Hlavní Analýzy

Metody terapeutické masáže tónem nohou dítěte

Obecně platí, že jakýkoli tón je minimální požadované svalové napětí v klidném stavu. Protože v děloze je dítě 9 měsíců, tj. Téměř rok, je v stlačeném a napjatém držení těla, po dobu 10 měsíců po narození napětí několik měsíců nezmizí, což je patrné zejména ve stlačeném držení nohou. Aby se svalová kostra dostala do normálního stavu co nejdříve, potřebují děti speciální terapii, pro kterou musíte vědět, jak masírovat nohy dítěte.

Masáž na hypertenzi u kojenců

Od 3 měsíců je hypertonicita končetin vyvážena pomocí antagonistických svalů (hypotonus) paží a nohou. Od prvních dnů po narození je nutné provádět gymnastiku a masáž pro kojence s hypertonicitou, stimulovat nezávislé pohyby dítěte spojené s prodlužováním a používat vrozené dětské reflexy:

 • jídlo - sání, polykání a slinění;
 • ochranné a obranné - otočení nebo zvednutí hlavy do polohy na břiše;
 • vaskulární - rovnovážné reflexy (děložní a labyrint);
 • fenomén.

Podráždění těchto reflexů je dotykem na kůži - masáž s hypertenzí extensorů u dítěte. V reakci bude dítě stahovat odpovídající svaly. S fenoménem plazivosti jsou zapojeny extenzory svalů, s Galantovým spinálním reflexem, extensory páteře. Po dobu 3-6 měsíců se používají reflexy spojené s prodlužovacím účinkem a masáž se provádí s hypertonicitou nohou, paží a zad, aby nedošlo k posílení flexorů, protože jejich tón v této době převládá.

S vývojovými abnormalitami u kojenců může hypertonicita přetrvávat déle. V těchto případech je dítě vyšetřeno nervovým systémem pomocí obecného vyšetření nebo neurosonografie - ultrazvukem mozku.

Při obecném vyšetření indikují následující charakteristické příznaky hypertenzi:

 • při zvedání podpaží dítěte a předklonění dopředu se dotkněte stolu jedním prstem nebo zkříženýma nohama. Zdravé dítě bude spočívat na celé své noze;
 • modré rty a hřebíky, brada se třese a pláče bez důvodu;
 • s těžkou hypertonicitou dítě hází hlavou dozadu, sbírá ruce do vačky s palci uvnitř.

Příprava na postup

Typické příznaky hypertenze:

 1. Při zvedání dítěte za podpaží se jeho nohy mohou zkřížit a při spouštění novorozence na tvrdý povrch se jí dotknou pouze její prsty, nikoli celá noha.
 2. Pláč bez zjevného důvodu, zbarvení modré nehtové desky nebo rtů, škubání brady.
 3. Házení hlavy často zpět.
 4. Neustálé sevření dlaně do pěsti s palci uvnitř.
 5. Intenzivní přerušovaná regurgitace.
 6. Krátký a neklidný spánek.
 7. Během spánku se končetiny ohýbají. Když se snažíte narovnat dětské končetiny do stran, dítě začne odolávat a jednat.

Zákrok lze provádět doma, ale pouze po doporučení pediatra. Během procesu by mělo být předem zajištěno pohodlí. Teplota v místnosti by neměla být nižší než 25 ° С. Před ošetřením by měla být místnost větrána a mokrá, pokud vlhkost v místnosti nestačí pro pohodlný pobyt. Tento postup se provádí nejdříve 40 minut po krmení.

Ruce maséra by měly být teplé, suché a s krátce oříznutými nehty. Během tohoto procesu můžete pro větší pohodlí použít dětský olej nebo krém.

Patologická hypertonicita - příčiny

K prodloužené svalové hypertonicitě dochází díky:

 • nedostatek kyslíku během vývoje plodu (fetální hypoxie);
 • zvýšený tonus dělohy u těhotných žen;
 • těžká toxikóza těhotných žen v prvním trimestru při tvorbě všech systémů plodu;
 • anémie a nachlazení a infekční (chřipková) onemocnění těhotných žen.


Masáž na hypertenzi u kojenců

Příznaky zvýšeného tónu nohou


Pro přesnou diagnózu kontaktujte svého pediatra. V raném věku je snadné rozpoznat hypertonicitu. Každá maminka to může udělat podle vizuálních znamení. Existuje několik hlavních příznaků:

 1. Silný pláč a neustálé starosti o dítě.
 2. Nedostatek klidného spánku. Pokaždé, když se dítě pokusí zaujmout postoj embrya. Často pláče.
 3. Po každém krmení se dítě vyplivne.
 4. Dítě neustále napíná nohy.
 5. Ostrá reakce na jakékoli zvuky nebo jasné světlo.
 6. Když se snažíte zvednout nohy na stranu, je cítit výrazný odpor.

Pokud se objeví příznaky, měli byste okamžitě zahájit masážní kurz s tonem nohou u dětí.

Pokud si nejste jisti, zda jste správně určili stav dítěte, poraďte se s pediatrem.

Hypertonus musí být léčen. To nejen způsobuje utrpení dítěte, ale také brání rozvoji jeho pohybového aparátu. Děti s touto diagnózou se začnou plazit a chodit mnohem později než jejich vrstevníci.

Masážní technika pro hypertonicitu flexoru

Masáž paží, nohou, nohou, hrudníku, břicha a zad se provádí po dobu 1-3 minut lehkými údery (povrch, rovina, žehlení, shrnovač).

Masáž rukou

Masáž rukou by měla být prováděna v poloze dítěte na zádech. Při masáži levé ruky dítěte vloží prst pravé ruky maséra do dlaně dítěte a levou rukou uchopí zápěstí a přesune ruku přes svaly flexoru směrem k rameni..

Masáž pravou rukou se také provádí pravou rukou a levou rukou musíte podepřít levou rukojeť dítěte v ohnuté poloze. Po 10 dnech se k hladknutí přidá technika tření (řezání a líhnutí).

Masáž nohou

Dětská masáž chodidel pro dítě se provádí v poloze na zádech, s nohama u maséra. Jednou rukou musíte držet a zvedat protilehlou nohu za nohu. Současně by měla ležet na dlani v mírně ohnuté poloze. Druhou rukou tahejte po povrchu nohou směrem ven a dozadu ve směru od nohy k oblasti slabiny. Po 10 dnech přidejte techniku ​​tření.

Masáž nohou

Masáž chodidel by měla být prováděna pomocí kužele palce s tlakem po celé chodidlo od prstů po patu. V tomto případě budou prsty reflexně reflexní.

Bříšková masáž

Masáž břicha by se měla provádět ve směru hodinových ručiček dvěma rukama: dlaň pravé ruky provádí hladké pohyby levé poloviny břicha shora dolů, dlaň levé ruky - tahá pravou polovinu břicha zdola nahoru. Opakujte 6-8 krát.

Masáž prsou

Masáž prsou se provádí bez zvýšeného tlaku prsty! Je třeba provádět lehké hladké masážní pohyby podél mezirezortních prostor od hrudní kosti do stran. Opakujte 2-4 krát. Obraťte dítě na břicho a provádějte masáž zad.

Masáž zad

Masáž zad začíná hladkou rukou od krku po hýždě dlaněmi obou rukou. Pak zadní část ruky - od hýždí po hlavu, opakující se 4-8krát v každém směru.


Hypertonická masáž

Dechová masáž pro flexor hypertonicitu

Dítě by mělo ležet na zádech s nohama u maséra:

 • pomocí dlaňového povrchu ruky pohladí anterolaterální povrch hrudníku, šikmé svaly břicha a obchází chrupavkovou zónu;
 • Hladil intercostální prostory šikmých a rektálních svalů břicha, svalů podél tlustého střeva. Recepce se střídá 2-3krát;
 • položte dítě na břicho a začněte tahat a třít podél lichoběžníkového svalu;
 • položte dítě na záda a proveďte hladení hrudníku a šikmých svalů břicha.

Relaxační dechová masáž se střídá s gymnastikou - pasivní flexe a natažení paží a nohou, reflexní natažení páteře v poloze na boku (vpravo a vlevo), reflexní pohyby nohou při stlačení nohou prsty od prstů k patě, reflexní pohyb hlavy a plazení v poloze na břiše.

Baby masáž ve věku 3 měsíců

Kojenecká masáž ve věku 3 měsíců se zbytkovou hypertoničností by měla být prováděna výše popsanou metodou a prstu přitlačována prstem na základně phalangů k reflexní flexi, stejně jako k hladkání od prstů k patě podél vnější části chodidla..

 • 6–8krát pohladit hýždě dítěte a druhou rukou držet holení nebo stehno;
 • ohněte si záda;
 • zvedněte 2-4krát, položte jednu ruku pod hrudník, druhou - zachyťte obě nohy v kotníku. Zároveň se záda dítěte ohýbá reflexivně.

Baby masáž ve věku 4 měsíců

Dětská masáž ve věku 4 měsíců s přítomností zbytkové hypertonicity se provádí hladkými a třecími pohyby. Jednou rukou držte dítě, druhou rukou proveďte spirálovou masáž (4-6krát):

 • na jeho vnějším povrchu;
 • ve stopách a od nohy nahoru k dolní části nohy a stehna.

Masáž je kombinována se zvedáním nohou: uchopte nohy do lýtkových svalů, narovnejte nohy a střídavě snižujte.

Abdominální masáž se provádí podle výše popsané metody..

Zád může být protřepán z páteře podél mezikontálních prostor do stran a opakuje se 4-8krát.

Hýždě jsou třít spirálu, držet nohy dítěte jednou rukou. Pak pomáhají dítěti, aby se otočil na břiše a přitáhl ruku na stranu. V takovém případě se dítě pokusí zvednout hlavu a házet nohou na stranu, aby se otočilo. Kromě toho můžete snadno zdvihnout prst podél laterálního povrchu hrudníku a vnějšího povrchu stehen (pomocí druhé ruky) a otáčet dítě na břiše.

Baby masáž po 5 měsících

Dětská masáž po 5 měsících se zbytkovými účinky hypertonicity je doplněna hladkou masáží dorzálních nohou od konečků prstů po kotníky. Poté prsten brouší z kotníku na koleno a stehno, hnětí nohy v poloze dítěte na zádech a kombinuje masáž se střídavým zakřivením nohou: nohy jsou přidržovány nohama a střídavě je ohýbají ve všech kloubech, narovná se a vytvoří „kolo“.

Baby masáž 6 měsíců

Dětská masáž v 6 měsících s patologickou hypertonicitou nebo reziduální hypertonicitou je doplněna hnětením per. Dítě popadne prst jedné ruky maséra. Druhou rukou jsou svaly vnitřního povrchu předloktí a ramen 4-4 krát rozpnuté. Hnětení se provádí v poloze dítěte na zádech a žaludku. Poté hněte hýždě prsty obou rukou a zdvihněte zadní svaly. Prsty jemně překonejte mezery mezi žebry od páteře po strany a opakujte 8-12 krát.

Kde začít cvičit?

Téměř všichni novorozenci při první příležitosti ohýbají nohy k bříšku, drží ruce přitisknuté k hrudníku, stlačují pěsti.

Ale normálně by napětí nemělo být příliš silné a při pokusu o otevření vačky nebo narovnání paží a nohou by matka neměla cítit žádný hmatatelný odpor. To jsou známky fyziologické hypertonicity..

Jedná se o normální stav dítěte a do šesti měsíců by se měl svalový tonus dítěte vrátit k normálu. V tomto případě bude stačit denní masáž prováděná maminkou, tátou nebo jiným příbuzným.

Pokud dospělý cítí při odtažení malé vačky znatelný odpor - je to příležitost vyhledat radu odborníka. Pouze lékař dokáže přesně zjistit patologickou hypertonicitu u dítěte. Patologická svalová hypertonicita může zpomalit rychlost fyzického vývoje, protože brání správné tvorbě pohybových schopností. Je velmi pravděpodobné, že v průběhu času může mít dítě ortopedické problémy, jako je zhoršená chůze a držení těla. V některých případech je zvýšený svalový tonus příznakem závažných neurologických patologií, například metabolických onemocnění, poruch vývoje mozku, mozkové obrny (mozková obrna) a dalších.

Patologická hypertonicita může být způsobena:

 • těžká toxikóza u matky v prvním trimestru těhotenství (během této doby se vytvářejí všechny orgány a systémy dítěte);
 • zvýšený tonus dělohy během těhotenství;
 • hypoxie plodu (nedostatek kyslíku) během vývoje plodu;
 • nachlazení a infekční onemocnění nebo anémie u matky během těhotenství;
 • různé nemoci nervového systému u dítěte.

Před provedením dětské masáže doma byste měli věnovat pozornost zajištění pohodlí a bezpečí dítěte..

 • Místnost by měla být dobře větraná, teplota vzduchu by měla být 20-25 ° C.
 • Je nutné připravit povrch, na kterém bude dítě ležet. Ideální možností je přebalovací stůl. V případě jeho nepřítomnosti se doporučuje přikrýt stůl přikrývkou, položit na něj dětský olejový ubrus a plenku.
 • Různé krémy, oleje, prášky a další produkty nejsou při provádění tohoto postupu vítány, protože brání přístupu kyslíku k jemné dětské kůži.
 • Ruce maséra by měly být čisté, bez šperků. Před zahájením masáže se ujistěte, že jsou ruce dostatečně teplé a že jejich dotyk nezpůsobí dítěti žádné nepohodlí.
 • Čas pro postup musí být také zvolen správně. Nmasírujte před jídlem nebo bezprostředně po jídle. Musíte počkat nejméně 40 minut. Také byste neměli vyrušovat dítě ihned po probuzení. Je nutné zvolit čas, kdy bude dítě v klidu, uvolněném stavu a dobré náladě.
 • Všechny masážní pohyby by měly být prováděny tak, že se pohybují směrem nahoru od prstů směrem ke krevním cévám.
 • U masáží zaměřených na normalizaci tónu by mělo být upřednostňováno hladení a hnětení a nemělo by dojít k tleskání a sekání. Ta může vyvolat zvýšení svalového napětí.
 • Délka zákroku by měla být asi pět minut u dětí mladších tří měsíců a 7-10 minut u dětí do jednoho roku.

Jak odstranit hypertonicitu u dítěte: 2 cvičení

Dítě drží ruce v pěst. Jak otevřít dlaně?

Alexey Luzhkov specialista na raný fyzický vývoj dětí

"Ruce vašeho dítěte jsou v dobrém stavu," říká doktor. Opravdu, vaše dítě, které má brzy 3 měsíce, stále drží ruce zaťaté v pěsti. To mu brání v tom, aby se opíral o otevřené dlaně, ležel na břiše a mohl by zpozdit vývoj plazení. Jaká cvičení lze udělat pro odstranění hypertenze u kojenců?

Odstraňujeme hypertonicitu v rukou

Tato sada cvičení na fitball může být doporučena dětem od 1 měsíce ke snížení tónu svalů paží a zad, jakož i pro celkovou tělesnou výchovu.

Pro základní denní gymnastiku doporučuji fitball o průměru 65–75 cm. Tato oblast dá rodičům důvěru v jejich činnosti, větší bezpečnost a můžete ji použít nejen pro třídy s dětmi všech věkových skupin, ale také pro trénink dospělých.

Během tréninku se sevření, se kterým držíme dítě na míči, neustále mění: pro předloktí; pro otevřené dlaně; otevřené ruce sevřené na horní části míče vlastními rukama.

 • Dali jsme dítě na kouli na břiše nohama k němu. Držte jej pouze rukama.
 • Přitočíme fitball trochu zpět na sebe, takže drobeček, pod tíhou vlastního těla, narovná paže dopředu, natáhne se, zavěsí a zůstane na břiše na kouli. Zároveň by se jeho nohy neměly dotýkat žádného povrchu - podlahy nebo těla.
 • V této poloze provádíme plynulé houpačky na míči tam a zpět, vlevo a vpravo, v kruhu a půlkruhu, bubnujeme na kouli a natahujeme ruce vpřed.
 • Pak se otočíme k zádům: dítě leží na kouli na zádech a nohy směřuje k nám. Bereme ruce: dejte palec do dlaně dítěte a uchopte jeho předloktí prsty.
 • Vyvíjíme plynulé pohyby míče dopředu a dozadu. Když sundáte míč od vás, přitiskněte si ruce dítěte k břichu, aby se nesklouzl dozadu přes hlavu, pokud zvedne nohy vysoko. V době, kdy se míč dostává zpět do sebe, rozdrtíme paže drobků na boky a „tancujeme cikány“, uvolníme svaly a natáhneme paže do stran..

Nedoporučuji vychovávat a udržovat děti ve vzduchu za ruce nebo nohy po dobu 6–8 měsíců. Věřím, že nadměrné zatížení kloubů, svalů a vazů vytvořené tímto způsobem je zcela zbytečné. Také mám negativní postoj k dynamické gymnastice.

Dostáváme kotce zpod kněží

Toto cvičení je trénink a zároveň si hraje s dítětem. Bude to užitečné pro děti do 3–4 měsíců, které mají hypertonicitu v klice (když jsou zaťaté v pěst), a pro děti, které vyrůstají s velkými lenostmi.

 • Výchozí pozice: leží na zádech.
 • Nejprve jsme dali jednu rukojeť podél těla, otevřeli dlaň a v této poloze, dlaní ji pod zadek dítěte s dlaní dolů. Dále stejná manipulace s druhou rukou. Ukazuje se, že dítě leží na zádech s nataženými pažemi pod kořistí, to znamená, že je prakticky spojeno.
 • Obzvláště trpěliví rodiče nyní mohou bezpečně jít do kuchyně a vychutnat si čaj (jen si dělám srandu!).
 • Dále, pokud dítě ještě nevyvedlo ruce zpod kněze, snažíme se všemi možnými způsoby tuto akci stimulovat - např. Sevřeme ruce, nohy, bříško nebo použijeme všechny druhy hraček, abychom se cítili jako vytažení ruky a popadnutí hračky; tancujeme, zpíváme a provádíme další manipulace.
 • Dítě má z této situace několik způsobů. Buď zvedněte zadek a vytáhněte ruku, nebo přetáhněte ruku, aniž byste ji zvedli, nebo se vyhněte jiným způsobem, nebo si lehněte a křičte, dokud ho rodiče nezachrání.

Toto cvičení by mělo dítě přesunout k nezávislým činnostem, naučit ho napínat svaly - v důsledku toho odstraňuje nadměrný tón v rukou.

Masáž a dětská gymnastika pro svalovou dystonii

Stav svalové dystonie je charakteristický téměř u všech dětí do šesti měsíců. Pro některé to přetrvává i poté. Pro korekci stavu drobných svalů je předepsáno konzervativní ošetření, jehož základem je tradičně masáž a gymnastika. Z tohoto článku se dozvíte, jak vést třídy s dětmi od narození do roku doma..

O patologii

Samotný pojem „svalová dystonie“ je poměrně objemný. Tím se rozumí jakékoli porušení svalového tónu. U novorozenců se obvykle zvyšuje tón, je pozorována hypertonicita. Takový stav během prvních měsíců lze považovat za fyziologický, protože v posledních měsících těhotenství v matčině lůně byl přeplněný. Je obtížné narovnat ruce a nohy s hypertonicitou, dítě někdy dokonce i ve spánku udržuje pěsti pevně stlačené.

Dalším projevem svalové dystonie je hypotenze. Je to stav, při kterém svalový tonus nestačí pro normální motorickou aktivitu. Tento stav je často pozorován u předčasně narozených dětí, u dětí narozených lehkých a velmi slabých. Hypotenze může také nahradit hypertonicitu po pouhých šesti měsících života dítěte, pokud v prvních šesti měsících jeho svaly necítily zátěž nezbytnou pro normální vývoj nebo bylo dítě nemocné a oslabené.

Kromě toho pojem „svalová dystonie“ zahrnuje podmínky, za nichž se svaly dítěte nekontrolovatelně stahují. To může být způsobeno jak vrozenými patologiemi centrálního nervového systému, tak porodními traumaty. Dystonie u kojenců tak může mít fyziologický vývojový i patogenní mechanismus (kvůli nemocem).

Tón nebo hypotonus se mohou vyskytovat jak v jednom svalu, tak ve svalové skupině a mohou být generalizovány. Pokud neurolog a dětský lékař tvrdí, že dítě má dystonii, měli by zjistit její příčinu, protože patologická svalová dystonie vyžaduje mírně odlišný přístup k léčbě. Přestože v obou případech bude stále základem gymnastika, masážní účinky a fyzioterapie.

V 95% případů detekce svalové dystonie u novorozenců jsou příčiny fyziologické. Po šesti měsících je patologie poprvé diagnostikována zřídka, ale pokud k tomu dojde, obvykle jsou její příčiny patologické.

Výhody tříd

Nejpříznivěji působí masáže a gymnastika. V tomto případě lekce začíná vždy prováděním masážních technik a teprve poté by měla probíhat gymnastická cvičení. V závislosti na typu dystonie (hypertonicita nebo hypotenze) je předepsána buď relaxační nebo tonická a regenerační masáž dětí a vhodný soubor cvičení z arzenálu fyzioterapeutických cvičení..

Třídy s dítětem vám umožní odstranit zvýšený svalový tonus s hypertonicitou, uvolnit svalovou tkáň. Relaxační účinek bude nejen svalový, ale také obecný, s příznivým účinkem na celkovou pohodu dítěte - spánek, chuť k jídlu se zlepší, dítě se uvolní. S svalovou dystonií jako sníženým tónem dochází ke zlepšení krevního oběhu svalů, posílení svalové tkáně, zrychlení metabolických procesů.

Gymnastika pomáhá upevnit správný stav svalového tónu na úrovni nervové paměti - svaly nohou a paží dítěte, jeho záda, břicho a límcová zóna „si pamatují“ správnou polohu v klidu a aktivitě.

Je velmi důležité odstranit zvýšený tón nebo zlepšit snížený tón co nejdříve. Děti se svalovou dystonií se fyzicky rozvíjejí pomaleji, těžší je naučit se novým dovednostem - mají pozdě zvládnout plazit se, sedět, stát, nezávislé kroky. Opožděný fyzický vývoj může mít za následek zpožděný duševní a emoční vývoj..

Indikace a kontraindikace

Vzhledem k tomu, že u všech novorozenců se vyskytuje hypertonicita, je masáž v zásadě nezbytná pro každého, ačkoli slavný lékař Komarovsky věří, že je bez něj možné se obejít, protože fyziologický (nikoli způsobený neurologickými chorobami) svalový tonus přechází sám, a obvykle se to stane za 4–5 měsíců. dětský život. Touha rodičů spíše pomáhat dítěti vyrovnat se s příznaky dystonie je pochopitelná, a proto hodná úcty a pomoci.

S hypotenzí existuje více důvodů pro masáž, protože svalová slabost je alarmujícím příznakem. Bez účasti rodičů se svaly postupně „dohánějí“, ale proces může být velmi dlouhý..

Pokud lékař tvrdí, že dítě má patologickou dystonii, měl by provést specifickou diagnózu, jejíž známkou se ve skutečnosti stala tato dystonie. Pokud jde o ochrnutí, dětskou mozkovou obrnu, parézi, pak je předepsána masáž profesionální, terapeutická, která by měla být učena certifikovaným maminkám. Nedostatečná expozice může zhoršit pohodu dítěte a zhoršovat tento problém. U zdravých dětí je masáž prováděna všeobecně, preventivně a nevyžaduje účast profesionálního masážního terapeuta. Maminka z něj může udělat dítě.

Seznam kontraindikací zahrnuje stavy a nemoci, při kterých nelze masáž provádět:

 • období nemoci, slabosti, horečky;
 • pera období;
 • přítomnost vyrážek na kůži, rozsáhlé pocení, ekzém, vyrážka, puchýře a puchýře, jakož i alergické vyrážky, odřeniny a popáleniny;
 • vrozené srdeční vady a abnormality krevních cév;
 • zvýšená křečová připravenost, diagnostikovaná nebo suspektní epilepsie;
 • krevní nemoci spojené s vysokou invazivitou stěn krevních cév a sníženou srážlivost krve;
 • velké kýly - pupeční, tříselné, míchy a další.

Předčasně narozené a malé děti potřebují přiblížit potřebnou váhu před začátkem výuky, proto pouze ten lékař stanoví vhodný čas pro zahájení výuky, nezávislost rodičů v této záležitosti není vítána.

Masáž se neprovádí, pokud dítě v noci dobře nespalo, nejedlo se dobře, pokud je nemocné nebo má průjem. Doporučuje se, aby dítě, které je ve špatné náladě a je zlobivé, masáže a gymnastika odloženo na pozdější dobu, kdy bude dítě na nadcházející lekci více spokojené..

Jak to udělat?

U hypertonicity a hypotenze začíná masáž stejným způsobem - základní rozdíly budou na konci zákroku.

Položte dítě na záda. S navlhčeným olejem nebo krémem začněte běžnými tahy. Směr pohybu rukou - zdola nahoru.

První, který masíruje paže a nohy. Nejprve se prsty, dlaně snadno otírají, jdou do rukou a předloktí. Po lehkém kruhovém a vlnovém broušení lze použít broušení s malým tlakem. Ujistěte se, že dítě není zraněno. Axilární dutiny nelze masírovat. Masáž nohou začíná nohou, analogicky rukama se masírují spodní končetiny zdola nahoru, aniž by se dotkly popliteálních dutin. Kolenní kloub není masírován, ale pouze lehce pohladený prsty v kruhu bez tlaku.

Hrudník a břicho se masírují otevřenou dlaní, krouživými pohyby a vinutím. Za 3 měsíce můžete k těmto technikám přidat lehké hladké pohyby v límci a krku.

Dejte si dítě na břicho. Masírujte záda dlaněmi a jejich zády, třením zdola nahoru. Je třeba se vyvarovat tlaku a vystavení obratlům, dolní části zad a krční páteře. V případě hypertonicity věnujte pozornost masážím dolních končetin a zadních částí předloktí. Po 3–4 měsících je povoleno hnětení svalů tak, že je uchopíte prsty a lehce se protáhnete. S hypotenzí jsou užitečné paty a vyladění.

Vraťte dítě dozadu, sledujte obecné hladké pohyby rukama, abyste po zákroku uvolnili a pokračovali v gymnastice.

Masážní technika je celkem jednoduchá. Rozdíl mezi tonickým a relaxačním účinkem je hlubší účinek na svaly se sníženým tónem. Můžete použít třením žeber dlaně (tzv. Řezání), hlubokým hnětením, a co je nejdůležitější, provádět takové techniky na samém konci sezení, když jsou svaly dostatečně zahřáté a zvyšuje se krevní zásobení.

Pokud si přejete, můžete doplnit gymnastiku o akupresurní prvky, například provádět masáž hlavy (vyhýbání se fontanelám) konečky prstů, stejně jako masáž chodidel s kruhovým působením prstů na stoupání chodidla, na bázi metatarzálních kostí, na přechodu paty k kotníku.

Postupně zvyšte dobu relace, nespěchejte, přidejte 1-2 minuty denně. Pokud na samém začátku bude relace trvat 3-4 minuty, pak se po měsíci její trvání zvýší na 10-15 minut.

Gymnastická cvičení

Všechna gymnastická cvičení pro kojence jsou rozdělena na pasivní a aktivní. První zahrnuje provedení cvičení pro ležící dítě, druhá - přímá účast dítěte na cvičení.

S hypertonicitou zkuste provádět pasivnější gymnastická cvičení, s nedostatečným svalovým tonem, pokuste se je ve větší míře namáhat a organizujte aktivní cvičení pro dítě s využitím svých dovedností a schopností souvisejících s věkem. Aktivní cviky podle obecného pravidla cvičební terapie probíhají až po pasivním souboru cviků.

Se zvýšeným tónem provádějte protahovací cvičení a zvyšte jejich pružnost. Tyto zahrnují:

 • zvedání paží a nohou nahoru;
 • rozmnožování nohou do stran;
 • synchronní nebo střídavé přivedení nohou do žaludku („kolo“);
 • , kterým se na bříško.

V případě svalové dystonie podle typu sníženého tónu, kromě výše uvedených cviků, navrhněte dítěti, aby udělal to, co ví, jak stárnout:

 • za 2-3 měsíce, ležet na břiše, následovat hračku, natáhnout se;
 • ve 4-5 měsících se převrátí na stranu a zezadu z polohy na břiše, následuje hračku;
 • sedět v dítěti po dobu šesti měsíců;
 • v každém věku je povzbuzujte a povzbuzujte, aby prováděli plíživé pohyby;
 • za 10-12 měsíců utratte s dítětem sklony za hračkou, podnikněte první kroky s podporou, pokud dítě ještě nechodí.

Nabíjení na fitball je přijatelné pro děti jakéhokoli věku, s výjimkou novorozenců. Tento komplex patří k dynamické gymnastice. Zeptejte se svého lékaře, zda vaše dítě může cvičit na gymnastice, protože dynamické techniky mají větší seznam kontraindikací než běžná gymnastika..

Hlavní pravidla

K dosažení požadovaného výsledku je důležité, aby třídy byly systematické. Dodržování jednoduchých pravidel pomůže uklidnit svalový tonus a udělat s potěšením pro všechny:

 • Udržujte optimální teplotu a vlhkost v místnosti, kde se konají třídy (teplota ne vyšší než 21 stupňů, vlhkost - 50-70%). Před masáží se ujistěte, že je místnost dostatečně větraná. V létě proveďte lekci na ulici..
 • Pro masáž použijte převlékací stůl, ale pokud tomu tak není, můžete lekci uspořádat na běžném stole nebo dokonce na komodu. Existuje pouze jeden požadavek - povrch by neměl být měkký a nerovný.
 • Používejte pouze hypoalergenní oleje nebo dětský masážní krém.

Můžete použít rostlinný olej, ale poté se dítě musí vykoupat, aby z pokožky odstranilo tenkou, vzduchotěsnou mastnou vrstvu..

 • Proveďte jakoukoli lekci hravým způsobem - to se týká masáží a gymnastiky. Pokud je dítě nezajímavé, nešťastné, velmi rychle objasní, že je unavený ze všeho, co se děje, začne být rozmarný a bude muset lekci přerušit. Pamatujte, že masáže a gymnastika jsou důvodem komunikace, která by měla rozvíjet nejen tělo, ale také psychiku podzemnice olejné, stejně jako její emocionální sféru.
 • Pamatujte na bezpečnost. Vždy ukládejte vše, co potřebujete, abyste nenechali dítě na stole, pád, z něhož by mohlo dojít ke zranění.
 • Vyučujte hodiny jednu hodinu po jídle, abyste se vyhnuli regurgitaci a nejpozději hodinu před spaním. Tónovací masáž nedělá v noci.

Před večerním koupáním jsou přípustná pouze relaxační cvičení v naprosté nepřítomnosti následných gymnastických cvičení.

Jak udělat dětskou masáž pro svalovou dystonii, viz následující video.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Hypertonicita u 4-5 měsíců staré dítě a masáž

U novorozenců je nervový systém ještě zdaleka nevyvinutý, je to způsobeno postpartálním stresem. Proto u dětí v prvních měsících života můžeme často pozorovat zvýšený svalový tonus a častěji směrem k hypertonicitě, tj. zvýšená vzrušení. U takových dětí lze zaznamenat příznaky, jako je třes horní a dolní končetiny, třes ostrými zvuky, třes brady. Ve věku od narození do 3–4 měsíců věku dítěte - tyto příznaky jsou fyziologickým projevem adaptačního období. Pokud ale rodiče pozorují hypertonicitu u dítěte ve 4, 5 měsících, neměli byste zde odkládat návštěvu neurologa, ale měli byste své dítě okamžitě ukázat specialistovi, tento stav je známkou perinatální encefalopatie. Hypertonicita po 4,5 měsících se u dítěte projevuje symptomy, jako je zvýšená podrážděnost, neklidný spánek, chvění brady, chvějící se končetiny, držení těla během spánku se sklonenou hlavou atd. Pro odstranění všech příznaků zvýšeného svalového tonusu u těchto dětí je nezbytné obnovit správné fungování nervového systému.

Hypertonicita po 4, 5 měsících je zcela bezpečně přístupná komplexní léčbě a správně zvolená terapie může zcela eliminovat všechny příznaky nemoci. V opačném případě může hypertonicita u dítěte ve věku 4–5 měsíců vést k vážným poruchám a problémům ve vyšším věku. Například zhoršená koordinace pohybů, zhoršená schopnost řeči, narušená pohybová aktivita v horních a dolních končetinách.

S hypertenzí je jednou z hlavních metod léčby masáž. Masáž pro dítě s hypertonicitou po dobu 4 měsíců provádí speciálně vyškolený masážní terapeut, který zná techniku ​​masáže. Při zákroku, jako je masáž čtyřměsíčního dítěte s hypertonicitou, je důležité si uvědomit, že klidový stav a pozitivní emoce dítěte jsou předpokladem pro masáž, v jiném případě se situace ještě zhoršuje a zvyšuje se svalový tonus. Milující přístup k dítěti je zde důležitý, protože je stále v tom věku, když nechápe, že pro své vlastní dobro musí snášet nepříjemné masážní pohyby. Masáž pro 4měsíční dítě s hypertonicitou se provádí ráno, před krmením, teplými rukama, nejlépe doma a ve známém prostředí. Trvání jedné relace v průměru 10 minut.

Taková speciální masáž je zaměřena na skutečnost, že při masážních pohybech se vyvíjejí svaly - extenzory a odstraňují se svalové tóny, zejména pro horní a dolní končetiny. Úvodem se před zahájením masáže provádějí lehké hladké pohyby a je žádoucí v následujícím pořadí: paže, nohy, položte dítě na bříško, potom jděte dozadu a otočte jej na bříško, otřete chodidla. Odbočte na pravou a levou stranu, proveďte reflexní prodloužení páteře a končí rozložením drobků na bříšku a provedením reflexního plazení. Poté přejdeme k hlubším masážním pohybům, které jsou zaměřeny odděleně na uvolnění celého těla a uvolnění končetin. Směr masážního pohybu je od ramen k prstům a od nohou do tříselné oblasti. Při masírování dítěte s hypertenzí 4,5 měsíce nezapomeňte, že by měla být vyvážena i lehká zátěž. Pro uvolnění celého těla dítěte berou podpaží a jemně je houpají různými směry - vlevo, vpravo se toto cvičení nazývá „houpačka“..

Tímto způsobem se provádí následující cvičení „kolébka“: dítě je položeno na zádech a pod hlavu a záda masér položí ruce a začne se houpat do stran - shora, dole, vpravo, vlevo. Poté, co se paže posunou pod dolní část zad a hýždí, opět se provede kyvný pohyb. Toto cvičení trénuje horní a dolní část trupu..
Uvolnění končetin se provádí metodou broušení pístem, když se rukojeť dítěte nebo noha umístí mezi dlaně a pohybuje se nahoru a dolů. Pro zmírnění svalového tónu v kyčelním kloubu začíná tření od nohou ke kolenům, na nohu je mentálně nakreslena číslice osm a lehké hladení v oblasti kolene. Tato cvičení se provádějí 4-5krát. Tréninkem držadel masér dává dítěti ruku kolem palce a druhou rukou ji tahá od zápěstí po rameno. Počet takových pohybů je 4-5krát. Během masáže si pozice embrya zaslouží zvláštní pozornost, protože všichni, bez výjimky, mají rádi děti. Masér jednou rukou přitiskne nohy a dlaně dítěte a druhou rukou třese dítě a podpírá hlavu. Pro děti je toto cvičení určitým druhem relaxace.

Poslední cvičení je ve formě mírného tlaku na prsty nohou a paty, protože nervová zakončení v této oblasti jsou zodpovědná za tělo jako celek.

Hypertonicita po 4,5 měsíce není věta, provedení terapeutické masáže a obklopení dítěte láskou a náklonností, na tento problém navždy zapomenete.

Přečtěte si také:

Pokud vás tento článek zaujal, sdílejte jej prosím na sociálních sítích, možná to bude užitečné někomu jinému. Maminky mají vždy spoustu otázek, pomozme jim najít odpovědi!?

Masírujte dítě s svalovou hypertonicitou

Mít dítě úplně změní život ženy. Malý muž se stává středem vesmíru a nejdůležitějším členem rodiny..

Prvních několik měsíců je nejobtížnější a extrémně kritické období, kdy musíte být velmi opatrní, abyste nezmeškali první příznaky nemoci nebo abnormality ve vývoji dítěte..

Velmi častým problémem v časném dětství je novorozenecká hypertonicita.

Jak ho poznat?

Jednoduše řečeno, jedná se o zvýšený svalový tonus. Detekce je velmi snadná, i když není specialistou..

Charakteristické projevy hypertonicity jsou:

 • dětská úzkost, častý pláč;
 • zvýšená reakce na zvuky;
 • konstantní regurgitace po krmení;
 • schopnost dobře držet hlavu od narození (kvůli napětí v týlních svalech);
 • časté naklápění hlavy při pláči a vyklenutí;
 • utahování nohou a držadel;
 • končetiny přitisknuté k sobě, když se snaží je rozmnožovat, je zde patrný odpor.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odstranit tento stav, je masáž dětí s hypertonicitou. Speciální masážní technika umožňuje výrazně uvolnit svaly.

Masážní podmínky

Masáž se zvýšeným tónem u novorozenců přinesla maximální užitek, je nutné nejen zvládnout její techniku, ale také zajistit nezbytné podmínky pro výkon.

 • Masáž dětí s hypertonicitou by měla být prováděna při příjemné teplotě od 20 do 25 stupňů.
 • Místnost musí být předvětraná
 • Pokud nemáte masážní stůl, můžete použít přebalovací stůl nebo běžný stůl, přikrývku přikrývkou, dětskou olejovou utěrkou a plenkou.
 • Masáž dětí s hypertenzí může být prováděna pouze čistými rukama, poté, co z nich byly odstraněny náramky a prsteny.
 • Tento postup nelze provést ihned po krmení dítěte: mělo by uplynout nejméně 40 minut.
 • Nemůžete krmit dítě bezprostředně po sezení.
 • Po probuzení se nedoporučuje masáž s hypertonicitou nohou a paží.
 • Pro sezení se nedoporučuje používat prášek, vazelínu nebo zvlhčovač, protože ucpávají póry.
 • Při masáži rukou by všechny pohyby měly být prováděny ve směru od prstů k ramenům.
 • Relaxační masáž nohou pro vysoký krevní tlak se provádí od nohou k slabině podél vnitřních stehen.
 • Všechny pohyby jsou měkké a jemné, prováděné ve směru krevních cév.
 • Masáž dětí s hypertenzí může být provedena, pouze pokud je dítě v klidu.
 • Masáž se zvýšeným tónem u novorozenců do 3 měsíců věku by neměla trvat déle než 5 minut. U starších dětí může být prodloužena až na 7-10 minut.

Hypertonická masážní technika

Masáž dětí s hypertonicitou zahrnuje dva typy technik:

 • celkové uvolnění - určené k uvolnění všech svalů těla;
 • soukromé relaxace - takové techniky zmírňují hypertonicitu nohou, paží.

Obecné relaxační triky

První typ zahrnuje triky s legračními jmény „rocker“ a „kolébka“.

Masáž dětí s hypertonicitou „rockeru“ se provádí následovně: dítě se zvedne, drží ruce v podpaží a začne provádět plynulé kyvné pohyby ze strany na stranu.

Cvičení Cradle se provádí dvěma způsoby:

 • První - tzv. "Horní kolébka" - pomáhá zmírnit napětí horní poloviny těla. Tato masáž se zvýšeným tónem se provádí následujícím způsobem: dítě je položeno na masážní nebo převlékací stůl, položí ruce pod hlavu a záda, zvedne a provede kymácející pohyby na pravou a levou stranu ve směru nahoru a dolů.
 • Druhá - „dolní kolébka“ - se provádí následovně: ruce jsou umístěny pod spodní částí dětských zad a provádějí se kroutící pohyby podobné popsaným pohybům..

Soukromé relaxační triky

Hladil

Obzvláště relaxační masáž kojenců s hypertonicitou začíná přijetím „hladění“, které umožňuje dosáhnout uvolnění napjatých svalů, odstranit bolest a zlepšit krevní oběh.

Všechny pohyby by měly být co nejhladší, nelehké, lehce masírující.

Masáž rukou

 • Dítě by mělo být položeno zpět a stát u jeho nohou.
 • Položte ruku dítěte na dlaň a hladce ji hladte, nejprve dovnitř vaší volné ruky, pak zadem.
 • Střídavě tahejte dovnitř ruky, pak ven.
 • Proveďte podobnou masáž s druhou rukojetí dítěte.

Postup se opakuje 7krát pro každé rameno..

Masáž nohou

 • Dejte si dítě na záda.
 • Zvedněte jednu nohu a položte ji na dlaň.
 • Druhou rukou udělejte hladké jemné tahy nejprve dovnitř a poté zadem ruky.

Postup se provádí od nohy směrem ke stehnu. Nejprve se masíruje zadní plocha, poté boční plocha. Během masáže se nedotýkejte patelly. Počet opakování lze postupně zvýšit na 7 pro každou nohu..

Broušení pístů

Masáž se zvýšeným tónem u novorozenců zahrnuje příjem pohybů pístu, aby se třely končetiny. Provádějí se následujícím způsobem:

 • Položte dítě na záda.
 • Umístěte nohu nebo rukojeť mezi dvě dlaně.
 • Proveďte třecí pohyby v jednom nebo druhém směru.

Kompresní pohyby

Masáž dětí s hypertenzí musí rozhodně zahrnovat příjem krimpovacích pohybů. Musí být provedeno v následujícím pořadí:

 • Položte novorozence do zad.
 • Ruce uchopte nohu nebo rukojeť.
 • Provádějte rytmické tlakové pohyby střední intenzity.

Třepání

Účinná masáž na hypertonicitu nohou a paží může být provedena pomocí nejjednodušší možné techniky, která spočívá v třepání končetin. Chcete-li to provést:

 • Držte palec v dětské vačce a ostatní držte rukojeť dítěte.
 • Bez náhlých pohybů pomalu a plynule rozdělte dětské ruce.
 • Lehce je zatřeste.
 • Ukončete relaci hladením.

Při těžké hypertenzi se mohou vyskytnout problémy s prováděním této techniky. V tomto případě by měl být dočasně opuštěn a omezen na jiné masážní pohyby.

Co by se nemělo dělat?

Masážní děti s hypertenzí by neměly zahrnovat tleskání a sekání, protože zvyšují míru napětí.

Funkce masáže chodidel pro jednoleté dítě

Jak masírovat jednoleté dítě tónovanými nohama? U starších dětí jsou kosti a svaly již mnohem silnější a popsané postupy lze provádět trochu energičtěji..

Doporučuje se také přidat následující techniky:

 • Nohy dítěte trochu rozprostřete do stran a začněte ovlivňovat chodidla, zatímco třepe nohama a ohýbá je dopředu. Tuto techniku ​​lze provádět intenzivněji než ostatní. Potom se masírují přední povrchy chodidel a dolních končetin hladením, tíráním a hnětením.
 • Ohněte spodní končetiny dítěte tak, aby nohy byly v úhlu 90 stupňů k povrchu stolu. Jemnými vibračními pohyby zatlačte na chodidla a jemně popíjejte Achillovu šlachu. Při narovnání nohou dítěte by měly být jeho nohy na stole.

Masáž s dětskou hypertenzí

U novorozence je často zjištěno zvýšení svalového tónu. Pokud podmínka prochází beze stopy během prvních dvou až tří měsíců, je svalová hypertonita považována za fyziologickou. Při absenci organické neurologické patologie je dětská masáž schopna zcela odstranit stávající problém..

Rizikové faktory

Následující důvody mohou způsobit zvýšené tóny všech svalů u dítěte, a zejména v oblasti nohou:

 • nepříznivá environmentální situace;
 • poranění hlavy při porodu;
 • toxikóza první a druhé poloviny těhotenství;
 • špatné návyky těhotné ženy (kouření, pití);
 • hypoxický stav během porodu;
 • chronická onemocnění, stejně jako infekce ženy během těhotenství;
 • prodloužené nebo příliš rychlé zrození.

Zvýšený tón nohou a paží, který zůstal po roce, vyžaduje vyšetření dětským neurologem, aby se vyloučila organická patologie nervového systému..

Příznaky hypertenze

Příznaky svalového napětí jsou:

 • celková úzkost a neustálé vzrušení dítěte;
 • brada chvějící se při pláči;
 • házet hlavu ve snu;
 • odpor, když se snaží rozšířit ruce a nohy dítěte;
 • spoléhání se na prsty na nohou při spouštění dítěte na tvrdý povrch;
 • časté plivání.

Pokud se objeví i několik uvedených příznaků, je nutné odborné vyšetření a jmenování masáže chodidel s hypertenzí, které pomohou zmírnit stres..

Důsledky a nebezpečí

Zvýšený tón u dětí nelze ignorovat, protože tento jev je spojen s následujícími komplikacemi:

 • opožděný vývoj motorické funkce u dítěte;
 • problémy s tvorbou chůze a držení těla;
 • opožděné řečové dovednosti;
 • poruchy koordinace.

Masáž chodidel se zvýšeným svalovým tonem u dítěte je schopna zabránit vážným poruchám, tato metoda vede v systému rehabilitačních opatření.

Diagnostické metody (reflexní testy)

K určení indikací pro uvolňující masáž budete muset provést testy, které odhalí známky zvýšeného tónu:

 • ruce dítěte lze jen stěží roztrhnout z hrudníku, když se ho snaží dostat z náchylné polohy;
 • napodobení kroku nastane, pokud dítě držíte vzpřímeně;
 • dítě je na špičkách;
 • ležící na zádech, narovnané nohy, při otočení na břiše jsou ohnuté dolní končetiny;
 • při otočení hlavy doprava ležícího dítěte se jeho pravá ruka natáhne dopředu, noha na této straně je neohýbaná a levá je ohnutá;
 • naklonění hlavy k hrudníku vede k ohnutí paží a prodloužení nohou.

Pozitivní povaha reflexních testů by měla být opatrná, pokud jsou detekovány čtyři měsíce nebo později..

Techniky masáže nohou

Masér používá následující masážní techniky:

Veškeré manipulace by měly být prováděny opatrně a postupně by se měla prodloužit doba trvání procedury.

Broušení pístů

Náraz na nohy se provádí dvěma rukama, mezi nimiž se nachází končetina dítěte. Tření manipulace se provádí postupně v různých směrech.

Kompresní pohyby

Masáž dítěte s hypertonicitou nohou musí nutně zahrnovat implementaci dotyčných technik. Chcete-li to provést, musíte:

 • dejte dítěti vodorovnou polohu vzadu;
 • ovinte si ruce kolem kolen a provádějte tlakové pohyby.

Tlak by měl být střední intenzita.

Třepání

Chcete-li provést tento postup, musíte dítě chytit oběma rukama za spodní nohy a houpat se. Pohyby by měly být plynulé a rytmické..

Co by se nemělo dělat?

Masážní kojenci nezajišťují intenzivní hnětení, ani paty a sekání. Tyto akce mohou zvýšit svalové napětí..

Použití různých zařízení, jako jsou chodci a propojky, zvyšuje napětí svalů pánve a dolních končetin. Proto je jejich použití pro děti se zvýšeným svalovým tonem nepřijatelné.

Jak udělat relaxační masáž pro děti s hypertenzí

Počet relací je obvykle asi 10 procedur. Podle jmenování dětského neurologa můžete kurz za několik měsíců opakovat.

Masáž je nutná po uplynutí jedné hodiny po probuzení a krmení dítěte. Dítě by mělo být klidné a teplota vzduchu v místnosti - pohodlná.

Masáž můžete zahájit od dvou týdnů. Pokud není možné podstoupit kompletní léčbu u specialisty, je přípustné provést procedury po zaškolení rodičů. První sezení musí provést kvalifikovaný masér. Manipulaci může podruhé provést jeden z rodičů, ale pod dohledem zdravotnického personálu.

V případě, že po sezení se tón zvýší, je nutná okamžitá konzultace s neurologem, aby se změnila taktika postupu.

Terapeutická masáž při hypertenzi

Průběh masážních procedur může snížit nadměrné napětí svalů nohou, správně provedené manipulace přispějí ke správnému rozvoji motorické funkce. Měsíční dítě potřebuje masáž nohou až 5 minut a od 7 měsíců věku je procedura obvykle 10 minut.

Masáž nohou

Masáž dolních končetin dítěte je zvláště důležitá, protože ovlivňuje funkci chůze.

Budete muset dodržovat následující pořadí:

 1. Levá noha dítěte nad kotníkem by měla být umístěna mezi indexem a prostředními prsty levé ruky.
 2. Hlazení hladkým pohybem pravé ruky ve směru od nohy k kyčli.
 3. Stejným směrem otřete špičkami prstů přímým a spirálovým působením zdola nahoru a poté opačným směrem.
 4. Masírujte oblast chodidel technikami hladení a tření ve směru od prstů k patě.
 5. Lisováním ukazováčkem maséra působí na vnější povrch chodidla efekt podobný mrtvici. Prsty na noze od sebe jako fanoušek.
 6. Hnětení chodidla se provádí nakreslením čísla osmičky na plantární povrch a spirálovými pohyby ve směru od vnějšího povrchu chodidla k kotníku.

Ve stejné posloupnosti je třeba na pravé noze provést řadu masáží.

Po ukončení masáže je třeba ohýbat nohy dítěte v kolenních kloubech a jemně je tlačit směrem k žaludku.

Několikrát jemně otřete vnitřní povrch chodidel. Na konci sezení rozložte končetiny do stran, nohy by měly být spojeny.

Masáž zad a zad

K uvolnění svalů na zádech se používá masážní technika „houpačka“. Pro tento dětský výtah držte oblast podpaží. Při udržování hmotnosti houpejte trup dítěte hladkým pohybem.

V poloze na zádech se také provádí řada houpaček, ruce fixují týlní oblast a záda.

Při položení dítěte na břicho musí měkké a hladké pohyby otřít svaly zad a hýždí. Prsty na dlani maséra vykonávají tlak na body bodové svalové hypertonicity.

Techniky hladení zadního povrchu se provádějí ve směru od zadní části hlavy k hýždí a dolní části zad.

Dechová masáž pro flexor hypertonicitu

Dítě leží na zádech. Masér postupně provádí následující techniky:

 • hladil boční povrch prsních svalů;
 • stejná akce se provádí v oblasti mezikostálních prostorů ve směru na tlusté střevo;
 • v poloze na břiše je lichoběžníkový sval hladil a třel.

Relaxační dechová masáž se provádí ve spojení s gymnastickými cvičeními..

Prevence hypertonicity nohou

Chcete-li zabránit zvýšení tónu nohou, můžete použít jednoduché techniky:

 • zajištění motorické aktivity dítěte (nehybný v postýlce, měl by být pouze během spánku);
 • eliminace nadměrných dráždivých látek nervového systému (hlasité zvuky, jasné světlo, efekty hluku);
 • vytvoření klidné atmosféry psychického pohodlí v rodině;
 • dodržování pravidel zdravého životního stylu těhotnou ženou.

Pokud je u rodičů nejmenší podezření na hypertonicitu dítěte, je nutné se domluvit s pediatrickým neurologem.

Články O Neplodnosti