Hlavní Výživa

Jak dlouho se děložní hrdlo zotavuje po porodu??

Ženské tělo se po celou dobu porodu mění a pro sebe nabírá nové formy. Nejvíce modifikovaným orgánem je samozřejmě samotná děloha, která zajišťuje správný vývoj dítěte v děloze..

Růst tohoto orgánu od okamžiku oplodnění do začátku porodu se tedy nemusí zastavit a děloha (její dutina) se 500krát zvětší než původní velikost. Samozřejmě, že takový proces po narození dítěte vyžaduje opačnou akci, a proto je logické předpokládat, že bezprostředně po narození je děloha obnovena ve velikosti zpět. Ale jak se to děje, jak moc se děloha stahuje po porodu, je takový proces bolestivý, jako kontrakce?

Jak dlouho se děloha stahuje po porodu

Ke změně velikosti těla dělohy u těhotné ženy nedochází v důsledku nárůstu tkání, tj. Jejich skutečného růstu, ale v důsledku protažení. Během oplodnění se uvolňuje hormon, který zasa ovlivňuje tělo dělohy, což zvyšuje elasticitu tkání.

Normální tloušťka stěny orgánu před těhotenstvím je 4 cm. Během těhotenství se v různých stádiích děloha a její stěny ztenčují a na konci těhotenství její tloušťka (myometrium) nepřesahuje 0,5 cm. Hladina tloušťky endometria se měří pokaždé během screeningu -testování. Každé období těhotenství má své vlastní vlastnosti..

Kolik času trvá, než se genitální orgán vrátí do své původní velikosti, pokud k natažení došlo všech 9 měsíců? K obnovení původní velikosti dochází (pokud všechny procesy patrimoniálního řešení proběhly bez komplikací) až do 1,5–2 měsíců. Takové termíny jsou považovány za standardní, a proto se ženám v práci říká o potřebě sexuální abstinence po porodu prvních 50–60 dní.

Spolu s děložní dutinou se také mění její děložní čípek, který po narození opět zhoustne a získává své předchozí rozměry. Celý proces obnovy v čase v normě by však neměl překročit určený čas. To se týká jak přirozeného porodu, tak porodu císařským řezem.

Velikost dělohy po porodu

Poté, co bylo jasné, jak dlouho se děloha stahuje po porodu, je zajímavé znát velikost orgánu v normálním stavu as děložní kontrakcí. Co se považuje za normální a co je anomálie? Jaké procesy předcházejí těmto procesům, kteří mohou být ohroženi?

Vyléčení dělohy (v průběhu času) nebo invaze poporodní periody je povinnou fází práce ženy. První věc, kterou budou lékaři požadovat po narození dítěte, je vytlačit místo narození - placentu. Po silných pokusech a intenzivní práci tento proces nezpůsobuje ženě bolest při porodu, a proto se není čeho bát.

U žen s císařským řezem dochází k mírně odlišnému procesu. Protože v tomto provedení nedochází k přirozenému uvolňování oxytocinu, hormonu práce, tělem, je kompenzace v prvních stádiích způsobena uměle zavedeným hormonem ve formě kapaček. Ihned po odebrání dítěte lékař odstraní místo narození. V této fázi nebude bolest, protože žena v porodu je pod vlivem anestezie.

Normální hmotnost dělohy po porodu je 50 gramů za dva měsíce. Bezprostředně po porodu je hmotnost dělohy přibližně jeden kilogram..

Bolest po císařském řezu začíná po ústupu účinku anestezie. A zpravidla je intenzita takových kontrakcí mnohem bolestivější než po přirozeném porodu. Důvodem je to, že děloha nebyla fyziologicky připravena na tak ostrou hormonální nerovnováhu, a proto při absenci plodu v děložní dutině se děloha bolestivě a intenzivně stahuje.

V řezu císařského řezu je velikost dělohy totožná s přirozeným porodem, na „očích“ však lze pozorovat kontrakce: břicho doslova chodí ve vlnách, kontrakce jsou viditelné a bolesti jsou velmi závažné. Aby se odstranila bolestivost, jsou těmto ženám při porodu přidávány další analgetika ve formě kapátků a injekcí do břicha. Neexistuje bolest, protože nervové zakončení je odříznuto. K obnovení citlivosti dolního břicha (v plném rozsahu) dojde minimálně za 1,5–2 roky.

Velikost dělohy po porodu je ve všech případech stejná - již v prvních hodinách po odebrání nebo narození dítěte se děloha zmenší na 15-20 cm (výška dna). V době propuštění z porodnice (4. den) by měla být výška dna do 9 cm. A až do konce druhého týdne po porodu se děloha vrátí na úroveň ochlupení kostí. Hmotnost dělohy po porodu bez anomálií je 1-1,2 kg, po porodu se hmotnost také postupně snižuje, ale celý proces invaze trvá dva měsíce. Aby se děloha zlepšila, lékaři v nemocnici dodatečně injektovali oxytocin.

Dynamika kontrakcí dělohy v normálním poporodním období

Pokud k porodu došlo bez komplikací a není zde ani místo pro přitěžující faktory, obnoví se hmotnost a velikost dělohy po porodu podle plánu:

 • 1 den - výška dělohy dna (VDM) 15 cm, hmotnost 1 kg;
 • 4 dny - VDM 9 cm, hmotnost 800 gramů;
 • 7 dní - VDM 7 cm, hmotnost 0,5 kg;
 • 14 dní - VDM 3 cm, hmotnost 450 gramů;
 • 21 dní - hmotnost 0,35 kg;
 • 2 měsíce - hmotnost 50 gramů.

Taková dynamika se může od normy odchýlit nevýznamnými údaji, obecně však v normálním stavu věcí, bez komplikací, dojde k úplnému zotavení v prvním a půl druhém měsíci.

Kontrakce dělohy po císařském řezu

Císařský řez se provádí podle indikací, je považován za komplikaci porodu. Protože tento stav není pro tělo normou, je tělo nuceno reagovat jinak než při přirozeném porodu.

Při normální kontrakci dělohy se injikují injekce oxytocinu a také ihned po porodu ženy v porodu dají dítěti prsa. To zvyšuje koncentraci oxytocinu. Během následujících 5 dnů v nemocnici se doporučuje dodatečně podávat injekce proti tetanu (3 dny) a kapky oxytocinu. Pokud však kojící žena kojí a cítí kontrakci, lze takové techniky upravit.

Intenzita kontrakcí po císařském řezu se v první den mírně zvýšila, tento proces je poněkud těžší, týdny s přirozeným porodem. Avšak již třetí nebo druhý den se rozdíl necítí, děloha je redukována stejně jako přirozené narození.

Možné odchylky od normy

Pokud se děloha po porodu nesestříhá, jedná se o významnou komplikaci pro ženu při porodu, protože tento stav je nebezpečný pro život a zdraví. U žen ohrožených porodem lze pozorovat odchylky od normy z hlediska intenzity kontrakce děložního těla:

 • porod po 30 letech;
 • vícenásobné těhotenství;
 • rané narození (až 35 týdnů);
 • anomálie anatomie dělohy (boční, rohovité);
 • polyhydramnios;
 • vysoká hmotnost dítěte;
 • poranění poranění;
 • přítomnost ženy s fibromyomem;
 • špatná krevní srážlivost.

Pokud jsou kontrakce špatné a žena v porodu cítí horší, pak se rozhodne o další stimulaci léky. Avšak nejlepším profylaktickým lékem je přírodní hormon prolaktin a oxytocin, který se vyrábí při každé aplikaci dítěte na prsa. Jedná se o přirozenou stimulaci, kterou poskytuje sama příroda..

Cervix po porodu: kontrakce, eroze, prolaps, velikost, ultrazvuk po porodu, sraženiny v děloze

V průběhu těhotenství a porodu se děloha a děložní čípek silně mění. Jejich protažení, které je fyziologické, ne vždy projde beze stopy po porodu. Hlavní příčinou komplikací je mechanické trauma během průchodu dítěte porodním kanálem. Čím dříve bude patologie detekována, tím účinnější bude léčba, a proto se žena brzy po porodu podrobí plánovanému ultrazvuku.

Nyní pojďme na to podrobněji..

Co se děje s děložním hrdlem a děloží po porodu?

Děloha je svalový orgán, takže strečink je pro ni normální proces. Její obvyklá velikost nepřesahuje pěst ženy a během těhotenství se může zvýšit 500krát. Po porodu by se tento orgán měl během několika týdnů vrátit k normální velikosti..

Kontrakce jsou velmi velkou zátěží dělohy a po odmítnutí placenty na ní zůstává poškozené místo a trombosované cévy. Příroda je koncipována tak, že proces čištění a kontrakce dělohy nastává poměrně rychle - po 6 týdnech se vrací do své původní velikosti. Hmotnost dělohy po porodu je přibližně 1 kg a na konci období po porodu - pouze 50 gramů.

Po narození se v děloze - lochii vytvoří zvláštní tajemství, které vypadá jako krvavý výtok a přispívá k rychlému hojení rány. Po několika týdnech se stanou tekutými a světlými a do 6. týdne by výboj měl úplně zmizet.

Děloha je sterilní orgán a tělo po narození dítěte dělá vše pro to, aby tento indikátor zajistilo. Ihned po narození začnou procesy fagocytózy a proteolýzy, které ničí veškerou patogenní mikroflóru a přispívají k obnově endometriálních tkání.

Cervix bezprostředně po narození dítěte je poměrně rozšířený - jeho lumen dosahuje přibližně 12 cm, ale po dni se děložní hrdlo stahuje a rozšiřuje se pouze 1-2 prsty. Úplné uzavření hltanu do původního stavu nastane 3 týdny po narození. Současně se krk ženy, která rodila, vizuálně liší od krku ženy, která porodila, což je jasně vidět gynekologovi.

Před těhotenstvím má děložní hrdlo kulatý tvar a kulatý otvor hltanu, po porodu se stává válcovým a tvar hltanu připomíná mezeru.

Kontrakce dělohy do normální velikosti jsou také doprovázeny křečovitými bolestmi, jsou však na rozdíl od bolestí při práci docela tolerantní. U mnohočetné dělohy se děloha vrací do původního stavu rychleji, ale bolest je silnější.

Jakmile poslední odešel, spodní část dělohy je přibližně na úrovni pupku. Každý den klesá o 1-2 cm níže. Lékař sleduje dynamiku tohoto procesu každý den a zkoumá lokalizaci orgánu u ženy v porodu.

Po narození dochází k těmto změnám:

 • Třetí den - kulovitý tvar dělohy a jasně červený výtok z genitálního traktu. Délka dělohy je asi 136 mm.
 • Pátý den - děloha získává oválný tvar a výtok se stává nažloutlým. Délka dělohy je asi 110 mm.
 • Po sedmém dni se děloha stává hruškovitou a výtok získává obvyklý charakter, stejný jako před těhotenstvím. Délka dělohy je asi 90 mm.

Níže jsou uvedeny velikosti děložní dutiny v souladu s obdobím, které uplynulo po narození (týden):

 • 1 (týden) - 11 cm;
 • 2 - 10 cm;
 • 3 - 8 cm;
 • 5 - 7,5 cm;
 • 6 - 7 cm;
 • 7 - 6,9 cm;
 • 9 - 6,5 cm.

Jaké problémy mohou nastat po porodu

Pokud se děloha po narození pomalu zmenší, znamená to hypotenzi nebo atonii.

V některých případech může děloha zůstat lochie nebo částice placenty. Není možné tento stav ignorovat, takže žena je vyčištěna - mechanické odstranění patologických zbytků. Problém je obvykle detekován ultrazvukem.

Žena si může všimnout zvýšení krvácení z dělohy, ke kterému dochází z různých důvodů. Uvolňování velkého množství krve je pozorováno jak se špatnou kontrakcí dělohy, tak s infekčním procesem.

Jednou z běžných komplikací je cervikální eroze. Pokud proces není doprovázen infekcí, lékaři doporučují nepřetržité dynamické monitorování, protože struktura krku se může po určité době zotavit. Pro vyloučení patogenních mikroorganismů se z děložního hrdla odebere nátěr a provede se colposkopie, aby se potvrdila averze tkáně..

Eroze je často asymptomatická, takže několik týdnů po porodu musí žena podstoupit rutinní vyšetření, aby lékař zjistil porušení.

V některých případech po narození dochází ke komplikacím, jako je prolaps dělohy. Je to způsobeno slabostí vazivohlavého aparátu a je charakteristické pro ženy, které mnohokrát porodily..

Pokud je lochie stále přidělována 6 týdnů po narození, není to považováno za normální a žena musí navštívit lékaře. Předčasné zmizení Lochie může být také patologií. Tento stav může nastat se zpožděním výboje v děložní dutině, atonií dělohy, zablokováním děložního hrdla. Je-li odhaleno její tajemství, začne se v něm rozvíjet infekce..

Při rychlém porodu nebo velkém plodu jsou možné cervikální ruptury, které vyžadují šití.

Endometritida po porodu nastává, když infekce vstoupí do děložní dutiny. Příznaky se objevují několik dní po narození. Nejčastěji má žena horečku, zimnici, nevolnost, zvýšenou srdeční frekvenci a bušení srdce. Současně cítí silnou bolest v dolním břiše, která je dána bederní oblasti. Barva a vůně výboje se stává patologickou.

Ultrazvuk po porodu

Ultrazvukové vyšetření se provádí 2-3 dny po narození. Toto je nejjednodušší způsob, jak odhalit problémy v procesu invaze dělohy. Ultrazvuk může vykazovat následující patologické stavy:

 • Odchylka velikosti orgánů od normy. Příliš velká děloha ukazuje na problémy s její reverzní kontrakcí.
 • Poporodní endometritida. Ultrazvukové vlny pomáhají vidět pokles tónu dělohy, expanzi její dutiny nebo hromadění plynů. V tomto případě žena potřebuje urgentní léčbu.
 • Poporodní krvácení. Podle výsledků vyšetření mohou být jasně viditelné zbytky placentární tkáně nebo membrán..

Po vhodné terapii se ultrazvuk opakuje, aby se vyhodnotila jeho účinnost..

Pokud je stav ženy při porodu po vzhledu dítěte normální, je ultrazvuk předepsán třetí den a provádí se transabdominální metodou. Pokud existuje podezření na problémy s děložním čípkem, může lékař předepsat transvaginální diagnózu. Pokud máte podezření na rupturu dělohy, provede se ultrazvukové vyšetření 2 hodiny po porodu. Ve stejný den může být provedena studie pro ženy, které porodily, pomocí císařského řezu.

Po propuštění z nemocnice se doporučuje provést ultrazvuk měsíc po narození. Ženy, které byly ohroženy nebo měly komplikace, by měly podstoupit druhý postup 5 dní po propuštění. Je velmi důležité vzít si čas a navštívit gynekologa, abychom předešli možným komplikacím a včas přijali opatření. Pokud ultrazvukové vyšetření ukáže, že se děloha normálně smršťuje, je preventivní ultrazvuk předepsán po dalších 6 měsících.

Příčiny cervikálních abnormalit po porodu

Pomalá kontrakce dělohy může nastat z následujících důvodů:

 • vícenásobné těhotenství;
 • porod císařským řezem;
 • velké ovoce;
 • porodní komplikace nebo zranění;
 • individuální charakteristiky fyzického vývoje ženy při porodu;
 • nesprávné umístění placenty;
 • infekce;
 • hormonální nerovnováha;
 • nedostatek motorické aktivity po porodu;
 • patologie dělohy (zalomení, nedostatečný vývoj, zánět);
 • porucha krvácení a další.

Těžké krvácení z dělohy je běžnou patologií po porodu. Může se vyskytnout v důsledku špatné kontraktility orgánu, infekce nebo zbytků inkluzí v děložní dutině.

Pro včasné odhalení patologií musí žena navštívit gynekologa u prvních podezřelých příznaků nebo 6 týdnů po porodu. Vyšetření je nutné, i když žena v práci nic neobtěžuje.

Poranění děložního čípku může vést k:

 • prodloužená práce;
 • velké ovoce;
 • rychlé dodání;
 • minulá zranění nebo zjizvení na krku;
 • špatná roztažitelnost tkání;
 • zánětlivé procesy.

Eroze, odstranění sraženin, urychlení děložních kontrakcí

Aby se normalizovala kontraktilní aktivita dělohy, žena ihned po porodu položila na břicho chladnou topnou podložku. To urychluje proces svalové kontrakce a také zabraňuje krvácení. Mírná fyzická aktivita po porodu je prospěšná a urychluje kontrakce dělohy. Pokud takové události nepomohou, lékař může předepsat speciální léky.

Kojení má velmi silný účinek na svaly pohlavních orgánů. Při podráždění bradavek je stimulována kontraktilita dělohy. Pokud se nedoporučuje dotování prsu v prenatálním období, aby nedocházelo k předčasnému porodu, nyní krmení dítěte pouze pomáhá ženě zotavit se.

Lékaři také doporučují ležet více na břiše, aby se vaše abs a děloha stala normální. Pro urychlení doby zotavení pomůže včasné vyprázdnění močového měchýře. I když to bolí ženu, aby šla na záchod (například kvůli stehu), nedoporučuje se podporovat stagnaci moči.

Pokud byl identifikován infekční proces, jsou pro ženu předepsána antibiotika. Často je doprovázeno zvýšeným krvácením z dělohy, proti kterému je třeba užívat hemostatika.

S takovou patologií, jako je opomenutí dělohy, je její závažnost důležitá. S malou změnou polohy varhan se ukázalo, že zvláštní tělesná cvičení - běh, „kolo“, posilování gymnastiky a cvičení Kegel - jsou docela účinná. Při těžkém prolapsu nebo prolapsu je předepsána chirurgická léčba.

Eroze se provádí na základě příčiny jeho vývoje. V současné době je k dispozici mnoho moderních technik, které jsou bezpečné, netraumatické a velmi efektivní. Neošetřená eroze v průběhu času povede ke strukturálním změnám v tkáni děložního čípku. To je nebezpečné vývojem dysplázie a dalších patologií, které jsou často prekancerózní stavy..

Pro urychlené odstranění nahromaděných sraženin se předepisují hemostatika a léky, které zvyšují kontraktilitu dělohy. V mírných případech může gynekolog přispět k odstranění sraženiny pomocí bimanální expozice. To se provádí stisknutím oblasti dělohy a vytlačením nashromážděných sekretů. Před takovou manipulací je důležité vyloučit křečový kanál.

Kolik dělohy se kontraktuje po porodu a jak urychlit zotavení

Děloha - hlavní orgán porodu - prochází významnými změnami během těhotenství, porodu a po nich. A to není překvapivé, protože ona, která ukládá ženskou energii a dává sílu pro zrození nového života, je spolehlivou ochranou a útulným útočištěm pro nenarozené dítě. Po narození dítěte se děloha postupně stahuje a vrací se do předchozího, před těhotenství, jako celé tělo mladé matky. Jak dlouho tento proces trvá??

Proč se děloha stahuje?

Děloha je ženský orgán složený z těla a krku, který má jedinečnou vlastnost natahování díky své struktuře (svaly a spojovací vlákna vzájemně propojené), dobré zásobování krví a vliv hormonů. Tvar dělohy se podobá obrácené hrušce

Když je žena těhotná, její děloha roste s dítětem. Po narození dítěte je v prodlouženém stavu, zatímco je velmi mobilní, její tkáňový tón je snížen. Kromě dítěte v něm byla placenta a plodová voda, která zabírala velký prostor. Postupně se děloha obnovuje, to znamená, že je očištěna (všechno zbytečné přichází s přísavkami - krvavé sekrece) a kontrakty. Je to kvůli účinkům hormonu oxytocinu, který je produkován kojením. Děloha se zmenšuje v důsledku resorpce a smrti buněk, které se objevily během těhotenství. A i když už nebude mít stejnou velikost, při absenci patologických procesů se průměrně za 1,5–2 měsíce sníží na konstantní parametry, které se až do příštího těhotenství nezmění. Protože to závisí na individuálních charakteristikách ženy, doba zotavení se pohybuje od 4 do 10 týdnů.

Funkce obnovy

Návrat dělohy do původní polohy (v pánevní oblasti), její redukce na normální velikost se nazývá involuce. U ženy, která právě porodila, má následující charakteristiky:

 • lineární rozměry jsou 38 cm a 24 cm napříč - 25 cm;
 • průměr krku asi 10 - 14 cm;
 • hmotnost více než kilogram;
 • objem je asi 5000 ml;
 • umístění horní části je těsně pod pupkem a spodní část je v břišní dutině;
 • stav uvnitř otevřené rány, zejména krvácení, když byla připojena placenta, mohou existovat zbytky močového měchýře a zahuštěná krev.

Objem děložní dutiny na konci těhotenství se zvyšuje 500krát.

V normálním stavu je děloha malá: délka těla je asi 5 cm, krk je o něco více než 2 cm. V prvních dnech po porodu je intenzivně omezena, pak tyto procesy postupně zpomalují.

Ihned po narození dítěte je děloha 2 cm nad pupkem. Někdy se mírně posune jedním směrem. Postupně sestupuje z pupku do ochlupení, v průměru denně o 1 cm. Po 5-7 dnech již přechází do malé pánve a 10. se vrací na své původní místo.

Proces obnovy krku je delší. Po 12 hodinách po porodu má průměr 5-6 cm. Po dni se výrazně zmenšuje, po dvou dnech prochází dvěma prsty - jeden, po třech týdnech se úplně uzavře.

Cervix jako univerzální voják plní různé funkce v závislosti na potřebách ženského těla. Mezi povinnosti obvykle patří ochrana dělohy před cizími mikroorganismy, vodou, tampóny a dalšími problémy. Za příznivých podmínek se spermie pohybují při hledání vajíčka podél děložního čípku. Během těhotenství chrání dítě tím, že mu umožňuje zůstat v děloze. Během porodu je také obtížné přeceňovat jeho význam..

Po 6-8 týdnech se vytvoří vnější hltan dělohy. Po přirozeném porodu a císařském řezu je to výrazně odlišné, protože tkáně orgánu jsou velmi napnuté. Pokud má hltavá žena kulatý otvor, pak po porodu je štěrbinovitý a jeho tvar se mění - z kuželového na válcový. Gynekolog podle vzhledu děložního čípku může určit, zda žena porodila nebo ne

Uzdravení vnitřního povrchu (endometria) je dokončeno za 10–12 dní a místo připojení placenty je obnoveno do konce 3. týdne po narození.

Spolu s velikostí se také mění hmotnost orgánu. Pokud je děloha ženy, která nenarodila, 50 g, pak je bezprostředně po narození její hmotnost 1 kg. Jeden týden po narození dítěte je tento parametr 500 g, o dva týdny později, o něco více než 300 g. Na konci poporodního období je hmotnost dělohy asi 60 g (obvykle o něco více než před narozením). V průměru je po měsíci a půlce děloha plně obnovena

Všechny tyto údaje jsou podmíněné, protože rychlost obnovy orgánu závisí na různých faktorech:

 • hormonální pozadí ženy;
 • její věk;
 • rysy průběhu porodu.

Takže po císařském řezu se děloha vrátí do normálu déle kvůli narušení její integrity. Pokud byla operace plánována, pak nebyly zahájeny přirozené mechanismy kontraktilní aktivity dělohy. Aby jim byla způsobena, je do ženy injikován umělý hormon oxytocin.

Obnovení mohou zpomalit následující faktory:

 • polyhydramnios;
 • vícenásobné těhotenství;
 • velká hmotnost a velikost dítěte;
 • komplikace těhotenství a porodu;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • trauma k porodnímu kanálu nebo přílohám;
 • děložního ohybu a dalších patologií orgánů.

Příznaky normální kontrakce

Pokud k uzdravení dochází bez patologií, má žena následující podmínky:

 • nepohodlí v umístění dělohy;
 • bolest v podbřišku, připomínající kontrakce, zejména při krmení dítěte (v této době je oxytocin intenzivně produkován a způsobuje kontrakce dělohy);
 • nepohodlí v oblasti genitálií;
 • špinění, které se časem stane nažloutlým nebo průhledným - lochie.

Tyto příznaky jsou nejvýraznější v prvním týdnu po narození, poté postupně mizí. Pokud se vyskytnou následující příznaky, poraďte se s lékařem:

 • nepohodlí se nezmizí po dvou týdnech;
 • bolesti nejsou křeče v přírodě, ale konstantní, bolestivé;
 • dochází ke zvýšení teploty.

Jak pomoci, pokud jsou kontrakce bolestivé

Děložní involuce je přirozený proces, ale často bolestivý, připomínající práci. Nejčastěji to může vydržet. Pokud žena pociťuje silnou bolest, která narušuje normální život, uchovejte se například ke zvláštním prostředkům, které potřebujete:

 1. Udržujte pozitivní přístup. Jakákoli bolest je dočasná, propadne. Navíc nejtěžší a nejnepříjemnější - porod - je již pozadu.
 2. Sleduj dech. Co se hodí během bojů, to udělá.
 3. Zajistěte teplo a tlak na žaludek. K tomu můžete použít topnou podložku. Pomáhá také ležení na břiše..
 4. Včas vyprázdněte močový měchýř, jinak zabrání děloze v kontrakci a návratu na své místo.
 5. Proveďte masáž žaludku. To nevyžaduje zvláštní dovednosti, je vhodné hladit ve směru hodinových ručiček.
 6. Užívejte léky proti bolesti pro silnou bolest. Pokud to lze tolerovat, nedoporučuje se pít léky, protože mohou pronikat do mateřského mléka.
Užívání léků proti bolesti je oprávněné pouze v případě těžkého neklidu

Populární léky na anestezii děložních kontrakcí po porodu:

 1. No-shpa nebo drotaverin. Lék zmírňuje křeče, snižuje otoky a zánět svalové tkáně, zlepšuje krevní oběh v orgánech. Má rychlý účinek. Snižuje citlivost dělohy na oxytocin a uvolňuje ji. Je k dispozici ve formě tablet a roztoku pro intramuskulární a intravenózní podání. Příjem ve formě tablet vede k dosažení maximálního účinku po 45-60 minutách po podání, zavedení roztoku vám umožní cítit účinek po maximálně půl hodině. Po 72 hodinách je zcela vyloučen. Protože neexistují žádné klinické údaje o účinku léku na kojence, je možné použít lék během kojení pouze podle pokynů lékaře. Náklady na šest tablet - z 50 rublů, 25 ampulí - ze 450 rublů. No-shpa je vynikající antispasmodikum
 2. Naproxen. Tento léčivý přípravek má protizánětlivý a analgetický účinek. Naproxen dosahuje maximální koncentrace v krvi 2-3 hodiny po podání a vylučuje se po 15 hodinách. Mladé matky ji mohou používat ve formě tablet, suspenzí, čípků (čípků). Protože v malém množství přechází do mateřského mléka, při laktaci se používá opatrně. Stojí to lék od 180 rublů za 30 tablet.
 3. Ibuprofen Tento lék se používá k mírné bolesti, má protizánětlivý účinek. Působí po 15-20 minutách. Maximální účinek je dosažen 1–2 hodiny po podání a trvá několik hodin. Při kojení je použití přípustné v omezeném množství. Ibuprofen je dostupný ve formě tablet, jejichž cena je od 50 rublů za 20 kusů. Ibuprofen nedokáže zvládnout silnou bolest
 4. Ketonal. Lék má analgetický, protizánětlivý, antipyretický účinek, vysoce účinný. Může být použit ve formě tablet, tobolek, čípků, roztoku pro intramuskulární a intravenózní podání. Často se předepisuje ženám, které porodily, ačkoli neexistují žádné klinické údaje o jeho účinku na laktaci, je třeba je proto používat opatrně. Tablety stojí od 200 rublů za 20 kusů, svíčky - od 240 za 12 kusů, tobolky pro orální podání - asi 110 rublů po 25 kusech, 10 ampulek roztoku - od 250 rublů.
 5. Homeopatické léky (Caulophyllum, Sepia a další). V poslední době si získávají stále větší oblibu, protože jednají jemně, aniž by brali velké dávky. Jejich použití je možné pouze pod dohledem odborníka.

Přesné dávkování, četnost a trvání užívání léků určuje ošetřující lékař s přihlédnutím k závažnosti různých příznaků.

Jak urychlit proces obnovy

Bezprostředně po narození je na ženský žaludek položen chladný vyhřívací polštářek, který omezuje krevní cévy, snižuje krvácení a urychluje kontrakce dělohy. Následně by se děloha měla pod vlivem oxytocinu stahovat. V nemocnici je tento proces pravidelně sledován odborníky. Obnova dělohy někdy vyžaduje nejen čas, ale také zvenku. Budou účinná následující doporučení:

 • proveďte vnější masáž povrchu břišní stěny;
 • naneste na žaludek chladnou topnou podložku nebo led; Chlad pomáhá při kontrakcích dělohy po porodu
 • dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se zabránilo vniknutí infekce do těla, poporodní komplikace;
 • vyhnout se plnému naplnění močového měchýře a konečníku, jít na záchod včas;
 • projděte se, více se pohybujte;
 • kojit ke stimulaci produkce oxytocinu;
 • spát na mém žaludku.
Spánek na břiše přispívá k rychlému zotavení dělohy po porodu

Lidové léky na stahy dělohy

Existují lidová léčiva, která mohou usnadnit průběh zotavovacího období, urychlit jeho průběh:

 1. Infuze rostlin. K nejefektivnějším patří kopřiva, pastýřská taška, bílá kopřiva, polní yarot, květ březové a malinové listy. K přípravě léčivé infuze se 6 až 7 polévkových lžic rostliny nalije do litru vroucí vody a nechá se několik hodin vyluhovat. Pijí tento lék půl sklenky třikrát denně.
 2. Tinktura z papriky. Prodává se v lékárně a podporuje kontrakce dělohy. Protože do této tinktury je zahrnut ethanol, používá se během kojení s opatrností v malém množství. Je nutná odborná konzultace.
 3. Čerstvě vymačkaná šťáva z kalina. Denní dávka tohoto přírodního léčiva je tři polévkové lžíce. Viburnum juice je vynikajícím léčivem pro urychlení regenerace dělohy

Je však důležité sledovat reakci dítěte na takové prostředky. Pokud má dítě vyrážky na kůži, úzkost, problémy s gastrointestinálním traktem, je třeba léčbu přerušit. Před zahájením léčby se musíte poradit se svým lékařem.

Některé ženy doporučují používat koňak pro rychlé obnovení síly. U kojení je však takový lék kontraindikován.

Léky

Léky na rychlou evoluci dělohy obsahují umělý hormon oxytocin. To:

 1. Hyphotocin. Lék je rostlinného původu, stimuluje svalovou aktivitu a neumožňuje nadměrnou destrukci krevních cév.
 2. Demoxytocin Kromě stimulace děložních kontrakcí zabraňuje i laktostáze.
 3. Pituitrin. Obsahuje vazopresin, který posiluje krevní cévy. Pituitrin je k dispozici v injekčních ampulích
 4. Ergotal. Obsahuje bylinné přísady.

Rovněž lze úspěšně použít homeopatické léky (Millefolium, Sekale, Hamamelis, Sabina), které byly vytvořeny na základě složek rostlinného původu. Mají mírnější účinek na tělo..

Fyzická cvičení

Od prvního dne po narození, pokud se cítíte dobře, můžete udělat zvláštní cvičení k obnovení těla. Tato gymnastika se provádí v dobře větrané místnosti při příjemné teplotě..

Cvičení by měla být pravidelná po dobu dvou měsíců a postupně zvyšovat zatížení. Pro bolestivé pocity by se komplex neměl provádět. Je také zakázáno po chirurgických zákrokech, prasklinách dělohy. Doporučuje se následující cvičení:

 • pomalé ohýbání a narovnání končetin; Můžete začít cvičit na snížení dělohy téměř okamžitě po narození
 • střídavé napětí a uvolnění nohou;
 • hluboké dýchání přicházející z břicha;
 • houpání v různých směrech na gymnastický míč; Cvičení na gymnastickém míčku pomohou nejen rychleji obnovit tkáň dělohy, ale také udržet tón všech svalů
 • komprese a relaxace svalů perineu (Kegelova gymnastika).

Technika posledně jmenovaného je následující:

 1. Lehněte si, položte ruce na břicho. Na výdech vymačkejte svaly perineum, napětí, jako by chtěli zastavit močení. Linger v této poloze, pomalu počítající do pěti. Poté, na úkor až pěti, se postupně uvolněte. Opakujte až desetkrát.
 2. Rychle komprimujte a uvolněte svaly perineum, čímž počet opakování dosáhnete 15krát.

Existují i ​​jiné možnosti provádění těchto cvičení. Po cvičení je lze provést pokaždé, jakmile je volný čas (sedí v dopravě nebo stojí v řadě), protože jsou ostatním zcela neviditelní.

Video: vše o cvičeních Kegel

Pokud se děloha stahuje příliš rychle

Stává se, že se děloha stahuje velmi rychle, zvláště často s opakovaným narozením. Tento proces je doprovázen těžkým krvácením, bolestivostí. S tím se můžete vyrovnat podle stejných doporučení jako při úlevě od bolesti:

 • fyzická aktivita;
 • procházky pod širým nebem;
 • časté výlety na záchod;
 • hladil břicho v kruhu.

Patologie kontrakce po porodu

Ve vzácných případech se vyskytují patologické stavy. Nejčastějšími komplikacemi jsou krční ohýbání a blokáda hltanu krevními sraženinami.

Ohyb krčku

Ohyb krku je ve většině případů vrozená anomálie, ale nejčastěji se projevuje v poporodním období. Děloha natažená po těhotenství se může velmi rychle vrátit do své předchozí polohy, ale nemůže být správně přijata. Příčinou patologie se někdy stává:

 • infekce v oblasti pánve z genitálního traktu nebo v důsledku zranění;
 • onemocnění tlustého střeva nebo močového měchýře;
 • přítomnost vnitřního nádoru.

Při vyšetření gynekologem nebo při ultrazvukovém vyšetření je detekován posun dělohy vzhledem k děložnímu čípku a pánvi. Pro léčbu této patologie je předepsán komplex léčiv, fyzioterapie, speciální gymnastika.

Ohýbání děložního čípku může vést k potížím s početím a nepohodlím během intimity

Blokování hltanu krevními sraženinami

Žena by měla být upozorněna ostrým zastavením výboje v rané fázi po porodu, protože to může znamenat zablokování hltanu krevními sraženinami. V tomto případě jsou pozorovány bolesti v podbřišku a horečka. Alarmujícím příznakem je také dlouhý, hustý výboj, který se časem nestane průhledným. Mohou být hlen a špatně vonět. Tento stav vyžaduje okamžité ošetření, schéma, které lékař vybere.

Hlavním kritériem pro zotavení ženy po porodu je stav její dělohy. Během 1,5–2 měsíců se vrátí do své původní podoby. Zpravidla se jedná o přirozený proces, který nevyžaduje zásah třetích stran. Mobilní životní styl, zavedené kojení a dodržování pravidel osobní hygieny pomůže překonat obtížné období bez následků. V některých případech však tělo potřebuje pomoc. Pokud se obracíte k lékaři včas, můžete vyřešit všechny složité problémy, které se objevily v období po porodu.

Jak urychlit kontrakce dělohy po porodu: cvičení, injekce oxytocinu

Lékařské odborné články

Kontrakce dělohy po porodu je často příčinou bolesti břicha nebo nepohodlí po dlouhou dobu po narození dítěte. Ale to není vždy normální jev a je důležité, když byste měli konzultovat lékaře, jaké jsou obvyklé termíny pro involuci dělohy a možné způsoby léčby pro patologii.

Vlastnosti kontrakcí dělohy po porodu

Tělo ženy prochází mnoha fyzickými změnami po porodu, dokud se nevrátí do stavu před těhotenstvím. Každá žena během celého období těhotenství a porodu prochází nádherným procesem, aby se stala matkou, a poté trvá přibližně 2 měsíce, než se tělo zotaví z porodu. Jednou z nejzřetelnějších a nejvýznamnějších změn je návrat dělohy k normě zvané involuce dělohy.

Načasování kontrakcí dělohy po porodu se liší v závislosti na tom, jak probíhal proces porodu a zda existují traumatické faktory. Kontrakce dělohy po prvním narození je rychlejší a účinnější. To je způsobeno skutečností, že u primogenních žen je tón děložního svalu vyšší, což znamená, že děloha se může stahovat a zůstat stahovaná, a ne relaxovat a stahovat se s přerušeními. Kontrakce dělohy po opakovaném a třetím porodu může trvat déle, protože s každým těhotenstvím klesá tón dělohy a její schopnost dalšího normálního kontrakce..

Obecně trvá proces úplné invaze dělohy asi dva měsíce. Děloha se nejčastěji stahuje v prvním týdnu po narození a poté se vrací do své předchozí velikosti. Po těhotenství váží děloha (bez dítěte, placenty, tekutiny atd.) Asi 1 000 g. 6 týdnů po narození dosahuje děloha váhu 50 - 100 g.

Během několika minut po narození dítěte se děloha smrští, její zkřížená vlákna se napnou stejným způsobem jako při porodu. Tyto kontrakce také pomáhají oddělit placentu od stěny dělohy. Po oddělení placenty uzavřou děložní kontrakce otevřené krevní cévy, ke kterým byla placenta připojena. Tato cévní kontrakce snížením myometria („fyziologická ligatura“) vede k hemostáze. To pomáhá předcházet krvácení a dalším komplikacím v časném poporodním období..

Ihned po narození se děloha stahuje, takže její dno je na úrovni pupku. Poté dochází k největšímu snížení velikosti a hmotnosti během prvních dvou týdnů a v této době se děloha zmenší a nachází se úplně v pánevní oblasti. Během několika příštích týdnů se děloha pomalu vrací do stavu před těhotenstvím, i když celková velikost dělohy zůstává větší než dříve. Žena může často cítit takové kontrakce dělohy ve formě křečí a bolesti v podbřišku. Bolestivé kontrakce dělohy po porodu mohou být během prvních tří dnů nejintenzivnější, pak by se bolesti při tažení měly snižovat.

Endometrium po porodu a abrazi placenty se také rychle obnoví, takže do sedmého dne jsou již v endometrii všechny vrstvy. Do 16. dne je endometrium obnoveno v celé děloze, s výjimkou placentárního místa. Endometriální místo, na kterém byla připojena placenta, podstoupilo řadu změn v období po porodu. Velikost placentární vrstvy je snížena na polovinu a změny v placentární vrstvě vedou k uvolnění lochie. Proto jsou příznaky kontrakcí dělohy po porodu kromě spasmodických bolestí také vypouštěny z genitálií, které se nazývají lochie.

Bezprostředně po narození proudí velké množství červené krve z dělohy ve fázi redukce. Poté se objem vaginálního výtoku rychle snižuje. Výtok při kontrakci dělohy po porodu má několik fází a odlišné vlastnosti. Existují 3 normální stádia lochie. Doba trvání každé etapy není tak důležitá jako skutečnost, že počet lochií by měl být menší a menší a barva by se měla měnit z červené na bílou. Červená nebo krvavá lochie zhasne na tři až čtyři dny a postupně se jejich barva změní na nahnědlou červenou s vodnatější konzistencí. V průběhu několika týdnů se množství propouštění neustále snižuje a nakonec se stanou seriózními (lochia alba). Doba, po kterou dochází k propuštění po porodu, se liší, i když je to přibližně 5 týdnů.

Cervix se také rychle vrací do svého předchozího stavu, ale nikdy se nevrací do stavu, který byl před porodem. Na konci prvního týdne se vnější hltan uzavře tak, že zůstane 1 centimetr.

Vagína také ustupuje, ale nevrací se úplně do své předchozí velikosti. Po 3 týdnech dochází ke snížení zvýšené vaskularizace a otoků. V této chvíli vaginální epitel prochází stadiem atrofie. Plně vaginální epitel je obnoven po 6-10 týdnech.

Během procesu porodu byl perineum napnut a traumatizován. Většina svalových tónů je obnovena v šestém týdnu, s velkým zlepšením během několika příštích měsíců. Svalový tón se může vrátit k normálu, v závislosti na stupni poškození svalů, nervové a pojivové tkáně. Ale všechny tyto změny mohou také ovlivnit špatné děložní kontrakce po porodu. V tomto případě stále přetrvává špinění a pomalá invaze dělohy, kdy do konce druhého týdne po porodu je děloha stále hmatná nad lůnem.

Obnovení normální funkce vaječníků se velmi liší a je velmi závislé na kojení. Ženy, které kojí své dítě, mají delší období amenorey a anovulace.

K rychlé kontrakci dělohy po porodu dochází u primiparů, když je do konce prvního týdne děloha v pánevní dutině. Po pouhých čtyřech až pěti týdnech se děloha vrátí do své předchozí podoby, která se po porodu považuje za rychlou uzdravení..

Důsledky špatných děložních kontrakcí po porodu mohou být velmi závažné - přece jen nedostatečná vaskulární komprese může způsobit poporodní krvácení. Pokud se děloha dostatečně nestáhla, může se vyvinout hypotenze, což vede k významnému krvácení. Pokud se děloha z nějakého důvodu vůbec nesnižuje, pokračuje krvácení po oddělení placenty a to může být fatální, protože je velmi obtížné zastavit takové krvácení. Komplikace mohou nastat v časném poporodní a pozdní fázi. Špatná hygiena v poporodním období často může vést k infekci poporodní plochy myometria, protože je velmi citlivá na všechny bakterie. To ohrožuje vývoj poporodní septiky..

Léčba poruch děložních kontrakcí po porodu

Protože dlouhý proces invaze dělohy vede k těžké bolesti, mnoho žen se zajímá, jak urychlit kontrakce dělohy po porodu. Nejprve je nutné informovat lékaře o všech příznacích, aby pečlivě vyšetřil dělohu a vyloučil všechny nebezpečné poporodní komplikace. Nejsou-li kontraindikace, lze k lepšímu snížení dělohy použít různé metody..

Jak zmírnit bolest během kontrakce dělohy po porodu? Pokud existuje silná bolest, kterou nelze tolerovat, je třeba brát pouze ty léky proti bolesti, které nepoškodí dítě, pokud matka kojí. K tomuto účelu lze použít paracetamol nebo ibuprofen. To jsou prostředky, které jsou v dětské praxi povoleny, takže je může používat kojící matka.

Všechny metody kontrakce dělohy po porodu lze rozdělit na fyzickou a lékařskou. Fyzikální metody mohou být velmi efektivní, nejen pro snížení dělohy, ale také pro posílení všech svalů pánevního dna. Za tímto účelem použijte sadu cvičení, která lze provádět doma.

Cvičení na kontrakce dělohy po porodu se provádí pouze v případě, že žena nemá kontraindikace. Tady jsou některé z nich:

 1. Klečící cvičení pomozte děloze vrátit se do vzpřímené polohy. Lehněte si na záda, ohněte si kolena a nohy by měly být položeny na paty na podlaze. Zvedněte jedno koleno a přidržte jej na břiše a oběma rukama je držte. Tuto pozici udržujte po dobu 15–20 sekund a poté ji uvolněte. Tento postup opakujte s druhou nohou. Změňte levou a pravou nohu dvakrát až čtyřikrát.
 2. Pánevní kontrakce a relaxace

Toto cvičení posiluje svaly podél pánevního dna. To způsobí, že se děloha pohybuje vzpřímeně. Chcete-li toto cvičení, musíte ležet na podlaze a zvednout ruce na stranu. Zhluboka se nadechněte a zvedněte hýždě z podlahy několik centimetrů. Držte tuto pozici několik sekund. Opakujte tento proces pětkrát, abyste zvýšili sílu vašich pánevních svalů.

Toto cvičení posiluje šikmou abs a způsobuje, že se děložní svaly stahují pod vlivem nitrobřišního tlaku. Funguje také dobře pro posílení pánevních svalů, což je důležité pro korekci vazivového aparátu. Lehněte si na zem s rukama za hlavou. Udržujte svá kolena a nohy na patách na podlaze. Zvedněte levé koleno a zvedněte hlavu rukama. Při zvedání otočte tělo tak, aby se pravý loket dotkl levého kolena. Toto cvičení opakujte na druhé straně tak, aby levý loket odpovídal pravému kolenu. Aby bylo dosaženo nejlepších výsledků, proveďte alespoň 10 takových zápletek..

Gymnastika po porodu pro snížení dělohy může být omezena jednoduchým nakláněním těla na stranu, mlýnem a několika dřepy. Postupem času se počet cvičení postupně zvyšuje, pokud nedochází k reakci z dělohy a břicha.

Masáž ke snížení dělohy po porodu pomáhá změnit polohu dělohy a zlepšit krevní oběh, a dokonce může pomoci vrátit dělohu do tvaru po porodu a zvýšit plodnost. Žena může takovou masáž provádět sama. K tomu pečlivě masírujte oblast mezi pupkem a ochlupením.

Před zahájením masáže si vyberte pohodlné místo, kde si můžete lehnout (například postel nebo podložka na jógu). Pokud je to možné, zvolte tichou místnost s velmi malým rozptýlením. Lehněte si na záda.

Klikněte a přejeďte žaludkem. Držte ruku dlaní dolů a zatlačte na břicho, počínaje těsně pod tlačítkem na břiše. Když tlačíte, přejeďte rukou jemným kruhovým pohybem. Potom lehce stiskněte břicho těsně nad ochlupení a jemně vytáhněte, jako by jste děložní pohyb pohybovali. Tento pohyb opakujte 15krát. Poprvé by masáž měla trvat asi 5 minut, pak, pokud není bolest, můžete prodloužit dobu masáže.

Abyste se ujistili, že provádíte správnou masáž dělohy, zeptejte se své porodní asistentky, zdravotní sestry nebo porodní asistentky, abyste to prokázali, než to zkusíte udělat sami. Pokud se obáváte, že masáž nefunguje, nebo pokud se něco může pokazit, okamžitě vyhledejte lékaře. Žena si také může objednat masáž břicha, která zahrnuje léčbu dělohy.

Přípravky pro kontrakce dělohy po porodu mohou být použity i v doručovací místnosti ve formě injekcí nebo později ve formě tablet. K tomu použijte tzv. Uterotoniku - léky, které stimulují kontrakci svalových vláken myometria. Patří mezi ně oxytocin, prostaglandiny, ergometrinové přípravky.

Oxytocin po porodu pro kontrakce dělohy používají všechny ženy k aktivnímu řízení třetí fáze porodu. Oxytocin podporuje rytmické kontrakce dělohy, může stimulovat jeho aktivní kontrakci a má vazopresi a antidiuretický účinek. Může být použit pro kontrolu poporodní hemoragie nebo krvácení. Při narození způsobuje velmi malé množství oxytocinu vážné kontrakce dělohy. Oxytocin v terapeutických dávkách vyvolává kontrakce ve dně a těle dělohy pouze bez ovlivnění dolního segmentu. Lék komprimuje myoepithelium mléčných alveol a usnadňuje kojení mlékem. Podává se intravenózně na glukóze, celková dávka by neměla přesáhnout 5 jednotek pro vyvolání porodu ze zdravotních důvodů (hypotonická inertnost dělohy). Oxytocin může způsobit anafylaktické reakce, jsou však vzácné a velké dávky mohou způsobit embolii plodové vody. Obvykle by nemělo být kombinováno s prostaglandinem ke stimulaci děložních kontrakcí. Oxytocin je kontraindikován v podmínkách, kdy dochází k jizvě dělohy při velké operaci dělohy.

Prostaglandin F2-alfa přispívá ke snížení myometrium, které způsobuje hemostázu v místě placentace, což snižuje krvácení po porodu a spastické bolesti, které se obtěžují kontrakcemi dělohy..

Ergometrin a methylergometrin způsobují rytmické kontrakce dělohy, ale s velkými dávkami se stávají víceméně kontinuální. Mají malý vliv na ostatní hladké svaly. Ergometrin a methylergometrin v dávce 500 (orálně) nebo 250 (intramuskulárně) mikrogramů mohou způsobit kontrakci dělohy, a tak zabránit krvácení po porodu.

Časté nežádoucí účinky ergometrinu jsou gastrointestinální poruchy, bolest na hrudi, vazokonstrikce a přechodná hypertenze.

Ergometrin je kontraindikován u těžkých kardiovaskulárních onemocnění, zhoršené plicní, jaterní a renální funkce, sepse a eklampsie.

No-shpa ke snížení dělohy po porodu se používá pouze jako anestetikum. Protože kontrakce dělohy jsou doprovázeny křečovými bolestmi v dolním břiše, které se někdy obtížně snášejí, lze tyto injekce použít k omezení dělohy po porodu a ke snížení bolesti..

Alternativní metody léčby

Lidové léky na kontrakce dělohy po porodu se používají velmi často. Kromě léků můžete vyzkoušet i několik tipů, které vám pomohou zmírnit bolest a intenzitu poporodní křeče..

 1. Hluboké dýchání: cvičte hluboké dýchání a meditaci, protože vám mohou pomoci snížit dělohu a zachránit vás před křečemi po porodu.
 2. Spící lícem dolů: Můžete zkusit lhát lícem dolů s polštářem pod žaludkem. To vám pomůže zbavit se bolesti..
 3. Léčba horkou vodou je nejlepším způsobem, jak omezit křeče v dolní části břicha, protože oslabuje stahovanou dělohu a zlepšuje krevní oběh, čímž snižuje bolest v dolní části břicha a dělohy.
 4. Byliny pro kontrakci dělohy po porodu lze použít jako čaj, který tónuje svaly a uvolňuje ostrý křeč. Kopřiva pro kontrakce dělohy po porodu pomáhá nejen redukovat dělohu, ale také snižuje krvácení po porodu. Chcete-li to provést, napařte dvojdomé kopřivy a vezměte půl šálku třikrát denně.
 5. Vodní pepř pro kontrakce dělohy po porodu také zabraňuje rozvoji krvácení z dělohy. Pro přípravu infuze je třeba vzít dva sáčky trávy pepřové vody a páry v litru vody. Musíte vzít lžíci každé tři hodiny, pak můžete jen třikrát denně.
 6. Tinktura pro kontrakce dělohy po porodu se používá s bílou rýží. Chcete-li to provést, musíte vařit rýži v nesolené vodě a z tohoto vývaru brát dvakrát denně vodu. Tato voda uklidňuje žaludek, zlepšuje trávení a zabraňuje zácpě..
 7. Čaj ke snížení dělohy po porodu lze připravit s jednotlivými bylinkami nebo je kombinovat a zajistit, aby dítě nebylo alergické.

Ginger je protizánětlivý, stejně jako vynikající adstringentní a antiseptikum, které zabraňuje bolesti a křečím po narození, zmírňuje bolest v břiše a boky. Připravte si zázvorový čaj přidáním malého strouhaného zázvoru do šálku vroucí vody. Můžete také přidat deset listů petrželky a nějakou dobu je vařit. Podle chuti přidejte med a vezměte si tento čaj dvakrát denně..

 1. Semena fenyklů mají také protizánětlivé a analgetické vlastnosti, které pomáhají zmírnit bolest po těhotenství. Vařte fenykl přidáním dvou polévkových lžic semen fenyklu do dvou šálků vody. Vařte deset minut, ochlaďte a přidejte med. Musíte pít čaj dvakrát denně.
 2. Většina problémů po porodu je spojena s oslabeným imunitním systémem. Měli byste užít více vitamínu C, který je bohatý na citronovou nebo indickou angrešt..

Vařte jeden šálek vody, nechte jej vychladnout a poté přidejte citronovou šťávu vytlačenou ze dvou citronů. Pijte ji dvakrát denně, aby posílil váš imunitní systém, a také pomáhá zmírnit spasmodickou bolest aktivními kontrakcemi dělohy.

 1. Máta má uklidňující vlastnosti, které pomáhají zmírnit bolesti břicha a bolesti hlavy po porodu. Listy máty přidejte do šálku vroucí vody a nechte vařit asi deset minut. Před napitím vychladněte čaj a přidejte citronovou šťávu. Musíte pít dvakrát denně, což snižuje bolest břicha a křeče.
 2. Heřmánek pomáhá zmírnit bolest v důsledku děložního převratu. Toto je považováno za bezpečný prostředek pro dítě, pokud matka kojí. Do šálku vroucí vody přidejte sušené květy heřmánku. Nechte čaj vařit deset minut. Můžete přidat med a citron pro další chuť. Můžete pít až pětkrát denně.
 3. Můžete požádat svého partnera, aby jemně masíroval žaludek směsí oleje. Chcete-li připravit olejovou směs, vezměte pět kapek levandulového oleje, deset kapek cypřiše, 15 kapek máty máty peprné a jednu kapku jojobového oleje. Při masáži položte ruce na pupek a několikrát se pohybujte kruhovým pohybem po celé ploše.

Homeopatie pro kontrakce dělohy po porodu je také široce používána. Volba léku je založena na teorii individualizace a podobnosti symptomů pomocí holistického přístupu. To je jediný způsob, jak obnovit plné zdraví odstraněním všech příznaků a symptomů, se kterými se žena setká po porodu. Cílem homeopatie není jen léčba bolesti a kontrakce dělohy, ale také odstranění základních příčin a individuální vnímavosti. Pokud jde o terapeutickou léčbu, existuje několik léčebných postupů. Pro individuální výběr léků a léčby musí pacient osobně konzultovat kvalifikovaného lékaře. Existují následující nástroje:

 1. Caulophyllum - droga se používá pro silné a časné kontrakce dělohy, které jsou doprovázeny křečovitými a silnými bolestmi. Po bolesti se může zdát, že jehla uvnitř.
 2. Tsimitsifuga - používá se k léčbě žen s velkou citlivostí a intolerancí k bolesti. Obzvláště efektivní pro bolest v pánevní oblasti od kyčelního kloubu do kyčle, bolest na hrudi s lokalizací na levé straně.
 3. Agaricus mousse - toto ošetření pokrývá spektrum většiny poporodních stížností.
 4. Arnica montana - uklidňuje svaly vagíny a dělohy, dává po porodu vynikající pocit úlevy a pohodlí. Absorbuje nadměrné špinění a způsobuje maximální opravu poškozené nervové tkáně.
 5. Staphysagria - droga je vynikajícím nástrojem pro obnovení dělohy a její kontraktilní funkce, když se dítě narodí po císařském řezu.
 6. Helba po porodu pro kontrakci dělohy je považována za velmi dobrý lék, který také stimuluje kojení. Tento nástroj je rostlina, která se pěstuje hlavně v zemích Východu. Ale jeho semena jsou k dispozici na prodej. Pro snížení dělohy stačí brát denně tři semena této rostliny. Neposkytuje vedlejší účinky a může být užíván téměř všemi ženami.

Poporodní fyzioterapie ke snížení dělohy lze použít ve formě vodoléčby a reflexologie. Hydroterapie se stává stále populárnější metodou úlevy od bolesti a stimulace kontrakce dělohy. Pro léčebný účinek může stačit použít teplou sprchu se směrovaným proudem teplé vody na břicho a pánev, následovanou masáží této oblasti.

Reflexologie je proces vyvíjení tlaku na určité části nohou pro zmírnění bolesti nebo problémů v jiných částech těla. Teorie naznačuje, že nohy jsou mapa těla. Stimulace nervových zakončení posílá zprávy do postižených oblastí a uvolňuje endorfiny a monoaminy, které potlačují bolest. Pomáhá při křečích během kontrakce dělohy během prvních tří dnů po narození..

Elektroforéza s vápníkem po porodu, aby se snížila děloha, umožňuje vápníkovým iontům vstoupit do svalových vláken a stimulovat kontrakci, přičemž je udržuje po dlouhou dobu. To je nutné, aby se po kontrakci děloha nezačala znovu uvolňovat. Lze použít v pozdním porodním období.

Kontrakce dělohy po porodu trvá od tří dnů, kdy se děloha stahuje nejintenzivněji, a až do dvou měsíců, kdy dochází k maximálnímu zotavení jak velikosti, tak funkce. V této době může žena pociťovat tažnou bolest, která je v tuto chvíli považována za normální. Existuje mnoho způsobů, jak obnovit stav ženy, který byl před porodem - od gymnastiky po lidové léky, a to vše lze použít bez kontraindikací..

Články O Neplodnosti