Hlavní Výživa

Epidurální anestézie: rozhodování na základě informací

Pro každou ženu, která se chystá stát se matkou poprvé, je nadcházející proces narození velmi děsivý. Nejzákladnějším strachem je bolest práce a práce samotné. V moderní medicíně existuje mnoho způsobů, jak zmírnit tento složitý fyziologický proces, jedním z nich je epidurální anestézie během porodu..

Co je epidurální anestézie?

Pochopíme, co je epidurální prostor. Toto je specifická oblast páteře v bederní oblasti. Přesná lokalizace: uvnitř kanálu páteře, mezi tvrdou skořepinou míchy a vnější stěnou. Právě zde jsou přenášeny všechny nervové impulsy přicházející z pánevních orgánů (včetně dělohy).

Anestetika, která se podává orálně, blokuje přenos impulsů bolesti do mozku. Žena tak necítí bolest při kontrakcích. Lék by měl být přísně dávkován, jedna dávka se počítá tak, aby těhotná žena necítila nic pod pásem, ale zároveň se pohybovala nezávisle.

Taková anestézie umožňuje ženě v porodu být plně při vědomí. Pokud neexistují žádné zvláštní lékařské indikace, je účinek epidurální anestézie určen pouze pro období dilatace a křeče. Žena prožívá pokusy a samotný proces porodu bez úlevy od bolesti.

Epidurální a spinální anestézie: jaký je rozdíl?

Tyto dva typy anestézie jsou často zmatené, protože navenek jsou podobné. Spinální anestézie má jiný mechanismus účinku: anestetikum je injikováno do mozkomíšního moku velmi tenkou jehlou. Lokalizace injekce je pod úrovní míchy. Kromě toho je epidurální anestezie uznána za mnohem bezpečnější než spinální anestézie - riziko komplikací je mnohem nižší.

Náklady

Pokud existují pro léčbu indikace, měla by být bezplatná. Pokud se žena v práci rozhodla o anestezii, náklady se budou pohybovat od 3 000 do 5 000 rublů, v závislosti na typu nemocnice.

Jak?

Jak se tedy postupuje:

 1. Aby lékař provedl správnou punkci, je žena v porodu žádána, aby si sedla a ohýbala se zády nebo zaujala vodorovnou polohu na gauči a stočila se. Jinými slovy: zajistěte maximální přístup k požadované oblasti páteře. Nemůžete se pohnout, i když to bolí: zkuste se nepohnout a ohnout záda. Pocity budou nepříjemné, ale krátkodobé. Lékaři doporučují vypnout mysl na několik sekund a přemýšlet o porodu zdravého dítěte - pokud se při propíchnutí něco pokazí, riziko komplikací je velmi vysoké.
 2. Místo vpichu musí být pečlivě ošetřeno antiseptickým, dezinfikovaným.
 3. Dříve se pacientovi injikuje anestetikum, aby se odstranila citlivost kůže a vlákniny (subkutánní tuk) v místě budoucího vpichu..
 4. Anesteziolog provede vpíchnutí, vloží jehlu do prostoru páteře. Předpokladem je, že musí dosáhnout tvrdé skořepiny míchy. Pokud žena cítí, že během vpichu může dojít k boji, je třeba to okamžitě informovat lékaře! Hlavním úkolem není pohnout se. Je třeba věnovat pozornost dalším možným příznakům: necitlivost jazyka, nevolnost, závratě, necítíte nohy nebo je hlava velmi bolestivá. Všechny tyto příznaky lze bez problémů eliminovat pouze v počáteční fázi postupu.
 5. Jehla je vedena velmi tenkou trubicí silikonu - speciálním katétrem, který umožňuje drogám vstoupit do epidurálního prostoru. Tento katétr bude uvnitř, dokud je to nutné pro působení léků proti bolesti. Vyvarujte se trhavých pohybů při chůzi, abyste zabránili náhodnému roztržení zařízení. Katetr by měl být v zadní části těhotné ženy a během porodu. Pokud po zavedení katetru cítí žena bolest vyzařující na nohu nebo záda, pak jehla nervózně zahákla konec - kořen.
 6. Jehla je odstraněna a trubice je připevněna pomocí páskové pomůcky k zádům.
 7. Nejprve musíte otestovat toleranci a tělesnou reakci pomocí malého množství léku..
 8. Když je proces porodu pozadu, trubice se odstraní ze zadní strany mladé matky a místo vpichu se skryje pod lepicí omítkou. V tomto případě budete muset být na dlouhou dobu v náchylné poloze, abyste minimalizovali možná rizika komplikací.

Samotný zákrok (vpíchnutí a zavedení katétru) zabere malé množství času - asi 10 minut. Účinek léčiv začíná 20 minut po podání. Mnoho žen se velmi bojí možných manipulací s páteří a slovo „propíchnutí“ zní velmi děsivě.

K dispozici jsou 2 režimy, které vám umožňují zadávat drogy:

 1. V malých dávkách, ale nepřetržitě, v minimálních intervalech.
 2. Jednou. V případě potřeby se postup opakuje po 2 hodinách. Dokud dávka nebude fungovat, musí žena v porodu zaujmout polohu na zádech: cévy v nohou se rozšiřují a pokud se žena náhle postaví, může docházet k odtoku krve a ke ztrátě vědomí..

Jaké léky se používají pro epidurální anestezii?

Nejčastěji užívané léky, které nepronikají placentární bariérou: Novocain, Lidocain, Bupivacaine.

Ovlivňuje epidurální anestézie zdraví a práci dětí?

Podávané anestetika nemají vliv na dítě, protože nepronikají placentou. Epidurální anestézie nepoškozuje zdraví dítěte! Konečný závěr o bezpečnosti postupu je však nejednoznačný: mnoho odborníků souhlasí s tím, že na první období práce nemá žádný vliv, ale pokusy jsou méně výrazné.

Indikace pro použití

V jakých situacích je nutná epidurální anestézie:

 • pokud je těhotenství předčasné. S pomocí epidurální anestezie během porodu se uvolní svaly pánevního dna ženy. To znamená, že během porodu bude dítěti bráněno mnohem méně než bez užívání drog;
 • pokud je krevní tlak ženy při porodu mnohem vyšší, než je nutné. Při anestezii lze tyto nadhodnocené hodnoty snížit;
 • pokud je porod velmi dlouhý a obtížný;
 • pokud je třeba neprodleně provést císařský řez nebo neexistuje způsob, jak podat celkovou anestézii. Důvodem chirurgického zákroku může být příliš velký plod nebo vícečetné těhotenství;
 • nesprávná kontrakce svalů dělohy, která se v medicíně nazývá „diskoordinace porodu“. V tomto případě se děložní čípek neotevře.

Na západních klinikách se takový postup často provádí bez lékařských indikací - ke zmírnění nepříjemných symptomů a odstranění nepohodlí. Domácí medicína je však v této záležitosti kategoričtější.

Účinek na plod

Protože anestetika nepronikají placentární bariérou, jednoduše blokují nervové impulsy, má se za to, že anestézie nezpůsobí plodu žádné poškození. Lék nevnikne do krevního řečiště. Musíte však vzít v úvahu, že během porodu vaše dítě cítí bolest ne méně než její matka. Je velmi zdůrazněn, takže užívání léků proti bolesti je nežádoucí.

Požadované odmítnutí anestézie je způsobeno skutečností, že bolest v procesu porodu pomáhá v těle produkovat endorfiny. Je to velmi žádoucí proces, protože tělo dítěte ho ještě nemůže vyrobit. Pokud tělo matky nepotřebuje produkovat hormon, dítě je ponecháno bez přirozené anestézie - látka do něj nevstupuje placentou.

Kontraindikace

Jakýkoli lékařský zásah do přirozeného procesu porodu má samozřejmě své kontraindikace. Epidurální anestézie není výjimkou:

 • mohou nastat abnormální tlakové rázy: může se zvýšit lebeční tlak nebo krevní tlak;
 • deformace páteře a v důsledku toho obtížný přístup pro zavedení katétru;
 • v místě vpichu se mohou objevit zánětlivé procesy;
 • nemůžete vstoupit do drogy, pokud k ní žena nesnáší;
 • pokud existuje riziko porodního krvácení;
 • je-li žena v práci v bezvědomí nebo má neurologické nebo duševní onemocnění;
 • cévní a srdeční onemocnění: lékař samostatně zkoumá problém anestezie.

Postup se samozřejmě neprovádí, pokud žena napsala odmítnutí.

Důsledky a komplikace po epidurální anestezii během porodu

Komplikace mohou nastat, pokud anestetikum vstoupí do žilního kanálu epidurálního prostoru. To vytváří velké riziko vstupu léku do krevního řečiště. Pokud po zavedení katetru cítí žena při porodu nepříjemné příznaky (znecitlivění jazyka, horní a dolní končetiny, nevolnost, závratě, prasknutí v ústech), měli byste o tom ihned informovat svého lékaře..

Hrozí nebezpečí dýchání. K tomu může dojít v důsledku účinku léku na nervové zakončení, které jde do svalů umístěných mezi žebra..

Dalším problémem, který se může objevit po aplikaci epidurální anestézie, je silná bolest hlavy nebo bolesti zad. Příčinou může být proces propíchnutí tvrdé membrány míchy nebo vniknutí malého množství mozkomíšního moku do epidurálního prostoru..

Bolest hlavy i zad může zmizet během jednoho dne a může trvat i několik měsíců. K jeho odstranění se používá medikační metoda. V extrémních případech může být propíchnutí opakováno - zavést malou část krve do oblasti „úniku“. Tím se „propíchne“ vpich.

Může dojít ke snížení krevního tlaku. Živé příznaky jsou: tečky před očima, zvracení, závratě a nevolnost. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se po určitou dobu po podání anestetika nacházet na břiše, neprovádět náhlé pohyby a dávat kapátko.

Epidurální anestézie je také nebezpečná výskytem hypotonických svalů močového měchýře a v důsledku toho - problémy s močením. Mějte na paměti, že někdy může dojít k ochrnutí dolních končetin - pravděpodobně nejnepříjemnější a nejhroznější komplikace po anestézii.

Neúspěšná epidurální anestézie

Podle lékařských statistik má ze 100% případů používání epidurální anestézie 5% za následek neúčinné podávání léku (bez úlevy od bolesti) a 15% - částečný příjem. Může to být způsobeno tím, že není vždy možné se ideálně dostat do epidurálního prostoru..

To se může stát v důsledku nezkušenosti anesteziologa (velmi vzácný případ, protože nezkušení mladí specialisté by měli takové manipulace provádět pod dohledem zkušených kolegů). Mohou také ovlivnit možné spinální abnormality nebo plnost (obezita) těhotné ženy.

Častým případem je mozaiková anestézie. Co je míněno? K tomu dochází, pokud spojovací septa uvnitř epidurálního prostoru narušuje tok a distribuci léku..

V tomto případě budete muset zvýšit množství a koncentraci léku. Žena v porodu bude muset ležet na straně, na které anestezie nefungovala, lékař provede další vpich.

Epidurální anestézie: klady a zápory

Jako každá jiná lékařská procedura, epidurální má své výhody i nevýhody. Před rozhodnutím je velmi důležité důkladně promyslet všechno: je nutné, aby žena neměla žádné kontraindikace. Než začnete uvažovat o narození dítěte s úlevou od bolesti během porodu, přemýšlejte o tom, možná to můžete udělat sami.

Výhody epidurální anestezie

Co lze připsat výhodám epidurální anestézie:

 • proces porodu je co nejbolestnější, kontrakce se necítí tolik;
 • při velmi dlouhém porodu a zavedení katétru s léky si můžete trochu odpočinout: lehněte si, dokonce si zdřímněte;
 • má-li žena často vysoký krevní tlak, pomůže anestetikum snížit riziko vysokého krevního tlaku.

Nevýhody epidurální anestézie

Nezapomeňte na nevýhody postupu:

 • pokud žena trpí hypertenzí, její krevní tlak může prudce poklesnout;
 • mohou se vyskytnout komplikace různé závažnosti;
 • narušilo psycho-emoční kontrolu s dítětem. Mnoho žen se na to dívá skepticky, protože hlavní věcí je porodit dítě bez nesnesitelné bolesti a minimálního stresu..

V procesu porodu je dítě také vystaveno velkému stresu - učí se nový svět. Existuje historický fakt, který říká o podivném jménu narození: „exil“, průchod drobenek pohlavním ústrojím.

Lůno matky je pro dítě nejbezpečnějším místem a on vnímá obrovský vnější svět jako neznámé, převážně nepřátelské prostředí. Každá matka prochází tímto bolestným procesem se svým dítětem. V budoucnu je důležité, aby ho chránila před stresovými faktory, a během jakékoli nemoci chce přenést všechno sama, pokud by nemoc nezačala jen dítě.

Totéž se děje během porodu, takže je lepší dát přednost přirozené cestě. Připravte se na tento složitý proces, naučte se dýchací techniky, pomozte sobě i vašemu dítěti, nalaďte se na nejlepší. Vaše dítě dostane od vás náboj endorfinu, jehož výroba je jeho tělem nemožná.

Pokud mladá matka necítí bolest, její tělo blokuje tvorbu tohoto hormonu. Epidurální anestézie může být indikována ženou při porodu z lékařského hlediska, s komplikacemi nebo s pohotovostní operací. Je třeba vycházet ze stavu ženy: je-li velmi bolestivá, je lepší neváhat.

Každá žena sama rozhodne, jak má být: požádejte o anestézii nebo odmítněte. Pokud neexistují žádné problémy a komplikace, zkuste tento proces projít sami. Kromě toho existuje mnoho rizik, protože se jedná o zásah do páteře.

Teorie emočního spojení mezi matkou a dítětem při porodu

Postup epidurální anestezie prošlo velké množství žen. Všechno se to stalo různými způsoby, ale výsledek byl stejný: jejich děti byly bezpečně narozeny do světa zdravého.

Promluvte si s dítětem, připravte ho na práci, požádejte o pomoc, nezapomeňte na správnou dýchací techniku, kterou jste se učili v těhotenských kurzech. Pokuste se vytvořit spojení s vaším dítětem - to vám určitě pomůže vyhnout se mnoha potížím..

Každou minutu bolesti doprovází uvolnění hormonu štěstí, endorfinu, do krevního řečiště. Pokud žena v porodu prochází touto bolestí sama, chápe, jak je šťastná po porodu svého dítěte silného a zdravého. Pokud je bolest malá, bude radost z nadcházejícího setkání s vaším dítětem cítit naplno.

Recenze skutečných pacientů

Pokud se obáváte, jak porodí vaše dítě, zda potřebujete úlevu od bolesti a v jakých případech je lepší ji odmítnout, přejděte na ženské fórum a podívejte se na recenze postupu při epidurální anestezii. Podle nich mnoho žen bez tohoto rizika pro své zdraví a zdraví dítěte použilo tento způsob úlevy od bolesti.

Nezáleží na tom, jaký druh porodu: nejčastěji celý proces probíhá bez problémů, pokud se budete řídit doporučeními lékaře. Někteří pacienti souhlasí s porodem výhradně s tímto typem úlevy od bolesti..

Tady je tip od dívky Olgy, která zažila porod s epidurálem: „Nečekal jsem, že první narození bude tak obtížné a bolestivé! Aby se bolest trochu zmírnila, lékař doporučil vpich a anestetikum. Mírné nepohodlí během podávání léku je zanedbatelné ve srovnání se silnou bolestí, která byla dříve ".

Shrnout

Moderní medicína pokročila daleko vpřed a epidurální anestézie je vynikajícím nástrojem pro úlevu od bolesti při komplexním a bolestivém porodu. Toto je hlavní průlom v anesteziologii. Existuje však kategorie lidí, kteří takové inovace nemohou přijmout..

Samozřejmě existuje řada výhod a nevýhod. Hlavní plus: ostrá slzná bolest v dolním břiše zmizí, kontrakce se stávají téměř nepostřehnutelné, očekávaný efekt nastává 20 minut po přímém zavedení katétru s léčivem.

Žena v práci je plně při vědomí, může se pohybovat, ale její spodní tělo je otupělé. Protože anestetikum neprochází placentární bariérou, je nutné posoudit riziko pro matku. Zvažte také kontraindikace pro použití. Pokud máte podezření, že budete muset udělat epidurál, promluvte si o tom předem se svým gynekologem..

Pokud cítíte sílu projít celý proces sami, aniž byste se uchylovali k úlevě od bolesti, je lepší se obejít bez vpíchnutí. Pokuste se naladit co nejvíce pozitivních emocí z brzkého setkání s dítětem a ze zdravotních důvodů je nejlepší uchýlit se k epidurální anestézii. Narození dítěte je svátost, která sama o sobě vede mnoho zkoušek pro matku i dítě.

Rozhodnutí o potřebě úlevy od bolesti by měla přijímat žena sama při práci. Hlavním pravidlem je vyhodnotit všechna rizika: jak může přirozené porodnost jít bez léků, stojí za to dohodnout se na anestezii.

Anestezie v porodnické praxi

Anestetická praxe v porodnictví je velmi konzervativní, používá spinální anestézii, epidurální anestézii a celkovou anestézii.

V praxi jsem narazil na skutečnost, že pacienti často zaměňují páteřní a epidurální anestezii, nesprávně vykládají celkovou anestezii, jsou velmi vystrašení a nedůvěryhodní.


Spinální a epidurální anestézie navrhuje zavedení lokálního anestetika v bezprostřední blízkosti míchy. Přestože jsou tyto typy anestézie zásadně blízké, každý z nich má své anatomické, fyziologické a klinické rysy..
Mícha je umístěna ve středu míchy a je obklopena mozkomíšním mokem; a to vše je zase obklopeno dura mater, pak T.M.O. (pia dura). Proto epidurální - na vrcholu dura mater, subdurální - pod T.M.O..

Spinální anestézie

Spinální anestézie je nejrychlejší technikou. Dlouhá a tenká jehla se vstřikuje do páteře na úrovni dolní části zad. Tloušťka jehly je o něco větší než srst, takže propíchnutí je téměř bezbolestné (všechny bolestivé pocity při vpichu pouze z kůže). Jehla prochází téměř do míchy (za T.M.O.). lékař určí správné umístění jehly kapkou mozkomíšního moku z objevené jehly.

„Lék se podává jednou. Jehla je odstraněna. Protože lokální anestetikum zasahuje přímo do míchy, klinické pocity se vyvinou během 1-2 minut.

Musíte o nich sdělit svému anesteziologovi, protože podle pocitů určí anesteziolog úroveň rozvinuté anestézie, její hloubku a možné komplikace, které se mohou vyvinout..


Co by mělo být?

 • teplo, které se objevuje v hýždích a kyčlích a postupně klesá k nohám;
 • těžkost v nohou;
 • Husí kůže;
 • pocit mravenčení;
 • může dojít k celkové slabosti, závratě, nevolnosti a zvracení - nebojte se.

Tyto pocity vznikají v důsledku snížení krevního tlaku (BP), protože všechny cévy v dolním těle se uvolňují a rozšiřují.

Spinální anestézie blokuje všechny typy citlivosti. V závislosti na droze to trvá 30 minut až 3 hodiny. Nemůžete to prodloužit!

Podmínky, které musí být splněny při použití spinální anestezie

Aby se snížilo riziko komplikací, musí být splněny nezbytné podmínky. Nejjednodušší a nejdůležitější je vodorovná poloha bez polštáře, dokud se nevrátí citlivost, a s polštářem po dobu 12 hodin.
Proč? - protože existuje defekt T.M.O., může mozkomíšní tekutina ve svislé poloze unikat a v důsledku toho bolesti hlavy, které je obtížné léčit.

O bolesti zad.

Porodnické anestetiky a metody neuroaxiální analgezie jsou často obviňovány z neurologických příznaků, které se vyskytují v období po porodu. Je však třeba si uvědomit, že těhotenství i proces porodu samy o sobě mohou způsobit neurologické poruchy. Nervy mohou být poškozeny spouštěcí hlavou plodu nebo během aplikace porodních kleští. Příčinou neurologických poruch může být také dlouhotrvající porod. Použití navíječů během císařského řezu může také vést k neurologickým komplikacím..

Epidurální anestézie

Epidurální anestézie je složitější a časově náročnější. Může být provedeno jak pro léčbu pracovní neschopnosti, tak pro úlevu od bolesti během 1. stádia porodu, chirurgii císařského řezu a pooperační léčbě bolesti..

„Při epidurální anestezii se léčivo vstřikuje do prostoru obklopujícího nervy vycházející z míchy, takže jsou možné alternativy od analgézie se slabou motorickou blokádou po hlubokou s plnou motorickou blokádou.

Epidurální anestézie je technicky obtížnější než spinální anestézie. Nejprve se provede kožní anestézie, poté lékař, který pracuje s dlouhou a hustou jehlou, se přiblíží k prostoru, kde nervy jdou, a jehlou zavede katétr, skrz který je léčivo dodáno. V tomto případě lze léčivo podávat libovolně dlouho (maximálně 7 dní).

Pocity se vyvíjejí po 5-20 minutách a jsou zcela podobné klinice spinální anestezie. Rozdíl je v tom, že u spinální anestezie není vůbec žádná citlivost a epidurální anestézie uvolňuje výhradně bolestivé impulzy na určité dané úrovni. Zároveň může žena cítit dotek, strečink, tlak - to je norma.

„Při spinální a epidurální anestezii zůstává žena při vědomí (během císařského řezu včetně); slyší všechno, vidí svého anesteziologa a může s ním komunikovat. Po extrakci jí okamžitě ukážou dítě, nechají ji políbit a položí jí na hruď.

Celková anestezie

Nejhorší slovo je celková anestézie. Provádí se během císařského řezu pouze v podmínkách, které ohrožují život matky nebo dítěte.

„Všechna léčiva se podávají intravenózně. Okamžitá ztráta vědomí nastane. Žena nic nevidí, neslyší, necítí. Narkotická analgetika se používají pro celkovou anestézii. Při intravenózním podání se k plodu dostanou velmi rychle, takže porodníci pracují rychle.

Po operaci, pokud je vše v pořádku, matka uvidí dítě pouze ve svém pokoji, po 2 hodinách. Jedním z problémů diskutovaných mezi pacienty jsou indikace a kontraindikace. Vyšetřili jsme důkazy.

Teď, proč ne...

Kontraindikace při použití anestezie

Je to naprosto nemožné:

• Porucha ženy při porodu
• Nedostatek nezbytných podmínek a vybavení
• Těžká hypovolemie a skutečné riziko masivního krvácení (placentární narušení, ruptura dělohy, hypotonické krvácení)
• koagulopatie (porucha krvácení)
• Známky komprese aortální koagulace (aby se jim zabránilo na stole, žena je otočena na levé straně, zatímco cévy jsou uvolněny z tlaku těhotné dělohy)
• Antikoagulační ošetření
• Sepse
• Infekce kůže v místě vpichu
• Zvýšený intrakraniální tlak
• Alergie na anestetika
• Blokáda AV a další srdeční problémy
• Těžká fetální úzkost (prolaps pupeční šňůry, bradykardie)
• Exacerbace herpetické infekce

Není možné, pokud jde o:

• Naléhavost situace a nedostatek času na přípravu ženy v práci a provádění manipulací
• Přítomnost malformací plodu, prenatální smrt plodu
• Emoční nestabilita ženy při porodu
• Některé srdeční choroby
• Stávající příležitost rozšířit rozsah operací
• Periferní neuropatie
• Duševní nemoc
• Nízká úroveň inteligence (oligofrenie)
• Léčba heparinem
• Nesouhlas chirurgického týmu
• Páteřní deformita
• Předchozí poranění páteře.

Jak anestezie a léky ovlivňují plod?

Otázka, kterou si všichni kladou, je, jak anestezie a drogy ovlivňují plod?
NE - pokud jde o spinální nebo epidurální anestezii.
VLIV - pokud jde o celkovou anestézii.

Přípravky na spinální a epidurální anestezii (lidokain, bupivakain, ropivakain) se používají po celém světě a dosud nebyly vynalezeny. Když se představí, rozloží se „na stejném místě“. Mají velkou molekulu a vstupují do mateřské krve v extrémně malém množství. Pokud je placenta zralá a normální (do 32-40 týdnů těhotenství), pak jí nebude chybět. V jiných případech vstoupí do krevního oběhu plodu pouze jednotlivé molekuly, které se nerozpadly v krvi. ALE,... zatímco droga dosáhne krve dítěte, žena se stane matkou. Jednoduše řečeno, lék nemá čas na to, aby se dostal k dítěti.

Při celkové anestezii je všechno jiné a závisí na rychlosti práce porodníků - „čím rychleji, tím lépe“. Použitá narkotická analgetika v celém svém objemu pronikají placentou do plodu a v důsledku toho mají stejné účinky jako žena. To je útlak vědomí, dýchání, bušení srdce. Narození děti často spí a špatně dýchají... jsou znecitlivění. Ale... a tato zařízení jsou jiná. Jejich použití závisí na počáteční specifické situaci, důvodech operativního doručení. Fentanyl, promedol, morfinové opiáty, pronikají všude, brání všemu. Ketamin je syntetický lék. Jediný lék, který způsobuje zpětné reakce. Zvyšuje tlak, vzrušuje dýchací a kardiovaskulární centra. Přestože dítě bude spát, jeho dýchání a srdeční rytmus nebude příliš narušen. Je třeba si uvědomit, že u každého léku existují jasné a přísné indikace! Užívání jakéhokoli léku závisí na konkrétní situaci, složitosti, závažnosti matky a dítěte.

Závěrem chci říci, že s jakýmkoli druhem anestezie je vzájemné porozumění mezi lékařem a pacientem velmi důležité, jak velká je vaše důvěra v lékaře. Závisí to na tom, jak rychle, bezbolestně a účinně anestézie projde. Nejprve se uklidněte, zeptejte se svého lékaře na vše, co vás zajímá. Lékař vás musí informovat o celém procesu anestezie.

Jsem anesteziolog, před operací se snažím vyprávět vše o anestezii, v tom procesu říkám, co udělám a jak. Během operace se snažím mluvit se ženami, držet se za ruce. Celý proces anestezie jde hladce, pokud je žena klidná a sebevědomá.
Jsem pacient. Ve svém životě se opakovaně objevovala na operačním stole.
Jsem matka. Moje mateřství začalo císařským řezem pod epidurální anestézií..

Epidurální (epidurální) anestézie při porodu

Epidurální anestézie je nutná k anestézii porodu. Může být použit jak v přirozeném porodu, tak v císařském řezu.

Pokud trpíte císařským řezem, možnost nahrazení celkové anestézie epidurální anestézií by měla být projednána se svým lékařem. V současné době je operace často prováděna přesně s epidurální anestézií. Matka je v tomto případě při vědomí a novorozenec je okamžitě aplikován na matku prsa v mateřské hrudi, stejně jako při fyziologickém porodu..

Mnozí vyjadřují svou touhu. Mnoho žen se bojí porodu a nechce snášet bolest, takže procento porodů s epidurální anestézií je poměrně vysoké. Takže v mateřské nemocnici Botkin se 86% porodů koná s „epidurální“. Roli hraje také komerční složka: pro mateřské nemocnice je výhodné tuto službu poskytovat, je aktivně nabízena a ne každá žena najde sílu opustit perspektivu porodu bez bolesti..

Například v perinatálním lékařském centru „Matka a dítě“ jsou náklady na epidurální anestezii 33 000 rublů. Ve státních porodnicích v ruských regionech mohou také zdarma dostávat epidurální anestezii, nebo je mohou přesvědčit, aby zaplatili: „Vyrábíme silné domácí jehly zdarma, nebo můžeme vyrábět německé tenké jehly, bude to stát 2 500 rublů.“

Jediným účelem epidurálu je analgezie. Podle lékařů je indikací pro použití epidurální anestézie silná bolest. V každém případě však rozhodnutí záleží na ženě, protože pouze ona sama dokáže hodnotit své pocity. Práh bolesti je pro každého jiný, mnoho žen rodí téměř bezbolestně, zejména pokud se jedná o druhé narození.

Jak epidurální anestezie

Mícha je pokryta dura mater kolem kterého je malý prostor (epidurální nebo epidurální). To je tím, že lék je zaveden přes speciální katétr, což vede ke ztrátě citlivosti a uvolnění svalů.

Výhody epidurální anestezie

Epidurální anestézie je mnohem účinnější než jiné typy anestézie a způsobuje méně komplikací. Nezakrývá vědomí, jako tomu bylo dříve, když byla anestézie podána kapátkem nebo dýchací maskou. V chirurgii císařského řezu epidurální umožňuje ženě zůstat při vědomí a ihned po narození připojit dítě k hrudi.

Nevýhody epidurální anestézie

Hlavní nevýhodou epidurální anestézie je potřeba ležet na posteli a zbavit tak možnosti aktivních pohybů při porodu. Je dobře známo, že k porodu dochází fyziologicky, pokud je žena během kontrakcí ve vzpřímené poloze, pohybuje se a houpá. Pak gravitace pomůže otevřít děložní čípek. Při ležení naopak kontrakce naopak oslabují a v některých případech mohou úplně zmizet.

Komplikace epidurální anestézie

Podle Dr. E. Berezovskaja existuje asi 50 komplikací epidurální anestézie a celková míra komplikací je 23 procent. Jinými slovy, téměř každé 4 ženy zažijí nějaký druh komplikací v důsledku epidurální.

Nejčastější komplikací je oslabení nebo dokonce zastavení práce. Do značné míry je to proto, že s epidurální estetií ztrácí žena schopnost pohybovat se a stát (včetně všech čtyř), je nucena si lehnout, což oslabuje kontrakce. V tomto případě lékaři používají stimulaci porodu synestrolem (syntetický analog hormonu oxytocinu). Podle statistik z porodnice Nemocnice Spasokukotsky City Clinical Hospital k tomu dochází u 15–20% narozených, tj. U každé páté ženy v porodu..

Vzácnější, ale také možné komplikace:

 • Komplikace nervového systému, včetně ztráty citlivosti a pohybových schopností u žen. Například parestézie (ztráta citlivosti) se vyskytuje v 1,6 případě na 1000, s konstantní neuropatií u 0,04 procent žen.
 • Ztráta citlivosti, necitlivost může být nejen v nohou, ale také v rukou, prstech, dolní části zad, hýždě (až 3 procenta). U některých žen to může být trvalá komplikace..
 • V medicíně jsou popsány případy ochrnutí u žen po epidurální anestezii. V jedné z klinických studií 108 žen s nefatálními komplikacemi byla pozorována trvalá paralýza u 5.
 • K postižení může dojít také kvůli spinální arachnoiditidě a infekce s tím nemá nic společného - jedná se nejčastěji o reakci na lék nebo katétr (jako cizí těleso).
 • U dětí narozených s epidurální anestézií je častěji pozorována tzv. Fetální úzkost, bradykardie (snížení srdeční frekvence), dýchací potíže, nedostatek kyslíku v krvi a tkáních..

Možné komplikace zahrnují také silné bolesti hlavy a bolesti zad v důsledku náhodného propíchnutí tvrdé skořápky a vstupu léku do míchy..

Jaký je rozdíl mezi spinální a epidurální anestézií??

Při epidurální anestezii je léčivo injikováno do epidurálního prostoru a spinální blokádou přímo do mozkomíšního moku. Z tohoto důvodu má další komplikace. Používá se v některých případech císařského řezu a při přirozeném porodu je velmi vzácný..

Kontraindikace epidurální anestezie

Existuje epidemiologická kontraindikace.

 • Alergie na analgetikum (obvykle se používá při porodu, lidokainu, novokainu, bupivakainu);
 • Poruchy srážení krve, nízký počet krevních destiček v krvi;
 • Onemocnění srdce a cév;
 • Vysoká pravděpodobnost krvácení u žen při porodu;
 • Rachiocampsis;
 • Kýla nebo jiné problémy se zády;
 • Zánět v místě vpichu. Obyčejný pupínek nebo škrábanec je již důvodem k odmítnutí úlevy od bolesti.

Pro epidurální anestézii je důležité zvolit ten správný čas. Obvykle se provádí při otevření 3-4 cm. Pokud otvor dosáhl 7-8 cm, pak je příliš pozdě na anestézii, protože toto je období přirozeného zpomalení porodu a epidurální může zcela zastavit porod.

Do epidurální anestezie?

Při rozhodování o epidurální anestezii by měla žena nejprve prozkoumat seznam možných komplikací..

Zdá se, že velmi vysoké procento porodů s epidurály (80% nebo více) je způsobeno strachem žen z bolesti a mlčením lékařů ohledně rizika komplikací. Je také důležité, aby rozhodnutí o anestezii bylo učiněno v počátečním stádiu porodu, kdy stále není možné si představit, jak bolestivé kontrakce budou v budoucnu (ale existují alarmující očekávání)..

V konečném důsledku zůstává volba ženy - ať už se použije epidurální anestézie - nebo ne. Je užitečné vědět o metodách přirozené úlevy od bolesti při porodu, zejména při úlevě od bolesti.

Epidurální anestézie při porodu: výhody, rizika a znalecký posudek

Na ramenou ženy během těhotenství leží velké množství otázek, které je třeba nejen pochopit, ale také zvolit hledisko, které bude odrážet touhy ženy. Připravili jsme materiál na téma epidurální anestezie během porodu, prozkoumali jsme výhody a nevýhody a také jsme hovořili o indikacích a možných důsledcích s hlavním lékařem Centra pro tradiční porodnictví Alexandrem Sergejevičem Gavrilenkem.

Co je epidurální anestézie

Když potřebujete vytáhnout zub nebo vystřihnout zánět slepého střeva - otázkou je, zda provést anestézii nebo ne, a tak je vše jasné. Otázkou však je, zda anestetizovat proces porodu - není tak jednoduché. Na jedné straně je porod přirozený a zdravé ženské tělo je na ně připraveno, na druhé straně je tento proces složitý a poněkud bolestivý a medicína udělala velký krok kupředu od doby, kdy ženy porodily na polích během sena a objevilo se mnoho příležitostí k vytvoření maxima pohodlné podmínky.

Jednou z těchto možností je lokální anestézie. Anestetizující práce však není tak jednoduchá. Epidurální anestézie se nazývá proto, že se anestetikum vstřikuje do epidurálního prostoru. Je umístěn pod dura mater míchy. Na tomto místě jsou nervy míchy, které zajišťují zásobování mozku nervovými impulsy.

Anestezii provádí zkušený anesteziolog za nejpřísnějších sterilních podmínek dlouhou jehlou, která prochází páteří. Žena leží na levé straně a místo, kde je podána anestézie, je dezinfikováno a anestetizováno. Anestezie začíná působit po 20 minutách.

„Epidurální anestézie je vážná lékařská manipulace a měla by se používat pouze podle indikací. Dělat anestézii jen proto, že existuje, je špatné.

Nyní je situace, že velmi velké procento žen podstoupí epidurální anestezii a nevědí, jaké potíže a nebezpečí stojí za takovým dobrým skutkem, “říká Alexander Gavrilenko, vedoucí lékař Centra pro tradiční porodnictví.

Indikace epidurální anestézie

"Existují velmi jasné náznaky epidurální anestezie." Jsou spojeny s porušením práce, jako je například nekoordinace práce nebo velmi bolestivé bolesti, které nelze zastavit jinými metodami, a žena je velmi vyčerpaná a trpí takovou bolestí. Pak má smysl udělat anestézii a nemusíte čekat a vydržet, “říká Alexander Gavrilenko.

Výhody epidurální anestezie

Hlavní výhodou epidurální anestezie je samozřejmě snížení bolesti během kontrakcí, ale existují situace, kdy je možné se vyhnout závažnějším chirurgickým zákrokům v důsledku anestézie nebo při zachování zdraví matky a dítěte..

Lékař může doporučit anestezii ženy jako způsob, jak uvolnit svaly pánevního dna během předčasného porodu, aby se snížil odpor k hlavě plodu, a tím se snížila pravděpodobnost poranění. U žen se závažnou patologií srdce a bronchopulmonálního systému bude anestézie také příležitostí spoléhat se na přirozený porod..

Epidurální anestézie snižuje krevní tlak a při vysokém tlaku může být záchranou, pokud jiné léky nepomohou. Také, pokud porod trvá příliš dlouho a žena se již nemůže uvolnit a existují hrozby pro dítě - epidurální anestézie bude dobrým řešením, které umožní ženě odpočinout od bolesti a snížit adrenalin v krvi..

Nevýhody epidurální anestezie během porodu

Alexander Sergeyevich Gavrilenko: „Epidurální anestézie by měla být prováděna pouze podle přísných indikací, protože procento komplikací je příliš vysoké. Přicházejí komplikace, jako je bolest hlavy, závratě nebo smyslové poruchy končetin. A existují závažné komplikace, jako je infekce jehlou dále do hloubky tkání.

Epidurální anestézie velmi často vede ke slabé práci, která způsobuje rhodostimulaci a rhodostimulace, zejména prodloužená, vede ke zhoršení plodu, včetně poškození bílé hmoty mozku..

Často vede ke zvýšení počtu císařských řezů: jak v důsledku slabé perzistentní aktivity, tak v důsledku akutního utrpení plodu, které je způsobeno epidurální anestézií, rozšiřováním krevních cév, což má za následek pokles průtoku krve, který plodu dodává placentou. Část anestetika často vstupuje nejen do epidurálního prostoru, ale také do míchy (kde se nachází mícha) a způsobuje takové problémy, které mohou dokonce způsobit smrt ženy. ““.

Kontraindikace epidurální anestezie

Existuje řada důvodů, proč lékař nebo anesteziolog může zabránit ženě v používání úlevy od bolesti během porodu. Zde jsou některé z nich: zvýšený intrakraniální tlak, pokles krevního tlaku na 100 a pod, alergická reakce, zánět v oblasti údajného punktu, deformovaná páteř, zhoršená koagulace krve, jakož i další individuální lékařské a porodnické indikace.

Epidurální anestézie se neprovádí v bezvědomém stavu ženy při porodu a neochota ženy je argumentem pro odmítnutí anestézie.

Je možné se na porod připravit předem a snížit tak potřebu epidurální anestézie??

Alexander Sergeyevich Gavrilenko: „Samozřejmě můžete. V našem středisku pro tradiční porodnictví existuje celý směr školení, velký důraz je kladen na přípravu na porod, aby bylo možné přiměřeně snášet nepříjemné jevy, které na ženu během porodu čekají. Naučit se správné chování při porodu a skutečnost, že žena je v bezpečném prostředí, když jsou lidé, které zná, blízko ní. To v podstatě vylučuje takové transcendentní bolesti..

Protože hlavním spouštěčem bolesti při práci je pocit strachu, pocit nepředvídatelnosti budoucí situace, a když je vše v pořádku, teplé a tmavé prostředí, známí lidé a přátelský přístup - a není třeba snižovat bolest.

Často používáme vany s teplou vodou, což je docela anestetizující. V našem centru vyžadovalo podle údajů z posledních několika let pouze 9–10% epidurální anestezii během přirozeného porodu..

Naléháme na ženy, aby se na porod připravily předem a nemyslely si, že všechno samo o sobě bude příznivé. Musíte si naplánovat porod, udělat nějaký druh kurzu, můžete to udělat se svým manželem společně, zeptat se, jestli je něco nepochopitelné a dobré, samozřejmě, pokud jsou ženy všechny zdravé, a pak nebude nutný žádný zásah. “.

Vliv epidurální anestezie na plod

Alexander Sergeyevich Gavrilenko: „Pokud epidurální anestézie poškozuje psychiku dítěte, je to spíše záležitost perinatálních a dětských psychologů, nikdo to zatím nemohl potvrdit..

Ale opravdu endorfiny v jejich molekulové hmotnosti jsou docela jednoduché látky a pronikají fetoplacentální bariérou a jdou k dítěti. A díky tomu zažívá potěšení, to znamená anestézii. Proto při průchodu porodním kanálem jeho hlava neubližuje a docela dobře toleruje proces porodu.

A pokud s epidurální anestézií: žena nevylučuje endorfiny - dítě je nedostane. Porodila se bezbolestně a dítě - velmi bolestivé.

Proto psychologové říkají, že je docela možné, že některé mozkové struktury dítěte si pamatovaly, že jeho matka měla za vinu během svého porodu vinu za špatné zdraví, protože ona, která se nechala anestetizovat, nedala endorfiny, které mu byly položeny. A jak bude vztah s mámou během života - musíte následovat. Takové zdlouhavé studie dosud nebyly provedeny. “.

Kdo rozhoduje o epidurální anestezii

Alexander Sergeyevich Gavrilenko: „Samozřejmě, pokud žena přišla do zdravotnického zařízení, měla by důvěřovat personálu. Poskytujeme velmi kompetentní porodní asistentky s porodnickou podporou a v porodnicích, kde se náš projekt realizuje, jsou lékaři, kteří jsou za fyziologickým průběhem porodu, s minimálním lékařským agresivním přístupem k tomuto.

Pokud je žena při porodu nepohodlná a potřebuje podporu a doktor přijde a řekne: „No, možná dost stačí na to, aby vydržel a zmírnil bolest?“ - Je snadné podlehnout tomuto vlivu, domnívám se, že se jedná o nesprávné chování lékaře. Musí říci, že se u vás všechno ukáže, vydržíte, a to je dobré.

Protože když žena zažívá bolest při porodu, jsou vylučovány její vlastní endorfiny, což také získává dítě - cítí se lépe, když prochází porodním kanálem a tyto kontrakce trpí. A když lékař nabízí epidurální anestézii, jedná se o službu, špatné chování..

Ale může to být také zakázáno. Měli jsme situaci, kdy anesteziologka odmítla epidurální anestezii ženě, která měla obrovské tetování po celém zádech a na místech, kde by měla být vpich, všechno bylo modré a černé. A věřím, že udělal správnou věc, že ​​odmítl, protože během vpichu bylo možné zavést infekci a dále by mohly existovat závažnější komplikace, než trpět touto bolestí. “.

Shrnout

Na základě všech výše uvedených skutečností lze dojít k závěru, že epidurální anestézie má výhody i nevýhody. Tento způsob úlevy od bolesti má také velké množství vedlejších účinků a má řadu výhod. Recenze žen, které použily epidurální anestezii, sahají od nadšených po negativní. Pokud plánujete porod a nedokážete si tento proces představit bez úlevy od bolesti - poraďte se o tom předem se svým lékařem, zjistěte, jak vám vyhovuje anestézie, abyste předem snížili riziko nežádoucích účinků..

Články O Neplodnosti