vyšší než 3 200 g);
 • od 10 dnů do 60 dnů - dítě jedí až 800 mililitrů upraveného jídla 7 nebo 8krát;
 • od 2 do 4 měsíců - maximální objem mléka se zvyšuje na 900 mililitrů (nebo tvoří jednu šestinu hmotnosti dítěte).

Kdy změnit směs?

Krmení musí odpovídat vlastnostem drobků. Ne všechny umělé přípravky jsou však vhodné pro děti, takže každá směs je podávána nejprve v malém objemu a ne příliš dlouhá, pečlivě sledujte jakoukoli reakci.

Odborníci doporučují změnu produktu v následujících situacích:

 • dítě netoleruje směs, objeví se vyrážka, zarudnutí, regurgitace, zácpa nebo průjem;
 • dítě dosáhlo určitých věkových limitů, pokud je nutné přejít na méně přizpůsobenou směs (v tomto případě se doporučuje změnit produkt na buničinu stejné značky);
 • je třeba přejít na speciální terapeutickou stravu (například alergickou reakci) a poté se vrátit k obvyklému produktu.

Měli byste postupovat postupně a dodržovat některé nuance. Nejprve je představen nový produkt, který je smíchán se starým (dvě třetiny staré směsi a jedna třetina zavedené). Potom začíná být pozorována proporcionalita, do konce týdne se dítě zcela přepne na dříve neznámý produkt.

Pokud matka krmí dítě směsí, může jí pediatr říct vše o umělém krmení. Odborné poradenství je zvláště cenné při výběru prvního produktu a při výměně adaptivní energie. Přestože se směs nemůže stát absolutní kopií mateřského mléka, pokud budou dodržena všechna základní pravidla, bude umělé dítě vyrůstat silné a zdravé..

Jak kojit dítě směsí

Období kojení u každé ženy je doprovázeno těžkou neurózou a úzkostí. Kromě toho se situace může ještě zhoršit pochybnostmi a únavou. Psychologické faktory negativně ovlivňují objem produkovaného mléka. Kojení je zdravý proces pro matku a dítě. Důkazem toho jsou četné vědecké studie. Odborníci doporučují prodloužit tento proces na tři měsíce.

Mnoho matek nemá všechny potřebné znalosti, aby tento proces řádně uspořádalo. To by nemělo být opuštěno bez předběžné diagnózy. Kojení je možné obnovit pomocí rady lékařů. Je také důležité vědět, jak kojit směsí. Dítě by nemělo mít hlad, ale mělo by dostat veškeré potřebné množství vitamínů a minerálů.

Základní principy smíšené výživy

Dokorm by měl být použit, pokud dítě nedostává dostatečné mléko od matky. Je dovoleno používat směs, jejíž objem bude menší než polovina mateřského mléka. Pro dítě je to nezbytné v následujících případech:

 • dítě zaostává v nárůstu tělesné hmotnosti;
 • dítě se narodilo předčasně;
 • máma musí brát léky, které nelze kombinovat s kojením;
 • okolnosti, které neumožňují kombinaci laktace s každodenními povinnostmi.

Smíšená strava ne vždy vede k přechodu na zcela umělou variantu. Odborníci doporučují nepřekračovat objem směsi o více než 30-50% celkového objemu mateřského mléka. Je důležité zajistit psychologicky pohodlné podmínky pro matku a dítě. Díky tomu je téměř vždy možné přejít na kojení šest měsíců po narození dítěte.

V první fázi přechodu na tento režim krmení je nutné vypočítat část, kterou dítě nejí. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je s pomocí praktického lékaře nebo pediatra. Kromě toho se doporučuje seznámit se s metodami zvyšování laktace v budoucnosti..

Nejprve byste měli dítě pravidelně nanášet na hruď. Neustálý hmatový kontakt a dekantace zbývajícího objemu také pomůže zvýšit objem mateřského mléka. Krmení lze provádět nejen lahví. K tomu je také vhodná speciální lžička nebo stříkačka. Nedoporučuje se používat dudlík, protože dítě neučí správně kojit. Ten si na to rychle zvykne a uvolní se. Láhev narušuje dýchací proces, a proto se dítě stává neklidným. Pokud matka neustále pracuje, mělo by se kojení novorozence provádět alespoň dvakrát denně.

Krmivo je krmeno až poté, co dítě úplně vyprázdní obě prsa. Je důležité paralelně snížit objem směsi. V průměru by mělo být množství aplikace dítěte na hrudník během dne provedeno nejméně pětkrát.

Výběr směsi a výpočet množství

Je důležité správně vypočítat požadovaný dodatečný objem. Použijte následující schéma:

 • Dítě do 10 dnů - 2% tělesné hmotnosti.
 • Od 10 do 60 dnů - jedna pětina tělesné hmotnosti dítěte.

Frekvence krmení je přibližně osmkrát denně. S pomocí krmení můžete dát svému dítěti všechny potřebné minerály a stopové prvky.

Při výběru výrobce a složení směsi je třeba vzít v úvahu nejen věk dítěte, ale také přítomnost nebo nepřítomnost zdravotních problémů. Jmenování provádí konzultant společnosti GV. Dnes existuje také široký výběr směsí, které pomáhají vyrovnat se s řadou problémů..

Důvody pro odmítnutí doplňkového krmení, které vyvolávají pochybnosti mezi rodiči

Maminky by měly vzít všechny informace do svého arzenálu, aby se mohly rozhodnout a uspořádat kojení. Společná možnost se používá z několika důvodů. V tomto případě si rodiče prostě nemohou dovolit jinak.

Specialisté GV varují maminku, že seznam následujících příznaků neznamená nutnost doplňkového krmení:

 • dítě se nemůže dlouho uklidnit na hrudi matky;
 • žena si všimne téměř úplné absence přílivu;
 • během čerpání se získá malý objem mléka;
 • dítě nemá dostatečný přírůstek na váze;
 • při zvláštním vážení bylo zjištěno, že při krmení dítě dostalo nedostatečnou dávku mléka;
 • dítě je náladové kvůli bolesti břicha;
 • na kůži je pozorována diatéza.

Během samotného procesu krmení dochází k hrubým chybám. To může naznačovat nepříjemný zápach na hrudi a bolest v oblasti bradavky. Také byste se neměli snažit přizpůsobit dítě konkrétnímu plánu. Žena bude moci zjistit o všech těchto nuancích od kojícího specialisty..

Máma musí poslouchat své dítě. Pro děti do jednoho roku není povoleno zavádět krmení podle určitého schématu. Nabídli to sovětští pediatrové. Statistické studie však určily nevhodnost jeho použití. To platí zejména pro kojence při smíšeném krmení. Někteří lékaři se snaží téměř násilně přenést dítě na umělé krmení. Díky tomu můžete snadno vypočítat porci a nakrmit dítě podle určité doby. Je také nemožné přesně sledovat složení mateřského mléka, protože každý den jí různá jídla a jídla. Na základě těchto úvah se někteří lékaři snaží usnadnit svůj život a doporučit přechod na směsi. Nejčastěji to není vhodné. V každém případě je nutné vzít v úvahu vlastnosti těla dítěte a přítomnost jakýchkoli chorob.

Existuje také zvýšené riziko, že podlehnete vašim obavám a pochybnostem. Dnes se všichni pediatrové snaží rozptýlit je na maximum. Lékař by měl každý případ individuálně analyzovat a použít všechny možné způsoby, jak udržet, obnovit laktaci. Bohužel je zřídka možné setkat se s odborníkem na požadované úrovni na pravidelné městské klinice.

Dokud dítě nezmizí tři měsíce, měla by být žena o sebe opatrná. Musíte se postarat o plný spánek až do šesti ráno. Současně je nutné pečlivě sledovat přírůstek hmotnosti podle tabulky. Pediatrický přístup je pravidelně přezkoumáván, takže slepě věří, že se nedoporučuje. Rodiče by měli dítě pečlivě sledovat a důvěřovat svému instinktu.

Žena nejčastěji odmítá kojit podle libosti. Zároveň je v rozpacích vyjádřit ji uchem a snaží se to udělat kruhovým objezdem. V tomto případě tělo cítí svou náladu a snaží se podlehnout požadavkům. Je třeba poznamenat, že po mateřském mléce je pro dítě snazší neustále jíst směsi. Tělo ženy okamžitě reaguje na její náladu. Proto v některých případech mléko zmizí kvůli nadměrné bolesti hlavy z únavy. V tomto případě se mohou ukázat jako neúčinné i laktogonní přípravky a čaje. Nálada je složitá věc, na které závisí velké množství procesů. Pokud žena nechce kojit, je nejlepší okamžitě jít k umělé možnosti. V tomto případě bude možné zachovat nervy a poskytnout dítěti vše potřebné.

Pokud žena nechce kojit, vždy hledá schémata ospravedlnění. Pokud je nutné stanovit tok mléka, pak naopak použije všechny dostupné metody a všude vyhledá informace o této otázce. Za tímto účelem je provádění programů prováděno s výpočtem požadovaného množství jídla. Hlavní věc je najít efektivní možnost, a ne jen hledat omluvu. V této záležitosti neexistují žádné kompromisy. Žena se tak snaží zcela zbavit odpovědnosti za krmení dítěte. Odborníci nedoporučují násilně pokračovat v kojení pro matku. V tomto případě bude dítěti přenášeno negativní emoce, u nichž je zaručeno, že negativně ovlivní jeho zdraví. Umělé krmení může tak obtížný problém snadno vyřešit..

Studie ukázaly, že dítě a matka by se po porodu neměly delit po dlouhou dobu. Jinak je jejich spojení přerušeno. Z tohoto důvodu je nemožné úplně se vyhnout hormonálnímu narušení, které může zase vést ke snížení objemu mléka v těle matky. Kojení zpravidla postupně mizí. Bylo například zjištěno, že i když je na ženský hrudník kladeno i dítě někoho jiného, ​​začne mléko aktivně proudit. Pokud chce maminka dítě opravdu nakrmit, bude schopna psychologicky překonat jakékoli překážky a pokračovat v tomto procesu. Pravidelné používání dítěte probouzí mateřský instinkt. Naopak odloučení může hrát krutý vtip a snížit jeho výrobu. Zdravý rozum a zdraví dítěte by vždy měly zůstat na prvním místě. Kojení lze zlepšit použitím všech dostupných a správných produktů..

Během laktace se mohou docela často vyskytovat laktační krize. K tomuto procesu obvykle dochází po třetím měsíci. Dítě začíná nepřekrývat kvůli malému množství mléka.

To je snadno pochopitelné řadou příznaků:

 • dítě nechce brát bradavku do úst;
 • je pozorována silná podrážděnost;
 • nedostatečný přírůstek na váze.

V tomto případě je vhodné provést doplňkové krmení pomocí umělé směsi. Krizi bude možné překonat bez poškození těla matky a dítěte.

Podle vnějších charakteristik prsu nebude možné správně určit, zda je dítě plné. Z tohoto důvodu je nejlepší počítat mokré plenky, které zůstanou z dítěte během dne. Normální částka je od deseti do dvanácti. V takovém případě byste neměli dítěti násilně dávat umělou směs. Žena by měla být vždy v normálním emočním stavu, pouze v tomto případě bude schopna uvolnit své tělo.

Příbuzní jistě budou tlačit na ženu, která začne pochybovat o množství mléka a touze ženy kojit. V tomto případě bychom neměli myslet pouze na seberealizaci. V první řadě by mělo být vždy zdraví dítěte. Postpartum kurzy mohou pomoci vyřešit problém, který poskytne ženě všechny potřebné informace o konkrétním problému. Diskuse o problému naleznete na fórech na internetu. Shromažďují se zde lidé s podobnými problémy a sdílejí zkušenosti v procesu jejich řešení..

Statistická data

Vědci dokázali během smíšeného krmení zaznamenat následující skutečnosti:

 • Po přijetí mléka a směsi v těle se u dítěte vytvoří jiná forma střevní mikroflóry.
 • Podrobná studie struktury gastrointestinálního traktu odhalila různé úrovně pH. Tento ukazatel je zvláště důležitý v prvních několika dnech života dítěte. Při kojení je pravděpodobnost vývoje a reprodukce patogenních bakterií menší. Bakteriální flóra je také známá, což zabraňuje spuštění hnilobných procesů..
 • Pokud se v prvních sedmi dnech života vytvoří doplňkové jídlo, nebude v budoucnu ve střevě možné vytvořit kyselé médium správného vzorku..
 • Použití smíšené výživy umožňuje vytvoření střevní flóry, která je zcela podobná dětem na umělé výživě..
 • Dokorm vede k tomu, že ve střevech dítěte začnou dominovat bifidobakterie. Souběžně s tím je osazena anaerobní flóra..
 • Malá dávka směsi okamžitě změní strukturu mikroflóry. Trvání procesu je jeden den.
 • Směs narušuje celý střevní systém a jeho další zotavení bude obtížné.
 • Pokud je pravděpodobné, že dítě vytvoří alergickou reakci, směs může tuto citlivost zvýšit. Plánované doplňkové krmení však lze v každém případě provést během prvních tří dnů života dítěte..

Vyberte si z možností smíšeného a umělého krmení

V tomto ohledu každý odborník vyjadřuje svůj názor. Při smíšené verzi se přirozeně dítěti podaří získat 50% mateřského mléka, které obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Výživa ve fázi formování těla hraje důležitou roli. S jeho pomocí se vytvoří všechny části těla. Přizpůsobení žaludku nebo střev se provádí postupně, teprve poté se produkty začnou správně vstřebávat. Dítě je zpočátku zvyklé na mateřské mléko, ale stále si bude muset na směs zvyknout. Během tohoto období se přirozeně provádí útok na mikroflóru cizích bakterií.

Dokorm může být zaveden až po předchozí konzultaci s lékařem. Pro dítě je mateřské mléko stále považováno za nejlepší výživovou možnost. Svým složením plně uspokojuje všechny potřeby užitečných složek těla dítěte. Přizpůsobuje se v závislosti na ročním období a věku dítěte. K dnešnímu dni neexistuje jediná směs, která by mohla zajistit lepší zdraví dítěte. Lékař by měl předepsat směs v závislosti na individuálních potřebách těla dítěte. Nevěřte slepě žádné reklamě. Rodiče by měli pochopit, že přechod na smíšenou verzi krmení by se měl provádět pouze jako poslední možnost. V tomto případě se riziko rozvoje individuální nesnášenlivosti na jednotlivé komponenty výrazně zvyšuje..

Neměli byste slepě věřit radám přátel nebo babiček, které nabízejí večer krmení směsi. Je třeba poznamenat, že po narození dítě také zažívá stres. V době narození byl bolestivější a vyděšenější než jeho matka, protože předtím byl ve stavu absolutního odpočinku. Během spánku se tělo během prvních několika měsíců po narození uvolňuje a uklidňuje. Je důležité, aby se dítě cítilo jednotně se svou matkou, takže musí být po dlouhou dobu v blízkosti hrudníku. Směs je schopna zcela saturovat své tělo užitečnými komponenty. Proces asimilace je delší než obvykle.

Kojení dětí není povoleno kefírem nebo kozím mlékem. Nemají správnou úroveň přizpůsobení, proto jsou kategoricky kontraindikovány pro dítě. Takové produkty mu mohou způsobit nenapravitelné poškození a zničit práci ledvin, slinivky břišní a imunitního systému.

Mnoho žen musí kvůli různým okolnostem používat směsi zcela nebo zčásti. Každý má svůj vlastní příběh. To není důvod k pocitu viny a stresu. Je důležité poskytnout dítěti plnou lásku a péči. V tomto případě bude nejšťastnějším a nejzdravějším dítětem na světě..

Umělé krmení novorozenců

Krmení dětí umělou směsí

Kojení novorozenců je velmi cenným darem přírody. Odborníci říkají, že každá žena může kojit. Ale někdy jedna touha nestačí. Existují potíže. Pokud z nějakého důvodu žena nemůže kojit, měla by se k výběru směsi přistupovat opatrně. Konec konců to závisí na zdraví a vývoji dítěte. Jak vybrat správnou směs? Jaké směsi existují? Jak vařit směs? Pojďme si promluvit v článku.

Jaké důležité body je třeba vzít v úvahu při přechodu na umělé krmení novorozenců? Nejprve se poraďte s lékařem. Může nabídnout směsi co nejblíže mateřskému mléku. Musí být kvalitní a zakoupené ve zvláštních obchodech nebo v odděleních kojenecké výživy.

Nekupujte směsi různých značek a několika kusů. Získejte jedno balení. Koneckonců nevíte, zda je vhodné pro dítě. Pečlivě prostudujte složení a datum exspirace. Při přechodu na novou směs může dojít k zácpě nebo uvolnění stolice. Neboj se. Tělo dítěte se tak přizpůsobí novému jídlu.

Nekupujte směs z ruky, i když za cenu výrazně nižší než v obchodě. I když má neporušený obal a normální trvanlivost, není zaručeno, že byl skladován za správných teplotních podmínek a přípustné vlhkosti. Což znamená, že může být rozmazleno.

Jaké směsi pro umělé krmení novorozenců existují

Výrobci dětské výživy nabízejí široký výběr různých směsí. Někdy se rodiče ztratí, kterou si vybrat. Každé dítě je individuální. Kojenecká výživa se v zásadě vyrábí z vysoce kvalitního kravského nebo kozího mléka. Protein zpracován.

1. Přizpůsobeno. Složení co nejblíže mateřskému mléku. Novorozence z prvních dnů života je možné krmit umělou směsí s maximální adaptací. Dítě si na směs rychle zvykne, protože je výživné a rychle se vstřebává do těla. Je založen na demineralizované syrovátce, správné rovnováze vitamínů, tuků a uhlohydrátů. Takové směsi zahrnují například "Nan", "Nutrilon", "Humana 1".

2. Částečně upraveno. Neobsahuje demineralizované sérum. Částečně upravená směs napodobuje složení mateřského mléka. Je také výživný a zdravý. Toto je „Bez dozoru“, „Dítě“. Mohou být podávány od narození, ale toto jídlo často způsobuje u dítěte negativní reakce, než je uvedeno výše. Ale cena je levnější.

3. Neupraveno. Zahrnuje kasein, prospěšné látky, jako je laktóza, aminokyseliny, vitamíny a polosycené mastné kyseliny (PUFA). Základ syrového kravského mléka. Doporučeno pro děti starší než 6 měsíců..

4. Kyselé mléko. Nasycený bifidobakteriemi. Pokud je stolice novorozence při umělém krmení často tvrdá, nepravidelná, existují problémy se zažívacím traktem, jsou tyto směsi tou nejlepší volbou. Názory lékařů na to, zda fermentovaná mléčná směs může být hlavní výživou dítěte, se liší. Někteří doporučují dávat směs kyselého mléka ne více než 1krát denně. Jiní říkají, že jí můžete krmit výhradně děti, protože to není kefír, ale směs, i když s přídavkem bifidobakterií.

5. Terapeutické. Mají jedinečné vlastnosti. Vyživují nejen dítě, ale mají také léčivou funkci. Kojenci, kterým byla diagnostikována anémie, budou mít vysoké hladiny železa; s narušením zažívacího traktu - kojenecká výživa na bázi sójového mléka; alergické - hypoalergenní směsi. Klinická výživa je předepisována pro děti narozené předčasně. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů, bílkovin a bílkovin.

Směsi se prodávají ve formě suchého prášku a jsou hotové. První možnost je více populární. Je to ekonomické a cenově dostupné pro většinu rodin. Příprava směsi není obtížná. Pokyny jsou uvedeny na obalu..

Pamatujte na hlavní zlaté pravidlo: novou směs musíte zavést postupně. Prvních 30 ml, další den - 60 ml atd. Směs se zahušťovadlem je určena pro děti, které mají hojnou regurgitaci. Při každém krmení se zavádí postupně. Hustá konzistence jídla neumožňuje snadné vytlačení ze žaludku.

Proč byste měli zvolit kvalitní směs?

Mezinárodní standardy byly vyvinuty na základě biochemických studií. Jsou odpovědné za kvalitu náhrad mateřského mléka. Vzhled takových směsí je nejdůležitějším technologickým úspěchem lidstva. Dříve byly děti krmeny kravským mlékem a téměř všechny měly problémy s ledvinami, střevy a alergickými reakcemi. Nyní je přirozené a umělé krmení téměř na stejné úrovni.

Jaké jsou vlastnosti upravené směsi? Co je v jeho složení?

1. Snížené hladiny proteinů. Přebytek agresivního proteinu krávy vede k negativním reakcím v těle dítěte. Trávicí systém nemůže trávit bílkoviny kvůli nedostatku enzymů. Zneužívání může vést k alergickým reakcím, metabolickým poruchám, zažívacím potížím a přibývání na váze..

2. Proteiny mají velmi podobné složení jako mateřské mléko. Takové směsi obsahují aminokyseliny. Jsou nezbytné pro budování buněk..

3. Přítomnost taurinu. Jedná se o aminokyselinu obsahující síru, která není součástí proteinů. Je to nutné pro děti, zejména v prvním roce života. U starších dětí se taurin vyrábí na základě syntézy cysteinu a serinu. Odpovědný za správné fungování mozku, stavbu buněk, vstřebávání tuků a dalších složek.

4. Polosycené mastné kyseliny (PUFA) jsou zodpovědné za vývoj mozku dítěte. Tělo produkuje hormony podobné látky na bázi PUFA. Jejich hlavním úkolem je regulovat metabolické procesy na buněčné úrovni, poskytovat protizánětlivé účinky a imunitní odpověď.

5. Sacharidy. V mateřském mléce jsou mnohem více než u krávy. Hlavní je laktóza (85% sacharidového složení). Skládá se z galaktózy a glukózy, patří do skupiny disacharidů. Zbývajících 15% jsou oligosacharidy. Zahrnují několik jednoduchých molekul cukru. Jejich hlavním úkolem je udržovat střevní mikroflóru a chránit před škodlivými bakteriemi. Oligosacharidy jsou nahrazeny polymerem glukózy s nízkou molekulovou hmotností ve směsích. Normalizuje střevní mikroflóru, je zodpovědný za vstřebávání tuků a jejich vstup do krve. Díky tomu se dítě necítí hlad.

Jak připravit mléčnou směs?

Ne každý ví, jak správně připravit směs. Zdálo by se, že je to tak jednoduché. Ale někdy existují nuance, které vedou rodiče k hlouposti.

Ani jedno, ani nejdražší, přizpůsobená směs nemůže nahradit mateřské mléko. Převod dítěte do směsi by měl být prováděn postupně, pokud k tomu existují důvody.

Nejprve si pečlivě přečtěte pokyny na obalu. Věnujte pozornost těmto okamžikům.

1. Jaká by měla být teplota vody.

2. Jaké jsou správné proporce směsi.

3. Je v balení odměrka?.

4. Jaký objem se doporučuje pro dítě.

5. Jak dlouho lze směs skladovat a za jakých podmínek.

Sterilita je hlavní podmínkou pro přípravu směsi. Hlavním úkolem rodičů je chránit dítě před mikroby ve všech ohledech, pomáhat přizpůsobit se podmínkám prostředí. Extra mikroby jsou k ničemu. Střevní infekce jsou pro dítě v prvním roce života velmi nebezpečné. Před každým krmením připravte mléčnou směs. U novorozence si uvařte láhev a dudlík.

Až bude vše připraveno, pokračujte přípravou směsi. Stanovíme požadovaný poměr vody a odměrky lžíce směsi. Nalijte vařenou vodu do láhve a nechte vychladnout na požadovanou teplotu. Nalijte požadované množství směsi (bez sklíčka).

Nepoužívejte další lžíci, ale pouze tu, která je součástí soupravy. Zavřete uzávěr láhve a protřepejte. Ujistěte se, že zde nejsou žádné hrudky. Přílišné protřepávání láhve nestojí za to, aby nedošlo k nasycení mléčného nápoje vzduchovými bublinami.

Zkontrolujte teplotu. Kape trochu směsi na loket. Pokud je teplota normální, můžete dát drobky.

Je důležité dodržovat správný poměr vody a směsi. Některé matky, aby nasycily dítě, přidají do vody další odměrky. To není nutné. První tři měsíce dítě trpí kolikou.

Připravte přesně tolik směsi, kolik jí vaše dítě. Neukončenou směs neuchovávejte a nepřidávejte do ní novou porci. Čím déle je směs skladována, tím vyšší je riziko množení bakterií v ní. Pokud se chystáte na výlet, vezměte si termosku s vařenou horkou vodou. Bude nutné připravit čerstvou směs drobků.

Neměli byste překračovat normy pro krmení novorozenců umělým krmením, které pro vás pediatr vyjádřil. Obvykle jsou psány na obalu směsi. Pokud je vaše dítě po krmení doporučeným dávkováním v pokušení stále sát láhev, není to signál, aby bylo možné nabídnout více směsí. Saturační signál z jeho žaludku s největší pravděpodobností ještě nedosáhl mozku. Pokud to saje, dejte dummy dítěti. A v budoucnu se nepokoušejte krmit dítě rychleji. Nech ho pomalu sát. Chcete-li to provést, koupit dudlík pro láhev "pomalý průtok". Mimochodem, malá díra v bradavce bude chránit dítě před polykáním velkého množství vzduchu, což znamená od střevní koliky, říhání a škytání.

Dejte dítěti směs 36-38 stupňů, jako je tělesná teplota. Takže bude lépe absorbován.

Je nutné při umělém krmení dávat vodu

Pro děti, které dostávají dětskou výživu jako své hlavní jídlo, je zapotřebí tekutina navíc. Do jaké míry a jak správně kojit děti? Nejprve se musíte rozhodnout, co dáte k pití. Existuje několik možností, jak vodu dát novorozenci, a mohou být navzájem kombinovány:

 • speciální dětská voda;
 • vařící voda;
 • čistá pramenitá voda z artéské studny;
 • infuze fenyklu nebo jiného dětského „čaje“ (obvykle se doporučuje pro koliku);
 • infuze nebo odvar z rozinek, sušených švestek, sušených meruněk (s jejich pomocí, včetně zácpy u novorozenců, je léčeno umělým krmením).

Pokud jde o množství, zaměřte se na následující výpočty: 30 gramů vody vynásobené 1 kg hmotnosti dítěte. To znamená, že dítě o hmotnosti 7 kg potřebuje asi 210 gramů tekutiny denně. Ale kolik vody dát novorozence na IV, to jsou velmi průměrná doporučení. Děti, které mají horečku, potřebují více tekutin. Dítě ve vlhké místnosti s pohodlnou teplotou vzduchu bude pít méně. To vše by vás nemělo obtěžovat..

Pokud nestačí dabovat umělým krmením, bude mít dítě pravděpodobně problémy se stolicí. Obvykle se rodiče pokoušejí doslova vrazit tekutinu do dítěte a uchýlit se k trikům. Například to začnou sladit. V zásadě to není škodlivé. Pokud se provádí mírně. Mnoho dětí však po takových dezertech v budoucnu nepije běžnou vodu dobře. V tomto případě je užitečnější pokusit se pít dítě z injekční stříkačky bez jehly, pokud nepije vodu z láhve, nalijte vodu na jeho tvář. Nebo dát ze lžíce.

První krmení umělým krmením

Bývalo to, že děti, které byly krmeny směsmi, by měly začít dostávat další výživu ve formě ovocných šťáv od 4 měsíců. Nyní, když obchody prodávají mnoho upravených receptur za přijatelné ceny, zavedení takového včasného krmení není nutné.

To znamená, že se doporučuje, aby řemeslníci začali doplňovat potraviny ve stejném věku jako děti, které jedí mámino mléko, po 6 měsících. A ne z ovocných šťáv nebo ovocných pyré, ale z rostlinných pyré nebo obilovin bez mléka. Tato návnada se podává za 6-7 měsíců. Po 8 měsících je čas na maso. Po - tvaroh, ryby a kefír.

Hlavní produkty, které by měly být zavedeny do stravy dítěte do 1 roku věku:

 • zelenina;
 • ovoce;
 • cereálie;
 • maso;
 • kyselé mléko (kefír, tvaroh - pokud na ně dítě nemá alergickou reakci).

Vaječný žloutek a ryby - pokud je dítě dobře snáší.

Zavádění doplňkových potravin během umělého krmení lze provést v souladu s tabulkou na našich webových stránkách.

Stůl. Schéma zavádění doplňkových potravin během umělého krmení dětí od 0 do roku po měsíce.

Články O Neplodnosti