Hlavní Analýzy

Hygiena novorozence

Přišel dlouho očekávaný okamžik. Vy a vaše dítě jste konečně propouštěni z nemocnice. Když jste byli v nemocnici, personál oddělení vám pomohl postarat se o dítě a všechno vypadalo jasné a pochopitelné. Ale když jste zůstali doma, jeden na jednoho se svými drobky všechno vypadá mnohem komplikovanější. Abyste se nezmýlili, promluvme si znovu o hygieně novorozence.

Jak se starat o pupeční ránu

Proč a proč? Pupeční šňůra obvykle zmizí po 3 až 5 dnech života dítěte. Na jeho místě zůstává tzv. „Pupeční rána“, která se zahojí 10 až 14 dní života. Abychom urychlili proces hojení a zabránili proniknutí infekce do rány, je nutné se o něj denně starat. Po koupeli dítěte je vhodnější léčit pupeční ránu. Není to vůbec těžké, zvládneš to!

Budete tedy potřebovat: sterilní bavlněné pupeny, 3% roztok peroxidu vodíku, salicylový alkohol.

 • Nejprve musíte: vyjměte prsteny, hodinky z rukou, důkladně si je umyjte.
 • Pokud je to nutné, dejte dítěti pozor, umyjte jej a položte na přebalovací stůl.
 • Palcem a ukazováčkem levé ruky rozdělte okraje pupečního prstence (ukazováčkem vytáhněte kůži nad pupkem nahoru směrem k hrudníku a palcem - kůži pod pupkem dolů).
 • Nyní si vezměte lahvičku peroxidu do pravé ruky a kapejte 1-2 kapky přímo na pupeční ránu. Počkejte 20-30 sekund, zatímco peroxid zasyče a pěna - odplaví mrtvé krusty a očistí ránu. Levou rukou držte kůži v oblasti pupku, pravou rukou si vezměte sterilní vatový tampón a jemně osušte pupeční ránu. Není třeba se snažit odstranit ty krusty, které se neoddělily samy od sebe - jejich čas ještě nenastal. Možná zmizí zítra nebo za den.
 • Vezměte si další vatový tampon, namočte do salicylového alkoholu, opět část okraje pupečníkového kruhu. Jemně, ale důkladně vymažte pupeční šňůru hůlkou a poté kruhovým pohybem otřete kůži kolem pupku..
 • Nechte alkohol několik sekund vyschnout
 • To je vše. Můžete si nasadit dětskou plenku a zavinout ji.

Jak umýt novorozence

Proč a proč? Kůže kojenců je mnohem měkčí než u dospělých, podráždění a vyrážka z plenek se objevují velmi snadno, takže musíte dítě umýt pokaždé, když má židli. Kromě toho udržování čisté pokožky pomáhá vašemu dítěti rozvíjet první dovednosti úhlednosti..

Pokud jste mimo domov, můžete místo praní použít speciální dětské utěrky, ale praní nenahrazujte úplně takovým zjednodušeným ošetřením pokožky..

Malý trik. Kojenci mají tendenci vyprazdňovat své střeva po každém krmení nebo během něj. Z toho vyplývá závěr, že praní před jídlem je nevděčný úkol.

 • Prvním krokem je srolovat rukávy, odstranit prsteny, hodinky z rukou, upravit teplotu a tlak tekoucí vody. Připravte si tenkou plenku, která po umytí pokožku osuší. Je velmi výhodné, když ho budete mít vždy po ruce.
 • Zavřete dítě, vyjměte z něj plenu.
 • Je vhodnější držet dítě levou rukou a umýt ho pravou rukou.
 • Při mytí je chlapec držen lícem dolů. Vezměte dítě tak, aby jeho hruď ležela přes předloktí, zatímco prsty levé ruky budete držet jeho rameno. Kupodivu, ale visí v takové póze, dítě nezažívá sebemenší nepříjemnosti.
 • Dívka se musí umýt pouze zepředu dozadu, aby neznečišťovala genitálie. Položte dítě zády na předloktí jeho ruky tak, aby hlava byla na lokti, a prsty ji uchopíte za levé stehno. Tato poloha umožňuje bezpečné držení dítěte a ponechává vám úplnou „svobodu jednání“.
 • Umyjte dítě a sbírejte vodu do dlaně jemným pohybem shora dolů a opatrně odstraňte nečistoty z pokožky. Obzvláště důležité je opláchnout všechny kožní záhyby, kde se mohou hromadit nečistoty, což způsobuje podráždění. Nepoužívejte mýdlo, pokud to není nezbytně nutné, stačí mýt mýdlem jednou týdně.
 • Při mytí dívky člověk nemusí „třít“ genitálie, protože sliznice je velmi něžná. Navíc příliš mnoho praní odstraňuje ochranné mazivo, které chrání genitálie před vstupem patogenních mikrobů..
 • Po umytí osušte dětskou pokožku. Nejprve položte plenu na spodní část dítěte a přeneste ji na převlékací stůl. Poté důkladně navlhčete genitálie, tříselné, lepkavé a popliteální záhyby.
 • Pokud je to nutné (podráždění), ošetřete kožní záhyby malým množstvím dětského oleje.
 • Vaše dítě je opět šťastné ze života. Nyní je dobré „vzduchovat zadek“ po dobu 5-10 minut před nasazením nové plenky.

Koupání novorozence

Proč a proč? Koupání novorozence (hygienická koupel) se provádí všem zdravým dětem po pádu pupeční šňůry. Před vyléčením pupeční rány se doporučuje dítě vykoupat ve vroucí vodě nebo pod tekoucí vodou, ale musí se k němu přidat roztok manganistanu draselného (manganistan draselný)..

Dokud vaše dítě nemá šest měsíců, je vhodné ho denně vykoupat, ve druhé polovině jeho života to můžete dělat každý druhý den. Děti se zpravidla rádi plavou, protože před narozením byla voda jejich rodným prvkem. Ve vodě se svaly uvolňují, dítě je pohodlné a klidné. Doba koupání v prvním roce života je 5-10 minut. Mytí mýdlem se ne více než jednou týdně. Doporučujeme koupat dítě nejdříve hodinu po krmení, nejlépe ze všech - 10-15 minut před večerním krmením.

Koupání novorozence je pro dva výhodnější, nejčastěji nazývají otcem jako asistentky a v mnoha rodinách koupání dítěte je výhradně „čestnou misí“ otce. Velké a spolehlivé mužské ruce s úžasnou něžností drží malé tělo dítěte, což přispívá ke vzniku a rozvoji úzkého kontaktu dítěte s jeho otcem, který se v tuto chvíli cítí velmi potřebný. Ale pokud máte co dělat bez asistenta - nebojte se, můžete to udělat sami.

Důležité! Pokud je dítě v pořádku, má horečku nebo známky podráždění kůže, je lepší odložit koupání do konzultace s dětským pediatrem.

Budete potřebovat: dětskou vaničku, džbán teplé vody na opláchnutí dítěte, speciální vodní teploměr, dětské mýdlo, froté rukavice, velkou froté ručník, plenku, dětský olej, přebalovací stůl s připraveným oblečením pro dítě, bavlněné pupeny s omezením nebo vatové tampony.

Pokud se pupeční rána ještě nezhojila, připravte dvě nádoby studené a horké vařené vody nebo roztoku manganistanu draselného a přidejte je do tekoucí vody. Roztok manganistanu draselného musí být přidáván do vody „po kapkách“, dokud voda nezmění světle růžovou barvu. Před použitím manganistanu draselného se ujistěte, že krystaly jsou zcela rozpuštěny, protože kontakt s krystalem manganistanu draselného na kůži může způsobit popáleniny..

Teplota místnosti během koupání by měla být 22-24 stupňů. Můžete se vykoupat v koupelně, je-li dostatečně prostorné, nebo v kuchyni.

 • Nejprve musíte připravit koupel - omyjte kartáčem a mýdlem a opláchněte vroucí vodou. Umístěte koupel do stabilní, pohodlné polohy a naplňte ji ½ objemu vody. Na začátku se nalije studená a pak horká voda, aby se zabránilo tvorbě páry. Nyní musíte ponořit teploměr do vody. Teplota vody v lázni by měla být 37-37,5 stupňů. Změřte teplotu vody loktem, pouze pokud máte dostatečné zkušenosti, teploměr je vždy spolehlivější.
 • Oblečení pro dítě položte na přebalovací stůl, položte na něj ručník, vložte do něj plenu, kterou si otřete. Plenka však může být umístěna blízko koupele, takže by bylo pro vás pohodlnější ji vzít.
 • V případě potřeby svlékněte dítě - umyjte. Vezměte dítě tak, aby hlava spočívala na předloktí levé ruky a prsty držte levý ramenní kloub dítěte (palec pokrývá rameno shora shora, ostatní prsty položte do podpaží). Pravou rukou podepřete hýždě a nohy dítěte.
 • Pomalu ponořte dítě do koupele: nejprve hýždě, pak nohy a trup. Levou rukou pokračujte v podepření hlavy dítěte, pravá ruka se může umýt. Hladina vody by měla dosáhnout podpaží dítěte.
 • Swing dítě ve vodě tam a zpět, vlevo a vpravo. Vaše pohyby by měly být plynulé, neuspěchané. Usmívej se na dítě, promluv s ním laskavě.
 • Pokud má dítě umýt mýdlo, položí se „rukavice“ na pravou ruku. Později tělo jemnými kruhovými pohyby a okamžitě opláchněte mýdlové oblasti. Nejprve si umyjte vlasy od čela až k zadní části hlavy, poté krk, paže, hrudník, živě, nohy. Důkladně opláchněte pokožku. Umyjte si hýždě a genitálie naposledy.
 • Vyjměte dítě z vody zády. Opláchněte tělo a umyjte obličej dítěte vodou z džbánu. Hodit plenu přes dítě, dát to na přebalovací stůl, vypusťte kůži s jemnými píchání pohyby.
 • Uši si osušte bavlněnými pupeny bavlněnými zátkami nebo vatovými tampony.
 • Namažte záhyby pokožky dětským olejem. V případě potřeby ošetřte pupeční ránu.
 • Zamíchejte se nebo oblékněte své dítě.

Nyní by vaše dítě pro pocit úplného štěstí bylo hezké jíst a spát.

Novorozená ranní toaleta

Proč a proč? Všichni víme, že „čistota je klíčem ke zdraví“, takže se každý den myjeme sami, čistíme si zuby, osprchujeme se nebo se koupeme. Bez těchto obvyklých hygienických postupů se člověk cítí nepříjemně. U novorozeného dítěte je každodenní péče o pleť mnohem důležitější než u dospělého, navíc se v tak raném věku začnou nevědomky tvořit první dovednosti v oblasti čistoty..

Denní toaleta dítěte sestává z mytí, ošetření očí, nosu, kožních záhybů. Před uzdravením rakoviny pupečníku musí být léčena také denně. Dítě je nutné umýt po nočním spánku a během dne, pokaždé, když má dítě židli. V případě kontaminace se Aurikuly ošetřují podle potřeby a po každém koupeli se suší. Hřebíky dětí jsou oříznuty, jak rostou.

Budete potřebovat: vatové podložky (kosmetické podložky), vatovou vatu pro výrobu bičíků, dětského oleje nebo tekutého parafínu, nádobu s teplou vařenou vodkou, nádobu na použité materiály, nůžky se zaoblenými konci, vatové tyčinky se zarážkami, soupravu pro zpracování pupeční rány.

 • Nejprve musíte odstranit prsteny, hodinky a umýt si ruce. Připravte si vše, co potřebujete: otevřete láhev oleje,
 • opláchněte vodní nádrž mýdlem, opařte ji vroucí vodou, naplňte teplou vařenou vodou,
 • z malých kousků bavlněné vlny stočte bičík do nosu o délce asi 3 cm a průměru 2-3 mm,
 • připravte soupravu pro ošetření pupeční rány.

Nyní, když máte vše po ruce, pojďme začít podnikat!

Mytí a péče o oči

Mytí novorozence se provádí teplou převařenou vodou pomocí vatových vložek. Děti starší než 3 měsíce lze umýt tekoucí vodou..

Vezměte vatový tampón, navlhčete vodou a mírně stlačte (aby nedošlo k úniku). Otřete obličej dítěte v následujícím pořadí: čelo, tváře a v neposlední řadě oblast kolem úst. Zlikvidujte tento disk.

Oči poté ošetřete vatovými tampónkami oddělenými pro každé oko zvlhčené teplou vodou z vnějšího rohu oka do vnitřního.

Vezměte si suchou vatovou podložku a vysušte obličej dítěte ve stejném pořadí.

Péče o nos

Nosní průchody novorozeného dítěte se čistí, pokud mají křupky s měkkým bičíkem z bavlněné vlny navlhčené tekutým parafínem nebo dětským olejem.

Nepoužívejte bavlněné pupeny na pevném podkladu. Pravá a levá nosní dírka se čistí střídavě samostatným bičíkem. Bičíky jsou zaváděny do nosu opatrnými rotačními pohyby, ne hlubšími než 1-1,5 cm.

Péče o pleť záhybu

K ošetření kožních záhybů se používá dětský nebo tekutý parafin. Hotové dětské utěrky s olejovou impregnací jsou docela pohodlné. Bavlněnou podložku můžete navlhčit olejem nebo ji jednoduše aplikovat na dlaně.

Důležité! Nepoužívejte současně olej a prášek, protože prášek se v tomto případě dostane do hrudek, což může způsobit podráždění kůže a vyrážku z plenek..

Nejprve namažte záhyby horní poloviny těla (shora dolů) - za uchem, krční, axilární, ulnární, zápěstí. Pak s dalším tamponem záhyby dolní poloviny těla (zdola nahoru) - kotník, popliteální, tříselný, gluteal.

Nyní, aby dítě nevypadalo jako olejová kobliha, musí být přebytečný olej z pokožky odstraněn pomocí suché bavlněné podložky.

Péče o uši

Auricles a externí zvukovody po koupeli by měly být vysušeny z vody. Je velmi výhodné používat bavlněné pupeny s ušima s omezovači. Pokud tomu tak není, můžete z bavlněné vlny vyrobit malé tampóny. Sušte uši dítěte jemnými píchavými pohyby pomocí samostatných tampónů.

Pokud se na vnějším zvukovodu nahromadil výtok (ušní vosk), je nutné je vyčistit vatovými poupaty s omezovači nebo bavlněnou bičíkem navlhčeným vazelínou nebo dětským olejem. Vložte bičík do vnějšího zvukovodu s pečlivými rotačními pohyby do hloubky ne větší než 0,5 cm. Pro každý zvukovník použijte samostatný bičík.

Řezání nehtů

Hřebíky novorozeného dítěte je třeba oříznout, když rostou na pažích a nohou, aby se dítě samo nepoškrábalo. Pohodlné a bezpečné speciální dětské nůžky se zaoblenými konci.

Malý trik. Mnoho matek se bojí jen mýdla, které bude muset ostříhat nehty na tak malých prstech, které jsou neustále v pohybu. Z tohoto důvodu bude každý klidnější, když budete dělat „delikátní práci, když dítě spí.

Uchopte rukojeť dítěte tak, aby zůstal pouze jeden prst, na kterém budete hřebík řezat. Uchopte prst palcem a ukazováčkem levé ruky, držte jej na obou stranách a se zbývajícími prsty levé ruky můžete držet ostatní prsty dítěte.

Hřebíky na rukou jsou oříznuty ve formě půlkruhu, na nohou - v přímé linii, aby se předešlo budoucím potížím, jako je například růst nehtů. Musíte seříznout nehty plynulými pohyby nůžek, a ne „kousek po kousku“. Zkontrolujte, zda na hřebících nevyčnívají ostré části.

Nezapomeňte pečlivě sbírat ořezané nehty tak, aby ztratily v záhybech oblečení a prádla a nezranily kůži dítěte.

Jak se vykoupat a omýt novorozence?

Koupání pro novorozence je velmi důležitým hygienickým postupem. Mělo by však být zřejmé, že koupání a praní jsou dvě různé věci. Pokud se dítě umývá po každé stolici (asi 10krát denně), pak koupání novorozence (mytí celého jeho těla) má cenu jen jednou denně..

Koupání je pro dítě neocenitelné, protože voda se podobá prostředí, ve kterém zůstal 9 měsíců před narozením. Navíc koupání přispívá k rozvoji vestibulárního aparátu a svalů dítěte, stejně jako k relaxaci - dokonale uklidňuje nervový systém.

Jak dlouho trvá procedura koupání??

Tento denní postup trvá velmi krátkou dobu - do deseti minut (s postupným zvyšováním doby trvání). Nemělo by se však opomenout, protože koupání zabraňuje tvorbě vyrážky na dětském těle..

Co je pro ni potřeba?

Pro koupání drobky, které budete potřebovat:

 • teploměr,
 • měkká houba (nebo kus látky nebo bavlněné vlny),
 • froté ručník,
 • plena.

Kdy začít?

První novorozenci jsou vykoupáni (pokud nejsou žádné komplikace) den po propuštění z nemocnice.

Někteří pediatrové se však domnívají, že první 2 týdny novorozenců by se měli jednoduše otřít měkkou, vlhkou plenkou, aby se zabránilo zánětu pupeční rány..

Nebo se vykoupejte, umisťujte dítě do koupele zabalené do plenky (pro vytvoření podmínek podobných podmínkám v lůně), střídavě vytahujte ruce a nohy pro mytí. Zabráníte tím zmrznutí dítěte při plavání..

Kolik času dávat přednost koupání drobky?

Čas na mytí se obvykle volí večer, aby se dítě připravilo na spánek. Je velmi důležité, aby maminka i dítě byly v klidné náladě. Jinak je lepší plavat později.

Ve které vodě koupat dítě?

Doporučuje se koupat dítě ve vroucí vodě (vařit vodu po dobu nejméně prvních několika týdnů) s přídavkem manganistanu draselného (zcela kapku, dokud nezíská slabý narůžovělý nádech, protože jeho nadměrné přidávání vysychá pokožku dítěte)..

Předběžně dezinfikujte koupel čisticím prostředkem (soda, prací mýdlo) nebo speciálním, antiseptickým trezorem pro děti.

Jak zvolit optimální teplotu vody?

Ideální teplota pro koupání dítěte je 37-39 stupňů a vzduch je 20-24. Pro dítě jsou také užitečné vzduchové koupele: před mytím ho můžete nechat ležet 3-5 minut nahý bez oblečení.

Po koupeli ve vaně nelze provést vzduchové procedury, protože ne zcela vyschlá pokožka dítěte představuje vážné riziko nachlazení. Ze stejného důvodu je lepší zavřít všechna okna, zejména v zimě.

Teplota vody se může v průběhu času snižovat o 1 stupeň, postupně dosáhnout 33-30 stupňů a nižší (užitečné pro vytvrzení novorozence).

Vytvrzování hraje velmi důležitou roli při utváření dobrého zdraví dítěte, takže jej začněte postupně, bez náhlých skoků v teplotě, aniž by způsobovalo nepohodlí dítěte.

Pamatujte, že dítě musí být aktivní ve vodě: pokud je pomalý a zívá, pak je voda příliš teplá. Také mějte na paměti, že během koupání se voda dokáže ochladit o 1-3 stupně.

Vezměte také na vědomí, že během postupu volného proudění vzduchu musí být dveře do koupelny otevřené (nemělo by dojít k průvanu).

Musím něco přidat do vody a použít mýdlo?

Pokud je pokožka dítěte zdravá, je lepší plavat v čisté vodě. V případě výskytu vyrážky na plenkách a jiných zánětů na kůži přidejte do vody mořskou sůl, odvar heřmánku, provázku nebo elecampanu (pokud na tyto bylinky není alergie)..

Použití šamponu a mýdla během mytí by mělo být omezeno, protože pokožku silně suší, stačí ji použít jednou za týden (nezapomeňte, že se používají pouze ty detergenty, které jsou povoleny dětem!).

Algoritmus koupání dítěte

 1. Koupel plníme vodou o požadované teplotě (po varu a ochlazení).
 2. Děťátko ponoříme postupně, počínaje nohama, abychom se mohli cítit pohodlně (poprvé, jak bylo uvedeno výše, můžete se koupat přímo v plence).
 1. Pokud dítě během první koupele trochu plakalo, je to norma, je to v pořádku, hlavní věc je, že když si na ni příště zvykne a cítí se klidně.
 2. Je vhodnější použít houpací síť nebo jiné držáky, ale pokud si rodiče zvolili tradiční způsob plavání, je lepší držet dítě za hlavu levou rukou tak, aby malíček byl pod krkem a ostatní prsty byly pod hřbetem hlavy.
 3. Drobky můžete ponořit téměř úplně, ale ujistěte se, že se voda nedostane do nosu a úst.
 4. Nejprve byste si měli umýt krk, pak ruce, nohy, tělo, zvláštní pozornost by měla být věnována záhybům a genitálím, ale ne přehnaně. Moje hlava poslední, vylévající z kbelíku na vlasy v zádech.
 5. Zalévání z kbelíku je nutné shora dolů, teplota vody by měla být asi o stupeň nižší než v lázni.
 6. Po 5-10 minutách není nutné plavat. Pokud je dítě v klidu a ráda je ve vodě, lze proceduru prodloužit na půl hodiny nebo déle.
 7. Pro větší pohodlí můžete na krku použít nafukovací kruh: umožní dítěti, aby se neudusilo, a rodičům usnadní sledování koupání. Děti s kruhem nacházejí aktivitu ve vodě rychleji.
 8. Po vytažení dítěte z vody ho zabalte hlavou do připravené suché plenky a nechte vodu nasáknout (neotírejte ji!). Poté přikryjte dítě ručníkem a můžete opustit koupelnu.

Co dělat s plaváním, když je dítě nemocné?

Faktor zabraňující koupání je silná nevolnost dítěte a stav dlouhodobého pláče. Je třeba počkat, až to bude snazší.

Při mírně zvýšené teplotě je možné dítě umýt, ale vodou, která je o 1-2 stupně nižší než teplota jeho těla (v tomto případě je důležité, aby se ucpané póry očistily, sešly se poty). Mírně studená voda pomůže normalizovat teplotu dítěte.

Co dělat, když se dítě bojí vody?

Stává se také, že se děti bojí vody. To může být známkou toho, že se koupali nesprávně. V takovém případě musíte analyzovat a opravit své chyby.

Změna podmínek koupání

Pokud jste dodržovali všechna pravidla plavání, zkuste změnit podmínky:

 • režim (pokud jste se koupali před jídlem, zkuste to udělat po jídle nebo místo večer ho koupat ráno);
 • teplota vody (aby byla teplejší);
 • vykoupejte dítě s mámou (maminka musí být předpraná).

Je důležité vědět, že takzvané „rozmary“ dítěte přímo souvisejí s jeho fyziologií, zde stačí poslouchat a pochopit, který režim koupání pro něj bude nejvhodnější.

Správný přístup a dostupnost hraček

Mladé matky si také musí pamatovat, že nálada hraje velkou roli: pokud se vaše ruce třesou, dítě také zažije úzkost a tato fobie může zůstat pro život mizerná.

Také při plavání můžete provádět vodní cvičení. Jedná se o velmi užitečnou činnost, kterou si děti užívají. A když se dítě stane aktivním, můžete mu dát gumové plovoucí hračky.

Po čase, kdy jsou všechny procedury systematizované, bude dítě opět šťastně moci padnout do vody, naučit se zůstat nad vodou bez pomoci dospělých.

Ne zbytečným experimentům

Pokud jde o potápění: nezkušení rodiče by s tím neměli experimentovat, protože dítě se může dusit a navždy se bude bát vody. Ano, existují takové praktiky, když dítě plave pod vodou, ale než to začnete, musíte absolvovat speciální kurzy nebo školení.

Vany na koupání: jaké jsou?

Plastický

V takové vaně je docela možné vykoupat jednoleté dítě, protože je docela pohodlné a prostorné. V nich je často zabudována skluzavka na koupání, přihrádky na mýdlo a žínky.

Modely bez skluzu jsou méně vhodné, protože se maminka bude muset vykoupat a zároveň rukou novorozence podepřít hlavu.

Anatomický

V nich dítě zaujímá pohodlnou polopoložnou polopolohou, je pevná, což umožňuje mamince uvolnit obě ruce, aby dítě umývalo.

Takové modely však mají anatomické výčnělky, které se postupem času stávají překážkou pro pohybující se dítě.

Nafukovací

Jsou vhodné pro skladování a přepravu a vylučují zranění dítěte během koupání. Tyto vany přicházejí ve všech barvách a jsou velmi pohodlné pro děti..

Nevýhodou takových van je přítomnost vrásek, které se obtížně čistí. Navíc se v nich časem hromadí škodlivé mikroby, které vydávají nepříjemný zápach. Z těchto důvodů většina matek používá nafukovací vany pouze jako náhradní nebo „chalupu“..

Také v naší době se objevilo velké množství van s různými dalšími funkcemi, jako jsou: vestavěný teploměr, váhy, gumová rohož, protiskluzový povlak, termoplastické vložky (změna barvy v závislosti na teplotě vody), vypouštěcí otvory a další zařízení.

Je však v takové vaně nějaký smysl, pokud můžete dítě vykoupat ve společné vaně? Vy rozhodujete!

Měl bych použít dětskou koupel?

Výhody speciální koupele pro novorozence

 • v malé kapacitě se dítě snáze ovládá;
 • je zapotřebí méně vroucí vody;
 • je vhodný pro stěhování a pokud dům nemá skutečnou koupel, ale například pouze sprchový kout;
 • můžete přidat manganistan draselný, odvar z provázku a další odvar z bylin, aniž byste se obávali, že zkazíte smalt vany (plast se snadno umývá).

nevýhody

 • v takové lázni se voda rychleji ochlazuje než ve velké, takže musíte neustále sledovat teplotu vody, aby bylo dítě pohodlné;
 • ve velké lázni má dítě více prostoru pro pohyb.

Proč k plavání potřebujete skluzavky a houpací sítě?

Kluzáky na koupání jsou namontovány na vaně (nebo do ní zabudovány) a umožňují vám déle se koupat. Pokud jde o použití, jsou však velmi omezené, protože taková skluzavka může být pro novorozence velká a po 5-6 měsících se dítě začne posadit a aktivně se pohybovat, takže skluzavka pouze zasahuje.

Proto většina matek věří, že plavecký skluzavka není nejpraktičtějším zařízením..

K dispozici jsou také houpací sítě na plavání, což mamince nebát, že dítě vyklouzne. Houpací síť je připevněna k jakékoli vaně, lze ji vyjmout a omýt.

Jak umýt děti?

Jemné tělo dítěte vyžaduje dodržování hygienických pravidel a preventivních opatření. U chlapců a dívek existují rozdíly ve vlastnostech praní. Zároveň je v obou případech nesmírně důležité postupovat pečlivě..

Jak často by se to mělo dělat?

Četnost praní závisí na tom, kolikrát je dítě pooping (nebo s každou výměnou plenky).

Co musíte umýt?

Pro postup, který budete potřebovat:

 • bavlněné podložky,
 • dětský olej,
 • čerstvá plenka,
 • měkký velký ručník.

Přípravná fáze - odstranění pleny

Před zákrokem musíte plenku z dítěte vyjmout a stoličku jemně otřete navlhčeným hadříkem.

Nepoužívejte mokré utěrky příliš často a setřete přilnavé výkaly z osla násilím, lépe navlhčete bavlněnou podložku s dětským krémem nebo olejem a lehce zametejte po nečisté části pokožky - vše se rychle a snadno omyje.

Jak omýt drobky pod tekoucí vodou?

Při mytí dítěte položili záda na matčinu levou ruku tak, aby jeho hlava spočívala na lokti a tělo leželo podél paže. Prsty musí podporovat dítě kyčle a druhou rukou - jeho zadek. Toto je nejbezpečnější a nejpohodlnější pozice..

Pohyby rukou při mytí a směr proudu vody jsou striktně ve směru od pohlavních orgánů k konečníku (aby se zabránilo bakteriím vniknout do pohlavních orgánů ze střev). Doporučuje se prát tekoucí vodou, jejíž teplota je přibližně stejná jako teplota novorozence.

Po dokončení procedury je nutné setřít suchou (mokrou) plenu nebo vanu, která utěsní pokožku dítěte..

Vlastnosti mytí chlapce

 • mytí penisu a šourku (důležité!) nemůžete otevřít hlavu penisu, stačí ji lehce masírovat;
 • pokud není možné chlapce omýt vodou z vodovodu, použijte vatové tampóny navlhčené dětským krémem nebo převařenou vodou: nejprve je třeba otřít penis, potom varlata a kůži se přelomí v perineu a poté osel.

Funkce mytí dívek

 • je-li u stydkých pysků nalezen primordiální lubrikant, je nutné ho umyjte;
 • je nutné dívku umýt velmi jemně, ale opatrně, protože v důsledku neopatrné péče může dojít k poškození stydkých pysků a k dalším gynekologickým problémům.

Musím na plenky použít další prostředky?

Pokud je pokožka dítěte zdravá a bez podráždění, nedoporučuje se používat pod plenku prachový prášek, oleje, krémy a další výrobky - používají se pouze v případě podráždění a vyrážky z plenek..

Také nezneužívejte mýdlo při mytí, protože to zasychá pokožku a pokožka drobků musí volně dýchat.

Během kombinování dětského krému a prášku vědějte, že se v plence vytvoří hrudky, které třít a dráždí jemnou pokožku dítěte, takže se vyhněte takovým chybám.

Nezapomeňte, že všechny prostředky používané pod plenkou (pokud je stále používáte) by měly být určeny dětem. Nikdy nepoužívejte kosmetiku pro dospělé, bez ohledu na to, jak drahé a kvalitní je.!

Pokud má dítě zarudnutí v oblasti genitálií, okamžitě se poraďte s lékařem, sami neprovádějte žádná opatření.

Jak umýt dítě: chlapec nebo dívka, průvodce krok za krokem

Jedním z důležitých aspektů péče o novorozence je každodenní koupání, které by mělo být provedeno okamžitě po propuštění drobků z porodnice. Jak umýt dítě, přečtěte si tento článek. Zvláštní pozornost vyžaduje hygienu intimní zóny. Je nutné umýt dítě mnohem častěji než se vykoupat.

Kůže kojenců je mnohem citlivější a tenčí, je vystavena tření a vystavení alkalickému prostředí moči a výkalů v důsledku nošení plenky, což činí krytí v této oblasti ještě zranitelnější. Kůže dítěte v intimní zóně proto vyžaduje pečlivou a pečlivou péči. Dodržování hygienických pravidel pomůže zachovat ochranné vlastnosti pokožky a ochrání nezralý imunitní systém dítěte.

Jak umýt novorozence

Denní hygiena dítěte zahrnuje výměnu plen a pravidelné mytí pod tekoucí vodou, nanášení dětské kosmetiky - prášky nebo ochranný krém pod plenu.

Současné použití prášku a ochranného krému se nedoporučuje. To může způsobit podráždění, zarudnutí a vyrážku..

Pediatrové doporučují speciální prostředky pro koupání kojenců. Konvenční kosmetika používaná dospělými je zakázána. Gel nebo mýdlo na mytí kojenců má jemnou hodnotu pH, obsahuje zvlhčující složky, bylinné extrakty. Hypoalergenní složení bez barviv a vonných látek vhodné od prvních dnů života.

Chcete-li najít lék pro dítě, můžete požádat o radu pediatra, přečíst si recenze na internetu. Před zakoupením produktu si prostudujte složení. Při prvním použití gelu nebo mýdla je nezbytné sledovat reakci na dítě u dítěte.

Jak omýt novorozence pod tekoucí vodou

Při každé výměně plen a po vyprázdnění se dítě umývá pomocí dětského produktu pro intimní hygienu. Pokud dítě právě šlo trochu, můžete to udělat mytím tekoucí vodou.

V žádném případě není nutné delší mytí drobků v lázni nebo v povodí. Stačí použít kohoutek v koupelně. Mytí dětského zadku pod tekoucí vodou by mělo být prováděno ve směru od perineum k křížové kosti, bez ohledu na pohlaví drobků. Tím se zabrání požití výkalů v genitáliích. Po proceduře s vodou musíte dítě otřít měkkým, žehleným ručníkem.

Mytí novorozence pod tekoucí vodou se nejlépe provádí společně. Pokud to není možné, měl by být rodič co nejvíce pozorný a měl by zajistit, aby poloha dítěte na paži byla pohodlná a aby dospělý mohl provádět veškeré nezbytné manipulace. Dítě by nemělo být zraněno a měla by být vyloučena pravděpodobnost, že dítě spadne z ruky. Ne každý uspěje poprvé - dovednost musí být vyškolena. Pokud se to ukáže až špatně, nezapomeňte do postupu zapojit i jiného dospělého.

Doporučená teplota vody - 36–37 ° С.

Aby nedošlo k spálení nebo podchlazení dítěte, musíte použít teploměr. Pokud zařízení chybí, pomůže lidová metoda. Chcete-li to provést, otevřete kohoutek, upravte vodu a umístěte svůj vlastní loket pod proud vody. Pokud jsou pocity pohodlné, příjemné, můžete dítě umýt.

Ani nejmenší částice nečistot by na kůži neměly zůstat. Když jsou zbytky stolice suché, musí být opatrně odstraněny pomocí sterilní bavlněné koule namočené v dětském oleji.

V prodeji jsou houby na mytí dětí doporučené od narození. Ale nespěchejte, abyste je získali - neměli byste být horliví s žínkami po dobu až jednoho roku. Tření tenké pokožky dítěte nemá samo o sobě žádný přínos a může být dokonce škodlivé agresivní expozicí.

Před spaním je také nutné dítě umýt. Ve výjimečných případech použijte mokré ubrousky - pokud není poblíž voda. Například na procházce, na silnici. Ve všech ostatních případech by stírání nemělo nahradit plné praní.

Před zákrokem musíte připravit všechny potřebné položky: novou plenu, sterilní bavlnu, prostředky na praní, mokré ubrousky, čerstvý ručník, prášek nebo krém. Dospělý si musí důkladně umýt ruce mýdlem a vodou..

Mytí dětí obou pohlaví má některé funkce.

Jak umýt chlapce

Nuance intimní hygieny chlapců jsou spojeny se strukturálními rysy těla.

Technika praní je následující.

 1. Položte dítě na paži s bříškem dolů, zpět na kohoutek. Správná poloha dítěte: hlava leží na lokti, tělo leží na matčině ruce, nohy visí dolů.
 2. K praní zadku a poté intimní oblasti bez oddálení kůže předkožky. U chlapců prvního roku života není hlava penisu dosud zcela formována. Nucené vystavení hlavy může být bolestivé a nebezpečné. V procesu růstu dítěte se předkožka stává mobilní. Špínu jemně hladte. Intenzivnější expozice se nedoporučuje. Tření může způsobit zarudnutí, mikrotrhliny na kůži.
 3. Mokrá čistá dětská pokožka s ručníkem.
 4. Nechte dítě po dobu 5-10 minut bez plenky, aby zbylá vlhkost byla přirozeně vysušena.
 5. Naneste krém pod plenu nebo prášek, nasaďte si plenku a čerstvý povlečení.

Jak umýt dívku

Intimní oblast dívek je navržena tak, aby poskytovala maximální ochranu před vnějšími vlivy a bakteriemi. Úkolem rodiče je proto pouze vyplavit znečištění stydkých pysků.

Technika praní je následující.

 1. Položte dítě zpět do ruky a čelem ke kohoutku. Správná poloha dítěte: hlava a trup leží podél ramene dospělého, osel je pevně připevněn na dlani ruky, nohy visí dolů.
 2. Lehce se pohybujte zepředu dozadu a odstraňte nečistoty. Kontaminace by se měla otřít a ne setřít..
 3. Čistou pokožku navlhčete ručníkem.
 4. Nechte novorozence po dobu 5-10 minut dýchat bez plenky.
 5. Naneste krém, nasaďte si plenku, oblékněte dítě.

Bezprostředně před koupáním by mělo být dítě pečlivě umístěno na přebalovací stůl, postel nebo jiný vodorovný povrch, svléknuté, odstraněnou použitou plenku. Pokud je na kůži nadbytek trusu, lze je odstranit ubrouskem nebo vatovým tamponem, zbytky se vymyjí vodou. Na postel nebo stůl je vhodnější položit plenu na jedno použití.

Dětská hygiena: jak správně umýt chlapce?

Když se narodí první syn, mnoho matek se potýká s problémem: jak správně pečovat o malého chlapeckého „nástroje“, aby nepoškozovalo zdraví a zároveň poskytovalo dítěti vysoce kvalitní a pravidelnou péči o perineální oblast? Podívejme se, jak správně umýt chlapce, jak se starat o genitálie novorozence a co říkají odborníci, například Dr. Komarovsky.

Fyziologická struktura dítěte

Genitálie novorozenců a kojenců se výrazně liší od dospělých. Předkožka penisu je připojena k hlavě a spolehlivě ji chrání před mechanickým poškozením a kontaminací. Toto je tzv. Fyziologická fimóza. Smegma vylučovaná speciálními žlázami má antimikrobiální vlastnosti, které zabraňují pronikání infekce do urogenitálního kanálu.

Genitální orgán novorozenců a kojenců se výrazně liší od dospělého „analogu“

Od narození do věku 3 let se obvykle pozoruje přilnutí předkožky a hlavy až do samotného otevření močové trubice. Ve věku pěti let je hlava už napůl nahá. Plné uvolnění hlavy je možné pouze za 8–10 let.

Zásada nezasahování

Příroda zajišťuje přirozenou ochranu nejjemnějších míst dítěte. Proto bude nejpřesnější hygiena intimních míst chlapce dodržovat následující zásadu: nedotýkejte se nic! To znamená, že čím méně zasáhnete, tím silnější bude jeho mužské zdraví..

Jak batole stárne, předkožka se postupně odděluje od okraje hlavy a stává se pohyblivější. Nepodléhejte pokušení odtrhnout pokožku, abyste ji mohli omýt mýdlem, které se zatím nedotýká. Přinutit předkožku v tak jemném věku je plné vážných problémů.

Dr. Komarovsky: „V moderní lékařské praxi, ve všech pediatrických sdruženích a komunitách bez výjimky, byla tato manipulace již dlouho považována za zbytečnou, nesprávnou a traumatickou. Často však existují lékaři, pravděpodobně respektovaní a zkušení, ale zároveň konzervativní, kteří stále doporučují některým matkám, aby mechanicky stahovaly a tlačily předkožku svých malých synů, údajně „pro účely školení“. Bohužel, je to takový výcvik, který někdy končí těžkým traumatem. “.

Nejzávažnější komplikací způsobenou nesprávným zásahem je parafimóza. Toto je stav, kdy předkožka sklouzne z penisu žaluďů a pevně jej stlačí na základně. Není vždy možné vrátit kůži na své místo sama. Hlava rychle bobtná a pokud není dítěti poskytnuta včasná pomoc, může dojít k nekróze glans penis. Bohužel nekróza často vede k částečné nebo úplné amputaci vitálního orgánu.

Nejzávažnější komplikací způsobenou nesprávným zásahem je parafimóza.

Péče o genitálie: Dr. Komarovsky

Jak umýt chlapce v prvním roce života

Jak tedy sledovat hygienu chlapce, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte? Hlavním hygienickým postupem pro kojence je praní. Navzdory jednoduchosti procesu mnoho nezkušených rodičů často neví, jak to udělat správně..

Základním hygienickým postupem pro kojence je praní

Jaké doplňky jsou nezbytné pro hygienu dítěte??

 • dětské ubrousky;
 • papírové ručníky;
 • dětský olej (nebo jakýkoli rostlinný olej);
 • plenky (textil nebo jednorázové);
 • bavlněná vlna nebo gáza;
 • plenky (jednorázové nebo přírodní tkaniny)
 • malá nádoba s vodou při pokojové teplotě (šálek, mísa)

Kojenci je třeba umýt ihned po každém pohybu střev, protože enzymy a bakterie obsažené ve stolici mohou vyvolat podráždění jemné kůže perineum i genitálií a způsobit zánět.

Jak umýt novorozence v nemocnici?

V mateřské nemocnici sestry dělají toaletu novorozence dvakrát denně. Mezi těmito postupy matka přebírá odpovědnost za čistotu dítěte.

Můžete umýt své dítě pod kohoutkem v dřezu, nebo můžete očistit kůži výkalů přímo na přebalovacím stole

Můžete umýt dítě pod kohoutkem v dřezu, nebo můžete očistit kůži výkalů přímo na přebalovacím stole. Umyjte si prdel tekoucí vodou, samozřejmě, lépe, ale bohužel v našich porodnicích pro to nejsou vždy všechny podmínky. Kromě toho se může mladá matka cítit nejistě a bát se dělat něco špatného. Můžete získat zkušenosti v pohodlném domácím prostředí, ale prozatím se podíváme, jak se můžete postarat o čistotu dítěte přímo v pokoji..

Postupujte podle tohoto sledu akcí:

 1. Jakmile si všimnete, že dítě je pooping, vložte jej zpět na plenu.
 2. Odepněte plenu a jednou rukou zvedněte dítě za nohy a vytáhněte použitou plenku z dětské kořisti..
 3. Otřete chlapecký rozkrok a genitálie z trusu ve směru od pubis k kostrči vlhkým hadříkem nebo kouskem gázy navlhčené vodou.
 4. Pokud jste dítě omyli vodou, zbylou vodu jemně poklepejte papírovou utěrkou. Zvláštní pozornost věnujte záhybům..
 5. Pokud částice sušené stolice zůstanou, otřete kontaminované oblasti bavlnou nebo gázou namočenou v dětském oleji.
 6. V případě potřeby naneste dětský krém nebo prášek, nasaďte si plenky.

Opakujeme: pokusit se odtáhnout předkožku a odhalit hlavu na penisu novorozence, aby se „v pořádku neobnovil“ není v žádném případě.

V záhybech dítěte v prvních dnech lze pozorovat zbytky původního mazání. Neotírejte to tvrdě - postupně se vymývá díky každodenním hygienickým postupům. Kromě toho je toto mazivo nejlepším dětským krémem a chrání citlivou pokožku novorozence v novém prostředí pro něj. Nebojte se, že se mazivo stane živnou půdou pro bakterie. Pokud pravidelně sledujete čistotu nabídek, vše bude v pořádku.

Jak umýt dítě pod schématem krok za krokem

Nejvhodnější je umýt vaše dítě kohoutkem tekoucí vodou. Chcete-li to provést, musíte:

 1. Vyjměte plenu.
 2. Položte dítě na předloktí jedné ruky tak, aby na něm dítě leželo na hrudi a vaše ohnutá paže ho zakrývala v podpaží.
 3. Pro přístup k dřezu s dítětem otevřete kohoutek volnou rukou a upravte teplotu vody: měla by být při pokojové teplotě nebo o něco vyšší.
 4. Nahraďte zadek dítěte proudem vody a volnou rukou omyjte chlapce rozkrok a genitálie.
 5. Blot vodu s ručníkem ve všech záhybech.
 6. Pokud zůstanou částice sušeného trusu, setřete je bavlněným tamponem namočeným v rostlinném oleji.

Je lepší umýt dítě čistou vodou, mýdlo použít pouze v případě silného znečištění

Kojenci v prvních měsících života nepotřebují detergenty. Mýdla a gely mohou naopak způsobit vysušení kůže, podráždění a alergické reakce. Je lepší umýt dítě čistou vodou, mýdlo použít pouze v případě silného znečištění.

Video: jak umýt dítě pohodlně pod tekoucí vodou

Větrání

Plenky na jedno použití jsou skvělým vynálezem, který usnadňuje život milionům maminek a tatínků každý den. Teď je těžké si představit, jak to udělat bez této užitečné věci. Bohužel, často za pohodlí musíte platit příliš vysokou cenu.

Reprodukční orgány chlapců jsou uspořádány tak, aby gonády byly vyvedeny z těla, aby se udržela optimální teplota. A pokud je malý chlapec v plenkách nepřetržitě, varlata se neustále přehřívají, což může v budoucnu negativně ovlivnit jeho reprodukční zdraví. Kromě toho je přirozené větrání a vysoká vlhkost ideálním prostředím pro patogenní flóru. U chlapců, kteří nosí plenky po dlouhou dobu bez přestávky, je větší pravděpodobnost, že budou trpět chorobami, jako je kandidóza a balanopostitida..

Plienku odstraňte častěji, aby se dítě cítilo uvolněnější a dýchalo jemnou pokožkou.

Proto často odstraňujte plenu a dejte dítěti volnější pocit a jemnou pokožku dýchejte.

V jakých případech navštívit lékaře?

Váš malý nemá problémy s močením, není zánět, zarudnutí, nic neublíží nebo svědí - skvělé! V tomto případě žádné další postupy péče, kromě obvyklého mytí vodou, jeho genitální oblast nevyžaduje. Nezáleží na tom, jestli se jeho hlava penisu otevřela nebo ještě ne.

Existují situace, kdy se bez kvalifikované pomoci lékaře neobejdete

Bohužel někdy existují situace, kdy se bez kvalifikované pomoci lékaře neobejdete. A čím dříve navštívíte lékaře, tím lépe pro vašeho malého chlapce. Tyto situace zahrnují:

 • močení je u dítěte obtížné;
 • při močení je bolest;
 • na genitáliích jsou známky zánětu - zarudnutí, otok, bolest a svědění;
 • parafimóza.

Pokud dojde k parafimóze, pokuste se situaci napravit sami: na penis aplikujte chlad, abyste snížili otoky hlavy a pokuste se vrátit předkožku na místo. Pokud to nebude úspěšné, okamžitě se obraťte na pediatrického chirurga. To je případ, kdy každá minuta zpoždění může být velmi drahá..

Hygiena pohlavních orgánů chlapce má své vlastní vlastnosti. Ale vyzbrojeni znalostmi a zkušenostmi můžete provádět každodenní péči snadno a radostně, což vás a vašeho malého syna přiblíží.

Dr. Komarovsky o koupání novorozence

Koupání novorozeného dítěte a jeho rodičů je celá událost (zejména pokud jde o první po nemocnici). Stejně jako každý velmi odpovědný podnik vyvolává tento proces mnoho otázek: jak a kdy se koupat, vařit vodu nebo ne, zda je možné přidat odvar bylin a jak často to udělat, je nebezpečné dostat vodu do uší atd. Slavný pediatr Jevgenij Komarovský ve svých knihách a článcích opakovaně hovořil o základních pravidlech a zásadách organizace vodních procedur pro dítě.

Za zmínku stojí nejdůležitější body, které byste měli vědět, abyste koupeli přinášeli potěšení a prospěch jak dítěti, tak jeho rodičům..

Funkce

Vodní procedury jsou užitečné pro naprosto všechna děti od prvních dnů života. V lůně jsou drobky ve vodním prostředí, ale protože jsou pro ně známé a rodné. Ve vodě se ten malý cítí jako doma. Koupání není pouze hygienický postup, jehož cílem je zajistit, aby byla pokožka a vlasy dítěte čisté. Koupání podporuje fyzický vývoj, nese prvek hry, a proto má pozitivní vliv na duševní a emoční vývoj dítěte.

Před několika desítkami let pediatri kategoricky zakázali koupání dítěte s nezhojenou pupečníkovou ranou, stavěli se proti surové nevařené vodě a stanovili několik poměrně přísných požadavků a omezení pro rodiče.

Moderní lékaři se dívají na plavání demokratičtěji.

Rodiče se zkušenostmi mají zpravidla při prvním koupání novorozence doma mnohem menší potíže než novorozené maminky a tatínky, kteří se před několika hodinami narodili v náručí. Komarovsky doporučuje udržovat Spartan v klidu. To je to, co zaručuje úspěch v obtížném úkolu koupat drobky.

Výcvik

Dítě by mělo mít vše potřebné pro příjemné plavání. Máma a táta se o to musí starat předem. Dokonce i během těhotenství rodiče obvykle získávají potřebné vybavení. Neměli byste házet peníze do kanalizace a kupovat hodně přebytku - například několik sad gumových hraček pro hraní ve vodě. Podle Komarovského je nejnutnější:

 1. Lázeň. I když opravdu chcete začít okamžitě cvičit koupání ve velké vaně nebo společných vodních procedurách, Evgeny Olegovich vám doporučuje koupit běžnou plastovou lázeň pro malé děti a používat ji po dobu prvních 2-3 měsíců života vašeho dítěte. Existuje několik důvodů: v malém prostoru je dítě pohodlnější, je snazší naplnit malou vanu teplou vodou, i když není k dispozici žádná horká voda, a je snazší ji umýt a udržet v čistotě než velká vana, kterou používají nejen drobky, ale celá rodina.
 2. Vodní teploměr. Rodiče to nejprve potřebují, aby nedělali chybu s optimální teplotou vody pro vodní postupy novorozence. O něco později pochopí maminka a táta, jakou vodu má dítě nejraději a bez tohoto zařízení to zvládne. Teploměr se však může hodit později, pokud se rodiče rozhodnou dítě zmírnit, a Komarovsky důrazně doporučuje všem, aby to udělali bez výjimky. Nyní jsou na prodej hračky hračky teploměry (plastové žirafy, hadi a další znaky). Mohou být pro vaše dítě velkou zábavou, když začne vědomě hrát při večerním plavání..
 3. Mýdlo. Koupit by mělo být speciální dětské mýdlo. Nicméně, Komarovsky často nedoporučuje používat. Doktor se domnívá, že je dostačující vykoupat dítě mýdlem 1-2krát týdně. Nekupujte houby a žínky, protože dětská pokožka je velmi citlivá a zranitelná. Evgeny Olegovich považuje za nejlepší možnost mýdla vlastní rukou a snadno si otře pokožku dítěte. Pokud opravdu chcete pěnit jen s něčím, pak je lepší dát přednost speciálním palčákům pro koupání dětí. Novodobé a inzerované „žádné slzy“ znamenají, že bude čas se objevit na poličce koupelny o něco později. V prvních měsících života dítě takové gely a šampóny nepotřebuje.
 4. Ručník. Dítě by mělo mít svůj vlastní ručník. Vafle nebo froté osuška není pro dítě vhodná. Musíte si vybrat velmi měkký produkt velké velikosti, aby v něm byly drobky zabaleny od hlavy až k patě. Komarovsky upozorňuje na textilní barviva, která mohou být pro alergickou pokožku dítěte velmi alergická. Je lepší upřednostňovat bílé nebo lehké ručníky vyrobené z přírodních tkanin (vůbec žádná barviva).
 5. Posuňte nebo houpací síť. Toto je vhodné zařízení pro plavání v nepřítomnosti dalšího páru rukou. Pokud není pomoc a neočekává se, nebude obtížné vykoupit dítě pomocí plastového sklíčka nebo houpací sítě namontované na okrajích dětské koupele..
Články O Neplodnosti