Hlavní Neplodnost

Salmonelóza během těhotenství

Pro matky je hlavní věc, že ​​salmonelóza během těhotenství může být přenesena na děti. Netrvá dlouho, chronická forma je nebezpečná. Pokud ne prostřednictvím placenty, potom prostřednictvím porodního kanálu plod dostane infekci. O salmonelóze u těhotných žen bylo napsáno mnohem méně než o hospodářských zvířatech. Ve stadiu těhotenství je hůl častěji přenášena na hříbě, jehňata - nikoli na prasata, telata. Věda se více zajímá o zisk.

Statistiky Světové zdravotnické organizace zajišťují: Salmonella je nebezpečným nepřítelem lidského střeva (tenká část). Ve Spojených státech je ročně zaznamenáno 40 000 případů. Lékaři jsou si jisti, že většina pacientů zůstává bez diagnózy. Říkají o těhotných ženách: jsou v ohrožení. Léčení pacientů je obtížné - zvyšuje se riziko potratu.

Infekce u těhotných žen

Při hodnocení průběhu salmonelózy je hlavním bodem potřeba vyloučit kontraindikovaná léčiva. Často se tělo vyrovná samo. Lékaři nepředepisují antibiotika bez dobrého důvodu. Problém se scvrkává na riziko vývoje nosiče - plod trpí.

Fetální infekce

U kojenců se zvyšuje riziko vzniku zobecněné formy s častými úmrtími. Je nežádoucí, aby dítě onemocnělo.

Většina salmonel (dva běžné druhy - Salmonella Enteridis a Salmonella Typhimurium) je příčinou salmonel, které se projevují mírnou gastroenteritidou. Endotoxin způsobuje příznaky včetně:

Inkubační doba trvá několik hodin, někdy i den, v průměru 1 až 2 dny. Po týdnu se zotaví silné tělo. Imunita dítěte se dosud nevytvořila. Antibiotika budou vyžadována ve 2% případů. U těhotných žen se problém zmenšuje na omezený výběr léků. Příklad: fluorochinolony vyvolávají riziko poruch plodu.

Pruty placentou způsobují nežádoucí důsledky pro dítě, rodiče, i když neexistují závažné příznaky. V roce 2004 zveřejnil skandinávský časopis poznámku o dívce hospitalizované na 25 týdnech těhotenství. Nalezená gastroenteritida geneze salmonel. V důsledku registrace podivných odchylek srdečního rytmu plodu od normálu provedli lékaři císařský řez.

O čtyři hodiny později dítě navzdory úsilí lékařů zemřelo. Patolog dospěl k závěru: příčinou byla otrava krve salmonelou. Výsledkem je, že mnoho fetálních systémů selhalo. V roce 2008 tisk představil veřejnost opravdu hroznému případu. Po jednoduché infekci (salmonella) měla matka potrat v 16 týdnech.

Komplikace

Ve složitých případech salmonella opouští lymfatický systém sousedící se střevem a vstupuje do krevního řečiště. Bakterémie způsobuje katastrofické následky se smrtelným následkem. Je způsobena komplikacemi - infekce ovlivňuje libovolné vnitřní orgány, tkáně. Účinky:

 1. Vady srdeční chlopně.
 2. Zánět sliznice srdce (endokarditida).
 3. Patogenní proces v kostech (osteomyelitida).
 4. Poškození ledvin (pyelonefritida).
 5. Mozkové vady.
 6. Reutersův syndrom.

Kvůli toxinům vyvolává bakterie autoimunitní reakce - tělo bojuje s vlastními buňkami. Postižená oblast zahrnuje klouby, oči, další části těla. Těhotné ženy mají ve srovnání s jinými kategoriemi občanů vyšší riziko komplikací.

Salmonelóza u kojenců

Salmonelóza a těhotenství jsou neslučitelné věci. Na dítě čekají komplikace. Dítě se často vyvíjí zobecněná forma, plná komplikací. Není možné předvídat výsledek předem - mikroby infikují nové oblasti v závislosti na vlastnostech těla dítěte. V roce 2006 časopis „Porodnictví a gynekologie“ publikoval informace o dítěti, které se ve vývoji výrazně zhoršilo. Důvodem byla buď mateřská salmonelóza během těhotenství, nebo infekce dítětem po porodu.

Naučit se vařit

Máma se musí naučit vařit. Chytrá žena se stará o sebe, ostatní tyranizují svého duše. Pro milovníky domácí majonézy a cukrovinek bude obtížné. Žloutek se složí při 70 stupních Celsia. Nebude snadné ho zahřívat půl hodiny (během pasterizace).

Nepokoušejte se provádět operaci v mikrovlnné troubě - hrozí nebezpečí poškození produktu. Kolem komory zařízení praskne kuřecí vejce. Jednodušší pro ženy v domácnosti s multikamerou s funkcí šéfkuchaře. Podle pokynů je teplota nastavena na 63 stupňů na dlouhou dobu:

 1. Nalijte dostatek vody do mísy pro více vrstev.
 2. Zapněte program.
 3. Umyjte vejce, zatímco se voda ohřívá..
 4. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru (dálkový infračervený teploměr mléka).
 5. Po dosažení požadované úrovně položte vejce na půl hodiny..

Po uvedené době se bakterie uvnitř zmenší. Chcete-li vyčistit svědomí, počkejte déle - žloutek nedosáhne okamžitě požadované teploty. U jiných produktů nejsou žádné problémy - nemají součásti, které se při zahřívání skládají. Vařte mléko, teplý tvaroh. Tím se ničí prospěšné bakterie mléčného kvašení, ale produkt se stává bezpečným.

Diagnostika

Při nejmenším podezření konzultujte lékaře. Řekne vám, jak se nechat testovat na salmonelózu během těhotenství. Aby detekovali bakterie, propíchnou se mícha. Princip sběru analýzy závisí na schopnostech laboratoře. Je přípustné darovat výkaly, krev.

Před porodem z konečníku se odebere nátěr na salmonelózu. Účelem této události je vyloučit vliv Salmonella coli na plod. V naléhavých případech bude lékař přemýšlet o antibiotikách, která ničí patogenní faktor.

Salmonelóza během těhotenství

Salmonelóza je infekční onemocnění způsobené různými typy salmonel. Toto onemocnění je charakterizováno celou řadou projevů od asymptomatického přenosu až po rozvoj těžkých forem. Jak se projevuje salmonelóza během těhotenství a jaké je nebezpečí tohoto stavu pro plod?

Příčiny

Příčinou salmonelózy jsou bakterie rodu Salmonella z čeledi Enterobacteriaceae. Salmonella obsahující DNA se liší v antigenním složení a schopnosti způsobovat onemocnění u lidí.

Mikroorganismy jsou v prostředí velmi stabilní. Salmonella žije ve vodě až 5–6 měsíců, v masných výrobcích - až 4 měsíce. U zmrazeného masa mohou existovat nebezpečné bakterie po dobu 6-12 měsíců. Mnoho druhů Salmonella zůstává životaschopných v půdě po dobu 18 měsíců.

Hlavním zdrojem infekce u lidí je jídlo (maso, sýry, mléčné výrobky). K infekci dochází, pokud je v potravě velké množství nebezpečného infekčního agens. Salmonella v malém množství není nebezpečná. Nemoc může být také přenášena z člověka na člověka..

Výrazná sezónnost není pozorována. Salmonelóza postihuje lidi všech věkových skupin. Těhotné ženy mají vysoké riziko rozvoje tohoto onemocnění v důsledku fyziologického snížení imunity.

Salmonelóza je považována za samostatnou patologii způsobenou určitými typy bakterií této skupiny. Nemoc by měla být odlišena od tyfové horečky a paratypoidní horečky, které jsou způsobeny také salmonelózou. Mechanismus přenosu a vlastnosti vývoje nemoci jsou ve všech případech přibližně stejné.

Příznaky

Salmonella vstupuje do lidského těla spolu s kontaminovaným jídlem. Při průniku do tenkého střeva se bakterie množí a vylučují endotoxiny. Pod vlivem těchto látek se objevují všechny hlavní příznaky nemoci:

 • horečka;
 • příznaky obecné intoxikace;
 • příznaky gastritidy a gastroenterokolitidy;
 • dehydratace.

Inkubační doba pro salmonelózu trvá 6-24 hodin. Současný nástup příznaků nemoci je charakteristický u všech lidí, kteří konzumovali kontaminované jídlo..

Existuje několik forem salmonelózy:

Gastrointestinální možnost

Jedna z nejčastějších forem nemoci. Tato možnost je nejčastěji zaznamenávána u těhotných žen, které konzumovaly zastaralé a nekvalitní potraviny. U gastrointestinální formy salmonelózy se objevují následující příznaky:

 • nevolnost;
 • opakované zvracení;
 • bolest v epigastriu a pupeční oblasti;
 • tekutá vodnatá stolička.

Nemoc obvykle pokračuje na pozadí významného zvýšení tělesné teploty (až do 38,5 ° C a více). V mírném průběhu onemocnění může být přítomna horečka. V tomto případě je salmonelóza často zaměňována za příznaky těžké toxikózy v časném těhotenství, což komplikuje diagnostiku a oddaluje zahájení léčby..

Variace typu tyfu

Onemocnění se náhle objeví s prudkým zvýšením tělesné teploty, nevolností a zvracením. Po 24–48 hodinách zmizí průjem a nevolnost, zatímco horečka zůstává. Objevují se příznaky obecné intoxikace: slabost, zimnice, bolesti hlavy, zmatenost. Stav těhotné ženy se postupně zhoršuje. Možná, že se objeví vyrážka na kůži na 5. až 7. den nemoci. Trvání nemoci - od 2 do 3 týdnů.

Septická varianta

Nejzávažnější forma salmonelózy. V těhotenství je poměrně vzácná a je pozorována hlavně u žen s poruchami imunitního systému (vrozená imunodeficience, infekce HIV)..

V prvních dnech onemocnění probíhá podle tyfu podobné varianty. Po několika dnech se stav ženy znatelně zhoršuje. Tělesná teplota během dne se pohybuje od téměř normální po extrémně vysokou. Vzniká sekundární infekce v orgánech a tkáních, špatně reagují na terapii. Bez kvalifikované pomoci může septická možnost vést k úmrtí ženy.

Nosné bakterie

Zvláštní forma salmonelózy, u které nejsou zaznamenány žádné příznaky nemoci. V tomto případě je nastávající matka zdrojem nákazy pro lidi v okolí. Přeprava nebezpečných bakterií může trvat 2 týdny až 3 měsíce. Chronický bakteriální transport se mluví, pokud je Salmonella detekována déle než 3 po sobě jdoucí měsíce..

Diagnostika

Typickou gastrointestinální variantu salmonelózy může lékař rozpoznat během rutinního vyšetření pacienta. K potvrzení diagnózy je nutné speciální laboratorní vyšetření. Materiálem testu mohou být výkaly, výplach žaludku, krev. Studie se obvykle provádějí v nemocničním prostředí a také s masivním výskytem salmonelózy v konkrétní oblasti..

Komplikace

Dehydratace je nejnebezpečnější komplikací salmonelózy. Tuto podmínku lze rozpoznat výskytem takových příznaků:

 • suchá kůže a sliznice;
 • bledost nebo cyanóza kůže;
 • silná žízeň;
 • tachykardie (srdeční frekvence);
 • rychlé dýchání a dušnost;
 • snížení krevního tlaku;
 • ztráta hlasu;
 • snížená produkce moči (počet a objem močení);
 • zmatení vědomí;
 • křeče.

V těžkých případech může dehydratace vést k rozvoji kómy a smrti ženy. Během těhotenství je tento stav obzvláště nebezpečný, protože může ovlivnit vývoj plodu a způsobit potrat. Při očekávání prvních příznaků salmonelózy nebo jakékoli jiné otravy jídlem musí nastávající matka vyhledat lékaře.

Jiné komplikace salmonelózy:

 • infekční toxický šok;
 • selhání ledvin;
 • akutní selhání jater;
 • srdeční dysfunkce.

Nebezpečné příznaky salmonelózy:

 • opakované zvracení;
 • zvracení krví;
 • volné stoličky více než 10krát denně;
 • vzhled krevních nečistot ve stolici;
 • horečka nad 39 ° C;
 • silná bolest břicha;
 • bolest v pravé nebo levé hypochondrii v důsledku zvýšení jater a sleziny;
 • vyrážka;
 • bolest kloubů
 • bolest v srdci.

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, musíte naléhavě zavolat sanitku a připravit se na hospitalizaci na nemocničním oddělení infekčních chorob.

Důsledky pro plod

V prvním trimestru může salmonelóza, stejně jako jakékoli infekční onemocnění, vést k nevratnému zhoršení vývoje plodu a spontánnímu potratu. Ukončení těhotenství může být také spojeno s těžkou intoxikací těla. Je známo, že zvýšení tělesné teploty o více než 37,7 ° C významně zvyšuje riziko potratu a regrese těhotenství po dobu až 12 týdnů.

V trimestrech těhotenství II a III může salmonelóza způsobit rozvoj placentární nedostatečnosti. Významné intoxikace těla a vyčerpání jeho rezerv vede k tomu, že placenta přestává s funkcí plnit. Dítě nedostává živiny a kyslík ve správném množství. To vše vede ke zpoždění vývoje plodu a může způsobit předčasný porod.

Dehydratace těla matky také ovlivňuje stav dítěte. Opakované zvracení a těžký průjem vedou k vyčerpání zásob živin, včetně vitamínů a důležitých minerálních látek. Nedostatek prospěšných prvků vede k retardaci růstu plodu. Na tomto pozadí je možné předčasně ukončit těhotenství (až 22 týdnů) nebo narozit malé dítě.

Léčebné metody

Když se objeví první známky malátnosti, těhotná žena by měla zavolat lékaře doma. U mírných forem salmonelózy je léčba prováděna ambulantně. Hospitalizace na infekčním oddělení je indikována pro závažný stav ženy, těžkou dehydrataci a výskyt různých těhotenských komplikací.

Drogová terapie

Nejdůležitější věcí při léčbě salmonelózy je zabránit dehydrataci. Za tímto účelem je předepsáno perorální podání roztoků glukózy a soli („Regidron“, „Oralit“ a další). Prášek se zředí převařenou vodou podle pokynů. Hotový roztok se musí brát v malých doušcích do 1,5 litru během prvních 2-4 hodin. V budoucnu, když se stav zlepší, množství spotřebované tekutiny klesá. Potřeba solných roztoků trvá, dokud nezmizí všechny známky dehydratace těla.

Roztoky pro orální rehydrataci jsou povoleny pro použití v jakékoli fázi těhotenství. Nastávající matky trpící onemocněním srdce a ledvin by měly používat solné roztoky opatrně. V této situaci byste se určitě měli poradit s lékařem a objasnit přípustné množství léku. U některých chronických onemocnění ledvin a srdce se taková léčba provádí pouze v nemocnici pod stálým dohledem lékařů.

Enterosorbenty (aktivní uhlí, Smecta, Polysorb atd.) Se používají ke snížení intoxikace těla a eliminaci toxinů. Drogy jsou předepisovány v souladu s pokyny. Sorbenty by se měly užívat 2 hodiny před nebo po jakýchkoli jiných lécích. Enterosorbenty lze použít kdykoli během těhotenství..

Antibakteriální terapie pro gastrointestinální formu salmonelózy obvykle není předepsána. Po úpravě rovnováhy voda-elektrolyt se stav ženy výrazně zlepší a potřeba dalších drog zmizí. Antibiotika se používají v nemocnici se závažnou formou salmonelózy (včetně tyfu a septiků).

Po zotavení je těhotná žena předepsána probiotika - léky, které obnovují střevní mikroflóru (Acipol, Linex a další). Průběh rehabilitační léčby trvá 2–3 týdny.

Nedrogová terapie

První den od začátku nemoci se doporučuje zdržet se jídla. Je povoleno pít vodu, sladký čaj. Po 1-2 dnech se strava rozšiřuje díky snadno stravitelným produktům. Měli byste se zdržet konzumace masa, mléka a těžkého jídla po dobu 1-2 týdnů.

Prevence

Dodržování jednoduchých doporučení pomůže zabránit vývoji nemoci:

 1. Dodržujte osobní hygienu.
 2. Získejte jídlo na důvěryhodných místech.
 3. Nejezte podezřelé výrobky s nepříjemným zápachem nebo s uplynutou skladovatelností..
 4. Udržujte pokoj v čistotě a nezapomeňte na pravidelné mokré čištění..

Když se objeví první známky salmonelózy, měli byste se poradit s lékařem (místním lékařem). V případě výrazného zhoršení je třeba zavolat sanitku. Včasná diagnóza a adekvátní léčba mohou zabránit rozvoji dehydratace a zabránit výskytu možných těhotenských komplikací.

Analýza salmonelózy během těhotenství: účinek na plod, jak jej podávat těhotným ženám

Příčiny salmonelózy u těhotných žen

Salmonella, viník nemoci, žije v malých koncentracích v tlustém střevě lidí a některých savců. Při konzumaci vysoce kvalitních a čerstvých produktů je riziko vzniku této choroby minimální. Ještě méně pravděpodobně spolkne velkou koncentraci salmonel s pitnou vodou. Tyto mikroorganismy se cítí nejlépe na povrchu zkažených produktů, které měly být podle hygienických norem zlikvidovány, ale nějakým způsobem se dostaly na stůl osobě.

Salmonelóza během těhotenství může nastat prostřednictvím následujících infekčních cest:

 1. Při kontaktu s domácím mazlíčkem, který má tyto bakterie na svém povrchu. Může to být pes, kočka nebo jiný savec žijící v domě, bytě nebo na osobním pozemku. Stačí jen mazlit domácího mazlíčka tak, aby se milióny patogenních mikroorganismů dostaly na povrch kůže. Při mytí rukou budou některé bakterie odstraněny, ale jejich podíl lva se může během jídla dostat do těla během jídla.

Je důležité vědět, že hlavními nositeli salmonel jsou plazi, protože jejich chladná a vlhká kůže je nejpříznivějším prostředím pro přežití a reprodukci bakterií. Pokud v domě žije želva, had nebo ještěrka, je pro těhotnou ženu lepší zdržet se kontaktu s těmito domácími zvířaty.

 1. Při konzumaci potravin původně infikovaných salmonelou od zvířat, která nebyla podrobena řádnému tepelnému ošetření, kazí se kvůli porušení standardů skladování, nebo pokud kuchař připravuje jídlo špinavýma rukama a infikovanými spotřebiči (nůž, lžíce, vidličky atd.). Nejčastěji škodlivé mikroorganismy vstupují do žaludku těhotné ženy spolu s produkty, jako je syrové mléko, špatně smažené nebo vařené kuřecí vejce, nepražené maso skotu a ryb, čerstvá zelenina a ovoce, které se před použitím špatně omývají..

V závislosti na konkrétních životních podmínkách těhotné ženy, její stravě je možná křížová infekce, když bakterie vstupují do těla z několika infikovaných zdrojů najednou.

Proto, když jste v pozici, musíte pečlivě přistupovat k výběru produktů a připravovat je sami v souladu se všemi technologickými procesy tepelného zpracování, nebo svěřit tyto akce někomu ze svých blízkých, kteří nejsou lhostejní k osudu budoucí matky a dítěte.

Příznaky salmonelózy u těhotných žen

Salmonelóza během těhotenství se projevuje 12 hodin poté, co do těla ženy vstoupilo velké množství škodlivých bakterií. Pokud byla hospitalizace provedena včas a boj o zdraví pacienta okamžitě začal, choroba pokračuje kontrolovaným způsobem po dobu 7 až 9 dnů. Proces šetrného zacházení prochází celou tu dobu, aby nepoškozoval vývoj plodu. U těhotných žen se rozlišují následující charakteristické příznaky nemoci:

 • Tekutá stolička, která se nezastaví několik dní.
 • Zvracení, bolest břicha.
 • Zvyšování tělesné teploty na 39 stupňů nebo více.
 • Sucrowitz ve výkalech.
 • Svalová bolest a celková slabost.
 • Dehydratace.

Chcete-li potvrdit nebo vyvrátit podezření na přítomnost choroby, je třeba provést analýzu na salmonelózu. Bakterie se vysévá z trusu. Vezměte výkaly ihned, protože lékař nakažlivých chorob napíše vhodný směr. Tím se urychlí proces diagnostiky. Samoléčení je kategoricky nepřijatelné ve všech formách jeho projevu..

Léčba salmonelózy u těhotných žen

Vzhledem k tomu, že ženy v pozici nemohou užívat silné léky, je to předepsáno
udržovací terapie. Spočívá v zavedení léků zaměřených na obnovení rovnováhy voda-sůl tělních tkání dehydratovaných dlouhodobým průjmem. Paralelně lze přijmout opatření k očištění střev od mas, ve kterých je nadbytek obsahu salmonel koncentrován, což má toxický účinek. V tomto případě je těhotná žena pod přísným dohledem zdravotnického personálu..

Pokud má nemoc zvláště akutní a agresivní povahu, je možné použít antibiotika určité skupiny, jejímž zamýšleným účelem je zničit výhradně salmonelu. Jedná se o radikální metodu používanou pouze v případě, že tělo nastávající matky je značně oslabeno a není schopno poskytnout nezávislý odpor vůči infekci. V takových situacích způsobí nečinnost více poškození plodu než stejná antibakteriální léčiva. Každý případ je individuální, takže poslední slovo vždy zůstává u ošetřujícího lékaře.

Fetální infekce

U kojenců se zvyšuje riziko vzniku zobecněné formy s častými úmrtími. Je nežádoucí, aby dítě onemocnělo.

Většina salmonel (dva běžné druhy - Salmonella Enteridis a Salmonella Typhimurium) je příčinou salmonel, které se projevují mírnou gastroenteritidou. Endotoxin způsobuje příznaky včetně:

Inkubační doba trvá několik hodin, někdy i den, v průměru 1 až 2 dny. Po týdnu se zotaví silné tělo. Imunita dítěte se dosud nevytvořila. Antibiotika budou vyžadována ve 2% případů. U těhotných žen se problém zmenšuje na omezený výběr léků. Příklad: fluorochinolony vyvolávají riziko poruch plodu.

Pruty placentou způsobují nežádoucí důsledky pro dítě, rodiče, i když neexistují závažné příznaky. V roce 2004 zveřejnil skandinávský časopis poznámku o dívce hospitalizované na 25 týdnech těhotenství. Nalezená gastroenteritida geneze salmonel. V důsledku registrace podivných odchylek srdečního rytmu plodu od normálu provedli lékaři císařský řez.

O čtyři hodiny později dítě navzdory úsilí lékařů zemřelo. Patolog dospěl k závěru: příčinou byla otrava krve salmonelou. Výsledkem je, že mnoho fetálních systémů selhalo. V roce 2008 tisk představil veřejnost opravdu hroznému případu. Po jednoduché infekci (salmonella) měla matka potrat v 16 týdnech.

Charakterizace patogenů

Salmonella má vzhledem k barvě gramnegativní vzhled tyčinek. Pohybujte se dobře. Je schopen vytvořit ochrannou kapsli polysacharidů. Patří k fakultativním (podmíněným) anaerobům, to znamená, že jsou schopni žít v kyslíkovém prostředí i bez něj. Energie se získá v důsledku redoxních reakcí sloučenin extrahovaných z nosiče.


Salmonella je dodávána s mnoha pili (villi na povrchu) a bičíkem

Biochemické vlastnosti jsou základem pro tvorbu živných médií. Salmonella může rozložit mnoho uhlohydrátů (kromě laktózy, sacharózy), včetně glukózy, maltózy, arabinózy a tvoří kyselinu a plyn.

Některé typy mají charakteristické vlastnosti, které se také používají v mikrobiologické diagnostice. Například Typhi netvoří plyn a Paratyphi A nevyzařuje indol. Všechny salmonely štěpí protein na sirovodík. Nemáte oxidázový enzym, obsahují katalázu.

Salmonella se vyznačuje životaschopností a zachováním infekčnosti:

 • v řekách a otevřených nádržích - 120 dní;
 • slaná voda - měsíc;
 • přistát až 9 měsíců;
 • prach domácího původu - až 1,5 roku;
 • klobásy a masné výrobky - od 2 do 4 měsíců;
 • při zmrazování masa - 12 měsíců;
 • vejce - 1 rok;
 • ve skořápce - téměř měsíc.

Salmonella používá produkty jako mléko, tvaroh, zakysaná smetana, mleté ​​maso jako živné médium, kde aktivně rozmnožují.

Bakterie jsou zvláště citlivé na teplo, vaření, působení dezinfekčních prostředků obsahujících chlor.

Testování

Jak se testuje salmonelóza? Musíte zavolat lékaře, který pacienta vyšetří a v případě potřeby hospitalizuje. Aby se ujistil, že pacient má toto konkrétní onemocnění, požádá o vyšetření na salmonelózu.

Co přesně bude muset projít:

 1. Krevní test. Vzává se ráno, na lačný žaludek, ze žíly..
 2. Analýza protilátek RNGA / RPGA.
 3. Analýza moči.
 4. Koprocytogram nebo fekální analýza.
 5. Zvracení osoby je také studováno izolovat patogen.
 6. Analýza výkalů na PCR.

Video: jak léčit salmonelózu

V teplém období jsou v celé zemi pozorována ohniska nebezpečného infekčního onemocnění - salmonelózy. Zdroje infekce: jídlo, nemocní lidé a zvířata. Zvláštní zákeřnost infekčního onemocnění spočívá v tom, že bakterie nemění chuť jídla, takže je obtížné, aby se člověk chránil.

Doplňkové zkoušky

V některých případech mohou být pro potvrzení diagnózy předepsány další diagnostické testy:

 1. Obecný močový test, který vám umožní posoudit stav ledvin. Faktem je, že salmonelóza v akutní formě postihuje ledviny. Analýza by měla být provedena ráno.
 2. Odběr krve s rozšířeným vzorcem. Přítomností hematokritu v krvi se určuje stupeň dehydratace těla. Je třeba zdůraznit, že tuto analýzu předávají všichni pacienti, když se rozhodnou pro lůžkové oddělení.

 3. Biochemická analýza

Biochemická spektrální analýza pro stanovení renálních a jaterních patologií.

 • Ultrazvuk, vyšetření pomocí ultrazvuku.
 • Elektrokardiogram srdce pomůže potvrdit abnormality v činnosti orgánu, protože srdeční selhání je spojeno s komplikacemi způsobenými salmonelózou.
 • Výše uvedená další vyšetření jsou předepisována podle uvážení ošetřujícího lékaře a doplňují celkový klinický obraz.

  Diagnostika

  Pokud je podezření na salmonelózu, je nutné důkladné vyšetření. Kromě průzkumu a inspekce jsou jmenováni:

  • Bakteriologická kultura - určuje přítomnost, množství a povahu růstu mikroorganismů.
  • Sérologický test - detekuje protilátky proti patogenu.
  • Obecná a biochemická analýza krve - stanovení funkční aktivity orgánů.
  • Metody RNGA a RIF - nepřímá hemaglutinace a imunitní fluorescenční reakce.
  • PCR (polymerázová řetězová reakce) je moderní technika, která odhaluje nejen protilátky, ale také genetický materiál patogenu v biologických médiích..
  • Koprogramy - pro izolaci bakterií z trusu.

  Diagnostika salmonelózy během těhotenství také zahrnuje odebrání z konečníku..

  Moderní metody diagnostiky salmonelózy

  Ani ve vážném stavu pacienta se nezačne žádný z typů laboratorních nebo hardwarových testů, než lékař shromáždí určitou sadu obecných údajů. Souběžně s průzkumem je pacient vyšetřen na přítomnost „akutního břicha“, změnu barvy kůže. Během výslechů se lékař pokusí od pacienta zjistit:

  • jak dlouho byly zaznamenány první příznaky choroby?
  • jaké jsou tyto příznaky?
  • Byly nějaké potraviny, které byly konzumovány před nástupem příznaků, a jaké potraviny?
  • Má někdo z pacientova prostředí podobný klinický obraz?
  • jaká je frekvence zvracení a stolice?

  K další diagnóze dochází laboratorním způsobem, a to shromažďováním biologického materiálu pacienta.

  Bakteriologická metoda

  Tato technika zahrnuje sběr několika typů testovaného materiálu:

  • krev;
  • moč;
  • výkaly;
  • částice zvracení;
  • výtěry ze žaludku.

  V případě nouze zasadí laboratorní asistenti shromážděné prvky do živného média bakteriálního patogenu:

  • kultura stolice a moči odhaluje obohacovací prostředí a výživné volitelné prostředí;
  • krevní kultura za použití žlučového bujónu s koncentrací 10 až 20% je také barvena v Petriho misce a studována na růst bakteriálních kolonií.

  Při odběru vzorků pro analýzu jsou splněny následující podmínky:

  • vzorek je odebrán z nejředěnější části přirozeného výboje pacientům;
  • očkované vzorky ve frakcích stolice 1: 5 a očkované médium.

  V případě výskytu infekce v místě dlouhodobého pobytu (škola, internátní škola, mateřská škola) se vzorky odebírají z potravinového odpadu a spláchnou se z nádobí..

  Sérologická metoda

  Výsledek sérologické metody je sestaven podle ukazatelů dvou studií: RNGA - nepřímá hemaglutinační reakce a RA - aglutinační reakce. Studie se provádí na základě odběru vzorků žilní krve, zředěného roztokem chloridu sodného a diagnostického činidla (látka obsahující antigeny salmonel)..

  Aglutinační reakce je potvrzena, pokud je titr protilátky 1: 200. Nepřímá hemaglutinační reakce je pozitivní s titrem 1: 600.

  Obecná analýza výkalů

  Obecná analýza stolice (koprogram) neposkytuje kontrolní informace během diagnózy, ale pouze detekuje zánět, který se vyskytuje ve střevě, a kontroluje výskyt bílých krvinek.

  Pro úspěšné provedení této analýzy je nutná příprava. 72 hodin před plotem je zakázáno užívat léky, které ovlivňují funkce gastrointestinálního traktu, a také ty, které mohou ovlivnit změnu barvy stolice..

  Kromě toho se při procházení stolicí dítěte musíte ujistit, že materiál pro vyšetření je čerstvý. V metodě PCR, kterou budou laboratorní asistenti používat pro výpočet DNA bakterií salmonel, je doba od okamžiku střevního pohybu kritická.

  Struktura stolice změněná v důsledku aktivity bakterií bude charakterizována následujícími indikátory:

  • počet svalových vláken se zvyšuje;
  • významné množství škrobu je přítomno v nezpracovaných zbytcích potravin;
  • krev, červené krvinky a bílé krvinky nalezené ve stolici.

  V závislosti na zvolené metodologii výzkumu může doba pro získání výsledků a jejich dekódování trvat 1 až 7 dní.

  Antibioticogram

  Tato studie určuje průběh další léčby, protože pomáhá určit, které antibiotické bakterie jsou nejcitlivější. Antibioticogram se provádí v Petriho misce pod neustálým vlivem různých léků.

  Pro analýzu se používají speciální papírové disky, na něž se aplikuje antibiotikum. Disky jsou umístěny do média infikovaného salmonelózou. S kvalitativním dopadem na patogenní bakterie, jejich reprodukce a aktivita v blízkosti antibiotik se zastaví, jinak stále roste.

  Operativní analýza salmonelózy: jak brát

  Jak již bylo zmíněno dříve, zkouška musí být úspěšná, pouze pokud existuje odpovídající zdravotní stav. To znamená, že i při menších projevech patogenu je nutné provést analýzu.

  Díky použití vysoce přesných diagnostických nástrojů může být patogen detekován po 4-5 dnech od okamžiku, kdy vstoupí do těla.

  Lékaři varují, že v tak rané fázi nemoci nejsou schopny poškodit zdraví, takže okamžitě zahájená léčba vás zachrání před problémy. Pokud je návštěva ordinace odložena, salmonelóza přechází do otevřené formy. Vyhněte se tomu pomůže rychle předloženou analýzu.

  Vypadá to takto:

  1. Počáteční forma choroby vám umožní odhalit studii stolice. Tato metoda také prokázala svou účinnost jako preventivní diagnostické opatření. Zástupci lékařské komunity zároveň učiní významnou výhradu. Výkaly musíte projít okamžitě po probuzení ráno.
  2. Pokud se nemoc změnila v aktivní formu, měly by se v tomto případě těhotné ženy podrobit hloubkovému testu. Lékaři si tampon vezmou 2krát. Tím se vyhnete možnosti chybného výsledku.

  Studie prokázaly, že situace s výskytem salmonelózy nabývá nebezpečných forem. Po mnoho měsíců se nemusí Salmonella vůbec projevit, což velmi komplikuje správnou diagnózu. V takové situaci pomáhají pravidelné návštěvy ordinace chránit život a zdraví nenarozeného dítěte..

  Analýza mikrobiální DNA

  Dnes jsou metody PCR pro detekci DNA a patogenních antigenů považovány za nejlepší. Bylo zjištěno, že salmonela se skládá ze dvou druhů a lidé jsou s Enterica většinou nemocní. V důsledku toho byla revidována genealogická klasifikace mikrobů.

  Jak vzít nátěr na salmonelózu během těhotenství

  Aby se intrauterinní vývoj plodu nezúčastnil patologického procesu, je nutné během těhotenství analyzovat salmonelózu. Někteří pacienti nevědí o infekci, a proto nemyslí na léčbu. Takové otálení těhotných žen škodí pouze dítěti a může se narodit postižená osoba. Aby tomu bylo zabráněno, je enterobakterie detekována laboratorní metodou. Uvedený nátěr se nejlépe provádí při plánování těhotenství, takže je-li to nutné, je třeba je včas léčit. Teprve potom lze bezpečně naplánovat početí.

  Jak rychle se provádí analýza?

  Vše záleží na typu diagnózy. Za zmínku stojí následující období:

  • UAC, LHC - výsledky jsou připraveny do 24 hodin;
  • sérologické metody - 2–4 dny;
  • PCR - několik hodin;
  • analýza stolice na salmonelózu - asi 1-3 dny;
  • bakteriální kultura - 5-7 dní.

  Mělo by být zřejmé, že v závislosti na dostupnosti reagencií a pracovní zátěži laboratoře zdravotnického zařízení mohou být podmínky posunuty nahoru nebo dolů..

  Mechanismus analýzy

  Obvykle se všechny testy provádějí ráno na lačný žaludek. Některé mohou být sestaveny samostatně doma, jiné pouze v laboratořích..

  Bakteriální kultura stolice. Výkaly jdou domů. Při odběru vzorků je důležité, aby moč nevstoupila do trusu. Nejprve se materiál shromáždí ve sterilní nádobě. Potom se lžičkou nebo speciální špachtlí shromáždí materiál v miskách, které jsou pevně uzavřeny a odvezeny do laboratoře. Potřebné množství je malé - ne více než třetina kapacity. Výkaly by měly být dodány během několika hodin (ne více než 6). Poté je materiál aplikován laboratorními asistenti na Petriho misku v hořčíkovém nebo selenitovém médiu, kde se při 37 stupních pěstuje semeno.

  Analýza dysgroup v laboratoři.

  Standardně se také provádí krevní test. Žilní krev je odebírána ráno na lačný žaludek v laboratoři. Poté se umístí do zkumavky s látkou, která podporuje koagulaci. Samotné místo vpichu je pokryto vatovým tampónem, zatlačeným prstem dolů nebo ohnutím paže v lokti. Nejprve se provede obecný krevní test a poté biochemický test.

  Studie sérologickou metodou se provádí nepřímou hemaglutinační metodou s využitím diagnostiky salmonel každých 5-7 dní, protože toto je období tvorby protilátek..

  Kontraindikace

  Analýza je k dispozici pro pacienty všech věkových skupin s odlišným stavem těla. Žádné kontraindikace.

  Jak udělat test na chlamydii?

  • Co je chlamydie?
  • Jak se provádí analýza PCR?
  • Příprava na test
  • Video

  Chlamydia trachomatis je jedním z nejčastějších infekčních agens u lidí. Urogenitální chlamydie zaujímá první místo mezi všemi bakteriálními pohlavně přenosnými infekcemi - jak u mužů, tak u žen.

  Jak se provádí analýza PCR?

  Materiál pro výzkum na přítomnost chlamydií se vzorkuje pomocí speciálních plastových sond (gynekologické kartáče) a umístí se do 1,5 ml kónické zkumavky s růžově zbarveným mukolytickým transportním médiem. Je sterilní a navržen pro jedno použití. Poškrábání může být odebráno z močové trubice nebo děložního čípku, aby se zabránilo poškození sliznice a vzniku nečistoty krve v nátěru.

  Metoda amplifikace nukleových kyselin polymerázovou řetězovou reakcí (PCR) je považována za jeden z nejpřesnějších a nejrychlejších způsobů diagnostiky infekčních chorob. Toto je název umělého procesu vícenásobného kopírování nebo amplifikace specifické sekvence DNA, a to je možné díky použití speciálního enzymu - DNA polymerázy. Hlavním principem analýzy PCR pro chlamydii je to, že k polymerizaci nebo syntéze polymerního řetězce DNA dochází po zavedení speciálního primeru (krátkého fragmentu DNA) v každém cyklu. Jejich změna je způsobena změnou teploty.

  Citlivost analýzy PCR je považována za vyšší než citlivost jakékoli jiné (také vysoce přesné) diagnostické techniky - imunofluorescenční analýzy krve nebo ELISA, protože její výkonnost je někdy snížena v důsledku subjektivity hodnocení výsledků, nedostatečné citlivosti k detekci antigenů ve velmi malých množstvích. Dešifrování analýzy by mělo být důvěryhodné pouze lékaři.

  Studie zahrnuje tři fáze:

  1. Při teplotě 94 ° C dochází ke změně proteinové molekuly dvojitého řetězce studované DNA a mění se na jednořetězcový (denaturační stupeň).
  2. Uměle syntetizované krátké fragmenty DNA (nasedání) se vážou na určité části sledovaných řetězců DNA.
  3. Při 70 až 72 ° C se syntetizují nové řetězce DNA (polymerace).

  Během testu chlamydie technik zdvojnásobí každý ze dvou antiparalelních řetězců DNA. Přesnost analýzy PCR je velmi vysoká - až 1 kopie genomické DNA patogenu ve zkušebním vzorku, výsledek testu ELISA v procentech je o něco nižší. Nedochází ke zkříženým reakcím s mikroorganismy podobné struktury, což zajišťuje vysokou přesnost studie. Dnes je proces analýzy automatizovaný, a proto lze přesný výsledek během dne získat pomocí jedné sady zařízení a mírně odlišných sad reagencií.

  Tip: Jakékoli výsledky testů by měly být interpretovány v souladu s klinickými údaji, proto pouze objektiv může dekódovat pouze lékař. Je důležité vědět, že negativní výsledek nevylučuje chlamydiální infekci a pozitivní výsledek naznačuje současnou přítomnost infekce..

  Příprava na test

  Pro PCR diagnostiku chlamydií u žen a mužů se používají speciální testovací systémy různých výrobců, například Isogen, Litech, Amplisens. Dešifrování je vidět ve výsledcích analýzy, což ukazuje na analytickou citlivost testovacího systému. Je doporučeno chovat chlamýdie, pokud jsou splněny určité podmínky (přesnost studie přímo závisí na tom):

  • po dobu 3 hodin se vyhněte močení;
  • 72 hodin před zákrokem musíte dodržovat některá omezení - nepijte alkohol, nevylučujte sexuální kontakt, douching, používání vaginálních čípků, mastí;
  • 14 dnů před nátěrem neužívejte antibakteriální léky.

  Pro správnou a včasnou léčbu nemocí je nutné stanovit diagnózu včas a bez laboratorních testů je téměř vždy nemožné. PCR analýza (alternativa k ELISA) vám umožňuje rychle a přesně stanovit včasnou diagnózu infekčních chorob, sledovat léčbu, objasnit pochybné výsledky sérologických studií, identifikovat nejpatogennější kmeny infekčních agens, a zejména včasnou identifikaci chlamydií v těle muže nebo ženy. Objektivní dekódování laboratorního testu může zajistit pouze ošetřující lékař.

  Důvěryhodnost

  V závislosti na jasu klinických příznaků jsou diagnózy rozděleny na potvrzené, pravděpodobné, podezřelé. Doktor nebude přesvědčen během vyšetření až do uzavření laboratoře. Lékař diagnostikuje podezření, pravděpodobnost. Procento správných rozhodnutí se zvyšuje v epidemii, když jsou přibližně pochopeny příčiny lidské úzkosti..

  V laboratořích se provádí mikrobiologická diagnostika dysskupiny a salmonely. Někdy je to stěr z řiti. Taková technika u lidí způsobuje příznivé asociace, neinvazivní techniku. Sérologické vyšetření se provádí na krvi z žíly - dětem se procedura nebude líbit.

  Kde mohu vzít biomateriál pro analýzu?

  Postoupení předepisuje ošetřující lékař v rozpočtové nebo soukromé lékařské instituci. Během formování kliniky salmonelózy je pacient často hospitalizován na infekčním oddělení, kde je během prvních 24 hodin odebrán materiál pro všechny diagnostické metody potřebné pro diagnostiku.

  Náklady na krevní test na salmonelózu

  Cena sérologického testu závisí na nemocnici a regionu. Ve státních institucích se provádí bezplatně při poskytování politiky MHI. Na soukromých klinikách se cena pohybuje mezi 500–700 rublů.

  Co je to kultura moči během těhotenství

  Bakteriologická kultura moči je studie, která se provádí výhradně v bakteriologické laboratoři a jejímž cílem je identifikace patogenních mikroorganismů v moči. Výsev u těhotných žen se zpravidla provádí společně se studií citlivosti identifikovaných mikroorganismů na antibiotika, přičemž je možné stanovit citlivost mikrobů na obě hlavní skupiny antibiotik a na širokospektrální léčiva, včetně antimykotik..

  Kromě dvou povinných vyšetření je předepsána kultura moči na sterilitu během těhotenství, pokud existují podezření na choroby močového systému nebo jsou v obecné detekci zjištěny bakterie v moči. Normální moč je sterilní tekutina a neobsahuje žádné mikroorganismy. Kvůli chybám ve sběru materiálu nebo nedostatečné sterilitě nádoby může do vzorku vstoupit určité množství bakterií. Z tohoto důvodu, pokud je v moči detekováno malé množství, je výsledek považován za negativní..

  Jaké je nebezpečí salmonelózy během těhotenství

  Salmonelóza při nesprávné terapii může být komplikována toxickým toxickým šokem, renální nebo jaterní nedostatečností a nesprávnou funkcí srdce. Aby tomu zabránilo, měla by žena během těhotenství znát varovné příznaky patologie:

  • zvracení (pravděpodobně krevními nečistotami);
  • průjem častěji 10krát denně;
  • dlouhodobá horečka;
  • silná bolest v epigastriu;
  • nepohodlí v hypochondrii;
  • kožní vyrážky;
  • bolest kloubů
  • nepohodlí v srdci.

  Pokud se projeví projevy, zavolejte lékaře. Těžká salmonelóza během těhotenství vyžaduje hospitalizaci.

  Pro mámu

  Přestože onemocnění málokdy vede k úmrtí (až 2% případů), může během těhotenství způsobit vážné komplikace. Nejběžnějším důsledkem je dehydratace způsobená ztrátou velkého množství tekutiny. Vyznačuje se:

  • suché sliznice a kůže;
  • bledost celého čísla;
  • tachykardie;
  • rychlé dýchání;
  • dušnost
  • hypotenze;
  • křeče.

  Během těhotenství je tento stav zvláště nebezpečný, protože je spojen se zvýšeným rizikem potratu a předčasného porodu. Aby se předešlo komplikacím, měla by žena jít do nemocnice, když se objeví první známky infekce.

  Pro dítě

  Salmonelóza v časných stádiích těhotenství vyvolává nevratné poruchy vývoje plodu. Přerušení porodu dítěte je způsobeno těžkou intoxikací těla. Rizika se ještě zvyšují se zvyšující se teplotou na 38 ℃ nebo více.

  Salmonelóza v posledních trimestrech je plná komplikací, jako je placentární nedostatečnost. Intoxikace narušuje funkci placenty, dítě nakonec nedostává potřebné živiny. To má vliv na růst plodu a vede k předčasnému porodu, nízké porodní hmotnosti.

  Patogen, který pronikl do mateřské krve, porušil placentární bariéru, vyvolává infekci dítěte. Kvůli dlouhodobému průjmu a horečce se může objevit meningitida. Tato komplikace je plná smrti dítěte.

  Komplikace

  Ve složitých případech salmonella opouští lymfatický systém sousedící se střevem a vstupuje do krevního řečiště. Bakterémie způsobuje katastrofické následky se smrtelným následkem. Je způsobena komplikacemi - infekce ovlivňuje libovolné vnitřní orgány, tkáně. Účinky:

  1. Vady srdeční chlopně.
  2. Zánět sliznice srdce (endokarditida).
  3. Patogenní proces v kostech (osteomyelitida).
  4. Poškození ledvin (pyelonefritida).
  5. Mozkové vady.
  6. Reutersův syndrom.

  Kvůli toxinům vyvolává bakterie autoimunitní reakce - tělo bojuje s vlastními buňkami. Postižená oblast zahrnuje klouby, oči, další části těla. Těhotné ženy mají ve srovnání s jinými kategoriemi občanů vyšší riziko komplikací.

  Naučit se vařit

  Máma se musí naučit vařit. Chytrá žena se stará o sebe, ostatní tyranizují svého duše. Pro milovníky domácí majonézy a cukrovinek bude obtížné. Žloutek se složí při 70 stupních Celsia. Nebude snadné ho zahřívat půl hodiny (během pasterizace).

  Nepokoušejte se provádět operaci v mikrovlnné troubě - hrozí nebezpečí poškození produktu. Kolem komory zařízení praskne kuřecí vejce. Jednodušší pro ženy v domácnosti s multikamerou s funkcí šéfkuchaře. Podle pokynů je teplota nastavena na 63 stupňů na dlouhou dobu:

  1. Nalijte dostatek vody do mísy pro více vrstev.
  2. Zapněte program.
  3. Umyjte vejce, zatímco se voda ohřívá..
  4. Zkontrolujte teplotu pomocí teploměru (dálkový infračervený teploměr mléka).
  5. Po dosažení požadované úrovně položte vejce na půl hodiny..

  Po uvedené době se bakterie uvnitř zmenší. Chcete-li vyčistit svědomí, počkejte déle - žloutek nedosáhne okamžitě požadované teploty. U jiných produktů nejsou žádné problémy - nemají součásti, které se při zahřívání skládají. Vařte mléko, teplý tvaroh. Tím se ničí prospěšné bakterie mléčného kvašení, ale produkt se stává bezpečným.

  Související infekce

  Lékaři budou chtít odebrat krev (ze žíly) nebo výkaly. Moč se užívá na shigella, často se v žluči objeví patogen. Laboratorní diagnostika salmonelózy trvá až týden. První výsledky jsou někdy získány následující den. Pokud je hustota obyvatelstva vysoká, projeví se salmonella rychle.

  Bakterie často existuje ve formě nosoparazitismu. Staňte se „květinou“ z „kytice“. Laboratoř se nezklidní, dokud neprotestuje dostupná živná (diferenciální) média a činidla. To je důvodem závislosti ceny na místě analýzy výsevu nádrže.

  Výsev cisterny

  Druhá stránka problému: salmonelóza a její důsledky

  Salmonelózu lze ve většině případů stanovit díky analýze in vitro. Pokud tento překlad překládáte z latinského jazyka, můžeme hovořit o analýze „in vitro“. Díky použití se zkracuje doba výzkumu a zvyšuje se jeho účinnost..

  Ve fázi plánování a těhotenství dítěte by měl lékař informovat rodiče o důsledcích závažných onemocnění, která se mohou objevit.

  Pro začátečníky je pozornost maminky a otce zaměřena na onemocnění, která jsou v tzv. Rizikové skupině.

  Seznam takových je následující:

  • Dědičná predispozice;
  • Pokud imunitní systém nefunguje dostatečně efektivně, musí se zotavit;
  • Dlouhodobé používání silných léků;
  • Situace je nebezpečná pro budoucí matku, pokud jde o chronickou formu zánětlivého procesu lokalizovaného ve střevě;
  • Nemoci způsobené životem v hygienickém prostředí.

  Postup sběru materiálu

  Podmínky pro sběr biomateriálu pro studii jsou následující:

  1. Pro urychlení uvolňování výkalů nemůžete použít projímadla. U salmonelózy však lidé obvykle trpí průjmem, takže lékařská pomoc při pohybu střev není nutná.
  2. Výkaly shromážděné ve sterilní lékárně.
  3. Pro analýzu stačí 15 g materiálu (množství, které se vejde do lžičky).
  4. Výkaly dodávané do laboratoře musí být čerstvé. Pokud laboratoř vezme materiál ráno od 9 do 10, vyprázdněte střeva a ráno si vezměte porci. Při zastaralém biomateriálu mohou být výsledky studie nespolehlivé.

  Výsledky bakteriologické analýzy budou muset počkat asi týden, protože růst bakterií v živném médiu trvá 5-6 dní. Výsledky koprogramu a PCR lze získat jeden den po dodání biomateriálu.

  Při pozitivní diagnóze je předepsána vhodná terapie. Při těžké formě patologie je nutná hospitalizace, u mírného pacienta je léčeno doma.

  Jaké vlastnosti určují schopnost Salmonely infikovat člověka?

  Stupeň nákazy je určován virulenčními faktory Salmonella. Tyto zahrnují:

  • syntéza speciálních proteinů, které usnadňují pronikání patogenu do střevních epiteliálních buněk a zajišťují přežití;
  • Stimulace cytokinů a chemokinů salmonelou na zánětlivou reakci;
  • ničení makrofágů lidské krve;
  • reprodukce uvnitř makrofágů s uvolňováním endotoxinů;
  • působení endotoxinů přispívá k porážce krevních cév a nervových zakončení střeva, zvyšuje propustnost buněk;
  • stimulace chloridu a těžký průjem.

  První známky salmonelózy

  Zpočátku převažují příznaky obecné intoxikace: dospělý má bolesti hlavy, charakteristické je zvýšení tělesné teploty, bolesti těla a zimnice. Kromě toho se snižuje chuť k jídlu. Jak postupuje salmonelóza, objevují se a zvyšují se symptomy a příznaky selhání gastrointestinálního traktu:

  • pacient cítí akutní bolest v pupeční oblasti;
  • začíná zvracení;
  • objeví se průjem: stolice je tekutá, stolice je pěnivá, nazelenalá;
  • bílý, potažený jazyk;
  • bobtná, vrčí břicho.

  Při salmonelóze dochází k poklesu produkce moči, je zaznamenána tachykardie a nízký krevní tlak. Průjem trvá asi 4-5 dní, což způsobuje dehydrataci a metabolické poruchy. Po tom, mdloby, jsou možné poruchy fungování nervového systému. Všechny výše uvedené příznaky končí do 5. dne, ale zotavení těla trvá až 2 týdny.

  Jak identifikovat infekční cesty laboratorním způsobem?

  Pro určení, kdo a jak provést analýzu na salmonelózu, se berou v úvahu možné zdroje patogenu. Nemocná osoba s mírnou formou nebo nosičem - je detekována během vyšetření veškerého personálu, kruhu kontaktních osob tím, že na disgroup je roztržena výkaly.

  Studie zahrnovala nejčastější infekční choroby, projevující se stejným klinickým obrazem (průjem, horečka, bolest břicha, zvracení):

  • úplavice,
  • salmonelóza,
  • amébiáza,
  • rotavirová infekce.

  Odběr materiálu se provádí z konečníku pouze pod dohledem lékaře v infekční místnosti sterilním tenkým bavlněným tamponem. V případě detekce salmonel nebo jiných infekčních agens je zaměstnanec po dobu léčby pozastaven z práce a dostává negativní výsledky kontroly.

  Drůbež (kuřata, kachny, krůty) - jsou v polovině případů zdrojem lidské infekce. Salmonely se nacházejí uvnitř střev nebo v krvi ptáků, pronikají přes skořápku vajíček spěchajících jedinců. K infekci dochází konzumací nestrávených vajec. Nedostatečná teplota vaření.


  Některé matky praktikují pro děti přípravu drceného syrového vejce s cukrem a mlékem, zapomínajíce na salmonelu

  Domácí zvířata (kočky, psi, křečci, myši) a hospodářská zvířata (prasata, krávy) mohou být nositeli infekce. Přenášejí salmonelu prostředím kontaminovaným stolicí, slinami, močí. Děti dostanou patogen špinavýma rukama. Až 20% případů infekce závisí na spotřebě vepřového, hovězího.

  Velmi vzácným zdrojem jsou ryby, měkkýši, raky, krabi.

  Maso může nemocného infikovat během přepravy, skladování, zpracování.

  Jaké jsou antigenní vlastnosti salmonel používaných pro diagnostické účely?

  Imunitní diagnóza salmonelózy má bohatý potenciál díky přítomnosti výrazných antigenních vlastností v patogenu. Na nich můžete zadat typ salmonel. Existují 3 hlavní antigeny:

  • O-antigen - vydrží dlouhodobě vařit (2,5 hodiny), má vlastnosti endotoxinu;
  • H-antigen - je v flagella, je zničen zahřátím nad 75 stupňů, sestává z flagellinového proteinu. Důležitým rozlišovacím znakem od jiných enterobakterií je schopnost postupně vylučovat oba antigeny.
  • K-antigen - obsažený v tobolce.

  Vi-antigen je charakteristický pouze pro tyfusové a paratypoidní patogeny. Podle antigenní převládající struktury navrhli F. Kaufman a P. White v roce 2001 klasifikaci salmonel, která se dodnes používá..


  Pro provedení imunitních testů na salmonelózu u pacienta provádí kontaktní osoba krevní nebo močový test

  Sérologické vyšetření je považováno za velmi pracné, proto se používá zřídka ve formě hemaglutinační reakce pomocí erytrocytické diagnostiky. Stanovuje se nejen přítomnost protilátek, ale také jejich titr. Pro analýzu postačí 1-2 ml krve. Zředí se izotonickým roztokem a přidá se diagnostické činidlo s O-antigenem..

  Výsledek je důležitý při stanovení protilátek v ředění 1/100 a růstu titru v dynamických studiích téměř čtyřikrát. Nepřímá hemaglutinační reakce je považována za citlivější.

  Možné negativní výsledky:

  • v případech mírných forem onemocnění;
  • naopak u těžké salmonelózy, novorozenců a kojenců.

  Pokud provedete test na salmonelózu z trusu nebo moči, použijí se koaglutinační reakce a stanovení imunosorbentu s enzymem..

  Pomocí testu ELISA můžete studovat titr protilátek v krvi a samostatně je vypočítat pro specifické protilátky. Přítomnost vysokého indikátoru M-imunoglobulinů vždy naznačuje aktivní infekční proces.

  Enzymaticky vázaný imunosorbentový test (ELISA) se provádí ve zvláštních laboratořích pro sledování epidemiologické situace. Prezentují svá data o identifikaci nového podtypu patogenů epidemiologům..

  Kde darovat krev pro imunologickou analýzu v určité oblasti řekne lékaři specialista na infekční onemocnění nebo epidemiolog. Analýzy na žádost návštěvníka provádějí soukromé laboratoře typu Invitro.

  Analýza se také provádí, když se pacient zotavuje ze salmonelózy pomocí spárovaných sér v týdenních intervalech. Obzvláště důležité je identifikovat dopravce:

  • akutní - tři měsíce po nemoci;
  • chronické - více než tři měsíce;
  • přechodný - jediné, dvojitě pozitivní očkování salmonel z výkalů bez příznaků a detekce protilátek.

  Vážnost

  Někdy existuje výrazná korelace mezi klinickými příznaky a závažností nemoci. Konečná diagnóza je založena na laboratorních testech. Kritéria pro přítomnost závažné formy (podle studií):

  • Dehydratační syndrom.
  • Poruchy krve elektrolytů.
  • Systémová zánětlivá reakce, selhání orgánů (játra, ledviny).
  • Přítomnost krevní kultury.

  Jak se projevuje salmonelóza u dospělých

  Nemoc postupuje různými způsoby: hodně závisí na věku infikované osoby, stavu jejího těla, imunitě a patogenitě salmonel. Způsob, jakým se patogen projevuje, je určován následujícími faktory:

  • schopnost parazitovat uvnitř buněk;
  • sklon k množení ve střevech a jiných orgánech;
  • schopnost přilnout k hostitelským buňkám;
  • odolnost proti antibiotikům;
  • schopnost se šířit do orgánů a tkání po vstupu do krve.

  U dospělých trvá inkubační doba od 8 hodin do 3 dnů. Klinický obraz závisí na formě. U gastrointestinálního traktu jsou nejčastější příznaky salmonelózy u dospělých jasné, akutní a podobné příznakům střevní infekce. U dětí je inkubační doba dlouhá, známky mohou mít určité rozdíly. Někdy novorozenci nemají příznaky naznačující poškození gastrointestinálního traktu. V tomto případě je charakteristická bledá kůže, říhání, oteklé bříško. U starších dětí jsou příznaky podobné příznakům dospělých..

  Výcvik

  Není nutná žádná zvláštní příprava. Jedinou podmínkou, 3 dny před dodáním biomateriálu, byste měli přestat užívat léky, které stimulují střevní peristaltiku, která může barvit stolici.

  Poznámka rodičům: jaké je nebezpečí salmonelózy

  Pozornost lékařů na včasnou diagnostiku patogenu i ve fázi plánování rodiny je z bezpečnostních důvodů. Tato nemoc je skutečně nebezpečná v době průchodu plodu přes porodní kanál. V současné době plod v 8 případech z 10 riskuje, že se stane nositelem chronické formy onemocnění. Zároveň byste si neměli myslet, že ve všech ostatních případech nemá budoucí matka důvod k obavám.

  Negativní účinek patogenu na vývoj dítěte je způsoben účinností imunitního systému.

  Pokud si neplní své povinnosti, problémy nebudou trvat dlouho:

  • Dehydratace těla v akutní formě;
  • Riziko vzniku infekce meningitidy se zvyšuje;
  • Onkologické novotvary;
  • Artritida v chronické formě;
  • Otok tkání;
  • Útoky necitlivosti dolních končetin;
  • Prodloužený průjem;
  • Horečka.

  Uvedené účinky je obtížné léčit, proto by měla být přijata preventivní opatření. Lékaři nemohou říci, jak se patogen chová, což komplikuje prognózu. V tomto ohledu, i když neexistují viditelné klinické projevy, je nutné složit analýzu pro setí.

  Kulturní vlastnosti salmonel a jejich význam v nádrži. diagnóza

  Laboratorní diagnostika salmonelózy je založena na bakteriologické metodě pro výkaly. Je mnohem dostupnější a docela informativní. Provádí se v epidemiologických laboratořích u lékaře.

  Patogenní schopnosti se berou v úvahu:

  • růst na nejjednodušším živném médiu při teplotě 8–45 stupňů;
  • vytvářejí rovnoměrnou zákal v kapalném médiu;
  • dávejte průsvitné bezbarvé kolonie na agaru masového peptonu.

  Existují selektivní média. Toto je název pro přidání specifických látek, ve kterých přežívají pouze kolonie salmonel. Patří sem jakékoli médium se žlučovým, selenitovým bujónem, bizmut-siřičitanový agar. Za možnosti obsahující laktózu se považují diferenciální diagnostická prostředí: Endo, Levine, MacConkey. Kolonie rostou bezbarvé, protože salmonely nejsou schopny rozložit laktózu..


  Pro naočkování smyčkou se odebere vzorek materiálu a rozprostře se na Petriho misku obsahující živné médium

  Salmonella může být detekována ve stolici, zvracení, moči, výplachu žaludku, krvi a mozkomíšním moku. Krevní kultura je považována za optimální v období horečky. Z ulnární žíly stačí vzít asi 7 ml krve, zasít do žlučníku nebo na Rapoportovo médium.

  Tanková analýza zahrnuje povinné studium biochemických vlastností patogenu, studium struktury pod mikroskopem. Při určování délky studie je nutné vzít v úvahu nejen práci laboratorních asistentů, ale také to, jak dlouho růst kolonií trvá.

  Výsledek se obvykle vydává po týdnu. Pozitivní údaje jsou získány při studii tanku u 40–80% pacientů se symptomy salmonelózy. Maximální výsev nastává během prvních 7 dnů nemoci.

  Při epidemiologickém šetření ohniska salmonelózy podle pokynů lékaře jsou pro analýzu provedeny následující:

  • zbytky z vařených jídel;
  • výrobky používané při kulinářském zpracování;
  • spláchnutí kuchyňského vybavení, talířů;
  • v případě infekce ve zdravotnickém zařízení - spláchnutí z rukou personálu, vybavení.

  Každý případ zohledňuje dodržování technologie vaření, hygienu a stav zařízení.


  Na agaru siřičitanu bizmutitého se tvoří charakteristické černé lesklé kolonie

  Články O Neplodnosti