Hlavní Testy

Endometrióza a těhotenství

Docela často se ženy zajímají o to, co je endometrióza? Také se obávají, zda je možné otěhotnět s endometriózou. Toto onemocnění je detekováno u dvaceti procent žen v reprodukčním věku. Je spojena s hormonální homeostázou. S touto patologií se objevují buňky podobné histologické struktuře jako endometriální buňky a množí se na jiných místech než děložní sliznice..

Etiologie a patogeneze onemocnění

Abychom pochopili, co je příčinou endometriózy, měli bychom si vzpomenout na strukturu dělohy. Děloha je vnitřní genitální orgán ženy, který je shora pokrytý pobřišnicí. Uprostřed jeho stěny je myometrium, které se skládá z buněk hladkého svalstva; on je nejtučnější. Děložní dutina je lemována sliznicí nazývanou endometrium. Tato část dělohy se skládá ze dvou funkčně nerovných vrstev: bazální a funkční.

Během menstruace je měsíční funkční vrstva endometria odmítnuta a nové buňky nově vytvořené zárodečné vrstvy vyrůstají z bazální vrstvy. Pokud z nějakého důvodu odejdou a proniknou do obecného krevního řečiště, pak se tyto buňky přesunou do vnitřních orgánů, kde se usadí. Ve vnitřních orgánech tedy ve skutečnosti začínají stejné měsíční procesy, které se vyskytují v ženské děloze. A co se děje? Endometriální ložiska umístěná mimo dělohu začínají menstruovat každý měsíc paralelně s dělohou. Vývoj endometriózy v plicích, střevech, přívěsech dělohy.

Proč se toto děje? Navzdory skutečnosti, že lékaři vědí o endometrióze už několik set let, dodnes neexistuje shoda v tom, co je příčinou této choroby. Lékaři se však shodují v jednom stanovisku: jde o systémové onemocnění, u kterého převládají gynekologické příznaky. Nemoc může vyvolat komplikované narození i těhotenství související s věkem a také císařský řez. K migraci endometriálních buněk může také dojít, když pacient podstoupí diatermookoagulaci v důsledku eroze děložního hrdla v předvečer menstruace.

Kromě toho lze v budoucnu očekávat, že endometriální buňky rostou v děložním čípku a nakonec končí v pánevní dutině. Potrat nebo diagnostická kyretáž mohou být také spouštěčem endometriózy. Mnoho vědců o problému endometriózy se domnívá, že její ložiska mohou být položena v embryogenezi. Primární ložiska endometriózy se mohou tvořit také v případě metaplasie peritoneálních buněk.

Odrůdy endometriózy

V gynekologii se rozlišuje endometrióza dělohy (adenomyóza), genitální a extragenitální formy onemocnění. V případě endometriózy dělohy se může rozvinout jedna ze tří forem nemoci:

1. Difúze, ve které heterotopie (ohniska) nemoci rostou skrz děložní sliznici. V myometrii se mohou tvořit cysty.
2. Nodular, který se vyznačuje lokálním množením ložisek. Zároveň uzly, které jsou v myometrii, nemají kapsli.
3. Ohnisko, charakterizované porážkou některých částí dělohy.

Mohu otěhotnět s endometriózou dělohy? Záleží na mnoha faktorech, o kterých se budeme bavit později. Klinický průběh nemoci závisí na hloubce heterotopy. Na tomto základě se rozlišují čtyři stupně endometriózy:

• první stupeň je charakterizován skutečností, že ložiska nemoci klíčí do svalové vrstvy;
• ve druhém stupni se heterotopie dostanou do středu myometria;
• třetí stupeň je charakterizován růstem heterotopie v celé hloubce myometria střední vrstvy dělohy;
• ve čtvrtém stupni roste endometriální léze v přilehlých orgánech a pobřišnici, zatímco se mohou objevit děložní pánevní píštěle.

Endometrióza dělohy a těhotenství

Většina žen s endometriózou prvního stupně není o onemocnění ani známa. Toto onemocnění se může stát náhodným nálezem během echoskopického vyšetření na jinou patologii genitálu. Porušení menstruačního cyklu by však mělo ženu vždy upozornit a být důvodem pro gynekologické vyšetření. Hlavním příznakem endometriózy je dysmenorea..

U žen se v předvečer menstruace a bezprostředně po ní objevuje špinění (rozmazání). Menstruace mohou být bolestivé (algomenorrhea). Endometrióza je také charakterizována metrorrhagií, která se objevuje mimo menstruaci. Pacient může zahájit acyklické krvácení. Může být tak hojné, že žena musí naléhavě operovat. V některých případech je děloha dokonce odstraněna..

Častá ztráta krve způsobuje anémii. Žena se obává obecné slabosti, bolesti hlavy, únavy a malátnosti. Při vyšetření, zbarvení kůže a viditelných sliznic jsou zaznamenány namodralé kruhy pod očima. Krevní tlak klesá a vyvíjí se také tachykardie.

Někdy s endometriózou může menstruace zkrátit. U většiny žen se projeví premenstruační syndrom (PMS) se všemi jeho projevy. Patognomonickým příznakem onemocnění je algomenorea. Bolest se může začít trápit v předvečer menstruace. Doprovází ženu během menstruace a několik dní po ní. Ženy se zajímají a proč dochází k bolesti? Faktem je, že stěna dělohy je impregnována tekutinou. Krev se začne hromadit v endometriózních ložiskách a adheze, ke kterým dochází v pánvi, táhnou dělohu.

V případě, že jsou heterotopie umístěny v rohu dělohy, bolest vyzařuje do tříselné oblasti, ale pokud je postižená oblast v isthmu, bolest bude dána spodní části zad, vagině nebo perineu. Stejné příznaky jsou pozorovány při endometrióze sakrouterinních vazů. Bolest se může dramaticky zvýšit během souloží, což vede k disharmonii intimního života. Endometrióza je považována za jednu z příčin problémů s početím.

Ovariální endometrióza a těhotenství

Endometrióza vaječníků je stav, který komplikuje těhotenství. Endometriální buňky jsou hozeny do děložních příloh, kde se vyvíjí patologický proces. Heterotopie naprosto synchronně reagují na změny v hormonálním pozadí ženy.

Neplodnost v tomto onemocnění se vyvíjí v důsledku skutečnosti, že v důsledku adhezivního procesu je narušena průchodnost vejcovodů, což znamená, že vejce se nemůže pohybovat z břišní dutiny do dělohy. Za druhé, i když dojde k oplodnění, pak při jeho fixaci na stěně změněné dělohy existuje mnoho rizik.

Metody vyšetření na endometriózu

Pro stanovení diagnózy a určení, zda je těhotenství možné, je nutné použít následující metody výzkumu:


1. Bimanální gynekologické vyšetření. Pomocí této výzkumné metody může lékař vyhodnotit tvar a velikost dělohy, její hustotu, identifikovat přítomnost nádorových útvarů v ní a pečeti umístěné v retrocervikální oblasti.
2. Kolposkopie a cervikoskopie. Pomocí těchto manipulací je vyjasněno umístění a forma léze patologickým procesem vaginální části děložního hrdla a sliznice děložního hrdla.
3. Ultrazvukové vyšetření. Tato diagnostická metoda je více informativní, pokud se provádí s vaginální sondou..
4. Spirálová počítačová tomografie. Tato metoda vám umožňuje přesně určit, jaká je povaha patologického procesu, lokalizace heterotopií a také vztah k jiným orgánům..
5. Pomocí hysteroskopu prohlédněte stěny děložní dutiny a vyhodnoťte stav pacienta. Pomocí této metody je možné identifikovat a vyhodnotit stávající změny reliéfu dělohy, přítomnost krypty nebo jizvy.
6. Laparoskopie umožňuje vyšetření všech orgánů břišní dutiny, serózní membrány dělohy, diagnostikovaných heterotopií tam umístěných.

Endometrióza a těhotenství. Vlastnosti kurzu

Mohu otěhotnět s endometriózou? Ano, ale šance na úspěch nejsou příliš velké. Po průběhu léčby je první rok považován za nejvýhodnější období pro početí..

V přítomnosti tohoto onemocnění, krevního oběhu ve stěnách dělohy, se zhoršuje progesteron, což brání normální implantaci embrya. Je možné otěhotnět s endometriózou, ale existuje reálná hrozba potratu v raných stádiích. Jakmile se vytvoří placenta, která není ovlivněna heterotopií, riziko potratu se sníží. Těhotné ženě je předepsán progesteron také po léčbě endometriózy..

Jaká je taktika léčby endometriózy před a po těhotenství? Dodnes neexistuje jednotná léčebná taktika. Obvykle gynekolog, který se setkává se situací „endometriózy a těhotenství“, předepisuje individuální léčebný režim. Kromě toho se zaměřuje jak na jeviště a lokalizaci léze, tak na klinické projevy.

Pokud máte podezření na endometriózu a chcete otěhotnět, kontaktujte Nalchik Eco Center. Naši specialisté se tímto problémem zabývají již dlouhou dobu. Používají nejlepší režimy pro léčbu a léčbu těhotných žen s endometriózou..

Léčba endometriózy 1 a 2 stupně

Diagnóza endometriózy mi způsobila vážný stav paniky. Do hlavy mi vylezly nejrůznější hrůzy - od smrti až po rozvoj rakoviny. Lékařská encyklopedie uklidnila otřesený nervový systém: prognóza je příznivá při hledání odborné pomoci, když se objeví první symptomatické ukazatele - s endometriózou, která je v 1. stupni vývoje.

Fáze endometriózy

Proliferace tkáňových struktur endometria v oblasti vaječníků, vajcovodů a dalších vnitřních orgánů se nazývá endometrióza. Abnormální abnormalita je jednou z hlavních příčin spontánního potratu. Výzkum a léčba nemoci se provádí v gynekologii, konzervativním směru nebo chirurgickém zákroku.

Specialisté rozdělují anomální odchylku do fázovaných fází progrese.

1 stupeň

V první fázi endometrium roste povrchně na povrchové úrovni orgánů. Neexistuje prakticky žádný klinický obraz, zvýšení objemu odcházející krve v době menstruace vyvolává podezření.

2 stupně

Klíčící buněčné struktury zvyšují objem nebo se postupně prohlubují do tkání. V případech vyloučení je zaznamenána tvorba neobvyklých zón v nových oblastech. Fáze je charakterizována prvními nepříjemnými pocity - v bodech klíčení endometria.

3 stupně

Existuje rozšíření patologie, nárůst buněk a akutní bolest. V centrálním orgánu reprodukčního oddělení endometrium proniká na serózní povrch, další poškození ovlivňuje peritoneum, vajcovody, s tvorbou novotvarů na vaječnících a adhezí.

4 stupně

Nemoc zachycuje pánevní oblast, vede k fúzi jednotlivých orgánů - střev a vagíny. Tento stav ohrožuje život pacienta.

Co je to nebezpečná endometrióza

Prevalence abnormálních abnormalit vede k neplodnosti a syntéze atypických buněk v tkáních genitálií.

Možnosti léčby nemocí

Terapie se provádí s přihlédnutím k dalším nemocem, věku, počtu koncepcí a narození, složitosti průběhu a umístění patologie. Léčba zahrnuje léky nebo chirurgický zákrok.

Příznaky a příznaky, podle kterých můžete tuto nemoc posoudit

Hlavními klinickými projevy onemocnění jsou individuální nepohodlí.

Pánevní bolest

Zaznamenává se u 25% pacientů, vyznačuje se fokálním umístěním nebo obecným únikem do celého břicha. Bolest může být neustále přítomna nebo tvořit pár dní před nástupem menstruace. Odchylka je způsobena paralelním zánětem v oblastech, kde endometrium rostlo.

Dysmenorea nebo bolestivá menstruace

Příznaky se objevují u 60% pacientů. Těžká bolestivá bolest je přítomna po dobu tří dnů od odpočítávání cyklu a nastává, když krev vstoupí do dutin cyst. Výsledkem je zvýšení tlaku v ní a následné křeče děložních krevních linií.

Bolest při pohlavním styku

Nepříjemné pocity se objevují, když se ohniska patologie nacházejí v pochvě, v oblasti děložního vazu (poblíž křížové kosti) a děložního a střevního prostoru a na straně rektaginální bariéry.

Bolest při vyprazdňování močového měchýře a střev

Vznikají ze stejných důvodů jako bolest při intimních kontaktech.

Menoragie nebo dlouhá a těžká období

Registrováno u 15% pacientů s diagnostikovanou endometriózou. Symptomatické projevy se vyskytují u paralelních onemocnění v orgánech lokalizovaných v pánvi - s fibromyomem, polycystickým vaječníkem.

Vývoj posthemoragické anémie

Anemický stav se vytváří na základě dlouhodobé a masivní ztráty krve. Pacienti si stěžují na všeobecnou malátnost, rychlý nástup únavy, přetrvávající letargii, periodické závratě.

Diagnóza endometriózy

Diagnostická opatření začínají sběrem anamnestických údajů - stížností ženy, zjevných symptomatických projevů, povahy nepohodlí a bolesti. Pacient je podroben gynekologickému vyšetření, rektálnímu vyšetření..

Ultrazvuková diagnostika vám umožňuje určit umístění patologických ložisek, provádět dynamické sledování předepsané terapie a jejích výsledků. CT sken odhalí míru poškození sousedních orgánů, laparoskopické vyšetření vám umožní vizuálně posoudit ložiska endometriózy.

V některých případech se doporučuje provést rentgenové vyšetření vejcovodů a samotného orgánu.

Léčba

Drogová terapie je indikována u žen:

 • při absenci zjevných klinických příznaků choroby;
 • v mladém věku nebo premenopauzálním období;
 • za účelem zachování a obnovení plodnosti.

Průběh léčby zahrnuje následující léky:

 1. Hormonální léky - nezbytné ke zvýšení množství produkovaného estrogenu. Léky vykazují vysokou účinnost v počátečních stádiích endometriózy.
 2. Je povoleno používat geny, hormony nezbytné pro normativní práci reprodukčního oddělení. Průběh terapie se pohybuje od šesti měsíců do osmi měsíců. Terapie se provádí v jakémkoli stádiu endometriózy, nežádoucími reakcemi mohou být rozvoj depresivního stavu a výskyt špinění špinění mezi menstruací.
 3. Antigonadotropiny - odpovědné za potlačení produkce gonadotropinů. Délka léčby je nejméně šest měsíců, při nadměrném množství androgenních hormonů je jejich léčba zakázána. Vedlejší účinky při podávání jsou představovány zvýšenou funkčností potních žláz, náhlými změnami tělesné hmotnosti, zvýšením obsahu tuku v dermis a intenzivním růstem tělesných vlasů..
 4. Antispasmodikum a léky proti bolesti - umožňují vám potlačit bolest.

Chirurgická intervence se provádí ve druhém a třetím stádiu endometriózy, při absenci pozitivní dynamiky při lékové terapii. U zdravotních ukazatelů lze provádět:

 • hysterektomie - excize dělohy;
 • adnexektomie - odstranění vaječníků a vaječníků.

Obě operace jsou indikovány u pacientů starších 45 let..

Při odstraňování endometriální heterotopie se pravděpodobnost recidivy onemocnění pohybuje od 15 do 40% - anomálie vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok.

Prevence

Neexistují žádná konkrétní opatření, která by zabránila rozvoji endometriózy. Doporučujeme všem ženám, aby pravidelně navštěvovaly gynekologa, aby bylo možné včas diagnostikovat patologii. Pacienti po lékařském přerušení těhotenství by měli věnovat zvláštní pozornost jejich zdraví.

Ženská neplodnost jako hlavní komplikace endometriózy

Problém je formován pod vlivem cystických formací, které jsou naplněny zatuchlou krví z předchozího cyklu. Anomálie vyvolává vývoj neplodnosti. Procento pravděpodobnosti přirozené početí po průběhu léčby a zotavení se pohybuje v rozmezí 15 až 55% - během prvního roku.

Endometrióza negativně ovlivňuje proces porodu dítěte - nemoc snižuje šance na plné těhotenství, často primární zdroj spontánního potratu.

Je možné otěhotnět s endometriózou dělohy a porodit

Koncepce endometriózy a těhotenství jsou často považovány za vzájemně se vylučující. Ženy s touto diagnózou však mohou otěhotnět, vydržet a porodit dítě. Je důležité provést včasnou terapii, která může být konzervativní nebo chirurgická..

Šance na těhotenství s těžkou endometriózou jsou sníženy, ale hormonálně závislé onemocnění nelze považovat za spolehlivou antikoncepci, protože početí je stále možné. Předpovědi jsou zcela závislé na formě, umístění a stupni šíření choroby..

Endometrióza je tumor-like hormon-dependentní nemoc benigní povahy, která je doprovázena rozšířením buněk vnitřní výstelky dělohy na orgány, které nejsou určeny pro její růst a fungování..

E ndometrióza: formy nemoci

S touto chorobou dochází k patologické proliferaci endometria, jejíž příčinou jsou nepříznivé vnější a vnitřní faktory. Považuje se za provokátora hormonálních poruch v těle. Jiné příčiny endometriózy jsou:

 • potraty, instrumentální zásahy do děložní dutiny;
 • pohlavní styk během menstruačního krvácení;
 • nesprávně předepsaná hormonální léčba jiných patologií;
 • vlastní podávání hormonálních léků;
 • infekce pohlavních cest;
 • dědičná predispozice;
 • špatné návyky.

Existují dvě hlavní formy hormonálně závislé nemoci:

 1. genitál - v dutině pánve dochází k růstu endometriální tkáně;
 2. extragenitální - v oblasti břišních orgánů dochází k šíření buněk děložní sliznice.

Genitální forma patologie je zase vnitřní a vnější. V prvním případě je žena diagnostikována atypickým, nadměrným růstem endometria v dutině genitálního orgánu. Na rozdíl od hyperplazie (když sliznice roste ve velké vrstvě do vnitřní dutiny), je adenomyóza charakterizována pronikáním buněk funkční vrstvy do svalu. K vnitřní endometrióze (adenomyóze) v jejím typu dochází:

 • difúzní - buňky rovnoměrně pronikají do svalové vrstvy a zabírají celou oblast;
 • fokální - endometrium roste se zvláštními svazky, které ovlivňují jednotlivé zóny myometria;
 • nodulární - funkční buňky pronikají svalovou vrstvou podle typu růstu fibroidů.

S vnější formou brilantního šíření slizničních buněk dochází k poškození vnitřních pohlavních orgánů.

Příčinou tohoto stavu je často retrográdní menstruace nebo sex během menstruace. Endometrioidní částice pronikají pod tlakem do vejcovodů a vstupují do vaječníků. V těchto oblastech jsou implantovány a nadále fungují analogicky s vnitřním povrchem dělohy.

K čemu nemoc vede

Nemoc při absenci terapie vede k neplodnosti spojené s komplexním porušením reprodukčního systému. Výsledné ložiska endometria na nevhodných místech pro tuto funkci pod vlivem hormonálního pozadí. V první fázi menstruačního cyklu dochází k proliferaci buněk - aktivně rostou, zvětšují se měřítko. S nástupem druhé fáze menstruačního cyklu se jejich růst zastaví a začíná zrání - příprava endometria k implantaci.

Na začátku nového cyklu se aktualizuje funkční vrstva dělohy. Podobný proces začíná v patologických oblastech - ohniska endometriálního krvácení, viskózní tekutina se hromadí v břišní dutině a vejcovodech, což následně způsobuje tvorbu adhezí.

S masivním růstem endometria se na genitálních žlázách objevuje ovariální cysta.

Novotvary narušují jejich práci a významně mění hormonální pozadí a nedovolují folikulům dozrát. Na této cestě se mění práce všech pánevních orgánů. Časem začne močový systém trpět střevy.

U ženy v raných stádiích vývoje nemoci mohou být příznaky neviditelné. V průběhu času vede patologie k následujícím stavům:

 • bolest v břiše, dolní části zad;
 • protrahované menstruační krvácení;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • nepohodlí při pohlavním styku;
 • hnědý mazanec před týdnem a týden po menstruaci.

Mohu otěhotnět s endometriózou?

Takto ovlivňuje endometrióza početí:

 • ucpává vejcovody, zabraňuje průchodu vajíčka (včetně oplodněného) skrz ně;
 • narušuje pohlavní žlázy, způsobuje anovulační cykly;
 • neumožňuje funkční vrstvě dělohy přijímat vajíčko k implantaci;
 • inhibuje produkci progesteronu vaječníky, což má za následek často zmeškané těhotenství.

Je možné otěhotnět s endometriózou, ale početí ne vždy končí úspěšným přirozeným porodem. I když dojde k oplodnění, fetální vajíčko (embryo) lze implantovat do patologicky lokalizovaných ložisek - do břišní dutiny, vaječníků, ve vejcovodu. Výsledkem je mimoděložní těhotenství, které ohrožuje ženský život.

Negativní odpověď je položena na otázku, zda je možné otěhotnět endometriózou dělohy. Klíčení funkční vrstvy ve svalu neumožňuje embryu získat oporu v dutině genitálního orgánu. Pokud dojde k implantaci, vytvoří se pro její vývoj nepříznivé podmínky. Lékařské statistiky ukazují, že většina žen s adenomyózou alespoň jednou přežila zmeškané těhotenství nebo spontánní potrat.

Výrazně větší šance na to, aby žena otěhotněla s ovariální endometriózou, pokud jsou vejcovodové trubice průchodné a stav pohlavních orgánů není narušen.

Bude operace otěhotnět

Pokud v důsledku plánování těhotenství s endometriózou není dosaženo požadovaného výsledku během 6-12 měsíců, je ženě předepsána léčba. Technika je vybrána v závislosti na stádiu a formě patologie. Pokud má pacient na vaječníku cysty nebo je šíření ložisek významné, doporučuje se chirurgický zákrok.

Chirurgická korekce zahrnuje laparoskopii, endoskopickou operaci. Během procedury se provádí 2 až 4 vpichy v dolním břiše pacienta, přes které jsou nástroje zasunuty. Kauterizací, vystavením laserovému paprsku nebo koagulací se odstraní patologické zóny. Současně laparoskopie kontroluje vejcovody. Pokud mají adheze, jsou pitvány miniaturními nástroji. Pokud jsou na vaječníku cysty, jsou odstraněny..

Šance na těhotenství po léčbě endometriózy se výrazně zvyšují.

Po odstranění patologických zón se přirozeně obnoví reprodukční funkce: aktivuje se ovulace, normalizuje se stav funkční vrstvy genitálního orgánu a zlepší se pohoda ženy..

Vnitřní endometrióza není prakticky léčitelná a těhotenství není pravděpodobné ani po zákroku. Pro léčbu této formy patologie se doporučuje kombinovaná terapie doplněná příjmem hormonálních látek.

Jak otěhotnět s endometriózou

Chcete-li otěhotnět s endometriózou, měli byste podstoupit předběžnou léčbu. Pro zlepšení účinnosti terapie jsou vybírána různá schémata, která jsou vhodná pro konkrétního pacienta. Patří mezi ně hormonální terapie, chirurgie, fyzioterapie, používání alternativní medicíny atd..

Statistiky ukazují, že 6 z 10 pacientů, které podstoupily kompletní léčbu, otěhotní po endometrióze. Je důležité nezdržovat čas, ale ihned po dokončení kurzu pokračujte k dosažení zamýšleného cíle. Hormonálně závislé onemocnění je zákeřné a může se obnovit během prvního roku po úplném odstranění ložisek.

S opakující se chronickou endometriózou a těhotenství je prakticky vyloučeno.

Pokud v určitém časovém období, které je stanoveno pro každého pacienta samostatně, nedojde k početí samo o sobě, doporučuje se uchýlit se k asistovaným reprodukčním technologiím. U žen, které se blíží menopauze, je předepsáno oplodnění in vitro. Pokud se vyskytnou ložiska vnější endometriózy genitálií a těhotenství po 40 letech je nepravděpodobné, provede se IVF 1-3 měsíce po chirurgickém zákroku a zvolí se dlouhý protokol.

Těhotenství s endometriózou dělohy

Možnost těhotenství s děložní endometriózou je nízká vzhledem k tomu, že ložiska pronikají do tloušťky svalové vrstvy genitálního orgánu, odkud je téměř nemožné odstranit. Patologické buňky funkční vrstvy narušují kontraktilitu myometria, nedovolují sliznici přijímat embryo.

S fokálním rozložením funkční vrstvy je pravděpodobnost početí vyšší, protože vajíčko plodu má možnost se v oblasti zdravé tkáně připojit. Po celou dobu těhotenství však bude tato choroba představovat hrozbu. V raných stádiích přetrvává vysoké riziko přerušení a později pravděpodobnost poruch oběhu a výživy embrya.

Chcete-li těhotenství

Pokud po endometrióze došlo k těhotenství, je během prvních měsíců sledován stav pacienta. Jak již bylo zmíněno, onemocnění je doprovázeno porušením produkce hormonů. Ženy často čelí nedostatku progesteronu, když corpus luteum vytvořené po ovulaci nevytváří správné množství této látky. Nízké hladiny progesteronu zvyšují kontraktilní funkci myometria - svalové vrstvy. V důsledku toho hrozí přerušení a při absenci korekce se vytvoří oddělení a hematom - hromadění krve mezi vajíčkem plodu a funkční vrstvou dělohy. Vyvrcholením tohoto procesu může být potrat. U všech žen s tímto onemocněním je proto prokázán další příjem progesteronu ve formě tablet, vaginálních léků nebo injekcí.

Pokud je endometrióza detekována během těhotenství v raných stádiích a na pohlavních žlázách je přítomna endometriální cysta, pak lékaři zaujmou pozici čekání a vidění současně s hormonální podporou. S aktivním nárůstem nádoru, který není během těhotenství neobvyklý, je předepsána chirurgická léčba. V jiných případech není endometrióza podána během těhotenství..

O narození

Endometrióza může ovlivnit těhotenství změnou jeho výsledku. Při extragenitální a genitální vnější distribuci ložisek může žena porodit sama, pokud neexistují jiné kontraindikace.

Potíže mohou nastat, pokud je možné otěhotnět po léčbě vnitřní formy onemocnění - adenomyózy. Vniknutím ložisek do dutiny svalové vrstvy je narušena její kontraktilní funkce. Statistiky ukazují, že pacienti s hormonálně závislým onemocněním často potřebují stimulaci. Slabá práce kvůli myometriální platební neschopnosti je známkou císařského řezu. Během operace může být odstranění ložisek provedeno současně po předchozí dohodě s nastávající matkou.

V důsledku císařského řezu se na děloze vytvoří jizva. Postupem času se do ní mohou vynořit buňky funkční vrstvy, což zhoršuje průběh nemoci. Proto je vnitřní endometrióza považována za zvláště nepříznivou podmínku pro početí, těhotenství a následné porody..

Těhotenství po léčbě

Pokud není možné otěhotnět s endometriózou, je pacientovi předepsána hormonální korekce. Tato léčebná technika může být použita po chirurgickém zákroku, který zahrnuje oddělení adhezí a odstranění ložisek patologicky lokalizovaného endometria.

Konzervativní terapie zahrnuje podávání perorálních kontraceptiv s antiandrogenními účinky (například Janine) po dobu 6-9 měsíců bez týdenních přerušení. V důsledku vytvoření umělého hormonálního pozadí funkční vrstva dělohy nepodléhá proliferaci a vaječníky přestávají produkovat velké dávky estrogenu. Jako alternativní technika se používá léčba hormony uvolňujícími gonadotropin. Léky jsou injikovány nebo intranazálně (Buserelin Depot). Po celou dobu užívání drog nemá žena menstruaci. Tento stav je způsoben zablokováním vaječníků a prevencí endometriální proliferace. Prevence hormonálních změn během měsíce potlačuje aktivitu ložisek.

Konzervativní terapie vykazuje dobré výsledky, pokud žena nemá endometriální cysty a adheze..

Současné plánování těhotenství v procesu hormonální léčby nepřinese úspěch, protože vaječníky nefungují, a proto neovulují. Po dokončení terapie má však pacientka šanci otěhotnět. Po dlouhém odpočinku se pohlavní žlázy stávají aktivnějšími. Existuje více než jeden případ, kdy po hormonální korekci došlo k ovulaci ovaria najednou u pacienta a k dvojitému těhotenství.

Léčba endometriózy v těhotenství

V lékařské praxi existuje něco jako léčba endometriózy těhotenstvím. Jak účinná bude tato metoda, závisí na stádiu, místě a formě nemoci. Teorie této korekční techniky je způsobena vlivem gestačního období (období těhotenství embrya) na stav pohlavních orgánů a gonád..

S nástupem těhotenství se progesteron začíná aktivně syntetizovat v těle ženy. Jeho hladina roste postupně a dosahuje svého vrcholu za 10-12 týdnů. Tento hormon má blahodárný účinek na tělo a snižuje aktivitu onemocnění..

V gynekologii se pomocí léků na bázi progesteronu léčí nemoci, jako je endometrióza dělohy, vaječníky, myom, funkční cysty na vaječníku a další..

Během období těhotenství se práce pohlavních žláz zastaví. Do asi 12-14 týdnů, oni produkují hormon, který podporuje normální děložní tón. Placenta se poté ujme tohoto úkolu. Nedostatek syntézy estrogenu způsobuje, že ložiska endometriózy začínají inverzní transformací.

Pokud pacientka kojí po porodu, pak to také příznivě ovlivňuje stav jejího intimního zdraví. Během kojení je produkován prolaktin - hormon pro syntézu mateřského mléka. Potlačuje hladiny estrogenu, což určuje nepřítomnost ovulace. Z tohoto důvodu nemůže žena v období aktivního kojení otěhotnět. S růstem dítěte však jeho potřeba mateřského mléka klesá. Proto se přirozené hormonální pozadí může zotavit poměrně rychle.

K recidivě patologie po těhotenství dochází zpravidla s růstem funkční vrstvy v myometriální dutině. Vnější forma genitálu velmi dobře reaguje na léčbu těhotenství, zejména v počátečních stádiích nemoci. Endometrioidní cysty nelze léčit těhotenstvím.

Je možné otěhotnět s ovariální endometriózou?

Ovariální endometrióza se obvykle vyvíjí ve spojení s jinými formami patologické proliferace endometria. Když jsou postiženy pohlavní žlázy, tvoří se na nich zvláštní kapsle - cystické nádory. Uvnitř je několik komor naplněných hustou hmotou tmavě hnědé barvy. Nádory jsou benigního původu, ale při absenci terapie a progresi nemoci nelze vyloučit možnost malignity.

Poškození tkání pohlavní žlázy je často doprovázeno porušením jejich funkčnosti. V důsledku patologie dochází k nerovnováze v hormonálním pozadí, dochází k deficienci druhé fáze a v některých případech vůbec neexistuje ovulace. Těhotenství v takové situaci nemůže nastat.

Je třeba poznamenat, jaký vliv má onemocnění vaječníků na rezervu vaječníků - počet folikulů připravených v budoucnu uvolnit vajíčko. Při chirurgické léčbě cyst se resekce vaječníků provádí ve zdravé tkáni. V důsledku chirurgického zákroku pacient odstraní polovinu ¾ vaječníku nebo celou žlázu. Šance na otěhotnění jsou v tomto případě výrazně sníženy..

Po léčbě se pacientkám, které plánují těhotenství, doporučuje, aby nezdržovaly početí. Do jednoho roku jsou šance na úspěch vysoké a pak začínají klesat. Nelze vyloučit recidivu endometriózy, která obvykle nastává 10 až 12 měsíců po komplexní léčbě. Chcete-li zvýšit šance na těhotenství, měli byste se ujistit, že neexistují žádné další bariéry a pravidelně dochází k ovulaci. Při absenci folikulárního zrání je pacientovi předepsána stimulace, ale pouze léky, které nevyvolávají aktivní růst endometria.

Endometrióza 1., 2., 3., 4. stupně: stadia, příznaky a léčba

Endometrióza - růst endometriálních tkání ve vaječnících, děložních trubkách a dalších orgánech genitourinárního systému. Tato patologie často způsobí potrat. Diagnózu a léčbu tohoto onemocnění provádí gynekolog. Léky jsou předepsány, někdy se musíte uchýlit k operaci. Prognóza onemocnění je příznivá, ale pokud se objeví první příznaky, poraďte se s lékařem.

Endometrióza je abnormální proliferace endometria (tkáně, která je umístěna v děložním čípku) za jeho hranicemi, tj. Do vaječníků, zkumavek, močového měchýře, pobřišnice a konečníku, jakož i dalších orgánů. Tato patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku (25-40 let) au dívek během formování menstruační funkce. Kromě toho se u menopauzy u žen může vyvinout toto onemocnění, což se děje ve 2-5% případů.

Mechanismus vývoje této patologie není zcela znám. Mnoho vědců se domnívá, že u některých žen se menstruační krev s částicemi endometria dostane do břicha a vejcovodů. Následně se endometrium váže na tkáně různých orgánů. Endometrióza je také spojena s chirurgickým ukončením těhotenství, císařským řezem atd..

Strukturální vlastnosti vejcovodů a dědičná predispozice, tj. Přenos choroby z matky na dceru, je vysoká. Genové mutace mohou také ovlivnit vývoj této patologie..

Riziko rozvoje endometriózy je zvýšeno těmito faktory:

 • kouření;
 • zvýšené hladiny estrogenu;
 • obezita;
 • metabolické onemocnění;
 • použití nitroděložních kontraceptiv (spirál).

Existuje několik typů endometriózy, které jsou rozděleny v závislosti na lokalizaci:

 • genitál - ve kterém jsou heterotopie (části endometria) umístěny mimo vnitřní vrstvu dělohy, tj. na tkáních pohlavních orgánů;
 • extragenitální - lokalizované mimo reprodukční systém.

Genitální endometrióza je rozdělena do několika poddruhů:

 • peritoneální, vznikající poškozením vaječníků, pánevních orgánů a vejcovodů;
 • extraperitoneální, který se nachází ve vnějším genitálu, ve vagíně, v děložním čípku;
 • vnitřní, umístěné ve svalech dělohy, které získají kulovitý tvar.

V závislosti na hloubce lézí se rozlišují čtyři stupně endometriózy:

 1. 1. Endometrióza prvního stupně se vyznačuje tím, že ložiska jsou povrchní a jednoduchá.
 2. 2. Ve druhé fázi dochází k prohlubování a zvyšování jejich počtu.
 3. 3. Ve třetím stupni se cysty objevují na dvou nebo jednom vaječníku, stejně jako adheze (formace z pojivové tkáně) na pobřišnici.
 4. 4. Poslední stupeň nemoci je charakterizován skutečností, že endometrium roste do vagíny a konečníku a samotné onemocnění je obtížné léčit..

Existují čtyři fáze vývoje této choroby:

 1. 1. Nejprve - změny jsou malé.
 2. 2. Druhá endometrióza se vyvine na 1/2 hloubky dělohy.
 3. 3. Zatřetí - dochází k porážce celé tloušťky stěn, tj. Vzniká rozptýlená forma.
 4. 4. Začtvrté - patologie sahá až k pobřišnici.

Endometrioidní ložiska se liší tvarem a velikostí. Mají tmavě červenou, vínovou barvu a jsou odděleny od orgánových tkání jizvami pojivové tkáně v bílé barvě. Na začátku menstruačního cyklu se stávají výraznými. Během progrese onemocnění mohou růst v tkáni nebo lokalizovány povrchově, což usnadňuje diagnostiku.

Endometrióza a těhotenství

Jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění je endometrióza. Toto onemocnění je charakterizováno proliferací endometriální tkáně, vnitřní vrstvy stěn dělohy. Nebezpečí spočívá v tom, že proliferace je patologické povahy a do značné míry závisí na hormonálním pozadí ženy. Rostoucí endometriální tkáň může růst do samotné dělohy, nebo po menstruačním krvácení může být fixována mimo dělohu, čímž se vytvoří vnější typ onemocnění..

Navzdory skutečnosti, že endometrióza v té či oné podobě se vyskytuje u každé třetí ženy v reprodukčním věku, zůstává nemoc moderním lékařům velkým tajemstvím. Existuje asi 10 teorií o tom, jak se nemoc vyvíjí a vyvíjí. Žádná teorie však nevysvětluje obrovskou rozmanitost forem a míst výskytu patologie 1.

Vzhledem k prevalenci nemoci není ani jedna žena v bezpečí před jejím projevem. Jakýkoli typ endometriózy významně komplikuje početí, průběh těhotenství a zanedbaná forma může vést k úplné neplodnosti..

Známé typy a stupně endometriózy

Přes širokou škálu druhů a forem se lékaři pokusili klasifikovat endometriózu. Následující 2 jsou považovány za hlavní formy nemoci:

 • Genitální forma, ve které endometrium roste na genitálií ženy.
 • Extragenitální forma je charakterizována vývojem endometriózy mimo reprodukční systém, například v břišní dutině.

Genitální forma je zase rozdělena na vnější vzhled, peritoneální vzhled a vnitřní vzhled. S vnější endometriózou jsou postiženy stydké pysky, vagina a děložní hrdlo. Peritoneální druh je charakterizován proliferací v přílohách dělohy - vaječníky (endometrioidní ovariální cysta) a vejcovody. Vnitřní pohled tedy odráží růst endometria v děloze.

Co přispívá k rozvoji endometriózy

Lékaři mají sklon k verzi, že hlavní příčinou endometriózy je hormonální nerovnováha. Většina vyšetřovaných žen vykazovala nadbytek luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a prolaktinu. Hladiny progesteronu zůstávají sníženy. Jakékoli hormonální procesy, které ovlivňují menstruační cyklus, ovlivňují endometrium, které se začíná zánětovat, a tím roste ve velikosti 1.

Další faktory přispívající k rozvoji endometriózy 1:

 • zvýšená fyzická aktivita během menstruačního cyklu;
 • duševní stav ženy - přetížení, stres atd.
 • stagnace krve v děloze;
 • pohlavní styk během menstruace;
 • genetické faktory;
 • atresie cervikálního kanálu a retroflexe;
 • chirurgický zákrok a možné komplikace;
 • jakékoli infekční a zánětlivé procesy v děloze, přívěsek a vaječníků;
 • poruchy imunitního systému.

Dalšími faktory, které nejsou hlavním důvodem, ale mohou výrazně zvýšit pravděpodobnost výskytu a růstu endometriózy, jsou následující stavy a patologie 3:

 • potraty a spontánní potraty;
 • císařský řez;
 • problémová ekologie;
 • obezita jakékoli fáze;
 • dlouhodobé používání nitroděložního zařízení;
 • nemoc jater.

Příznaky a známky endometriózy

Ve většině případů, zejména v raných stádiích vývoje, se endometrióza nijak neprojevuje, to znamená, že nemoc je asymptomatická. Přichází k tomu, že lékaři si nejsou ani jistí přibližnými údaji o prevalenci onemocnění. Lze předpokládat endometriózu bez jasného vizuálního vyšetření, ale je velmi obtížné potvrdit 2.

Pokud se cítí endometrióza, proliferace již dosáhla značné velikosti. Příznaky mohou být následující 2:

 • progresivně rostoucí bolest, zejména znatelná před menstruací nebo během menstruace;
 • nepohodlí a nepohodlí během pohlavního styku;
 • bolest při pohybu střev;
 • přítomnost špinění špinění před menstruací;
 • krátký menstruační cyklus (polymenorea);
 • přítomnost krve v moči (hematurie);
 • nemožnost početí.

U jakýchkoli takových příznaků byste měli okamžitě kontaktovat gynekologa, protože pokročilá endometrióza je hlavní příčinou neplodnosti a chirurgického odstranění dělohy..

Endometrióza v těhotenství - riziko nebo příležitost?

Těhotenství s endometriózou je populární dilema, k němuž přichází mnoho žen. Ve většině případů to vše závisí na stadiu endometriózy, místě růstu a účinku nemoci na ženské tělo. Při plánování těhotenství a potvrzené nepříjemné diagnóze jsou zvláště jasně zváženy tři problémy 4:

 1. Problémy s pojením a zrání vaječníků.
 2. Připojení vajíčka ke stěně dělohy, s přerostlou endometrií, je možné ukončení těhotenství.
 3. Hormonální poruchy, které ovlivňují celé tělo jako celek, zvyšují rychlost růstu endometria a během těhotenství jsou extrémně nebezpečné.

Obecně lze říci, že v raných stádiích endometriózy je možné naplánovat těhotenství. Pokud došlo ke početí a vajíčko se úspěšně připojilo a růst vajíčka plodu začal, šance na úspěch jsou poměrně velké. Pacienti samozřejmě potřebují neustálé sledování lékařem, tzv. Konzervaci.

V případě endometriózy je důležité stanovit přesnou formu choroby, její stupeň a další faktory. Pouze po důkladné diagnóze může lékař potvrdit možnost těhotenského úspěchu. Důsledky těhotenství s nebezpečnými formami endometriózy jsou nesmírně smutné, jak pro plod, tak pro budoucí ženu. Spontánní potrat vyvolává růst endometria ještě více, je možné těžké krvácení z dělohy a úplná neplodnost 4.

Diagnóza a léčba

Diagnostické metody pro nevyvinutou endometriózu nejsou příliš poučné, ale v některých případech mohou potvrdit předpoklad nepříjemného onemocnění. Používají se následující diagnostické metody 5:

 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) břišní dutiny v předvečer menstruace;
 • Obecná analýza krve, moči, vzorkování nádorového markeru CA 125;
 • Odebírání šmouh z pochvy k identifikaci patologií a tkáňové biopsie;
 • Zobrazování magnetické rezonance (MRI) pánevní oblasti;
 • Hysteroskopie dělohy;
 • Kolposkopie;
 • Laparoskopie;
 • Metrosalpingografie (MSH).

Léčba endometriózy bude záviset na desítkách faktorů identifikovaných během diagnózy. Zvláštní roli hrají příčiny nemoci, forma nemoci, místo růstu, stupeň růstu, těhotenství nebo její plánování..

Vzhledem k tomu, že ve většině případů hormonální pozadí ženy ovlivňuje endometriózu, lékaři předepisují hormonální terapii. Mezi léky lze nalézt geny, antigonadotropiny a kombinované hormonální léky. Multivitaminové komplexy 2 jsou často předepisovány.

Při mírném a těžkém růstu je nejúčinnějším způsobem chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny největší ložiska růstu. Nejběžněji používaná laparoskopická metoda je zdaleka nejšetrnějším typem chirurgického zákroku..

Jako preventivní opatření, zejména u žen plánujících těhotenství, se doporučuje podstoupit gynekologická vyšetření co možná nejčastěji a hlásit jakékoli známky endometriózy. Je téměř nemožné zabránit rozvoji patologie, jako je endometrióza, takže včasná diagnóza problému přichází do popředí. Těhotenství s děložní endometriózou vyžaduje zvláště kvalitní sledování nastávající matkou a lékaři.

Endometrióza: těhotenství je možné a dokonce žádoucí

Endometrióza zůstává jednou z nejčastějších a současně obtížně diagnostikovaných ženských chorob. Až dosud lékařská komunita nedosáhla konsensu o příčinách této patologie. Tato nejistota také děsí ženy, které dostaly tak nepříjemnou diagnózu při plánování těhotenství, protože endometrióza může významně komplikovat početí nebo dokonce způsobit neplodnost. Není divu, že se mnoho zajímá o to, jaké jsou příznaky nemoci a způsoby její léčby.

Co je to endometrióza?

Mluvíme tedy o růstu endometria (vnitřní děložní membrány) mimo dělohu - kde normálně neexistuje. Patologický proces zaprvé ovlivňuje samotnou dělohu a přilehlé orgány: vaječníky, vejcovody. Endometrioidní buňky se někdy nacházejí ve vzdálených orgánech - v plicích nebo dokonce v nosní dutině.

Endometrióza - patologická proliferace endometria mimo děložní dutinu

Protože endometrium je citlivé na hormony, ve vzdálených oblastech pokrytých touto sliznicí se objevují stejné procesy jako v normální tkáni:

 1. V reakci na uvolňování estrogenu na začátku menstruačního cyklu se endometrium aktivně zvyšuje a kondenzuje jak uvnitř dělohy, tak i mimo ni..
 2. V druhé polovině cyklu působí na tkáň další hormon, progesteron. Pod jeho vlivem se zarostlá vrstva endometria začíná zhroutit a odtrhnout - dochází k menstruaci. V postižených oblastech nemohou buňky přirozeně opouštět, proto dochází k krvácení a zánětům.

Tyto procesy se čas od času opakují, což vede ke vzniku jizev lepidla, cysty. Takové pečeti v orgánech a tkáních pánve narušují jejich fungování, což je spojeno s vážnými problémy s početím a nesením plodu..

Frekvence výskytu endometriózy je na 3. místě mezi všemi gynekologickými chorobami. Častější jsou pouze zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů a nádorové útvary ve svalové tkáni dělohy (fibroidy). Avšak latentní průběh endometriózy a potíže s přesnou diagnózou naznačují, že onemocnění je mnohem častější.

Ženy ve věku 25–40 let jsou rizikovou skupinou tohoto onemocnění. Endometrióza je mnohem méně častá u dívek před nástupem menstruačního cyklu a je extrémně vzácná u žen v menopauze..

Proč to vzniká?

Mezi porodníky a gynekology neexistuje shoda ohledně příčin této patologie.

Vrozené poruchy, kauterizace eroze a další vývojové teorie

Vývoj endometriózy je vysvětlen několika teoriemi, ale žádná z nich není považována za absolutně prokázanou..

 1. Nejběžnější je teorie implantace. Studie prokázaly, že částice endometrioidů pronikají do vnitřních orgánů skrz vejcovody s krví uvolněnou během menstruace.
 2. Podle traumatické teorie dochází k tvorbě zasažených oblastí v pobřišnici následkem chirurgických operací na děloze, jako například:
  • abortivní intervence,
  • kauterizace erozivních částí sliznice,
  • císařský řez.
  • traumatické zrození.
 3. Embryonální teorie znamená, že endometriální ložiska ve vzdálených tkáních se vytvářejí v důsledku zhoršeného embryonálního vývoje.

Tato teorie potvrzuje fakta odhalení onemocnění u dívek, které ještě neměly menstruaci.

Tato teorie vysvětluje detekci patologických ložisek v orgánech vzdálených od dělohy - plíce, nosní dutiny a dokonce i tkáně očí..

Rizikové faktory

Hlavní roli ve vývoji patologie hrají hormonální poruchy. Takže se snížením počtu progesteronů v těle a nadměrným množstvím estrogenu dochází k přerůstání vnitřní výstelky dělohy. Endometriální částice se zavádějí menstruační krví do sousedních orgánů a vytvářejí postižené oblasti.

Dalším důležitým faktorem je porušení imunitního systému. Normálně se tělo chrání před cizími činiteli, včetně před formacemi, které nejsou charakteristické pro konkrétní orgán nebo tkáň. Při nedostatečném fungování ochranného systému se endometriální buňky volně zakoření prakticky kdekoli.

Vědci navíc identifikovali řadu faktorů, které spouštějí a dále vyvíjejí endometriózu:

 • časný nástup měsíčního krvácení;
 • dědičná predispozice;
 • gynekologická onemocnění;
 • zánětlivé procesy ve vnitřních orgánech umístěných vedle dělohy;
 • pozdní nástup sexuálního života;
 • pozdní první narození;
 • nedostatek pohybu (svalová slabost);
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • nemoc štítné žlázy;
 • špatné návyky;
 • nepříznivé podmínky prostředí;
 • děložní anomálie.

Typické a specifické příznaky

Klinický obraz onemocnění je do značné míry způsoben specifickou lokalizací patologických ložisek endometria a celkovým zdravotním stavem ženy. V některých případech je nemoc asymptomatická, zejména v počátečním stádiu. V tomto případě je možné detekovat endometriózu pouze při pravidelném preventivním vyšetření nebo při kontaktu s gynekologem kvůli potížím s počatím dítěte.

Jak se patologický proces vyvíjí, vznikají následující charakteristické znaky:

 1. Bolest v pánevní oblasti. Tento příznak je pozorován u 16-24% pacientů. Syndrom bolesti je neustále přítomen, má jasnou lokalizaci nebo naopak rozptýlený charakter.
 2. Cyklická bolest spojená s menstruací. Nalezeno u poloviny pacientů. Obzvláště závažný bolestivý syndrom je pozorován v prvních třech dnech menstruace a je spojen s faktory, jako jsou:
  • křeče děložních cév;
  • odtok krve z postižených ložisek do pobřišnice;
  • zvýšený tlak a krevní tok do cysty.
 3. Nepříjemné až bolestivé pocity při sexu. Častěji se objevují, když jsou postižená místa ve vaginálním epitelu a na vazech dělohy.
 4. Změny v normálním průběhu měsíčního cyklu:
  • dlouhá a příliš „silná“ menstruace;
  • slabý hnědý výboj před a po menstruaci;
  • krátká menstruace;
  • krvácení v polovině cyklu.
 5. Problémy s otěhotněním a porodem dítěte. Tento příznak je pozorován u 25–40% nemocných žen. Možnými příčinami neplodnosti jsou dysfunkce vaječníků, nízká imunita a narušená ovulace.

Kromě charakteristických příznaků endometriózy v některých případech specifické příznaky, jako například:

 • špinění ve stolici a moči;
 • porušení pohybů střev;
 • hemoptysis;
 • krvácení pupku;
 • krvavé slzy.

Tyto příznaky jsou vzácné (nebo velmi vzácné) a závisí na lokalizaci oblastí postižených endometrií v ženském těle.

Diagnóza: laparoskopie a další postupy a testy

Pokud má lékař podezření na endometriózu u ženy, analyzuje nejprve stížnosti a anamnestická data. Současně se specialista zajímá o takové důležité body, jako jsou:

 • začátek menstruace a rysy jejich průběhu;
 • načasování nástupu bolesti, jejich lokalizace;
 • Zesilují bolesti před menstruací během pohybů střeva?
 • předchozí gynekologická onemocnění, chirurgické zákroky, poranění dělohy;
 • zda mají příbuzné matky endometriózu.

Po provedení předběžné diagnózy provede lékař další vyšetření pacienta, které zahrnuje následující diagnostické postupy:

 1. Gynekologické vyšetření zahrnující povinný obouruční pocit pochvy. To je nezbytné pro stanovení velikosti dělohy, její děložní oblasti, vaječníků, stavu vazů a přívěsků dělohy. Procedura je neinformativní, ale umožňuje lékaři učinit předpoklad o přítomnosti oblastí postižených endometriózou ve vnitřních pohlavních orgánech.
 2. Ultrazvuk pánevní oblasti, který je vhodné provést před další menstruací. Výzkum pomáhá odhalit:
  • zvětšená děloha;
  • patologické zahuštění dělohy a dalších vnitřních orgánů;
  • velká ložiska postižené tkáně.
 3. Počítačová tomografie a MRI (magnetická rezonance) se provádějí za účelem identifikace postižených oblastí, jejich velikosti, umístění a vztahu k ostatním blízkým orgánům.

Tato metoda je považována za velmi informativní - přesnost je asi 96%.

Ultrazvuk pánevních orgánů je jednou z jednoduchých a bezbolestných metod pro diagnostiku endometriózy, ale umožňuje detekovat pouze poměrně velké léze

Klasifikace nemocí

Endometrióza je onemocnění, které má pouze chronickou formu, protože akutní fáze průběhu onemocnění prakticky neexistuje. Nejčastěji klasifikujte nemoc podle polohy ložisek přerostlého endometria.

Orgány, které jsou patologickým procesem ovlivněny hlavně

Tabulka: adenomyóza, retrocervikální, ovariální endometrióza a další možnosti lokalizace léze

ZobrazeníPoddruhLokalizace postižených oblastí
GenitálníInterní (adenomyóza)Endometrioidní ložiska rostou v samotné děloze, pronikají hluboko do sliznice, myometria (svalové tkáně) a dokonce i do perimetry (serózní, vnější vrstva).
PeritoneálníEndometrium proniká a roste v jiných pohlavních orgánech:
 • vaječníky;
 • vagina;
 • vejcovody;
 • děložní hrdlo (retrocervikální).
ExtraperitoneálníPostižené oblasti jsou lokalizovány ve vnějších genitáliích, ve vagíně, rektovaginálním septu..
ExtragenitálníFócie endometria jsou lokalizovány v orgánech nesouvisejících se ženským reprodukčním systémem:
 • střeva;
 • pupek;
 • plíce;
 • měchýř;
 • oči.

Rozdělení typů adenomyózy v závislosti na povaze léze: fokální, difúzní endometrióza a další

Kromě toho je adenomyóza v závislosti na hloubce poškození svalové membrány dělohy rozdělena do 4 typů:

 • fokální - endometriální částice pronikají do nejvyšších vrstev dělohy a vytvářejí zvláštní lokální ložiska;
 • nodulární - slizniční částice se nacházejí v myometrii uzly. Tyto útvary jsou dutiny plné krve;
 • difúzní - epitelové částice pronikají do myometria bez vytváření jasných ohnisek a uzlů;
 • difúzní uzlina - smíšená forma adenomyózy, ve které je charakteristické umístění náhodně rozptýlených uzlů v myometrii.

Odborníci vyvinuli typologii endometriózy, která bere v úvahu lokalizaci a hloubku zavedení endometriálních částic.

Tabulka: stupeň endometriózy dělohy a vaječníků

Typ nemociNapájeníPovaha porážky
AdenomyózaPostižené oblasti jsou pozorovány pouze přímo na sliznici dělohy.
IIPatologický proces jde dolů do svalové vrstvy dělohy.
IIIEndometrióza pokrývala celou svalovou vrstvu a také byla ovlivněna serózní membrána dělohy..
IVJe postiženo parietální pobřišnice pánve, proces pokrývá vnější skořápky sousedních orgánů.
Ovariální endometriózaNa povrchu vaječníků jsou malé léze.
IIEndometrioidní cysta (5-6 cm) se objevuje na jednom vaječníku, postižené oblasti se objevují na pobřišnici pánve, adheze se tvoří v oblasti přívěsků.
IIICysty se nacházejí na obou vaječnících, ložiska endometriózy jsou umístěny na vnější membráně dělohy, vejcovody, pánevní pobřišnice.
IVCysty s velkým průměrem jsou také umístěny na obou vaječnících. Postiženy jsou sousední orgány - močový měchýř, střeva.

Je možné přirozené těhotenství s chronickou endometriózou a proč k tomu nemusí dojít

Ženy s endometriózou jsou ohroženy rozvojem sekundární neplodnosti. U 25–40% pacientů jsou pozorovány potíže s početím v genitální a extragenitální formě. Odborníci připisují pokles reprodukční funkce z následujících důvodů:

 1. Tvorba adhezí ve vejcovodech významně komplikuje jejich průchodnost, v důsledku čehož je narušen průchod vajíčka trubicí a jeho oplodnění..
 2. Vysoký obsah prostaglandinů (biologicky aktivních látek) v těle vede k narušení transportní funkce vejcovodů v důsledku konstantních mikrospasmů.
 3. Poruchy hormonálního pozadí a imunitního systému s endometriózou mohou narušit normální ovulaci, proces oplodnění a připojení vajíčka k děložní stěně..
 4. Endometrioidní cysty na vaječnících narušují ovulační proces a v důsledku toho snižují pravděpodobnost početí. Pokud došlo k těhotenství, existuje vysoké riziko potratu nebo předčasného porodu.

U některých pacientů s endometriózou přetrvává pravidelnost a cyklicita děložního krvácení, nedochází však k maturaci vajíček. Tento stav se nazývá anovulační cyklus a také způsobuje neplodnost..

Růst endometria tak významně snižuje reprodukční schopnosti žen. Ale s včasnou a adekvátní terapií se zvyšuje pravděpodobnost početí a narození zdravého dítěte.

Při silném stupni proliferace endometria, které zcela pokrývá vejcovody, se aktivně používá metoda in vitro fertilizace (IVF). Pomáhá otěhotnět a vydržet dítě, a to i pro ženy, kterým byly odebrány vejcovody.

Léčba endometriózy při plánování těhotenství

Hlavními cíli léčby endometriózy při plánování těhotenství jsou:

 • snížení nepříjemných nebo bolestivých symptomů;
 • obnovení schopnosti otěhotnět;
 • prevence šíření patologického procesu;
 • prevence relapsu.

Existují dvě hlavní metody léčby endometriózy - léčba a chirurgie. Při výběru lékařské taktiky lékaři zohledňují stupeň nemoci a prevalenci patologického procesu, věk ženy a přítomnost průvodních somatických chorob.

Užívání drog

Konzervativní léčba patologické proliferace endometria zahrnuje především použití hormonálních léků, které musí být užívány po dlouhou dobu (nejméně šest měsíců). Hormonální terapie pomáhá normalizovat produkci estrogenu a stabilizovat fungování vaječníků. Hormony navíc snižují zánět endokardiotických ložisek..

Protože endometrióza je považována za polysystémové onemocnění, pacientům jsou často předepisovány jiné skupiny léků:

 • protizánětlivé;
 • antialergický;
 • léky proti bolesti
 • imunomodulační.

Tabulka: Duphaston, Vizanne, Buserelin Depot a další léky často předepsané pro endometriózu

Drogová skupinaNázev konkrétních lékůÚčinekKontraindikaceTěhotenství
Kombinované perorální antikoncepční prostředky
 • Jeanine;
 • Diane 35;
 • Regulon;
 • Logest.
Vyvažování hormonální rovnováhy snížením produkce estrogenu
 • Přítomnost trombózy;
 • diabetes;
 • migréna;
 • selhání jater;
 • pankreatitida
 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • přecitlivělost na složky léku.
Zakázáno
Gestageny
 • Dufaston;
 • Vizanne;
 • Organometril;
 • Norkalut.
Přípravky jsou syntetické analogy progesteronů. Účinné látky inhibují růst endometria.
 • Nesnášenlivost součástí;
 • akutní tromboflebitida;
 • onemocnění srdce a tepen;
 • diabetes;
 • závažné onemocnění jater;
 • vaginální krvácení neznámého původu.
Zakázáno (kromě Dufastonu)
Antigonadotropická léčiva
 • Danazol;
 • Danogen;
 • Danol.
 • Inhibovat produkci gonadotropních hormonů;
 • inhibovat nástup ovulace;
 • vést k smrti endometriálních buněk.
 • Závažné onemocnění jater a ledvin;
 • závažné srdeční onemocnění;
 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • rakovina prsu;
 • přecitlivělost na složky.
Kontraindikované
Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny
 • Diferelin;
 • Buserelin Depot;
 • Decapeptyl.
Neutralizují práci vaječníků a snižují produkci estrogenu. Menstruace a endometriální růst zanikají.
 • Kojení;
 • přecitlivělost na složky léku.
Kontraindikované

Fotogalerie: hormonální léky na endometriózu, včetně těhotných žen

Chirurgické odstranění ložisek

Pokud konzervativní metody léčby endometriózy nepřinesly významné výsledky, je pozorována dysfunkce děložních příloh, odborníci předepisují operativní metodu odstranění postižených ložisek. V moderní medicíně se při léčbě endometriózy používají následující metody chirurgického zákroku:

 • laparoskopie je mikrochirurgická operace, při níž lékař provede malou punkci nebo incizi a postižené oblasti jsou kauterizovány laserem nebo speciálním elektrickým nářadím;
 • laparotomie je závažnější operace, při které má pacient proříznut břišní stěnu za účelem dalších chirurgických zákroků.

Po odstranění endometrioidních ložisek je obvykle předepsán lék pro stanovení výsledku. Mnoho lékařů považuje kombinaci konzervativních a chirurgických technik za nejúčinnější způsob léčby endometriózy..

Hirudoterapie

V rámci komplexní terapie endometriózy se také používá netradiční metoda, jako je hirudoterapie nebo léčba pijavice lékařskou. Účinnost této techniky spočívá v následujících faktorech:

 • pijavice kladeny na přesně definované body, které vám umožní odstranit otoky a zlepšit krevní oběh v pánevních orgánech;
 • Sliny těchto annelidů obsahují mnoho užitečných látek, které rozpouštějí adheze, zabraňují tvorbě krevních sraženin.

Terapeutický kurz obvykle sestává z 10 procedur. Pokud je to nutné, opakujte to po 2-3 měsících.

Kdy naplánovat těhotenství po léčbě

Doba plánování početí závisí na tom, jak je ženské tělo obnoveno po hormonální terapii nebo chirurgickém zákroku. Odborníci však raději neodkládají těhotenství, protože v některých případech se může endometrióza vrátit. Pokud po ošetření není možné otěhotnět, podstoupí žena komplexní vyšetření. Jeho cílem je vyloučit další pravděpodobné faktory neplodnosti..

Jak těhotenství ovlivňuje nemoc

Během období těhotenství se mění hormonální pozadí. Množství estrogenu klesá a koncentrace progesteronu se naopak významně zvyšuje. Progesteron pomáhá nejen udržovat těhotenství, ale také zastavuje růst endometria. Proto lze říci, že těhotenství s endometriózou je užitečné, pomáhá tělu vyrovnat se s nemocí.

Možné negativní důsledky nemoci a terapie, které pomáhají zachránit dítě

Některá rizika však přetrvávají. Během těhotenství, doprovázené endometriózou, jsou možné následující komplikace:

 • potrat v raných stádiích;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • nízká placentace (oplodněné vajíčko je připojeno ke spodní části dělohy);
 • předčasný porod.

Aby se zabránilo těmto nežádoucím důsledkům, pokračuje léčba hormonálními přípravky obsahujícími progesteron.

Specifická léčba, a zejména chirurgický zákrok, endometrióza během těhotenství nevyžaduje.

Prevence

Neexistují žádná zvláštní opatření pro prevenci endometriózy, protože přesné příčiny této patologie nebyly dosud stanoveny. Dodržování jednoduchých pravidel však pomůže ženě co nejvíce snížit pravděpodobnost jejího výskytu nebo recidivy. Mezi nimi:

 • pravidelné návštěvy v gynekologické nebo vyšetřovací místnosti;
 • povinné sledování odborníkem po potratu a jiných chirurgických zákrokech na děloze;
 • včasná léčba akutních a chronických chorob genitálií;
 • použití perorálních hormonálních kontraceptiv, jak je uvedeno;
 • snížená intenzita fyzické aktivity během menstruace (to pomůže zabránit možnému pronikání krve do břišní dutiny);
 • zdravý životní styl, včetně vzdání se špatných návyků, regulace hmotnosti, podpora normálního fungování imunitního systému.

Dámské recenze

Je možné otěhotnět s takovou diagnózou, ale je těžké ji úspěšně uspět. Aspoň jsem se snažil léčit po dobu 4 let - a nic, tam byla těhotenství, ale většinou zmrazené, a hlavním důvodem je endometrióza.

Maroussia

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/jendometrioz_i_beremennost_sovmestimy_by_mis_enter_list_en/

Měl jsem endometriózu. Před tím byly stále problémy. Nejprve ošetřeno od jiného. Když byly stanoveny, byly ošetřeny silnými hormony. Výsledek - syn má 11 let. Ale už nebylo těhotenství.

DL

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/jendometrioz_i_beremennost_sovmestimy_by_mis_enter_list_en/

Endometriózou jsem otěhotněl, vydržel a porodil zdravého syna. A tento byak mě neobtěžoval po porodu na další rok. Nemá vliv na těhotenství býka (zmizí). Naopak, těhotenství má pozitivní vliv na endometriózu. Hlavní věc je otěhotnět, ale je to těžší. Téměř tři roky chceme dotsyu, ale nic se nestalo - jak v menopauze po dobu šesti měsíců, tak v hormonech... No, stále věřím, že všechno dopadne, ale pokud ne, pošlou je Laparovi.

Nik-Vik

http://www.babyplan.ru/blog/23330/entry-24498-endometrioz-i-techenie-beremennosti#ixzz4FKPj0cOj

Endometrióza byla vyčištěna na "tlapce" + "hyster". Kromě Dufastona nebylo předepsáno nic. Řekli, že po dobu tří měsíců těhotenství klesá pravděpodobnost otěhotnění - existuje riziko, že se vše znovu objeví. O tři měsíce později otěhotněla se svým prvním synem...

Amalinka

http://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/451023764/?page=2

Všechno je možné. Měl jsem endometrioidní ovariální cystu. Líbilo se laparoskopie. Snažil jsem se otěhotnět, ale selhal. Pak se ukázalo, že jsem měl relaps. Po druhé laparoskopii byl přípravek Vizanne předepsán k pití po dobu 6 měsíců. Doktor si nebyl jistý, zda se mi podaří v těchto 6 měsících uspět, a plánoval mě představit do menopauzy po Vizanne. Ale po 4 měsících přijetí jsem viděl své dlouho očekávané 2 pruhy.

Bello

http://forum.9months.ru/viewtopic.php?f=1&t=1682&sid=eaa26e906c0fd3903dab10da70720f04&start=20

Video: gynekolog o endometrióze

Endometrióza často způsobuje zhoršenou reprodukční funkci, ale tato diagnóza není větou pro ženy, které chtějí otěhotnět. Díky včasnému přístupu k lékaři a dobře provedené terapii má zákeřné onemocnění téměř vždy své vlastní postavení. Pokud máte tuto nemoc, musíte se připravit na dlouhé ošetření. Výsledek - zdravé usmívající se dítě - však stojí za všechno úsilí.

Články O Neplodnosti