Hlavní Analýzy

Jak změřit výšku dna samotné dělohy

Pro určení gestačního věku a určení data narození jsou velmi důležité údaje z objektivního vyšetření: určení velikosti dělohy, obvod břicha.

Ve 12 týdnech těhotenství se spodní část dělohy dostane na horní okraj ochlupení. Po 16 týdnech se spodní část dělohy nachází uprostřed vzdálenosti mezi pubis a pupkem (6-7 cm nad ňadrem). Po 20 týdnech jsou dno dělohy 2 příčné prsty pod pupkem (12–13 cm nad lůnem). Po 24 týdnech je spodní část dělohy na úrovni pupku (20-24 cm nad lůnem). Po 28 týdnech je dno dělohy dva až tři prsty nad pupkem (24-28 cm nad lůnem). Po 32 týdnech je spodní část dělohy ve středu vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem (28-30 cm nad lůnem). Po 36 týdnech je dno dělohy na úrovni xiphoidního procesu (32-34 cm nad lůnem). Po 40 týdnech je spodní část dělohy 28-32 cm nad lůnem.

Indikace: 1) stanovení výšky děložního pozadí.

Vybavení pracoviště: 1) centimetrová páska;

2) gauč; 3) individuální průkaz těhotné ženy a ženy při porodu (historie narození); 4) individuální plenka,

5) dezinfekční prostředek.

Přípravná fáze manipulace.

1. Informovat těhotnou ženu při porodu o potřebě provedení a podstatě manipulace.

2. Nabídněte těhotné ženě vyprázdnění močového měchýře a střev.

3. Položte těhotnou ženu na pohovku zakrytou individuální plenkou na zádech, narovnejte jí nohy.

Hlavní fáze manipulace.

5. Umístěte centimetrovou pásku podél středové linie břicha a změřte vzdálenost mezi horním okrajem symfýzy a nejvýraznějším (horním) bodem dna dělohy..

6. Pomozte těhotné ženě vstát z pohovky.

8. Zaznamenejte výsledek na individuální kartu těhotné ženy a ženy při porodu (historie narození).

9. Nasadit rukavice a zpracovat centimetrovou pásku dezinfekčním prostředkem.

Externí porodnický výzkum (4 recepce).

Externí porodnická studie se týká hlavních metod vyšetřování těhotné ženy. Při pohmatu břicha jsou stanoveny části plodu, jeho velikost, poloha, poloha, previa, poměr pupeční části plodu k pánvi matky, cítí pohyb plodu a také získají představu o množství plodové vody a stavu dělohy..

Indikace: 1) stanovení polohy plodu v děloze.

Vybavení pracoviště: 1) gauč potažená dezinfikovanou látkou; 2) individuální průkaz těhotné ženy a ženy při porodu (historie narození); 3) individuální plenka.

Výška děložního pozadí: zeptejte se lékaře nebo mějte na vlastní pěst?

Těhotenství je takový okamžik v ženském životě, kdy se vše v jejím těle definitivně změní, dokonce se přesune z místa, aby dal více prostoru tak důležitému orgánu, jako je děloha..

Jak víme jistě, těhotenství je s ním spojeno a právě v něm dochází k narození nového života. Jak dítě roste v děloze, dochází také k jeho expanzi, která roste, roste výš a výš.

Informace o výšce dna nemají malý význam, takže o nich často slyšíte gynekologa. Tato znalost mu umožňuje pochopit, jaký měsíc těhotenství jste a kdy máte přibližné datum narození.

Proto nepřekvapujte, že při každém vyšetření gynekologem bude výška děložního fundusu měřena bez selhání.

Výška pozadí dělohy v týdnu

V raných stádiích gynekolog pomocí sondování určí, jak se děloha zvětšila. Ale nějaký čas uplyne a přijde druhý trimestr těhotenství. Od tohoto období začnou měřit výšku dna.

Pojďme se rozhodnout, co to je.

Dno se nazývá jeho nejvyšší bod. Můžete jej změřit centimetrovou páskou nebo tazomerem a toto měření se provádí přímo při každém vyšetření.

Lékař to dělá, aby odhalil jasný obraz vašeho zdravotního stavu a zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Pokaždé, když jsou tato měření zadána do výměnné karty, bude pro gynekologa snadné sledovat dynamiku růstu dítěte, což je velmi důležité.

Každý týden se stává stále více. Od 13 týdnů se děloha začíná překračovat hranice pánevní oblasti a stoupá výš. Možnost sondování tohoto orgánu břišní stěnou tedy nezpůsobuje žádné potíže a každý týden je snazší provádět.

Například, pokud jste na 25 týdnech těhotenství, pak budou tyto parametry přibližně rovny 25 centimetrům.

Domácí měření

Existuje kategorie žen, které se svým postavením zabývají nemožností. Tento druh žen se zajímá o všechno, co se s nimi děje, do nejmenších detailů.

A samozřejmě chtějí všechno zkontrolovat sami, zejména pokud jde o těhotenství. Tak pojďme začít.

Nejprve budete muset vyprázdnit močový měchýř, aby vaše údaje byly spolehlivější. Poté, co si lehl na pohovku a narovnal si nohy, jak to děláš při návštěvě gynekologa.

Pak musíte zjistit, kde končí děloha. K tomu budete muset položit ruku někde do oblasti ochlupení uprostřed břicha a držet prsty nahoru, dokud nenajdete místo, kde se žaludek z tvrdého stane měkkým..

To bude místo, kde končí děloha. Toto je spodní část dělohy. Pomocí centimetrové pásky můžete změřit vzdálenost, kterou jste udělali.

Vaše data obvykle odpovídají týdnu, ve kterém se nacházíte. A teprve na konci těhotenství, v době nástupu porodu, děloha klesá a klesá.

Nyní jste se naučili měřit výšku děložního pozadí. Takže už jste malý doktor. Přejeme vám hodně štěstí!

Výška děložního pozadí po týdnech: co je potřeba a jak se měří

Těhotenství je nádherné období v životě každé ženy. Aby k tomu došlo pohodlně a bezpečně, musíte být neustále pod dohledem lékaře. Existuje velké množství analýz a měření, které ukazují, jak toto období jde. Dnes budeme hovořit o tak zajímavém lékařském termínu, jako je výška dna dělohy po týdnech těhotenství. Studujeme, co tento indikátor ovlivňuje a správnost jeho výpočtu.

krátké informace

Děloha je tělo, které je odpovědné za těhotenství a těhotenství. Pokud vezmete průměrnou ženu, která je připravena na narození dítěte, má následující rozměry dělohy:

 • výška - asi 4 cm;
 • délka dosahuje 7-8 cm.

Tyto ukazatele nejsou měřítkem, protože vše závisí na individuálních charakteristikách každé ženy. Podle toho se mohou čísla lišit od výše uvedených, ale to neznamená, že je něco špatně. U nulliparous woman, děloha má váhu asi 50 gramů. Ale ti, kteří měli štěstí, že otěhotněli, dostanou do konce funkčního období orgán o hmotnosti asi 4 kg. To není vůbec překvapivé. Opravdu, v průběhu celého období dítě v něm rostlo, děloha se přizpůsobila velikosti plodu. Doktor dokáže zjistit, jakou rychlostí roste a protahuje hlavní orgán pomocí takového měření, jako je výška děložního pozadí. Tento týden se tento indikátor bude postupně měnit. Díky tomuto měření kontrolují odborníci nejvyšší bod své polohy..

Na co??

U mnoha budoucích matek se ptám, proč se takové měření provádí. Především stojí za zvážení, z čeho se děloha ženy skládá:

 • tělo, zabírá velkou část;
 • krk;
 • dno.

Poslední komponenta zobrazuje nejvyšší část dělohy. Na konci těhotenství to může být asi 38 cm, s tloušťkou stěny 1 cm. Ke zvýšení dna dělohy dochází asi za 5-6 týdnů. V této době se indikátor zvyšuje v přední a příčné poloze. Pak se vše stane podle následujícího schématu:

 • v 8 týdnech je děloha přibližně zdvojnásobena;
 • v 10 týdnech - třikrát;
 • ve 13 týdnech zvýšení přibližně čtyřikrát;
 • 14. týden - děloha je již umístěna mimo pánev.

Výšku děložního fundusu podle týdnů těhotenství snadno určí lékař na začátku druhého trimestru vaší zajímavé pozice. Dělá to rukama rukama přes přední stěnu břišní dutiny..

Jak měřit?

Výška děložního pozadí se měří jednoduchým způsobem. Za tímto účelem provádí lékař následující manipulace:

 1. Položí ženu na gauč.
 2. Nohy musí být rovné..
 3. Pomocí centimetrové pásky lékař měří vzdálenost od pubis k horní části ženského hlavního orgánu. Toto je výška děložního pozadí.

Pro přesnost měření je vhodné močový měchýř před odchodem k lékaři úplně vyprázdnit. Pokud chcete znát vývoj plodu nebo množství plodové vody, můžete použít indikátor, jako je výška dna dělohy. Každý týden je vymalován každý ukazatel, který nepřímo zobrazuje skutečný obraz stavu ženy.

Důležité! Výsledek výšky dělohy není spolehlivým ukazatelem vývoje plodu, takže pokud máte nějaké odchylky od normy, nezvyšujte okamžitě paniku.

Tento indikátor má v každém případě několik důvodů. Tyto zahrnují:

 1. Další měření, jako je množství plodové vody, velikost dítěte, jeho poloha v lůně, počet plodů.
 2. Měření děložního pozadí by mělo být prováděno pouze dynamicky..
 3. Jednotlivé fyziologické vlastnosti: velikost dělohy před těhotenstvím, postava nastávající matky.

VSD je delší než termín

Stává se tak, že stojatá výška fundusu dělohy přesahuje normativní hodnotu, která je nastavena přesně v týdnu. Existuje několik důvodů:

 • anatomické rysy těhotné ženy, například můžete mít úzkou pánev;
 • množství plodové vody překračuje standardní hodnotu;
 • máte několik plodů;
 • Nesprávné těhotenství bylo původně doručeno..

Jak vidíte, všechny tyto důvody nejsou nějaké závažné odchylky. Mnoho těhotných žen čelí opačné situaci..

VSD je méně než termín

Skutečnost, že tento ukazatel je mnohem nižší než norma, má řadu důvodů. Tuto situaci vysvětlují následující důvody:

 • vývoj plodu zaostává;
 • dítě v lůně může být šikmé nebo příčné;
 • množství plodové vody je mnohem nižší, než se očekávalo;
 • široká pánev;
 • termín je nesprávný.

Pokud se výška dna dělohy a obvod břicha neshodují s normami, nespěchejte, abyste vyvodili závěry. Lékař vám nabídne další vyšetření. Skládá se z následujících postupů:

Pokud je výška fundusu dělohy 3–4 týdny odchylka od normy, nepropadejte panice. V akutních patologických stavech tento rozdíl několikrát převyšuje normativní ukazatel.

Dnes jste se dozvěděli, jaká je výška dna dělohy a jak ji měřit. Tento indikátor navíc ukazuje stupeň vývojového stavu dítěte. Postupujte přesně podle pokynů svého porodníka-gynekologa a potom bude období těhotenství dokonale procházet.

Proč měřit VDM týdny těhotenství ve věku dostupného ultrazvuku?

Během každého jmenování na prenatální klinice lékař měří výšku děložního pozadí.

Proč byla tato metoda zachována dodnes, kdy je k dispozici přesnější diagnostika pomocí ultrazvuku?

Skutečností je, že tato jednoduchá a cenově dostupná metoda se již dlouho ukázala jako informativní..

Měření VDM umožňuje určit gestační věk, i když není doporučen ultrazvuk nebo z nějakého důvodu není k dispozici. S vývojem těhotenství bude výška dělohy ukazovat, zda vaše dítě roste správně.

Co znamená výška děložního pozadí??

Normálně je děloha malý svalový vak, velikost zaťaté pěsti. Nachází se v pánvi a ochlupení ochlupky tento důležitý orgán mechanicky chrání..

Ale během těhotenství, kdy roste plod, vyvíjí se placenta a vzniká plodová voda, děloha se natáhne a významně se zvětší.

Nejplastnější je horní část dělohy, nazývaná její dno. Dolní cervikální část, určená k držení plodu v ženském těle, má hustší strukturu.

Při protažení se děloha postupně rozšiřuje za ochlupení. Měření výšky dna dělohy je k dispozici od okamžiku, kdy se děloha zvedne nad pubis. To se obvykle děje ve 4 měsících těhotenství (16 týdnů), ale hodně záleží na postavě ženy a umístění pánevních kostí. Někdy můžete cítit dno dělohy po dobu 10-12 týdnů.

Jak měřit VDM?

Výška dna dělohy se měří v poloze na zádech. Pacient by se měl uvolnit, nohy natažené, močový měchýř by měl být prázdný. Palpace doktora určuje nejvyšší bod dělohy a pomocí standardní měřící pásky měří vzdálenost od ní k okraji ochlupení.

Některé ženy nedůvěřují takovému vyšetření. Samozřejmě pomocí ultrazvuku můžete přesněji vidět dělohu a plod a provádět všechna měření. Nepochybnou výhodou ručního měření je však to, že je vždy k dispozici a je absolutně bezpečné..

Tyto ukazatele umožňují posoudit průběh těhotenství a dokonce vypočítat přibližnou hmotnost plodu pomocí speciálních vzorců. Navíc dynamika růstu dělohy může říci o možných patologiích těhotenství a žena bude včas poslána na další vyšetření..

Přesnost diagnostiky a použití takových měření samozřejmě závisí na kvalifikaci lékaře. Možnosti odchylek od normy neznamenají vždy vážnou patologii, ale pomáhají nezmeškat důležité.

Důvody měření

Během období aktivního růstu nenarozeného dítěte se výška děložního fundusu (VDM) měřená v centimetrech přibližně shoduje s gestačním věkem v týdnech. A teprve před porodem se poněkud snižuje pohyb hlavy plodu do pánve.

Tabulka: Výška pozadí dělohy za týden

Těhotenství, týdny.VDM, cmTěhotenství v týdnech.VDM, cm
10-118-926-2725-28
12-1310-1128-2926-31
14-1512-1330-3129-32
16-1714-1932-3331-33
18-1916-2134-3532-33
20-2118-2436-3732-37
22-2321-2538-3935-38
24-2523-2740-4134-35

Důvody pro odchylku od průměrné normy

Protože se měří na vnější stěně břicha, hraje významnou roli také pleť ženy, její fyzický vývoj, podkožní tuková vrstva.

Proto hlavní diagnostickou hodnotou není výška samotné dělohy, ale dynamika jejího růstu. Přesto však značné odchylky výsledků měření od průměrných statistických údajů mohou hodně říct:

 • Chyba při určování délky těhotenství.

To je možné u žen s nepravidelným cyklem, pokud v měsíci předcházejícím početí chyběla menstruace kvůli dysfunkci vaječníků (VDM je pod normálem).

Kromě toho se v termínu vyskytuje chyba u nastávajících matek, které neplánují těhotenství a které během příštího měsíce podstoupí malé krvácení v době implantace embrya (VDM je nad normálem).

Placenta je nejčastěji tvořena blíže ke spodní části dělohy a poněkud brání jejímu prodloužení. Ale v případě placenta previa nic nebrání protažení dna.

Kromě toho například v případě částečného nebo úplného podání placenta umístěná poblíž vnitřního hltanu naopak tlačí plod výše a v pozdějších fázích brání hlavě v pohybu do malé pánve..

Placenta previa vyžaduje zvláštní řízení těhotenství, k objasnění údajů je předepsán ultrazvuk.

Abnormální VDM může být známkou vývoje velkého plodu. Což může zase mluvit o gestačním diabetu u těhotné ženy nebo jiných endokrinních patologií. K objasnění diagnóz jsou přiřazeny vhodné testy.

V opačné situaci - opožděný vývoj plodu bude VDM pod normálem. Zde však není důležitým diagnostickým faktorem odchylka od hodnot v tabulce, ale nedostatek dynamiky ve srovnání s předchozí kontrolou.

Očekávání dvojčat je obvykle diagnostikováno ultrazvukem. Existují však situace týkající se anatomických rysů ženské pánve a umístění dětí v děloze, když je druhý plod špatně viditelný. Nesoulad rychlosti růstu dělohy s dobou těhotenství bude důvodem druhé studie.

Může nastat v důsledku zánětlivého procesu a může být způsobena chronickými nemocemi matky nebo patologií placenty.

Velké množství plodové vody a jejich nedostatek jsou pro plod nebezpečné a představují další zátěž pro matčino tělo..

Je důležité zjistit příčinu a pokud možno provést léčbu.

Přítomnost pooperačních švů, časté opakující se zánětlivé procesy v genitáliích nebo chronická endometrióza ovlivňují stav dělohy. Svalová tkáň se stává hustší, existují oblasti pojivové tkáně, snižuje se elasticita.

V tomto případě může být výška dna dělohy během těhotenství mírně za normou. Bude to však pro plod nebezpečné nebo se bude moci normálně vyvíjet v poskytnutém prostoru - CTG a ultrazvuk se ukáže.

Měření výšky děložního pozadí s ručním porodním vyšetřením může být velmi poučné, a proto je lékaři stále používají na prenatálních klinikách. Tato technika je pro plod absolutně bezpečná, ale umožňuje vám určit, zda je třeba provést další instrumentální vyšetření nebo analýzy.

Je důležité si uvědomit, že odchylka výsledků měření od tabulkových ukazatelů ne vždy mluví o patologii a neměla by být důvodem nepokojů budoucí matky..

Funkce měření obvodu břicha a VVD dělohy u těhotných žen

Nedílnou procedurou, kterou gynekolog provádí, když žena během těhotenství navštíví konzultaci, je změřit výšku děložního pozadí. Pod tímto termínem porodníci znamenají vzdálenost od pubis k nejvyššímu bodu pohlavních orgánů, vyčnívající před malou pánví.

Velikost břicha v různých stádiích těhotenství

Břicho je jasně viditelné ve 20. týdnu u pacientů, kteří byli do té doby docela malí. Postupně se zvyšuje a stává se určitou formou. Odborník zaznamenává změny při každé návštěvě konzultace.

Během této manipulace se zaměřuje na takové parametry, jako je obvod břicha a VVD.

Lékař porovnává výsledky s dřívějšími studiemi, hodnotí dynamiku a na základě získaných ukazatelů vyvozuje závěry o těhotenství a vývoji plodu. Pomocí této manipulace je možné určit nízkou hladinu vody nebo polyhydramnios, stejně jako přibližnou hmotnost dítěte.

Pokud se velikost zvětší rychle nebo pomalu, slouží to pro indikaci studie k vyloučení vývojových abnormalit.

Proč měřit

Měření VDM je považováno za postup, který provádí gynekolog vždy, když těhotná žena přijde na konzultaci. Na základě výsledků je možné diagnostikovat intrauterinní retardaci růstu v rané fázi.

U každého pacienta však těhotenství probíhá jinak a není nutné porovnávat výsledky s tabulkou a vyvodit závěry sami.

Výška

U žen z druhého trimestru gynekolog při vyšetření vyhodnotí, kde se nachází spodní část dělohy. V 16. týdnu se nachází mezi pupkem a ochlupením. Při měření IRR je jasné, že samotná dutina je umístěna dva prsty pod pupkem a žaludek roste do velké velikosti.

Ve 24. týdnu je IRR dělohy zaznamenána na pupku a 28. 28. stoupá nad ní 2-3 prsty. Ve 32 týdnech spadá IRR genitálního orgánu doprostřed svazku a xiphoidního procesu. Na 36. místě tento indikátor dosáhne nejvyšší úrovně, tj. Xiphoidního procesu.

Obvod břicha nastávající matky je 90 cm, pupek se vyhladí a znatelně vyboulí.

Krátce před porodem je pupek všech nastávajících matek vyklenutý, ale ke snížení dochází stlačením hlavy dítěte ke vchodu do pánve..

Jak měřit

Výška postavení dna dělohy v lékařské praxi je vzdálenost, kterou lze měřit mezi horní stěnou pohlavních orgánů a okrajem ochlupení. S postupným vývojem plodu se zvětší velikost orgánu a jeho dno se stanoví břišní stěnou.

Až do dnešního dne provádí všechna měření růstu dítěte místo lékaře během vaginálního vyšetření a stanovení vzdálenosti k děložnímu čípku.

K určení výšky děložního pozadí se provádí několik manipulací:

 • pacient si sundá šaty a sedí na gauči;
 • s centimetr páskou, gynekolog měří vzdálenost od horního okraje ochlupení k nejvíce vyčnívajícímu bodu dna genitálního orgánu.
 • výsledek studie je zaznamenán na výměnné kartě ženy v práci a na kartě v lékařském zařízení.

Tabulka výšky týdne

Od druhého trimestru se rozměry zvětšují a jeho dno začíná přesahovat malou pánev. Během těchto změn odborník snadno prohmatá oblast dělohy stěnou pobřišnice.

Během těhotenství postupně stoupá výška dna genitálního orgánu. Tyto faktory mohou ovlivnit tyto výsledky:

 • žena nese dvě nebo tři plody;
 • Plodová voda
 • velikost a umístění dítěte.

Při hodnocení získaných ukazatelů se porodník zaměřuje na jednotlivé charakteristiky průběhu těhotenství. Z tohoto důvodu se indikátory mohou lišit od normy AMD v týdnech u pacientů se stejným obdobím.

Tento jev není považován za anomálii a nevyvolává podezření gynekologa.

Po manipulaci gynekolog porovná výsledky studie s tabulkou „Výška děložního fundusu v týdnech“ a vyvodí závěry.

Obvod břicha

Velikost pohlavních orgánů se v závislosti na týdnu těhotenství postupně zvyšuje. Změny této povahy jsou způsobeny jak aktivním růstem dítěte, tak zvýšením objemu placenty, fetálních membrán a plodové vody.

Až do konce prvního trimestru nepřesahují rozměry za pánevní kosti, takže je problematické stanovit přítomnost plodu normální palpací.

Počínaje 13. až 14. dnem dělohy začíná stoupat nad ochlupení. Doporučuje se začít měřit obvod břicha s 20..

Od tohoto období získává zaoblený tvar a je jasně viditelný pro ostatní. V budoucnu se při každé návštěvě konzultace měří obvod ženy.

Pro tento postup je nutná běžná centimetrová páska. Pomocí získaných ukazatelů je možné stanovit přibližnou hmotnost plodu a pracovní období.

Kruhový stůl

Při určování kruhu jsou brány v úvahu různé faktory. Pozornost je věnována jak postavě ženy, tak její váze.

V lékařské praxi lékaři používají tabulku, ve které je obvod břicha indikován týdně..

Pravidla měření

Hlavní podmínkou postupu je, že nastávající matka by měla být ve vodorovné poloze. Měření v tomto stavu umožňuje vyloučit dopad na konečné ukazatele vyšetření přední stěny pobřišnice a páteře.

Pro přesné výsledky je důležité, aby střeva a močový měchýř těhotné ženy byly zbity..

Algoritmus pro měření obvodu břicha je následující:

 • během procedury lékař používá centimetrovou pásku;
 • je umístěn tak, aby centimetrová páska byla striktně podél pupku a prošla podél bodu nejhlubší obratle.

Při plnění těchto požadavků se lékaři podaří získat přesné a spolehlivé výsledky..

Možné odchylky od normy

Ve většině případů je VDM hodnocena v souladu s běžnými kurzy. Někdy však existují výjimky. Může to být způsobeno strukturou těla nastávající matky nebo možnými odchylkami ve vývoji dítěte. Z tohoto důvodu je vážná odchylka indikátorů od normy Dillí důvodem pro provedení ultrazvukového vyšetření.

V některých případech je diagnostikována vyšší, než by měla být v tuto chvíli. Důvody tohoto jevu jsou následující:

Vysoké postavení pohlavních orgánů není vždy spojeno s vážným porušením vývoje plodu. Někdy klesne pod požadované parametry, což se také považuje za odchylku od normy..

Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • velkolepá postava ženy a příliš široká pánev;
 • malé množství plodové vody;
 • fetální abnormality.

Ve skutečnosti jsou důvody výskytu odchylek odlišné. Často k tomu dochází při nepřesném stanovení gestačního věku, protože mnoho pacientů nedokáže zjistit datum poslední menstruace. V důsledku nesprávně stanoveného období začíná ženská práce brzy nebo naopak pozdě.

Výška dna dělohy je považována za vážný parametr, díky kterému je možné posoudit, jak se dítě vyvíjí v děloze.

Z tohoto důvodu by člověk neměl ignorovat postup změny a věřit lékaři, aby jej provedl. Nesplnění VDM s termínem vyžaduje další studie, jako je ultrazvuk, CT a dopplerometrie.

Jak se měří výška děložního pozadí a co tento indikátor znamená??

Výška postavení dna dělohy je indikátorem, podle kterého gynekolog posuzuje správný vývoj dítěte a těhotenství obecně. Každá nastávající matka by měla vědět, co tento indikátor znamená, jak jej měřit a co je považováno za normu.

Obecné vlastnosti konceptu

V průběhu těhotenství se v ženském těle mění mnoho věcí. Vnitřní změny jsou často spojeny se skutečností, že při vývoji plodu získává děloha odpovídající velikost a zbývající orgány se pohybují, aby jí poskytly dostatek místa.

Vzdálenost od ochlupení kosti do nejvyššího bodu, kde je děloha hmatná, se nazývá její výška. Ukazuje se, že výška děložního pozadí je velikost, na kterou děloha během těhotenství roste.

To je jeden z možných nepřímých ukazatelů, podle kterých můžete určit úroveň vývoje plodu..

Měření výšky děložního pozadí: u lékaře i samostatně

V prvním trimestru může gynekolog skrze vaginu pociťovat zvětšenou dělohu. Neměli byste to dělat sami na krátkou dobu. Ale s růstem plodu je to snazší - na začátku druhého trimestru se děloha rozšiřuje za hranice pánevních kostí a snadno se cítí žaludkem.

Během recepce lékař ucítí žaludek a změří jej centimetrovou páskou, poté zaznamená výsledky. Doma se můžete pokusit zopakovat jeho jednání..

Před měřením je třeba vyprázdnit močový měchýř - jinak mohou být ukazatele nepřesné.

K měření výšky děložního pozadí budete potřebovat centimetrovou pásku - nejběžnější pásku, kterou používají švadleny k měření. Budete si muset lehnout na záda a narovnat si nohy. Pak jemně prsty prohmatejte žaludek, počínaje od ochlupení nahoru. Břicho bude dosti těžké. Tento bod je spodní částí dělohy. Pak musíte změřit vzdálenost od začátku cesty k tomuto bodu. Tento ukazatel je výška děložního pozadí..

Podívejte se na video, které ukazuje, jak správně měřit:

Standardy pro výšku děložního pozadí v různých časech

Co v konkrétním případě lze považovat za normu, závisí na několika faktorech:

 • počet krbu;
 • velikost dítěte;
 • intrauterinní poloha dítěte;
 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • patologické stavy.

Pokud je dítě svobodné, velikost je v normálním rozmezí, umístění v lůně je správné a žena nemá žádné rysy ovlivňující velikost dělohy (například neexistuje polyhydramnios nebo oligohydramnios a její výška je průměrná a její pleť je normální), pak bude indikátor:

 • 6 cm po 16 týdnech;
 • 12-14 cm po 20 týdnech;
 • 20 cm po 24 týdnech;
 • 24-26 cm po 28 týdnech;
 • 28-30 cm ve 32 týdnech;
 • 32-34 cm za 36 týdnů;
 • 28-30 cm za 40 týdnů.

Rovněž se považuje za normální, pokud je ukazatel přibližně stejný jako gestační věk, pokud jde o týdny: kolik týdnů - kolik je indikátor v centimetrech.

Výška děložního pozadí se neustále zvyšuje. Klesá o několik centimetrů jen pár dní před porodem.

Při vícenásobném těhotenství se obraz trochu mění. V 16. týdnu je rozsah normy od 15 do 28 centimetrů. Ukazatele mohou překročit normu od 2 do 12 cm ve srovnání se singletonovým těhotenství.

To není neobvyklé v případech, kdy jsou ukazatele sotva vyšší než norma pro těhotné ženy s jedním dítětem do 28 let a dokonce až do 30 týdnů těhotenství s dvojčaty. Nepanikařte: děti mohou lhát a vyvíjet se různými způsoby, ale je lepší neodmítnout další vyšetření.

Pokud odchylky přesáhnou 3 cm, naši lékaři mohou být zmateni hledáním důvodů a poslat nastávající matce na další vyšetření a dokonce předepsat léčbu. Vyšetření často ukazuje, že všechno je v pořádku s dětmi, ale gynekologové stále předepisují Actovegin, Curantil a další terapii, která je v této situaci zbytečná. V civilizovaných zemích se proto na tento ukazatel nespoléhají a vůbec ho neměří.

Mnoho akreditovaných porodníků-gynekologů zvažuje měření výšky děložního fundusu starověké učení sovětské lékařské fakulty, a proto se spoléhají pouze na výsledky ultrazvuku plodu..

Možné příčiny ukazatelů pod normálním stavem

Existují případy, kdy je při měření výška stoje děložního pozadí menší než je obvyklé.

Chybné určení termínu je jedním z nejčastějších důvodů. Pokud žena poprvé přišla na LCD k registraci ve druhém trimestru, a to až do 12 týdnů, jak by mělo být, pak se doktorovi nepodaří vždy přesně spočítat, kolik týdnů těhotenství již probíhá. V zásadě se to ve zvažované situaci děje v důsledku přítomnosti nestabilního nebo dlouhého menstruačního cyklu u ženy, jakož i jeho absence, například pokud k dalšímu těhotenství došlo během kojení předchozího dítěte a menstruace ještě nebyla po porodu. Z tohoto důvodu se skutečné údaje mohou lišit od těch, o nichž se předpokládalo, že jsou chybně.

Nízká voda (nedostatečné množství plodové vody) může být také důvodem pro odchylku ukazatele v menším směru: je málo vody, proto se děloha nezvýší správně. Může se vyskytnout na pozadí dehydratace, užívání nikotinu a některých léků (například ACE inhibitory). Dalším příznakem závažné oligohydramnie je bolest během pohybu plodu. Pro detekci oligohydramonů stačí plánovaný ultrazvuk.

Široká pánev s nízkými indikátory výšky děložního fundusu má jednoduché vysvětlení: děloha má mezi pánevními kostmi dostatek prostoru, takže se nemusí zvedat. Není to patologie.

Kromě široké pánve mohou existovat i další fyziologické rysy: miniaturní postava, vliv genetického faktoru a další.

Nesprávná (boční nebo šikmá) poloha plodu může také způsobit nízký výskyt. Vysvětlení je jednoduché - díky této poloze dítěte se děloha nezvýší, ale do stran.

Zpožděný vývoj plodu je nejnepříjemnější z možných důvodů, kdy dítě v lůně nezískává dostatečnou váhu. Kromě fyziologických důvodů (malý růst matky nebo otce) může dojít ke zhoršení vývoje placenty nebo pupeční šňůry, přítomnosti infekce, špatných návyků, jakož i srážení krve a v důsledku toho nedostatečné výživy plodu živinami a kyslíkem. Nemusí existovat žádné živé příznaky, ale lékař při vyšetření si všimne, že plod může být ve vývoji opožděn a předepíše ultrazvuk.

Předpokládá se, že nízká hmotnost nastávající matky je hlavním znakem toho, že se dítě narodí jako lehké. Ačkoli je to někdy pravda, nestojí za to uvažovat o stanovení tohoto faktoru. Naopak, mnoho velkých žen má malé děti s nízkou hmotností.

Možné příčiny ukazatelů nad normální

Pokud je ukazatel výšky děložního pozadí vyšší než je obvyklé, může to mít také několik důvodů.

Pokud plod překoná normy stanovené pro toto období ve svém vývoji, je logické, že děloha bude větší než obvykle. Často se to týká těch, kteří mají podobnou situaci v rodině starší generace a velká velikost plodu je způsobena genetikou.

Druhým důvodem je přítomnost dvou, tří nebo více plodů v děloze. Každá z nich potřebuje místo a každá z nich roste - proto se také výrazně zvyšuje děloha.

Úzká pánev u ženy může zabránit tomu, aby se děloha rozšířila v celé šířce, a na místo, které potřebuje, bude shora. Proto bude výška dna více než obvykle.

Dalším důvodem je vysoká voda, velké množství plodové vody. Stanovení jejich objemu může být obtížné. Mezi příznaky patří burčící zvuk, bolest a těžkost, velký objem břicha na úrovni pupku, dušnost způsobená tlakem na bránici. Pokud se tyto příznaky objeví na pozadí diabetes mellitus, infekčních nemocí, poruch fungování srdce a krevních cév a Rh konfliktů, je nutná ultrazvuková vyšetření. Polyhydramnios se také může vyvinout s více těhotenstvími, zhoršenou tvorbou plodu v důsledku velkého plodu a v pozdějších stádiích - v důsledku narušení funkce polykání u dítěte.

Samotný indikátor výšky děložního pozadí přináší velmi málo informací. Nelze objektivně posoudit normální průběh těhotenství a úplný vývoj plodu, a pokud je to nutné, včas včas identifikovat patologii a přijmout nezbytná opatření. Z tohoto důvodu existuje ultrazvuk plodu.

Výška děložního pozadí, jak měřit

Jak změřit výšku dna dělohy

Růst dělohy je indikátorem vývoje těhotenství. Až do 12. týdne těhotenství je děloha malá a je obtížné stanovit její velikost samostatně. Na konci prvního trimestru vychází děloha z lůna a lze ji pociťovat břišní stěnou. A můžete je utratit sami.

Návod:

Výška děložního fundusu v centimetrech přibližně odpovídá gestačnímu věku v týdnech plus nebo mínus 2-3 cm. Tento rozsah fluktuací hodnot VDM bere v úvahu individuální charakteristiky každé těhotné ženy, a pokud je tento ukazatel mnohem nižší než očekávaný týden těhotenství, pak lze při kombinaci faktorů předpokládat, že těhotenství je zmrazeno.

Někdy je příliš pomalý nebo příliš rychlý růst dělohy individuální vlastností těhotné ženy.

Doporučujeme vám seznámit se s:

Kvůli častým případům krádeží a některým úpravám našich článků chráněných autorskými právy, aniž by byl uveden odkaz na zdroj (i když se jedná o neúplný text, ale částečnou citaci), žádáme vás, abyste aktivně odkazovali na web v kopii v této podobě: www.rodibio.com, v jiných variantách to považujeme za krádež a ponecháme ji v Soudný den. Jazakum Llahu Khairan za porozumění.

Komentáře:

Assalyamu alaikum. Nyní mám 26-27 týdnů těhotenství, ale spodní část dělohy je 24cm, je normální?

Wa alaikum jako salám. Tam je rozdíl + 2 cm a není děsivý. V každém případě je obtížné získat přesné číslo..

Doktor řekl Assalam alaikum: jedné sestře, že měla erozi. Uplynulo hodně času a neudělala nic. Někdy se říká, že bolesti žaludku jsou drozd. Slyšel jsem, že žádná eroze diagnózy vůbec neexistuje, že je vynalezena v postsovětském prostoru. Co doporučuješ?

Assalyamu alaikum. Mám těhotenství 9 týdnů. Zdá se mi, že můj žaludek roste příliš rychle. Četl jsem, že v tomto období těhotenství není žaludek ještě znatelný. A pro mě se to výrazně zvýšilo. To je normální? Bojím se. Četl jsem, že se to stane s driftem močového měchýře. Navíc mám často bolesti zad a žaludku. Co dělat, abyste se ujistili, že je vše v pořádku? Řekni mi prosím. Jazzaki lahu hoiran.

Wa alaikum asalam
Sestro, přečetl jste článek o cystickém unášení?
http://rodibio.com/beremennost/puzyrnyj-zanos

asalamu valeikum va rahmatullahi va barakatuh. Nevěděl jsem, ve které sekci se zeptat na svou otázku, a tady jsem se rozhodl. Omlouváme se, pokud je moje otázka mimo téma. Když dělám domácí práce nebo chodím po ulici, to znamená, že trávím čas aktivním, pak moje dítě přímo vyvíjí tlak na moč. Podle mého názoru je to na mé nízké úrovni. A když si lehnu a odpočívám, stanu se normou. Jaká jsou doporučení k tomu? asi měsíce a je aktivní míchání)

Wa alaikum assalyam wa rahmatu Alláh wa barakatuhu. Sestro, mnoho žen čelí tomuto jevu. Možná máte prolaps orgánů - po porodu je nutné vážné zotavení. Prozatím si jen odpočívejte, lehněte si, pokud je to pro vás jednodušší; není přepracování.

asalam alaikum, sestry. moje sestře bylo řečeno, že má vysokou vodu. jak zacházet se sluncem? má první těhotenství, starosti

Wa alaykum asalam. Jak moje sestra věděla, že má vysokou vodu? Samozřejmě pouze ultrazvukem. Léčíme ultrazvukové diagnózy, sestro. Navíc jde o pochybnou diagnózu a pochybný a nebezpečný postup (ultrazvuk). Přečtěte si články o nebezpečích ultrazvuku, článek „děsivá diagnóza“ a „příprava na porod“. Doporučujeme také sestře, aby se zaměřila na jejich pohodu a nešla na rutinní ultrazvuk. Vytvořte duu, přečtěte si rukiya

Proč měřit VDM týdny těhotenství ve věku dostupného ultrazvuku?

Během každého jmenování na prenatální klinice lékař měří výšku děložního pozadí.

Proč byla tato metoda zachována dodnes, kdy je k dispozici přesnější diagnostika pomocí ultrazvuku?

Skutečností je, že tato jednoduchá a cenově dostupná metoda se již dlouho ukázala jako informativní..

Měření VDM umožňuje určit gestační věk, i když není doporučen ultrazvuk nebo z nějakého důvodu není k dispozici. S vývojem těhotenství bude výška dělohy ukazovat, zda vaše dítě roste správně.

Co znamená výška děložního pozadí??

Normálně je děloha malý svalový vak, velikost zaťaté pěsti. Nachází se v pánvi a ochlupení ochlupky tento důležitý orgán mechanicky chrání..

Ale během těhotenství, kdy roste plod, vyvíjí se placenta a vzniká plodová voda, děloha se natáhne a významně se zvětší.

Nejplastnější je horní část dělohy, nazývaná její dno. Dolní cervikální část, určená k držení plodu v ženském těle, má hustší strukturu.

Při protažení se děloha postupně rozšiřuje za ochlupení. Měření výšky dna dělohy je k dispozici od okamžiku, kdy se děloha zvedne nad pubis. To se obvykle děje ve 4 měsících těhotenství (16 týdnů), ale hodně záleží na postavě ženy a umístění pánevních kostí. Někdy můžete cítit dno dělohy po dobu 10-12 týdnů.

Jak měřit VDM?

Výška dna dělohy se měří v poloze na zádech. Pacient by se měl uvolnit, nohy natažené, močový měchýř by měl být prázdný. Palpace doktora určuje nejvyšší bod dělohy a pomocí standardní měřící pásky měří vzdálenost od ní k okraji ochlupení.

Některé ženy nedůvěřují takovému vyšetření. Samozřejmě pomocí ultrazvuku můžete přesněji vidět dělohu a plod a provádět všechna měření. Nepochybnou výhodou ručního měření je však to, že je vždy k dispozici a je absolutně bezpečné..

Tyto ukazatele umožňují posoudit průběh těhotenství a dokonce vypočítat přibližnou hmotnost plodu pomocí speciálních vzorců. Navíc dynamika růstu dělohy může říci o možných patologiích těhotenství a žena bude včas poslána na další vyšetření..

Přesnost diagnostiky a použití takových měření samozřejmě závisí na kvalifikaci lékaře. Možnosti odchylek od normy neznamenají vždy vážnou patologii, ale pomáhají nezmeškat důležité.

Důvody měření

Během období aktivního růstu nenarozeného dítěte se výška děložního fundusu (VDM) měřená v centimetrech přibližně shoduje s gestačním věkem v týdnech. A teprve před porodem se poněkud snižuje pohyb hlavy plodu do pánve.

Tabulka: Výška pozadí dělohy za týden

Důvody pro odchylku od průměrné normy

Protože se měří na vnější stěně břicha, hraje významnou roli také pleť ženy, její fyzický vývoj, podkožní tuková vrstva.

Proto hlavní diagnostickou hodnotou není výška samotné dělohy, ale dynamika jejího růstu. Přesto však značné odchylky výsledků měření od průměrných statistických údajů mohou hodně říct:

 • Chyba při určování délky těhotenství.

To je možné u žen s nepravidelným cyklem, pokud v měsíci předcházejícím početí chyběla menstruace kvůli dysfunkci vaječníků (VDM je pod normálem).

Kromě toho se v termínu vyskytuje chyba u nastávajících matek, které neplánují těhotenství a které během příštího měsíce podstoupí malé krvácení v době implantace embrya (VDM je nad normálem).

Placenta je nejčastěji tvořena blíže ke spodní části dělohy a poněkud brání jejímu prodloužení. Ale v případě placenta previa nic nebrání protažení dna.

Kromě toho například v případě částečného nebo úplného podání placenta umístěná poblíž vnitřního hltanu naopak tlačí plod výše a v pozdějších fázích brání hlavě v pohybu do malé pánve..

Placenta previa vyžaduje zvláštní řízení těhotenství, k objasnění údajů je předepsán ultrazvuk.

Abnormální VDM může být známkou vývoje velkého plodu. Což může zase mluvit o gestačním diabetu u těhotné ženy nebo jiných endokrinních patologií. K objasnění diagnóz jsou přiřazeny vhodné testy.

V opačné situaci - opožděný vývoj plodu bude VDM pod normálem. Zde však není důležitým diagnostickým faktorem odchylka od hodnot v tabulce, ale nedostatek dynamiky ve srovnání s předchozí kontrolou.

Očekávání dvojčat je obvykle diagnostikováno ultrazvukem. Existují však situace týkající se anatomických rysů ženské pánve a umístění dětí v děloze, když je druhý plod špatně viditelný. Nesoulad rychlosti růstu dělohy s dobou těhotenství bude důvodem druhé studie.

Může nastat v důsledku zánětlivého procesu a může být způsobena chronickými nemocemi matky nebo patologií placenty.

Velké množství plodové vody a jejich nedostatek jsou pro plod nebezpečné a představují další zátěž pro matčino tělo..

Je důležité zjistit příčinu a pokud možno provést léčbu.

Přítomnost pooperačních švů, časté opakující se zánětlivé procesy v genitáliích nebo chronická endometrióza ovlivňují stav dělohy. Svalová tkáň se stává hustší, existují oblasti pojivové tkáně, snižuje se elasticita.

V tomto případě může být výška dna dělohy během těhotenství mírně za normou. Bude to však pro plod nebezpečné nebo se bude moci normálně vyvíjet v poskytnutém prostoru - CTG a ultrazvuk se ukáže.

Měření výšky děložního pozadí s ručním porodním vyšetřením může být velmi poučné, a proto je lékaři stále používají na prenatálních klinikách. Tato technika je pro plod absolutně bezpečná, ale umožňuje vám určit, zda je třeba provést další instrumentální vyšetření nebo analýzy.

Je důležité si uvědomit, že odchylka výsledků měření od tabulkových ukazatelů ne vždy mluví o patologii a neměla by být důvodem nepokojů budoucí matky..

Výška děložního pozadí během těhotenství a po porodu. Jak změřit výšku děložního pozadí? Proč měřit výšku děložního pozadí. Příčiny neshody ve výšce děložního pozadí

Často kladené otázky

Jaká je výška děložního pozadí?

Výška děložního fundusu je úroveň, na které je umístěn děložní fundus ve specifickém gestačním věku, stejně jako po porodu. Spodní část dělohy je horní kupolovitá část dělohy, která je umístěna nad místem, kde se tělo dělohy spojuje s vejcovody. Dno je dno nakloněno dopředu. Je to dno těhotné dělohy, které se můžete cítit rukama, protože tato část dělohy se během růstu „zvedá“ a pohybuje se od malé pánve do břišní dutiny směrem k bránici (svalová destička, která odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny)..

Jak změřit výšku děložního pozadí?

Výšku děložního pozadí můžete měřit po 13–14 týdnech těhotenství. Až do této doby je děloha umístěna uvnitř malé pánve, to znamená, že nevyčnívá nad ochlupení kosti, proto nepodléhá palpaci a měření z vnějšku. Až do 13. týdne těhotenství, tj. V prvním trimestru, může být dno dělohy pociťováno pouze bimanálním nebo obouručním vyšetřením, kdy gynekolog vloží jednu ruku do vagíny a druhou rukou přitiskne dolní část břicha a snaží se přiblížit obě ruce. Tato metoda však neposkytuje zvláštní informace o gestačním věku, proto jsou všechna měření výšky stoje děložního pozadí prováděna ve druhém trimestru těhotenství (po 12 týdnech).

Měření výšky děložního pozadí se provádí následujícím způsobem:

 • použitím konvenční centimetrové pásky;
 • šířka příčných prstů (2 příčné prsty jsou 3 až 4 centimetry);
 • anatomické památky.

Při měření výšky děložního pozadí leží žena na gauči na zádech s lehce ohnutými nohama. Je důležité připomenout těhotné ženě, že močový měchýř musí být před změřením výšky dělohy prázdný. Nejprve bude lékař pociťovat břicho těhotné ženy, aby určil polohu plodu, samý spodní konec dělohy a část plodu, která je umístěna ve spodní části. Doktor se tak stane nalevo od těhotné ženy, která je obrácena k ní, položí dlaně na děložní fundus a nasměruje hroty prstů obou rukou k sobě. Tato technika se nazývá Leopoldova první technika. Poté, co lékař určí nejvzdálenější bod dna dělohy nad ochlupením, pomocí měřicí pásky změří vzdálenost od okraje dělohy (ochlupení) k bodu, kde je určeno dno dělohy..

Místo centimetrové pásky můžete použít prsty. Prsty přitisknuté k sobě, obvykle index a střední, jsou umístěny napříč na břicho těhotné ženy. Výška děložního pozadí je v tomto případě určována počtem prstů mezi hlavními anatomickými orientačními body - bosom, pupek a xiphoidní proces hrudní kosti.

Proč musím měřit výšku děložního pozadí?

Výška postavení dna dělohy je indikátorem, který indikuje normální nebo zhoršený průběh těhotenství, možné abnormality plodu a nemoc matky. To je jeden z ukazatelů tzv. Gravidogramu (latinsky „gravida“ znamená „těhotná“). Gravidogram je tabulka, kterou lékař vyplní při každé návštěvě těhotné ženy a která odráží průběh těhotenství ve formě grafů. Během těhotenství je nutné sledovat změnu výšky stoje děložního pozadí a porovnat změnu výšky v každém týdnu. Takže získejte křivku výšky děložního pozadí.

Měření výšky děložního pozadí je nezbytné pro stanovení:

 • gestační věk a korelace výšky děložního fundusu s gestačním věkem;
 • novorozence a jeho odhadovaná hmotnost;
 • děložní kontraktilita ihned po narození;
 • stupeň kontrakce dělohy v poporodním období a návrat k velikosti před těhotenstvím.

Těhotenství podle výšky děložního fundusu (výška děložního fundusu za týden)

Výška děložního pozadí je jedním z parametrů, podle nichž porodníci určují gestační věk. S příchodem ultrazvuku (ultrazvuk) způsob stanovení gestačního věku podle výšky děložního fundusu poněkud ztratil svůj význam z důvodu menší přesnosti, ale přesto se stále používá při vyšetření těhotné ženy. Faktem je, že přesnost nelze ultrazvuk použít příliš často, a měření výšky děložního fundusu zůstává neobjektivním a snadným způsobem stanovení gestačního věku v týdnech, které může využít nejen lékař, ale i těhotná žena..

Výška děložního pozadí v týdnu

Výška postavení dělohy (v centimetrech)

Poloha děložního pozadí poblíž anatomických památek

Odhadovaný gestační věk (v týdnech)

Proč měřit VDM týdny těhotenství ve věku dostupného ultrazvuku?

Během každého jmenování na prenatální klinice lékař měří výšku děložního pozadí.

Proč byla tato metoda zachována dodnes, kdy je k dispozici přesnější diagnostika pomocí ultrazvuku?

Skutečností je, že tato jednoduchá a cenově dostupná metoda se již dlouho ukázala jako informativní..

Měření VDM umožňuje určit gestační věk, i když není doporučen ultrazvuk nebo z nějakého důvodu není k dispozici. S vývojem těhotenství bude výška dělohy ukazovat, zda vaše dítě roste správně.

Co znamená výška děložního pozadí??

Normálně je děloha malý svalový vak, velikost zaťaté pěsti. Nachází se v pánvi a ochlupení ochlupky tento důležitý orgán mechanicky chrání..

Ale během těhotenství, kdy roste plod, vyvíjí se placenta a vzniká plodová voda, děloha se natáhne a významně se zvětší.

Nejplastnější je horní část dělohy, nazývaná její dno. Dolní cervikální část, určená k držení plodu v ženském těle, má hustší strukturu.

Při protažení se děloha postupně rozšiřuje za ochlupení. Měření výšky dna dělohy je k dispozici od okamžiku, kdy se děloha zvedne nad pubis. To se obvykle děje ve 4 měsících těhotenství (16 týdnů), ale hodně záleží na postavě ženy a umístění pánevních kostí. Někdy můžete cítit dno dělohy po dobu 10-12 týdnů.

Jak měřit VDM?

Výška dna dělohy se měří v poloze na zádech. Pacient by se měl uvolnit, nohy natažené, močový měchýř by měl být prázdný. Palpace doktora určuje nejvyšší bod dělohy a pomocí standardní měřící pásky měří vzdálenost od ní k okraji ochlupení.

Některé ženy nedůvěřují takovému vyšetření. Samozřejmě pomocí ultrazvuku můžete přesněji vidět dělohu a plod a provádět všechna měření. Nepochybnou výhodou ručního měření je však to, že je vždy k dispozici a je absolutně bezpečné..

Tyto ukazatele umožňují posoudit průběh těhotenství a dokonce vypočítat přibližnou hmotnost plodu pomocí speciálních vzorců. Navíc dynamika růstu dělohy může říci o možných patologiích těhotenství a žena bude včas poslána na další vyšetření..

Přesnost diagnostiky a použití takových měření samozřejmě závisí na kvalifikaci lékaře. Možnosti odchylek od normy neznamenají vždy vážnou patologii, ale pomáhají nezmeškat důležité.

Důvody měření

Během období aktivního růstu nenarozeného dítěte se výška děložního fundusu (VDM) měřená v centimetrech přibližně shoduje s gestačním věkem v týdnech. A teprve před porodem se poněkud snižuje pohyb hlavy plodu do pánve.

Tabulka: Výška pozadí dělohy za týden

Důvody pro odchylku od průměrné normy

Protože se měří na vnější stěně břicha, hraje významnou roli také pleť ženy, její fyzický vývoj, podkožní tuková vrstva.

Proto hlavní diagnostickou hodnotou není výška samotné dělohy, ale dynamika jejího růstu. Přesto však značné odchylky výsledků měření od průměrných statistických údajů mohou hodně říct:

 • Chyba při určování délky těhotenství.

To je možné u žen s nepravidelným cyklem, pokud v měsíci předcházejícím početí chyběla menstruace kvůli dysfunkci vaječníků (VDM je pod normálem).

Kromě toho se v termínu vyskytuje chyba u nastávajících matek, které neplánují těhotenství a které během příštího měsíce podstoupí malé krvácení v době implantace embrya (VDM je nad normálem).

Placenta je nejčastěji tvořena blíže ke spodní části dělohy a poněkud brání jejímu prodloužení. Ale v případě placenta previa nic nebrání protažení dna.

Kromě toho například v případě částečného nebo úplného podání placenta umístěná poblíž vnitřního hltanu naopak tlačí plod výše a v pozdějších fázích brání hlavě v pohybu do malé pánve..

Placenta previa vyžaduje zvláštní řízení těhotenství, k objasnění údajů je předepsán ultrazvuk.

Abnormální VDM může být známkou vývoje velkého plodu. Což může zase mluvit o gestačním diabetu u těhotné ženy nebo jiných endokrinních patologií. K objasnění diagnóz jsou přiřazeny vhodné testy.

V opačné situaci - opožděný vývoj plodu bude VDM pod normálem. Zde však není důležitým diagnostickým faktorem odchylka od hodnot v tabulce, ale nedostatek dynamiky ve srovnání s předchozí kontrolou.

Očekávání dvojčat je obvykle diagnostikováno ultrazvukem. Existují však situace týkající se anatomických rysů ženské pánve a umístění dětí v děloze, když je druhý plod špatně viditelný. Nesoulad rychlosti růstu dělohy s dobou těhotenství bude důvodem druhé studie.

Může nastat v důsledku zánětlivého procesu a může být způsobena chronickými nemocemi matky nebo patologií placenty.

Velké množství plodové vody a jejich nedostatek jsou pro plod nebezpečné a představují další zátěž pro matčino tělo..

Je důležité zjistit příčinu a pokud možno provést léčbu.

Přítomnost pooperačních švů, časté opakující se zánětlivé procesy v genitáliích nebo chronická endometrióza ovlivňují stav dělohy. Svalová tkáň se stává hustší, existují oblasti pojivové tkáně, snižuje se elasticita.

V tomto případě může být výška dna dělohy během těhotenství mírně za normou. Bude to však pro plod nebezpečné nebo se bude moci normálně vyvíjet v poskytnutém prostoru - CTG a ultrazvuk se ukáže.

Měření výšky děložního pozadí s ručním porodním vyšetřením může být velmi poučné, a proto je lékaři stále používají na prenatálních klinikách. Tato technika je pro plod absolutně bezpečná, ale umožňuje vám určit, zda je třeba provést další instrumentální vyšetření nebo analýzy.

Je důležité si uvědomit, že odchylka výsledků měření od tabulkových ukazatelů ne vždy mluví o patologii a neměla by být důvodem nepokojů budoucí matky..

VDM (výška děložního pozadí) týdně

Během těhotenství dítě neustále roste - ale spolu s ním roste i jeho „dům“, to znamená děloha.

Začíná se měnit dokonce během „usazování“ oplodněného vajíčka v něm a růst končí na řádku 37 týdnů.

Proč musíte sledovat jeho růst?

Při jmenování gynekologa nutně měří žaludek „čekání“ a cítí to. Pro něj jak velikost dělohy, tak její VDM (to znamená, že výška dna je maximum, kde se jí v tuto chvíli podařilo růst), může říci hodně.

Za prvé, zkušený lékař vám řekne, zda vaše těhotenství postupuje normálně, za druhé, dvakrát zkontroluje, ve kterém týdnu jste, a zatřetí si všimne, zda máte abnormality nebo ne. vždy vás položí na gauč a měří je centimetrovou páskou a na šaty si neoblékají šaty - je lepší mít tuniku, kterou lze snadno zvednout.

Po početí ztuhne děloha, i když je stále malá, lze ji pociťovat - lékař to dělá rukou pomocí vagíny. Ale od 13 týdnů (2 trimestru) se děloha zvedne nad pánev a v břišní stěně ji lze nalézt již výše..

Toto umístění se nazývá výška dolní části dělohy, nebo jednoduše VDM.

Co přesně bude gynekolog měřit?

VDM - měření mezi nejvyšší stěnou dělohy (tzv. Dno) a horní částí ochlupení.

Lékař použije buď jednoduchý tazometr, nebo jednoduchou centimetrovou pásku. Jak již bylo zmíněno, budete požádáni, abyste si lehli; samotné měření bude trvat maximálně minutu nebo dvě.

Sestra přidá přijatá čísla do vaší výměny, takže při další návštěvě LCD bude lékař schopen posoudit dynamiku růstu vašeho břicha.

Gynekologové mají několik norem, s nimiž porovnávají centimetry získané během vyšetření těhotné ženy.

A pokud vaše ukazatele neodpovídají těmto číslům?

Všechna těhotenství však nelze shrnout do stejných údajů. Koneckonců, existují různé parametry těla žen, individuálního průběhu těhotenství... Takže každý ukazatel v normě může být o 2 nebo 3 centimetry menší nebo větší než tabulka.

Pokud VDM neodpovídá typickým indikátorům o více než 3 cm, může mít gynekolog podezření na problém. Pokud jsou čísla příliš velká, není všechno tak děsivé - možná vaše dítě je prostě příliš velké (jak vysoký je váš manžel?), Nebo máte vysokou vodu.

Pokud jsou ukazatele podceňovány, plod může být nesprávně umístěn (šikmý nebo příčný), špatná rychlost růstu dítěte, nedostatek vody.

Pokud však na LCD displeji zjistíte nesprávná čísla (nebo měříte VDM), nemusíte se bát.

 • Někdy mohou tyto údaje znamenat pouze nesprávnou linii těhotenství.
 • Pokud jsou indikátory příliš vysoké, může to znamenat, že čekáte na dvojčata.
 • „Non-tabularity“ čísel VDM neznamená vážná porušení. Jejich gynekolog vždy hodnotí dynamiku (pokud děloha roste stejnou rychlostí, pak je vše v pořádku).

Pokud však gynekolog něco má podezření, poradí vám, abyste se podrobil vyšetření v kanceláři uzistu nebo jiných lékařů (řekněme vyšetření CT, dopplerometrie). Nevzdávejte se těchto studií.

Mimochodem, před dodáním si mnoho „číšníků“ všimne snížení VDM. U lidí se tomu říká „snižování břicha“ a je to norma před porodem. Tento proces začíná 2 nebo 4 týdny před cestou do nemocnice.

Jak měřit samotný VDM?

 1. Posaďte se do „místnosti s vodopádem“ - potřebujete prázdný močový měchýř.
 2. Lehněte si, natáhněte nohy.
 3. Sklopte ruce uprostřed břicha, v oblasti ochlupení. Vaším úkolem je najít konec dělohy. Takže chodte rukou po břiše, dokud prsty necítíte, že „břicho“ je měkčí. V tomto okamžiku končí děloha takzvaným dnem - i když v podstatě by bylo žádoucí nazvat ji vrcholem.
 4. Nyní položte centimetr na bříško a změřte vzdálenost mezi tímto dnem a začátkem cesty vaší ruky. Poté zkontrolujte data pomocí výše uvedené tabulky.

Jak jsme již řekli, pokud údaje nesouhlasí s tabulkou, nejprve si sedněte a přemýšlejte - pojmenovali jste na LCD displeji ten pravý den, kdy byly určeny linie těhotenství? Možná jste měli pozdní / časnou ovulaci? Nebo ve vaší rodině se neustále narodily velké děti a vaše dítě může být před svými vrstevníky i před narozením?

V každém případě můžete své pochybnosti adresovat gynekologovi a uzistovi, vždy naslouchají, radí a důkladně kontrolují vše!

Články O Neplodnosti