Hlavní Testy

Kolik Nutrilonu je uloženo?

Stav kojenecké výživy je ovlivněn skladovacími podmínkami směsí. Odborníci z internetového obchodu „Dcery a synové“ vám řeknou, jak a kolik můžete uložit zředěnou směs Nutrilonu.

Doba použitelnosti směsi Nutrilon

Pouze pediatr si může vybrat nejlepší výživovou možnost pro dítě podle jeho věku, hmotnosti a zdravotního stavu. Výhody a bezpečnost krmení závisí výhradně na rodičích..

Novorozenci a děti do tří let jsou nejzranitelnější a nechráněni, proto musí být jejich strava kontrolována ve všech fázích. Při nákupu produktu musíte určitě zkontrolovat, zda vypršela jeho doba použitelnosti. Prošlá směs může zhoršit zdraví dítěte.

Doba použitelnosti všech typů směsí Nutrilon je 18 měsíců od data výroby. Teplota vzduchu by měla být od 0 do + 25 ° С a vlhkost - ne více než 75%. To je v případě, že obal je hermeticky uzavřen. Po jeho otevření můžete produkt uchovávat a používat nejdéle tři týdny

Mnoho matek se zajímá o to, jak a kolik připravené směsi Nutrilon lze uložit. Než o tom promluvíte, musíte vědět, jak správně otevřít otevřenou plechovku.

Základní požadavky na skladování:

 • po každém použití musí být víko pevně uzavřeno;
 • skladovací prostor by měl být chladný a suchý;
 • obsah plechovky můžete používat nejdéle tři týdny;
 • Neskladujte směs v blízkosti mouky a obilných produktů, aby nedošlo k infekci hmyzem;
 • lednička není vhodným místem pro uložení kojenecké výživy. Tam může vlhnout, absorbovat mikroflóru a pachy jiných produktů.

Výrobce ručí za kvalitu a bezpečnost svých výrobků, které podléhají výhradně všem požadavkům na přípravu a skladování.

Kolik připravené směsi Nutrilon je uloženo

Výrobce na každém balení informuje rodiče, že doba použitelnosti hotové směsi Nutrilon není delší než jedna hodina. To znamená, že musíte vařit jídlo bezprostředně před použitím a v žádném případě nenechávejte zbytky na další jídlo, ale ihned je vyhoďte. V tomto případě je ukládání absolutně nevhodné..

Doba použitelnosti směsi nezávisí na typu a věku dětí, pro které je určena. Odpověď na otázku, kolik můžete uložit zředěnou směs Nutrilon 1, 2, 3 nebo 4 (označení na obalu 1 - pro děti od narození do 6 měsíců, 2 - od 6 do 12 měsíců, 3 - od 12 do 18 měsíců, 4 - od 18 do 36 měsíců), bude stejná - ne více než hodinu.

Pravidla pro přípravu směsi

Je velmi důležité vědět nejen, kolik je zředěná výživa pro kojence Nutrilon uložena, ale také jak ji správně připravit. Použijte čistou, chlazenou na požadovanou teplotu (přibližně 40 ° C) převařenou vodu, sterilní láhev a dudlík. Jídla by měla být před každým krmením sterilizována. Aby směs dosáhla jednotné konzistence, je nutné přísně dodržovat podíly vody a prášku uvedené v tabulce dávkování.

Pro ohřívání dětské výživy je nežádoucí používat mikrovlnnou troubu, protože existuje riziko vzniku horkých hrudek. Láhev se směsí lze na určitou dobu jednoduše vložit do nádoby s horkou vodou nebo do zařízení pro ohřev.

Pediatrická rada

Maminky, které chodí se svým dítětem na dlouhou procházku nebo na návštěvu, nemusí směs připravovat předem, doba jejího použití je omezená (1 hodina). V případě, že dítě má hlad, můžete udělat následující. Nalijte potřebné množství prášku do jedné láhve do čisté láhve a vařenou teplou vodu nalijte do termosky. V případě potřeby se složky smíchají a krmí se dítětem čerstvým jídlem..

zjištění

Při výběru produktů Nutrilon pro krmení dítěte se matky často ptají, kolik má hotová směs uložit. Výrobce doporučuje použití po dobu jedné hodiny. Je vhodné připravit jídlo bezprostředně před krmením.

Je také důležité dodržovat pravidla pro skladování otevřené konzervy se směsí - vyberte si správné místo, pevně zavřete víko a ovládejte tak, aby po otevření plechovka mohla uplynout maximálně tři týdny.

Kolik můžete připravené směsi uvařit


Je dítě mladší než jeden rok krmeno nejen mateřským mlékem, ale je umělé nebo smíšené? Poté, co jste si vybrali značku směsi a dozvěděli se vše o její dávce, jsou na pořad jednání další otázky. Konkrétně - jak skladovat směs, suchou a zředěnou, při jaké teplotě, na jak dlouho je vhodná ke spotřebě. Vzhledem k tomu, že zdraví a pohodu dítěte závisí na čerstvosti a kvalitě výživy, je třeba přistupovat k řešení těchto otázek odpovědně a se znalostí dané záležitosti. Začněme.

Kam držet sklenici se směsí?

Uzavřený kontejner se směsí může být skladován při pokojové teplotě a normální vlhkosti. Pokud je plechovka již otevřená a používá se k určenému účelu, je lepší ji přesunout na chladné a suché místo, nikoli však do chladničky. Rovněž by se nemělo používat přímé sluneční světlo na nádobách s práškem, aby se nezničily vitamíny a zkrácila se skladovatelnost potravin.

Když je nádoba nebo krabička uzavřená, může být uložena na dlouhou dobu se zaměřením na datum uvedené na obalu. Pokud dítě již směs vyzkoušelo, ale z nějakého důvodu nezmizelo (přešlo na HS, došlo k jiné značce, došlo k alergii atd.), Doba používání se zkrátí na 3-4 týdny. Pokud vidíte, že tento typ dětské výživy nenajde aplikaci, jednoduše se jí zbavte.

Láhev se zředěnou směsí?

Pokud je u suché směsi vše jasné, je vyrobena speciálně tak, aby bylo vhodné ji přepravovat a skladovat, pak je situace u již připravené směsi komplikovanější. Nejlepší je vařit jídlo těsně před tím, než je čas na krmení dítěte.

Připomínáme, že postup ředění směsi doporučený a schválený výrobcem zahrnuje několik fází:

 • vařit vodu;
 • nechte jej vychladnout na požadovanou teplotu (uvedená na obalu, u různých značek a typů se může lišit);
 • nalijte vodu do láhve, přidejte směs, promíchejte (je to prášek ve vodě, a ne naopak);
 • protřepáním nádoby se ujistěte, že složení je homogenní.

Je samozřejmé, že nádoby pro přípravu směsi a bradavky musí být čisté, dobře umyté nebo sterilizované speciálním zařízením (můžete je také posypat vroucí vodou).

Stává se však, že matka a její dítě odejdou z domu na dlouhou dobu a podmínky na místě nemusí být vhodné pro pohodlné požití s ​​dítětem na umělém krmení. Například stejná dětská klinika, navzdory jejímu zaměření, málokdy se může pochlubit konvicemi a sterilizátory, které jsou k dispozici návštěvníkům. Nebo máte rádi dlouhé procházky, během nichž musí dítě alespoň jednou jíst. Nebo možná režim dítěte ještě není „usazen“ a je problematické předpovídat čas krmení. V každém případě, dříve nebo později, je třeba pro dítě přinést jídlo, aby byla zachována jeho čerstvost a vhodnost.

Takže kolik má zředěná směs ponechat?

Když užijete s sebou již zředěnou směs, nezapomeňte ji uložit při pokojové teplotě po dobu nejvýše 1–2 hodin. Stejné pravidlo platí pro směs připravenou pro noční krmení. Pokud jdete spát pozdě a máte jistotu, že se dítě po krátké době probudí, je naprosto přijatelné vyrobit výživný nápoj a nechat jej na nočním stolku. Současně je třeba vzít v úvahu teplotu místnosti, protože směs není po dlouhou dobu skladována v teplé místnosti. Vůně po otevření by neměla být kyselá ani sladká.

Naštěstí pro moderní maminky není lednička luxusem. Tento úspěch civilizace se hodí pro uložení kojenecké výživy, kterou jeden z rodičů připravil předem. V lednici může stát asi 12 hodin, aniž by hrozilo, že zmizí nebo ztratí své vlastnosti. Před podáním chlazeného jídla dítěti je třeba mírně zahřát na tělesnou teplotu vložením láhve do teplé vody.

Bude užitečné poznamenat, že otevřená zředěná směs by neměla být ponechána pro skladování ani v teple, ani v chladu. Otvor v bradavce na láhvi by měl být zakryt alespoň čistým hadříkem a nejlépe speciálním víčkem, které neumožňuje pronikání prachu, bakterií a cizích látek do dětského jídla.

Pokud dítě nepilo všechny připravené směsi najednou, pak mu pokud možno nepodávejte stejnou dávku podruhé, ale nařeďte novou. Stává se, že dítě nemá dostatečný hlad a směs zůstává slušná - potom je možné nechat ji při pokojové teplotě nebo ji umístit do chladničky. Musíte se však soustředit na všechny stejné standardy úložiště.

Jaké jsou podmínky?

Faktem je, že kojenecká výživa se vyrábí s ohledem na potřeby dítěte v živinách, vitaminech, tucích a dalších důležitých složkách. Každá z nich hraje roli v procesech formování a vývoje orgánů a systémů malého člověka. Některé vitamíny se mohou rozkládat na světle nebo při nesprávném skladování.

Upravená směs je navíc chutnou potravou pro všechny druhy bakterií, což je opět díky vysoké biologické hodnotě. Není možné vytvořit doma úplnou sterilitu, takže si musíte pamatovat přijatelnou dobu skladování v místnosti nebo lednici a dodržovat je. A bez jakýchkoli pochybností o kvalitě zředěné směsi je nemilosrdné ji zbavit, aby nedošlo k ohrožení křehké rovnováhy v rostoucím těle. Jsou známy případy vážné otravy směsí po splatnosti. Výrobce se zabezpečil podrobnou anotací, ale jeho rodiče musí své dítě chránit a sledovat jeho dodržování.

Další řešení

Protože doba použitelnosti zředěné směsi je omezená, nemůžete ji vařit předem, ale jinak. Pokud mluvíme o „výpadu“ s dítětem, vezme se odděleně čistá láhev se směsí a malá termoska s vařenou vodou o požadované teplotě. Těsně před krmením dítěte je obsah obou nádob smíchán - oběd je připraven! Tato metoda je výhodná, protože suchý prášek vydrží transport, nemá živné médium pro množení nežádoucích mikroorganismů..

Jiným řešením může být kapalná směs připravená k použití, která nevyžaduje ředění, vaření nebo jiné manipulace. Pokud výrobce vaší směsi poskytl tuto formu uvolňování, máte možnost trochu usnadnit život. Tato směs je vhodná pro stravování na výletech, na procházkách, na dovolené.

Zajímavý fakt

Obsah vitamínů a minerálů ve směsi může být ovlivněn nejen způsobem skladování, ale také typem láhve. Například vitamín C má tendenci se rozkládat, když je vystaven kyslíku, stejně jako vysoké teploty a světlo. To znamená, že vzduch, který vstupuje do láhve, který nahrazuje pitnou tekutinu, ničí kyselinu askorbovou. Aby se tento účinek minimalizoval, měli byste si vybrat malé lahve, ve kterých se nevytvoří žádné bubliny, a pokuste se nenarušit skladovatelnost zředěné směsi nebo připravit čerstvou porci před každým krmením..

Kolik dětské výživy je uloženo?

Při převodu dítěte na umělé krmení je důležité nejen vybrat správnou směs, ale také odpovědět na otázku: co bych měl vědět o přípravě a skladování kojenecké výživy? Pokud je směs připravena a uskladněna nevhodně, je dítě více vystaveno bakteriím a riziku onemocnění. Proto si nejprve přečtěte jednoduchá pravidla pro používání dětské výživy.

Doporučení pro skladování suché kojenecké výživy

Zatímco příprava směsi pro vaše dítě je relativně jednoduchý úkol, je důležité mít na paměti řadu bezpečnostních doporučení, abyste se vyhnuli možným problémům. Správné skladování do značné míry určuje kvalitu a čerstvost a v důsledku toho i normální trávení a pohodu dítěte.

 1. Při nákupu dětské výživy v obchodě se ujistěte, že obal není pomačkaný nebo poškozený. Pokud není utěsněna, může být směs nebezpečná. Pokud se produkt prodává v plechovkách, zkontrolujte, zda není poškrábaný nebo rezavý..
 2. Skladujte suché směsi v souladu s datem exspirace uvedeným na obalu. Nepoužívejte dětskou výživu s prošlou dobou použitelnosti.
 3. Neotevřené obaly se směsí by měly být skladovány stejným způsobem jako sušené mléko na tmavém, chladném a suchém místě a používány do data uvedeného na obalu. Chladnička nebo skříňka není vhodná pro skladování v blízkosti sporáku nebo dřezu..
 4. Otevřené balení se suchými směsmi by mělo být použito do tří týdnů po otevření a rovněž by mělo být skladováno na suchém, chladném a tmavém místě s pevně uzavřeným víkem. Jako připomenutí napište na balíček datum, kdy jste jej otevřeli..
 5. Nalijte směs do jiné nádoby nebo nádoby, protože obal, ve kterém je prodáván, má určité vlastnosti vhodné pro skladování.
 6. Kromě samotné směsi je velmi důležité řádné skladování veškerého příslušenství potřebného pro její přípravu (lahve, bradavky, lžíce, ručníky). Sejměte pod nimi speciální nádobu nebo ji uložte do sterilizátoru.
 7. Nezapomeňte, že směs můžete ředit pouze čistými a suchými rukama. Povrch stolu, na kterém budete vařit, musí být vyčištěn a dezinfikován. Jinak mohou patogenní mikroorganismy upadnout do suché výživy, pro které slouží jako příznivé prostředí pro vývoj a reprodukci.

Skladování hotové kojenecké výživy

Ještě důkladnější je přistoupit ke skladování již zředěné směsi. Dětská výživa obsahuje mnoho bílkovin a tuků, takže bakterie škodlivé pro střeva dítěte se mohou rychle rozmnožit v teplém výživném nápoji. Vždy se doporučuje krmit děti čerstvě připravenou mléčnou směsí *.

Podmínky použití. Při přípravě a skladování dětské výživy vždy postupujte podle pokynů výrobce. Pokud jste směs nepoužívali 1–1,5 hodiny po přípravě a byla skladována při pokojové teplotě, již ji nemůžete krmit. Ve výjimečných případech, pokud potřebujete připravit mléčnou směs předem, použijte malou sterilizovanou lahvičku se vzduchotěsným víčkem. Po rychlém ochlazení může být směs skladována v lednici, nejlépe v blízkosti zadní stěny, ne na dveřích, při teplotě nepřesahující 5 ° C po dobu až 24 hodin. Tento způsob skladování je povolen, pokud dítě z této láhve nejedlo. Zmrazující kojenecká výživa se nedoporučuje. Pokud dítě trochu snědlo, ale směs je stále ponechána, neskladujte ji - pro dítě to může být nebezpečné. Před dalším použitím láhev dobře opláchněte a dezinfikujte..

Zahřívání. Před krmením dítěte dětskou směsí, předem zředěnou, je nutné ji zahřát. Směs lze zahřívat pouze jednou. To lze provést ve vodní lázni. Dětští lékaři nedoporučují zahřívat směs v mikrovlnné troubě **. K ohřevu vody můžete použít mikrovlnnou troubu, do které můžete láhev smíchat, ale ne ohřívat mléko. Moderní kojenecká výživa obsahuje přísady blízké složení přírodního mateřského mléka. Záření zabíjí živé složky, jako jsou imunoglobuliny ve směsi, a přeměňuje výživné jídlo na nepomocnou látku. Mikrovlny se nedoporučují používat také proto, že v nich je zahřívání nerovnoměrné a během krmení můžete nevědomky spálit ústa dítěte. Před krmením zkontrolujte teplotu směsi nanesením kapky na vnitřní stranu zápěstí. Pokud je to tělesná teplota, nebudete při krmení spálit ústa vašeho dítěte. Směs také ochutnejte: díky dlouhodobému skladování může být kyselá..

Krmení mimo dům

Jak již bylo zmíněno dříve, je lepší připravit čerstvou směs bezprostředně před krmením, ale existují situace, kdy jste mimo dům a doba krmení již uplynula. Vznikají přirozené otázky: jak být na cestě, na klinice, na dlouhé procházce? Co dělat, když víte, že dítě chce jíst mimo dům? V takových situacích existuje několik způsobů, jak své dítě nakrmit..

Varianta 1. Nejspolehlivější možností je vzít sterilní láhev se směsí nalitou do ní v množství dostatečném pro jedno krmení a termosku s teplou vodou. Když nastane čas na krmení, zřeďte směs přidáním vody do láhve se směsí. Optimální teplota, při které by měla být voda skladována, je 70 ° C a vyšší, aby se zabily všechny bakterie. Ujistěte se, že máte sterilizované lahve ve sterilním obalu. Můžete také použít předem sterilizované jednorázové láhve. Před zkrmováním vždy zkontrolujte teplotu zředěné směsi, a to i tehdy, pokud byla voda v termoskách několik hodin. Pokud je směs příliš horká, ochlaďte ji studenou vodou a ujistěte se, že se na bradavku nedostane voda.

Varianta 2. Za zvláštních okolností, kdy potřebujete krmit dítě na místě, kde je kolem bakterií, se odvážit připravit směs. Můžete použít následující metodu: směs zřeďte doma ten den, kdy ji potřebujete, a chladte ji alespoň hodinu. Když odcházíte z domova, vložte chlazenou směs do ledového balení a použijte ji po dobu 4 hodin. Před krmením zahřejte směs, nejdéle však 15 minut a krmte své dítě.

Před použitím si vždy přečtěte pokyny výrobce pro přípravu a skladování směsi uvedené na obalu.

Odkazy na zdroje

* Publikace „Bezpečná příprava, skladování a manipulace se suchou kojeneckou výživou. Pokyny »WHO, 2007.

Jak dlouho je hotová dětská výživa uložena?

Když se dítě narodí v rodině, nejzdravějším jídlem pro něj je mateřské mléko. Pokud z nějakého důvodu kojení není možné, pomůže vám přizpůsobená kojenecká výživa. Moderní výrobci se je pokusili přiblížit k mateřskému mléku, aby dítě dostalo zdravé a obohacené potraviny.
Hlavní věcí při umělém krmení je svěřit pediatrovi výběr kojenecké výživy, bude schopen zjistit, která směs je pro vaše dítě nejlepší, a znát jednotlivé vlastnosti jeho těla od narození. Podívejme se podrobněji na to, jaké druhy směsí nám výrobci nabízejí, kolik mohou být uloženy v lednici a venku, jak správně připravit produkt pro kojeneckou výživu, přijďme na to.

Jaké jsou přizpůsobené směsi

Dnes, receptura pro umělé krmení, je to high-tech potravinářský produkt pro malé děti. Základem pro výrobu mléčného výrobku je kravské nebo kozí mléko a přidávají se do něj živiny, vitamíny a mikroelementy..
Mléčná směs je dvou typů: suchá a tekutá. Suché jsou populárnější díky skutečnosti, že se pohodlněji skladují a snadno se vaří. Všechny výrobky jsou vyráběny v souladu s věkovými požadavky dítěte. Existují směsi pro novorozence, pro děti od šesti měsíců do roku.
Existují produkty, které lze použít pro předčasně narozené děti a kojence s nedostatečnou tělesnou hmotností, pro novorozence trpící alergiemi nebo poruchami gastrointestinálního traktu atd..

O procesu přípravy směsi

Je důležité používat čistou měkkou vodu (můžete si zakoupit speciální vodu pro děti). Přiveďte k varu a nechte vodu vychladnout na teplotu blízkou 38–40 ° C. Chlazenou vodu nalijte do čisté láhve a použijte vhodnou odměrku (obvykle se nacházejí v každém balení se směsí), nalijte tolik směsi, kolik může dítě jíst v jednom jídle. Otevřete co nejpevnější otevřenou krabici, abyste zabránili vniknutí vzduchu..
Našroubujte víčko s bradavkou a protřepávejte hmotu, dokud nebude homogenní. Prášek by se měl pevně rozpouštět bez usazenin, vloček a hrudek, jinak je lepší nenabízet hotovou směs dítěti, s největší pravděpodobností je zkažený.
Nejoptimálnější a nejpříznivější nutriční teplota pro novorozence je od 36 do 37 ° C, protože mateřské mléko má podobnou teplotu. Starý způsob, jak určit teplotu, je kapka několika kapek přípravku na místo s tenkou pokožkou - zápěstí nebo ohybu ruky, není-li pocit tepla nebo chladu, teplota je optimální.

Pravidla pro skladování upravené směsi

Ať už si vyberete jakoukoli směs, existují obecná doporučení, jak ji správně uložit..

 1. Otevřenou směs je nutné skladovat, jak je to povoleno podle značky výrobce, aby se zabránilo datu uvolnění její vhodnosti.
 2. Suchý produkt lze skladovat na chladném místě, chráněn před přímým slunečním zářením, je lepší ho neuchovávat v chladničce kvůli vysoké vlhkosti, nedávejte jej do blízkosti trouby.
 3. Je důležité, aby matky ruce, pracovní plocha stolu byla čistá, je lepší sterilizovat láhev a bradavku nebo vařit po dobu nejméně pěti minut.
 4. Při vaření přidejte tolik prášku a vody, kolik je doporučeno výrobcem.
 5. Nedoporučuje se zahřívat zředěnou směs v mikrovlnné troubě. Za prvé, existuje vysoké riziko, že se tekutina bude zahřívat nerovnoměrně, a za druhé, zahříváním tímto způsobem může být vyvolána destrukce živin ve stravě..
 6. Nabídněte dítěti lahvičku, která byla právě připravena, je nepřijatelné uchovávat upravené jídlo po dlouhou dobu.

Pokud má dítě po konzumaci výživy pro umělé krmení nežádoucí reakce - vyrážky, zvracení, opakované plivání, kolika nebo nadýmání, je nutné konzultovat pediatra.

Kolik můžete připravené směsi uvařit

Hotový produkt nemá dlouhou skladovatelnost 1,5 - 2 hodiny, pokud se dítě nedotklo jídla. Faktem je, že pokud byl novorozenec již aplikován na bradavku, je pravděpodobné, že se jídlo velmi rychle zhorší. Zbytky musí být nality a důkladně omyty po naplnění všech použitých nádob. Vařené jídlo můžete ukládat pouze v lednici, pokojová teplota nepříznivě ovlivňuje tekutinu, existuje vysoké riziko, že se rychle zhorší.
Podle studií se dnes doporučuje krmit novorozence na vyžádání, to znamená, jak často chtějí. Pokud není pro krmení dítěte vyžadován žádný přípravek, pak pro dítě řemeslníka nemůžete použít stejné jídlo, které před hodinou konzumoval. Riziko nežádoucích účinků gastrointestinálního traktu a dokonce i otravy je příliš velké.

Je lepší vařit směs předem. Pokud chcete zjednodušit svůj úkol, když má vaše dítě hlad, můžete pokrmy předem vařit, nalít vodu do termosky a nalít potřebné množství suchého prášku do láhve s dudlíkem. Před krmením stačí smíchat ingredience.

Maminka

Už víte, že v hotovém produktu pro umělé krmení dětí mají nebezpečné bakterie tendenci rychle se množit. Upozorňujeme na několik užitečných tipů, na jejichž základě můžete své dítě ochránit před konzumací rozmazaného nebo zatuchlého jídla..
Jídla nezbytná pro krmení dětí umělým krmením:

 • 3-4 láhve, jejichž bradavky lze uzavřít víčkem;
 • termoska - nádoba na kojeneckou výživu;
 • chladicí taška na procházky a východy z domu;
 • ohřívač vody pro kojeneckou výživu.

Vložte produkt, jenž je uvařený, do chladničky, pro některé je vhodné obsah nalít okamžitě nebo jej uložit do odměrky a zahřívat, jak je třeba.
Nová dětská jídla musí být vařena alespoň 30 minut, aby se zabránilo vniknutí cizích látek do těla dítěte. Na stole necháváme čistá jídla pokrytá sterilním obvazem nebo gázou nahoře.
Pro dlouhé procházky, výlety na kliniku, se pravidelně termosky, se kterými se nalévá vroucí voda. Bez ohledu na to, kde jste, kdykoli krmíte dítě, zatímco jídlo bude čerstvé, což znamená, že je zdravé a bezpečné. V chladničce můžete uložit nádobu s již připravenou směsí, proto je lepší mít malý elektrický ohřívač, který připraví jídlo a zahřeje ho na požadovanou teplotu..

Proč není dlouhodobé skladování směsi vítáno?

Již jsme hovořili o tom, jak a kolik se doporučuje uchovávat přizpůsobenou výživu pro děti při umělém krmení. Doba použitelnosti je vyznačena na obalu jakékoli směsi, ale jakmile otevřete balení, jsou neúprosně zkráceny. Suchý obohacený prášek má prostředí příznivé pro vývoj patogenních mikroorganismů a škodlivých mikroorganismů.
Někteří poté, co dítě dokončilo obsah láhve v jednom jídle, připravené jídlo uvařili a znovu ho nabídli dítěti, někteří nalili nedokončenou část do čisté láhve a na požádání ji vložili do chladničky. I s ohledem na skutečnost, že upravené prášky mají poměrně vysoké náklady, je lepší se uchýlit k takovým nebezpečným metodám. Koneckonců, zdraví dítěte, vitalita a dobrá nálada jsou k nezaplacení.
Bezpečné období používání potravin již zředěných ve vodě a ponechaných v lednici by nemělo přesáhnout 24 hodin. Všechny lahve s bradavkami musí být uzavřeny speciálními uzávěry nebo sterilními obvazy nebo gázou.

I když dodržíte všechny hygienické podmínky skladování hotového výrobku, je lepší obarvit bradavku vroucí vodou před podáním jídla dítěti.

Ve vazbě

Krátkodobé skladování směsí pro krmení malých dětí je možné, pokuste se však uspořádat denní režim tak, aby dítě ve většině případů dostalo čerstvě připravený produkt. Na první pohled se může zdát, že proces přípravy a krmení dětí řemeslníků je poměrně komplikovaný. Věřte mi, velmi rychle si na to zvyknete a nezpůsobí vám to žádné potíže a vzhledem k tomu, že pro pohodlí rodičů jsou představeny vhodné ohřívače, sterilizátory a nádoby pro udržování požadovaných teplot v lahvích se směsí, bude proces jeho přípravy snadný a příjemný.

Kolik můžete hotové zředěné směsi uložit

Kojenecká výživa nemiluje jen děti, ale také mikroorganismy, které z uspokojivého nápoje mohou během několika hodin změnit jed. Proteiny a potraviny bohaté na tuky, které mají pokojovou teplotu, jsou velkým rozmnožovacím místem bakterií. Nezralá imunita dětí ještě není schopna odolávat vniknutí do těla „hostů“ zvenčí, takže je velmi důležité krmit děti pouze vysoce kvalitním jídlem. Je lepší, pokud je čerstvě připravený, ale pokud to není možné, zkuste pro zředěnou směs zajistit optimální skladovací podmínky..

Příprava směsi

Předtím, než se rozhodnete, kolik skladovat směs, pojďme zjistit, jak ji správně připravit. Nesprávně naředěný produkt může poškodit dítě ne méně než jídlo, které bylo skladováno v nevhodných podmínkách. Pečlivě si přečtěte pokyny na obalu a změřte přesně tolik vody, kolik doporučuje výrobce. Jeho nadměrné množství povede k tomu, že dítě nebude jíst a špatně přibrat na váze a nedostatek tekutin může vyvolat dehydrataci.

Voda, ve které se prášek ředí, musí být vařena. Filtrovaná nebo lahvová tekutina může obsahovat mikroby, zatímco je zaručeno, že se vaří, aby se pro dítě chránilo jídlo před zbytečnými „živými tvory“. Obecně je péče o sterilitu základním předpokladem při přípravě dětské výživy. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel..

 1. Před použitím je třeba všechny nádobí pro děti umýt mýdlem nebo sodou a poté sterilizovat. To lze provést v konvenční pánvi, vařících bradavkách a lahvích po dobu nejméně 5 minut se zavřeným víkem. Nákupem sterilizátoru pro domácnost se postup značně zjednoduší.
 2. Pokud jsou nádobí sterilizovány dlouho před použitím, musí být uloženy na čistém místě, zakryté žehleným ručníkem nebo ubrousky. Všechny bradavky a láhve by měly být zakryty uzávěry.
 3. Před pečením si důkladně umyjte ruce. Je lepší je otřít papírovými ubrousky, protože na kuchyňských ručnících se hromadí velké množství choroboplodných zárodků.
 4. Je vhodné ošetřit sklenici z kojenecké výživy dezinfekčním roztokem na vnější straně tak, aby mikroby z ní nekončily na rukou při přípravě jídla pro dítě..

Pozornost! Světová zdravotnická organizace doporučuje k přípravě dětské výživy používat převařenou vodu ochlazenou na teplotu nejméně 70 ° C. Pokud nemáte příležitost vařit vodu, je lepší krmit dítě hotovou sterilní tekutou směsí.

Při vaření můžete prášek naředit v teplé nevarené vodě, pokud to Ministerstvo zdravotnictví doporučuje pro kojeneckou výživu. V tomto případě však nelze hotovou směs skladovat: po krmení musí být její zbytky okamžitě nality. Není předmětem skladování a produkt, který byl připraven ve vroucí vodě, byl ochlazen na teplotu pod 70 ° C.

Před naplněním dobře protřepejte tekutinu v lahvi tak, aby neobsahovala hrudky prášku a oddělování tekutin. Teplota dětské výživy by měla být 36-37 ºС. K měření není nutné používat teploměr. Je lepší použít starou osvědčenou metodu: kapající tekutinu na zápěstí nebo ohněte loket. Pokud jste současně necítili teplo ani chlad, znamená to, že teplota dětské výživy je optimální.

Skladování suchých a kapalných směsí

Pokud nechcete poškodit zdraví drobků, zkontrolujte datum exspirace na obalu a nepoužívejte produkt po skončení. Prášek na výrobu směsí je poměrně drahý, takže se mnoho rodičů snaží natáhnout sklenici co nejdéle. Ale pojďme zjistit, kolik můžete uložit otevřené balení suchého prášku.

Výrobci nejoblíbenějších značek kojenecké výživy („NAS“, „Nestogen“, „Similak“, „Nutrilon“, „Baby“, „Agusha“, „Nutrilak“) prohlašují, že pro přípravu kojenecké výživy nemůžete uložit více než otevřenou nádobku na prášek. 3 týdny. Pokud jde o množství tekutých směsí, jejich skladovatelnost po otevření balení nepřesahuje 24 hodin.

Současně je třeba uchovávat tekutou dětskou výživu v lednici, nejlépe ve vzduchotěsných nádobách. Nedoporučuje se však dávat otevřenou sklenici suchého prášku, protože se v něm mohou kvůli vysoké vlhkosti objevit hrudky. Nejlepší místo pro práškové směsi je suchá skříň od topných zařízení. A nezapomeňte zavřít sklenici pevně pokaždé s víkem.

Mnoho mladých matek a tatínků se zajímá o to, kolik času můžete směs ponechat ve zředěné formě. Při pokojové teplotě lze tento produkt uchovávat nejdéle 2 hodiny. Bakterie se v něm začnou množit po 20 minutách, takže po několika hodinách skladování se jídlo pro děti stává nejen nepoživatelným, ale i nebezpečným pro zdraví dětí.

Mimochodem, můžete hotovou směs skladovat při pokojové teplotě, pouze pokud ji dítě ještě nejedlo. V případě, že dítě již bylo na lahvičku aplikováno, ale nedokončilo její obsah, musí být zbytky okamžitě nality. I když dítě znovu požádá o jídlo za hodinu, podvyživená výživa může způsobit otravu jídlem.

Je zajímavé, že růst bakterií není jediným důvodem, proč se nedoporučuje skladovat směs ve zředěné formě. Kontakt se vzduchem vede ke skutečnosti, že ztrácí část svých prospěšných látek. V první řadě se jedná o vitamin C.

Skladujte směs zředěného mléka pouze v chladničce. K tomu připravte tekutinu, nalijte ji do porcovaných lahví, rychle ochlaďte a vložte do chladničky. Kojeneckou stravu můžete skladovat při teplotě asi 5 ° C, přičemž doba skladování není delší než jeden den.

Ihned po naředění se mléčná směs nechá zmrazit. Kolik lze připravené směsi uložit do mrazničky? Skladovatelnost je 2–3 měsíce, ale buďte připraveni na to, že po rozmrazení ztratí produkt některé ze svých užitečných vlastností a stratifikuje tuky a proteiny.

Opětovné použití

Pokud vy a vaše dítě plánujete výlet a chcete si s sebou přinést nějaké jídlo, můžete chlazenou směs dát do chladničky. Udržování požadované teploty v ní je však docela obtížné a zahřívání jídla na tělesnou teplotu na silnici bude problematické. Proto je lepší vzít suchý prášek, sterilní láhev a termosku s vroucí vodou. Vaření vám nezabere mnoho času a energie a riziko otravy nesprávně skladovaným výrobkem bude minimalizováno..

Doma lze směs znovu použít, pokud:

 • ihned po přípravě vložíte do chladničky láhev tekutiny;
 • dítě ještě nepilo z této láhve;
 • lednička udržuje teplotu nejvýše 5 ° C;
 • doba použitelnosti hotové směsi nepřesáhla 24 hodin.

Před podáváním by měla být směs zahřívána ve speciálním elektrickém zařízení déle než 15 minut. Vhodnou teplotu potravin lze získat umístěním láhve do nádoby s horkou vodou. Pro rovnoměrné zahřívání periodicky otáčejte a protřepávejte nádobu se směsí.

Pozornost! Mikrovlny nejsou vhodné pro ohřívání dětské výživy. V nich dochází k nerovnoměrnému zahřívání a dítě může při jídle popálit.

Pokud směs po krmení stále zůstává, neměla by být znovu ochlazována a používána. Hotová jídla, jako je prášková směs, se bojí změn teploty a za takových podmínek se zhoršují mnohem rychleji.

Ve skutečnosti není poskytnutí prvního výživného dítěte výživné a bezpečné výživě tak obtížné. K tomu stačí zapomenout na sterilitu a směs zlikvidovat, jakmile její doba použitelnosti dosáhne konce.

Skladovatelnost a teplota kojenecké výživy

Pokud kojení dítěte z nějakého důvodu není možné, na záchranu přijdou speciálně připravené směsi. Ve svém složení jsou co nejblíže mateřskému mléku a obsahují všechny látky nezbytné pro správný vývoj dítěte. Významnou nevýhodou umělého krmení je velmi krátká skladovatelnost po smíchání prášku s vodou. Každá matka proto musí přesně vědět, kolik dětské výživy lze uložit pro krmení dítěte.

Suchá směs

Po určitém věku se do mateřské stravy začnou kromě mateřského mléka přidávat i speciální kojenecké přípravky. Jsou vyvážené a určené k nasycení rychle rostoucího organismu, ale je třeba se k těmto produktům přistupovat opatrně..

Nejprve je třeba si uvědomit, že doba skladování suchých a hotových směsí, jakož i podmínky jejich skladování, se výrazně liší.

Podmínky skladování

Suchý prášek v továrně uzavřené nádobě není nutné uchovávat v chladničce. Je umístěn na jakémkoli chladném a tmavém místě. A uloženo po dobu stanovenou výrobcem. Po otevření balení by měl být přípravek uchováván na suchém místě s teplotou do + 25 ° C. Například na spodní polici kuchyňské linky umístěné mimo zdroje tepla.

Suchý prášek by neměl být odeslán do chladničky: vysoká úroveň vlhkosti způsobuje hrudky, produkt bude příliš vlhký a rychle se zhoršuje.

Když je plechovka (vnitřní taška) s dětským suchým jídlem otevřena, musí být po každém použití směsi pevně uzavřena. A sbírat obsah by měl být výhradně suchý, čistý lžíce.

Skladovatelnost

Doba použitelnosti přípravku pro krmení dětí je 3 týdny od okamžiku otevření balení. Další použití výrobku je možné pouze jako přísada při pečení. Nebo k přípravě jiných pokrmů, ale kojení dítěte. Pokud produkt zvlhnul, je hrudkovitý nebo má cizí zápach, měl by být zlikvidován, i když jeho doba použitelnosti ještě neuplynula. Když se nádoba otevře (výrobce zabalí produkt do vakuového vaku), jeho obsah interaguje s kyslíkem. V důsledku interakce dochází k reakcím, které mění vlastnosti směsi během 3 týdnů. Po uplynutí této doby se stane nevhodným pro konzumaci u dítěte, jehož tělo je velmi citlivé na jakékoli změny. I když má produkt normální vzhled a chuť, reakce na trávicí systém dítěte může být velmi akutní.

Pamatovat! Suché dětské směsi se skladují při teplotách do + 25 ° C na suchém a tmavém místě.

Vědět, jak a kde uložit složení pro krmení dítěte, nestačí. Je důležité, aby veškeré nádobí použité k jeho přípravě, stejně jako odměřovací lžíce, bradavky atd., Byly sterilní. Proto se nádobí uchovává ve speciální uzavřené nádobě nebo sterilizátoru.

Kolik dokážete uložit hotové dětské formule

Mladí rodiče často kladou otázku, jak moc si můžete udržet rozvedenou kojeneckou výživu. Obal produktu obvykle obsahuje podrobné pokyny k jeho použití. Každý výrobce má své vlastní požadavky na skladování a výrobní pravidla. Všichni pediatrové však doporučují krmení dítěte výhradně čerstvě připraveným produktem. Proto je nejpřesnější připravit směs na jedno krmení, abyste ji nemuseli skladovat.

V situacích, kdy v blízké budoucnosti nebude možné zředit prášek převařenou vodou, bude nutné uspořádat skladování hotové směsi. Po vaření nechte kojeneckou výživu mimo chladničku déle než 4 hodiny. Při teplotách do + 4 ° C si produkt teoreticky udržuje kvalitu až 30 hodin. Ale dítěti takové léčení se nedoporučuje.

Takto můžete ukládat dětskou výživu v lednici. Tentokrát by ale neměl přesáhnout jeden den.

Tyto údaje se vztahují pouze na případy, kdy jsou nádoby na dětskou stravu pevně utěsněny sterilními víčky a dítě odtud nejedlo..

Pokud je dítě krmeno z nádoby, kde je směs skladována, rychle se zhorší v důsledku vývoje patogenních mikroorganismů, které jsou obsaženy ve slinách jakékoli osoby, dokonce i těch nejmenších.

Na cestách po dobu několika hodin, aby směs pro krmení dítěte pomůže taška - lednice. Jídlo bude skladováno po dostatečnou dobu za předpokladu, že sáček nebude otevřen příliš často, čímž dojde k extrémním teplotám. Ze stejného důvodu se hotový produkt neuchovává na dveřích stacionární ledničky.

Krmení mimo dům

K přípravě čerstvé směsi na procházku (během cesty) je třeba přinést:

 • vařená termoska,
 • sterilní dudlík láhev,
 • suchý prášek v uzavřeném sáčku.

Není nutné ho chovat předem: to se provádí bezprostředně před krmením.

Moderní láhve pro krmení kojenců (plast, sklo, silikon) vyžadují speciální víko. Samozřejmě do určité míry chrání bradavku před bakteriemi, ale je lepší ji před krmením dítěte opláchnout vroucí vodou..

Jak zahřát dětskou výživu

Hotová směs pro krmení musí být nalita do sterilní láhve. Následná sterilizace produktu není nutná, jinak ztratí všechny prospěšné vlastnosti nezbytné pro dítě.

Pokud produkt uchováváte v nádobě s horkou vodou, můžete ho po 10 - 15 minutách nabídnout dítěti.

Pamatovat! Mikrovlnná trouba není považována za dobrý způsob, jak zahřát děti.

Část aminokyselin, které jsou přítomny ve složení kojeneckých směsí, je rychle zničena elektromagnetickým zářením a výsledné sloučeniny jsou toxické pro malé děti, takže tomuto druhu ohřevu je nejlépe zabránit..

Pravidla skladování

Přísné dodržování pravidel skladování pomůže vyhnout se negativním reakcím těla dítěte. Současně je velmi důležité uchovávat dětskou směs při dodržení teplotního režimu. Druhým důležitým faktorem je použití sterilních jídel s pevně přiléhajícími víčky.

Když hotová směs přijde do styku se slinami dítěte, její další skladování nezaručuje kvalitu produktu.

Skladovací teplota hotové mléčné směsi pro krmení dítěte by neměla překročit + 5 ° C - + 7 ° C. V takových podmínkách to můžete nechat jen několik hodin. Ti, kteří se zajímají o to, jak udržet směs v teple, by měli zvážit nákup izotermického vaku. Může udržovat teplotu na určité úrovni, což je velmi výhodné pro skladování dětské výživy..

V mrazničce nemůžete ukládat kojeneckou výživu - v nejlepším případě budou pro dítě k ničemu.

Jak udržet dítě v teple

Otázkou je, jak udržet dětskou směs v teple, docela relevantní mezi mladými matkami, které jsou zvyklé na dlouhé procházky se svými dětmi.

Doba, po kterou produkt udržuje kvalitu, je omezena na tři hodiny. Aby se udržela co nejdéle čerstvá, je lahvička se zředěnou teplou směsí zabalena do několika vrstev fólie nebo pergamenu. Rodiče také pomáhají s termálním pytlem nebo speciálními termosky. Je však nežádoucí zneužívat tato zařízení: dítě potřebuje čerstvé jídlo.

Skladovatelnost směsí různých výrobců

Nejoblíbenější výrobci dětské výživy doporučují následující období skladování suchých směsí:

 • Nutrilon zaručuje kvalitu svých produktů do 3 až 4 týdnů po otevření plechovky. Směs připravená k použití by měla být spotřebována do 1 hodiny;
 • "Nan" - v uzavřené formě - do 1 měsíce a ve formě hotové směsi - 1 - 2 hodiny při + 15 ° С - + 20 ° С;
 • "Similak" - 2,5 týdne po otevření balení bez ledničky, při vlhkosti 70%. V hotové podobě - ​​1,5 hodiny;
 • „Nanny“ - až 1 měsíc v uzavřených nádobách, 2 hodiny připravené na polici chladničky;
 • „Nestogen“ - 25–30 dní ve formě prášku, 3 hodiny ve formě hotové směsi.

Všichni rodiče, jejichž děti používají smíšené nebo umělé krmení, musí přesně znát trvanlivost suchých a hotových směsí. Pomůže to udržet zdravé dítě a zachrání rodinu před možnými problémy..

Kolik zředěných směsí různých typů je uloženo?

Nikdo nebude argumentovat tím, že nejlepším jídlem pro novorozence je mateřské mléko. Ale dítě neroste skokem a mezemi, zvyšuje se potřeba tuků, vitamínů, mikro a makro prvků. Dále je nutné zavést tzv. Umělé směsi. Dnes zjistíme, jak je zředěná směs uložena.?

Kolik zředěné kojenecké výživy je uloženo?

Moderní trh nabízí širokou škálu směsí pro krmení novorozenců od prvních dnů života. Matky z různých důvodů začínají používat právě takovou stravu. V každém případě by to mělo být užitečné, pokud možno obohacené o vitamíny a živiny. Často vyvstává otázka, kolik je zředěná směs uložena v láhvi? Dvě až dvanáct hodin. Vše záleží na podmínkách skladování..

Obecně platí, že ani jeden pediatr, ani zkušená matka nedoporučí obstarat směs pro budoucí použití. Nejlepší je vařit jídlo pro vaše malé dítě bezprostředně před krmením. Stává se však, že se matka a dítě rozhodly projít a připravit směs někam na cestě, prostě neexistuje. Výlety na dětskou kliniku, výlety nebo jen noční spánek také vyžadují přípravu směsi předem. Jak dlouho je tedy zředěná směs skladována při pokojové teplotě? Ne více než dvě hodiny.

Směs je vždy vyvážená, obsahuje vitamíny, nutriční složky, mikro a makro prvky, které jsou v určitém období života zapotřebí drobky. Pokud je zředěná směs připravená k použití po dlouhou dobu při pokojové teplotě, postupně začnou všechny látky mizet. Výsledkem bude, že nedojde ke stopě výhod a výživy.

Kromě toho mají směsi tendenci se zhoršovat, takže pokud uslyšíte zralý nebo kyselý zápach, budete muset připravit novou porci. S takovým jídlem nemůžete své dítě léčit a do určité míry je to nebezpečné.

Na poznámku! Jak dlouho je zředěná směs Nan skladována? Skladovatelnost zředěných směsí nezávisí na značce. Je nutné vzít v úvahu teplotní režim, kapacitu, ve které je směs skladována, a řadu souvisejících faktorů.

A kolik je zředěná směs Nutrilonu uložena v lednici? Při nízkých teplotách a bez přímého slunečního světla lze čerstvost zředěné směsi pro drobky udržovat po dobu 12 hodin, ale už ne.

Na poznámku! Je nepřijatelné krmit dítě studenou směsí. Dříve byla láhev umístěna do umyvadla s teplou vodou a zahřátá na tělesnou teplotu.

Udržujte suchou směs

Populárnější jsou suché směsi. Přestože v obchodech si můžete koupit jídlo pro své dítě v tekuté formě. Je pravda, že existuje větší poptávka po prvních z důvodu jednoduchosti přípravy, přiměřené ceny a délky skladování.

Směs se může zhoršovat nejen ve zředěné formě. Suchá hmota z toho také není bezpečná. Pro prodloužení skladovatelnosti suchých součástí musí být tyto komponenty řádně skladovány..

Vlastnosti úložiště:

 • obal musí být vzduchotěsný;
 • je lepší používat kontejnery s víky nebo speciálními plechovkami;
 • směs by měla být chráněna před přímým slunečním zářením;
 • místo pro skladování by mělo být suché, tmavé a mírně chladné;
 • V chladničce by se neměly skladovat volné komponenty pro krmení dítěte.

Připravený mix: prodiskutujte nuance úložiště

Z různých důvodů, jak již bylo uvedeno, se matky snaží obstarat zředěnou směs pro krmení svých potomků. Nezapomeňte, že maximální přípustná doba jídla není delší než 12 hodin od data přípravy. A než budeme diskutovat o pravidlech skladování, musíte věnovat zvláštní pozornost procesu vaření..

Láhev je nejdokonalejší jídlo. Je lepší vybrat si kontejner nejen s bradavkou, ale také s víčkem. Nádobu můžete pevně uzavřít a zabránit vstupu různých bakterií, infekčních patogenů atd..

Nádoba by se měla nejprve umýt a pokud možno sterilizovat. Poté jsou láhve důkladně vysušeny.

Důležité! Požadované množství sypké směsi pro dítě určité věkové kategorie je výrobcem vždy uvedeno v pokynech. Postupujte jasně podle těchto pokynů..

Nalijte směs do láhve naplněné vodou. A teď o vodě, protože její volbě by měla být věnována zvláštní pozornost. Tvrdá voda není pro tyto účely vhodná. Jídlo pro drobky by mělo být připraveno v měkké filtrované vodě. Pokud doma neexistuje způsob, jak filtrovat vodu, je lepší koupit speciální tekutinu v lahvi od lékárny.

I voda zakoupená v obchodě musí být stále vařena. Potom se ochladí na teplotu 37-40 ° - nic víc, nic méně.

Jakmile přidáte sypnou složku směsi, měla by být dobře promíchána, dokud není získána homogenní konzistence. Obvykle to dělají třepáním..

Na poznámku! Pokud po důkladném promíchání uvidíte na dně nádoby vločky nebo nějaký druh sedimentu, je lepší zdržet se používání této směsi. Takové známky mohou naznačovat, že směs již vypršela nebo nesplňuje stanovené požadavky.

Navzdory skutečnosti, že kojenecká výživa může být ponechána ve zředěné formě po dobu 12 hodin v hlavním oddílu chladničky, je lepší nezískávat jídlo pro budoucnost. Například, když přesně víte, kolik hodin chce dítě jíst v noci, můžete si připravit směs předem, ale ne více než 1-2 hodiny před krmením. Láhev můžete nechat i na postýlce při pokojové teplotě. Chuť a prospěšné vlastnosti se neztratí..

Ale co když plánujete poslat na dlouhou procházku nebo výlet. A existuje cesta ven. Pamatujte na jednoduchý algoritmus. Doma manipulujete s lahví správně. Ihned nalijte do směsi správné množství směsi v suché formě..

Naplňte termosku horkou vodou. Těsně před jídlem zbývá nalít směs vodou, dobře protřepat a krmit malé.

Přečtěte si také:

Nutriční požadavky kojenců jsou vždy vyšší. Aby se vaše dítě mohlo plně rozvinout, musí jíst správně a vyváženě. Hodně záleží na kvalitě směsi, její přípravě a dodržování pravidel skladování. Nyní víte vše o tom, jak skladovat zředěnou směs. Tyto znalosti můžete uvést do praxe. Zdraví pro vás a vaše děti!

Jak uložit hotové dětské formule

Výrobci nabízejí kojeneckou výživu - náhražky mateřského mléka pro kojence od narození. Úkolem mámy je vytvořit stravu, vybrat tu správnou směs, dodržovat pravidla pro její přípravu, zjistit, kolik můžete hotovou směs uložit v lednici. Aby po nočním krmení nebo dlouhých procházkách nedocházelo k problémům s trávením dítěte, měli byste vědět: v jakém kontejneru pro uložení vařené dětské výživy, jak dlouho lze skladovat bez chladničky a v chladničce hotovou směs, skladovatelnost otevřeného prášku.

Příprava krmné směsi

Pravidla pro přípravu různých kojeneckých přípravků jsou individuální a jsou uvedena na obalu. Vždy si můžete prohlédnout normy poměru vody k suchému prášku, avšak bez ohledu na výrobce platí pro přípravu tekuté výživy následující pravidla:

 1. Příprava se provádí ve sterilních nádobách, s čistými rukama. Čím je nádoba čistší, tím je méně pravděpodobné, že bakterie vstoupí do hotové emulze. Sterilizace se provádí pomocí speciálního zařízení nebo vařením v hermeticky uzavřené pánvi. Doporučujeme pečovat o čistotu nádobí předem..
 2. Pro šlechtitelskou výživu se používá pouze čistá (balená) vařená voda. Opakované vaření by nemělo být povoleno, jinak se ve vodě vytvoří chemické sloučeniny škodlivé pro dítě..
 3. Teplota vody ve směsi by měla být nad 40 ° C, ale její přesná hodnota je lepší vidět v pokynech.
 4. Hotová jídla musí být důkladně třepána po dobu nejméně 30 sekund, jinak zůstanou nestrávitelné hrudky, které nejsou úplně rozpuštěny. Některé typy směsí naznačují přítomnost jemných suspendovaných částic, výrobce na to upozorňuje v pokynech. Pak je to norma a nepropadejte panice.
 5. Teplota hotové směsi by neměla být vyšší než tělesná teplota. Nejběžnějším testem vhodnosti je ruční test. Kapka emulze by měla kapat na kůži, a pokud nedochází k pálení, může být jídlo již použito k výživě dítěte..

Tento postup se neliší délkou a pracností, ale někdy je velmi obtížné připravit čerstvou kojeneckou výživu bezprostředně před konzumací. Je nemožné vařit vodu a chovat prášek na cestách; je těžké vařit v noci, zejména pokud se dítě probudí každé 2-3 hodiny. Je tedy třeba připravit dětskou výživu na budoucnost.

Video: Jak dlouho můžete hotovou směs uložit v lednici?

Video: TOP chyby při přípravě směsi

Základní pravidla pro ukládání hotové kojenecké výživy

Jedním z faktorů, které ovlivňují pohodu dítěte v prvním roce jeho života, je kvalita jídla. Proto byste ji měli brát zodpovědně, abyste nedovolili sebemenší odchylku..

Nádoba na hotovou směs

Zředěná dětská výživa se velmi dobře uchovává v lahvi, protože také ředí prášek vodou. Pro udržení směsi déle je nutné nádobu důkladně sterilizovat, čímž se sníží pravděpodobnost vývoje bakterií a v důsledku toho se kazí. Je lepší mít několik lahví - jedna z nich by měla být vždy čistá, pak nebude problém s přípravou další porce, pokud to bude nutné.

Pokud je to nutné, udržujte teplotu jídla po vaření, můžete si koupit speciální tepelnou nádobu. Je to malý sáček válcového tvaru a má dutinu pro umístění kontejneru. Výplň je porézní materiál, který umožňuje udržovat směs v teple až 2 hodiny, a to i v chladném období. Mezi další výhody skladování v tepelné nádobě patří ochrana láhve před znečištěním a poškozením..

Poznámka! Při pokojové teplotě je naředěné jídlo vhodné pro použití do 30-120 minut, v závislosti na výrobci. Pokud byla láhev v ledničce, můžete použít směs k krmení dítěte po dobu 24 hodin.

Pokud máte v úmyslu dát směs do chladu, můžete ji nechat v láhvi uzavřením bradavky speciálním víčkem. Pro skladování je výhodná střední police chladničky se stabilní teplotou. Pokud dáte lahvičku do dvířek, jídlo bude vystaveno častým změnám teploty a rychle se zhorší.

Pozornost! Směs musí být uzavřena, bez ohledu na to, zda je v místnosti nebo v lednici. Jídlo nesmí zůstat konzumováno..

Sušené mléko v dětské výživě

Kojenecké směsi neobsahují mléčné a mléčné výrobky. Ten vylučuje použití syrovátky, je nahrazen hypoalergenním živinovým - sójovým proteinem. Mléčné směsi se vyrábějí na základě mléka od krav a koz, zatímco živočišné tuky jsou odstraňovány z hlavní složky pro snazší vstřebávání potravy kojencem. Aby se mléko proměnilo v prášek, rozprašuje se a suší. Aby se zrna lépe rozpustila, jsou postříkána dováženým sójovým lecitinem nebo domácím slunečnicovým lecitinem, ghee. Protože sušené mléko je základem směsí, jejich trvanlivost závisí na trvanlivosti prášku. Podle GOST 10970-87 se sušené mléko skladuje:

 • při teplotě 0-10 ° C a vzdušné vlhkosti ne vyšší než 85% - 8 měsíců;
 • při teplotách do 20 ° C a vlhkosti vzduchu ne vyšší než 75% - 3 měsíce;

Počáteční vlastnosti sušeného mléka jsou skladovány až 3 roky v uzavřených obalech a chlazeny (do 10 ° C).

Zředěný mléčný prášek lze uchovávat v lednici maximálně 3 dny.

Skladovatelnost různých typů směsí v konečné formě

Výrobci stanovili data exspirace pro různé značky potravin s ohledem na míru bakteriální reprodukce v teplém a chlazeném prostředí..

Dítě

Výrobce „Baby“ směsi je Nutricia. Podle doporučení uvedených v pokynech se zbytek směsi nedoporučuje. Vařené jídlo by mělo být spotřebováno do 1 hodiny..

Celková trvanlivost jídla je 1,5 roku a po otevření je nutné připravit směs po dobu nejvýše 3 týdnů. Do chladničky neumisťujte otevřené obaly.

Dítě

Dětská směs od Nutricia LLC je dána dítěti ihned po přípravě. Ponechání zbytků k opětovnému ohřevu není povoleno. Po odtlakování je obal skladován pouze 3 týdny.

Nutrilon Premium

Hotová směs Nutrilon Premium od společnosti Nutricia (Rusko) se skladuje nejpozději 1 hodinu po přípravě. Pokud dítě odmítlo jíst, zbývající jídlo by mělo být zlikvidováno. Suchá směs v uzavřené, ale těsně uzavřené nádobě, vhodná po dobu 21 dnů.

Podle doporučení výrobce společnosti Nestle (Švýcarsko) je možné hotovou směs NAN skladovat pouze jednu hodinu při pokojové teplotě. Podle doporučení lékařů perinatálního oddělení může být směs podávána po dobu 2 hodin, avšak za předpokladu, že se dítě ani nedotklo bradavky svými rty. Stejně jako většina směsí zůstane chladnička NAS v klidu po dobu 24 hodin a suchá směs bude uložena až měsíc.

Nerozhodnuto

Nestlé z Nestlé by mělo být spotřebováno nejpozději 60 minut. po vaření a nejlépe - půl hodiny. Poté, co dostane kyselou vůni. Potraviny můžete uchovávat v lednici, pokud se dítě nedotklo láhve, a to až do dalšího krmení.

Similak Premium

Na obalu směsi „Similak Premium“ (producentská země - Dánsko) se uvádí, že směs připravená k použití může být uložena v lednici maximálně 24 hodin. Při pokojové teplotě si směs Similak zachovává své prospěšné vlastnosti pouze 1 hodinu.

Poznámka! Pokud název potraviny obsahuje vysvětlení - Premium, neznamená to, že hotovou směs lze skladovat déle. Prášek má vyváženější složení, rozšířený seznam užitečných složek.

Co dělat, když je doba použitelnosti směsi pouze jedna hodina

Do nemocnice nebo na procházku musíte vzít dětské jídlo. Ale co když délka pobytu mimo dům je 2-4 hodiny a směs se zhoršuje za hodinu nebo dvě. Tam je východ. Zkušené matky sdílely život hack. Nezbytné:

 • na procházku termosku s čistou teplou vodou;
 • v lahvi na krmení nalijte porci dětské výživy v suché formě;
 • smíchejte vodu s práškem, protřepávejte, dokud se hrudky úplně nerozpustí, a až bude čas, krmte dítě.

Termoska je nezbytnou věcí v chladném období, bez ní se voda k přípravě směsi rychle ochladí. Při chůzi v horku není nutné brát termosky. Stačí si zabalit láhev vody fólií a hadříkem pro udržení tepla.

TOP 5 mylných představ o skladování kojenecké výživy

Na základě rady zkušenějších matek dělají ženy řadu chyb souvisejících s uložením hotové kojenecké výživy. Nejčastější mylné představy:

 1. Výrobce záměrně podceňuje trvanlivost suché a vařené směsi, aby rychle vypršela a zvýšila prodej. Takový rozsudek je nesprávný. V hotové nechlazené směsi se aktivně vyvíjejí bakterie, které mohou u dítěte způsobit zažívací potíže. Bakterie se také mohou dostat do suché směsi, je to jedna z nejnebezpečnějších - C. sakazakii - cronobacter. Jeho stanoviště jsou v prachu, na plastových a teflonových nádobí. Bakterie je zvláště nebezpečná pro děti do jednoho roku, protože způsobuje rozvoj enteritidy, meningitidy, sepse. Zabraňte vniknutí patogenní mikroflóry do těla pouze dodržováním pravidel pro skladování suchých a hotových směsí.
 2. Směs má trvanlivost mateřského mléka. To není pravda. Skladovatelnost čerstvého mléka při teplotách do 25 ° C je 6-8 hodin díky přítomnosti antibakteriálních složek v něm. Umělá výživa má odlišné složení a udržuje se v teple až 2 hodiny.
 3. Ke směsi nedojde, pokud zůstane v sáčku až 4 hodiny. Na první pohled se směs může zdát použitelná, ale její složení zůstane neznámé. Neriskujte blaho dítěte, protože láhev může obsahovat množství bakterií, které přesahuje normu. Většina živných emulzí po delším skladování mění konzistenci, zase kyselou.
 4. Pokud dítě nedokončí konzumaci směsi, lze ji později zchladit a znovu ohřát. To nelze provést, protože jídlo již není sterilní. V chladničce lze ukládat pouze čerstvě připravené jídlo ve sterilní misce.
 5. Všechny dětské výživy mají stejnou trvanlivost. Ne, liší se jak skladbou, tak skladovacími podmínkami. Pokud však v kolonce není uvedeno, kolik uchovávat hotový produkt (což je nepravděpodobné), musíte ho dítěti podat do hodiny po přípravě nebo nejpozději do 24 hodin po uložení v chladničce..

Nesprávně vybrané jídlo se často stává příčinou letargie, bolesti, bolestivé koliky u dítěte. Úkolem mámy je vybrat vhodnou směs na radu lékaře, dodržovat pravidla pro její přípravu a skladování. Výsledkem bude, že trávicí procesy budou normální, dítě bude aktivní, dobře krmené a veselé.

Články O Neplodnosti